„VRIJE" GEDETINEERDEN voor het Tribunaal Alkmaar TURFHANDELAREN voor de Politierechter Jany wint 100 meter borstcrawl en vestigt nieuw Europees record PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 11 September 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN R. Kolkman t Zwemmen Drie Nederlanders in de finale Marktberichten Egyptische kwestie nog niet opgelost Het was gisteren een tamelijk een tonige zitting. Het merendeel van de beschuldigden was in beroep geko men tegen het door de Hoge Autori teit opgelegde vonnis, toen zij voor waardelijk buiten vervolging wer den gesteld. Allereerst verscheen achter het beklaagdenhekje de Alkmaarse café houder C. Berkhouwer. Hem was ten laste gelegd, dat hij gedurende de bezetting zijn zaal ter beschik king had gesteld voor de N.S.B. Het maakte op ons de indruk, dat dit wel een beetje gezocht was, doch indachtig het gezegde, dat men gauw een stok vindt om een hond te slaan, zullen we de uitspraak, die over 8 dagen volgt, maar rustig afwachten. Teunis Groen uit St. Pancras was wel lid geweest van de N S.B.. maar naar hij zei voelde hij er niets voor. Hij had al ruim 13 maanden in het karnp doorgebracht en was voorwaardelijk buiten vervolging gesteld met een verbeurd" verklaring var f20.000.-. Het Tribunaal zal 'le ze zaak nog eens nader onder de loupe nemen en eveneens over acht dagen uitspraak doen. De 69-jarige P. Bierman uit Zd.- Scharwoude was in Sept. '41 sympa thiserend lid van de N.S.B. gewor den. Verdêr had hij generlei activi teit aan de dag gelegd en de hem opgelegde verbeurdverklaring van f 4300.- was de reden, dat hij thans voor het Tribunaal terecht stond. Ook in deze zaak zal over 8 dagen uitspraak volgen. Cornelis Smit uit Broek op Lan- gedijk was slechts één jaar lid ge weest van Mussert's partij en wel van Aug. '41 tot Aug. '42. Hij moest f 3000 - aan 's lands schatkist beta len, doch kon zich er al evenmin mee verenigen. In dit geval zal het Tnbilnaal over 14 dagen uitspraak doen. Een bunkerbouwertje. Des middags kwam de Alkmaar der Willem Godschalk voor het Tri bunaal zijn opwachting maken. Hij had van Febr. '44 tot Sept. '44 ver schillende werkzaamheden voor de Duitsers verricht, als het bouwen van paardenstallen in Schoorl, bun kers in Petten, loopgraven, eenmans gaten en autoboxen in Alkmaar. Van 4 Juni '45 tot 1 Aug. '45 was MEUBELFABRIEK „EIK EN LINDEN" Openbaar verkocht voor 50.000 ALKMAAR Voor de openbare verkoping van de meubelfabriek „Eik en Linden" aan de Lindegracht, welke verkoping gistermi<Mag ten overstaan van notaris Mr. D. J. Roos plaats vond, bestond grote belang stelling. Nadat het perceel voor f 30.000 was ingezet, werd het bod, na traag bieden verhoogd tot f 35000, welk bod door een vertegenwoordi ger van het Beheersinstituut gedaan werd. Nadat er f25000 boven was gezet, werd het op f 15000 afgemijnd door de heer Fr. Ringers, die koper werd voor de ronde som van f 50.000. Naar wij vernemen heeft de heer Ringers de fabriek gekocht in op dracht van de N.V. Ringers Choco ladefabrieken. Collecte Prins Bernhard Stichting Niemand is nog vergeten, hoe on ze strijders zich hebben verweerd in de bezettingsperiode, wat zeer ze ker mede de grondslag is geworden voor onze snelle bevrijding. Ook mag in herinnering worden ge bracht, dat direct na de gedeelte lijke bevrijding van ons land, voor al in het Zuiden des lands, vele jonge mannen zich opgaven als oor logsvrijwilliger. Meerderen daarvan hebben daarbij het hoogste offer gebracht, dat zij konden geven, n 1. hun leven. Anderen kwamen als oorlogsinvaliden naar huis terug. Allen vertrouwden zij erop, dat door hun landgenoten zonder uitzonde ring voor hen gezorgd zou worden. Dit doen zij nog, ook de jongens, die thans in Indonesië hun plicht doen. Uit deze gedachte is het initiatief geboren tot oprichting van de Prins Bernhard Stichting. De bedoelingen van deze stichting zijn behartiging van de zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke belangen van de mili tairen van land- en zeemacht, met inbegrip van de oud-leden der Bin-, nenlandse Strijdkrachten en van hen, die zich vrijwillig voor de mi litaire dienst hebben gemeld en vah de nagelaten betrekkingen van per sonen als bovenbedoeld. Het doel is derhalve duidelijk en zeer aanbe velenswaardig. Een ieder wete zijn plicht en offere naar vermogen aan de militairen, die morgen met hun collectebussen en speldjes uw aan dacht vragen. GRASHOPPERS—A.F.C. UITGESTELD De voor Zondag a.s. vastgestelde wedstrijd Grashoppers 1AFC 1 is door de bond uitgesteld. TUINBOUWCURSUSSEN Bij voldoende deelname zal wor den overgegaan tot het oprichten van de volgende cursussen: a. alge mene tuinbouwcursus, b. cursus voor volwassenen (24 lesuren): c. spoed cursus lê knecht bloemist-hovenier. Aanmelding voor of op 20 Septem ber 1947 bij de secretaris van de vakeommissie N. J. Veeken, Koren bloemstraat 21 te Alkmaar. 11 September Begin 1780 hadden de stadsdocto ren voorgesteld om de lector op dracht te geven dat hij bij moei lijke operatiën, welke door de stadschirurg werden gedaan, toe zicht zou houden. Ten behoeve van de justitie moest hij assiste ren bij- de schouwing van dpden en gekwetsten en tevens meende men dat de lector in de genees kunde moest worden belast met het doen der bevolen ontledin gen. Een soort voorloper' van Led den Hulsebos dus. Waardoor men hiertoe kwam? De gerechtelijke schouwing van een overreden kind bracht de docterlijke ge moederen in beweging. Het kwam op 11 September 1781 in orde toen een generale instructie werd vastgesteld en Di;, Hoefman een tractement kreeg van f550. Hoefman had van de stad reeds 2 x een lijk toegewezen gekregen en beide keren had hij bij anato miseren 140 hiervoor bekomen. besch. gedetineerd geweest. In deze periode had hij pl.m. f 20.000 winst gemaakt, zodat de H A. bij zijn in vrijheidstelling een verbeurdverkla ring van f 15000.- gerechtvaardigd achtte. Echter besch. was niet in staat dit bedrag te betalen. Volgens het dossier moest Übsch. over een vermogen beschikken van f 5000,-, doch de beheerder, de heer P. G. de Wit, bracht aan het licht, dat het vermogen nog geen f 4000 - bedraagt. Dit was voor de voorzitter aanlei ding om aan besch. te vragen: „U heeft toch in de oorlogsjaren flink verdiend?" „Volgens de boeken niet, meneer de president", antwoordde het bunkerbouwertje schuchter. Als getuige werd nog gehoord de ex-compagnon van besch.. A. Bak ker, die echter weinig interessants naar voren bracht. Het Tribunaal stelde de uitspraak op heden over 14 dagen. R. K. ATHLETIEKVERENIGING „OLYMPUS" Daagde alg. Sportadviseur, de Z. Eerw. Heer J. H, v. d. Hoek, plot seling verhinderd was bij de op richtingsvergadering van de R. K. Athletiekver. aanwezig te zijn, kon nog niet tot de definitieve oprich ting worden .overgegaan. Niettemin hebben de aanwezigen toch een gdede kijk gekregen op het doel en het nut van zulk een vereniging, daarvoor zorgde de trainer, de heer W. Bruggeling. In korte trekken heeft de heer Bruggeling het grote nut van de athletiek, de mo'eder van alle sporten, aangegeven. Deze gezonde sport eist echter een serieu ze en regelmatige training, o/ndat het hier, meer nog dan bij andere sporten, aankomt op individuele prestaties. Besloten werd de defini tieve oprichtingsvergadering want datjdeze vereniging komt, staat wel vast binnenkort te doen houden. alkmaarse kamermuziek vereniging. ALKMAAR. Ook deze win ter gaat de Alkm. Kamermuziek Vereniging abonnementsconcer ten geven waaraan erkende kun stenaars zullen medewerken. Het programma voor het ko mende seizoen is weer hoogstaand en veelzijdig. In November zal de zangeres Bodi Rapp een liederen- avond geven met Felix de Nobel aan de vleugel; in Januari komt de harpiste Rosa Spier met de fluitist Everard van Royen; ver» der zal in Februari het A'dams Kamermuziek Gezelschap (enige leden van het Concertgebouw Or kest) optreden, terwijl in Maart de bekende pianist Willem An- driessen komt musiceren. De uitvoeringen zijn tegen sterk gereduceerde prijzen. Ze kunnen dus geen bezwaar vormen. aanrijding ALKMAAR. Doordat de be stuurder van een melk-auto, die van de Kanaalkade de Nieuwesloot in wilde rijden, geen voorrang verleende aan een van de andere kant komende motorrijder, kwam deze met de melkauto in botsing; de motorrijder, de 21-jarige Alk maarder S. werd aan zijn linker voet gewond; dokter Lourens ver leende de eerste hulp waarna de man naar zijn woning kon worden vervoerd. Zijn motorrijwiel was zwaar beschadigd; tegen de melk- auto-chauffeur werd procesverbaal opgemaakt. te duur verkocht. ALKMARE. Door de econo mische recherche van de politie werd tegen een fruithandelaar procesverbaal opgemaakt wegens het te duur verkopen van fruit. DE INDONESISCHE GEMEENSCHAP Interessante avond van „Oost en West" Voo? een klein doch aandachtig gehoor, hield de heer Veldhuizen van de afdeling voorlichting van het Indisch Instituut te Amsterdam, gisterenavond in de aula van het Murm. Gymnasium een lezing over de Indonesische gemeenschap. Deze buitengewoon interessante avonden (er komen er nog vier) zijn georganiseerd door de Kon. vereniging „Oost e'n West" en het is zeker te betreuren, dat er niet meer belangstelling voor bestond. Hierin ligt een kans om de .vaak ontstellend geringe kennis van ons mooie Insulinde te vergroten en zij die denken, dat het hier een „poli tiek praatje" wordt, slaan de plank lelijk mis.. Laten we de hoop uit spreken, dat volgende week Woens dag meer belangstelling zal worden getoond. De heer Veldhuizen zette uiteen op welke wijze de Indonesische ge meenschap is gevormd en wees hierbij op het verschil met onze Westerse samenleving. De Ooster ling vindt zijn plaats i n de natuur, terwijl de Westerse bevolking naast de natuur een plaats vindt. Hiermee bedoelde spr. dat wij, Westerlingen, een in elk opzicht gejaagd leVen lei den (vliegtuig, trein etc.), terwijl de Indonesiërs een uiterst kalm leven leiden, orrudat zij niet inzien, dat het gejachte leven voordelen biedt. De Indonesiër voelt zich meer lid van een gemeenschap, terwijl de Wes terling een meer individuele aanleg heeft. Het devies „helpt elkander" is levendig onder de Oosterse bevol king. Wanneer bijvoorbeeld een jong paartje wil trouwen zal de ge hele gemeenschap meehelpen om een huis te bouwen, waardoor het voor de trouwlustigen mogelijk is om binnen 3 dagen hun woning te betrekken. Verder kent de Indonesiër de z.g. gesloten goederenhuishouding. Er is geen geld nodig. Alles wordt met ruilen verkregen. De Westerse in vloed op deze huishouding heeft voor vele inlanders nadelige gevol gen gehad. Het mag dan waar zijn, dat door het inheemse stelsel geen producten op de wereldmarkt ko men, maar nu de producten er wel komen (of liever kwamen!) leven de inlanders in armoede. Soreker besloot zi.m causerie met een korte uiteenzetting, hoe het volk van Indonesië in beweging is gekomen. Dit vindt aldus spr. zijn oorzaak in de vele verschillen de invloeden, die de Westerling op het Indonesische volk heeft doen gelden. Na de pauze weidde spr. met be hulp van lantaarnplaatjes uit over de verschillende bevolkingsgroepen, die op Java, Sumatra en de andere eilanden zijn te vinden. ZWERVENDE HONDEN De Inspecteur van de Dierenbe scherming, de heer C. Verver, Baan- straat alhier deelt ons mede, dat hij de laatste maanden veel overlast ondervindt van zwervende honden. Het is hem daarbij gebleken, dat onverantwoordelijke mensen deze honden op de markt of elders heb ben gekocht en ze dan maar laten zwerven, of, om er af te zijn, ze maar bij de inspecteur van de die renbescherming brengen, die voor al deze zwervers geen huisvesting heeft. Door de beperkte ruimte kan hij alleen gevonden dieren aanne men. Hij verzoekt ons daarom onze lezers er op te wijzen, dat zij alleen dan zich een hond moeten aanschaf fen, als zij de verantwoordelijkheid willen dragen voor de verzorging. Voorts zijn zwervend aangetrof fen twee jonge hondjes, ongeveer drie maanden oud, reuen, licht bruin van kleur en zwart-bruin. Ook zijn ter beschikking enige jonge poesjes; alle dieren zijn in zeer goede con ditie. Adres C. Verver, Baanstraat. POSTDUIVENVLUCHT De Alkm. Concourscommissie hield op 24 Aug. een wedvlucht met jonge duiven vanaf Quievrain met krachtige N. Oostenwind. Ge lost werd om 7.45 uur. 1ste aanko mende 1 u. 13 min. eigenaag: J. v. d. Idsert S. 2. Middelburg H 3, 19,33 Vjrasdonk-Oldenburg A 4,38 F. Feyen P 5,21 Schipper-Pronk A 6,22 7.A I P 7 en 30 J. v .d. Idsert 8,10,18 Zwarte handel of liefdadigheid Woensdag jl. hield de Bijzondere Politierechter te Alkmaar, Mr. Pee reboom, zitting en trad streng op tegen het overtreden'van de distri butievoorschriften. Bijzonder de vele brandstoffenhandelaars, die om de mensen te helpen turf hadden ver voerd, "Verkocht uit de veenderijen, werden gestraft met zeer hoge geld boeten. De rechter was het niet eens met de verdachten, die als maar zeiden gehandeld te hebben uit motieven van medelijden en zei, dat de han delaars er stellig geen verliezen bij geleden hadden. J. K. uit Bergen werd deswege veroordeeld tot f 200.of twee maanden hechtenis en L. K. uit Ber gen tot f 150.of twee maanden. 1 Om twee mud. Brandstoffenhandelaar Z. uit War- menhuizen, die er wat verschrokken uitziet, heeft in de afgelopen strenge winter, zoals hij zegt vooral op aan dringen van het hoofd van de R.K. School, twee mud brandstoffen af geleverd voor deze school, terwijl hij wist dat het afleveringsverbod voor scholen nog van kracht was. De Officier vond het geval op zich wat zielig en vroeg verwonderd, waarom verdachte niet gebleven was bij de schikking van dertig gul den. Verdachte wist geen antwoord en kreeg veertig gulden of zestien dagen hechtenis. Slordige zakenlieden. J. D. en H. F. D. uit Limmen wa- I ren erg slordig geweest met hun brandstoffenbonnen. Ze waren niet verschenen en kregen resp. f 250. en f 150.boete. Een handelaar in bonnen. Slager K. S„ nu uit Amsterdam vroeger uit Schagen, heeft veel mee gemaakt in zijn leven, aldus de raadsman in deze zaak en dit heeft hem er toe gebracht te gaan hande len in bonnen en toewijzingen. De rechter ziet in deze man een der schakels «fan de bonnenhandel. Ver dachte koopt deze op in Schagen en op de markten te Purmerend en ver koopt ze te Amsterdam. Op meerdere vragen van de Rech ter betreffende geheimzinnige brie ven en initialen weet de verdachte geen' antwoord en de straf is niet mis. Mr. Windhausen bepleit een ver mindering van straf en de verdachte wordt veroordeeld tot drie maanden hechtenis met aftrek van voorarrest. J. J. uit Alkmaar wordt vrijge sproken. A. B. uit Petten heeft eveneens gehandeld en zwarte steenkool ge kocht. Deze bleek later gestolen te zijn. Hij kreeg honderd gulden boete of veertig dagen hechtenis. Vleeshandelaren komen nu op op het matje. H. F. T. uit Castricum heeft zich schuldig gemaakt aan clandestiene slachting. De verdediger mr. Groot bepleit eerf) grote clementie en de rechter voelt er wel wat voor deze man een kans te geven. Hij krijgt een boete van honderd gulden of zestig dagen hechtenis met een voof- waardelijke gevangenisstraf van vier maanden bij een proeftijd van 2 jaar. Slager C. A. D. uit Oudorp komt eindelijk voor. Hij heeft vroeger 'n grossierderij gehad in vlees en die is verlopen. Nu leeft hij van de gunst van de andere slagers en die draaien croquetten van zijn vlees en lopen vrij rond, zoals mr. v. Hilten het zegt. De Rechter vindt Het geval erg en veroordeelt de verdachte tot drie maanden hechtenis met aftrek van de tijd, doorgebracht in voorarrest. Nog meer slordige mensen F. G. uit Berkhout komt in twee jaren 1100 tabaksbonnen te kort en weet niet waar deze beland zijn. De rechter vindt het vreemd en geeft 'n boete conform de eis van f 250. of twee maanden hechtenis. Te hoge lonen en nu niet te hoog. De kwestie van de te hoge lonen op de Wasserij van P. S. K. te Alkmaar komt dan voor. De verdachte G. J. van K. geeft een heldere uiteenzetting en het blijkt, dat de uitbetaalde lonen destjjds te hoog waren, maar nu geheel in het kader van de voorge schreven en toegelaten prijzen lig gen. Er ontspint zich rond deze kwes tie en rond deze vragen een klein gesprek over de lonen en het ge volg is, dat de eis aanzienlijk wordt verlicht, terwijl S. K. wordt vrijgesproken. In zake de lonen van de chauf feurs blijft de rechter op het standpunt, dat de lonen te hoog zijn en niets te maken hebben met een premie of iets dergelijks. Beide verdachten krijgen een boete van honderd gulden of dertig dagen hechtenis. Wij moeten ons houden aan de Ionen, aldus de rechter, want an ders is het eind helemaal zoek. Jensen H 9 Kranenburg S 11 de Moei P 12,40 Mannes H 13,25 v. d. Elskamp A 14,16, C. D. Huiberts S 15 Gebr. de Best S 17 Schipper S 20 C. Jansen P 23, 29, 36 Godsch.- Noome, 24 H. Pel S, 26, 39 C. Rabe- ling P, 27, 28 H. de Jager P 31 J. Somer A 32 de Beer P 34, 35 A. de Jager P 37 Bielsma P. P betekent Postduif, S steeds in spanning, A Alcmaria Victrix en H betekent Heiloo. A.s. Militieplichtigen! Wie zich terstoiid opgeeft aan het Retraitehuis „St. Petrus Cani- sius", Bergen bij Alkmaar, kan nog mede doen aan de retraite voor a.s. dienstplichtigen, die gehouden zal worden van Zaterdagmiddag 13 tot Dinsdag 16 September a.s. Er zijn nog enige plaatsen vrij. Deelne merskaarten en gegevens worden U dan per omgaande toegezonden. De totaal-onkosten zijn f 8.50. 1 In het St. Jansgasthuis, waarin hij opgenomen was, nadat hij bij een bezoek aan Blokker onwel ge worden was, is dezer dagen overle den de heer R. Kolkman, die een technische opleiding genoot in Duitsland en die in ons land be kendheid verwierf door zijn expe rimenten tot opwekking van elec- trische energie uit water. Op het gebied van stroomopwekking dooi waterkracht nam hij reeds vijfden jaar proeven. Zijn pogingen, om op deze wijze een aanzienlijke bespa ring te verkrijgen op het gebruik van steenkool, vonden wel belang stelling, maar niet voldoènde steun in technische kringen, hoewel thans octrooi schijnt te zijn verkregen op zijn vinding, die hij verleden jaar te Amsterdam door middel van een proefapparaat demonstreerde. De heer Kolkman was 68 jaar. De ter aardebestelling heeft op de R.K. Begraafplaats te Blokker plaats ge had. HEERHUGOWAARD. Dat gaat niet meer. Het was ge bruikelijk in normale tijd dat het polderpersoneel bij het asfalteren van de wegen ook de opritten naar woonhuizen en boerderijen op verzoek en kosten van eigena ren „in c'e loop medenam". In verband o.a. met materiaalschaar- ste en overvloed' van werk zal vanaf heden voorlopig althans, aan dergelijke verzoeken beslist geen gehoor meer gegeven kunnen wordert. BERGEN. De R.K. Vrou wenbond heeft zijn verenigings- jSar geëindigd met een plezier reisje. Een heel jaar lang had de reisclub gespaard en nu was het dan zo ver. Op een vroege zonnige morgen in Sept. kwamen een viertal auto bussen ons dorp binnengereden, om nu de VTOuwen van Bergen zelf eens wat/ontspanning te ge ven; die voor hen zo welkom was na de drukke vacantie-ven gaS- tenmaand. Wij gingen het eer^t op Volen- dam aan en genoten daar van de koffie, maar ook van de gezellige bewoners en hun omgeving. Toen naar Amsterdam; een rondVaart door de grachten, die eindigde voor het Tolhuis over het IJ. De dag werd- aldaar besloten met een diner. De tocht is uitstekend ge slaagd. Dp stemming was buiten gewoon. Nu hopen wij, d'at onze leden met frisse moed hun dage lijks werk weer ter hand nemen; maar ook weer zullen medewer ken om de R.K. Vrouwenbond in het nieuwe verenigingsjaar tot nog grotere bloei te brengen. GEMEENTERAAD VAN SCHOORL SCHOORL. T- De Raad der ge meente Schoorl kwam Maandag avond in spoedeisende vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Mn C. A. J. Jo- chems voor het voorstel van B. en W. tot benoeming van een Com missie als bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947, waartoe werden aangezocht dë heren C. Duin Wzn., N. Kaag, J. J. Korver, C. v, d. Slikke en C. J. van Wijk, B. en W. deelden hierbij mede, dat zij zich in verband met een zeer noodzakelijke woonruimte vordering genoodzaakt zagen, op korte termijn een voorstel te doen tot benoeming der door de Wet vereiste Commissie van Advies. De voorzitter licht de nieuwe wet nog nader toe. Berustte vroer ger de toewijzing van een woning of de vordering daarvan uiteinde- ijk bij de burgemeester met de nieuwe wet is echter deze macht gelegd' in handen van het college van B. en W. De vroegere woning commissie beraadslaagde samen met de burgemeester over alle toe te wijzen woningen; de nieuwe commisie moet alleen advies uit brengen inzake vordering van woonruimten. De gewone woning toewijzingen dus zonder vorde ring worden verricht door B. en W. De normale gang van za ken zal dus zijn, d'at B. en W. zich houden aan het advies van de Commissie. De raad bleek na gehouden stemming zich accoord te verkla ren met de voorgestelde candida- ten die als Commissie van Advies benoemd werden verklaard. Bij de rondvraag vestigde de heer N. Kaag de aandacht op het monument te Zijpersluis, in wel ker omgeving volgens door hem ontvangen inlichtingen, het een en ander moet worden opgeknapt. De voorzitter deelt mede, dat hij zich hiervan zal overtuigen en in dien nodig dit zal mededelen aan het Hoogheemraadschap, dat ver antwoordelijk is voor een passen de omgeving. De heer P. Blankenstijn vraagt hoe het staat met de woningbouw in deze gemeente. De voorzitter deelt nogmaals de lijdensweg van de plannen mee, maar geeft de overtuiging dat alles in het werk wordt gesteld, om zo -poedig mogelijk te kunnen bou wen. De plannen voor het bouwrijp maken van d'e betreffende gron den zijn in vergevorderde staat van voorbereiding en B. en W. zullen in hun pogingen om zo spoedig mogelijk met definitieve plannen te komen zeker niet verslappen. k. v. p. HEILOO Maandagavond 8 uur is er voor de leden van de Kath. Volkspartij, 's avonds 8 uur in café Morsch, Stationsweg, vergadering. De agenda vermeldt o.a. bespreking afvaardiging Partijcongres Utrecht, contributieregeling 1947 en '48. Een belangrijke agenda. Nu er een defi nitieve regeling voor contributie afdracht is ontworpen, verwacht het bestuur aller opkomst, opdat kennis genomen kan worden van de plan nen die het bestuur daaromtrent zal mededelen. Dus Maandagavond alle leden naar café Morsch. ledenvergadering vitesse CASTRICUM. Donderdag 11 September a.s. zal in een der lo kalen van het Jeugdhuis een ver gadering worden gehouden voor alle junior- en adspirantleden van Vitesse. r diefstal opgehelderd CASTRICUM. In Februari van het vorig jaartwerd bij onze plaatsgenoot de*heer J. Plas, Bur gemeester Mooystraat, ingebroken. Werd tot heden met alle naspo- ringen geen succes behaald, thans kan worden bericht, dat de dader in verzekerde bewaring is gesteld. Naar wij vernemen heeft hij be kend niet minder dan 21 inbra ken op zijn geweten te hebben. Voor de politie een goede slag. geslaagd. CASTRICUM. Bij het gehou den examen te Rotterdam voor Textielbrevet slaagde onze plaats genoot de heer H. A. van der Ven. fiets gestolen. CASTRICUM. In de afgelopen week werd een fiets gestolen van de heer S. uit zijn huis, gelegen aan de Beverwijkerstraatweg. De eigenaar, die op vacantie is, wacht geen prettig bericht bij zijn thuis komst. Men zij dus voorzichtig met de fiets. weth. de vries weer thuis CASTRICUM. Na enige we ken in het ziekenhuis te' Alkmaar te zijn verpleegd' -is wethouder De Vries weer thuis gekomen. Hij zal nog enige tijd rust moeten hou den. zeker lekkere appels CASTRICUM. De laatste we ken, nu het fruit rijpt, aan de bo men hebben zich verschillende pgrsonen, die 'tot de rijpere jeugd gerekend kunnen worden, bezon digd aan stroperij van fruit uit de kloostertuin van de Eerw. Zusters. UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN BEEMSTER Zaterdag organi seerde de motorclub „Perkarn' een puzzle rit welke bestond in 100 k.m. te rijden langs een op een bepaalde manier aangegeven route. De voorzitter van „Perkam de heer P v. Etten behaalde de eerste prijs, de 2e, 3e, 4e en 5e prijs kwa men alle in het bezit van N.A.C.O - personeel. Dit zijn bepaalde goede wegpuzzlelaars. burgerlijke stand PURMEREND Geboren: Corne- nis Nicolaas, z. v. Cornelis van der Velden en Trijntje Langereis, wo nende te Purmerend, Willem Egger- straat 40; Petrus Jacobus Nicolaas, z. v. Wilhelmus Nicolaas Visser en Neeltje Aberkrom, wonende te Pur merend, Molenplantsoen 10; Johan Willem, z. v. Jan Wolebartus de Wit en Hérta Maria Lohfeldt, wonende te Broek in Waterland; Wilhelmus Antonius Maria, z. v. Willem Los en Margaretha Elisabeth Steevers, wo nende te Purmerend, Gouw 20a; Cornelia Martina, d. v. Cornelis van Hekeren en Adriana Martina Wil brink, wonende te Beemster. Overleden: Geertje Kil, oud 77 jaar, weduwe vèn Thames 'Kl ng, wonende te Edam; Adriana Jacoba Oud, oud 46 jaar, echtgenote van Hendrik Swart, wonende te Pur merend, Vooruitstraat 133; Cornelis Gabriël Maria Blekemolen, oud 25 jaar, wonende te Purmerend, Kolk- straat 6. WIERINGERMEER Het ver vaardigen van aardappelrooimachi- nes blijkt voorwaar nog geen sine cure te zijn. Dit werd eens te meer bewezen door de demonstratie van een tweetal dezer werktuigen op Hoeve Oostwaard in de Wieringer- meer. Honderden belangstellenden uit Wieringermeer en omliggende pol ders wilden hiervan getuige zijn. Zij bezagen met intense aandacht de verrichtingen, maar gaven al spoer dig tekenen van ontevredenheid. En daar was reden voor. Het ene enorme gevaarte, bijna gelijkend op een dorsmachine, zou volgens de vervaardigers 7 ha per dag kunnen rooien en schoon op de wagen brengen. Niets bleek minder waar. Ten eer ste haalde de machine de aardap pelen alles behalvé schoon weg. Daarnaast moest men reeds na een tiental meters het werk staken, om dat zowel de afvoer vah het loof als de invoer van de grond met aardappelen en loof voortdurend verstopte. Maar bovendien bleken er haast evenveel grondkluiten als aardappelen op de langsrijdende landbouwwagen terecht te komen. In het kort uitgedrukt: deze ma chine is te zwaar, te ingewikkeld en absoluut ondoelmatig. Neen, dan leverde het kleine twee- paards lichtertje met roterende vor ken en langsrijdende korf beter werk. Deze verticaal naast de ma chine rollende korf vangt de aard appelen op en deponeert ze in regels goed zichtbaar op het eerder val lende loof. De zozeer gewenste ver mindering van het aantal benodigde arbeiders kan echter geenszins wor den bereikt. Hu«! aantal zal vrijwel even groot moeten zijn, dan bij ge bruikmaking van een normale lich ter. Alleen is het werk veel een voudiger, zodat zelfs schoolkinderen deze taak het oprapen der aard appelen uitstekend zouden kun nen vervullen. Wel zijn de aanschaffingskosten vergeleken bij eerstgenoemde ma chine zeer laag. Uitspraken Tribunaal Cornelis Wagenaar, Zuid-Schar- 'woude, internering gelijk aan deten tie. ontzetting rechten. Willem Gaastra, Alkmaar, aange houden voor nader onderzoek. Elisabeth van Die, Noord-Schar- woude, internering gelijk aan de tentie, ontzetting rechten, verbeurd verklaring vermogen; tot f 500. Gijsbertus H. Koekenbier, Den Helder, bevestiging vorige veroor deling plus verbeurdverklaring f 10.000, radio en radio-gramofoon. (Van onze eigen verslaggever) MONTE CARLO, 10 Sept. Alex Jany de Franse zwemkampioen is een beroemdheid in zijn land. De naam van deze boekhouder komt men in de Franse bladen meer tegen dan die van de president van het land. Er gaat bijna geen dag voor bij of Jany wordt geïnterviewd. Hij zegt wel niet veel maar de journa listen laten deze kampioen zwem mer, fors en groot, met een tikje dom gezicht, wel de nodige dingen zeggen, welke het publiek graag wil weten over de favoriet en Jany heeft bijna elke Franse krant deze week met zware koppen in sensa tionele uitspraak gebracht. Verder weet men dat de 29-jarige Zweed Olof Olssen heeft gezegd: „Ik zal Jany slaan." De woorden van Olssen bleken grootspraak te zijn geweest, want NOORD-SCHARWOUDE, 11 Sept. 151600 kg witte kool 6.80—8.10; 29000 kg rode kool 4.509.20; 14000 kg gele kool 6.4014.40; 6000 kg groene kool 11.9016.50; 14000 kg kroten I 4.10—5.60; II 2.40; 16000 kg uien 8.3013.20; grove 13.6014; drielin gen 7.30—7.70; nep 9.20—10.40; 500 kg peen I 3; II 6.30; III 5.60; 10000 kg slabonen 6189; 90000 kg aard appelen Bevelanders 8—8.40; bl. Eigh. 8.80—9.40; Eigh. 7.70—8.10; Koopm. blauwe 8.608.70 HOOGKARSPEL, 10 Sept. Aan gevoerd: 30.000 kg rode kool 3.60 11,50; 18.000 kg gele kool510.60; 32.000 kg witte kool 7.6011.90; 8000 kg groene kool 1012; 450 kg sla- bonen 841.05; 28.000 kg uien grof 1313.80; middelbaar 1213.50; drie ling 6.80—7.50; nep 10—lyl.20; 53.000 kg kroten I 3—8.10; 15.000 kg II 2.40 —2.80; 2000 kg III 1.80—2; 800 kg augurken 565; 600 stuks bloemk. 1 A 66—87; afw. 27—65; stek 2—9; 15.000 kg aardapp.: Koopmans bl. 7.50—1-8.90; bl. Eigenh. 7.30—9.20; Be velanders 7.108.20; kriel 5.205.50 HEM, 10 Sept. Zuiderkogge Aardapp. 6.909.40; rode kool 3.60 —11.20; groene kool 911; slabonen 601.23; andijvie. 9—23; tomaten 10 30; kroten 2.40—6.80; üien 11 13.50; nep 10—11; driel. 5.607; Triumph 1553; Amely 1430; Sin jeur 1629; Margriet 2538; Hardy 1652; Trosperen 1222; zoete app. 1630; Transparant 1543; druiven 6590; pruimen 570; perziken 222 ALKMAAR, 10 Sept. Andijvie 6.5017; spinazie 33; postelein 22 56; wortelen 4.2012; tomaten 16— 34; groene kool 9—16; rode kool 5 17; «gele kool 1014; prei 2023; uien 1216; bieten 312; druiven 7096; sperciebonen 56—1.03; stok- snijbonen 581.06; proriksnijbonen 4260; bloemkool I A 70—96; I 45 60; II 2535; komkommers 616; meloenen 221.06; wortelen 516; selderie 35.50; peterselie 5.5010; sla 1.6015; aardappelen 7.509.00. BOVENKARSPEL, 10 Sept. 1100 baal aardappelen: Duke 6.106.90; IJselstër 8.70; Bevelanders 8.208.60; Noordelingen 8.60; late grove 7.30 8.10; blauwe 8.809.50; Eigenh. 7.50- 8.00; 200 kg peren: Triumph 1837; Beurré 20; 1100 kg andijvie 17.10; 1950 st. bloemkool: le soort 861.19; afw. 3690; stek 324; 7 zak dubb. slabonen 7380; snijbonen 55; 32.500 kg bieten I 5.508; idem II 2.40 2.60; idem III 1.80; idem modjo 2.70- 2.90; 22.500 kg rode kool 3.60—9.80; 23.000 kg gele kool 4.50—11; 12.500 kg witte kool 9.6010.30; 3500 kg groene kool 111.013.10; 350 baal uien: grof 12.5013.20; grote 12.70 13.40; drielingen 6.707.20; nep 9.80- 10.80. OBDAM, 11 Sept. 30.000 kg Be velanders 7.408.60; 3700 kg rode kool 610.50; 9700 kg Savoye kool 15.90—20.70; 27.000 kg uien 12.40— 12.90; grove 1313.20; 1700 kg nep 11—11.70; 2300 kg drielingen 5.50— 6.70; 46.900 kg kroten A 5.70—7.80; B 3.20—4.10; 800 kg witte kool 7.10; 2000 kg peen 5.005.40; 150 kg an dijvie 9.1013.50; 2800 kg slabonen 61—110 BEVERWIJK, 10 Sept. Andijvie 1035; bloemkool 50100; bospeen 415; waspeen 515; dubb. stamb. 701.25; snijbonen 601.30; pronk- bonen 40—56; komkommers 522; postelein 5054; sla 520; spinazie 2939; tomaten 2552; groenekool 622; rode kool 1020; kroten 38; uien 1015; spruiten 2649; prei 2733; bramen 22.85; druiven 70— '100; meloenen 2075; boerekool 9-10 aardbeien 901.25. ZWAAG, 11 Sept. Aardappelen 6.209.40; spinazie 3438; uien 4.10- 13.40; bieten 1.805.80; Savoye kool 11.50—15.80; gele bew.kool 8.60—16.10 rode kool 3.6016.20; spruitkool 39; slabonen 861.26; snijbonen 1395; tomaten 2342; augurken 464; breekpeen 2.506; waspeen 316; bospeen 620; andijvie 724; sla 5.1017; komkommers 322; perzi ken 237; R.Victoria 1347; witte druiven 1.191.28; Alicanten 8689; Frankenth. 5294; Westfrisia 4592; meloenen 3380; Transp. de Grand 637; Buree Lorsie 2851; Buree de Mérode 1122; Claps Fav. 1447; Conference 2029; Juttepeer 11; Maagdepeer 715; Willinny Ductes- se 636; Triumph de Viënne 1353. WARMENHUIZEN, 10 Sept. 57000 kg aardappelen Bevelanders 7.50 8.90; witte Eigh. 8.20—8.30; bl. Eigh. 8.80—9.10; IJsselster 9.50; Bintjes 7.507.60; Koopmans blauwe 9.80; Noorderlingen 8.20; kriel 4.505; 6000 kg bieten 7.50—8.80; 1680 kg slabonen 60111; 2000 kg rode kool 10.80—13; 4500 kg gele kool 10.10— 13.80; 37000 kg witte kool 7—11.80. BEEMSTER, 10 Sept. Aardappelen Schotse muizen 10; bl. Eigh. 89; blauwe 9—11; kleine blauwe 67; slabonen dubb. m. dr. 5485; dubb. z. dr. 56100; stoksnijbonen 90115; stamsnijb. brede 1592; pruimen 10 65; komkommers 624; tomaten A 3456; id. C 2042; bloemkool 14.— 74; rode kool 511; savoye kool 13 21; spinazie 4312; sla 416; an dijvie 826; rabarber 2; bieten 411 wortelen 7—17; uien 1013, drielin gen 47; nep 10; druiven Franken- thalers 40110; suikermeloe 1088; appels: zoete Bellefleur 1336; Cod- lin Keswick 918; Cox Oranje Pep- pin 1846; Fisher's Eerstling 621; Graham Jubilé 929; James Grieve 1754; Mank's Codlin 1232; The Queen 629; Tr. de Cronsels 1044; zpete Pippeling «14—36; peren: Beur ré d'AmanliS 628; B. de Merode 820; B. Lebrun 622; B. Hardy 8 38; Clapps Favorite 2146; Conseil- ler de la Cour 519; Diamant 624; Duchess Wiliams 831; Herzogin Elsa 1029; Juttepeer 324; Kam perveen 520; Maagdenpeer 1022; Marguérite Marrillat 832; Seign. d'Esperen 536; Triomphe de Vien- ne 1458; Trosjespeer 420; Verti- lon 823. Jany sloeg zijn concurrenten. Hij verslond hen reeds op de eerste dag van de Europese zwemkampioen- schappen in Monte Carlo. Babeij trainde elke dag in het luxe bad, dat omgeven door het palmbos, aan de voet van de hoge „Vista Erlo" ligt en deze bewonderaars en vooral be wonderaarsters juichten de held toe. Men ontkojnt niet aan de indrpk dat de Franse zwemkoning sterk over het paard is getild. Zijn tijden lagen bij de training steeds tussen 56 en 57 sec. Onder ademloze stilte verschenen de zwemmers aan de start. Jany had baan 3 en de erg nerveuse Olssen kreeg baan 7. De Franse zwemkampioen buitte deze nerveusiteit uit door heel demon stratief zijn rug naar de Zweed toe te keren. Alsof Olssen voor hem niet bestond, schreeuwde hij tegen de radio-reporters dat hij na afloop even een paar woorden voor de mi crofoon zou spreken. Hij heeft kun nen spreken, want op grandioze wijze triompheerde de Fransman over al zijn concurrenten en vooral over Olssen. Na vijftig meter bij het keerpunt lag Janny enkele centimeters voor, daarna ruiste het water onder de geweldige slagen van de Europese recordhouder en onder het hyste risch gebrul van het publiek, groei de zijn voorsprong bij elke slag. Zijn tijd was 56.2 sec. Olssen no teerde 58,6 sec. Voor onze landge noot Sindorf was 't geen .zwemmen tegen deze run. Hij kwam als vijfde aan Overigens hebben de Neder landers op deze eerste dag geen slecht figuur geslagen. Kees Honig, die bij dit nummer nog steeds kam pioen van Europa is, moest in zijn serie de eer aan de Fransman Babey laten. In uiterlijk een tweelingbroer van Jany. Meer dan de helft van de baan had de Nederlander de lei- dmg, doch op de laatste 25 meter was Babey zo komen opzetten, dat Honig het tempo nie kon bijhouden. Hij werd tweede. Babey maakte de tijd van 1 min. 02 sec. In de finale, welke Donderdag middag wordt gezwommen, heeft zich o.a. Honig geplaatst. Een verrassing bracht verder Greet Galliard, die in haar serie op de 100 m. rugslag dames op het nipper- !Jf. wer,d voorbijgestreefd door de befaamde Deens Caren Harup, die 1 t?' ?ec* n°teerde. Daar triompheerde onze landge note over de Franse kampioene en du was een prettige sensatie voor jC ,Jïl,elne kolonie Nederlanders op de tribune. „if6! V?n Fe§Selen legde in haar se rie beslag op de tweede plaats met l.nnn. 8.9 stV. Ook zij had lange tijd .do leiding, doch op de laatste tien meter was het 16-jarige Engelse zwemstertje Gibson met venijnige rukken naar voren gekomen en tik te juist iéts eerder aan dan onze landgenote. i i?e^ ^na*e °P Donderdag zul len behalve onze beide zwemsters ook Caren Harup en Gibson deel nemen. De Chinese resolutie, waarin werd aanbevolen, dat Engeland en Egypte de onderhandelingen zouden hervatten en de Veiligheidsraad van het verloop dezer onderhande lingen op de hoogte zou gehouden worden, alsmede het Australische amendement erop, dat voorstelde de kwestie der ontruiming van Egypte door de Britse troepen te Verbinden met de oplossing van de andere punten van het geschil, zijn beiden door de Veiligheidsraad ver worpen. Sir Alexander Cadogan herinner de eraan, dat de onderhandelingen tussen Engeland en Egypte waren afgebroken wegens di unilaterale interpretatie door Egypte van het Soedanese protocol. Engeland acht de resolutie niet aanvaardbaar, daar zij ook de nadruk schijnt te leggen op de ontruiming van Egypte door de Britse troepen. Gromyko zag weinig verschil tus sen de Braziliaanse resolutie en de Chinese en vond de laatste onvol doende om tot een oplossing te kó men. Hij was van mening, dat de Egyptische eis tot ontruiming der Britse troepen rechtvaardig en wet tig is. China en Columbia stemden voor de Chinese resolutie. Hët Austra lisch amendement werd met 4 stemmen voor en 6 onthoudingen verworpen. Gromyko verklaarde in zijn functie als voorzitter, dat de Egyptische kwestie op de agenda zou blijven. Na afloop van hetdebat over de Egyptische kwestie sprong iemand op, die; „Vrijheid voor Egypte, lang Teve Egypte" uitriep. Bij het verla ten van de zaal riep hij nogmaals: „Weg met Engeland en het imperia lisme. Lang leve Egypte". De man bleek een Egyptische student te zijn die aan de Universiteit van Oregon studeert. Prins Bernhard in Schotland Z. K. H. Prins Bernhard is giste renmiddag per vliegtuig te Aber deen (Schotland) aangekomen. Hij zal gedurende enige dagen op het kasteel Balmoral de gast zijn van Koning George. Hongarije ontvangt Donauschepen terug De Sowjet-autoriteiten hebben 45 Donauschepen, die door de Duitsers uit het land waren gevoerd, aan Hongarije teruggegeven. Dit bete kent een aanzienlijke versterking van de Hongaarse vloot op de Donau Grieks Parlement steunt Sophoelis Het Griekse Parlement heeft zijn vertrouwen uitgesproken in de re gering van Themistocles Sophoelis. 279 van de 281 leden waren tegen woordig. Amnestie in Bulgarije Ter gelegenheid van de derde ver jaardag der Bulgaarse revolutie, de Wapenstilstand met de Geallieerden en /ie oorlogsverklaring aan Duits land, "aldus meldt Radio Sofia, heeft de Bulgaarse regering bekend ge maakt, dat op ruime basis amnestie zal worden verleend voor verschil lende misdaden, waaronder militaire overtredingen, zoals desertie. De Volkscommissie van het Vader landse Front heeft aan Maarschalk Stalin en aan de Bulgaarse en Joe goslavische regering telegrammen gestuurd over het handhaven van de Bulgaarse souvereiniteit tegen bui tenlandse inmenging in binnenlandse aangelegenheden. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2