Nieuuu AMERIKA MAAKT BEZWAREN tegen de voorstellen tot hulp aan Europa T sten ID 1947 NEDERLANDSE ONDER PATROUILLES VUUR Hokjesgeest bij de Marine leidde tot te grote afscheiding Ambtenaren klagen hun nood Hongaarse communisten komen met hun program voor de dag *EN .D'S RAIJGRAS en Zn. een Edelreep te Purmerend J hagen No. 505 Voor Alkmaar en omgeving Slotzitting Parijse conferentie uitgesteld Behoeften van ieder land afzonderlijk veronachtzaamd Eindrapport een „boodschappenl ijst" Scheepsontploffing eist 20 doden Nederlandse Nota Staking in Po-vlakte breidt zich uit Aanvallers van Mgr. Ukmar Drie doden bij auto-ongeluk Geallieerden ontruimen Italië Jubileumcongres met vele problemen Consuls bij Malang beschoten? Wereldvoedselraad opgericht Wordt Rijksconfe rentie uitgesteld? Toch wijziging in Brits kabinet? Mohammedanen in de Pensjaab m WIERINGERMEER ;r week of) Dinsdag, telkens des morgens in P. Z U I D A M, ORRAAD LEVEREN UUGOWAARD on) Theebon besteedt s 2 rep.en gratis enz. ng door 10% korting üiwt.I: ber a-s. des voorm. ilogetnent" te Pur- jke party UT- EN METAAL HAPPEN, MATE- SCHEPEN EN ITMIDDELEN een speelgoedfabr. een vlakbank, van- achines, vele lichte v of zo goedi als Eel of gedeeltelijk van prima kwal. reedschapppen als nipmach., revolver- jpensnij- en frais- PK, kolomboor- iemschijven, bank- 2 mm., boren, bei- ;rs, div. acetyleen- ;1 nieuwe, bouten, nach. als lint- en ïuurmach., ronde terialen als: partij I, deuren, tegels, ctie-lier m. 14 PK lompen, smalspoor- 'ijlen, boren, blok- krachten, benzine- sr. als schakel- en ze- ibels, liohtagrega- n wisselstroom 1/4 als casco sleepboot kken 4 en 5 x 1,80 PK m. keerkopp. rotor, staaldraden. >-onderdelen, start- agen met laadvlak zo goed als nieuwe -aansorteer- en rei- kenmachines, sani- i, tanks, bussen, install, en -cabines - en waterslang, iwtjes o.a. 5 x 3,50 uten huisje 2,30 x stel, ïtigen op 15 en 16 i uur en op de -11 uur in de lood- jrmerend. omvattende ihon- ive van reisverbin- gratis toegezonden lysen, Purmersteen- II. e moeders. het bezit zijn van een rr a.s. en jonge moe ide dagen hun extra s event, overige ver- met de letters: A tot en met H; Dins- Q; Woensdag 17 Sept. Sept. A tot en met M; met Z. 5 Sept. A tot en met t en met Z. 7 Sept. A tot en met tot en met Q; Vrijdag L5 Sept. geheel. 16 Sept. geheel, ig 18 Sept. geheel, nsdag 17 Sept. geheel, ig 17 Sept. geheel, - geheel g 19 Sept. geheel. HooicredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God. is 't nergens veilig Vondel VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11326 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank QFFICIEEL is te .Parijs zitting van óp zestien voor economische samenw Maandag 15 zou worden Reuter had eerder gemeld, stuit op een moeilijkheid, haar eindrapport te herzie hierin bestaan, dat de A van economische zaken, critiek op het eindrapport Clayton, die -tot taak heeft de werkzaamheden der conferentie te volgen en door het verstrekken van „vriendschappelijke adviezen te steunen, heeft voorgesteld, dat dit rapport slechts als een voorlo pig ontwerp wordt beschouwd en dat de conferentie opnieuw aan het werk zal tijgen en de gehele situ atie opnieuw in ogenschouw zal ne men in het licht van zijn bemerkin gen. Voorts heeft hij voorgesteld, dat een Amerikaanse deskundige aan het opnieuw opstellen van het rapport, zal medewerken. Clayton heeft de' uitvoerende commissie der conferen tie op de Amerikaanse ambassade te Parijs ontvangen en aan deze com missie de reactie der officiële Ame rikaanse kringen op het eindrapport uiteengezet. Naar hij zeide zou het rapport in zijn huidige vorm onaan vaardbaar blijken te zijn en geen overtuigingskracht bezitten voor het Amerikaanse publiek en meer in het bijzonder het congres, daar het meer weg heeft van een „boodschappen lijst" dan van een plan voor Europese samenwerking. Clayton's critiek op het rapport kan als volgt worden samengevat: 1.) Het voorziet niet in voldoende mate in Wederzijdse hulp tussen de zestien Europese' landen. 2.) De cijfers voor de behoeften van Europa zijn slechts in globale vorm gegeven en maken géén onder scheid tussen de behoeften der af zonderlijke landen. 3.) Het ontbreekt de voorstellen inzake het herstel van de inwissel baarheid der Europese geldeenheden als eerste stap in de richting naar inwisselbaarheid van alle geldeen heden over de gehele wereld aan nauwkeurigheid. Handelsmuren moeten verdwijnen Ook werd tijdens het onderhoud op de Amerikaanse ambassade gewezen op het ontbreken van enigerlei over eenstemming ten aanzien van werke lijke positieve pogingen tot opheffing de handelsmuren tussen de lan den van Europa, welke pogingen b.v, zouden kunnen bestaan uit het op richten van een tolunie. Voorts werd er van Amerikaanse zijde op gewe zen, dat het rapport geen voorzienin gen bevat voor het aanwenden van, overtollige arbeidskrachten of over tollige productie in het ene Europese land ten behoeve van een ander Europees land, dat aan arbeids krachten of aan bepaalde goederen tekorten heeft. Een ander punt, waarop Clayton's critiek zich richt te, was het feit, dat het rapport de invoer van Amerikaans fruit noem de als een der behoeften van Euro- Hèt Franse persbureau A.F.P. méldt uit Belfast, dat Donderdag avond in het machineruim van het 17.702 ton metende Engelse vrachtschip „Reina del Pacifio" te Belfast een ontploffing heeft plaats gehad. Volgens Reuter zijn hier bij 20 personen om het leven ge komen en 50 personen gewond. medegedeeld, dat de slot- -mogendhedenconferentie erking van Europa, welke gehouden, is uitgesteld, dat de conferentie is ge- die haar zal noodzaken n. Deze moeilijkheid zou merikaanse onderminister William Clayton, scherpe heeft uitgeoefend. pa terwijl zowel Frankrijk als Ita lië grote fruitoverschotten bezitten. Ook hulp aan ieder land afzonderlijk Clayton verklaarde voorts, dat de uitnodiging aan de 16 Europese lan den, om een gemeenschappelijk rapport uit te brengen aan de V.S., niet betekent, dat ieder land niet afzonderlijk zijn behoeften met de V.S. behoeft te bespreken. De V.S. zijn bereid bilaterale overeenkom sten aan te gaan met ieder land, dat hieraan behoefte gevoelt. In kringen, die met de conferen tie in relatie staan, wordt medege deeld ,dat het ontbreken van onder scheid tussen de behoeften der af zonderlijke landen te wijten is aan de Britse delegatie, die de voorkeur gaf aan globale cijfers, aangezien de positie der Europese betalingsbalan sen ten nauwste samenhangt met die» van Groot Brittannië. Het rap port der conferentie, dat gedateerd is op 8 September, raamt het defi cit der betalingsbalansen der 16 Europese landen met het Ameri kaanse continent voor de eerstvol gende 4 jaar op 22.499 millioen dol lar, verdeeld als volgt: 1948 8.049 millioen dollar, 1949 6.350 millioen dollar, 1950 4.650 millioen dollar en 1951 3.450 millioen dollar. Deze progressieve vermindering van het deficit hangt volgens het rapport af van de volgende, buiten de controle van de betrokken lan den vallende, factoren: 1.) Aanzien lijke productie-toename in de Euro pese landen: 2.) Het beschikbaar zijn van de voor deze productie toename benodigde, Amerikaanse goederen, 3.) Voortdurende „full employment" en volledige benut ting van de productie-capaciteit van Europa in genoemde vier ja ren; 4.) Toenemende voorziening in de behoeften van de 16~ landen en West-Duitsland door Oost Europa; 5.) Een waarborg, dat de goederen, die de 16 landen voor de export produceren, aan het Amerikaanse continent en de rest van de wereld kunnen worden verkocht; 6.) Pro gressieve verlaging van de prijzen voör de in Europa in te voeren goe deren in verhouding tot de Euro pese exportprijzen en 7.) Betaling door de landen van Oost-Europa voor de Europese exportgoederen in dollars, voor zover nodig. Het ontwerp rapport eindigt met de nadruk te leggen op de afhanke lijkheid van het herstel van West- Europa van Amerika, Oost-Europa en de rest van de wereld. Het wijst op het belang voor de betrokken 16 landen en West-Duitsland om in staat te worden gesteld niet alleen dollars te verdienen door hun ex pert naar het Amerikaanse .conti nent, doch ook door hun export naar andere landen. Het Nederlandse communiqué van Donderdag meldt, dat de Neder landse verliezen van gisteren 17 gewonden bedroegen. Op vele plaatsen in be vrMd- gebied werden - Nederlandse patrouilledetachemen ten beschoten. Vuurgevechten hadden plaats bij Manondjaja bij Cheribon, een punt ten Westen van Tasikmalajaja. Een Neder landse Rode Kruiscolonne werd in het gebied van Tasikmalaja beschoten. Ook op Midden-Java werden Nederlandse patrouilles herhaaldelijk beschoten. Laboeranroekoe in het gebied van Medan kreeg een vaste bezetting voor de beveiliging van de omgeving en van de plaats, in verband met de berichten over ontvoerde Chine zen te Namoe Oengas. Een Neder landse patrouille, welke werd uit gezonden, slaagde er in 280 Chine zen uit handen van republikeinse benden te bevrijden. In een kampong bij Pasoerooean op Oost-Java viel een gewapende OVER HET RHURCEBIED aan Londen en Washington Van gezaghebbende zijde wordt te Londen vernomen, dat de Ne derlandse regering in een nota aan Engeland en de V.S. haar bezorgd heid heeft uitgedrukt over de toe komstige politiek der geallieer den ten opzichte van de steen koolmijnen in het Ruhrgebied. Naar verluidt, legt de nota de nadruk op het belang om te grote centralisatie, die gunstig zou kun nen zijn voor nationalistische doel einden, te vermijden en om buiten landse belangen veilig te stellen. Men is in Nederland bezorgd, dat de /mijnen, waarvan er een geheel Nederlands eigendom is, volgens de laatste Engels-Amerikaanse voor stellen eerder onder Duits dan on der Nederlands beheer zullen wor den geplaatst. Op het St. Pieters plein te Rome hield Paus Pius XII voor een me nigte van meer dan 250.000 per sonen een rede, waarin Hij o.m. zeide: De tijd voor plannen maken is voorbij, het is nu de tijd voor actie. Een overzicht van de menigte tijdens de rede van de H. Vader, waarin hij het 25-jarig be staan van de K.A. herdacht. bende een huis aan, waarin zich twee Chinezen bevonden. De Chi nezen verdedigden zich met revol vers, maar toen de weinige munitie was verschoten, stak de bende het huis in brand en verminkte de ver brande lijken. Een aanval op het station van Tjiamis is afgeslagen. Verder von den botsingen plaats met republi keinse troepen in de gebieden ten Westen van Leuwiliang bij Tjibatoe en ten Noordoosten van Tjitjaleng- ka. Op Midden-Java werden onze kampementen herhaaldelijk door republikeinse benden beschoten, terwijl het gebied ten Zuidwesten van Losari en ten Westen van Am- bawara van vijandelijke formaties werd gezuiverd. Op Oost-Java wer den patrouilles beschoten in de om geving van Malang en Lawang. Ver schillende Nederlandse posten wer den beschoten. Republikeinen richt ten mortiervuur op Pamekasan op Madoera. In het gebied van Medan op Sumatra, 25 km. ten Zuidoosten van Tobingtinggi, is een aantal re publikeinse militairen gevangen ge nomen, waaronder een Japans de serteur. Het gebied ten Noordoosten van Padang werd- van rondzwer vende benden gezuiverd. Ongeveer 300.000 Italiaanse arbei ders in het landbouwbedrijf, die ii^ het kader van een actie voor ver groting van de oogstproductie werk zaam zijn, en technische en admini stratieve ambtenaren van grote landbouwondernemingen hebben zich aangesloten bij de staking van 1 millioen arbeiders in de Povlakte. Naar verluidt geven de stakeriden in de provincies van Piemont blijk van revolutionnaire bedoelingen. In de provincie Vercelli zouden de stakers zich bereid verklaard hebben om aan de burgemeesters melk af te leveren voor directe ver deling onder de bevolking, terwijl de landbouwers in de provincie No- vara de rijst wel willen'* oogsten, doch alleen aan staatskongsies wil len afleveren. In de ban Bij decreet van de H. Congrega tie van het H. Officie, zijn al dege- nén, die hetzij moreel of metterdaad deelgenomen hebben aan de aan slag, welke op 24 Aug. j.l. te La- nische in Juliaans Venetiëge pleegd werd op Mgr. Ukmar, toen deze prelaat aan de kinderen al daar het H. Vormsel toediende, waarbij de Bisschop ernstig mis handeld werd en de geestelijke Bu- lesich, die hem verdedigde, gedood werd, in de kerkelijke ban gedaan. Ned. UNO-delegatie naar New-York Heden zal een gedeelte van de Nederlandse delegatie bij de U.N.O. om 13.00 uur per extra K.L.M. Sky- master van Schiphol naar de Ver enigde Staten vertrekken. Dit deel van de delegatie bestaat uit de he ren mr. J. A. W. Burger, prof. mr. dr. J. P. A. Francois, H. Oosterhuis van het N.V.V., C. L. Patjjn van het ministerie van economische zaken en A. J. Spits, oud-gouverneur van Sumatra en lid van de Palestina- commissie. Een kwart miliioen mensen waren Zondag op het St. Pietersplein bijeen om te luisteren naar de H. Vader, die sprak over de posi tieve taak van een strijdbaar katholicisme. Rede van de Commandant 1 Zeemacht Onder de marine-officieren die gisteren te Hilversum werden be ëdigd bevond zich één, die als veer tienjarige jongen bij de marine was gekomen en door zijn bekwaamhe den allengs tot de hoogste rang van onderofficier opklom. Op het excer- citieterrein van het Marine oplei dingskamp „Loosdrecht", waar de manschappen van het kamp zich hadden opgesteld sprak de com mandant der zeemacht In Neder land, Schout bij Nacht J. L. L. Wil- linge de nieuwe officieren toe. Hij vestigde de aandacht op het bijzon dere van deze plechtigheid. Hoewel het niet de eerste maal was, dat onderofficieren tot officieren wer den bevorderd, kon tot dusver toch niet van een mogelijkheid worden gesproken voor .iedere jongen, die vrijwillig bij de 'marine als matroos dienst nam, om het tot officier te brengen. Bij andere categorieën, zo als militieplichtigen bestond dit merkwaardigerwijs wel. De com mandant zei deze beperking te heb ben betreurd, wrar deze historisch ook niet rechtvSSrdigis. Want in de Nederlandse Zeemacht kwamen van ouds de schippers en admi raals grotendeels van voor de mast, zulks in tegenstelling tot bijv. de Britse marine. De spreker steldé daarbij op de voorgrond, dat een afzonderlijke opleiding tot adel borst na de Napoleontische oorlog nodig was, aangezien de voort schrijding der techniek aan de offi cieren steeds hoger eisen stelt en ei; bovendien een grote mate van al gemene ontwikkeling nodig is, waarvoor een grondige voorstudie noodzakelijk is. Doch er is een derde belangrijke eis, die aan een officier moet worden gesteld: hij Chauffeur trachtte te snijden Nabq Oldebroek is Donderdag: een luxe auto met volle vaart op een vrachtauto gereden. Twee in zittenden werden vrijwel op slag gedood. De andere passagier werd zwaargewond in een Ziekenhuis te Zwolle opgenomen, waar hy enkele uren later overleed. Het ongeluk is ontstaan door het gevaarlijke „snijden". De personen auto wilde twee voorliggers" passe ren terwijl uit de tegenovergestelde richting een zware vrachtauto na derde. De chauffeur heeft waar schijnlijk de afstand te ruim ge schat met het noodlottige gevolg dat de beide wagens in' volle vaart op elkaar reden. De inzittenden van de luxe auto waren de heer J. v, d. Pijl uit Ameland en zijn zoon W. v. d. Pijl, met echtgenote uit Gronin gen. Dit jonge echtpaar laat vijf kinderen achter. De waarnemende geallieerde op perbevelhebber van Italië, luitenant generaal Lee, heeft op een perscon ferentie verklaard, dat de ontrui ming van Italië door de Britse en Amerikaanse troepen Vrijdagoch tend zal beginnen. Maandag zullen de geallieerde troepen worden teruggetrokken van de demarcatielijn tussen Engels- Amerikaans en Joegoslavisch bezet gebied, terwijl de geallieerde troe pen op dezelfde dag Pola (ten Zuiden van Triest) zullen ontrui men, welke stad onder Joegoslavisch bestuur komt. Engelse mijnwerkers weer aan hef werk De mijnwerkers te Grimethorpe (ZuidYorkshire), wier staking En geland ongeveer 500.000 ton steen kool gekost heeft, hebben gisteren besloten, Maandag het werk te her vatten. Op het verzoek van de steenko- lenraad om de per dag te bewerken oppervlakte met 60 centimeter uit .te breiden, is niet ingegaan. De norm van 6,3 meter Blijft gehand haafd. Inmiddels zal een commissie van onderzoek, ingesteld door Shin- well, de Engelse minister van brandstof eh energie, waijneer de arbeiders weer aan het werk zijn, de mogelijkheid tot uitbreiding van deze oppervlakte ter plaatse bestu deren. moet kunnen leiden, en hij moet een voorbeeld kunnen geven. Dit is een persoonlijke eigen schap, die ongetwijfeld ook te vin den is bij degenen, die niet op jeugdige leeftijd als adelborst wer den toegelaten. Het openen van de mogelijkheid deze categorie tot officier te bevorderen is daarom zo belangrijk. Nog een reden, dat de comman dant deze promotie zo belangrijk achtte in het welzijn van de 'ko ninklijke Marine in het algemeen was, dat de hokjesgeest wel eens heeft geleid tot een te grote af scheiding tussen „vooruit" en „ach teruit", welke men gelukkig wei weer te boven is gekomen. Niette min mag men de toekomst dienaan gaande 'geruster tegemoet zien, yy „achteruit" voor „vooruit" gemak kelijker bereikbaar is geworden. Na het voorlezen van het benoe mingsbesluit nam de commandant der marine de nieuwe officieren de eed af. Na deze plechtigheid volgde een défilé van alle manschappen van het Marine opleidingskamp, vooraf gegaan door i het muziekkorps van de mariniers, dat deze plechtigheid opluisterde. Ds. J. F. Berkel, hofprediker, die de doopplechtigheid van Prinses Mgrijke op 9 October a.s. in de Domkerk te Utrecht zal verrichten. Naar aanleiding van het jubi leum van de Algemene Rooms - Katholieke Ambtenarenbond wordt te Amsterdam een driedaags con gres gehouden, waar naast een gepaste feestviering vooral de aandacht werd gericht op de pro blemen van deze tijd. Problemen, die vooral de ambtenaar en zijn gezin aan den lijve ondervindt. Immers de nood bij vele ambte naren is groot, de prijzen zijn in vele gevallen, tweemaal zo hoog gestegen als de salarissen en ook de overige sociale voorzieningen zijn in vele gevallen nog niet van dien aard, dat men van een ideale toestand kan spreken. De A.R.K.A. viert dit jaar haar dertigjarig bestaan. In die tijd is de plaatselijke afdeling Amsterdam uit gegroeid tot een landelijke organi satie van 70 afdelingen, die ruim 11.000 leden-telt. Het congres, dat gehouden wordt in de zalen van Krasnapolsky, werd geopend met een rede van de heer B. J. M. van Elk, algemeen voorzitter van de A.R.K.A. en gemeentesecretaris van Eindhoven. Deze gaf een uitvoerig overzicht van hetgeen de bond t.a.v. haar tien-punten-programma in het afgelopen jaar had weten te ver wezenlijken. En dat is heel wat. Medezeggenschap in het kader van georganiseerd overleg, een betere pensioenregeling en de instelling van een ziekenfondsregeling voor personeel in overheidsdienst zijn punten, waarover met de regering besprekingen gaande zijn. Intussen is reeds een betere kinderbijslag regeling tot stand gekomen. De A.R.K.A. zal blijven ijveren voor de afschaffing der classificatie, vooral voor het Zuiden en het platteland een nadeel. Sprekende over de huidige toe standen zeide de Heer van Elk, dat vólgens statistische gegevens de prijken het dubbele bedragen van voor de oorlog. Wel was door de regering toegezegd, dat er een prijs daling zou komen, maar daar is in de praktijk nog niets van terecht gekomen. Herziening salarissen Vandaag, aan de dag staat het meest in de belangstelling, en be grijpelijk, de salariskwestie. Reeds werd bereikt, dat aan de ambtena ren een toelage van 15 pet. en twee tijdelijke toelagen van 5 pet, wer den toegekend. Intussen zal het ge hele Bezoldigingsbesluit worden herzien in de nabije toekomst. Voor bereidingen daartoe zijn reeds op grote 'schaal getroffen. Over het al gemeen hebben de gemeentelijke ambtenaren nog een achterstand in te halen. Voor hen is de situatie dan ook volgens het hoofdbestuur on bevredigend. Vergelijkt men in grote trekken de lonen der ambtenaren met die van andere takken van dienst, dan blijkt de ambtenarij wel in het hoekje te zitten. Werkers in de metaal-, de textiel- en de bouw nijverheid, zomede de mijnwerkers, hébben een loonsverhoging genoten van, rond 85 pet. De landarbeiders zijn er het beste aan toe en zouden Naar Aneta verneemt, is Woijs- dag ter hoogte van Singosari, tien kilometer ten noorden van Malang, een consulair gezelschap, dat aldaar in opdracht van de Veiligheidsraad een bezoek bracht, door een repu blikeinse strijdgroep met mitrail leurs beschoten. Nadere berichten hieromtrent ontbreken nog. Aneta tekent hierbij aan, dat waarschijn lijk het gezelschap, bestaande uit de Britse consul Lambert en de Australische consul Eaton, die enige dagen geleden naar Soerabaja ver trokken, bedoeld wordt. worden. De Hongaarse staatspresi dent Zoltan Tildy heeft zich aange sloten bij een reeks politieke'plan nen van de communisten, inzonder heid wat betreft vriendschap met de Sovjet Unie, het onderzoek naar de inkomsten van politici en de natio nalisatie van een reeks banken, waaronder de Hongaarse Nationale Bank. Blijven kleine boeren lid van de coalitie? Het Sovjetrussische persbureau TASS meldt uit Boedapest, dat de Hongaarse communistische party, die bü de jongste verkiezingen de meerderheid behaalde, een pro gram heeft voorgesteld, waarby o.m. wordt voorzien in de natio nalisatie der grote banken vóór 31 October. Andere punten, die in het pro gram worden voorgesteld, zijn: de oelasting zal het zwaarst op de be zittende klassen moeten drukken, een twee prijzensysteem voor de noodzakelijke verbruiksgoederen, zodat arbeiders goede kwaliteit te gen lage prijzen kunnen bekomen, vorming van een democratische ver tegenwoordiging der boeren en op lossing van het probleem der be trekkingen tussen kerk en staat door onderhandelingen en overeenkom sten. Om" het program uit te voeren, wordt het noodzakelijk geacht, dat er een regering door een front van nationale onafhankelijkheid wordt gevormd. De Hongaarse voormalige minis ter van bultenlan4se zaken Gyön- gyssy, heeft de afgevaardigden van de Hongaarse partij der kleine boe ren geadviseerd, de coalitie met de communisten, socialisten en natio nale boeren partij te handhaven. De zelfde mening bleek de Hongaarse minister van financiën, Nyaradi, toegedaan. Men neemt aan, dat de kleine boeren deel zullen blijven uitmaken van de coalitie, mits de communis tische minister van binnenlandse zaken, Rajk, aftreedt en zij, die zich hebben schuldig gemaakt aan zwen del by de verkiezingen, gestraft I De conferentie van de organisatie voor voedsel en landbouw (FAO) heeft te Geneve met algemene stemmen besloten, een wereld voedselraad op te richten. De nieuwe raad komt in de plaats van de huidige uitvoerende' com- missie, maar zal niet zoveel macht hebben als de Wereldvoedselraad als voorgesteld door Sir John Boyd Orr, de Britse directeur-generaal van de F.A.O. Sir John had voorgesteld, dat de Raad de bevoegdheid zou hebben een wereldvoedsel-„pool" voor aan- en verkoop en distributie van le vensmiddelen te stichten. De thans ingestelde Raad zal al leen een adviserend lichaam zijn, dat zijn ledenen en en en 'en dat zal helpen bij de coördinatie van nationale en internationale po litiek ten opzichte van voedsel. De kracht van de Raad is gelegen in het feit, dat zijn leden regerings woordvoerders in plaats van parti culiere personen zijn. De voormalige Australische mi nister Lord Bruce is tot voorzitter van de Wereldvoedselraad van de F.A.O. gekozen. ongeveer met 140 pet. gestegen zyn. De overige lonen zijn toch al met al een 75 pet. gestegen, doch de lonen der ambtenaren vertonen een stijging van 40 tot 65 pet. Het is jammer, dat de overheid de slechtst betalende werkgeefster is. Stakingspsychose De stakingsgolf, die vele werkers heeft aangegrepen, is ook aan me nige ambtenaar niet ongemerkt voorbijgegaan. Toch is men'over het algemeen niet geneigd dit wapen te hanteren. Van vele zijden werd naar voren gebracht, dat slechts een mas sale betoging en actie de overheid zou kunnen overtuigen van 't recht van de ambtenaar. De strijd voor een rechtvaardig bestaan, zal met alle geoorloofde middelen worden voortgezet. De vergadering drong aan op krachtiger actie. De voor zitter is echter nog steeds voor over leg. Deze punten zullen in de ko mende dagen nog nader besproken worden. 's Avonds werd in het Concert gebouw een feestavond gehouden, waarop het Concertgebouworkest een aantal werken uitvoerde, die door de vele aanwezigen met aan dacht gevolgd werden. Bloemen en een daverend applaus beloonden de uitvoerenden voor het gebodene. (Van onze Westindische corresp.) STAATSRECHTELIJK gesproken zijn Suriname en Curacao mon sters. Dat blijkt dezer dagen wel weer, nu de ontworpen staatsrege lingen ten tapijte zijn gekomen aan het Wilhelminaplein in Curacao en in de Statenzaal van Paramaribo. Dat spreekt te meer, nu werd me degedeeld, dat in September de ronde tafelconferentie een voor lopige Rijksconferentie met Su riname en Curacao zou worden ge houden. Is uw correspondent wel ingelicht, dan gaat deze conferentie voorlopig echter niet door, want hoewel zij al binnen enkele weken zou moeten samentreden, is men het in Curacao en Suriname nog niet eens over de wijze van verte genwoordiging. Bovendien vraagt men zich af wat staatsrechtelijk ge sproken zulk een ronde tafel confe rentie kan doen? En zolang de ronde tafel confe rentie er niet geweest is, zal het bezoek van de ministers Beel en Jonkman ook wel niet .doorgaan, omdat zulk een reis geen zin heeft, als er niet iets aangeboden wordt. Het aanbod van enkele weken ge leden, het ontwerp-staatsregeling, is falikant mislukt. Naar Reuters diplomatieke cor respondent meldt, hebben welin gelichte kringen te Londen de mogelijkheid van mutaties in de- Britse regering, alvorens het par lement in October zijn zitting her vat, toegegeven. Over het algemeen wordt in po litieke kringen verwacht, dat er mogelijk verschuivingen zullen plaats hebben in de voornaamste posten van het kabinet, nadat de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier, welke in November te Londen zal worden gehouden, zal zijn afgelo pen. De minister van buitenlandse zaken, Bevin, stelt vitaal belang in deze conferentie en het zou niet waarschijnlijk zijn, dat er verande ring in zijn positie zal worden ge bracht, alvorens de resultaten van de conferentie bekend zijn. Het officiële dementi van de gis singen met betrekking tot de mi- nister-president hebben de mening versterkt, dat bij een vroegtijdige mutatie de positie van Attlee on aangetast zal blijven. Welingelichte kringen menen, dat de verschuivin gen, die zouden worden overwogen, enige minder op de voorgrond tre dende ministers zullen betreffen. f Worden geëvacueerd Militairen en gewapende politie hebben overeenkomstig het plan van de regering van het dominion India om de orde te handhaven pa vier dagen van moord, brandstich ting en plundering, waarbij naar schatting 1000 personen werden ge dood, met de opdracht om desnoods met de kogel te doden, een razzia gehouden te Old Delhi. Functionarissen van de regering van West-Pensjaab treffen te Jul- lunden, het bestuurscentrum van Öost-Pensjaab, voorbereidingen voor de evacuatie van 'n grote groep van bijna alle overgebleven Mohamme daanse vluchtelingen met hun vee en bezittingen (naar schatting 600.000 personen). Het aantal Mo hammedaanse vluchtelingen uit 'de Oost-Pensjaab, die zich thans in Pakistan bevinden, bedraagt 1.200.000 Bijna de helft van hen hééft zich daar reeds kunnen vestigen. Doodvonnissen te Krakat De commandant van de tijdens dt oorlog opgerichte Poolse verzetsbe weging ..Vrijheid en Onafhankelijk heid", Niepokolozycki, en zeven andere beklaagden zijn door het ge rechtshof van Krakau wegens' mis- daden tegen de staat en - „militaire spionnage ten gunste van generaal Anders, voormalig bevelhebber van het tweede Poolse legercorps'! ter dood veroordeeld. Vier leden van de ondergrondse beweging werden tot gevangenisstraffen, variërend van 6 jaar tot levenslang, veroor deeld. Tenslotte werden nog vier leden van Mikolajczyks Boerenpar tij tot gevangenisstraffen van 10 a 15 jaar veroordeeld. Eén' lid van de Boerenpartij werd vrijgesproken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1