Ten Zuiden van de Waai en ten Noorden van de Rijn DE VERRESTEM EEN UURTJE TELEX EER 'ia-Congres Noordholland op „Houtrust" Regering huldigt Dr. van Mook i Maria Paardensport Totalisator ktberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 5 September 194J PAG. 3 L Want hier is de historie van Nederland het oudste en het jongste Jubileumtentoonstelling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw Instituut R.K. Leergangen Grote sigaretten smokkel ontdekt J. Kroniek Buitenland Twee heren gever) iet speelt alles wat ter n muzikale schoonheden en. De componist moge t - Lutheraan geweest zijn Johann Sebastian, of een erschool heeft gehad bij ngelique te Parijs. Als hij idragen tot de bron van die uit vele Christen- zuiver stroomt, dan klin- /erken hier en zij ver- ■P°d. is ook het stadsbeeld, ters van allerlei soort en en uit ieder deel van het bonte gemeenschap vor- rs van Lavigerie met de jn de witte burnous, die en ijskarretje verzamelen t in Afrika nog gepnpor- t worden voelen zich de monniken van Oomi- aronder de geleerdste ie hun leerstoelen aan universiteiten verlaten i ook met wetenschappe- ichting Maria te eren. 'erenties waar over de /an de H. Maagd gespro- debatteerd wordt zijn ge- een bespiegeling van dr. r, een pastoor uit het ses, die zich te Rome in ugie bekwaamd heeft. In iuwing kwam o.a. de in- vraag voor, of men van p van Maria wel zou reken daar zij vrouw deze mogelijkheid, die sommige geleerden op in twijfel wordt getrok- eker geen Nederlander /ijfelen, was het snedige van de inleider op de lij zelf gesteld had. Iruyter heeft ook met lis van zaken gesproken jze waarop Maria haar ip "uitoefent n.l. door praak. Het is in hoge ictief over deze begrip- in eèn rustige sfeer en door voortreffelijke we. lijke leiders na te den conferenties worden zo dat zij ook voor leken ilogie begrijpelijk zijn. zijn het prachtige be- 1, die ook het hart ver- vernemen, is binnen af- jd de indiening bij de raai te verwachten van twerp, strekkende tot ing van de totalisator rennen. CHARWOUDE, 5 Sept. ppelen: bevelanders 7,80 nheimers 8.40, blauwe s 8.609.40, Koopmans —9.30, Voran 6.90; 52000 >ol 4.60—14.60; 29000 kg 7015.—; 4000 kg groene 16.40; 65000 kg witte kool 16000 kg uien 11.80— 13.40, drielingen 5.80 208.30; 4500 kg kroten: I12.50, kroten II 5. g slabonen 74.105.—. [HUIZEN, 4 Sept. ionen 961.24; 71000 kg bl. eigenh. 8.50—8.90, 7.5Ö9.90, bevelanders Soopmans blauwe 9.50, 5.10; 8000 kg uien 11.80 'e 13.drielingen 6.60, 00 kg bieten 9.601Q.40; ne kool 17.2000 kg i24; 44000 kg rode kool 38000 kg witte kool 5.60 \RSPEL, 4 September, ardappelen: Duke 6.50—- gr. 8.60, IJselster 8.40 nders 7.808.30, Noor- Noordeling bl. 8.80— ans bl. 8.80—9.40, Eigen- 8.30, grove late kleine. 00 baal krielaardappelen !00 kg Fonsperen 0.04; ïdballen 0.08; 12500 kg fijn 101109, fijnbast 12.10, grof II 12.grof- 100 stuks bloemkool: le fw. 0.47—0.80, stek 0.10 k dubb. slabonen 1.14 Andijvie 20.40; 10700 kg .90—12.70, II 3.704.70; le kool 6.16.50; 10500 >1 14.30—22.—; 5200 kg 908.70; 700 kg groene 00 baal uien: grof 12.30 11.8012.80, drielingen p 9.30—11.50. IK, 4 Sept. Beve- -8.10, Koopmans blauwe 1. Eigen'/eimers 8.80 ïmers 7.608.10, Eerste- —7.10, Souvenir 7.70; e kool 7.10—17.—; 11300 1 10.90—20.80; 17300 kg 506.20; 1400 kg groene 19.30; 24000 kg bieten: II 2.60—5.—, III 1.90— slabonen 60.-^93; 65 kg 12—48; 11000 kg peen 12800 kg uien 11.10 7.3010.40: bloemkool EN. Visserij. 80 oerden aan 14..X51 pond 5; 1957 pond lijnaal pond. IK, 3 Sept. Andijvie akool 401.10; bospeen jen 12—22; dubb. stamb. bonen 60—1.20; pronk- trosbonen 701.30; 1025; tomaten 1632; -45; spinazie 30—62; sla n 1022; groene kool kool 16—27; aardappe- meloenen 3080; bra- per slof. N EN O., 4 Sept. 175 rdappelen 6.10; 4800 kg 10; 2000 kg Bevelanders kg Dekkers glorie 15; Noir 12—17; 100 kg gele 28; 14.500 kg witte kool 000 kg rode kool 4.50— kg gele kool 7.9022; te kool 8.90—20; 300 kg 100 kg Goudb. 13. grote maat 14.40—15.60 maat 12.0814.30; 5300 5.406.90; 4100 kg nep 100 kg bieten I 8.20— tg bieten II 3.70—8.70; 3.407.40; 400 zak sla- ■dr. 9.50—17.30; snijbo- 400 kg peen I 5.10 peen II 6.70—7.20; 1350 306.70; 125 kg peen IV Triumph 12—35; Fran- 1.01. v MEN MOET ZEER BEKEND zijn in' de streken rond Nijmegen, ten Zuiden van de Waal en in de streken rond Arnhem ten Noorden van dë Rijn, om in enkele uren tijds iets te kunnen proeven van de intense schoonheid dier streken, om te kunnen beoordelen, wat er verloren ging en men moet de historische dagen van 1944 er hebben medegemaakt, om de nieuwe menta liteit van de mensen 'er te kunnen begrijpen. Stof voor enkele dagen, willen we ons,toch beperken tot twee korte reportages, die speciaal in deze Septemberdagen actueel zullen worden, jiu het al weer drie jaren is geleden, sinds de parachutisten er landden en er de jongste geschiedenis van ons volk geboren werd. Prinses Juliana bracht een bezoek aan de. Jeugdherberg „Zonne- hoeve" te Blaricum, waar de 9de jaarvergadering plaats vond van de International Youth Hostel Federation. De voorzitter, de heer E. St. John Catspool heet H.K.H. welkom. (Van onze eigen redacteur) SEPTEMBER is de maand van de tentoonstellingen. Denk maar aan de eeuwfeesttentoonstelling van de Hollandse Maatschap pij op Houtrust, aan de komende Najaarsbeurs te Utrecht met haar grote agrarische afdeling, aan de L.T.M.-dagen, straks te Hoorn met hun Westfriese Week, aan de jubileumtentoonstelling straks in de Zijpe en wat al niet meer. De maand van de ten toonstellingen, en dan in het bijzonder van die op het gebied van de land- en tuinbouw! De grote jubileumtentoonstelling in den Haag is er een van bijzonder karakter, een, die davert van de Noordhollandse landbouw en veeteelt en tuinbouw en het is ook verder alles Noordholland, wat hier de klok slaat Nauwelijks nadert men het -grote tentoonstellingscomplex, waar de vlaggen van alle naties wapperen, of men ziet er de grote1 tent van de Boer van Hensbroek en op de dag, dat het fokvee zijn beste pro ducten laat zien, dreigt men, par lementair gezegd, de hals te bre- ken over de grote veewagens uit 6ns gewest. Men ziet er diverse fi guren uit het Noordhollandse boe renleven, de Westfriese kap is er vertegenwoordigd naast de Zeeuw se op het tentoonstellingsplateau, waar nijvere vrouwtjes spinnen. dieneer Govers, van de Noord hollandse Wolfederatie geeft aan iedereen die het horen wil en dat waren er deze drukke Woensdag heel veel uitleg over schapen en wol en het is voor menige huis moeder om te watertanden, wat er van het product van het schaap al niet te maken is. De fokveebond doet mee met zijn sprekende gege vens en het is voor iedereen van belang eens te zien, hoe de organi satoren hier tonen, wat er van de koe en haar producten allemaal kan worden gemaakt. Niet alleen malge biefstuk en heerlijke worst en melk met alles wat zuivel heet, maar ook de vele bijproducten, die de chemici, van bloed en beende ren bijv. weten te doen maken. Voor iedereen van belang is deze tentoonstelling niet alleen dus - -■or boer en bouwer. De opzet is juist geweest, om in het bijzonder ook aan de stedeling' te tonen, welk een enorme betekenis het boeren leven heeft voor heel de Volksge meenschap, zowel in sociaal, in economisch, als in cultureel opzicht. Er is dus, om eens een nieuwe uit drukking te gebruiken* elck wat wils, men ziet er de veekoekjes v. Bertels naast de vele en velerlei producten van diverse coöperaties, het Centraal Bureau voorop. (Als men al deze grote inzendingen van de coöperaties ziet, is men wel ge neigd te zeggen: Middenstand, let op uw zaak!). Het doel van de ten toonstelling, een indruk te geven van hetgeen de land- en tuinbouw in de provincies Noord- en Zuidhol land vermogen te presteren» is in zoverre geslaagd, maar slaagt pas volkomen, als de mensen komen om te kijken! Wij hopen, dat velen, van de stad dat zullen doen. Van de stad, maar ook van het land, want voor boer en tuinder is hier veel te leren. De prachtige meters lange stand van het Centraal Bu reau voor de Tuinbouwveilingen mag dan meer voor het grote pu- bliek zijn, dit is met de stands van de Plantenziektekundige Dienst en enkele andere wetenschappelijke stands niet zozeer het geval, zij zul len boer en tuinder nog eehs de overtuiging bijbrengen, wat een enorm belang de wetenschappelijke onderzoekingen voor de landbouw hebben. En dan de exposities op het open terrein aan de Sportlaan! Hier ziet men het nieuwste op het gebied van landbouwwerktuigen, naast veel dat al bekend is, maar toch weer de bij zondere aandacht verdient in deze tijd van toenemende mechanisatie. Vooral interessant zijn de „vredes- jeeps" die de firma Sieberg expo seert. Een met een installatie voor mechanisch melken, een met hy draulische lift en ploeg, een met Bean sproeimachine, aangedreven door aftak-as, en een „kaal"-jeep- chassis, met aanduiding van alle punten en options, die bijzondere aandacht verdienen. Natuurlijk is Boeke en Huidekoper er, met een uitgebreide collectie landbouw werktuigen van de meest moderne constructie zowel voor tractor als voor paardentractie, melk, en ma chines, dorser enz., van diverse fir ma's en fabrieken zijn een lust voor het boeren-oog, dat verlekkerd wordt door enige demonstraties met nieuwe internationale merken, die nog in het stadium van de ex- perimentering verkeren. Zo is er voor boer en tuinder en voor de stedeling, in het algemeen voor de niet-agrariër ©p deze be langrijke en hoogst-interessante, zeer levendige tentoonstelling veel te leren en te waarderen. „De lief de tot zijn land is een ieder aange boren, doch kennis van de grond ging ijp de stad verloren". Wij heb ben een afschuw voor de bloed en bodemcultuur, die men tevergeefs heeft gepoogd in ons land eens te importeren, maar deze bodemcul tuur is gezond voor het Nederland se volk in zijn geheel. Het moge er veel van profiteren. Het kan tot en met 12 September a.s„ met uitzon dering van Zondag. Een woord van hulde moge ditmaal niet ontbreken aan het adres van de honderdjarige, van wier leven en werken een rui me stand op de tentoonstelling een treffend beeld geeft. Zij doet, hand in hand met haar zusterorganisaties in de beide provincies, uitstekend werk ten bate van het sociaal-eco nomische en culturele werk van 't platteland, dat ook in leidende krin gen nog te weinig gewaardeerd wordt. Deze tentoonstelling moge de inzet van een nieuwe periode van waardering, en erkenning» zijn, tot zegen van de gehele volksge meenschap! Nijmegen, de verwoeste Men moet al een ongevoelig mens zijn, als het bloed niet sneller kruipt door de aderen, zo gauw ge vanaf de „Lentse" kant de stad nadert, gaande of rijdende over de immense Waalbrug, die u vervoert in een andere werejd. Majestueus rijzen de stijlen van de brug aan u voorbij, hemelhoog bijna schijnen ze te reiken in de gezonde, Gelderse lucht. Maar een desillusie bekruipt u, als ge vlak daarop door de stad rijdt. Verlaten straten en geraamten van gebouwen. Nog ligt het stof over de wegen en werkt men overal. Ge spreekt de mensen aan, en schier iedere bewoner heeft er een vriend of familielid verloren. Die viel door een granaatscherf, die door een fosforbom en die werd gefussilleerd. Even gaat het bloed, waar het niet gaan mag. Want vlak erbij heeft het gebrand en vlak erbij ligt de grens. Maar de haat is weg en de Nijme- genaar bouwt en wroet, want stil staan heet achteruit gaan en vooruit moeten we, want er is maar één Nederland. Statig verrijzen de noodtvinkels, mooi prijken reeds de eerste huizen en gloednieuw en vol hoop stralen de nieuwe gevels der gebouwen. Vol hoop voor de toekomst. Maar wilt ge even het oorlogs leed vergeten, trek dan naar bui ten. Trek dan heen waarheen ge wilt, naar het Noorden of naar het Zui den, naar het Oosten of naar het Westen, ge zult de natuur zien en deze leren liefhebben, vergeten zult ge de zorgen en de lasten des alle daagse levens en God zult ge er vin den, zoals deze is in de natuur, die Hij schiep. Uren kunt ge dwalen door de. bos sen, telkens ziet ge iets nieuws. De H. Landstichting met een steeds grotere toeloop van bezoe kers. Ge kunt er peinzen en voor stellen, bij het kleine huisje van Nazareth, hod rustig het leven dier dagen was en als ge bij het huisje ergens een vrouw ziet met een kind, die terugkomen van de waterbron, moet ge u zelf persé- inprenten, dat het slechts beelden zijn, want het schijnt, alsof dé H. Maagd met het Kindje daar voor u staat. Op de Calvarieberg, in de voorjiof van Pilatus, overal zult ge er de Christus vinden en tien tegen een, dat ge beter naar huis gaat. De stilte der bossen, de betoveren de sfeer dier streken, de sprekende gelijkenis met het Heilige Land, ze verplaatsen u in andere sferen. Met een andere mens in u gaat ge verder. Prangend is de eenvoud op het kerkhof even verder, waar vele Ca nadezen rusten. Onwillekeurig gaan uw gedachten heen naar die Zondag in September. Nog liggen her .en der de resten en de brokken van de zweefvlieg tuigen. Nog hier een helm, daar een fosforhuls. Ginds een stang en daar een graf midden in de bossen. En toch alof pas?drie jaren geleden. Achter de kim... Het Reichswald, zo bekend geworden de laatste we ken, voor de bewoners daar niets nieuws. Terug naar de stad doen we even Burgemeester d'Ailly naar Moskou vertrokken Donderdagmiddag vertrokken met het KLM-toestel Ph-TAA, on der commando van gezagvoerder H. Plesman, de burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly, de wnd. burgemeester wethouder B. C. Franke en de tolk de heer D. Taxeiro de Matthas via Stockholm en Helsinki naar Moskou, om de feestelijkheden ter ere van Het 800- jarige bestaan van de Russische hoofdstad bij te wonen. In Helsin ki zullen zich de burgemeesters van Oslo, Stockholm en Praag bij het gezelschap voegen. Burgemeester d'Ailly heeft een twee meter lang handgekleurd panorama bij zich, dat een beeld geeft van Amsterdam ten tijde van C*aar Peter de Groote, en ten geschenke zal worden aangeboden aan de vroede vaderen van Mos kon. Plechtige uitreiking Grootkruis von Oranje-Nassau Voor het begin van de kabi netszitting van Donderdagmiddag heeft een kleine plechtigheid plaats gehad, ln tegenwoordig heid van alle ministers, de leden van de Commissie-Generaal, me vrouw van Mook en dochtertje is door de minister-president, dr. Beel, de onderscheiding van het Grootkruis in de Orde van Oran je Nassau aan de luitenant gou verneur-generaal uitgereikt. De minister-president hield hier bij een korte toespraak, waarin hu er o.m. op wees dat dr. van Mook een man is, „die nu reeds jaren de hitte van de dag heeft gedragen, al de vraagstukken in verband met Indonesië kent als weinigen en zich met bewonderenswaardige werk kracht en persoonlijke toewijding aan de oplossing hiervan heèft ge geven, daarmede land en volk van Nederland en Indonesië naar beste weten' en eerlijke overtuiging die- dend". Dr. Beel memoreerde ver volgens- de lange ambtelijke loop baan, welke dr. van Mook heeft doorlopen en zeide: „Deze terugblik leert, dat gij onder de last van uw steeds zwaardere verantwoordelijk heid uw veerkracht, uw elan niet hebt verloren. Het is nu nog niet de tijd de resultaten van uw- arbeid te overzien. De geschiedenis zal hierover eerst na verloop van ja ren een juist oordeel kunnen vor men. Zoveel is echter zeker, dat gij voor een welhaast bovenmenselijke Positie Nederlandse passagiersschepen Alhena, RotterdamBuenos Ai res, pass. 3 Sept. St. Vincent; .Delft- dijk, Rotterdam—North Pacific Kust. 3 Sept. te Los Angelos: Edam, New YorkRotterdam, wordt 9 a 10 Sept. te Antwerpen verwacht; Jo- han de Witt, 3 Sept. van Amster dam naar West-Indiëv Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam—Java 4- Sept. van Gibraltar; Kota Inten, RotterdamJava, passeerde 3 Sept. 2 uur Kaap Bon; Modjokerto, 3 Sept. van Rotterdam te Batavia; Noordam, New YorkRotterdam, pass. 3 Sept. 23.35 Scilly Eilanden; Veendam, 3 Sept. van New York naar Rotterdam. «taak zijt gesteld." Dr. Beel besloot zijn toespraak met de woorden: „liet verheugt de regering, dat het H M. de Koningin behaagd heeft u, dr. van Mook, te bevorderen tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. De regering ziet in deze onderscheiding, op dit ogenblik verleend, een u tenvolle toekomend blijk van grote waardering en er-, kenning voor de wijze waarop gij u tot heden van uw taak hebt ge kweten."1 Een Chinese stem over Dr. v. Mook Het Chinese dagblad „Kengpo' schrijft in een hoofdartikel onder meer, dat de redevoering van .dr. van Mook voor zijn vertrek naar Nederland duidelijk aanwees, dat. hij niet onbeperkt in functie zal blij ven. Het blad meent, dat de Partij van de Arbeid in Nederland nog twijfelt over hetgeen in Indië ge beuren moet, zodat, gevaar tot scheuring bestaat. Het blad zegt, dat gedurende de laatste twee jaar dr. van Mook zich heeft laten ken nen als een leider, die zijn tijd kan afwachten en die niet direct der mate kwaad gemaakt kan worden, dat hij zijn ontslag zal nemen, in dien zijn doel niet direct wordt be reikt. „Kengpo" meent, dat er alle reden bestaat aan te nemen, dat dr. van Mook er in zal slagen de Ne derlandse oppositie te overwinnen. Het feit, dat de luit-gouverneur-ge- neraal een hoge onderscheiding kreeg, bewijst dat hij door vrienden en vijanden als een groot leider be schouwd wordt. Volgens het blad zal dr. van Mook vermoedelijk met groter volmachten naar Batavia te rugkeren. „Indien verschillende autoriteiten zullen aftreden, zal dr. van Mook daar niet bij zijn, wel echter' enkele ministers te Den Haag", aldus genoemd blad. Mijnontploffing eist één dode Bij 't opruimen van mijnen op een weiland in Eist is Donderdag middag een mijn ontploft. De 60- jarige gehuwde Van de Ven, af komstig uit Eindhoven en werkr zaam bij de hulpverleningsdienst Arnhem werö direct gedood. De 43-jarige gehuwde Bouwhuis uit Arnhem is zeer zwaar gewond naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht. Mariënbosch aan, het kamp, waar nu de Duitsers verblijven, die het land uit moeten en terug gaan naar de groteHeimatEens sliepen hier de terugkerende arbeiders èn gevan genen van de Arbeitseinzats. Hier zagen mensen voor het eerst na ja ren de Nederlandse bodem weer en thans?? Thans protesteren er de Duitsers, die terug moeten over de grens over de wilde en slechte behandeling. Is Dachau en Bergen Belzen dan al zo lang geleden??? Weer de oude. Doch in de avond is Nijmegen weer de oude. Nog dezelfde typen op de hoeken der straten. Die blinde hier met zijn steeds vriendelijke vrouw. „We wonen duur mijnheer, in een volkslogement, maar niets te krijgen. We denken er hard over een woon wagen te kopen, maar hoe dan te leven. Het bennen me tijden Dank u wel, mijneer." En vrolijk babbelt het vrouwtje verder tegen iedereen, die even kijkt en wat geeft. En wij morren en brommen, wan neer de koffie kouder is heden dan gisteren. „Het leven maakt u tam mijnheer en het leven moet ge leren leven." Weer loop ik als eertijds door de Broerstraat en de Molenstraat. Lich ten flitsen, merken prijzen zich aan met gekleurde letters. Venters en muzikanten op de stra ten en nog dezelfde wandelaar met snor en wandelstok. De een bekijkt dat huis, de ander dit gebouw. Te langzaam vindt de vader, moe der vindt dat het reeds opschiet. Bioscopen schuiven als elders de deuren open, om de stroom van men sen een plaats te geven. Een motorrijder vraagt de weg en ver weg verschiet een ster. Over de Waalbrug donderen de late bussen. 'Maar Nijmegen leeft en zal le ven, want te groot is hier de historie en te veel gebeurde hier in de dagen van September 1944, te veel, om niet meer op te staan. En het volk bouwt er en bouwt er, want een volk dat bouwt, leeft en maakt zich een veilige toe komst. En ten Zuiden van de Waal ligt Nijmegen, de stad, waar de bevrij ding begon. Straks lopen de studenten weer door de straten en is Nijmegen weer de oude,-de aloude, historische parel aan de boorden van de Waal, de oude adelaarsstad van Keizer Ka- rel, de stutse van Gelder en de parel van het Zuiden. Nijmegen, waar men begonnen is met bouwen, een bouwen aan het nieuwe Nederland van straks. J. v. G. Jr. Me dens het spelen op de ka de van de kolenhaven door een electrische kraan gegrepen en ernstig ge wond. Het meisje overleed korte tijd na het ongeval, ïj: Gisterenmorgen ge raakte het ongeveer drie jarige zoontje, enig kind, van de familie M. Veen te Uithuizen bij het spelen [evr. Maria Elisabeth Hagen, weduwe van wijlen de heer J. J. Pon sen, Sumatrastraat 39 rood te Dordrecht, zal op Vrij dag 26 September 100 jaar worden. Mevr. Ponsen is de oudste inwoonster van Dordrecht. ;j: De St. Vi- tuskerk te Hilversum, wier klokken wereldvermaard heid bezaten, doordat zij menigmaal met Kerstmis en Oudejaar door de radio werden uitgezonden, is na de roof der Duitsers lange tijd klokkenloos geweest. Thans zijn voor deze kerk vijf grote fraaie klokken gereed gekomen, welke Zondag a.s. zullen worden gewijd door Mgr. D. Huur- deman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom. Op Zondag 14 dezer zullen de nieuwe klokken voor de eerste maal over Hilver- .„kwam kreeg enkele ont- sum beieren. Het twee- vellingen. Gisterenmor- zending is afkomstig uit Stavanger en bestemd voor de kweekerijen te Ierseke. De kreeften, die in kratten verpakt waren, kwamen in uitstekende toestand aan. r-: Door de Haagse recherche werd in samenwerking met de fiscale recherche, in een perceel aan de Ruyter- met een driewielig kin derfietsje onder een met een paard bespannen wa gen. De kleine werd zo ernstig gewond, dat hij en kele ogenblikken na het ongeluk overleed. Een speelkameraadje, dat eveneen.s onder de wagen jarig dochtertje van de Nederlandse schipper Oome, wiens schip de „Hendrika" in de haven van Genk lag, werd tij gen omstreeks 7 uur land de op het vliegveld bij Woensdrecht een speciale K.L.M.-machine met 2500 kg. kreeften aan boord. De straat op vermoeden van hazardspel een inval ge daan. Aangetroffen werden 17 spelers, van wie 14 per sonen na verhoor heenge zonden werden, terwijl de bankhouder, de 44-jarige H. C. uit Leiden en de hoofdbewoners, de 45-ja- rige P. G, en de 37-jarige H. H. P. ingesloten wer den. In beslag genomen werd f 1000.;j; Uit een stal aan de Schedeldoeks- haven te den Haag werd een 14-jarig bruin paard ontvreemd. In een boek winkel aan het Buitenhof werd een boodschappentas met f80, een cheque van 750 Pond en distributie bescheiden ontvreemd, sf: In de bossen bü het schil derachtige Midden-Lim burgse dorpje Nunhem ontdekten kampeerders dezer dager, een verdacht persoon. Bij onderzoek door de M,P. bleek het een uit een kamp ontvluchte Nederlandse SS-er te zijn, die in het bezit was van een motorrijwiel, dat hij onderweg ergens had mee genomen. De M.P. gebruik te het vervoermiddel om de vluchteling naar Venlo over te brengen. ï)c De constructiewerkplaats en ijzergieterij Penn en Bau- duin te Dordrecht, die on middellijk na de bevrij ding verschillende grote bruggen in ons vaderland is gaan repareren en voor al prestaties leverde bij de reparatie van de Moerdijk- bruggen, heeft 1 April 1943 een eeuw bestaan. Dit feest zal thans gevierd worden. Universitaire Hogeschool- week ten einde Tijdens de laatste dagen van de Universitaire Volkshogeschool- week op „Drakenburgh" werden de viér grondvesten van de Eiuro- pese beschaving aan een beschou wing onderworpen. Professor Sprasser uit Leuven, behandelde het „idealisme" en belichtte uit voerig de theorieën van 'Kant, waarna prof. dr. Melsen, hoogle raar te Nijmegen, sprak over het empirisme. Dr. v. d. Wey besprak het utopisme en bracht daarbij het Russisch messianisme op West- Europa naar voren. Het rationa lisme, dat zijn hoogtepunt vond in Frankrijk in de eeuw van Vol taire en Europa ontkerstende ais geen ander element, werd uiteen gezet ctoor dr. E. Boerebzeh. De voorzitter, prof. L. Bellon te Nij megen, behandelde de algemene synthese. Als toegift hield de be kende Engelse uitgever-schrijver en spreker Frank Sheed', directeur vn Sheed en Ward, een rede over de toekomst van West-Europa. Op brillante wijze gaf Sheed een uit eenzetting van zijn visie op dit probleem welke gevolgd werd doop een interessante gedachtenwisse- ling. Hij beschouwde' het commu nisme meer als extern Aziatisch despotisme en niet zo zeer als een interne Europese aangelegenheid. De toekomst voor het Christendom zag hij niet donker in. Uitspraak in de Zwolse moordaffaire Donderdag deed de arrondisse mentsrechtbank te Zwolle uit spraak in de zaak tegen de Zwol se vrouw L., die in het begin van dit jaar op aanraden van haar zuster uit Wierden, poogde haar man door middel van Rodent om het leven te brengen. Conform de eis werd zij veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek. Kath. Econ. Hogeschool Maandag 15 September a.s. zal het nieuwe studiejaar der Kath. Economische Hogeschool te Tilburg doer de rector-magnificus, prof. H. A. Kaag geopend worden. De vie ring van het 20jarig bestaan van de Hogeschool in dit jaar wordt voorbeeld. Vc. v. ouiisuiuat in New York hielden een aantal Ame- r'^anën een betoging tegen de maatregel die de Engelse regering heeft genomen ten» aanzien van de „Exodus"-Joden, die, zoals men weet, niet in Palestina werden toegelaten en op transport naar de Britse zone in Duitsland gesteld zijn, bestaat 35 jaar Het onderwijs-opleidingsmstituut der R.K. Leergangen te Tilburg be staat 14 September a.s. 35 jaar. Bij de oprichting zat aanvankelijk de doelstelling voor een vacantie- leergang te stichten voor R.K. on derwijzers en een dito cursus in opvoed- en zielkunde. Naderhand werd aan een en ander een veel wijdere strekking gegeven. Zodoen de werd binnen de gezichtskring getrokken niet de paedagogische vorming alleen, maar de gehele wetenschappelijke opleiding van hen, die middelbare bevoegdheid zochten. De werkzaamheden van het in stituut werden in 1912 te Amster dam begonnen. Vandaar werd het instituut in 1913 naar 's-Hertogen- bosch overgeplaatst, terwijl in 1917 Tilburg definitief de R. K. Leergan gen tot zich trok. Een academie voor beeldende en bouwende kun sten, zomede een Conservatorium werden in de loop der jaren aan dit onderwijsinstituut toegevoegd. Het nieuwe cursusjaar vangt aaij op de derde Zaterdag in September De opening ervan zal een feestelijk cachet dragen. Heren zijn modern uitgerukt De Amsterdamse economische politie is op het ogenblik bezig drie, elkaar beconcurrerende, groepen sigarettensmokkelaars op te rollen. Deze drie groepen elk circa 12 man groot mo dern uitgerust met snelvarende motorboten, sneller dan de poli- tieboten auto's en motoren, voorzagen en voorzien de Am sterdamse zwarte markt van si garetten. Voorts leverden zij ook aan an dere plaatsen in Nederland siga retten. Via hun eigen transport organisatie werden de voorraden vervoerd. De sigaretten zijn hoofd zakelijk afkomstig van Griekse schepen. Twee Griekse zeelieden en twee Nederlanders zijn gearres teerd. Totaal zijn op het ogenblik in beslag genomen 157,200 sigaretten en 800 stuks damestextiel. Op het Rembrandtsplein te Amsterdam kochten de smokkelaars voor f 5, per stuk Amerikaanse. dollars; voor een slof sigaretten betaalden zij gemiddeld 3 dollars. Donderdag j.l. werden op het Griekse sehip „Olthon" 105.000 rokertjes in be slag genomen. De activiteit van de politie heeft de smokkelpraktijken reeds in zo verre beperkt, dat het centrum van de smokkelarij op het ogenblik naar Rotterdam schijnt te zijn verplaatst. Cok zijn de heren voor zichtiger geworden. Vorige week verliet een Grieks schip de Am sterdamse haven nog vol sigaret ten, die men niet had durven „los sen". De Republiek en de Commissie van Drie Naar Aneta verneemt, zal de re publiek naar alle waarschijnlijk heid deze week een land verzoe ken, deel te nemen in de commis sie van drie, welke ingevolge het besluit van de Veiligheidsraad ge vormd wordt. FEUILLETON door PETE FALCON 2. In de wandelgangen van 't Hoofdbu reau werd zelf gefluisterd, dat de Hoofdcommissaris officieus order had gegeven om de vrouwenhaat' van Burns zoveel "mogelijk aan te wakkeren. Tenslotte was het be strijden van de misdaad een grootse taak en als men dit kon bevorderen door de tegenstelling inspecteur Burns-vrouwelijk geslacht toe te spitsen, dan was hiér niets tegen. Aldus het politionele opperhoofd. Terwijl deze gedachten collega Bilford door het hoofd speelden, daalde de vrouwenhater de brede trappen af van het Hoofdbureau, op weg naar de grote hal. Brede rim pels ontsierden zijn voorhoofd, dat op de overgang naar de schedel reeds enige schiereilanden vertoon de ten bewijze van een beginnende kaalheid. Overigens vertoonde de in specteur nog al de spierkracht van een sportief man in de bloei van zijn jaren. Schonkige Bill, een algemeen gevreesd gangster uit New York Zuid had daar drie weken tevoren nog mee kennis gemaakt, toen hij het nodig achtte een poging te wa gen de gevreesde inspecteur naar de andere wereld te helpen. De poli tieman had zïch zonder enige assi stentie midden in een groep vari vijf bandieten geworpen, er drie neer» geslagen, een op dg vlucht gejaagd en Schonkige Bill zelf met moker slagen behandeld. Alvorens naar de cel te worden vervoerd moesten de dokters de onderkaak van de gang ster op, zijn plaats zetten: hij zat enige centimeters te ver naar links. De man, die uit hoofde van zijn beroep deze'krachttoeren volbracht, daalde de trap af met de bedqeling de wachtcommandant te melden, dat hij een uurtje de frisse lucht inging. De ruime marmeren hal bood het bedrijvige beeld van binnenkomen de en vertrekkende politiemannen. Er bevonden zich ook burgers bin nen de muren van deze politionele ruimte. De geoefende blik van in specteur Burns stelde vast, dat er onder hen geen bekenden waren. Particulieren, die een oproep had den ontvangen om een of andere kleine zaak bij de H. Hermandad te komen toelichten, vormde het groot ste deel van deze bezoekers. Burns had altijd binnenpret als hij de schichtige blikken zag, waarmede deze „schuldigen" om zich, heen za gen. Hij meende hieruit te kunnen afleiden, dat de meeste mensen blijkbaar iets hadden te verbergen en daarom liever niet in een te in nig contact kwamen met de politie. Persoonlijk overtuigd van de juist heid dezer enigszins voortvarende conclusie, bleef hij aan de voet van de trap^staaan en genoot van het nerveuze gedoe. Juist maakte hij aanstalten om door de zware draai deuren naar buiten te gaan, toen hij zijn naam hoorde noemen. Brigadier Pat McCandy, omvangrijk van ge stalte en met een misvormde neus in en döor de dienst veroorzaakt, wenkte hem vanuit de portiersloge, Burns slenterde op zijn gemak naar de brigadier. „Wat is er Pat?" informeerde hij. „Of u %ven langs kamer twaalf wil lopen," deelde de immer grijn zende McCandy hem mede. „Daar zit een knaap, die beweert u te kennen". Kamer twaalf werd in de wande ling door de agenten de „Kleine Sing-Sing" genoemd. Personen, die de dagelijkse gang van zaken op straal; dreigden te verstoren wegens dronkenschap, vechtlust, felle ruzie met de buren en wat zich dies meer onder burgers pleegt voor te doen, werden door een agent naar dit lo kaal geleid. Hier werden zij ver hoord, zagen hun naam genoteerd in een register zulks om te contro leren of ze zich bij Jierhaling aan dergelijke verstoringen schuldig maakten en kregen een repriman de of werden voor enige uren opge sloten. Inspecteur Burns mocht voor vele karweitjes worden gebruikt, deze afdeling was hem tot dusverre be spaard gebleven. Hij reageerde niet enthousiast op de mededeling van de brigadier McCandy en zei: „Wat heb ik te maken met een vent, die meent me te kennenik, wou juist wat frisse lucht happen." Een nog diepere grijns trok over het gezicht van de brigadier; de mis- vorjnde neus verzonk bijna tussen een'paar bolle wangen, toen hij ant woordde: „Misschien is het wel een familielid van u. Kan het uw zwager niet zijn?" Wordt' vervolgd Nu het Palestijnse vraagstuk meer dan ooit acuut is geworden en de verwarde toestanden in het H. Land om een spoedige oplossing roepen, heeft het zijn zin even stil te staan bij enkele van de aanbeve lingen, die de speciale commissie der Verenigde Naties voor Palesti na voor de oplossing van het vraag stuk heeft opgesteld. De commis sie gaat uit van de opvatting, dat het Britse mandaat zo spoedig mo gelijk moet worden beëindigd en dat aan het land zo spoedig moge lijk onafhankelijkheid moet wor den verleend. De algemene verga dering zal internationale regelingen moeten treffen eh ten uitvoer leg gen, waarbij over het -lot van een kwart millioen Joden, die zich mo menteel in verzamelcentra bevin den, ten spoedigste wordt beslist. Doch do commissie, met uitzonde ring van Guatemala en Uruguay is het er .over eens, dat de oplossing van het joodse probleem niet in Palestina kan gevonden worden. Bleek in deze ele mentaire kwestie reeds de onenigheid der commissie, nog meer was dit het geval bij het opstel len der voorstellen, neergelegd in het Zondag j.l. te Ge neve gepubliceerde officiële rap port. De meerderheid der commissie, bestaande uit Tsjecho-Slowakije, Guatemala, Nederland, Peru, Zwe den en Uruguay wil Palestina na een overgangsperiode van twee jaar in een Arabische en een Jood se staat verdelen, met deze restric tie, dat Jerusalem zelfstandig blijft. Een minderheid, bestaande uit In dia, Perzië en.Zuid-Slavië wil geen verdeling van Palestina, doch een federale staat, hiermede voldoende aan de eis der Arabieren zelf, die reeds meermalen hebben gedreigd zich met kracht tegen ieder 'verde lingsplan van het H. Land te zullen verzetten. De door de commissie der Ver. enigde Naties gedane voorstellen scheppen in het algemeen reeds nieuwe moeilijkheden, omdat de Arabieren gêen vrede zullen ne men met de geplande afbakening van de Joodse staat, die behalve Oost-Galilea, de vlakte van Jizzeel en het grootste gedeelte van de de kustvlakte, ook de grotendeels Arabische stad Jaffa zal omvatten. Dat Jeruzalem zelfbestuur zal krij gen en onder voogdijschap der V.N. zal komen, zal niet alleen door de Arabieren maar ook door de Joden als een onbillijkheid wor den beschouwd en als een bewijs van de onmacht der V.N. om het Palestijnse probleem tot een voor beide partijen bevredigende oplos sing te brengen. Inmiddels zijn er nog geen beslis singen gevallen. De Algemene Ver gadering zal zich eerst over de in het rapport neergelegde suggesties moeten beraden. Doch reeds nu is duidelijk, dat de onoverkomelijk" moeilijkheden, waarmede Engeland reed% sinds .dag en uur heeft kampen gehad, door de organisatie der V.N. evenmin in een handom draai uit de wereld zullen kunnen geholpen worden. Zowel Arabieren als Joden weten zich gerugsteund door een grote macht, en zullen zich niet voetstoots laten verdrin gen uit de positie, die zij ten koste van jarenlange strijd hebben ver overd. Het 350-jarig bestaan van „de Zijpe" In een uitzending, voorbereid in samenwerking met dè afdeling Voorlichting van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, zal de heer Johan de Veer, provinci ale voedselcommissarjs voor Nrd- Holland op 8 September „a.s. te 19,45 uur over de zender Hilver sum I een causerie houden in ver band met het 350-jarig bestaar van de polder De Zijpe in Nrd Holland. QEEN VERGELIJKING is zo bekend als deze. Zij ligt ons als 't ware in de mond bestor ven. Maar wat brengen wij er in werkelijkheid zelf van te recht? Hinken we niet al te dik wijls op twee benen? Wij willen van twee walletjes eten. Het op een accoordje gooien met God en met de wereld. En toch: dat gaat niet.' Dat kan onmogelijk! Zo staat het in het Evangelie van Zondag. Wij kunnen God niet dienen en de mammon d.i de wereld. Eèn van de twee moeten wij noodzakelijk lief hebben of haten. Maar knipogen met de wereld ~en zeggen, dat we Christen zijn, is een inner lijke tegenspraak. Hoedeel schijn bestaat er niet, hoeveel bedrog en onoprechtheid! Hoe veel naam-Christendom! We zullen, als we een betere wereld wensen, eerlijker tegenover ons 1 zelf moeten zijn, radicaler partij moeten kiezen, openlijker kleur bekennen. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3