Ni DOOF? Bend acl De „Song of Bernadette" f Goederendiensten KAAN-ASJES Dr. van i De heiligverklaring van de Montfort Mgr. Jan Olav Smit Sociale Zekerheid Eerste en aank. BEDIENDE Jac. Smit r PAKHUISBAAS Wasserij „De Lelie" Een MEISJE voor de persafd. en een goede STRIJKSTER WELKE NETTE JONGEN wil een goed vakman worden? J L. O. P. EMBALLAGE-KNECHT gevraagd. v ADVERTEERT IN DIT BLAD! Aanvang der lessen A. COVERS Dansinstituut JOH. VAN BERKUM DUO WI-JO bij W. Strooper Eenigenburg TUBENVERF Theo Groothuizen Te huur: 31/2 tons vrachtwagen A. KOK, Heiligeland 9, Alkmaar ENGELS Th. Haring, Leraar Engels M.O. j MIDDENSTANDSOPLEIDING INSTITUUT „GLOBE" „Z IJ P E N A 350 J A A R" Nieuwste gehoor-apparaten ZIJDEWINDER KERMIS Nieuw NoordhoIIandsch Dagblad Het beste stuk in het huusbedrief is een goed en handig wief Vraagt Donderdag „KOORN'S" op Uw bon VERZENDT UW GOEDEREN Gewap Zal China n hulp bied PAG. 4 A A A A A\ 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 9 September 1947 Minister Mansholt opende het Internationaal Congres voor Platte landsvrouwen in het Concertgebouw te Amsterdam. Links van Minister Mansholt Mevr. W. Evers-Dijkhuizen, voorzitter van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Plechtige viering te Schimmert In de Apostolische School van de Paters Montfortanen te Schimmert is Maandag het feest van de Heilig verklaring van De Montfort gevierd met een plechtigheid waaraan de Pauselijke Internuntius Mgr. Paolo Giobbe, alsmede de Bisschoppen van Haarlem, Breda, Den Bosch en Roer mond de^Jnamen, alsmede verschil lende Missie-bisschoppen, prelaten en hoofden van Nederlandse kloos terorden. In de parochiekerk vèn Schim mert pontificeerde de Internuntius een plechtige Hoogmis, waarna in 't Klooster van de Paters een receptie plaats vond. waarbij o.a. ook be halve de reeds genoemde autoritei ten de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben en de Rector-Magnificus van de Kath. Uni versiteit. prof. Mulder, en tal van geestelijke en wereldlijke autoritei ten uit het gewest gelukwensen kwamen aanbieden aan de Provin ciaal-Overste van de Paters Mont fortanen en de Zustercongregatie de Dochteren der Wijsheid. 's Middags vond een feestbijeen- komst plaats, waarbij Anton van Duinkerken een rede hield' over de betekenis van de Heilige de Mont fort en het Maastrichts Stedelijk Or kest en de Kon. Zangvereniging Maasstrechter Staar een nieuwe compositie van Marius Monniken dam voor koor en orkest uitvoerden. Cor Wals voor de Raad van Cassatie Cqr Wals, die eens op Nederland se en buitenlandse wielerbanen suc cessen oogstte, hoorde Maandag voor de Bijzojider Raad van Cassatie zijn beroep verwerpen. Het Bijzondere Gerechtshof te 's Hertogenbosch had de ex-wiel- renner wegens dienstneming bij de Waffen SS en wegens zijn optreden als opzichter over frontarbeiders in Polen veroordeeld tot 15 jaar gevan- giensstraf. De procureurfiscaal van de Bijz. Raad had geconcludeerd tot 12 jaar met aftrek. Gymnasiasten en HBS-ers naar Amerika Met het «m.s. Tabinta" waarvan het vertrek tot heden is uitgesteld zullen, behalve een aantal emi granten 21 Nederl. gymnasias ten of HBSers meegaan die dit jaar het eindexamen hebben af gelegd. Zestien van hen, aange wezen doorde inspecteurs van het M.O. zijn uitgenodigd door „Hope College" te Michigan, om een be zoek te brengen aan Holland- Michigan. De vijf anderen, uitge nodigd door de „American Field Service", zullen enige andere plaatsen bezoeken. Voortournooi wereld kampioenschap Correspondentieschaak Georganiseerd door de C.C.A. (Intern. Correspondence^ Chess As sociation) is het voortournooi om het wereldkampioenschap corres pondentieschaak begonnen, met 90 deelnemers uit 18 verschillende landen in Europa, Noord- en Zuid- Amerika en Australië. Nederland neemt eveneens deel en wordt ver tegenwoordigd' door 4 spelers, de heren Th. D. van Scheltinga en ir. H. Mondria te Amsterdam, K. D. I Mulder van Leens, Dijkstra te Wier (Friesl.) en P. van 't Veer te Den Haag. Er wordt in 10 groepen gespeeld, waarvan de winnaars in de kam- pioensgroep zullen uitkomen. De zetten worden zoveel mogelijk per luchtpost verzonden, hetgeen niet wegneemt, dat enkele bekende Zuid-Amerikaanse spelers, die nogal diep in de binnenlanden wonen, ongeveer een maand nodig hebben om er een zet te ontvan gen, of aan de tegenpartij te doen toekomen. Het tournooi zal dus geruimen tijd in beslag nemen. Het Nederlandse kampioenschap cor- respondentiesohaak, georganiseerd door de Kon. Ned. Schaakbond, werd voor 1946 gewonnen door de bekende Friese speler Mulder van Leens Dijkstra. „Het is geweldig" In het Collegium Canisianum aan de Tongersestraat te Maas tricht hadden wij even gelegen heid een woord te wisselen met Mgr. dr. Jan Olav Smit, titulair Bisschop van Paralo, die te Rome, verbonden aan het hoogste kerke lijk college, de belangen der Nederlandse Kerkprovincie be hartigt. „Als ik zo alles overzie", zegt Monseigneur tussen twee trekjes aan zijn sigaar zónder bandjes, want die zijn er al door Maastricht's jeugd vanaf gehaald, „dan moet ik zeggen, dat het overweldigend is". In Rome, temidden der spontane Italianen, is Mgr. Smit wel het een en ander gewend, en vele congres sen, nationaal en internationaal, heeft hij reeds hügewoond, maar nergens nog heefWz.H.E. zoveel ent housiasme en een zo massale deel name, iedere dag opnieuw, mede gemaakt. Veel lof had Mgr. o^ok voor de organisatie, die vele maanden ge- eist heeft en waarbij een berg werk verzet is. 1 „Ik ben hier graag" zegt Mgr.,, „ook al is het erg druk." Van de Paters Jezuiten horen wij, hoe Mgr. Smit nog tijd vindt cm met velen een vriendelijk woord te wisselen en hoe hij vooral gezien is bij de jeugd. Er zijn vele Bisschoppen in de stad, op één meer of minder kijkt men in Maastricht gedurende deze dagen niet, maar weinigen zijn zo populair als Mgr. Jan Olav Smit. Post voor de „Piet Hein" Opvarenden van H. M. torpedo- bootjager „Pigt Hein", die op 16 September de haven van La Valetta (Malta) zal aandoen, kunnen door post gewone en aangetekende brieven en briefkaarten uitgereikt krijgen, mits deze uiterlijk op 11 September a.s. op de post gedaan is. Ook bloem op rijstbon Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat op de reeds aan gewezen bon L16 reserve voor 250 gram rijst, kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits naar keuze ook 250 gram bloem of niét uit rijst bereid kindermeel of zelf rijzend bakmeel kan worden ge kocht.' Jubilea bij Bensdorp Zaterdag heeft de Bensdorp NI *V. te Bussum op grootse wijze het feit gevierd, dat de algemene directeur, de heer L. F. M. Bensdorp, '25 jaar het directoraat heeft vervuld. Daar naast i^erdacht men het feit, dat drie en dertig jubilarissen 50. 40 of 25 jaar aan de fabriek verbonden wafen. Vele gasten uit Italië, Wenen en de Amerikaanse directie woon den de viering bij. Na hartelijke toespraken bood het personeel de jubilerende directeur een fraai gedenkraam aan, uitbeel dend het geïdealiseerd verleden en de hoopvolle'toekomst van het be drijf. Z. H. de Paus had de heer Bens dorp onderscheiden door de benoe ming in de Orde van de H. Gregori- us de Grote. De directeur sprak hierna de drie en dertig jubilarissen toe en bood ieder van hen een fraaie oorkonde en een'gratificatie aan. Het Italiaans bedrijf, waarvan de directeur zijn zilveren jubileum vierde, huldigde directie en personeel in een enthou siaste Italiaanse rede. Tot besluit van de dag voerde het Nederlands Volkstoneel „De Spook trein" op. Rede van Mr. Dr. van Rhijn Onder auspiciën van de „Com merciële Club" in Riche te Gronin gen hield mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken, een cau serie over sociale zekerheid. Reeds gedurende de oorlog, aldus de heer van Rhijn, werd in Enge land, Amerika, Canada en Austra lië, de noodzakelijkheid gevoeld van een „social security", een re delijke sociale zekerheid voor alle werkers van goede wil. Spr. wees in dit verband op het Plan Beve- ridge, zoals dat reeds i.n 1941 in Engeland werd ontworpen. Om de vrees weg te nemen, die iedere werknemer voelt, is volgens spr. allereerst een ouderdomsverze- kering noodzakelijk. Hierin moet niet alleen de klasse der loonarbei ders, maar ook de groep der kleine zelfstandigen (600.000 in Neder land) worden opgenomen. De wer keloosheid verzekering is ook een belangrijk onderdeel der sociale zekerheid. Spr. was van mening, dat de zgn. werkeloosheidskassen zoals die voor de oorlog bestonden, moésten worden gedragen door de Ontroerende film die een schitterende getuigenis is Jennifer Jones, de regisseur van „Het lied van Bernadette", de Ame rikaanse film van Lourdes. die dezer dagen in de Mabi te Maastricht haar Nederlandse première beleefde, is gelukkig niet voor de verleiding be zweken om dit religieuse geven op een sentimentele of dramatische wijze uit te beelden. Toch weet hij een zekere ontroe ring in het werk te leggen, die deze film in zijn geheel aantrekkelijk maakt zonder over te gaan tot een zoetsappige sfeer, die vooral vroeger het kenmerk was van religieuse films. In al haar kinderlijke eenvoud en oprechtheid wordt ons Bernadette voorgesteld, het ongeletterde her derinnetje, dat zich in al haar onno zelheid toch niet van haar stuk laat brengen, noch door haar familie, noch door haar overheid. Wij zien het rustige stadje, na de verschijnin gen in de grot van Massabielle aan de Gave-oever, verdeeld in twee kampen, gelovig en ongelovig. En Bernadette, die haar jonge leven ziet verlopen in haat en afgunst van vreemden, met wie zij niet te ma ken heeft gehad. De verschijningen brachten haar geen geluk, naar men selijke berekening. En de strijd te gen'kerkelijke en wereldlijke over heid heeft zij alleen te dragen. Dit alles wordt op een uiterst fijn gevoelige wijze in beeld gebracht, ook de processies en wonderen, zij getuigen van een opvatting waar voor wij respect moeten hebben. Veel bewondering konden wij op brengen voor dit stuk apostolaat, waardoor meerderen bereikt zullen worden dan door woord en geschrift. De beelden en het spel boeien de toeschouwer van 't begin tot het einde en is een, Maria-film, die wel als geen andere past in het kader van dit Mariacongres. Katholiek Nederland zal van deze film veel goeds beleven. LOU STEYGER. overheid, ondernemer en arbeider tesamen. De wachtgeldregeling, aldus spr.,. is van veel belang, ook in de toe komst, daar op deze wijze de band tussen werkgever en werknemer blijft bestaan. Vervolgens noemde de heer van Rhijn de ontslagregeling, die tot nu toe nog veel te wensen overlaat. De opzeggingstermijn van de loonarbei der moet verlengd worden, aldus sp[., zodat het niet meer mogelijk is een arbeider, die b.v. 25 jaar bij dezelfde firma werkzaam is ge weest," na een week te ontslaan. Nog beter zou een regeling zijn, waarbij een onredelijk ontslag zou worden voorkomen door middel van een instantie, waarin naast de arbeider en ondernemer van een bepaalde bedrijfstak, een kantonrechter zit ting» zou hgbben. Een onderlinge regeling van geschillen betreffende ontslag zou zeer zeker toe te jui chen zijn. Montgomery naar Brussel Maarschalk Montgomery zal Don derdag 18 September op uitnodiging van burgemeester van de Meule- broeck een officieel bezoek brengen aan Brussel. De burgemeester zal hem de ju.welen, de ster en het kruis van het grootlint der Leopoldsorde overhandigen. BEURSPRAATJE De eerste beursdag van de week zette niet ongunstig in. Nadat Vrij dag met 1,6 millioen gulden in obli- gatiën en ruim 2 millioen gulden in ''aandelen een „behoorlijke omzet was bereikt, viel ook Maandag een be trekkelijk geanimeerde stemming waar te nemen. Het publiek bleek wederom enige belangstelling aan de dag te leggen en de grootste aandacht ging weer uit naar olie-, industrie- en scheep vaartaandelen. Hierin heerste een vrij vaste stemming, maar na het vaststellen der hoofdkoersen kregen winstnemingen de overhand zodat in het vrije verkeer een teruglopende tendenz viel te bespeuren. De affai re was wederom in de drie genoem de afdelingen van een zelfde behoor lijke omvang als de vorige week. Koninklijke Olie noteerde hoofd- koers 5 punten beter op 428V2, waar na de notering echter niet geheel gehandhaafd bleef.) Dordtse Olie hoger in sympathie met het hoofd fonds. Industriëlen waren vast ge oriënteerd op enkele uitzonderingen na, zoals Nederlandse Ford, die 5 en de Nederlandse Kabel, die 6 terugliep. Daarentegen was Calvé Delft opmerkelijk vast, kennelijk de koerswinst inhalend, die de certifi caten van dit fonds nog op Unilever ten achter zijn. De hoofcjkoers was 184, waarna de prijs ot 181 afbrok kelde. De aandelen der internatio-. nale industrieconcerns waren per saldo niet veel veranderd, Unilever eerder iets lager. Fokker noteerde onveranderd op 210, Wilton Feyen- oord liep op van 218 tot 225%u De scheepvaartmarkt was wederom ge animeerd met name voor Rotterdam se Lloyd, die 5 punten hoger lag. Ook de andere scheepvaartpapiereii waren goed gedisponeerd. Wat de overige afdelingen betreft, deze wa ren niet van groot belang. De Indi sche fondsen bleven vrijwel ver waarloosd, ofschoon hier en daar een kleine koersverbetering viel waar te nemen, o.a. voor enkele ta- bakspapiere'n. Men geeft er de voorkeur aan de verdera ontwikke ling van de IndonesischAkwestie tot na de terugkeer van dr. van Mook uit Amerika af te wachten. Indische cultuurbanken waren aan de vaste kant. Aandelen Nederlandse Bank waren heden weer voor het eerst verhandelbaar, maar een notering kwam-nog niet tot stand. Op de be- leggingsmarkt ging niet veel om en bleven de koersen vrijwel onveran derd. Amerikaanse waarden licht af brokkelend overeenkomstig Wall- street. Prolongatie 2 1/4 procent. De pilóöt van rabbijn Korff vrijgelaten PARIJS, 9 Sept. (Reuter.) Vol gens welingelichte kringen, die nauw contact onderhouden met de Franse politie, is het vliegtuig dat men wilde gebruiken „om Londen te bombarderen", eigendom van de Franse staat en werd het ter be schikking van de samenzweerders in hej. complot gesteld om de arresta ties te kunnen verrichten. De Franse politie heeft medege deeld, dat de piloot, die met Rabbijn Baruch Korff werd gearresteerd, hedenmorgen is vrijgelaten. De re den van zijn vrijlating werd niet op gegeven. In welingelichte kringen zegt men, dat de piloot in werke lijkheid een Franse piloot is, die met de politie samenwerkte vanaf het ogenblik, dat de „terroristische plannen" ontdekt werden. De Franse politie heeft een man gearresteerd, van wie men aan neemt, dat hij de maker is van de bommen, welke door de groep-Stern boven Londen zouden worden afge worpen. De door de politie in een voorstad van Parijs gevonden zes bommen waren vervaardigd uit handblus- apparaten van een halve meter lang. De blussubstantie was er uit verwijderd en vervangen door ont plofbare. stof, waarschijnlijk gelig nite. Men had de apparaten voor zien van staartvinnen en ontste kingsinrichting. Nijmegen glasdicht Twee jaar na de bevrijding zijn in Nijmegen nog tal van hiuzen, Welke nog de kenmerken dragen van het oorlogsgeweld, doordat de vensters nog niet wjorzien konden worden van normaal glas. De wethouder, de heer W. van der Wagt, deelde dezer dagen mede, dat de gemeen de de beschikking gekregen heeft over 15.000 M2 glas zodat alle wo ningen nog voor de winter invalt, normaal van glas zullen kunnen worden voorzien. Franse arbeiders eisen meer brood In diverse delen van Frankrijk is gestaakt en gedemonstreerd in ver band met de vermindering van het broodrantsoen,' dat van 250 gram op 200 gram iswgekomen. 20.000 arbei ders uit de automobielfabrieken te Clermont-Ferrand zijn in staking gegaan. In Noord-Frankrijk (Le Havre) hebben de havenarbeiders een staking aangekondigd, terwijl de staking van het trampersoneel algemeen is geworden. Een vertegenwoordiger van het Frans algemeen vakverbond heeft medegedeeld, dat de besprekingen met deregering over arbeidsvoor waarden en tenoodrantsoenering zullen worden voortgezet. Bidault feliciteert Moskou Radio Moskou heeft gemeld, dat de Franse minister vanyBuitenland- se Zaken," George Bidault, een tele gram gezonden heeft naar Moskou bij gelegenheid van het achtste eeuwfeest der stad, in welk tele gram hij Moskou gelukwenste met het zegevierend verzet tegen de Duitsers. Nog steeds anti-semitisme in Duitsland Volgens een artikel in de „Frank furter Rundschau", geschreven door de Beierse Staatscommissaris voor slachtoffers van rassenvervolging en vervolging om politieke en Religieu ze reden, zijn de enkele overgeble ven joden in Duitsland de zonde bokken geworden voor de naoorlog se toestanden in Duitsland. „Er is niet' het geringste schuldbesef bij de Duitse bevolking". Biljarten Nederl. overwinningen In het biljartpaleis te Antwer pen hebben Kees de Ruyter en Jacobs wedstrijden kader 45-2 groot biljart gespeeld tegen onder scheidenlijk Van Hasselt en Vin gerhoed t. De uitslagen waren: De Ruyter 400 10 189 40, v. Hasselt 365 10 124 36,50 Jacobs 400 24 89 16,66 Vingerhoedt 385 24 110 16,04 Motorsport Schorsing van Hartman e.a. opgeheven Het hoofdbestuur der K N M V, in vergadering bijeen op 7 Sept. j.i. te Utrecht, heeft het gerezen conflict met een aanal leden die tijdelijk door het dagelijks be stuur waren geschorst in details bespVoken en behandeld. De ge schorste leden der K N M V zijn stuk voor stuk door het hoofdbe stuur in de gelegenheid gesteld, hun houding te verdedigen, waar na het hoofbestuur de volgende beslissingen heeft geüonjen: De schorsingen van de heren A. Hartman, Amsterdam, O. Moeke, Heemstede, H. Steman, Voorburg en L. Rehorst, Den Haag op te hef fen,per 10 September 1947. Ten aanzien van de heeren P. J. W. van Aartsen, Amsterdam en P. Knij- nenburg, Wassenaar werd bepaald dat hun schorsing eindigt op 1 Mei 1948. Tenslotte werd de heer J. de Ridder te Alkmaar als lid ge schorst tot 21 Augustus 1952. Het hoofdbestuur verklaarde zich unaniem accoord met de door het dagelijks bestuur getroffen maatregelen van orde en het heeft hoewel de misdragingen zeer zwaar geteld zouden moeten worden, de gehele zaak sportief opgevat in het algemeen belang van de na tionale motorsport. Het 'vertrouwt dat hiermede de ze onaangename kwestie definitief tot het vérleden zal behoren en het heeft de vaste wil uitgespro ken, de belangen" van de Neder landse motorsport te zullen hoog houden en te zullen verdedigen tegen welke inmenging ook. Regen, regen, regenIn Am sterdam regende het Maandag morgen volop. Zou de droogte periode achter de rug zijn? Familieberichten Heden is van ons heengegaan, na een langdurig geduldig ge dragen ziekte, nog voorzien van" de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze dierbare en zorgzame vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder MARIA CORNELIA SPANJAART- NIJMAN in de ouderdom van 63 jaar. Uit aller naam: J. SPANJAART Oudkarspel, 8 Sept. '47 Rozenkrans!: ld den 's avonds óm 8 uur De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Vrijdag 12 Sept. a.s. 's morgens te 9.30 uur in de Parochiekerk van de H. Johannes de Doper te Nrd. Schar- woude, waarna de be grafenis. Rectificatie Het rozenkransbidden ter gelegenheid van het overlijden van Mevr. JOHANNA BLOKKER geb. Hauwert, heeft plaats vanavond 7 uur in de kapel van het St. Elisabethzie- kenhuis. Alkmaar, Sept. 1947. Advertenties Gevraagd: 2de HERENKAPPER JAC. BIJWAARD, Dames- en Herenkapper, Zeven- huizerlaan, Heiloo. Wegens teleurst,, b. z. a.: R.K. le HERENKAPPER Wil tev. verder in dames vak opgeleid worden. Br. no. 19328, bur. v. d. blad GEVRAAGD: NET DAGMEISJE voor de huishouding. SCHAGEN. Verdronken- •lord 15, Alkmaar. H. H. KAPPERS gevraagd Ritsevoort 56, Alkmaar Gevraagd: Een MEISJE voor hele of halve dagen, bij Mevr. OLIE, v. Hou tenkade 5, Alkmaar. Gevraagd: NET MEISJE van 912 uur. Mevr. MARJOT, Verdronkenoord 99, Alkmaar. GAZELLENHUIS Ritsevoort 31 Alkmaar vraagt een Smid-Rijwielhersteller Terstond gevraagd: flinke SLAGERSBEDIENDE of gevorderd leerling Slagerij M. SMIT, Zes- stedenweg 69, Grootebroek Grondig Viool-onderwijs door W. P. A. FRANSE, Frans Halsstr. 45, Alkmaar In beschaafd R.K" gezin in Castricum wordt pen sion aangeboden aan dame of heer, b.b.h.h. Br. no. 19336 bur. v. d. blad. Te koop aangeboden: Als nieuw Engels Herenrijwiel met licht en goede ge bruikte banden en een lichte grijze Meisjesmantel z.p. z.g.a.n. Kennemer- park 23, Alkmaar. Te koop aangeboden: KLAMPJE HOOI Te bevr. bij J. J. MOOIJ, Westerstraat 389, Oudorp. Te koop v. d. meestbieden de: Teakhouten tafelblad 3-d., 1. 3 M„ br. 38 c.M., dik 28 m.M. Te zien Woens dagavond van 810 uur in St. Fidelisgebouw, Ver dronkenoord 44, Alkmaar. Te koop: zuivere zijden trouwjapon met sleep, mt 42. Rijksweg 180, Limmen. Te koop aangeb.: 1-jarige ras-zuivere Patrijs Legh. haan. Adres: C. Bellekom. Ewislaan 11b, Heiloo. Te koop: 'n stuit mest en 100 bos riet. P. MOLE NAAR F 80, Schapenweg. H.H. Waard Nrd. Te koop: 'n zaalkachel en 'n haardkachel in prima staat. J. BLANKENDAAL, Zijdewind. Groot bedrijf in Veevoeder en Kunstmest vraagt een Moet in staat zijn de volledige leiding der werkzaamheden in onze magazijnen op zich te nemen. Bovendien goed met personeel kunnen omgaan. Brieven met opgave van bijzonderheden worden ingewacht onder no. 19340, bureau van dit blad. s Fa. C. Veer, Achterpad 16-17, Bergen vraagt: Aanmelden aan de fabriek iedere werkdag van 85 uur of te Alkmaar Zeglis 24 van 57 uur. Er is .plaats in de stoffeerderij, behan- gerij en bed'denmakerij van BROUWER'S Complete Meubileerinrichting Laat 183-185' Alkmaar t K. BETONNEN HEKPALEN te koop gevraagd. Opgave met afmetingen en prijs no. 19334 bur. v. d. blad. PRIMA DEKBOK bij DEKKER, Prov. weg D 11, gem. Oudorp. Gooi het oud papier niet weg. Bewaar het voor Liefdewerk Oud Papier U doet er een goed werk mee. Moet volledig bekend zijn met zak- kensortering en zakkenstopperij. Brieven met opgave van bijzonderheden worden in gewacht onder no. 19341, bureau van dit blad. Wij gaan 12 Sept. naar Arnhem met autobus en hebben nog enkele plaat sen vrij. Kosten 5.25 p. p. Opgave: Jan v. Scorel- kade 8, Alkmaar. Wis-, Natuur- en Schiekunde, Mechanica, Boekhouden, Middenstandsdiploma, Ned. Handelscorresp. HALF SEPT. Inlichtingen bij Comansstraat 18 Alkmaar voor Rooms-Katholieken Lid K.C.V.D „San Philippo Neri" De school waar Uw ouders reeds leerden dansen! Aanv. der cursussen voor leerlingen en gevorder den medio September. Inlichtingen en aanmel dingen dagelijks: Doelen straat 20, Alkmaar. Op 15 SEPTEMBER treedt op Aanvang half acht Bespreekt tijdig Uw plaatsen van Talens Zoon Gimbom t Oud-Hollandse Vincent Drie Kruis Spielatten Linnen Penselen Teken materialen Verdronkenoord 103 Alkmaar goedgekeurd voor arbeidersvervoer. OOK UW ADRES VOOR VERHUIZINGEN: BEKWAAMT U IN DE WERELDTAAL BIJ EEN BEVOEGD LERAAR! Opleiding voor: Engels L.O. Handelscorrespondentie; Spreek- vaardigheidsdiploma (nieuw dipl. v. d. Asso ciatie); Conversatie beginnelingen en gevor derden, bijwerken HBS- en MULO-leerlingen LINDENLAAN 33, ALKMAAR Verdronkenoord 5961 Alkmaar MONDELINGE, SCHRIFTELIJK^ EN GE COMBINEERD S<5JHRIFTEL.-MONDEL, OPL. VOOR DE PRAKTIJKEXAMENS Machineschrijven Stenografie Talen Boekhouden Middenstandsopleiding Inlichtingen en prospectus op aanvraag. Het tentoonstellingscomité verzoekt met deze beleefd allen mede te doen om tijdens de 4-daagse' tentoonstelling het dorp SCHAGERBRUG te verfraaien, door middel van verlichting, gevelversiering, tuinversiering, enz. Er is een jury benoemd en fraaie kunst voorwerpen zijn als prijzen uitgeloofd. Opg. bij de heren B. Haan en C. Koopman. 'Wacht niet langer. U kunt weer horen met onze Vraagt gratis demonstratie, ook bij U thuis: KOESLAG DE JONG, Hogendük 48 - Zaandam - Telefoon 2320 Demonstratie-adres: Alkmaar, Corfstraat 35, Vrijdagsmiddags van 25. op 14, 15 en 16 Sept. 1947 Behendigheidswedstrijd op motoren op Maandagmiddag 15 Sept. aanv. precies 2 uur Eerste pry's f 50/—, Tweede prijs f 25, Derde prjjs f 15,Vierde prijs f 10, Zij de er wensen aan deel te nemen, gelieven zich voor Zondag 14 Sept. '47 op te geven bij de secretaris H. Tamis, de Weel, Oude Niedorp. TELEFOONNUMMERS: Bureau Alkmaar K 2200 Administratie 2046 Redactie 2047 Bureau Hoorn K 2290 4243 (twee lijnen) Bureau Den Heider K2230 2383 Bureau Schagen K 2240 459 DRUKKERIJ NOORDHOLLAND - HOORN (Drukkerij Stumpel) K 2290 4243 (twee lijnen) (oud middeleeuws boerenspreekwoord) Zij zou zeer zeker op haar bon KOORN's Thee nemen omdat door de fijne, krachtige qualiteit van KOORN's Thee je er 1/5 minder in hoeft te doen en toch een geurig en krachtig kop thee hebt en KOORN's Koffie omdat ze zo geurig zo krachtig en zo vers is en knappend als beschuit. voor WIERINGEN en de WIERINGERMEER per Hoort redactet rayonredact Directeur: E. Abonnementsj kwartaal; 1. incl. incasso, i 13 c. p. mm-; in alle edities minimum ƒ4.- p. mm„- in a OP DE PERSCC Washington viteit van de Ve weest, maar dat wanneer beide p staken van het vi aanwijzing van n het noodzakelijk, eerst worden uitc doen, dan zal Nt De actie van de veroorzaakt, maai reld beter op de zal doen. Dr. v. Mook verl gens, dat Nederland' de mogelijkheid voc scheppen, om als si te bestaan. Het is te onbekwaamheid van keinse regering om waarover wij het ei worden, dat de hu heden zijn gerezen. Dr. v. Mook ging detailleerd in op de smokkelhandel, welk. de honderdmillioon d waarbij de uitvoer maal overtrof. Voor e zeker 25 millioen doll de zakken verdwene; en smokkelaars. Soekarno zelf heefl eigen getuigenis teg< kers te Djogja, het van zijn invloed verlc weet, wat de plannt foeddin zijn. Maar acl men van de Rcpubl ring trekken de gex den en die groepen, hebben bij de spiokk de touwtjes. Ik ben 6 volgde Dr. v. Mook, niet sterk genoeg is diegenen te bestrijde een degelijke reorga kant waren. Er is geen mógelijkl gebleken, om een beh te vormen met deze regering. De huidige regering is niet dezel waarmee indertijd de lingen zijn gevoerd, Mook, een' groot aan figuren is aan de kant Aan onderdai Indonesi Het Franse Persbi meldt uit Nanking, d Minister van China, Ti in een rede voor het voerende comité van i tang verklaard, dat de gering momenteel o\ oorlogsschepen en Vlie Indonesië te zenden ming van de Chinese aldaar. Hij verklaarde verd< en de Sovjet-Unie een punt innemen ten aan vredesverdrag met J landeh zijn tegen een Japanse Keizerrijk en Amerikaanse politiek, nese premier. Kunstmatige Dena, het Duitse schap in de Amerikaan, dat het in Muenchen minuten lang gereger regen werd kunstma door het uitstrooien i van een half ton kool stapelwolken. Dit expe vierde van een reeks waarmede men enige d begonnen is.' Vertrektijden driemaal per week op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag telkens des morgens elf uur. Bestelkantoor: Fa. P. en P. Z U I D A M, Bierkade 9, Telefoon 2332. In Frankrijk is het Overal vinden beto enige uren gestaak (voedselrantsoen t< 1 het publiek rustig I gaan en c

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4