Er waren twee koningskinderen... n meter DE MARIA-CONGREGATIE GEEN BIDVERENIGING Vredesverdrag met Italië plechtig te Parijs ondertekend r DEVERRESTEM NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 16 September 1947 PAG, 3 tberichten Maar een militant hulpleger der Kerk Goed nieuws voor de kwekers Quatertemper Van Krijtkust en Piccadilly Eenvoud kenmerk van het ware Italianen demonstreren in Triest Telegrammen tussen Londen en Rome Engelandflitsen IV De Troonrede X neter alléén aan zijn en kon zijn. ;ich intussen in ern- jewonden. Hij vertel- Durgemeester, de com- Dolitie, de directeur •n allerlei andere fa- besproken, die hem c hadden beloofd, dat doofpot zou worden s niet „aan de grote ien gehangen". Verd. niet fraai, dat hij nu natje stond. (In aan- ip zij vermeld, dat ;ebeuren op aandrang meester als raadslid Red.). legon een arrogante te nemen e® raakte ^rechter in een hevig Dit maakte de zaak r op, want zowel de 'ustitie, als de Politie- van mening, dat deze Rechter-Commissaris verwezen, om een ek in te stellen. weken zal deze zaak len behandeld. IKAMP D.W.O. p De sportvereni- ïield afgelopen Zondag Ed. heren een zeven- nde uit 100 m hard- laldribbelen (handbal) aalgooien, verspringen ;en. regen eerst spelbreker orden, werd toch be- idstrijd door te laten dde veld was wel van e prestaties, maar de iten van een serieuze waren heel goed ting voor het diploma Scholten, no. 1, met J. Wouts, no. 2, met Jb. Grooteman, no. 3, nten; N. Laan, no. 4, ten. I van felicitatie aan woorden van lof aan or, de terreinwerkers \NDI A-NIEUWS ORN De uitslagen jl. zijn: -Kolp. Boys 1 2—1 mdia 2 35 -Hugo Boys a 22 —Hugo Boys a 21 -LSVV c 0—1 '.landia c 01 -Jong Hollandia 01 voor Zondag 21 Sept. irwedstrijden. Aange- Ihr. J. Kaandorp.) 1Spartanen 1, 2 uur. Spartanen 2, 12.30 u. Veemarkten. Op •n van Zaterdag 13 en Sept. werden aange- lens 100—210; 95 vette lie; 35 pinken Centrale; n Centrale; 37 nuchtere a Centrale; 212 vette oude hoenders 24.50; men 812; 20 konijnen laantjes 11.75. SE E XP.-VEILING, 15 ijvie 1235.50; spinazie ein 3648; wortelen iten 1649; groene kool kool 515; gele kool •ei 1220; uien 916; >0; druiven 751.06; 921.28; stoksnijbonen ■onksnijbonen 5680; A 68—92; I 45—60; II :ommers 624; meloe- vortelen 522; selderie ie 7—10; sla 1.60—15.00. 5 Sept. 1947. 18300 ;rs 8.30^-8.50; 1000 .kg 5000 kg rode kool 5E— :g witte kool 6.807.30; oye kool 15.9017.10; en 11.60—12.—, grove >000 kg drielingen 6.70 nep 12.40—13.—; 2.6500 6.40—8.10. B 3.30—3.60; B 6.—, C 4.90, D 4.—; ionen 75131; 240 kg I. IJK. 16 Sept. Aan- 30 kg aardappelen; Be- 0—8.70; 30.000 kg rode 80: 13.000 kg gele kool )0 kg groene kool 14.30 )0 kg witte kool 7.80— andijvie 19.8026; 7000 17.80; 1500 kg bieten slabonen 78110; 500 t. 24.80—28.90! B 23.50— druiven; Alicanten 81 RSPEL, 15 Sept. 550 baal aardappelen: ievel. 8.30—8.70; gro/e 10; Eigenh. 8.208.40; bloemkool 0.480.82; 1; stek 0.02—0.05; 17.000 .10—5.90; II 2.50; modjo t rode kool 5.809.20; e kool 5.80—10.70; 2500 1 7.10; 3000 baal groene i; 450 baal uien: grof grote 11.60—12.60; driel. p 11.50—12. IK, 15 Sept. Andij- iloemkool 601.20; bos- waspeen 1018; dubb. 91.20: snijbonen 80— men 30—51; komkom- postelein 4249; sla 12 e 4048; tomaten 25 ol 618; rode kool 5 -32; kroten 3—7; knol uien 10—15; meloenen ien 1.7021.0 per slof; 90 per kg; aardbeien 80 losje. INGOVERZICHT JK. De afgelopen r nog een flinke aan- rie sortering van groen- rerproducten zijn nog ofschoon er al een 1 van winterproducten imbonen worden hoofd- Heer Hugowaard aan- t aanbod van snijbonen n nog uit restanten. De pronkbonen loopt te- bovengenoemde bonen tekende prijzen besteed, zoals sla, postelein en •den schaars met goede Andijvie was flink rdigd, de handel in dit vlot. Hetzelfde geldt n. Vlotte handel met prijzen. Met de bospeen den ook weer beter, irdt voor het grootste eet aan de cohservenfa- ifgeleverd. Groenkool tike kwantums aangebo- g al uiteenlopende prij- voer van komkommers ger. In het begin der it product niet zo graag, ig het beter, er werden irlijke prijzen besteed, nterproducten doet de het best, al is er met atuur gauw teveel. He- lit product enigszins in Kiel in rode en gele kool Tijdens de onvergetelijke Maas trichtse congresdagen spraken wij in het Jezuiten-college aan de Tongerse straat met Pater Pau- lussen, de algemeen secretaris der Maria-congregaties in Nederland en Directeur van het secretariaat in Den Haag, die als zodanig ook zitting had in het propaganda- comité van het Maria-congres. Pater Paulussen is reeds meer dan een jaar in dit werk dat zijn volle aandacht en zijn gehele per soon opeist, want ook als bestuur der van het adviesbureau voor con gregatie-leiders heeft hij heel wat werk te verzetten. Sprekende over het Congres, dat natuurlijk in deze dagen het mid delpunt van alle gesprekken was, achtte pater Paulussen het zeer be langrijk dat er geen aparte, beslo ten vergaderingen werden gehou den, doch dat iedere bijeenkomst voor een ieder toegankelijk was. Er is dan ook veel belangstelling ge weest. De Maria-devotie is de laatste tijd wel een der meest besproken theo logische punten, doch niet alleen de geleerden, en hier legde pater Pau lussen sterk de nadruk op, ook, vooral ook de jongeren hebben be langstelling, hebben grote belang stelling voor deze schone aloude en door het Maria-congres bij velen tot nieuw leven gewekte devotie. Onze jeugd is over het algemeen 'niet slechter dan die van vorige ge neraties, doch zij leeft intenser en zoekt dieper naar de bronnen van het leven en van het eeuwige le ven. Vandaar dan ook grote be langstelling voor en medeleven met de Maria-congregatie, die niet is, zoals velen menen een vereniging van biddende kostschoolmeisjes of brave internaatsjongetjes, maar 'n militant hulpleger van de Kerk. Aanvankelijk lag de organisatie der Maria-congregaties geheel in handen der Jezuiten, doch bij de opheffing der orde kwam deze na tuurlijk in andere handen. De laat ste tientallen jaren hebben de Je zuiten echter het grootste deel van het verloren terrein heroverd zon der nochtans de hulp en het goede werk door anderen verzet, te ver waarlozen. TntegendeeJ. volgens pa ter Paulussen, is juist de samen werking met anderen uitwekend. Er worden geregeld 'bijeenkomsten en congressen georganiseerd. In Haarlem, Den Bosch en Roer mond zijn alle geestelijken van het betreffende diocees samengekomen om over de werkzaamheden van ge- KLEDINGACTIE VAN DE CLAVERBOND Een oproep om hulp De politieke situatie doet ver wachten dat binnenkort Midden- Java open zal liggen en dat er dan een begin kan worden gemaakt met het herstellen van het onnoemelijk leed dat er reeds door duizenden en tienduizenden geleden is en nog steeds geleden wordt. De St. Claverbond, de Missie-actie der Patérs Jezuiten, heeft een groot scheepse actie op touw gezet, om hulp te gaan bieden daar, waar zij het meest nodig is en die vooral be oogt de uitgeplunderde en verarmde bevolking van Midden-Java van kle ding te voorzien. Dat deze actie geen overdaad is bewijst wel het feit, dat de Repoebliek heeft moeten goed vinden dat de kinderen ongekleed naar school gaan, een concessie, waarvan de bevolking over het al gemeen geen gebruik maakt. Maar de armsten kunnen niet buiten hun huizen komen en de beter gesitu eerden dragen zakkengoed. De St. Claverbond doet een drin gend beroep op een ieder om te hel pen en vraagt voor de mannelijke bevolking broeken, jassen, blouses, jurkjes, baadjes en stof om kleren van te maken. Wollen stoffen komen natuurlijk niet in aanmerking, al leen lichte zomerstof. Oud en nieuw, alles is welkom, maar het moet in goede staat zijn. Aan vodden heeft men ook in Indië niets. Textielpun ten en geld zijn natuurlijk ook van harte welkom. Denkende aan Chris tus' woorden: „Ik was naakt en gij' hebt Mij gekleed" zullen er zeker velen zijn die gaarne iets willen af staan. Zij kunnen hun goede gaven zenden aan: St. Canisius College, Berg en Dalse weg 81, Nijmegen. Missiesectie Externaat. Aanvankelijk deed het gerucht de ronde, dat er weer bollen naar De nemarken konden wogden geëxpor teerd, hetgeen later werd tegenge sproken. Bij navraag deelde men ons echter" mede. dat Denemarken voor 1 millioen kronen zal afnemen, het geen hierop neerkomt, dat 'er voor pl.m. f 500.000 meer zal worden uit gevoerd. Er is hard voor gewerkt en het resultaat is er naar. De kwe kers van vroege tulpen zullen mis schien in ruime mate hiervan kun nen profiteren, daar Denemarken van ouds een van de beste afnemers van deze soort is. yiERMAAL per jaar keren de Quatertemperdagen terug: elke goede katholiek weet dat. Morgen, Vrijdag en Zaterdag van deze week zijn het de herst- Quatertemperdagen. 't Zijn dagen die volgens de geest van de Li turgie in ons leven als katholiek een bizonder karakter dragen. Het zijn dagen van gebed en boete. In wijze voorzichtigheid' hebben onze Bisschoppen krach tens de volmacht, welke de H. Kerk in haar bezorgdheid voo-f- ons hun verleend heeft, ons ge dispenseerd van het vasten op deze dagen. Maar de onthouding blijft. Een goed katholiek houdt zich daar aan. Maar hij zal niet alleen bij de letter van de wet blijven staan. Hij zal mee-leven met de Kerk, op deze dagen naar de H. Mis igaan, zijn gebed verzorgen, de deugd beoefenen, aalmoezen geven. Dat is de geest van de Quatertemperda- MARCUS dachten te wisselen. In de grotere plaatsen zijn stedelijke federaties opgericht die samenwerking van alle congregaties in een stad beoogen. Dat de Maria-congregatie een le vende vereniging is, blijkt wel uit het feit dat vele ledëh deel uitma ken van de kern der Katholieke Actie. In Spanje, Italië en Portugal b.y. is K.A. en Maria congregatie één. Ook in ons land heeft de M. C. een groot deel in het werk der K.A. De generaal der Jezuiten heeft zoals pater Paulussen dan vervolg de in Rome hem nog op het hart gedrukt te zorgen dat het leven der jeugd goed blijft, in de M. C. zag hij daarin een groot hulpmiddel. Ook de zielzorg wordt er door ver eenvoudigd, hetgeen in deze voor vele geestelijken overdrukke tijd geen overdaad is. In ons land be staat de M. C. uit 1700 congregaties den. Vooral in het Zuiden zijn de waarvan er 600 met mannelijke le- vrouwen meer lid. Een heel ver schil met vroeger toen alleen man nen lid konden worden. Onze maatschappij vraagt mensen van de daad. Dat is dan ook de doelstelling van de M.C. Zelfheili ging en apostolaat vooral in en door het beroep hunner leden. Voor elke staat en stand is de M. C. een ideale organisatie, zowel voor de studen- ten aan een hogeschool als voor krantenjongens in een wereldstad. DE ST. IGNATIUSKERK TE ROTTERDAM Wordt dekenale kerk De St. Ignatiuskerk aan de West zeedijk te Rotterdam, in 1892 ge bouwd en sindsdien bediend door de Paters Jezuieten, aanvankelijk als rectoraat, later in 1929 bij de opheffing van de O.L. Vr. Kerk aan de Wijnhaven als parochiekerk, zal dezer dagen worden overgedragen aan de seculiere geestelijkheid en hoofdkerk van het Dekenaat Rot terdam worden. Tijdens het bombardement van Rotterdam in de Meidagen wan 1940 werden niet minder dan zes paro chiekerken verwoest, waaronder de dekenale kerk van St. Laurentius aan de Houttuinen, welke niet her bouwd wordt, daar huizen in die parochie eveneens verwoest werden. De toenmalige deken, wijlen kanun nik J. W. van ifeeswijk, nam zijn intrek, aanvankelijk in het Sfc An- toniusgesticht aan de Nieuwe Bin nenweg, later in het Weeshuis aan de Kruiskade. Na diens overlijden in 1944 werd kanunnik J. H. Niekel tot Deken van Rotterdam benoemd, doch deze bestuurt geen parochie of rectoraat. Binnenkort zal hij tot pastoor der St. Ignatiuskerk wor den benoemd, waarmede deze kerk de hoofdkerk van Rotterdam wordt. Rantsoenbonnen voor rijst Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op de rantsoenbon nen voor rijst in den vervolge naar keuze verkrijgbaar is 250 gram rijst, bloem, zelfrijzend bakmeel, kinder meel (alle soorten) of kinderbiscuits. (Speciale verslaggever) Op 10 Juli j.l. bleek het water, dat twee twintig- eeuwse elkaar liefhebben de koningskinderen scheid de, niet diep te zijn en het Engelse koningspaar kondigde „with the grea- het maar even, in het ge hele rijk vergat men de beslommeringen van het dagelijkse leven en wer den de ogen gericht op het tweetal, dat elkaar lief heeft. Spoedig echter ging het normale leven in de test pleasure" de verloving ^"uikhliike tred verder aan van hun oudste doch- ^tUH^ellJKe irecl ,verde„rj ter, prinses Elizabeth met De vertegenwoordigers van de vier grote mogendheden hebben Maandag te Parijs het Vredesver drag met Italië geratificeerd. De ratificatie geschiedde op het bureau van de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, en nam minder dan 3 minuten in beslag. Achtereenvolgens tekenden Jeffer son Caffery, de Amerikaanse am bassadeur in Frankrijk, Alexander Bogomolof, de Sovjetjjissische am bassadeur, en Ashley Clarke, als plaatsvervanger van de Britse am bassadeur, Alfred Duff Cooper. Na het plaatsen der handtekening schudde Bidault de aanwezigen de hand en verklaarde: „Dit is het re sultaat van lange en vermoeiende inspanningen.' Ik hoop van harte, dat dit de aanvang van een lange' periode van vrede betekent." Krachtens de bepaling van het vredesverdrag met Italië is Triëst gisteren vrije stad geworden. Dit heeft tot demonstraties aanlei ding gegeven, vooral van de zijde der Italiaans gezinde jeugd..Gealli eerde journalisten en Britse onder danen werden aangevallen en be ledigd. Er werden 15 personen ge wond en een gedood. Voor de Itali anen was het een „rouwdag". Ongeregeldheden te Triëst. Het centrum van de stad was vol Italiaanse vlaggén en alle winkels sloten ten teken van rouw. Aan de projltaliaanse demonstratie van Maandagmorgen namen verschei dene duizenden personen deel. Ne gen personen werden gewond toen vanuit een raam twee handgrana ten werden geworpen naar een groep Italianen, die de Joegoslavi sche vlag beledigden. In de steden Gorizia en Udine heerste vreugde onder rde Italianen. Italiaanse strijdkrachten zijn deze steden binnengetrokken ten teken, dat zij weer onder Italiaans bestuur zijn geplaatst. Morgen zullen hier de geallieerde vlaggen plechtig worden neergehaald en vervangen T.b.c.-speldje voor Spoorwegpersoneel 17 September 1944 begon de spoorwegstaking en daarom is de 17e September voor het spoorweg personeel een bijzondere gedenkdag. De spoorwegtuberculosevereniging welke vereniging het personeel en zijn gezinnen steunt bij tuberculose en welke taak door de grote uitbrei ding der ziekte gedurende de oorlog zozeer verzwaard is, meende deze ge denkdag te moeten bestemmen voor het houden van een collecte ten bate harer patiënten en besloot die dag aan'de reizigers en het spoor wegpersoneel een tbc speldje te koop aan te bieden vóór en op de stations. Zij is overtuigd, dat velen met genoegen zullen tonen, dat zij het werk van het spoorwegpersoneel waarderen en daarom de tbc lijders onder hen en hun gezinnen willen steunen. Het adres der vereniging is Ma liesingel 38 te Utrecht. Haar giro nummer is 109035. Weet U nog hoe het Zweedse wittebrood smaakte in Februari, Maart 1945? Hoe hebben wij in de rij gestaan voor dat sneeuw witte brood. De man die hier veel werk voor verrichtte is de heer J. E. Rosenberg, die 19 Sept. a.s. het feit zal herdenken dat hij 40 jaar Consul van Zwe den is. door Italiaanse. De aan Joegoslavië toegewezen gebieden zijn heden van de Engelsen en Amerikanen overge nomen. Tenda en Briga onder Frans bestuur. V Franse gendarmes hebben Maan dag het gebied van Tenda en Briga van de Italiaanse politie overgeno men. Volgens het vredesverdrag met Italië komt dit gebied aan Frankrijk. Verwacht wordt, dat de Italianen in staat zullen worden gesteld met have en goed te ver trekken. Het gaat om een onregel matig gevormde grensstreek van ongeveer 100 km lang en nergens breder dan 15 K.M. Zij omvat de steden Tendra en Briga. Pola bezet. Triëst, 16 Sept. (Reuter). De Joegoslavische troepen zijn heden om 01 uur (plaatselijke tijd) de stad Pola binnengerukt. Er deden zich geen incidenten voor. Hoeden, mutsen en petten zonder punten Het C D K deelt mede, dat met ingang van 15 September 1947 alle soorten hoeden, mutsen en petten zonder inlevering van tex tielpunten mogen worden ver kocht en afgeleverd. Installatie adelborsten Op het voorplein van het Kon. Instituut voor de Marine „Willems oord" te Den Helder zal de Com mandant, de Kapitein ter Zee F. Th. Burghard, Donderdag 18 Sept. om 2.15 uur 's middags een honderdtal nieuw benoemde adelborsten instal leren. Geldigheidsduur ei-bon verlengd Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van bon L Ol Reserve (voor 1 ei) verlengd is t.m. Zaterdag 20 Sept. a.s. „PRINSES IRENE"- BRIGADE trok op 20 Sept. ons land binnen Door de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Ons Leger" wordt Za terdag 20 September a.s. om 14.00 in de Ridderzaal te 's Gravenhage het feit herdacht, dat in de nacht van 2021 September de Koninklijke Nederlandse Brigade „Prinses Irene" de Nederlandse grens overschreed. De majoor, van de generale staf B. Koning zal bij deze plechtigheid het woord voeren, 's Avonds wordt op het plein een militaire taptoe ge houden door de Koninklijke mili taire kapel. Bij de ratificatie van Italiaanse Vredesverdrag ''Bij de' ratificatie van het Vredes verdrag met Italië heeft het Engelse ministerie van buitenlandse zaken di-ie telegrammen naar Rome ge zonden, als uiting van de» vriend schappelijke verhouding tussen bei de landen. In het eerste telegram aan minis ter-president de Gasperi spreekt Attlee zijn vertrouwen uit in een komende periode van vreedzame samenwerking, tijdens welke beide landen elkaar kunnen bijstaan bij het streven naar die mate van voor uitgang en voorspoed, „die ik weet het, zowel U als mij na aan het hart ligt." In zijn telegram aan Sforza, zijn Italiaanse ambtsgenoot, verklaarde Bevin. de Engelse minister van buitenlandse zaken, te beseffen, dat er bepalingen in het verdrag voor komen, welke velen in Italië, on redelijk of onnodig zwaar achten. Bevin vfertrouwt echter, dat deze kwesties met wederzijdse goede wil nader bekeken kunnen worden. Tenslotte releveert Lord Alexan der in een telegram aan de Itali aanse minister van verdediging de rol, die vele Italianen gespeeld heb-, ben tij het strijden voor de zaak der geallieerden, of door het ver richten van ondergrondse activiteit achter de vijandelijke linies. Philip Moutbatten, luite nant in de Engelse marine, zoon van wijlen Prins An drew van Griekenland. Het water in casu was de wet van 1772, welke voorwaarden voor konink lijke huwelijken bevat. De diepte werd gedempt door het aannemen van de En gelse nationaliteit door Prins Philip van Grieken land. Hiermee deed hij te gelijkertijd afstand van zijn prinselijke titel. De idylle welke sedert Juli 1939 tussen deze twee mensenkinderen ontstond, werd hiermee aan de we reld bekendgemaakt en uit alle hoeken der we reld stroomden gelukwen sen Buckingham Palace binnen, xwaar een slanke blonde jongeman in bur ger arriveerde, nadat hij op normale wijze als luite nant zijn zomerverlof was begonnen. „Princes Lize", zoals de troonopvolgster bij alle Engelsen bekend is, ge niet een populariteit, wel ke het beste met die van onze Prinses Juliana te vergelijken is. En al was op Zaterdag 30 Augustus j.l. de sonore stem vaja de nieuwsomroe- per der BBC in de vroege ochtenduitzending het En gelse volk opschrikte met het bericht, dat dezelfde ochtend brand was ontdekt in Sunninghill Park, het toekomstige huis van het verloofde paar. Een echte verontwaardi ging maakte zich van de anders zo kalme en fleg matieke Engelsen meester en hoe vreemd het ook moge klinken, persoonlijk heb ik een Engelse lord aan de ontbijttafel onpas sende woorden horen mom pelen, wqjke evenzeer van liefde voor het konings huis getuigden als het schelle gekrijs van een in de groente-queue staande cockney-vrouw, die alle communisten naar de hel toewenste. """N Veel is^r gezegd en ge schreven over mogelijke oorzaken en waarschijnlij ke moedwil. Het toekom stige nestje van Prinses Lize bestond echter niet meer en de treurige aan blik kon slechts een af spiegeling zijn van de in eigen boezem bewegende onrustige woelingen, die juist op dit ogenblik van nationale inspanning tot bestrijding der heersende crisis niet deprimerender had kunnen werken. Sun ninghill Park bestond uit 25 kamers en kostte 11/, millioen gulden, met een badkamer van f 200.000. Een ruïne is alles wat voor het toekomstig vor stenpaar overbleef van een gelukkige droom. Op 20 November a.s. zal een eenvoudige bruids stoet, die herinneren zal aan die van de Princes Royal in Februari 1922, de weg opgaan via Ma>. de Admiralty Arch en White hall naar Parliament Squa re, waar in Westminster Abbey op eenvoudige wij ze het huwelijk tussen Princes Elisabeth en Luit. Philip zal worden gesloten. Geen versierde straten, geen tribunes om de toe schouwers te herbergen, geen bloemenversiering in de kerk. niets van alles wat deze koninklijke brui loft van een andere on derscheiden kon. Het besluit tot deze een voud van de kroonprinses heeft het gehele Engelse volk diep getroffen. Be grepen werd daarom de toekomstige vorstin in de ze voor Engeland zware crisisjaren afstand deed van alle praal en luister, waar juist dit traditionele en conservatieve land zo rijk aan is. Alle Engelsen zullen haar voor dit be grip altijd dankbaar blij ven. Luit. Philip zal ook deze eenvoud volledig verstaan, daar juist hij zelf zich vanaf zijn kinderjaren als een gewoon mens heeft, gedragen. Door zijn hard' werken en zijn aangebo ren liefde voor de zée wist hij de rang van luit. ter zee in de Engelse ma rine reeds op jeugdige leeftijd te bereiken en was hij voor zijn collega's en kameraden een waar voor beeld. Zijn aanstelling als instructeur aan de Royal Navy Petty Officers' school te Kingsmoor was een be wijs v8p de Waardering, die hij zij zijn superieuren verwierf. Bij zijn huwelijk zal de Engelsedtoning hem een titel van Peer, graaf of hertog verlenen. Sunninghill Park is niet meer. doch de liefde tus sen de twee koningskinde ren kan door geen enkele daad van welke zijde ook gestoord worden. Nu reeds zijn zij een symbool van het EngelarW van morgen, dat herrijzen zal uit de depressie, waar het zich thans in bevindt. WIM VAN EEKEREN Londen, Aug. 1947 Een vezelfabriek te Hoogezand, welke thans wordt opgebouwd, zal o.m. worden uitgerust met een ketel welke eventjes 33.000 kg. weegt. De ketel wordt op de vrachtwagen geladen, vanuit een schip te Martenshoek. MASSA-MOORDENAARS STAAN TERECHT Te Neurenberg is Maandag de grootste moordzaak in de reeks processen die aldaar werden ge- voerd, geopend. Voor een Amerikaans tribunaal verschenen Otto Ohlendorf, voorma lig hoofd van de bijzondere Duitse politie-instanties en 22 andere leden van deze organisatie. Zij worden ervan beschuldigd, medeplichtig te zijn aan de moord op 1 millioen mensen. Na voorlezing van de aan klacht verklaarden zij niet schuldig te zijn. De organisatie, die bestond uit leden van de SS, de Gestapo en andere politie-afdelingen, zod het Duitse leger bij zijn invasie van de Oostelijke landen gevolgd zijn met het doel joden, zigeuners en andere personen van „inferieur ras" en „po litiek ongewenst" uit te roeien. Ohlendorf, die bij de Duitse politie de rang van generaal majoor had, heeft toen hij indértijd getuigde voor het internationale tribunaal, dat Goering c.s. berechte, toegege ven, verantwoordelijk te zijn voor de dood van 90.000 personen. LAWNTENNIS De Amerikaanse kampioenschappen Miss Brough (Am.) heeft het kam pioenschap dames-enkelspel gevjpn- nen door in de finale Miss Osborne (Am.) te verslaan met 86, 4—6, 61. Zij had eveneens drie sets no dig in de halve finale tegen Miss Bolton (Austr.), 46, 64, 75. Miss Osborne had met 75, 75 van Miss Hart gewonnen. Bij de heren duurde de halve fi nale tussen Parker en Bromwich meer dan drie uur en was een prachtige demonstratie van tactiek en accuratesse, welke bij de 13.000 toeschouwers zeer in de smaak viel. Parker won met 63, 46, 6—3, 68, 86. Kramer verloor tegen Drobny (Tsj.-Slowakije) deeerste set, maar toonde' zich daarna heer en meester van het terrein (36, 6-3, 6—0, 61). De finale was dus weer een Amerikaanse aangelegenheid: KramerParker. In de eerste twee sets maakte Kra- met de indruk van een geslagen man. Hij bracht er letterlijk niets van terecht. Maar in de derde set wer den de bprdjes totaal verhangen en begon Kramer onweerstaanbaar te spelen, terwijl bleek dat Parker zich in de beide eerste sets uitgeput had. Ook de vierde set vertoonde het zelfde beeld. Kramer scoorde 11 games achter elkaar. In de laatste drie sets werd Parker overspeeld en overklast in alle onderdelen van het snel. Had Kramer in het begin van de match tal van onzuivere vol leys gegeven, thans maakte hij geen enkele fout meer. Zowel zijn servi ces en volleys als zijn smashes en drives gaven Parker geen schijn van kans. Kramer had voor de derde set slechts 19 minuten nodie en dé vier de duurde amper 15 minuten. De kampioen had zich od schitterende wijze hersteld. (46, 26, 61. 60 6—3). Louise Brough en John Bromwich wonnen de finale gemengd-dubbel spel van Gertrude Moran (Santa Monica) en Pancho Segura (Ecua dor) met 63, 6—1. Vechtpartij met dodelijke afloop Zondagmiddag ontstond te Gemert een vechtpartij tussen de 86 jarige H. V. en de 65 jarige K. Beiden ver keerden onder invloed van sterke drank. Op een gegeven ogenblik duwde K. de 86 jarige in een sloot, ten gevolge waarvan V. zo ongeluk kig kwam te vallen, dat hij vrijwel op slag werd gedood. VRIJSTELLING VAN DIENSTPLICHT Interpartementale commissie benoemd De minister van oorlog heeft in verband met de .talrijke ver zoeken om uitstel van eerste oefe ning of vrijstelling van de dienst plicht voor bepaalde groepen van personen een dezer dagen op zijn ministerie een interdepartemen tale commissie geïnstalleerd. Het is de taak van deze commissie de minister met inachtneming van de aan een moderne krijgs macht te stellen eisen van advies te dienen bij het verlenen van bedoelde faciliteiten in de daar voor in aanmerking komende ge vallen. De commissie heeft de bevoegdheid tielanghebbenden te horen en deskundigen te raadple gen, indien zij dit nodig acht. Amsterdamse meelstaking breidt zich uit Bij de meelfabriek N.V. Ceres Ne- ringbogel te Amsterdam is in ver band met het conflict bij de „Hol land" een sympathie staking uitge broken, het gehele fabrieksperso- neel circa 80 man, heeft het werk neergelegd. De „Ceres" levert 25 procent van de wekelijkse meelbe- hoefte van de hoofdstad. Voor de komende dagen is de meelvoorzie- ning van de hoofdstad gewaarborgd zo deelde de directie ons mede. Voorts verklaarde zij, dat haar ar beiders, waarschijnlijk onder pres sie van de arbeiders van de „Hol land", in smpathiestaking zijn ge gaan. De staking bij de „Holland" duurt nu reeds drie weken en voorshands verwacht men geen ver andering in de, situatie. Met de staking van de „Ceres" is 75 pCt. van de meelvoorziening van Amsterdam uitgevallen. De reste rende 25 pCt. wofdt geleverd door de N.V*>Wessanen's Konink. meelfa brieken te Wormerveer. Overleg bij hef opruimen van mijnen Van verschillende burgemeesters, I van particulieren en voorts van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten en andere organisaties zijn bij de minister van Binnenland se Zaken krachten binnengekomen over schade, welke ontstaat door het springen van achtergelaten mu nitie en mijnen. Vooral in het droge seizoen ontstaat dikwijls brand schade in heide en bos. Teneinde tegemoet te komen aan de geuite wensen heeft de minister thans enige nadere regels gesteld, waarbij ovefleg wordt voorgeschre ven met burgemeesters en eigena ren van terreinen, alsmede met de inspjectie van de vrijwillige bos- brandweer in Nederland. Leven te Malang weer normaal Volgens de „Pewarta Soerabaja" wordt het leven te. Malang weer nor maal: restaurants en winkels zijn geopend, het verkeer is druk, en de passars zijn vol. Electrièche stroom is nog beperkt, doch de bedrijven zullen weer spoedig stroom krijgen. Twee rijstpellerijen werken reeds, de telefoonverbindingen zijn gedeel telijk hersteld, de treinverbinding tussen Soerabaja en Malang zal spoedig tot stand komen, en de scho len worden heropend. Slijkhuis wint te s Stockholm Tijd,ens internationale wedstrij den te Stockholm wist Slijkhuis -Vrijdagavond het nummer 3000 M. hardlopen in een tijd van 8 min. 24,8 sec. te winnen. (Vervolg van pag. 1) Landbouw Voor de noodzakelijke maatrege len ter bevordering van de ratio nalisatie in het landbouwbedrijf is een schema van zes jaren opge steld, dat eerlang aan de Staten- Generaal zal worden aangeboden. Op hq.t gebied van het verkeer zijn voorstellen te verwachten, be trekking hebbende op het vervoer van goederen te land en te water, zomede een wetsontwerp betref fende de zeehavens, terwijl voorts het nodige zal worden verricht om- de regeling van het verkeer langs de weg wederom op wettelijke grondslagen, gelegen buiten de be zettingsperiode, te doen berusten. Woningbouw Bij de verwezenlijking van een bouwprogramma, dat op de be schikbare arbeidskrachten en mate rialen is afgestemd en dat de meest urgente werken zal bevatten, zal de woningbouw op de eerste plaats staan. De indiening van een wets ontwerp, waarbij een aantal onder werpen, de wederopbouw betref fende, wordt geregeld, is binnenkort te verwachten. De voorbereiding van een ontwerp-wachtgeld- en werkloosheidsverzekering is'ver ge vorderd. Van een ontwerp tot verbetering der positie van rentetrekkende inva liden, weduwen en wezen kunt gij de indiening tegemoet zien. Over de herziening der sociale verzekering is epn breed overleg met de Stich ting van de Arbeid geopend. De in diening van een wetsontwerp op de bedrijfspensioenfondsen wordt over wogen. De commissie ter bestude ring van het vraagstuk der onder nemingsraden zal dezer dagen met haar arbeid gereed komen. Op het terrein der volksgezond heid worden voorbereid een nieuwe wettelijke regeling van het zieken fondswezen en een nieuwe wette lijke organisatie der gezondheids zorg. Deviezen Met voldoening^ moge worden vastgesteld, dat, dank zij het ver krijgen van buitenlandse leningen, een deviezencrisis kon worden voor komen. Niettemin blijft het wel vaartsherstel bedreigd door schaars te aan buitenlandse betalingsmidde len. Derhalve zal, naast handhaving van een scherpe controle op het deviezengebruik, alles in het werk dienen - te Worden gesteld om de positie van de betalingsbalans te verbeteren. Met vasthoudendheid zal worden gestreefd naar het beperken van overheidsuitgaven, welke, hoezeer gewenst op zichzelf, toch vanwege de zorgelijke toestand van 's lands financiën niet toelaatbaar zijn of naar' latere jaren behoren te wor den verschoven. De binnenkort aanvangende af wikkeling van de geblokkeerde te goeden zal gelijke tred houden met de inning van de voorlopige aan slagen in de vermogensheffingen. In het voorstel van wet tot rege ling van de bijdragen in de mate riële oorlogsschade zal tegemoet koming worden betracht ten aanzien van voor 'persoonlijke of bedrijfs doeleinden gebezigde eigendommen, waarmede vooral de belangen van minder draagkrachtige landgenoten zullen worden gediend. Inspanning Gevoegd bij de vele en grote moeilijkheden, waarmede wij zowel op het nationale als op het inter nationale terrein nog voortdurend te kampen hebben, zal de behande ling dezer veelheid van zaken, even als in het verstreken zittingsjaar, grote en voortdurende inspanning van U vergen. Op deze inspanning moge de meer dan ooit voor het slagen van ons mensenwerk noodzakelijke ze gen Gods rusten. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik de gewone zitting van de Staten- Generaal geopend. De Airborne herdenking Vijfhonderd Engelse „Airborne pelgrims" zijn Maandag met het m.s. „Arnhem" in Hoek van Hol land gearriveerd om deel te nemen aan een pelgrimstocht naar Arnhem en Oosterbeek ter herdenking van de slag bij Arnhem. Naar men weet, is de „Arnhem" een nieuw schip, dat enige maanden geleden in de geregelde lijndienst kwam. Men doopte het schip om de slag bij Arnhem, zo ingrijpend en tragisch voor vele Engelsen en Nederlanders terug te roepen in de herinnering van de velen die van en naar' Gr.- Brittannië varen, welke herinnering nog wordt verdiept door een schil dering in de hall en in de lounge, voorstellende Arnhem na de be vrijding en voor de oorlog. Even als verleden jaar kwamen pelgrims uit alle delen van Engeland om als na bestaande van gesneuvelden of als oud-strijder, hun geliefde doden of hun kameraden te gedenken. Met extra treinen zijn de reizigers naar Arnhem en Oosterbeek vertrokken. FEUILLETON f N door PETE FALCON 11. Hij wenkte zijn secretaresse, miss Vera Caring, een hyper-mo derne blonde jongedame, die zich de "waardering van'Mr. Regan had wéten te verwerven door efficient als zijn onmisbare rechterhand te fungeren bij de dagelijkse omroep- beslommeringen. Miss Vera, dié de toespraak van haar directeur steno grafisch opnam, schreed ten aan schouwen van de zwijgend-toezien de kopstukken uit het radio-bedrijf naar het telefoontoestel én luisterde Terwijl Regan ongeduldig wacht te, antwoordde zij de telefoniste op "een mededeling: „Mijnheer wil in geen geval worden gestoord, dat weet je toch." De zaak moest echter dringend zijn. want ze wendde zich tot Regan en zei: „De telefoniste zegt, dat het uw dochter is, die u dringend moet spreken." „Geef maar hier", zei Regan. Hij nam de hoorn over en zijn stem klonk beminnelijk, toen hij vroeg: „Ja, May, wat is er kind?" Ér waren twee dingen in het leven, die voor hem iets betekenden: het radio- bedrijf waarover hij de scepter zwaaide cn zijn enige dochter deze zakelijke en deze menselijke factor beheersten hem. Wat May hem had te vertgjlen bleek niet bijster aangenaam te zijn, want mr. Regan greep zich met de vrije hand aan zijn bureau vast, ver schoot van kleur en riep: „Maar maar dat is onmogelijk. Hoe ik eh waarschuw ik kom on middellijk". Hij belde af en zag zijn gezelschap, dat met belangstelling de reacties van de directeur had ge volgd, min of meer wezenloos aan. Finnemore verstoutte zich naar vo ren te komen en te vragen: „Is er iets onaangenaams thuis gebeurd, mr. Regan?" Deze woorden brachten hem tot de werkelijkheid terug. Toch duurde 't enige seconden voordat hij antwoord gaf. „Eh dank je, Ronald eh, iets van particuliere aard, waar ik on middellijk bij tegenwoordig moet zijn. Het spijt me, heren, maar ik moet deze bijeenkomst op staande voet beëindigen. Denk er vast over na u weet waar het over gaat. Dank u." En tot de secretaresse ver volgde hij: „Vera, ik ben naar huis. Blijf bij de hand., misschien heb ik je nodig." Na deze instructies ijlde Mr. George Regan weg en enkele mi nuten later startte hij zijn wagen voor een haastige tocht naar zijn woning. Inspecteur William Burns wilde zich juist verdiepen in een rapport over een zaak, d> een collega niet tot klaarheid had weten te bren gen. Het geval was al enige jaren oud, maar Burns voelde zich ruste loos door het uitblijven van een grote opdracht. In zulke perioden wijdde hij zich aan de bestudering van onopgehelderde misdaden. De telefooncentrale bracht Hem het schokkende bericht, dat de hoofd commissaris in hoogsteigenpersoon hem wilde spreken. Burns grijnsde naar zijn collega Milford. „Zou d'r wat in de lucht hangen? Rankey zelf wil een praatje met me maken" „Best mogelijk", antwoordde Mil ford. „Het kan ook zijn, dat hij een goede vrouw voor je heeft gevon den," voegde hij er onschuldig aan toe. „Ontzaggelijk geestig" grijnsde William. „Ik zal hem adviseren het wezen in petto te houden voor jou. voor het geval je nog eens Weduw naar mocht worden." Burns wachtte niet op 'n verdere reactie, doch gaf gevolg aan de uit nodiging om zich terstond naar de hoogste baas te begeven. „Hallo, Burns", klonk het uit de mond van hoofdcommissaris Ran key, die met zijn korte en dikke ge stalte troonde achter een geweldig mahoniehouten bureau. „Ga zitten, kerelik heb een zaakje met je te bespreken. Sigaret?" William sloot de deur en nam te genover zijn chef plaats. „Veel om handen op het ogen blik?" informeerde Rankey, terwijl hij achterover in zijn stoel leunde en over zijn matig-behaarde sche del streek. „Integendeel," antwoorde Burns uit de grond van zijn hart. „Ik heb de laatse weken veel meer het ge voel, dat ik beter wijkagent kan worden. Die krijgt tenminste nog gelegenheid om een verbaaltje op te maken voor te laat geklopte matjes om om een dronken burger op te brengen." Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3