OVERAL IN FRANKRIJK IS ER CRISIS DEVERRESTEM RADIO EEN UURTJE TELEX Doelpunten-rqgen op Spangen MUZIEKUITVOERINGEN tijdens de Congresdagen Leusderheide brandt nog De Nationale Kolfwedstrsiden te Oudkarspel ten einde De bonnenlijst NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag II September 1947 PAG. 3 Ramadier is premiermaar Guy Mol let trekt aan de touwtjes! Zwaluwente sterk voor MiIIwall Limburgse klanken en Hollandse meesters Voor Oostenrijk Op de Engelse luchtvaartexpositie was deze nieuwe De Havil- land-108 te zien, welke uitgerust is met een Havilland Goblin turbo straalaandrijving. (Van onze Parijse correspondent) DEZE VRAAG is door. velen gesteld, maar weinigen weten er een antwoord op. Voor de zo veelste maal heeft Ramadier de vertrouwenskwestie gesteld en deze keer zag het er naar uit, dat hfj veel moeite zou hebben zich te handhaven en de uitslag van de stemming bewijst dat ook. Met 292 stemmen voor en 243 te gen op een totaal van 618 afge vaardigden is het ministerie ge red. Een curieus feit is, dat een partij van dc oppositie, de ,1'R1' (liberalen) de redding bracht door zich van de stemming te ont houden. Ramadier heeft de vertrouwens kwestie gesteld op kolensubventies, die hij eerst afgeschaft had. Hij on dervond een grote tegenstand van degene die zich tegen het „dirigis me" de geleide economie, hebben uitgesproken. Maar Guy Mollet, de secretaris van de socialistische par tij is een „dirigist" bij uitstek. Ge wapend met de resolutie van het laatste Nationale Congres van de Partij tracht hij Ramadier zijn wil op te leggen, maar deze laatste schijnt zich nu eenmaal niet ge makkelijk te laten dwingen. On- '4danks zijn socialistische principes ziet Ramadier zeer goed in dat een overdreven ordening het land niet redden kan. Er is een crisis in Frankrijk. In de politiek, in de handel, in alles. Wat de politieke crises aangaat moeten wij er twee verschillende onderscheiden, die echter nauw met elkaar verbonden zijn. De cri ses van de Soc. partij en die der regering. De eerste ondervindt gro te moeilijkheden bij haar aanhan gers, daar velen van hen, zich of wel naar de uiterst linkse kant be wegen, ofwel „bourgeois" zijn ge worden. Het laatste jaarcongres heeft bewezen, dat de SFIO in twee grote blokken verdeeld is, en dat de uiterst linksen slechts een kleine meerderheid vormen. De regering ondervindt moeilijk heden, daar zij niet het gezag kan uitoefenen zoals het eigenlijk moet; dit laatste is voor een vreemdeling onbegrijpelijk, maar voor een Fransman heel gewoon. De verklaring hiervan ligt in het feit, dat de magistratuur in handen is van de politieke partijen. De pre fecten van de departementen zijn te vergelijken met onze Commissa rissen der Koningin. Zij worden hier niet- benoemd naar bekwaam heid, hoewel er vele zeer be kwame onder hen zijn maar naar gelang hun politieke oriënta tie. Het is dus te begrijpen, dat op deze wijze in de allereerste plaats gedacht wordt aan de kiezers en andere belangen. Een ander feit is de, ik zou haast zeggen, de over dreven individualiteit van de Frans man. Hij kan nu eenmaal niet dul den, dat men inbreuk durft te ma ken op zijn persoonlijke vrijheid. Frankrijk kan alleen zijn red ding vinden, wanneer de Fransman zelf er toe overgaat een gedeelte van zijn geliefde vrijheid op te of feren in het algemeen belang. Zo beschikt de regering over strenge ■wetten om de boeren te dwingen hun graan te leveren, maar duizen den boeren vertikken het en ver kopen het liever op de zwarte markt of geven het als varkens voer. De regering staat ondanks al le wetten zo goed als machteloos. En waarom? De ambtenaar, die met de controle belast is, kan en durft dikwijls geen verbaal op te maken, want dan zou het leven ondragelijk worden voor hem! Om terug te komen op de aller laatste crisis, dan kunnen wij con stateren dat een partij van het re- geringsblok in oppositie is geko men tegen zichzelf. Het eigenaar dige feit deed zich voor, dat het PROGRAMMA VRIJDAG 12 SEPT. HILVERSUM I (310-M.): NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Orgël; 8.00 Nieuws en gram.pl.; 9.15 Ziekenbezoek; 11.00 Fluit en piano; 12.15 Canzonetta-Sextet; 1'3.00 Nieuws 14.00 Orgel; 14.20 Van oude en nieu we schrijvers; 14.40 Hobo en orgel; 15.00 Kamerorkest; 16.00 Declamatie; 16.30 Sweelinck-kwartet; 17.00 Licht classiek concert; 17.45^ Giaconda- ensemble; 18.30 Progr. Ned. Strijd krachten; 19.30 NCRV-kwartet; 20.05 Radio Philh. Orkest; 22.30 Nieuws; 23.00 Gram. waarna sluiting en Wil helmus. HILVERSUM II (415 M.): VARA: 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de vrouw; 10.20 Voof de zieken; 11.15 Voor dc vrouw; 11.30 Fred Hartley en zijn orkest. AVRO-kwartier Laters; 12.33 Sportagenda; 13.00 Nieuws; 13.45 Sopraan en bas; 14.00 Voor de vrouw 15.10 Ons volk in zijn dichters; 15.30» Pianoconcert van Beethoven; VARA Orgel; 16.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.20 Accordeon orkest; 19.45 Dep. uitzending; 20.00 Nieuws; 21.30 Buitenlands overzicht en weer- overzicht; 21.45 Overijsels halfuur tje; VARA 23.00 Nieuws; 23.25 Sym- phon. Vrijdagavond-concert. Partijbestuur tegen de regerings- politiek was, en de Kamerleden er voor waren. Is dit het geval om dat de laatsten beter het belang in zien van het land en, het Partijbe stuur de partijbelangen op de voor grond stelt, zulks in verband met de a.s. Octoberverkiezingen? Ondanks de meerderheid voor Ramadier heeft deze toch moeten wijken voor Guy Mollet, die men kan beschouwen als de eigenlijke minister-president van Frankrijk. Onmiddellijk na de stemming im mers heeft Ramadier een program ontworpen voor versterkt dirigisme en nu het parlement op vacantie is gegaan tot 15 November kan Rama dier waarschijnlijk weer een beetje op adem komen en zich voorberei den op nieuwe te leveren slagen! Mussert figureerde als Bolletje Bink1' De Vijfde Kamer van het Amster damse Tribunaal behandelde heden de zaak tegen de 23-jarige H. P. Eillebrecht uit Amsterdam, een van de gebroeders, die in de oorlog kampioenschappen in het gewicht heffen en worstelen behaalden. E. was in April 1943, toen hem te werkstelling in Duitsland wachtte, toegetreden tot de NSB en was door bemiddeling sportleeraar bij de lijfwacht van Mussert geworden. Na enige tijd werd hij bevorderd tot konstabel. Voor het tribunaal ver klaarde E.. dat hij dit alleen maar gedaan had om aan tewerkstelling in Duitsland te ontkomen. Hijzelf voelde niets voor de partij en even min voor „Bolletje Bink", zoals naar hij zeide de leider door de leden van zijn lijfwacht genoemd werd. Van je vrienden fhoet je het maar hebben Millwall is een van de oudste Engelse verenigingen, maar het is, althans ig dit seizoen, tevens een. der zwakste clubs uit de tweede divisie, die in zes wedstrijden slechts twee punten wist te verga ren. Desondanks achtte men de ploeg in staat om, bouwend op rou tine, techniek en tactiek, goed partij te geven aan het Zwaluwenelftal, \'.-aarvan de voorhoede een interes sant experiment vormde. In weer wil van de 93 uitslag geloven wij dat Millwall een behoorlijke spar ring-partner had kunnen zijn, indien die bedoeling had voorgezeten. Maar de Engelsen spaarden zich, misschien zaten hun trouwens de zware league-wedstrijden van de afgelopen dagen nog in de benen; in ieder geval kon men niet zeggen, dat zij alle krachten inspanden om èen zo goed mogelijk resultaat te bereiken. Ze speelden op halve kracht een wedstrijd, waarin men vrijwel niets te zien kreeg van het raffinement en de degelijkheid, welke toch ook het spel van En gelse profs in de lagere afdelingen- doorgaans eigen is. Van het Zwaluwenelftal viel in de eerste helft als ploeg evenmin veel te loven. Men kreeg tal van individuële handigheidjes te zien van Wilkes en vooral van Rijvers, die zich op de rechtsbinnenplaats verre van vreemd voelde, al zwierf hij weer naar hartelust. Lenstra toonde herhaaldelijk zijn buitenge wone klasse door zijn verfijnde bal behandeling, door de zeldzaam fraaie wijze waarop hij ballen in moeilijke positie dadelijk bedwong of ineens doorgaf en een enkele maal door luchtsprongen in Parola- stijl. Maar het werd tevens duide lijk dat hij zeker niet voor rechts buiten in de wieg is gelegd. In mid denlinie en achterhoede was ef eigenlijk niemand die teleurstelde behalve van Bun. De MW-er had zeer bepaald zijn dag niet. Hij stelde zich zeer onoordeelkundig op en liet de rechtsbuiten 'Anderson zo vaak ongedekt, dat er doelpunten zouden zijn gekomen indien de En gelse voorhoede een doortastende schutter rijk was geweest. Met een Mohring, die consequent stopper speelde, had hij een heel, andere tactiek moeten volgen. Wel gaf bij zich geheel, evenals trouwens al zijn collega's. In dit opzicht viel er nie mand iets te verwijten, of het moest een overmaat aan vurigheid zijn bij Mohring en de Vroet, die hun tegen standers wel eens wat al te stevig aanpakten. Het was geen groots spel, dat men aanvankelijk zag, wel vele brillante afzonderlijke acties, die echter pas in de 28e minuut succes oplever den. De tweede goal kwam van Van Dijk die op vrij gfote afstand de bal vrij kreeg en met .een prachtige harde kogel de stand op 20- bracht. In de tweede helft was van Bun vervangen door Van Schijndel, die spil speelt bij SVV maar al dra loonde ook als back zijn mannetje te kunnen staan. Ons hele elftal seelde nu veel beter, er kwam ver band in de ploeg, de strijdlust scheen in de rust nog gestegen en waar de Engelsen het steeds kal mer aan deden moesten er wel doel punten komen. Drie minuten na de aftrap schoven Wilkes en Lenstra fraai combinerend door de Engelse achterhoede heen, de bal kwam vlak ,voor doel in het bezit van de Gala-concert öp Zondag muzikaal hoogtepunt De programma's van iedere con gresdag .werden 's avonds laat be sloten met een concert, waarbij over het algemeen bekende werken werden uitgevoerd, die Bij de mees te toehoorders nogal in het gehoor lagen. v De uitvoeringen waren stijlvol, de programma's goed gekozen, en er is hier meer aandacht aan de mo dernen geschonken, dan veelal ge bruikelijk is. Zo hebben de muziekliefhebbers Donderdag de Nachtegalen van Meersen kunnen beluisteren o.l.v. H. Voncken pr„ die een aantal zes tiende eeuwse werken ten gehore brachten, o.a. van Sweelinck en da Palestrina en het „O Crux bene- dicta" van Clemens non Papa. In dit concert achtten wij het meest belangrijk de werken van Herman Strategier, 't „Lauda Sion" speciaal gecomponeerd voor Meer- ssens Basilica-koor, een compositie voor 4 stemmen alsmede de Maria antiphonen, gebouwd op het Gre goriaans. Dan was er voorts nog een Te Deum van Andriessen, waar door dit concert, wat betreft het laatste deel, boven het gewone uit- Over het concert van Vrijdag schreven wij reeds. Zaterdagavond maakten wij ken nis met het Collegium Musjcum uit Maastricht o.l.v. Jef Somers. Van dit concert, in de gezellige Redoute hebben wij aangename herinnerin gen. Daar was Karei Nogoscek, die op sublieme wijze werken van Sweelinck wist voor te dragen op de vleugel. Mia Schreuder, mezzo sopraan met haar warme, tempera mentvolle stem die vooral Pergole- se's Stabat Mater met veel gevoel en voordracht wist te geven, oogste veel succes. Ook, de bariton Leo Ke telaars wist het jjubliek goed te boeien. Tussen de werken van Diepen- brock en Jos Vranken hoorden wij nog iets van de jonge Belgische componist A. de Boeck, bij ons boven de rivieren vrijwel onbekend helaas. Met enige min of meer tra ditionele werken van Caesar Franck en Debussy werd dit con cert besloten. En zo komen wq dan aan de laatste avond, het galaconcert in de Dominicanerkerk waaraan me dewerkten het Maastrichts Ste delijk Orkest o.l.v. Paul Hupperts, het Maastrichts Stedelijk Lyceum koor en dc „Maastreechter Staar" zowel om de werken als om de uitvoering daarvan het belang rijkste concert, dat op een waar dige wijze het Mariacongres be sloot. Van Herman Strategier, die even als Mathy Niël en Marius Monni kendam, de uitvoering van zijn werk bijwoonde, hoorden wij de Psalm 76 latijnse tekst, voor orkest en mannenkoor, een werk, dat slechts de roem van deze componist vergrootte. Daarna volgde het '„Salve Re- gina" voor orkest en sopraansolo van Rudolf Mengelberg. Vooral de houtgroep van het orkest kwam hier prachtig tot zijn recht terwijl de tekst devoot en met overgave gezongen werd door Dora van Doorn-Lindeman. Voor de pauze ^hoorden wij de oratorische scène „Sancta Maria" op een gedicht van Joseph Viegen gecomponeerd dqor Mathy Niël, die ook de muziek schreef voor het massaspel. Helaas kon Johanna Die- penbrock zich niet, wat klankvolu me betreft, handhaven tegen orkest en solo-partijen in, zodat het effect, dat deze begaafde jonge declama- trice ongetwijfeld had kunnen be reiken, grotendeels verloren ging. Het werk in zijn geheel maakte een goede, doch niet steeds overtuigen de indruk. Ongetwijfeld het meest volmaakt van uitvoering was de Symphonia Sacra van Marius Mon nikendam. gecomponeerd voor de Paters Montfortanen ter -viering van de heiligverklaring van hun Stichter Grignion de Montfort, op 8 September te Schimmelt. Cello en bas, trompetten en houtblazers ga ven in het eerste deel een muzikale vertolking van de Maria-verering. Felle, soms scherpe klanken ver tolkten de ellende waarin de mens heid zich bevindt, nog geaccentu eerd door het geroffel der doods- trommels. Innig en smekend volgt dan het „.Memento Domine congre- gationis tuae", terwijl het muzikale hoogtepunt in het „Haec est dies" ligt, royaal en breed van klank. Een prachtig werk dat de aanwezi gen in diepste stilte ontroerd aan hoorden. Hartelijk applaus beloon de de componist en de uitvoeren den voor deze gave uitvoering van een meesterwerk. Zo heeft ook de muziek op het congres een groot aandeel gehad in het slagen daarvan. Dat Nederland se componisten hier aan het werk konden gaan is een loffelijk initia tief geweest van het comité. L. S. Opleving in de diamantindustrie De Amsterdamse diamantindustrie rpaakt op het ogenblik een kleine opleving door, aldus vernemen wij van bevoegde zijde. Er wordt be hoorlijk verkocht, de oude voorra den raakt men kwijt en er worden betere prijzen gemaakt. Men meent deze verbetering in hoofdzaak te moeten toeschrijven aan het feit, dat de Verenigde Staten weer meer aan de markt zijn dan tot voor kort. In siders manen evenwel tot voorzich tigheid, daar nog niet te overzien valt, of deze opleving van lange duur zal zijn. De export van het ge slepen goed blijft zich bevredigend ontwikkelen en was per eind Aug. j.l. opgelopen tot een totaal van 14 millioen gulden, waarvan een be langrijk deviezenoverschot resteert. Xetxesman, die draaide en schijn bewegingen maakte totdat hij een gaatje, zag en scherp in schoot: 3—0. No. 4 volgde al spoedig. Toen werd het 41, 61, 62, 83 en ten slotte 93. Wij geven tenslotte de opstelling van de Zwaluwenploeg: Doel de Munck (Sitt. Boys), achter: v. Bun (MVV) en Schijvenaar (EDO); mid den: Van Stoffelen (Ajax). Mohring (Enschede) en de Vroet (Feije- noord); voor: Lenstra (Heerenveen) Rijvers (NAC), Wilkes (Xerxes), v. Dijk (Ajax) en Drager (Ajax). Dezer dagen werd in de gebouwen bij de schietterreinen aan de Leus derheide een bespreking gehouden tussen vertegenwoordigers van de Mijnopruimingsdienst, het Staats bosbeheer en de bosbrandweer ov.er de verdere verbranding van de Leus derheide. Hoewel van bepaalde zij de was medegedeeld, dat men ver dere maatregelen wilde uitstellen tot de grond wat minder droog zou zijn men dacht hierbij aan droog vriesweer in de komende winter omdat het vuur anders de veenlaag zou aantasten, vernémen wij, dat in deze richting geen plannen meer bestaan. De eerste verbrandingen hebben bewezen, dat het vuur niet in de grond invreet. Wel was het gevaar, dat de omringende bossen lopen, onderwerp van bespreking. Besloten werd eerst brandgangen te graven en daarna „het grote vuurwerk" in de richting Austerlitz te ontsteken. De juiste datum is nog niet bekend gemaakt. In ieder ge val wordt de actie nog deze maand De Geer voor Raad Van Cassatie Op Woensdag 1 October zal dé Bijzondere Raad van Cassatie be handelen het beroep van de minis ter van staat, oud-minister-presi- dent jhr. mr. D. J. de Geer, die in verband met zijn houding in de oorlog door het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf voor waardelijk met 3 jaren proeftijd en onder bijzondere voorwaarden, voorts tot 5 x f 4000 boete, te vol doen aan vijf instellingen en ont zetting van het recht om ambten te bekleden, waaronder" begrepen het ereambt van minister van staat, voor het leven. De heer de Geer zal persoonlijk ter zitting verschijnen. Hij zal echter worden bijgestaan door mr. A. E. J. Nysin'gh, advocaat te Den Haag. Als président zal optreden mr. Haga, als advocaat-ficaal prof. Langemeyer.' Positie Nederlandse passagiersschepen „Edam", New YorkAntwerpen, pass. 9 Sept. Landsend; „Gerard Dou", 9 Sept. van Beirouth naar Rotterdam; „Kota Baroe", Rotter damBatavia, 9 Sept. 9 uur van Suez; „Maaskerk", pass. 10 Sept. Les Palmas naar Dakar; „Nieuw Hol land", BataviaAmsterdam, 9 Sept. in Suezkanaal. WEERPROFETEN AAN HET WOORD De Bilt over \de komende winter De afdeling klimatologie van het K.N.M.I. deelt mede: Er worden allerlei meningen over de komende winter uitgesproken, die dreigen onder het publiek ver warring te stichten. Daarom is het goed de opvatting van de Bilt me de te delen. Wij beleven een tijdvak met grote afwijkingen in de temperatuur en men brengt dit in verband met een wijziging in het klimaat, dat het karakter zou krijgen van een vas telands klimaat, met warme zomers en koude winters. De zomers zijn sinds 1932 over het algemeen war mer dan normaal geweest, maar van de winters waren er 7 beneden normaal, 8 er boven (de winter van 1935 en 1936 meer dan 2 procent). Een duidelijke klimaatwijziging spreekt niet uit deze getallen. Het kan echter pas na verloop van ja ren blijken, of er een verandering in ons klimaat is ingetreden, omdat eerst dan kan worden vastgesteld, of inderdaad de normalen wijzigin gen hebben ondergaan. Gaan wij de historische gegevens na dan blijkt wel, dat een derge lijke tegenstelling tussen wintêr en zomer als in dit jaar sinds het be gin van de waarnemingen in 1706 niet is voorgekomen, maar minder herhaaldelijk aanwezig. Er is ech- belangrijke tegenstellingen zijn ter geen enkele regel in te ontdek ken. De warme zomers van 1759, 1783 en 1846 werden door zeer kou de winters gevolgd, die van 1733, 1788, 1834, 1868 en 1897 door zeer zachte. Tijdvakken met strenge winters, zoals wij nu meemaken, zijn ook eerder geconstateerd: 17551763, 1784—1805. 1820—1855. In zulke tijd vakken wisselen koude en warme winters elkander zo grillig af, dat er geen regelmaat in valt te be speuren en dat 'het onmogelijk is hierop een verwachting te baseren. Er is derhalve geen betrouwbare regel te géven over de aard van de winter, die op een warme zomer volgt. Het is even goed mogelijk dat er een zeer zachte dan wel een zeer strenge winter zal komen. QNZE OPROEP voor een hulp' actie ten bate van Éongarije heeft weerklank gevonden ook in deze zin, dat een lezer van ons blad er op wijst, dat er even eens honger en gebrek wordt geleden te Wenen. De sympathie voor de Oostenrijkers is bij ons, Katholieke Nederlanders niet minder dan die voor de Honga ren. Kinderen uit beide landen zijn hier na 1918 liefderijk op genomen en sindsdien zijn de relaties aangebleven. Weer zijn wij bereid, beide landen te hel pen. Laat onze sympathie ook inderdaad een mee-leven en meevoelen zijn. Wie daartoe in staat is, verzende een voedsel pakket naar Wenen, waar het uitermate lAklkom zal zijn. Adressen en verdere inlichtin gen zullen wij U op verzoek gaarne verstrekken. MARCUS Zeeuws-Vlaanderen heeft zijn katholieke H.Bils. Het is er dan eindelijk toch van gekomen. Het gebouw, dat onder de schutse staat van Sinte Eloy, zal 15 September a.s. te IJzendijke plechtig worden geopend. In Den Haag is een stichting opgericht voor de gerepa trieerde Indisch-gasten. Onder de schone naam van Pelita zal deze stichting zorgen voor de belangen, geestelijke zowel als stof felijke, van de zwaarst ge troffenen der gerepatrieer- den, zoals weduwen, we zen e.d. Een bekend aardrijkskundige en carto graaf, de heer C. M. F. Le Roux, tweemaal geridderd en drager van buitenland se onderscheidingen, is te Amsterdam overleden. >J; De slag om Arnhem, die voor ons de bevrijding in leidde, zal in Amsterdam herdacht worden door de vertoning van de film van de landing der Airborne's. ïj: De opening van het studenten-sanatorium te Laren is vooral mogelijk geworden door de konink lijke gift van Curacao, dat f420.000 voor dit sympa thieke werk bijeenbracht. ff. pij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend datde intrekking van het besluit beperking rechtsverkeer inhoudt. Dit besluit werd na de bevrij ding afgekondigd om te voorkomen dat er in de bevrijde gebieden rechts- boottrein. Ook dê ver pleegsters zijn nog lang niet content met de gang van zaken in hun beroep. Daarom gaan zij dus con gresseren. Om fris te blij ven doen zij dat in het Bosbad te Apeldoorn, njc Prof. Jan Tinbergen van de economische Hogeschool te Rotterdam is tijdens het wereldcongres voor statis- handelingen zouden plaats hebben die voor dé econo mie van het land schade zouden kunnen veroorza ken. ;jc Middelburg heeft i weer zijn oudeliedenhuis. Helaas zijn 49 van de oude gasten van voor de oorlog er niet meer om de in ge bruikneming bij te wonen, ik Het veerschip W. F. van der Wyck heeft zijn laatste zeetocht in Scheveningen gemaakt. Het gaat nu weer in het oude gareel lopen en zal weer dienst doen op de lijn EnkhuizenStavo ren als treinboot voor de tiek gekozen tot secreta ris-generaal van het inter nationale instituut der cij fers en getallen. De ka tholieke onderwijzersbond in het bisdom Den Bosch bestaat 50 jaar. Mgr. Mut- saers heeft, namens de H. Vader bij deze gelegen heid de bondsvoorzitter en de secretaris begiftigd met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Dinsdag en Woensdag hiel den de ridders van de naald een congres te Zwolle. De vele vergade ringen en lezingen werden ook door buitenlandse kleermakers bijgewoond. >k In Waalwijk geraakten hooimijten in brand. Het vuur sloeg over op een boerderij die geheel een prooi der vlammen werd. :j: Mej. P. Geerts te Gilze ontving dezer dagen de ere-medaille in brons ver bonden aan de orde van Oranje Nassau wegens vijftigjarige trouwe dienst betrekking bij een familie te Gilze. Dat komt niet veel meer voor. r'; De ge meentediensten van Waal wijk hebben haar intrek genomen in barakken. Dat is pas hulp! Drie we ken geleden ging de boer derij van de familie Pau- lussen te Dongervaart in vlammen op. Burgers en boeren hebben een actie op topw gezet het getroffen gezin te helpen. Alle jonge boeren hebben onder een aannemer de handèn in een geslagen en zijn aan de wederopbouw begonnen Nu is de nieuwe boerderij onder de kap. In Hen gelo brandden twee arbei derswoningen uit. Er was niemand thuis en de poli tie vond dat verdacht. OUDKARSPEL Dinsdag was het de laatste dag van de kolfwed- strijden. De korpsen en personele kolvers, die „er konden komen" sloegen hun 3e serie en kampten om de fraaie uitgeloofde prijzen. Er waren weer heel wat mooie partij en te genieten. Zo sloeg J. G. van Tongeren 53 p. met sajet. Met gum mi waren het Jb. Gelder en J. Bak ker Kz. die 'n prachtige partij te zien gaven, 's Avonds om acht uur vond de prijsuitreiking plaats. De Voorz. van de Ned. Kolfbond de heer L. Mallekote dankte allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van de wedstrijd. Hierna werden de volgende prij zen uitgereikt; Korpswedstrijd 1 Etreprijs voor het korps dat het hoogste aan tal /-punten slaat: gewonnen door Gezellig Samenzijn. Zd. Scharw. met 426 p. Korpsspelers: D. Rijper Jr. 153 p.. G. Mettes 138 p., D. Rij per Sr. 135 p. le Korpsprijs gummi gewonnen door: Gezellig Samenzijn, Zd.' Scharwoude met 426 p. Korpsspe lers D. Rijper Jr. 153 p., G. Mettes 138 p.. D. Rijper Sr. 135 p. 2e Korpsprijs gummi, gewonnen door Onderling Genoegen, Hoog- karspel 420 p. Korpsspelers: KI. de Vries 139 p., C. Visser Dz. 141 p., C. Thoma 140 p. le Ereprijs sajet: gewonnen door T.O.G.I.D.O., Krommenie 423 p. Korpsspelers: W. Gorter 147 p., J. G. v. Tongeren 157 p., Jb. Bogte 119 pt. leKorpsprijs sajet, gewonnen door T.O.G.I.D.O. Krommenie 423 p. Korpsspelers: W. Gorter 147 p., J. G. v. Tongeren 157 p., J. Bogte 119 punten. 2e Korpsprijs sajet gewonnen door De Schoone Twaalver, St. Maartens brug met 363 p. Korpsspelers: Jo de Leeuw 136 p., P. Kossen 126 p., Jn. Boontjes 101 p. 'n Medaille, beschikbaar gesteld als 3e Korpsprijs voor gummiballen door het gemeentebestuur van Lan- gedijk werd gewonnen door: Op Maat, Zd.-Scharwoude met 399 pt. Korpsspelers P. Molenaar 144 p.. C. Berkhout 128 p., A. Berkhout 127 p. Kampioensprijs gummi, gewon nen door Jb. v. Gelder Nw Niedorp 154 p. Kampioensprijs sajet gewonnen door J. G. v. Tongeren, Krommenie 157 p. le Ereprijs gewonnen door J. G. van Tongeren, Krommenie 157 p. le prijs gewonnen door J. G. van Tongeren, Krommenie met 157 p. 2e prijs gewonnen door Jb. Gel der Nw. Niedorp 154 p. 3e prijs gewonnen door D. Rijper Jr. Zd. Scharwoude 153 p. 4e prijs gewonnen door J. Dekker Jr. Andijk 153 p. 5e prijs gewonnen door P. Gelder Oudkarspel 152 p. 6e prijs J. Bakker Wz. Noord- Scharwoude 151 p. 7e prijs H. Kuiper, Andijk 151 p. Juniorenpriis gummi gewonnen door J. Kreuk, Hoogwoud 77 p. in twee serie's. Bijzondere prijzen Serieprijs le en 2e serie gummi gewonnen door N. Dekker Koog a. d. Zaan 110 p. Seriepriis le serie gummi gewon nen door R. Dokter Spanbroek 56 p. Serieprijs 2e serie gummi gewon nen door J. v. d. Ham, Oudkarspel 57 pt. Seriepriis le en 2e serie sajet ge wonnen door W. Gorter, Kromme nie 106 pt. Seriepriis V serie sajet gewonnen door S, Pielkenrood Koog a. d. Zaan 53 p. Seriepriis 2e serie sajet gewonnen door A. N. Rapis, Utrecht 49 p. Wisselprijs aangeboden door de Amstelbrouwerij voor de sajetkol- ver die het hoogste aantal punten slaat en buiten de personele prijzen valt. Gewonnen door W. Gorter, Krommenie 147 p. Hoogste le en 2e serie voordagen gewonnen door C. Vlug, Oudkar spel 99 p. Hoogste le serie voordagen ge wonnen door C. Groot Nrd. Schar woude 53 pt. Hoogste 2e serie voordagen ge wonnen door N. Rijper, Zd. Schar woude 54 p. Twaalven prijs gewonnen door Jo Schuit, Nrd. Scharwoude 5 twaal ven. Elvenprijs gewonnen door F. Hink Nrd. Scharwoude 5 elven. DEBARKATIE VAN DE „EXODUSi'- JODEN De debarkatie van het laatste ge deelte van de 4500 „Exodus" - Joden van de Britse schepen „Empire Rival" en „Run- nymede Park". Voor zij in leger wagens naar het kamp bjj Lübeck rullen worden ge bracht, wachten zij bij 't station. Tienenprijs gewonnen door D. Appel, Spanbroek 6 tienen. Negenenprijs gewonnen door K. Dekker, Wognum 4.negens. Achtenprijs gewonnen door K. Bakker, Andijk met 3 achten. Zevenenprijs gewonnen door K. Palestein, Binnenwijzend 3 zevens. Zessenprijs, gewonnen door C. Palestein, Binnnenwijzend met 4 zessen. Prijs lid van het Hoofdbestuur gewonnen door Deutekom, Nrd.- Scharwoude 98 pt. Ereprijs: gewonnen door N. Dek ker Koog a. d. Zaan 110 p. Serieprijs le serie lid „Onder Vrienden" gewonnen door C. Plak- man. Oudkarspel 44 p. Serieprijs 2e serie lid „Onder Vrienden" gewonnen door J. Schrei- ker, Oudkarspel 47 p. Vrienden" gewonnen door KI. Dek ker, Oudkarspel 39 p. De Voorz. van „Onder Vrienden" de heer P. Langedijk Zz. dankte de Edelachtb. Heer Burgemeester voor zijn medewerking om het feest te doen slagen. Voorts dankte spreker de Voorzitter en de Secretaris van de Ned. Kolfbond voor het vele werk door hen verricht. Hierna kregen we 'n non-stop programma van Langedijker artis- ten hetwelk zeer in de smaak viel. 'n Gezellig bal besloot de avond. In het tijdvak van 14 tot 27 Sept. geven onderstaande bonnen rechtop het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie M) M-01 brood 800 gram brood M-02 brood 400 gram brood M-01 boter 250 gram boter M-02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet M-01 vlees 100 gram vlees M-02 vlees 300 gram vlees M-01 melk 4 liter melk M-03, M-05 melk 7 liter melk M-01 div. 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas M-03 div. 50 gram thee M-02 div. 125 gram koffie M-04 div. 250 gram waspoeder (geen soda) M-03 res. 1600 gram brod M-06 res. 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 709 (Serie M) M-ll brood 800 gram brood M-ll boter 250 gram boter M-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet M-ll, M-12 vlees 100 gram vlees M-13, M-15 melk 12 liter melk M-ll |iiv. M-12 div, M-13 res. M-16' res. 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 250 gram waspoeder (geen soda) 800 gram brood 250 gram waspoeder (geen soda) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 710 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie M) M-21 brood 800 gram brood M-21 boter 250 gram boter M-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet M-21 melk 5 liter melk M-21 vlees 300 gram vlees M-22 vlees 100 gram vlees M-21 kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas M-21 eieren 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 September wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 15 September mag wor den gekocht. Op de vleesbonnen voor personen, geboren in 1942 en vroeger, is deze veertien dagen 400 gram vlees beschikbaar, dus 100 gr. extra. FEUILLETON 7. „Idioot! Nadat ik je op je bed had gebracht, draaide ik even aan je radio. Schrik niet op ultra-kort hoorde ik een vrouwenstem jamme ren „Jij bent eeuwig van mij". Had je het in je dronken bui toch steeds over. Je ziet, de politie vindt alles! Speliqg van het lot, dat juist ik die vrouwenstem voor je opspoorde. Ik, zou die onzin maar uit mijn hoofd' zetten. Geef je dezer dagen wel 'n telefoontje om naar je gezondheid te informeren. Wil. Burns". De eerste reactie van Frea was om haastig het toestel aan te zetten. Ultra-kort in te schakelen en koorts achtig de golflengten af te zoeken. Behalve een aantal eentonige stem men, die het nieuws dezer wereld verkondigden, afgewisseld met ge kraak en geknetter, hoorde hij niets. Hij hield het een kwartier vol en liep toen moedeloos naar het thee water, dat full-speed stond te koken. Fred Vandijke had juist met een opvallend gebrek aan eetlust een paar broodjes verwerkt, toen de te lefoon rinkelde. „Spreek ik met de zatlap?" hoor de hij aan de andere kant van de lijn. „Hallo William", antwoordde Fred opgemonterd. „Zeg kerel, ik schaam me dood. Ik heb je geloof ik nogal wat last bezorgd, hé? Mijn veront schuldiging hoor." „Maak je niet. ongerust, Freddie," stelde Burns hem gerust. „Ik heb wel andere zaakjes opgeknapt. Mijn herinnering aan jou was niet een van de beroerdste en daarom heb ik je maar in bescherming genomen. Hoe is het met de haarpijn?" „Dank je," lachte Fred. „Al wat afgezakt." „Heb je dat briefje van me gevon den?" informeerde William. „Toe vallig kreeg ik dat stemmetje in de luidspreker en naar het liedje te oordelen is het dezelfde waar jij zo lang naar hebt -gezocht. Of was dat maar dronkemanspraat?" „Ehneeeh, aarzelde Fred „Schei maar uit.ik hoor het al. Een knaap van acht-en-twintig met romantische bevliegingen, hè?" spotte Burns. „Ik had je voor ver standiger aangezien." „Wat ben je weer scherpzinnig.." „Brengt mijn vak mee, zoals je weet. Zeg, Fred, we moesten een afspraak maken. Ik. wil weten wat je de laatste jaren hebt uitgevoerd en dan zal ik meteen proberen om je die onzinnige radio-stem uit je hoofd te praten." „Zeg het maar," antwoordde Fred, die blijkbaar beter vond op de laat ste opmerking niet te reageren. „Het is op het ogenblik bij ons een slappe boel. Als het je schikt, kom ik vanavond langs rijden gaan we samen eten. Mocht er in tussen werk voor ons opdagen, dan geef ik je een seintje." „Afgesproken." „Denk om je stemmetje," spotte Burns nog voordat hij afbelde. Fred Vandijke, radio-ingenieur, op dat ogenblik niet werkzaam, omdat hij zich in opdracht van een uitge ver bezig hield met het schrijven van een populair boek over radio techniek, streek met zijn handen doof 't haar. Hij verwenste zijn sen timentele inslag, vond dat Burns eigenlijk gelijk had en stapte vast beraden de slaapkamer binnen om zich te kleden. En toch, peinsde Fred, terwijl hij zijn* das strikte, ik heb zelf te be slissen of ik in deze nuchtere, za kelijke wereld sentimenteel wil zijn of niet, of ik me laat leiden door romantische overwegingen of niet.. Als ik voor mezelf heb gezworen, datHij haalde zijn schouders op trok tegen zijn evenbeeld in de spiegel een vastberaden gezicht, maar mompelde enige seconde later de zelfde woorden. In Fred streed een nuchtere, moderne geest tegen de romanticus en „Zo", zei William Burns die avond terwijl hij zich behagelijk achter over liet zakken in dezelfde fauteuil van de vorige avond, maar nu met Fred tegenover zich, „dus je hebt> het fabriekslaboratorium voor een poór vaarwel gezegd om een boek te schrijven. Lijkt me een aangename afwisseling." „Inderdaad?" beaamde Fred. „Al tijd plezierig weer een tijdje je eigen baas te zijn." „Ja", grinnikte de inspecteur. „Vooral als je de verleiding voelt om steeds aan de knop van een radio toestel te draaien. Hoe zit dat eigen lijk hoe ben je daartoe gekomen? .Waartoe?,' vroeg Fred onzeker. De abrupte manier, waarop William de vraag stelde, stond hem niet erg aan. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3