FORT ERFPRINS IS GEEN AARDS PARADIJS RADIO 1 TOEWIJDING AAN MARIA TAAK DER ORGANISATIES EEN UURTJE TELEX Belgische metaalarbeiders staken door DEVERRESTEM iw van Maria „De Waarheidneemt het met de waarheid niet zo nauw Katholieke Actualia J Hartelijk wookI van Haarlem's Bisschop J Rookartikelen Staking bij de „Holland" duurt voort Beroep van Spaak afgewezen Sophoelis belooft- amnestie J er een nieuw ereldrijk? de neiging van het ich van God en Zijn te wenden, een nei- ch vooral de laatste baarde, is toch onze :uw van Maria. Sinds s zijn er tal van won- irtenissen op Haar geschied, zoveel, dat :ht kunnen veronder- Gods Moeder nog %ii- nnen met de wereld tken «dan allereerst aan p die de H. Maagd aan •ina Labouré te Parijs Zij verscheen aSn de i St. Vincentius a Pau- dat Zij de wereld een genaden zou geven In- i medaille zou ver maakt naar Haar aan- eze miraculeuse me- ,'anuit het hart van ïeel de wereld ver- verschijning der n Alphons Ratisbonne. i t de wonderbare ge- n La Salette die Leon poek ..Celle qui pleure" schrijlt. Hier waar- de wereld Haar Zoon :e vertoornen. Twaall mt de H. Maagd naar le Gave. Lourdes, Ber- lirous, de naam reeds nze verbeelding. Ook laria aan op het doen nain Maria ver- t eind van de Frans- 1876, Fellevoisin van Barmhartigheid draagt aan Estelle de devotie van het het H. Hart te ver herdertjes, eenvoudig aapjes zien te Fatima w van de Rozenkrans, het eerste zonnewon- 1933 Banneux, „de men". Hier hebben de vooral vele bekerin- gt de verschijning te 1 aan Adelaide Ron- voudige communican- Vrouw vooral de rschuwt. de mama's zo'n last vinden. 1945 lijningen in Spanje, uitsland, Nederland die nog in onderzoek cunnen wij spreken van Maria, want nog vaak aan de mensen üij heeft daarmede gen. Laat de mens- verstaan wellicht is e laat. log slechts een recht- Heer"Wij kennen Trachten wij te beho- verkorenen en grond- i van een betere we- L. S. ekpeen 4,90: waspeen L 724; andijvie 13 19,90; komkommer 3 —40; reine victoria iruiven 1,25; alicante aler 0.76—1,01; West- li; Meloenen 3672; one 13—47; Keswich d'Or 10-15; Beurre Colaps Fav. 45; Will, f de Vienne 1457. 8 Sept. Exportvei- ie 1430; spinazie 22, 545; wortelen 4.20 -36; groene kool 11.50 4.90—15; gele kool 10 en 7—19; bieten 3—13 D6, sperciebonen 52 snijbonen 621.14; 4966; bloemkool komkommers 316; 1.06; wortelen 516; i; peterselie 14; sla ipelen 7.509 per 100 rs. 6 en 8 Sept. Aan- ■den 300—800; 6 veu- 70 vette koeien; 15 calveren; 48 nuchtere it); 332 vette schapen Aangevoerd: 54 2—4; 36 jonge hen- 14 konijnen 1.2510; 501.50 per stuk. Zuiderkogge. 8.40; rode kool 58; 10; groene kool 6.50 131.23; snijbonen 50 2.40—6; sla 5—8.50; klaps 2048, Wil- •iumph 1450; Tros- ides 10—23; Transpa- ïellinkhouters 3052; druiven 7389; per- Sept. Uien 314; 70; gele k'ool 8.50 l 26—70: komkom- ibonen 4387; andij- pruimen 2945. wit- Reine Claude 57 pria 4570; tomaten druiven 6095; per- Transparant 1640; •68; Keswick 1018: Clapps Favorite 30 1230; William Du- :urre de Merode 9 626; James Grieve lodlin 1636; Glorie 32; Triumph de Diamantpeer 1220; —28; Ellison's Oran- lerite Marillat 12-35. SeDt. Bevelanders Eigh. 8.209; gele p kool 49.90; groe- 16; bieten 310.20; -9.10; waspeen 10 7; andijvie 1626; nen 0.591.0'; uien imen 20—59; perzi ken A 68. B 30—38; 0. D2 1.00; stek 2.30; 10; tomaten 1631; komkommers 7 Vienne 948; Beur- 621; Claps Favo- urré Hardy 2841; .625; Beurré de Transparant de Cr. réve 2542; zoete pt. 1947. 7000 kg —9.10, 4700 kg rode 1200 kg gele kool kg savoye kool 0 kg uien 10.60 rielïngen 6.70, 1200 0 kg slabonen 68 A-bieten 7.808.50. ;n 3.304.10. 1400 :g andijvie 14.90. 'EL, 8 Sept. 1947. spelen: Duke 6.90, i8.60, Noordeling 7.20—7.80, blauwe i. BI. 9.Eigenh. ;uks bloemkool: le 24—0.51, stek 0.02— >b. slabonen 0.52 lieten: I 6.80—8.70, jo 2.504.25500 20—14.30, 12000 kg 1.60, 350 kg groene tg andijvie 15.70 uien: grof 11.70 I12.drielingen 50—10.50. O IJ HET COMMUNISTISCHE dagblad „De Waarheid" wreef men zich de ogen uit. Ten hemelschreiende wantoestanden in het bewaringskamp „Fort Erfprins" te Den Helder kwamen aan het licht. Verhalen over feesten en smulpartijen, sportwed strijden, zonnebaden en wat al niet voor uitspattingen waaraan de opgesloten fascisten zich te buiten gaan, kwamen in zo'n over stelpende hoeveelheid aan de heren van het rode orgaan ter ore, dat zij zich haastten den volke kond te doen van het erfprin- selijk bestaan der Erfprinsers. Toen wij het artikel lazen was het onze beurt de ogen uit te wrijven. Hoe is het mogelijk, dat een blad, dat zich „De Waarheid" noemt, zulke bewust gelanceerde onjuistheden zijn lezers als zoete koek durft op te dienen.... Daar gaan we dan Ontspanning mag en moet er zijn Na een inleidende alinea, waarin wordt gezegd, dat de sociale ver zorgers tot taak hebben het de ge detineerden aan niets te laten ont breken in het kamp, „dat voorzien is van alle geneugten des levens", wordt als eerste klacht genoteerd, dat met het kamporkest en de to neelgroep gezellige avondjes worden georganiseerd, waarop de Helderse bevolking wordt uitgenodigd. Dat men de gedetineerden ontspanning in de avonduren toestaat, is waar. Dat de Helderse bevolking daarbij aanwezig is, is een van de leugens in dit aan verdichtsels zo rijke ar tikel. Nog nooit is de bevolking in de gelegenheid geweest een opt- spanningsaVondje bij, te wonen. Een enkele keer kreeg een geselecteerd groepje burgers van de kampleiding permissie zich te overtuigen van hetgeen de Erfprinsbewoners mo gen en kunnen doen in de tijd, die na de verplichte werkzaamheden daarvoor is vastgesteld. Die ene keer, dat de R.K. Bridgeclub (het waren KVP-bridgers, schrijft de Waarheid.) samen met gedetineer den een partijtje kaart heeft ge speeld, schijnen we als een erger lijke en ontoelaatbare gebeurtenis te moeten brandmerken. 4 Blijkbaar wil de Waarheid niets weten van een geleidelijk con tact tussen gedetineerden en de maatschappij. Blijkbaar wil de Waarheid de waar (heids) schu wende vinger opsteken voor de „verregaande soepelheid" in Fort Erfprins, waar men de gedetineer den niet verder in de put wil helpen, door ze te veel te laten piekeren over de toestand, waar in hun gezinnen verkeren. Vorige week nog sneed een „licht PROGRAMMA WOENSDAG 10 SEPTEMBER HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 ochtendgymn.; 8.00 nieuws en gram.; 9.00 ziekenbezoek, 11.00 Pianorecital; 11.30 Discovarië teiten; 12.05 Orgelconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 „Sangh en Spel"; 14.00 Concertgebouworkest; 15.00 Viool duo en piano.. 15.45 Metropole orkest; 16.20 Zingende Jeugd; 16.45 Voor de jeugd; 17.35 Rotterdams pianocncert; 18.30 Ned. .Strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 19.45 Amuse mentsorkest; 21.00 Nederlands Ka merkoor; 21.30 Marinierskapel Kon. Marine; 22.30 nieuws en gram. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws en gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Kamermuziek; 10.20 Voor de 'vrouw; 10.35 Italiaanse Volksliederen; 10.55 Non-stop pro gramma; 12.00 Millu Sextet'; 12.33 Voor het platteland; 13.00 Nieuws; 13.20 Jan Vogel en zijn accordeon orkest. 14.00 Voor de Vrouw; 15.20 Prins Pannekoek, hoorspel; 15.45 Ziekenbezoek; 17.15 Malanda en zijn tango-Rumba-orkest; 17.45 Rijk Oerzee; 18.00 Nieuws; 19.15 Depar tementale uitzending; 20.05 Voet bal^ 20.15 Operaconcert; 21.15 Het Waterloo van Meneer Pratt, hoor spel; 22.45 Europese Zwemkam- piqenschappen te Monte Carlo; 23.00 Nieuws: 23.15 Viool en Piano; 23.25 Gram.pl. geval" zich in een vlaag van moe deloosheid de polsen door. De man zou zeker over enkele weken vrij komen. Nu ligt hij" met levensgevaar in de ziekenbarak. Maar de Waar heid is afkerig van gepaste vrije- tijdpassering. Hoe heerlijk zou het niet zijn, wanneer de gedetineer den in hun avondlijke verveling alle gelegenheid werd gegeven tot het kweken van een opstandige ge zindheid Dat jonge meisjes graag geziene gasten zijn in het kamp, is een be wering. die eveneens slaat als een tang op een varken. Misschien zijn ze graag gezien, komen dn en ze er niet dan bij het gebruikelijke fa miliebezoek. Rumoer om een appelbol Welk een afschuwelijk schandaal! Gedetineerden mogen eenmaal per week baden! Dat niet op 40, maar op 10 gevangenen een bewaker mee gaat, wie zal de Waarheid deze-slip of de pen kwalijk nemen? Van het vermelde feit, dat enkele onverla ten kans zagen enige dames in het publiek te molesteren, is nooit een aangifte binnengekomen, noch bij de politie, noch bij de kampleiding. Maar de Waarheid heeft gelijk; be ter dan 1500 man zonder enige kos ten in ze€ te laten baden, kan de kampleiding hen gebruik laten ma ken van de badcellen. De duizenden guldens, die voor waterlevering moeten worden betaald, zullen we dan maar op de koop toe nemen. Nog herinnert het blad aan de Kerstdagen van het vorig jaar, toen de gedetineerden werden getrac- teerd op appelflappen en de bewa kers moesten toezien. Wat men wel weet, maar niet vermeldt, is dat de appelflappen uit de cantinepot wer den betaald, van dat gedeelte van het met vlerken verdiende geld dus, dat de gedetineerden van Erfprins en van alle andere bewakings kampen voor ontspanningsmate riaal mogen besteden. Kunt u zich voorstellen, lezer, dat een bewaker, die in zijn eigen 'ge zin het schone kerstfeest kan vie ren, zich zal ergeren, wanneer een gevangene een appelbol eet? Wij willen U wel helpen. We willen enkele andere kant noch wal rakende opmerkingen, waaronder een akelige insinuatie aan het adres van enkele Helderse dames, die meezingen in het kerk koor, maar laten voor wat ze zijn. Hoe meer we er over schrijven, des te meer stuit het ons tegen de borst. Hoe korr^t de Waarheid bij deze tendentieuze berichtgeving aan de gegevens? Wij twijfelen er niet aan of onder het bewakingspersoneel bevinden zich elementen, die als medewerkers aan het communisti sche cellensysteem ook Fort Erf prins willen infiltreren. Zij sturen hun kwaadaardige sprookjes naar het orgaan, welks inhoud zo volko men in tegenstelling is met de naam.\ En intussen gaan de partijgenoten op „huisbezoek" bij gezinnen, die geen inkomsten genieten, omdat de mannen en vadg;s ais politie ke delinquenten gevangen zitten. „Verkeert u in financiële moei lijkheden? Wij willen u graag een wekelijkse ondersteuning geven, maareerst lid worden van de C.P.N."!. J. T. Wij gedenkep met bij- van het imperialisme, Z, zondere dankbaarheid dat tracht dit denk- ondag 3.1. bericht- de Secours Catholi- beeld in Europese ten Romeinse bla- qUes en (je Vaticaan- kringen o.a. in Frank- den, dat Kardinaal Missie. Wij hebben**bij rijk en in het Vati- Spellman, Aartsbis- onze bezoeken aap de caan ingang te doen schop van New-York, krijgsgevangenen- vinden. Naar aanlei- spoedig te Rome zal commando's, steeds ding van dit rapport aankomen om het een broederlijk en wordt uit Rome ge- ambt van Vaticaans- hulpvaardig gehoor meld, dat net Vati- Staats-secretaris te gevonden in de Ka- caan officieel besloten vervullen. Kardinaal tholieke pastorieën, heeft de Arabische Spellman is reeds dik- Met voldoening heb- zaak in Palestina te wijls genoemd als de hen wij kunnen vast- steunen doch daarbij vermoedelijke candi- stellen, dat de pries- tevens de hoop uit- daat voor deze vacan- ters tussenbeide kwa- spreekt dat beide par te positie, die een der men, indien onze ka- tijen in het belang van hoogste in de Kerk is. meraden slecht behan- de bevolking tot over- 9 J£pn twaalftal Ja panse Bisschoppen hebben in een herder lijk schrijven tot hun onderhorigen een waarschuwend woord gericht tegen de ont aarding welke zij toe- schrijven aan een ver- deld werden. Het eenstemming mogen keerd begrip omtrent Palestijnse inlichtin- komen. e Sinds de democratie en vrij- genblad publiceert bevrijding van Padua heid. Met name oefe- een rapport uitge- hebben meer dan 2 nen de bisschoppen bracht door de Pa- millioen personen al- scherpe critiek uit op lestijnse Missie onder daar het graf van de de controle van het voorzitterschap van de H. Antonius bezocht, geboortecijfer als- Aartsbisschop van Alleen reeds in Juni mede op het invoeren Haifa, Mgr. Georges 1.1. bezochten 400.000 van Westerse dansen Hakim, waarin a.m. pelgrims Padua. Uit in Japan. 9 De Duit- gezegd wordt, da.t Zwitserland kwamen se Protestantse veld- men jn het Westen 8 bedevaarten, uit predikers, die in Fran omtrent de Christenen Portugal 4, uit Frank- se krijgsgevangen- van Palestina niet veel rijk en Brazilië ieder schap waren en thans meer weet, dan dat zij De Vereniging der te Valbonne in Synode een minderheid vor- Ridders van Colum- bijeen zijn, hebben de men die door de Mu- bus, een der belang- volgende boodschap selmannen worden rijkste katholieke so- aan de Katholieke bedreigd, en dat zij er ciale werken in de Kerk in Frankrijk even slecht aan toe Nieuwe Wereld, gericht: „Namens ons zouden zijn als de jo- houdt dezer dagen te zelf en onze lotgeno- den, wanneer Palesti- Boston haar 75ste ten getuigen wij, dat na onder een Arabi- jaarlijkse congres. De het zeer velen onzer sche regering zou ko- 2000 afgevaardigden tijdens de harde men. In het rapport uit Noord- en Mid- krijgsgevangenschap wordt er op gewezen den-Amerika zullen gegeven was, kennis dat niet alle Arabie- zich in hoofdzaak be te maken met de ren muselmannen zijn, zig houden met de Christelijke naasten- zoals de zionistische strijd tegen de zede liefde, die geen gren- propaganda het voor- loosheid en de krach zen van land of ge- stelt, daarin gesteund ten, die haar verbrei- loofsbelijdenis kent. door de aanhangers ding bevorderen. Indonesische padvindersleiders, komende van de Wereld-Jam boree in Moisson, Frankrijk, bezochten, voor zij weer naar Indo nesië terugkeerden H.M. de Koningin op het Huis ten Bosch. Zij hadden verschillende geschenken medegenomen, zoals Indo nesische doeken, prauwen van kruidnagelen. Achteraan in het midden Z.K.H. Prins Bernhard. boven de Moerdijk, is het Zondag en dan nog niet eens voor allen. Hier ligt egn schone taak voor de Katholieke organisatie. In de strijd tegen diabolisme, de monisme, communisme, stelde de spr. zonder anderen tekort te doen, het werk der Jesuiten ten voorbeeld. Mgr. v. d. Burg sprak nog een' kort woord waarna de menigte, die nog steeds aangroeide^ werd toege sproken door de" Maria-bisschop, Mgr. Huibers, die diep onder de in druk was van alles, wat Maastricht en heel Nederland in deze dagen ge boden had aan de Sterre der Zee. Van alle kanten zijn ze gekoipen om Haar te eren. „Sub tuum presidium". Onder Uwe toevlucht, bescherming en lei ding O, H. Maagd, willen wij ons stellen, aldus Mgr. Huibers. Door Maria zal ons smeken gehoor vin den bij God. Aan het eind van zijn gloedvol be toog, drukte de grijze, vaderlijke bisschop zijn toehoorders op het hart de eerste Zaterdag, van de maand goed te vieren om zo deel te hebben aan de overvloedige genade die O. L. Vrouw van Fatima ons schenken zal. Terwijl men in de garage Jetten te Gennep be zig was met de reparatie van zijn vrachtauto werd de vrachtrijder Th. Bou- mans uit Heyen tussen zijn J wagen en een passerende vrachtauto gedrukt. Hij werd zodanig gewond dat 1 hij enkele minuten later ]\stierf. Het slachtoffer laat I een vrouw met 5 kinderen i achter" Tegen de 56- jarige agent J. van der Schans te Groningen die tijdens de bezetting zich een actief S.D.-helper had betoond, tengevolge waar van vele illegalen en joden de dood vonden of naar concentratiekampen wer den gezonden, werd door de Groninger kamer van het Bijz. Gerechtshof le venslang geëist. ïj; De St. Vitus te Hilversum heeft vorige week haar nieuwe klokken gekregen. Zij zijn Zondag plechtig door de vicaris-generaal van het Aartsbisdom Mgr. Huur- deman, gewijd. De re cherche heeft een 37-jari- ge Hilversummer gear resteerd, die op een fiets pad op de Larense heide een meisje van haar fiets trachtte te trekken, wat hem niet gelukte. Zater dag had dezelfde man bij het Sportpark gepoogd een zesjarig meisje mee het bos in te lokken. De man stond ongunstig bekend. ïfc Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten in Nederland over de week gedaan. De verkoop van vlees te Terneuzen is stop gezet. sjs Maandagmiddag heeft het seniorenconvent uit de gemeenteraad te Den Haag aan de oud-bur gemeester, te zijnen huize in tegenwoordigheid van mej. Rueb, de ontwerpster en vervaardigster, een gou den medaille aangeboden, In een massale avondvergade ring Zaterdagavond op het O.L. Vrouweplein/in tegenwoordigheid van vele Bisschoppen gehouden, sprak Pater Dr. C. Friethoff O.P. over de taak die de katholieke or ganisaties hebben bij de toewijding der'mensheid aan Maria. De spreker begon met te wijzen op de grootheid van God, die onuit sprekelijk is. Als wij iets willen zeg gen, betrekking hebbend op Gods grootheid, doen wij dat veelal met beeldspraak. Doch Christus' Koning schap is geen beeldspraak. Hij is Koning en zal alle koningen der aarde komen oordelen. Jezus is èn God èn mens en als zodanig is Hij ook onze Koning. Daarna ging Pater Friethoff in een duidelijk betoog na, wat de taak van het koningschap is. Er zijn autocra ten geweest, die regeerden zonder rekenschap af te leggen van hun da den. Anderen legden een eed af op een grondwet, die hun macht be perkte, weer anderen kroonden zich zelf tot keizer, imperator van een wereldrijk. Vandaag zijn het presi denten, leiders, wat doet de namen ertoe? Een koning moet het welzijn van zijn volk behartigen, vergrijpt hij zich daaraan, dan wordt'het een tyran, dan ziet hij alleen het voor deel van eigen huis of eigen partij. Christus echter behartigt niet alleen de belangen van zijn volk. Hij geeft ook de middelen om zijn wetten uit te kunnen voeren. Hij heeft ons be vrijd uit de greep van de usur pator der hel. Naast de koning, staaat de ko ningin, zegt de psalmist. En zo is het de tijden door geweest. Ook dit is geen beeldspraak, maar realiteit. Maria is een regerend vorstin in 't rijk van Christus, zij deelt de gena demiddelen uit, die Hij geeft aan zijn volk. Niet de enkeling, maar de gemeenschap moet Maria eren en zich aan Haar en Haar Zoon toewijden. Dat geldt voor de klein ste gemeenschap, het gezin,', zowel als voor de grootste, de wereld. Heel de maatschappij moet aan Christus worden toegewijd. Koninkrijken provincies of wat voor organisatie ook, moeten de Koning en Koningin eren en zich aan Christus en Maria toewijden. Het begrip toewijding werd door prof. Friethoff uitvoerig toegelicht. De Middeleeuwen zijn ons vooral in hup gilden, ten voorbeeld wat be treft de Mariaverering. Hoe werden- toen niet Maria's hoogdagen gevierd. En hoe is dat nu? Slechts één dag, NOC NIET VAN DE BON Met voortdurende regelmaat be reiken ons uit vakkringen ge ruchten, dat binnen enkele maan den, (men is overwegend geneigd reeds als vroegste datum de eer ste October te noemen) het rook gerei van de bon zal gaan. Men meent te weten, dat de prijzen van sigaretten en tabak een niet onaanzienlijke stijging zullen te zien geven, waardoor het verbruik binnen zekere grenzen kan wor den gehouden, die ongeveer het huidige, van overheidswege gelei de gebruik zullen benaderen. Bij'informptie is ons gebleken, dat deze geruchten, hoewel niet van grond ontbloot, op dit ogenblik toch niet meer dan geruchten zijn. Inder daad bestudeert de-overheid de mo gelijkheid de tabaksartikelen vrij te gven. Het probleem is zeer gecom pliceerd. Mij heeft hier niet alleen te doen met de bevoorrading, van rokend Nederland op lange ter mijn, men ontmoet ook het pro bleem van de prijzen in het raam van de totale kosten, welke het le vensonderhoud uitmaken. Het zou wellicht mogelijk zijn, door een op voeren van de prijzen het roken binnen zekere perken te houden, maar van de andere kant zou daar door een druk op het levenspeil kunnen worden uitgeoefend, die fataal zou kunnen zijn voor de sta- "biele verhoudingen. Het is dan ook aan te nemen, dat een vrijkomen van de rookartikelen niet op kort zicht te verwachten is. De eerste maanden zal men aan de distributip gebonden blijven. Wat daarna zal gebeuren, hangt ten nauwste samen met de prijzen, die op de wereld markt zullen worden gevraagd en besteed voor de aankoop van ta bakken. Is er een redelijke oplos sing van de moeilijkheden, die zich bij een vrijgeven van rookartikelen voordoen, te verwachten, dan be staat er een zeer grote kans dat dit fcok inderdaad een feit zal worden. De steenkoolexporf van het Ruhrgebied De besprekingen tussen vertegen woordigers van de Britse en Ameri- kqgnse militaire besturen en een Franse delegatie over de steenkool export van het Ruhrgebied, zijn Maandag te Berlijn begonnen. De besprekingen, aldus Britse kringen, zijn uitsluitend van voorbereidende aard. van 17 t/m 23 Augustus 1947 bedroeg voor: Para- typhus 25. roodvonk 35, diphterie 97, poliomyelitis Anteror Acuta 34, malaria 38. Gisterenmorgen is op het fabrieksterrein van de essencefabrieken Polak en Schwarz te Hilversum 'n 49-jarige metseitiar van een hoogte van zes meter op een stenen vloer geval len en op slag gedood, sj; Bij een aantal ingezetenen van Terneuzen hebben zich de laatste dagen na het eten van vlees vergif tigingsverschijnselen voor geslagen door de Rijks munt, met inscriptie o.a. van: de gemeenteraad van 's Gravenhage aan den burgemeester bij diens af treden. Doordat hij met zijn rijwiel in aanraking kwam met een handwa gen, viel de 13-jarige Th Verstappen uit het woon wagenkamp Gorinchem met zijn hoofd tegen de laadbak van een juist pas serende vrachtauto. Hij bekwam een grote hoofd wonde en overleed onmid dellijk. ij; In verband met hun trouwplannen ging gisteren de 30-jarige heer H. S. met zijn 23-jarige verloofde mej. L„ beiden uit Alphen aan de Maas per rijwiel naar Tiel voor het doen van inkopen. Te Wamel werden zij aange reden door een vracht auto, bestuurd door Th. K. De heer S. werd op slag gedood, mej. L. moest met ernstige kwetsuren naar het ziekenhuis te Tiel worden overgebracht. De chauffeur verkeerde ver moedelijk onder invloed van sterke drank. Ver moedelijk doordat vonken uit een fornuis vielen is Maandagmorgen brand uit gebroken in een schuur van de veehouder W. Poot. Ook een belendende stal stond spoedig in lichte laaie en het dak van het woonhuis vatte vlam. Schuur en stal brandden geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Vier Canadese journalisten zullen Maan dag a.s. op Schiphol aan komen voor een veertien daags bezoek aan Neder land, uitgenodigd door het Canada instituut te Rotter dam. De staking bij de N.V. Meel fabriek „Holland" te Amster-1 dam, die twee weken geleden begon, duurt nog onverminderd voort. De stakingsleiding is niet voornemens, zo deelde zij me de, het destijds door burgemees ter d'Ailly gegeven- advies: Eerst aan het werk gaan en dan onderhandelen, op te' volgen. De directie van de Holland' maakt bekend, dat een aantal ba zen van de fabriek geassisteerd door ander personeel het meel, dat warm begon te worden, uit de kamers verwijderd heeft en voor vervoer gereed' heeft gemaakt. De militairen distribueren het meel onder de bakkers. Met deze werkzaamheden zullen enkele da gen gemoeid zijn. Het grootste ge deelte van de 160 ton regerings- tarwe die uit de karen was ge haald en inmiddels gedroogd is, blijkt ha onderzoek nog voor c'e consumptie geschikt te zijn. De directie van de Holland heeft van een aantal meelfabrieken in het land de toezegging gekregen, dat, zo het nodig mocht zijn, zij meel naar Amsterdam zullen sturen, zodat de meelvoorziening van de hoofdstad in ieder geval gewaar borgd is. De in hartstochtelijke woorden gestelde oproep, om aan het werk te blijven, die de Belgische eerste minister Spaak, Zaterdag j.I. tof de metaalarbeiders in het Luikse heeft gericht, heeft niet mogen baten. Enkele uren nadat Spaak zijn radiorede had uitgesproken besloten de arbeiders met een meerderheid van 80 procent der genen, die bij' een vakbond zijn aangesloten, de werkzaamheden Maandag niet te hervatten. Hierdoor is een arbeidsconflict in het leven geroepen, dat waarschijn lijk een ernstige weerslag zal heb ben op de andere Industriegebieden van het land. De arbeiders eisen de uitkering van een dertiende maand loon, die zij als een aandeel be schouwen in de belangrijke win sten, die de metaalindustrie in het afgelopen jaar heeft gemaakt. De werkgevers, die door de loonstop verhinderd worden hun personnel hogere lonen te betalen, zijn bereid deze premie van een extra maand- loon uit te keren, doch de Belgische regering is van mening, dat een dergelijke premie een verkapte loonsverhoging is, dat de toeken ning daarvan onmiddellijk tot een soortgelijke eis in andere takken van industrie zou leiden en de door de règering ingevoerde prijzen- en loonpolitiek illusoir zou maken. Zij wijst de uitbetaling van een derge lijke premie dan ook categorisch i van de hand, waarbij zij zich in net bijzonder beroept op de conclusies, waartoe men op de nationale ar- beidsconferentie tussen vertegen woordigers van vakbonden,- werk gevers en regering is gekomen, na melijk, dat de loonstop in ieder ge val gehandhaafd moet blijven, wil het land niet in een economische crisis geraken. Opmerkelijk is intussen, dat de werkgevers in de metaalnijverheid zich bereid hebben verklaard, in dien het dan niet mogelijk is de lo nen te verhogen, in ieder geval bij te dragen tot een verlaging van de kósten van het levensonderhoud door een vermindering van de Rrijs van staal, dat bestemd is voor de binnenlandse markt, met frs 100 per ton. De heer Spaak verklaarde in zijn betoog van mening te zijni» dat deze geste navolging zal vin den en hij legde er de nadruk op, dat de frs 80 millioen winst, die de metaalindustrie op deze wijze derft, tezamen met de frs 120.000.000, die deze op de uitvoer betaalt en welke opbrengst zal worden aangewend voor sociale doeleinden, meer be draagt dan het bedrag dat de uit- jiering van een 13de maand loon zou vertegenwoordigen. Middenstand in de luiel Intussen duurt dé strijd tegen de levensduurte in België voort, een scherpe controle wordt uitgeoefend op de prijzen en in de afgelopen drie weken werden tijdens 35.000 bezoeken, die ambtenaren aan ver schillende winkels brachten, niet minder dan 7.000 processenverbaal opgemaakt. Behalve het opleggen van een flinke boete kan een der gelijk procesverbaal de "sluiting voor twee of zes maanden van .de betreffende zaak betekenen. De middenstand protesteert hevig tegen de willekeurige en onredelijke wij ze waarop de controleurs te werk zouden gaan en het Verbond voor de Middenstand te Antwerpen heeft reeds doen weten? dat, indien deze controlemaatregelen niet worden verzacht, de winkeliers op 11 Sep tember hun zaak zullen sluiten. De regering schijnt echter voet bij §tuk te zullen houden. Zaterdag verklaarde minister Moens de Fer- nig, minister voor de ravitaillering, niet te zullen zwichten voor de ac tie van de middenstand en geen amnestie op grote schaal te zullen toestaan voor de meer dan 850 win keliers, die in ernstige overtreding zijn bevonden en wier winkels ge sloten zijn. Aan de guerillastrijders De nieuwe Griekse premier The- mistocles Sophoelis heeft in een uiteenzetting van zijn politiek aan het Griekse parlement „onvoor waardelijke" amnestie aan alle guerilla-strijders aangeboden, die - hun wapens neerleggen. Hij beloofde, dat een internatio nale commissie zou worden uitge nodigd om er op toe te zien, dat de amnestie zou worden verleend. „Wanneer de opstand definitief ten einde is aldus Sophoelis, „zal de regering algemeene amnestie verle nen aan allen, die in de gevangenis sen verblijven". Ook de positie van de Grieken, die. naar eilanden aan de kust verbannen waren zou „zon der ideologische vooroordelen" in overweging ggnomen worden. Hier na zouden de'gedeporteerden in vrij heid gesteld worden. Indien echter het aanbod der regering niet zou worden aanvaard, zou de regering de gehele natie in het geweer roe pen om de opstand medogenloos te onderdrukken. Voorts beloofde So phoelis o.m. de levensstandaard van de arbeidersklasse ten koste van de bezittende klasse op te voeren en maatregelen te nemen om de vrijhe den van de vakverenigingen te waarborgen. Zodra er „geen samen zweringen meer worden beraamd" zou Griekenland bereid zijn met zijn noordelijke buurstaten vredelievend samen te berken. Van Haersolte niet vrij Van de zijde van het ministerie van justitie wordt medegedeeld, dat het in enkele dagbladen op genomen bericht betreffende vrij lating op last van de minister,van justitie van J. W. Baron van Haer solte van Haerst, voormalig ge machtigde van de leider der N. S. B., onjuist is. Baron van Haer solte bevindt, zich nog in een der kampen van" het directoraat-gene raal van bijz. rechtspleging en zijn vrijlating ligt niet in het voor nemen van de minister. BRANDSTOFFEN VOOR KAMERBEWONERS Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon 74 BV van de aan kamerbewoners e.d. uit te rei ken brandstoffenkaart TB 707 gel dig is voor het kopen van drie een heden vaste brandstoffen. De bloei van de Victoria Regia Grote belangstelling blijkt nog steeds te bestaan voor de bezich tiging van de bloeiende Victoria Regia. Vorige week kwam reeds de 10,000ste bezoeker. Ook deze week kan men de bloeiende Vic toria zien in de Hortus Botanicus te Amsterdam op Dinsdag 9 en Woensdag 10 September des av. van 810 uur. HET 14e LANDELIJKE CONGRES Van de Katholieke Middenstandsbond Op het 14e Landelijk Congres van de Ned. Kath. Middenstandsbond zullen enige zeer belangrijke prae- adviezen worden uitgebracht. Drs. H. J. J. Neefs, Secr. van de Nederl. Kath. Vakbond voor de Tex tiel Detailhandel te Amsterdam wijst bijv. in zijn prae-advi.es „De principiële Vakorganisaties voor de Detailhandel" op uitermate duidelij ke en heldere wijze op de belangen van stands- en vakorganisatie in het huidige economische leven en komt daarbij o.m. tot het besluit dat de verhoudingen in Nederland een vol doende reden vormen voor de nood zakelijke binding naar godsdienstige overtuiging in de vakorganisatie. De differentiatie in de economi sche functie moet uitdrukking vin den in de wijze, waarop de vakorga nisaties in het apparaat der Midden standsorganisatie worden ingescha keld. met name ten aanzien van de inschakeling der vakorganisaties voor de detailhandel" en het am bacht. De publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie veronderstelt een zekere ma te van gemeenschapsbewustzijn bij het bedrijfsleven. De vakorganisaties zijn de licha men, waarin dit gemeeryihapsbe- wustzijn is geconcretiseerd. Aldus Drs. Neefs. in zijn vrucht bare verhandeling over het in deze tijd zeer actuele middenstandspro bleem der principiële vakorganisatie. 40.000 kg hooi,verbrand Gisternacht om half drie brak brand uit bij de veehouder C. Vonk te Oostzaan. De brand begon in de hooiberg, die met ruim 40.000 kg hooi gevuld was. Hooibroei was hiervan de oorzaak. Ondanks het spoedig ingrijpen van de plaatse lijke brandweer brandde de hooi berg totaal uit. De belendende per celen bleven behouden. R. Met het s.s. „Tabinta" van de Mij. „Nederland" vertrokken 750 emigranten, landbouwers met hun familie, naar Canada. In deze tijden zoeken velen een nieuw home. |U| ET SEPTEMBER, zegt men, komt de „r" in de maand. De herfst begint, het najaar. De avonden vallen eerder, de nach- ten worden langer en kouder. Misschien is de „r" dit jaar meer welkom dan anders, want het is odk de eerste letter van regen - en daar heeft men reeds lang naar uitgezien. Het aan- schijn van de aarde is ver-% droogd en verdord, al is het hier in ons Noord-Holland gelukkig niet zo erg als elders, in het Zuiden en Oosten van het land, waar bos en heide brandden en voor grote bedragen schade werd aangericht. Hoe moeten we dit zien? Is dit een les, een waarschuwing, een teken? Wat wil dit alles ons zeggenLaten we niet oppervlakkig aan de dingen voorbij glijden. Alles spreekt een taal. MARCUS FEUILLETON door PETE FALCON 5. „Goecj", zei Burns. „Dan neem ik hem wel mee. Ik heb op het ogen blik toch niets om handen, ik rijd hem wel even naar huisals hij tenminste in staat is zijn adres op te geven." Dit bleek inderdaad het geval te zijn, want Fred stond op, uitte een enigszins zonderlinge, doch in zijn toestand verklaarbare juichkreet en vertelde Burns dat hij de beste ke rel was, die er op God's aardbodem rondliep. „Ikik zou me aan niemand toevertrouwen," sprak Fred met on regelmatige nadruk. „Maar jou.... volg ik blindelings. Jij mag me naar mijn kamers op Wilfred-Square rij den enhikals je je netjes gedraagt, geef ik thuis nog een borrel weg. Enthousiast besloot hij: „Dandan proberen we die stem van dat vrouwtje te vinden., reuze idee, zeg!" Burns, nam zijn vriend vrij hard handig bij de arm en bromde: „Er valt niks meer te borrelen en naar een vrouwenstem zoeken, doe dat maar met de een of andere idioot., ik gooi jou je bed in en denk er om, dat ik verder geen last van je heb" Enige minuten later huppelde Fred Vandijke, geflankeerd en ge steund door William Burns en agent Turney, door de grote hal, nage staard door ontstelde burger-ogen en gestrenge politie-ogen. Nadat de halve omwenteling van de draaideur Fred de nodige vrolijkheid had be zorgd hetgeen de wrevel van Burns opwekte werd hij naar de politie-parkeerplaats gesleept, waar de dienstwagen van de inspecteur stond. Even later plofte zijn vriend op de achterbank neer. „Welk nummer op dat plein?" vroeg Burns, terwijl hij achter het stuur plaats nam. „Omdat jij het bent, nummer 14," lachte Fred uitbundig. Zijn poging om Burns een vriendschappelijke klop op de schouder te geven, mis lukte, doordat deze de wagen vrij snel startte. Terwijl de inspecteur de euto in snelle vaart naar Wilfred-Square reed, mopperde hij voor zich heen: „Komt altijd uit wat ik zeg. Weer zo'n vent zit blijkbaar in de knoop over een vrouwenstem. Bedrinkt zich en het scheelde maar een haar of hij was voor een nacht de petoet ingedraaid. Ik ben eigenlijk net gek, dat ik me druk voor hem maar. Enfin HOOFDSTUK II. William Burns sloot de slaapka merdeur van de kleine flat, Wilfred- Square 14, waar hij zijn jonge vriend Fred Vandijke netjes in bed had ge- deponeerdl Deze had zich. zodra hij de aanraking voelde met de matras, van zijn moeilijkheden op dit on dermaanse niets meer aangetrokken en zich, dank zijn benevelde toe stand, willoos in Morpheus armen geworpen. De inspecteur keek in de kleine zitkamer rond en stelde vast, dat zijn vriend zich nog steeds omring de met een hoeveelheid wetenschap pelijke lectuur. „Geen nietsnut geworden dus", mompelde hij. „Studeert blijkbaar nog steeds. Bliksems, dat is niet mis!" De aandacht van de inspecteur werd getrokken door een prachtig radiotoestel in de hoek van het ver trek. Hij liep er heen en bemerkte, dat het eigen-bouw was met toepas-' sing van de nieuwste snufjes. Prac- tisch alle golven, tot de kleinste toe, konden worden ontvangen. Het ver wonderde de inspecteur feitelijk niet want Vandijke had zich steeds voor de radio-techniek geïnteresseerd en zelfs in vakbladen geschreven. Hij liet zich in een clubfauteuil zakken. Op de tafel lag een pakje cigaretten en Burns eigende zich er een toe. „Heb ik wel verdiend met mijn goede daad", grinnikte de inspec teur. Hij inhaleerde diep en liet de rook langzaam door zijn mond ont snappen. Wanneer zijn collega's hem dit zagen doen, wisten ze dat Burns „het lek had gevonden", dat hij zich op zijn gemak voelde en vatbaar was voor milde overwegingen. De inspecteur vond dat Vandijke er ge zellig bij zat tenminste heel wat gezelliger dan hij zelf op zjjn sof- kamers in Mandry-Street. „Had eigenlijk met Fred samen moeten blijven wonen", mijmerde hij. „Zou lang niet gek zijn geweest ik kon met hem overweg en hij is geen vent die je-steeds aan je hoofd maalt om verhalen over je politiewerken. Het valt me eigenlijk van 'm tegen, dat hij zat te ijlen over die vrouwen stem. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3