LLAND Van Nieuwediep naar Schottegat De honnenlijst l Vliegende vissen begeleidden de van Kinsbergen op zijn tocht naar de West RADIO EEN UURTJE TELEX HET ZEEWIER-MYSTERIE r erichten ding en NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 28 Augustus 1947 PAG. 3 Het leven aan boord is zo kwaad nog niet Wereld-jourhaal Het is U niet ge-oorloofd DISTRIBUTIE-NIEUWS erwijderd, tijdens er de Egyptische schikking van de vorden gesteld, als gen zich toegang te het hoofdgebouw ne.n hebben ver- n te zijn Donder- zijn bij de debat- 'ptische kwestie. ;n der V.N. hebben idingen getroffen ;en tot het gebouw iten bewaken. imbaldo" ecordvlucht landbouwtentoon- "selo is de „Ram- nmandant J. Boes voor een presta- on dreef met flinke Twenthe en de Dinxperlo dreven rs over de Duitse over het branden- duurde 1 ]/z uur, e men in het don- rmoncf, Geleen en 100 M. hoogte Luik, preciés door Nachts te twaalf tllon na een tocht eilig geland in de pa. Deze tocht is >rd-vaart dit jaar. UGOWAARD DWET VOORZIENING aanmerking wen- ir een uitkering in- >dwet Ouderdoms- nén daarvan nog a.s. aangifte doen 2 adressen: huize (beneden-in- ■gen van 912 uur der commissie dj! van Tooren, ge- van Langen, Mid- J. Dekker, Hens- 10; J. Stapel, Mid- Bruin, Middenweg tWOUDE. -- 95.000 ïigenh. 7—7.80; bi. Bevelanders 7.10- blauwe 8.208.40; kool 3.60—10.20; ol 7—11.80; 21.000 —11.10; 11.000 kg rove 11.30—12.40; 40; nep 17.10—19.60 4.20—4.40; II 2.40; i 27—75. 28 Aug. 44000 kg h. 7.90. bl. eigenh. ;en 5.20; kriel 4.50 rode kool 4.301 2le kool 8—13.40; kool 10.90—15.20; ol 10.80-19.50; 4000 40 3000 kg slabo- tuks bloemkool 47 EN, 28 Aug. 67500 blauwe Eigen- 'itte Eigenheimers danders 7—7.20; 8.809.10; Eer- 00 kg slabonen 38 e kool 10—12.20; >1 5.10—10.70; 62000 7; 1000 kg groe- bieten 3.80; 60 kg 2. ng voor het vol le klasse vier afdelingen drie. afdeling waarin :rde en Berdos 'aarin bovendien ubs uit de directe doorn uitkwamen kt en het restant lingen terecht ge- we Limmen en Zaanse afdeling mals het vorig afdeling A t er nu als volgt terland, D.R.E.O., land, Limmen Westzaan, Zaan- Purmerland en afdeling zijn zo- was Berkhout en in, alsmeae St. g jaar ook in de g speelde, d is voor deze ;mde eend in de Afdeling B t uit V.Z.V., St. 3erkhout, H.E.O., I. EDO, RKDVO, alken. de afdeling uit l-Holland. Hierin lit de Alkmaarse ling is als volgt Atdeiing u Egmondia, Geel Petten, SVW, en Zeemacht. Res. Ie klasse bestaat uit drie vallend dat hier n uit ons rayon Zijn practisch m. Afdeling C :ring. Deze be- 1, Alkm. Boys 3. agen 2, Succes 2 2e klasse ift eep geduchte i. Er zijn slechts 'ergtebleven. De at in de reserve afdeling A gekpmen. De aden we onder afdeling B D.W.B., HOSV, out, Spartanen Woudia en op van Noord terug in afdeling C n Zelo, Dirks- igo Boys, Kaag- s, Rangers, SRC :1. OP 23 JULI j.L vertrok Hr. Ms. v. Kinsbergen uit de haven van Den Helder .met bestemming Curacao. Aan boord bevonden zich de oudste-jaars adelborsten, voor wie deze reis als een grote practische oefening moet worden beschouwd. Ook vlpot- aalmoezenier B. J. Wilmink, die belast is met de geestelijke ver zorging van de opvarenden, maakt de reis mee. Van zijn hand zullen wij enkele reisverslagen publiceren, welke interessante bijzonderheden bevatten over de ervaringen, die de bemanning van de van Kinsbergen in en rond onze Amerikaanse gebieds delen hebben opgedaan. Vanuit Willemstad ontvingen wij van aalmoezenier Wilmink de eerste reportage. Negentien dagen op zee. Voordat ik als aalmoezenier scheep ging aan boord van Hr. Ms. van Kinsbergen, die met de oudste-jaars adelborsten een oefenreis zou maken naar de West-Indische wateren, vroeg de redactie van Uw blad mij, om af en toe een artikeltje te schrijvgp over de reiswederwaardighedeh Gaarnf voldoe ik hieraan. En ik begin dan met iets te vertellen over de overtocht van Nieuwe Diep naar Curasao, 23 Juli 1947 tot 11 Augustus daaropvolgend. Daartussen liggen precies ge zegd 19 dagen varen, waarvan 15 zonder dat we een kruimeltje land zagen, alleen maar water, zee, golven en daarboven de zón of de sterren. Vroeger betekende 19 dagen varen een harde beproeving. De oude zeelui hadden het om de drommel niet gemakkelijk. Be- nedendeks, waar met wat zeegang alles potdicht werd afgesloten, was het in de tropische wateren bloedheet; terwijl het drinkwater dat trouwens al spoedig bedierf, nooit meer dan met mondjesmaat werd verstrekt. En wat ze te eten kregen was niet anders dan het harde scheepsbeschuit met 's Maandags snert, Dinsdagi raas donders, 's Woensdags weer snert en zo voort. Tegenwoordig is het verblijf zelfs aan boord! van een oorlogsschip even verzorgd als in welk goed hotel aan de wal ook. Er zijn overal ventilatoren, die de hitte wel niet helemaal de baas worden, maar die toch ver koeling brengen. Men heeft er koelkasten en frigidaires inge bouwd en machines om uit zee water drinkwater te maken. Mist, doodsvijand der zee lieden. Gedurende 4 dagen zagen we land. Op de beide eerste n.l. onze eigen lichte zandige zeestranden en éven zuidelijker over stuur boord de donkere massieve rots kust van Engeland. Daarna van uit de verte de groen beboste Azoren-eilanden, die ons verder naar haar schoonheid maar lieten I* Kolonel Mancheno heeft een nieuwe regering van Ecuador ge vormd. Zelf neemt hij ook de por tefeuille van landsverdediging op zich. De president van Paraguay, ge neraal Morinigo, heeft, naar te Rio de Janeiro vernomen werd, bij decreet een uitgebreide amnestie voor alle opstandelingen afgekon digd. Het decreet omvat ook maat regelen voor c!e repatriëring van politieke vluchtelingen, die in het buitenland vertoeven. Dezer dagen is binnen het Vati- caan brand uitgebroken, doordat twee vaten'met een desinfectiemid- del tengevolge van de warmte ex plodeerden. Er werd ernstige scha de aangericht, doch er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De twaalf-jarige koning Feisal van Irak, die korte tijd in Parijs zijn vacantie heeft doorgebracht, zal Donderdag met zijn moeder, ko ningin Aliyah, te Londen aanko men. Een woordvoerder van de Iraakse ambassade te Londen deel de mede, dat de jonge koning in Engeland zal worden opgevoed. Bij een proces te Dachau tegen 10 voormalige Duitee officieren, beschuldigd van overtreding van het oorlogsrecht, is de aanklacht tegen twee officieren van Neder landse geboorte. Arend Bruin en Wilhelm Maus, ingetrokken, daar is komen vast te staan, dat zij tij dens de slag in de Ardennen geen Amerikaanse uniformen hebben ge dragen. De heer A. Delattre, Belgisch mi nister van brandstof en energie, zal van 29 September te Den Haag de internationale conferentie be treffende de studie over en de eco nomie van de brandstof bijwonen. Hij zal vergezeld zijn van zijn pri- vé-secretaris. de heer Stavaux en van de heren Meyers, directeur- generaal der mijnen en Fresen, hoofdingenieur. De Franse militaire autoriteiten in Duitsland hebben bekend ge maakt, dat 7 October in het Saar- gebied algemene verkiezingen voor de wetgevende vergadering zullen worden gehouden. Een delegatie van Sikhs heeft aan Gandhi verzocht zich naar de Pen- dsjaab te begeven om daar nog maals „door een wonder orde en rust te herstellen". Volgens de dele gatie zijn te Lahore 4000 vrouwen van de Sikhs ontvoerd. In de centrale laagvlakte van Burma zijn bijna 100 dorpen "over stroomd. De schade, vooral aan de rijstoogst, is ernstig. Naar aanleiding van de inciden ten te Csongrad, waarbij twee lei ders van de rechtse oppositie. Pfeif fer en Keresztes, werden gewond, heeft de Hongaarse staatssecretaris van buitenlandse voorlichting, Bol- dizsar. aan buitenlandse journalis ten een regeringsverklaring voor gelezen, volgens welke een onder zoek naar de incidenten is inge steld. De schuldigen zullen worden gestraft en alle maatregelen zijn genomen om herhaling te voorko men. raden. En eindelijk opnieuw, na de lange trip over de Oceaan, de zgn. Bovenwindse eilanden, waar onder onze eigen bezittingen Sa ba en St. Eustatius, hoog uit zee oprijzend, tegen alle orkanen be stand. De overige twee weken kon den we mediteren over dé einde loosheid van de «ee, waaraan geen einders te ontdekken vallen. Ten zij de mist over het water trekt. Dat overkwam ons in de golf van Biskaye. Dan is de wereld1, zelfs van die grote zee, maar 'klein en voelt men zich als in een kooi opgesloten. Toch heeft de moder ne techniek de beklemming er grotendeels aan ontnomen. In de oorlogsjaren is immers het. al ziend oog van de Radar ontdekt, waardoor alles, wat boven het watervlak uitsteekt, land, sche pen, boeien, onverschillig of het. dag of nacht is, heiig of heldjer weer, op een scherm geprojec teerd kan worden. De Van Kinsbergen heeft na tuurlek zo'n wonderapparaat aan boord. En 't was dan ook alleen om een maximum aan veiligheid te verkrijgen, en ter handhaving van de nog gelden de oude voorschriften, dat we ondanks het gebruik van de Radar daarnaast de methode blevgn volgen, die al eeuwen lang gebruikelijk is, n.1. lang zaam opstomen en voortdurend mistsignalen geven. Wat klinkt dat klagelijk, als die misttonen vanuit de kleine open wereld, waarin men vaart, in de grijs gesluierde omgeving wegwaaien! Alles op zijn tijd! Aan boord van de grote, passa- gierssscliepen voelt men 'de be hoefte tot het organiseren van allerlei feestjes met het doel, voor de gas.ten de tijd te doden en ver veling te voorkomen. Op een oorlogsschip, is er ook wel een dergelijk probleem. Maar het ligt toch even anders. Daar is het niet zozeer een kwestie van tijd door te komen. Dat gaat wel vanzelf, want je krijgt de kans niet, cm de gödganselijke dag in' een luie stoel aan dek te liggen. Daarvoor is beneden- en bovendeks iedere dag te veel te doen, vooral bij onze Nederlandse marine, die Joodse vluchtelingen, die niet in Palestina mogen landen, aan boord van het Engelse schip „Runnymede Park" op het dek verzameld. Drie weken hebben zij bij Marseille voor anker ge legen, doch de Joden weiger den in Frankrijk aan land te gaan. Nu zullen zij naar de Britse zone in Duitsland ge bracht worden. PROGRAMMA Vrijdag 29 Augustus HILVERSUM I (301 m), NCRV: 9,00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws, gr.pl.; 11.00 Fluitreci- tal; 11.45 Lichte Disco-klanken; 12.15 Scala-Sextet; 13.00 Nieuws- ber.; 13.15 Sangh en Spel; 14.00 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Strijkkwartet Haags Kamermuziek gezelschap „Rola"; 15.30 Motet van Bach; 16.00 Declamatie; 16.20 Ka mer-orkest; 18.00 „Vrij en Blij", zo merliederen; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.30 Geestelijke liederen; 20.00 Nieuws; 20.15 Concert St. Bavo te Haarlem; 20.50 Ontwikkeling gra- phische industrie in V.S. na de oor log; 21.00 Cello-recital; 21.30 Kur- haus Scheveningen: 22.30 Nieuws; 23.00 Gr.pl. en sluiting en Wilhel mus. HILVERSUM II. 415 m. V.A.R.A. 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws, gr.pl.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9,30 Kamermuziek; 10.20 Voor de zieken; 10.40 Zuid-Afrik, liedjes en duetten: 11.15 Saxophoon en piano; 11.30 Qrgel A.V.R.O.; 12.33 Sportijagenda; 32.38 The Skymas- ters; 13.00 Nieuws; 13.15 Pierre Pal- la; 14.00 Voor de vrouw; <15.10 Ons volk en zijn dichters: 15.30 The Masqueraders; 16.30 Kindervacantie op Ameland; 17.00 Zang en orkest; 18.00 Nieuws; 18.20 Malando's Tan go Rumba-orkest; 19.15 Departe mentale uitzending; 21.30 Buitenl. weekoverzicht; 23.00 Nieuws: 23.1S 24.00 Symphonisch Vrijdagavond concert. geer. smeer en vuil duldt Een slaapje na het middagschaften is het enige dolce far rv.ente, die oe bemanning zich gedurende de dagdienst kan veroorloven. In deze omstandigheden is het meer een kwestie van fris van geest blijven en plezier houden in het dagelijkse werk, dat nu eenmaal noodzakelijk moet gebeuren. En daarom c*ganiseeTden ook wij onze pondjes aan boord, een bios- coopje af en toe op het open ach terdek,- een cabaret-voorstelling met sketches door leden van de vaste bemanning en van het adel- borstencorps, en met medewer king van onze jazzband en het intussen gevormde scheepskoortje; terwijl ook verjaardagen en der gelijke gebeurtenissen dankbaar werden benut om er een gezellig feestje uit te slaan. De kerk op zee. Voor de godsdienstige onder grond van de geestelijke gezond heid trachtte ik" als aalmoezenier te zorgen door geregelde 5 minu ten toespraakjes via de scheeps- omroep, door de dagelijkse H. Mis voor de katholieken, waarvan er altijd wel enige present kun nen zijn, en door de Zondagse al gemene godsdienstoefeningen op het halfdek achteruit. Van deze godsdienstoefeningen gaat altijd een zekere bekoring uit, die uit stekend wordt voorbereid door 't met tussenpozen driemaal 'uiden van de scheepsbel en het hijsen van de kerkwimpel in top, waar in het kruis zo prachtig getekend staat. Temidden van de wijdse wate ren en deinend op de rusteloze goven, die altijd door schijnen geboren te worden om spoedig weer af te sterven, denkt men zoveel gemakkelijker aan al het vergankelijke van hier in tegen stelling met de eeuwige, onver anderlijke en onmetelijke Ma jesteit van God. Gestrafte nieuwsgierigheid; Vervolgens hadden we op onze reis nog allebei afleidingen bui ten boord'. Bij de Azoren de luie rende schildpadden, die de hete zonnestralen maar rustig op hun dikke, harde ruggen lieten neer komen. Verderop in de oceaan de dolfijnen, die we 'n keer 's avonds vlak om het schip heen zagen dartelen, in het schijnsel van de scheepslampen lichtende voren door het boegwater trekkend. En doorlopend genoten we van de kleine K.L.M.-ertjes, de vliegende vissen, met de kleur en dë groot te van haringen, maar dan uitge rust met vinvleugels, die dikwijls een heel eind over het water scheerden, en soms hun nieuws gierigheid met zo'n onstuimigheid botvierden, dat ze door dë pa trijspoorten naar binnen vlogen en dan subiet hun leven eindig den in de braadpan. N amaak-oorlog Maar boven al was er het da gelijkse gezelschap van de beide onderzee-boten de O 3, Zwaard vis geheten en de O 23, die ons bij de Azoren opwachten om de reis gezamenlijk met ons te ver volgen. Iedere dag speelden we volgens te voren opgemaakt plan een spelletje van oorlog en vree. 's Morgens voeren de onderzee boten vooruit, kozen positie en doken, om ons dan ongemerkt te benaderen en te torpederen; ter wijl wij van onze kant ons best deden hen te ontlopen of te ont dekken, Dan, als in de namiddag de oefening was afgelopen, sloten ze zich bij ons aan en voeren broederlijk aan bakboord en stuurboord met ons op, al dichter naar dë West. Prettige ontvangst. Eindelijk, op de elfde Augus tus, kwam in de vroege ochtend uren Curacao in zicht, vanwaar Hr. Ms. Van Speyk met twee M. T. B. snelboten ons ter verwel koming tegemoet voeren. Op de ree van Willemstad werd eerst de daverende groet van 21 saluut schoten gebracht aan dë Gouver neur Z.Exc. P. Kasteel, in de richting van zijn paleis en van het aangrenzende oude fort, dat. de toegang tot de baai bewaakt. Daarna voeren we, alle hens aan dek aangetreden, en saluerend voor de Nederlandse vlag, die we daar zo fier zagen wapperen, on der grote belangstellng van 'de bevolking het Schottegat binnen. De reis was voorspoedig vol bracht en daarom konden we ons met des te meer voldoening wijden aan de koele dronk, die ons de zelfde avond door het marineper soneel van de basis en van de Van Speijk in het marineclubhuis Pa- rera gastvrij werd aangeboden. DE MARIA-AVOND IN AMSTERDAM De Maria-stad Maastricht zal van 37 Sept. a.s. binnen haar muren een groot aantal Maria-vereerders uit den lande ontvangen, om in een congres de Moeder Gods te hul digen. Om tegemoet te komen aan de wens van vele Katholieke Jonge Vrouwen, die gaarne aan dit con gres zouden hebben willen deelne men, doch hiertoe niet in de gele genheid zijn, wordt er voor hen 'n massale Maria-bijeenkomst gehou den op Zondag 7 Sept. in het Con certgebouw te Amsterdam. Deze Maria-hulde zal samenvallen met de plechtige sluiting van het Congres -in Maastricht. De gehele vrouwelijke jeugd van het Bisdom Haarlem wordt voor deze avond uitgenodigd. De bekende predikant Pater Euse- bius Peters O.E.S.A. zal een Mariale feestrede houden. "Muzikale medewerking wordt verleend door de Haarlemse Orkest- Vereniging met als vocaal soliste Jo Vincent. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Bureau van de Interparochiële Kath. Actie, Egelantiersgracht 161, Amsterdam-C. JOODSE MEETING TE AMSTERDAM Hef wereldgeweten is niet wakker geschud Naar aanleiding van het feit, dat een drietal schepen met joodse vluchtelingen nu door Engelse oorlogsschepen worden opgebracht naar Hamburg, alwaar de passa giers van boord moeten gaan om naar Bergen-Belsen te worden ge voerd, is in Krasnapolsky te Am sterdam een grote meeting ge houden. Men was niet bijeengekomen voor het uiten van protesten, want dit zou toch niet helpen, zeide de voor zitter, dhr. De Jong, tot zijn toe hoorders. Het Joodse volk wil zich bezinnen op de gebeurtenissen van deze tijd. Engeland werd beschul digd van antisemitisme en men vreest nog meer onaangename maat regelen tegen het Joodse volk. Aan het eind van de vergadering werd een telegram gezonden naar de Engelse Ambassadeur, waarin met klem geprotesteerd werd tegen de zending van Joden naar Bergen- Belsen. Bevel tot arrestatie van prof. Pootjes De Arrondissementsrechtbank te Amsterdam heeft, uitspraak doende tegen de 57-jarige Johan nes Willem Pootjes uit Hilversum, een bevel uitgevaardigd tot on- middelijke in hechtenisneming van de verdachte, die 14 dagen geleden bij de behandeling van zijn zaak niet was verschenen en onvind baar is. Het college verwees de zaak tegen deze hoofdredacteur van de „Vredestichter", dié Ne derlandse militairen aanzette tot desertie en zich uitgaf als profes sor in de hogere jurisdictie, terug naar de rechter-commissaris voor een onderzoek naar verdachte's geestvermogens. De eis luidde 4 jaar. De thuisreis van de „Piet Hein" Hr. Ms. torpedojager „Piet Hein, die Dinsdag uit Tandjong Priok naar Nederland is vertrok ken en onder bevel staat van ka pitein luitenant ter zee A. Mole naar, heeft het volgende thuisreis programma: 1 September Colom bo, 8 September Aden, 16 Sep tember Malta. Op 24 September arriveert het schip in Den Helder. Ultimatum aan stakers van Meelfabriek De directie van de N.V. Meel fabriek Holland' te Amsterdam, waar sedert Maandag j.l. wgrdt- gestaakt, heeft de arbeiders een ultimatum doen toekomen, waarin van hen wordt geëist dat zij het werk Woensdagmiddag om 12 uur hervatten. Indien deze eis niet wordt ingewilligd worden alle stakende arbeiders ontslagen. Aan gezien dit ontslag volgens de di rectie „om dringende redenen" geschiedt, zou dit tengevolge heb ben, dat de hierdoor getroffen ar beiders drie dagen loon zouden inboeten alsmede een deel van hun pensioenrechten. De directie wees er op, dat dit thans de vier de staking is na de oorlog. Zij verklaarde niet bereid1 te zijn tot onderhandelen alvorens het werk is hervat. De directie deelde nog mede, dat met d'e erkende organi saties overleg wordt gepleegd over een nieuwe arbeidsovereenkomst aangezien de oude CAO voor het maalbedrijf op 1 October a.s. af loopt. Nader vernémen wij dat om 12 uur geen van de arbeiders in de fabriek verschenen, zodat zij al len ontslagen zijn. Hierop heeft dë directie contact gezocht met bur gemeester Arn. J. d'Ailly en om hulp van militairen verzocht. Na overleg met de militaire instanties is toegezegd, dat militairen de aanwezige voorraden meel naar de bakkerijen zullen expediëren,, daar verschillende bakkerijen bij na zonder zitten. Intussen heeft de directie van de Holland bij het Arbeidsbureau een aanvraag voor nieuw personeel ingediend. Reeds hebben twee arbeiders zich aan gemeld. Positie Nederlandse passagiersschepen .„Edam", 6 Aug. van Norfolk te New York; „Modjokerto", 26 Aug. van Penang naar Batavia; „Oran je", AmsterdamBatavia pass. 26 Aug. Kaap Guardafui: „Veen- dam", 5 Aug. van Rotterdam te New York. jf"\E Pauselijke onderschei- lading „Pro Ecclesia et Pontifice" is toegekend aan de heer Schmidt, wethou der in Bussum. ij; Limburg is weer een dorp rijker ge worden. In de moerassen langs de Duitse grens werd in de omgeving van Venlo met medewerking van de Limb. Land- en Tuinbouwbond een neder zetting gesticht waarvan de bewoners de moerassen tot vruchtbare grond om zetten. In Amsterdam werden 30 zakken suiker uit een pakhuis op Katten burg ontvreemd. Deze zoe- telijkheid was 'n geschenk van een weldadigheidsco mité uit Amerika voor be hoeftige gezinnen. Het co mité zal wel geen hoge dunk krijgen van de Hol landse dankbaarheid. Er is nog f 300 uitgeloofd om he' snul terug te krijgen, ijs Het eerste in Nederland na de oorlog gebouwde schip voor Finse rekening heeft in Rotterdam proef geva ren. Het is een tanker van 47 m lengte met een in houd van 430 tors Woensdag ontstond brand in een boerderij in de Haarlemmermeer. Oorzaak broeiende kunstmest. De het televisie-apparaat en de electronenmicroscoop trokken üe meeste be langstelling. Met mgang van 1 September zullen over 't algemeen de lucht posttarieven worden ver laagd. De postkantoren kunnen daar nadere in- gehele oogst en vele land bouwwerktuigen werden door de vlammen ver meld. ;'c De mijnwerkers, •lie 'n Haarlem te gast zijn geweest hebben in een schrijven hun dankbaar heid voor het genotene ge uit. SJj De Belgische minis ter van buitenlandse han del heeft een bezoek ge bracht aan de Philips-be- drijven te Eindhoven. Het laboratorium, de glasfa briek, demonstraties met lichtingen over verstrek ken. De „Zwarte Zee" met de tinbaggermolen „Maras" op sleeptouw is sejasj spocu juoduja 'IS seerd. De kappers gaan ook een internationaal con- 'ouis houden Scandinavië Engeland, Frankrijk, Bel gië en Zwitserland zullen met de beste haarridders, grimeurs en toneelkappers mededingen. De Vader der Kappers, de Fransman Re- né Rambaud zal ook van de partij zijn. Het o- gevatlenregister is vandaag gelukkig nogal kort: Een 13-jarige jongen te Rotter dam werd door een hem achterop rijdende vracht auto overreden en gedood De chauffeur schijnt ern stige schuld te treffen. Eventuele gelukwensen aan H.M. de Koningin die nen tijdig opgegeven te worden in verband met de beperkte dienst op de feest dag zelve. -J: Post voor de militairen op de Kota In- ten dient uiterlijk 2 Sep tember op de bus te zijn De jongens ontvangen dar hun post nog in Port Said In Groningen heeft mer plannen gemaakt om op grote schaal bomen aan te planten bij de boerderijen In het land van Heusden en Altena kraaide de rode haan. Twee boerderijen er een grote voorraad graan gingen verloren. Tien per sonen werden dakloos. Het Nederlandse weerschip „Cirrus", dat 10 September a.s. naar zijn observatieplaats op de Atlantische Oceaan zal vertrekken in het kader'der internationale meteorologische dienst ter bevei liging van het lucht- en scheepvaartverkeer, is naar het dejpagne- tiseringsstation in Waalhaven gehaald voor het opmeten van de instrumenten. VREDESVERDRAG MET JAPAN Britse Gemenebest achter Amerika De afgevaardigden op de confe rentie inzake Japan van het Britse gemenebest zijn begonnen met de bespreking van „fundamentele" kwesties. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat allen zich bereid hebben verklaard het Australisohe voorbeeld' te volgen en zich ten volle achter Amerika zullen scha ren wat betreft het vredesverdrag met Japan. Naar verluidt, zal de conferentie echter alles vermij den, wat andere landen, in het bijzonder de Sowjet-Unie, aanlei- didng kan geven de landen van het gemenebest van blokvorming te beschuldigen. Men is het er over eens, dat een groot verschil van opvatting tussen de V. S. en het Britse imperium inzake Japan de invloed van de Sow jets op de uiteindelijke vredesregeling zal vergroten. Naar voorts verluidt, is zowel Engeland als Australië van mening, dat de Japanse macht zich niet moet uitstrekken buiten de eigen eilanden, ook al zou dit noodzakelijk een volledige her oriëntering van de vooroorlogse Japanse economie met zich bren gen. Frans' broodrantsoen verminderd Het Franse kabinet heeft giste ren besloten, het dagelijks brood rantsoen in Frankrijk met ingang van 1 September van 250 gram tot 200 gram te verlagen met het oog op de .betreurenswaardige stand" van d'e gewassen te velde en het weergaloos hiaat, dat verwacht wordt te zullen ontstaan tussen de behoeften van Frankrijk en de be schikbare potentiële voorraden. Ook dit week-end rijwieltreinen Naar wij van de zijde dër N.S. vernemen zullen ook op dit week end weer speciale rijwieltreinen rijden in de nachten van Donder dag t/m Zondag. Ook nu is het parool voor-de reizigers die hun fiets mede willen nemen op af standen langer dan 40 km; geef Uw karretje tijdig ten vervoer aan! H1 De Spoorwegen op 1 Sept. De Nederlandse Spoorwegen zullen op Maandag 1 September de dienst uitvoeren als op werk dagen. ET staat er onwrikbaar, on aantastbaar, rotsvast dit woord van Sint Jan de Doper. Hij werd er voor onthoofd en morgen herdenken wij met de Liturgie dit rode martelfeest van de Voorloper des Heren- Joannes gaf zijn leven voor dit hoge beginsel van "de heilige huwelijkstrouw. Herodes, de laffe moordenaar, de overspe lige wellusteling, is er nog altijd op aarde, nü, in onze dagen wellicht meer dan ooit, omdat bij velen de grondslag voor alle huwelijkstrouw, de godsdienst, zwak of reeds verdwenen is. Maar Joannes is er ook, de mar telaar; wij vieren hem morgen. Zijn voorbeeld is er, zijn woord: „Het is U niet geoorloofd". Wij nemen het ter harte. Het huwe lijk is ons heilig. <Wij houden het hoog. Wij beleven het als een ideaal. Als getuigen van Christus. Tot ons meest per soonlijk geluk. MARCUS voor het tijdvak van 31 Augustus t-m. 13 September a.s. BONKAARTEN KA, KB, KC 709 (serie L) Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: L-01 brood 800 gram brood L-02 brood 400 gram brood L-01 boter 125 gram boter L-02 boter 125 gram mar garine oflOÖ gr. vet L-03 boter 250 gram mar garine of 200 gram vet L-01 vlees 100 gram vlees L-02 vlees 300 gram vlees L-01 melk 4 liter melk L-03 L-05 melk 7 liter melk L-01 diversen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas L-02 diversen 50 gr. cacao L-03 diversen 100 gram sui ker boterham strooisel enz. of 200 gr. jam stroop enz. of 100 gr. vers L-01 reserve 1 ei L-03 reserve 1600 gr. brood L-04 reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas L-06 reserve 800 gr. brood Geen rijst meer voor kinderen en Oosterlingen De wereldschaarste aan voedings- granen doet zich in verscherpte mate gevoelen bij rijst. In de be hoeften van de rijstetende landen wordt slechts voor een zeer be perkt gedeelte voorzien. Dit heeft tot gevolg, dat bij de verdeling der wereldvoorraden voor de niet-rijst- etende landen dit artikel niet be schikbaar wordt, gesteld. Rekening houdend met deze si tuatie is besloten de nog in Neder land aanwezige kleine yoorraden rijst te reserveren voor een zeer sobere verzorging van de daarvoor BONKAARTEN (serie L-ll brood L-ll boter L-12 boter L-ll L-12 vlees L-13 L-15 melk L-ll diversen L-12 diversen L-13 diversen L-13 reserve L-16 reserve KD, KE 709 L) 800 gr. brood 250 gr. boter 125 gr. mar garine of 100 gram vet 100 gr. vlees 12 liter melk 100 gr. kaas of 125 gram korstloze kaas 50 gr. cacao 100 gr. suiker boterh.strooisel enz. of 200 gr. jam stroop enz. of 100 gr. ver snaperingen 800 gr. brood 250 gram rijst 4 of kindermeel (uit rijst be reid) of kin- derbiscuite BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MH 710 (bijz. arb. a.s. moeders en zieken) L-21 brood 800 gr.brood L-21 boter 250 gr. boter L-22 boter 250 gr. mar garine of 200 gram vet L-21 melk 5 liter melk L-21 vlees 300 gr. vlees L-22 vlees 100 gr. vlees L-21 kaas 200 gr. kaas of 250 gram korstl. kaas L-21 eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 Augustus wor den gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 1 September mag worden gekocht. Op de vlees-bonnen van de A, B en C-kaarten is deze veertien da gen 400 gram vlees beschikbaar, dus 100 gram extra. in aanmerking komende ziekenhuis patiënten. Dit heeft tot gevolg, dat de beschikbaarstelling van rijst voor kinderen zal worden ingetrok ken en vervangen door de distribu tie van kindermeel, niet uit rijst bereid, terwijl ook de verstrekking aan Oosterlingen tegelijkertijd zal worden beëindigd. De bon voor rijst, die Donderdag 28 Augustus in de bonnenlijst voor de E-groep zal worden bekend ge maakt, is voorlopig de laatste en geeft recht op een rantsoen van 250 gram. GEEN SODA OP DE WAS- POEDERBON Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op de rantsoenbon nen voor waspoeder van 1 Septem ber af uitsluitend 250 gram was poeder verkrijgbaar is. Soda wordt op deze rantsoenbonnen niet meer beschikbaar gesteld. 41. „Wat., wat.." Plotseling begreep hij alles. „Wat meet u dan wel van mij hebben gedacht, Monsieur Wea- vair?" „Ik voelde mijn wangen rood wor den, Haastig protesteerde ik. *,.U, Monsieur Gérard! Natuurlijk wist ik, dat er iets gebeurdMaar wat vertelde Pierre u? Wat zei hij?" Nu was ik op mijn beurt één brok nieuwsgierigheid. „Dat er spoedig iets zou gebeuren. Dat hij meester was van de situatie, dat hij in nauw contact stond met Binbonnet. Maar dat er, ofschoon het einde van onze vervolging in het zicht was, toch nog ongelukken met Binbonnet of met u zouden kun nen gebeuren. Verder zeide hij, dat ik het hotel direct moest verlaten, omdat ik, in het geval er iets met u of Binbonnet zou gebeuren, de enige zou zijn, die de belangen van Pearce Brothers zou kunnen blijven behartigen. En aangezien ik wist dat de Jodiumkwestie het zwaarst bij u woog, moest ik toegeven, dat hij gelijk had en dus verliet ik Parijs. Maar ik was er zeker van, dat Pierre u dit alles wel zou vertellen. Hij schijnt zeer op u gesteld te zijn, Monsieur.1 Wat moet u wel.van mij gedacht hebben?" Ik antwoordde niet. Wat kon ik zeggen? Ik dacht aan Pierre en zijn ongelooflijke dienstvaardigheid. Daarna vertelde ik Gérard mijn avonturen, mijn reis naar Tours, 't „ongeluk", mijn ontmoeting met mademoisèlle Denise enz. FEUILLETON door DAVID "KEITH Hij luisterde met gretigheid, hier en daar een vraag stellend. Ik ver telde hem over de herstelde relaties met Binbonnet. „Maar dat is schitterend, mon sieur Weavair! In dat geval wordt alles weer als vroeger." De volgende morgen zou hij Bin bonnet opzoeken. Hij bleef in gedachten verzonken, toen ik alles verteld had. „U zag toch zelf, dat de vreemde ling werd gedood, monsieur Wea vair?" vroeg hij later. „Ik zag het met mijn eigen ogen gebeuren, monsieur Gérard." Dat scheen hem ontzettend op te luchten. Toen vroeg bij mij een paar bij zonderheden, welke ik met opzet uit-mijn verhaal had weggelaten. „Wie vuurde het schot af, mon sieur?" Ik heb niet het recht, dat te ver tellen. „Waarom zou ik toegeven zelf een moordenaar te zijn, monsieur Gé rard? Of waarom zou ik iemand anders die naam geven?" Ik hield vol; tenslotte zag hij in, dat ik het niet mocht vertellen. „Wat waren de gronden voor Bin- bonnet's chantage", vroeg hij verder „Ik héb er geen idee van, mon sieur Gérard." „Ik begrijp het." Hij keek eigenaardig en glim lachte. „U keert over enkele dagen naar New-York terug, monsieur Wea vair?" „Ja." „U hebt' zojuist misschien begre pen, dat ik zeer nieuwsgierig ben." „Dat heb ik zeker!" „Ik geef toe, dat ik dat, wat onze makelaar betreft, ben. Een moedig, eerlijk en zakelijk mannetje, maar met dat al onbenullig en burgelijk! Die wijn! Welk gevaarlijk geheim kan hij nu gehad hebben?" „Ik weethet niet, monsieur Gé rard." „Natuurlijk weet u het wel, mon sieur Weavair, maar ik zal niet ver der aandringen. U weet, dat ik u erg graag mag. Wat zoudt u ervan zeggen, als ik u mijn geheim eens vertelde? Ik heb zo'n idee, dat u daar een geheel verkeerde voorstel ling van hebt". Hij keek mij geani meerd aan. „Wat was uw vermoeden, mon sieur Weavair?" Ik voelde dat mijn voorhoofd vochtig werd. Ik begreep, dat ik de man geheel verkeerd had beoor deeld. Als hij werkelijk iemand had gedood, zou hij daar was ik zeker van niet hebben voorgesteld het mij te vertellen. Ik voelde plotse ling geen verlangen meer om zijn geheim te kennen. „Ik ken monsieur Binbonnet's ge heim niet", zei ik zo streng mogelijk „en ik wens zeer zeker niet te ver nemen, wat het uwe is. Ik heb be merkt, dat ik mij heb vergist en voel nu ook geen verlangen meer het te leren kennen." „Toch zal ik het u vertellen, mon sieur Weavair. Ik ben u veel ver schuldigd en tenslotte gaat u toch over enkele dagen naar Amerika. „U zult zich herinneren, dat ik de vorige maal juist aan het begin van mijn verhaal door de binnen komst van de dokter werd onder broken. Ik had, meen ik, juist ge zegd, dat ik in het grijze verleden eens iemand had gedupeerd." Het was inderdaad een verhaal uit het grijze verleden. Het bleek dat Gérard in zijn jeugd een zeer on verantwoordelijke daad had begaan. Vanwege zijn jeugdige leeftijd ech ter, had hij de laagheid en misda digheid ervan niet voldoende inge zien. Zijn verhaal kwam in het kort hier op neer: hij was de zoon van een kleine jodium-fabrikant. Later, na de dood van zijn vader, had Gérard de leiding van de fabriek overgenomen en het gemaakt tot het huidige moderne bedrijf. Zijn oudfers waren goed voor hem, hadden hem een uitstekende opvoe ding gegeven, doch hielden hem zeer strak aan het lijntje. Hij kreeg slechts zeer weinig zakgeld. Hij hield ervan grote wandelingen te maken langs het strand en kwam op die manier in contact met twee strandjutters, met wie hij vriend schap sloot. Ze waren jaren ouder dan hij. Op nachtelijke tochten sloot hij zich dikwijls bij, hen aan en spoedig slaagde hij er in een extra zakgeldje te verdienen, door de verkoop van allerlei vondsten. Het was een avon tuurlijk leven, waar hij van hield en hij mocht zijn beide kameraden graag. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3