Geheimzinnige onthullingen rond een geheimzinnig gebeuren De komende 8 October-viering WARMENHUIZEN KRIJGT EEN NIEUWE BRUG ROMEINSE SFEER in de stad van het Maria-Congres Noord PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 5 September 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Werd er geknoeid met „Smart-jenever" Weermacihts- aannemers voor het- Tribunaal UIT OUDE TIJDEN Groots van opzet Staats was te licht gestraft Het Koningschap van Maria De jonge bomen Paardensport De Totalisator Marktberichten JubileumU Mat ONGEVEER een maand geleden werd gewag gemaakt van een drankzwendel op grote schaal, die zich in de omgeving van Alkmaar zou hebben voorgedaan en waarbij een Alkmaarse caféhouder zou zijn betrokken. Bedoelde caféhouder stond in dienst van de „Bedxijfshoreca" als controleur voor N.-Holland. Het ging hier om de z.g. „smart-jenever", die aan caféhouders wordt verstrekt, wanneer zij een te klein rantsoen ontvangen. D.m.v. de smart-jenever is het voor hen mogelijk om een rant soen te ontvangen, dat ongeveer gelijk staat aan het kwantum, dat gewoonlijk wordt omgezet. Door deze smart-jenever zouden knoeierijen zijn ontstaan, waarbij behalve de controleur van de „Bedrijfshoreca", een te goeder naam en faam bekend staande drankfirma uit Hoorn zou zijn betrokken. Met het doel om over deze ge ruchtmakende zaak positieve inlich tingen te verkrijgen, stelden wij ons allereerst in verbinding met het af delingsbestuur van de „Bedrijfsho reca" in Alkmaar. De afdelingsse cretaris noemde het in de Vrije Alk maarder gelanceerde bericht zonder meer voorbarig. Een reiziger van de Alkmaarse drankfirma G!<i meen de, dat hier alleen schuld lag bij zijn collega uit Hoorn, doch dat de firma S. uit Hoorn op generlei wij ze in dit geval zou zijn betrokken. Het secretariaat van de „Bedrijfs horeca" te Den Haag had eveneens weinig positieve gegevens. Officieel werd ontkend, dat zich in Alkmaar of omgeving op enigerlei wijze een drankzwendel had voorgedaan. En over de houding van de controleur v. O. schrijft de .„Bedrijfshoreca": „De aanleiding tot het opgeblazen stuk (zie de Vrije Alkmaarder van 9 Aug. j.l.) kan waarschijnlijk zijn geweest, dat onze controleur in Alk maar contact heeft gehad met de reiziger van de firma S. of wel van onze controleur. De heer v. O. is door de gevolgen daarvan zo over stuur, dat hij zijn werkzaamheden in Noordholland zal moeten staken. Reden tot ontslag is niet aanwe zig". De houding van de firma S. wordt door dezelfde instantie als volgt omschreven: „Ten aanzien van de vraag, of de firma S. ook schuld heeft, zijn wij van mening, dat dc firma S. en haar reiziger de in 't bona, fide zakenleven te stellen gedragslijn heeft overschreden. Hierover is echter geen oordeel te vellen, daar de grenzen van het behoorlijke afhangen van de stan ding vaji een firma". Het betreffende bericht in de Vrije Alkmaarder wordt door de „Bedrijfshoreca" „onjuist en tenden tieus" genoemd. N.a.v. datzelfde be richt, ontvingen wij van één onzer abonné'S, die zelf jarenlang in het cafébedrijf zit, een «schrijven, waar in hij zegt: „Reeds lang weet ik, dat het met deze smart-jenever toewij zingen niet in orde is". Deze en dergelijke opmerkingen bereikten Het Tribunaal heeft zo langzamer hand' al verschillende weermachts aannemers te behandelen gekregen. Woensdagmiddag verschenen vader en zoon Kroon uit Bergen, die in bezettingstijd voor de Duitsers en kele barakken en verplegingsbun- kers hadden gebouwd. Op 25 Juni van het vorige jaar waren beiden voorwaardelijk buiten vervolging gesteld, waarbij voor ieder een ver beurdverklaring van f 20.000.werd opgelegd. Hiertegen hadden zij zich verzet, zodat hun zaak thans in be handeling werd genomen. Het bleek, dat Arie Kroon het be drijf in den beginne alleen voerde, terwijl Jan Kroon enige tijd later in de firma zitting nam. „Ik was altijd anti-mof", riep vader K. uit. „Het geld, dat ik aan de Wehrmacht ver diende. hield ik thuis in een oude kous, om het eenmaal aan de Neder landse regering te geven." (Totaal verdienden zij aan de Wehrmacht f 217.000.zodat hun verbeurdverklaring nog lager is, dan het bedrag dat „in de oude kous zat" en aan de Ned. regering zou worden gegeven. Red.) De goede vaderlandse gezindheid werd» door velschillende getuigen a décharge bevestigd, o.a. door de ex- Kapitein der Genie, de heer Olden burg. Mr. Smal, die de verdediging voer de, belichtte in een uitvoerig plei dooi de omstandigheden, die zijn cliënten tot het werken voor de Duitsers hadden gebracht. Over 14 dagen volgt de uitspraak. artsendienst holl. noorderkwartier. Bij geen gehoor bij dé eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 6 Sept. te 16 uur tot Maandag 8 Sept. te 8 uur alleen voor spoedgevallen^ bereikbaar de artsen: Olree, De Groot Tarnsma, Werner, Van de Sluijs, de Boer, Groenhardt, Van Slooten en Swaters. veeartsendienst, Zondag 7 September hebben de veeartsen N. D. M. Bakker uit 't' Zand (tel. 312) en G. van der Kolk uit Nwe Niedorp (tel. 232) dienst. De Gemeente ondersteund. 5 SEPT.: Napoleon was heer en meester. De Nationale schuld steeg met 90 millioen gulden. Wat Hitier deed was voor een groot deel af gekeken uit de geschiedenis en zo deed hij Napoleon in vele din gen na. Napoleon had ook de be schikking over burgemeesters, die vrijwilligers wierven voor zijn leger. In Alkmaar was het Ver- sehujr, die op 5 September 1809 dank aan de bevolking bracht voor de vrijwillig opgebrachte ondersteuning van de stadskas. De kosten voor de aanwerving bedroegen f 1376. De bevolking telde toen 8723 zielen en de ellén de was door het reduceren der staatsschuld en het niet of niet volledig uitkeren der salarissen groot. De liefdadige instellingen overwogen hun hele hebben en houden aan Verschuir over te dragen. ons dan ook van enkele Alkmaarse kasteleins. Het zal de oplettende lezer niet zijn ontgaan, dat in deze onverkwik kelijke geschiedenis vele punten naar voren komen, die met de waar heid in strijd schijnen te zijn. Zo wanneer de „Bedrijfshoreca" ont kent, dat er in de omgeving van Alkmaar een zwendel in jenever is voorgevallen, terwijl zij tooh de fa. S. ,uit Hoorn openlijk beschuldigt door te zeggen, dat zij „de in het bona fide zakenleven te stellen ge dragslijn heeft overschreden". Zo zijn er meer punten, die niet geheel kloppen, waardoor de sluier van de geheimzinnige sfeer, die om de hele zaak hangt, slechts gedeel telijk is opgelicht. Het ware te ho pen, dat er van alle kanten open kaart werd gespeeld, want- er is nog steeds geen koe bont of er zit een vlekje aan! K.A.B.-HOEKJE waarheen? daarheen! U wilt" betere maatschappelijke toestanden? Natuurlijk, daar vecht u elke dag voor! Doch indien u dat alleen- moet bevechten, komt u geen stap verder Zoiets kunt u niet alleen toereiken, dat is iets waar u „en massa" voor mqet strijden. Daarom, katholieke hoofd- en han denarbeiders, sluit u aan bij uw arbeidersorganisatie. U hebtzelf zulk een organisatie, nl. de K.A.B. Talmt niet langer, doch geeft u op als. lid! Wilt u eerst een kennismaking met de K.A.B.? Goed, wij verwach ten u dan a.s. Zondagmiddag 3 uur in de Stedelijke Muziektuin te Alk maar, waar Pater Engelbertus en de heer Jos. Veldman, 2e voorzitter van het hoofdbestuur der K.A.B., op 'onze grote meting het woord zullen voeren. Maakt deze middag vrij! Ook uw dames worden uitgeno digd te komen. Geen enkele Katho lieke arbeider, wel- of niet georga niseerd, mag deze bijeenkomst misr sen! -r Uw devies voor a.è. Zondag moet zijn: „Naar de Muziektuin!" Toegang tot het terrein is vrij! D. uitspraken tribunaal Het Tribunaal te Alkmaar deed de volgende uitspraken: R. Langeveld te Texel, internering voor de duur van detentie. Ver beurdverklaring f 2000. G.' Tillema te Middenmeer, inter nering voor de duur van detentie. Heden vrij. E. Pranger, Oudkarspel, verbeurd verklaring f 1500. M. Zeeman, Zijpe, verbeurdverkla ring f 500. H. E. de Rooy te Schagen. Ver beurdverklaring van f 3000. C. D. Bremer te Texel. Verbeurd verklaring van f 10.000. Iedere Alkmaarder weet, dat wij in onze Kaasstad een buitenge woon actieve vereniging hebben; de 8 October-vereniging. Reeds vóór de oorlog en ook in de jaren daarna hebben we gemerkt, dat er in Alkmaar geen één feest zo groots wordt gevierd, als de her denking van Alkmaar's ontzet. Bevrijdingsfeest, verjaardagen of geboorten in het Koninklijk Huis, zij allen kenmerken zich in Alk maar tot een min of meer „slap pe" viering. Outsiders meenden, dat de Alkmaarders geen feest konden vieren. Zü vonden de Alk maarse bevolking stijf en burger lijk. Maar wanneer zij eens een 8 Oetoberviering hebben meege maakt, zullen ze moeten erken nen, dat Alkmaar wel degelijk kan feestvieren en uitbundig ook! De aanstaande viering van Alk maar's ontzet belooft de vooraf gaande jaarlijkse feestelijkheden met glans te slaan. Niet alleen, dat er weer de traditionele optocht wordt gehouden (in dit verband wijzen wij erop, dat verenigingen of groepen, die aan de optocht wil len deelnemen, zich kunnen opgeven bij de gemeentearchivaris, de heer Th. Wortel, Langestraat-stadhuis), maar ook zal er wederom een twee daagse kermis op het programma staan. Het ziet er naar uit, dat deze „kleine" kermis veel gezelliger zal worden, dan de 9-daagse kermis, die wij pas achter de rug hebben. Op het Canadaplein Het Canadaplein en de Paarden markt zijn voor de 8 October-ker- mis die ook de voorafgaande dag geopend zal zijn als stand plaatsen uitgekozen. Op het Canada plein zullen de volgendeattracties komen te staan: de autoscooter van Benner, het Lunapark van Janvier, de rupsbaan van de V.A.B., als gro te attracties, terwijl verder nog een groot aantal kleinere vermakelijk heden zullen komen. Dit zijn o.a. een speerwerptent, een zweef- en een draaimolen (van v. Dam), een sui- kerkraam, een duikbootspel, het vlooientheater, een spiegeldwaal- huis en verder nog een aantal snoepkraampjes. Op de Paardenmarkt De Paardenmarkt zal o.m. aan de volgende attracties een standplaats bieden: een golfbaan, een Velodro me, een Bumper, de Suikerspin, de Daarom opnieuw voor het Tribunaal ALKMAAR. Voor' de tweede kamer van het Alkmaarse Tribunaal stond wederom terecht J. E. Staats, voormalig Hoofdagent van politie. De eerïte kamer had in deze zaak, waarin kwesties van huiszoekingen, Joden-arrestaties en begunstiging van de vijand ter sprake waren (ge komen, reeds uitspraak gedaan en deze handlanger veroordeeld tot 4 jaar internering en ontzegging van het recht om als ambtenaar eniger lei functie uit te oefenen. De Hoge Autoriteit te Amsterdam had echter zijn fiat over dit vonnis geweigerd en te verstaan gegeven, dat de opgelegde straf zijns inziens te licht was. Speciaal de huiszoekingen en Jo- den-am^.tie kwamen bij deze zit ting naar voren doch Staats beriep zich ook nu weer op het ambtelijk bevel van zijn superieuren. Hij had, zo bracht hij naar voren, in zijn politie-loopbaan geleerd om plicht boven alles te stellen, zodat voor hem een opdracht van superieuren voor bindend gold, maar ook gaf hij nu toe, dat hij achteraf bezien alles wel te eng had gezien. Mr. C. J. de Lange bracht, zoals dit ook elders meermalen gebeurde, naar voren, in welke ztyare positie de Nederlandse politie zich tijdens de bezetting bevond, om enerzijds hét eigen volk te moeten helpen, anderzijds er voor te zorgen, dat het Nederlandse apparaat zoveel moge lijk in stand bleef. Verder haalde hij aan, dat momenteel vele politie ambtenaren normale diensten ver richten, die tijdecis de Duitse over heersing ook Joden hadden ge arresteerd en voorgeleid. Hij deed daarom een beroep op het menselijk en verstandig-overwo- gen oordeel van het Tribunaal, om de strafmaat te bepalen. Uitspraak oqer 14 dagen. zuurkraam van Visser, de Shimmy- trap, pyramidesport, lijntreksport, schommelschuitjes, rakettenbaan enz. enz. Zoals U ziet een rijk gevarieer de kennis, die in verscheidenheid boven RIe onlangs gehouden kermis verre afsteekt. Zoals bekend waren niet minder dan 88 inschrijvingen binnengekomen. Aan 35 exploitan ten is een plaatsje aangewezen, zo dat van een flinke kermis sprake mag zijn. De 8 October-Revue Naar wij verder vernamen zijn de voorbereidingen voor de welbeken de grote 8 October-Revue reeds in volle gang. Iedere week wordt er trouw gerepeteerd en zoals de zaken er nu bijstaan wordt het weer een revue, die klinkt als een klok, zoals dat trouwens van de 80ctober-ver- eniging mag worden verwacht. Half November zullen de opvoeringen volgen, waarover t.z.t. nog het een en ander zal worden bekend ge maakt. Oolj op de 8 Oetoberviering komen wij nog nader terug. EEN JEUGDIGE DIEF .Op het statión te Alkmaar werd aangehouden 'een U-jarige jongen uit Alkmaar, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een por tefeuille, die hij had weggenomen uit de jas van een groentenhande- laar op de groentenveiling alhier. Ook ten nadele van zijn moe der had hij zich aan verschillende kleine gelddiefstallen schuldig ge maakt. koffer met kleren gevonden Op de beplanting van het Cana daplein bij de overdekte zwemin richting werd een koffer met kin- derkleertjes gevonden. Dit kan af gehaald worden door den rechtma tige eigenaar op het hoofdbureau van politie. de politie was actief De bewoners van de Bergerweg deden aangifte, dat kort tevoren een zenuwachtig jongmens de weg vroeg naar Rotterdam liefst over binnen wegen. Hij werd achterhaald op de overweg bij Castricum en bleek in het bezit te zijn van een rijwiel dat reeds ih 1945„ in de gemeente Har-, denbehg (O.) was ontvreemd. drie sanatoria-collecten ALKMAAR. Nog even zij in her innering gebracht, dat op Zaterdag 6 September a.s. alhier de gecombi neerde collecte wordt gehouden voor de drie Sanatoria Sonnevanck, Zonnegloren en Zonnestraal. Geeft met milde hand Nu drie in een 'verband. lijk gevonden ALKMAAR. Door de politie werd gisteren in het Verversingska naal uitkomende achter de van Houtenkade, drijvende gevonden t lijk van de sinds 30 Aug. vermiste 18-jarige O., wonende te Alkmaar. oprichtingsvergadering r.k. a.a.v. „olympus" ALKMAAR. In verband met de algemene ledenvergadering van R.K.* A.F.C. welke vanavond wordt ge houden, is de oprichtingsvergade ring van onze R.K. Athlethiekver. uitgesteld tot Woensdag 10 Sept. 's avonds 8 üur bij café Bos aan 't Waagplein. uitstapje ouden van dagen BURGERBRUG. De ouden van dagen van Burgerbrug, Petten en omstreken gaan een excursie maken op Woensdag 10 September. Vertrek 's morgens om 8 uur vanaf café S. Dilver. congregatie-uitje voor de jongens BURGERBRUG 's Morgens om half zeven werd de kerk buitenge woon druk bezocht door de jonge lui. Wel 35 jongens waren opgeko men, om eerst de zegen van Boven te vragen voordat zij vertrokken. Om half acht zaten' ze reeds op de bus te wachten. Maar deze maakte zich niet druk. In Zaandam troffen we onze oud-pastoor niet thujs. Na de nodige werkschoenen ingeslagpn te hebben werd koers gezet naar de Fordfabrieken. Hier werd de tijd nuttig besteed. We zagen het in elkaar zetten van een auto. Om 11.45 ging het naar Schiphol, vandaar naar de Bierbrouwerijen. Wat ons 't meeste beviel was wel de K.R.O.- studio; alles even mooi en geriefe lijk ingericht. Van 4.35 tot 6.15 kon den we net alles bekijken, want het moest vlug gebeuren, daar we nog naar Valkeveen toe zouden gaan. Hier kwamen we te 7.30 aan. De motorbootjes vonden hier de groot ste aftrek en„de consumptie!?" Na ons hier een uur vermaakt te hebben, was het program afgewerkt. burgerlijke stand DE RIJP. Geboren: Dirk Fre- derik zoon van D. B: A. Appel en W. B. Wagtendonk Overleden: Maartje Jongert, oud 57 jaar, echtgenote van Jacob Lakeman, FANCY-FAIR GESLAAGD AKERSLOOT. De Fancy-Fair is schitterend geslaagd tot volle te vredenheid van het bestuur. De opbrengst is ruim f 1600.—. Een woord van dank aan de leiders en leidsters en allen die hebben gehol pen tot dit resultaat is hier op z'n plaats. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Warmenhuizen onder voorzitterschap van burge meester Nolet. Na de opening door de voorzitter en de voorlezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd., kwamen de ingeko men stukken ter sprake. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. om 50 gulden subsidie te verlenen aan de Mecha- nisatiecommissie voor N.-Holland voor 1947 en met het voorstel om f 25.subsidie te verlenen aan de Land- en (Tuinbouwtentoonstelling te Alkmaar, terwijl op een verzoek van de Vereniging van Brandweer commandanten om een subsidie van f 25.afwijzend werd beschikt. De mededelingen, o.a. de verorde ning tot aanvulling van de alge mene politieverordening dd. 17 Juni 1947, voorts betreffende het instel len van een vuilnisophaaldienst in gaande 1 September, werden voor kennisgeving aangenomen. De vuilnisophaaldienst, een trek ker met een vuilniskar, gaat eens per week rond door de gemeente en deponeert het vuil op het terrein aan de Westfriesedijk. Het tarief houdt verband met de huurwaarde van de woning. Echter moet, vol gens de raad, het publiek nog veel leren, want aan het los cjgponeren van het vuil op de straat heeft men niets. Een en ander moet in een stevige kist worden klaargezet. In de commissie inzake de Woon- ruimtewet 1947 werden benoemd de heren G. Biersteker, J. Spaans, Jac. Westra, P. Roozendaal en A. Nannes. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. om mede werking te verlenen bij het aan brengen van verbeteringen in de lichtinstallaties van de R.K. Meis jesschool. Warmenhuizen krijgt een nieuwe brug Dan komt punt 7 vaih de agenda ter sprake: de bouw van een nieuwe brug nabij het station te Warmen huizen. De gemeente-opzichter, de heer P. Dekker, geeft eerst een des kundige technische uiteenzetting. De oude brug is versleten en kost kapi talen per jaar, een eenvoudige repa ratie zou al gauw f 5000 kosten. Daaronf stellen B. en W. voor over te gaan tot de bouw van een nieu we betonnen brug, met een breedte van vier meter en twee looppaden van vijftig centimeter, de doorvaart- hoogte wordt 2.30 meter en de door- vaartbreedte vijf meter. Bij de bouw is rekening gehouden met de toe komstige verlaging van het water peil bij de verkaveling van „het ambacht". Het wordt een brug met een zware staalfundering en een metselwerk: dit laatste in verband met de hogere schoonheid. Veertig procent van de kosten worden ge dekt door de veilingvereniging te Warmenhuizen. Als een der raadsleden naar de kosten vraagt, door insiders geschat op dertig- a veertigduizend gulden, moet de pers de vergadering ver laten, want het publiek in Warmen huizen mag nog niet weten wat de brug definitief kost, zulks in ver band met eventuele schaarste in grondstoffen e.d. Als we terugkomen is alles in kannen en kruiken en wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijk'e stemming aan genomen. Warmenhuizen krijgt dus een nieuwe brug, maar we weten nog niet wat ze zal kosten. Toch vernemen we, dat de overheid accu raat te werk gaat en te zijner tijd de rekeningen zal tonen. De rest van de agenda Het uitbreidingsplan van de ge meente Warmenhuizen zal binnen het jaar een definitieve vorm, krij gen. Tot die tijd hebben B. en W. dictatoriale bevoegdheid inzake ver gunningen om te bouwen etc. Het uitbreidingsplan nadert in vaste vorm de voorlopige vaststelling. De twee procent vacantietoeslag wordt verleend en aan B. J. Kalb wordt rechtsherstel verleend. Drie personen krijgen ontheffing van de hondenbelasting voor een half jaar. Hondenvrienden en honden haters in de raad Bij de wijziging van de algemene politieverordening verdeelt de raad zich in twee partijen. Er zijn hon denvrienden en hondenhaters. Mevr. Vogelaar wil de loslopende honden zo maar niet doodschieten, dat is te drastisch. Raadslid Nannes wil met al de leden van de raad. op twee na„ een einde maken aan die hondenplaag. Ze blaffen de motorvoertuigen na, •zijn een last voor de buren en voor de vele motorrijders en hebben meestal een baas, die zich niet be kommert om deze dieren. Met vijf tegen twee stemmen werd uiteindelijk het voorstel van B. en W„ cS strenger op te treden tegen loslopende honden, vooral tegen de vele straathonden met een slordige baas of zonder baas, die een schrik zijn voor de vele schapenhouders, aangenomen. Tegen stemden mevr. Vogelaar en de heer Mink. Bij de rondvraag deelde de voor zitter mede, dat de overleden heer Geus van de O.L. School aan die school een microscoop en een teles coop heeft nagelaten. Raadslid Nannes brengt nog even de verdwijnende tram ter sprake. De voorzitter deelde mede, dat hij hier niets meer doen kon. 5 October ver dwijnt de tram en de gemeente heeft, alleen toezegging, dat het goederen verkeer gehandhaafd blijft en dat er meer bussen komen. Alle actie is hier toch zonder resultaat. Verder belooft de voorzitter, dat men strenger op zal treden tegen drankmisbruik, vooral door de vrou wen en meisjes, desnoods met een tapverbod tijdens de kermisdagen en dat men nog beter op de leef tijden zal letten bij de balavonden. Hierna sloot hij de vergadering. Grootse plannen WIERINGERMEER Onze pas- I toor heeft grootse plannen voor 't I komende winterseizoen. Hoezeer Pastoor Langedijk met ons ver knocht is aan de Wieringermeer, toch is hij niet blind voor de te korten. En een van ergste tekorten is het gemis aan culturele zorg. Een wereldreis van minstens twee dagen is haast nodig om eens „iets goeds" te zien. En daar heeft een mens behoefte aan. Nu komt onze Pastoor voor de dag met een pro gramma, dat een viertal avonden omvat. A.s. Zaterdag is de 'eerste avond. Geboden wordt ons de film „Pastor Angelicus", vervaardigd door de Cinodienst van het Vati- caan, regie van Romol Marcellini, muziek Maestro Cicognani, compo nist Lorenzo Perosi, terwijl het be roemde Sixtijnse koor zijn mede werking verleent. Een film over en uit het leven van onze Paus Pius XII. De Pastoor heeft aan deze eer: avond nog een bijzonder doel ver bonden. n.l.- de baten zijn voor de wederopbouw van onze kerken. Voorwaar, een schoon doel. ,,'t Is een experiment", zei onze herder-. „Slaagt 't, dan volgen er meer zulke avonden". Welnu, pa rochianen, zo'n avond moet slagen, 't Is onze kans, laten wij die niet verloren gaan. Zaterdagavond met z'n al len naar Hotel Smit. Er wordt om half 8 precies begonnep. Tot zo lang dan. Een mede-parochiaan. AANBESTEDING SCHAGEN In het bureau van de Provinciale Waterstaat te Haarlem werd Woens dagmiddag openbaar aanbesteed het slopen van bunkers en andere op stallen van de Duitse Weermacht, staande op landerijen aan de prov. weg StolpenKolhorn in de ge meente Schagen. In totaal waren 32 biljetten inge komen, vermeldende: a. alleen het slopen der opstallen; b. sloper» der opstallen en vervoer der vrijkomende materialen langs de provinciale weg. Laagste inschrijver K. Bakker te Schagen voor f 14000 en f 16000. Vervolgens Th. Veul te 't Zand voor f 16.500 en f 19.200; Dienaar' en van der Giessen te Santpoort f 18.545 en f 19.545; I. Degen en Zn. te Amster dam f 16.800 en f 18.800; R. Wiersma te Sloterdijk f18.500 en f21.500; Huiberts en Punt, Alkmaar f 18.900 en f28.400; A. de Klerck te Castri cum f 18.990 en f 19.590; W. de Waard te Schiedam f 21.775 en f 23.275; B. J. Renner te Schiedam f27.670, terwijl A. C. Bosman te hoogste was met f35.084 en f37.294. De gunning is aangehouden. Volgende week Woensdag wordt wederom een soortgelijke aanbe steding gehouden voor het slopen van Duitse erfstukken te Zijpe. HERWONNEN LEVENSKRACHT HEERHUGOWAARD. Op Zon dag 21 September a.s. zal bij de drie R.K. Kerken in Heerhugowaard de jaarlijkse collecte worden gehouden ten bate van Herwonnen Levens kracht. Wat H. L. is en doet behoeft wel niet gezegd te worden. Dat /eet iedereen. En met dit werk te steu nen, doet U een zeer goed werk. Het plaatselijk comité rekent weer op de medewerking van de dames, die vorig jaar zp'p mooi resultaat hielpen bereiken. U gelieve zich als collectante op te geven voor Heer- hugowaard-zuid bij A. van Tooren- Middenweg G 132. Voor Heerhugo- waard-noord bij P. Frederiks, Veen- huysermiddenweg; voor Heerhugo waard 't kruis by A. Strooper, Hal- weg G. 294. Katholieken van Heer hugowaard houdt Zondag 21 Sept. in uw gedachten en neemt een ex tra gift mee van huis en gaat dan voorzien van' het bloempje van H.L. voldaan naar huis terug. God lone het U. BEEMSTER, 3 Sept. Schotse mui zen 810, bl. Eigenheimers 79, blauwe 810, kleine blauwe 56 p. 100 kg.; dubbele slabonen m. dr. 64 106. idem z. dr. 60120 per 100 kg stoksnijbonen 60134, stam brede 1579 per 100 kg.; pruimen 594 per 100 kg.; komkommers 624 per 100 stuks; tomaten A 2134, C 15 24 per 100 kg.; bloemkopl 1268. p. 100 stufo;; rode kool 2229; Savoye kool 1826; spinazie 3155; poste lein 30 per 100 kg.; sla 622 per 100 krop; andijvie 2335; bieten 3 13 per 100 kg.; wortelen 818 per 100 bos; uien 1113, drielingen 5 6, nep 811 per 100 kg.; druiven, Frankenthalers 85110 per 100 kg.; suikermeloen 25112 per 100 stuks. Appels: Zoete Bellefleur 163U; Codlin Keswick 1019; Fisher's Eerstling 814; Graham Jubilé 10 26; James Grieve 5440; Mank's Codlin 4510; Transparante de Cronsels 1246; Zigeunerin 2456. Peren: Beurré de Mérode 624; Clapp's Favorite 1854; Dirkjes 6— 18; Diamant 1026; Herzogin Elsa 1018; Juttepeer 435; Seigneur d'Esperen 1240; Triomphe de Vienne 1347; Trosjespeer 420; Vertilon 1024 per 100 kg. DE RIJP, De- plaatselijke hengelclub De Hengelaar hield- 'n viswedstrijd aan de Zuiddijk te De Rijp. Gevist werd op baars. Door de 23 deelnenjers werden 147 stuks aan de haak geslagen, waarvan er echter maar 12 boven de maat waren. De prijswinnaars waren: 1. T. de Jong; 2. D. C. de Moes; 3. H. Klompmakers; 4 H.-Plukker; 5. P. Oudejans; 6. J. dé Boer; 7. H. Roe mer; 8. P. Middelkoop; 9. H. van Braam; 10. T. Klompmaker. contactcommissie voor katholiek 't veld ZIJDEWIND Tal van vereni gingen, vertegenwoordigd door haar bestuursleden, waren Woensdag avond voor de tweede maal op uit nodiging van de initiatiefnemende r.k. middenstand in vergadering bij een bij Blankendaal te Zijdewind. Het doel dezer bijeenkomst was het vorderen van de oprichting ener contactcommissie, welke als een overkoepelend orgaan het katholiek, organisatieleven onzer parochie nieuw leven zal trachten in te bla zen. Zij zal worden samengesteld uit afgevaardigden van'alle plaatselijke culturele, sociale en charitatieve ver enigingen en organiserend, stimule rend en adviserend werken in het belang van de aangesloten, organi saties, welke de St. Martinus-paro- chie ten dienste zijn, zonder'afbreuk te doen aan de zelfstandigheid en zelfwerkzaamheid dezpr verenigin gen. De vraag van de voorlopig voor zitter, M. C. Hoebe, of de aanwezi gen in principe voorstanders dezer op te richten commissie waren, Werd zonder uitzondering, al of niet met verlengstuk, bevestigend beant woord. De geestelijk adviseur sprak, na een ernstig en toelichtend woord, de hoop uit, dat allen, die hierbij geïnteresseerd zijn (en wie is dat niet?) tevens bereid zouden zijn om op aqtieve wijze aan dit apostolisch werk" deel te nemen. De 'eerstvolgende bijeenkomst zal worden gehouden op een nader te bepalen datum in de tweede helft van de maand September. (Van een speciale verslaggever) Wij zouden willen spreken van een Romeinse sfeer, mits ge d$t goed wilt verstaan. Dat zit hem niet zo zeer in het geel en wit, de pauselijke kleuren, waarmede hier de straten overvloedig zijn versierd, nu wij Maria vereren met een Congres waarbij de Paus zich middels zijn kardinaal-legaat heeft laten vertegenwoordigen. Het zit hem meer in het karakter van het leven hier in het zuiden van het land, een leven dat zo sterk met het geloof is doortrok- x ken in een traditie die zich door de eeuwen heeft gehandhaafd. Als ge in deze prachtige najaars dagen, waarin de zon langs banen van goud licht tovert door de dwars beuken van oude kathedralen, des morgens vroeg een stoet van gees telijken en accolythen in rode togen en witte kanten superplies, vooraf gegaan door zaligers die luidop het Magnificat zingen, ziet aankomen, terwijl zij langs het Vrijthof trek ken en met een paarse bisschop in hun midden door de lange koor gang de oude Servaas binnenschrij den. dan zijt ge midden in die Ro meinse wereld. Ook in Rome kan de zon zo'n feest toveren van goud en licht. Ook daar vindt- ge die overvloed van polyphone stemmen, die u een mis doen ondergaan als een groot gemeenschappelijk offer van gebed en zang en alles wat het menselijk hart aan goeds en aan schoons weet te bedenken. Zo is het thans ook hier en het zal dagelijks zo blijven de hele congresweek. In de oude Servaas is aan de ene kant de bidkapel, waar het beeld van O.L. Vrouw van Fatima ver eerd wordt. Zij is de moeder der armen, waar ieder zijn kaars komt offeren en waar men- zijn rozen krans gaat aanstrijken ge moet dat vooral in zijn kinderlijkheid zien en waarderen en waar een eenvoudige werkman zich wel eens vergist en in ontroering knielt eu een kruis slaat niets voor onze critische theologen in het Noorden aan de andere zijde is de poort, die naar het hart van de oude kerk voert met zijn bijzondere bidsfeer. Hier speelt vaak het prachtige orgel en het speelt alles wat ter wereld aan muzikale schoonheden is geschapen. De componist moge een streng Lutheraan geweest zijn als vader Johann Sebastian, of een die zijn leerschool heeft gehad bij de pere' Angelique te Parijs. Als hij heeft bijgedragen tot de bron van schoonheid die uit vele Christen harten zo zuiver stroomt, dan klin ken zijn werken hier en zij ver heerlijken God. Romeins is ook het stadsbeeld, waar priesters van allerlei soort en snit en leken uit ieder deel van het land een bonte gemeenschap vor men. Paters van Lavigerie met de rode fez en de witte burnous, die zich om een ijskarretje verzamelen iets wat in Afrika nog geïmpor teerd moet worden voelen zich thuis met de monniken van Oomi- nicus, waaronder de geleerdste koppen, die hun leerstoelen aan 's lands universiteiten verlaten hebben, om ook met wetenschappe lijke voorlichting Maria te eren. De conferenties waar over de mysteries van de H. Maagd gespro ken en gedebatteerd wordt zijn ge opend met een bespiegeling van dr. de -Gruyter, een pastoor uit het Bosse diocees, die zich te Rome in de Mariologie bekwaamd heeft, in zijn beschouwing kwam o.a. de in teressante vraag voor, of men van koningschap van Maria wel zou kunnen spreken daar zij vrouw was. Aan deze mogelijkheid, die toch door sommige geleerden op die grond in twijfel wordt getrok ken, zal zeker geeh Nederlander kunnen twijfelen, was het snedige antwoord van de inleider op de vraag die hij zelf gesteld had. Dr. de Gruyter heeft ook met grote kennis van zaken gesproken over de wijze waarop Maria haar koningschap uitoefent n.l. door Haar voorspraak. Het is in hoge mate instructief over deze begrip- Bén eens in eén rustige sfeer en \hjorgelicht door voortreffelijke we tenschappelijke leiders na te den ken. Deze conferenties worden zo ingekleed, dat zij ook voor leken in de theologie begrijpelijk zijn. Desondanks zijn het prachtige be spiegelingen, die ook het hart ver rukken. burgerlijke stand PURMEREND. Geboren: Jo hanna P. H., dochter van W. Vos en J. P. H. Halk; Adriaan. zoon van C. H. de Rek en E. den Uijl; Maria A. T„ dochter van A. Onrust en M. H. Kupilas; Marijke, dochter van W. Boonen en G. Slooten. Ondertrouwd: J. van Loon en C. Bleeker. Gehuwd: D. Visser en G. de Haan. Overleden: M. Koster, oud 73 j.; J. Schotel, oud 79 ,jaar; G. de Jong, oud 63 jaar; Arie Olie, oud 80 jaar; K. M. Vet, oud 69 jaar; A. A. Jan sen, oud 9 jaar. en de droogte HEERHUGOWAARD. Eens was de fraaie bomengalerij van de Middenweg te Heerhugowaard de trots van velen. Zoals de oorlog overal ontzaglijk huishield, zo moesten ook hier welhaast alle bo men en niet alleen van de Mid denweg, maar ook van zijwegen s het qptgelden en als slachtoffer vallen in de nood. Voor het polderbestuur van Heerhugowaard was het een moei lijke kwestie om voor vervanging door nieuwe aanplanting zorg te dragen, om. uit financiëel oogpunt. Toch zalmen algemeen het grote belang van een zo spoedig mogelijk herstel in en werden verschillende bezwaren en moeilijkheden terzijde gesteld en overwonnen. Dit voorjaar is op grote schaal niet aanplant begonnen, later dan gewenst was, tengevolge van de langdurige en niet te vergeten strenge winter, die een grondbe werking na het intvreden der dooi nog lange tijd onmogelijk maakte. Hierbij genomen de tegenwoordi ge, niet minder lang aanhoudende droogte, stemt het ongetwijfeld tot bijzondere tevredenheid om te ver nemen dat relatief maar weinig bomen geen levenstekenen meer vertonen. 1 Er zijn grote bezwaren aan ver bonden om de jonge bomen water te geven. Zou men er eenmaal mee beginnen, dan blijkt men volgens deskundigen gebonden, dagelijks water te geven, net zolang de droogte voortduurt. En dat hier mede veel kosten gaan gepaard, staat buiten twijfel, als men be denkt, dat een dergelijk karwei dagelijks twee a drie mensen zou vorderen. Het polderbestuur meent dan ook volkomen verantwoord te zijn, door voorshands nog niet met dit werk te laten beginnen. Moch ten hierdoor bomen creperen, waar toe zeer zeker de mogelijkheid be staat, dan weegt deze schade bij lange na niet op tegen de kosten van het watergeven. Bovendien moet er op gewezen worden dat de bomen, die momenteel geen blad vertonen, nog niet altijd dood zijn, zoals een, onderzoek al heeft uitge wezen. De oorzaak is meestal een tekort aan haarwortel en het is zeer wel mogelijk, dat volgend jaar nog verschillende bomen, die voor het oog nu ten dode staan op geschreven, dan weer blad gaan vertonen. Wij houden er alle hoop op ge vestigd binnen enkele jaren weer een fraaie bóombeplanting langs Heerhugowaards wegen te mogen aantreffen. AUTO-BOTSING. DEN OEVER, Dinsdagmid dag omstreeks twee uur vond op' de afsluitdijk in de nabijheid van de spuisluizen te Den Oever een aanrijding plaats tussen een melk wagen van de fa. Loos uit Span broek en een met kisten geladen vrachtwagen van de Fa. De Vries uit Tietjerksteradeel. De wagen van de fa. De Vries werd aan'de linkerzijde ernstig beschadigd, Eefi zijwand, van de laadbak werd er totaal uitgerukt. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De oorzaak was gelegen in het feit, dat db chauffeur der fa. Loos, op het ter plaatse slechts op de hal ve wegbreedte te berijden wegdek, geen voorrang verleende. Naar wij vernemen, is binnen af zienbare tijd de indiening bij de Staten-Generaal te verwachten van een wetsontwerp, strekkende tot wederinvoering van de totalisator bij paardenrennen. NOORD-SCHARWOUDE, 5 Sept. 65000 aardappelen: bevelanders 7,80 8,30, eigenheimers 8.40, blauwe eigenheimers 8.609.40, Koopmans blauwe 9,9.30, Voran 6.90; 52000 kg rode kool 4.60—14.60; 29000 kg gele kool 6.7015.4000 kg groene kool 15.4016.40; 65000 kg witte kool 4.60—8.40; 16000 kg uien 11.80— 13.grove 13.40, drielingen 5.80 6.nep 8.208.30; 4500 kg kroten: sort. I 12.4012.50, kroten II 5. 5.70; 8000 kg slabonen 74.105. WARMENHUIZEN, 4 Sept. 2500 kg slabonen 961.24; 71000 kg aardappelen: bl. eigenh. 8.508.90, witte eigenh. 7.5Ü9.90, bevelanders 7.407.80, Koopmans blauwe 9.50, kleine 5.5.10; 8000 kg uien 11.80 12.80, grove 13.drielingen 6.60, nep 12.60; 500 kg bieten 9.6010.40; 850 kg groene kool 17.2000 kg gele kool 1624; 44000 kg rode kool 8.10—15.90; 38000 kg witte kool 5.60 —11.—. BOVENKARSPEL, 4 September. 1500 baal aardappelen: Duke 6.50—, 6.70, Schotse gr. 8.60, IJselster 8.40 8.50, Bevelanders 7.808.30, Noor deling 8.10, Noordeling bl. 8.80 9.60, Koopmans bl. 8.809.40, Eigen heimers 8.8.30, grove late kleine. 6.807.50, 1100 baal krielaardappelen 5.305.50; 300 kg Fonsperen 0.04; 110 kg Goudballen 0.08; 12500 kg Augurken: fijn 101109, fijnbast 31.80, grof I 12.10, grof II 12.—, grof- stek 5.10; 3700 stuks bloemkool: le 0.99—1.24, afw. 0.47—0.80, stek 0.10 0.17; 20 zak dubb. slabonen 1.14 1.21; 375 kg Andijvie 20.40; 10700 kg Bieten: I 11.90—12.70, II 3.70—4.70; 39000 kg rode kool 6.16.50; 10500 kg gele kool 14.3022.5200 kg witte kool 6.908.70; 700 kg groene kool 19.60; 500 baal uien: grof 12.30 12.90, grote 11.8012.80, drielingen 6.50—7.10, nep 9.30—11.50. MEDEMBLIK, 4 Sept. Beve landers 7.608.10, Koopmans blauwe 8.90—9.20, Bl. Eigen'/eimers 8.80— 9.10, Eigenheimers 7.608.10, Eerste- lignen 6.907.10, Souvenir 7.70; 27400 kg rode kool 7.10—17.—; 11300 kg gele kool 10.90—20.80; 17300 kg witte kool 5.506.20; 1400 kg groene kool 18.40—19.30; 24000 kg bieten: I 9.40—1-3.40, II 2.60—5.—, III 1.90— 2.10; 2800 kg slabonen 60.-^93; 65 kg slabonen afw. 12f-48; 11000 kg peen II 5.507.12800 kg uien 11.10 13.kropsla 7.3010.40; bloemkool IB 43.—. ENKHUIZEN. Visserij. 80 vaartuigen voerden aan 14,-151 pond kuilaal 9395; 1957 pond lijnaal 2.122.38 per pond. BEVERWIJK, 3 Sept. Andijvie 2040; bloemkool 401.10; bospeen 1225; waspeen 1222; dubb. stamb. 70—1.35; snijbonen 60—1.20; pronk- bonen 4269; trosbonen 70—1.30; komkommers 1025; tomaten 1632; postelein 2545; spinazie 3062; sla 420; kroten 1022; groene kool 1732; rode kool 1627; aardappe len 7.508.50; meloenen 3080; bra men 22.60 per slof. AVENHORN EN O., 4 Sept. 175 kg vroege aardappelen 6.10; 4800 kg Eigenh. 67,10; 2000 kg Bevelanders 6.107.60; 10 kg Dekkers glorie 15; 500 kg B. de Noir 12—17; 100 kg gele pruimen 20—28; 14.500 kg witte kool 4.70—7.10; 100.000 kg rode kool 4.50— 16.80; 11.000 kg gele kool 7.9022; 1500 kg groene kool 8.9020; 300 kg Claps 20—47; 100 kg Goudb. 13.—; Uien: 4100 kg grote maat 14.4015.60 25.000 kg gew. maat 12.08—14.30; 5300 kg drielingen 5.40—6.90; 4100 kg nep 1015.30; 81.000 kg bieten I 8.20— 13.70; 35.000 kg bieten II 3.70—8.70; 700 kg Modjo 3.40—7.40; 400 zak sla bonen dubb. z.dr. 9.5017.30; snijbo nen 1.60—5.80; 400 kg peen I 5.10— 8.50; 4500 kg peen II 6.707.20; 1350 kg peen III 5.80—6.70; 125 kg peen IV 5.10; 800 kg Triumph 1235; Fran- kentha'er 951.01. Prinses Juliana hoeve" te Blari van de Internat heer E. SEPTEMBER is aan de eeuw pij op Houtrust, haar grote agrc Hoorn met hun straks in de Zij toonstellingen, e van de land- e den Haag is er de Noordhollanc ook verder alles Nauwelijks nade tentoonstellingscol) vlaggen van alle of men ziet er d de Boer van Hen dag, dat het fokv< ducten laat zien, lementair gezegd, ken over de groti óns geyvest. Men guren uit het No renleven, de West vertegenwoordigd se op het tento waar nijvere vrou Meneer Govers, hollandse Wolfede iedereen die het dat waren er deze heel veel uitleg wol en het is vi moeder om te wa van het product i niet te maken is. doet mee met zijr vens en het is v •belang eens te zie satoren hier tonei koe en haar pre kan worden gema malse biefstuk en en melk met alles maar ook de vele de chemici, van ren bijv. weten t< Voor iedereen v tentoonstelling ->or boer en bou juist geweest, om ook aan de stedeli een enorme betel leven heeft voor meenschap, zowel economisch, als in Er is dus, om een drukking te gebri wils, men ziet er Bertels naast de producten van di het Centraal Bure men al deze grote de coöperaties zie neigd te zeggen: op uw zaak!). Het toonstelling, een i van hetgeén de li in de provincies N land vermogen te zoverre geslaagd, volkomen, als de om te kijken! Wij van de stad dat de stad, maar ooi want voor boer e veel te leren. De lange stand van reau voor de 3 mag dan meer vt bliek zijn, dit is r de Plantenziektek enkele andere stands niet zozeer len boer en tuinc overtuiging bijbr enorm belang de onderzoekingen v< hebben. En dan de expo: terrein aan de Sf men het nieuwste landbouwwerktuig ai bekend is, maar zondere aandacht tijd van toeneme: Vooral interessant jeeps" die de firi seert. Een met ee mechanisch melke draulische lift en Bean sproeimach door aftak-as, en chassis, met aand Burgemeester Moskou v Donderdagmidd: met het KLM-toe der commando v: H. Plesman, de t Amsterdam mr. 1 wnd. burgemeesti C. Franke en de Taxeiro d'e Mattb en Helsinki naar feestelijkheden te: jarige bestaan vs hoofdstad bij te ki zullen zich d< van Oslo, Stockh het gezelschap vc Burgemeester c twee meter lan panorama bij zie geeft van Amstei van Czaar Peter geschenke zal wc aan de vroede v: kou. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2