MUHHardL DIEF EN DIEFJESMAAT ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 17 September 1947 Struisvogel politiek ZITTING MEERVOUDIGE KAMER De tentoonstelling te Schagerbrug Het bestuur van de A.M.H.C., dat het laatste weekend met een aantal gasten uit Bath een jubileumfeest vierde in de zalen van Hotel Proot, had er zich blijkbaar voor gege neerd, dat het deze gelegenheid voor dit doel. had uitgekozen. Het had er behoefte aan om zich tegenover de leden en de buitenwereld te rècht- vaardigeri en had daartoe in het officiële orgaan van de A.M.H.C., de „Berrie", de mededeling gedaan, dat de feestelijkheden zouden plaats vinden in Hotel Irene en dat het bestuur zich van de medewerking van de nieuwe restaurateur, de heer v. Riet, had -verzekerd. Er werden zelfs kranten opgebeld, met het ver zoek in hun berichtgeving te willen vermelden, dat Irene onder nieuwe directie stond en dat men het 't be stuur van de A.M.H.C. dus niet kwalijk kon nemen, dat het feest daar gehouden werd. Tenminste, daar kwam het op neer. Wij kunnen deze minder-fraaie houding van het bestuur van de A.M.H.C. niet bewonderen; het sug gereerde hier iets tegen beter weten in. Het heeft zelfs de besprekingen vooraf met de heer Proot gevoerd, die sinds begin Dec. '46 weer de zaak beheert en ook nu nog de eigenaareh bedrijfsleider is. En waarom toch deze Struisvogel politiek? Wil men soms doen ge loven, dat men tijdens de bezetting Hotel Proot steeds gemeden heeft? Dan zou het niet oninteressant zijn, eens de namen van de personen, verenigingen en instellingen te pu bliceren, die tot het einde der be zetting tot de geregelde bezoekers van HotekProot behoorden. En.... is het niet ineonsekwent, om nu wèl Hotel Proot te mijden? Het waren dames en heren van de Alkmaarse upper-ten, achtenswaar- digp -burgers, die tot het laatst Ho tel Proot bezochten; de dames van de meest-vooraanstaande Alkmaar- ders, die buiten elke verdenking staan, bezochten geregeld een schoonheidsspecialiste, die hier zit ting hield. Zouden zij dat gedaan hebben, als zij ook zelfs maar Kon den vermoeden, dat daar dingen gebeurden, die de eigenaar thans door de publfeke opinie in de schoe nen worden geschoven? Er zijn er «onder diezelfde Alk- maarders, die er tijdens de bezetting kwamen ën wier namen wij zelfs in het bevrijdingscomité ontmoetten, die n u systematisch Hotel Proot mijden. Er zijn ook andere even eens achtenswaardige Alkmaarders die zich'' niet storen aan de pu blieke opinie en ook thans nog Hotel Proot blijven bezpeken. Wij zouden namen kunnen noemen, doch achten dit voorlopig overbodig. Deze laatsten staan blijkbaar op het o.i. juiste standpunt, dat, nadat het recht zijn loop heeft gehad, het niet aangaat, dat bepaalde kringen nóg eens rechtertje gaan spelen. Wij willen de houding van de heer Proot tijdens de bezetting niet goedpraten, al zou er wel het een en ander ter zijner verdediging zijn aan te voeren; doch bij de beslissing van de procureur-fiscaal, die f 100 boete oplegde met 10 jaar ontzet ting uit de rechten, heeft men zich neer te leggen. Wij mogen toch aan nemen, dat dit vonnis in verhouding staat tot hetgeen Proot ten laste kon worden gelegd. Maar het gaat niet aan, dat men bjijft trachten de betrokkene brode loos te maken "en er zoals de voorzitter van de vereniging van illegale werkers onlangs in een ver gadering deed zijn voldoening over uitspreekt, dat men er in ge slaagd is. de zaak van die betrok kene te boycotten, zodat deze ge dwongen wordt naar elders te ver trekken, „waar men hem óók wel zou weten te vinden". Dit lijkt ons in strijd met rechtvaardigheid en christelijke naastenliefde. Wij zijn van mening, dat de pu blieke opinie te veel en niet geheel terecht ten nadele van de heer Proot-persoonlijk is beïnvloed. Bij de beoordeling van het vonnis van de procureur-fiscaal- moet men 'ook in aanmerking nemen, dat Pr., die nooit N.S.B.-er was, noch lid van enige andere anti-Nederlandse orga nisatie, na zijn arrestatie vijf weken in de cel en daarna nog ruim vijf maanden in het kamp heeft gezeten en dat alle hem toebehorende goe deren, die van overheidswege in beslag werden genomen (wat een 'mooiere uitdrukking is voor; die op onregelmatige en onverantwoorde wijze verdwenen zijn) verbeurd werden verklaard. In tegenstelling met wat „Het Parool" van 30 Sept. '46 schreef, dat inboedel en inventaris intact waren gebleven, vernamen wij, dat bij de overname van het beheer in - Dee. 1946 er wel het een en ander werd vermist, o.a. van het hotelzilver 19 verzilverde vleesschotels, 9 verzil verde groentenschalen en 35 andere stukken van het verzilverd servies; voorts een groot aantal messen, vojken en lepels, twee postzegel verzamelingen. een driewielde bak fiets op luchtbanden, een radiotoe stel, een kleinbeeldcamera. drie schilderijen, twee ijsmachines, een regen waterreservoir van 1500 1. in houd, een grote hoeveelheid hotel linnen eri dekens, de kleding van het gezin enz. De wijnkelder, welke 1000 flessen oude wijnen bevatte, die Proot de Duitsers had onthouden, bleek tijdens zijTi afwezigheid to taal uitverkocht voor bespottélijke prijzen. Voorts was de administratie vernietigd, waren uit h£t gasten boek bladen met namen van logo's weggescheurd en waren de rantsoe nen drank, die eerst 16 Dec. hadden onderling hulpbetoon 17 SEPTEMBER De onlangs op gerichte vereniging .Onderling Hulpbetoon" hield 17 September 1872 haar eerste Volksvoordracht, zo lezen wij. Het lid H. Storm sprak over de oorzaken der on tevredenheid van vele werkliedep met hun toestand. Vooral die, welke geen reden tot klagen mo gen geven en meer willen schij nen dan zij zijn en die meer aan vermaken gaven dan het huis houden lijden kon, kregen van hem een beurt. Als een der oor zaken van ontevredenheid werd ook genoemd gebrek aan gods dienstzin. Dat onderlinge hulp in dat tijdsgewricht wel nodig was, blijkt o.a.'uit de mededeling, dat jongens en meisjes boven 12 jaar voor één gulden per week voor een sigarenfabriek werkten. Die zelfde fabriek (Stemler en An- singh op het Hofplein) vroeg 20 woningen, voor sigarenmakers geschikt, tegen fl.per week huur. De firma zou zelf de huur betalen. aangebroken mogen Worden, ver vroegd besteld en opgemaakt, vol gens uitlatingen van personeel zelfs weggegeven. Slechts enkele flessen jenever en likeur waren nog aan wezig. Er zouden over deze, kwestie nog wel enige kolommen interessante lectuur te vullen zijn. Wij willen het hierbij echter voorlopig laten, in de hoop, dat onze beschouwing voor andere verenigingen aanleiding moge zijn. niet de struisvogelpoli tiek van de A.M.H.C. na te volgen. b i j pijnen aa'nrijding ALKMAAR. De wielrijder v. d. K. uit de Zaagmolenstraat, die bij het passeren van de Friesebrug kwam te vallen, doordat hij tegen een voor hem rijdende fiets aan reed, werd door een achteropkomen de auto aangereden en moest met een heupkwetsuur naar het ziekpn- huis vervoerd. jongemannen-congregatie st. dominicus-parochie ALKMAAR. Hedenavond be ginnen wij. weer met onze Jonge- mannencongregatie in de Kapel van het Zusterhuis, om kwart voor acht. Ikreken op jullie aller aanwe zigheid. i pol1tievoetbal De eerste wedstrijd van de politie- voetbalcompetitie heeft het Alk maarse politieelftal gewonnen van Zaandam met 21. „eerlijke" vinder Een dame uit de Lindenlaan, die aangifte had gedaan van het verlies van haar tas, ontving kort daarna een anoniem briefje, waarin enkele brieven en een gouden ring waren ingesloten en waarin de „vinder" van de tas schreef, dat hij (of zij) in geldnood verkeerde en daarom de tas met het zich daarin bevin dende geld alsmede een textielkaart maari had behouden. Zij, die hier over inlichtingen kunnen geven, worden verzocht hiervan medede ling te doen aan de politie. diefstal Door een graanhandelaar werd aangifte gedaan, dat bij het ver laden van een partij meel 2 zakken van 50 kg zijn ontvreemd. op vrije voeten Naar wij vernemen, zijn Th. K. en K. Sr., die vorige week gearresteerd waren, onder verdenking van mede plichtigheid aan oplichting van de fruitgrossier A. door G. W„ weer op vrije voeten gesteld. het goede begin is er We hebben het lachen nog niet verleerd (Ingezonden) ALKMAAR. 'n Rare wereld te genwoordig. Als je fluitend over straat loopt, wordcti gordijnen opzij geschoven en verbaasde gezichten tegen de ramen geplakt. Probeer maar niet meer zingend..of 'n beetje in je zelf grinnekend d'e dagelijkse tocht naar het werk te volbrengen, want je onbezonnen daad wordt be loond met geheimzinnige gebaren van toeschouwers. Maar dat ons jolige humeur in 1940 voor goed met Nederland's goudschat naar de bodem van de zee vertrokken is. geloof ik niet meer, omdat ik Woensdagavond een vro lijkheid heb meegemaakt, die leek op de blijde plof, van 'n ontsnappen de kurk die jarenlang op z'n "bevrij ding uit de loop van de proppen schieter heeft zitten wachten. De K.J.M.V.-vreugdespaarpot is ter gelegenheid van de verjaardag van aalmoezenier Marcelis en de sei zoensopening, aan diggelen geslagen Aan het gezellige geroezemoes in zaal Kinheim was al te horen, dat de lui er zin. in hadden. En nadat de voorzitter, Kees Tros. z'n mond vol ernst op een enthousiaste ma nier over de hoofden van de aan wezigen had gegoten, begon het ge daver. Kees Oostrbm was het manusje van alles deze avond. Hij sleepte een stel vechtersbazen op het toneel die een qitdagend „Wij laten u niet met rust", lieten horen. En werkelijk de revue-spuitgasten zorgden voor 'n muskietenplaag. „The banjo Guita Stars", vooral de vrouwelijke sterren, brachte.n de toeschouwers zo nu en dan in een romantische Hawaïsfeer. De pianisten J. Groen en T. Bofs moesten de- vroiijke geluiden van de feestvierenden in goede banen leiden. En K. Tros, K. Oostrum. P. Boots, J. Kühne en L. Woldendorp wisten met hun bonte nummers kla terende lach- en klapsalvo's uit te lokken. De artisten voelden zich thuis op de planken en het stïjgen van de kwaliteit, wat geestigheid betreft van hun moppen, hield ge lijke tred met het aanzwellend ge brul in de zaal. Vooral de spiritisti sche séance was denderend. Stel u voor, 2 wandelende en lallende ske letten tussen een groep dames. Hoe bestaat 't, hé? Ieder punt van het programma was de moeite van het vermelden waard geweest, maar enfin de be langrijke sombere politieke berich ten gaan voor. Dat we het lachen nog niet ver leerd hebben is deze avond wel be wezen. Na een dankwocyT van Pater Marcelis en de heer B. Goes ('n uit genodigd middenstander), ging men, in de opgewekste stemming naar huis. hengelsportvereniging „luctor et emergo" Vrijdag 12 September hield b.g. vereniging haar eerste vergadering. De opkomst was goed en er heerste een kameraadschappelijke geest; dit kwam tot «uiting door de bijdragen, welke moesten dienen tot het vor men van een kas. Besloten werd zich aan te sluiten bij de Alg. Hengelaarsbond, de grootste organisatie op dit gebied hier te lande. Er «zal op 28 September een on derlinge viswedstrijd plaats vinden, waaraan mooie prijzen verbonden zijn. Er zal ook een wisselbeker ver- vist worden. Ook zal de vereniging deelnemen aan de competitie van de Sport Contactcommissie. Het clublokaal is bij de heer Wanner, Nieuwesloot. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter Joh. la Fleür; secretaris F. Meelis, Klein Nieuwland 16; penningmees ter F. Erich; commissarissen J. Jan sen en J. v. Ingen, bij wie men zich als lid kan opgeven. BEDRIJFSVOETBAL Hulskamp kampioen Gem. Lichtbedrijven bezet de bovenste plaats in afd. A Zaterdagmiddag werd de beslis singswedstrijd gespeeld in de Alk maarse Zomeravondcompetitie van de plaatselijke bedrijfsvoetbalver enigingen tussen de kampioenen van afdelingen A en B, resp. de firma Hulskamp en de Gemeente Lichtbe- driiven. Voor de aanvang van deze wed strijd overhandigde de aanvoerder van de fa. Hulskamp aan de Gem. Luchtbedrijven een bouquet bloemen en feliciteerde hij de vereniging met haar behaalde kampioenstitel in afdeling A. Er volgde daarna een wedstrijd, welke van het begin.tot het eind het publiek heeft geboeid en waarin in de laatste 5 minuten de beslissing kwam. Toen dhr. Koe link deze goed geleide wedstrijd af floot, had de fa. Hulskamp met een zwaar bevochten overwinning haar kampioenschap «met een 5-^4 over winning behaald. Na afloop van deze wedstrijd sprak dhr. Neef als secretaris van de Alkm. Bedrjjfsvoetbalverenigin- geh'de elftallen toe. Hij deelde mede dat in deze competitie slechts één maal een vereniging zwaar is ge straft omdat de betreffende ver eniging een actieve KNVB-speler in haar elftal had opgesteld, wat in het bedrijfsvoetbal hier ter plaatse niet was geoorloofd. Na de vereni gingen te hebben gecomplimenteerd feliciteerde de heer Bos namens de Gem, Lichtbedrijven het, elftal van de fa. Hulskamp met haar behaalde succes. De heer Snijders, aanvoerder Van de fa. Hulskamp, ontving daar na namens de directie van de firma Hulskamp, bij monde van mevrouw Hulskamp, een fraaie bloemenmand. Het is de bedoeling van de Alk maarse bedrijfsvoetbalverenigingen om zo mogelijk in het najaar nog een gezellige avond te beleggen, als waardig slot van deze competitie. De eindstand in de afdelingen ziet er als volgt uit: Afdeling A: Gem. Lichtbedr. 10 8 0 2 48—24 16 Landbouwhuis 10 7 0 3 3218 14 P.R.A. 10 7 0 3 28—25 14 V.V.R. 10 4 1 5 26—33 9 Fa. Damman 10 2 0 8 18—37 4 Slagers 10 1 1 8 17—32 3 Afdeling B: Fa. Hulskamp 15 13 1 1 45—12 27 Stabilitas 15 12 2 1 61—21 25 Boekh.bureau 14 8 f 5 34—24 17 R.A.S.A. 14 7 0 7 45—31 14 Fa. Stoel 14 6 1 7 35—46 13 Melkslijters 14 4,1 9 21—39 9 Spoorvogpls 13 3 0 10 2242 C Fa. Holsmuller 13 0 1 12 1460 1 De twee wedstrijden in afdeling B, welke nog te speleh zijn, worden niet meer gespeeld, omdat de ge wone voetbalcompetitie inmiddels een aanvang heeft genomen. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE STRAFKAMER De Meervoudige Kamer van de Arrondissementsrechtbank te Alk maar deed gistermorgen de navol gende uitspraken:' Corn. G. S. te Alkmaar, vrijspr.; Jacob L. te Alkmaar, vrijspr.; Ger. J. H. te Alkmaar, vrijspr; Jan N. te Amsterdam, 4 mnd. m. aftrek; Jan v. d. L. te Amsterdam, 6 mnd. en een geldboete van f 100. te ver vangen door 40 dgn. hechtenis; Th. J. K. té Amsterdam, 5 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar; Aart Z. te Alkmaar, 1 jaar hechtenis, waarvan 6 maanden voorw. met een proeftijd v*an 3 jaar. ALKMAAR RECLASSERING De R. K. Rëclasseringsvereni- ging afd. Alkmaar houdt op 21 September a s. des middags 2 uur ,in de kleine zaal van „Het Gul den Vlies" een contactmiddag voor al haar toezichthouders en toe- zichthoudsters. Na enkele korte inleidingen,, welke zullen worden gehouden door de heer A. Hopstaken, hoofd ambtenaar van het Centraal Bu reau der R. K. Reclasseringsver- eniging te 's-Hertogenbosch en de heer R. van Helden, chef van het Parket van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Alkmaar, zal er ruimschoots gelegenheid wor den geboden over alle relasse- ringskwesties van gedachten te wisselen. Wij verwachten dat al onze medewerkers en medewerksters deze zeer interessante en belang rijke bijeenkomst zullen bijwonen. Bericht van deelname wordt gaarne ingewacht bij het Secreta riaat, Jan van Scorelkade 51, Alk maar, waarna een programma wordt toegezonden. K.V.P. HEILOO De afdeling Heiloo van de K.V.P. hield Maandagavond een ledenvergadering, die maar matig bezet was! De voorzitter heette de aanwezigen hartelijk wel kom en wees in zijn openingswoord op de ongunstige tekenen van deze tijd, daarbij denkende aan de Indo nesische kwestie en vooral ook aan het steeds verder voortschrijdende communisme. Daar tegenover staat voor ons allen de grote plicht, om door eendrachtig samen te werken, ons godsdienstig, zedelijk en econo misch leven veilig te ptellen door middel van de K.V.P., doch daar voor is vooral ook nodig, dat allen zoveel mogelijk actief medewerken. Alhoewel onze afdeling twee, af gevaardigden naar het grote partij congres (25 en 26 Oct. te Utrecht) mocht zenden, werd besloten, op voorstel van het bestuur, dit te be perken tot één afgevaardigde. Dit met het oog op de zwakke finan ciële positie der kas. Als afgevaar digde werd benoemd de heer J. Schuijt. Vervolgens kwamen de contribu- tieyoorstellen ter tafel; zoals be kend zal zijn werdde contributie over 1945 in 1946 g^ïnd. De contri butie over 1946 zou dus in 1947 ge- ind moeten worden en die over 194 7De Parijtraad heeft de contributie echter over 1 jaar ver vallen verklaard, zodat in Sept. de contributie over 1947 en in 't voor jaar van 1948 de contributie over 1948 moet worden geïnd. Het voor stel van het bestuur, om over 1947, per lid f 1.contributie te heffen, werd met algemene stemmen aan genomen; desnoods kan dit in twee termijnen worden voldaan. Voor 1948 stelde het bestuur een contri butie voor van f 1.50 per lid, welke verhoging noodzakelijk is in ver band met de verhoogde afdracht aan Kring en Partij. Ook dit bedrag zal eventueel in termijnen kunnen worden voldaan. Alhoewel sommige ledsn het wel wat hoog vonden, waren zij er toch van overtuigd.'dat de K.V.P., gezien haar grote verant woordelijkheid en haar buitenge-' .woon veelzijdige actie, op de bres moet kunnen blijven staan, zodat dit voorstel ook met algemene stemmen werd aangenomen. Het bestuur rekent er op, dat alle leden deze contributie zullen vol doen. Tenslotte werd nog besloten in Heiloo tot oprichting te komen van een jongerenafdeling. Na rondvraag sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. K.J.B. OPENT HAAR SEIZOEN HEILOO. Z.ondagavond was het Bruno-gebouw geheel gevuld met belangstellenden voor het K.J.B. toneelgezelschap. De voorzitter opende de avond met de Chr. groet en heette alle aanwezigen, prede namens speelsters en spelers hartelijk welkom Hij deelde mede, dat gespeeld zou wor- dén het bekende toneelspel in drie bedrijven „Stormeiland" van Bob Bertina. yerder had spreker nog 'n verrassing n.l. dat er drie dames krachten mede zouden spelen. Dit is dê eerste maal dat dit ih K.J.B.- verband gebeurt. Spr. verzocht de aanwezigen na de uitvoering aan het bestuur kenbaar te willen ma ken, of dit in de smaak gevallen was. Zo ja, dan zou men 'ér in de toekomst rekening mede houden. Tenslotte kondigde spr. nog 'n grote verloting aan (dit wordt traditio neel!!) en Wenste alle aanwezigen 'n prettige avond toe. Hierna kwam het toneelgezelschap voor het voetlicht. Wij zullen kort zijn. Eris hard gestudeerd en de resultaten waren goed. Wij willen speciaal noemen d'e rolvan Moeder Dekker (Mej. J. Admiraal) deze werd gevoelvol en rustig vertolkt. Deze kracht belooft wat voor de toekomst! Ook de zware rol van „Jan" (G. Denneman) werd zeer goed gespeeld. Alhoewel hij moet oppassen niet te „zwaar" te spelen. De regie was in handen van de heer Th. Buys. De grime werd verzorgd door Jac. Groothuizen, Alkmaar. Wij willen nog vermelden, dat de technische afdeling zich in het derde bedrijf prima geweerd heeft. Heren, dat was goed. De K.A.J.- Band verzorgde op uitstekende wijze het musicale deel van de avond. Na afloop dankt de voorzitter in welgekozen woordën, speelsters, spe lers en regisseur. Reden, Woensdag, wordt gespeeld voor de vrouwelijke en mannelijke jeugdbeweging. Voor Zondag 21 September zijn nog 'n bescheiden aantal plaatsen beschikbaar. HEILOO. «De ontmoeting tus sen de meisjes-ploegen van boven genoemde districten is in een royale overwinning voor de Amsterdamse meisjes geëindigd. Bij de aanvang der wedstrijd werden de ploegen aan het publiek voorgesteld, het Wilhelmus gespeeld en bloemen aan de captains overhandigd. Op de jeug dige athleten maakte dit allemaal een diepe indruk. De ploeg van Noord-Holland bestond uit 19 meis jes waarvan 8 uit Doves". De einduitslag werd Amsterdam 180 punten, Den Haag/Leiden 1461/: punt en Noord-Holland 114^ punt. De voorbereiding in Noord-Hol land is te kort geweest voor <le.ze wedstrijd. Men hoopt volgend jaar in Den Haag revanche te nemen. De kleuterbewaarscHool van Heer Hugowaard HEERHUGOWAARD. Ter gelegenheid' van het 10-jarig be staan van de Kleuterschool in de parochie van de H. Familie aan het Kruis, organiseerde het be stuur 'der school dezer dagen een feestmiddag voqr de kleuters. Onder leid'ing van mej. Kraak man en enige dames begaven de kleuters zich om kwart over één naar het met vlaggen versierde terrein -van de heer P, van Lan gen aan de Jan Glijnisweg. Begunstigd door mooi zonnig weer werd om half twee met di verse spelletjes begonnen. De stemming zat er bij de klein tjes al dadelijk in en het was een lust om te zien met hoeveel ernst de kleuters elkaar bekamp- ten met houtjes rapen, zaklopen, stoelendans enz. enz. Zij ver maakten zich kostelijk, ondanks het feit, dat een paar kleuters opmerkten: „Er zijn er te veel" en „Die zak past mij nitet goed!" Ok de aanwezige bestuursleden genoten van het enthousiaste, kinderlijke spel der kleintjes en van de wijze waarop de leidsters hun groepjes wisten bezig te hou den. Gedurende de spelletjes werden de kleuters groep voor groep ont haald op chocolademelk met koek en de glundere gezichtjes beWezen dat zij het zich goed lieten sma ken. Zo ging de tijd haast te snel voorbij, want toen he.t eindsignaal klonk, waren de spelletjes nog in vollen 'gang. Na een laatste tractatie werden toen door de leidsters de prijsjes aan de gélukkige kleine winnaars en winnaresjes uitgereikt. Hierna kwamen bestuur en leid sters bijeen en sprak de zeereerw. heer pastoor als voorzitter van het Keuterschoolbestuur een kort woord van dank. In de eerste plaats dankte hij de familie Van Langen. De heer Van Langen voor het beschikbaar stellen en in or de maken van het terrein, - zijn vrouw en dochters voor de keurige wijze.'wadrop zij de tractatie voor de kleuters hadden- verzorgd. Dan kregen de leidsters een welverdiende pluim voor hun me dewerking en de wijze waarop zij zich van hun taak hadden gekwe ten, terwijl mej. Kraakman, de een apart woord van dank in ont- ondërwijzeres der school, hierbij vangst had te nfemen voor dé wij ze, waarop zij dagelijks haar werk in de school verricht. Tenslotte bracht de pastoor dank aan allen, die op de een of andere wijze of in' een of andere vorm tot het slagen van déze feestmiddag hadden medegewerkt. Hij eindigde met de hoop uit te spreken dat de kleuterschool zou blijven bloeien en de belangstel ling van.de parochianen voor d'eze nuttige 'instelling zou blijven be staan of, zo mogelijk, nog zou toe nemen.' Hierna vertrok de lange rij kleuters, moe gespeeld maar blij, weer naar het schoolgebouw, waar tegen vijf uur de stoet werd ont bonden. Het feest was geëindigd. Het actieve bestuur der school en de leidsters kunnen op een prachtig geslaagde middag terug zien. Het was gisteren voor de Meer voudige Kamer een buitengewoon langdurige, maar tevens een inte-, ressante zitting. Alle beschuldigden waren voor diefstal en/of heling gedagvaard en zij hadden allen zo veel spraakwater op, dat iedere be handeling meer tijd vergde, dan aanvankelijk in de bedoeling had gelegen. De samenstelling van de Rechtbank werd dan ook enkele malen gewijzigd, om Öe rechters gelegenheid te geven het middag maal te gebruiken. In eerste instantie werd de dief stal bij de „Neerlandia"-fabriek van melkpoeder behandeld. Dit was een heel complot en de daders trachtten zichzelf en elkaar "(wat nog edelmoedig was) op allerlei slinkse manieren de handen boven het hoofd te houden. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor een uiterst in gewikkelde situatie ontstond, doch tot de ware proporties terugge bracht, kwam het hier op neer, dat twee leden van het personeel, W. R. en K. B. de melkpoeder hadden gestolen, terwijl J. R. het gestolen goed had vervoerd. G. M. had de poeder in ontvangst genomen en zich zodoende aan heling schuldig gemaakt. W. R. was reeds eerder veroor deeld en trad nu slechts als getuige op. Het andere drietal had zich nu voor hun daden te verantwoorden. J. R. uit Bergen, had in „opdracht" van W. R. één baal melkpoeder vervoerd naar een adres op de Tieneival in Alkmaar, terwijl hij voor K. B. 3 balen naar de Berge- naar M. had gebracht. Voor het eerste vrachtje had hij f25.ont vangen, terwijl de tweede partij hem f10.opbracht. De Officier eiste tegen R. 3 maan den gevangenisstraf. K. B„ die zich aan diefstal van de melkpoeder had schuldig ge maakt hoorde eveneens 3 maanden tegen zich eisen. Hij had aan dit gevalletje f35.verdiend. De heler JV1. was volgens de Offi cier nog een graadje erger, zodat tegen hem 4 maanden werd geëist. In al deze zaken zal de'rechtbank over 14 dagen uitspraak doen. De Alkmaarder J. S. was ten las- ,te gelégd, dat hij een koe, die in be slag was genomen, had verkocht. Het bleek dat verd. de koe 's mor gens had verkocht, terwijl er 's mid dags beslag op werd gelegd. De rechtbank zal deze zaak op 14 Oc tober a.s. verder behandelen voor een nader getuigenonderzoek. EEN ZWIJNTJESJAGER Niet minder dan vier rijwieldief stallen had de Egmonder Huibert Sch. op.zijn geweten. Het leukste was wel, dat verd. voor elk een schitterend zij het niet te gelo ven verhaal opdiste, waardoor hij trachtte zijn onschuld te bewij zen. il' In Juli Van dit jaar kwam hij, zo vertelde verd., op de Kennemer- straatweg ter hoogte van Limmen een hem onbekend persoon tegen, die hem een rijwiel te koop aan bood voor f50.—. Dit rijwiel kocht hij en deed het'van de hand voor f60.—. Het tweede bedrijf speelde zich af bij het Gew. Arbeidsbureau in de Doelenstraat. Hij had daar eenvou digweg een fiets gestolen, doch verd. lanceerde hierover hét vol gende verhaal; een sprookje gelijk: Verd. moest de bus halen van 1..15 uur, maar omdat hij nog een bood-' schap moest doen op de Dijk. had hij „tijdnood". Zijn oog viel toen op een fiets, die voor het G.A.B. stond en als een tweede Pijnenburg ging hij er mee van door. Op zijn tocht reed hij eerst een wielrijder aan t. h. van de Koningsweg, doch hij had zo'n haast, dat hij maar door-' reed. Inplaats van in\ de richting van de Dijk te gaan, sloeg hij links af, om langs de puddingfabriek „Victrix" het Kanaal op te gaan. Op de hoek van de Nieuwesloot reed hij ten tweede male iemand onder steboven en het was daar, dat de rechercheur van Dijk, die hem ach- terna was gegaan, hem kon grijpen. „Wanneer ik niet was gear resteerd. had ik de fiets weer naar het G.A.B. teruggebracht", voerde verd. aan. De derde fiets had hij weer van een onbekend persoon (verd. gaf zelfs een beschrijving van de mijn heer X) gekocht, nu op de Berger- weg en nummer vier was hem in Heiloo voor het station door die zelfde „grote onbekende" te koop aangeboden. Dit alles leidde ertoe, dat ver,d. ontkende zich aan rijwieldiefstal te hebben schuldig gemaakt, hetgeen natuurlijk direct werd geloofd. Pres.: Het is toch wel merkwaar dig, dat de rijwieldiefstallen bij het G.A.B. zijn opgehouden, sinds U in arrest is. Verd.: Dat is wel toevajlig. Ik ben nog nooit veroordeeldIk had die fiets nodig voor een boodschap. Officier: Die ééne ja en die drie anderen? Verd.: Die heb ik gekocht. De Officier hechtte in het geheel geen waarde aan de „verzinsels", die verdachtes fantasierijke geest hadden opgeleverd en eiste een ge vangenisstraf van 2 jaar en 6 maan den. Mr. Sluis verzocht een reclasse- ringsrapport te willen inwinnen. Uitspraak o'ver 14 dagen. HIJ STAL OM DE ADVOCAAT TE BETALEN De loodgieter Hendrikus M. R. uit Heiloo had vooy een echtschei ding een advocaat nodig, doel} de contanten ontbraken hem. Toen hij in Januari van dit jaar in Alkmaar reparatiewerk moest verrichten bij mevr. F. zag hij kans om een gou den ring te ontvreemden, terwijl hij in dezelfde omstandigheid bij mevr. S., eveneens in Alkmaar, een gou den ring. bezet met briljanten, ach terover drukte. Ook had hij nóg ergens 50 tabletten chocolade ge stolen. Het rapport, dat over hem was ingewonnen, hield in, dat de be trouwbaarheid van verd. niet te hoog werd aangeslagen. De reclas- serittgskansen werden, twijfelachtig genoemd, doch het genootschap was desondanks bereid om het toezicht Over deze gederailleerde figuur te aanvaarden. De Officier hield hiermede wei nig rekening en eiste 8 maanden met aftrek. Mr. Lesterhuis verzocht een gecombineerde straf te willen opleggen. Uitspraak over 14 dagen. BURGERLIJKE STAND HEERHUGOWAARD Geboren Correlia M. M„ dochter van P. Ap pel en G. L. Schilder; Johannes N., zoon van N. van Stralen en A. C. Danenberg; Simon T„ zoon van J. Doodeman en E m. Schoenmaker; Elisabeth M. R., dochter van P. Ph. de Koning en E. M. Hijnen; Joohan- nes A. J. zoon van J. Groen en D. Plak; Sigbertha E., dochter van P. Limmen en M. Bakker; Jacobus G. M„ zoon van G. Tesselaar en C. Stoop; Theodorus M., zoon van S. J. van Wonderen en P. M. Scholten; Joanna, dochter van H. J. Bart en, M. A. Varenhout; Simon, zoon van S Peereboom en A. de Joode; Anna J. M„ dochter van C. T. Bakker en J C. van Langen; Elisabeth A. d. van A. Groen en E. Wenning; Ag nes W. m„ dochter van D. Vertel- man en W. M. Deen; Nicolaas W, zoon van W. N. Praat en A. Schip per; Oornelis J. A.. zoon van C. Langpdijk en C. Kieft; Nicolaas P.. zoon van A. F. Scholten en J. M. Spaans;. Jacoba E. dochter van G. Buisman en S. Groot; Maria A„ dochter van J. Beers en A. J. van Langen; Johannes zoon van P. Wijnker en G. Vlaar. Ondertrouwd: Cornelis P, M. Bleeker, Beemster en Anna M. van Langen; Jacob Glas en Trijntje van Dijk; Petrus' Weel. Berkhout en Catharina C. van Langen; Jan de Vries, Alkmaar eh Aaltje Goed; Johannes Wokkeen Johanna C. van der Hurk; Nicolaas Smit en Margaretha Gildemeijer. Getrouwd: Cornelis Kout en Janne tje Duin; Simon J. Sprenkeling en Anna Schut, Harekarspel; Cornelis Klinkhamer en Johanna Kaag, Zd.- en Nrd.-Schermeer; Johannes Weel en Agatha Mourits, Noord Schar- woude; Frederik A. Berkhout -en Guurtruida Beers; Jacob v. Westrie- nen eri Anna B. Groot. Overleden: Antje Tromp, 84 jaar. wed. van D. Schoen; Reyer de Moei, 84 jaar, wed. van D. Blauw. WIJ LEVEN MEE MET DE JONGENS OVER ZEE CASTRICUM Met volle in stemming en medewerking van de Niwin, Katholiek Thuisfront en vele andere Castricumse verenigingen organiseert de R.K. Volksdansgroep „De Zonneroos" op Zondag 21 Sept. van 2.30 tot 5.30 uur een groot vOlksdanstournooi. Aan deze wedstrijden wordt deel genomen door circa-200 volksdan sers uit de omgeving. Elk der deel nemende clubs voert twee con- coursdansen uit, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Een deskundige jury beoordeelt de pres taties van de clubs, waarvan ieder natuurlijk, figuurlijk en letterlijk zijn beste beentje zal voorzetten. Door de massale deelname zal dit een indrukwekkend schouwspel zijn. Als intermezzo wordt een keurig programma van muziek, zang en voordracht uitgevoerd. Voor een bedrag van f 0.50 kun nen volwassenen genieten van deze kunstvolle middag endaardoor bovendien de Castricumse militai ren in Indië een 'onvergetelijk Sint Nicolaasfeest bezorgen. De gehele netto opbrengst .van deze middag wordt nl. besteed voor de aankoop en verzending van Sint Nicolaas- pakketten voor onze eigen Castri cumse jongens van welke richting aan ook. Over enkele dagen zullen verschillende meisjes u een entree bewijs aanbieden. Castricummers, steunt dit prach tige werk, dat door uw eigen plaats genoten wordt opgebouwd. Zondagmiddag 21 September ge heel Castricum naar het Volksdans- tournooi! LANGEDIJK WW I-LSW I De eerste competitie wedstrijd is een zware nederlaag voor LSVV geworden. WW heeft deze gröte overwinning hoofdzakelijk te dan ken aan het zeer slecht op dreef zijn van de LSVV doelman. Het blijkt al heel gauw dat hét spel van VVW over alle linies stukken- beter is, en het was dan ook niet te ver wonderen dat na vijf min. door een mooie open aanval de middenvoor in staat werd gesteld om zijn club de leiding, te geven. LSVV weet door alle zeilen bij te zetten het spel wel te verplaatsen maar hun spel blijft te kort, en daar heeft WW's achterhoede geen moeite mee. Dan krijgt LSVV's rechtsbui ten een vrije trap te nemen, die hij keurig voor het doel plaatst, Bek ker en Mettis stormen toe maar de bal gaat naast de paal. Dan gaat VVW er van door, de linksbinnen zendt een ver schot in, waarbij de bal langs de LSW-doelman in het net verdwijnt 2—0. Kort/ daarop wordt er wederom een schuiver op het LSVV doel afgevuurd, en de LSW-doelman is voor de derde maal gepasseerd. Vlak voor de rust weet de WW-linksbuiten door een mooie voorzet van rechts num mer 4 in de touwen te jagen. Met deze stand wordt gedraaid. Het was na de rust wederom WW die het spel in handen hield en als LSVV een harde schuiver van de rechtsbuiten mooi weet te stoppen, maar het leer los laat is de VVW middenvoor er als de kippen bij om/ er 50 van te maken. Een mooie'aanval over rechts, de rechts buiten plaatst de bal keurig voor het doel en deze wordt door de rectysbinnen prachtig ingekopt 60. Steeds komt WW opzetten en LSVV onderneemt sporadisch een aanval. Er wordt een bal óp dë lat gekogeld, maar door de VVW- middenvoor in een doelpunt omge zet 7—0. Dan krijgt VVW een cor ner van rechts te nemen, die keu rig voor het doel komt en prachtig door de linksbinnen wordt inge-* kopt. Dit Was een prachtig doel punt 80: Dan zien we een tegen aanval van LSVV en wordt de linksbuiten Bekker op goede wijze in staat gesteld om de eer te red den, maar zijn schot gaat precies over de lat. Dan wederom een aan val van WW over rechtë, een voorzet, en de linksbinnen weet er met een keurige kopbal 90 van te maken. Met deze stand komt het einde. Scheidsrechter leidde correct. LSVV 2—HRC 5 1—5. Direct na de aftrap gaat HRC er vandoor en weet met een èoed séhot de score te openen. 10 voor HRC. De gas ten blijvën in de meerderheid, en weten het spel steeds tot op LSVV helft te brengen, en het is de links buiten van HRC die er 20 van maakt. Zij weten de stand nog voor i de rust op 30 të brengen, i Na de rust is het spel meer ver deeld en weet LSW de achter stand te verkleinen 31. HRC komt nu geweldig opzetten en weet kort na elkandeé 2 doelpunten te maken. Met deze stand komt het einde van deze door HRC verdien de overwinning: N. Niedorp 3—LSVV 3 14—3 LSVV jun. aVZV jun. a 1—2 LSVV adsp. aCon Zelo a 90 Berdos d—LSVV b 1—1 LSW c—Kollandia T b 1—0 LSW d—Hollandia T c 0—1 BEZOEK VAN COMMISSARIS DER KONINGIN Zoals aangekondigd, bezocht de Commissaris der koningin van Noord-Holland Dinsdagmiddag de tentoonstelling „Zijpe na 350 jaar". Te half 3 arriveerde Z.Hoogedel- gestr. ten raadhuize, waar hij ver welkomd werd door burgemeester Breebaart, de wethouders en het dagelijks bestuur* der feestcommis sie. Na de gebruikelijke plichtple gingen trok het gezelschap naar het feestterrein. Allereerst werden de stands in de O.L.School bezichtigd. Met zeer bijzondere interesse be keek de hoge bezoeker de maquette van het nieuw te bouwen dorp Pet ten, terwijl ook de zuivel- en land- bouwinzendingen zijn onverdeelde belangstelling gaande maakten. Hierna bezocht hij eveneens de middenstands- en industriestands. In het bijzonder trok hier de op volle toereh draaiende maai-dorsma- chine „combine"# zijn aandacht, het geen wel bleek uit de zeer uitvoe rige inlichtingen die hij vroeg. In een speciaal daartoe gereser veerde tent werd tenslotte de ge bruikelijke erewijn aangeboden. Uitnemend geslaagd Nu na afloop van de feestelijkhe den te Zijpe, die Dinsdagavond met een magnefiek vuurwerk werden besloten, mogen we zeggen, dat vooral de tentoonstelling uitnemend is geslaagd. Het weer bleef prachtig tot het laatste moment. Hieraan is dan ook stellig het zeer talrijke be zoek te danken geweest. Want reeds in het begin van Dinsdagmiddag, toen de harddraverij juist was be gonnen, (zie verslag hiervan elders) passeerde reeds de 7000ste betalende bezoeker de controle. Er mag dus op worden gerekend, dat rond 7500 mensen „Zijpe 350 jaar" hebben be zocht. Het lijdt geen twijfel, dat dit voor een sluitende rekening van zeer veel belang is. Tijdens de gehele feesten heerste in het gehele dorp een prettige stemming, die, voorzover wij kunnen beoordelen, door geen Wanklank werd verstoord. Het is dan ook pas sed, de mannen, die dit alles zo keurig hebben georganiseerd, een pluim op de hoed te steken. Harddraverij te Zijpe Tijdens het 350-jarig bestaan van de Zijpe werd ook een course gege ven door de Harddraverijvereniging „Voorwaarts" te Schagerbrug. Het was goed weer en een onge kend groot bezoek met 20 deelne mende paarden. Ie omloop: Abdullah Scott (295) klopt in 2 ritten Eton Breuer (285); Eduard Anvil (285) in 2 ritten Jo hannes <280); Ju Ju (280) in 2 ritten Klossi Silk (275); Absyrthus (285) in 3 ritten Hollandia (290)eerste rit beiden witte vlag; Jay Mc Gregor (280) in 3 ritten Akron B. (285); Dictator Spears (285) klopt in 3 rit- ten Gonny D. (290); Don Breuer (285) in 2 ritten Farida (285) f Wel kom (285) in 3 ritten Xiphias; George Wilkes (280) in 3 ritten G. de Mascotta (280)Harras (295) in 2 ritten Eduard Norton (285); 1 2e omloop: George^ Wilkes klopt in 4 ritten Ju Ju, 3e rit dead heat; Absyrtus in 2 ritten Eduard Anvil; Harras in 2 ritten Jay Mc Gregor; Abdullah Scott in 2. ritten Welkom; Don Brener in 2 rittenDictator Spears. 3e omloop: George Wilkes klopt in 4 ritten Ju Ju," 3e rit dead ijeat; Ab syrthus in 2 ritten Eduard Anvil; Harras in 2 ritten Jay Mc Gregor; Abdulha Scott in 2 ritten Welkom; Don Breuer in 2 ritten Dictator Spears. Halve finale: Absyrthus klopt in 3 ritten Don Breuer; Abdullah Scott in 2 ritten Harras; George Wilkes stilstaand paard. Waarna George Wilkes in 3 ritten Absyrtus klopt; Abdullah Scott stilstaand, die daar na George Wilkes klopte, zodat de le prijs f 500.was. voor Abdullah Scott, eig. Stal Abdulh, ber. J. van Leeuwen Jr.; 2e prijs f 250.Georgé Wilkes, eig. en ber. P. Koster; 3e pr. f 100.— Absyrthus, èig. C. Dam, ber. K. Schreuder; 4e prijs f 50.ge deeld door Don Brener, eig. J. Bak ker, ert Harras, eig. T. Broere en ber. J. v. Leeuwen. R.K. MIDDENSTANDERS AKERSLOOT De R.K. Mid denstand, afd. Akersloot, hield een ledenvergadering op 11 Sept. in de zaal Verduin, De voorzitter opende de vergadering met gebed en heet te allen welkom op deze eerste'ver gadering, die de opening is van het winter,program. Hij was verheugd over de grote opkomst. Spr. heette vooral welkom de geest, adviseur, pater Weite. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. De ingekomen stukken werden met veel aandacht behandeld. Voor de Centrale Raad werden aangewe zen de heren H. Kamp en N. Kaan dorp. Het bestuursvoorstel om over te gaan tot aankoop van een vaan del, deed de tongen goed los ko men; er werd besjoten om dat punt aan te houden tot de volgende ver gadering. Rondvraag. De heer p. Tiebie vroeg of de middenstand eens wil de bewerken, dat de ouden van da gen uit kunnen gaan en dat ""de schoolkinderen eens een uitstapje krijgen. „Het is overal zo en hier is nooit wat". De voorzitter is er niet voor. ..Er zijn wel 'andere instanties die dat in orde kunnen maken; het is geen terrein voor de midden stand". De heer p. Velzeboer stelde voor om te verzoeken dat de straat verlichting eens wordt verbeterd. Op de hele Julianaweg brandt geen lamp; achter de kerk niet; op de hoek vardu de dokter niet. Het is treurig. De heer sJo Velzeboer vraagt of er .gevraagd kan worden of hier in Akersloot ook vrijbank- vlees kan komen. Het is in alle plaatsen zo. Verders niet meer aan de orde dankt de voorzitter allen voor de prettige besprekingen op deze vergadering en hoopt, dat de volgende vergadering ook zo goed bezocht zal worden en sloot met de Christelijke groet. POSTDUIVENVERENIGING „DE LUCHTPOST" WIERINGEN -Zondag jl. werd door de leden van „De Luchtpost" met 29 duiven meegevlogen in de wedvlucht op Vilvoorde. De lossing vond plaats om 8 uur bij betrokken lucht. De afstand voor Wieringen was 227 km. Winnaar werd h. de Groote, die zijn eerste vogel con stateerde om 11.19.15. De snelheid van deze duif was 1161 ril per min. De verdere uitslagen luiden: h. de Groote 1, 5, 7, 8. 9, 11; N. Helsloot 2, 4. 6, 12; D. IJrna 3; G. Pathuis 10, 13.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2