COMMUNISTEN PLEGEN FRAUDE bij de Hongaarse verkiezingen EEN UURTJE TELEX Vliegende Brigadesstemden in meerdere stembureaux Maastricht bereidt zich voor* op een grootse Maria-hulde De officiële uitslagen Nederlanders moeten intensief worden uitgemoord HET ZEEWIER-MYSTERIE NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 2 September 1947 PAG. Soc. ministers treden af Parijse bioscoop uitgebrand De V.S. behoudt de Davis-Cup Order van generaal Moestope Voor Hongarije KARSPEL, 30 Aug. 1947. ïbouw". Aardappelen: I, Geelblom .7.10, IJselster Bevelanders 7.507.90, rs (bl.) 8.40—8.60, Koopm. .50, Eigénh. 7.608.20, late t—6.90, 1700 baal, aardapp. l 0.09—0.11, 400 kg, andij- 50 kg, augurken: fijn 97. 1.grof I 12.—, fijnstek 0 kg, le bloemkool 0.49 0.22—0.39, stek 0.02—0.03, :s,. dubb. slabonen 0.65 ik, bieten I 5.30—6.20, II 5500 kg, rode kool 3.70 0 kg, witte kool 4.906. lien: grof 11.50, grote 10.60 Iriëlingen 6.706.90, nep 150 baal. WIJK, 29 Aug. 1947. 1.50—18, bloemkool 30—70, —17, waspeen 2—10. dubb. 1 50—95, snijbonen 501.18 6095, pronkbonen 32 /ten 60100, komkommers stelein 2030, sla 827, 336, tomaten 1628, kro- groene kool 1520, me- 80, bramen 2.002.40,* :n 7.508.50, perziken 16, 50—95, rode kool 13—17, 2.25 per doosje. 2 Sept. 1947. Aard- .309.90, spinazie 3850, 13—15, uien 5.10—14.60, 6.40, savoye kool 14.60 bewaarkool 13.9018.60, 8.10—18.50, slabonen 83 /nen 2487, tomaten 16 een 281, waspeen 6r-8, 522, andijvie 918, sla bloemkool 76, komkommer ;iken 532, Reine Victoria e druiven 1.171.30, Fran- 81—1.30. West-Frisia 76— enen 3082, Transparant eunerin 47, Beurre d'Ama- Beurre Hardy 17, Beurre e 1022, Klaps Favoriet iomph de Vienne 1343, Prevose 1325. NHUIZEN, 1 Sept. 1947. g aardappelen: noordelin- bintje 7.70, be.velanders grove 6.40—6.50, bl. 5 eigenh. 8.108.30, wij te 1—7.40, 200 kg bieten 7.30, abonen 921.Q1, 1550 kg -12.30, 3800 kg rode kool 4600 kg witte kool 4.40 kg gele kool 20.60. )IJK, 1 Sept. Aange- 00 kg aardappelen: Beve- 07.50; bl. eigenh. 8.40 4.90: 26.000 kg rode kool 5000 kg gele kool 16 kg witte lypol 8.2011.50; ene kool 18.90; 3500 stuks 4984; 150 kg slabonen 0 kg tomaten A 16.10; \R, 1 Sept. Andijvie postelein 425; wortelen, tomaten 1621, groens l; rode kool 1221; gele I; prei 1020; uien 814 4; druiven 771.28, sper- 61.31; stoksnijbonen' 72 ironksnijbonen 5269; I A 72—114; I 50—70; II nkommers 625, meloe- )6; wortelen 1225; -sel- 50; peterselie 6.509, sla !R, 1 Sept. Rode kool gele kool 1616.50; rs 1418; slabonen 32 e 1619; blauwe kwets ne Victoria 3570; to- ■20; blauwe druiven 75 3.90; perziken 724; t 17—40; Keswick 9—20, 1845; Clapps 'Favorite eurré de Mérode 1120; Imanlis 2138? Prinspe- !2; Trosperen 1222; e Vienne 2045; Reine -88; Jefferson 5775; Ja- i 3145; Schellinkhouter gever) oor niets stond er bo- l te lezen „Maet hout rtelijkheid hebben de Hilvarenbeek werden 3 er aan deelnamen, mtse Kempen en hun teren naar de profes- siders aangaande de leggen en het samen an Dr. P. C. de Brou- nlijkt in de practijk. peek, waar de bevol- itving. >rsprong vond. Voor de stelde prof. Muls vast, ogh onze schilders van Nederland beheerst met itse ziel. Spreker riep de op vast te houden aan lard en eigen roemrueh- ;ers. Kunst is voortgezet- Als onze kunstenaars »n en in practijk bren- n zij de Europese be dden, die ernstig wordt e behartigenswaardige erzamelden de deelne- aan een Brabantse kof- Ie open lucht geserveerd ktveld. De maaltijd groei ■en dprpsfeest, toen ven en volksdansers tussen tjes van de dorpsfanfa- kunst kwamen demon- laat in de avond te et rustige Hilvarenbeek, ej-onderstellen gaven Nederlanders uiting aan e over het samenzijn. prak Alb. Westerlinck ,erts) over „Het -ziekte- West-Europese poëzie, erde, dat de hedendaag- ich op een enkele ge- zondering na buiten :hap stelt vandaar al het Spreker hoopte, dat ook rs de weg zouden vin- en hernieuwde klassiek liederen mogen opklin- harmonische innerlijk persoonlijkheid. a Duinkerken was de ker. Op brillante wijze hoe niet de kunstenaar ie van Noord beïnvloe- lat het eenvoudig zo is, lur in het algemeen de pontvan Zuid naar an Oost naar West te in de brede te hebben zer de vormgeving en 'insel van het Zuiden kunstenaars op het hart bewust te zijn, dat hun srk een afstraling moet DIJ DE ZONDAG in Hongarije gehouden verkiezingen hebben U de communisten op grote schaal iraude gepleegd. Volgens verklaringen van de oppositie-partijen en ook van Engelse en Amerikaanse waarnemers waren aan de vooravond van de verkiezingen een groot aantal personen van de kiezerslijsten geschrapt. In hun plaats hebben uit communisten bestaande «vliegende brigades" in vele districten in meerdere stembureaux gestemd, die daarbij gebruik maakten van blauwe iormulieren, die recht geven om buiten de plaats van inwoning te stemmen. Het schrappen van kiezers op grote schaal aan de vooravond van de verkiezingen was nodig om het stemmen door de «vlie gende brigades" mogelijk te maken, zonder dat het aantal uit gebrachte stemmen boven het aantal kiesgerechtigde burgers zou stijgen. Volgens radio-Moskou hebben de communisten thans 97 zetels in het parlement en vormen daarmede de grootste partij. Een correspondent van het En gelse Persbureau Reuter, maakte Zondag een tocht van acht uur door Boedapest en door de streek ten noorden en Westen van de 6tad. Hij verklaarde, dat hij zich vrij alleen had kunnen bewegen. De meeste stemlokalen waren in scholen gevestigd en enkele in bureaux van de communistische partij. Tevens vond de correspon dent enkele bureaux, waar slechts vertegenwoordigers van drie rege ringspartijen aanwezig waren en waar de andere partijen, naar werd verklaard, geen afgevaardig den hadden gezonden. In de ge bieden, die hij buiten Boedapest bezocht, klaagden de sociaaldemo craten overal, dat de communisten zich van oneerlijke practijken be dienden. In het mijnstadje Forog waTen 1200 van de in totaal 4070 kiezers van de lijsten geschrapt. Op straat hadden zich groepen mensen gevormd, die verklaarden, dat hun ten onrechte het stem recht ontnomen was. Een secreta ris van de sociaaldemocratische partij zeide, dat in een district 15 a 20 percent van dé oude partij-* leden hun kiesrecht hadden ver loren. In een 'andere mijn- en fa- brieksstadje Tbkod kwam het bij na tot gevechten tussen commu nisten en sociaaldemocraten, die elkaar wederzijds- van ongeoor loofde praktijken beschuldigden. Te Szent Endre bij Boedapest ver klaarde een sociaaldemocratische partijsecretaris, dat 300 ^grsonen, die het communistische partij- insigne droegen, in vrachtwagens, van een staatsfabriek naar ver schillende plaatsen waren ver voerd, waar zij meerdere malen stemden. Zij waren allen in het bezit van de blauwe formulieren, waarmee men het recht hacj bui ten zijn woonplaats te stemmen. Zij werden door sociaal-democra ten nagegaan en bleken elders een derde en vierde keer te stemmen, aldus de secretaris. De correspon- Zeven en tachtig doden, tientallen gewonden Een ontzettende ramp heeft de Franse hoofdstad Zondagavond ge troffen. In een der grootste bio scooptheaters Ie Select brak brand uit waardoor een paniek ontstond. Tal van mensen werden tijdens 't tumult onder de voet gelopen, ter wijl vele anderen, naar achteraf is gebleken door onvoldoende vei ligheidsmaatregelen, de uitgang niet meer konden bereiken en jammerlijk in de vlammen om kwamen. Het aantal doden be droeg Maandagavond reeds meer dan negentig. Volgens sommige berichten is de brand, die bij het begin der voorstel ling uitbrak, veroorzaakt door kort sluiting. De bezoekers die zich op 't tweede balcon bevonden werden verrast door het vuur en de mees ten van hen hebben geen tijd meer gehad zich bijtijds'in veiligheid te stellen. Zij die op het eerste balcon hadden plaats genomen werden door de rook verstikt en liepen ernstige brandwonden op, velen zijn later in de ziekenhuizen hieraan overleden. Sommige ouders gooiden hun kinde ren van het balcon naar beneden om hen voor het vuur te sparen. De bioscoop die in het westelijk deel van Parijs ligt, is geheel uitgebrand. De directeur is gearresteerd, omdat hij niet voldoende veiligheidsmaat regelen in acht had genomen. De minister van'binnenlandse za ken heeft een bedrag van 1 millioen franc beschikbaar gesteld voor de leniging der nood van de vele slacht offers. Ook de gemeenteraad van Rueil-Malmaison, de voorstad waar in de bioscoop ligt, heeft een zelfde bedrag toegezegd. Op last van de regering zal een onderzoek naar de oorzaak der ramp worden ingesteld. Volgens de laatste opgaven is het aantal doden gestegen tot zeven en tachtig, terwijl het aantal gewonden meer dan vijftig bedraagt. DE BENZINE WORDT DUURDER Met ingang van 1 September is de benzineprijs met 3 cent ver hoogd en op 22 cent per liter ge bracht. Hèt vorige jaar werd de benzine prijs van 30 cent tot 20 cent ver laagd. terwijl zij in October met nog één cent verlaagd kon worden. Dit geschiedde in de hoop, dat de benzineprijs op de wereldmarkt zou gaan dalen. Deze verwachting is echter niet uitgekomen. De prijzen zijn zelfs gestegen en liggen 75 °/o hoger dan in Mei 1946. Deze verho ging kon tot op heden voor het bin nenland worden opgevangen door een bij de oliemaatschappijen ge vormd fonds, waaruit het prijsver schil werd bijgepast. Thans is dit fonds echter uitgeput, zodat de bin nenlandse benzineprijs aan de in ternationale prijs moet worden aan gepast. dent vernam, dat vijf personen, die een tweede maal stemden, door de plaatselijke politie werden ge- 'arresteerd, doch door de staats politie, aan wie ze waren overge geven, werden vrijgelaten. Andere correspondenten, die andere stre ken bereisden,- meldden dergelijke incidenten. Engelse en Amerikaanse waar nemers zijn tot de voorlopige, con clusies gekomen dat- de stemming overal strikt geheim geweest is en in of bij de stemlokalen is geen pressie op de kiezers uitgeoefend, doch het staat vaast, dat „vlie gende brigades" in vele dis tricten in meerdere stembureaux hebben gestemd en zij beston den voor de meerderheid uit communisten. De blauwe for mulieren, die door deze personen werden gebruikt en welke recht gaven om buiten de plaats van inwoning te stemmen, waren geen vervalsingen. Het is bekend dat er 500.000 van deze blauwe formulieren zijn ge drukt, waarvan er 200.000 op wet tige wijze over de kiescommissies zijn verdeeld doch 280.000 zijn „verdwenen". Officieel werd Zaterdag ontkend dat men ter elfder ure een groot aantal kiezers had geschrapt, doch in vele districten heeft men vast staande bewijzen gevonden, dat dit inderdaad geb'eurd is, aldus de waarnemers. Kleine boeren protesteren De partij dér kleine boeren heeft officieel geprotesteerd tegen de „systematische en grove kuiperijen in verband met de verkiezingen" en de leider der partij, Dinnyes, heeft de communistische minister van binnenlandse zaken om een onderzoek en onmiddellijke actie verzocht. Socialistische ministers treden af. Maandag is bekend gemaakt, dat alle sociaaldemocratische ministers in het Hongaarse coa litiekabinet aftreden op grond van „systematisch fraude' by de verkiezingen, die Zondag hebben plaats gehad. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin vond voor het Paleis Huis ten Bosch een aubade en een défilé plaats. Ook leden van het Leger des Heils brachien het Koninklijk Huls hun groet. Maastricht, 31 Aug. (Eigen telegram) MET DEN BOSCH, Scherpenheuvel, Oisterwijk en Tongeren, met honderden plaatsen in het Zuiden, .heeft Maastricht een wonderbeeld van Maria. Een wonderbeeld in een oude stad, het is een bezit waarvan wij Hollanders de waarde nauwelijks ken nen. Het is de traditie van de gejiaden van de Moeder Gods, die zichtbaar zijn komen neerdalen op haar kinderen en die nooit vergeten zijn. Waarbij ge ex-votos kunt vinden en waarvoor de eeuwen door waslicht wordt geofferd en zonder ophouden dank gebeden worden uitgesproken. wonderlijke afbeelding in deze stad. Gedragen op de schouders van jonge katholieken zal het beeld; waarmede de meest actuele godsvrucht tot de H. Maagd verbonden is, hier morgen binnen worden gebracht en een week vertoeven in de beeldengang van de St. Servaas. De hoofdingangen van de oude St. Servaaskerk aan het Veldekeplein zal worden geopend en daar in het beroemde Bergportaal, waar eens Kardinaal van Rossum stond opgebaard en waar men dag en nacht de geliefde dode kwam be zoeken, waar een oud vrouwéje heel voorzichtig met de schaar getracht heeft een stukske van het lint van zijnen hoed te knippen, daar zal nu Maria staan en ge kunt ervan op aan, dgt de tweehonderd plaatsen, die voor de nachtwake bij het beeld van de Moeder Gods van Fatima klaar staan, uur aan uur bezet zullen zijn. Totdat Maria weer verder zhl worden gedragen door België en Luxemburg, naar Rome.... In de stad van Maria „Sterre der Zee" wordt deze week het tweede Mariacongres in ons land gehouden. Een Maria-congres in deze tijd is allerminst een dood ding, zoals uit het officiële programma blijkt, da,t zo juist verschenen is. Het is geen congres zoals' er worden gehouden in het Scheveningse Kurhaus, waar deskundigen op het gebied van de warmtetechniek of de electriciteits- voorziening bijeen komen en waar economen en landbouwkundigen hun referaten houden. Een congres in de stad van Maria „Sterre der Zee" is een enorme de monstratie, een waar volksfeest vol leven en kleur, dat alle wetenschap en conferenties hun grote bete kenis niet te na gesproken ver achter zich laat. Om die conferenties heen komt de fantasie en ook het merkwaardig organisatorisch ver mogen van dit Maastrichtse volk in werking. Van dit volk, dat pas leeft wanneer het openlijk en in gemeen-1 schap kan getuigen. Een volk dat jubelt wanneer prins Carnaval voor bij komt, maar dat nog veel sterker gepakt wordt door vreugde en ont roering, wanneer Maria in processie op Haar feest door de straten trekt. Een volk dat opdrachten geeft aan tal van kunstenaars om zijn stad te versieren en hymnen te schrijven, zoals ook de Haagse componist Ma- rius Monnikendam heeft mogen er varen, die een „Symfonia Sacra" voor mannenkoor en orkest,heeft geschreven bij de sluiting van het congres. En zoals Wim Tollenaer heeft bemerkt, toen hij de regie in handen kreeg van een massaspel dat door 1200 deelnemers zal worden opgevoerd. En Charles Vos, die in het stads park met Ber Hollewijn levende groepen zal opstellen, die de Blijde Qeheimen van de Rozenkrans zullen voorstellen. Een week lang hebben de vracht wagens af en aan gereden om de 27.000 mergelblokken aan te slepen, die nodig zijn om de toneelbouw voor het Mariaspel te maken en om de tempel te bouwen met de tien zuilen voor de levende-beelden groep. En hoe zal Maastricht des avonds zijn, wanneer een acht meter hoog kruis in vuur zal stralen op 't Fort St. Pieter en wanneer alle oude gebouwen en kerken, waarin ge de oudste bouwstijlen terugvindt, zullen worden verlicht met machtige schijn werpers? Er is in Maastricht in de dagen van het congres nog iets jjeel bijzonders. Maria komt in een Hier hebt ge de actualiteit, het brandpunt van alles wat zich in de dagen van deze congresweek, die morgenavond geopend wordt, in Maastricht zal afspelen. Want de godsvrucht tot Maria is ten nauwste verbonden met de nood van onze verwarde tijd. Die tijd, waarvan Mgr. Féron in zijn voorwoord in het programma zegt: „De donder van de oorlog is overgetrokken, maar de bliksem van de haat is blijven flik keren...." Die tijd, waarvan Maria in Fatima zelf getuigd heeft: ,",De wereld kan nog moeilijk vrede krij gen, hij is te ver verwijderd van het Geloof en de Goedheid. Gebed en boetvaardigheid alleen kunnen hem redden. Allen, goeden en slech ten, moeten biddenDiezelfde wereld, waarvan O.L. Heer zelf on langs ip Hee'de (N.Duitsland) heeft gezegd: „Ik kom de mensen waar schuwen in dit laatste Uur Het is het doel van het congres: zuiver in te zien, hoe wij moeten staan tegenover Maria. Er moet een glimp van licht komen over het mysterie dat wij Haar waarachtige kinderen zijn. Zij is inderdaad de „Hulp der Christenheid", als Moeder en als Koningin. Als wij dit inzien, dan zal Zij ons als „de grote tegen standster van het kwade" geleiden door deze duistere tijden naar waar achtige vrede." Zo lezen wij in het programma van dit groots Mariacongres. Zo zal het ons duidelijk worden in deze dagen. De op de diverse partijen uitge brachte stemmen zijn als volgt: Communisten 1.082.592; Dem. Volks- partij 805.450; Kleine Boeren 757.082; Soc. Democraten 732.178; Onafhan- kelijken 718.193; Nationale Boeren partij 435.170; Onafh. Democraten 256.396 Radicalen 93.273; Chr. Vrou wenpartij 67.792; Burgerlijk Demo craten 48.055. Reuter haalt de Moskouse radio- omroep aan, die op grond van be richten uit Boedapest de volgende zetelverdeling bekend heeft ge maakt: Communisten 97; Kleine Boeren 68; Sociaal Democraten 66; Nationale Boeren 39; Democratische Volkspartij 59; Hongaarse Onafhan kelijkheidspartij 53; Onafhankelijke Democraten 18; Radicale Partij 6; Christelijke Vrouwengroep 4; Bur/ gerlijke Democraten 3. De vier het eerst genoemde par tijen van bovenstaande lijst vormen de regeringscoalitie. Zij zouden vol gens deze opgaaf 270 zetels of 56,3% van het totaal aantal zetels in het nieuwe parlement bezetten. Reuter's correspondent meldt uit Boedapest enigszins afwijkende ge tallen, die door waarnemers wor den gegeven: 93 zetels voor de com munisten, 65 voor de kleine boeren, 62 voor de sociaal democraten en 38 voor de nationale boeren. LAWNTENNIS De Amerikaan Ted Sghroeder won vandaag zijn enkelspel van Dinny Pails (Australië) 63, 86, 46, 9 11, 108, in de Chalenge-round voor de Davis Cup tussen de V. S. en Australië. Amerika leidt thans met 31 met nog een enkelspel te spe len. zodat de Davis Cup in Amerika blijft. Zoals reeds werd gemeld won Amerika Zaterdag de beide eerste enkelspelen, terwijl Australië giste ren het dubbelspel in de wacht sleepte. Jack Kramer zorgde Zaterdag voor een goede Amerikaanse start door ifi het eerste enkelspel de Australische kampioen Dinny Pails te slaan met 62, 61 en 62. Kra mer was in topvorm en besliste vrij wel alle raillies in ziin voordeel door zijn geweldige smashes, pittige vol leys aan het net en prachtig zuivere passing shots. Pails speelde beter dan de score aangeeft, maar was toch geen partij voor de grote Ame rikaan. Cor Bijster slaat wereldkampioen Bijster heeft schitterend revanche genomen op de wereldkampioen Harris, door deze in de sprintwed strijd te Heme Hill te verslaan. Bijster legde de 500 yards af in 47.1 sec., de laatste 220 yards in 12.2 sec. De Engelsman Harris werd tweede, Bannister (Engeland) derde en Fransman Sensever vierde. Op spitsuren drie ponten bij Hembrug Naar de A.N.W.B. verneemt is in de veerdienst Hembrug op de spits uren een derde pont ingelegd. Deze maatregel zal de lange wachtijderi op dit punt zeer zeker bekorten. Brandstoffen voor kamerverhuurders Het C.D.K. deelt mede, dat, op nader door de didstributiediensten te bepalen dagen kamerverhuurders alir,vragen om brandstoffen kunnen indienen ten behoeve van hun huur ders. Voor brandstoffen komen slechts in aanmerking zij, die een afzonderlijk te verwarmen woning gedeelte hebben gehuurd, hetwelk zij gedurende tenminste vijf dagen per week bewonen. Niet in aan merking komen kinderen van ver-, huurders, kostgangers met huiselijk verkeer, inwonend dienstpersoneel, personen, die alleen een slaapkamer gebruiken en personen, geboren na 1 October 1931. De brandstoffen- kaarten voor kamerverhuurders worden uitgereikt aan de verhuur ders, doch zijn eigendom van de kamerhuurders. Pensions met tien of meer gasten moeten brandstoffen aanvragen bij het toewijzingskantoor van het rijkskolenbureau. Consuls-vergadering te Batavia Maandagmiddag heeft te Batavia een bijeenkomst plaats gehad van enkele consuls-generaal. Over het besprokene werd niets medege deeld. Aneta verneemt verder dat de Britse cqnsul-generaal nog geen instructies heeft ontvangen. De bij eenkomst werd op initiatief van de Amerikaaanse consul generaal Wai ted Foote belegd. Volgens het republikeinse pers bureau Antara heeft de republikein se regering een boodschap uitge zonden voor de consuls te Batavia van China, Frankrijk, de Ver. Sta ten, Australië en België met het verzoek zich zo spoedig mogelijk naar Djogja te begeven in verband met de besluiten van de Veilig heidsraad. Het zo langzamerhand traditioneel geworden spel der bevrijding werd dit jaar te Rotterdam op gevoerd. Carel Briels had de leiding en Den Doo laard schreef de tekst. Meer dan 35.000 personen woonden Zaterdag en Zon dag de opvoeringen in het Feyenoord-stadion bij, ter wijl ook het Prinselijk ge zin aanwezig was. Het vuurwerk te Schevenin- gen. afgestoken ter gele genheid van Koninginne dag, werd ook door het Prinselijk gezin bijge woond. Intussen heeft de K.L.M. haar vleugels weer wijder uitgeslagen. Aan de reeks drukke luchtlijnen werd die naar Gothenburg tqpgevoegd welke Maandag officieel geopend werd. Om de vele luchtreizigers vlotter af en aan te kunnen voe ren in Den Haag werd een speciaal K.L.M. bus station gebouwd in de re sidentie. Woningbouw en volkshuisvesting is nog steeds een groot probleem, om dat elders te oestude- ren vertrok de directeur- ge,neraal van deze tak van dienst, Ir. v. d. Meer, naar Amerika. De door de Leidse sterrenwacht uitge zonden Kenya-expeditie is Zaterdagmiddag met de Boschfontein naar Afrika zetting herdacht. Een steen, gehouwen door de Am sterdammer W. van Hoorn, werd door de minister ter nagedachtenis aan de om gekomen ambtenaren offi ciéél onthuld, ij: Prinses Juliana zal een bezoek brengen aan de internatio- vertrokken. Te Zeist is Zaterdag officieel geopend het Nederlands Instituut voor personeelleiding, waar zij die later de leiding zullen krijgen van grote bedrijven een sociaal eco nomische opleiding genie ten.,ïk In Genemuiden ver brandden een aantal hooi schelven. De schade be draagt enige honderddui zenden guldens. Dank zij de Noord Oosten wind bleef het stadje voor een ramp gespaard. Op het ministerie van sociale za ken te Den Haag werden de slachtoffers van de be- nale jeugdherberg confe rentie welke in Blaricum wordt gehouden. >J; Nu de hele onaangename bak kersgeschiedenis practisch achter de rug is komen de Bossche bakkersgezellen tot de ontdekking, dat zij eigenlijk niet tevreden zijn en willen Vrijdag a.s. gaan staken. -Jfi Het aantal typhus-gevallgn in Bergen op Zoom breidt zich, on danks de goede maatrege len toeh nog uit. Weder om moesten zes jongelui in de barakken worden opgenojnen. ;j; In Leiden wordt door de Hollandse Maatschappij voor Land bouw een landbouwschoo1 gevestigd, rf: In Vlissingen heeft een orand de be- drijfskantoren qn de con structie werkplaats van de bekende werf De Schelde- in de as gelegd. :jt De Bel gische minister van Arbeid heeft een bezoek gebracht aan de Philips-fabrieken te Eindhoven. Ook andere industrieën trokken zijn aandacht, ^jc Twee Ameri kaanse vliegers -die een tocht om de wereld maken bezochten ook Ypenburg bij Den Haag. sfc Een kna penkoor uit Nice maakt momenteel een tournee door ons land. A De sta king bij de meelfabriek de Holland duurt nog steeds voort. Het broeiende meel dat reeds een temperatuur heeft van om en nabij de zestig graden vormt een ernstig gevaar voor brand. :j: In Zeeland schoot een jachtopziener een adelaar neer die afkomstig bleek uit de dierentuin te Stockholm. Het beest had een vleugelbreedte van bijna twee meter. Anti-Nederlandse geest te Palembang Op 17 Augustus heeftgeneraal- majoor Moe^topo het volgende te legram aan de frontcommandant van de zevende Republikeinse di visie gezonden: aangezien de Ne derlanders bij voortduring bestand- schendingen plegen moeten wij 't uitmoorden der Nederlanders op alle wijzen intensiveren. Volgens onderschepte telegram men wordt voortdurend jdoor ver antwoordelijke TNI-commandan- ten aangedrongen op h?t doen van guerrilla-aanvallen op de Neder landse troepen te Tebing Tinggi en elders. Van officiële zijde is te Palembang medegedeeld dat de ophitsende pro paganda van radio-Djogja, in het gebied \an Palembang van invloed is, meer en meer peggen de Repu blikeinse ambtenaren het werk neer. De onverzoenlijken gaan over tot fluistercampagnes, waardoor onder de bevolking onredelijke angst ont staat. Na overleg met de troepen commandant aldaar heeft de recom- ba van Zuid-Sumatra maatregelen genomen om orde en rust te waar borgen. Een twintigtal leiders, dia anti-Nederlandse propaganda voer den zijn buiten het door Nederland bezette gebied verbannen en nog meer zullen volgen. De burgerdienst plicht is ingevoerd om te voorko men, dat onmisbare werkers ontslag Zullen Hemen. Assistent Wedana vermoord De assistent Wedana van Ranta- kolang aan de weg van Tandiongsari naar Soemedang is Zaterdagnacht door leden van de TNI in zjjn eigen huis vermoord. Javaanse vorsten door Republi keinen gearresteerd Op 6 Augustus 4 uur 's middags Javatijd vond naar thans bekend wordt de arrestatie plaats van de Mangkoenegoro de achtste, zijn zus ter en acht andere familieleden, ook de Soesoehoenan, Pakoeboewo- no de twaalfde is met zijn moeder en zurier gearresteerd. Oud Republikeins minister in arrest Van Republikeinse zijde wordt medegedeeld, dat dr. Wibisono. voor malig vice-minister van economische zaken, en een der prominente lei ders van de Mhsjoemipartij," op 30 Augustus, door de Nederlandse autoriteiten" te Batavia is gearres teerd. Van Nederlandse zijde is nog geen bevestiging van dit bericht verkre gen. Het Nederlandse actiecommunique van Maandag meldt, dat een Neder landse patrouille nabij Tangerang in West-Java werd aangevallen door een groep van de TNI, deze groep werd met verliepen verdreven. Nog meer beschietingen van Nederland se patrouilles en posten vonden er plaats. Ten zuiden van Ambarawa werd een formatie van de TNI aan getroffen. welke tegenstand bood en gebruik maakte van mortieren. Het Republikeinse omroepstation Boekittinggi (Fort de Koek) gaat voort met het uitzenden van bedrei gingen tegen de ordelievende be volking van het bevrijde gebied. De Nederlandse verliezen op 30 Augustus bedroegen 6 gesneuvelden en 13 gewonden. Maria-Congres heeft nationale betekenis Z. H. de Paus heeft aan de kar dinaal-legaat J. de Jong, afge vaardigd als pauselijk delegaat naar het Maria-congres te Maas tricht, als gevolg toegevoegd: Monseigneur Theodorus M. P. Bec kers en Monseigneur Theodorus J. P. Verhoeven en als gentilhom- mes Wilhelmus Dreesman, buiten gewoon freheim kamerheer met kap en degen en Henricus Hey- meyer, ere-kamerheer met kap en degen. Ter voorbereiding van het Ma riacongres, dat Woensdagavond be gint is een massale bidweg gehou den. waaraan duizenden hebben deelgenomen. De stoet, die werd ge opend met het miraculeuze beeld achter hetwelk schreden de bis schop van Roermond, mr. dr. G. Lemmens, de Chinese missiebis- schonMonseigneur Eugënius Le- bouille, de commissaris der Konin gin mr. dr. F. Houben, de burge meester van Maastricht, de algeme ne congresvoorzitter Monseigneur prof. dr. F. Feron en vele wereld lijke en geestelijke autoriteiten. Monseigneur Feron heeft na af loop van de bidweg een toespraak gehouden, waarin hii de betekenis van het congres belichtte en de warde ervan -van nationale beteke nis achtte. De bisschop van Roer mond gaf aan allen zijn bisschop pelijke zegen. y/i r Het éérst met het laatste nieuws is het Nieuw Noordhollands Dagblad Chemische oorlogsmisdadigers. Twee en twintig nazi's, onder Hitier leidende figuren bij de Farbenindustrie, het bekende Duitse chemische Kartel, staan thans in dezelfde rechtszaal in Neurenberg terecht waar Göring en zijn trawanten werden ver oordeeld. BRANDEN TEISTEREN LIMBURG OP DUITS GEBIED is weer een zware bosbrand uitgebroken, die onder Belfeld op Nederlands gebied is overgeslagen en de ge meente Tegelen dicht naderde. Brandweren uit omliggende ge meenten hebben het vuur bestre den. Vele boerderijen werden ont ruimd. Later was het gevaar voor Tegelen geweken. In Belfeld is de brand beperkt tot de uitgestrekte bossen aan de grenskant. Op Duits gebied werd een vlammenzee waar genomen. Ook brak brand uit op de Brunsummer heide. In het Reichs- wald is ook weer brand ontstaan, te Frasselt langs de Neue Bahn. Het vuur bewoog zich in de richting van de Cranenburgse weg. De vlammen sloegen tien meter hoog uit. Een voorraad hout, bestemd voor de Nederlandse mijnen, werd bedreigd. Later breidde de brand zich uit in de richting van Mook, aangewakkerd door de Noord-Oos tenwind. ^EGENHONDERD jaar gele den maakte de heilige ko ning Stephanus van zijn land een christelijk rijk, dat een bol werk zou zijn van het geloof te gen het ongeloof, eens van de Turken, nu van de Communis ten. Hongarije staat in de bran ding van de geestelijke strijd voor het behoud van Europa. Wat zich daar afspeelt, nu, in onze dagen, is van internatio nale betekenis. U weet, dat wij een actie op touw hebben gezet, om naar dit arme, geteisterde land voeds'el-pakketten te zen den. Er wordt honger en gebrek geleden. Wij willen helpen en kunnen het ook, als ook U piet ons meedoet. Breng een offertje spaar wat uit en bezuinig wat op Uw luxe-uitgaven en zend het aan een van onze bureaux ten bate van onze Hongaarse hulpactie. Een geldelijke bijdra ge, duurzame levensmiddelen, kleding, schoeisel. Alles is wel kom! Helpt de nood lenigen. Wij doen een beroep op u! N MARCUS. 44. „Je vrouw, Pierre?" onderbrak ik hem. „Ik was op mijn achttiende jaar getrouwd, Monsieur, toen ik mijn verlof in Parijs doorbracht, waar mijn vrouw met haar ouders'woon den. Zij waren gevlucht' uit hun dorp, dat in het vernielde gedeelte van Frankrijk lag." „Enkele dagen vóór de algemene wapenstilstand trouwden we. Mon sieur. Een week na ons trouwen gingen we op weg naar de geboorte plaats van mijn vrouw. Zij en ik, haar ouders, mijn moeder en mijn zusje, dat slechts vijf of zes jaap was. Ons dorpje was volkomen ver woest. Het huis van mijn schoon ouders stond echter nog overeind. We waren fcpgewonden van blijd schap. De vrouwen renden voor ons uit; mijn schoonvader en ik volgden langzaam; hij droeg de zware kof fers en ik had mijn zusje op de arm. Ik volgde mijn vrouw met de ogen en zag, dat zij haar hand uitstak naar de deurknop en toen zag ik.... Ah, Monsieur, in geen twintig jaar heb ik hierover gesproken!" Dat had me reeds veel gezegd, maar nu pas begreep ik, waarom hij FEUILLETON door DAVID KEITH V.. niet over deze dingen had kunnen spreken. Ik kon zien, dat het hem zelfs nu nog de grootste inspanning kostte erover te praten. Hij had jHch naar het raam gewend. Ik begreep nu, dat ik hem moest beweger. alle3 te vertellen niet voor m.jzolf, maar voor zijn eigen bestwil. Ik be- gr'eep, dat het spreken over het ver leden, meer nog dan het doden van de man in het bruin, voor hem de genezing kon zijn van een obsessie. „Je zag wat, Pierre?" „Stenen, kalk en stof enen alles vloog in de lucht, Monsieur." Hij sptak mét een vreemde een tonige stem. „Ik hoorde de ontploffing en een verschrikkelijk gegil. Daarna was alles stil, terwijl wolken van stof over de ruïne neervielen...." „Ik begrijp 't Pierre." Wat moest ik agders zeggen? Ik had meermalen gehoord van de z.g. „booby-traps", die de vijand, zelfs na de wapenstilstand had aan gebracht aan ramen, deuren en trap pen. Zijn moeder, zijn vrouw en haar moeder Pierre keerde zich weer naar me toe. „Met mijn schoonvader en zuster keerde ik terug naar Parijs. De oude man leefde niet lang meer. En ik, vanaf die dag Ik knikte. „Vanaf die dag of liever vanaf die dag tot nu toe, werd je vervólgd door slechts één denk beeld." „Een volk, dat zoiets kan doen, Monsieur! Na een wapenstilstand nadat een lange oorlog was afgelo penEen ogenblik had zijn stem hard en opstandig geklonken. Alles was mij nu duidelijk! Het verdriet, de haat, het verlangen naar wraak, de patriotten, verenigingen en eindelijk de gelegenheid: de man in het bruin en zijn einde. Ar me Pierre! waar waren nu mijn ge voelens van afkeer? „Er zullen, hoop ik, niet meer mannen in het bruin zijn, Pierre, is 't wel?" „Neen, Monsieur. Niet voor mij". „Pierre." „Monsieur?" „Ik had ook een vrouw, Pierre, en bovendien nog een dochter". „Ja, Monsieur?" En ik vertelde hem op mijn beurt de geschiedenis van mijn verdriet. Toen ik geëindigd was, zei hij, wat ik ook had gezegd: „Ik begrijp het". Maar ik wilde nog iets anders van hem weten. „Pierre, ik sta op het punt om te vertrekken en ik kan fflij niet voor stellen, dat ik het voortaan zonder jou.zal moeten stellen. Ik heb je no dig: ik neem aan, dat je dat weet. Misschien kun je Woensdag niet met me mee, in verband met je werk, maar. Voor de eerste maal onderbrak Pierre mij, om te zeggen, precies wat ik wilde horen: „Het zal me een genoegen zijn, U zo spoedig mo gelijk als ik kan naar Amerika tè volgen". Ik kan niet vertellen, dat ik op dat moment een schrijnend gevoel in mijn ogen kreeg. Rest mij nog te vertellen, dat ik nog enkele aangename dagen in Pa rijs doorbracht, waarin ik mijn oude kennjssen in de schilderswereld be zocht. Ik kocht schilderijen, legde nieu we vriendschapsbanden, maakte af spraken voor een volgend bezoek en ben nu weer de gelukkige bezitter van een prettige schilderijenhande! in Fifty-seventh Street, genaamd, de Weavair-gallery. Tijdens de werk uren of 's avonds als er een tentoon- steling is kunt U mij daar vinden. Pierre brengt en haalt mij. Mocht U in de buurt komen, U bent altijd welkom! EINDE

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3