Particuliere Woningbouw EEN UURTJE TELEX Kopstukken der wereldpolitiek kwamen te New York aan Arbeidsproductiviteit neemt toe Joego-Slavische troepen willen Triëst binnenrukken Conferentie van Parijs aanvaardt de Amerikaanse voorstellen Republiek moet de jure worden erkend, aldus Sjarifoeddin Tramlijn Purmerend-Amsterdam wordt opgeheven NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 1.7 September 1947 PAG. 5 Wisjinsky vraagt wederzijds begrip Van Mook op Schiphol gearriveerd Stijgende prijzen van agrarische grondstoffen, zeer nadelig Vroegere collega's van Sjahrir willen niet naar Djokja terug Financiering met hypothecair crediet yan de gemeente De N.A.C.O. gaat er met bussen rijden Bidault zweeg over het Veto-recht De afgevaardigden der ver schillende landen voor de bij woning van de tweede zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties zijn te New York gearriveerd. Wysjinsky, d'e Sovjetrussisohe plaatsvervangende minister van buitenlandse zakén, verklaarde bij zijn aankomst dat de belangrijkste en ernstigste vraagstukken van de agenda slechts onder de belang rijkste .voorwaarde opgelost kun nen worden, te weten onder vo,or waarde van wederzijds begrip, wederzijdse achting, welwillend heid en vastbeslotenheid om te strijden vpor de vïede en veiligheid van alle staten.DeSovjetrüssische delegatie zal geen moeite sparen om een succesvolle oplossing der vraagstukken en het bereiken van een succesvol besluit te bewerk stelligen' aldus Wysjinsky. Hpctor Mc Neil, de Engelse on derminister vanbuitenlandse za ken en leider der Engelse delega tie ter algemene vergadering der V.N., heeft bij zijn aankomst te New York de hoop uitgesproken, dat de V,N. in gemeenschappelijke actie het Griekse volk over zijn eigen aangelegenheden zullen la ten heslissen zonder dat het met inmenging van buiten behoeft te strijden. Naar aanleiding van het feit, dat de Veiligheidsraad Maandag de Balkankwestie naar de alge mene vergadering heeft verwezen, verklaarde Moneil. dat de alge mene vergadering niet geheel machteloos is, hoewel zij niet tot actie kan over gaan, doch alleen aanbevelingen kan doen aan de leden-staten. Volgens Mc Neil is de politieke omstandigheid in Griekenland te wijten aan het feit, dat de natio nale souvereiniteit, waar de V.N. op" stgunen evenals op toepassing der democratie, op ongepaste wijze is bedreigd. Inzake de kwestie van het ve to rjprklaarde Mc Neil, dat de En gelse regering niet Voorstelt om het vetorecht der grote mogend heden af te schaffen. Het gaat er niet om het handvest te wijzigen, De strijd tegen het terrorisme op Bali Over de periode van 4 tot 10 Sep tember kan het volgende over de strijd tegen de terroristen op Bali worden bekend gemaakt: Op Zuid-Oost Bali werd een 12- tal arrestaties verrichtvan perso nen. die verdacht werden van on dergrondse activiteit en van samen werking met de verzetspartij. De terreur eiste 8 slachtoffers in Ban doeng (Bali), waaronder het dessa- hoofd. terwijl 5 personen nog wor den vermist. In het landschap van Tebanan (Z.W. Bali) zijn vijf hui zen en een padischuur met 100 pikol padi in de as gelegd. Voorts wordt melding gemaakt van 9 arrestaties, terwijl een terrorist bij een ont vluchtingspoging werd neergelegd. Twee terroristen zijn neergelegd en 22 werden gearresteerd in het ge bied van Boeleleng; dit gebied "was de laatste tijd zeer onrustig. Twee personen werden hier vermoord. In Singaradja werden handgranaten geworpen in het huis van de be heerder van het eleetriciteitsbedriif, echter zonder schade aan te rich ten. In het landschap van Djembra- na zijn 7 personen, verdacht van ondergrondse activiteit, aangehou den. Dr. Van Mook is hedenmorgen om 10 uur op Schiphol van zijn reis naar Amerika teruggekeerd. Aan de journalisten verklaarde de Land voogd over het algemeen tevreden te zijn over de besprekingen, die hij in Amerika had gevoerd. Dr. v. Mook meende er in geslaagd te zijn de stemming in de Ver. Stgten te peilen en het standpunt te verdui delijken, dat de Nederlandse rege ring ten opzichte van Indonesië in neemt. Hij zelde zeker begrip ge vonden te hebben voor het Neder landse standpunt. Ook over even tuele financiële steun-der Ver. Sta ten bij de wederopbouw van Indo nesië had 'dr. v. Mook besprekingen gevoerd. Tenslotte deelde de Landvoogd nog mede, dat hij hoopte Zondag morgen weer naar Batavia terug te keren. doch er achter te komen, of de wereld het met de Engelse rege ring eens is, dat van het veto een verkeerd gebruik is gemaakt, al dus Mc Neil. Inzake de Palestijn se kwestie wacht de Engelse re gering de uitspraak van de verga dering af. Zij staat een oplossing voor, welke voor beide zijden gun stig is. De Franse minister van buiten-: landse zaken, Bidault, die d'e de legatie van zijn land in de Alge mene Vergadering der V.N. zal leiden kwam p^r vliegtuig te New York aan. Hij verklaarde, dat hij zich zou wijden aan de voortzet ting van d'e taak, die te Sari Fran cisco is begonnen en „welke een grote verwachting is, die nog niet is verwezenlijkt". Bidault ontyvefek een verklaring over de veto--kwestie. Marine-patrouille vaartuigen naar Indonesië De marinevaartuigen „Pieter Flo- risz" en „Abraham van der Hulst" vertrokken Dinsdagmorgen uit Rot terdam naar de Indonesische wate ren, om aldaar patrouillediensten te gaan verrichten. De sehepdn staan resp. onder commando van lu^t. ter zee le klasse P. L. M. Jhr. v. Geen en luit. ter zee le klasse C. J. Ra- meau. Omstreeks kwart over negen arri veerde de commandant zeemacht, schout bij nacht J. J. L. Willinge, die de bemanningen van beide vaartuigen op het achterdek van de „Abraham van der Hulst" toesprak, waarna de familieleden voor een laatste groet aan boord mochten komen. De beide patrouillevaartuigen da teren van voor de oorlog. Geduren de de bezetting geraakten zij in Duitse handen, doch bleven in Ne derland. Het is nu voor de eerste maal, dat zij naar Indonesië gaan, waar zij ongeveer begin November hopen te arrivêren. Opvarenden van de Hr. Ms. mij nenvegers „Pieter Florisz" en „Abra ham van der Hulst", welke schepen van 21-24 September a.s. Jüssabon zullen aandoen, kunnen aldaar post gewone en aangetekende brieven en briefkaarten uitgereikt krij gen, mits deze uiterlijk 18 Septem ber in de brievenbus zit. In New Delhi stromen vluchtelingen bij duizenden binnen, die bescherming zoeken, daar de onlusten» nog steeds voortduren. Duizenden en nog eens duizenden mensenlevens zijn hierbij reeds te betreuren. t In zijn slotbeschouwing merkt de Minister van Financiën op, dat de algemene economische toestand van Nederland zich in verschillen de opzichten niet onbevredigend ontwikkelde. De toeneming van de nationale productie, welke tot uiting kwam in een stijging van tal van productie-indices, werd be gunstigd door de geleidelijke stij ging van de arbeidsproductiviteit, mede tengevolge van verbeterde qutiilage en een meer regelmatige aanvoel- van grondstoffen, waar door een grotere continuïteit in de bezetting der bedrijven werd mo gelijk gemaakt. Een stijging van de grondstoffen- prijzen onder invloed van de voort gezette stijging- der prijzen op de wereldmarkt leverde daarentegen 'n complicatie op. Deze stijging kwam in 't bijzonder tot uiting.in de agra rische sector, hetóeen de financiële positie van het Landbouwegalisatie- fonds ongunstig beïnvloedt. Meningsverschillen over de grenzen van de „vrije"' stad Generaal Majoor T. S. Airey. geallieerd bevelhebber te Triëst, heeft Maandagavond een nota ontvangen van generaal Le- kitch, bevelhebber van het vierde Joegoslavische leger, waarin wordt verklaard, dat 2000 Joegoslavische manschap pen te middernacht de zone van Triëst wilden binnentrekken. Volgèns generaal Airey is dit in die nacht niet gelukt, omdat 12 Amerikanen aan de wachtpost bij Prosecco het verzoek weigerden in te willigen en zich strijdvaardig maakten. Nadat Amerikaanse versterkingen aan de post waren verschenen, trokken de Joegosla- ven zich ruim 2 kilometer terug, terwijl zij alleen een wachtpost achter lieten. In diplomatieke kringen te Triest wordt deze po ging van een Joegoslavische afde ling om deel te nemen aan de tijdelijke bezetting van het gebied van Triëst door bezettingstroepen der drie grote mogendheden thans besproken. Generaal "Airey ver wacht binnenkort een oplossing. Dinsdagavond hebben de geal lieerde troepen - hun terugtocht voltooid vin de nieuwe voorlopige Italiaans Joegoslavische grens.- De Amprikanen en - Joegoslaven waren het er Dinsdagavond laat echter niet over eens wat de juis te afscheiding zou zijn van het vrije gebied van Triëst. Er heerste onenigheid over de* grens' aan de hoofdweg van Triëst naar Ljubl jana, in Noord-Joegoslavië. waar de grens, volgens de Joegoslaven ongeveer 180 meter achter de positie, welke de Amerikanen WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Donderdagavond WISSELEND BEWOLKT Na een koelere nacht morgen overdag weer flink oplopende temperatuur. Wisselend be wolkt, doch bijna overal droog weer. Weinig wind. hebben ingenomen, zou moeten lopen. Ook over de ItaliaansJoego slavische grens 'in Venezia Giulia was men het óneens. Demonstratie te Ter.da - -j" i..y*A.: Naar het Italiaanse blad ,,Me§)- sagero" meldt, heeft een honderd tal pro-Franse Italianen te Tenda een demonstratie gehouden, nadat, de plaats door de Franse troepen was bezet. Enkele personen, onder wie de vroegere Italiaanse burger meester, werden gewond. De Fran,- se politie herstelde onmiddellijk de orde. Slechts door het verlenen van grotere subsidies was het mogelijk te grote spanningen tussen het loon en het prijsniveau te verhinderen. Omtrent de economische verhou ding t.o.v. het buitenland merkt de Minister op, dat hierin een geleide lijke, maar, helaas nóg onvoldoende verbetering van de export valt te constateren, terwiil anderzijds de omvangrijke materiële middelen, die benodigd zijn voor de wederopbouw nopen tot een importneil. dat onder de gegeven omstandigheden belang rijk, ligt boven de exportmogelijk heden. Buitenlandse financiële hulp acht de minister derhalve gedurende de eerstlcomende jaren nog steeds een niet te vermijden noodzakelijkheid. Het aanspreken van Nederlands eigen- deviezenreserves immers dekt niet in voldoende mate het grote tekort aan deviezen. Een moeiliik- heid is voorts gelegen in het vinden van credieten onder zodanige voor waarden. dat de verplichting tot rentebetaling en aflossing gelijke tred houdt met de stijging der bin nenlandse productiviteit. Voorts herhaalt de minister zijn reeds meer dan eens geuite overtui ging. dat een opvoering van het peil der binnenlandse besparingen, zowel ter financiering der noodzakelijke investeringen en overige behoeften, als ter bestrijding van het gevaar van inflatie in hoge mate gewenst is. Daarnaast is het geboden, dat ook in de toekomst krachtig wordt voort gegaan met de bezuiniging bij de overheidsdiensten. Dat ten aanzien van de mogelijke verlaging van uitgaven de soort en de aard van de uitgaven mede bepa lend zijn voor de vraag of en in welke mate en tempo verschuivingen kunnen plaats hebben, spreekt voor zichzelf. Bij de buitengewone dienst volgt dit zowel wat de kapitaalsuit gaven als wat de uitgaven van aflo pend karakter aangaat uit de aard van de uitgaven zelf. Het karakter der laatstgenoemde groep brengt ook met zich mede, ^at zij in veel geval len slechts geleidelijk kunnen wor- Op grootse wijze heeft de Airborne-herdenking té Arnhem plaats gevonden. Hier een overzicht van de plechtigheid, waarbij o.a. 5QQ Engelsen, bestaande uit nabestaanden en oud-strijders der Airborne-divisie, deelnamen. Zwitserland alleen wijst ze af Naar verwacht wordt zal te F.'-riïs binnenkort overeenstemming wor den bereikt over het uit- te bren gen rapport. Alle landen met uit zondering van Zw't-.e 'aim --amen de Amerikaanse voorstellen aan, doch de Zwitserse afgevaardigde heeft de Amerikaanse delegatie te kennen gegeven, dat zijn land de eenstemmigheid niet in de weg wil staan. Naar uit bevoegde bron wordt vernomen is de Amerikaanse onder minister van economische zaken, Clayton, „zeer tevreden" over de op voorstel van Amerika in het rap port aangebrachte wijzigingen. Er wordt met nadruk op gewezen, dat dit rapport in verband met de korte tijd welke ter beschikking van de conferentie staat, een voorlopig karaktei draagt, terwijl regelingen worden getooffen voor een bijeen komst van de coördinatie-commis sie. indien dit tijdeng de bespreking van het rapport door de leiders der conferentie en de Amerikaanse re gering. raadzaam mocht blijken. Verder is een semi-peirr.anente organisatie in het leven geroepen, welke de 16 landen vertegenwoor digt en een onderzoek zal instellen naar de gemaakte vorderingen en de uitvoering van het programma waartoe de landen zich hebben ver plicht. Met dit laatste punt heeft Zwitserland zich nog niet formeel accoord verklaard,, doch men ver wacht, 'dat dit binnenkort zal .ge-, schieden. Verder is het rapport uitgebreid in die zin dat de landen op zich nemen onmiddellijk maatregelen te treffen ter bereiking van binnen landse financiële en economische ORKAAN BEDREIGT OOSTKUST DER VER. STATEN JACKSONVILLE, 17 Sept. (AFP) Een hevige orkaan, die over de Ba- hama-eilanden gaat met een wind sterkte van 256 km. per uur, be weegt zich langzaam in de richting van de Zuid-Oostkust der V.8. De Amerikaanse meteorologische dien sten hebben medegedeeld, dat de kuststreken van Florida weldra de uitwerking van deze orkaan zullen ondergaan. Het is ook mogelijk, dat de cycloon een deel van de Atlan tische kust. met inbegrip van de stad New York, in gevaar brengt. Men is bezig met extra-treinen de bewoners van de kust van Florida ten Noorden van het meer Okee chobee, te evacueren, aldus luidt een mededeling van het Rode Kruis. Reeds waait een wind van buiten gewone .kracht langs de kust. stabiliteit en onafhankelijkheid van buitenlandse hulp. Dit laatste kwam niet in het oorspronkelijke rapport voor. De nadruk wordt gelegd op de uitvoering van het overeengeko men herstel en productie-pro gramma, terwijl het rapport verder tot uitdrukking brengt, dat de 16 landen het eens zijn over de nood zakelijkheid van een Europese douav-unie. De Amerikaanse onderminister voor economische zaken, William Clayton, heeft geconfereerd met de leiders der festien delegaties ter conferentie aangaande Ameri kaanse hulp aan Europa. Dit is de eerste maal geweest, dat hij met alle delegaties in contact is getre den. NI WIN BESTAAT EEN JAAR Cp 14 Sept.' was het een jaar geleden dat de minister-president dr, Beel voor de radio de NIWIN bij het Nederlandse volk intro duceerde. De opdracht, welke de NIWIN bij haar ontstaan mee- kretg. was tweeledig: enerzijds samenbundeling~van de bestaande particuliere initiatieven met be houd intussen van ieders activi teit op specifiek eigen terrein, an derzijds de welzijnsverzorging %«n de troepen overzee en de daarvoor in aanmerking komende burgers in het kader van een nationale Nederlandse manifestatie zonder onderscheid van geloof of rang. Het ligt voor d'e hand, dat deze taak vele moeilijkheden met zich meebracht, doch onder de ener gieke leiding van haar beide voor zitters, Z.K.H. Prins Bernharden ir. P. S. F. Otten. is de NIWIN er.' ongetwijfeld in geslaagd voor een belangrijk ceel haar opdracht te vervullen. Dit moge o.m.' blijken uit de samenstelling van haar Landelijk Comité, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van het Nederlandse Vrouwencomité, de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers, Katholiek Thuisfront, Prot. Interkerkelijk Thuisfront, Ned. Roode Kruis, Jeugdorganisaties, Werknemersorganisaties, de Band NedgrlandIndië; Nederland' helpt Indië. In een geest van eendrach- tge samenwerking wordt door de ze organisaties samengewerkt voor het welzijn van d'e landgenoten overzee, opdat door hen, _hetzij gezamenlijk, hetzij individueel, ondernomen acties in het grote spreiding'sgebied. dat de Archipel vormt een zo groot mogelijk ef fect bereiken; de NIWIN zorgt in dit verband derhalve voor de noodzakelijke coördinatie en voor de faciliteiten, zonder welke een goede Uitvoering der acties onmo gelijk zou zijq. Ook het beroep om daadwerke lijk medeleven op het Nederland se volk is niet vergeefs geweest. Niet alleen bewees het opinie onderzoek van een half jaar ge leden, dat meer dan 4 millioen volwassen Nederlanders de NIWIN als zodanig kennen (dit is een percentage, dat slechts 10 pet. kleiner is dan voor de bekendheid- van Linggadjati geldt!) ook het overzicht van "het NIWIN-werk van Sept. 1946 t.m. Juni 1947 geeft een verheugend beeld van de belangstelling, die ons volk voor zijn militairen en burgers overzee aan de dag legt. Thans staat dé NIWN, aan het begin van het tweede jaar van haar werkzaamheden en onver moeid zal zij voortgaan om de haar van regeringswege gegéven doelstellingen te verwezenlijken. Over de tot nu toe bereikte resul taten is de NWIN tevreden: het Nederlandse volk heeft met zijn medewerking en zijn vertrouwen getoond', dat het datgene dat sa men gedaan moet \vorden, ook inderdaad samen wil doen. 130 Vliegtuigen van de R.A.F., Royal Navy, Ver. Staten en Tsje- cho-Slowakije, namen deel aan een vlucht boven Londen ter herden king van de beslissende luchtge vechten in de „Slag om Engeland". Sjarifoeddin heeft Dinsdag voor radio Djogja de berichten tegen gesproken, dat hij zou hebben ge zegd. dat de onafhankelijke en« vrije republiek binnen Neder lands staatsverband zou blijven. Hij verklaarde, dat hetgeen hij gezegd had, was, dat .„indien de Nederlanders redelijk waren, de Indonesiërs bereid zijn om met hen samen te werken op basis van de de jure erkenning van de republiek". Op de persconferentie. welke Maandag werd gehouden voor bui tenlandse correspondenten, die sinds het uitbreken der vijandelijkheden, twee' maanden geleden, de eersten waren, die Djogja bezochten, zou Sjarifoeddin n.l. gezegd hebben, dat de moeilijkheden op Java zouden kunnen worden opgelost door een compromis, waarbij de republiek vrij en onafhankelijk zou blijven binnen het Nederlandse gemene best. 15 hoge ambtenaren van de repu bliek, die te Batavia verblijven, hebben geweigerd naar Djogja te rug te keren, gelijk hen door de republikeinse regering was ver zocht. Naar AFP verneemt, gaat het hier om een aantal gewezen ministers uit de kabinetten-Sjahrir. Heden komt het republikeinse ka binet bijeen om nieuwe politieke grondslagen vast te stellen voor de oplossing van het NederlandsIn donesische geschil. Het kabinet ont ving reeds vooradvies van de com missie, welke door het kabinet is gevor/id en welke tot taak heeft de meningen van de politieke partijen betreffende de oplossing van het geschil te vernemen. Waarschijnlijk zal het repüblikeinse kabinet na de zitting een verklaring afleggen, al dus radio Djogja. LEIDER HONGAARSE MINDERHEID tér dood veroordeeld Janos Esterhazy, de vroegere lei der van de Hongaarse m lerheid in Slowakije en gewezen lid van het Tsjechische Parlement, is Dinsdag te Bratislava bij verstek ter dood veroordeeld. Zijn verblijfplaats is onbekend. Esterhazy was ervan beschuldigd -de Hongaarse separatistische partij gesteund te hebben, welke de split sing van de Tsjecho-Slowaakse staat beoogde. Hij zou voorts voorzitter zijn geweest van de „Verenigde Hongaarse Partij", welke trachtte samen te werken met de Sudeten- Duitsers onder Konrad Henlein en de fascistische Volkspartij van Slo wakije. Zijn verdediger voerde aan, dat hij anti-nazi geweest is en Joden heeft geholpen tijdens de Duitse be zetting. Het werk der Katho lieke volksuniversitei ten breidt zich geleide lijk uit., Deze maand begint in Breda een aantal cursussen'waar voor grote belangstel ling bestaat. Twee Amerikaanse oorlogs bodems zullen Donder dag in Rotterdam aan komen voor 'n vriend schappelijk bezoek, In Oudenbosch wordt door de N.C.B. een gro te landbouwtentoonstel ling gehouden ter gele genheid van het dertig jarig bestaan van de veiling. Intussen is de Mentana-tentoonstel- ling gesloten. Meer dan 6000 bezoekers kwamen er kijken naar de her inneringen uit de Zou- aven-tijd. De feesten te Sas van Gent, ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest der stad zijn met 'n feeërijk vuurwerk besloten. In Bussum werd op drie plaatsen 's nachts inge broken. Het actieve in brekersgilde ontvreem de ruim 2'/i duizend gulden en eenige waar devolle bescheiden. De Venlose politie ar resteerde een dame die er haar beroep van- maakte vrouwen van oorlogsslachtoffers te bedriegen en op te lich ten. Nu geniet zij gast vrijheid in hotel de houten lepel. Ifi Een jongen in Delden reed een auto uit zijn vaders garage. De knaap was Een 75-jarige koster te Hilversum, die meer dan 46 jaar verbonden» was aan de Hervormde Kerk, werd dpor H. M. de Koningin gedeco reerd. ;k Op een stuk heide bij Hilversum werd een landmijn ge vonden. Eenherihne- ring aan voorbije da- de rijkunst echter niet meester en ramde een muur waarachter zijn 7-jarig broertje en een zusje zaten te spelen. De omvallende muur bedolf de kinderen ten gevolge waarvan het jongetje overleed. In Almelo rged een wiel rijder, die een wagen wilde passeren, pardoes tegen een naderende auto op. De man werd vrijwel op slag gedood. >j; Uit het Noordhol- landsch kanaal bij Am sterdam wgrd het lijk opgehalald van een zes tigjarige man, die daar kennelijk bij het zwem men verdronken was. gen. In Sneek werd 'n monument opgericht voor gesneuvelde Ca nadese soldaten. ïjc Vier Canadese journalisten brengen momenteel een bezoek aan ons land en bezichtigen de grote steden en industriecen tra. In Bilthoven wordt een muziekweek georganiseerd ter her denking vap de 15de sterfdag van Dr! Julius Röntgen. In ver band met het aanhou dende warme wepr blijft het luxebad te Scheveninggn voorlopig nog geopend, iets dat slechts zelden voorkomt in deze tijd van 't jaar. In de laatst gehouden gemeente raadsvergadering van Heiloo werd het voorstel van B. en W. tot vast stelling van een regeling om ge- meentecredieten aan particuliere „bouwers" toe te kennen, onder ver band van eerste hypotheek, aange nomen. Wij vinden het voor onze lozers wel interessant om, aan de hand van ons ten dienste staande gegevens en cijfers, in deze materie enige toe lichting te geven. Aangazien de kosten van Woning bouw na de oorlog zéér zijn geste gen en de huren voorlopig zullen worden gehandhaafd volgens het peil van Mei 1940, is door het Rijk bij Ministerieel besluit dd. 17 Jan. 1947 „de financierings-woningbouw 1947" in het leven geroepen. Volgens deze regeling kan het rijk aan particulieren bijdragen en voor schotten geven in de bouwkosten van woningen. !gr kan gegeven wor den een jaarlijkse bijdrage geduren de 10 of 15 jaren ten bedrage van 4 pet. van de niet-rendabele bouw kosten en een bijdrage ineens van de dan vast te stellen nift-rendabele bouwkosten. Daarnaast k"an door het j-ijk een voorschot toegekend wor den van max. 15 pet. van de bouw kosten. Dit voorschot wordt gegeven in de vorm van een geldlening, on der verband van tweede hypotheek voor de duur van 10 jaar met even tuele verlenging tot 15 jaren. Van dit voorschot moet jaarlijks 2 pet. worden afgelost, terwijl men daar over een rente van 4 pet. moet be talen. De particuliere bouwer moet echter beschikken over tenminste 15 pet. van de bouwkosten. Van de resterende 85 pel. zal het rijk, in dien nodig, 15 pet. gevën in de vorm van een geldlening als tw.eede hy potheek. De resterende 70 pet. kan (San opgenomen worden als eerste hypotheek bij particuliere geldschie ters of hypotheekbanken. Deze laatsten echter zijn in 't al gemeen niet genegen een hypothe cair crediet van 70 pet. ter beschik king te stellen, aangezien de hypo theekbanken voor nieuwbouw een maximaal crediet van 75 pet. der taxatie-waarden willen voteren. Hierdoor zou de particuliere wo ningbouw zéér, zoal niet geheel, ge stremd worden. B. en W. van Heiloo nu willen echter niet de taak der particuliere hypotheekbanken overnemen door risico's op zich te nemen, welke on aanvaardbaar zijn. Daarenboven zou het particuliere credietwezen worden ondermijnd. Maar toch dienen de particuliere „bouwers" in de gele genheid gesteld te worden om te bouwenj v Hoe nu de gemeentelijke hypo- theekr.egeling werkt, laten wij hier onder volgen: We nemen aan, dat de bouwkos ten van een woning f 15.000.be dragen, dan komt voor rekening der bouwer 15 pet. (van f 15.000) is f 2250.voor rekening van de ge meente (eerste hypotheek) 70 pet. of f 19.500, rente 4 ptt., afl. 2 pet.; voor rekening van het Rijk (tweede hypotheek) 15 pet. of f 2250.—; rente 4 pet., afl. 2 pet. Na 10 jaren (we nemen aan, dat het Rijk dan de onrendabele bouw kosten uitkeert) bedraagt 't schuld restant:, bij de gemeente f 10.500.— 20 pet.) f 2100.— blijft f 8400.—; bij het Rijk f 2250 f— 20 pet) is f 450 blijft f 1800.—. f 8400.— en f 1800.— ts f 10.200.—. Indien men aanneemt, dat de on rendabele bouwkostén alsdan we derom op f 9600.worden getaxeerd dan zal na 10 jaren een op te nemen hypotheek bedragen f 10.200.'ver minderd met f 9600.—, ofwel f 600.-. De benodigde voorschotten zullen, uitzonderingen in zéér bijzondere gevallen, alléén aan inwoners der gemeente Heiloo verleend worden. Deze moeten mjnstens een jaar in de gemeente gevestigd zijn. Het kan echter ook in bepaalde gevallen zich voordoen, dat een crediet geweigerd moet worden. Het gemeentebestuur kan zich hot recht voorbehoudenzonder opgave van redenen afwijzend op een aan vraag te beschikken. Daar da. risico's voor de gemeente zo klein mogelijk moeten zijn, wordt aan de „bouwer" de plicht opgelegd zijn aanspraken op de jaarlijkse bij drage en de bijdrage ineens aan de gemèente te cederen. Zo de lezer merkt, is deze regeling voör adspirant-..particuliere bou wers" zéér gunstig te noemen. Ons inziens doen ook andere gemeente besturen er goed aan de door de Raad van Heiioo aangenomen rege ling in studie te nemen, ten einde i» woningnood zoveel mogelijk te be perken. Pelgrims mishandeld Verscheidene personen, die het Eucharistisch Congres te Bologna bezochten, zijn, toen zij in hun do-*- pen terugkeerden door een bende beledigd en zelfs mishandeld. De politie moest tussenbeide komen dhr erger te voorkomen. Britse gezanten bij vroegere as-satellieten In verband met het beëindigen van de staat van oorlog tussen Gr.- Brittannië en de vroegere satellier ten van Duitsland door het ratifi- cerén van de vredesverdragen heefi de Britse regering gezanten benoemd in Hongarije, Finland, Bulgarije en Oostenrijk. In èen dezer dagen gehouden bijeenkomst van de Raad van Commissarissen van de N.Z.H. Tramwegmaatschappij zijn belang rijke beslissingen genomen, be langrijk voor de Maatschappij zelve maar ook voor Noord-Hol land. Het belangrijkste punt der bespre kingen was ae vervanging van tram lijnen door busdiensten. Tevens wil men lijnen die niet tot het specifieke vervoersgebied der N.Z.H. behoren aan andere maatschappijen over doen. Het gaat hier vooral om de lijn PurmerendAmsterdam. Deze zal aan de Naco, die practisch het gehele vervoer in de provincie Nrd.- Holland boven het Y in handen heeft, worden overgedaan. Het ligt in de bedoeling dat dit baanvak dan met bussen gereden zal worden, zodat men vanuit de grotere plaat sen in onze provincie een directe aansluiting met de hoofdstad zal hebben. Bij de Noord-Zuid-Hollandsé Ver- voer-Maatschappij zijn dus belang rijke wijzigingen op til. Er zijn door de Raad van Commissarissen in be ginsel beslissingen genomen, al is doorvoering hiervan ook onderhevig aan de medewerking van diverse er bij betrokken gemeentebesturen. De beide tramlijnen benoorden 't "S", AmsterdamVolendam en Am sterdamFurmerend, zouden we gens een continu-verlies reeds vóór de oorlog vervangen worden door twee buslijnen. Het feit, dat de Naco daar een omvangrijk net van bus lijnen had en deze parallel met de tramlijnen werden geëxploiteerd, leidde tot een „afroom-systeem". Na de bezetting heeft het enorm vervoer benoorden het Y dit verlies omgezet in winst, maar of dit op de duur zo zal blijven is aan twijfel onderhevig. Vanwege het vervoer op de spits uren zal echter de lijn Amsterdam Volendam gehandhaafd dienen te blijven, daar het zeer bezwaarlijk zijn zal, dit met bussen op te van ger). Bij de lijn AmsterdamPurme rend zal dit echter wel kunnen. Men heeft zich bij deze plannen evenwel zoveel mogelijk beperking opgelegd, «watbetreft uitgaven aan deviezen. Het meeste materiaal is echter alleen te koop met een grout gedeelte buitenlandse waarden. Nu is de materieeltoestand "op de lijnen benoorden Amsterdam zeer slecht en vergt dit grote onderhouds kosten, terwijl men ook reeds reke ning houdt, met het tijdelijke van het thans gemaakte plan, met het oog op de toekomstige IJtunnel. Tenslotte heeft dit tot de conclu sie geleid, om de dienst Amsterdam —Volendam te gaan onderhouden met de zgn. „luxe" Beynes-rijtuigen die thans op de lijn Amsterdam— Zandvoort rijden, t Het vervoer AmsterdamPurme rend, dat in aanmerking komt voor autobus-exploitatie zal dan worden overgelaten aan de Naco, in ruil voor de exploitatie van de buslijn HaarlemIJmuiden die de NZHVM ter compensatie van de Naco over neemt. Op de lijn Amsterdam Zandvoort zullen de meest moderne tramrijtuigjes worden ijigezet. Tot wielke keuze men hiervoor zal be sluiten, zal nog nader worden be kend gemaakt. In Haarlem zal de laatste stadstram ook worden om gezet in een buslijn, onder -voor waarde, dat de gemeente Haarlem toestemming geeft om de bussen door de binnenstad te laten rijden en als dit laatste gebeurd zal ook de tramlijn Haarlerh-Leiden tvorden opgedoekt en vervangen worden door een bus. Over hpt tijdstip van ingang van dit alles valt nog niets met zeker heid te zeggen, al wend vermoedelijk het voorjaar of midden 1948 hier voor aangenomen. Laagste Overhéidslonen in België verhoogd Het Belgische staatsblad bevat 'n besluit, waarbij wordt overgegaan tot a; 1 passing van de groep van abnormaal lage lonen van personeel in overheidsdienst. De lonen tot een maximum van ongeveer 61.000 frank per jaar worden vermeerderd met een jaarlijkse aanpassingsverj/peding van 4^00 frank. Het besluit zegt. dat deze maat regel is genomen in afwachting van een nieuw stelsel waarbij de le»::- sc-ieal veranderlijk za] zijn naar ge lang van het indexcijfer der hosten van levensonderhoud.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5