ANKE SERVAES Nationaal budget kon nog niet worden opgesteld Residentie miste de luister van Prinsjesdag De geraamde opbrengst der belastingen Eén milliard voor herstel der kapitaalgoederen GODS GEEST ZWEEFT ONMERKBAAR OVER DE AARDE NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 17 September 1947 PAG. 3 Haar belangstelling als schrijfster ging y oor al uit naar de kinderen en de zieken Buitenlandse hulp onzeker Grote belangstelling op het Binnenhof Inflatoir effect der begroting niet gelijk aan geraamd tekort TORENS WIJZEN OMHOOG Christelijke tradities herontdekt in een kloostercel Kath. Economische Hogeschool OP 26 NOVEMBER a.s. zou Anke Servaes 50 jaar geworden zijn; te vroeg is deze lichamelijk zwakke, maar geestelijk zo sterke vrouw aan haar man en zonen, aan al haar vrienden, die er velen waren, ontvallen. De oorlogsomstandigheden hadden haar naar de stad gebracht; zij moest uit het intieme huis *,Het Haveke" aan het Nachtegalenlaantje te Bergen, waar zij een groot deel van haar productief schrijfstersleven zo goed besteed de. Zo kreeg,ook zij haar deel van het oorlogsleed en wij beden ken, dat de verschrikkingen van de oorlog vooral deze overge voelige vrouw, die steeds een zeldzaam voorbeeld van naasten liefde gaf, moeten hebben aangegrepen. Hoezeer verlangde zij de laatste maanden weer terug te mogen keren in dat veilige en rustige „Haveke", waar zij met haar man en beide zoons zoveel gelukkige jaren had gesleten. Het keeft zo niet mogen zijn. God riep haar naar de eeuwige haven; zij was te goed voor deze wereld, waarin zij zoveel leed om zich heen zag, dat zij niet kon ver zachten. Haar blije, lieftallige persoonlijk heid zal in blijvende herinnering voortleven bij allen, die het geluk hadden eens met haar in aanraking te komen. Haar levensloop. Anke Servaes werd 26 Nov. 1897 te Tilburg geboren. Spoedig ver huisde het gezin naar Rotterdam, waar haar vader hoofdingenieur was. Anke verloor al vroeg haar moeder. Na de meisjes-H.B.S. be zocht te hebben, behaalde zij de akte L.O. Na het overlijden van haar vader ging zij werken in een kinderziekenhuis te 's-Gravenhage; een stap, die ongetwijfeld van in vloed is geweest op haar later le ven, op heel haar oeuvre. Nadat zij het diploma kinderver pleegster had behaald, verbleef zij bij familie in Amersfoort. Haar zus ter, die naar Amerika vertrokken was, overleed daar in 1928. In 1926 behaalde zij nog het diploma voor apothekers-assistente, doch in dit jaar trouwde zij met de schrijver Rein Valkhoff. Door diens ziekte verhuisde het echtpaar in 1928 naar Bergen, waar het in het Nachte galenlaantje het landhuis „Het Ha veke" had laten bouwen. In de daaropvolgende jaren verbleef het gezin uit het huwelijk waren 2 zoons geboren telkens enige tijd in het buitenland: Zwitserland, Oostenrijk, Zuid-Frankrijk en voor al Italië. De laatste keer in de zomer van 1939 aart het Garda-meer. toen zij ook de jonge kunstschilder Jaap Min in de gelegenheid stelden een studiereis naar Italië te maken. Intussen was het katholieke ge loof hun al nader gekomen, zodat zij eind 1939 besloten zich meer in de leer van de katholieke gods dienst te verdiepen. Hiertoe opge leid in de St. Adelbertus-priorij te Egmond door Dom. A. Beekman O.S.B., die behalve hun leermeester hun* vaderlijke vriend werd, werd het gehele gezin op 1 Juni 1940 (met bisschoppelijke toestemming werd deze gebeurtenis vervroegd) door het H. Doopsel in de Katho lieke Kerk opgenomen; voor deze gave mensen een onvergetelijke plechtigheid. Door de evacuatie daartoe ge noodzaakt, vertrok het gezin in '43 naar Alkmaar waar de beide zoons miriHcibair onderwijs bezoch ten. dat zij dit jaar met succes vol eindden. Terwille Yan de school gaande jongens en vanwege de toen nog slechte verbindingen Anke Servaes hield in de omtrek overal lezingen bleef het gezin ook na de oorlog,nog in Alkmaar wonen. Reeds voor de oorlog hield Anke Servaes lezingen over letterkundige onderwerpen; de eerste keer in de Bijenkorf te Rotterdam voor een gehoor van 600 personen. Vervol gens voor verschillende vereni gingen en ter gelegenheid van de Boekenweek, o.a. in haar geboorte plaats Tilburg. Tijdens de oorlog sprak zij meer over religieuse onderwerpen en op uitnodiging van Pater P. J. Smul ders O.P., die een graag geziene gast in het gezin was. sprak zij ook vele malen voor groepjes bekeer lingen en velen zullen zich nog dankbaar die uit het hart eesp*-o- ken woorden herinneren, die rVt kleine persoontje, meestal zonder, of met slechts enkele aantekenin gen tot haar gehoor richtte. Onderscheiding. In 1945 werd Anke Servaes be noemd tot Lid van de Mij. Ver. Nederlandse Letterkunde te Lei den; een eer en een onderschei ding, die zij niet alleen om haar vele werk, maar ook om haar voor beeldige houding tijdens de bezet ting haar afwiizen o.a. van al les wat met de Kulturkamer te maken had ten volle verdiende. Zij ontzag zich niet de laatste ja ren en vergde teveel van haar li- chameliike krachten, die niet in evenredigheid waren met de enor me geestkracht, die in dit tengere vrouwtje huisde. Het deed haar verdriet, dat zij niet meer voor de mensen kon ziin. wat zii nog zo gaarne wilde zijn. Reeds in 1946 was het haar onmogelijk nog langer lezingen te houden. Na in Juni de vreugde beleefd te hebben van het slagen van haar beide zoons voor hun eindexamen, zag het er naar uit, dat er een rustiger periode zou komen voor deze bedrijvige vrouw en moeder. Zij verlangde er naar weer terug te gaan naar Bergen, waar zij zo heerlijk rustig gewerkt had. In Juli verbleef het echtpaar Valkhoff nog enige weken in het mooie Zuid-Limburg. Enkele dagen na hun thuisjcomst echter, moest zij in zorgwekkende toestand, ont staan door een niervergiftiging, worden opgenomen in het St. Eli- sabethziekenhuis. Herhaaldelijk heeft zij geuit, hoe gelukkig zij daar was in die prachtige, liefde volle sfeer en hoe dankbaar voor die trouwe zorgen van hun vriend dr. Jungerhans, die de zorg voor haar op zich nam, toen de andere vriend des huizes, dr. Louis zijn praktijk neerlegde. Hoe dankbaar ook voor alle liefde der Eerw. Zus ters, in het bijzonder zr. Eduardina en zr. Ligoria. Op Maira Hemelvaart gaf zij te kennen, hoe volkomen bereid zij was en voor wie dit meemaakte, waren het verheven ogenblikken. Anke Servaes toonde hier haar sterk en groot geloof. Dank zij de bereidwilligheid van Rector Visser was het Dom Beek man, die als mens en priester zo veel voor haar betekende, die haar het H. Viaticum gaf. bij welke ont roerende plechtigheid behalve haar echtgenoot en beide zoons, ook dr. en mevr. Jungerhans tegenwoordig waren. Haar werk Anke Servaes schreef eerst een aantal meisjesboeken: „Knolletje", „Pil", „Marianneke", „Nora's Con flicten", ..Het Asyl", „Dokter Els", „Fiep's Wonderpan", "Zuster Iet", „Puk", „Gerda" en enig klein werk. Daarna maakte zij plotseling naam met een door haar bij de Dry Hollandia. Baarn met zorg uit gegeven bundels korte verhalen als: „Bezoekuur" en "Spreekuur", „Het Raadsel", waaraan na de oorlog nog een bundel „Oorlogskinderen" werd toegevoegd. Haar eerste roman „Kinderzaal" werd een ongekend succes. Anke Servaes was een groot bewonde raarster van Aart van der Leeuw, wiens „Kleine Rudolf" haar dier baarste boek was: vandaar de op dracht vóór in ..Kinderzaal": „Al deze gedachten ziin voor jou, mijn kleine Rudolf". Dit boek werd ver taald in het Deens, Noors. Zweeds en Duits; ook de volgende delen „Kinderen, die over zijn" en het zo zeer bekende „Moeder Liesbeth" verschijnen in genoemde talen, vaes steeds „praktijk" nodig. Zo -J3S 33IUV pep uarjaoq Jaap jooa werd zij tot ..Kinderzaal" geïnspi reerd door haar verpleegsterstijd. Voor haar volgende boeken, die gedurende haar huwelijk versche nen, ging zij steeds enige tijd prak tisch werken. Het was vooral de dat der sociaal-hulpbehoevenden, die haar trokken. Dank zij de in troductie van Bouwe Vlas werkte zij aldus praktisch bij het Leger des Heils, bij het Middernachtzendings- werk. in crèches, vrouwenhuizen e.d.. Voor het boek „Wie volgt" deed zij de stof op bij een kinderrechter en op de zittingen van de recht bank; zij schreef nog „Kindertoe vlucht", „Internaat" en na de oor log verscheen het onder hoge druk geschreven „Paul alleen", geïnspi reerd op een jongen in de zgn. kin- dersluis. Ook na haar dood zal nog het een en ander verschijnen, o.a. een kin derboek „Hommel Honniman", in samenwerking met haar man ge schreven; wegens moeilijkheden voor de uitgevers kon dit werk nog niet verschijnen; bovendien ligt er nog een Novelle „Koos" eveneens in samenwerking met Rein Valk hoff geschreven, persklaar. Fr. Otten LAGUARDIA ERNSTIG ZIEK NEW YORK. 17 Sept. (Reuter) Fiorello Laguardia, de vroegere burgemeester van New York en directeur-generaal van de UNRRA, heeft gisteren in zijn huis een in zinking gehad en bevindt zich vol gens ziin doktoren in een „critieke toestand". Hij is te ziek om naar het ziekenhuis te worden vervoerd. Laguardia, die 12 jaar burgemeester van New-York is geweest, moest j.l. Juni een zware operatie onder gaan, waarvan hij nooit geheel her steld was. Belangstelling voor de Zweedse consul Naar aanleiding van het portret van de Zweedse consul te Amster dam, de heer J. E. Rosenberg, werd ons van verschillende kanten ge vraagd om diens adres. Er zijn men sen, die terecht op het stand punt staan, dat deze man, die zo veel voor de voedselvoorziening heeft gedaan in de barre maanden van Februari tot Mei 1945, met als resultaat o.a. het heerlijke Zweedse wittebrood, recht heeft op blijken van belangstelling bij zijn veertig jarig jubilé als consul van Zweden te Amsterdam, welk feit hij a.s. Vrij dag 19 September herdenkt. Daar wij ons kunnen voorstellen, dat er meer mensen zullen zijn, die op een of andere wijze die belangstelling mede willen tonen, geven wij hier het adres: J. E. Rosenberg, Consul van Zweden, Quinten, Matsijsstraat 4, Amsterdam Z. Deviezenpositie blijft1 regulateur van econ. activiteit Tot zijn leedwezen, aldus de Mi nister, is de Millioenennota dit jaar niet in staat om evenals de beide voorgaande jaren het ont werp der rijksbegroting te plaat sen tegen' de achtergrond van het nationaal budget. Een der grond slagen, waarop onder de huidige omstandigheden een zodanig bud get moet berusten, is de hulp, welke door crediet of op andere wijze van het buitenland kan wor den verkregen. De deviezenvoor- ziening is thans de regulateur van de economische activiteit. Gezien de grote onzekerheid om- Prinsjesdag was dit jaar voor de Hagenaars slechts een vaag begrip nu H. M. de Koningin niet zelve de troonrede kon uitspreken. Slechts enkele honderden belangstellenden sloegen het vertrek van minister president dr. Beel van het paleis Noordeinde gade. Voorafgegaan en gevolgd door 'n escorte van vier en twintig huza ren van boreel met een comman dant-officier op motorrijwielen reed de minister-president in zijn auto naar het Binnenhof, waar zich en kele duizenden belangstellenden langs de kanten hadden opgesteld. 'Onder dezetoeschouwers bevonden zich vele buitenlanders. De tradi tionele erewacht en het muziekcorps ontbraken op het grote middenplein van het Binnenhof. Wel lag de lo per op de trappen van de Ridderzaal en ook de baldakijn stond uit. De minister-president arriveerde om zes minuten over een. Hij droeg 'n exemplaar van zijn rede in de hand. De belangstelling voor de plechtig heid in de Ridderzaal was zeer groot. Tussen twaalf en kwart voor een reden tal van wagens met de autoriteiten en leden van het corps diplomatique voor. De Raad van State, gekleed in jaquet met hoge hoed behalve luit.-admiraal Furst- ner, die in admiraals-uniform was, begaf zich om enige minuten voor een naar een der zijingangen, waar door kamerleden en - genodigden reeds eerder waren binnen gegaan. Alleen de minister-president genoot het voorrecht om zich dóór de hoofd ingang naar de Ridderzaal te be geven. Voor het voorzittersgestoelte in de Ridderzaal hadden behalve de leden van de Raad van State plaats ge nomen elf leden van het kabinet, de ministers Jonkman en Huysmans waren niet aanwezig. Onder de aan wezigen bevonden zich verder o.a. de leden der commissie-generaal de heren prof. ir. W. Schermerhorn en Max van Poll, zomede de heer da Costa Gomez, vertegenwoordiger van Gpracae in Nederland. Als bijzondere gasten waren nog aanwezig de president van Oosti- Indonesië en de sultan van Pontia- nak, met de hen begeleidende per sonen. Zij hadden plaats genomen voor het voorzittersgestoelte. De voorzitter benoemde in de commissie van in- en uitgeleide de heren baron van Voorst tot Voorst, (Eerste Kamer) voorzitter der com missie, Romme (Tweede Kamer), mej. Tjeenk Willink, Vixseboxse, Donkersloot, leden der Eerste Ka mer. Terpstra, Andriessen, jkvr. Wittewaal van Stoetwegen, de heer Nederhorst, leden der Tweede Ka mer, de heer Algra, lid der Eerste Kamer, Vorrink, den Hartog, Stok vis, Dassen en Thomassen, leden der Tweede Kamer. Te 13.07 kondigde de commies griffier der Tweede Kamer, jhr. mr. van Tets de komst van de minister president aan. De commissie ontving de minis ter-president aan de ingang der Rid derzaal. Nadat dr. Beel was binnen geleid sprak hij de openingsrede uit, wat precies een kwartier duur de. Om vijf minuten voor half twee vertrok de minister-president weer met hetzelfde escorte. Bij zijn ver trek werd hij toegejuicht door een deel van het publiek. De voormalige premier van België, Paul van Zeeland, is be noemd tot vertegenwoordiger van België in de commissie van drie voor onderzoek van de In donesische kwestie. trent de mate van buitenlandse hulpverlening met name in het ka der van het z.g. plan Marshall is het niet mogelijk om redelijk verant woorde schattingen te doen omtrent de omvang van importen export en van het niveau van de'algemene be drijvigheid. Zodra zulks wel moge lijk is, zal tot de opstelling van een nationaal budget worden overgegaan Wel wil de minister er op wijzen, dat, gezien de grote betekenis, welke het Westelijk halfrond voor ons heeft als leverancier van grondstof fen en voedingsmiddelen." kan wor den aangenomen, dat globaal 2/3 van het tekort uit de handelsbalans uit dit halfrond moet worden gedekt Indien voldoende hulp van het buitenland niet zal worden ver kregen, zou dit leiden tot vergaan de stagnatie van de economische activiteit en zou de verzorging van de bevolking terugvallen tot beneden het physiologische be staansminimum. Daarvan zou tevens het gevolg zijn, dat de in de begroting geraam de opbrengst van de middelen t.a.v. een groot deel der belangrijke pos ten niet kan worden gehaald, dat de periode van de wederopbouw in belangrijke mate zou worden ver lengd en dat grote werkloosheid tot ontwrichting-der sociale verhoudin gen en tot improductieve belasting van het budget zal leiden. Een nadere belichting van het de- viezenaspect wordt in uitzicht ge steld. Zij zal geschieden zodra over het bovengenoemde critieke punt zekerheid bestaat. Hoewel de economische toestand van ons land door ernstige gevaren wordt bedreigd, waarbij vast staat, dat ondanks inspanning van alle krachten hulp van het buitenland onontbeerlijk is. is de Minister toch van mening, dat de uitvoering van het regeringsprogramma, zoals het in de begroting is weergegeven, de weg openhoudt, die uit de huidige armoede tot groter welstand leidt en een verdere schrede betekent in de richting van het economisch, sociaal en cultureel herstel, een schrede, die ons volk. zolang kans 'op voldoende hulp bestaat, zcih kan voornemen te zetten. Eersfe Kamer stuurt geen Adres van Antwoord Op de agenda der Eerste Kamer vergadering van Dinsdag kwam in tegenstelling met andere jaren geen voorstel voor om de Troon rede te beantwoorden met een adres van antwoord. Zoals men weet was dit antwoord steeds een onpolitiek stuk. Zijn wij wel ingelicht, dan zou het in de bedoeling liggen in komende jaren eenzelfde gedrags lijn te volgen als thans. Hier ziet men Engelands grootste vliegboot terwijl hij in het water gaat. De lucht wordt langzamerhand bewolkt met gigantische vogels. De Millioenennota bevat verder een overzicht van de opbrengst der belastingen, welke uiteraard het grootste deel vormt van de middelen van de gewone dienst. In de nota wordt een specificatie gegeven van de geraamde op brengsten voor 1948 en 1947, waar in tevens een kolom is opgenomen met de cijfers van de herziene raming voor 1947. Geraamde opbrengst der belastingen Inkomstenbelasting (na aftrek van voorheffingen) Vermogensbel. van natuurlijke pers. Vermogensbelasting voor lichamen Vennootschapsbelasting Loonbelasting Dividendbelasting Commissarissenbelasting Voorheffing op in het buitenland ge cumuleerde inkomsten Vereveningsheffing Herkapitalisatiebel. en super-divi dendbelasting Motorrijtuigenbelasting Bijzondere Wijnbelasting Invoerrechten Statistiekrecht Accijns op zout wijn gedistilleerd bier suiker tabak Bel. op gouden- en zilveren werken Omzetbelasting Rechten van zegel Rechten van Registratie Rechten en Successie van overgang bij overlijden en van schenking guldens) Raming Herziene Raming voor raming voor 1948 v. 1947 1947 680.0 570.0 660.0 50.0 91.5 90.0 16.0 36.0 110.0 140.0 140.0 360.0 400.0 340.0 20.0 15.0 11.0 2.2 2.0 1.0 2.0 2.0 170.0 160.0 150.0 mem. mem. mem. 23j0 23.0 20.0 0.5 0.4 0.4 183.0 53.0 120.0 5.0 4.5 1.3 7.0 7.0 7.0 1.2 1.0 0.8 51.8 52.0 30.0 27.0 25.0 32.0 56.0 57.0 23.0 150.0 130.0 120.0 0.9 0.8 0.6 535.0 457.0 330.0 15.0 12.0 10.0 22.0 20.0 20.0 60.0 60.0 60.0 2.5373.6 2.299.2 2.205.1 De hoogte van de ontwerp-be- groting en de daarmee samen hangende grootte van het uitga ven-overschot van f 1.566 millioen worden mede bepaald door het opnemen van verschillende grote uitgaven naast die, welke onder de kapitaalsuitgaven zijn opgeno men en welke nodig zijn, teneinde een vergroting van de productivi teit mogelijk te maken in het be- Een groep Nederlandse militairen van de Marine en de Land macht is in Londen aangekomen, welke zal deelnemen aan de Britannia Shield-wedstrijden voor geallieerde militairen, De groep voor de Tower Bridge. IN DE STILTE van het eigen hart zweeft soms onmerkbaar Gods geest. Wanneer dan na de verzadiging van het overdrukke leven een ogenblik van rust is gekomen, zal de stem van die geest ons blijvend herinneren aan andere waarden en hogere normen, die toch steeds weer gevonden moeten worden in de stilte van het eigen hart. Gods geest zweeft onmerkbaar over de wereld, dag in dag uit, om te redden, wat mogelijk is. Want als het leven aan de mens zelf wordt overgelaten, zijn de resultaten bedroevend en het gevolg is, dat diezelfde wereld herschapen wordt in een chaos, waar de silhouetten van de maatschappij door afbraak worden gevormd en waar na vreselijke oorlogen kruis na kruis zich rijt langs de wegen en over de verwoeste akkers. Daarom blijft Gods geest zweven over de aarde, stil en onmerkbaar. Tot, op een onverwacht moment, het hart zichzelf terugvindt. Toen de mens zich bewust werd, dat de geest, die over Gods aarde zweeft, nodiger is, dan het dagelijks brood, zijn allerwege torens komen groeien in het beeld van de aarde en staken hoog de luchten in, om ieder uur, dat moest worden ge leefd, te herinneren aan het andere leven. Dat toch eens komen ging, on danks de menselijke hoogmoed en de verwaandheid van velen, die dachten hetleven te kunnen be heersen met hun overdaad van wreedheid. Was het daarom niet, dat in de meest-droeve tijden de kerken vol zaten van biddende we zens? En was het ook daarom niet, dat de torens op die kerken steeds dringender wezen naar Gods Al macht hoog boven het menselijk verstand verheven? Maar al die torens bleken nog niet genoeg en Gods geest bleef hartstochtelijk zoeken naar redding van de menselijke levenswaarden. En op de dwingende roep van die geest zijn mannen in de eenzaam heid gegaan om dag na dag en nacht na nacht te overwegen, wat gedaan kon worden om al hun broeders, die de mensen toch van elkaar zijn, te kunnen helpen. Zo kwamen, na de eenzame jaren van stilte en ge bed, de monniken samen in hun kloosters, vestingen van de hemel, en gingen daar hun eigen leven in, omsloten door cel en altaar Het altaar, om bij het eerste licht van de jonge dag het aanschijn van de aarde te ^renderen in het voor geborchte van de hemel en de* cel, om te kunnen onderzoeken, welke middelen de mens op de meest-ra- dicale wijze naar het Paradijs kon den voeren. Geen levens-angst Het contact met de monikken heeft niets in zich van de levens angst, die hoe is het dikwijls mo gelijk vele mensen in zich dra gen. Dat kan ook niet anders, want wanneer men als sterfelijk wezen de hevigste'worsteling heeft ver duurd, die er in de harten van die mannen is geweest, kent men 'geen angst meer. Die worsteling begon, toen Gods geest zich in hun zielen vastlegde. Toen het gewone leven zijn rechten vroeg en daarnaast steeds dringen der de andere stem te spreken be gon. Totdat eindelijk in" een uiter ste overgave alles opzij werd gezet en het klooster die vesting van de hemel' de uiteindelijke over winnaar bleef. Daarom is er in het hart van deze mensen, zoals wij, niets van die vretende levensangst Nietwaar, Gods geest is immers het enige noodzakelijke. De monikken, het biddende leger, dat dagelijks optrekt, van uur tot uur, zullen meer voor de mensheid hebben gedaan, alle eeuwen door, dan ooit een staatsman of een chi rurg of geleerde zal kunnen doen. Want zij hebben de middelen weer leren her-ontdekken, die de mensen nodig hadden, om te ko men uit de chaos van verwoesting en verbittering. Wie het geluk heeft enige dagen in het gastvrije verblijf van deze monikken' te verkeren, met hen te bidden en te eten en samen met hen van de eerste ogenblikken van de dag af, tot de laatste, te mogen le ven in de gemeenschap van stil- gaande mensen, zal niets meer in zich weten van de aardse verdrie telijkheden en zal zich niet als een klein wezen, bang en angstig, laten leiden door de meermachtige dwang die hem steeds weer probeert te binden aan alles, wat niets uitstaan de heeft met Gods geest. Als de laatste klanken wegvallen Hij zal in de momenten, als de laatste klanke:. wegvallen uii ce koorgewelven, verbaasd tot de we tenschap komen, dat er naast en toch midden in zijn eigen leven, nog een ander leven groeit, dat lijn recht gaat naar die kant, waar de duizenden torens wijzen. En dat het bijna onbegrijpelijk is, dat de mens zich in wanhoop moet afvragen, wat het leven te beteke nen heeft. Onder het stille licht van de koor lampen hebben honderdduizenden hun rust gevonden, hebben vele zie len, die met zichzelf en met hun omgeving geen raad wisten, einde lijk, na lange zwerftochten over de aarde, nieuwe ontdekkingen ge daan. Wordt vervolgd lang van de toekomstige welvaart van ons land. Hiermede is een bedrag gemoeid van bijna f 1 milliard. Ter vermeerdering van het na tionale kapitaal werden daarom uit gaven van aflopend karakter tot een bedrag van ruim f 515 millioen noodzakelijk geacht. Hieronder val len bijdragen in oorlogsschade aan roerende goederen en onroerende goederen tot een bedrijf behorend. Bijdragen voor landbouwherstel, reconstructie koopvaardijvloot, e.a. Onder de kapitaalsuitgaven werd ruim f 460 millioen opgenomen voor de aanleg van wegen, voorkomende op het rijkswegenplan, aanleg van kanalen, vaarten, sluiswerken en bruggen, aanleg luchtvaartterreinen, huisvesting van leger, aanschaffing en aanbouw van schepen en vaar tuigen voor Marine en loodsdienst, huisvesting van de Marine e.a. Tegenover de schulden, welke de regering ter verwezenlijking van haar plannen moet aangaan, ten einde de productiviteit te verhogen,' staan tot op grote hoogte duurzame objecten, zodat het totaal van het uitgaven-overschot, naar de mening van de Minister, minder verontrus tend is als dit op het eerste gezicht lijkt. Conjunctuurspolitiek. Dit houdt echter niet in dat uit het oog verloren zou zijn, dat de huidige economische toestand nood zakelijk maakt, dat de overheid de kapitaalsuitgaven zorgvuldig tem poriseert en zo veel mogelijk uitstelt tot latere perioden van geringere werkgelegenheid. Zodanig uitstel mag nochtans niet gelden voor die investeringen, welke noodzakelijk zijn voor de ogenblikkelijke produc tiebehoeften dan wel voor de pro ductiebehoeften in de naaste toe komst. Deze investeringen zijn dus onvermijdelijk teneinde te zijner tijd te kunnen geraken tot een duurzame sanering van de economische toe stand van Nederland en ter verkrij ging van een meer evenwichtige betalingsbalans. De Minister ontkent niet, dat ook de huidige begroting nog een inflatoir effect vertoont. Uitvoe rig zet de Minister uiteen, dat het inflatoir effect echter niet zonder meer kan worden gelijkgesteld met het totale geraamde tekort over 1948. In het kader van de deflatoire werking van besparingen van consu menten merkt de Minister op, dat deze, afgezien van die, welke in de vorm van verschuivingen op lange termijn geschieden, in de laatste maanden weinig bevredigend zijn geweest. Doodstraffen tegen leden van de Kempetai De temporaire krijgraad te Bata via heeft 28 gevallen behandeld van leden van de Bataviase Kempelai. Zes doodvonnissen werden uitge sproken en een aantal Tijheids- straffen werd opgelegd, variërend var 5 tot 20 jaar gevangenisstraf. OOK PLANNEN TOT UITBREIDING De Katholieke Economische Ho geschool te Tilburg heeft, evenals de Katholieke' Universiteit te Nij megen, uitbreidingsplannen voor de toekomst. Uit het jaarverslag, dat prof. dr. P. P. van Berkum uit bracht, blijkt dat prof. dr. L. G. J. ,Verberne, die tot gewoon hoog leraar in de politieke, economische en sociale geschiedenis werd be noemd, naast de afdeling voor de economische wetenschappen zijn werkkracht tevens zal geven voor de thans tot zelfstandige afdeling verheven opleiding in de sociale wetenschappen. De voltooiing met een afzonderlijk candidaats- en doctoraal examen in de sociale we tenschappen zal geleidelijk volgen. Hiermede heeft Tilburg de leiding genomen in de ontwikkeling van het economisch onderwijs naar een eco nomisch en sociaal onderwijs, aldus met de daad vooruitlopend op wat later in concept als sociale faculteit zou worden aangeduid. Naast een leerstoel voor de economische en sociale vraagstukken van de land bouw, die werd ingesteld, doch nog onbezet is, kwam er een aanbod tot stichting van een tweede op initia tief van de Stichting Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs, uit gaande van de R.K. Middenstands bond. De nieuwe leerstoel zal wor den gewijd aan de studie der econo mische en sociale vraagstukken van de middenstand. Met een commissie uit de juridische faculteit van Nij megen werden, op instigatie van de St. Radboudstichting, de mogelijk heden van samenwerking onder de ogen gezien. Ovesfengekomen werd in eerste instantie zo spoedig moge lijk op beperkte schaal een proef te nemen met uitwisseling van hoog leraren, een uitwisseling, zoveel mo gelijk ingepast in het kader van het normale onderwijs. Eerste ziftingen der beide Kamers DE B^JDE KAMERS der Staten- Generaal hebben gisteren hun eerste vergaderingen gehouden na de plechtigheid in de Ridderzaal. In de Tweede Kamer bood de mi nister van financiën zijn millioe nennota aan. Daarna werd de voor dracht voor het voorzitterschap op gemaakt. Met als gebruikelijk re sultaat: 1. mr. van Schaik; 2. mr. Joekes; 3. de heer Smeenk. In de Eerste Kamer dankte prof Kranenburg voor zijn benoeming tot president. Hij deed een beroep op de medewerking van de Kamer voor de komende intensieve werk zaamheden en sprak daslrbij het ver trouwen uit, „dat het tempo van die intensieve arbeid dit jaar wat regelmatiger zal kunnen zijn dan het vorig'jaar, waardoor de waarde en betekenis der beraadslagingen slechts zal kunnen stijgen". Examen-commissie Middelbaar Onderwijs Naar aanleiding van problemei met de middelbare acte examens en de uitvoerige debatten, 4ie daar over zijn gevoerd in de Staten Ge neraal, heeft de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen een' commissie ingesteld, welke tot taak zal hebben hem van advies te dienen inzake een statuut voor de examens middelbaar onderwijs, af te nemen door commissie, die de voordelen van een schooleindexamen zullen waarborgen. Als voorzitter I deze commissie is aangewezen prof. dr. F. L. P. Sassen O.P. te Leiden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3