Nieuw 1 Minister Beel spreekt de Troonrede uit Ondergrondse activiteit in Joego-Slavië ZONEN adefabr. N.V., lelijke ieve Ambtenaren >tes l 19 Sept. 8 uur: en Verven DIT BLAD! Voor Alkmaar en omgeving Veel werk en veel inspanning Ter opening van het nieuwe zittingsjaar van de Staten-Generaai Drie legers strijden tegen Tito Minister Lieftink over economisch herstel Paul van Zeeland in Commissie van Drie Republikeinse leiders zijn optimistisch Ere-promotie van L. J. Rogier Gruppenfuehrer krijgt de strop A.R.K.A. en K.A.B: ewis, die ook burge meester van Ottawa was >en Prinses Juliana met aar kinderen daar tij- ans de oorlog verblijf iele?, is evenals burge- eest. d'Ailly naar Mos- OU geweest en zal nu o uitnodiging van de msterd'amse burgerva- ar gedurende enige da- en de gast van het oofdstedelijk gemeen- ïbestuur zijn, alvorens ij weer naar Canada- ertrekt. Na afloop an het eerste abonne- lentsconcert in het ju- ileumseizoen van het oncertgebouworkest op ►onderdag 2 Oct. a.s. zal e Ne'd. Ver. Concert- sbouwvrienden aan het oncertgebouwbestuur 'n ïarmeren gedenkplaat verdragen, waarop de amen van hen zullen ►orden aangebracht, die 5 jaar of langer deel ap het orkest hebben itgemaakt. De gedenk- [aat zal worden aan- ebracht in de benedenr ang tegenover de ronde lyer. het doel van. H.D.V.S. ng bovenstuk van een beren den. Het natuur-histqri- im van de Leidse Univer- t verzocht de - beenderen op te zenden voor een rzoek. Alkmaar t: IS ;oed. Aanm. aan de n de afd. Personeels- MEISJES 3R LANDBOUW- Alkmaar, kunnen richten tot ge- PERD. TONEELGEZEL- irt. lejder Albert van A. Defresne orm succes voor de /•ens laatste maal: RAS is Saalborn ,50, f 3,-=-, f 2,50 en f 2, r. vanaf Dinsdag 16 dagel. van 111 uur. 12 uur. SEN voor 1ST BEEMSTER >ot vervanging, i met 27 September '47 worden aangevraagd maanden October 1946 de laatste maal 1 of 2 tand hebben ontvangen. ;en overlegging van de keturen. -i 1945 en 30 September n en nog geen aan- >en ingediend worden heid gesteld. ►pderlijk .te verwarmen uurd £ienen thans zo lier MD 323—16 in te HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Nö o rdh ollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) DINSDAG 16 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11329 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.j, 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank fNAT DE door minister Beei na- mens Hare Majesteit de Ko ningin voorgelezen Troonrede grootheid van stijl mist, zal wel voor een groot deel geweten moe ten worden aan de onzekerheid, welke op zoveel gebied nog be staat. Deze onzekerheid is een ge volg van de moeilijkheden ,vele en grote", noemt de rede ze waarmede ons land nationaal en internationaal te kampen heeft. Het overwinnen van deze moei lijkheden, althans alleen reeds het streven ernaar, zal de grote en voortdurende inspanning welke van de Staten-Generaai worden gevergd, nog vergroten. Die in spanning is nodig voor de behan deling van een veelheid van za ken, welke getrouwelijk in de re de worden opgesomd. Een land, dat ook twee jaar na de bevrij ding van vervolgers, onrechtple gers en vernielers nog met her stelwerkzaamheden worstelt, kan zich blijkbaar de weelde van een program van brede visie niet ver oorloven. In elk geval is de nuch tere werkelijkheid beter dan een zich verliezen in de onwerkelijk- heden van fantasie en verbeel dingskracht, welke men in een vroegere pariode in de nuchtere Nederlandse staatkunde trachtte te propageren. Al neemt dat niet weg, dat men zich zelfs nu een pogen tot herstel en gezonde ver nieuwing zou kunnen denken In grootser stijl, dan waarvan deze i troonrede getuigt. GROOTSER STIJL men waar deert in het begin van de re de de erkenning van de toene mende^ krachtsinspanning van ons volk bij de strijd om vooruitgang, maar men mist in dit verband aan het slot van de rede de poging om ook bij het vele werk en de vele inspanning, welke voor het volbrengen daarvan nodig zijn, nog weer eens rechtstreeks het. gehele volk te betrekken. Wij zou den het gewaardeerd hebben, wanneer ook aanhet slot van de brede opsomming van velerlei werkzaamheden niet verzuimd was, de medewerking van het volk in zijn geheel bij de volvoe ring van al dit werk en deze grote inspanning te betrekken, omdat het succes van wettelijke maatre gelen tenslotte niet afhangt van de vraag, met hoeveel stemmen voor en tegen een bepaalde wet wordt aangenomen, maar wel, met hoeveel animo en nationaal begrip het volk aan de uitvoering van die wetten meedoet. WIJ nemen gaarne aan, dat de inhoud van een veelheid van wettelijke maatregelen, die wor den aangekondigd, er blijk van zal geven, dat wij te doen hebben met voorstellen van een regering, die blijkgns haar politieke credo van verleden jaar, toén zij voor het eerst optrad, rekening houdt met de wetten van rechtvaardig heid en naastenliefde, die ook in het openbaar getuigenis ervan af leggen, dat Gods wet en gebod richtsnoer van handelen dienen te zijn voor de Ovarheid. Wel spijt het ons diep. dat daarvan overi gens met name in deze rede niets van blijkt. Ook nu blijkt niet, dat de.regering von plan is, als Over heid een taak te verhullen bij het geestelijk herstel, waarvan kort na de bevrijding zo van alle kan ten de alarmklok werd geluid. Van verdere plannen om maatre gelen te nemen tegen indamming van de voortschrijdende publieke onzedelijkheid horen wij niets, evenmin als van nadere inlichtin gen over de stand van zjjken met betrekking tot het afweren, al thans vermindereip van de ramp der echtscheidingen. Tekorten, clie allerspoedigst mogen worden aan gevuld. HET grote positieve nieuws, dat wij over Indonesië verwach ten. kon de Troonrede in afwach ting van de' terugkomst van de lt:- gouv.-gen. dr. van Mook van zijn internationale trips, blijkbaar nog niet brengen. Dat de nieuwe staat kundige structuur van het Konink rijk spoedig wettelijke grondslag zal krijgen, betekent echter klaar blijkelijk aan de ene kant. dat de regering vasthoudt 'aan Linggadja- ti-beginsëlen en dus aan het be grip republieij. anderzijds, dat zij constitutionele belemmeringen wil opruimen, die een ruimer armslag voor onmisbare politieke hervoirmingen in de weg staan, hervormingen, over wier princi piële noodzaak weinig vepschil van mening bestaat en waarvoor danpok inderdaad niet langer for mele of moeten, wij zeggen: for malistische? bezwaren mogen blijven bestaan, om door een on vruchtbare oppositie als steekwa pen te worden gebruikt. DE internationale toestand blijft zorgelijk in zijn ontwikkeling, vooral omdat de grote kracht van de christelijke grondslag der sa menleving niet wordt erkend, maar dat lezen wij niet in deze rede, die ook niet nader op de oorzaken van deze zorgelijke ont wikkeling ingaat. De schaduwen uit het Oosten reiken ver. Schuch ter roej-t de Regering het Japanse en het Duitse vraagstuk aan en zij wijst tenminste het optreden van de Veiligheidsraad als ten hoogste tekortschietend aan. In verband met de financiële toe stand zal de krijgsmacht er geen nieuwe taak bijnemen, hetgeen blijkbaar betekent, dat wij thans toch definitief hebben afgezien van deelneming aan de bezetting van Duitsland. Met voldoening no teren wij ,de mededeling, dat maat regelen genomen zullen worden, om voor hen, die uit de militaire dienst terug keren, de wederkomst in de burgerlijke maatschappij te vergemakkelijken. MET belangstelling wachten wij af, wat de regering beoogt met maatregelen tegen bepaalde gezinnen. welke maatschappelijk gedrag gevaar oplevert voor de Samenleving. Mogen 'wij aanne- Vervolg kolom 7 TER OPENING van de nieuwe Staten-Generaai heelt de minis ter-president, dr. Beel, hedenmiddag, bij verhindering van H. M. de Koningin, de gebruikelijke rede uitgesproken. Minister Beel heeft zich per auto van het paleis Noordeinde naar de ^Rid derzaal begeven en daar de volgende rede gehouden: Leden der Staten-Generaai, H.M. de Koningin heeft mij op gedragen deze zitting van Uw Hogë College te openen, en mij gemach tigd daarbij voorlezing te doen van de rede, die Hare Majesteit voor nemens was uit te spreken. Hoewel in de ruim twee jaren, die ons scheiden van de dag eer bevrijding, het beeld van ons land, dank zij de toenemende krachtsin spanning van ons volk, alom zicht bare, gelukkige veranderingen heeft ondergaan, moeten wij iedere stap op de weg vooruit nog steeds be vechten tegen een stroom van na tionale en internationale moeilijk heden, die nauwelijks in kracht vermindert. s Indonesië. De verbetering, die verleden jaar kon worden aangewezen in de ont wikkeling der gebeurtenissen in Indonesië, ondervond ernstige be lemmeringen. Wel is waar zijn verdere schreden gezet op de weg naar de verwezen lijking ener nieuwe rechtsorde, steu nend op het beginsel van vrijwillige samenwerking. De staat Oost-Indo- r.esië kwam tot stand. West-Borneo en andere delen van de Archipel werden erkend als zelfstandige ge bieden met een eigen bestuur. Het stemt tot vreugde, dat er vertegen woordiging uit Indonesië, met dé heer president van de staat Oost- Indonesië aan het hoofd, zich thans in Nederland bevindt, teneinde de wederzijdse goede verstandhouding te versterken. Helaas echter heeft de verhouding tot de republiek zich in ongunstige zin ontwikkeld. Lange tijd mochten wij de hoop koesteren, dat het be reiken van een overeenkomst met haar ook in dit Indonesische gebied de terugkeer zou inluiden van recht en veiligheid en een belangrijke schrede op de weg naar de nieuwe rechtsorde. Het zal ook U ten diep ste hebben teleurgesteld, dat zulks niet het geval bleek en dat de moeilijkheden zich hier veeleer heb- gen toegespitst. Deze toespitsing heeft offers en leed gebracht. Ere zij hen, die voor,< tijdens en na het politioneel optreden onzer krijgs macht hun leven gaven, en ver troosting moge de bevolking dezer gebieden vinden, die onder leed ge bukt gaat. Een voorstel, ten doel hebbende de mogelijkheid te ope nen de i nieuwe staatkundige struc tuur van het Koninkrijk spoedig een wettelijke grondslag te geven, wordt voorbereid. Op korte termijn zullen vertegenwoordigers van Su riname en de Nederlandse Antillen tot een ronde tafelconferentie wor den samengeroepen. Een commissie van voorbereiding daartoe is reeds geïnstalleerd. Internationaal De ontwikkeling van de interna tionale toestand blijft zorgelijk. Hoewel in het afgelopen jaar een aantal vredesregelingen is tot stand gekomen, verkeren de besprekingen over de vrede met Japan nog in een voorbereidend stadium, terwijl het Duitse vraagstuk, voor Europa van zo overheersend belang, nauwelijks nader tot oplossing is gebracht. Het beleid der regering «net be trekking tot de Verenigde Naties blijft beheerst door het streven naar het bevorderen van goede interna tionale verhoudingen. Het valt te betreuren, dat het optreden van de Veiligheidsraad er in het algemeen nog slechts weinig toe heeft bijge dragen om de bestaande onzeker heid te verminderen. Ondanks het gerezen meningsver schil nopens de bevoegdheid der Verenigde Naties in de Indonesische kwestie,, bleven de internationale betrekkingen van vriendschappelijke aard. Het stemt tot bijzondere voldoe ning. dat de bestaande hartelijke verstandhouding met België op ve lerlei gebied nog is verdiept. Krijgsmacht Met grote waardering mogen de diensten worden herdacht, die zo wel marine als landmacht bewijzen bij het herstel van de rechtsorde in Indonesië. De toestand van 's lands financiën eist, dat ook de uitgaven voor onze krijgsmacht zo beperkt mogelijk worden gehouden. Dit zal er ons toe dwingen vooreerst geen meerdere taken voor deze krijgsmacht op ons te nemen en vervolgens, zoveel als de toestand in Indonesië zulks toe laat, haar taak over te dragen aan burgerlijke gezagsorganen aldaar. Deze beperkingen zullen tot ge leidelijke, doch zeer aanzienlijke vermindering der personele sterkte voeren. Maatregelen worden getrof fen om de mannen, die hierdoor, alsmede door de aflossing der thans in Indonesië vertoevende militairen, vrijkomen, de terugkeer in de bur germaatschappij te vergemakkelij ken. Rechtsleven Het verlangen naar vernieuwing doet ook zijn invloed gelden op het rechtsleven. Voor de samenstelling van een nieuw Burgerlijk Wetboek is een opdracht verleend. De voorgenomen hervorming op dit uitgestrekte ge^ bied zal ook omvatten de wetgeving van het internationaal privaatrecht. Naast de algemene herziening van het burgerlijk recht wordt ook aan afzonderlijke vernieuwingen aan dacht geschonken. Wetsontwerpen mogen worden verwacht tot herzie ning van het ontslagrecht van werk nemers en tot instelling van een overheidstoezicht op bepaalde ge zinnen, wier onmaatschappelijk ge drag gevaar oplevert voor de samen leving. Eerstdaags kan een wetsontwerp tegemoet worden gezien om de bij zondere rechtsprekende colleges en de tribunalen geleidelijk op te hef fen en om de nog resterende be rechting van politieke* delinquenten aan de grondwettelijke met recht spraak belaste organen op te dra gen. Ook zal een wetsontwerp wor den ingediend om een meer effec tieve bestrijding van de economische delicten mogelijk te maken. Onderwijs Een voorlopige wettelijke voor ziening met betrekking tot de finan ciële verhouding tussen rijk en ge meenten zal op zeer korte termijn worden voorgesteld, evenals een regeling van het politiewezen. Een partiële wijziging van de Pensioen wet kan spoedig tegemoet worden gezien. Als verdere schreden op de weg der vernieuwing van het onderwijs zullen U voorstellen bereiken tot herziening der regeling van het voorbereidend hoger en middelbaar en van het nijverheidsonderwijs. Belangrijke voorzieningen vergt het technisch hoger onderwijs.. Wette lijke "grondslagen worden ontwor pen voor de reorganisatie van het wetenschappelijk onderzoek, voor de monumentenzorg, de bescher ming van het beroep en de titel van „architect", alsook voor de regeling van het radiovraagstuk. Er zal wor den voortgegaan met de hulp aan de vrije jeugdvorming en aan de ontwikkeling en vrije ontplooiing der kunst. Productiviteit De stoffelijke welvaart van ons volk kan alleen worden verbeterd, indien de productiviteit van ons eigen land omhoog wordt gevoerd. Ondanks de aandacht, die de rege ring hieraan blijft schenken, baart de voedselpositie in verband met de grote internationale goederen- schaarste ernstigezorg. De levering van goederen en diensten naar het buitenland zal krachtig worden be vorderd en de economische samen werking met de overzeese gebieds delen blijft een voorwe/p van aan houdende zorg. Met Voortvarend heid zal gestreefd worden naar een verdere ontwikkeling van de eco nomische unie met België en Lu xemburg, zonder dat hierdoor het streven naar een nauwere econo mische samenwerking met andere landen wordt verzwakt. Waar zulks toelaatbaar is, zal naar vereenvou diging van de overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven en naar dien overeenkomstige inkrimping van het overheidsapparaat worden ge streefd. De noodzakelijke verdere industriële uitbouw van ons land zal worden gestimuleerd. Constructieve samenwerking van alle bij het bedrijfsleven betrokke nen zal door de indiening van een wetsontwerp op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie worden be vorderd. Vervolg pag. 3 Volgens een correspondent te Athene van het conservatieve Engelse blad „Daily Telegraph" zouden berichten uit het Grieks- Joegoslavische grensgebied er op wijzen dat een anti-Tito- beweging gedurende de afgelo pen weken in Zuid-Servië opereert. De berichten veronderstellen, dat verschillende ondergrondse organisaties de laatste twee we ken een actie voeren. Een katho lieke ondergrondse organisatie, de zgn. Kruisvaarders, zou actief op- treden in Zuid-Servië Griekse mi litaire kringen, evenals kringen van de Britse Intelligence Service aldus de" Daily Telegraph, geven te bennen dat er iets buitenge woons geschiedt bij de Griekse grens in Joego-Slavië vqprname- lijk in de omgeving van Devdjelia en Monastir. Griekse voorposten hebben Za terdagnacht het geluid van zwaiy artillerie, machinegeweren en mor- Z. H. Paus Pius XII in zijn draag stoel op weg naar de Bene dictijner Hall voor een audiën tie welke Hij verleende aan de Internationale Federatie van Katholieke vrou wen. tieren gehoord en Zondag overdag grote rookzuilen gezien boven Devdjelia. De stpd Monastir is des nachfs in duisternis gehuld. Vluchtelingen door Griekse offi cieren ondervraagd, zeiden, dat de organisatie der Kruisvaarders welke zich uitstrekt over de bergketen Gradina Planini, op 26 Augustus de eerste aanval tegen maarschalk's Tito's strijdkrachten begonnen, enkele bergtoppen ver overden em de geregelde Joego slavische troepen dwongen zich naar het dal van Strumnitz terug te trekken. Op 7 September over vielen de Kruisvaarders enkele dorpen om Devdjelia. Zij zouden de hoofdwegen in Zuid-Servië be heersen, zodat enkele voorposten van het Joegoslavische leger moesten werden prijsgegeven. De beweging tegen Tito zou uit drie verschillende ondergrondse organisaties bestaan. De reeds ge noemde Kruisvaarders zouden 15000 man sterk zijn. De tweede groep zou bestaan uit aanhangers van Mihailovitsj. de zgn. Tsjetniks en 8000 man omvatten, en in het gebied van Nisj opereren. Ten slotte zou er nog een derde groep zijn „Macedonische revolution- naire organisatie" genaamd', die met een strijdmacht van 10000 man in de gebieden van Philip Ko- zantovo en Strumnitza actief op treedt. De minister van financiën, prof. P. Lieftinck, heeft-te Londen te genover de directeuren van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank verklaard, dat de europese landen voor het econo misch herstel van elkander afhan kelijk zijn Hij zeide, dat het herstel van Europa van vitaal belang is, ook voor de gehele niet-europese we reld, hetgeen duidelijk kan wor den gedemonstreerd! met Latijns- Amerika, dat altijd in belangrijke mate van de Europese markten afhankelijk is geweest, zowel voor de export als ook voor de aankoop van industriële uitrustingen. Prof. Lieftinck zeide verder, dat Duitsland een belangrijke compo-, nent is in het herstelde Europa. Ongetwijfeld is voor het econo misch herstel aanzienlijke hulp van buitenaf noodzakelijk, aldus prof. Lieftinck i Paul van Zeeland, de voormalige Premier van België, is bénoemd tot vertegenwoordiger van België in de Commissie van Drie. Hij zal terzijde worden gestaan door de Belgische Consul-Generaal te Batavia, Van der Stichelen, de Kolonel Servais, Belgisch Militair Attaché te Den Haag, en door de heer Claeys Bouuaert van het Bel gische Ministerie van Buitenlandse Zaken. Op een Zondag te Djogja ge houden persconferentie hebben Soekarno en Sjarifoeddin ver klaard, dat de republikeinse re gering verlangend is om de be sprekingen met de Nederlan ders te hervatten, op voorwaar de, dat een derde partij garan deert, dat de laatsten zich dit- rnaad aan hun woord houden. De beide staatslieden lieten zich optimistisch uit betreffende het resultaat van eventuele be sprekingen. Zij erkenden, dat de republiek geen weerstand zou kunnen bieden tegen een groot scheepse aanval op Djogjakarta maar brachten met nadruk naar voren, dat de republiek klaar stond om in dat geval de guerilla te intensiveren. Zij voegden hieraan toe, dat aangezien de republiek niet over krachtige militaire middelen be schikte en Nederland zich in een zware financiële crisis bevond, er een mogelijkheid voor nieuwe ronde tafelbesprekingen bestond. De minister-president Sjarifoed din deelde mede, dat de republi keinse verliezen sedert de wapen stilstand1 op 4 Augustus elke week gemiddeld 150 tot 200 doden en het dubbele aantal gewonden be droegen. Rectoraatsoverdracht R.K. Universiteit Mgr. dr. Alfons Mulders droeg Maandag het rectoraat der R.K. Universiteit over aan de nieuwe reetor-magnificus prof. dr. R. R. Post. Het pestuur der St. Radboudstich- ting heett benoemd tot gewoon hoogleraar met leeropdracht straf recht, strafprocesrecht en crimino logie mr. D. van Eek, die tot nu toe lector was in strafprocesrecht en criminologie aan de R.K. Universi teit. Spaanse kinderen hebben Z.H. de Paus een geschenk toegezon den, dat voornamelijk bestaat uit kerksieraden, welke bestemd zijn voor kerken, die gedurende de wereldbrand hun inventaris verloren hebben. De H. Vader heeft er grote belangstelling voo In de Maandag in de aula der R.K. Universiteit gehouden zitting werd het eerste ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte der R.K. Universiteit verleend aan de heer L. J. Rogier uit Rotterdam voor diens bijzondere verdiensten op het gebied van wetenschappelijk onder zoek in de geschiedenis. De promo tie bül werd uitgereikt door prof. dr. R. R. Post, die op zeer loffelijke wijze uiting gaf aan de waardering voor de werkkracht, de talenten en de wetenschappelijke onderzoekin gen van de nieuwe dr. hon. causa, die vooral door zijn jongste werk over katholiek Nederland in de zes tiende en zeventiende eeuw de bij zondere aandacht getrokken had. I Dr. Beel droeg zijn portefeuille over De Minister-President, dr. L. Beel, heeft Maandagmiddag de portefeuille van Binnenlandse Zaken overgedra gen aan de nieuwbenoemde Minister mr. P. J. Witteman. Minister Witteman heeft daarop zijn werkzaamheden ten Departe- mente van Binnenlandse Zaken aan gevangen. De beëdiging zal Woensdag ge schieden. Op 't concours hip- pique van de Ver eniging tot bevor dering van Land- bouwtuigpaarden in Ned. te Utrecht kwamen de elf pro vinciën uit met een folkloristisch num mer. Noordholland won de eerste prijs met een Westfriese Sjees 'van de heer Jb. Posch te Oter- leek, waarop als bruidspaar mevr. v. Splunter en de heer G. de Jongh uit de Schermer. Hod o.a. 40 Nederlanders laten vermoorden De voormalige SS-Gruppenfuehrer Josef Kisch is door een militair ge rechtshof ter dood veroordeeld. Hij liet veertig Nederlandse en'zeg Britse parachutisten benevens een Ameri kaan neerschieten, na hen gedwon gen te hebben door een cordon schildwachten heen te breken. Dit geschiedde te Mauthaussen in 1944. De slachtoffers zijn z.g. „bij een vluchtpoging doodgeschoten". Zijn twee voornaamste adjudanten Fuellgraff en Haider, zijn tot levens lang veroordeeld, terwijl enige ande ren straffen kregen variërende van zeven tot tien jaar. Prof. Kranenburg voorzitter Eerste Kamer Bij K. B. is benoemd tot voorzit ter van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal voor de zitting, welke zal aanvangen op de 16de Septem ber 1947, Prof. Mr. R. Kranenburg, lid der Kamer. Beëediging nieuwe minister De nieuwbenoemde minister van Binnenlandse Zaken, Mr. Dr. P. J. Witteman, zal Woensdagochtend door H. M. de Koningin worden be- eedigd. VLIEGRAMP IN AMERIKA BALTIMORE, 15 Sept. (AFP) Een viermotorige bommenwerper van het tpe B. 17 is'in de baai van Chesapeake (V.S.) neergestort. Ne gen personen zijn hier.bij om het le ven gekomen. Een wist zich met de parachute te redden. De militaire autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld. Gratie verleend Bij K. B. is gratie verleend aan A. Smit en J. T. S. van Etteren, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden.De dood straf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. De Regering gaat varen met de „Karei Doorman" Op uitnodiging van de Minister van Marine zullen op Donderdag 25 September de leden van de Minister raad, van de Raad van State en van de beide Kamers der Staten-Gene raai, een vaartocht op. de Noordzee maken aan boord van H. Ms. Vlieg kampschip „Karei Doorman". Zij zullen demonstraties bijwonen van deklandingen met vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst, zo mede vliegdemonstraties met Fire flies. Aan boord van het vliegkamp schip zal een brandblusoefening ge houden worden. Hr.Ms. Artillerie- instructieschip „Jacob van Heems- kerek" zal eveneens aan het pro gramma medewerken. Ook de Commandant der Zeemacht in Nederland, Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, zal de tocht meemaken. Geen aaneensluiting maar samenwerking Het A. R. K. A.-bureau deelt ons het volgende medé: Op het op 11. 12 en 13 September 1947 gehouden ARKA-<congres is een zeer belangrijk besluit genomen inzake de samenwerking mqt de K. A. B. Teneinde veel misver stand te voorkomen lijkt het het •hoofdbestuur van ARKA gewenst nader te verklaren wat de ogen blikkelijke draagwijdte is van V" besluit. Het congres van ARK heeft door dit besluit zijn go- keuring gehecht aan een ontwe' overeenkomst met de KAB, waar bij ARKA met deze Beweging in afwijking van de statuten der KAB een solidariteitsbinding aan gaat, d.w.z. dat ARKA zich op zettelijk solidair verklaart met doel en streven der KAB zonder haar zelfstandigheid1 als vakorga nisatie prijs te geven. Door de besturende instanties der KAB moet aan deze ontwerp-overeen- komst nog goedkeuring worden gehecht, zodat het definitief in. werking treden van deze overeen komst mede afhankelijk is van het standpunt, dat door de KAB zal worden ingenomen. Alle be richten, welke dus spreken van aansluiting zonder meer, zijn niet alleen vporbarig doch onjuist. Bovendien dient er op te worden gewezen, dat de motie, welke op 13 September d'oor het ARKA- congres werd aanvaard, de vol ledige instemming had van het hoofdbestuur, omdat de reda.ctie van de motie door de voorstel lers zodanige wijziging had on dergaan. dat volledig werd tege moet gekomen aan de bezwaren weike het hoofdbestuur aanvan kelijk tegen de voorgestelde mo tie had. (Vervolg van le kolom) men, dat met pogingen tot een meer effectieve bestrijding van economische delicten een verder gaande en nog steeds dringend nodige! bestrijding van de zwarte handel bedoeld is? Op het gebied van het onderwijs worden tal van belangrijke maatregelen, zonder meer, aangekondigd. Wi) kunnen er goed noch kwaad van zeggen, omdat ons geen enkel de tail bekend wordt. De voortva rendheid van minister Gielen geeft ons echter het nodige vertrouwen-, CEEN enkel perspectief vermag de -regering te openen ten aanzien van het nog steeds zoveel spanning verwekkende probleem van de lonen en de prijzen. Dit houdt uiteraard ten nauwste ver band met de stoffelijke welvaart van ons volk, waarvan de rege ring zegt, dat ze alleen kan wor den verbeterd door verhoging van de arbeidsproductiviteit. Maar.... deze is afhankelijk van de per soonlijke arbeidskracht, dié van veie factoren afhangt, o.a. van het levensonderhoud, dat gekocht en betaald moet kunnen worden en verkrijgbaar moet kunnen zijn. En: „de voedselpositie baart ern stige zorg". Ende voedsel positie niet alleen, dunkt ons. Wan neer mén de arbeidsproductiviteit wil opvoeren, dan zal men niet uit het oog mogen verliezen, dat deze ongunstig beïnvloed wordt door de fundamentele opvatting van Minister Lieftinck. dat slechts een beperkt ge- deelte'van de toch al schaarse voed sel- en kledingvoorraad (gedwongen sparen) voor de werkende massa ter beschikking kan worden gesteld. ENIG perspectief opent de rege ring ten aanzien van de be drijfsorganisatie. Er komt niet gezegd wordt, of dit spoedig het geval zal zijn een wetsontwerp, op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, met het uitstekende doel, constructieve samenwerking te bevorderen van alle bij het be drijfsleven betrokkenen. Deze om schrijving van het doel ener veel besproken wet brengt dit probleem weer één ruk verder uit de aan- vankelijk-gevreesde staatssocialis tische richting. Met deze opmer kingen over de Troonrede 1947 1948 willen wij voor heden -vol staan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1