Flitsen van Koninginnedag SLAGER GROOT GEHULDIGD Polder Heerhugowaard schaft eigen baggermolen aan DROEVIG SLOT van Alkmaarse motorraces KEMPISCHE CULTUUR IN HILVARENBEEK COW bij PAG. 2 NjJEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 2 September 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Vee/ zon en een overdaad van vlaggen Ernstig ongeval kost de Engelse renner Jack Ladd het leven Marktberichten Naar binnen kijken! Vlieget m mi Soc. mi trede Parijse bi uitgebi Koninginnedag is weer ais van ouds met veel zon en veei vlag- gentooi gevierd. Dc drukte in de binnenstad was er aan gelijk en ondanks de zeven dagen kermis, waardoor men zo ongeveer feest- moe zou kunnen zijn, heeft men toch van deze Koninginnedag nog zeer veel kunnen genieten. Ge dachtig het woord van Hare Ma jesteit is men zich bewust geweest de dag door te brengen zoals het past voor mensen, die weten, dat overzee nog vele zorgen liggen en dat eerst na een* goede oplossing van alles, wat anders moet, met récht de nationale feestdag voor het Oranjehuis kan worden ge vierd, zoals we dat allen wensen, met een overdaad van zon, bloe men, vlaggen en blijdschap. Kinderhulde en sportfeesten Zoals de traditie dat wil werd de dag ingezet met een optocht van alle muziekkorpsen door de stad, om met vrolijke klanken en vaderlandse melodieën de mensen te vertellen, dat nu de verjaardag van onze Vor stin werd gevierd. Eveneens tradi tie-getrouw zongen hierna de kin deren voor het stadhuis voor het gemeentebestuur en de besturen van de oranjeverenigingen, onder leiding van de heer C. Jonker. De kinderen zongen spontaan, misschien alvast met het vooruitzicht op de tractatie, door het gemeentebestuur aange boden. Des middags waren door het Alk- maars Sportcomité wedstrijden ge organiseerd op het Gem. Sportpark. Er waren wielerwedstrijden en een voetbalwedstrijd tussen twee Alkmaarse elftallen. Allereerst werd verreden een klassement-wedstrijd voor amateurs over 12 baanronden met 4 klassementen. De Amsterdammer van Gelder werd in drie klassementen eerste en eenmaal derde. Daardoor werd hij winnaar met 10 pt. voor Faanhof, die tweede werd met 9 pnt. Drie was Henneman uit Beverwijk. De 15 ronden-wedstrijd werd ten slotte in de sprint uitgevochten. Wel werden enige uitlooppogingen ge waagd, maar het peleton haalde de vluchtelingen steeds weer jn. Zo vormden de renners een uitgerekt lint en zo waren zij weer bij elkaar. De sprint ging tussen v. Gelder en Faanhof en 't was tenslotte v. Gel der, die Faanhof op 't laatste eind klopte. Derde werd Kuilman uit Be verwijk. De 40 KM-wedstrijd ken merkte zich doorben aardige strijd en er werd in een flink tempo ge reden. Verschillende pogingen om uit te lopen werden ondernomen, maar de meesten liepen uit op een weer terugvallen in het peleton. Tot Faanhof en v. d. Neut feen se rieuze poging waagden en getweeën slaagden zij er in na hard werken een ronde voorsprong te nemen. Dat was een goede prestatie, want een ronde van dé Alkmaarse sintelbaan is niet zo spoedig en zo gemakkelijk genomen. Er waren toen nog een 27 ronden te rijden en beide rijders waren er als de kippen bij om de weglopers te volgen. Zo naderden de laatste ronden en de twee eerte plaatsen waren voor Faanhof en v. d. Neut, die onderling nog moesten uitvechten, wie eerste zou zijn. In de sprint was Faanhof onbe twist de sterkste, zodat hij winnaar werd. v. d. Neut tweede met gering verschil. Enige ronden vóór het einde slaag de De Groot uit Limmen er in een kleine voorsprong te nemen op 't peleton en te behouden, waardoor de derde plaats zijn deel werd. De voetbalwedstrijd tussen twee Alkmaarse elftallen is er een gewor den, die het aanzien volkomen waard was. De volgende elftallen bonden de strijd aan: Elftal A: Kramer (A.B.) doel; Metselaar (A.B.) en Krul (A.B.) achter; Badenhuizen (A.V.), Mulder (A.V.) en Bakker (R.) midden; De Buijzer (A.V.), Stroet (R.), Untied (A.B.), Heinis (AFC) en Admiraal (A.B.) voor. Elftal B: Brouwer (A.V.) doel; Maassen (A.V.) en Temming (R.), achter; Bart (A.B.), Helderman (AV) en Kleibroek (AFC), midden; Ver meulen (A.B.), Swaerts (A.V.), Tei- geler iR.), A. Indri (A.B.) en Bak ker (R.) voor. Voor de rust wogen beide ploegen aardig tegen elkaar op. De resp. voorhoeden deden verschillende po gingen om een doelpunt te maken, maar de beide achterhoeden waren te steric. De rust scheen de roden goed ge daan te hebben, want er was in de tweede helft nog maar nauwelijks afgetrapt of Brouwer moest de bal uit 't net halen, 't Was een verras send goede aanval, waaruit Untied doelpuntte. Direct daarop weer een aanval, een voorzet van linksbuiten Admiraal en Untied passeerde Brou wer voor de tweede maal. Het rode elftal speelde toen beter dan het oranje-elftal en er ontstonden enige gevaarlijke ogenblikken voor het doel van Brouwer. Nadat enige mooie kansen waren gemist maakte Untied er 30 van toen hij uit een voorzet van De Buijzer, die rechts buiten speelde, de bal goed inschoot. De oranje-voorhoede kwam even meer opzetten en ten slotte gelukte het Teigeler met een mooi schot Kramer, te passeren 3—1. Met deze stand kwam het einde. In beide ploegen viel het spel van enkele spelers te loven. 't Was 'een uitstekend geslaagde sportmiddag en 't Alkmaarse Sport comité kan in elk opzicht tevreden zijn, want ook de belangstelling liet niets te wensen over. Avondstemmingen. In de Muziektuin was tot slot een avond georganiseerd, waar naast de Gymnastiekvereniging „Turnlust" als muzikale omlijsting het Mannen- zangkoor „Orpheus" optrad. Over bodig te zeggen, dat de verschillende turnnummers veel succes oogstten en dat „Orpheus" als altijd deze avond echter wel heel bijzonder uitstekend naar voren kwam met hun liederen. Na het gemeenschappelijk zingen van enige Nederlandse liederen, kwam de slot-voorstelling: het vuur werk, dat in alle opzichten daverend was met ontzaggelijk veel lawaai.en nog veel meer vuur, licht en kleur. Na een stortvloed van licht op het laatste nummer „Leve de Koningin" viel de Muziektuin- weer in het duister. Alleen enkele vlaggen (die eigen lijk al lang binnen moesten zijn, want zonsondergang was al enige uren geleden geweest) herinnerden nog aan deze Koninginnedag, die waarschijnlijk nu voor het laatst in gepaste eenvoud moest worden ge vierd. Katholieke meisjes Katholieke meisjes van de St. Do- minicus parochie boven de 17 jaar, a.s. Dinsdag komt voor jullie naar Alkmaar geen onbekende: kapelaan J. Voortwist uit Amsterdam hebben we weer bereid gevonden een avond hier te komen spreken. Je weet wel, Kap. Voortwist spreekt van hart tot hart, hij raakt zo af en toe eens de juiste snaar.We denken nog aan z'n drie conferenties in de Muzie.ktuin. Wat gingen we toen rijk naar huis met zijn woorden en wat hebben we naast de grote ernst die er in zijn woorden lag, toch af en toe hartelijk moeten lachen. Wij zijn die avonden niet vergeten en met vreugde zien wij weer zijn komst tegemoet. Djiguittes Kozakken en Vuurwerk ALKMAAR. Het bestuur van de Paardensportvereniging „Vooruit" kan trots zijn op het organiseren van dit ruiterfestijn. Duizenden hebben genoten van de verrichtingen dezer ruiters des doods. Het programma vermeldde niej minder dan 25 nummers, allen even interessant. Veel bijval verwierf het nummer zakdoeken oprapen, het vervoer van een zogenaamde gewonde, het af snijden in vol galop van een tak, welke in het veld geplaatst was. Ook het nummer 's avonds om 't kampvuur mocht zich in aller be langstelling verheugen. Dit nummer ^.e.Z.6!wac ïn .a" a s;_ bestond uit messendansen en Slavo nische liederen. Bij de laatste nummers, de pyra- mide en de barrière van brandend stro, brak een daverend applaus los. Genoten is er van ongekende staal tjes van ruiterkunst. Na afloop van de ruiterfeesten werd een groot vuurwerk gehouden, bestaande uit plm. 80 nummers. Naast donderbussen, vuurpijlen, bengaals vuur, waterval enz. waren de twee hoofdstukken „Leve de Koningin en een Paard voor Sulk. Bij de beeltenis van H.M. brak ,een ovatie los, gevolgd door het aan heffen van het Wilhelmus. De muziekvereniging Excelsior droeg zorg voor de muzikale om lijsting, wat vooral in de pauze en tussen kozakken en Vuurwerk op prijs gesteld werd. dagavond om 8 uur een massale opkomst in Paviljoen Kinheim. Geen enkel meisje mag hierbij ont breken. Wij willen èr echter wel even de aandacht op vestigen, dat de cursisten van de godsdienstcur sus eerst natuurlijk ^naar de les gaan. Er zal rekening mee gehou den wm-den ,we zullen op jullie wachte». AFC-NIEUWS AFC I—Alcmaria II 12 (vr.sch.) AFC IIAlcmaria comb. 42 (vr) WSV Jun. aAFC Jun. a 52 Adspiranten: AFC aHSV a 5—1 KSV aAFC b (K niet opgek.) Meervogels cAFC c 0—4 AFC dLSVV b 0—3 AFC e—SVW b 1—5 AFC fLSVV c 2—4 AFC gHollandia b 012 AFC h—LSVV 1—0 AFC I en AFC II speelden beide een mooie oefenwedstrijd tegen Alcmaria. Het eerste had pech, vol gende maal beter. Het tweede won verdiend. De junioren en adspiran ten hebben de competitie ingezet, jongens, jullie hebben je uiterste bes» gedaan, maar sommige tegen standers waren te sterk, doch met 'een serieuze training zijn er toch betere resultaten te bereiken. Daarom het is vervelend nogmaals komt allen van senior tot adspirant iedere maal naar de training. Afgesproken! De PPC-er R.K. HANDBALCLUB A.O.G. ALKMAARSE OVER GOOIERS OPGELET ALKMAAR. Morgenavond be gint de training voor onze R.K. handbalclub niet om 7 uur, doch om kwart vóór 7. De R.K. handbalclub pit Castri- cum komt ons iets laten zien van 't perfecte handbalspel. Komt dus alle.n op tijd, want in Caslricum kent men geen Alkmaars kwartiertje. Het Bestuur. A.F.C. I - ALCMARIA II 2-1 Een goed partijtje voetbal AFC. dat deze middag een extra versterkt Alcmaria II ontving, heeft het geluk nieïaan haar kant gehad, want om tot twee minuten voor het einde met 1—0 te hebben vóór ge staan en dan door twee misverstan den in de achterhoede evenzovele doelpunten te zien tegen maken, is teleurstellend. AFC verscheen in de zelfde opstelling als tegen Vo- lendam. Alcm. trapt af. Direct ontwikkelt zich een vlug partijtje, waarbij de Alcmarianen meer de bal het werk laten doen en de AFC-ers de bal wel eens te lang bij zich houden. Enkele kansen van AFC gaan door buiten spel en te slecht schieten verloren, doch ook de Alcmaria voorhoede, weet de AFC achterhoede niet te verschalken. De AFC back Stam met de jonge^ N. Wester hebben een prima partij back gespeeld en in laatste instantie was Kwant, om het maar eens zo te zeggen, niet te genaken. Tot de rust bleef de stand dan ook dubbel blank. Na de rust is AFC er een ietsje beter in, haar voorhoede wordt ge vaarlijker, doch de Alcm. achter hoede zet de off-side val open. Dan wederom een paar maal gevaarlijk opdringen van Alcmaria doch ook ddbr te slecht schieten, gaan déze kansen Verloren. Dan plaatst de A middenvoor de bal voor zijn links buiten, deze weet de bal voor de lijn te bemachtigen, lost een scherpe effectbal,die onberispelijk in het doel verdwijnt 1—0. Het spel golft dan heen en weer, doch Alcm. wil ten koste van alles een overwin ning forceren, een enkele maal ko men de spelers dan ook stevig (doch in het geheel niet onsportief) met. elkaar in botsing en als de tijd verstrijkt denken we dan ook dat AFC deze wedstrijd gewonnen heeft, als het bovengenoemde voor valt. Het einde kwam dan met 21 in het voordeel van Alcmaria II. Een sportieve wedstrijd, die voor AFC I een goede oefenwedstrijd was. Scheidsrechter de Nijs leidde correct. Een goed zakenman een organisator ALKMAAR. In café „Het Wa pen van Haarlem" waren Maan dagmiddag de Alkmaarse slagers met hun echtgenoten bijeengeko men voor een wel zeer uitzonder lijke aangelegenheid. Hun collega, de heer J. M. Groot, die de nestor van de Alkmaarse slagers mag worden genoemd, werd voor zijn energieke arbeid tijdens de oor logsjaren gehuldigd en het is van de organisatoren een goede ge dachte geweest om tot deze huldi ging te komen. De heer Groot viert dezer dagen zijn veertig-ja rig huwelijksfeest en het Was naar aanleiding daarvan, dat de Alk maarse slagersvereniging het plan opperde om de heer Groot in het openbaar te danken voor het vele en moeizame werk, dat door hem, in zijn functie van voorzitter van de Plaatselijke Toewijzingscom missie, is verricht. Immprs dag en nafcht stond hij klaar om de be langen van de slagerswereld in Alkmaar en omgeving naar beste kunnen te behartigen. Dat dit stre ven soms onder buitengewoon moeilijke omstandigheden door hem werd bewaarheid, kwam tij dens de huldiging wel zeer duide lijk naar voren. De heer G. de Wit opende de rij van sprekers en heette de aanwe zigen van harte welkom, in het bij zonder de directeur van het Ge meentelijk slachthuis, de he.er W. Voorthuyzen. en de Hoofdcontroleur van het „Slagers Vakonderwijs", de heer v. d. Slaag uit Utrecht. Spr. zette uiteen op welke wijze men tot deze middag was gekomen. „Toen we hoorden, dat U 40 jaar getrouwd was, meenden we U te moeten hul digen. Niet alleen omdat U 40 jaar getrouwd was. maar vooral, onjdat U als leider van de P.T.C. in de oorlogsjaren de vleesvoorziening^van de Alkmaarse bevolking op zo'n voortreffelijke wijze ter hand heeft genomen". Spr. hoopte verder, dat de heer Groot niet lang meer in de P.T.C. werkzaam zou zijn. „Niet omdat U het verkeerd doet. maar omdat we wel eens van de distri butie af willen!" Namens de Alkmaarse slagersver eniging sprak de voorzitter, de heer v. d. Kamer. Hij stak, evenals zijn voorganger, een zeer waarderende speech af en bood het bruidspaar 2 fauteuils aan. welke het geschenk van de vereniging waren. Vervol gens richtte spr. zich tot Mevr. Groot, die hij dank bracht voor de vele opofferingen, die zij zich had moeten getroosten, wanneer haar echtgenoot voor de slagers in het geweer werd geroepen. Hij liet die dank vergezeld gaan van een bloe menmand, die echter per vergissing reeds aan de woning was bezorgd. De heer Voorthuysen noemde de bruidegom een "groot zakenman en organisator. Het was werkeliik geen gemakkelijke taak. om in de oor logsjaren de touwtjes in handen te houden. En of er nu 's Zondags of 's nachts gewerkt moest wordeij; Groot was present. Spr. was ver heugd. dat deze huldiging zo spon- taan bij de slagers was opgekomen, i Hij bood de heer Groot, als blijjk van zijn grote waardering, een prachtige rooktafel aan, omdat hij „toevallig" had gehoord, dat de heer Groot een paar stoelen zou krijgen en meende, dat daar een rooktafel bij .hoorde. Spr. wilde dit geschenk zien als een geschenk van de burgerij. „U heeft de burgerij een grote dienst bewe zen.' door uw werkkracht en uw or ganisatorisch talent", aldus spreker. Ook de heer v. d. Slaag wees op het verdienstelijk werk van de heer Groot. Spr. stelde hem als voor beeld voor de jongere slagers en hij doelde in dit verband op het nuttige terrein der vakopleiding waartoe de jubilaris het zijne heeft bijgedra gen. Mevr. Groot, die haar man al tijd zo trouw heeft terzijde gestaan, werd ook in sprekers huldiging be trokken. Verder namen nog enkele der aanwezigen de gelegenheid waar, om de heer Groot van hun aller sympa thie te overtuigen. De heer G. de Wit sprak een kort dankwoord voor al hetgeen de voorzitter der P.T.C. voor de paardenslagers heeft ge daan. De heer Groot bracht elke spreker persoonlijk dank voor het gesproke ne en alles wees er op, dat deze nestor geenszins van plan is om van een rustige oude dag te gaan genie ten. Weliswaar zal hij niet meer achter de toonbank staan in zijn winkel in de Langestraat, doch het „grove" werk laat hij voorlopig nog niet los. En het is maar goed, dat deze man nog met zo'n werklust en ijver is bezield. Want wanneer de Alkmaarse slagers hun collega Groot op de lauweren zagen rusten, zou 'n verdienstelijk burger op de achter grond geraken en dat mag iij déze tijd niet gebeuren! CISKE DE RAT Het Nederlandse Volkstoneel dat met de opvoering van Ciske de Rat in 't gehele land enorm succes heeft behüald zal op Vrijdag 5 Sept., 8 uur in 't Gulden Vlies een enkele opvoering van dit stuk geven. Zoals bekend is het toneelstuk gemaakt naar het bekende boek van Piet Bakker. De tallozen die dit boek hebben gelezen zullen on getwijfeld 4e daarin beschreven personen gaarne in levende lijve op 't toneel willen zien. Vanzelfspre kend kan men dan i ook de beleve nissen van Ciske 4e Rat volgen. Het geheel wordt vertoond in spe ciale décors van \yim Vesseur, ter wijl de regie in handen is van Ru Mulder. Waar dit de enigste opvoe ring in Alkmaar is, verdient 't aan beveling spoedig kaarten te kopen en plaats te bespreken. R.K. ORATORIUMVERENIGING ALKMAAR De rèpetities voor alle dames en heren beginnen hedenavond om acht uur in café Centraal. In verband met het concert op 5 October en het optreden voor de K.R.O. wordt een ieder verzocht zonder uitzon dering aanwezig te willen zijn. Tijdens het vuurwerk in de mu ziektuin op Koninginnedag kwam een half-ontplofte vuurpijl tussen een deel van het' publiek terecht. Het voorwerp raakte de heer v. d.- P., die hierdoor een kleine hoofd wonde opliep. Door de schrik ech ter kreeg hij een kleine schok en moest per auto naar zijn huis ver voerd worden. R. K. ORATORIUM VERENIGING In verband met het a.s. concert, te geven voor de KRO, verzoekt het bestuur aan alle dames en he ren a.s. Dinsdag 2 Sept. aanwezig te zijn op de repetitie in café Centraal om 8 uur. HINDERWET Bij besluit van 28 Aug. 1947 is aan de heer A. G. de Kort alhier vergunnihg verleend tot het uit breiden van de moffel-, nikkel- en chroominrichting, door het bijplaat sen van een elektromotor van*4 p.k. voor het aandrijven van een Mpuig- installatie in het perceel Linden- laan nr. 50 alhier. TWEE INBREKERS GEGREPEN Een tweetal manschappen van de verkeersgroep der Rijkspolitie, te Alkmaar deed in de nacht van Vrij dag op Zaterdag dienst in de buurt van Uitgeest. Daar troffen ze een motorrijder met duopassagier aan, die op het stopteken geen acht sloegen. Onmiddellijk werd met de jeep een achtervolging ingezet en de motor werd inderdaad ingehaald. Het bleek toen echter, dat de duo passagier was verdwenen. Deze laat ste was op de vlucht geslagen door sloten en over prikkeldraad, doch werd in Krommenie met drijfnatte en verscheurde kleren door de po litie aldaar gegrepen. Hij was in het bezit van gouden ringen en sie raden, die bij een Beverwijkse ju welier waren gestolen. In samen werking met de A'damse recher che en de politie te Beverwijk werd een huiszoeking verricht. Het on derzoek is nog gaande. MOOIE RESULTATEN ^ALKMAAR."Bij de examens ter verkrijging van het vakdiploma Smederijbedrijf, welke de vorige week werden afgenomen slaagden uit Alkmaar en omgeving negen candidaten. Een candidaat werd af gewezen. terwijl met een candidaat, wegens letsel het examen niet kon worden voortgezet. Zeker een fraai resultaat voor de cursusleider, dè heer H. J. Reurslag leraar A.B.S. te Alkmaar. Donderdagmiddag kwamen de Heemraden en de Hoofdingelanden van de polder Heerhugowaard on der voorzitterschap van Dijkgraaf P. Tromp in het Gemeentehuis in vergadering bijeen. Na de opening door de Voorzitter, waarbij deze even in gevoelvolle woorden het zieke lid van het Be stuur de heer Beers herdacht, wer den door de secretaris de notulen voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. De geloofsbrieven van de nieuwe leden Kostelijk en Boots werden door een commissie, bestaande uit de heren Appel, de Wit en Broersen goedgekeurd en in orde bevonden, i waarna de Voorzitter deze leden hartelijk welkom heette. Daarna werden de ingekomen stukken voorgelezen door de Secre taris. HieroTlder waren o.a. meer dere schrijvens, die inhielden een goedkeuring inzake de verkoop van de twee dieselmotoren. Deze zijn inmiddels verkocht, benevens de twee ketels. Op de klacht, betreffende het zware vervoer op de polderwegen en ten gevolge daarvan het snelle stukrijden dier wegen, werd ge antwoord, dat men zich hiervoor moet wenden tot de politie, die be last is met het toezicht op de we gen, wat betreft tractie en toelaat baar gewicht. Verder werd voor kennisgeving aangenomen een schrijven van de R.K. Middenstandsbond van Heer hugowaard, waarin deze protesteer de tegen het slechte sneeuwruimen op de polderwegen tijdens de afge lopen winter. Aan de heer De Lange werd ver gund een dam op te werpen in een der tochten voor het beter bereiken van zijn land onder uitdrukkelijk eigen risico, in verband met- moge-/ lijke opbreking dier damwerkerr bij verandering en sanering der toch ten in de mogelijk nabije toekomst. Verder zal er aangekocht worden een zandstrooier en een sneeuwrui mer voor tezamen f3500. Een eigen baggermachine De vergadering discussieert daar na heel lang en breedvoerig over de aankoop van een eigen bagger machine voor de somma van f22500. Deze is veel voordeliger dan het uitbesteden van het baggerwerk en kan, als de benodigde vergunnin- ver- klaar gen voor materiaal etc. zijn leend in een half jaar tijd zijn. De vergadering wil zelf alles doen en. besluit over te gaan tot aankoop van een dergelijke ma chine, eerst zal echter de opzichter nog nauwkeurige inlichtingen in winnen inzake capaciteit e.d. De polder zal dus binnen het jaar de beschikking hebben over een eigen baggermachine. Het grotevraagstuk van deze middag was er door met ogenschijn lijk weinig tegenstand. Bij de stemming voor Dijkgraaf wordt met algemene stemmen de heer P. Tromp herkozen, terwijl als tweede en derde respectievelijk gekozen worden de heren H. Stuit en P. Smit. Met algemene stemmen wordt het voorstel ondersteund, om de eerste en tweede machinist een verhoging op het salaris te geven van 10%, terwijl over 1947 het sala ris van de opzichter, mede als belo ning voor zijn grote toewijding vastgesteld wordt op f3000. De schouwlonen worden verhoogd van zes op tien gulden, dat van de hoofdingelanden van zes op acht gulden, terwijl de vergoeding voor de heemraden wordt verhoogd van f150 tot f200 per jaar. Op het verzoek van het P.E.B. wordt overgegaan tot verkoop van veertig vierkante meter grond voor de bouw van een transformator huisje aan de Oostdijk bij de Draai. De voorgestelde grondruil met de heer J. van Stralen Kzn. wordt eveneens goedgekeurd, terwijl de vergadering besluit tot het sluiten van een lening voor 4e bagger- werkzaamheden van f17000, dat is ruim f3400 per gebaggerde kilome ter. De reiskosten van de' leden wor den voortaan vergoed, terwijl de verblijfkosten vast worden gesteld op tien gulden per dag en per lid. Bij de rondvraag vraagt de heer Kostelijk, of de secretaris de notu len voortaan aan de leden gesten cild zou willen doen toekennen; dat zal geschieden. Op de vragen be treffende ae bomen, de wegen en het werk aan de sluizen, wordt me degedeeld, dat men al het mogelijke doet, om een en ander zo snel mo gelijk voor elkaar te brengen. Het geschil tussen de K.N.M.V. en de motorrennersbond was blijkbaar nog niet opgelost, want de renners van Aartsen en Hart man waren wel op de baan aan wezig, maar startten niet. Daarom reden in de 500 c.c, klasse senioren twee Engelse ren ners: Jack Ladd en Budi King mee. Deze Engelse gasten hebben maar weinig genoegen beleefd van hun reis naar Alkmaar. Reeds op hun heenreis naar de Kaasstad hadden zij pech toen zij 'n aanrijding kregen met een kinder wagen. Bepaald fataal werd het rijden voor .Jack Ladd, die bij deze races het leven verloor. De Alkmaarse sintelbaan wès voor de Engelse rijders ongetwijfeld vreemd, want de Engelse banen zijn kleiner, maar dit ongeluk moet daaraan niet worden geweten, maar meer aan een ongelukkige samen loop van omstandigheden. Het gebeurde in de finale senio ren 500 c.c., de keien dus. In deze race startten 10 renners, w.o. de beide Engelsen. Er zat spaning in, dat was merk baar en toen na twee valse starts de renners weg waren, ontbrandde er aanstonds een felle strijd, waarin de Engelsman Ladd ook 'n woordje meesprak. Bosman nam ten slotte de leiding gevolgd door Kops met Ladd op de derde plaats. Toen in de laatste ronde gebeurde het onge val, dat eigenlijk een reeks van on gevallen werd en dat zulke ont zettende gevolgen had. In de bocht aan de zijde van de - Zandersloot bij het Zwembad slipte de motor van Ladd, hij kon zijn machine niet meer hóuden en kwam te vallen. Dit ongeval op zichzelf zou niet zulke ernstige gevolgen voor de renner hebben gehad, maar fataal werd wat daarna gebeurde. De achter Ladd komende renner kon hem nog met gxte moeite ont wijken, maar dat gelukte helaas niet aan de volgende renners Ies- berts en Budi King, die in volle vaart op de ongelukkige inreden. De doktoren van Gilse en Dege- naar en de Rode Kruis-mannen snelden dadelijk toe en toen men de ramp. kon overzien, waren de geval len renners allen reeds opgestaan, behalve Ladd. Deze werd f zwaar gewond ien bewusteloos van het terrein gedragen. De opgelopen kwetsuren bleken zo ernstig, dat de ongelukkige spoedig aan inwendige bloedingen is overleden. Jack Ladd was afkomstig uit Londen-Essex. Hij was 36 jaar oud en vader van 3 kinderen. Hieronder volgen de uitslagen van de verschillende races. De Wedstrijd Junioren 250 c.c. was voor. H. M. Sleutel te Amsterdam op Jap. In de Junioren klasse 350 c.c. viel op het uitstekende rijden van Met selaar uit Limmen op Velocette. In alle drie manches werd hij eerste. Door deze overwinning promoveert Metselaar naar de senioren-klasse. Biard uit Venlo won de wedstrijd in de junioren-klasse 500 c.c. In de senioren-klasse 350 c.c. toonde P. Cordang zich de sterkste, tweede was H. de Rijk.. De senioren-klasse 500 c.c. werd verreden in twee series en een her- kansingrit. De eerste serie werd gewonnen door J. W. Boef in 1.48.4. De Alkmaarse rennér D. de Geus werd vierde. De tweede serie was voor J. Bosman in 1.51, terwijl in de herkansingrit Jack Ladd als eerste over de streep ging in 1.54.4. De finale van deze races, die zulk een tragisch einde nam, werd door Bosman gewonnen in 1.49.8; 2. G. Kops; 3. D. de Geus. Er was daarvoor nog een poging ondernomen om het record over één baanronde met vliegende start te verbeteren. Dit recórd staat op naam van Bosman met 25.8, doch men slaagde er niet in het te ver beteren. Iesberts maakte een tijd van 25.9, Kopps 26.2 en Ladd 26.4. De record-houder zelf deed er 26.6 over. De lange baan-races kwamen te vervallen. Na het droevig ongeval de Engelsman overkomen, hadden de renners weinig lust nog te rijden Alc. Victrix—Gouda 0~4 Zondagmiddag kwam Gouda een tegenbezoek brengen op het Alk maarse Sportpark. Voor de toeschouwers is het door Alcmaria vertoonde spel een bittere teleurstelling geworden. Er was maar één elftal dat speelde en dat was Gouda. In alles waren zij de Alcmarianen de baas: tempo, positiespel, plaatsen en koppen. Ot de kermis de Alcmarianen in de benen zat weten we niet, rpaar 't vlotte in het geheel niet en vooral het tragere tempo stak wel zeer on gunstig bij dat der gasten af.. Er waren een drietal invallers voor Hendriks, Rootring en de Grand. Ofschoon hij viermaal moest vis- senh, was Brouwer nog het beste op dreef. Maassen kon voor de rust maar weinig vat krijgen op het spel der gasten, na de rust ging het be ter. De invaller linksback slaagde er maar matigjes in Hendriks te vervangen. De middenlinie was heel zwakjes, ook het spel van Mijlder kwam niet boven het middelmatige uit. De voorhoede deelde in de malai se, ze was vrij ongevaarlijk en niet opgewassen tegen de vinnig van zich afbijtende Gouda-achterhoede. De Gouda-doelman heeft dan ook maar weinig behoeven in te grijpen. Gouda, zoals het hier speelde, be schikt over een uitstekend elftal. Voor de rust maakte Gouda twee goede doelpunten, maar het hadden er evengoed drie of vier geweest kunnen zijn. Na de hervatting scoorde Gouda nogmaals twee doelpunten, waarvan het laatste buitenspel was. Alcmaria kon er niet in slagen de eer te red den, maar het zou ook niet ver diend zijn geweest. Voor Alcmaria een wedstrijd om maar'spoedig te vergeten. VLUCHTELING GESNAPT Zondag is de politieke delinquent T. H. Burger 'te Alkmaar in zijn woning aangehouden. Hij was enige tijd geleden uit een kamp' in de mijnstreek ontvlucht. INBREKER GEARRESTEERD In Maart van het vorige jaar werd 's nachts een ruit ingegooid bij de melkhandelaar K. aan de Kenijemerstraatweg. Er werden enige dozen chocolade gestolen. Het is de politie te Zutphen thans ge lukt de dader aldaar te arresteren. VOETBAL LIMMEN. Limmen I speelde voor het eerst in dit seizoen een vriendschappelijke wedstrijd tegen ZAP en wist met 32 te winnen., LIMMEN. Het echtpaar Sloo- ten—Van Tiel, herdacht Vrijdag 5 September a.s. zijn veertigjarige echtvereniging. GESLAAGD HEER HUGOWAARD. Voor 't vakdiploma smeden slaagde onze plaatsgenoot, de heer H. Distelhorst. LANGEDIJK TBC Bestrijding 't Vorige jaar heeft de Contact Commissie uit het Witte- én Wit- Gele Kruis tot Bestrijding der T.B.C. 'n grote donateurs-actie op touw gezet welke in alle opzichten geslaagd mag heten. De Commissie heeft met het beschikbare geld in veel gevallen van TBC kunnen hel pen. De donateurs zullen ook dit jaar weer worden bezocht en over enkele dagen zullen de kwitantie's worden aangeboden. De Commissie rekent op eenzelfde resultaat als het vorige jaar. H.S.V.-TERKEIN IN GEBRUIK GENOMEN HEILOO Zondag is het her nieuwde terrein van H.S.V. officieel geopend, onder belangstelling van verschillende autoriteiten. De wed strijd van H.S.V. tegen een' K.F.C.- combinatie werd door de bezoekers met 31 gewonnen. Tevoren had H.S.V. II met 20 gewonnen van Foresters I. Morgen komen wij op een en ander uitvoeriger terpg. OBDAM Woensdag 3 Sept. opent de N.K.J.B. haar deuren voor het winterseizoen, alle leden worden verwacht. Ook de congrégatie's beginnen weer deze week, de ouders nemen hiervan goede nota en sturen hun kinderen. WOGNUM, 1 Sept. Aardapp. 6.80—7.20; eigenh. 8.10—8.30; sla- bonèn 92—1.20, afw. 42—1.05; rode kool 8—16.10; uien 10.4015.30, komkommers 818; peen 1014; bosselderie 3.50; pruimen 2064; meloenen 855; druiven 651.16; snijbonen 33—61; tomaten 4—22; knolbieten 39.10; andijvie 1420; sla 5.9019.90; perziken 4—22; breekpeen( 7.109.90; bieten 5.90 8.20; groene kool 17.80; augurken A 71; B 25; C 8.40; D I 5.50; D II 2.10, stip 2.50. Appelen: Transparant 6— 46; Laxton 35—45; Brederode 14-^20 Brekozen 2327; Margriet 818; Claps Favoriet 26—54; Triumph de Vienne 1746; Williams 626; Tros- peren 1820; Dirkjesperen 619; Tesselaars 1118. Medemblik, 1 Sept. Koopm. blauw 8.809; IJselster 7.307.40; Eigenheimers 7.407.60; Noordeling 7.20; Bevelander 7.20-/-7.50; Eerstel. 7.20—7.50; Wilde D.uc 6.50—6.60; Blauwe Eigenh. 8.608.90; kriel 4.805; rode kool 6.3014.70; gele kool 12.10—16.10; witte kool 5.40 6.10; groene kool 7.50; uien 9.40 11.20; slab.onen 4681; afw. 1637; bieten I 4.905.5,0; peen II 5.505.60 BOVENKARSPEL, 30 Aug. 1947. „De Tuinbouw". Aardappelen: Duke 6.10, Geelblom .7.10, IJselster 8.208.40, Bevelanders 7.507.90, Bevelanders (bl.) 8.408.60, Koopm. bl. 8.40—8.50, Eigenh. 7.60—8.20, late grove 6.206.90, 1700 baal, aardapp. goudbellen 0.090.11, 400 kg, andij vie 0.06, 750 kg, augurken: fijn 97. fijnbast 31.grof I 12.fijnstek 28.16500 kg, le bloemkool 0.49 0.63, afw. 0.22—0.39, stek 0.02—0.03, 1450 stuks, dubb. slabonen 0.65 0.69, 4 zak, bieten I 5.30—6.20, H 2.402.50, 5500 kg, rode kool 3.70 15.90, 29000 kg, witte kool 4.90—6.—, 2700 kg, uien: grof 11.50, grote 10.60 11.30,drielingen 6.706.90, nep 9.10—9.50, 150 baal. BEVERWIJK, 29 Aug. 1947. Andijvie 9.5018, bloemkool 3070, bospeen 517, waspeen 210, dubb. stambonen 5095, snijbonen 501.18 trosbonen 6095, pronkbonen 32 48, doperwten 60100, komkommers 520, postelein 2030, sla 827, spinazie 2036, tomaten 1628, kro ten 610, groene kool 1520, me loenen 3080, bramen 2.00—2.40,» aardappelen 7.508.50, perziken 16, augurken 5095, rode kool 13—17, aardbeien 2.25 per doosje. ZWAAG, 2 Sept. 1947, Aard appelen 5.309.90, spinazie 3850, postelein 1315, uien 5.10—14.60, bieten 5.50B.40, savoye kool 14.60 17.60, gele bewaarkool 13.9018.60, rode kool 8.1018.50, slabonen 83 1.15, snijbonen 2487, tomaten 16 23, augurken 281, waspeen 6r—8, bospeen 1522, andijvie 918, sla 2.809.80, bloemkool 76, komkommer 518, perziken 532, Reine Victoria •970, witte druiven 1.171.30, Fran- kenthalers 811.30, West-Frisia 76 1.14, meloenen 30—82, 'Transparant 1654, Zigeunerin 47, Beurre d'Ama- lie 1634. Beurre Hardy 17, Beurre de Merode 1022, Klaps Favoriet 27-5-60, Triomph de Vienne 1343, Precose de Prevose 1325. WARMÊNHUIZEN, 1 Sept. 1947. 40200 kg aardappelen: noordelin gen 7.10, bintje 7.70, be.velanders 7.30—7.40, grove 6.40—6.50, til. 5— 5.10, bl. eigenh. 8.108.30, wijte eigenh. 7.207.40, 200 kg bieten 7.30, 700 kg slabonen 921.Q1, 1550 kg uien 11.8012.30, 3800 kg rode kool 16.40—21.—, 4600 kg witte kool 4.40 —6.70, 1000 kg gele kool 20.60. LANGEDIJK, 1 Sept. Aange voerd: 13.000 kg aardappelen: Beve landers 7.207.50; bl. eigenh. 8.40 8.80; driel. 4.90; 26.000 kg rode kool 13.30—19.10; 5000 kg gele kool 16— 18; 10.000 kg witte l«.ol 8.20—11.50; 700 kg grqene kool 18.90; 3500 stuks bloemkool 4984; 150 kg slabonen 82—101; 150 kg tomaten A 16.10; B 16. ALKMAAR, 1 Sept. Andijvie 1530.50; postelein 425; wortelen, 4.2020; tomaten 1621, groen# ko.ol 1121; rode kool 1221; gele kool 1119; prei 1020; uien 814 bieten 714; druiven 771.28, sper- ciebonen 561.31; stoksnijbonen72 1.14; pronksnijbonen 52—69; bloemkool I A 72—114; I 50—70; II 2040; komkommers 625, meloe nen 221.06; wortelen 1225; -sel derie 46.50; peterselie 6.509, sla 4.50—20. BLOKKER, 1 Sept. Rode kool 11.40—12.60; gele kool 16—16.50; komkommers 1418; slabonen 32 84; andijvie 1619; blauWe kwets 3548; Reine Victoria 3570; to maten 1620; blauwe druiven 75 1.20; noten 3.90; perziken 724; Transparant 1740; Keswick 920, Sinjetilus J845; Clapps Favorite 2750 Beurré de Mérode 1120; Beurré d Amanlis 2138f Prinspe ren 12—22; Trosperen 1222; Triumph de Vienne 2045; Reine •Claude 6088; Jefferson 5775; Ja mes Grieve 3145; Schellinkhouter 21—58. (Van onze speciale verslaggever) VIER LEZINGEN in twee dagen niet'voor niets stond er bo ven het podium van de patronaatszaal te lezen „Maet hout staet" en een heleboel menselijké hartelijkheid hebben de Groot Kempïsche cultuurdagen, welke te Hilvarenbeek werden gehouden, tot een feest gemaakt voor wie er aan deelnamen. De kunstenaars van de Belgische en Brabantse Kempen en hun vrienden hebben niet volstaan met te luisteren naar de profes sorale en doctorale theorieën van de inleiders aangaande de noodzakelijke toenadering, het samen overleggen en het samen doen, zij hebben al die schone woorden van Dr. P. C. de Brou wer en Prof. Jozef Muls meteen verwezenlijkt in de practijk. Daarom was het goed toeven in Hilvarenbeek, waar de bevol king hen allen buitengemeen hartelijk ontving. Voor de Kampische artisten is de victorie van Hilvarenbeek begon nen, voor zover het de Belgisch Nederlandse samenwerking betreft. Daarmee zal dan de wens beant woord zijn, die burgemeester Meeu- wissen uitsprak toen hij de cultuur- dagen opende met een welkomst woord in tegenwoordigheid van dr. Vroom en dr. Venmans, die de min. van O. K. en W. en van Sociale Zaken Vertegenwoordigden, van de burgemeester van Tilburg, van de meerdere Leuvense professoren en van het dagelijks bestuur van Brabantia Nostra. De eerste inleider was dr. P. C. de Brouwer, die aantoonde hoe de mens geneigd is „n<ar buiten te kijken". Als kind tiegint men daar mee en de zuiging naar de buiten wereld blijft bestaan. De wetenschap en zelfs de philosophie doet niet arfders. Aan de hand van de vele als gevleugelde woorden geboek staafde uitspraken van de grootste denkers uit alle perioden van de geschiedenis bewees dr de Brou wer hoe zij voor het merendeel wel over de ziel spraken, maar nooit wisten door te dringen tot diep in de ziel. Om dit mogelijk te maken moest eerst het Christendom komen met een St. Augustinus, die naar waarheid zeggen mocht „Ik zoek God en de ziel" en die met zijn „De quantitate animae" tot op de bo dem der ziel doordrong. Hij was een onovertroffen maar ook een een zaam psycholoog. Intussen kwam de kerk, die de mensen wel dwong „naar binnen te kijken" door hen de plicht van het belijden hunner zonden op te leg gen vanaf hun jongste jaren. Prof. dr. Jozef Muls 'sprak daar na over „De eenheid van Noord en Zuid in de Schilderkunst". Hij gaf een uitgebreid historisch overzicht met ontelbare voorbeelden, waar uit hij afleidde in welke perioden er verwantschap bestond en waar die zijn oorsprong vond. Voor de 20ste eeuw stelde prof. Muls vast, dat van Gogh onze schilders van België en Nederland beheerst met zijn Brabantse ziel. Spreker riep de kunstenaars op vast te houden aan eigen landaard en eigen roemruch te voorgangers. Kunst is voortgezet te traditie. Als onze kunstenaars dit begrijpen en in practijk bren gen, kunnen zij de Europese be schaving redden, die ernstig wordt bedreigd. Na deze behartigenswaardige woorden verzamelden de deelne mers zich aan een Brabantse kof fietafel, in de open lucht geserveerd op het marktveld. De maaltijd groei de uit tot een dorpsfeest, toen ven- delzwaaiers en volksdansers tussen de nummertjes van de dorpsfanfa re-door hun kunst kwamen demon streren. Tot laat in de avond te laat voor het rustige Hilvarenbeek, naar wij veronderstellen gaven Belgen en Nederlanders uiting aan hun vreugde over het samenzijn. Zondag sprak Alb. Westerlinck (dr. Jose Aerts) over „Het .ziekte beeld der West-Europese poëzie. Hij constateerde, dat de hedendaag se dichter zich op een enkele ge lukkige uitzondering na buiten de gemeenschap stelt vandaar al het negativisme. Spreker hoopte, dat ook cnze dichters de weg zouden vin den naar een hernieuwde klassiek opdat hun liederen mogen opklin ken uit een harmonische innerlijk evenwichtige persoonlijkheid. Anton van Duinkerken was de laatste spreker. Op brillante wijze betoogde hij hoe niet de kunstenaar van Zuid die van Noord beïnvloe den, maar dat het eenvoudig zo is, dat de cultuur in het algemeen de neiging vertoont, van Zuid naar Noord en van Óóst naar West te trekken. Na in de brede te hebben uitgewijd over de vormgeving en het vormbeginsel van het Zuiden bond hij de kunstenaars op het hart zich er van bewust te zijn, dat hun Scheppingswerk een afstraling moet BIJ DE ZOND/ de commun verklaringen va Amerikaanse w verkiezingen ee geschrapt. In h „vliegende briga gestemd, die da die recht geven Het schrappen van de verkiezii gende brigades' gebrachte stemr zou stijgen. Vc thans 97 zetels ii partij. Een corresponde gelse Persbureau Zondag een tocht door Boedapest er ten noorden en IA stad. Hij verklaar vrij alleen had k De meeste stemlo scholen gevestigd bureaux van de partij. Tevens von dènt enkele bureai vertegenwoordigers ringspartijen aanw waar de andere werd verklaard, ge den hadden gezorx bieden, die hij bi bezocht, klaagden craten overal, dat zich van oneerlijke dienden. In het m waren 1200 van d< kiezers van de lij Op straat hadden mensen gevormd, c dat hun ten onre recht ontnomen w< ris van de socia partij zeide, dat in a 20 percent van leden hun kiesrecl loren. In een ande brieksstadje Tokod na tot gevechten t nisten en sociaald; elkaar wederzijds- loofde praktijken tx Szent Endre bij klaarde een socia partijsecretaris, dat die het communi insigne droegen, ir van een staatsfabri schillende plaatser voerd, waar zij mi stemden. Zij ware: bezit van de blauv waarmee men het ten zijn woonplaats Zij werden door ten nagegaan en bl< derde en vierde ke- aldus de secretaris Zeven en tatli tientallen g< Een ontzettende ra Fraqse hoofdstad Zc troffen. In een dei scooptheaters le Sel uit waardoor een Tal van mensen w« tumult onder de voi wjjl vele anderen, is gebleken door on ligheidsmaatregelen niet meer konden jammerlijk in de kwamen. Het aanta droeg Maandagavoi dan negentig. Volgens sommige brand, die bij het bei ling uitbrak, veroorz sluiting. De bezoekei tweede balcon bev verrast door het vju ten van hen hebben gehad zich bijtijds stellen. Zij die op hadden plaats geno: de rook verstikt e: brandwonden op, v de ziekenhuizen hi< Sommige ouders gooi ren van het balcon om hen voor het vuu bioscoop die in het van Parijs ligt, is gel De directeur is gear hij niet voldoende regelen in acht had De minister van ken heeft een bedra franc beschikbaar leniging der nood v offers. Ook de ge: Rueil-Malmaison, d in de bioscoop ligt, bedrag toegezegd, regering zal een or oorzaak der ramp Volgens de laatste aantal doden gestege tachtig, terwijl het meer dan vijftig bed DE BENZINE DUURE Met ingang van de benzineprijs mi hoogd en op 22 cei bracht. Hét vorige jaar prijs van 30 cent laagd, terwijl zij nog één cent veria Dit geschiedde in benzineprijs op de gaan dalen. Deze echter niet uitgekon zijn zelfs gestegen hoger dan in Mei gin&kon tot op hede nenland worden opf een bij de oliemaat vormd fonds, waaru schil werd bijgepast fonds echter uitgepu nenlandse benzinepr ternationale prijs mo gepast.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2