Nieuw Joods 1 Drie aspecten van de nieuwe Jaarbeurs Brand in het departement van Sociale Zaken Engelse industrie lijdt schade door de mijnwerkersstaking Soekawati bij Dr. Beel Dr. vdn Mook bij Marshall Bevin is hetzelfde als Hitier t arrestaties O N D Ikmaar VLIES VANG IPHONIE" INGER EN CO., UBLICATIE 's-Gravenhage Voor Alkmaar en omgeving Exportbelangruimtegebrek en landbouwmechanisatie Moeilijk blussingswerk Textielfabrieken sturen hun personeel naar huis Massa-moorden te New Delhi Prinses Marijke Het tweede Exodus- schip debarkeert Boter in plaats van margarine Londen weet niets Polen kan niet zonder Duits gebied Millioen arbeiders in Po-vlakte staken Indonesiërs levend verbrand Joden schreeuwden: resident dr. Beel begroet snt Soekawati bij zijn aankomst. >ijn Baruch Korff, de voor van het Amerikaanse comi- i politieke actie voor Pa- i is met twee andere Joden vlipgveld Toussus le Noble ■rsailles gearresteerd. de drie Joden zich aan ran een vliegtuig wilden be- oste een detective in burger ïot in de lucht en van alle schoten Franse politieman- e als vliegtuigmecaniciens verkleed, toe en arresteer- ijn Korff had een koffer mfletten bij zich waarop de le waarschuwing stond: „Wij de oorlog in het hart van perium voeren. Wij zijn ge- :n bevrijdingsoorlog te strij- slavernij te ontgaan." s niet bekend, of deze ar- in verband staat met die laar aanleiding van het vin- n vliegtuigbommen is ver toestel, waarmee Korff en mderen jwilden opstijgen, is lerikaans type en afkomstig ivertollige legervoorraden. leeft onlangs verklaard, dat m per parachute in Palesti- de neerlaten. Vrijdag j.l. tij een uitvoerig plan hier- an de Franse autoriteiten egd en toestemming ge- een vliegbasis op Frans :bied te mogen vestigen. Dit is geweigerd. nooi. De A.F.C.-voorzitter rder Scheepbouwer leden en dames 'oor donateurs, adspiran- >ing hebben ontvangen. HULSKAMP, Baansin DANST ER 8,15 u. ten tweede male haar veroverde zjj aller harten 3,Plaatsbespreking dagelijks van ll-l uur prima product! voor handel en industrie, en familiedrukwerk, en U gratis van advies. rat 55 Schoutenstraat 3, Vlkmaar Tel. 4054 dat degenen, die bespre- ambtelijke instellingen te i weten tot wie zij zich behulpzaam te zijn met veg heeft de economische inlichtingencentrale ge- intrale is gevestigd: Be- voor publiek tc^gankelijk misch is de centrale be- toestel 482. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- py mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel DINSDAG 9 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11323 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.j, 2047 (red), K 2200 HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Nop.rderbank DE NIEUWE JAARBEURS dat is de negenenveertigste, de z.g. najaarsbeurs, sterk getekend door haar steeds groter wordende agrarische afdeling heeft heden, Dinsdag 9 Sep tember 1947, haar deuren zonder verdere plichtplegingen ge opend. Men kan er weer negen dagen terecht: van heden tot en met de 18de, mits Zondag niet. Er zijn 2222 deelnemers, en wel 1298 Nederlandse en 924 buitenlanders. Dat is weer 265 meer dan verleden jaar. De Jaarbeurs draait weer. Wij zeggen geen nieuws, wanneer wij beweren, dat de Jaarbeurs steeds meer gebruikt wordt als intermediair van het Nederlandse bedrijfsle ven, deelneming aan de Jaarbeurs is voor zeer vele Nederlandse ondernemers een vast punt geworden in hun bedrijfspolitiek. De officiële catalogus is weer met verscheidene grammen in ge wicht toegenomen en bevat ruim zeshonderd pagina's compres gedrukt. Dit zijn een paar zakelijke gege vens in a nutshell, zegt onze Engelse vriend. Zo zakelijk als de beurs vandaag begonnen is, zonder plichtplegingen, maar die waren er gisteren, tijdens het gebruikelijke voorbezoek, dat de pers gisteren bracht. Dat heeft ons een keur van gegevens, zakelijke dingen in de voordracht van directeur Milius, en veel paperassen van standhouders opgeleverd. Uit -dit alles moeten wij voor vandaag een zakelijke keuze doen en dan zien wij in het bijzonder drie aspecten van deze Jaarbeurs: haar exportfunctie, haar ruimtegebrek en het mechani- satie-karakter van de agrarische afdeling. Export, export Ook nu staat de Jaarbeurs weer ten zeerste in het teken van de waarde van de export. Dat was ai eer zo. Als particulieren en mis schien ook wel zakenmensen! naar de Jaarbeurs gaan, is het voor hen wel eens moeilijk, hun ergernis te onderdrukken over de excellente keur van schone en practische en prachtige artikelen van allerlei aard en allerlei soort, die hier worden tentoongesteld en die als regel voor de binnenlandse verkoop niet be schikbaar zijn. Het is nu eenmaal niet anders. En hoe vreemd het ook wellicht klinkt, maar we moeten er ons over verheugen. Mr. Milius legt het, zo nodig, nog eens haarfijn uit: wij moeten onze uitvoer vergroten, om onze invoer economisch moge lijk te makenen die invoer hebben wij nodig voor de wederopbouw van ons productie-apparaat, daar door kunnen wij de productie op voeren en dat vergroot weer onze uitvoer om de noodzakelijke invoer te betalen. Het argument is zo oud als de economie. En die is oud. Mr. Milius herinnert aan het Mercan tilisme van de 16e en 17e eeuw, waaraan de huidige situatie ous voor het merendeel der Europese landen doet terugdenkenNa de oorlog drong de noodzaak van ex portuitbreiding zich steeds meer op en dat heeft de Jaarbeurs niet on beroerd gelaten. Zo kwamen er in 1946 speciale exportdagen, welke ten doel hadden, de zaken met an dere landen voor zover mogelijk te concentreren op de eerste twee da gen van de Jaarbeurs. Gedurende die twee dagen zal ook nu weer de toegangsprijs worden verdubbeld, uitsluitend met de bedoeling, dat niet door een al te grote toeloop van particulieren de noodzakelijke rustige sfeer voor deze voor ons land zo belangrijke transacties zou worden verstoord. Het'publiek kan meewerken aan het welslagen van deze exportdagen, door vandaag en morgen.... van de Jaarbeurs weg te blijven! De buitenlandse dienst van de beurs zorgt voor een bij zondere service voor de buitenlan ders, die o.a. door een speciaal in signe voor belanghebbende stand houders als buitenlandse interessen ten kenbaar zijn! In bestaan bedreigd! Nu valt plotseling een zware scha duw over de vreugde van de mu ziek der Jaarbeurs-ouverture: niet alleen de directeur, maar ook de voorzitter, van de Raad van Beheer, de heer Fentener van Vlissingen, heeft zo maar ten aanhore van bijna 150 persmensen gezegd, dat er aan de wortels van de Jaarbeurs wordt geknaagd en dat deze prachtige in stelling, die het volgend voorjaar haar gouden beurs hoopt te vieren, in haar bestaan wordt bedreigd! Waarom die dissonant in de ope ningsfanfares? Zo iets is toch waar lijk gefen gekheid. Kijk, dat zit zo: de Jaarbeurs kampt met ruimte gebrek. Al geruime tijd. Aan niet minder dan 300 deelnemers heeft de Jaarbeursdirectie de deelneming moeten ontzeggen, wegens gebrek aan ruimte. Deze mensen kunnen dus niet van de beurs gebruik ma ken als een middel om de buiten landse markten regelmatig te be werken en te verkennen. Nu liggen de uitbreidingsplannen reeds sinds geruime tijd ter uitvoering gereed. Het wachten is slechts op het mo ment, dat de overheid er in zal toe stemmen, dat deze uitbreiding ver wezenlijkt wordt. Het economisch belang van het land eist expansie van onze export. Daar is iedereen het over eens. In dit kader doet het inderdaad vreemd aan, ddt de Jaar beurs geen kans krijgt, de zo nodige expansie aan haar apparaat te geven. Wat schort' hier? Is de zaak rijp voor vragen door een Kamerlid? Wat de heer Fentener van Vlissin gen in een tafelspeech aan de klacht van de directeur toevoegde, klonk mans genoeg, om de excellenties Huysmans en Mansholt in het ge weer te brengen. In het buitenland doet men alles, om de jaarbeurzen tot bloei te brengen, en toch heeft men ook daar te kampen met de dezelfde euvelen, die onze over heidsinstanties de euvele moed schenken, de vereiste goedkeuringen en toewijzingen niet te geven. Schort er wat, of is het motief al leen maar, dat in een land, waar een wet op de verdeling van de woonruimte ook een economisch belang, dat wonen! nodig werd geacht, urgentie voor uitbreiding van -Jaarbeursruimte niet onafwend baar wordt geacht; daarnaast staat zeker, dat de concurrehtie van bui tenlandse beurzen aandacht ver dient. Zelfs in Duitsland achtte men een nieuwe beurs in Hannover mo gelijk, naast die van Leipzig en Frankfort. En in alle andere landen acht men uitbreiding .van Jaar beursruimte wel urgent. Wat schort er hier??? Landbouwmechanisatie In de landbouw we noemen dat nog plechtiger tegenwoordig: de landbouwsector van ons economisch I t leven is alles tegenwoordig me chanisatie wat de klok slaat. Die klok is niet achter en de slinger van alle daarvoor benodigde uur werken slaat steeds sneller. Voor de landbouw in wijde zin, .de tuinbouw dus met name er onder begrepen. Men weet er in ons gewest van mee te praten en wij zullen er dezer dagen in ander verband op terug komei). Minister Mansholt tokkelt op deze snaren zijn schoonste lied. Hij zal er volgende week, naar wij vernemen, in een nota bij de nieu we Rijksbegroting, op terug komen: zijn zesjarenplan zal de nieuwe ont wikkeling van de landbouw inlui den. Hij acht mechanisatie een ab solute noodzakelijkheid, om de kostprijs van het agrarische product te verlagen. Inderdaad bestaat de kans, dat wij er naast komen te staan, als de prijzen op de wereld markt gaan dalen en wij hebben ook met onze land- en tuinbouw niet voor aanpassing gezorgd. De tijd is voorbij, dat wij in zulke ge vallen zonder meer de weg van de minste weerstand kiezen, door onze toevlucht te nemen tot loonsverla ging. Bovendien is het gebrek, zeker aan geschoolde landarbeidskrachten evident. Het is alweer het buiten land, dat ons tot voorbeeld dient. Steeds meer mechanisatie, steeds lager kostprijs. Natuurlijk zullen er èn aan de toepassing van machinale kracht èn aan de prijsverlaging grenzen zijn, die deksels goed in de gaten moeten worden gehouden en wij noteerden dan ook dezer dagen als uitlating van minister Mansholt dit: toeleg op de internationale markt, en dus kostenverlaging en dus mechanisatie, maar niet onze binnenlandse voorziening in gevaar brengen, doch eigen productie, im port en zelfs eigen ontbering nauw keurig afwegen. Zo vindt men op de Agrarische afdeling op de ter reinen en in de gebouwen aan de Croeselaan een keur van landbouw machines. Wij noemen er maar een paar: de hooiladers, de groenvoer- of grasladers, de mestverspreiders. tractoren, enkele pas in ons land geïmporteerd, diverse transporteurs, zuivelwerktuigen, combines, maai-, dors- en hooimachines en nog veel meer. Het is hier het land van Mac Cormick en Allis Chalmers, van de Oliver-Pick Up en Good Year, van Massey Harris en Graiham Paige. Alle beschaafde landen zijn er met nieuwe snufjes. Er is prachtig bui tenlands materiaal, maar ook de Nederlandse firma's komen goed voor de dag. De toename van de Nederlandse productie ook op het gebied van landbouwwerktuigen is een gelukkig aspect ook van deze Agrarische Jaarbeurs, die in woord en. geschrift de nadruk legt op de betekenis van de landbouw1. Ruim de helft van onze export komt uit de landbouwsector van onze econo mie, een derde van onze bevolking is in de landbouw werkzaam en meer dan de helft vindt er zijn be staansbasis in! Drie aspecten van de nieuwe Jaar beurs. Moge over negen dagen de conclusie zijn, dat de 49e weer aan haar doel beantwoord heeft.""" Geen persoonlijke ongevallen Gisterenmiddag omstreeks twee uur ontdekte de chef-bode van het Ministerie van Sociale Zaken, dat gevestigd is 'aan de Zeestraat te Den Haag, brand in een liftkoker op de vierde verdieping van het gebouw. Onmiddellijk werd de Haagse brandweer gewaarschuwd, die met groot materiaal uitrukte. Het personeel verliet ordelijk het brandende gebouw, doch door de dichte rookontwikkeling kon een aantal typistes van de vierde ver dieping zich slechts met grote moeite in veiligheid stellen. De Haagse brandweer kreeg op ongeveer 100 M. afstand water uit een brandput. De brandende lift koker en de naaste omgeving ervan werd met twee stralen en een aantal schuim- en snelblussers bestreden. Doordat de brand hoog in het ge bouw zat en de brandput op vrij grote afstand lag, bleek het zeer moeilijk het vuur van bovenaf te bestrijden. De brandweerlieden ver- Door de brand in Sunninghall Park, Ascot, het toekomstige huis van prinses Elisabeth van Engeland en Lt. Philip 'Mountbatten, is het voorlopig uitgesloten dat zij daar hun intrek kunnen nemen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het 'jonge paar na de huwelijks voltrekking in November zijn intrek nemen in Bagshot Park, West Surrey, ongeveer 50 K.M. van Londen. richtten met rookmaskers en zuur stofapparaten hun werk. Mr. dr. A. A. van Rhijn, Secreta ris-Generaal van het Departement, kon omstreeks kwart voor drie .mededelen, dat hoewel de brand nog niet bezworen was, voor gevaar van uitbreiding in mindere mate te vre zen viel. De brand trok zeer grote belang stelling van het publiek. Men ging er niet toe over papieren en archie ven, uit het gebouw te verwijderen. Om kwart voor vier was de brand bedwongen. De brandweer kon toen met het nablussen beginnen. Gebleken is, dat op tot dusverre onopgehelderde oorzaak het vuur is ontstaan in twee van de zes keukenliften, die naar .iedere ver dieping in het flatgebouw lopen. In deze liften bevonden zich ook diverse kabels en draden van elec- triciteit en telefoon. De achterkant dezer liften bestond uit hout en celotex. Verder schijnt, zich in de kokers een hoeveelheid papier bevonden te hebben. Ingesloten gewaand. D,e brand, die ontstond in de vleu gel waar de Directeur-Generaal van de Volksgezondheid zijn afdeling heeft, heeft nog bijna zeer tragische gevolgen gehad? Op een balcon op de vijfde (hoogste verdieping) zag men om twintig minuten over twee 5 mannen wanhopig wenken. Later bleek, dat zij zich door de brand in gesloten waanden. De dienstdoende commandant van de brandweer, adjudant hoofdbrandmeester J. L. Marseille, en een zijner assistenten, drongen door de dichte rookmassa's en bereikten de vijf mannen, die in een paniekstemming verkeerden. Met rukken, duwen en vuistslagen zijn deze twee brandweerlieden er in geslaagd de vijf mannen van het balcon te verwijderen en voor zich uit door de rookmassa's in de smalle gangen naar veiliger oorden te bren gen. Toen de brandweer het vuur bijna meester was, kon men pas be schikken over plattegronden van het gebouw. Deze waren afkomstig van de PTT, aangezien de directeur van de N.V. Willemspark, die het gebouw beheert, buiten de stad was, kon men de eigenlijke plattegronden niet vinden. Door het ontbreken hietvan is het werk van de brandweer zeer bemoeilijkt. Naar de oorzaak en eventuele ver oorzakers) van de brand die vrij beperkt is gebleven, wordt een on derzoek ingesteld. Juist even voor het moment dat fotograferen in de haven van Hamburg door de Engelse autoriteiten verboden werd in verband met de debarkering en doorvoering van de Exodus Joden, kon deze foto nog gemaakt worden. Men ziet hier hoe alles afgeras terd is en zelfs de ramen dertreinen met gaas bekleed zijn. Brits Kabinet heden bijeen Arthur Horner,'de communistische secretaris van de Britse nationale unie van mijnwerkers, heeft op een persconferentie verklaard, dat een herhaling van de steen koolcrisis van verleden jaar de Labour-regering ten val zou kun nen brengen. Hij noemde de hou ding der stakende mijnwerkers „reactionair en onnodig". Voorts zeide hij, dat de werkweek van vijf dagen op het spel stond. De huidige situatie zou de mijnwer kersunie ertoe brengen onderhan delingen aan te knopen over ver lenging van de werktijden. „Dollar- brengende" textielfabrieken in Yorkshire hebben hun arbeiders naar huis moeten sturen. Ook de hoogovens aldaar hebben moeten sluiten. Verwacht kan worden, dat in deze week andere bedrijven het slachtoffer zullen worden. Volgens officiële gegevens is tengevolge van de staking tot nu toe een verlies geleden van 400.000 ton steenkool, aldus Horner. Volgens een andere bevoegde woordvoerder was de ka toenindustrie van Manchester bui ten gevaar, doch de industrie in het algemeen dreigde de gevolgen te zullen moeten ondervinden. „Slechts voor industrieën met hoge priori teit zal de voorziening van steen kool gehandhaafd blijven." 35000 mijnwerkers een kwart van het totaal aantal in Yorkshire hebben besloten de staking, wel ke thans reeds vier weken duurt, voort te zetten. Bij deze staking zijn 31 mijnen betrokken, in negen tien ligt het werk geheel stil, in twaalf gedeeltelijk. Het beroep van de mijnwerkers- bond in het afgelopen week-end heeft gedeeltelijk succes gehad, daar velen naar hun werk zijn terugge keerd. Daarentegen is het werk in vier nieuwe mijnen neergelegd. Heden zal voor het eerst na het zomerreces het Britse kabinet in voltallige vergadering bijeen ko men. De ministers hebben zich voorbereid op een week van grote Mohammedanen mei' het zwaard afgemaakt Te New Delhi zijn gisteren nieuwe ongeregeldheden tussen Mohammedanen, Hindoes en Sikhs uitgebroken. Voor-Indische troe pen, onder leiding van Britse offi cieren? waren actief, evenals de politie. Sikhs en Hindoes bestre den de Mohammedanen met sten- guns, handgranaten en geweren. Volgens niet-omcieie cijters zijn er 3 tot 400 personen gesneuveld. Een groep Sikhs heeft op het star tion te New Delhi vele Mohamme danen uit stilstaande treinen ge haald en met zwaarden afgemaakt. Van vrouwen werden de handen afgeslagen. De politie en de strijdkrachten hebben opdracht gekregen wetsover treders dood te schieten en niet slechts buiten gevecht te stellen. Na een bijeenkomst van het nood- comité van het Kabinet van India is een communique uitgegeven, waar in verklaard wordt dat de toestand in het district van de Oost-Pendsjaab grenzende aan de provincie Delhi, zorgen baart, daar berichten zijn binnengekomen over benden, die zich in het gebied concentreren. Nog meer troepen worden naar Delhi gezonden. In de buitenwijken van Amritsar werd een colonne vluchtelingen aangevallen, waarop door militairen het vuur geopend werd en vier mensen gedood wer den. Het Noodcomité heeft besloten een commissie in het leven te roe pen voor de coördinatie van het ver voer van vluchtelingen langs de wegen, per spoor en door de lucht. activiteit zowel wat binnenlandse als buitenlandse zaken aangaat. Vrjjdag a.s. zal de regering haar plannen met betrekking 'tot- de verhoging van de export ter tege moetkoming aan de doilarschaars- te bekend maken. Het Kabinet zal de vólgende kjvesties behandelen: 1. Maatrege len om een einde te maken aan de mijnwerkersstaking in Yorkshire, die het land tot dusver 350.000 ton steenkool heeft gekost; 2. het plan- Cripps om de Britse export de eerst volgende maanden met 40 procent te verhogen; 3. de te voeren poli tiek in de Assemblee van de/V.N. in zake Palestina; 4. de voorstellen, die de Minister van Financiën, Dal ton, aan zijn Amerikaanse collega Snijder zal voorleggen ter bestrij ding van het dollartekort. Betoging voor Koning Leopold In Lier, het plaatsje in de Belgi sche Kempen, dat door Felix Tim- merman's Pallieter beroemd werd, is Zondag een grootse hulde aan Ko ning Leopold gebracht. Tienduizen den Belgen waren naar het feestelijk versierde stadje getrokken om op het met vlaggen getooide marktplein ten gunste van de Koning te mani festeren. De minister-president, dr. L. J. M. Beel heeft Maandagmorgen de pre sident van Oost-Indonesië, Ejokorde gde Soekawati, de ministers Nadja- moeddin, Anak gde Agoeng en Ha melink, Sultan Hamid II van Pon- tianak benevens de heren Teungkoe Dhoe al Karnain, Raden Tirta Soe- jatna en lt kolonel Abdoelkadir Widjojo Atmodja, in audiëntie ont vangen. Bij de audiëntie, welke plaats vond op het departement van overzese gebiedsdelg», waren tevens aanwezig de secretans-generaal van 't departement, J. M. Kiveron en de gecommiteerde voor Indische Za ken, dr. J. P. Bannier. Tijdens de audiëntie heeft de mi nister-president aan Soekawati met een kort woord van hulde de'ver sierselen overhandigd, behorende bij de onderscheiding van Groot- Officier orde Oranje-Nassau, welke onderscheiding Soekawati onlangs heeft ontvangen. De president van Oost-Indonesië beantwoordde de toe spraak van dr. Beel door te zeggen, dat hij gaarne de verleende onder scheiding aanvaardde en dat hij daarin tevens wilde zien een huldi ging van zijn trouwè medewerkers, zonder welke hij in de afgelopen tijd zijn zware taak niet zou hebben kunnen vervullen. Aanvaring in de haven van Rio In de haven van Rio de Janeiro is de „Peruana" met 125 passagiers aan boord in aanvaring gekomen met een schip met een tienmaal zo grote tonnage. De „Peruana" is onmiddellijk gezonken. Tot nog toe zjjn de lichamen van zestien slachtoffers gevonden, terwijl on geveer twintig personen nog wor den vermist. Volgens AFP zjjn zestig personen gewond. Mr. Dr. P. J. Witteman, advö- caat te Amsterdam, lid van het Dagelijks Bestuur van de Kath. Volkspartij, wiens naam ge noemd is als toekomstig minis ter van Binnenlandse Zaken. Perspectieven thans „gunstiger" WASHINGTON, 9 Sept. .(ANP Aneta) Dr. van Mook heeft tezamen met de Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, mr. van Kleffens, een onderhoud van 1 uur en 45 mi nuten gehad met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Robert Lovett. Na afloop van de bespreking zeide dr. van Mook, dat de perspectieven „gunstiger" gewor den waren, terwijl hij als zijn over tuiging uitsprak, dat de Amerikaan se functionarissen de situatie in In donesië thans beter begrepen. Dr. van Mook zal een persconferentie op de Nederlandse ambassade te Washington beleggen. wordt 9 October gedoopt De doopplechtigheid van Prinses Marijke zal op Donderdag 9 Octo ber a.s. in de Domkerk te Utrecht plaats vinden. De dienst wordt door ds. J. F. Berkel, hofprediker te Apeldoorn. j HAMBURG, 9 Sept. (Reuter). De Joodse Exodus-emigranten aan boord van het tweede der drie Britse schepen, waarmede zij naar Hamburg zijn gebracht, de „Empire Rival", zijn hedenmorgen begonnen te debarkeren zonder dat dwang be hoefde te worden toegepast. Alle joden van de „Empire Rival" waren binnen vijf kwartier aan land. Zij kregen plaats in de gereed staande trein en zongen, toen de trein het station verliet. Voor de periode van 14 tot en met 27 September a.s. zal voor personen, geboren in 1942 en vroe ger het totale vetrantsoen van 125 gram margarine vervangen wor den door 125 gram boter. Het rantsoen bestaat dan uit 250 gr. boter en 250 gram margarine of vet. Deze maatregel moet voor eenmaal genomen worden, omdat het tekort aan koelhuisruimte- opslag voor de wintermaanden van cleze -hoeveelheid' boter niet mogelijk maakt. Het is daarom niet uitgesloten, dat te zijner tijd een overeenkomstige verwisseling in de andere richting nodig is. van het „geheime" Amerikaanse rapport In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat het z.g. geheime rapport van het Amerikaanse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken, volgens hetwelk 14 Europese landen meer buitenlandse economische hulp moeten hebben om aan communisti sche overheersing te ontkomen, slechts de mening van enkele Ame rikaanse politici weergeeft eq niet die van het Ministerie van Buiten landse Zaken als geheel. Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken wilde geen commentaar op het rap port geven en zeide, dat het bestaan ervan de Engelse regering onbe kend is. Joseph Cyrankiewicz, de Poolse premier, heeft tijdens een conferen tie van industriële arbeiders uit Polens westelijke gebieden ver klaard, dat het land niet kan be staan zonder het industriële weste lijke gebied, dat Polen aan het eind van de oorlog van Duitsland heeft herkregen. Door dit gebied heeft Polen de gelegenheid gekregen het land te industrialiseren en weer op te bouwen. Wladislaf Gomulka, vice-premier en minister voor de herkregen ge bieden deed een beroep op de con ferentie, de voor de export be stemde productie te vergroten. „Wij willen niet door Duitsland óver- vleugeld worden." Hij protesteerde tegen „de voorkeur, die tegenover de Duitse imperialisten betoond wordt." Het kortgeleden door de Engelsen en Amerikanen genomen besluit om het peil der Duitse in dustrie te verhogen, noemde Go mulka een schending van de over eenkomst van Potsdam. Een millioen landarbeiders in de Po-vlakte is in staking gegaan om verbetering van arbeidsvoorwaar den. Men vreest, dat de gehele rijst-oogst in de vlakte in gevaar zal komen, wanneer niet snel tot een oplossing van de kwestie ge komen wordt. De onderhandelingen tussen het Italiaanse vakverbond van landar beiders en hun werkgevers in ver band met de staking van 1 millioen landbouwers in de Po-vlakte zijn naar radio Rome meldt, mislukt. Een algemene staking te Prato, nabij die voor de duur van de Jaarmarkt aldaar werd afgelpst, zal op 10 Sep tember hervat worden, aldus luidt een mededeling van de Florentijnse Kamer van Koophandel. BATAVIA, 8 Sept. (Aneta) Eind Augustus zijn in twee kampongs nabjj Bindjei zestien Indonesiërs, waaronder zes vrouwen, omge bracht. Enige van de slachtoffers Werden levend verbrand? Bij Te- bingtinggi waren reeds eerder der tien Indonesiërs vermoord, die deel hadden genomen aan een demon stratie ten gunste van de „Daerah Istimewa Soematera Timoer" (het zelfstandige gebied Sumatra's Oost kust) Dr. Beel bij de A.R.K.A. De minister van Binnenlandse Za ken. dr. Beel, is voornemens Vrij dagmiddag a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam een vergadering bij te wonen van de Algemene R.K. Amb- tenarenvereniging. Relletjes te Londen In Londen hebben Zondagavond weer ongeregeldheden plaats gehad tussen communisten en de Bond van Oud-militairen, waarvan naar men zegt leden van de vroegere Britse Unie van Fascisten deel uitmaken. De ene partij riep: „Wij willen M«s- ley" en de andere ..weg met het fascisme". Hier en daar kwam het tot vochtpartiien. waaraan de politie spoedig een einde maakte. Ten min ste zes personen zijn gearresteerd. Met gebalde vuisten achter de treinraampjes Om half elf gisterenmorgen was de „Ocean Vigour" het eerste van de drie schepen met de rnim 4000 joden door de opvarenden verlaten. Terwijl de inzittenden met de vuisten tegen de getra liede raampjes bonkten en anti- Britse uitlatingen senreeuwden, vertrok de trein met de emigran ten uit Hamburg. Tijdens het verloop van de ont scheping hadden zich nog enige incidenten voorgedaan, doordat jeugdige joden onder dwang van boord gebracht moesten worden. Er werd echter geen gebruik ge maakt van vuurwagens of gum miknuppels. Joden aan boord van het schip schreeuwden: „Bevin is hetzelfde als Hitier". Men had een twintigtal water slangen gereed op de kade ten ge- bruike bij eventuele gedwongen ontruiming van de schepen. De aanwezige militairen waren spe ciaal geïnstrueerd in het onder con trole,^ houden van grote menigten en men kon beschikken over een nieuw model traangaspistool om individuele weerspannigen machte loos te maken. Een uur voor afloop van de wachttermijn waren 26 zie ken van boord gegaan. Duitse arbeiders waren begonnen een overdekte loopplank klaar te maken, welke zou moeten dienen om de toeschouwers het gezicht op eventuele uitzettingen onder dwang te ontnemen. Toen, na enkele inci denten, de rust was teruggekeerd, werd dit werk echter gestaakt. Een jood, wiens hoofd bloedde, en die trachtte zijn verwondingen aan journalisten te laten zien, werd door soldaten weggeleid. Men hoopte in de Joop van heden ook het tweede schip, de „Empire Rival", ontruimd te krijgen. Een correspondent van Reuter seint: Op het dek staande kon ik, kort voor het aflopen van de wacht termijn, de emigranten in het ruim zien zitten, rustig pratend of ge lijkmoedig kijkend naar de Britse manschappen bij de trap. Toen de laatste minuten van de wachttijd aanbraken viel er 'een intense stilte over het schip. De manschappen verkeerden in spanning, of de emi granten rustig aan land zouden gaan of niet en begonnen reeds zichzelf psychologisch voor te be reiden op het gebruiken van ge weld tegen mannen, vrouwen en kinderen, met wie zij twee maan den lang hadden opgetrokken. Een minuut lang werd er geen woord gesproken door émigranten of sol daten. Hier en daar keek een Brits officier op zijn horloge of een sol daat maakte zijn gummistok los uit zijn koppel. Toen, op eenmaal, kwam een kleine donkere man van rond 25 jaar,'gekleed in een oude Duitse legerjas, overeind uit de eerste rij van de op de vloer van het ruim gezeten emigranten. Hij liet zijn blik gaan n massa van de opevarenden, keek dan eens naar de soldaten, die rus tig bij de trap te wachten stonden, en ging zich daar naar toe begeven. Na hem kwam een aantal kinderen, dan drie oudere vrouwen en spoe dig bqgonnen de emigranten in lange lijn langs de loopplank af te dalen. De soldaten slaakten een zucht van verlichting. Terwijl de ontscheping voort gang vond, begonnen de emigran ten Joodse liederen te zingen, Britse manschappen ontfermden zich over babies, die van boord gedragen moesten worden, op de voet gevolgd door bezorgde moe ders. De commandant van de escorte- troepen op de „Ocean Vigour", Ma joor Sam Ellis, verklaarde tegen over de pers, dat juist de „Ocean Vigour" als eerste voor debarkatie was aangewezen, omdat op dit schip de verhouding tussen de emi granten en de Britse manschappen het beste was. Manschappen en commandant hadden zich de mees ten van de emigranten tot vrienden gemaakt, aldus zeide Ellis.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1