Nieuuj Bendeleiders en smokkelaars regeren achter de schermen van Djogja" Hoe Gilbert Londen redde van bombardement en Hangbrug stort in Jaarbeursbestuur verwelkomt luchtpioniers uit Noord en Zuid Joodse emigranten met geweld van boord gebracht Soekarno c.s. wilden 6 maanden geleden het ggede hoor-apparaten msbedrief ndig wief koorn's" Voor Alkmaar en omgeving Drvan Mook kweekt voor ons goodwill in de Gewapende benden moeten eerst worden uitgeschakeld Zal China militaire hulp bieden? Nog deze maand Rijksconferentie Jhr. Tjarda op Schiphol De mijnwerkers staking in Engeland Woeste tonelen in de haven van Hamburg Schapenfokdag op Texel Een culturele adoptie Chinese communisten zijn sterk genoeg Verklaring van Soekawati: Duitse oogsten te laag geschat! Wereldbank leent niet voor voedsel- aankoop Biljarten overwinningen iljartpaleis te Antwer- i Kees de Ruyter en l'strijden kader 45-2 •t gespeeld tegen onder- Van Hasselt en Vin- le uitslagen waren: 400 10 189 40,— 365 10 124 36,50 400 24 89 16,66 t 385 24 110 16,04 Motorsport horsing van n e.a. opgeheven Ibestuur der K N M V, -ing bijeen op 7 Sept. icht, heeft het gerezen ■t een aanal leden die or het dagelijks be- n geschorst in details en behandeld. De ge len der K N M V zijn stuk door het hoofdbe- e gelegenheid gesteld, g te verdedigen, waar- fbestuur de volgende heeft genorrjen: ingen van de heren A. \msterdam, O. Moeke, H. Steman, Voorburg st, Den Haag op te hef- September 1947. Ten de heeren P. J. W. van msterdam en P. Knij- assenaar werd bepaald orsing eindigt op 1 Mei >tte werd de heer J. :e Alkmaar als lid ge- 21 Augustus 1952. >fd bestuur verklaarde m accoord met de door :s bestuur getroffen i van orde en het heeft ïisdragingen zeer zwaar en moeten worden, de sportief opgevat in sn belang van de na- nrsport. ouwt dat hiermede de- ïame kwestie definitief •leden zal behoren en e vaste wil uitgespro- langen" van de Neder- •rs'port te zullen hoog te zullen verdedigen inmenging ook. 311, regenIn Am- gende het Maandag- lop. Zou de droogte- ichter de rug zijn? D JAAR" ïrzoekt met deze i om tijdiens de het dorp verfraaien, m linversiering, enz. fraaie kunst en uitgeloofd, en C. Koopman. zeer horen met onze ook bij U thuis: - Telefoon 2320 ar, Corfstraat 35, ;preek woord") i KOORN's Thee achtige qualiteit minder in hoeft n krachtig kop e omdat ze zo is en knappend VIERIN GERMEER week op Dinsdag, kens des morgens P. Z U I D A M, Hooit redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; ƒ1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mmg in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1947 ^NP DE PERSCONFERENTIE in de Nederlandse ambassade te w Washington heeft dr. van Mook o.m. verklaard, dat de acti viteit van de Veiligheidsraad „nuttig en hulpvaardig" was ge weest, maar dat een oplossing alleen dan bereikt kon worden, wanneer beide partijen zich zouden houden aan de order tot staken van het vuren. Er is, zo zeide dr. van Mook, geen enkele aanwijzing van republikeinse zijde in deze richting. Bijgevolg is het noodzakelijk, dat de onverantwoordelijke gewapende benden eerst worden uitgeschakeld. Indien de V.N. zulks niet kunnen doen. dan zal Nederland verantwoordelijk zijn om dit te doen De actie van de V.N., aldus dr. van Mook. heeft een vertraging veroorzaakt, maar anderzijds brengt deze actie mee, dat de we reld beter op de hoogte raakt van de feiten, hetgeen veel goed zal doen. v Dr. v. Mook verklaarde vervol gens, dat Nederland's enige doel is de mogelijkheid voor Indonesia te scheppen, om als souvereine staat te bestaan. Het is te wijten aan de onbekwaamheid van de Republi keinse regering om uit te voeren, waarover wij het eens waren ge worden, dat de huidige moeilijk heden zijn gerezen. Dr. v. Mook ging vervolgens ge detailleerd in op de grootscheepse smokkelhandel, welke, zo zeide hij, de honderdmillioen dollar beliep en waarbij de uitvoer de invoer vijf maal overtrof. Voor een waarde van zeker 25 millioen dollar is hierbij in de zakken verdwenen van 0"W-ers er. smokkelaars. Soekarno zelf heeft, blijkens zijn eigen getuigenis tegenover bezoe- kers te Djogja, het grootste deel van zfjn invloed verloren. Niemand weet, wat de plannen van Sjari- foeddin zijn. Maar achter de scher men van de Republikeinse rege ring trekken de gewapende ben den en die groepen, die belang hebben bij de smokkelhandel, aan de touwtjes. Ik ben bang, zoo ver- volgde Dr. v. Mook, dat Sjahrir niet sterk genoeg is geweest om diegenen te bestrijden, die tegen een degelijke^ reorganisatie ge kant waren. Er is geen mogelijkheid aanwezig gebleken, om een behoorlijke natie te vormen met deze republikeinse regering. De huidige republikeinse regering is niet dezelfde' als die, waarmee indertijd de onderhande lingen zijn gevoerd, aldus dr. van Mook, een' groot aantal bekwame figuren is aan de kant gez^t. Aan onderdanen in Indonesië Het Franse Persbureau A.F.P. meldt uit Nanking, dat de eerste Minister van China, Tsjang Tsjocn, in een rede voor het centrale uit voerende comité van de Kwo min tang verklaard, dat de Chinese re gering momenteel overweegt om oorlogsschepen en vliegtuigen naar Indonesië te zenden ter bescher ming van de Chinese onderdanen aldaar. Hij verklaarde verder, dat China en de Sovjet-Unie eenzelfde stand punt innemen ten aanzien van het vredesverdrag met Japan. Beide landen zijn tegen een herstel van 't Japanse Keizerrijk en dus tegen de Amerikaanse politiek, aldus de Chi nese premier. Kunstmatige regen Dena, het Duitse Nieuwsagent- schap in de Amerikaanse zone.meldt dat het in Muenchen ongeveer 40 minuten lang geregend heeft. De regen werd kunstmatig verwekt door het uitstrooien per vliegtuig van een half ton kool dioxyde op stapelwolken. Dit experiment is'het vierde van een reeks experimenten, waarmede n^en enige dagen geleden begonnen is. Omtrent de buitenlandse invloe den In de Republiek zeide v. Mook, dat daar de „gebruikelijke invloe den" werkzaam waren en hij lichtte dit nader toe door te verklaren, dat de communistische partij in de repu bliek stellig in verbinding staat met de buitenwereld. De communistische partij in de republiek, zo verklaarde dr. van Mook verder, treedt niet sterk op de voorgrond, maar heeft vele leden in allerlei organisaties. Dr. Van Mook bleek niet bereid over zijn bezoek aan Marshall meer te zeggen dan: „Het heeft de situatie opgehelderd." Wel zeide hij nog, dat voorzover het de economische aan gelegenheden betrof, de besprekin gen „louter oriënterend" waren ge weest. Met West-lndië Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Nederlandse re gering de Rijksconferentie met de vertegenwoordigers van West-lndië nog deze maand of in het begin van ,v?ISSS& ffla?nd.bi4cw> .Aê.jpgr kunnen zeer binnenkort worden verwacht. VIJF SLACHTOFFERS BIJ LUIK Toen werklieden bezig waren met herstelwerkzaamheden aan de mid- denboog van de Maasbrug te Her- malle sous Huy nabij Luik, stortte deze plotseling in, waardoor een 20-tal arbeiders in de stroom ge raakte. Vijf hunner kwamen hier bij om het leven, terwijl tien ande ren gewond werden. Het gewicht van de betonmassa's, die zijn neer gestort, wordt op 225 ton geschat. Het parket van Luik stelt een on derzoek in naar dit ongewone on geval. Oud-Landvoogd niet voor besprekingen uitgenodigd Gisterenmiddag om 12.45 arri veerde per KLM-lijnvliegtuig uit Parijs Jhr. mr. Tjanda van Star- kenborgh Schaehouwer, onze Am bassadeur aldaar en oud-Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië. Jhr. Tjarda was op doorreis naar Amerika, om het huwelijk bij te wonen van zijn tweede dochter op 15 September te Baltimore. In een vraaggesprek sprak de vroegere Landvoogd de berichten tegen, die korte tijd geleden de ronde deden over komende besprekingen over de toestand in Indonesië tus sen Dr. v, Mook, mr. Van Kleffens, het Kabinet en hem zelf. Jhr. Tjarda ontkende nadrukkelijk ooit een uit nodiging tot deelneming aan deze besprekingen van de regering te hebben ontvangen. Sedert zijn be noeming te Parijs heeft hij geen in vloed meer uitgeoefend op de gang van zaken in Indonesië, al is hij uiteraard daarover volledig op de hoogte gehouden. „Mijn gedachten zijn heel dikwijls bij Indië", zei de vroegere G.G. nog, die echter met peslisthefld weigerde zijn visie op de^toestand in Indonesië kenbaar te maken, „omdat dat zeker thans niet op mijn weg ligt." Hij besloot het korte gesprek met cle mededeling, dat de Franse pers aan vankelijk veel aandacht aan de moeilijkheden in Indonesië had ge wijd, maar thans daarvoor weinig of geen plaats inruimt. methörpe aarzelden heden, of zij wel in staking zullen blijven. Ver ontwaardigd over de beschuldiging van Horner, de communistische se cretaris der Mijnwerkersunie, dat hun houding reactionair is en de val van de Labourriegering ten ge volge zou kunnen hebben, indien zij een nieuwe brandstoffencrisis zou veroorzaken, twijfelden deze arbeiders van de mijn te Grime- tllorpe er aan, of zij de sympathie van de mijnwerkers in de 43 an dere mijnen zullen kunnen behou den. Zij achtten het mogelijk, dat de rede van Horner het sein is tot een wettelijke actie om hen te dwingen weer aan het werk te gaan. Minister Shinwell heeft de bevoegdheid daar desgewenst ge bruik van te maken. Een vertegenwoordiger van de mijnwerkers in Yorkshire was op grond van de rede van Horner vol vertrouwen, - dat de mijnwerkers bereid zullen worden gevonden om weer aan het werk te gaan. Voor het eerst in de geschiedenis van de Jaarbeurs te Utrecht zijn er bezoekers per vliegtuig gearriveerd. Twee vliegtuigen, een uit Groningen en een uit Maastricht werden op enigszins plechtige wijze in Soesterberg ontvangen. P\E JAARBEURS welke Dins- 4— dag voor de 49e maal haar poorten openstelde om Neerlands wakkere lieden en hun buiten landse relaties te ontvangen, heeft haar reputatie van activiteit en doorzicht nieuwe glorie verleend. Ten gerieve van hen, die uit het uiterste Noorden en Zuiden van ons land naar de Domstad moe ten, is in samenwerking met de k.l.m. een verKeersmogeujKneict geschapen, welke tot nog toe niet in die vorm bestond. Jaarbeurs- bezoekers kunnen thans met het vliegtuig via Soesterberg naar de plaats van hun bestemming. En zo arriveerden Dinsdagmorgen bijna tegelijkertijd de beide „Vlie gende Hollanders" met hun levende last, welke daar in handen viel van een select gezelschap, dat speciaal voor de feestelijke gelegenheid was aangekomen. Het gewicht van dit ogenblik werd door de directeur van de Jaarbeurs, Mr. Milius, uitdrukkelijk naar voren gebracht toen hij de autoriteiten en de juist gelande Beursklanten toesprak. Het Beurs- --7ipu Van dat gewicht getuigde zeker ook de aanwezigheid van de commissa ris der Koningin, de heer M. A. Reinalda. van Generaal der Lucht macht Gieben. de burgemeester van Utrecht, Mr. Ter Pelkwijk, de burgemeester van Soest, Mr. Baron Bentinck en de heren van Kettwich Verschuur, en Kusters van de K.L.M. Tenslotte prees Mr. Milius de passagiers om hun voortvarend heid. Als blijk van waardering voor dit pionierswerk huldigde de directeur der Jaarbeurs de eerste passagier, die een voet aan wal had gezet, de heer van Hasen uit Delf zijl met de bronzen legpenning der Jaarbeurs. Mevrouw van Hasen werd met een prachtige orchidee bedacht. Namens de K.L.M. ontving elke passagier een porceleinen as bak. Zoals bekend, is een oude traditie herleefd. Tijdens de Beursdagen zullen weer rondvluchten worden gehouden boven Utrecht en desge7 De Berlijnse correspondent van het A.N.P. seint: WOESTE TONELEN hebben zich Dinsdagmiddag in Ham- burgs haaien afgespeeld bü de ontruiming van de laatste der drie schepen met joden van de Exodus. De gevechten, die bij de ontscheping van het eerste schip ontstonden waren kinderspel ver geleken bij de formele veldslag, die zojuist gedurende twee uren gewoed heeft in het ruim van de Runnymede Park en waarbij vierentwintig personen, onder wie drie van de militaire politie, ge wond werden. De operation Oasis is hiermede beëindigd en de 4300 In Frankrijk is het onrustig na de laatste regeringsmaatregelen. Overal vinden betogingen plaats en in Parijs heeft men reeds enige uren gestaakt om de regering er op te wijzen, dat het .voedselrantsoen t. klein is. Aan de ingang van de metro wacht het publiek rustig tot de arbeiders weer aan het werk zullen gaan en de ondergrondse weer gaat rijden. joden zijn naar twee streng be waakte interneringskampen over gebracht. Passagiers van het tweede schip, de Empire Rival waren reeds aan land gegaan, voor de pers tot de kade werd toegelaten. Vólgens offi ciële lezing is deze ontscheping zonder incidenten verlopen, nadat de Britse" bevelhebber een ultima tum had gesteld, waarin bevolen werd, dat de passagiers binnen een uur van boord moesten gaan. De passagiers van het laatste schip ontvingen om half elf een zelfde ultimatum. Zij weigerden evenwel naar de voorlezing te luisteren en overstemden de luidsprekers met Joodse liederen. Het ultimatum werd met een half uur verlengd en inmiddels begonnen soldaten en militaire politie voorbereidingen te treffen voor gewelddadige ontrui ming. Om twaalf uur daalden ge helmde politiemannen in de ruimen af, nadat de jodejn eerst de ladders hadden weggetrokken. Zij hadden snel het midden der ruimen schoongemaakt en eisten daarop van de joden, dat zij de ladders zouden beklimmen. Als antwoord werden zij bekogeld met blikken, glazen, flessen en een stortvloed van scheldwoorden. Daarop ont stond een algemene verwarring. Op verscheidene plaatsen ontstonden gevechten, waarbij vrouwen en kinderen zeer fanatiek op de politie insloegen. Na éhige tijd slaagde de politie erin de orde te herstellen en de passagiers in groepen te verde len. Met uitzondering van enkele ouderen en zieken bleven allen op de grond liggen en moesten met ge weld worden verwijderd, i Het verzet was zo krachtig, dat voor iedere emigrant vier of vijf politiemannen nodig waren. Of schoon de vrouwen heftig aan de gevechten, die bij het wegbrengen van vrijwel iedere emigrant ont stonden, deelnamen, bevalen de officieren tegen haar geen stokken te gebruiken. Tegen de mannen moest men stokken gebruiken, waarmee zij in enkele gevallen sla gen op het hoofd uitdeelden, zodat verscheidene emigranten bewuste loos werden geslagen. Door de jo den werden met prikkeldraad om wikkelde stokken als wapen ge bruikt en vleesmessen naar de sol daten gesmeten. Een jongen van 10 jaar beet een soldaat de vinger af. In een der ruimen bleek het voor de politie onmogelijk de toestand meester te worden en hier moesten tenslotte de passagiers met een sterke waterstraal worden verwij derd. Het verzet op dit schip was zoveel heviger, daar het hier geor ganiseerd was door de zionistischs leider M. Rosmann,' die tot het be gin der actie tot verzet bleef aan vuren. Hij was de derde man, die door de soldaten na hevig gevecht werd overmeesterd en weggedra gen. Er was ook een groep geüni formeerde padvinders aan boord, die fel verzet boden. Aan dek en op weg naar de trein speelden zich twee uren lang allerlei tonelen af. Schier iedere man en iedere vrouw en zelfs de kinderen moesten wor den weggedragen of gesleept. Zij spuwden en krabden de soldaten in het gezicht. Het geheel werd bege leid door"een onafgebroken koor van scheldwoorden, Waarbij „Hit- Ierbandieten" voortdurend gehoord werd. De militaire politie, die onr langs de trein voerde, werd bij elk venster nageroepen als *SS-Haupt- mann. De meest weerbarstige ele menten werden in vrachtauto's weggevoerd. Onder de gewonden waren zeven vrouwen, van wie vier in een toe stand van hysterie verkeerden. De zwaarste verwondingen werden toegebracht aan een politieman, die in een ecg werd gesneden. Voorts waren er enkele gebroken ribben. Om half drie was de stroom van vechtende mensenkluwens, die aan ons voorbij trokken, beëindigd en verlieten de politiemannen en pa ratroopers het schip. BOM GEVONDEN OP EMPIRE RIVAL Een eigengemaakte bom is ge vonden aan boord van de Em pire Rival, kort nadat de zich aan boord bevindende Joodse emigranten van de Exodus 1947 de Empire Rival rustig hadden verlaten. De bom Werd verwij derd en kwam elders tot ont ploffing. Deskundigen verzeke ren, dat zjj, indien zij aan boord ontploft zou zijn een gat van twee vierkante meter in de wand veroorzaakt zou hebben, hetgeen waarschijnlijk tot be schadiging van de machines had geleid. wenst boven Hilversum en Amers foort. Daartoe worden de beide toe stellen gebruikt, welke dienst doen op de speciale Jaarbeurstrajecten. Onder leiding van Amerikaanse piloten: de heren Moir en Patrick, trekken de D.C. Ill's hun cirkeltje boven het Stichtse landschap. Wij hadden het genoegen deze herleef de rondvluchten vanmorgen mee ten doop te houden en te ervaren, hoe de vliegtechniek sindsdien is gevorderd. De toestellen liggen veel vaster in de lucht dan laat ons zeg gen een dozijn jaartjes geleden. De remous narigheid is vrijwel ver dwenen. Men heeft niet meer de in druk voor jo-jo te fungeren! BEKROONDE LAMMEREN NAAR FRANKRIJK OP TEXEL is Maandag de jaar- Hjkse_ schapenfokveedag gehou- De heer Pierre Merré, voorzitter van het Texels Schapenstamboek in Frankrijk, kocht 20 rammen aan, die allen naar Frankrijk zul len worden geëxporteerd. Onder deze 20 rammen, die een totaal som van f5902.50 opbnachten, wa ren verschillende bekroonde -.die ren. In totaal waren er 205 inzendin gen. De tentoonstelling werd door de voorzitter van het Texels Scha penstamboek dn Noordholland, de heer W. van der Oord uit Barsin- gerhorn, geopend, waarna men tot het keuren overging. De winnaar van de zilveren wis selbeker, beschikbaar gesteld door de Texelse Eigen Stoomboot Onder neming, was de heer P. C. Hin uit Spang op Texel, met een eenjarige ram. Van de heer R. Eelman werd een eenjarige ram aangewezen als kampioen, 'een oudere ram van de heer P. C. Hin uit Spang op Texel als reservekampioen. Een viertal oudere fokschapen van de heer Jac. Eelman uit Ooster end behaalde in deze rubriek het kampioenschap. De kwaliteit van de schapen heeft, volgens de jury, de verwachtingen, ondanks de strenge winter en droge zomer, verre'over troffen. De grote belangstelling, zowel van de boeren, vakmensen en kooplui, als van het publiek, getuigt wel, van het feit, dat de Texelse stam boekschapen nog steeds aan de spits gaan. 43e JAARGANG NUMMER 11324 Ov,er de adoptie door Amsterdam en Rotterdam van de steden Makas sar, Ambon en Koepang, zoals door de loco-burgemeester van Amster dam gisteren werd aangekondigd, vernemen wij, dat het hier een cul turele adoptie betekent, die tot stand is gekomen na overleg met Minister Jonkman. Te Rotterdam zal- de plechtige af kondiging van deze adoptie plaats hebben op Maandag 15 September. Dan worden 's morgens om half elf President Soekawati, de Minister- President Nadjamoeddin Daeng Ma- lewa, de Minister van Binn. Zaken Anak Agoeng gde Agoeng, Z.H. Ha- mid II, Sultan van Pontianak, hoofd van - de Daer ah Istemewa West- Borneo en de Minister van Finan ciën van Oost-Indonesië M. Hame link ten Stadhuize ontvangen en zal Burgemeester Oud de plechtige aan kondiging doen. Vervolgens wordt een rondvaart door de havens ge maakt. Nader vernemen wij nog, dat wat Rotterdam betreft, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. K. P. van der Mandele, bezig is aan de voorbereiding van een comité uit de burgerij. DE AMERIKAANSE VLOOT blijft in de Middel. Zee Admiraal Bernard Bieri, opper bevelhebber van de Amerikaanse marine in de Middellandse "ee, heeft tegenover een correspondent van het Italiaanse blad „Momento Sera" verklaard, dat „de 'Ameri kaanse vloot in de Middellandse Zee zal blijven." Zij zal ten nauwste blijven samenwerken met de Brit se vloot en de Italiaanse wateren en andere zones van de Middellandse Zee zelfs na de ondertekening van het vredesverdrag met Duitsland blijven bevaren. Admiraal Bieri sprak de geruch ten, dat de Amerikaanse vloot in Europa zal worden ingekrompen, tegen. „Overeenkomstig de door de minister van marine in 1946 aange kondigde politiek zullen de V. S. overal, waar dit nodig is, hun strijd krachten handhaven om hun belan gen en politiek in het buitenland te beschermen en steunen. Bij mijn weten is er sindsdien geen enkele wijziging hierin aangebracht." Op het ogenblik bevinden er zich vijf Amerikaanse kruisers, zeven torpe do-jagers, een vliegtuigmoederschip miraal Bieri. hulpschepen in de e, zo verklaarde ad- BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Volgens welingelichte kringen te Nanking, heeft Maarschalk Tsjang Kai Tsjek tijdens een rede voering voor de centrale uitvoe rende commissie van de Kwomin- tang verklaard, dat de communis ten in China militair sterk genoeg zijn, geworden om de regering om ver te werpen. De maarschalk zou er in het bij zonder de nadruk op hebben gelegd, dat de macht van de communisten aanmerkelijk gestegen is, vergele ken bij de periode 1928—1930, in het. bijzonder na het einde van de oor log. Toch sprak Tsjang Kai Tsjek de hoop uit de communisten te kun nen verslaan, gegeven, dat zij geen sympathie genieten in het buiten land noch steun ondervinden van de Chinese bevolking. In een kennelijke toespeling op de verklaringen van Generaal Wede- meyer zei Tsjang Kai Tsjek, dat China smaad is aangedaan, en waar. schuwde hij de leden van de com munistische partij tegen de overdre ven commentaren van vrienden in 't buitenland. Hij bestreed onderan dere de mening, dat China zich aan de rand van de afgrond zou bevin den en wees er op, dat de regering nog over Amerikaanse surplusyoor- raden en de goederen van de vijand of van collaborateurs beschikt tot 'n waarde van 700 millioen dollar. HET BEELD VAN F ATI MA Uitgeleide gedaan Het beeld van Fatima dat tijdens de Congresdagen te Maastricht in de St. Servaaskerk was opgesteld is Maandagmiddag na een plaatselijk lof gecelebreerd door mgr. Lemmens Bisschop van Roermond, van Maas tricht naar Luxemburg vertrokken. De leider van de Nederlandse Fati- mastichting, pastoor W. Geertmans ,uit Enschede hield een afscheidspre- dikatie, waarna ten aanschouwe van een grote menigte mgr. Lemmens het beeld uit de kerk uitgeleide deed. Mgr. Lemmens bracht te voren .de groeten over van kardinaal de Jong die hem bij zijn afscheid verklaard had, diep getroffen te zijn geweest door de grote liefde en devotie van het Maastrichtse volk tijdens het Maria-Congres. Nadat in Heer bij Maastricht nog een korte hulde- plechtigheid had plaatsgevonden is het beeld rechtstreeks door gegaan naar Luxemburg om, van daar weer via Ehgeland en Scandinavië dwars door Europa naar Italië'te worden gevoerd, waar het aan de Reus zal Reginald Gilbert, de met rabbijn Korff gearresteerde en later vrijge laten piloot, vroeger vliegenier bij de Amerikaanse luchtmacht, heeft aan de „New York Herald Tribune" verteld, hoe hij het plan om Londen te bombarderen verijdelde, aldus het Britse blad „Daily Herald". Op 31 Augustus had rabbijn Korff de jongeman gevraagd om zich bij de groep Stern aan te sluiten en bij een operatie boven Londen als pi loot mee te werken en Gilbert nam dit aanbod aan met de bedoeling het complot te verhinderen. Reeds de volgende dag waarschuwde hij de politie en de Britse ambassade. Door rabbijn Korff was Gilbert in contact gekomen met de man, die de bommen van brandblusappa- raten had gemaakt en men kwam overeen Zaterdag de pamfletten bo ven Londen uit te strooien en Maandagnacht, nadat de vluchtelin gen van de Exodus waren gedebar- keerd, de bommen boven Londen af te werpen. JODEN NAAR WEST-BORNEO? President Soekawati van Oost- Indonesië heeft gisteren na afloop van een lunch, aangeboden door het gemeentebestuur van Amster dam, tegenover het' A.N.P. ver klaard, nooit persoonlijk contact te hebben gehad met figuren als Soekarno en Sjahrir. Z.Ex. zeide deze leiders der Republiek alleen te kennen uit hetgeen hij over hen gelezen of gehoord heeft. „Ik ben er echter van overtuigd, dat zij zes maanden geleden in elk op zicht het goede voor hadden en de onderhandelingen met Nederland wérkelijk tot een goed einde wens ten te leiden. Het is echter gebleken, dat zij niet genoeg gezag en macht hebben om tegen de extremisten, die tegen hun streven zijn, op te treden. Hetis mijn overtuiging, dat het optreden van de Nederlandse rege ring niet gericht is tegen de Repu bliek als zodanig, doch tegen die elementen, welke zich richten tegen een behoorlijke uitvoering van de. basis-overeenkomst Linggadjati. Ten aanzien van de geruchten, als zouden de Nederlandse militairen in Indonesië vaak eigenmachtig optre den en in een geest, die niet over eenstemt met die van de Neder landse regering, kan ik u dit zeggen, dat het misschien in enkele indivi- duële gevallen juist mag zijn. doch zeker niet als algemene regel mag worden opgevat." „Het is goed, dat de Nederlandse regering besloten heeft op te treden tegen de Republiek. De toestand daar was vrijwel onhoudbaar. U moet bedenken, dat de republikeinse militie niet schroomde de eigen landgenoten te vermoorden of te ontvoeren. Om een juist oordeel te vellen over de daar heersende ver-' houdingen moet men in het gebied van de republiek zelve geweest zijn. De republiek heeft de basis-over eenkomst Linggadjati getekend met de bedoeling deze niet ten uitvoer te brengen." Tijdens de lunch, door de ge meenteraad van Amsterdam aan geboden aan de president van Oost-Indonesië met zijn gevolg in het Amstelhotel te Amsterdam, zeide Hamid II, Sultan van Pon tianak, tot de opperrabjjn van Amsterdam, J. Tal, dat West- Borneo bereid is alle joden in Europa, die zich niet langer al daar kunnen ophouden, op te nemen. De oogsten in Zuid Duitsland schijnen zo ver boven de officiële schattingen van Duitse zijde uit te komen, dat het Amerikaanse piili- taire bestuur in verschillende sta ten order heeft gegeven het verschil tussen schatting en opbrengst na te gaan. Men vreest dat van de sur- plusopbrengst veel langs zwarte wegen zal verdwijnen. Aanvankelijk had de groep Stern de bommen op parlementsgebouwen willen werpen, doch later werd het Britse ministerie van buitenlandse zaken als doelwit gekozen. Gilbert drong er op aan. dat zijn daad als een „debetpost in het jqpd- se grootboek" zal worden geschre ven en hij zeide te hopen, dat hij zich op een andere manier zou kun nen wijden aan de oplossing van het probleem, „dat de oorzaak is van deze krankzinnige poging". Naar aanleiding van de door de Amerikaanse onderstaatssecretaris Robert Lovett, gemaakte opmer king, dat de Wereldbank eventueel als „tijdelijke bron" voor het verle nen van hulp aan Europa kan wor den beschouwd, verklaarde de vice- president dezer bank. Garner, tij dens een persconferentie te Wa shington dat het 'de Wereldbank in het kader van haar politiek niet mogelijk is leningen te verstrekken voor de ^inkoop van voedsel en verbruiksgoederen, aan welke goe deren de Europese landen in de eerstkomende maanden het meest behoefte hebben. Naar hij zeide, is het waarschijnlijk een vergissing te veronderstellen, dat de Wereldbank in de huidige situatie als „nood hulp" kan worden gebruikt. De le ningen, die de bank verstrekt, moe ten niet alleen voor productieve doeleinden dienen, doch er moet ook zekerheid omtrent de terugbe taling bestaan. Aan Frankrijk is medegedeeld, dat de Wereldbank bereid is in cfe komende herfst besprekingen te voeren over een nieuwe lening. Vermoedelijk zal dit land om een lening van 250 millioen dollar ver zoeken. Op het ogenblik behandelt de bank een Italiaanse aanvraag voor een lening van 250 millioen dollar, Tsjecho Slowakije heeft om een le ning van 350 millioen dollar ver zocht, doch de bank heeft tot dus verre nog geen globaal overzicht van de positie van dat land verkre gen. Amnestiewet van kracht in Griekenland Het Griekse kabinet heeft eer veelomvattend amnestie-decreet, dat aan het parlement zal worden voor gelegd goedgekeurd. Ook besloot het kabinet de executie van „bandieten" die door de buitengewone krijgsraad tér dood veroordeeld zijn, uit te stellen. Volgens het decreet zal vol ledige amnestie verleend worden voor alle overtredingen van politie ke aard, verband houdend met de rebellie. Voorts zal amnestie ver leend worden aan allen, die binnen een maand zich overgeven. Deze ter mijn kan echter bij koninklijk be sluit op advies van het kabinet ver lengd worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1