DE KERMISJN ST. PANCRAS BLIJFT AFGESCHAFT In memoriam Johan Messchaert FOR PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 9 September 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Vpor de Alkmaarse politierechter UIT OUDE TIJDEN Een groot zanger en zoon van Hoorn Het Congers van de K.V.P. DEN HELDER EN OMSTREKEN M.T.S.-cursus Marktberichten De eeuw van Maria „De Waa Een knecht van de kermistent Mullens, Oene H., vond op 25 Aug. j.L, tijdens de opbouw van de Alk maarse kermis, 'n sigarettendoosje, Hij stak het in zijn zak en bemerk te later, dat zich in het doosje di verse gouden sieraden bevonden. Hoewel hij enkele uren daarna aan de weet kwam, wie het doosje ver loren had (het was het eigendom van mevr. Mullens), hield hij het bij zich en verstopte het in zijn koffer. Gisteren stond hij te dezer zake voor de politierechter te Alkmaar terecht, waar hij beweerde aldus te hebben gehandeld uit angst dat men hem voor een dief zou aan zien. Mr. v. d. Wall hechtte aan de ze bewering echter niet veel geloof en veroordeelde Oene tot een- ge vangenisstraf van 2 maanden met aftrek van preventieve hechtenis. Een andere jongeman, de Alk- maarder Antoon K„ stal van een bureau van de fa. Koeten een toe wijzing voor bloem. „U hebt het hele ambtelijk apparaat in rep en roer gebracht wegens het vermissen van die toewijzing", verweet hem de politierechter. Een boete van f30.-, bij niet betaling te vervangen door 18 dagen hechtenis: De drie gebroeders L. uit Egmond aan Zee ontvreemdden op zekere dag uit een bunker aldaar een 16- tal ijzeren platen, die als oorlogs buit natuurlijk aan het Rijk toebe hoorden. „Wij dachten dat het vul lis was en dat wij het wel mochten meenemen", luidde hun verweer. „In ieder geval was het niet van U en dus moest U er afblijven", meende Mr. Stoffels en veroordeel de ieder der broers tot een gevan genisstraf van twee weken, nadat de-Officier 5 weken had geëist. De metselaar, Andries M. uit Koe dijk bouwde ten behoeve van de caféhouder H. een schuur, zonder de daartoe benodigde vergunningen te hebben. Hij beweerde eerst her stelwerkzaamheden aan de oude schuur te zijn begonnen en toen bemerkt te hebben, dat het werk niet beneden de f500 blijven kon, weshalve hij maar doorbouwde. De politierechter hechtte hieraan niet veel geloof, want reeds eerder was door M. een aanvraag tot de bouw ingediend, welke aanvraag was af gewezen. Een boete van f 100.- was_ de eis en M. werd conform veroor- deeld. Een gouden ring is een kostbaar iets. Daarom was de verleiding groot voor de Alkmaarse huis vrouw C. C. M.-D., toen een harer kinderen in het modemagazijn van Worm een dergelijk voorwerp had DERBY STRING ORCHESTRA ALKMAAR Wanneer men het aantal bezoekers als maatstaf kon nemen, dan zou de conclusie zijn, dat de internationale belangstelling op kunstgebied van de Alkmaarders zeer gering was. maar voor een juiste conclusie is zeer veel nodig, zodat we volstaan met het feit te signaleren, dat de geringe belang stelling voor zo'n bijzondere avond een ware teleurstelling was. Een strijkorkest zo superieur te horen musiceren, was op zichzelf al een zeldzaamheid, zodat de aanwezigen een grotere ervaring rijker werden, dan de wegblijvers konden 'ver moeden. Deze ruim twintig instrumenta listen, onder leiding van John Prit- chard, musiceren met kennelijke toewijding en vormen een ensemble, dat volkomen op elkaar is afge stemd. Elke dynamische schakering en iedere nuance is volkomen uit gebalanceerd en dit alles wordt be zield door een intens muzikale di rectie. Na een stijlvolle uitvoering van een chaconne van Joh. Pachel- bel, kwam zich aan ons voorstellen de jeugdige celliste Olga Hegedus met het celloconcert in Bes van Bocherini. Het werd een respec tabele prestatie, muzikaal, maar had in virtuoos opzicht brillanter kun nen zijn. Na de pauze vijf variaties over „De rijke man en de arme Lazarus" van R. Vaughan Williams. De voortreffelijke uitvoering kon de vrij eentonige conceptie van het werk niet redden. Met de vitaal ge schreven serenade in e kl. terts van Edward Elgar bereikten we w'el het artistiek hoogtepunt van de avond en schonk het orkest volkomen be vrediging, ondanks dezelfde klank kleur, welke uit de aard van de zaak een strijkorkest nu eenmaal heeft. De suite in oude stijl van Grieg, bleek een ware verrassing te zijn en toonde weinig verwantschap met de zoetelijke kleine werkjes, welke we hier meerdere malen van dezelfde componist hoorden. Het publiek was zeer enthousiast en de dirigent liet het orkest welverdiend in de hulde 'delen. Na afloop sprak mr. Schuurman het ensemble op sympathieke wijze toe en werd door de dirigent hier voor op geestige en hartelijke wijze bedankt. Zo gingen we weer huis waarts met de herinnering aan een onvergetelijke kunstavond. W. Schreurs. Oprichting R K. Alkm. Athletiek-Vereen. ALKMAAR. Nog even herin neren wij aan de oprichtings-verga- dering v. d. R.K. Alkmaarse Athle- tiek-Vereniging „Olympus", welke morgen in Café Bos, Waagplein, wordt gehouden. Alle R.K. Athletieken worden verwacht! DE SCHUTTERIJ 9 Sept. Ook bij de schutterij werd reke ning en verantwoording gedaan, want de stad was er natuurlijk financiëel bij betrokken, Veelal werd bij het dóen van de reke ning in vroeger eeuwen» een maaltijd gehouden "en ook kwa men wij verantwoordingen tegen welke enkele dagen duurden en die dus nogal kostbaar werden., In 1578 mocht de schutterij in 't vervolg het rekenmaal houden uit het stadsinkomen inplaats van de vastgestelde 3 pond Vlaams. Bij het papagaai schieten kreeg men subsidie die nu werd ver hoogd van 5 op 10 ponden. De rekeningen gaven vaak aanleiding tot het doen van allerlei gekke dingen. Zo vroegen eens de zus ters van het Jonge Hof een einde te maken aan het plotse ling bezoeken van de tuin door de schutters met hun dames. Om daarvan verschoond te blijven boden zij de schutterij enkele dingen aan, welke werden geac cepteerd en werden zij verder ge spaard voor de uitspattingen der schutters. gevonden. Zij bezweek en verstopte het kleinood in de broekzak van haar zoontje, toen de eigenaresse onmiddellijk na de vondst navraag kwam doen. Natuurlijk bracht ook zij weer de nodige verontschuldi gingen te berde, doch f30 boete voor haar kleine oneerlijkheid zal zij toch moeten betalen. Een radiotoestel, afkomstig uit de voorraad van de reeds veroordeelde serie-inbreker, die vorige winter Alkmaar onveilig maakte, werd door de betonwerker P. ge- en ver kocht met een winst van plm. f30. Schuldheling werd bewezen ffeacht en een boete van f 50.- opgelegd. P. uitte in luide termen zijn veront waardiging hierover. „Want ik heb niks gedaan, wat verkeerd was", luidde zijn protest, 't Hielp echter niet. ONTVANGST VAN ENCELSE GASTEN Culfurele uitwisselingen ALKMAAR. Door het Alkmaar se Gemeentebestuur werd op het stadhuis 't „Derby String Orchestra" op officiële wijze ontvangen. Dit orkest, dat in verband met de culturele uitwisseling Haarlem Derby de (Engelse industriestad met ruim 150.000 inwoners) naar Neder land was overgekomen gaat nu een tuornee door ons land maken en zo bracht het gezelschap dan ook een bezoek aan Alkmaar, dat voor bui tenlanders steeds een bijzondere be koring blijft houden. Loco-burgemeester G. V. Slinger land wees er in zijn toespraak tot de leden van het orkest en hun da mes op, dat Alkmaar zich voortdu rend verheugt zo in de belangstel ling te staan van Engeland. Ook wees hij ,op het grote nut van de culturele uitwisselingen, die na de oorlog zijn ontstaan tussen beide landen. Hij wenste tot slot het orkest een succesvolle tournee door ons land toe en daarnaast een verblijf, dat.de prettigste herinneringen zou over laten. De voorzitter van „Derby String Orchestra", Mr. Smart, dankte de burgemeester voor zijn woorden en wensen. Mede aanwezig bij deze ontvangst waren de heren Scheffel en Mar- chadant, voorts de soliste Olga He- gedius en de concertmeesteres Vera Kartrovitch. Na het officiële gedeelte bezich tigde het gezelschap de onderschei den bezienswaardigheden van het stadhuis, waarhij in het bijzonder belangstelling werd betoond voor de oudheidkundige bezienswaardig heden. JONGENS, WE DRAAIEN WEER ALKMAAR. Een maand vacan- tie gehad om vele mooie voorne mens te kunnen maken. „Ik ga dit doen, en we zullen dat opknappen, ja een fijne vernieuwde geest moet er komen." En ik geloof ook dat het KJMV- bestuur het niet bij dromen zal la ten. Tenminste de feestavond waar mee het nieuwe seizoen geopend wordt zal prima zijn. Het geacht publiek zal scheurbuik krijgen van het grinniken en de pannen van clubzaal Kinheim zullen kletteren. Een revue man, af! Klassieke mu ziek, jazz, Hawaï-sleep-sleep, het I lillend lijk naast de visgraat enz. enz. Morgenavond om 8 uur beginnen we in „Kinheim" (tegenover sta tion). Ons wachtwoord is „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd." Iedere jongeman is welkom. Wees niet bang, het kost je geen cent. (We worden door het rijk gesteund.) KJMV-ers neemt vriendinnen, vrienden en je vast meiske mee. Denkt aan de zakdoek, want gevuld met vreugdetranen kun je 'm weer mee naar huis nemen als herinne ring aan een van de leukste jon gensachtige avonden in de 17 a 20 jaren dat je op de wereld bent. R.K. HANDBALCLUB ALKMAAR. Hallo A.O.G., Woensdag jl. heeft de R.K. Hand balclub „Vitesse" uit Castricum ons dan iets laten zien van het perfecte handbalspel. Jammer genoeg waren niet alle leden present. Woensdag a.s. houden wij onze 4e trainings avond. Wij rekenen dan echter, dat alle leden aanwezig zullen zijn. Dit vooral met het oog op de aanstaande competities. Juist door een goede training kan van Alkmaar de victo rie uitgaan. Wij beginnen niet om 7 uur, doch om kwart voor zeven, pit met het oog op de vroeg invallende duister nis. Luitjes, doet jullie best om alle maal, en op tijd, aanwezig te zijn. Bij eventuele verhindering gelieve bericht te zenden aan de bekende adressen. Het Bestuur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Pieter zoon van Pieter Nieuweboer en C. W. v. d. Meulen (dit is het duizendste kind dat in 1947 in Alkmaar werd geboren) i Maria G. dochter van Jacob van 't Veen en J. Paarelberg; Gerardus A. zoon van Adrianus Bakker en P. J. Wit; Neeltje G. dochter van Jan Hooyberg en S. Sikkens; Mar tha M. dochter vaif Harm Bielsma ei> M. Out; Geertje dochter van Adrianus Heesbeen en G. Bakker. Gehuwd: H. J. A. Bouwman en J. J. G. Koopal; B. P. Wagemans en M. W. Spruijt; P. M. Beentjes en G. T. N. Obdam. Overleden: C. H. Oldenburger, oud 18 jaar; A. de Jong, oud 65 jr., weduwnaar van G. Mulder; J. Hau- wert, oud 60 jaar, gehuwd met W. Blokker. WIE IS DE EIGENAAR? ALKMAAR De rechtmatige eigenaar van een in goede staat ver kerend dekzeil, dat na afloop van de kermis op de kermisterreinen is blijven liggen, gelieve zich te mel den op het politiebureau. JEUGDIGE DIEVEN De politie ontdekte 3 10-jarige jongens, die op het dak van do Ringersfabrieken aan het lood ste len waren. Ze werden daarvan ver wijderd en verklaarden, dat zij het lood wilden gebruiken voor hun vissnoeren. DIEFSTAL VAN WATERKRANEN De politie nam bij winkelier Z. 12 verchroomde waterkranen, in beslag, die door 2 werklieden ont vreemd waren op een bouwwerk te. Eindhoven. BINNENBRAND Twee loodgieters waren onvoor zichtig en stichtten brand op het dak van de Kuiperij Bakker. Het personeel wist de brand te blussen. TWEE BOTSINGEN Twee vrachtauto's, die tegen el kander botsten, werden ernstig be schadigd, terwijl een rijwielbotsing op het Kerkplein voor de beide wielrijders goed afliep. Persoonlijke ongevallen kwamen in beide ge vallen niet voor. WIENER SaNGERKNABEN Naar wij vernemen zal het be roemde jongenskoor de Wiener Sangerkriaben op Vrijdag 26 Sept. a.s. in het Gulden Vlies een uitvoe ring geven. ALKMAAR Op Vrijdag 12 Sept. a.s. om 3 uur zullen officieel twee hockey-elftallen uit Bath ten stadhuize worden ontvangen. K.J.B. HEILOO. Programma voor Woensdag 10 Sept. luidt: 7.30 Congregatie; 8 uur Bijeenkomst in het K.J.B.- gebouw. Als spreker treedt deze avond op de bekende sportleraar Hr. v. Res teren uit Alkmaar. Er komt geen kermis, maar pas op, want de dictatuur straft zich zelf!!! De vroede vaderen van de Ge meente St. Pancras kwamen Maan dagavond om half acht in het ge meentehuis in vergadering bijeen onder Voorzitterschap van Burge meester Kronenburg. Na de opening werden eerst de ingekomen stukken besproken. De jaarwedden der wethouders zijn gebracht op f150 per jaar. Tevens hebben de Ged. Staten goedgekeurd het genomen raadsbe sluit om de tien procent verhoging en toelage toe te kennen aan het Gemeentepersoneel. De raad gaat accoord met het voorstel van B. en W. om kleding, als riem, laarzen, helm etc. aan te schaffen voor de leden van de vrij willige brandweer, die dus deze kledingstukken in bruikleen krij gen en er de zorg voor moeten dra gen. Het geheel kost rond f1350,00 en zal verdeeld worden in de kapi- taalsdienst over tien jaren. De kle ding blijft echter eigendom van de Gemeente. De raad gaat ook accoord met het voorstel van B. en W. om gaas te plaatsen langs het sportveld, zo dat de heer J. Wit geen last meer heeft van de overvliegende ballen. De kosten worden geraamd op f140.00. Raadslid De Waal is er tegen zo lang er op Zondag gevoetbald wordt. Honden in de Raad De kwestie van de honden is ook in St. Pancras urgent en nijpend en erg. De raad is van mening, dat er opgetreden moet worden tegen de vele honden, vooral tegen* de vele loslopende kleinere soorten honden en stelt dus voor de belasting te verhogen. De heer L. Burger (C.P.N.) is ertegen, want arme men sen worden er de dupe van. Hij wil een strengere controle en op ruiming van de honden waarvoor niet betaald wordt. De heer de Vries merkt op, dat vele honden van geen nut zijn. Kloosterboer en Groen stellen voor een belasting van f7.50 voor bedrijfshonden en van flO.OO voor luxe honden. Het voorstel wordt door de Raad ondersteund. Aan de hondenkwestie komt nu een einde. De hogere belasting zal wel het zijne ertoe doen, meent de Raad. Tevens komt er een hondenpen ning, met nummer als controle, dat men betaald heeft. Bij eventuele voorvallen met honden kan men dan tevens zien, wiens hond het is. Een hond die opgepikt wordt zonder penning, moet tien gulden belasting opbrengen. De Landbouwtentoonstelling te Alkmaar krijgt een subsidie van f25.00. De Raad deelt uit De heer Bos krijgt een gratifica tie van f150,00 wegens gemaakte overuren in Mei en Juni en Juli. De heer Bruin krijgt f350,00 per jaar wegens zijn werken voor het Consumentencrediet. Op een vraag geeft de Voorzitter ten antwoord, dat dit verhaald kan worden op het Centraal Bureau. Wethouder De Kraker vraagt of de commissieleden ook een vergoe ding krijgen, de Voorzitter zal dit even nader bezien. Het exploitatietekort op het ge mengde Gasbedrijf zal verrekend worden in de suppletoire begroting van 1947, terwijl de Commissie van Brandweercommandanten een sub sidie krijgt van f25.00. Volgens de richtlijnen van het Ministerie van Binnenlandse Zaken moet er in iedere gemeente reeds overgegaan worden tot het instellen van een commissie van advies in zake de woonruimtewet 1947. De Raad benoemt in deze com missie de leden: Mevr. Volkers, C. Schut, Jac. Mulder, D. Bruin en P. Groen, De twee procent vacantie toeslag wordt Verleend aan het gemeente- personeel De kermis in de Raad Na een kleine verfrissing neemt de raad het vraagstuk van de ker mis onder handen. Deze is verleden jaar afgeschaft met het oog op, de volksfeesten. De Raad wil nu het voorstel van B. en W. niet aanvaar den, als zou er behoefte zijn aan deze kermis. Vooral de C.P.N. en de P.V.D.A. roeten zich geducht. De rechtse zijde houdt vol, dat de volksfeesten beter zijn. Bij de stemming ggat het er even warm toe en Wethouder De Vries (P.v.dA.) zegt, dat het tegenstem men door de rechtse partijen ver splintering zal geven op de ver jaardag van H. M. de Koningin en op de, nationale feestdag, wat de deelname aan de volksfeesten en feesten betreft. Na de uitroep van wethouder De Vries, „Deze dictatuur zal zich zelf straffen" en na nog enkele opmer kingen van Burger (C.P.N.) tikt de voorzitter af. St. tancras behoudt de volks feesten en krijgt geen Kermis!!! Op de nieuwe begraafplaats komt een nieuw lijkenhuisje, want het oude wordt gebruikt voor de vuil niswagen. Op voorstel van De Waal komt er aan dit huisje een overste kende luifel, zodat de wachtenden enigszins droog staan. Wie voortaan zelf niet op tijd de grafzerk schoon houdt, die moet betalen, want dan doet de gemeente het zelf en dat kost f2.50. De raad gaat eveneens accoord met dit voorstel. Op het nieuwe kerkhof komen populieren en er komen nieuwe bomen in de plaats van de bomen, die dood gingen, omdat ze zo goed waren en zo duur. Vijf en twintig jaar geleden, op 9 Sept. 1922, stierf te Zu rich een van Hocrn's grote zo nen, de in geheel Europa ver maarde en nog niet overtrof fen bariton-zanger Johan Mes schaert, voor velen niet meer dan een naam, die nog voortleeft in een straat naar hem vernoemd, in een standbeeld, dat als ver loren staat en onopgemerkt in een concertvereniging die met trots zijn naam gekozen heeft, maar ook een naam, die vooral bjj de ouderen herinneringen op wekt, onvergetelijk en diep en scherp in het geheugen gegrift. Wanneer wij de heilige hallen van het Westfries Museum zijn binnengegaan^en de concierge ons verder alleen laat snuffelen, yin- den wij vele van deze herinnerin gen terug. Netjes gerangschikt on der het glas van eeh, lange vitrine ligt hier de vervlogen roem van de grote zanger als het ware op getast. Oude vergeelde portretten waarop snor en flambard' niet ont breken naast een fraai ebbenhou ten dirigeerstok en een kleine ge schonden kinderviool, waarmee Messchaert zijn eerste muzikale schreden zette en welke studie aanleiding zou worden tot zijn zan gerscarrière. Concertprogramma's met namen van Noordewier en Rogmans. Beroemde namen uit een verleden tijd. Wij zien hem aanzitten naast Mengelberg, Aver- camp en Röntgen en zijn lieve- lingslied' zingen „Ich grollenicht" van Schumann. Een fraai brons geboetseerd door Kerkmeijer, me dailles en in de laden een brief aan EVert Koning, eerste bewoner van de Johan MesschaeTtstraat, brieven van Grieg, Richard Strauss 'en Diepenbrock en tie overlij densadvertentie in „Onze Cou rant" uit die dagen. Welk instrument is mooier dan de menselijke stem, wanneer deze goed gebruikt wordt. Dit begreep vooral Messchaert. Een door hem zelf gemaakt .strottenhoofd en de vele aanwijzingen in zijn geschrif ten getuigen hier van de diepgaan de studie die hij maakte van de zangkunst. Zijn levensgeschiedenis is on gecompliceerd, doch welsprekend genoeg. Geboren te Hoorn in 1857 uit een oud koopmansgeslacht, dat in c'e 16e eeuw uit West- Vlaanderen naar Haarlem en Am sterdam trok, toonde hij reeds vroeg aanleg voor muziek en stond het spoedig vast, dat hij in het vak opgeleid zou worden. Hij leer de viool spelen te Arnhem, doch het begon spoedig bekend te wor den, dat hij zulk een mooie stem had. .Toen hij onverwachts een baspartij moest zingen, was 'net lot beslist. Hij moest zanger wor den. H:j ging naar Keulen, M"n- chen en Frankfort. Na jaren van HSV I—SLTO I 2—2 HEILOO. De thuisblijvers heb ben een frisse en vlotte wedstrijd gemist. Al was het „maar" 'n vriend schappelijke ontmoeting, toch is er behoorlijk voetbal gespeeld. HSV probeerde diverse nieuwelingen, die over het algemeen voldeden. N. Mul was als rechtsback, vooral na de rust, slecht. Het zéér gevaarlijke terugspelen op Apeldoorn deed ons meerdere malen het hart vasthou den. W. v. d. Peet vertolkte een prima back-partij. De middenlinie voldeed goed. Alhoewel na de rust te veel verdedigend gespeeld werd. De voorhoede was zeer snel en ge vaarlijk. Toch kan het nog sneller als de bal vlugger afgegeven wordt. J. Schuyt haalde vele ballen van achter maar hield deze te lang bij zich, zodat het „verrassend element' uitbleef! Keeper Apeldoorn speelde een buitengewoon goede wedstrijd. Mede aan hem is het te danken dat HSV een gelijk spel wist te behalen. Over de wedstrijd het volgende: Direct na de aftrap zet HSV een serie aanvallen op. Uit één van deze aanvallen weet P. Keeman te sco ren. Dit doelpunt werd zeer terecht wegens buitenspel geannuleerd. Als er 'n kwartier gespeeld is wordt uit een scrimage voor het SLTO-doel door P. Keeman gescoord 10. Ver volgens zien we enige buitengewoon mooie saves van Apeldoorn. Als bij 'n aanval van SLTO, Mul te lang treuzelt, komen de bezoekers aan 'n goedkoop tegenpunt 11. Even voor de rust komt W. v. d. Peet met de bal van achteraf, geeft over de gehele breedte van het veld afgepast naar P. Keeman. die niet aarzelt en keurig scoort. 21. Na de rust zijn beide elftallen om beurten in de aanval. Wij noteerden 'n keihard schot van G. Bolten, dat ternauwernood en ten koste van 'n paar pijnlijke vingers door de kee per van SLTO gestopt werd. Direct hierna maakt SLTO uit 'n doelwor- steling de gelijkmaker 22. Beide partij spandert zich tot het uiterste in, maar er werd niet meer gescoord. Scheidsrechter v. d. Schilden leid de uitstekend. Men verzoekt ons nog de senioren erop attent te ma'ken, toch vooral de trainingsavonden en de daarbij be horende theoretische lessen te vol gen. Het is dringend nodig!! A.s. Woensdag allen op uw post! H.S.V.-LOTERIJ Op onderstaande nummers zijn de volgende prijzen gevallen en nog niet afgehaald: No. 2505 electr.istraalkachel; 2399 fietspomp; 34 Nordlicht fietslamp; 1162 theemuts. De prijzen kunnen afgehaald wor den bij de heer A. Kroon (Coiffeur) Stationsweg te Heiloo. ONTSLAG-AANVRAGE ALS LID VAN DE GEMEENTERAAD HEILOO. Naar wij vernemen, heeft de heer Joh. de Vries, die voor de Partij van'de Arbeid een zetel in de gemeenteraad bezet, zijn ontslag aanvrage ingediend. Redeijen hier voor zijn ons niet bekend. UITKOMSTEN VOLKSTELLING ZIJPE Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorlo pige uitkomsten van de 12e volks telling bekend gemaakt. Op 31 Mei j.l. bedroeg het aantal ingezetenen dezer gemeente 5719 t.w. 2990 man nen en 2725 vrouwen, terwijl het aantal bewoonde woningen 1372 |en het aantal bewoonde ruimten 123 bedroeg. hard studeren, koerde hij terug en werd aangesteld als hoofdleraar aan het Conservatorium te Am sterdam. De „Wanderjahre" die hierop volgden en waarbij Julius Röntgen hem trouw begeleidde, bezorgden hem in geheel Europa de naam van egn der grootste zan gers. In de vertolking van de Christuspartij in de Mattheus- pas§ie is hem nog geen zanger na bij gekomen. Later doceerde hij nog aan de Hochschule fur Musik te Berlijn en tenslotte aan het Conservatorium te Zürich. Toen hij in Dec. 1919 aan Mengelberg naar aan'leiding van de tekst van een aria van Bach schreef: „Ioh werde von nun an nicht mehr von diesem Gewaohs des Weinstocks trinken" was hij voor de interna tionale zang- en kunstwereld reeds gestorven. Drie jaar later overleed Hij. Moge de herinnering aan d'eze grote zanger en 'paedagoog uit on ze stad, een aansporing zijn de wa re kunst te blijven dienen, overal waar de gelegenheid zich voor doet, niet in het minst in de Con certvereniging, die naar hem ver noemd is. Simon Vlekke 'T ZAND De minister van Oor log heeft aan C. Francis alhier, in geschrevene voor de dienstplicht van de lichting 1945 voor één jaar vrijstelling van de dienstplicht ver leend wegens persoonlijke onmis baarheid. Zoals men weet, wordt op Zater dag en Zondag 25 en 26 October a.s. te Utrecht het eerste congues van de Katholieke Volkspartij ge houden. Thans is bekend, wie in de zes sectievergaderingen de inleidin gen houden en wel als volgt: sectie Bedrijfsorganisatie Th. D. J. M. Koersen, sectie Volkshuisvesting (in plaats van Oorlogsschade) ir. E. H. A. Kraayvanger. sectie verhouding Rijk in Europa tot de West mr. G. C. J. D. Kropman, sectie lonen en prijzen en classificatie prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, sectie commu nisme dr. A ,A. Olierook. Weer dringende telegram men naar het buitenland Sinds 1 September j.l. bestaat weer de mogelijkheid dringende te- legramtnen te verzenden naar Groot Brittannië en Noord-Ierland, deze zelfde ihogelijkheid bestaat ook voor de Britse koloniën in het algemeen. In het verkeer met de Fidji-eilan- dan kunnen alleen maar dringende telegrammen worden verzonden naar Suva. Burgeroorlog in Joego-Slavië De Milaanse krant „Corriere Lom- bardo" publiceert berichten, die via Triest ui| Belgrado afkomstig zou den zijn en welke handelen over een beweerde strijd van anti-Tito- partisanen in Joego-Slavië, Kolonel Palosevacs, de opvolger van gene raal Michailowitsj, zou aan 't hoofd staan van 20.000 man in Zuidelijk Joego-Slavië en 52.000 man in Kro atië en zóu beschikken over „zware artillerie en andere zware wapens". BOUW NIEUWE R.K. JONGENSSCHOOL Belangrijk voorstel van B. en W. B(j zijn schrijven van 21 Juli 1947 stelt het bestuur van de Stichting „Het Rooms-Katholiek Onderwijs" de Raad in kennis met zijn besluit tot het stichten van een nieuw schoolgebouw ten behoeve van het gewoon lager onderwijs. Het bestuur verzoekt om, overeenkom stig het bepaalde in artikel 72 der Lager-Onderwjjswet 1920 de daar voor benodigde gelden ter beschik king te stellen. Bij de overgelegde stukken zijn o.m. gevoegd verklaringen van ouders van 80 leerlingen, dat hun kinderen de in de aanvraag bedoelde school zullen bezoeken. Een aantal dezer kinderen bezoekt reeds thans de bestaande R.K. Jongensschool aan de Polderweg. B. en W. zijn er ech ter van overtuigd, dat in laatstbe doelde school voor deze leerlingen in de voor hen bestemde klasse geen voldoende plaatsruimte beschikbaar is. Blijkens verstrekte gegevens zal de school aan de Polderweg bij de aanvang van het nieuwe schooljaar, indien alle leerlingen aldaar ge plaatst zouden worden, bezocht wor den door de volgende verdeeld over de onderscheidene klassen aantallen leerlingen: Klasse 1: 63, welk aantal zeker nog zal stijgen, omdat nog niet alle ouders hun kind als leerling hadden laten inschrijven. Klasse 2: 66; kl. 3: 73; klasse 4: 66; klasse 5: 49; kl. 6: 40; klasse 7: 13. Totaal 370. Het aantal lokalen der school be draagt 7; bovendien wordt gebruik gemaakt van de als klasse-lokaal in gerichte garage van het St. Lidwina- ziekenhuis. In totaal wordt dus ge bruik gemaakt van 8 lokalen. Het behoeft geen nader betoog, dat de leerlingen daarin niet kunnen wor den ondergebracht. Het bestuur zal daarom genoodzaakt zijn, bij wijze van noodvoorziening, een deel der kinderen in een hulplokaal onder \te brengen. Het is B. en W gebleken, dat de aanvraag voldoet aan de bij de wet gestelde eisen. Op grond van de algemene voor waarden voor noodlijdende gemeen ten hebben B. en W. deze aangele genheid onderworpen aan het oor deel van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. In afwachting van het antwoord van dat college stellen zij voor het verzoek in te willigen en daartoe een besluit te nemen. Nadat het bestuur het bestek voor de bouw en een begroting der kos ten aan B. en W. zal hebben inge zonden, zal het college te zijner tijd het ontwerp van een suppltetoire begroting, waarbij de financiële ge volgen van het raadsbesluit worden geregeld, ter vaststelling voorleggen. DEN HELDER. Bij verschei dene personen, werkzaam in am bachten en bedrijven, bestonden al sedert geruimen tijd plannen om zich te bekwamen voor leraar bij het Nijverheidsonderwijs. Steeds werd de leemte gevoeld, dat hier in Den Helder niet een inrichting bestond, die dit hun mogelijk maakt; financieel en ook wat de aard van hun werkzaamheden be trof was het niet mogelijk in een andere plaats een zodanige inrich ting te bezoeken. Daarom hebben enige heren de hoofden bij elkaar bestoken en overlegd wat mogelijk gedaan kon worden om hier ter plaatse een cursus te stichten die het hun mogelijk zou maken, het door hun beoogde doel te bereiken. Op Zaterdag 6 September had een vergadering plaats, waar de plannen uitvoerig werden bespro ken. Na ampel overleg werd door de ruim 20 aanwezigen besloten over te gaan tot het stichten van een vereniging, die de korte,doch duidelijke naam kreeg van: MTS- cursus. Het doel van de vereniging is hen, die ambitie hiervoor hebben op te leiden voor het O.Pr.O.- examen voor de MTS. Ook jonge lui, cMe pas de Ambachtsschool verlaten hebben, kunnen zich aanmelden. Het verkregen diploma is de vereiste basis, om de studie aan te vatten voor een nijverheids- akte. Gezien de eisen, die voor het examen voor de MTS gesteld wor den, heeft de jonge vereniging be sloten, een tweetal cursussen in het leven te roepen t.w. een 1- jarige opleiding voor gevorderden; een 2-jarige opleiding voor begin ners. Onderwijs wordt gegeven in de vakken Ned. Taal, Aardrijkskun de, Algebra, Meetkunde, Natuur kunde, Werktuigkunde. Alle aanwezigen traden tot de vereniging toe, maar naar hun mening waren nog lang niet allen, wier wensen in dezelfde richting gaan op de vergadering aanwe zig. Zij hebben nog altijd de ge legenheid zich op te geven aan de volgende adressen: F. Schnatmeier, voorzitter, Hu- go de Grootstraat 16, en J. A. van de Heuvel, secr.-penningm, Hugo de Grootstraat 22. Zij zullen echter verstandig doen, zich zeer spoedig op te ge ven, want Woensdag 10 Sept. heeft des avonds om 8 uur in de school voor B. L, O. een bijeen komst plaats van de cursisten, waarbij het lesrooster zal worden besproken en vastgesteld. Aangezien de vereniging meent, dat het Gem. Bestuur sympa thiek zal staan tegenover de M. T. S -cursus zal zij bij de Raad een verzoek indienen, om haar door een subsidie in staat te' stellen, niet te hoge lesgelden aan de deel nemers te moeten vragen. Naar onze mening is het voor de initiatiefnemers zeer goed gezien geweest deze vereniging op te richten en wij wensen haar dan ook van harte succes in haar stre. ven. MEER GEDETINEERDEN IN FORT'ERFPRINS DEN HELDER. Met 17 leger auto's werden Zaterdag pl.m. 300 ge detineerden vanuit Valkenburg naar fort Erfprins overgebracht Na de opheffing van het Zuid-Limburgse bewakingskamp werden de politieke delinquenten naar de overige kam pen in ons land vervoerd. „PASTOR ANGIJLICUS" v MIDDENMEER Volmondig kunnen "wij deze benaming voor onze Paus beamen, nu wij de film met dezelfde naam hebben gezien. Als een Herder bij het onnoemelijk vele werk vpor het welzijn van de Kerk, als een Engel in Zijn om gang met de mensen, in 't bijzonder met de kinderen. De film geeft ons naast het vele werk van de Paus, een prachtig beeld, hoewel onvolledig, van de schoonheid en de onzaglijke rijk dom van Vaticaanstad. Iedere ka tholiek moet deze .film gaan zien. Vanzelf maakt hij dan het vaste voornemen iedere dag bij het avondgebed of in de H. Mis te bid den vurig voor onze grote Heilige Vader. Het vrolyke tekenfilmpje en de prachtige kleurenfilm en niet te vergeten de reportage van de Bis schopswijding van Mgr. Grent te Wervershoof verhoogden nog de aantrekkelijkheid van deze avond. Daarbij zorgde kapelaan Dekker met zijn verloting nog voor de ge zellige stemming. Het is- werkelijk jammer, dat slechts een 160 paro chianen van de gelegenheid hebben gebruik gemaakt. Waar waren de getrouwden? Misschien .is Zaterdag niet de meest geschikte avond, maar tochde opkomst had beter gekund. WIE GAAT ER MEE? WIERINGERMEER A.s. Don derdag gaat een 50-tal jongens en meisjes onder leiding van pastoor Langedijk een reis maken naar Friesland. Pa betaalt, want het is een beloning voor de oogstpresta- ties. We wensen het gezelschap veel pleizier! HOOGKARSPEL, 8 Sept. 18000 kg rode kool 3.60—12.20; 15000 kg gelë 512.70; 5000 kg witte kool 7.309; 4000 kg boerekool JT20- 13.50; 200 kg slabonen 8184; 40.000 kg króten I 7.20—9.10; 15000 kg kro ten II 5.40—8,40; 1000 kg kroten III 1.80—-2; £7500 kg uien grof 11.80 12.70; middelbare 11.50—12.10; drie lingen 5,20—6,90; nep 8.30-10.60; 3600 kg augurken 5—65; 2000 st bloem kool I 72—98; afw. 27—63; stek 5— 15; 60000 kg -aardapp. Wilde Due 6.807; Bevelander 7—7.90; Eigenh. 7.908.50; kriel 5,205,50. WARMENHUIZEN, 9 Sept. 47000 kg aardappelen: vr. eigenh. 7.60— 9.30; bevelanders 8,208,30; beentjes 7,70; witte eigenh. 7,70—7,80; grove 6,506,70; 540 kg slabonen 71102; 2000 kg gele kool 12,90—13,70; 6000 kg witte kool 8«—9,10; 550 kg uien 8,10—13. ZWAAG, 9 Sept. Aardappelen 4,80 —7,90; spinazie 22—36; postelein 3— 12,30; uien 2,1011,90; savoye kool 1419,60; gele bewaarkool 1517,60 r6de kool 4-»-12,50; slabonen 0,82 1,10; snijbonen 0,400,79; augurken Komt er een nieuw wereldrijk? Ondanks de neiging van bet mensdom zich van God en Zijn H. Kerk af te wenden, een nei ging die zich vooral de laatste eeuw openbaarde, is toch onze eeuw de eeuw van Maria. Sinds 1830 immers zijn er tal van won dere gebeurtenissen op Haar voorspraak geschied, zoveel, dat wij met recht kunnen veronder stellen dat Gods Moeder nog T)ij- zondere plannen met de wereld heeft. En wij denken «dan allereerst aan de Boodschap die de H. Maagd aan de H. Catharina Labouré te Parijs in 1830 gaf. Zij verscheen aln de religieuse van St. Vincentius a Pau lo en gaf aan, dat Zij de wereld een stroom van genaden zou geven in dien men een medaille zou ver vaardigen, gemaakt naar Haar aan wijzingen. Deze jmiraculeuse me daille werd vanuit het hart van Parijs over heel de wereld ver spreid. 1842 Rome, verschijning der H. Maagd van Alphons Ratisbonne. i En dan komt de wonderbare ge schiedenis van La Salette die Leon Bloy in zij" boek „Celle qui pleure" zo mooi beschrijft. Hier waar schuwt Maria de wereld Haar Zoon niet langer te vertoornen. Twaair jaar later komt de H. Maagd naar het dal van de Gave. Lourdes, Ber- nadette Soubirous, de naam reeds spreekt tot onze verbeelding. Ook hier dringt Maria aan op het doen van boete. 1871 Pontmain Maria ver schijnt op het eind van de Frans- Duitse oorlog. 1876, Pellevoisin De Moeder van Barmhartigheid verschijnt en draagt aan Estelle Faquefte op de devotie van het Scapulier van het H. Hart te ver breiden. Drie kleine herdertjes, eenvoudig als hunne schaapjes zien te Fatima de O. L. Vrouw van de Rozenkrans. Hier had ook het eerste zonnewon der plaats. 1933 Banneux, „de Maagd dér Armen". Hier hebben de laatste jaren vooral vele bekerin gen plaats. En dan volgt de verschijning te Bonate in 1944 aan Adelaide Ron- calli, het eenvoudige communican tje waar O.L. Vrouw, vooral de vrouwen waarschuwt, de mama's die kinderen zo'n last vinden. 1945 -'46-'47 Verschijningen in Spanje, Frankrijk, Duitsland, Nederland (Oud Gastel) die nog in onderzoek zijn. Met recht kunnen wij spreken van de eeuw van Maria, want nog nooit is Zij zo vaak aan de mensen verschenen. Zij heeft daarmede Haar bedoelingen. Laat de mens heid die goed verstaan wellicht is het nog niet te laat. „Indien er nog slechts een recht vaardige is O Heer".... "Wij kennen die woorden. Trachten wij te beho ren bij die uitverkorenen en grond leggers te zijn van een betere we reld. L. S. 0,040,32; breekpeen 4,90: waspeen 4—22; bospeen 7—24; andijvie 13— 29: sla 14,30—19,90; komkommer 3 —23; perzik 340; reine victoria 2559; witte druiven 1,25; alicante 1,04; frankenthaler 0,761,01; West- Frisia 0,55—0,91; Meloenen 36—72; Transp dr. Crone 13—47; Keswich 10—15; Pinda d'Or 10—15; Beurre Hardy 37—52; Colaps Fav. 45; Will. Dux 34; Triomf de Vienne 1457. ALKMAAR, 8 Sept. Exportvei- ling. Andijvie 14—30; spinazie 22, —45; postelein 5—45; wortelen 4.20— 14; tomaten 16—36; groene kool 11.50 —23; rode kool 4.90—15; gele kool 10 —15; prei 20; uien 7—19; bieten 3—13 druiven 76—1.06, sperciebonen 52 1.26; stoksnijbonen 621.14; pronksnijbonen 4966; bloemkool I A 751.14; komkommers 316; meloenen 22—1.06; wortelen 5—16; selderie 1.50—6; peterselie 14; sla I.60—15; aardappelen 7.509 per 100 kg. Eigenheimers. ALKMAAR, 6 en 8 Sept. (Aan gevoerd 5 paarden 300800; 6 veu lens 120—160; 70 vette koeien; 15 'pinken; 2 graskalveren; 48 nuchtere kalveren (slacht); 332 vette schapen alles Centrale. Aangevoerd: 54 oude hoenders 24; 36 jonge hen nen 612.50; 34 konijnen 1.2510; jonge haantjes 501.50 per stuk. HEM, 8 Sept. Zuiderkogge. Aardapp. 9.40—8.40; rode kool 58; gele kool 77.20; groene kool 6.50 9.50: slabonen 73—1.23; snijbonen 50 1.33; kroten 2.406; sla 58.50; tomaten 10—27; klaps 2048, Wil liam 15—35; Triumph 14—50; Tros jes 7—21; Merodes 10—23; Transpa rant 2041; Schellinkhouters 3052; pruimen 1070; druiven 7389; per ziken 4—22. BLOKKER, 8 Sept. Uien 3—14; rode kool 5—7.70; gele köol 8.50 10.50; bloemkool 2670; komkom mers 11—22: slabonen 43—87; andij vie 1822; bl. pruimen 2945. wit te kwets 1235; Reine Claude 57 82; Reine Victoria 4570; tomaten 2226; blauwe druiven 6095; per ziken 418; Transparant 16—40; Zigeunerin 3568; Keswick 1018; Seigneur 1930; Clapps Favorite 30 55; juttepeer 1230; William Du chess 10—25; Beurre de Merode 9 22; Maagdepeer 626; James Grieve 30—45: Manks Codlin 1636; Glorie van Holland 18—32; Triumph de Vienne 2255; Diamantpeer 1220; B. d'Amanlis 1228; Ellison's Oran je 2151: Marguerite Marillat 12-35. WOGNUM. 8 Sept. Bevelanders 7.30—7.60: bl. Eigh. 8.20—9; gele kool 1318; rode kool 49.90; groe ne kool 10.10—16; bieten 3—10.20; breekpeen 3.109.10; waspeen 10 16.30: spinazie 27; andijvie 1626; sla 311; slabonen 0.591.0'; uien 10.5012.80; pruimen 2059; perzi ken 617; augurken A 68, B 3038; C 5.10—7; Dl 1.10. D2 1.00; stek 2.30; druiven 0.571.10; tomaten 1631; meloenen 20—73; komkommers 7 18; Triumph de Vienne 948; Beur- ré Durandeau 1621; Claps Favo rite 44—46; Beurré Hardy 2841; Jacques Lebel 1625; Beurré de Merode 1422; Transparant de Cr. 730; James Gréve 2542; zoete bloemer 1633. OBDAM, 8 Sept. 1947. 7000 kg bevelanders 8.10—9.10, 4700 kg rode kool 7.509.70. 1200 kg gele kool 4.2010.3500 kg savoye kool II.90—12.50, 18000 kg uien 10.60— 13.80, 1500 kg drielingen 6.70, 1200 kg nep 10.3700 kg slabonen 68 1.18, 42000 kg A-bieten 7.808.50, 2500 kg B-bieten 3.30—4.10. 1400 krop sla 3, 125 kg andijvie 14.90. BOVENKARSPEL, 8 Sept. 1947. 700 baal aardappelen: Duke 6.90. Bevelanders 8.50—8.60, Noordeling 8.50, late grove 7.207.80, blauwe 8.909.50, Koopm. Bl. 9.Eigenh. 8.508.60, 9400 stuks bloemkool: le 0.56—0.96, afw. 0.24—0.51, stek 0.02— 0.05, 14 zak dubb. slabonen 0.52 0.93, 18500 kg bieten: I 6.808.70, II 2.40—2.50, modjo 2.50—4.—, 25500 kg rode kool 4.20—14.30, 12000 kg gele kool 5.3014.60, 350 kg groene kool 16.50, 1000 kg andijvie 15.70 16.50, 550 baal uien: grof 11.70 12.10, grote 10.8012.drielingen 5.30—7.—, nep 9.50—10.50. BIJ HET CC men zich in het bewar aan het licht, strijden, zonne de opgesloten stelpende hoe ore, dat zij zie selijk bestaan ónze beurt de blad, dat zich onjuistheden Daar gaan we Ontspann er zijn Na een inleide wordt gezegd, d zorgers tot taak detineerden aan breken in het k is van alle gene wordt als eerste dat met het kam neelgroep gezellig georganiseerd, w; bevolking wordt men de gedetinei in de avonduren Dat de Helderse aanwezig is, is ee in dit aan verdici tikel. Nog nooit i de gelegenheid g< spanningsavondje enkele keer kreeg groepje burgers permissie zich t hetgeen de Erfpri gen en kunnen do na de verplichte daarvoor is vastg keer, dat de R.K waren KVP-bridg Waarheid.) samen den een partijtje speeld, schijnen w lijke en ontoelaatl te moeten brandme Blijkbaar wil de weten van een tact tussen gedei maatschappij. Bi Waarheid de wende vinger O] „verregaande soe Erfprins, waar mi d.en niet verder helpen, door ze piekeren over de in hun gezinnen Vorige week nog WOENSDAG 10 HILVERSUM I 7.00 Nieuws; 7.15 nieuws en gram.; 11.00 Pianorecital; teiten; 12.05 Orge Nieuws; 13.15 „Sangl Concertgebouworkest duo en piano., orkest; 16.20 Zing( Voor de jeugd; pianocncert; 18.30 ten; 19.00 Nieuws mentsorkest; 21.00 merkopr; 21.30 Ma Marine; 22.30 nieu\ HILVERSUM II 7.00 Nieuws; 7.1! 8.00 Nieuws en gr; vrouw; 9.35 Kar Voor de 'vrouw; Volksliederen; 10 gramma; 12.00 Millu Voor het platteland 13.20 Jan Vogel en orkest.. 14.00 Voor Prins Pannekoek, Ziekenbezoek; 17 zijn tango-Rumba- Oerzee; 18.00 Nier tementale uitzend bal^ 20.15 Operacc Waterloo van Me spel; 22.45 Eur piqenschappen te Nieuws; 23.15 Vio Graih.pl. "T'ondag j.l. ten Romeinse den, dat Kart Spellman, Aar schop van New spoedig te Rome aankomen om ambt van Vatic; Staats-secretaris vervullen. Kard Spellman is reeds wijls genoemd vermoedelijke daat voor de!te te positie, die e hoogste in de Kerk 9 5Jpn twaalftal panse Bisschoppe hebben in een lijk schrijven t onderhorigen Waarschuwend gericht tegen d aarding welke 2 schrijven aan ee keerd begrip O! democratie en heid. Met name nen de bissc! scherpe critiek de controle van geboortecijfer mede op het invo van Westerse in Japan. De se Protestantse predikers, die in se krijgsgevan schap waren en te Valbonne in bijeen zijn, hel volgende bo< aan de Katnon Kerk in Frank: gericht: „Namens zelf en onze lotge ten getuigen wij het zeer velen tijdens de krijgsgevangenschap gegeven was, te maken met Christelijke naj liefde, die geen zen van land of loofsbelijdenis

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2