Nederland moet een importerend land toeristen- worden L DE VERRE STEM L r Hoe 'n Haagse scheepsbouwers knecht „zwarte" watersporters bedotte DE ECONOMIE EN HET PLAN m mm a a a a a mm ~i m mm Kopstuk kwam PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 17 September 1947 Vele gunstige factoren zijn thans aanwezig Critiek op het fooiensysteem Vitters RADIO Oplichting van minstens vijftienduizend gulden r Katholieke Actualia Dammen m m sra w n m m m m Wisjinsk) Van Mc Schiphol g< SN DE EERSTVOLGENDE JAREN wil men zien te bereiken, dat ons land van een toeristen-exporterend een toeristen-importe rend land wordt. Men stelt zich voor, dat, mits alle betrokken organen en personen medewerken, over b.v. een drietal jaren uit het vreemdelingenverkeer een opbrengst verkregen wordt, welke een vervijfvoudiging is van het vooroorlogse cijfer. In plaats van 10 millioen zou dan het vreemdelingenverkeer een bijdrage van 50 millioen gulden aan onze betalingsbalans kun nen verlenen. verbeterd worden. Marken en Vo- lendam worden in het geheel geen reclame geacht, al blijven zij altijd nog een attractie voor de bezoeker vormen. Het voorbije seizoen is belangrijk beter geweest dan het vorige. Toch is het over de gehele linie nog te gengevallen. De Franse spoorweg staking heeft daarop, zoals overal elders in Europa, invloed gehad. Ook de deviezenmaatregelen der Engelsen hebben er invloed op ge had. Inmiddels hoopt men door een goede voorbereiding en een alge,- hele samenwerking voor 1948 klaar te zijn. Om een belangrijke toene ming van het vreemdelingenver keer in ons land te bereiken. De heer Groenevelt Meyer gaf als zijn mening, dat er thans vele fac toren zijn, welke tot een gunstige ontwikkeling van het vreemdelin genverkeer in ons land kunnen bij dragen. Vooreerst is ons land geen duurte-eiland meer. De belangstel ling voor ons land is voorts toege nomen. In dit verband mag gewe zen worden op de belangstelling uit Frankrijk. Het toeristenverkeer tussen beide landen zal binnenkort op een bescheiden schaal hervat kunnen worden. Het zal dan met name mogelijk zijn, dat er op een basis van evenredigheid toeristei- verkeer naar Frankrijk mogelijk is, waarbij de Nederlandse toerist naar Frankrijk over een bedrag van f 400 aan deviezen zal kunnen beschikken. Een andere factor vormt de bezet ting van Duitsland. Vele militairen komen hier hun verlof doorbren gen. Zo vertoefden hier in de bloembollentijd ongeveer 2000 Ame rikanen met gemiddeld 5 verblijfs- dagen. Tenslotte is er de omstan digheid. dat Duitsland en Oostenrijk voorlopig voor het toeristenver keer zijn uitgeschakeld. Nu acht de heer Groenevelt Meyer het moge lijk, om in de eerstvolgende jaren het aantal verblijfsdagen van de Amerikaanse toeristen te verdubbe len, dus op gemiddeld 10 te bren gen. Ook het aantal Amerikaanse bezoekers moet z.i. verdubbeld kun nen worden. Goede gastheren. Om evenwel een toeristen impor terend land te worden dienen we materieel en geestelijk in staat te zijn als gastheer op te treden. Hier ligt volgens de heer Groenevelt een taak voor de A.N.V.V., voor het hotelwezen, voor de regering en voor het volk zelf. Een subsidie van de regering is te verwachten. De A.N.V.V. is be gonnen met de uitwerking van een actie, welke ten doel heeft, dat reeds in 1948 een belangrijke toe neming van het vreemdelingenver keer in ons land bereikt wordt. Door deze organisatie wordt de NIEUW ACCOORD INZAKE GROENLAND? Denemarken is slechts geïnteres seerd bij de volledige afschaffing van de overeenkomst van 1941 met de V. S. betreffende Groenland, zo ver klaarde een woordvoerder van het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken Dinsdag.' Hij gaf commentaar op de mededeling van het Ameri-' kaanase ministerie van Buitenland se Zaken, dat de V. S. de onderhan delingen met Denemarken over een nieuw accoord inzake Groenland voortzetten. Het accoord van 1941 geeft de V. S. het rech luchtbases, radio- en meterorologische stations op Groenland te bouwen ter be scherming van het Westelijk half rond. waarbij de souvereine rechten van Denemarken echter ten volle worden erkend. CEN mens is behept met al lerlei eigenaardigheden en gebreken. Is dat niet zo, dan is hij een heilige. Maar de gewone „doorsnee"-mens, zoals men dat noemt, draagt zijn bagage aan hebbelijkheden mee door het leven en zelfs als men zijn best doet, deze zoveel mogelijk op te ruimen, behoeft men voorlopig niet te vrezen, zonder werk te zullen komen. Thomas van Kempen zegt ergens, dat, als we elk jaar maar één ondeugd uit roeien,we al veel zouden doen. Doen we dat ook werkelijk? Wieden we ons eigen tuintje? Of houden we ons liever bezig, over de schutting naar onze buurman te kijken en die te be vitten? Laten we niet op alle slakken zout leggen, maar leren we, bescheidener te zijn. Onze eigen persoon geeft ons reden genoeg daartoe. Als we ons dat bewust zijn, zullen we verdraag zaam zijn jegens anderen. MARCUS buitenlandse propaganda centraal gevoerd. Het hotelwezen heeft zich deze zomer zeer ingespannen. Het kampt echter nog met een beperkte hotel capaciteit. Voor het gehele land bedraagt deze 80% van de vooroor logse, voor Scheveningen slechts 40%. Behalve door het geven van een subsidie zal de regering nog meer moeten doen. Hierbij wordt gedacht aan de verstrekking van materialen voor de wederopbouw van hotels en mogelijkheden voor de verbete ring en uitbreiding van de bedrijfs- uitrusting. Zo zal de voedselpositie het in de toekomst b.v. noodzake lijk kunnen maken, dat voor hotels op centrale knooppunten facilitei ten verleend worden. Het fooienstelsel. De mentaliteit van ons volk ten aanzien van de vreemdelingen acht te de heer Groenevelt Meyer reeds veel verbeterd. Er zijn bij een open hartige enquête door de A.N.V.V. enige klachten geuit. Een heeft be trekking op de controle aan de grens. Voorts loopt ons land door het fooiensysteem de kans meer en meer „Ie pays des pournoires" ge noemd te worden. Ook blijkt men in het geheel niet onder de indruk van de Nederlandse zindelijkheid te zijn. Men klaagde over de wei nige badkamers, het gemis aan stromend warm water. Ook trei nen en straten worden vuil gevon den. Hier moet en kan nog veel BIJ DE BENOEMING VAN VAN ZEELAND In Commissie van Drie De heer Paul van Zeeland werd geboren in het jaar 1893 en studeer de aan de Universiteiten van Leu ven (België) en Princepol (Ver. Staten) Hij behoort tot de Katho lieke partij. Hij bekleedde vele be langrijke economische en politieke ambten,'was o.m. directeur en vice gouverneur van de Nationale Bank, directeur van het Leuvens instituut voor economische wetenschappen, hoogleraar aan de rechtsfaculteit van de Leuvense Universiteit en lid van talrijke financiële commissies. Hij vertegenwoordigde België in de afgelopen 25 jaar op vele internatio nale conferenties. In 1934 trad hij al als minister zonder portefeuille op in de regering de Broqueville. In het volgende jaar werd hij zelf ka binetsformateur en beheerde tot October 1947 als premier de porte feuille van buitenlandse zaken en buitenlandse handel. Vele publica ties van economische en politieke aard verschenen van zijn hand. Tij dens de oorlog verbleef de heer van Zeeland te Londen. Na de oorlog was hij commissaris generaal voor de repatriëring" der Belgen in Duits land. Hij is momenteel voorzitter van de Belgische Amerikaanse ver eniging. Hij is lid van de Belgische senaat voor de Christelijke volks partij. PROGRAMMA DONDERDAG 18 SEPTEMBER HILVERSUM I (301 m.) K.R.O. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 morgengebed, 8.00 nieuws en gr. pl., NCRV 10.45 werken van Bach, KRO 11.00 ziekenbezoek, 11.45 gr. pl., 12.00 angelus. 12.03 orgel. 12.30 lunchcon cert. 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 boekbespreking, 13.25 lunch concert, 13.45 voor de vrouw. NCRV 14.00 continental-quintet, 14.40 voor de vtouw, 15.30 cello-recital, 16.45 radio- en cembalogezelschap, 17.15 Amsterdams kamerorkest, 18.00 Mandolitana, 18.30 Ned. strijdkrach ten; 19.00 nieuws, 19.15 Willem Pij per herdenking, 19.45 Depart, uit zending, 20.00 nieuws, 20.15 NCRV kwartet, 21.00 Busch strijkorkest, 21.30 nieuws, gr. pl., sluiting. HILVERSUM II (415 m.) AVRO. 7 00 nieuws, 8.00 nieuws en gr. pl., 10.30 voor de vrouw, 10.50 voor de kleuters. 11.00 operetteconcert, 12.38 Metropoleorkest, 13.00 nieuws, 13.45 Don Kozakkenkoor, 14.00 voorlezing verhaal, 15.00 voor zi(<-.en en ge zonden. 17.00 AVRO-kiNc'doscoop. 17.30 Pierre Palla, orgel, 11 .>0 Rijk Overzee. 18.00 nieuws. 18.30 The Skymasters, 19.15 luchtige muziek, 20.00 l.ieuws, 20.15 omroep kamer orkest, 21.15 nachtvlucht, hoorspel, 22.05 AVRO-muzetteorkest, 23.00 nieuws, 23.15 AVRO's reportage- dienst, 23.20. gr. pl. In BerRjn won onze landgenoot Nelissen de 110 m. hordenloop tijdens de militaire wedstrijden. V.l.n.r.: Roger Ferrand (Frankrijk), John Hansen (Denemarken) en Nelissen (Nederland). Weer 10 millioen dollar aan Griekenland Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat een bedrag van tien millioen dollar ter beschikking van Griekenland is gesteld voor de aankoop van drin gend benodigde importgoederen. Dit voorschot is verstrekt op verzoek van Griswold, het hoofd van de Amerikaanse missie in Griekenland, boven de vijf millioen dollar die op 6 Augustus ter beschikking zijn ge steld. Deze bedragen, die niet zon der toestemming van de Amerikaan se missie mogen worden besteed, maken deel uit van het totale hulp program van driehonderd millioen dollar. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaart voorts, dat het uitvoerige import program voor de burgerlijke be hoeften van Griekenland nog niet geheel gereed is. De Wieringermeer vliegt naar het eind van de wederopbouw toe, want men begon met Wie- ringerwerf, daarna Slootdorp, nu Middenmeer. Binnen niet al te lange tijd is de ellende van de oorlog daar grootdeels ach ter de rug. Explosies te Jeruzalem De Engelse troepen en de politie te Jeruzalem zijn Dinsdag door sirenes gealarmeerd, nadat bericht was bin nengekomen over explosies in de na bijheid van het gebouw van het Joods bureau en in een Joodse voor stad. Over de herkomst en de aard dezer explosies is nog niets naders bekend. HET WAS TOCH allemaal zwart geld van die kerels. Nu heb ik er plezier van gehad en anders was minister Lieftinck er maar mee gaan schuiven", aldus het commentaar van een Haagse scheepbouwersknecht, die, naar bij zijn arrestatie bleek, Haagse en Rotterdamse watersport-en thousiasten voor minstens vijf tienduizend gulden heeft opge licht. Van het geld, dat hij bij verschillende transacties „verdien de" maakte dit loze vissertje in andermans portefeuilles goede sier. De scheepsbouwersknecht was werkzaam op een kleine werf, waar hij zich meermalen als „de baas- zelf" voordeed. Hij verkocht nieuw te bouwen motorjachtjes op teke ning voor bedragen van pl.m. drie duizend gulden contant en gunde zijn opdrachtgevers een blik op een in aanbouw zijnde boot, waarvan de spanten bij later onderzoek uit. oude ledikantstijlen waren ge maakt. Een der opdrachtgevers ruilde zijn oude motorboot vast voor een nieuwe in en gaf tweeduizend gulden toe. De oude boot werd door de scheepsbouwersknecht ver kocht. Opbrengst en voorschot do ken onder in het wijde keelgat van deze „handelaar". Een watersportenthousiast zag 'n prachtig motor jacht je aan de werf en „kocht" het voetstoots voor vier duizend gulden. Toen hij wilde gaan varen was de boot weg. want de wettige eigenaar, die van de trans actie onkundig was, vermeide zich ermee onder de wijde blauwe va- cantiehemel. De kapitein van een grote zeilkano miste aan de werf zijn eigendom en kwam korte tijd later tot de ontdekking dat een van zijn beste vrienden ermee op de Kaag aan het spelevaren was! Het bleek, dat de werfknecht ook hier aan het handelen was geweest. De zaak kwam in handen van de re cherche, toen een klacht binnen kwam, dat de werfknecht een boot, die hij in commissie moest verko pen, niet afleverde. De koper gaf tweeduizend gulden contant en een bedrag om de boot op te knappen. Het behoeft na het voorgaande geen betoog, dat de verkoper voor dui zend gulden werd benadeeld. Met behulp van de politie kreeg de ko per zijn schip van de werf van de „vlotte" handelaar. Hij stak er mee van wal, doch de vaart wilde niet vlotten. Zijn nieuw verworven schat bleek zo lek als een mand en zonk onder zijn voeten Teleurstelling aan de Technische Hogeschool te Delft De rectoraatsoverdracht aan de Technische Hogeschool te Delft droeg een bijzonder karakter door de erepromotie van de Zwitserse biochemicus dr. Arthur Stoll. De rectol-magnificus prof. J. M. Tienstra noemde het teleurstel lend, dat slechts zelden in één jaar het eerste deel voor het pro- paedeutisch examen wordt ge haald. Als oorzaken hiervan noem de hij het slechte vooronderwijs gedurende de oorlogsjaren en het feit, dat door de T. H. te weinig aandacht aan iedere student in dividueel kan worden besteed, doordat er te weinig assistentie is. Daar is thans in voorzien. Ten slotte zeide spr. dat naast de in tellectuele vorming ook aan de karaktervorming alle aandacht moet worden besteed. Het ver heugde hem. dat c!e studenten- orgamsaties zich in dit opzicht veel moeite gaven Italiaans-Amerikaanse besprekingen te Rome Een Italiaanse en een Amerikaan se delegatie, die besprekingen zullen voeren over het sluiten van een ver drag voor vriendschap, handel en scheepvaart tussen beide landen, hebben voor de eerste maal op het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken vergaderd. De Vaticaanse krin- Apostol. Vicaris van zijn steun zou verle gen tonen zich zeer Hankau, is ter erken- nen aan de Arabische gereserveerd aangaan- ning van zijn verdien- zaak in de Palestijnse de de geruchten, vol- sten benoemd als as- kwestie worden in gens welke Z. H. de sistent-bisschop bij de Vaticaanse ^ringen Paus zou zijn voorge- Pauselijke Troon. Mgr. ontkend. De „Osser- dragen als candidaat Faveau, die in 1859 in vatore Romano'* te- voor de Nobelprijs Frankrijk geboren kent hierbij aan, dat voor de vrede. Even- werd, kwam in 1886 de beide partijen zich wel herinneren zij er- naar China en bleef verzetten tegen de aan dat Zweden on- daar 61 jaren werk- verdeling van Palesti- langs een gouden me- 7aam a rioïn+or. no _i rw Geïntex- na overeenkomstig de daille heeft aangebo- Viewd door de prae- aanbeveling der Uno, ?fil' TCu! ses van de Christelij- zulks in tegenstelling wfjs fan erkentelijk: ke studentolhga voor tot het geval, waarbij heid voor Zijn pogin- gen om de band tus- sen mensen en volken weer te herstellen. De Congregatie Van het H. Concilie maakt het volgende bekend: Allen, die op 24 Aug. 1947 in Istrië metter- de Pendsjaab en Del- het oordeel van Salo- daad hebben deelg?- hi, verklaarde Gandhi: mon werd gevraagd, nomen aan de aanslag „Aan de buitenlandse en slechts een partij op Mgr. Ukmar en missionarissen en zen- bezwaar had. Er zal aan de moord op de delingen zal niet wor- meer dan een Salo- priester Miro Bules- den verzocht om In- mon voor nodig zijn, jich, of er moreel ver- dië te verlaten". Hij voegt het blad er aan antwoordelijk voor verklaarde verder, dat toe, om sommige der zijn, hebben inge- de Indische Christe- vraagstukken op te volge Canon 2343 van nen in het nieuwe In- lossen, waarmede de het Kerkelijk Wet- dië hoge functies zul- U.N.O. te kampen boek door dit feit len kunnen bekleden, heeft. 9 In de namid- alleen reeds de ex- Op de vraag, of het dag van 11 Sept. ont- communicatie belopen aan niet-Christenen in ving Z. H. de Paus in welke op bijzondere Indië zal worden toe- particuliere audiëntie wijze is voorbehouden gestaan zich tot het Generaal Lee, opper- aan de H. Stoel. 9 Christendom te beke- bevelhebber der geal- De woordvoerders van ren, gaf Gandhi ten lieerde strijdkrachten de Zuidelijke en Noor- antwoord, dat hij zich in het Middellandse delijke Baptistische ten aanzien hiervan Zeegebied. In de Conventies der Ver. zou laten leiden door loop van de jaren 1945 Staten verklaarden de bepalingen en wet- en 1946 hebben 1100 ten aanzien van de ten, die door de Indi- Belgische paters, broe- briefwisseling tussen sche Wetgevende Ver- ders en zusters hun president Truman en gadering worden uit- land verlaten om in Paus Pius XII. dat het gevaardigd. Mgr. de Missie te werken. Amer. volk pijnlijke Arthur Hughes, de De eerste 8 maanden ondervindingen zou nieuw benoemde en in 1947 gaven een nog opdoen tengevolge van eerste Apost. Inter- stijgende lijn van het „het bondgenootschap nuntius in Egypte, is aantal vertrekkende tussen Truman's rege- op 12 September naar te zien. Niettemin zijn ring en het clericale dit land vertrokken en deze getallen nog on totalitarisme". 9 De zal er spoedig zijn ge- voldoende om aan de oudste bisschop van loofsbrieven overhan- aanvragen uit de mis- Chlna, Mgr. Paul A. digen. 9 De geruch- siegebieden te kunnen Faveau, de vroegere ten, dat de H. Stoel voldoen. BEURSPRAATJE De stijgende koerstendenz der laatste dagen voortzettend, viel Dinsdag nog een accentuering van deze ontwikkeling te constateren. De passage uit de Troonrede dat 't welvaartspeil door schaarste aan betalingsmiddelen bedreigt blijft, scheen, met bespiegelingen over 't verwachte begrotingstekort, zoda nige indruk te maken, dat de vraag naar aandelen wederom grote pro porties aannam en de koersen, die reeds op een ongewoon hoog peil beland zijn, nog verder omhoog dreef. Over de gehele linie vielen dan ook belangrijke avances te boeken, onder aanvoering van koninklijke olie, die na een hoofdkoers van 452 tot 455 opliep en op het hoogste punt van de dag sloot. Dit was trouwens 't algemeen kenmerk van de markt. Na de hoofdkoersen viel in het vrije verkeer eerder nog een toeneming van de vraag waar te nemen, zodat in vrijwel alle afdelingen het slot op het hoogste punt van de dag kwam. De affaire was in sommige hoeken van levendiger karakter dan sinds enige tijd het geval was, of schoon ook Maandag de omzetten met bijna 2millioen gulden een hoog niveau bereikten. O.a. werd omgezet in H.K.I. voor een bedrag van 213.000, in walvisvaart 129.000 en Lever Brothers 75.000. Ook de industriemarkt was willig gedisponeerd, onder leiding van Unilever, waarvan heden de uit gifte van 12.000.000 5 procent af- losbare cum. pref. aandelen ver wacht werd. Het fonds wist na een hoofdkoers van 310, dus 8 procent boven Maandag, nog tot 314 te ver beteren. Aku en Philips deden het wat kalmer aan, doch waren even eens verscheidene punten hoger. Hetzelfde geldt voor Van den Berg- Jurgcns, Wilton en Centrale Suiker Nederlands" Ford echter 5 procent in reactie. De cultuurfondsen ont kwamen niet aan de algemeen vaste marktstemming en werden eveneens hoger gewaardeerd, al bleven de verbeteringen hier tot enkele pro centen beperkte Scheepvaartaande len, hoewel niet geprononceerd wil lig, eveneens gevraagd. Locale ban ken waren eveneens aan de vaste kant en hetzelfde geldt voor de In dische credietinstellingen. Aandelen walvisvaart waren Dinsdag op 108'/i iets in reactie. Een andere favoriet der laatste dagen, de rubberfabriek Vredestein, kwam weer op 195. Ne derlandse Staatsfondsen merendeels prijshoudend en kalm. Amerikanen lichtelijk verdeeld en kalm. Giste ren werden 291 certificaten verhan deld. Prolongatie 2 1/4 urocent. Petkof voor het Hof van Cassatie Het Hoge Hof van Cassatie van Bulgarije heeft Dinsdag het beroep van Nicola Petkof behandeld. Petkof's raadsman verdedigde hem in een pleidooi van drie uren en trachtte te bewijzen, dat de „militaire liga" door middel waar van Petkof zich van de macht zou hebben willen meester maken, noch in wezen, noch in schijn een mili taire organisatie was. De uitspraak wordt over enkele dagen verwacht. Sowjets waarschuwen Finland De Sovjet-autoriteiten te Helsinki hebben de Finse regering een nota doen toekomen, waarin gewezen wordt op het bestaan van „fascisti sche en anti-Sovjet-Russische orga nisaties" in Finland. In geheel Finland wappert van alle openbare gebouwen de vlag ter viering van het van kracht worden van het Finse vredesverdrag. De Brits-Sovjet-Russische commis sie treft reeds voorbereidingen om te vertrekken hetgeen waarschijn lijk binnen veertien dagen zal ge schieden. VROUW EN MODE U vergist zich, wanneer U meent dat U, als heel gewone vrouw, niets hebt, maar tevens, dat U deze blou ses of vesten even goed in Uw mantelpak kunt dragen, zodat het geld en de textielpunten, die U er aan besteedt, werkelijk goed be steed zijn. In heel veel gevallen zal het mogelijk blijken om de rok van een oude avondjapon als basisrok te gebruigen, zodat U daarvoor he lemaal niets nieuws nodig hebt. Met een enkele avondjapon zijn we er natuurlijk nog .niet! We heb ben immers ook een avondmantel nodig. Maar een avondmantel die alleen maar avondmantel is, ver tegenwoordigt een luxe, die we ons tegenwoordig niet meer kunnen permitteren en dus.... economie en plan. Wie toch een nieuwe zo mermantel nodig heeft, doet ver standig die zó te kiezen, dat dit kledingstuk ook als avondmantel dienst kan doen. Gelukkig dat de mode ons daarbij een handje helpt: de nieuwe modellen, los hangende zomermantels in lichte pastelkleu ren, die net tot over de heupen* val len of iets langer, zijn hiervoor niet alleen bij uitstek geschikt, ze wor den er zelfs door de grote mode huizen speciaal voor ontworpen. Daarom zijn veel van die modellen een tikje feestelijk versierd met borduursel of knopen en stiksels. Ook de wereldberoemde ontwer pers weten dat er oorlog is ge weest en dat zelfs de best geklede vrouwen ter wereld moeten bezui nigen. Zij hoeven daarom niet min der aantrekkelijk voor de dag te komen. En wij evenmin. VERONICA te maken hebt met zulke geleerde termen als economie en plan. Iede re vrouw die goed gekleed wil gaan en dat willen we immers allemaal moet proberen om bin nen het kader, dat een voor elk van ons voorgeschreven zuinigheid ons gebiedt (en daar hebt U de economie) een zo doelmatig moge lijke (het plan) garderobe te ver garen. Die doelmatigheid, ook alweer zo'n akelig zakelijk woord, is in dit ge val niets anders dan de ideale com binatie van het charmante en het practische. En het is tegenwoordig lang niet eenvoudig om die ideale combinatie te vinden, maar daarom des te bevredigender, wanneer U er wél in bent geslaagd. Daar is nu bijvoorbeeld die moei lijke kwestie van dat avondtoilet, dat we maar zo hoogst zelden dra gen, maar dat we toch af en toe werkelijk nodig hebben. En juist bij die zeldzame gelegenheden, waarbij we ons op ons allerbest mogen vertonen, willen we dat ook. Welnu, voor de gewone vrouw, de gewone huisvrouw met een ge zin en alle zorgen, die daaraan vastzitten, maar even goed voor de werkende vrouw, die niet minder hard werkt en tegenwoordig niet minder zorgen heeft, is de lange avoncjrok met enkele geklede blou ses of vesten de ideale oplossing. Het prettige van deze combinatie is niet alleen, dat U op deze wijze ineens twee of drie avondjaponnen ZATERDAG 13 SEPT. 1947 Correspondentie en oplossingen onder motto „Damrubriek" in te zen den aan het Bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 116 en 117 in te zenden tot uiterlijk 23 September a.s. Probleem No. 116 van C. Meeuwe te Amsterdam Égl gfejg «1 S B djjp'-'jjS! m i gW ggaj M m a Stand: Zwart 10 schijven op 4 5 8 10 tot 13 15 20 en 26. Wit 10 schijven op 19 22 23 27 28 34 35 37 38 en 47. Wit speelt en wint. BIJ DE PROBLEMEN Probleem No. 116 Iedereen, die weieens problemen van de talentvolle problemist Meeu we, die op jeugdige leeftijd in 1914 is overleden, heeft opgelost, zal weten dat zijn composities door ver borgen winstgangen, allesbehalve gemakkelijk zijn op te lossen. Dit is ook zo met probleem No. 116 het ge val. Zo is hier een op zich zelf reeds moeilijk te ontdekken sleutelontkno ping nog gecamoufleerd metwat mep in het practische spel zou kun nen noemen, „enige verrassende middenspelzetten". Probleem No. 117 In dit probleem wordt het bewijs geleverd, dat een probleem nu altijd niet behoeft uit te blinken met een lange zetten reeks. Een kwaliteits probleem met een tamelijk korte en vlotte afwikkeling. Om na te spelen Eindspel van J. F. Moser te Bussum Stand: Zwart 1 schijf op 28 en 1 dam op 45. Wit 3 schijven op 6 11 44 en 1 dam op 50. In bovenstaande eindspel kan de winst alleen behaald worden door het opspelen van de juiste tekstzet en wel door: Wit Zwart 44—39! (A) (B) 28—32 11—7 45:1 5045 l7 (gedw.) 45 1 32—37 1—23! 37—42 61 enz. en wint Variant (A) Op 117 volgt 45 1 50—45 28—33 Met remise spel. Variant (B) Op 6—1 volgt 28—32 met eveneens remise spel. Het gebeurt meermalen dat door overigens ervaren le klas spelers in eindspelen als bovenstaande, een theoretische aanwezige winst ver zuimd wordt in een practische om te zetten. Door verwisselbaarheid van zetten, loopt het in sommige geval len nog weieens los en kan men eveneens nog het beoogde doel be reiken, maar in dit scherp gestelde eindspel, dat daarom veel leerzame waarde heeft ging dit niet. Men kan dit bemerken bij de (A) variant, waar zwart in zijn voordeel er geen gras over laat groeien en dadelijk 2833! speelt, waardoor zwart de gelegenheid ontnomen wordt om vervolgens nog 44—39 te spelen, ter wijl verder met de verleidelijke vooruitzichten om nog spoedig 2 dammen te halen de schijven 6 en 11. .staan toch immers vlak bij de damlijn en in zeer veel gevallen komt wit dan ook inderdaad veel sterker te staan, hier eveneens niet opgingen. In al deze gevallen werd zwart in zijn kaart gespeeld om re mise spel te bereiken. Men ziet dus om elk eindspel tot een goed resul taat te brengen is gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Probleem No. 117 van G. Zonneveld te Bennebroek Stand: Zwart 7 schijven op 10 16 23 28 31 36 en 40. Wit 9 schijven op 20 24 26 35 37 42 43 44 en 48. Wit speelt en wint. FEUILLETON door PETE FALCON 12. „Je hebt het hard, Burns ik hoor het al," lachte Rankey. „Ja, kerel, zaakjes als die van de Co- pini-diamanten en .de millionairs- moord in de Park-avenue, die het hele land in opschudding brengen, doen zich niet iedere dag voor. Ge lukkig maar „Ben ik met u eens maar dat bedoel ik niet. „Ik begrijp je Burns," gebaarde de hoofdcommissaris. „Maar ver geet niet, dat een periode van rust voor een speurder niet kwaad is." „Als het niet te lang duurt," knikte Williams. „Misschien dat ik er eind aan kan maken." Rankey zette zij bril af en het gaf Burns een schok. Dit ge baar bewees namelijk, dat er iets bijzonder op komst was. Hij werd hierin versterkt door de manier, waarop de „baas" zich voorover boog en op bijna geheimzinnige manier van wal stak. „Veel kan ik je niet vertellen Burns, toch vraag ik je een spe ciale opdracht te accepteren. Spe ciaal omdat officieel de politie er buiten moet blijven. Geen pers dus, die de neus er in mag steken. Je hebt alleen met mij te maken en alleen via mij mag je, indien no dig, assistentie vragen. Verder word je van alle andere diensten ontsla gen om je alleen aan die ene zaak te wijden." Bij deze inleiding, die hem voor het overige nog steeds in het on zekere liet. begon William Burns al te gloeien van opwinding. Rankey, die zijn ondergeschikte goed kende, vermoedde dit. „Wind je niet op, oude vuurvre ter. Tenslotte zou kunnen blijken, dat het een geval van weinig bete kenis is. Maar wegens het grote be lang, dat er mee is gemoeid, nemen we de nodige voorzorg." „Dus er is geen sprake van, dat de goudvoorraad van de Nationale Bank is gestolen?" informeerde de inspecteur lichtelijk spottend. „George Regan is een kwartier geleden bij me geweest. Je weet natuurlijk wie George Regan is?" Burns lachte. „Het zou een ge brek aan mijn opvoeding zijn, chef, als ik de illusterie figuur van mr. Regan en zijn betekenis voor het Amerikaanse omroepwezen niet kende. Dankzij dat wordt hij ge noemd als een der candidaten voor de volgende presidentsverkiezingen" „Je bent een wandelende „Wie is Wie", prees de hoofdcommissaris nu op zijn beurt. "Nou. deze man, een van Amerika's lichtende fakkels, bekend als een hyper-zakelijke per- soonlijkheid, nu en dan doorspekt met een tikje menselijkheid, dat 'n I hang naar romantiek verraad, heeft 1 straks als een van de meest rade loze burgers in de States voor me gestaan." Rankey grinnikte. „Er zit toch altijd iets aparts in ons vak Burns. Wie heeft er nou het voor recht om een der voornaamste bur gers van het land als een wrak zijn kamer binnen te zien zeilen? Maar enfin terzake en bij onze plicht. Mr. Regan kwam mij totaal over stuur vertellen, dat hij vanmorgen de muursafe in zijn villa open heeft gevonden en wat het erg ste is daarbij tevens moest con stateren, dat de inhoud verdwenen is." „Een soort inbraak dus," merkte Burns op. „Juist. Maar Regan voegde er aan toe, dat er documenen zijn ge stolen van een zeer bijzondere waarde in de eerste plaats inter nationaal gezien. Tegelijkertijd is met dat verdwijnen de reputatie van Mr. Regan gemoeid en daarom heeft hij me bijna op z'n knieën gevraagd wél een onderzoek te laten instel len, maar on-officieel. Ik wilde hem een eerste klas particuliere detec tive aanbevelen, maar hij drong er op aan dat er een mannetje van ons zou komen. De zaak is uiterst be langrijk en als de documenten niet spoedig worden teruggevonden, zou zelfs de kans bestaan, dat heel Amerika er op een gegeven ogen blik de nadelen van ondervindt, be weerde hij." „Jonge", zei inspecteur Burns. „Daar moet heel wat aan vast zit ten". „Komt mij ook voor", knikte de hoofdcommissaris. „En ik heb geen reden om te twijfelen, want ik ken Regan al jaren en ik moet het zeggen het is een kerel, die met beide benen op de grond staat. Ik heb daarom mijn medewerkiüg op de manier, zoals hij wenst, tóe gezegd en jou voor dat baantje uit verkoren. Je bent dus eigenlijk m dit geval particulier detective met de opdracht zo nodig officieel op te treden en in te grijpen. Ik geef je een algemene volinacht ra*». Voor de rest laat ik het aan je over" Wordt vervolgd Bidault zw het Vete De afgevaardif schillende landen woning van de van de algemen der Ver. Naties York gearriveerd. Wysjinsky, dê plaatsvervangend? buitenlandse zakén zijn aankomst dat en ernstigste vraai agenda slechts on rijkste .voorwaard; nen worden, te wc waarde van wee wederzijdse achtir fieid en vastbeslo strijden voor de vt van alle s'taten.„D delegatie zal geen om een succesvoll vraagstukken en h een succesvol bes! stelligen'aldus V H?ctor Mc Neil, derminister van 1 iken en leider der tie ter algemene V.N., heeft bij zi; New York de hoe dat de V,N. in gerr actie het Griekse eigen aangelegerih ten beslissen zond inmenging van bi strijden. Naar aanleiding dat de Veiligheid de Balkankwestie mene vergadering verklaarde Monei: mene vergadering machteloos is, hoe actie kan over gai aanbevelingen kan ledên-staten. Volgens Mc Nei! omstandigheid in wijten aan het fei nale souvereiniteit op* steunen evenal der democratie, op is bedreigd. Inzake dekwes to \jprklaarde Mc gelse regering niet het vetorecht der heden af te schaft niet om het handt De strijd t terrorisme Over de periode tember kan het v strijd tegen de ter worden bekend ge Op Zuid-Oost Be tal arrestaties veri nen. die verdacht dergrondse activitei werking met de terreur eiste 8 slac doeng (Bali), waar hoofd, rérwijl 5 pe den vermist. In he Tobanan (Z.W. Bal zen en een padischi padi in <je as Hele; melding gemaakt terwijl een terrori: vluchtingspoging w Twee terroristen zi 22 werden gearres' bied van Bocleleng de laatste tijd zeei personen werden h Singaradja werdei geworpen in het 1 heerder v.an het eli echter zonder scha ten. In het landsch: na zijn 7 personei ondergrondse activ den. Dr. Van Mook is 10 uur op Schiph naar Amerika terui journalisten verkli voogd over het al; te zijn over de t hij in Amerika hac Mook meende er in de stemming in d< peilen en het stani delijken, dat de N ring ten opzichte v neemt. Hij zefde z vonden te hebben landse standpunt, tuele financiële 'ste ten bij de wederop nesië had 'dr. v. Mc gevoerd. Tenslotte deelde nog mede, dat hij morgen weer naar keren. Op grootse wijze gevonden. Hier 500 Engelsen, b<

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4