au De feestelijkheden te Zijpe ENGELSE GASTEN WINNEN VIER WEDSTRIJDEN r ALKMAAR EN OMSTREKEN „Per luchtpost" BEEMSTER EN OMSTREKEN J Britse consul te Medan beschoten De herverkaveling van Walcheren Moeder van Smarten Consuls van inspectie-reis teruggekeerd Nette R.K. Dienstbode PAG. 2 NIEUW NQQRDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 15 September 1947 ALKMAAR. In een geestige en uitermate vlotte satyre heeft de Amerikaanse schrijver Norman Krasna zijn volk tijdens de oorlog voorgehouden, tot welke dwaashe den de overdreven belangstelling voor de soldaten kon leiden. Over dreven belangstelling, die weinig rekening hield met de andere zijde van het leven van een front-soldaat, nl. menselijke waarde. Dat een meisje haar oorlogsvrien den helpt met correspondentie is heel begrijpelijk, dat zij het nog ver der voert, dan de bedoeling was, om in de schoenen te gaan staan van haar zuster is ook al begrijpelijk, vooral wanneer zijzelf nog thuis hoort bij de „sweet seventeen". Maar niet te volgen is de gedragslijn, wan neer onverwacht zo'n soldaat met verlof komt en het spelletje wordt volgehouden. Het kan niet anders, of er moeten vreemde situaties en dolle compli caties ontstaan, die prompt op zijn Amerikaans worden opgelost met snelle huwelijken. Men behoeft op dit soort gevallen eigenlijk niet te diep in te gaan, om dat de schrijver er niets anders mee bedoeld heeft, dan zijn medeburgers ook de lichte kant van het sombere leven even te laten zien. En wat is een beter recept in zware tijden, dan gezonde volks humor. „Het Vrije Toneel" heeft dit stuk „Per luchtpost" al enige seizoenen op het programma staan en nog steeds blijft het in trek. Cor Ruijs speelt er een oer-grappige rechter in en Myra Ward is een onverbeter lijk lid van de „sweet seventeen". Ook Jan Teulings als de toegeeflijke later vastgelopen bruidegom is mees terlijk in zijn korte trekjes, terwijl Sara Heyblom, de vrouw \Vn de rechter speelt, zoals zij alleen daar toe in staat is. De overige leden van het Vrije Toneel sloten zich bij dit viertal aan, om de humor over de te weinige toeschouwers uit te gieten. T. v. d. H. Fruitgrossier voor 3000.- opgelicht Over het geval van oplichting van een Alkmaarse fruitgrossier vernemen wij nog het volgende: De frmtgrossier P. A., die 10 Juli voor het Tribunaal moest verschij nen, o.m. wegens leveranties aan de Duitsers, kreeg enige tijd daar voor bezoek van een journalist G. W„ die hem vertelde, dat hij mach tige relaties had in de kringen van de hogere functionarissen van de bijzondere rechtspraak. Hij spiegel de de grossier voor, dat hij bij die relaties wel kon bereiken, dat A. een mild vonnis zou krijgen, maar... uaar was geld voor nodig. De on derhandelingen werden voortgezet, waarbij een collega van W„ zekere Th. K. en diens vader K. Sr. in het complot werden betrokken. De gros sier was zo goedgelovig, om op de voorspiegelingen van de „heren" in te gaan en dokte tenslotte een be drag van f 3000.af, die benodigd waren om de z.g. invloedrijke rela ties in Amsterdam te „bewerken". Van enige bemiddeling is echter nooit iets gebleken en de drie ge noemde „heren" schijnen de buit samen gedeeld te hebben. Op ad vies van zijn raadgevers had A. nog een andere advocaat genomen, dan waarmee hij in zee was gegaan, doch deze advocaat was geheel on kundig van de voorgewende bemid delingspogingen. Toen de door het Tribunaal gead viseerde maatregelen, welke een al lesbehalve mild vonnis inhielden, bekend waren dit advies luidde o.a. een verbeurdverklaring van f 25.000 en alsnog een internering van l'/a jaar, was men in zekere kringen van mening, dat dit vonnis dat nog steeds niet door de hoge autoriteit gefiateerd is, wel wat zwaar was. Men wilde ditmaal met goede bedoelingen pogen verzachting van deze maatregelen te verkrijgen. Bij de besprekingen met deze kringen, kwamen de vóór de behan deling door het Tribunaal gedane „pogingen" door de „heren" W. en K. ter sprake, waarna de politie met een en ander in kennis werd gesteld; deze ging over tot aanhou ding van W. en K.en K. Sr. In het verdere onderzoek vond de politie aanleiding de „heren" terzake op lichting in arrest te houden. Naar wij hedenmorgen vernamen is te verwachten dat Th. K. Jr. bin nen kort weer in vrijheid zal wor den gesteld, daar hem geen mede plichtigheid ten laste kan worden gelegd. nogmaals: „van ander ras" ALKMAAR. Een van de groot ste toneelsuccessen van het Amster dams Toneelgezelschap, artist, lei der Albert van Dalsum en A. De- fresne, is ongetwijfeld met het boei ende toneelwerk „Van Ander Ras" behaald. Dit stuk mocht tijdens de Alkmaarse kermisweek een overwel digend succes oogsten. Iedereen was onder de indruk van het prachtige spel van Paul Huf, Willy Haak, Car- la de Raet, Johan Schmitz en al de anderen. Zonder uitzondering heeft men genoten van dit toneelspel in drie bedrijven van Arnaud D'Usseau en James Gow. Mede in verband met het feit dat -tallozen moesten worden teleurgesteld heeft de direc tie Van 't Gulden Vlies besloten om nog een herhaling te geven en wel op Vrijdag 19 Sept., des avonds 8 uur Een in dit nummer geplaatste ad vertentie meldt meerdere bijzonder heden. schaaknieuws Dcfor de Alkmaarse Schaakclub D.O.S. zijn in verband met het 15- jarig bestahn nederlaagwedstrijden uitgeschreven. Aan deze wedstrijden zal door zes verenigingen worden deelgenomen, n.l. V.V.V., Schaak mat, N.S.W. Westzaan, Caisa, Oppo sitie en Laskeer. Voor deze wed strijden heeft D.O.S. een beker be schikbaar gesteld. Winnaar is die vereniging welke D.O.S. de groot ste nederlaag toebrengt. De wed strijden worden gespeeld in de bo venzaal van de heer A. Haring, Oudegracht. Het programma is als volgt: Dinsdag 16 Sept. D.O.S. V.V.V.; 23 Sept. D.O.S.—Schaakmat; 30 Sept. D.O.S.Westzaan; 7 Oct.: D.O.S.Caisa; 14 Oct.: D.O.S.Op positie; 21 Oct. D.O.S.Lasker. Aan vang der wedstrijden 7.45. Belang stellenden hebben vrije toegang. DE TRAM NAAR BERGEN ALKMAAR. Met ingang van 8 Sept. was er enige beperking geko men in de dienstregeling van de tram naar Bergen aan Zee. In ver band met het mooie weer hebben de Spoorwegen echter besloten, dat na aankomst van de trams van 9.10, 10.10 en 14.10 uit Alkmaar in Bergen aldaar een tram gereed staat, die doorrijdt naar Bergen aan Zee. Dit is het geval tot nadere aankondiging a.f.c.-nieuws AFC II—DTS III 5—1. N. Niedorp II—AFC III 1—0. ytFC IV—ADO III 3—3. AFC jun.SVA jun. 50. Adspiranten: Vitesse aAFC a 41. Kolp. Boys aAFC b 04. HSV b—AFC c 0—5. VIOS b—AFC d 3—2. VZV b—AFC f 1—2. ZAP b—AFC g 9—0. ZAP c—AFC h 8—1. Het tweede behaalde een goede overwinning; gaat zo door! Het 3de had kunnen winnen; de volgende maal beter. Ook de junioren gaven een prima uitslag. Van de adspiran ten behaalden b, c en f een keurig resultaat, doch ook de overige ad- spiranten-elftallen moeten voor suc ces zorgen. Volgende maal dan. De PPC-er. ongeval ALKMAAR. Onze plaatsgenoot de heer J. Hartland, die Zaterdag avond te Purmerend werkzaam was. aan voorbereidingen van de bak- kerstenoonsteling aldaar, werd daar bij door een vallende paal op het hoofd getroffen. Na ter plaatse do.or de doker te zijn verbonden, moést hij met een auto naar het ziekenhuis te Alkmaar worden vervoerd. Zijn toestand is ernstig, maar niet le vensgevaarlijk. verdronken ALKMAAR. Zaterdagmiddag is het 6 jarig jongetje J. Baten, wo nende aan het Baanpad, dat op de in het Noordhollands kanaal liggen de schuiten aan het spelen was, in het kanaal gevallen en verdronken. Zijn vriendje dat het ongeval had zien gebeuren, durfde het uit vrees niet aan zijn vader te vertellen. Een uur na het ongeval "werd het lijkje opgehaald. kajottersnieuws Woensdag 10 Sept. j.l. zijn we vastberaden en vol goede moed het nieuwe seizoen ingegaan. De op komst was niet overweldigend, maar de oude kern was aanwezig. Twijfelt de rest? Durven ze niet? Dan moeten jullie a.s. Woensdag komen. Pater Meier zal wel zorgen, dat dan de laatste twijfel verdwijnt. Dat is de man die jullie eens nodig hebben'. Ouwe getrouwen, nieuwe lingen, alle kath. jonge arbeiders van Alkmaar, Woensdag 17 Sept. spreekt Pater Meier voor minstens 200'Kajotters! Afgesproken? e damkampioenschap van alkmaar 1947 De laatste ronde voor de hoofd klasse bracht de "volgende uitslagen: Th. de Haas—N. Oud 0—2: H. Krui- derL. Ravestijn 11; F. Slot—J. Geuzebroek 11. Door de overwin ning van N. Oud en de remise van L. Ravestijn zijn beide heren gelijk aangekomen met 8 punten uit 6 partijen. Een herkamp moet dus uitmaken wie van beiden zich kam pioen zal mogen noemen. In de le klasse won G. Woonijk van L. Verver. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook hier meer dere spelers gelijk zullen aankomen. jrL—r:-. redder gehuldigd Aan de heer W. H. A. Groefsema, Westerkolkstr. 2a. Alkmaar, Chef Administratie A. C. bij het Gewes telijk Hoofd C.C.D. Noord Holland werd door de Directeur een na mens het Carnegie-Heldenfonds verstrekte oorkonde uitgereikt, we gens moedig gedrag, betoond op 19 December 1946 te 's-Gravenhage. Op die datum, terugkerende van een bezoek aan het Hoofdkantoor zag de heer Groefsema op de Wal deck Pyrmontkade te 's-Graven hage een kind door het ijs zakken en heeft dit met eigen levensgevaar weten te redden. joh. kuiper 6» jaar ALKMAAR. Donderdag 18 Sept. zal deze musicus, en tevens onze stadgenoot, de 60-jarige leeftijd heb ben bereikt. Dit op zichzelf simpele feit krijgt betekenis, wanneer men bedenkt dat Joh. Kuiper, in het Alk maarse muziekleven, en tegelijk ook het culturele leven, steeds een be langrijke plaats heeft ingenomen. Deze plaats heeft hij zich door zijn muzikale gaven en hard werken veroverd en ongeschokt behouden. Hij heeft zich met succes op veel zijdig terrein bewogen, veel diplo ma's heeft hij zich verworven en meerdere musici heeft hij opgeleid. Behalve dat hij een perfect kerk musicus is gebleken, en steeds een drukke lessenpractijk heeft, wist hij nog tijd te vinden Oratoria uit te voeren, operette's te leiden en ons kinderzang te brengen, zo men zel den te horen krijgt. Moge het deze musicus, die met grote vitaliteit nog steeds de mu zen dient, gegeven zijn, nog vele jaren te werken in 't belang van muzikaal Alkmaar en zijn toege wijde liefde voor het muziekonder wijs. een rare snuiter Door de kinderpolitie is p.v, op gemaakt tegen een 19-jarige kan toorbediende van wien een 6-tal aangiften waren binnen gekomen dat hij op straat kinderen had mis handeld. De man schijnt niet hele maal normaal te zijn. jeugdige dieven 2 jongens van 11 en 13 jaar zijn Zaterdagmiddag door de politie aangehouden. Ze hadden uit de geldtrommel van een marktkoop man f41 weggenomen. patronensmokkel Zaterdagavond werd de politie gewaarschuwd door employe's van het Station alhier, waar een per spoor verzonden pakket was open geraakt waarin zich een aantal re volver- en mitrailleurpatronen ble ken te bevinden. Bij nader onderzoek bleek dat' het pakket door een onderwijzer uit Heerenveen naar een' collega in de Wieringermeer werd verzonden. Tegen de afzender is p.v. opge maakt. I i autodieven aangehouden Bij de pol. was aangifte gedaan dat zekere W. in St. Pancras een gestolen auto m zijn bezit had. Tóen de politie een onderzoek in stelde waarbij W. geen bevredigen de verklaring kon 'geven, arriveer den juist 2 motorrijders uit A'dam die de auto de vorige dag in A'dam hadden gestolen. Alle 3 pers. zijn naar Amsterdam overgebracht. akersloot wil gaan bouwen AKERSLOOT. A.s. Woensdag 17 Sept. is er een vergadering in café Verduin waar de heer J. J. M. Festen, voorzitter van de Wo ningbouwvereniging te Heiloo eventuele nieuwbouw uiteen zal komen zetten. Het is de bedoeling van de com missie om tot oprichting te komen van een Bouwvereniging. I-aten we allen eens gaan luisteren het is heus nodig dat we hier spoedig enkele woonhuizen krijgen. gemeenteraad castricum CASTRICUM. De openbare raadsvergadering der Gemeente Castricum vindt plaats op Woens dag 17 September a.s. deg avonds om half acht in het gemeentehuis. De zeer belangrijke agenda ver meldt o.a. het verlenen van een bijdrage in verband met het ex ploitatietekort aan het Centraal Ziekenhuis te .Alkmaar, Restau ratie van dé Christelijke! school en uitbreiding van de R K. School. Verder staat op het programma de subsidieverlening aan D.Ö.S. en de benoeming van de leden voor de Commissie Woonverorde- ning. Er zal gesproken worden over een leslokaal voor het kleu teronderwijs, over een subsidie verlening aan de bouwvereniging St. Joseph en over het wederop- bouwplan Bakkummerstraat Vinkebaan. Een belangrijke agen da dus. r.k. zangvereniging URSEM. Het bestuur van de R.K. Zangvereniging te Ursem maakt bekend dat de bijeenkomst deze week zal zijn op Woensdag 17 September en niet op Dinsdag, zoals eerst was vastgesteld. Geldleningen aan provincies, gemeenten en waterschappen Naar wij vernemen hebben tus sen het „Overleg in Beleggingsza- ken" en het Departement van Fi nanciën besprekingen plaats ge had over de voorwaarden van ver strekking van geldleningen aan lagere publiekrechtelijke organen Deze besprekingen hebben tot re sultaat gehad', dat c'ie bij het „Overleg in Beleggingszaken" aan gesloten institutionele beleggers zich bereid verklaard hebben, aan bedoelde publiekrechtelijke licha men leningen te verstrekken tegen een rente van 3 procent indien de looptijd 20 tot 30 jaar. bedraagt en tegen een gestaffelde rente van 3 lot 3Vz procent (de eerste 10 jaar 3 procent) bij een looptijd van 30 jaar en langer. De leningen zullen door de lagere publiekrechtelijke lichamen kunnen worden aange gaan tegen een parikoers. Deze leningvoorwaarden gelden zowel voor leningen ter consolida tie van kortlopende schulden en ter conversie van reeds uitstaan7 de leningen als voor de verstrek king van nieuw geld'. LAGERE PRIJZEN der houten huishoudelijke artikelen Een nieuwe prijsregeling voor houten huishoudelijke goederen is gfgekondigd, waarin het aantal zgn. utilily-artikelen met 44 stuks is uitgebTeid De prijzen van de reeds bestaande utility-artikelen op dit gebied- zijn, _mede in ver band met het niet van toepassing zijn rfiei omzetbelasting op deze artikelen, gemiddeld met ruim 6 pet. verlaagd. Airborne-herdenking in Oosterbeek Prins Bernhard heeft het voorne men te kennen gegeven om de An glicaanse kerkdienst, welke Woens dag 17 September op het Airborne 'kerkhof te Oosterbeek om kwart voor elf zal beginnen, bij te wonen. De luitenant-generaal baron van Voorst tot Voorst zal deze kerkdienst en ook de R. K. kerkdienst, welke er aan voorafgaat, beginnende, om half negen, namens de regering bij wonen. De Kon. Oosterbeekse Har monie zal de gemeenschappelijke zang tijdens de Anglicaanse dienst begeleiden. Na afloop van deze dienst zal de as, afkomstig van de houten herdenkingskruisen, welkeop 11 November j.l. door alle Engelse regimenten op het grasveld naast de Westminster Abbey te Londen zijn geplaatst, over het kerkhof worden uitgestrooid. Daarna zullen de Oos terbeekse schoolkinderen bloemen op de graven leggen. U bent katholiek? en U leest neutrale bladen Kan dat wel kloppen? De Nazomerfeesten besloten PURMEREND. Zaterdag was het de laatste dag van de Nazomer- feesten te Purmerend, welke zo uit stekend/ zijn geslaagd. Geweldig is het aantal bezoekers geweest op Donderdag 11 dezer, toen de Hard draverijver. „Prins Bernhard" een uitstekend geslaagde kortebaan- draverij hield en een voor deze stre ken zeldzaam grote en belangrijke veetentoonstelling werd gehouden. Zaterdag was het wederom zo n extra drukke dag toen de jaarlijkse ringrijderij met paard en kar plaats had en bovendien een ^roep west- Friese dansen ten beste Friese Volksdansers uit Spierdijk Folkloristise dansen ten beste gaf Het was wederom overdruk in Ikirmerend. Ook het bezoek aan de t™toonsleT)ingsha!len a. d. Nieuw- straat was bovende verwachting, want we zagen comitéleden Zater dagavond laat nog nood-entreé- kaarten maken. De Nazomerfeeeten, welke door het comité „Puririerend Marktstad" zijn georganiseerd zijn een onver deeld succes geworden. Spierdijkers dansen In het kader van de Nazomerfees ten te Purmerend heeft Zaterdag j 1. een groep volksdansers uit Spier dijk enkele demonstraties geggven van oude West-Friese boerendansen. Door het comité Purmerend Markt stad waren zij daartoe uitgenodigd en het is gebleken dat het optre den van de West-Friese dames en heren een groot succes was. Zij traden drie keer op, n.l. voor het 'Raadhuis op de Kaasmarkt, op de Koemarkt het terrein van de ringrijderij en in de .tent van de tentoonstellingen. Aan het eind van hun optreden werden de medewerkende dames en heren en inzonderheid de heren H. Blaauw, die sedert korte tijd deze taak van de heer Joh. Overtoom heeft overgenomen en de heer P. Schilder, die zo perfect voor de mu zikale. begeleiding zorgde, hartelijk dank gezegd door Dr. J. L. Postema. Dr. Postema zeidedat de dames en heren naar ieders bewondering waren opgetreden en daardoor voor al hadden laten zien dat in het oude zooveel schoons te zien is en dat zij een uitstekende propaganda hebben gemaakt om dit mooie uit het oude te bewaren. De West-Friezen waren opgeto gen en van hun kant zeer dank baar voor de wijze waarop het comité „Purmerend Marktstad" hun bezoek aan''Purmerend hadden ver zorgd. DE RINGRIJDERIJ MET PAARD EN KAR PURMEREND. Zaterdag werd te Purmerend onder zeer grote be langstelling een ringrijderij met paard en kar gehouden. Daaraan na men 54 paren deel. De uitslag is als volgt: 1. P. Rol, Jisp-f 40.2. H. J. Klaa- sen Bos, Oostzaan f 25.3. J. de Boer, Purmerend f 10.4. Gez. Vel- zeboer, Beemster f 5. De prijzen voor het schoonste ge heel werden toegekend aan: 1. H. Witkamp, Jisp; 2. P. Rol, Jisp f 5. 3. H. Nieuwenhuizen, De Rijp f 3. en 4. J. Veenstra, Abcoude f 2.50. VERVROEGDE HERFSTVACANTIE DE BEEMSTER. In verband met de feesten der Eerw. Zusters is» de herfstvacantie dit jaar vervroegd De juiste data worden nog nader bekend gemaakt. DE ZUSTERS VIEREN FEEST DE BEEMSTER. In verband met de eeuwfeesten van het moe derhuis te Bennëbroek óp 4 Oct. a.s. 'viert de dochterafdeling alhier feest op 15 en 16 October a.s. We komen hier nog nader op terug. Aufo's voorlopig niet vrij van distributie Op de persconferentie, welke door de afdeling Voorlichting van het ministerie van Verkeer op 21 Juni j.l. te Utrecht werd gehouden, is o.a. sprake geweest van een beëindiging der distributie van automobielen, zodra de tijd daarvoor rijp geacht kon worden. Hieruit zijn geruchten voortgesproten, die zoals dit ge woonlijk met dergelijke nieuws- aanzeggingen gesteld is, veel vérder gaan dan met de waarheid in over eenstemming'is. Het gevolg is ge weest, dat importeurs en handelaren met aanvragen worden overstelpt, die hun slechts onnodig werk bezor gen en voor hen, die een automobiel vaak dringend nodig hebben, slechts teleurstelling geven. Van de zijde der RAI verzoekt men ons derhal ve, er noj» eens met nadruk op te wijzen, dat op het vrijkomen van automobielen voor alsnog absoluut geen kans bestaat. Wie een auto ver langt, moet zich als tot nu toe ge bruikelijk, tot de rijksverkeersin specties wenden. Reportage Maria-Congres voor wereldomroep Radio Nederland Wereldomroep geeft Zondag 14 Sept. a.s. een over zicht van de reportages, die ter ge legenheid van het Maria-Congres te Maastricht zijn gemaakt. De tij den der uitzendingen sijri 's mid dags 16.07 uur golflengte 16.88 m.* 19.71 m. en 49.79 m. 's Avonds om 21.07 uur over 25.57, 31.28 en 49.79 meter. Hockey Verhouding Bath -Alkmaar 9 2 Inderdaad, ditmaal begon van Bath de Victorie en niet van Alk maar. Op ondubbelzinnige wijze toonde de Engelsen hun meerder heid door niet minder dan 18 x te scoren tegen de A.M.H.C.-ers 4 x. De uitslagen waren: s Dameswedstrijd Bath Alkmaar 3—1. Herenwedstrijd Bath -t- Alkmaar 6—1. Mixed A. BathAlkmaar 4—2 Mixed B. BathAlkmaar 50 Het moet echter gezegd dat Alk maar niet op zijn sterkst kon uit komen, doordat verschillende spe lers welke deel uitmaken, van be staande elftallen door te spelen wedstrijden waren verhinderd. De uitslagen mogen dus ietwat geflat teerd zijn; een feit is echter dat de Engelsen vlugger reageerden en voor alles in een sneller tempo speelden. Het samenspel was bij de gasten eveneens uitstekend en men hield zich goed aan zijn plaats, iets wat zowel van het dames- als van het herenelftal van Alkmaar niet altijd kan worden gezegd. De Engelse dames die een oud- International onder haar gelederen telde maakten het de Alkmaarse .dames dan ook aardig lastig. En het feit dat er vele kansen voor het doel misten, is oorzaak dat de stand slechts 3—1 werd. De hierna gespeelde herenwed strijd was aardig om te zien, en aan beide zijden werd hard gewerkt. Technisch speelden de. Engelsen beter, en vandaar dat hun werken met een 51 zege werd bekroond. De mixed-wedstrijden van Zon dagmiddag droegen een meer ge- noegelijk karakter Resumerend kunnen we, zeggen, dat prettig spor tief werd gespeeld en dat deze zijde van het programmaalleszins ge slaagd mag worden genoemd. Voor de te nemen revanches begin No vember in Bath zal Alkmaar nog geducht moeten trainen wil ze kun nen bewijzen: „Van Alkmaar be gint de Victorie!" C. van L. MENSEN, MENSEN, wat 'n mensen hadden zich Zaterdagmid dag op de Schoolweg verzameld. Het zag er gewoon rood (van de vlaggen), wit (van de shirts) en blauw (van de unifor men) van. Daartussen glinsterden de instrumenten van Schagens Harmoniekapel o.l.v. de heer H. P. Steinroth, en de sporen van de ruitersportvereniging „West-Friesland". Microfoons en foto toestellen, nerveuse bestuurderen, dito onderwijzers en opgewon den kinderen. Plotseling hét moment. Voorzitter Meijer (van het grote comité) schraapte zijn keel. „Leden van het Eere-comité, da mes en heren", enz. enz. Hij sprak over de vele moeilijk heden. die opdoemden, van de sym pathie van de gehele bevolking, ge meente en polderbesturen, die naar mate de plannen vaster vorm kre gen, de organisatoren voortstuwde op de eenmaal ingeslagen weg. Huldigde de stille werkers, die niet zelden hun nachtrust opoffer den, en beschreef het grote geheel dat thans is verkregen. „Deze tentoonstelling", zo besloot spr., „wil zijn, een moment-opname van het leven en werken in de pol der, nu, 350 jaren, nadat Jan van Scorels geesteskind het aanzien ver wierf. Laat dit alles u inspireren tot nog groter activiteit in het bevorde ren van haar bloei." Onder de statige klanken van ons aloude Wilhelmus negen de vlaggen. Aansluitend daarop defileerden de organisaties, verenigingen en school jeugd voor de autoriteiten en bestu ren, voorafgegaan door de ruiters en Harmonie. Vooral de Verkenners en Gidsen uit 't Zand kwamen hierbij goed voor de dag. Aan beide zijden' werd de straat omzoomd dbor een duizendkoppig publiek, dat met ge noegen de in een vlot tempo voorbij trekkende jeugd, de hoop van de polder, gadesloeg. Na ontbinding van het défilé toer den de kinderen gratis in de stoorn- caroussel, terwijl de ouderen de ten toonstellingen bezochten. De Tentoonstelling. Ja, over de tentoonstelling zijn ko lommen vol te schrijven. Buitengewoon interessant was b.v. het lokaal van de Landbouwvoor- .lichtingsdienst. Hieruit bleek o.m. wel duidelijk de juistheid van het advies: „Boeren vraagt uw consulent of assistent om raad." Ook de grote mogelijkheden van het omweidsy- steem met behulp van de verschuif bare electrische afrastering, mogen niet over het hoofd worden gezien. De zuivelfabrieken toonden hun keürig verpakte kwaliteitsartikelen en gaven inzicht in hun bijdrage tot verhoging van de volksgezondheid. Van de openluchtstand viel direct die van de Fa. Boeke en Huidekoper met de Allis Calmers Combine en tractoren op, terwijl het Landbouw- werktuigenburpau te Sneek en de Coöperatie van Schagerbrug naast tractoren vooral de lichte verplaats bare melkmachines, aardappelrooiers zelfvoortbewegende ploegen en frai- sen toonde. De Fa. Boontjes demon streerde de nieuwste Oldsmobile en Vauxhall auto's. In de tenten ston den velen vol bewondering voor v. Zijls zelfgefabriceerde meubelen en (eveneens leverbare) tapijten. De stand van Huib Kooij uit 't Zand njocht met recht de mooiste van de tentoonstelling heten. Keurig. Kueters prachtige lampen, Schmalz' woninginrichting, de Weert's smaak vol en oerdegelijk mandenwerk, om van de veevoeders, tuigen, zaden, spuitmiddelen, en 1001 artikelen meer, maar te zwijgen. Nog één uit zondering willen we maken voor de bewonderenswaardige nieuwe dah lia-variëteiten. die door de heer Deutekom zelf werden gekweekt. Bekroningen. Zo was hier veel en velerlei. Om het met een variant op de oud-va derlandse verzuchting te zeggen: och, waren alleportemonnaies onuitDuttelijk, ons leven werd een paradijs. Want het is toch door het gemak, dat de ene mens de andere wil die nen. Van al deze inzendingen werden na hevige discussies van de jury. bekroond: le prijs: Huib Kooij, 't Zand, modes; Jb. Bouwen, Petten, tuinaanleg: 2e priis: Schager Im porthuis, luxe artikelen; Fa. Kruit, Schagen, exotische bloemen; Cor de Leeuw, St. Maartensbrug, dames- stoffen; 3e prijs: J. W. Meijer, Scha gerbrug, electrische artikelen; Fa. Schmalz, Schagen, Woninginrichting Garage „De Moor", Chevrolet; P. Renooij, Schagerbrug, schilder. Eervolle vermelding: P. Dekker, Schagerbrug. levensmiddelen; Wan- delsportvèreniging „De Paden op"; Frits Kruit, Schagen, kunstvoorwer pen; L.T.B., Alkmaar, fijne en land- bouwzaden. Van de buitenstands waren dit: le prijs met hoogste lof, D. Kruit (Scha gen (voor complete siertuin, rotsen, gazons en fontein); 2e Fa. Boontjes Schagen, luxe auto's; 3e werktuigen bureau voor de Landbouw. Gok de pluimvee- en konijnen inzendingen bleken reeds gekeurd te zijn. Grote rassen konijnen. Vlaamse reus, haaskleur: P. Hooij "Schager brug twee 2de prijzen en A. Bakker idem 1 tweede prijs. Vlaamse reus wit; 1ste prijs R. de Boer Schagerbrug en twee 1ste prij- zen P. Broersen Harenkarspel. Vlaamse Reus grijs: 1. G. Mar tens, Den Helder. Lotharingers zwart: G. Anneveld Schagen, 2de prijs. Idem blauw: P. Hooij Schagerbrug; L. Anneveld Schagerbrug. Franse hangoor: P- Breen Den Helder, 2de prijs. ij Middenrassen Weners wit: 1ste prijzen W. Groot Wieringerwaard en Jac. Zander Schoorl. Eerv. verm. dezelfde. Groot chincilla: G. Martens Den Helder en A. Eenhoorn Oude Nie dorp elk een tweede prijs. Rijnlanders:' Jac Zander Schoorl, 2de prijs. Kleine rassen: Gouwenaar: mej. N. Hoep Wierin- gen 2de prijs. Havanna bruin: J. P. Vlaming Den Helder vier 2de prijzen. Hollander: 1ste en 2de prijs Jac. Geerlings Anna Paulowna. Idem driekleur: dezelfde 3de prijs. Klein zilver, geel: A. Eenhoorn te Oude Niedorp le en 2e prijs. Pool roodoog: mej. N. Hoep Wie- ringen 2e prijs. Kleurdwergen: mej. Hoep Wierin- gen twee 2e prijzen. Pluimvee: Trio witte leghorns: A. Doorn te Schagerbrug le prijs. Cor«iin, zwart: A. J. Wit Ailversum 2de prijs. Java kriel: W. Bosma Hilversum lste prijs; J. Noot Schagerbrug 2e p. Eenden, bonte Roepers: C. Schoen 't Zand è.v. Kaapse reuzen, eenden: C. Schoen 't Zand 2e prijs. Het Nederlandse legercommu niqué van Zondag meldt, dat vol gens voorlopige berichten uit Medan een convooi van vier jeeps, waarin de Britse consul reisde, beschoten is. Sluipschut ters beschoten het convooi .op de weg van Brastagi naar Medan. Er wordt geen meldng gemaakt van gewonden. Eén woordvoerder van het Britse consulaat te Ba tavia deelde mede, dat te Medan de honorair fungerend vice-con sul de heer J. Roberts is; van enige beschieting was hem niets bekend. De Nederlandse verliezen van Zaterdag bedragen een gesneuvel de en twee gewonden. Van West-Ja va worden weer be schietingen van patrou^les ge meld. Cp Midden-Java werden re publikeinse aanvallen afgeslagen. KOST VIJFTIG MILLIOEN GULDEN „De Regering is niet bereid een aparte regeling van de materiële oorlogsschade voor de bevolking van Walcheren in het leven te roe pen, omdat daartoe, zelfs, na deze nadelige zomer, geen speciale re den bestaat" aldus lezen wij in de Memorie van Antwoord op de Herverkavelingswet Walcheren. Met felheid reageert de Minister (blijkbaar is hier Minister Mansholt aan het woord) tegen de verwijten, als zou de Regering de herverkave ling gebruiken om te saneren, maar dan met ongeoorloofde middelen. Hier komt de landbouwpolitiek in ons land in het geding: opruiming van een aantal onrendabele bedrij ven. De Regering wil hiermede in Walcheren een aanvang maken, mede om geen geld weg te smijten. Dat is haar doel en niets anders: de sanering is dus onverbrekelijk met de herverkaveling verbonden. In zeker opzicht kan men zeggen, dat éen minimum-bedrijfsgrootte van 10 H.A. nodig zal zijn, doch vele uitzonderingen zijn mogelijk. Tuin derijen worden opgeruimd. De Minister deelde mede. dat het herstel der zeedijken op Wal cheren f 33 millioen heeft gekost en nog bijna f 9 millioen aan zee- j weringen en binnendijken. De her verkaveling wordt begroot op 'n bedrag tussen 50 en 70 millioen. Dat er bij de sanering in uiterste gevallen van dwang sprake zal zijn, ban niet ontkend worden. Maar er staat iets tegenover: er zal elders grond beschikbaar worden gesteld. Met instemming van de Minister» van Financiën is 3000 H.A. in de N.O.-Polder voor Waleherse boeren gereserveerd, een hoeveelheid, die naar alle waarschijnlijkheid zelfs niet eens ten volle voor dit doel be nodigd zal zijn. Voorts kan worden medegedeeld, dat deze reservering niet ten koste zal gaan van reeds aan z.g. pioniers gedane toezeggin gen. Intussen menen de Ministers de verwachting te mogen uitspreken, dat het in het kader van de uitgifte van bedrijven in de N.O.-Polder mogelijk zal blijken, reeds in het jaar 1948 een flinke oppervlakte aan Waleherse boeren ter beschikking te stellen, hetgeen daq in de twee daarop volgende jaren zou kunnen worden herhaald. Later komt grond beschikbaar van het Sloe, dat in 1948 zal worden in gepolderd. Inpoldering langs de Wadden en Dollard ligt nog te ver in het verschiet. Congres der Ned. Kath. Middenstandsbond Op het Landelijk Congres der Katholieke Middenstandsbond, het welk op 24 en 25 September a.s. ge houden wordt te 's-Hertogenbosch, zal o.a. door Ir. J. v. d. Hoeven, Rijksnijverheidsconsulent te 's-Gra venhage een prae-advies worden uitgebracht over de betekenis van het ambacht voor de industriële ontwikkeling van ons land. Noodzakelijk is het, dat het am- bachtsbedrijf, meer dan in het ver leden het geval was, aandacht be sleeds aan de moderne werkmetho den. Het ambacht zal ook in het hui dige tijdsgewricht volop reden van j bestaan hebben, mits het zich aan past en blijft aanpassen aan de technische en organisatorische vooruitgang, die de laatste jaren het industriële leven kenmerkt. Circushuwelijk In het circus Mikkenie Strassbur ger werd Woensdag een echt circus huwelijk gesloten. De heer v. Bey- nen uit Dordrecht, hoofdadministra teur van het circus, trad in het huwelijk met mevrouw Katja Sobe- lewsky, een telg uit het bekende Russische circusgesiacht van die naam. Vele in de internationale cir cuswereld vermaarde ruitertroepen en jockey's waren leden van deze familie. De heer van Beynen is een oude circusrot, die van jongs af aan de beruchte „circusziekte" had en dóe als plakker, reclamechef, voorrelzi- ger en administrateur, zowel aan de kleinste als de grootste circussen verbonden was. DE KLAPROOSDAG Militaire aanval op de beurzen „Het Nederlands Oorlogsgraven- Comité", dat de zorg van geallieer de oorlogsgraven in Nederland op zich heeft genomen, organiseert omstreeks 11 November in de grote garnizoensplaatsen een collecte. Om deze te doen slagen heeft het comi té een beroep gedaan op de chef van de generale staf om militairen op basis van vrijwilligheid mee te laten collecteren. De chef van de generale staf heeft zijn medewer king toegezegd, door in een brief aan de garnizoenscommandanten Zijn toestemming te geven. Zo zal men dus in November o.a. militairen, gewapend met de col lectebus, qen „aanval" kunnen zien doen op het publiek. Iedere gever zal een klein speldje ontvangen, in de vorm van een klaproos, als mo tief voor deze actie gekozen, omdat in Engeland op hetzelfde tijdstip een dergelijk gebeuren, de z.g. Po- py-day wordt gehouden. yj^AAROM IS HET, dat, als Maria verschijnt, zij tel kens zo ernstig,, ja zelfs zo be droefd is en schreit? Lourdes, La Salette, Banneux, Beauraing, Fatima, Heede: altijd weent Ma ria en heeft zijsmart. Altijd heeft zij het over de zondaars, over boete en gebed. Waarom dringt zij daar geregeld op aan en komt zij daar onophoudelijk op terug? Dit mogf toch iets te betekenen hebben. Hebben de mensen dit dan nog niet begre pen? Zijn zij zo verhard, zo moedwillig blind en doof, zo on verbeterlijk? Zo dikwijls Maria verschijnt, is dit een waarschu wing, een vermaning. Slecht enkelen verstaan die. De grote massa, de wereld gaat door. Maar Maria blijft de Moeder van Smarten, naast het kruis, dat verzoening en redding brengt. Van daar alleen komt het heil. Bewaar dit begld van O. L. Vrouw voor uw geest. MARCUS Zaterdagmorgen zijn de consuls generaal Eaton en Lambert van liun waarnemingen in de Neder landse sector van het gebied van Malang te Batavia teruggekeerd. Zij zullen Dinsdag naar Sumatra vertrekken. Hun vliegtuig vloog van Malang door naar Australië waar het vier Australische hoofdofficieren opnam. Deze officieren, die de consuls zul len assisteren bij hun taak tot het opmaken van een rapport, Zijn thans te Batavia aangekomen. Naar aanleiding van de reeds ge melde beschieting van het consu laire gezelschap bij Singosari zeide de heer Lambert, dat Woensdag tegen het vallen van de schemering het convooi, bestaande uit een vier tal jeeps, een staffrSir en een brenn- carrier vuur van een mitrailleur ondervond. Het convooigezelschap zocht dekking in een greppel langs de weg van Singosari naar Malang doch na enkele minuten kon de reis zonder verdere incidenten worden vervolgd. Maandag zal wederom een verga dering van de consuls generaal plaats vinden. 'V Aneta verneemt, dat de mili taire experts, zoals de thans aan gekomen Australische officieren, aan de „fronten" als waarnemers zullgn worden gestationneerd. Advertenties Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, voor zien van de H.H. Sa cramenten der Ster venden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader JOANNES FRANCISCUS ALBERTUS BUSCH Wedr. van Lambertina Maria Linders oud-lid van het Kerk bestuur parochie H. Bonifacius, oud-lid R.K. Armbestuur in de gezegende ouder dom van bijna 88 jaren. Dordrecht: J. P. M. Busch L. E. G. M. Busch- Drabbe H. A. M. Busch C. J. M. Busch A. J. M. Busch E. A. Btisch-Masion Wervershoof: A. I. M. Busch (Pastoor) Dordrecht: G. J. M. Busch E. H. M. J. Busch- de Wit J. W. M, Busch H. Ch. Busch-Masion en kleinkinderen Dordrecht, 13 September 1947 Nieuwe Haven 31 De H.H. Uitvaartdien sten zullen worden op gedragen in de Pa rochiekerk van dé H. Bonifatius (Wijnstraat) op Donderdag a.s.. te 7.00, 7.30 en 8.15 uur de gelezen en te 10.00 uur de Plechtige H. Mis van Requiem, waarna de begrafenis van de kerk uit. Terstond gevraagd: bij P. VERLAAT, Ben- ningbroek. Te koop: STUIT KOEMEST pl.m. 45 m3. G. P. BOOS, Jisperweg 40, Beemster. Vraagt gratis toanadtag prospactus 2 vaa d» SR TI »«or «t schifdaraA, wgtvsvmo utn aummf

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2