Nieuw Hatta wil een referendum vóór of tegen separatisme BESCHOUWINGEN rond de Millioenen-nota TEN SEN Voor Alkmaar en omgeving Hervatting der onderhandelingen wordt te Batavia verwacht De Stichting voor de Landbouw en de algemene politiek renhuis" r b r u g lankondiging el, Kraanbuurt Heemskerk ;t beemster DIT BLAD! Donderdag: 5 doden en 23 gewonden Franse katholieke onderwijzers Tokio bedreigd door overstromingen Heeft de journalist een beroepsgeheim? Toch wijziging in Brits kabinet De kinderbijslag voor zelfstandigen dijvle 14.90—15.40; 4500 I11.20; grove 11; driel. p 8.40; 3500 kg slabonen )0 aardapp.: bevelan- 0; bl. eigenh. 8.508.60; i 7.60—8. iUIZEN, 19 Sept. 34.400 kg aardappplen -9; witte eigenh. 7.80 7.60—9; Schotten 7.20; 10.50—10.80; grve 11— 4.60: nep 8.20—8.60; 300 >0; 1900 kg slabonen 76 kg witte kool 7.20 kg rode 6.8010.60; 8800 1—5.90; 1200 kg groene IK, 19 Sept. Aange- l kg aardapp.: Bevelan- 70; eigenh. 8: 15.000 kg 0—9.90; 13.000 kg groene .000 kg gele 3.60—8.70; tte kool 7.40—10.10; 3000 4.60—18.10; 2500 kg uien 5000 kg bieten 5.50 slabonen 83—102; 600 kg 17 70: B 26; 3500 Stuks 5—81; 600 kg druiven Erankenthalers 7982 jIK, 18 Sept. Beve- —8.10; eigenh. 7.908; uw 8.90—9.10; blauwe —9; rode kool 4.708; witte 4.10—7.80: groene ?n I 5.40—7.80; II 3.10— i; peen I 3.505.80; II I 6.50—7.20; uien 10.90— 10.90—11.20: driel. 6.20— 509.30: slabonen 57 ?n 2846; bloemkool I 6, andijvie 5.5010.60; ms 21—25. EN. 18 Sept. Aange- 61 vaartuigen: 11988 pd 1.08 per pd.; 1160 pd. •1.97; 217 pd fuikaal 2.20 AG 20 SEPTEMBER JM I (301 M) KRO: 7.15 Ochtendgym.; 7.30 I; 8.00 Nieuws; 8.15 gr. ar de kleuters; 10.15 gr. :kenbezoek; 11.25 Boek- 12.00 Angelus; 12.30 ing; 12.38 Lunchconcert Strijdkrachten; 13.30 t; 14.00 gr. pl.; 14.30 De 15.00 Voor de jonge- nge kunstenaars stellen L5.45 Musette klanken; ogische causerie; 17.00 18.00 Piano; 18.15 Jour- ekoverzicht; 18.30 Ned. n; 19.00 Nieuws en 19.20 Kareol-Septet; jptzending; 20.00 Het 5 Actualiteiten; 20.15 man; 20.30 Lichtbaken eeve; 21.00 „Negen heit 00 gr. pl.; 22.40 Avond- Nieuws en gr. pl. FM II (415 M) VARA: 7.15 Ochtendgym.; 8.00 ;r. pl.; 10.20 Dagboek- 5 Goois kamermuziek- 1.00 Voor de arbeiders; 'arcassola en zijn orkest 14.00 Het Ned. lied.; :orkest; 15.00 Lezing; koperkwartet; 15.45 gr. Ier Sextet; 17.00 Sport; 9.00 Robert Schumann's 0 Nieuws; 21.30 Om- 22.00 Spot niet met (hoorspel)23.00 Het 5 Dansmuziek. \G- en ZONDAG- id 7.30 tot 11 uur eg 3 tot 6 uur 1 7.30 tot 11 uur ing voorbehouden DAGKAARTEN -beid en zeep melkers, Sept.—22 Nov. 1947) nkaarten van de be- itreiking in dit jaar iers, veehouders en nber 24 uur. ;ijp, Graft en West- 12 uur letters AK; .30 uur. >t. 9 3012 uur, let ters LZ. -12 uur. ïur. et. 9,3012 uur, let- ers LZ. -12 uur letters AG; —11,30 u. lett. OZ. aber '47, 912 uur. a Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; id alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11333 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, TeL 2046 (adm.), 2047 (Ted-), K 2200. HOORN; Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank communiqué ïder- De Nederlandse delegatie tijdens de opening van de Verenigde Naties. V.l.nj". mr. J. H. W. van Royen, Snouck Hurgonje, Burger en Beaufort, tijdens de rede van Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Volgens neutrale kringen te Ba tavia meent men, dat de vooruit zichten op een vreedzame oplos sing van het Nederlands-Indone sisch geschil beter zijn dan ooit sinds het begin van de „politio nele actie". Het bericht, dat de Verenigde Staten het derde lid van de com missie \an 3 zouden kunnen zijn, werd zowel door de Nederlanders als door de Indonesiërs goed ont vangen. Neutrale waarnëmers zijn van mening, dat de verbetering in het begin van deze week is ingetreden, toen Sjarifoeddin in zijn verzoenen de rede verklaarde, vol vertrouwen te zijn, dat een basis voor een com promis zou kunnen worden bereikt. Hij duidde hierbij aan, dat de repu blikeinse regering dóór bemidde ling van de commissie van 3 tot een compromis hoopte te geraken, op welks rlaleving de Verenigde Staten een toezicht zouden garanderen. Waarnejners geloven, dat, indien de Nederlanders daartoe bereid waren, de overeenkomst van Ling- gadjati be% middel zou kunnen zijn om hierdoor over het dode punt te geraken. Daar de „politionele actie" niet voleindigd was en daardoor de Nederlanders faalden in hun opzet recht en orde te stellen, zijn zij er niet in geslaagd Indonesië te ope nen, aldus economische waarne mers. Naar schatting kost Neder land het op de been houden van ongeveer 120 duizend militairen in Indonesië 350 duizend pond sterling per dag. Deze financiële uitputting tezamen met het stijgende tolgeld voor ongevallen, welke een dagge middelde bedragen van 4 doden en 7 gewonden, maken het. niettegen staande order van de Veiligheids raad om het vuren te staken, zeer ■noodzakelijk, dat er spoedig een oplossing komt. Twee weken geleden verwachtte Vragen subsidiëring bijz. onderwijs PARIJS, 19/9 (AFP). Tijdens het 26e congres der federatie van katholieke onderwijzers in Frank rijk, dat momenteel*'op Montmartre gehouden wordt, werd voorgesteld dat de federatie zich zal aansluiten bij de C.F.T.C., het Franse verbond van christelijke werklieden, ten einde daardoor te bereiken, dat ste.uh zal worden verkregen voor de" eisen, welke de katholieke on derwijzers aan de regering hebben gesteld, o.m. de gelijkstelling in bezoldiging van de katholieke on derwijzers aan de z.g. vrije scholen, welke achterstaat bij die van de onderwijzers der openbare scholen. Voorts wordt aangedrongen op sub sidiëring van het katholiek onder wijs, niet alleen voor de reeds be staande, maar ook voor de op te richten scholen. De voorstellers wijzen er op, dat in verscheiden Europese landen de gelijkstelling van openbare en bijzondere scho len bestaat. Bovendien zal de vrije school in niet geringe mate de thans overbelaste openbare school kun nen ontlasten. Wanneer de rege ring er toe mocht overgaan de bij zondere scholen op te heffen, zou zij in de onmogelijkheid ^verkeren de leerlingen in haar scholen op te nemen. Het vrije onderwijs is in het algemeen belgng en een waar borg voor de vrijheid. Over deze voorstellen zal de volgende week worden gestemd. Belgische Middenstand gaat staken Als protest tegen de drastische maatregelen die de Belgische re- gemg heeft getroffen om de duur te van het levensonderhoud te be strijden, heeft de Belgische Mid denstandsbond besloten alle win kels en handelshuizen op 23 en 24 September te sluiten. In een reso lutie eist de Middenstandsbond in het bijzonder de onmiddellijke li quidatie van het ministerie van ravitaillering en vrijheid van handel. men een hervatting van de opruk naar Djokja en voleindiging van het politioneel optreden. Welingelichte kringen menen echter, dat sinds het bezoek van dr. van Mook aan Amerika, het waarschijnlijk is, dat de kans om door bovengenoemde maatregelen tot een oplossing te geraken, merk baar is verminderd. Zij waren vol hoop, dat beide partijen bereid zouden zijn de onderhandelingen te hervatten. Dr. van Mook vertrekt morgen Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van dr. van Mook om Zondag a.s. uit Nederland naar Ba tavia te vertrekken. President Soe- kawati zalvoor een kort verblijf naar Parijs vertrekken en vandaar uit naar Batavia terugkeren. Het Nederlands van Vrijdag meldt, dat de Nei landse verliezen Donderdag be droegen 5 gesneuvelden en 23 ge wonden. Het communiqué zegt voorts, dat de republikeinen in strijd met internationale afspraken, voortdu rend de normale ontwikkelings gang in de bevrijde gebieden blij ven verstoren. Steeds moet worden opgetreden tegen agressieve bewapende troepen en saboteurs. In het communiqué wordt geconstateerd, dat bij een aanval op Nederlandse bivaks be oosten Djatibarang op West-Java, de republikeinen gebruik maken van dumdum-munitie. Een Japans officier sneuvelde bij de verdrijving van republikeinse troepen in de omgeving van de Wijnkoopsbaai op de Zuidkust van Java. In het gebied van Medan be- I vrijdden Nederlandse troepen 117 ontvoerde Chinezen. Het Franse persbureau meldt nog, dat in het communiqué wordt be vestigd, dat de republikeinse minis ter van godsdienstzaken, Ahmad Asjari, zich in Palembang onder bewaking bevindt. NIEUWE POLITIEK DER REPUBLIEK? De Republikeinse regering heeft, na kennis genomen te hebben van de gezichtspunten van alle politie ke partijen, aan het werkcomité van de K.N.I.P. nieuwe politieke richtlijnen voorgelegd om langs deze lijnen tot een vreedzame op lossing van het geschil te geraken. Men veronderstelt, dat deze nieuwe richtlijnen Zondag zuilen worden gepubliceerd. Het Republikeinse communique Het Republikeinse communique van Vrijdagavond meldt Nederland se activiteit in de sectors Malang en Modjokerto. Vijftien Nederland se militairen zijn gedood en gewond te Wonomerto, z.o. van Salatiga. Op midden-Ja,va hebben de Nederlan ders de laatste vier dagen pogingen gedaan Karanganjar ten oosten van Gombong te omsingelen. De republikeinse vicepresident, Mohammed Hatta, daagde Vrijdag te Fort de Koek de Nederlanders uit een internationaal gecontro leerd referendum te laten hou den, waarbij 9 millioen inwoners vrijelijk kunnen kiezen of zij de huidige republiek wensen dan wel „kleine, door Nederland ge controleerde marionettenstaten". Hatta deed dit voorstel in een in terview na aankomst van de Australische en Franse i consuls te Fort de Koek. De consuls hadden een lange conferentie met Hatta, wgprna zij de omgeving van Fort de Koek bezichtigden. De 2 Britse waarnemers, die meereisden in specteerden de Indonesische'front lijn, 25 km. ten Westen van Padang. Hatta zeide voorts, dat de republi keinse regering van Sumatra het aanbod van Sjarifoeddin onder steunt, nl om de onderhandelingen met de'Nederlanders te hernieuwen mogelijk op basis van Linggadjati, mits een derde mogendheid toezicht houdt op de onderhandelingen, ten einde eenzijdige Nederlandse inter pretaties van eventuele toekomstige overeenkomsten te verhinderen. Hatta vervolgde met te zeggen, dat hij persoonlijk de voort te zet ten strijd voor de Indonesische on afhankelijkheid vanuit het binnen land op Sumatra zou leiden, indien de Nederlanders weigeren te on derhandelen en naar Djogja zouden opmarcheren. Hatta zeide, dat de ware kracht van het separatistisch streven te Palembang, Padang en op de Oostkust van Sumatra zou blijken, indien de Nederlanders het aanbod van de republiek zouden accepteren. Volgens Hatta staat 70% van de bevolking afwijzend tegenover het separatistische stre ven van de Malinogebieden. Hij gaf toe, dat de order om de vijandelijkheden te staken, niet effectief was gebleken. Hij noemde de door de Nederlanders voorge stelde demarcatielijnen van het Ne derlands gebied „Van Mook's droom demarcatie". Hatta besloot met te zeggen, dat hij uit Pema- tang Siantar (de republikeinse hoofdstad van Sumatra) was ont snapt een uur. voordat deze stad door Nederlandse troepen werd be zet. Talrijke doden en duizenden daklozen Het r»mtal personen dat is omge komen bjj de overstromingen in Japan, die het gevolg zijn van 'n tyfoon, wordt van geallieerde zjj- de geschat op 2000 en het aantal daklozen raamt men op 200.000. Het Japanse ministerie van bin nenlandse zaken deelde mede, dat Donderdag 644 personen zijn ver dronken. Nieuwe overstromingen bedreigen evenwel de niet-gebombardeerde noordwestelijke buitenwijken van Tokio, waar een half millioen men sen wonen. Met de evacuatie van vrouwen en kinderen is reeds be gonnen. 35.000 bewoners van Itsji- noseki, die reeds dagen op daken en in bomen vertoeven zijn ook per vliegtuig van het nodige voorzien. Amerikaanse vliegtuigen hebben levensmiddelen en medicamenten uitgeworpen voor 350 passagiers van een trein, die sinds vier dagen ten gevolge van overstromingen te Itsjinoseki (noord-Hondo) geïso leerd zijn. Het water, dat de trein omringt, is thans aan het teruglopen. Toen het water zijn hoogste stand bereikt had, waren de reizigers ge dwongen bovenop de wagons te klimmen. Later werd gemeld, dat de 350 passagiers van de trein burgers uit geallieerde landen zich in veiligheid hebben weten te brengen na een mars van 16 km. door over stroomde gebieden. FRANSE DIEPZEEDUIKER VESTIGDE RECORD en overleed daarna De bekende Franse diepzee duiker Maurice Argues, leider van een team voor onderzoekingen on der water, is in een ziekenhuis te Toulon bverleden, nadat hij ge tracht had het afdalingsrecord op zijn naam te brengen. Tijdens een duikproef ter hoogte van Kaap Ce- pet nabij Toulon, waarbij hij in 4 minuten en 25 seconden tot een diepte van 120 meter afdaalde. Het hij weten, dat hij het vorige record gebroken had. Daar men verder niets meer van hem ver nam, werd hij opgehaald en bleek bewusteloos 'te zijn. Het Europese record van de Zweedse ingenieur Arne Zetter- man, dat in 1945 gevestigd werd, is door Fargues met 10 meter ver- betera. De heer Lunshof komt voor de Rechtbank De heer H. A. Lunshof, Hoofdre dacteur van Elseviers Weekblad zal op Woensdag 1 October voor de Vierde Kamer van de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam te rechtstaan, omdat hij geweigerd heeft de naam te noemen van de gene, die hem de notulen van Ling gadjati heeft verstrekt. Voor die weigering beriep hij zich op het journalistiek beroepsgeheim. Dit is de eerste maal, dat een journalist wordt vervolgd wegens weigering om getuigenis af te leg gen over iets, dat hem in zijn be roep is toevertrouwd. Als Juridisch raadsman van de heer Lunshof zal optreden mr. S. Gerbrandy. MARSHAL GAAT SPREKEN MET TRUMAN Een woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie bij de V. N. heeft meegedeeld, dat Marshall Zondag naar Washington zal gaan om met president Truman over de voedseltoestand, zowel in de V. S. als in het buitenland', te spreken. Het onderhoud zou geen betrek king hebben op de ontwikkeling in de Assemblee. Marshall zal Maaijdag weer te Flusing Mea dows zijn. Van gezaghebbende zijde word,t meegedeeld, dat vermoedelijk bin nen veertien dagen dè Britse eer ste minister, Clement Attlee, ka binetswijzigingen zal aankondigen die van ingrijpender aard zijn dan elke mutatie die tot dusver in het Britse kabinet heeft plaats gehad. Men neemt aan, dat*Attlee, Be- vin, Morrison, Cripps en Dalton gehandhaafd blijven. Er zijn, al dus Reuter, vele aanwijzingen voor de verwijdering van een aantal ministers, maar het is niet bekend wie hun plaatsen zullen innemen. Oostenrijkse krijgsgevangenen in Rusland werden volgens een beschikking van Stalin vrijge laten en op transport gesteld naar Oostenrijk, waar zij door een grote menigte verwelkomd werden. PLECHTIGE HOOGMIS Voor afgevaardigden der Ver. Naties De Nederlandse afgevaardigde, Prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort OFM, de enige priester onder de gedele geerden bij de algemene vergade ring der V.N., zal Zondag in de Kathedraal van Sint Patricius te New-York ter gelegenheid van de algemene vergadering een plechtige Hoogmis opdragen. Alle delegaties bij de V.N. zijn uitgenodigd de H. Mis bij te wonen. Ook Kardinaal Spellman (V.S.), Kardinaal Motta (Brazilië) en Kar dinaal Guevara (Peru) zullen bij de plechtigheid aanwezig zijn. DE ALGEMENE LANDBOUW POLITIEK was het onderwerp van het tweede gedeelte van de L.T.B.-districtsvergadering, die Vrij dag te Alkmaar is gehouden. In dit verband bracht de voorztiter, de heer Groen, enige kwesties ter sprake, die leven rondom de Stich ting van de Landbouw. Naar aan leiding van de huidige moeilijk heden in de land- en tuinbouw is men in de Stichting van de Land bouw der provincie Zuid-Holland tot het besluit gekomen, zich uit de Stichting terug te trekken. De heer Groen is het daarmede niet eens. Hij vindt het een demonstra tie, die niet bereikt wat men wil. Men breekt er b.v. de huidige rege- ringspolitiek niet mee. Wel ver speelt men een groot belang: de samenwerking, welke zich in de Stichting demonstreert, gaat er stuk door en dat krijgen we niet meer zo gauw tenpg. Daarmee gaat, ge zien de universele ^rnnenstellihg van de Stichting, ook een stuk ter bevordering van de sociale vrede teloor. Daarom wil spr. de Stich ting handhaven en hij vraagt er de mening der afgevaardigden over. De meeste sprekers geven te ken nen, dat zij in het algemeen met de zienswijze van de voorzitter ac- coord gaan. Men ziet wel in, dat de Stichting niet geworden is, wat men had verwacht, maar dat komt ook door de bijzondere omstandig heden van het ogenblik. Slechts een afgevaardigde liet zich tegen de Stichting horen, hij beschouwde haar als een stootblok voor de rege ring. Aridere sprekers wilden de Stichting handhaven en versterken, maar hadden wel wensen: leeft de Stichting niet op te grote voet? En laat men opletten, dat de Stichting niet „alles" wordt; onze eigen orga nisaties moeten het voornaamste zijn en blijven. De heer Groen was van oordeel, dat het de minister is, die dege dachte propageert, dat de Stichting een soort regeringsorgaan is. Dit is niet zo. De Stichting is trouwens niet publiekrechtelijk. De minister staat op* het standpunt, dat de Stichting geen critiek mag oefenen, nu de regering met haar geregeld overleg pleegt. Dat kan de Stich ting natuurlijk niet aanvaarden. Zij wil graag overleg plegen, maar haar vrijheid van critiek behouden. Zo wil spr. ook de opmerking ver staan, dat op de eerste plaats de vrije organisatie moet worden hoog gehouden. Het geld wordt niet over de balk gegooid; er is een groot apparaat, maar dat is nodig en met de uitgetrokken bedragen kan men maar moeilijk de benodigde ge schikte ambtenaren aanstellen. Uit de besprekingen meende de voorzitter wel te mogen conclu deren, dat de vergadering op het standpunt staat, dat de Stichting gehandhaafd moet worden en dat met name de katholieke organi satie zich niet uit de Stichting moet terugtrekken, omdat het voortbe staan van de Stichting ook voor de verdere toekomst van groot belang is te achten. Regeringspolitiek De afdeling Akersloot dringt er in een voorstel op aan, de kwestie van de algemene landbouwpolitiek in het oog te houden, indien de tegenstelling, welke nu zichtbaar wordt tussen de regering en de ge organiseerde landbouw, niet op korte termijn wordt opgelost. In dti verband dringt Akersloot er krachtig op aan, dat nu eindelijk een regeling tot stand komt voor de kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen. Wat is een kleine zelfstandige, vraagt de voorzitter. De een wil het in de bedrijfsgrootte zoeken, de ander in bepaling van de inkomengrens enz. De practische regeling is niet zo eenvoudig, over het principe bestaat geen verschil van mening. In verband met een opmerking, of het geen tijd wordt, dat van wege de K.V.P. een interpellatie wordt aangevraagd, geeft de voor zitter als zijn mening te kennen, dat het aanvragen"1 van een inter pellatie het slechtste middel is om de landbouwpolitiek te verbeteren. De zaak heeft dit kan spreker verzekeren op het ogenblik de zeer ernstige aandacht van de katholieke fractie. De afd. Alkmaar besprak o.a. de kwestie van - de pachtprijzen. De secretaris deelt mede, dat "thans een verhoging van 20 pet. wordt toegestaan. De voorzitter consta teert, dat de Staat de pachtprijzen in de Wieringermeer verhoogt. Ook de kwestie van de huishuren, ver band houdend met het onderhoud van huizen, is urgent. Wat de overige algemene poli tiek betreft, werd twijfel geuit, of het wel juist is, dat de regering een subsidiepoliitek op de prijzen van de eerste levensbehoeften hand haaft, die ten goede komt aan iedereen, ongeacht zijn inkomsten. Die subsidie komt uit het z.g. Landbouw-egalisatiefonds, dat het oude Land bouw-crisisfonds ver vangt. In dit v.erband kwamen ook de heffingen op de export e.d. ter sprake. In het algemeen werd tot voorzichtigheid omtrent dergelijke heffingen aangespoord. Ook enige punten van Landbouw- herstel kwamen ter sprake. Zo vroeg de kring Alkmaar, ook eens te doen beginnen met het oprui men van bunkers op cultuurgron den. Inlichtingen werden gevraagd over de heffing van de onderne mingsbelasting, die 12 pet. zou ko men te bedraggn. Burgemeester El ders vestigde er de aandacht op, dat daarin ook een heffingspercen tage zit. dat door de gemeente wordt vastgesteld! De heer de Wijs meen de, dat de betrokkenen plaatselijk attent moeten zijn op deze zaak, die toch nogai behoorlijke propor ties .dreigt aan te nemen. Gepleit wordt nog voor lagere contributie voor de kleinste bollen- teeltbedrijven. De kring Alkmaar had nog enige wensen op dit ge bied. Het H.B. zal hier aandacht aan schenken, maar het blijkt wel, dat in sommige gevallen de klach ten nogal eens overdreven zijn. Er moeten algemene regelen zijn, maar er zal gedaan worden wat moge lijk is. Hoe staat het met het T.b.c.-fonds, vroeg de kring West-Friesland? Er zijn 3000 leden, zegt de secretaris, maar om financieel verantwoord te zijn, moeten er 6500 zijn. De Rijp was van mening, dat het, in verband met de nieuwe zieken fondsregeling, "voordeliger is bij een bestaand fonds aan te sluiten. Het bestuur acht het eigen T.b.c.-fonds nog actueel en acht de genoemde „voordeliger" regeling nogal pro blematisch. Maar: er moeten mini mum 6500 leden zijn. Overigens zal het bestuur de zaak, mede op aan dringen van de heer Weel (Lange- dijk) nader onderzoeken. De landbouwscholen De kring Alkmaar bepleitte ves tiging van een lagere landbouw school in Alkmaar (of Heiloo), lie ve!1 dan in Egmond-Binnen, zoals -het plan schijnt te zijn. De voor zitter verklaart nog, dat hij het artikeltje in het N.N.H.D. van 13 Sept. jl. o.a. heeft geschreven met de bedoeling om te laten uitkomen, dat de zaak niet vastgelopen is op het overleg met de organisaties. De voorzitter gaf verder een toelich ting op de gang van zaken zoals deze tot nog toe gevolgd werd met betrekking tot de verdeling der scholen. Het schema van het depar tement acht de K.N.B.T.B. thans onaanvaardbaar. Spr. herhaalt wat hij geschreven heeft, nl. dat als de organisatie de zaak' niet kan op lossen, men ze in de volle open baarheid zal brengen. Nadat de heer ir. van Alfen een woordje heeft gesproken over de katholieke Landbouwwinterschool te Höorn. werd tot het derde en laatste gedeelte van deze districts dag overgegaan. n l DE MINISTER van financiën geeft vervolgens in de milli- oenennota zeer terecht uiting aan de onzekerheid, die nog steeds be staat ten aanzien van de mate van de buitenlandse hulpverlening. In het kader van het plan-Marshall is 1 het nog niet mogelijk om redelijk verantwoorde schattingen te doen omtrent de omvang van import en export en van het niveau van de algemene bedrijvigheid. Dat wij het zonder de hulp der Ver. Staten niet kunnen stellen, behoeft niet meer te worden uitge legd. Op'het ogenblik gaat het er echter om, hoe wij worden gehol pen en of wij lang of kort op de buitenlandse hulp moeten wachten. Meer dan ooit geldt thans: „Wie vlug helpt, helpt dubbel". Het on aangename van het plan-Marshall is vooral dit, dat alles zo langzaam gaat, al mogen wij wat de duur van de 16 landen-conferentie te Parijs betreft, eigenlijk nog niet klagen. Zoèls bekend wordt Maandag de slotzitting van dat congres ter be handeling van het plan-Marshall gehouden en zal het eindrapport aan de Ver. Staten worden aange boden. Maar wat dan? Hoeveel maanden zullen er dan nog over heen gaan voor er effectieve hulp komt. Zal het Amerikaanse Con gres zich zonder slag of stoot bij dg voornemens van Marshall en. de wensen van Europa neerleggen? Heeft enkele weken geleden de Re publikeinse voorzitter van de Se naatscommissie voor buitenlandse zaken Vanderberg niet betoogd, dat geen blanco cheques aan Europa ter beschikking moeten worden ge steld? Wij zullen goed doen de buiten landse hulp voor het komende jaar om een begrotingsterm te gebrui ken pro-memorie te waarderen, d.w.z. in onzekerheid of de hulp komt en hoe groot die hulp zal zijn. Indien buitenlandse hulp achter wege blijft, dan is het niet moge lijk al onze behoeften aan materi alen en grondstoffen te verzekeren en dan spreekt het vanzelf, dat de wederopbouw in grote mate zou wórden geremd, de ontevredenheid toe zou nemen en het communisme in de kaart zou worden gespeeld. Het is 'in dit verband ook wel nuttig eens een andere vorm van hulpverlening te onderzoeken, die een minder kunstmatig karakter heeft dan het plan-Marshall. Min. Lieftinck heeft, aan de vooravond van het indienen Van zijn Milli- oenennota, te Londen een rede ge houden op een bijeenkomst van het internationale monetaire fonds en van de Wereldbank. De minister sprak hier uitvoerig over het pro bleem: Duitsland. Duitsland, aldus de minister, is niet alleen de voor naamste bron van een groot deel van ons huidig lijden, doch vormt tevens een essentieel onderdeel van een hersteld Europa. Indien Duits land weer op een gezonde basis wil worden geplaatst, zodat het voor zijn invoer kan betalen, is het ab soluut noodzakelijk, dat het verkeer tussen Duitsland en de andere Euro pese landen, vooral met de aan grenzende landen, in volle omvang wordt hersteld en wel zo spoedig mogelijk. Dit zou Amerika wel wat meer dollars kosten dan 't thans aan zijn zóne ten koste legt, doch uiteindelijk zal het veel eco nomischer blijken te zijn. De geal lieerde bevelhebbers van de bezette zónes hebben de nadruk gelegd op het belang van de ontwikkeling van de Duitse uitvoer. Maar hoe zal men de Duitse goederen kopen in dien de Duitse grenzen zelf voor export van onze goederen gesloten worden gehouden? Nederland bezit een uitstekende haven voor trans port naar Duitsland en wij zijn in staat de Duitse arbeiders van be paalde levensmiddelen te voojyien. Nu gaat er af en toe nog groenten naar de belt. Laat men hiervoor dollars beschikbaar stellen dan kun nen wij op onze beurt Duitse pro ducten kopen. Hier kwam het be toog van minister Lieftinck in het kort op neer. Inderdaad, wanneer Amerika op deze wijze hulp zou verlenen, wa ren wij vlugger en beter geholpen dan met het plan-Marshall. De minister geeft verder, om een ander punt aan te raken, opnieuw te kennen dat ter financiering der noodzakelijke investeringen en ove rige behoeften als ter bestrijding van het gevaar van inflatie, op voering van de besparingen in hoge mate gewenst is. Wij achten het meer dan nodig bij dit punt, eens langer stil te staan dan misschien met het oog op de vele andere gedachten, die naar aanleiding van de Millioenennota opkomen, is toegelaten. Wij zullen nu echter niet ingaan op de, vooral in deze tijd economische nuttigheid van sparen. Dat hebben wij vroeger al gedaan. Feit is dat er thans wei nig wordt gespaard. Dat blijkt uit de cijfers van de spaarbanken. De inlagen overtreffen slechts in be perkte mate de terugbetalingen. Wat is hiervan de oorzaak? Uiter aard ook het feit, dat velen niet in staat zijn te sparen. Maar naar onze mening is de voornaamste oorzaak gelegen in de overheidsmaatregelen van de laatste tijd. Dit overheids optreden heeft in de maatschappij gewerkt als gif, dat de mentaliteit der mensen totaal heeft veranderd. Het gewone volk heeft van huis uit altijd al een zekere vrees voor banken gehad. Het vond het vei liger zijn spaargelden in de oude kous te stoppen. Het zag en ziet grotendeels nog niet in, dat daar mede het economisch voordeel van sparen verloren gaat door dat het geld zodoende niet in het verkeer wordt gebracht, wat wel geschiedt als men het bij de bank plaatst. Maar als we in deze tijd moeten constateren, dat de Fiscale Recher che, gebruik makend van de ophef fing van het Bankgeheim, alle spaarders afgaat en de spaarbank boekjes wil inzien om te constate ren of de posten van inleg wel overeen kunnen komen met, wat zjj deze ambtenaren menen dat kan zijn gespaard, dan kan het niet anders of het gewone volk, de mas sa krijgt de vrees te pakken zijn geld naar de spaarbank te brengen. Is het wonder, dat men overal waar i(ien komt, op vergaderingen, in treinen en in gezelschap opmer kingen hoort als: „Ik breng nooit geen geld meer naar de bank" of nog erger; „Ik spaar niet meer want Piet Lieftinck gaat er toch maar mee heen". En laten de mi nister en zijn ambtenaren nu niet gaan beweren, dat het zwarte han delaren zijn die dit zeggen. Neen, dat zijn gezonde leden van ons volk. die zich zeer terecht ergeren aan het ontactische en on-psycho- logische optreden van de Fiscale Recherche. En het mooiste van al les is nog, dat de minister dan nog durft aankomen met een^spaarr/tm- pagne.Het is eigenlijk om te lachen wanneer het niet zo in-treurig ge noemd moet worden. Laat de mi nister de zorg voor het sparen maar over aan de particqlierc spaarban ken. Dat hebben deze instellingen altijd uitstekend verzorgd. Zij heb ben ook nog altijd op tijd de rente betaald, terwijl de Rijkspostspaar bank lang leve de ambtenarij nog steeds jaren achter is met de rentebetaling. De minister doet be ter inplaats van spaar-kruistochten voor te bereiden, aan dit ontactische optreden van pie Fiscale Recherche zo spoedig mogelijk een einde te maken. Al zullen deze ambtelijke bezoeken aan de spaarders, in de meeste gevallen, voor.hen geen na delige gevolgen teweeg brengen, staat het vast, dat velen bang wor den om de oud-Hollandse deugd van spaarzaamheid te beoefenen. Men gaat dan handelen volgens de stelregel, dat de zuinigheid de wijs heid bedriegt. ©ok op het uitdelen van zeker heidsstellingen zou critiek te leve ren zijn. Dat hier soms van wille keur en ondeskundigheid tegen woordig kan ieder ambtenaar'wor- den sprake zijn, kan niet wor den ontkend. De wijze waarop deze ippatrege- len worden uitgevoerd herinnert ons nog altijd aan het Duitse op treden. Tenslotte: De minister verwacht een vermindering van'de kosten van de expeditie in ïndië voor herstel van orde en rust. Hiervoor raamt de bewindsman de uitgaven op 281 millioen of 66 millioen minder dan over 1947. Het komt ons voor. dat deze raming een slag in de lucht is. De richting, die de regering t.a.v. het Indische beleid wil^ en zaj vol gen. is nog niet duidelijk. Of is het onderbrengen van deze post onder de uitgaven van aflonend karakter een symbool dat Indië voor goed voor ons verloren zal zijn? Onze slotconclusie kan niet an ders zijn dan deze. dat onze situ atie nog steeds precair is en dat de minister van financiën, die on tegenzeggelijk bekwaam is en wiens arbeidskracht voor velen in de lande een voorbeeld is, nog voor 'n zware taak staat. M. P. JANSSEN. De dochter van de vroegere gouverneur-generaal van NecLIndië mej. Christine Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, is dezer dagen in de Verenigde Staten in het huwelijk getreden met Mr. Fendall Marbury Claggett.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1