Landbouwtentoonstelling - Winkelweek Speciale kaasdagen FILMS VAN DE WEEK Bloembollenveilingsvereniging ,West-Friesland" PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 20 September 1947 BEGRAFENIS ANKE SERVAES UIT OUDE TIJDEN KNIPCURSUS K.F.C. FILMKEURING Tribunaal te Alkmaar Twee Alkmaarders VOOR HET BIJZONDER CERECHTSHOF SLUITINGSDRAVERIJEN op 't Sportpark te Alkmaar Marktberichten ZOALS IN DIVERSE CENTRA van ons land de maand Sep tember staat in het teken van de landbouwtentoonstelling, zo kent ook Alkmaar haar jaarlijkse show van die dieren en producten, welke in deze streek bovenmate uitblinken en in kwa liteit het hoogst staan aangeschreven. Hier staat bij de organisa toren echter niet uitsluitend „het tentoonstellen" voor. Men krijgt bij deze wijze van handelen nl. voor de keuring 'n beter overzicht van het met zo bijzondere zorg gejokte materiaal en de gekweek te producten in ons rayon, terwijl het verder voor de deelnemers een stimulans is en dit geldt meer uitsluitend voor de fokkers van stamboekvee om de hoogste graad van uniformiteit en kwaliteit te bereiken, nodig voor de lonende afzet van het folcvee. Zo zal dan op 24 September a.s. in onze gemeente weer een keur- collectie van vee. paarden, schapen, varkens en landbouw-producten te aanschouwen zijn, waarvoor wij allen onze belangstelling hebbSn te tonen. Bij de gedachte, dat er wel licht teveel tentoonstellingen zijn, dient men toch altijd rekening te houden met de omstandigheid, dat deze steeds plaats vinden in de centja' van bepaalde streken, waar van de inwoners niet steeds gele genheid hebben deze show's in ogenschouw te nemen o£ daarvoor in het geheel geen interesse heb ben. Alkmaar kan zich gelukkig prij zen te behoren tot die plaatsen, die wèl een landbouwtentoonstelling hebben. Immers de organisatie daarvan in onze centrum-gemeente wijst er duidelijk op, dat wij nauw verbonden zijn met het platteland, daaraan onze voordelen hebben zo als onze gemeente voordelen kan bieden aan de bewoners van onze omgeving. Voor beide partijen staan er dus belangen van zó grote waar de, dat men alles in 't werk dient te stellen, om zich daaraan dienst baar te maken. WINKELWEEK Hier ligt dan o.a. de grondslag van het werk der c^ontact-commis- sie. die in 1946 voor ae moeilijke overgang ndar een meer hersteld zakenleven, geboren werd als een overbruggings-orgaan tussen het gemeentebestuur en de winkelstand. Toen haar eerste taak, die bestond uit het verlenen van medewerking tot het herleven van de kaasmarkt, tot, een goed einde was gebracht, is hét contact ontstaan met dc drie kringen van de landbouw-organisa- ties, tot uitvoering van gezamen lijke acties, waarvoor vooral de pe riode, waarin de landbouwtentoon stelling valt. zich bij uitstek leent, Dan is de gelegenheid daar om we derzijds te tonen, welke voortgang men in 't afgelopen jaar heeft be reikt. De in 1946 georganiseerde winkelweek is hiervan een spre kend voorbeeld geweest en heeft aan de hand van de ondervonden waardering aangetoond, dat wij op de goede weg zijn. Ook dit jaar zal dit evenement niet ontbreken. De contactcommissie, die thans een hechtere basis heeft gevonden door de directe samenwerking met de jilaatseli.ike middenstandsverenigin- gen. benut wederom de landbouw tentoonstelling, om de.nauwe band. dié er tussen stad en land bestaat, nauwer aan te halen. WINKELWEEK-EMBLEEM Zo kunt U dit jaar het streven naar samenwerking vastgelegd zien in een voor deze commissie door Jos. M. Linnenbank ontwor pen waarmerk, waarin met alle daagse voorwerpen in eenvoudige lijnen een voor ieder verstaan baar embleem is uitgevoerd. Ont staan n.l.Wuit initiatief van het gemeentebestuur, vormt het stads wapen het middelpunt, dat het voornaamste kenmerk der stad, de handel, waarvoor als beeld de weegschaal gekozen werd, omvat houdt. Het nauwe verband met landbouw en industrie is uitge beeld met resp. korenaren en fa brieksschoorstenen. I>e naam van de commissie verbindt dan de af zonderlijke figuren tot één ge heel, dat aanduidt, dat zij dc scha kel wil vormen tussen de figu ren onderling. Dit is dit jaar uitgangspunt ge weest voor de komende actie, waar aan een belangrijk groter aantal winkeliers deelneemt dan in 1946. Hierbij *zullen Alkmaars ingezete nen en zij van ver daar buiten, dit streven moeten zien als een poging, om een bijdrage te leveren aan sa menwerking van stad en land. Be steedt dus van 23 September t.m. 1. October a.s. meer dan normale be langstelling aan het stadsbeeld met zijn prachtige etalages. Evenals dit bij de landbouwten toonstelling het geval moet zijn, diehen we waardering te hebben voor het streven van de midden stand, om in deze nog zo moeilijke tijd het beste te brengen wat be reikbaar is. Men moet steeds bedenken, dat de tijdsomstandigheden nog abnor maal zijn en daarnaast óók, dat wij het hier in Holland werkelijk in vele opzichten beter hebben dan in menig ander land. Wanneer het publiek nu voldoende begrip toont voor de allesbehalve prettige ma' nier van zaken-doen door de win- keliers en deze laatsten van hun kant al het mogelijke doen, om de geringè voorraden zo billijk moge lijk te verdelen, dan bereiken we ook op dit terrein een niet te on derschatten succes en leveren wij allen tesamen een bijdrage aan het -o nodige wederzijdse vertrouwen. SPECIALE KAASDAGEN Reeds vele jaren ohtbreckt aan de landbouwtentoonstelling te Alk maar een afd. zuivel. Alkmaar vormt met haar kaasmarkt het middelpunt voor de afzet van dit product en heeft de daarvoor no dige reclame over de gehele wereld uitgedragen. Wij moeten op dit ge bied actief blijven. Vandaar dat bij de komende gebeurtenissen de zui vel is ingeschakeld in de vorm van twee speciale kaasdagen. Laat het dan nog een bescheiden begin zijn, maar in het achterpand van hét Waaggebouw zult U op 24 en 26 September dé resultaten kunnen zien van de door de plaatselijke kaashandelaren en -winkeliers tot uitvoering gebrachte plannen. Op 26 September dient de kaasmarkt eens""de bijzondere belangstelling te hebben van Alkmaars ingezetenen. Aan de tentoonstelling in 't Waag- pand wordt voor de bezoekers nog een attractie verbonden, die herin neringen aan het voor de oorlog normale gebruik «Si oproepen. Meer zeggen we niet! U kunt bij een bezoek misschien tot de géluk kigen behoren. RINGRIJDERIJ Op de middag van de landbouw- dag zal mén op de Laat het steeds zo populaire, doch in onze gemeen te bijna niet, gehouden ringsteken kunnen aanschouwen. Een groot aantal rijders heeft zich hiervoor aangemeld en men kan er van overtuigd zijn, dat een bezoek aan deze attractie veel bevrediging zal geven. Als bijzonderheid kan hier bij nog worden vermeld, dat de ge bruikelijke wagentjes ontbreken, docl> dat de deelnemers deze be- henaigheidsstukjes ..te paard" zul len uitvoeren. Houdt dus ook de middag van 24 September voor een bezoek aan het ringsteken vrij. Gedurende de komende feestweek bestaat er gelegenheid tot deel name aan georganiseerde wedstrij den.-Zo heeft de contact-commis sie haar waarmerk in puzzle- vorm laten uitvoeren, waarvan het geheel te bezichtigen is in de etalage van de Kunsthandel J. W. A. Heuseveldf, Langestraat, hoek van de Boschstraat. Met uitzon dering van 5 delen, zijn de overi ge 171 stukken bij de deelnemen de zaken ondergebracht. Opgege ven moet worden, welke delen ontbreken. Dan is er een klcuren- wedstrijd. Een bepaalde kleur overheerst. Deze kleur dient men op te geven, benevens het aantal daarvan aangetroffen kaarten. Op de raambiljetten bij de deelne mers zijn voor deze wedstrijden alle gegevens vermeld. Een uitgelezen serie prijzen, door dc deelnemers ter beschikking ge steld. is voor de goede oplossers ter beschikking. De verloting van deze prijzen zou de contactcommissie eian degenen, die daartoe de wens te kennen ge ven willen overlaten. Bpreilct wordt dan een alge hele openbaarheid van deze verlo ting. waarbij partijdigheid is uit gesloten. Personen boven 20 jaar. die zieh voor dit werk beschikbaar willen stellen, geven zich zo spoe dig mopeliik schriftelijk op bij het secretariaat: Stuartstraat 91, Alk maar. Zijn er meer gegadigden dan nodig geoordeeld wordt, dan zal bij loting worden uitgemakt, wie zijn aangewezen. Alles tesamen genomen vragen wij voor de komende feestweek uw belangstelling voor: 23 September: 7 uur n.m. Opening Winkelweek. 24 September: Landbouwtentoonstelling. Korenbeurs-tentoonstelling. Zuiveltentoonstelling in de Waag. 2 uur R in gr ij der ij op dc Laat. 26 September: Kaasmarkt met 7Aiivcltentoon- ling in de Waag. En daarbij als omliisting t.m. 1 Oc tober de winkelweek. Alkmaar wil in de komende da gen het bewijs leveren, dat zij dc centrum-gemeente van dit gewest is waarbij zij bet beste zal bieden wat in deze tijd bereikbaar is. Met uw interesse voor. al '1 gebo- dene (en laten we dan vooral wat Onder grote belangstelling word gisterenmorgen het stoffelijk over schot van de schrijfster Anke Ser- vaes 1en grave gedragen. De H. Mis van Requiem werd in de St. Jo- sephkerk door Dom A. Beekman O.S.B. opgedragen, die ook de plechtigheid op het R.K. Kerkhof in Bergen verrichtte. Een schat van bloemen dekte de baar. Aan het eind van de begra fenis dankte Rein Valkhoff persoon lijk voor de getoonde belangstel ling, terwijl hij ook dc heren dok toren in zijn dank betrok. VAN „EERLIJKE" VINDER TOT EERLIJKE VINDER Enige dagen geleden berichtten wij, dat mevr. S. uit de Lindenlaan een tas met „inhoud had verloren. Van de inhoud werden haar slechts een aantal brieven, alsmede een gouden ring, teruggestuurd, vergö- zeld «an een anoniem briefje. De tas niet de zich daarin bevindende contanten, alsmede een textielkaart, kon de anonieme schrijver zelf goed gebruiken. Het berichtje in de dag bladen hieromtrent heeft de „eer lijke" vinder blijkbaar een slape loze nacht bezorgd, want gisteren ontving mevr. S. de tas met reste rende inhoud terug, wederom met een anoniem schrijven, waarin de vinder spijt betuigt over bet ge beurde. ONEERLIJKE WERKSTER Een alleenwonende oude dame, wonende aan de Kennemerstraat- weg, bemerkte de laatste tijd, dat zij enkele gouden sieraden miste. Zij uitte tegen de politie het ver moeden, dat de werkster, die iedere Woensdag kwam, hiervan Wel meer zop afweten. De politie stelde zich de afgelo pen Woensdag verdekt op en toen de werkster, die van Duitse af komst is, huiswaarts wilde keren, werd zij aangehouden en haar net bureau van politie gebracht, al- waffr zij werd gefouilleerd. Inder daad trof men weer enkele siera den aan. waarna zij spoedig be kende Ook de andere diefstallen le hebben gepleegd. Een déél van de gestolen goederen kon worden ach terhaald. Runmolens '9 SEPT. Aeldert Evertsz mocht volgens besluit van 19 Sept. 1574 zijn runmolen zetten bij de Roo- toren. Dit besluit was uitvloeisel van een redds eerder genomen beslissing, waarbij werd bepaald dat zij die hun runmolens dooi de strijd in 1573 hadden verloren, elk 5 snees land zouden krijgen van het land bij de zoutketen Of zoveel minder als nodig zou zijn. Dat krijgen bestond in het ruilen van roede tegen roede togen het erf waar de molens hadden ge staan. Mocht het een of 't ander groter blijken te z jn, dan zou het meerdere worden betaald. De be nodigde grond voor ophoging moest buiten de stad worden ge haald. royaler zijn met vlaggen) zullen de inspanningen van de deelnemende zaken en organisaties beloond wor den met een ongekend succes. BAKKERIJTENTOON STELLING In Het Wapen van Heemskerk zal op 23 en 24 September een ten toonstelling worden gehouden van de*inzendingen voor de Bakkers- vakwedArijd van de R. K. Bak- kerspar.roonsboncl. gewest Noord- Holland. Circa 500 leden va# deze bond hebben voor deze tentoon stelling'werkstukken op het gebied van brood-, koek- en banketbak kerij ingezonden en zullen mede dingen naar de talrijke fraaie prij zen. bekers en medailles, w.o. di verse kampioensprijzen voor pa troons en gezellen. Deze eerste vakwedstrijd na de bevrijding zal tevens worden gehouden ter gele genheid van de viering van het 15- jarig bestaan van het Gewest Nrd. Holland van de R. K. Bakkerspa troonsbond. Op de tentoonstelling zullen ook verschillende stands te bezichtigen zijn van firma's in bak kersartikelen. zoals van Wessanen, Hero' de Jager, v. d. Molen, Ber nards, Pa. Goed en de fa. Hart- land. Er zal dus zowel voor het publiek als voor de vakmensen veel interesants te zien zijn: de tentoonstelling wordt Dinsdagmid dag door de Burgemeester van Alkmaar officieel geopend en daar na om 3 uur voor het publiek open gesteld. Men verzuime dus niet deze dagen eens een kijkje te ne men in Het Wapen van Heems kerk. DE KAASMARKT Als het elf slaat op de Waag- toren en de bezoekers wachten op het rijden der paardjes, is het reeds druk. voor deze tijd yan het jaar althans, op en rond de kaasmarkt. Van het begin af aan was de handel erg stug en het reeds de voorgaande week voorspelde feit, nl. de verdere daling van de prijs, deed zich dan ook voor. Weer vier centen minder dan de vorige week, was aldra het zeggen en ja hoor. De prijs, die kwart over elf tot stand kwam. was f 1.34, dus vier cent lager dan dc vorige week. Het aantal bezoekers loopt ,ook geleidelijk aan terug, want het mooie weer is voorbij en do vacan- ties zitten er op. Een klein gezelschap Engelsen was nogal druk doende niet filmen. De aanvoer was 38.000 kilo. DIE FRIESE BRUG TOCH Doordat tijdens het remmen de voet van de chauffeur van de pe daal gleed, reed een auto, die twee kermiswagens trok, tegen het hek werk van de Friese brug aan. De schade was gering. I'IANO-AVOND COR DE «KOOI v Zo mochen we dan na vele ja ren, voor een bijkans uitverkocht huis een piano-avond beleven, die in ons sterke herinneringen wak ker riep aan de grote muzikale ge beurtenissen van voor de oorlog. Cor de Groot is Nederlander, maai' als pianist Van internatio naal formaat en past alzo in het kader van Smétterlin, P. Schramm e.a. De concertgever speelde uit sluitend Chopin, maar op wel zeer bijzondere, toch volkomen artistiek verantwoorde wijze. Het zou wel eens waar kunnen zijn, dat hij ten opzichte van de juiste visie op Chopin een openbaring heeft ge daan, of facetten van deze com ponist hééft belicht welke tot dus ver onbekend waren. Cor de Groot heeft alle sensuele beschrijvingen, welke we in de mu- ziek-geschiedeni# over Chopin kun nen vinden, practisch volkomen genegeerd, maar in dit genie, zui ver de musicus gezocht en hem volkomen ontdaan van de hyper romantische sfeer, zonder welke men zich deze componist nu een maal niet kon voprstellen. De pia nist heeft de enorme en geniale structuur van Chopin's klavier-mu- ziek volkomen helder en duidelijk tot verklankiftg gebracht en hier mede ons geleerd dat in het werk van Chopin een grote dosis muziek aanwezig is. De Polonaise-Fantaisie op. 61, drie Mazurka's, de Noctur ne op. 48 en het Scherzo, vormden voor de aandachtige luisteraar een wereld van muzikale ontdekkingen. Na depauze de 24 Preludes, vier cn twintig impressie's die ons boei den door zuiver muzikale, en rhyt- mische spanningen, in volmaakt technisch meesterschap gereprodu ceerd. Het publiek was zeer enthousiast, het liet de pianist niet zonder toe gift vertrekken, en kreeg alzo nog een prachtige Mazurka als dessert. We hopen in de toekomst op een reprise, maar. dan met een gevari eerd programma, zoals we ook dat van een mcester-pianist kunnen verwachten. W. Schreurs. Zoals reeds eerder werd aangekon- digdp openen wij voóf de lezers van dit blad een schriftelijke cursus in het palroontekenen, knippen en naaien. U kunt het dus thuis leren. Het zijn we kelijkse flessen, rijk geïll. met voorbeelden. Tijdens de cursus wordt u met raad en daad in uw naaiwerk bijgestaan door ervaren leerkrachten. In de 7e les maakt u al een leuk jurkje. Het les geld bedraagt 75 ct. per les. zon der verdere kosten. Zij die aan deze cursus wensen deel te nemen gelieven duidelijk naam en adres schriftelijk op te geven. Op de enveloppe vermelden „Naaicursus ILMO" bureau van dit blad. (Advertentie.) JAMBOREE-BELEVENISSEN A.s. Zondag-* en Maandagavond om 8 uur zal er, naar aanleiding van de 11. gehouden Jamboree, een lezing met film gehouden worden door verkenner G. Kroon over zijn belevenissen op de Jamboree de la Paix te Moisson in Frankrijk, in het Patronaatsgebouw, Varnebroek, met medewerking van de band The Banjo Gita Stars. Kaarten hiervoor kunnen worden afgehaald bij hopman Grooff, Eike lenbergstraat 54, Alkmaar. De staf der Don Boscogroep. ALKMAARSE W.S.V. „DE JEEP 1945" Op 11 en 12 October a.s. organi seert bovengenoemde vereniging wandeltochten over afstanden van 20 en 30 km. Het met zorg uitge kozen parcours voert langs ver schillende mooie plekjes in de om geving van Alkmaar. Aan deze wandeltochten kunnen reeds per sonen vanaf 12 jaar deel nemen. Aan een ieder, die deze tocht vol brengt, zal een fraaie medaille worden uitgereikt. Bezichtigt ook vanaf a.s. Maan dag onze etalage op het gebied van de wandelsport bij de heer P. Klein, Fnidsen, hoek Nieuwstraat. Alle inlichtingen worden gaarne verstrekt door het secretariaat: Fnidsen 50, Alkmaar. FEESTAVONDEN 25-JAKIG BESTAAN ST. JOSEPH- PAROCHIE Wij herinneren de parochianen en vrienden van de St. Joseph- parochie aan onze mededeling, dat de toegangsbewijzen en program ma's voor' de feestavonden op 1, 3 en 4 October te verkrijgen zijn op Zondag 21 en Zondag 28 Septem ber, tussen 10.30 en 12 uur, in het Patronaqtssgebouw aan 't Varne broek. Opgevoerd wordt „De Spook trein" door het gezelschap Cante- cleer. VAN ANDER RAS Voor de tweede maal vond in Het Gulden Vlies gisteravond de op voering plaats van dit toneelspel door S.T.A.R.T. Wederom hebben velen genoten van dit stuk, hetwelk tot onderwerp heeft het probleem \an blank en zwart in het Zuiden voor Noord-Amerika. Na de eerste opvoering gaven we reeds een meer uitvoerige beschouwing over „pel en spelers. Opnieuw V'Ci'den wij ge troffen door de sublieme vertolking van de negerrol door Joh. Schmttz. Dat het publiek de zaal was bij na gevuld het spel waaiMeerae, bleek uit het daverend applaus. OUBRENGST COLLECTE De bruto-opbrengst van de col lecte. gehouden t.b.v. de Prins Bernhardstichting, bedraagt f 1127. APOTHEEK Dê Zondags- en nachtdienst van de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Wanna, Ritsevoort 5. KAASMARKTBEZOEK DAALT MET SPRONGEN In vergelijking met de hoogtijda gen, die we dit séizoen op de Kaasmarkt mochten beleven, was er gisteren maar een handjevol bezoe kers naar Alkmaar getogen. Ook het weer werkte niet bepaald mee. De kleine korte, maar soms hevige buien, deden het publiek sneller dan anders van het Waagplein weggaan. De vreemdelingen die de Kaas markt gisteren bezochten, waren voor het merendeel .van Franse af komst. Verder was er nog een groepje padvinders uit Indonesië, dat o.l.v. Akeela van Dongen, be halve de kaasmarkt ook het stad huis. het Huis mét de Kogel en een hofje heeft bezocht, Mevr. de Dou airière van Foreest bood de pad vinders een tea aan. De aanvoer bedroeg, zoals wij gisteren reeds publiceerden, 13 sta pels fabrieks- en 4 stapels boeren kaas, totaal 38.000 kg. Victoria-Theater De Franse film Metropolitain, wel ke deze week in Victoria-Theater de hoofdschotel uitmaakt is er een van dc bekende Fransei makelij en waarin liefde en jalouzie de hoofd rol vormen. Het is niet een der beste films èn de geschiedenis, welke er in wordt behandeld is tamelijk verward. Bovendien is ook op de kleding in enige scenes aanmerking te ma ken, zodat de leeftijdsgrens van 18 jaar zeker in acht dient te worden genomen. Een oud-filmpje van Stan Laurel en Oliver Hardey en uitgebreid nieuws vormen 't voorprogramma. Alkm. Bioscooptheater In het A.B.T. draait deze week het nieuwe product van het komieke duo Stan Laurel en Olivier Hardy. „Zeebonken". Een film, waarin dit tweetal speelt, behoeft geen nadere aanbeveling voor dê liefhebbers. Vooraf gaat een spannende cow boy-film „Dc' Hand van het Gezag" Diverse vechtpartijen worden het publiek voorgezet, hetgeen gisteren avond zeer in de smaak viel. Met het wekelijkse nieuws dus een in teressant programma in het A.S.T. Cinema Amcricain De film ,.De Stad der Zonde" is vermoedelijk één van die films, die een bioscoop-exploitant verplicht is te huren, wil hij de kans krijgen ook nog enkele gpede filrps te be machtigen. Het is een Amerikaans product, waarvan maar weinig goeds is te zèggtn. Louisiana, in déze film hét Parijs van Amerika genoemd is hier de stad, waar eén loterij-bende oppermachtig is. Een Draufganger- type komt ten tonele, om de strijd tegen de bende aan te binden, nadat hij vooraf zijn hart verpand had aan de dochter van het hoofd van de bende. Een imitatie-zondvldêd, die na het bezwijken van een stuwdam het water van de Missisippi over de stad doet stromen, vermocht op ons geen indruk te maken. Ook het bij- programma Was matig. "r Harmonie Theater Na enkele mooie voorfilms in het journaal, o.a. een zeer mooie film over China, draait in de Harmonie deze week een der beste detective films der Britse Studio's, n.l. „Moord onder narcose", naar de roman van Christine Brand. De film zelf is een aaneenschakeling van moorden en véndenkfngen, zich afspelend in de operatiezaal van een noodziekenhuis in Engeland. Al moge Scotland-Yard alles weten en kunnen achterhalen, tégen de finesses van de medische wetenschap, die vaak zo nauw de grenzen van dood en leven passe ren, is dit orgaan niet opgewassen. Beurtelings zijn de chirurg, de nar- cótiseur en de nurses in verdenking en met spanning wordt de bezoeker meegesleept door al deze onderzoe kingen door de rechercheur van Scotland Yard, Natuurlijk speelt liefde en jaloezie een rol en als de detective voor de oplossing staat, valt de laatste, die iets wist. Weg door zelfmoord, wijl hij zelf de in jectiespuit Uit de handen sloeg van d.e chirurg, die deze zuster wilde be ll ouden vóór de bekenhing. wie een spannende film en een sterk stuk detective werk wil zien, hij bêzoekè deze film. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrianus A. M. zv Adrianus A. Beers en K. J. Schol ten; Elisabeth C. M. dv Wilhelmus Groot en J. M. van Schagen; Wil lem J. zv Johan B. van de Veen en A. Ens; Joan A. dv Luitzen A. P. de Groot en J. Kagér; Petronella A. en Cornelis J„ zn en dr van Cor nells J. Leek en P. Schuit; Frans A. zv Harmen Knol en R. Zwago. Ondertrouwd: Maximiliaan Ver ver en Trijntje Visser; Cornelis Ploeger en Jaeoba P. Moerland; Abraham Hermes Christina Obdam; Theodorus W. Groen en Jaeoba M. Jes; Jan Kaal en Johanna Bleeker; Johannes A. Henke en Maria Scha kelaar; Petrus T. Pronk en Klazina Bruijns. Gehuwd: Freerk Bruijning en Hanna Berman. ALKMAAR: Alkm. Biosc. Theater „Zeebonken". 14 jaar. Cinema Americain „De Stad dér Zonde". 18 jaar. Harmonie „Moord onder narcose" 18 jaar. Victoria „Metropolitain". 18 jaar DEN HELDER: De Witte „Feest in de Jordaan". 14 jaar; „Lumière de Paris". 14 jaar. Tivoli „Manon 326". 18 jaar. Casino ..Olivier verliest zijn kans" 14 jaar. HOORN: Winston Theater „De Dic tator". volwassenen. Victoria „Zie je ze vliegen?" al le leeftiiden. SCHAGEN: Royal ..Zet 'm op, Ge orge". alle leeftijden. ENKHIT1ZEN: Munt „Les enfants dit Paradis", volwassenen met riine levenservaring- MFDEMBt TK: Scala „V is Victorie" alle leeftijden; „Extra' editie" voor volwassenen. W1ERTNCEN: De Haan „De Dicta tor". volwassenen. RREEZA^D: AoolTh ..Daklozen". 18 i=ar: ..De Tdioot". volwassenen. DE RT.Tr>- Vloeibaar gO"d". volw. PURMEREND' Schinkel De bittere waarheid". 14 jaar; „Vliegtuigen diefstal", 14 jaar. Voor de tweede kamer van het Tribunaal te Alkmaar verschenen allereerst Christiaan Holman en Tijsina Dapper beiden uit Hoorn. Verdachte was lid geweest van de N.S.B. cn was in verzet gekomen tegen de boete van vierduizend gul-, den, die hij veel te hoog vond. Ge durende de oorlog was er wel enige vermogensaanwas geweest, maar de verdediger Mr. Buiskool uit Hoorn meende, dat deze reeds afdoende was te niet gedaan door de belas- tingspostvoor de zekerheidssteliing en bepleitte verder hoge clementie wegens de finantiële moeilijkheden van de zaak momenteel. Als antwoord op de vraag, waar om verdachte lid werd, geeft deze aan. dat hij uit sociaal oogpunt lid is geworden. De voorzitter was van mening dat het hier een kalm N.S.B.-ertje betrof, die zijn Vonnis over veertien dagen wel nader ho ren zal. De echtgenote van de ver dachte Tijsina Dapper, was. haar naam getrouw dapperder geweest en stond meer bekend als een fana tiek lid. Zelf noemt ze de aantij gingen van de gehoorde in deze zaak wel lasterpraatjes, maar dè voorzitter Mr. Windhausen vraagt, ziende de kalmte van de vrouw, waar haar vroegere spirit .cn fana tisme is gebleven. De uitspraak is eveneens bepaald voor over veertien dagen. 1 Een opdringerige N.S.B.-er Elderf Kwaker uit Berkhout was in de bezettingsdagen een zeer op dringerige N.S.B.-er, die in Berk hout nogal roerig was. In de Mei dagen van 1940 zat hij reeds vast en nu is hij, na acht maanden in ternering op vrije voeten. Hij kwam in verzet tegen de boe te van vierduizend gulden, die bo ven zijn krachten lag. De zaak werd opnieuw gehoord en de Voorzitter zal over veertien dagen uitspraak doen. 25000 ton jam geleverd aan de Weermacht Als de jamfabrikant Cornelis Vis ser uit Blokker voor het hekje treedt vermoedt niemand, dat hier een jamfabrikant staat, die o.a. 25000 ton jam geleverd heeft aan do voormalige weermacht, zij het dan via de landelijke organisaties. Verdachte is een fanatiek N.S.B.- er geweest, die lid werd in 1941 omdat hij, zo zegt hij, in dc Meida gen is vastgezet. Waarom, dat. is de grote vraag van de verdachte, die reeds eerder is vèroordeeld en in de streek alles behalve gunstig bekend staat. Zijn zoon stuurde hij naar een kostschool op Duitse grondslag te Valkenburg en ziin dochters Warén lid van de jeugdstorm en werkten bii Duitsers. Verdachte was goed bevriend met de Duitsers, die zijn honden kwa men africhten met eên blsinnltie en die naar de jam kwamen kijken. De voorzatter bren«t een en an der in verband met de z.warte jam en denkt er het ziine van. Verdachte houdt vol: dat de in ternering in 1940 de oorzaak van zijn daad is. De vermogensaanwas is aanzienlijk en als de gehele boete betaald wordt, aldus de raadsman Mr. Buiskool, is het bedriif onmo gelijk en ziin er veertien gezinnen gedoneerd. Verdachte was in 1930 ••eeds vr"mo«»nd en is een stroeve figuur, die ziin zin b'oot en slleoo doorzet, en daar0m bet gezin en de vrouw en de fehrl-k naar de onder- rmg heeft gejaagd. De voorzitter vindt het een zielig geval voör dê vrouw, die héél die iaren hééft gestreden tegen haar man en voor haar kinderen en is met de raadsman van mening, dat "en nader onderzoek gewénst is. De verdachte belooft, dat bet hu uit is en hii zal werken on dê goede wee en voor Nednrland D„ voor- „itfer hnnnt dat liet. Zo is en b°isalt do uitsnraak over veertien^' dagen 4es morgens om tien uur. VERGADERING R.K. H.S.V. HEILO.O Maandagavond iverd een algemene vergadering gehou den in café Admiraal. De Voorzitter, de heer C. Bakker opende de Vergadering met Chr. "roet en heette alle aanwezigen harteliik welkom, zeer in het bij zónder de Weléerw. bérén kape laans Lagenherg en Adahk. Sbr. deelde vóórts mede. dat bet bé- bestuur het nodig geoordeeld bad deze vergadering uit te schrijven om enige urgente en belangrijke punten te bespreken. Hierna kreeg de geestelijk advi seur, kapelaan Lagenberg, 't woord, Deze zeide. dat door belqre werk verdeling de nieuwbenoemde advi-' seur, kapelaan A. Adank, zich ge heel aan H.S.V. zal kunnen wijden. Verder liet spr. de jaren, waarin hij voor H.S.V. gewerkt heeft, de Een grote plantgoed-veiling werd 17 Sept. gehouden met "vele prima partij- en plantgoed in de beste nandelssoorten. De belangstelling wSS buitenge woon groot. Besteed werd voor: Plantgoed: Albino 140, AU. Pier- son 60, Alberio 90100, All Bright 70. Bartigon 40—65, Bandoeng 70— 100, Brill. Star 85—120, Brill. Star Max 85, Clara Butt 30, Crown Im- 'perial 60--90, Crater 80. Cordel Hull 120. Coul. Cardinal 100—110. Cram. Brill. 5055, Crimson Queen Max. 100. Demeter 250, Diana 95. Due de Berlin 5065. El. Evers 120, Eros 40. Edith Eddy 100—120, El Torea dor 120, Fantasy 90. F'abioia 40, Golden Harvest 100130. Grand Due 120160, Gen. de Wet 80, Hambur- gia 35, H. Schlegel Max. 95120, Jong Oranje 120140. Ibis 85110, Krel. Triumph 80100, King o.t. Reds 4550, Korneforus 100. Le Notre 5565, La Reine Max 60-100, In de eerste helft van Mei werd voor het Amsterdamse Bijzonder Gëï-echtshof de behandeling begon nen tegen de Alkmaarder A. P. Moeyes, die ten laste was gelegd, dat hij in Juli 1944 een brief, die door de ondergedoken marechaus see C. H. aan H. K. te Alkmaar was gericht, heeft onderschept en be doelde brief door tussenkomst van een zekere Kuiper, eertijds portier bij het Gew. Arbeidsbureau. aan dc S..D, had doorgegeven. Bij de uitspraak werd deze zaak voor een nader onderzoek aangehouden. Gisteren vond de voortgezette behandeling plaats. Het bleek, dat de Alkmaarder H. K„ aan wie het schrijven was gericht, door dit ver raad was gearresteerd en vig ver schillende kampen, als Vught en Oraniënburg, door de Duitse gru- welmêthoden is overleden. Verdachte maakte ter zitting een zeer dubieuze indruk. Hij deed zich zo onsch.uldig mogelijk voor, doch uit de diverse verklaringen bleek wel, dat hij in de bezettingstijd een buitengewoon gevaarlijk persoontje was. Mr. Kcune noemde hem in zijn requisitoir een miserabele verrra- dersfiguur; één van die stiekume, geniepige verradertjes, die langs allerlei achterdeurtjes gegevens verstrekten. De Proc.ureur-Fiscaal was van mening, dat verd. zeer zwaar moest worden gestraft en I handhaafde zijn eerder uitgespro ken eis: 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. Leesberg jr. trachtte het Hof te bewegen om vrijspraak te laten volgen, subsi- ,dair een psychiatrisch rapport, daar verd. van jongsaf een to/val- lijder is. Uitspraak over veertien dagen. De thans 21-jarige Alkmaarder A. Kloet, werd door de Proc.-Fisc. in zijn requisitoir kortweg een jeugdige sadist genoemd. In April 1944 had hij samen met zijn vriend Hassevoort een zekere T. V. aan gewezen aan Arbeidscontroledicnst, daar bedoelde V. voor tewerkstel ling in Duitsland in aanmerking kwam. V., die Werd gearresteerd, werd naar Amersfoort overgebracht en vervolgens naar enkele andere kam pen. Hij was ongeveer 8 maanden1 van zijn vrijheid beroofd. In Mei 1944 was verd. op 18-ja- rige leeftijd bij de Kriegsmarine gegaan, hoewel zijn ouders er zeer op tegen waren. De heer V.. als getuige gehoord, bevestigde hetgeen verd, ten laste wgs gelegd. Ook de toenmalige agent van Arb. controledienst, Stuu len, die de arrestatie had f-fricht, trad in deze zaak als getuige op, doch kon zich van het geval wei nig meer herinneren. Hij wist niet met zekerheid te zeggen, of verd. aan de arrestatie had deelgenomen. De Proc.-Fiscaal noemde verd. een buitengewoon bedorven jongen, die oorzaak van zeer veel kwaad is. Hij kon geen rekening houden met de jeudige leeftijd van -ver dachte, gezien de ernst van de zaak en eiste een gevangenisstraf voor de Ujd van 10 jaar. De verdediger, Mr. Dr. C. Berk- houwer, noemde zijn cliënt een ru we diamant, die geslepen moest wórden en dan zeker een goede plaats in de maatschappij zal kun nen vinden. Eveneens over 14 dagen uitspraak. revue passeren. Hij sprak de wens uit, dat H.S.V. de nieuwe adviseur hetzelfde vertrouwen zal schenken wat spr. altijd gehad heeft. Ook memoreerde spr. het zéér vele dat in het afgelopen jaar tot stand gekomen is. Spr. deed een beroep op alle leden, zonder uit zondering, om mede te werken cn de goede clubgeest levend te hou den. Verder wenste spr. H.S.V. veel succes! Hierna kwam de penningmeester aan het woord. Uit zijn financieel verslag bleek, dat vanaf 1 April een schuld van f 798.27 'was weg gewerkt en er nu zelfs een batig saldo is! Voor de verbetering van het terrein Wérd een lening aan gegaan voor de tijd van 10 jaar. grbot f 3000. De begroting voor het komende jaar geeft een batig saldo aan. Vervolgens werden enige be- stuurderen, die aan de beurt waren emi af te treden, mot algemene stemmen herkozen. Besloten werd om de elftalcom- missie voorlaan te doen bestaan uit drie leden. nl. twee bestuursleden en één buitenstaander. Een voorstel om een faccy-fair te houden, werd niet aangenomen. Vervolgens werd de training be sproken. Dit nani nog al wat tijd in, beslag. Uiteindelijk werd toch overeenstemming bereikt. Voorts werd een voorstel tot re glementswijziging. inhoudende kas controle dóór leden van 't bestuur, aangenomen. Hierna vond de ver loting plaats van dé beschikbare kaarten voor de interlandwedstrijd Holland-Zwitserland. De rondvraag leverde geen be langrijke punten op. Hierna sloot de voorzitter Onder dankzegging voor dè aandacht de vergadering met de Chr. groet. WONINGBOUWVERENIGING KOOPT BOUWGROND HEILOO Naar wij vernemen is dóór hét bestuur van da Woning bouwvereniging „Volkshuisvesting Héilóó" eén woonhuis fhet gröftd aangekocht, gelegen aan de Holle- weg. T.z.t. zullen hier plm. 40 wo ningen opgebouwd worden. Mad. Lefeber 100. Massachusetts 80, Mr. Huibers 60. Mr. v. d. Hoef 80- 140, Murillo 120, Mar. Niel 120—150, Or. Nassau 110150. Piquante 170, Progression 95, Pr. Juliana 130 140, Pr. v. Oostenrijk 8095, Peach Blossom 120150, Queen Flora 75, Rose Copland 80—120, Red Pitt 160- 225, Red Master 45. Rijzende Zon 90, Sonja 5080. Sunkist 65, Scarlet Wonder 4550, Sunshine 450, Shackleton 190. Sunburst 5075, Telescopium 130, Toscelli 70, Thee- roos 5585, Tindal 35, Vict. d'Oli- veira 35, v. d. Eerde 110, Will. Cop land 40—60. Will. Pitt 80—140, White Sail 130—160, White Virgin 160. Wildfire 45, Witte Valk 85—130 Yellow Queen 65, Zenober 6085, Crocussen: Mont Blanc 3580, Re membrance 1015. Qeel 3050, Ex celsior 15, Sir. W. Scott 15, Irjs Wedgewood 6580, alles in 'centen per kg„ Glanthus enkel 190250 p. 100 stuks. Nu de wintersporten weer de aandacht vragen, is het a.s. Zondag ook voor de paardensport de laat3te coürsesdag. Misschien daardoor is het, dat een zo groet aantal van de beste paarden staat ingeschreven. Om aan het verlangen van vele bezoekers tegemoet te komen, zul len tussen de nummers reportages van de voetbalwedstrijd Holland Zwitserland worden uitgezonden. En dus is het na Zondag voor de paardensport in A'lkmaar „op de plaats rust". Zal het mogelijk zijn volgend jaar weer in actie te ko men? Dit zal afhangen van het standpunt, dat de volksvertegen woordiging straks inneemt bij de behandeling van het totalisator- verbod. Blijft dit gehandhaafd, dan ziet het er voor de' paardensport en fokkerij in ons land zeer som ber uit en is het zeer de vraag of ook in Alkmaar nog weer wed strijden komen. POLITIE OPROEP Wil degenc.n die op 17 Sept. j.l. per abuis bij Kofa een herenrijwïel merk Gazelle meenam en zijn éigen rijwiel merk „Sprint" liet staan, zich direct melden bij de politie. 50-JARIGE ECHTVERENIGING Op 21 September hoopt 't Ct.i.t- paar BlankendaalEmke de dag te herdenken waarop zij 50 jaar gele den in de echt werden verbonden. Als we het echtpaar bezoeken is mén juist bezig mot het gereedma ken der feestzaal. Het huis is te klein voor de dertien kinderen, waarvan één in 't Missiehuis te Hoorn en de 35 kleinkinderen, waarvan ook reeds één in 't kloos ter is, te kunnen bevatten. SCHAAKCLUB „DE EGMONDEN" EGMOND AAN ZEE De schaakclub „De Egmonden" is aan gesloten bij de Noordhollandse Schaakbond en speelt dit seizoen de competitie in de vierde klasse. Het bestuur van de schaakclub deelt ons mede, dat de club thans 21 leden telt. Daar elk bord altijd nog door 2 personen bespeeld moet worden, is het te begrijpen, dat met verlangen naar een of meerdere leden wordt uitgézien. UITSLAG BRIDGEDRIVE VAN DE BRID.GECLUB „DE EGMONDEN" EGMOND AAN ZEE A-groep: 1. Verver-Hopman 54.5; 2. Karels- de Waard 44; 3. Gouda-Zwart 43,5; 4. Hopman-de Goede 42,{j; 5. Hop man-Modder 39.5; 6. Pepping-Groot 39; 7. Walta-Leijen 39; 8. Hopman- Ruiter 34. B.-groept 1. Gebr. v. d. Molen 31,5; 2. Hartgrink-Koopman 28.5; 3. Smit- Dekker 26; 4. Fam. Dekker 25; 5. Apeldoorn-Kloes 20,5; 6. Huibérs-de Raadt 18,5. C-groep: 1. Scholten-Burger 56.5; 2. Nieuwenhuizen-Kramer 48; 3. Hopman-Koper 47: 4. Kloppenburg- Hoogland 39,5; 5. Broek-Dekker 38; 6 Karels-Kleij 37,5; 7. Burger-Ro- zing 35,5; 8. Bosman-Tervoort 34. HOOGKARSPEL, 19 Sept. 1947. Aanvoer 8000 kg rode kool 3.60 10.20; 16.000 kg gele kool 3.90—6.50; 6000 kg witte kool 6.607.30; 11.000 kg groene kool 6.609.40; 900 kg slabonen 8494, afwijkend 3035; 25 kg snijbonen 31; 20 kg tomaten 28; 100 kg andijvie 10; 29.500 kg uien: grof lli—11.40, middel 10.40— 11.20, drielingen 6.907.80. nep 10.10 —10.80. afwijkend 3.10—4.50; 27.000 kg kroten: 6.20—6.90. 3000 kg II 2..60—2.90; 1500 kg peen II 6.10—6.40; 4500 stuks bloemkool: AI 5495. I 6770, afwijkend 2258, stek 215; 1800 kg aardappelen: Bevelanders 8.10—8.30, Blanke Eigenh. 7.30—8.90, Koopmans blauw 7.909.20, Eerste lingen, grof 6.506.60, kriel 5,20 5.50. WARMENHUIZEN, 20 Sept. Aardappelen 21000 kg: bi. eigénh. 7.709.Witte eigenh. 7.808.50; noordelingen 8.—; bevelakders 8.80 —9.koopmans' blauwe 9.20—9.60; bintjes 7.schotten 7.30; 7000 kg uien: 10.8010.70. grove 10.7011.—, drielingen 4.10; 1000 kg rode kool 6 50; 66800 kg witte kpol 7.70—8.70; 1100 kg groene kool 7.107.20; 500 kg slabonen 89107; 160 kg andijvie 14.50. BLOKKER. 19 Sept. Uièn 7— 11; rode kool 66.50; gele kool 5 8.komkommers 1123: snijbonen 3965; slabonen 7096; andijvie 1023; reine victoria 42—77; toma ten 1938; perziken 4—23; trans parant 1137. BEVERWIJK, 19 Sept. Andij- vie 1633. bloemkool 1 A 601.05, bospeen 1020, waspeen 1216, dubb. stamb. 751.25, snijbonen 701.20, pronkbonen 2248, kom kommers 11—28, postelein 2633, sla 717, spinazie 2735, tomaten 20—49, meloenen 2656, bramen 752.druiven 7585, gl'oene kool 715. rode kool 615, uien 1015, prei 1524. kroten 59, spruiten 4563, aardbeien 1.051.45. kSs- snijboncn 1.201.35. BOVENKARSPEL, 19 Sept. 350 baal aardappelen: bevclgndys 3 308.60, 'noordelingen 8.50, grove late 7.408.blauwe 8.40—8.90, eigenh. 8.30; 70 kg peren: bón louis 0.31; 27000 stuks bloemkool; le 0.39—0.75, afw. 0.15—0.38. 0.02— 0.08; 45 zak dübb. slabonen 0.89— 0.97; 8000* kg beiten: I 5.90—7.40. II 2.70; 3800 kg rode kool 4.80— 10.S0; 3800 kg gele kool 5.50—7.50; 5000*kg groene kpol 5,80—10.20; 17500 kg witte kool 4.90—7.80; 160 baal bréêk- péêrt: A 2.30, B 3.90, C 6.60. D 2.3(1; 420 baal uien: grof 10.80—10.90, gro te 10.20—11.20, drielingen 7.40—3.—, nep 9.5011.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2