Nieuw lis LOTERIJ E RAT Pr. van Mook gearriveerd Ramadier zal aftreden Djokja krijgt nog één kans Volgens minister Neher wordt er hard gewerkt in Indonesië LUISTERRIJKE INTOCHT VAN HET FATIMA-BEELD Griekse pers onder censuur Rio ontving T rumon Na-oorlogse periode bracht teleurstelling in de V.S. L.O. en M.O.-A. J Voor Alkmaar en omgeving Uit eerbiedvoor de Veiligheidsraad 103 doden sedert* staakt het vuren Het vredesverdrag met Duitsland Gandhi vast weer Engeland heeft niet afgedaan Nieuwe stakingen in Frankrijk Geen pessimisme over de toekomst Consuls-generaal naar Djokja Feuilleton SVERW ACHTING :ld door het K.N.M.I. te geldig van Dinsdag- tot ivond: WEINIG BEWOLKING! het oplossen van de hier laar in de nacht gevormde ïl of mist morgen overdag zonnig en droog weer. ideli.jk iets oplopende peraturen. Zwakke, tijde- matige wind tussen Noord Jost. Ie knieën neerzonken, om ier Bisschopper. gezamen- gen te ontvanger:, •ent nam nu nog even hst te zeggen, dat alles wat tv.egd, natuurlijk ook gold ijk, met de bcs-e wensen es in de ondernemingen, k reeds heeft aangepakt, ns het optreden zc juist angverenigin'g. Dat was 'n ir de Andijkers om nog te Klappen; Teen de Bis- met hun gevolg zich daar- rakken, klonk spontaan en het „Lang zullen ze le- kort daarop' keerden zij ig, om zich her en der te len. Successievelijk ver- 1H.H.H. Exc. weer naar er.tie en Wervershoof bleef herinneringen achter. m tijdens de opvoering j heroverd". f 5000,— 1 April '47 no, 1547) JZEN: le vanf 5000, .t. w. van f 1500, rde van f 500, .K. Keukenuitrustingen, 3 electr. scheerappar. ijzen. UT f 0,60 •kocht bij de adressen bij Cöby, Achterstraat Huis, Kalverstraat. J.86, 1273 of postwissel, ver- September 1947 rkooht te Den Helder: i; Schutte, Keizerstraat Landbouwstraat 183 en at 186, Amsterdam, per sel, verhoogd met f 0,10 September 1947 SCHAGtIM ir slechts één enkele successtuk: van Piet Bakker iN ENTHOUSIAST. rang f 3,2e rang 3 inbegrepen. Plaats- Woensdag van 10 e tijd per telef. 590. Aanvang der nieuwe cursussen begin September de Docenten: mnemerstraatweg 129 assauplein 8 „laten we zien da* /ant mijn maag gaat lye bij een vliegende wat weet U daar alleen nog, dat hij in 3 en bewusteloos was met een zeeprinsesje, icwcest, nee, dat kon weest zijn. Hooic"redacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel WOENSDAG 3 SEPTEMBER 19471 43e JAARGANG NUMMER 11318 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: 'Draaf siqgel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K^240). Bank: Noorderbank HKi Dr. van Mook kwam gisteren middag om ongeveer half drie in gezelschap van Minister Nehcr, Abdoel Kadir, de rêcomba voor West-Java en Mr. Dr. J. Osinga, hoofd van de R.V.D., die ook de. besprekingen zullen bijwonen, op Schiphol aan. Behalve door een grote mensen menigte werd Dr. van Mook begroet door de minister-president Dr. L. J. M. Beel, de minister van buiten landse zaken, Mr. C. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout en door de leden van de Commissie- Generaal, Prof. Ir. W. Schermer- horn en Max van Poll. Enkele ogenblikken na zijn aan komst stond Dr. v. Mook een groot aantal journalisten te woord, die hem met vragen bestormden. Op verscheidene daarvan weigerde hij een antwoord te geven. „Hét zal wel duidelijk zijn", zo zeide de landvoogd, „dat het de vraagstukken zijn waarvoor wij ons in Indonesië geplaatst zien, die een direct overleg noodzakelijk hebben gemaakt". Voorts deelde Dr. van Mook me de, dat zijn*bezoek aan Nederland waarschijnlijk niet langer dan drie of vier dagen zal duren. Op een vraag hem gesteld hoe hij over de interventie van de Veilig heidsraad dacht, antwoordde dr. van Mook glimlachend: „Dat heeft de zaak niet gemakkelijker gemaakt laat ik het daarbij laten". De minister van wederopbouw, L. Neher, die 14 dagen geleden naar Batavia vertrok, verklaarde aan vankelijk nog enige tijd in Indone sië te hebben willen blijven, d£eh daar hij het noodzakelijk achtte aanwezjg te zijn bij dei belangrijke besprekingen, die dr. van Mook met het kabinet zal voeren, nam hij het besluit gelijktijdig met de land voogd naar Nederland te komen. Sinds zijn vorige bezoek in 1946 aldus de minister,, zijn belangrijke verbeteringen te bespeuren. Het le ven in het algemeen is er veel or delijker geworden. Er is uit de aard der zaak bij de Nederlandse ge meenschap een grote spanning waar te nemen en een gevoel van onze kerheid. Maar zowel bij de Neder landers als bij Javaanse bevolking bestaat naar mijn mening in de meeste groepen een vast vertrou wen, dat na verloop van enige tijd de moeilijkheden uit de weg zullen worden geruimd," Zaterdagmorgen weer terug? Naar verluidt ligt het in de be doeling van dr. van Mook, zo de te voeren.,- besprekingen -dit enigszins toelaten, Zaterdagmórgen a.s. naar Batavia terug te keren. De reis zal waarschijnlijk in hetzelfde speciale vliegtuig worden gemaakt, als waarin de landvoogd naar ons land gevlogen is. i Indien de subsidie voor steenkool wordt geweigerd Na een spoedzitting van het kabi net waarin Ramadier gemachtigd werd de voorgestelde subsidie voor steenkool en staal als vertrouwens kwesties in de nationale vergadering te stellen, deelde Ramadier, thans aan de nationale vergadering mee, dat de regering het plan om subsidie voor staal te vragen, heeft laten va ren. Zij heeft thans haar verzoek beperkt tot'een voorstel tot subsidie voor steenkool tot een bedrag van iets minder dan 5 milliard francs voor de periode tot 15 September. Na een lange discussie met de parlementsfractie der socialistische partij heeft Ramadier tenslotte aan het eind der vergadering meegedeeld dat de regering de stemming over de voorgestelde steenkoolsubsidie als een motie van vertrouwen zal beschouwen. Overeenkomstig de Franse constitutie, die bepaalt, dat 24 uur moeten verlopen tussen het stellen van de kwestie van vertrou wen en de stemming, werd de verga dering tot Vrijdagmorgen verdaagd. Uit Ramadier's verklaring, dat de regering, indien het voorstel tot sub sidie niet wordt aangenomen, niet in staat zal zijn om haar economische politiek ten uitvoer te brenge^, meent men te kunnen Concluderen, dat Ramadier zal aftreden, indien 't voorstel niet wordt aangenomen. Voor de verdaging van de verga dering weigerden de leden te stem men over de subsidie voor de staal industrie. De legering heeft hier voor echter niet de vertrouwens- tie gesteld. Geen fruit en groenten meer naar Engeland? Groot Brittannië, welk land dit jaar een der grootste fruit- en groentenoogsten uit zijn geschiede nis heeft, zal volgens een woord voerder van hot Britse ministerie van voedselvoorziening waarschijn lijk als gevolg van een protest van de zijde van de binnenlandse kwe kers de invoer van buitenlandse vruchten en groenten stopzetten. Deze kwekers wijzen er op, dat de vruchten aan de bomen rotten en dat zij geen afnemers kunnen vin den, terwijl nog tot voor enkele weken maandelijks voor 2 millioen pond sterling aan fruit uit Italië werd aangevoerd. Bloembollen naar Amerika De Lykes Bros Steamship Co te New York deelt mede, dat zij in de eerstkomende 30 dagen een om vangrijke aanvoer van Nederlandse bollen verwaeht. De maatschappij heeft 2 schepen aangewezen om de bollen uit Nederland naar de V.S. te vervoeren. Deze schepen zijn de „Dick Lykes" en de „Vella Lykes". De schepen zijn thans onderweg naar Europa en zullen over enkele dagen in Rotterdam lading inne- Georg F. Kennan, die speciaal is toegevoegd aan generaal Marshall, is in Parijs aangekomen om deel te nemen aan de Europese landenconferentie betreffende het Plan-Marshall. ïn het midden Georg F. Kennan. (Walco N.P.) Het te Batavia verschijnende ochtendblad „Nieuwsgier" tekent bij de jongste officiële Nederlandse regeringsverklaring o.m. aan dat het „zonder meer duidelijk is, dat de betekenis der Nederlandse re geringsverklaring, het zich voegen naar de wensen van de Veiligheids raad, in belangrijke mate wordt bepaald door de tegelijkertijd ge stelde voorwaarde, dat de Repu bliek van nu af aan alle vijandd* lijke activiteit in woord en daad zal staken. De regering accentueert haar voor waardelijke bereidverklaring door te herinneren aan haar uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de veilig heid in Indonesië. Het dunkt ons, dat de regering haar .vrijheid van han delen zal hernemen^ wanneer mocht bjijken, dat het bevél om de vijande lijkheden te staken, aan republi keinse zijde niet gehandhaafd wordt en het kan daarbij in het midden worden gelaten of dit een gevoïg is van onmacht of van onwil, of van allebei. Nog Maandagavond bereikte ons het bericht van een oproep, welke uitging van de Sobsi, welke oproep werd gebroadcast door radio-Moskou. Daarbij werden alle kameraden over de gehele wereld opgewekt om zich te scharen onder de vanen van de strijders tegen het Nederlandse ko lonialisme en voorts werd b.v. ver^j wijdering van alle Nederlandse troe-" pen uit geheel Indonesië geëist. Het spreekt vanzelf, dat de Nederlandse regering geen rekening zal kunnen houden met de mogelijkheid, dat dergelijke opwekkingen tegen de wil van dé republiek de wereld in wor den gezonden. In de gegeven om standigheden zal zij moeten vasthou den aan de eis, dat alles, wat het tot stand komen van een sfeer waarin „goede diensten" zouden kunnen ge dijen, verhindert, moet worden ge weerd. Is dezp interpretatie juist, dan Het Nederlands actie-commu niqué van Dinsdag meldt, dat se dert het bevel tot staken van de vijandelijkhedende Nederlandse verliezen bedragen: 103 gesneu velden, 283 gewonden en 6 ver misten. De hierbij inbegrepen verliezen van de laatste twee da gen bedragen 5 gesneuvelden en II gewonden. In het 'gebied van Medan werd Penatang Siantar tot tweemaal toe door republikeinen aangevallen^ terwijl een poging tot brandstich-" ting werd geconstateerd. De vijand richtte mortier- en geweervuur op Poerwokerto in Midden-Java. Ver der meldt het communiqué, dat wederom Nederlandse patrouilles, posten en kampementen onder vuur genomen werden. Volgens een aanvullend commu niqué hebben Nederlandse troepen 47 Chinezen aan de Zuidkust van West-Java, bij Pasir Dalang, be vrijd. Uit Tjibeurcum bij Tasikma- laya werden drie Chinezen door republikeinen ontvoerd. In een kampong ten zuiden van Garoet (West-Java) werd een pamflet ge vonden, waarin de bevolking wordt meegedeeld, dat de geheime dienst van de republiek reeds een lijst be zit, waarop de namen van perso nen voorkomen, die zaken doen met de Nederlanders. In het pamflet wordt gewaarschuwd, dat krasse ipaatregelen tegen die personen zul len worden gnomen. 6 October hervatting der besprekingen Een woordeerder van het Brit se departement van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de herfst-bijeenkomst van de plaats vervangers der ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier over het Vredesverdrag met Duitsland op 6 October aanstaan de te Londen zal aanvangen. Dé plaatsvervangers zuilen op nieuw moeten proberen tot over eenstemming te komen over de wijze van onderhandelen over het vredesverdrag met Duitsland ter voorbereiding voor de in Novem ber aanstaande te Londen te hou den bijeenkomst van de raad van ministers van buitenlandse zaken. De aanvangsdatum van deze laatste bijeenkomst is nog niet vastgesteld. kunnen wij het besluit van Den Haag niet alleen billijken, maar ook toe juichen. De regering zal, nu zij meteen Dr. v. Mook en Minister Neher naar Den Haag opriep, gele genheid hebben zich"rechtstreeks te oriënteren op het oordeel van man nen ter plaatse, welk oordeel wij overigens wel kunnpn raden: Indien Djokja niet radicaal overstag gaat, wordt een onmogelijke toestand ge handhaafd. Men kan van mening verschillen over de vraag of het waarschijnlijk is, dat Djokja radicaal overstag zal gaan. Hier te lande heerst, om het zacht uit te drukken, geen tjvijfel, dat Djokja dat niet kan en niet wil. Maar door Djokja uit deferentie voor de Veiligheidsraad nog een kans te geven, wordt in ieder ge val dit gewonnen, dat komt vast te staan, dat het uiterste werd ondernomen om tot een vreed zame oplossing te geraken", aldus de „Nieuwsgier". CALCUTTA 3 Sep.t. (Keuter) De 78-jarige Mahatma Gandhi is reeds meer dan 34 uur in hon gerstaking. Hjj zal vasten „totdat de normale toestand in Calcutta weergekeerd is". Zijn lijfarts zei- de vandaag, dat Gandhi's licha melijke gesteldheid beslist minder goed is dan gewoonlijk. Onder, Gandhi's vrienden hqgrst de. vrees, dat het vasten teveel voor hem zou kunnen zijn. Van officiële zijde werd de'algemene toestand in Calcutta beter dan gisteren ge noemd. Toch werd verscheidene majen het vuur geopend en 22 per sonen werden gedood en meer dan honderd gewond. Gisteren brajfgn te Bombay"- onlusten uit, waarbij 7 personen om het leven kwamen. Vooral in twee industriële centra van Noord-Bombay vonden ongere geldheden plaats. Volgens berichten uit Oost- Pend- sjaab (India) is de toestand daar vrijwel rustig, hoewel nog steeds een groot aantal vluchtelingen aan het wegtrekken is. In West-Pendsjaab (Pakistan) marcheren grote groepen gewapen de sikhs naaj de grens van India, hierbij onrust veroorzakend, zo meldt het regeringscommunique van West-Pendsjaab. VOLGENS BEVIN Op een diner van de Bond van Transport- en Algemene^ Arbeiders, waarvan hij eens algemeen secretaris was, heeft Bevin verklaard, dat hij ver- troiyven heeft dat Engeland als grote mogendheid niet heeft af gedaan en dat dit niet de ge neratie van Engelands onder gang is. „De enige manier om dictatuur, die ik haat, te ver mijden", aldus Bevin, „is door eensgezindheid en niet door geweld te slagen. Ik geloof, dat het overgrote deel der vakver- enïgingsleden van dit land be reid is tot eensgezindheid. Veel andere landen denken telkens weer, dat wij geen grote natie meer zijn. Laten zij deze dwaze overtuiging maar koesteren, al dus Bevin. Wij zijn groot, wij hebben gestreden en wij heb: ben zuiver -.gestreden. Tegen vermindering van hef broodrantsoen In verband met öe verminde ring van het broodrantsoen heb ben nieuwe stakingen en demon straties plaats gehad. Het on rustigst was het in de fabrieks stad Clermont, waar meer dan 10.000 arbeiders in staking gin gen. Ramadier heeft Dinsd'ag met de vakverenigingsleiders de mogelijk heid besproken van een verhoging van het voedselrantsoen, daar de proteststakingen tegen de vermin dering van het broodrantsoen tot 200 gram per dag nog steeds in geheel Frankrijk voortduren. Leon Jouhaux, die aan het hoofd stond van de delegatie van het vakverbond, verklaarde na afloop der besprekingen: Ramad'ier was zeer begrijpend. Op een ogenblik, dat er een grotere productie-in spanning 'van de arbeiders wordt gevraagd, is het logisch, om hun een voedselrantsoen te geven waardoor zij de kans krijgen nor maal hun werk te verrichten. HITTE BRENGT SCHADE VAN 5 MILLIARD Aan de Belgische landbouw Naar het Belgische landbouw blad „Sillön Beige" mededeelt, wordt de schade, die door de aan houdende droogte aan de Belgische landbouw is aangericht, op 5 mil liard francs geraamd. In dit bedrag is 705 millioen francs begrepen voor schade aan de Belgische melk productie. Onderscheiding voor Ir. Mensert Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Ir. W. Mensert, directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf van Nrd.- Holland. Een der tot het gezelschap van dr. van Mook behorende passagiers lichtte na zijn aankomst op Schip hol het >NP in over een gesprek, hetwelk mij tijdens de reis van Batavia naar Nederland met mi nister Neher heeft gevoerd over diens in Indonesië opgedane in drukken. Uiteraard interesseerde de minister zich tijdens zijn be zoek aan de Oost in hoge mate voor de wederopbouw van het uit gestrekte land. Hij was van me ning dat er hijzonder hard ge werkt werd en dat de zaken met het beschikbare materiaal goed werden aangepakt. Zoals hij ook tot de journalisten op Schiphol zeide, waren hem de vele positieve verbeteringen sedert zijn bezoek van verleden jaar opge vallen. Sprekende over de houding van de regerings-ambtenaren in In donesië in verband* met de in som mige kringen in Nederland heersen de mening, dai men te weinig pro gressieve krachten op bestuurs- en amb'enarenplaatsen bezat, gaf mi nister Neher als zijn indruk te ken nen, dat men „in regerings- en amb-, telijke kringen iri Batavia niet naar de uoor-oorlogse toestand terug ver langt". Volgens de minister waven lieden, die in Batavia nog blijk ga ven van de „koloniale geest" hoge uitzonderingen. In het uiteraard nog gevoelige tekort aan voldoende tech nisch geschoold personeel hoopt de minister door het bevorderen van uitzending van nieuwe krachten zo veel mogelijk te voorzien. Door de v CT.moeg.de terugkeer hepft de minister geen gelegenheid gehad de Nederlandse troepen in de demarcatie-gebieden te bezoeken. Zijn bezoek heeft zich thans lot Ba tavia beperkt. Ook over de geschillende bevol kingsgroepen gaf de minister zijn indrukken weer. De Nederlanders: wat weifelmoedig „omdat ze niet allen weten, op welke wijze het einddoel bereikt kan worden". De indo-europese gemeenschap: zoekt naar een eigen plaats in de Indische maatschappij en voelt zich thans nog ietwat verlaten. De Indo nesische bevolking zelf verlangt, uiteraard naar een spoedige oplos sing \jan de regelen voor zelfbestuur „waarbij in verschillende groepen de overtuiging leeft, dat met sommige personen van de regering te Djokja karta het verkrijgen van een bevre digende beslissing niet mogelijk is". Tenslotte de Chinezen. Zij erkennen naar de mening van de minister al gemeen het recht der Indonesiërs op zelfbestuur, maar wensen boven al les een veilige en geordende maat schappij, waarbinnen zij ongestoord hun economische leven kunnen voort zetten. Wat in het hijzonder de „eigen plaats" der indo-europeanen in de Indische gemeenschap aangaat, hoe wel velen onder hen Nederlander wensen te blijven, gaat in het bij zonder onder de minder ontwikkel de zgn. „kleine indo's" de gedachte uit naar een eigen gemeenschap, te stichten op Nieuw Guinea. Minister Neher had de indruk, dat deze groep afzijdig staat tegenover de nieuwe maatschappelijke structuur in Indo nesië; omdat zij bang is daarin geen gewaarborgd bestaan te .kunnen vin den. Om diezelfde reden- geloofde de minister, dat zij hun verwachtingen van een vestiging op Nieuw Guinea te hoog spanden. Slechts door in de toekomst deze indo-europeanen in de federatie Indonesië die posities 'te laten bekleden, waartoe zij op grond van hun kennis, karakter en ge schiktheid aanspraak maken, kun nen de regeringen der deelstaten deze vrees trachten weg te nemen. Als zijn algemene verwachting voor de toekomst van Indonesië sprak minist.er Neher tenslotte zijn vertrouwen uit in de terugkeer van rechten en veiligheid, waarna bet- economische leven dank zij ook de grote mogelijkheden, die de natuur dit riike land heeft geschonken, ge leidelijk weer op gang zal komen. Met de woorden: ..Ik zie de toekomst van Indonesië beslist niet somber in", besloot hij het gesprek. Aan de voor-avond van hef Maria-congres Een zegetocht, zoals slechts wei nig vorsten ten deel is gevallen, was de intocht van het Fatima- beeld, dat uit Portugal, door Spanje en Frankrijk, en door het nijvere Belgenland naar de Bel gisch-Nederlandse grens werd ge dragen. Het hoogtepunt van deze internationale zegetocht lag wel op de laatste etappe, de weg van Tongeren naar Maastricht. Reeds vroeg in de morgen wgs de stoet uit Tongeren, de oude bis schopsstad vertrokken, begeleid door duizenden Vlamingen. Bij Vroenho- ven bereikte de stoet de Neder landse grens, waar het beeld plech tig aan de Bisschop van Roermond werd overgedragen. Daarna tilden de* verkenners het beeld op hun jonge schouders, om, omringd door duizenden Maastrichtenaren, naar Maastricht op te trekken. Het beeld zal tijdens het Congres worden be waard in een van de portalen van de St. Servaeskerk, waar dag en nacht een wake zal worden gahou- Stakingsverbod voor ambtenaren Artikel 14 van de Griekse grond wet is bij decreet tijdelijk buiten werking gpsteld, waarmee de mili taire censuur op de pers in het le ven is geroepen. Deze maatregel is uitsluitend genomen om publicaties te voorkomen welke strijdig geacht moeten worden met 's lands belang, meer speciaal publicaties over mili taire aangelegenheden. Ook is aan Griekse ambtenaren 't staken verboden. Zij zouden Don derdag in staking gegaan zijn om salarisverhoging. De Griekse eerste minister, Tsaldaris erkende dat hun positie ongunstig is en voegde er aan toe, dat de regering alles in het werk stelt om tot een salaris-verhoging te kunnen geraken. Onder een regen van confetti De President van de Vér. Staten, Harry Truman, is op enthousiaste wijze in de Braziliaanse hoofdstad ontvangen. Onder een kleurige regen van con fetti werd hij,, geëscorteerd door Braziliaanse troepen en in een van kogelvrij glasvoorziene auto, tussen twee hagen van juichend publiek door over de hoofd-boulevard gere den. Naast hem was gezeten de Pre sident van Brazilië, Dutra. De officiële ontvangst ''had plaats op 'de Amerikaanse ambassade. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan, ofschoon de communis tische pers. sprak van „het bezoek van een vertegenwoordiger van hét fascisme". Wel werden enkele affi- chqs, waarop Truman was afgebeeld afgescheurd of met een hakenkruis besmeurd. Volgens het republikeinse pers bureau Antara heeft de republi keinse regering thans de consuls- generaal van Amerika, Engeland, Australië, China, Frankrijk en Bel gië te Batavia officieel uitgenodigd zo spoedig mogelijk een bezoek aan Djogjakarta te brengen om inge volge het besluit van de Veilig heidsraad een onderzoek in te stel len naar de toestand in Indonesië pa de afkondiging van het besluit tot staken van het vuren. De repu blikeinse regering zegt voorts over tuigd te zijn, dat het onderzoek van de consulsgeneraal bij zal dragen tot het dienen van de waarheid en het recht, alsmede van het gewone fatsoen; dit in verband met de af braakcampagne, die tegen de repu bliek gevoerd wordt. Tenslotte vraagt de republikeinse regering aan de consulsgeneraal datum en tijdstip van hun aankomst te Djog- ja te willen opgeven. BATAVIA, .3 Sept. (A.F.P.). De Consuls-gener. van Frankrijk en Australië, de heren Raux en Eaton, zijn hedenochtend te Djog jakarta aangekomen, waar zij di rect een onderhoud hadden met Soekarno. Minister-Pres. Sjarifoed- din en vice-Minister-president Se- tiadjit. Voetbal Kopenhagen's elftal in Amsterdam Met het KLM-vliegtuig uit Ko penhagen arriveerde gisteren op Schiphol het voetbalelftal van de stad Kopenhagen. Het elftal, dat onder meer de spelers Jensen, Pe- tersen en Prest, die deel uit maakte van de groep spelers waar uit later het elftal van de rest van Europa zou worden gekozen, in haar gelederen heeft, zal zoals reeds werd gemeld, heden in het Olympisph Stadion te Amsterdam uitkomen tegen het vertegenwoor digend elftal van Amsterdam. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich eveneens de burgemeeste' van Kopenhagen, de heer Muncb en enkele wethouders alsmede he' bestuur van de Deense Voetba lbond. Het gezelschap zal de gas' zijn van de gemeente Amsterdam den. Bij de inkomst in de oude Maasstad verdrongen zich tallozen langs de straten om het beeld te kunnen zien, waaraan een zo grote devotie verborfÜen is. Bij de zieken huizen werden de zieken naar bui ten gedragen, opdat ook zij iets zouden kunnen ervaren van de glo rie, die Limburg aan de Moeder Gods bereidde. Als de congresdagen ten einde "zijn, zal het Fatimabeeld door Luxemburg, Zwitserland en Italië naar Rome gebracht worden. De vuurzee bij Venlo tegengehouden De brandweercorpsen uit Venlo, Tegelen en Belfeld ziin er in geslaagd om de woe dende vuurzee, die voortge stuwd door de Oostenwind, uit de brandende bossen op Duits gebied, op Nederlands gebied aangolfde, een halt toe te roepen, ofschoon en kele dicht bii de grens staan de huizen en landgoederen tot op enkele meters door het vuur genaderd waren. Het landgoed Schoenenborg moest worden ontriiimd, maar kon gespaard blijven. De prach tige natuurschoonrijke omge ving van de Maalbeek kon aan Nederlandse zijde geheel onge rept blijven, al zijn de bossen doordrongen van een scherpe Wij vragen de aandacht var. onze lezers voor het nieuwe feuilleton, dat morgen begint. Het is een romantisch Ameri kaans detective-verhaal van Pete Falcon, getiteld „De Verre Stem". brandlucht. Op Duits gebied is ongeveer 500 morgen meren deels prachtige kruisdennen, ter waarde van honderdduizen den guldens, vernield. In de bossen v.an Bracht op Duits ge bied voeren verschillende Duit se brandweren nog steeds een verwoede strijd. Door het aam leggen vqn een zeer grote en kundig uitgevoerde tegenbrand kon men aan Nederlandse zijde grote schade voorkopien. Thans is alle gevaar geweken. Voorstel sfaal-subsidie verworpen ^ARIJS, 3 Sept. (AFP) De Franse nationale vergadering heeft het regeringsvoorstel om credieten te openen voor staal- sgbsidie met een kleine meer derheid van tegenstemmen ver worpen. De socialisten stemden voor, de communisten onthiel den zich van stemming, de M.R.P., de Rassemblpment des Gauches en de P.R.L. stemden tegen. Amerika wil alles doen om Europa te helpen President Truman heeft Dinsdag op de Inter-Amerikaanse confe- tentie te Petropolis in Brazilië verklaard, dat de na-oorlogse pe riode in de V.S. teleurstelling en zorg heeft gebracht. IVIfln land, aldus de president, zal met niet minder vasthoudendheid de we reldvrede nastreven als het ge daan heeft om de militaire over winning te behalen. Amerika zal zijn militaire sterkte echter hand haven, als bewijs voor de ernst waarmee het zijn verplichtingen krachtens het Handvest der Ver enigde Naties opvat. Een aantal landen staat nog Steeds aan die buitenlandse overheersing blooj, die wij getracht hebben te overwinnen. Vele van de volken^van Europa en Azië leven in de scha duw van gewapende agressie. Daar nog geen overeenstemming tussen de geallieerden is bereikt over hoofdlijnen van de regelingen van de vrede, ziet Amerika zich voor een langdurige militaire bezetting van de vijandelijke gebieden geplaatst. Het economisch herstel is ten ach ter gebleven en grote industriële gebieden zijn afhankelijk van de Amerikaanse economie gebleven, hetgeen even pijnlijk voor Amerika als voor de betrokken gebieden is. Veel van deze economische depres sie is een gevolg van politieke wrees en onzekerheid en niet alleen van de vernielingen door de oorlog. Met betrekking tot de Parijse conferen tie zeide de president, dat het zon der twijfel in het belang der V.S. en het westelijk halfrond in het algemeen 'is, dat het beroep van Europa op de V.S. met sympathie en welwillendheid tegemoet getre den wordt. Amerika is, bereid alles te doen, binnen veilige grenzen, om Euro pa te helpen. De moeilijkheden der V.S. noemde de president klein in tegenstelling tot de strijd om het bestaan, waarin de volken van Europa zijn betrok ken. De vrije landen in Europa zul len spoedig hun behoeften bekend maken. Hopelijk zullen ,de vrije sta ten van het werelddeèl Amerika bereid zijn zoveel mogelijk bij te dragen tot een durende vrede tot heil van de mensheid. De president vervolgde: „Onze tegenzin om geweld te gebruiken moet niet gezien worden als beslui teloosheid wat betr.eft nakoming van het Handvest der Verenigde Naties, noch als een uitnodiging aan anderen om volgens eigen inzicht met de grondslagen van de inter nationale vrede om te springen. Amerika schaart zich achter de V.N., die zich voor grote moeilijk heden geplaatst zien. Sedert haar ontstaan is de organisatie bij een welhaast ononderbroken conflict betrokken. Men moet zich -hierdoor „echter niet tot een onrechtvaardig oordeel over de V.N. als zodanig laten verleiden. De president gaf de verzekering, dat de V.S. de nauwere economi sche samenwerking tussen de lan den van Noord- en Zuid-Amerika niet uit het oog ztrnden verliezen. Hij riep de Amerikaanse landen op om de V.S. te helpen bij het hand haven van de wereldvrede. Het sa mengaan dezer naties zou de grqot- ste kracht in de wereld vorjnen ter bescherming van de menshei.d. De oude wereld is uitgeput, haar be schaving in gevapr. Haar volkeren leven in verwarring en zijn vervuld van vrees voor de toekomst. Hun hoop moet gevestigd zijn op onze nieuwe wereld", zo besloot de presi dent. Nationale Theresia-novene 24 September2 October 1947 De 30ste September zal het juist een halve eeuw geleden zijn dat Theresia onze aarde verliet. Vijf tig jaren! De ouderen onder ons hebben het nog beleefd. Op de drempel der eeuwigheid vroeg men haar eens, hoe zij zich haar he mel droomde. O, riep zij uit, be minnen en bemind worden en op aarde terugkeren om de Liefde te doen beminnen! Haar woorden zijn'bewaarheid, zij* is onder ons teruggekeerd om ons te leren, hoe kinderlijk eenvoudig wij God mogen beminnen en ons met al ons lief en leed aan Zijn Vaderzorgen rpogen .toevertrouwen. Laten wij bij deze gouden novene tonen, dat wij haar lessen begrepen hebben, en al onze belangen' door Haar aan de goede God aanbevelen. Maar laten wij vooral dit ene vragen, waaraan onze tijd zo dringend be hoefte heeft: Dat de liefde Gods liefde, waarlijk erkend en bemind mag worden op onze arme aarde. Wie een plaatje met noveenge bed wenst te ontvangen gelieve tijejig naam en adres op te geven aan de Zusters Carmelitessen F.gmond aan de Hoef N.H. Giro nummer 39730. Geheimzinnige bran^ Tn de toekomstige woninc van Prinses Elisabeth en Tiilip Mountbatten is een •jheimzinnige brand uitge raken. Van de zuidelijke 'eugel zijn het dak en het interieur verwoest

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1