Nieuw AL ONZE POGINGEN DE REPUBLIEK OP DE BEEN TE HELPEN FAALDEN De eerste dag van het Maria-Cong res rHEATER WALS" GLORIE Terreurgroepen bedreigen de loyale Indonesische bevolking Mariaspel „de Sterre der Zee De Peel brandt nog steeds PAARDEN joegen stof van „Houtrust" op 1 een kwestie van .AN KEN DAAL oop Theater J Voor Alkmaar en omgeving DR.VAN MOOK VOOR DE RADIO Misschien zijn wij te toegefelijk geweest" Politionele actie moest ondergang voorkomen Onschuldige werd slachtoffer Middeleeuwse sfeer op het Vrijthof Eerste Congres-dag Frankrijk vraagt graan aan Rusland Zal Truman zijn réis bekorten Nederlanders bereiden oorlog voor Republiek moet worden opgeruimd In Oosthoek wordt de toestand beter Buitengewone Ministerraad Kampioenen varkensschapen en geiten •einen hebben goedge- leze week^nog aan <^e /orden begonnen. brandkra'nen op de die Wieringerwaard ioor het PWN worden omdat de gemeente materiaal heeft, dat Het verzoek van de een, om tegemoetko- vervoerskosten van ie de ambachtsschool der bezoekt, werd af- dat dit gezin meer dan nkomsten geniet, jesloot voorts, om in edeiwerking te verle- landelijke actie tot af in het klassestelsel. De tvloeiende standplaats ambtenaren en ach- can andere werkne- tot gevolg dat de gro- ;t platteland totaal van nten beroven. En dat beroep op verschil in totaal ongemotiveerd juist het levensonder- ttelande is, zo blijkt uit, gen, aanzienlijk duur de giote stad. i van de woningcom- [en benoemd <1? heren W. Bakker en mevr. ig, plus de raadsleden tering van de commu- en Perestam, die voor dankten. werd nog besloten, ol- en onderwijzerswo- grondverf te zetten en flokaal van een nieuw zien. ls vele honderden men smaak van ons brood Q i dan moet er toch wel n waar zijn iAARSF. BROODFABR. [AAR - TELEF. 2869 1 - St Annaströat 31 bezorgd iploma „Algemene diploma voor de bouw. a Boekhouden, jfsatfministratie. voor diverse talen en telefonisch op [30, dag. v. 10-17 u. de „West Friesche en 12 Sept. van 5-8 hollands Koffiehui^, erdag 6 en 13 Sept. iG, 5 SEPT. 'ilm) E, JULIEN BER IME CLARIOND >m 8 uur, Zaterdag I 2, 4,30, 7 en 9,30 u. e. Toeg. 14 jaar. 2429 11 SEPTEMBER n brengt: V. E.-day) opgenomen dpor herinnerpg aan al vielen voor de mili- -an Europa. 5 en 8 uur; Woens- Toegang 14 jaar. ;r te doen, dpn het ppen en treinkaartjes trokken ze, elk' naar tion praatten ze nog ti. Ze vonden het wel ie gedroomd hadden op het strand terecht ze ook praatten en niet verklaren. Toen binnen kwam namen hoogst merkwaardig", ssor zei. Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J, M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-»pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11320 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijden. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Dr. van Mook heeft in een exclusieve uitzending voor de National Broadcasting Corporation (V.S.) via de internationale programma dienst van de Wereldomroep, een toespraak gehouden over de toestand in Indonesië. De Landvoogd betoogde, dat er een tame lijk algemeen misverstand bestaat, inhoudende dat het conflict in Indonesië iets heeft uit te staan met een herleving van het imperialisme of het oude koloniale systeem. Niets is minder waar en het voortbestaan van deze verkeerde indruk is onfortuin lijk, omdat het een toestand verlengt, waaronder de Indonesiërs zelf het meest te lijden hebben. De Nederlandse regering heeft onmiddellijk bij de capitulatie van Japan de noodzaak ingezien van een verandering in de betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië en het recht van de Indonesiërs op nationale onafhankelijkheid. De Ne derlandse regering trof op Java een republiek aan, welke twee dagen na de Japanse capitulatie onder auspiciën van Japan was geprocla meerd. Deze republiek belichaamde twee zeer verschillende dingen: het nationalistische ideaal van de Indo nesiërs en de twijfelachtige erfenis der Japanse bezetting. Klaarblijke lijk kon van de republikeinse rege ring niet verwacht worden, dat zij op aannemelijke wijze georgani seerd was, daar toch de Japanners het bestaande ^apparaat ernstig had den beschadigd. Maar toentertijd scheen het idealisme op wederop bouw gericht te zijn en de Neder landse regering heeft bij voortdu ring getracht deze idealistische krachten te versterken en bijstand te verlenen bij het elimineren van de ontbindende Japanse infectie. Al onze voorstellen hadden tot doel deze jonge en nog onstabiele orga nisatie op de been te helpen en haar bij te staan in het verwerven van de middelen en de autoriteit ener stabiele regering. Wanneer wij andere bedoelin gen zouden hebben gehad, zou er geen reden hebben bestaan deze pogingen langer dan twintig maanden aan te wenden en ge duldig toe te zien, terwijl hon derdduizenden vreedzame Neder landse, Chinese en Indonesische burgers, voor het merendeel in hét land zelf geboren, beroofd bleven van hun eigendom en hun werk en opeengehoopt werden binnen enkele kleine gebieden. Wij heb.ben rustig gewacht, totdat de hevige en hysterische uitbarstin gen, welke op de oorlog en de capi tulatie volgden, tot bedaren kwa men en intussen hebben ,wij ge- .tracht een wederopbouwprbgramma uit te voeren (in samenwerking met onze republikeinse vrienden) een programma, dat het land waar lijk in staat zou stellen om met recht eerr lid van de volkerenfami- lie te worden. In die delen van Indonesië, welke buiten de republiek liggen, is dit proces gedurende het jaar 1946 gunstig verlopen. Maar in de repu bliek, op Java en Sumatra, zijn andere krachten aan het werk ge weest, die tenslotte te sterk bleken voor de republikeinse regering en de overweldigende meerderheid der bewoners. Het bezit van een geweer be duidde voor velen een bron van in komsten door de schrikaanjagende kracht van hejt Wapen. Daarente gen zouden recht en orde het einde betekenen van het vrije en losban dige bestaan voor vele der plaatse lijke oorlogsheren en bendeleiders met hun volgelingen. Afgezien van deze groep was er nog een categorie, voor welke een samenwerking tussen Nederlan ders en Indonesiërs én de terug keer tot een meer normale toe stand-het einde van inkomen en positie zou hebben beduid. Zij waren de profiteurs, wier aantal groeide, toen zich een van de grootste smokkelaffaires der ge schiedenis ontwikkelde. Op Java en Sumatra bestond nog een grote en moderne uitrusting voor de voortbrenging in de tropen, op de bezittingen bevonde.n zich belangrijke voorraden producten waarvan sommige vooroorlogs die de wereld hard nodig had. De eigenaars waren geïnterneerd door de Japannezen en hun werd de toe gang tot deze voorraden geweigerd door de republikeinse autoriteiten. Met de hulp van de gewapende strijdkrachten werden deze waar devolle goederen geconfiskeerd en een grote vloot van kleine kust vaarders, hoofdzakelijk afkomstig uit Singapore en Malakka, begon met het wegvoeren. Indonesië heeft bij deze transactie grote verliezen geleden, tot eqp waarde van honderden millioenen guldens. De republiek heeft slechts twintig procent van de waarde te rug ontvangen. Maar niettemin bleef er nog een aardige duit over voor alle grote en kleine autoritei ten, die licenties verstrekten of deze handel beschermden. En ten slotte liepen de zaken zo in de war en werden de regeringsdienaren zo corrupt, dat deze situatie op zich zelf reeds een onoverwinnelijke hinderpaal vormde voor degenen, die een fatsoenlijk en efficient be stuur wensten op te bouwen. Allengs werd het duidelijk, dat laatstgenoemden het bewind voer den in het geïsoleerde binnenland: ia de stad Djokjakarta, waar het nieuws van buiten niet doordrong en de mensen in een atmosfeer van onwerkelijkheid en zelfgenoegzaam heid leefden. Elk redelijk voorstel om het opbouwwerk te beginnen werd verworpen; elke overeen komst werd geschonden of ontkend. Oppervlakkig bezien mocht het somtijds lijken, alsof er slechts woorden en formuleringen tussen de partijen stonden, maar in waar heid maakten de krachten op de achtergrond elke werkelijke voor uitgang onmogelijk. Te zelfder tijd voedden zij .een vijandige propaganda en een voort durende agressie aan de rantj der weinige gebieden, waar geallieerde en Nederlandse troepen degenen, die van republikeins gebied verdre ven waren, in bescherming namen. Zelfs na de wapenstilstand, die op 14 October 1946 gesloten werd, ging dit op dezelfde voet voort. De re publikeinse generaals ignoreerden eenvoudig de bevelen hunner rege-' ring om het vuren te staken. Wederom betoonden wjj het grootst mogelijke geduld. Wü za gen er van af al deze misdaden bekend te maken, wjj dreigden niet, maar trachtten te overtuigen. Misschien zijn wjj te toegeeflijk geweest en hebben wij daarbij een indruk van zwakheid gewekt, die de gewelddadige eleménten slechts stouter maakte. En binnen de republiek ontwik kelde zich een stelsel van- terreur, waarbij gebruik gemaakt werd van alle welbekende methoden van ontvoering, gijzeling, brandstichting en moord teneinde de machtspositie van deze elementen te beveiligen. Er bestond voor de republikeinse regering geen mogelijkheid iets op te bouwen, dat leek op geregeld be stuur, geregelde economie en gere gelde financiën. Kortom, indien de .republiek aan zichzelf werd over gelaten, viel niet te verwachten, dat zij ooit een staat in de normale betekenis van het'woord zou wor den en op deze wijze werkelijke onafhankelijkheid verwerven. In tussen heeft zij de uiterlijke tooi van een staat gehandhaafd en heeft de aandacht der wereld van de werkelijke verhoudingen afgeleid door het voeren van een voortdu rende propaganda tegen de Neder landers. Elke onpartijdige waarnemer moet hebben opgemerkt, dat de republiek alle wezenlijke eigenschappen op 't gebied van bestuur, economie en financiën miste, die de minimum voorwaarden vormen voor een wer kelijk onafhankelijke staat. Haar monetair systeem steunde op een drukkerij, die zulke slechte bankno ten produceerde, dat vrijwel alle veelvuldige nabootsingen te herken nen zijn aan hun veel beter uiterlijk. Toen ten laatste het land zijn volledige ondergang tegemoet ging, toen voorts de gewelddaden overal toenamen, toen moedwillige ver nieling van waardevolle publieke en privé eigendommen immer meer ging plaats hebben en er geen verdere mogelijkheid bleek te be staan de wederopbouw te begin nen, hebben wü besloten een poli tionele actie in te zetten, teneinde de voorwaarden van orde en vei ligheid te scheppen, zonder welke het land geen toekomst meer zou hebben. Onze bevindingen hebben dit be- slvjit gerechtvaardigd. Bijna overal buiten de „toeristenplaatsen" waren staatsbestuur, justitie en handel niet meer aan te treffen. In enige gebie den, waar het systeem van" vroeger nog meer of minder voortgang vond, zijn lijsten ontdekt, waarop de over gebleven kundige en fatsoenlijke anjbtenaren genoteerd stonden voor een gewelddadige dood. De gewapende benden vermeden de strijd, maar lieten een spoor ach ter van brandende huizen, vermoor de mensen meestal Chinezen verwoeste fabrieken en een ge- intimideerde bevolking. Maar voor de bewoners van die streken, waar wederom veiligheid heerst, heeft onze actie de verlossing gebracht. De republiek is tot op heden slecht begonnen. Maar een groeiend aantal Indonesiërs wenst te bewijzen, dat dit niet veroorzaakt is door eniger lei aangeboren onbekwaamheid van hun ras. Slechts de omstandigheid, dat de oorlog en de Japanse invloed niet volledig gelikwideerd werden door de overwinnende machten, heeft het onjnogelijk gemaakt om zonder hulp van buiten de werke lijke en hechte grondslagen te leg den voor een herstel, dat de vrije staten van Indonesië de gelegenheid zal schenken hun plaats in de we reld te vinden. Op ons rust de verantwoordelijk- heid deze bijstand te verlenen. En wij zullen hem verlenen, totdat 't gebouw voltooid zal zijn. bij achtervolging van een „zwarte piet" Donderdagavond omstreeks half tien wilden twee agenten op de Nieuwendijk te Amsterdam een lid van de zwarte handelaarsbend'e aanhouden. Gelijk reeds meer moest worden geconstateerd, schij - nen de belangrijke zwarte piecen zich thans voor dergelijke geval len te omgeven met een soort lijf wacht. In elk geval bemoeiden de omstanders zich direct met het voorval en in de verwarring wist de overtreder zch aan de greep der politiemannen te ontworstelen en de benen te nemen. De agenten zetten de achtervolging in en los ten een drietal schoten, waardoor op het Damrak een juist argeloos passerende wielrijder, de 26-jarige W. van K. een kogel in het been kreeg. Hij werd in het Binnen gasthuis behandeld en kon daarop naar huis worden vervoerd. Momenteel vertoeft in ons land de Belgische minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, Z. Exc. L. E. Trochet, yoor het ondertekenen van een verdrag, houdende de wederkerigheid van alle sociale verzekeringen in beide landen. De Belgische minister ondertekent het verdrag. Chinese woningen geplunderd en verbrand Het Nederlandse actie-communi- que van Donderdag meldt, jdat zonder ophouden in de bevrüde gebieden bedreigingen tot moord, ontvoering en brandstichtingen plaats vinden tegen de loyale be volking. Dit geschiedt door inge schoven terreurgroepen. Op Java en Sumatra werden wederom Ne derlandse patrouilles, posten en bivaks beschoten. In de nacht van 31 Augustus zijn Chinese inwo ners "van Soember bü Cheribon door een groep van de TNI over vallen. Hun woningen werden ge plunderd en daarna in brand ge stoken. Vüftig Chinezen worden nog vermist. Ten noorden van Tji- mahi in west-Java werden Chine zen door de TNI beschoten. In het gebied van Fadang wérden dege nen, die kleding en voedsel van de Nederlanders aannemen als verraders gebrandmerkt en be dreigd. Te Djamboe-ten westen- van Leu- wilian en in het Buitenzorgse wer den Nederlandse bivkkkèn herhaal delijk beschoten. Ten westen van Tasikmalaja ondervond een Neder landse patrouille vrij zware tegen stand, terwijl 20 km. ten zuid-oosten van Garoet een patrouille met automatische wapens beschoten werd. Ten zuiden van Gombong vonden zuiveringsacties plaats, waarbij de TNI gevoelige verliezen leed. Ook ten zuiden van Ambara- wa werd een Republikeinse groep verdreven. In Sumatra waren ten Noordoosten van Brastagi sluip schutters actief. Kabang-Djahe werd met mortieren beschoten. Tussen Kabangdjahe en Brastpgi werden Lasjkars verdreven. Dit ge schiedde eveneens 25 km ten Zuid oosten van Tebing-Tinggi. Ook Vonden gevechten plaats nabij Loer boekpanam en Tandjong Poerah. Te Poerwakarta werden twee Japan ners gearresteerd, die als burgers in een kampong woonden. In verband met .het massa graf, dat te Slawi, ciréa 15 km ten Zuiden van Tegal gevonden is, deelt de civiele politie mede, dat 17 volwassen Nederlanders en 5 kinderen na een ophitsende rede van een republikeinse leider, op 11 October van het vorig jaar zijn vermoord. De slachtoffers moes ten buigen voor het rood-wit en „Mèrdeka" roepen, waarna zü met hamers en spiesen vermoord werden. De slachtoffers, die nog niet allen dood waren, werden in het graf geworpen. Te Loemadjang werd in de omge ving yan het R.K. ziekenhuis met een handgranaat gegooid. Te La- wang werd het interieur van een R. K. kerk vernield. Chinezen in de omgeving van Banjoewangi zoe ken bescherming in de stad tegen de terreur van de T.N.I. Te Soen- gawasi in het gebied van Padang -werd een aantal Indonesiërs door republikeinen ontvoerd en gedwon gen voor de ALRI (republikeinse marine) een weg te vernielen. TERSCHELLING wil weer bij Noordholland De gemeenteraad van Tèrscheï- iing besloot unaniem in zijn Don derdagmiddag gehouden zitting aan de minister van binnenlandse zaken te verzoeken Terschelling opnieuw in te delen bij de pro vincie Hoord-Hollanu. Zoa's bekend deelden de Duit sers 't eiland in 1942 bij Friesland in. AMERIKA WENST Griekse regering op brede basis Henderson, een Amerikaans ver tegenwoordiger in Griekenland, heeft ^tijdens een onderhoud met .Griekse lqiders meegedeeld, dat zijn regering de onmiddellijke vor ming van een coalitieregering op zeer brede' basis wenst. De ambas sadeur van de V.S., McVeagh, was bij het onderhoud tegenwoordig. Nieuwe toneeltechniek Het weerschip „Cirrus", dat binnenkort naar de Atlantische Oceaan zal vertrekken voor weeropmetingen, heeft een ge slaagde proeftocht gemaakt. Hier ziet men de weerballon, welke dienst doet in hogere sferen. Een kleine zender en andere instrumenten worden aan deze ballonnen bevestigd en registreren windkracht, toch tigheid etc. automatisch. (Van onze eigen redacteur.) Maastricht, Woensdagnacht. Terwül het carillon van de St. Servaes op het Vrijthof met üles, he.ldere klanken de tijd aangeeft, schuifelen de duizenden bezoekers langzaam door de afzettingen naar hun plaatsen. Tienduizend perso nen vinden op het grote plein een zit- of staanplaats en houden hun oog gericht op het monumentale decor, opgebouwd uit mergelblok- ken, waar straks kleurige groepen op hun wijze Maria lof zullen ver kondigen. Als de duisternis gevallen is over de duizendkoppige menigte, flitsen plotseling de schijnwerpers aan, het spel gaat beginnen. De oude Sint Servaes, aan onze rechterzijde, ver dwijnt in de duisternis, de hotels en café's aan de overzijde van het plein ziét men niet meer staan. Slechts het speelplan voor het 50 m brede en 15 m hoge decor trekt aller aan dacht. Daar komt een bonte stoet van honderden middeleeuwse .bur gers en burgeressen in beweging, ruiters draven door de stadspoort naar binnen, kooplui met paard en wagen verdwijnen tussen 't markt gewoel. Het is Paas-Maandag, de klokken beieren en uit het kerkportaal treeijj plechtstatig de O.L. Vrouwe, processie. Bedelaars op krukken dringen zich tussen de menigte, om toch maar niets van het schouwspel te zullen missen, een lamme wordt aangedragen op een draagbaar. En als het beeld van de „Sterre der Zee" voorbij komt, geschiedt daar plots het wonder, dat heel de Maas stad in verrukking zal brengen: de genezing van een kreupele. Dankbaarheid is nooit een van 's mensen grootste deugden geweest. „Slechts één van de tien, die ge nezen werden, keerde terug om Hem te danken", staat er geschreven. En Maastricht vierde feest, uit bundig en vrolijk, zoals de middel eeuwen dat konden. Hoe vaak heb ben een Jeroen Bosch en een Pieter Breughel ons deze festijnen niet ge schilderd? Een oud moedertje qntvlucht het feestgewoel en zoekt naar de oude bidweg, om een devote traditie voort te kunnen zetten. Het is Maria zelf, die haar de weg wijst. Aldus luidt een oudelegende en beeldde de regisseur Tollenaar het in zijn spel uit. De tijd snelt met rasse schreden door het wereldgebeuren en nieuwe perioden breken aan. De Reformatie komt; woelige tijden; roofzuchtige huursoldaten bezetten de vreedzame Maasstad en het beeld der Moeder Gods is in gevaar. Soldaten ont dekken het en dan voltrekt zich het tweede wonder: zij, die het beeld willen vernietigen, worden gestraft en op wonderbare wijze bekeerd. Het'is de legende van de „slag van de soldaat", die oorzaak zou zijn van het terzijde neigen van 't hoofd der Madonna. En intussen beraden Lucifer en de zijnen zich om Haar macht te breken. Woelig is het beeld v^n onze tijd, velen weten niet tot welk systeem zij hun toevlucht moeten nemen. "Verward lopen zij van het ene stel sel naar het andere. Oorlog teistert de bevolking en de devotie tot Haar, die zoveel vermag bij Haar Godde lijke Zoon, keert terug. Schijnwer pers flitsen langs de duistere avond hemel, waarlangs het geronk der motoren trekt als een duistere drei ging. En dan komen de bevrijders (troepen van het Maastrichtse gar nizoen) de stad binnen. Weer dreigt er vervlakking. Dans en genot zijn de middelen, die Lucifer bezigt om Haar macht afbreuk te doen. Het spel is vooral in het begin een weelde voor het oog. Prachtig bewegen zich de rijk geilede groe pen voor het stemmige decor. Een zekere tweeslachtigheid echter ken merkt er de opzet van. Het is een wisseling van grootse, machtige effecten en kinderlijk-eenvoudige beelden. Niet is ieder tafereel even overtuigend en boeiend. Een expe riment is, dat men de zegging der tekst niet aan de speler® doch aan een koor van sprekers, verdekt op gesteld, fieeft toevertrouwd. Gebaar en woord zijn dus gescheiden. Dit geeft voor- en nadelen, doch zoals wij ervaarden, voldeed deze nieuwe toneeltechniek wel. Al met al een opvoering, waar aan zeker fouten kleven, doch zowel om de dutf der initiatiefnemers als aan de toewijdingsvolle medewer king der uitvoerenden zeker te ap preciëren. L. S. DE EERSTE DAG van het Maria- congres te Maastricht was voorna melijk gewijd aan sectie-vergade ringen, waarin door bekende Ma- rialogen uit Nederland en België Mariale vraagstukken zijn bespro ken in een kring van uiteraard vrijwel uitsluitend geestelijken. Des avonds werd op het O. L. Vrpuweplein de eerste massale avondvergadering gehouden onder leiding van prof. dr. F. Feron, de algemene congres-voorzitter. Op deze bijeenkomst die druk werd bezocht gaven blijk vap belangstel ling Z.H. Exc. de Bisschop van Luik mgr. Kerkhofs en mgr. dr. J. Olav Smit. Dr. G. Philips, professor in de dogmatiek aan de Léuvense univer siteit, heeft gesproken over „de per- seonlijke toewijding aan Maria". Mgr. Kerkhofs heeft daarna en kele inzichten gegeven op de Ma- fia-verering in België, welke vooral sedert kardifcaal Mercier in -België zeer is toegenomen. De studiebijeenkomsten op deze congresdag zijn omlijst door een groot aantal pontificale plechtighe den. Zo droegen H.H.H.H. Z. Exe. de bisschoppen van Luik en Roer mond, resp. in de St. Servaaskerk en in dé ,O.L. Vrouwe basiliek een pontificale Hoogmis op. Des namid dags celebreerden verschillende op het congres aanwezige missie-bis schoppen een pontificaal Lof. Des avonds is in een van de bio scopen der stad de avant-première gegeven van de Maria-film „Het lied van Bernadette". De „Meersener" nachtegalen ga ven in de dominicale kerk een zeer bijzonder programma - van klassiek- polyphone en moderne muziek. In welingelichte kringen te Parijs wordt vernomen, dat de Franse re gering bü de Russische regering heeft geïnformeerd of Rusland in staat is graan naar Frankrijk te exporteren. De Russische regering zou hierop nog geep antwoord kunnen geven, daar men nog niet gereed is met de raming van de oogst, terwijl er bo vendien nog bepaalde onzekerheden bestaan, vooral ten aanzien van de oogst in Siberië. Eerst over enkele weken zal de Russische regering weten of er een export-overschot beschikbaar zal zijn. Hedenavond belangrijke rede van de President Welingelichte kringen te Was hington verklaren, dat President Truman misschien zün huidig ver bluf in Latüns Amerika zal bekor ten, om te Washington plannen, dip thans worden uitgewerkt, goed te keuren. Deze betreffen drin gende hulp aan Europa. Zü zullen waarschijnlijk aan een speciale büeenkomst van het congres in November worden voorgelegd. Een woordvoerder van de groep die Truman in Rio de Janeiro ver gezelt, vlrklaarde echter dat er niets bekend is van een plan van Truman om zich per vliegtuig van Rio naar Washington te begeven. Het laatste plan is om met het slagschip „Mis souri" naar Trinidad te varen en van daar verder te vliegen. Volgens deze woordvoerder zal de rede van Tru man voor het Braziliaanse congres, welke Vrijdag te 20 uur (Ned. tijd) zal worden gehouden, interessant en belangrijk zijn. Marshall, de Minister van Buiten landse Zaken, is een serie conferen ties met zijn voornaamste deskundi gen begonnen, teneinde binnen de volgende veertien'dagen een defini tief ^phema uit te werken, voordat hij de algemene vergadering der V.N. bijwoont. Dit schema is geba seerd op het feit, dat de V.S. zich realiseren, dat de moeilijkheden van Europa met de dag groeien en aan het eind van het jaar misschien niet meer op te lossen zijn. Welingelichte kringen zijn van mening, dat dit uit te werken rooster een zuiver voorlopig is. Republikeinse boodschap aan de Veiligheidsraad In een boodschap tot de Veilig heidsraad verklaart de Republi keinse regering, dat de Nederlanders een „oorlog van grote omvang" voor bereiden en "dat op zekere plaatsen troepenconcentraties worden waar genomen. Zij dringt aan op het zen den van een onderzoekcommissie door de Veiligheidsraad en geeft een lijst van een zeker aantal schendin gen -van de order tot staken der vij andelijkheden en „wreedheden", in de loop der laatste weken door de Nederlanders bedreven. Genoemd .worden mitrailleur-beschietingen door de Nederlandse luchtmacht op treinen' met evacué's en op de bur gerbevolking uitgevoerd en voorts een aantal moorden en daden van geweld, bedreven door Nederlandse militairen. Koningin ontvangt de Landvoogd De lt. gouverneur-generaal den heer van Mook is Donderdagmorgen door H. M. de Koningin in audiën tie ontvangen. Het onderhoud duur de ongeveer ander half uur. Hongaarse regering afgetreden Donderdag heeft de Hongaarse regering haar ontslag aan de pre sident der republiek aangeboden. Ongeveer een maand geleden is de eerste Peelbrand uitgebroken en thans brandt de Peel nog en wel op drie plaatsen. De brand in de Astense Peel tussen Asten en Ne- derweert bij sluis 13, welke al eni ge wgken aan de gang is, is wel een van de zwaarste, die het Peel- land heeft gekend. Dagenlang hing er een stinkende rook boven de dorpen iij deze om geving. Thans is het gevaar voor uitbreiding van het vuur ter plaat se bezworen, hoewel de Peel daar nog steeds smeult. De branden woeden nog. Volle dig" blussen is onmogelijk en slechts flink wat regen zal uitkomst kun nen brengen. De schade is nog niet te overzien. Het pas herreken blad „De Lo comotief" in Indië schrijft in een hoofdartikel, dat de huidige Ne derlandse regering te Den Haag „koloniale aspecten" heeft. Type rend hiervoor is, dat het moeder land over zaken betreffende het Imperium niet op grond van de merites deze zaken, doch op grond van partijpolitieke verhoudingen beslist. Het blad zegt, dat het de plicht is de republiek, deze repu bliek, op te ruimen eri heeft ver trouwen, dat het dr. Van Mook zal gelukken de aarzeling te Den Haag te overwinnen. Het aantal moord- en rampok- gevallen in de Oosthoek schijnt be langrijk af te nemqp. In Bondowoso en' omgeving zijn duidelijk tekenen te bespeuren, dat de bevolking het bende-wezen moe wordt. In het Djemberse worden belangrijke vor deringen gemaakt door het contact met republikeinse bestuurders en leiders van de Masjoemi. Daardoor konden kampongwachten worden georganiseerd voor het beteugelen van het rampokgevaar. Aldus ont staan kringen waarbinnen de rust terugkeert. Toch is het bezit van Nicageld in vele gevallen nog gevaarlijk en de aanslagen op de „Polisi Negara" du ren voort, terwijl het afnemen van de terreur in een plaats soms nog een opleving daarvan in een andere plaats betekent. Op Madoera bepaalt de samenwer king zich hoofdzakelijk tot die kam pongs, die van oudsher op Soerabaja waren aangewezen. De moeilijkheden op dat eiland"' worden niet veroor zaakt door de TRI maar door de „Hisboellah" en vooral door de „Sa- biloellah" (beiden religieus getinte strijdorganisaties) De ministerraad kwam Woens dagmiddag om 1 uur in buitenge wone zitting bijeen. De minister raad werd bijgewoond door dr. Van Mook, lt. kolonel Abdeel Ka- dir Wiljoto Atmodjo, recomba van West-Java en de ledten van de Commissie-Generaal, prof. ir. W. Schermerhorn en M. van Poll. Het ligt in de bedoeling heden even eens een buitengewone minister raad te houden, waarbij alleen de leden van het kabinet aanwezig' zullen zijn. Hef beroep van Petkof He.t beroep van Nikola Petkof, de Bulgaarse oppositieleider, die we gens verraad ter dood veroordeeld is, zal 16 September door het hof van cassatie te Sofia worden ge hoord, aldus meldt Radio Moskou. Ruim 9000 bezoekers telden de Houtrusthallen en terreinen gis teren ter gelegenheid van de eeuwfeest-tentoonstelling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. Landbouwdeskundigen waren van oordeel, dat tüdens de rundveedagen „de meest homo gene collectie rundvee, die ooit in Nederland büeen was", zich op Houtrust heeft gepresenteerd. Vandaag was het de beurt aan de paarden. De hoeven van ruim twee honderd trekpaarden en tuigpaar- den van Gronings en Gelders type joegen het stof hoog op boven de hoofden van de talloze liefhebbers, die zich" rond de keuringsringen verdrongen. Niet alleen hengsten en" jonge en oude merries trokken de bewondering, doch evenzeer de fraai opgetoomde zware trekdieren. De eerste buitenlandse gezant, die de tentoonstelling bezocht was dr. R. Friedlinger-Pranger van Oos tenrijk. Voorts werden de gezanten van Finland, Spanje en Zweden verwacht alsmede de Zweedse land- houwattaché. Het bezoek van ste delingen w.as in vergelijking met Woensdag, reeds stijgend. De Lu xemburgse gezant, de heêr S. E. M. A. Collart, bracht Dinsdagavond een onverwacht bezoek aan de expo sitie. De op Woensdag gehouden keu ringen voor de afdeling kleinvee leverde de navolgende kampioenen op: varkens: kampioen der beren, geboren in 1945 of vroeger, no. P 1760 van C. Borst Pzn„ Heerhugo- waard en reservekampioen p. b. 321 van P. Bïemond, Zevenhuizen. Kampioen der zeugen, ouder dan twee jaar met biggen werd sterzeug 392 van C. Langedijk Hmzn. uit de Weere en res. kampioen no. 565 van W. Groeneveld uit Blaaksche- dijk. In de afdeling schapen werd kampioen-ram no. 128 van W. v. d. Oord Czn. uit Barsingerhorn en reserve-kampioen no. F 360 van Reelman Az. te Oosterend, Texel. De inzending van Jac. Rejjne uit Barsingerhorn verwierf bij de vier tallen fokschapen, geboren in 1945 of vroeger, het kampioenschap; re servekampioen werd in deze afde ling de inzending van W. v. d. Oord Czn. uit Barsingerhorn met een drietal fokschapen van één vader, geboren in 1946. In de afdeling geiten werd de tweejarige Guurtje (If 696) van L. K. van Ooyen uit Naarden kam pioene. De oudere geit Catrien (247f) van Joh. de Bruin uit Bus- sem werd reserve-kampioene. Kam pioen bok werd Frits (h 640) van, de afd. Bussum en reserve-kampi oen werd Andries (H 482) van de afd. Aalsmeer. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1