Nieuw Bestandsschendingen nemen dagelijks toe HET STREEKVERVOER VOOR PERSONEN Een levende pop, drie millioen pannen en Hexach loorcydohexaan Zwarthandelaar doodgeschoten Gaan de Joden van de Exodus toch nog naar Palestina? Aanslag van ex-politieke gevangenen Voor Alkmaar en omgeving Minister Vos komt aan verlangens tegemoet Maar er blijven nog wensen Minister Lieftinck in Londen Amerikaans beroep op Engelse regering was vergeefs BOERDERIJEN IN PO-VLAKTE in brand gestoken Interpellatie over landbouwprijzen Geen steun der V.S. aan Egypte T.N.I. sticht brand op West-Java Een paar maten uit de Jaarbeurs - symphonie Verbeteringen van de Philipsproductie De tussentijdse hulp aan Europa De „Sloterdijk" Indië-verklaring op 18 September Sinaasappel schandaal Politieke aanslag in Praag Twaalf doden Alkmaarse chauffeur werd het slachtoffe HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.n; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11325 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank (Van onze parlementaire redacteur) IK STEL MIJ VOOK zo ver klaarde minister Vos Woens dag in de Tweede Kamer, het streekvervoer van personen te laten verzorgen door de particu liere ondernemers en de Spoor wegen tezamen, omdat beide er belang bij hebben dat de streek goed wordt bediend. Het streek vervoer stelt zijn eigen eisen, waaraan de Spoorwegen moeilijk kunnen voldoen, doch anderzijds zijn de Spoorwegen ook weer af hankelijk van het streekvervoer. Het streven is dus gericht op coördinatie en niet op strijd. Daar om ook wil ik in het geheel niet beweren, dat de meest aanvaard bare oplossing voor het streek vervoer is, dat het in een dochter maatschappij van de Spoorwegen wordt omgezet." Ongetw.ijfeld heeft dëze verkla ring van de minister grote voldoe ning bij de Kamerleden gewekt Men was er steeds nog niet zeker van, welke lijn de minister volgde bij zijn vervoerspolitiek, temeer om dat er van de zijde der autobus ondernemers ernstige klachten wer den geuit. Dat wil niet zeggen, dat door deze verklaring alle ongerust heid is weggenomen. Dat bleek wel uit de punten, die tijdens het debat over het wetsontwerp tot intrek king van het vierde uitvoeringsbe sluit van de wet op het Autobus- vervoer van personen ter sprake kwamen. Er bleven in deze materie enige merkwaardige hiaten. Vooreerst bleef de minister in gebreke nauw keurige richtlijnen te geven om trent zijn coördinatiemethode. Want bij een samenwerking (die toch maar tot op zekere hoogte blijkt te worden doorgevoerd) kan het par ticulier, initiatief toch nog heel sterk in de verdrukking raken. Men kan dit besluiten uit tie cijfers die de minister geheel argeloos op tafel wierp. Van de "rtiïirl 400 ónderne mingen, welke voor de oorlog lijnen exploiteerden, zijn er nog maar 69 overgebleven. Dit geschiedde door de bezetter, om begrijpelijke rede nen van materiaalschaarste en ge brek aan brandstof. Maar de kneep zit hem in die 69 overgebleven ondernemingen, waarvan zegge en schrijve een derde deel particuliere onderneming is. En dan blijft er de vraag in hoe verre de bestaande ondernemin gen met behoud van eigen zelf standigheid aan elkaar zullen wor den gekoppeld ofwel in hoeverre de ene concessionaris voor de an dere het veld zal moeten ruimen. Neen, de strijd om de vergunnin gen is nog niet ten einde. De mi nister zal er meer mee te maken krijgen als hg met enige wetswij zigingen zal komen. En de Kamer blijft diligent, hetgeen overigens zeer duidelijk bleek uit de be knopte rede van de heer Maenen (K.V.P.). Overigens kan men niet ontken nen, dat de indiening van dit ont werp een sqcces betekent voor de heer Serraréns, die nauwelijks een half jaar geleden dit beleid door een motie aan de minister had doen op dragen. Van christelijke zijde heeft men getracht de vroegere ondernemers, wier concessies in oorlogsjaren op onbehoorlijke manier waren afge- TWEEDE AARDBEIENOOGST Van de koude grond Terwijl men zich op de Land- en Tuinbouwtentoonstelling in de Hout- rusthallen te Den Haag mqpt behel pen met „kunstaardbeieri", heeft de kweker L. Rhijnsburger te Valken burg (ZH), dank zij de tropische zomer, voor de tweede maal in dit jaar aardbeien van de koude grond kunnen oogsten. nomen, te steunen door de minister te dwingen het recht op beroep voor zulken te handhaven. De katholie ken zouden dit standpunt zeker heb ben gedeeld, ware het niet, dat het slechts enkele gevallen betreft, die toch weer een nieuwe concessie 1 Publiek ging agenten te lijf Woensdagmiddag om zes uur ont stond op de hoek Oudezijds-Achter- burgwalMolensteeg te Amsterdam een vechtpartij tussen twee controle rende agenten in burger en twee be ruchte zwarthandelaren. Een der agenten lostte een paar waarschu wingsschoten, waarop van alle kan ten hulp voor de zwarthandelaars aanrukte. Er dreigde een formele veldslag te ontstaan. De agent richtte toen zijn pistool op de 22-jarige N. H. Kortlever en lostte drie schoten, wcci ccu mcuwe Luuueböic i kunnen aanvragen. De Kamer ver- wierp dus het desbetreffend amen dement met 43 tegen 23 stemmen. De Kamer verenigde zich met de wetsontwerpen afwikkeling geblok keerde markenbelasting en beëindi ging van de uitkering van het z.g. tonnegeld aan schippers en reders. Voor hen, die in moeilijkheden ge raken, wil men een aparte over gangsregeling maken. De overigen zullen zo spoedig mogelijk aan hun schepen worden geholpen, waarvan er nog 895 in Duitsland zijn. De heer Schouten moest bij het begin van de vergadering nog even zijn gemoed luchten met te verkla ren, dat de regering zo lang uit blijft met haar Indië-verkl.aring. Maar hij stond geheel geïsoleerd met deze opmerking, die hij apert onjuist motiveerde met de bewering, dat de regering blijkbaar niet veel prijs stelt op overleg met het par lement. Het is niet de eerste keer in de laatste maanden, dat de heer Schouten zich klein toont in de oppositie. I trachtte deze nog te vluchten, maar stortte in de Molensteeg neer. De G.G.D. vervoerde hem naar het Bin nengasthuis, waar hij is overleden. De omstanders namen wraak voor deze schietpartij door een der agen ten in het water te gooien. Met een handreiking kon deze weer op het droge worden gebracht. De andere zwarthandelaar zag kans in het gé- woel te verdwijnen. Het slachtoffer werd nog voor een ander economisch delict door de politie gezocht. De minister van financiën, prof. P. Lieftinck, is Woensdagavond naar Londen vertrokken voor het voeren van besprekingen. Hij wordt op 15 September in den Haag terug ver wacht. Uit gewoonlyk welingelichte krin gen te Parijs wordt vernomen, dat aan de 4350 joodse immigranten van de „Exodus", die deze week in Hamburg aan land gegaan zijn, een voorlopig verblijf in Frank rijk zal worden aangeboden en zij later in de gelegenheid gesteld zullen worden op wettige wijze naar Palestina te gaan. Deze be loften zouden zijn vervat in een Frans-Brits plan, dat thans tvordt uitgewerkt. De Franse organisatie voor hulp verlening aan verplaatste joodse personen heeft erin toegestemd kam pen in Frankrijk ter beschikking te stellen van de immigranten, die deze kunnen betrekken, zodra de hier voor te nemen 'maatregelen zijn ge troffen, hetgeen waarschijnlijk tegen het einde van deze maand zal ge schieden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Marshall, heeft gisteren medegedeeld, dat de Ame rikaanse regering er bij de Britse regering op aan had gedrongen, haar besluit om de joden van de Exodus naar Hamburg te sturen, te herzien, maar dat Engeland ge weigerd had. De Amerikaanse regering, aldus Marshall, had verklaard, dat zij zich scherp bewust was van de on gelukkige gevolgen, welke het ont schepen te Hamburg met zich zou brengen. De Engelsen antwoordden, dat er alleen in Duitsland woonge legenheid voor de joden bestaat. Het Franse aanbod om de joden op te nemen, is echter nog steeds van kracht, aldus zeide de Britse rege ring, zodat de joden niet gedwongen Prins Bernhard voor de radio Op 14 September a.s. is het een jaar geleden, dat de Nationale In spanning Welzijnsverzorging Indië (NIWIN) in het leven werd geroe pen. Ter gelegenheid hiervan zal Prins Bernhard als eerste voorzitter van de NIWIN op Zondag 14 Sep tember een radiorede uitspreken die zal worden uitgezonden over Hilver sum I en II om 20.05 uur. Prinses Margriet naar school Prinses Margriet is leerlinge ge worden van de groep voor voorbe reidend lager onderwijs van de werkplaats Kindergemeenschap te Bilthoven. waren in Duitsland te blijven. Marshall weigerde te zeggen of hij het Britse antwoord bevredigend achtte. Hij liet er zich'ook niet over uit, of de V.S. verdere stappen overwegen. Een katholiek protest. Het te Rome verschijnende katho lieke blad „II Quotidiano" uit zijn verontwaardiging over de wijze, waarop de ontscheping van de jood se immigranteft van de „Exodus 1947" heeft plaats gehad. „Na een oorlog ter verdediging van de mens; herinnert het gebruik van dergelij ke methoden ten dienste van een politiek, waar wij geen critiek op willen oefenen, te zeer aan de syste men van de onderdrukkers van gisteren. De rechtvaardigste zaak zou zodoende geblameerd worden en daar onrecht andere onrechtvaar digheden met zich mee sleept, zal de haat vrucht dragen: weer bloed vergieten, weer vernietiging. De we reld heeft er waarlijk geen behoef te aan", aldus schrijft het blad. 12 millioen schade Onbekende personen hebben op een aantal boerenhoeven in Noord- Italië aanvallen gedaan. De boeren verdedigden zich met guns. Boerde rijen in een dorp nabij Cremon wer den in brand gestoken. De aange richte schade wordt op twaalf mil lioen lire geschat. Volgens berich ten gaan „vliegende brigaden" rond om, waar de staking halfslachtig is, de arbeiders te dwingen. Daarente gen protesteren de stakers, dat ar beiders onder bedreiging met wape nen gedwongen worden te werken. In verband met de ontevre denheid in landbouwkringen over het prijzenbeleid, heeft de heer Vondeling van de P.v.d.A. verlof gevraagd de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening te mogen interpel leren over de bedrijfsuitkomsten in de landbouw. Deze immers blijven in vele streken beneden de verwachtingen ten tijde van het vaststellen der prijzen voor belangrijke producten. De Ka mer zal nader een dag voor deze interpellatie bepalen. Naar te Lake Success verluidt, hebben de besprekingen van de Egyptische premier, Nokrasji Pasja, met het Amerikaanse ministerie van buitenlandse 'zaken niet de resulta ten opgeleverd, welke de premier ervan verwacht had. Volgens een officieus bericht waren de hoofd punten een grote Amerikaanse le ning aan' EJtypte voor productieve doeleinden en Amerikaanse hulp bij het moderniseren van het Egyptische leger. Men is van mening, dat de Amerikaanse regering moeite ge noeg zal hebben om de goedkeuring van het congres voor de uitvoering van het plan Marshall te verkrijgen en daarom niet geneigd is Egypte een lening toe te zeggen, temeer daar grote sommen betrokken zijn bij de hulp aan Europa. Amerika zou geen bezwaar hebben om bur gerlijk technisch personeel naar Egypte te zenden. Het wordt echter niet mogelijk geacht om militaire adviseurs te zenden, zolang de Egyp tische kwestie in de Veiligheidsraad hangende is. Het Nederlandse communiqué van gisteren meldt, dat de Ne derlandse verliezen op 8 en 9 September bedragen 4 gesneu velden en 83 gewonden. „Thans 5 weken na de order tot staken van het vuren en van de vij andelijkheden, is het aantal in breuken, door de republikeinse strijdkrachten op deze order ge pleegd, gestegen tot boven de duizend, waarvan ruim vierhon derd in de grensstreken plaats vonden. Over de laatste week is het dagelijks gemiddelde gestegen van 34 tot 43. In het gebied' ten Zuiden van Krawang en ten westen van Poer. wakarta op West-Java vormde Pankalan een broeinest van repu blikeinse agressie en terreur. Om hieraan een einde te maken is hier een Nederlandse troepenbezetting geplaatst. Op Midden-Ja va bij Loembir werd een republikeinse strijdgroep van 500 man verdreven Het communiqué meldt beschie tingen van patrouilleposten en bot- -singen met republikeinse groepen. Het aanvullend communiqué meldt brandstichtingen door de TNI in plaatsen op West-Java. Na bij Poerwaredja op Midden-Java is ongeveer 30 ton munitje van buitenlandse herkomst aangetrof fen. Op Oost-Java bij Nongkodja" djar zijn 5 Duitsers gevonden, die tot de „Kriegsmarine" behoorden. In de mijnen van Bogkïtasam op Zuid-Sumatra zijn thans 3000 ar beiders werkzaam (kolenmijnen). De tegenwoordige productie be draagt 15.000 ton per maand. Vol gens de chef van de mijnen kan deze productie vermoedelijk nog worden opgevoerd. Op Sumatra's oostkust zijn bo ven bevrijd gebied pamfletten ver spreid, die als volgt luiden: Uw namen worden door pelopors op getekend en wanneer straks op nieuw het yolk rechter zal zijn, zult u allen ter helle worden ge zonden om daar uit te rusten. Daar staan reeds vele villa's ge reed. Het Nederlandse communiqué tekent hierbij aan dat de repu bliek een bloedbad aankondigt, hetwelk zij hoopt te kunnen aan richten. Dr. Mohammed Isa, die tot 21 Juli republikeins vice-gouverneur van Sumatra was, bevindt zich in arrest. Hij heeft zich schuldig ge maakt aan verschillende ongeoor loofde handelingen. Na de afkon diging van de order het staking der vijandelijkheden heeft Isa be langrijke financiële steun verleend De eerste Joodse immigranten van de Exodus 1947 zijn in het kamp Poppendorf aangekomen. Een groepje is bezig zich te i«*talleren in de zg. „Nissenhutten". (Ass. Press. P.) r\ÏT ZOU DE TEKST kunnen zgn van de nieuwe jaarbeurs-symphonie, in U de U van Utrecht grote terts, opus 49. Muziek voor millioe- nen en muziek van en voor Miiius, dat is de directeur van het Jaarbeurs instituut. De delen van deze symphonie zijn ontelbaar, electriciteit en radio, schoenen en lederwaren, meubelen, huishoudelijke artikelen, voedings- en genotmiddelen, speelgoederen en landbouwwerktuigen en nog veel meer. Elk verslag van de Jaarbeurs dreigt een „unvoliendete" te worden, want men kan er onmogelijk alles van vertellen. Dat behoeft ook niet, er is veel, wat er elk jaar is, er zijn dus ontelbare reprises en herhaalde uitvoeringen. Laten wfl ons daarom tot enkele grepen uit de nieuwste snufjes beperken, zo gezegd een paar maten uit de symphonie! Ik beweer geenszins, dat de geheel nieuwe, echt lopende pop het be langrijkste is, maar de gegevens over dit „snufj^" liggen toevallig bovenop en dus heeft de stand van Marbeb, waar deze geniale vinding van het Technisch Bureau van de heer Geurs te Amsterdam, te zien is, de primeur. De pop bootsté inderdaad precies de menselijke stappen na, maar de pop blijft, ondanks de ingewikkelde bin- nenconstructie volkomen gelijk aan de normale speelpop en kan b.v. ook zitten en vrij de armen bewegen. De pop is modieus gekleed, elk onder deel is tot in de kleinste details uiterst verzorgd en volgens deskun digen hebben de speelgoedhandela ren er al grote belangstelling voor. Dat zal me straks met Sinterklaas wat worden. Van de pop naar de pannen is maar een stap. De afdeling huishou delijke artikelen is zeer omvangrijk en in dit paradijs zal menige huis moeder watertanden. Dit alles be antwoord natuurlijk nog niet ineens aan de behoeften, welke er op dit gebied in ons goede land bestaat. Ik heb me laten vertellen, dat het Cen traal Planbureau berekend heeft, dat er naar schatting onder de Neder landse bevolking behoefte bestaat aan bijna 3 millioen pannen, ander half millioen emmers, ruim een mil lioen zemen lappen, tien millioen kop en schotels, ruim vijf millioen bekers, bijna vijf millioen platte en bijna zeven en een half millioen die pe borden, 1.300.000 koffie- en thee potten en ruim anderhalf millioen drinkglazen. Dat is geen muziek, maar servies voor millioenen, en de millioenennota van minister Lief tinck, die a.s. Dinsdag dreigt tc>ver-^ scljijnen, is er .een peuleschilletje bij. Men kan hier dus met recht spreken van een massale behoefte, zij het dan ook, dat zelfs de 49ste Jaarbeurs de ze onder de huidige omstandigheden nog niet in massale omvang kan be vredigen! Maar de Jaarbeurs zegt dan ook heel diplomatiek, dat „juist dit verschil tussen de aangeboden en gevraagde hoeveelheid het voor de winkelier dubbel noodzakelijk maakt,, bij zijn keuze gebruik te ma ken van alle mogelijkheden en in formaties, welke hém op deze afde ling worden geboden"Er is'veel en veel moois te zien en wij hopen, dat niet alles naar het buitenland gaat, al is het begriip „deviezen" zo langzamerhand een obsessie voor ons geworden. Ik wist tot nog toe niet, wat He- xachloorcyclohexaan was. Nu weet ik het. Het is een fascinerend geen fascistisch woord, dat boven alles uit de aandacht trekt op de stand van de N.V. Nederlandse Pa tent en Kristalsodafabriek. Het heeft iets te 'maken met insectenverdel ging en moet sneller werken dan het .befaamde D.D.T. In een beschrijving diep gebogen onder de last der beschrijvingen en folders e.a. ben ik huiswaarts gekeerd las ik, dat dit Hexachloorcyclochexaan ik vraag de zetter excuus voor de her haling van dit heksenwoord in Amerika bekend is onder de naam 666. Het is een vaste witte stof, kris- talvormig van bouw met een muffe reuk, bestaande uit een mengsel van verscheidenen isomeren. En de gam- ma-isomeer uit het Hexachloorcy- clohexaan is wel de meest vergiftige voor parasieten. Verder vertel ik er niets van. Want wij hebben hier geen wetenschappelijk tijdschrift en de papiertjes van de Kristalsodafabriek moeten toch ook hun geld opbren gen. Liever ga ik naar een der geliefde stands van de jaarbeurs, die van Philips. Daar zie ik weer.jde electri- sche droo {^scheer toestellen, voor naamste representanten van de technisch belangrijk verbeterde Phi lipsproductie, ook de Bi-Arlita is weer op de markt, de prijs kon be langrijk worden verlaagd. Van bij zonder belang voor het publiek is de serie radiotoestellen met belangrijke verbeteringen ten aanzien van elec- trische en fonetische kwaliteiten. Wij wijzen op de verbeterde auto matische bandspreïcting voor de kor te golfontvangst en de dirigenten schakelaar, waardoor iedere luister aar in staat gesteld wordt, muzikale uitzendingen volgens eigen'smaak te reguleren, te temperen of op te voe ren; de gevoeligheid der middengolf is belangrijk opgevoerd. Wanneer komen deze toestellen in de han del? In dit opzicht kan er, ondanks het deviezen„gevaar" een optimis tischer geluid* kljnken, want de of ficiële mare doet de ronde: het staat vast, dat een ieder geleidelijk in het bezit van het door hem gewens te toestel kan komen. (Let op het woordje geleidelijk). Verder licht Philips de foto-amateurs deskundig voor, in het bijzonder wat de kunst licht-fotografie betreft. De serie van nieuwe Philips-raaio-ontvangtoestel- len wordt bekroond door de BX 760 X, waarin de allermodernste vindingen zijn toegepast, die o.a. de weergave van muzikale radio-uit zendingen beter en natuurlijker doet klinken. Overigens zijn er honderden nieu we artikelen op minstens 24 ver schillende gebieden. De zakenlieden zullen zeker niet nalaten, ieder in hun eigen branche naar dit alles te gaan zien. En het publiek, dat in teresse heeft, behoeft geen zorg te hebben dat het een verloren dag zoek maakt. Het telkens terugkeren de thema van de Jaarbeurs-sympho nie zal iedere bezoeker nog lang in de oren klinken: ondanks alles gaan 'wij in Nederlandhet land der ontevredenen, voorwaarts! H. N. S. I aan de in de bevrijde gebieden nog opererende TNI-formaties. Als rechtvaardiging voerde hij hiervoor aan, dat hij hierdoor ampokpartijen kon voorkomen en rondzwervende TNl-groepett kon verhinderen op te treden, Isa ver- I klaarde zich wel bewust te zijn, dat elk optreden van republikein se troepen in de bevrijde gebieden door déze financiële steun in de hand werd gewerkt. Hij had hier voor geen toestemming van Djog- ja gevraagd. Eind October gegevens aan Congrescommissie De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, heeft gisteren verklaard, dat hy tegen, het eind van October de gegevens over de Europese be hoefte aan tussentydse hulp ge reed zal hebben ter voorlegging aan de congrescommissies. Marshall zeide, dat het departe ment van buitenlandse zaken enige vorm van tussentijdse hulpverlening dringend in overweging heeft, „om de nabij zijnde dreiging van onduld bare honger en koude" tegen te gaan. Hoewel hij zeer beslist een spe ciale zitting van het congres voor spelde, weigerde Marshall zich te binden en verklaarde, dat de „kwes tie, hoe de goedkeuring van het congres moet worden verkregen, de ontwikkeling van de eerstkomende weken moet afwachten". Marshall zeide de behoeften van de Europese landen in twee cate gorieën van hetzelfde plan te zien, nl. de behoefte aan een of andere vorm van hulpverlening om de drei gende honger en koude te weren en de behoefte aan een algemeen pro gram voor het herstel der econo mie. Marshall wees er op, dat tegen het eind van October de meeste congrescommissies, die thans Europa bezoeken, terug zullen zijn. Hij weigerde te zeggen, of de hulp in goederen of 'dollars' zal worden verleend en hoeveel er nodig zal zijn. Naar Indonesië vertrokken Met 1400 militairen aan beord is Woensdagmiddag om half zes de „Sloterdijk" uit de Merwehaven te Rotterdam vertrokken, om koers te zetten naar Indonesië. Het zijn voor namelijk contingenten mariniers, marinemannen en luchtstrijdkrach ten, die zich in de loop van de dag hebben ingescheept. De kade bood van vroeg tot laat het gebruikelijke beeld. Met verschillende treinen, die tot de ingang van de grote loods reden, werden de troepen in de nabijheid van het schip gebracht. De cadi zorgde vervolgens voor kof fie met sprits. Op de wal stond de marinierska pel opgesteld, die met tussenpozen voor vrolijke marsen de aandacht vroeg. Bij het vertrek liet zij het volkslied horen. De troepen staan aan boord onder bevel van de com manderende officier, majoor Roo- denbtirg. Tegen 't middaguur kwam de generaal-majoor der mariniers, H. F. J. M. A. von Freytag Drabbe zich van de goede gang van zaken overtuigen. Hoewel er op de „Slo- terwijk" plaats is voor 1'600 man, werden er slechts 1400 meegenomen, teneinde de manschappen wat meer bewegingsmogelijkheid te bieden. Er heerste overal een uitstekende stem ming. Sluiting zitting Staten-Generaal De beide Kamers der Staten-Gene raal zijn bijeengeroepen voor een Verenigde Vergadering in het ge bouw van de Tweede Kamer op Za terdag 13 Sept., des nam. te kwart voor drie. De Minister van Binnenlandse Zaken zal in deze vergadering de zitting 19461947 in naam van H.M. de Koningin gesloten verklaren. Wellicht in de loop van de volgende week, zo deelde de voorzitter van de Tweede Ka mer Woensdag mede, zal de Regering een verklaring afleg gen over de Indische kwestie. Wij vernemen, dat als voorlopi ge datim^ is vastgesteld Don derdag 18 September. Zeer ad rem heeft het Kamerlid Stapelkamp aan de regering vra gen gesteld over de dure sinaas appelen uit Suriname. Deze koste lijke vruchten, welke in de Neder landse winkels 60 tot 80 cents kosten, zouden in Suriname in gekocht zijn voorcent! En de Surinaamse pers beweert dat er niet minder dan 400 winst gemaakt wordt! Is dit een norma le winst, vraagt de heer Stapel kamp, die net zo goed had kun nen vragen, of de regering geen aanleiding vindt tot medelijden met de importeurs. Maar in ernst: welke maatregelen zal de regering nemen vraagt toet Kamerlid, die er terecht op wijst, dat het niet in overeenstemming is met het stre ven van de regering, om het prijs peil in Nederland: zoveel mogelijk te stabiliseren, wanneer dergelij ke dure vruchten in de handel "worden gebracht. BOMPAKKETTEN VOOR DRIE MINISTERS! De politie in Praag heeit drie bompakketten onder schept, welke bestemd wa ren voor de minister van Justitie, Ortina, Zenkl, vice- president van de Minister raad en Masarijk, minister van buitenlandse zaken. De pakketten waren afgegeven op het hoofdpostkantoor te Praag. De aanslag wordt vol gens Reuter in verband ge bracht met de communistische agitatie tegen deze ministers. Uranium in de Rode Zee In het gebied van de Golf van Akaba, noodoostelijk deel van de Rode Zee, is een uraniummijn ge vonden. Niet ver van het punt, waar Egypte, Palestina, Transjor- danië en Saoedi-Arabië aan elkaar grenzen en wel op Palestijns grond gebied. bij mijnontploffing in Engeland Door een ondergrondse ontploffing in de Thornhill-mijn te Dewsbury in Yorkshire zijn acht mijnwerkers om het leven gekomen, terwijl twee zwaar werden 'gewond. Er worden nog vier mijnwerkers vermist. Het aantal doden is gestegen tot twaalf, aldus meldt AFP nader. Een mijnwerker is gewond, terwijl de drie arbeiders, over wier lot men nog in -het onzekere verkeerde, door de reddingsploegen zijn bevrijd. Minisfer Beel niet naar A.R.K.A.-Congres Minister Beel is verhinderd heden gevolg te geven aan zijn voornemen, de opening bij te wonen van het AR KA-Congres te Amsterdam. In zijn plaats zal een begroetingswoord ge sproken worden door de heer Ubink chef van de afd. Ambtenarenzaken. Een tweetal ex-politieke gevange nen, de 21-jarige de B. (NSKK) en V. (Luftwaffe), beiden uit Hilver sum, gingen Zondag naar Texel om werk te zoeken bij een boer, waar mee zij in het kamp hadden gezeten. Zij konden de boef niet vinden en gingen „de weg terug". In Den Hel der aangekomen bemerkten ze, dat ze platzak waren, zodat zij besloten om aan de wandel te gaan. Zij kwa men tot St. Maarten, waar zij des avonds om 9 uur, doodmoe, besloten te liften Reeds eerder waren zij overeengekomen om te trachten een auto te stelen. Een vrachtwagen, waarin gezeten was de 27-jarige Alkmaarse chauffeur S„ nam hen mee. Bij de Naco-garage op de Hel- derseweg gaven zij de chauffeur met een stok een tik qp z'n hoofd, doch de chauffeur bleef bij kennis en remde onmiddellijk. Daarna kreeg hij nog drie tikken te ver werken. Hij rende uit de wagen en riep: „Moord, help, help!" Toevallig werd dit gehoord door de chef van de Naco-garage, die de politie belde en de chauffeur te hulp kwam. Toen de politie arriveerde waren de beide boosdoeners verdwenen. De B werd echter gegrepen toen hij over de tramrails liep. Hij gaf het signa lement van de Luftwaffeman, dat over het gehele land werd ver spreid. EdochV. was nergens te vinden. Hij had zich, gelijk zijn grote voorganger, in een hooiberg verscholen op de Helderseweg bij een boer. De honger echter verjoeg hem uit zijn schuilplaats. Eerst trachtte hij z'n honger te stillen met wat slootwater, doch had toen de euvele moed om bij een boer wat eten te vragen. De boer gaf hem enige appels en stelde onmiddellijk de politie op.de hoogte, daar hij iets van het geval had gehoord. V. ver trok in de richting Alkmaar. 'Om 1 uur gisterenmiddag ging de hele politiemacht, voor zover aanwezig, de stad in en V. werd gegrepen op de Geestersingel. Bij het verhoor bleek, dat het de bedoeling was geweest de chauffeur „duf" te slaan, hem te binden en in het kanaal te werpen. Het gevaarlijke tweetal is in ar rest gesteld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1