Nieuw :ateb ater NEDERLAND IS TELEURGESTELD over de Verenigde Naties OOGSTDANKDAG VAN DE L.T.B. BIJ MARIA IN HEILOO Felle aanval van Wisjinsky op Engeland en Amerika Er is worst en er is goede worsts er is >TERD RKMAAT t voor ons KENDAAL chines nachines ircose Voor Alkmaar en omgeving REDE VAN VAN KLEFFENS U.N.O. niet onpartijdig en zonder effect AAR. VAN KLEFFENS, heeft Donderdagavond te Tarrytown, in 't kader van de „week voor de Verenigde Naties" een rede gehouden, waarin hij betoogde, dat Nederland over het algemeen teleur gesteld is, over de werkzaamheid van de Verenig de Naties. Onze afgevaardigde ontkende, dat een kleine mogendheid in vol vertrouwen zijn belangen kan toevertrouwen aan de verschillende organen der Verenigde Naties De ex-kroonprins en Huize Doorn Geldzending van 1 ton spoorloos Woensdag: 1 dode en 11 gewonden Groter ledental Tweede Kamer? Amerika lid van de Commissie van Drie Regeringsverklaring thans a.s. Dinsdag dat Willibrord begon1 Waarschuwende woorden ran Mgr. Huibers Oorlogspropaganda moet strafbaar worden gesteld Russen bezetten de „Gneisenau" De Indrapoera naar Indië erlandse -leden van de Naties ling aan "de bespre- /erse commissies van ergadering der Ver. eden van de Neder- i als volgt aangewe- Jhr. Snouck Hur- sen," mr. Baron Ben- mheeten en R. Fack en veiligheidseom- itijn en C. Haver onomische en Finan- prof. mr. dr. Beau- lompé en H. Ooster- ale, humanitaire en ssie; prof. dr. Kern- 3inol in de beheer- prof. Beaufort en comrnissTe voor spe- lisaties; mr. Burger 'een; in de com- inistratie en budget; ;ois en prof. Beaufort mmissie; H. Ooster- r Droeze in de' com- permanent hoofd- tgenoemden telkens en als plaatsvervan- tot plaatsvervanger politieke en veilig- A. I. Spits, oud- Suriname. e commissie voor 't ïstuk zullen zitting sen als lid en A. I. ervanger. aanvang bekende Heerhugowaard schilderen; gezel ploma behangen 'erlingen kunnen k schr. te volgen U 218 (K 2264) i\ onze aandacht, lis het is alles' rood.en. zijn. IE BROODFABR. - TELEF. 2869 Annastraat 31 gd A"LKMAAR SPT. JOHN, i: (Eagle-Lion) tianne Brand! pgezette in de aardigd. ur, Zaterdag 7 en 9,30 u. oeg. 18 jaar. a 3641. EPT. ,BERT PRé- LAURENS, vontuur. 18 jaar. rr, Zaterdag 7 en 9,30 u. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11332 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Kleine landen kunnen hun belangen niet toevertrouwen Mr. Van Kleffens herinnerde er aan, dat Nederland immer krachtig geijverd heeft voor internationale organisatie. Nederland gaf zijn steun aan de Volkenbond. Het heeft ook de werkzaamheid van de V.N. met de grootste aandacht gadege slagen, hopende dat de V.N. een onverdeeld succes zouden worden. Drie maatstaven legde Neder land aan, vervat in deze drie vra gen: 1. Is dit een onpartijdige, objectief oordelende organisatie? 2. Is dit een effectieve organisa tie? 3. Is dit een organisatie, aan welke de kleinere mogendheden veilig hun belangen kunnen toe vertrouwen? Naar deze maatstaven gerekend, aldus mr. van Kleffens, hebben wij tot nog toe enkele aangename ver rassingen beleefd, doch alles bijeen geloof'ik, dat wij in Nederland over het algemeen teleurgesteld zijn. Ten aanzien van de vraag betref fende de onpartijdigheid van de V.N. refereerde mr. van Kleffens o.a. aan de Spaanse kwestie. De be voegdheid van de V.N. ten aanzien van de Spaanse kwestie werd sterk in twijfel getrokken, maar de zaak is toch in behandeling genomen. Daarna, aldus mr. van Kleffens, constateerden wij eenzelfde tenden tie in de Indonesische kwestie. Vier leden van de Raad, onder wie de Verenigde Staten, trokken de juris dictie van de raad in twijfel en wensten hieromtrent uitspraak van het Internationaal Gerechtshof. Doch dit werd door een meerder heid van de hand gewezen. „Deze dingen zijn in Nederland niet onopgemerkt gebleven, en zij hebben een slechte indruk gemaakt" Wanneer een openbaar lichaam be gint de rechtsregelen ^ie hun han delingen bepalen, te miskennen, voorspelt dit 'n willekeurig machts- gebruik of de aanvang van zijn eigen ontbinding. Dit is een zeer, zeer gevaarlijke tendentie, en in Nederland zijn wij daarover ten zeerste verontrust. „Wanneer men het Handvest slecht of verkeerd ge steld acht, laten,wij er dan verbe teringen in aanbrengen, doch zo lang het is zoals het daar ligt, moe ten wij ons er geheel en al aan houden." Wat betteft de tweede maatstaf, die van de effectiviteit der V.N., ook hier zijn enige aangename ver rassingen te boekstaven geweest, doch eveneens teleurstellingen. In de Spaanse kwestie heeft een op verkeerde voorlichting gebaseerde actie (daargelaten de twijfelachtige wettigheid hier.van) er meer toe bijgedragen Franco's tevoren wan kele positie in eigen land te verste vigen dan enige andere invloed van buiten af. Ten derde dan de vraag, of een kleinere mogendheid in vol ver trouwen zijn belangen kan toever trouwen aan de verschillende orga nen van de V.N. Bittere ondervin ding doet ons zeggen: neen. Bij de recente behandeling van de Indone sische kwestie moest ik op verschil lende gronden protest en beklag uit brengen, en al die gronden stonden GEEN NEDERLANDSE BEZETTING IN DUITSLAND Van bevoegde zijde wordt me degedeeld, dat de passage in de Troonrede welke zegt dat de noodzakelijke beperking van de uitgaven voor de krijgsmacht er toe zal dwingen, vooreerst geen meerdere taken voor deze krijgs macht op ons te nemen, uitslui tend betekent, dat voor 1948 is af gezien van het deelnemen aan de bezetting van Duitsland. in verband met de wijze waarop de zaak behandeld werd, een manier, welke ten onzen nadele partijdig was. Wij kregen in het geheel geen gelegenheid, zelfs niet de gebruike lijke drie dagen, om onze zaak voor te bereiden. Belanghebbende In donesiërs, de vrijelijk gekozen ver tegenwoordigers va een twaalf millioen mensen, weigerde men te horen. En boven alles ging de Vei ligheidsraad niet ernstig in op de vraag of zij te dezer zake bevoegd heid bezat. Zoals ik reeds zeide, weigerde de raad, ondanks gerezen effnstige twijfel het Internationaal Gerechtshof om zijn oordeel te vra gen, ja, in openbare bijeenkomst werd zelfs verklaard, dat een der gelijk oordeel een hinderlijk dwang buis voor de raad zou kunnen blij ken te zijn". Geen wonder, dat de mensen in Nederland critisch staan tegenover de V.N. Zij hadden zich enthousiast, zij het onder een zeker scepticisme, aangesloten doch zij zijn ernstig te leurgesteld. Zij weten echter, dat zij niet de enigen zijn, die zo teleurge steld en verontrust zijn. Geen non-enemy Op vragen van de he,er Donker in verband met het afgeven van een non-enemy-verklaring aan ex- kroonprins Wilhelm von Hohenzol- lern ter zake van zijn zich in Ne derland bevindende bezittingen, heeft de Minister van Justitie ge antwoord, dat de richtlijnen, welke door het Beheersinstituut worden in acht genomen bij de toepassing van het bepaalde in artikel 34, lid 1 sub f, van het Besluit Vijandelijk Ver mogen (E 133), maken op het ogen blik een onderwerp van nader in terdepartementaal overleg uit. Aan het Beheersinstituut is op 28 j Mei 1947 een aanwijzing gegeven, houdende, dat aan een lid van de voormalige Duitse keizerlijke fami lie een non-enemy-verklaring niet mag worden verleend dan met toe stemming van de ministers van ju stitie, van financiën en van buiten landse zaken. Toen men Donderdag in het post kantoor te Leiden een aangekon digde geldzending uit Alphen aan de Rijn van 100.000 gulden, bestaan de uit 100 briefjes van 1000. in ont vangst dacht te nemen, bleek het pakket gevuld te zijn met oud pa pier. De politie stelt een onderzoek in. Het Republikeinse communique In het Republikeinse communi qué van Donderdag wordt mede gedeeld .dat bij een Nederlandse aanval op Noggkodjadjar op 11 en 12 September 60 Nederlanders zijn gesneuveld. Bij een aanval in de omgeving van Poerbolinggo (M.-Java) had den de Nederlanders 5 doden en enige gewonden verloren. Het Nederlandse communiqué van heden rtieldt, d'at de Neder landse verliezen van Woensdag bedragen 1 gesneuvelde en 11 ge wonden. Op vele plaatsen in de bevrijde gebieden zijn Nederland se patrouilles beschoten. Een Ne derlandse wachtpost verdreef bij Tenggerang <9t> groep van de TNI bestaande uit 50 man. Tjibatoe op West-Java is door 150 man aan gevallen. De aanval werd afge slagen. Op Oost-Java is een Ne derlandse post bij Kebonagoeng door 50 man aangevallen. Ook de ze aanval werd afgeslagen, even als bij Brastagi op Noord-Sumatra toen een detachement door 100 man werd aangevallen. Avondklok op Bali opnieuw ingesteld Met ingang van 22 September wordt de avondklok op Bali we derom gedeeltelijk ingesteld in enkele districten. Overtredingen worden streng gesTraft. aangezien men aanneemt, dat alleen leden van terreurbenden zich aan over tredingen schuldig maken. President van Schaik acht Het nodig In de gisteren gehouden ver gadering van de Tweede Ka mer heeft Mr. van Schaik ter gelegenheid van zijn herbenoe ming tot Kamer-President een rede gehouden, waarin hij als zijn oordeel uitsprak, dat de Kamerleden zö zeer door hun parlementair werk in beslag worden genomen, dat zij vol doende gelegenheid missen de nodige politieke Voorlichting te geven of daardoor vervreemden van maatschappelijk werk, waarin zij.de noden en behoef ten van de bevolking in hun volle diepten kunnen leren ken nen en peilen. Ik ben dan ook, aldus de president, afgeweken van het oordeel, dat ik vroeger had. Bij mij is steeds meer de overtuiging gerijpt, dat het le dental der Kamer te klein ge worden is en dat uitbreiding daarvan ernstige overweging verdient. NIEUWE GENERAAL DER BENEDICTIJNEN Het generaal kapittel van de Orde der Benedictijnen heeft in de plaats van de onlangs overleden titularis Dom Fedele de Stotzingen tot generaal gekozen de Zwitserse Abt Dom Bernard Kolin, van de Abdij van Muri Gries in Zuid-Oos tenrijk. De ouderwetse boerenbruiloft op de L.T.M.-week te Hooit. Tijdens de bruiloft gingen de benen van de vloer. De Verenigde Staten hebben de uitnodiging van Australië en België om als derde mogend heid zitting te nemen in de Drie- iandencommissie. welke zich zal bezig houden met het Indonesi sche probleem, aanvaard. Reuter weet nog te melden, dat als mogelijke Amerikaanse ver tegenwoordiger, die naast Paul Henri Spaak en Herberte Evatt in de commissie zou zitting nemen, prof. Francis B. Sayre genoemd wordt. Prof. Sayre is een speciale medewerker van Marshall en voor zitter van de beheersraad der V. N. In de gisteren geftouden vergade ring van de Iweede Kamer, deel de de voorzitter mede, (Zat van de regering bericht is ontvangen dat tengevolge van de omstandlg- neid, dat de luitenant-gouverneur- generaal later uit de V. S. is te ruggekeerd, dan aanvankelijk be oogd werd, het beraad van het ka binet nog niet zover gevorderd is. dat deze week een verklaring in zake Indonesië kan worden afge legd. De regering zal daartoe gaarne a.s. Dinsdag in staat ge steld worden. De Voorzitter deelde verder nog mede, dat het zijn voornemen" is de Kamer daartoe a.s. Dinsdag te een uur bijeen te roepen. Het ligt in zijn voornemen de beraadslagingen over de regeringsverklaring nog diezelfde dag eventueel laat in de middag te doen aanvangen en ze daarna des avonds te doen voort zetten. Ook zijn de interpellaties Hacke en Vondeling, resp. over de bak kerijstaking en de prijzen der landbouwproducten toegevoegd aan de agenda voor deze vergadering. De Raad van Ministers is Don derdagmorgen in buitengewone zit- rng bijeengeweest. De besprekingen, die werden bijgewoond door de luit- gouverneur-generaal Dr. H. J. van Mook en de Commissie-Generaal hebben geduurd van tien uur tot half één. Zaandamse kantoorhouder der P.T.T. in arrest De Rijksrecherche heeft de Zaan dammer B. B. de Wit gearresteerd, die een agentschap van de Posterijen aan de Westzijde te Zaandam be heerde en in die functie te hoge oorti berekende voor ter verzending aangeboden poststukken. Het onder zoek aangaande de tijd waarover de malversaties zijn gepleegd en het bedrag der verduisterde gelden, duurt nog voort. „De ware roem van Hollands glorie ligt in 't werk DE SEPTEMBERBEDEVAART van de Haarlemse L.T.B. was dit maal bedoeld als dankdag voor de oogst. Daarom was in het programma ook een hulde bij Sint Willibrord opgenomen, daarom brachten de leden hun vruchten van de grond rond het altaar in de grote bedevaartskapel, en daarom was niemand minder dan de beminde Bisschop zelf des middags meegekomen, om het plechtig lof mee te vieren niet alleen, maar om zijn man nen van de boeren- en tuindersstand toe te spreken over de eer van Maria. BIRMA 1 Januari onafhankelijk? De Britse minister voor Birma, Lord Listowel, heeft medegedeeld, dat de Britse regering de wet op de- onafhankelijkheid van Birma vóór Kerstmis hoopt te kunnen af kondigen, zodat de Birmanen tegen Nieuwjaar hun onafhankelijkheids dag zouden kunnen hebben. Een heildronk op hei bruidspaar tijdens de boerenbruiloft op de LT.M.-week te Hoorn. Maar het meest waren daarom de L.T.B.-leden wederom in zo groot getal opgekomen en men kwam rondom de „Kapel" bijna ruimte tekort, om de tientallen bussen en autocars, waarmee de duizenden van Noord en Zuid waren gekomen, een plaats te geven. Ruim vijf en twintig honderd zijn er wel geteld en de kerk puilde uit toen Dom Gerritsen van Egmond er des mor gens het plechtig offer opdroeg. De vaandels stonden weer in groot ge tal rondom het altaar geschaard en de vruchten der aarde lagen op en - rond tafels aan de voet van het priesterkoor opgestapeld: prachtig fruit, malse boter, verse groenten en zovele andere producten van de akker. Pater Gerritsen, de offeraar, mocht er over beschikken en hij besteedde al dit moois uit aan de ziekenhuizen en de kloosters in de omgeving. Oogstdank Pastoor Cleophas. die mededeel de, dat hij in verband met zijn on langs afgekomen benoeming tot pastoor te Watèringen voor zijn ad viseursschap zal moeten bedanken, hield wellicht dus voor de laat ste maal voorlopig in deze kring onder de H. Mis, die ook door vele geestelijke adviseurs werd bijge woond, de predikatie, welke hij ook door zijn tekstwoord uit het boek Leviticus aanstonds in het kader van de dag plaatste: „Wan neer gij zult verzameld hebben alle vruchten van uw land, zult gij een feestdag voor de Heer bereiden". Hij wees er op, dat hét nu voor de 27e maal is, dat deze processie spe ciaal van.de L.T.B.-leden naar het heiligdom van Maria in Heiloo, wordt gehouden. Zelden zijn er zo veel deelnemers geweest als van daag. Die processie was aanvanke lijk bedoeld als een boetetocht, ge boren uit de zware crisisjaren van dertig. De nieuwe tijden brengen weer nieuwe moeilijkheden en het schijnt wel, alsof de toestand in de land- en tuinbouw weer even erg, of misschien wel erger zal worden als voor de oorlog. Als goede kinderen van de Hemel se Vader moeten wij er echter wel aan denken, dat wij niet altijd al leen moeten vragen, maar ook eens moeten danken. Daarom is het zo goed, als wij onze gaven aanbieden aan Maria, om daardoor Haar Zoon te eren. Als wij dat doen, mogen wij op onze beurt ook weer tot Haar smeken, nu wij weer zorgvol le tijden beleven. De wereld wordt gedrukt door de dreiging van een nieuw noodlot. Maria zal uitkomst- kunnen geven. Dit wil pastoor Cleophas gaarne nog eens onderstrepen, nu hij als adviseur afscheid neemt, hij dankte allen in» het bijzonder voor de stichting en het heerlijke voorbeeld van godsvrucht, zovele malen in dit Heiligdom van Maria gegeven. Ik heb. aldus spr. de L.T.B.-ers leren liefhebben met geheel mijn hart, en ik hoop, dat velen mij in hun .gebed zullen blijven gedenken. Bidt ook veel voor elkanders wel zijn en voor het welzijn van het komende geslacht. Willibrord geëerd In een begeesterend betoog heeft na een korte pauze na de H. Mis, de zeereerw. heer prof. Hammer- stein van het groot-seminarie, ter wijl de honderden mannen zich schaarden rondom het beeld van Sint Willibrord het was juist 12 uur en men bad eerst gezamenlijk het Angelus aan de land- en de tuinbouwers de taak voor gehou den het erfdeel der vaderen te handhaven, dat Sint Willibrord ons gebracht heeft. Hij is onder de va derlandse Heiligen, die ons hun goede diensten aanbieden, een der groótsten Hij was vijftig jaren lang de heilige werker hier in deze ge westen en vreemdeling als bij ,eens was mocht hij later terecht getuigen: ik heb wortel geschoten in een roemrijk volk. Zijn grootheid valt buiten menselijke maat, wij danken aan hem het beste dat ons volk be„'t de ware roem van Ne derlands glorie ligt in het werk dat Willibrord begon. Hij was de moe dige geloofsheld, dc ware bescha- ver, de trouwe zoon van de Kerk, die ons verbond met de Kerk van Rome en die eenheid vurig bemin de. Zo moeten oqk wij, in deze woelige tijden, met hun geestelijke gevaren, in onze standsorganisaties een en onverdeeld blijven, onder de leiding van de Bisschoppen, die ver bonden zijn met Rome. Alles, wat op maatschappelijk en economisch gebied gepresteerd wordt, kan ons goed toeschijnen, maar de geest waaruit hetvoort gekomen is, mag ons niet ontglip pen, dat is de ware christelijke geest, eens hier door Willibrord ge bracht. De Bisschop spreekt In de middag begon het plechtig lof in de grote kapel, die de bin nenschrijdende Bisschop, mgr. J. P. Huibers, het „Sacerdos et Pontifex" toezong. De hoogeerw. deken Nieu- wenhuizen van Alfen aan de Rijn celebreerde het Lof, dat in verband met de enorma processie, die al spoedig moest beginnen,later bui ten bij het grote rustaltaar werd voortgezet. Hier hield mgr. Huibers een predikatie naaraanleiding van de tekst: Komen wij met vertrou wen tot de troon der genade. Wij zend op hot karakter van de dag als dankfeest voor de oogst, vroeg mgr. zich af, wie meer Gods welda den zouden waarderen dan zij, die dagelijks getuigen zijn van de gro te wonderen die God in de natuur voor ons wrocht? Gij hebt nu uw gaven als symbool geofferd, maar gij moet altijd en overal en in alles Vervolg op pag, 2 H.K.H. Prinses Juliana brengt een bezoek aan de Land- en Tuin bouwtentoonstelling te Oudenbosch. Zij werd door het bestuur bij haar aankomst met bloemen verwelkomd. MARSHALL'S 4 VOORSTELLEN AFGEWEZEN Wisjinsky, de vertegenwoordi ger van de Sowjet-Unie, heeft gisteren tijdens zijn rede op de algemene vergadering der Ver. Naties een hevige aanval gedaan op Engeland en de Ver. Staten, welke landen hij beschuldigde van afwijken der beginselen der Ver. Naties en zelfs schending der resoluties. Het voorstel van Mar shall tot vorming van een inte rim-commissie voor vrede en vei ligheid wees Wisjinksky van de hand. Hij acht dit voorstel in strijd met het Handvest. De Ver. Staten en Engeland zijn, zo zei Wisjinsky, niet bereid te ont wapenen en belemmeren de ont wapening in het algemeen. De atoomwapens moesten buiten de wet gesteld worden. De Sowjet-Uni'e, zo vervolgde hij. konin geen geval inmenging van vreemde mogendheden in haar atoomkrachtproductie toestaan, maar zij was bereid zich te onder werpen aan een strikt internationale controle. Naar zijn mening zijn de Truman- leer en het plan-Marshall inbreu ken op de beginselen der V.N. en een poging der Ver. Staten om andere landen hun politiek voor te schrijven. De zogenaamde hulp van Amerika aan Griekenland en Tur kije wordt gebruikt als een politiek wapen. Het plan-Marshall is een poging de Europese staten afhan kelijk te maken van Amerikaanse monopolies en om Europa in twee kampen te verdelen en een blok te vormen, dat de Sowjet-Unie vijan dig gezind is. De Westerse mogend heden, zo ging hij verder, willen Duitslands zware industrie, vooral die in het Ruhrgebied, tot de voor naamste economische basis van Amerika in Europa maken. De algemene vergadering moet volgëns Wisjinsky maatregelen treffen n.a.v. de volgende „afwij kingen van de door haar gegeven richtlijnen": de aanwezigheid van Britse troepen in Griekenland en Transjordanië, de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in China, Ar- gentinië's reactie op de resolutie Slopende Denen moeten het wrak verlaten De Sowjets hebben een aantal Denen, die bezig waren met het slopen van het wrak van de „Gnei senau", die ten zuiden van het Deense eiland Falster gezonken is, bevolen het wrak te verlaten. De Russen motiveerden hun bevel door te zeggen dat alle wrakken in de Oostzee van vroegere Duitse sche pen aan de Sovijet-Unie behoren. De Denen weigerden echter het schip te verlaten waarop de Sowjets het wrak hebben bezet. Twaalf Denen worden aan boord gevangen gehouden. De „Gneisenau" was een schip van 25000 ton. Het Deense ministerie van buitenlandse zaken stelt een onderzoek in. der V.N. aangaande Spanje en ten slotte: het falen van Zuid-Afrika bij het trachten naar een beheers overeenkomst voor Zuid-West- Afrika. Met nadruk verklaarde Wi sjinsky: „De gebeurtenissen in Indonesië kunnen slechts als een daad van agressie worden be schouwd". Hij trok vervolgens hevig te velde tegen oórlogsophitsing, waarvan hij de Amerikaanse pers en andere instituten beschuldigde, evenals acht prominente Amerikanen, onder wie de afgevaardigde John Foster Dulles. Wisjinsky deed vervolgens het voorstel de atoomwapens in de na tionale bewapening af te schaffen. Hij goot zijn voorstel in de vorm van een resolutie. Hij stelde eveneens voor, dat alle regeringen oorlogspropaganda straf baar zouden stellen. Daarop oefende Wisjinsky critiek op redevoeringen van Winston Churchill en diens zoon. Hij achtte deze een uiting van de pogingen van sommige Britse kringen om de zaak des vredes te benadelen. Hij vroeg zich ook af, waarom twee jaar na de oorlog de s'tafchefs van het Engelse en Amerikaanse leger nog gezamenlijk in Washington zit ten. Daarop gaf hij een opsomming van hetgeen hij de stromingen der oorlogspropaganda in de Verenigde Staten noemde. Hiertoe behoren: vrees voor de Sowjet-Unie, welke .vrees levendig wordt gehouden door lastercam pagnes, verder: openlijke propa ganda voor toeneming der bewa pening en verbetering van het atoomwapen en openlijke propa ganda voor een aanval op de Sow jet-Unie, „zolang zij nog geacht wordt zwak te zijn". Voor het eerst weer met betalende passagiers Donderdagavond Is het m.s. „Indrapoera", een van de twee grote passagiersschepen van de Rotterdamsche Lloyd, die het oor logsgeweld overleefden, voor de eerste maal na de bevrijding met gewone, d.w.z. betalende Neder landse passagiers naar Batavia vertrokken. Onder de 732 passagiers voor meer dan twee derde deel mannen bevinden zich vele planters en ander technisch mannelijk en vrou welijk administratief personeel, van cultuurondernemingen. Verder een groot aantal onderwijzers, verpleeg sters, zakenlieden en enige predi kanten. De „Indrapoera" heeft behalve passagiers onder meer ook nog 1300 dozen met Niwin-Kerstpakketten aan boord. Zoals men weet nam de „Kota Inten" enige weken geleden de eerste zending van deze pakket ten ten getale van 3000 dozen mee. Dit was de eerste maal na vele jaren, dat er aan de Lloydkade weer een dergelijke ouderwetse drukke heerste, van vele honderden passagiers, uitgeleide gedaan door verwanten en vrienden, die bleven wuiven en roepen, tot de afstand tussen schip en kade daarvoor te groot geworden was.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1