DE VERRE STEM l RADIO renigmg HOLLAND-HELVETIA Witlof en bloembollen op gas WktyM. mniaiwepiui- 44o((andia weci met 8-1.... Vetptetd.(wat zi£llq)., tberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdag 20 September 1947 PAG. 3 De Zwitsers die Engeland klopten zijn morgen onze gasten Spelsystemen vragen de aandacht v. 4 Een oude kwestie: Minimumprijzen in de tuinbouw Er komt meer licht in deze zaak Belangrijke uitvinding van een spoorweg beambte te Castricum Hogere lonen in textielindustrie Zljpe w&cl 350JCUU oud j// 100. Massachusetts SO, 10. Mr. v. d. Hoef 80- 20. Mar. Niel 120—150, 10150. Piquante 170, 95, Pr. Juliana 130— ostenrijk 8095. Peach 150. Queen Flora 75, 80—120, Red Pitt 160- itcr 45. Rijzende Zon 80. Sunkist 65, Scarlet 50, Sunshine 450, 30. Sunburst 5075, 130, Toscelli 70, Thee- Tindal 35, Vict. d'Oli- Eerde 110, Will. Cop- Will. Pitt 80—140, 30—160, White Virgin 45, Witte Valk 85—130 65. Zenober 6085, nt Blanc 3580, Re- 0—15. Qeel 30—50, Ex- iir. W. Scott 15, Ir.is 35—80, alles in 'centen ithus enkel 190250 p. GSDRAVERIjEN Sportpark te Ukmaar ntersporten weer de gen. is het a.s. Zondag paardensport de laat3te Misschien daardoor is zo groet aantal van de n staat ingeschreven. verlangen van vele emoet te komen, zul- e nummers reportages balwedstrijd Holland worden uitgezonden, iet na Zondag voor de in A'lkmaar „op de Zal het mogelijk zijn weer in actie te ko- al afhangen van bet at de volksvertegen- traks inneemt bij de van het totalisator- dit gehandhaafd, dan voor de paardensport n ons land zeer som- het zeer de vraag of maar nog weer wed- n. [TIE OPROEP n die op 17 Sept. j.l. Kofa een hcrenrljwiel meenam en zijn eigen „Sprint" liet staan, telden bij de politie. ECHTVERENIGING tember hoopt 't daalEmko de dag te aarop zij 50 jaar gele- ht werden verbonden. echtpaar bezoeken is zig met het gereedma- zaal. Het huis is te de dertien kinderen, in 't Missiehuis te de 35 kleinkinderen, reeds één in 't kloos- men bevatten. HAAKCLUB EGMONDEN" AAN ZEE De De Egmonden" is aan- de Noordhollandse en speelt dit seizoen 2 in de vierde klasse. van de schaakclub de. dat de elub thans Daar elk bord altijd ersonen bespeeld moet ;t te begrijpen, dat met aar een of meerdere uitgèzien. BRIDGEDRIVE VAN BRID.GECLUB EGMONDEN" AAN ZEE A-groep: pman 54,5; 2. Karels- 3. Gouda-Zwart 43.5; e Goede 42.ij; 5. Hop- 39.5; 6. Pepping-Groot Leijen 39; 8. Hopnian- Gebr. v. d. Molen 31.5; Koopman 28.5; 3. Smit- l. Fam. Dekker 25; 5. oes 20.5; 6. Huibers-de Scholten-Burgcr 56.5; uizen-Kramer 48; 3. >r 47; 4. Kloppenburg- r; 5. Broek-Dekker 33; ij 37,5; 7. Burger-Ro- Bosman-Tervoort 34. SPEL, 19 Sept. 1947. kg rode kool 3.60— g gele kool 3.906.50; kool 6.60—7.30; 11.000 jol 6.60—9.40; 900 kg 94, afwijkend 3035; en 31; 20 kg tomaten mdijvie 10; 29.500 kg i11.40. middel 10.40 en 6.90—7.80. nep 10.10 rend 3.10—4.50; 27.000 6.20—6.90. 3000 kg II 0 kg peen II 6.106.40: oemkool: AI 5495. I end 2258. stek 215; lappelen: Bevelanders inke Eigenh. 7.308.90, auw 7.90—9.20, Eerste- 6.50—6.60, kriel 5.20— [UIZEN, 20 Sept. 21000 kg: bl. eigenh. itte eigenh. 7.308.50; 8.—; bevelanders 8.80 ïans blauwe 9.209.60; schotten 7.30; 7600 kg 0.70, grove 10.7011. 10; 1000 kg rode kool witte k.ool 7.708.70; ne kool 7.107.20: 500 19—107; 160 kg andijvie 19 Sept. Uien 7 66.50; gele kool 5 imers 11—23; snijbonen >ncn 70—96; andijvie victoria 42—77; toma- pebziken 4—23; trans- K, 19 Sept. Andij- loemkool 1 A 601.05, -20. waspeen 1216, 751.25, snijbonen akbonen 2248, kom- —28, postelein 2638, inazie 2735, tomaten enen 2656, bramen ven 7585, groene kool 001 6—15, uien 10—15, kroten 59, spruiten beien 1.051.45. kSs- 0—1.35. RSPEL, 19 Sept. -dappelen: bevclgndeps ordelingétt 8.50, grove blauwe 8.40—8.90, 70 kg peren: bón 7000 stuks bloemkool; afw. 0.15—0.38. 0.02— dubb. slabonen 0.89 beiten: I 5.90—7.40. II rode kool 4.8010.80; kool 5.50—7.50; 5000*kg 5,80—10.20; 17500 kg 0—7.30; 160 baal bréék- B 3.90, C 6.60. D 2.30; gróf 10.80—10.90, gró- 9, drielingen 7.403. GESPEELDE WEDSTRIJDEN 1920: Zwitserl.Nederl. 21 1921: Nederl.Zwitserl. 20 1922: Zwitserl.Nederl. 50 1923: Nederl.Zwitserl. 41 1925: Zwitserl.Nederl. 41 1926: Nederl.Zwits'erl. 50 1928: Zwitserl.Nederl. 21 1929: Nederl.Zwitserl. 32 1930: Zwitserl.Nederl. 63 1933: Nederl.Zwitserl. 02 Milaan; Ned.Zwitserl. 23 1934: Zwitserl.Nederl. 24 1937: Nederl.Zwitserl. 21 1939: Zwitserl.Nederl. 21 ftjorgen is het de 15de maal, dat onze Oranjehemden tegen de Zwit sers aantreden. De balans tot heden is: Zwitserland 14 86 16 Nederland 14 68 12 In deze reeks is inbegrepen de zo uitermate teleurstellende ontmoe ting, toen de onzen op weg naar Rome dachten te zijn, doch het niet verder dan Milaan brachten, waar de Zwitsers hen een 32 nederlaag toebrachten. Wel werd in hetzelfde jaar, en nogwel in Zwitserland, revanche genomen op deze nederlaag doch Rome was voor ons „afgegrendeld". De belangstelling voor de strijd van morgen is, we zouden haast zeggen in tegenstelling met de tot nu toe gespeelde wed strijden tegen de Zwitsers, bizonder groot. Ook groter dan voor de strijd tegen Engeland te Hudders- field, waarvan we tevoren reeds wisten dat we geen schijn van kans zouden hebben. Deze belangstelling is opgewekt door f meerdere oorzaken. Vooreerst hebben we de zege van de Zwitsers op Engeland. Nu zul len de Engelsen ,wel niet met hun sterkste elftal gekomen zijn, doch spelers als Lawton en Matthews, toch voorspelers van formaat, wa ren er wei en toch kwamen er geen doelpunten voor de Engelsen. Maar vooral zullen we onze ogen hebben uit te kijken op het systeem De Zwitsers zijn ingesteld op het Midden-Europese spel, waarin vooral de Oostenrijkers in hun goede dagen zulke meesters waren. Karl Rappan uit de Oostenrijkse hoofdstad is hun leermeester. Het systeem wat deze voetbal kenner bij uitnemendheid zijn pu pillen heeft bijgebracht verschilt in de beoefening zeer veel van het stopperspil systeem wat in ons land momenteel de veel omstreden speel- methode is en wat, naar volgens enkele onzer voetbalkenners, ons Hollanders niet ligt. In wezen ech ter heeft dit systeem eenzelfde strekking, nl. het zwaartepunt is de verdediging. Dit* blijkt wel uit het feit dat Lawton noch Matthews wis ten te scoren. We zouden haast zeg gen, de Zwitsers verdedigen nog intensiever dan wij met ons stop- perspil-systeem, daar beide kant- halfs als terriers de vleugelspelers van de tegenpartij niet loslaten. De spil speelt, niet verdedigend, doch ook niet speciaal aanvallend. Eigen lijk zijn er twee midhalfs, want wanneer de eigenlijke midhalf in de verdediging opereert, vindt hij op zijn plaats een binnenspeler, die zodra de bal vrij komt, de voor hoede aan het werk zet. Dat deze beide spelers bizondere capacitei ten moeten bezitten behoeft geen betoog. Een speler van formaat in dit systeem bezat Zwitserland in de inmiddels overleden binnenspeler Trello Abegglen, die als geen ander een verbinding tussen midhalf en voorhoede verzorgde. Verder moet dit spel een lust voor het oog zijn, want wordt den Zwit sers hun spel gelaten dan is hun spel kort en snel van man tot man. Nu is het maar de vraag of de Nederlanders de gasten hun spel laten spelen. Nu kan men er wel van verze- BEURSPRAATJE De omzetten op de aandelenmarkt waren Donderdag tot 1.691.000 gulden gedaald, daarmee de ver minderde affaire weergevend ver geleken met de vorige dagen van deze wel veel bewogen beursweek waarin de koersen nogal enige schommelingen hebben laten zien, en de omzetten een vrü hoog peil bereikten, merendeels ver boven 2 millioen galden per dag in aan delen. Zoals gewoonlijk voor het week einde was de handel Vrijdag weer van kalmer aard, maar wederom was in het beeld van de markt een wijziging gekomen. De stemming was n.l. weer aan de vaste kant en enkele leidende fondsen boekten weer behoorlijke koerswinsten. Zo liep koninklijke olie na een opening van 446 tot 451 op. Unilever en Philips verbeterden een vijftal pun ten.-Aku bleef echter ten achter en was uiteindelijk goed prijshoudend. Van de overige soorten waren Jur- gens en certificaten Calve hoger. Van Gelder zeer vast op 165 op het gunstige jaarverslag en de verwach ting dat volgend jaar het dividend op de gewone aandelen kan wor den hervat. Hoogovens eveneens oplopend tot 174, maar Nederland se kabel en Wilton aangeboden. Van cultuurfondsen was HVA 5»/o beter, de tabakken goed prijshou dend, evenals rubber aandelen. De scheepvaartpapieren algemeen iets boven het vorig peil bij kalme af faire. Van de locale banken waren Ineassobank 4% hoger. Aandelen walvisvaart op 105 onverand^'d, rubberfabriek Vredestein 1961/2- De beleggingsmarkt was een fractie beter voor de gestaffelde lening en voor de dollarlening, die op 101% kwam. Amerikaanse shares kalm. Gisteren werden 479 certificaten verhandeld. Prolongatie 2 1/4%. kerd zijn, dat, ondanks de vele cri- tiek welke het z.g. stopperspil- systeem, welke onze elf is opge legd, ook nu weer de methode zal zijn. Door een kundig medewerker van ons dagblad is dit systeem na de strijd te Antwerpen en ook nog zeer onlangs heftig aangevallen. Zoals gezegd, hij staat niet alleen en zeer- velen van onze oude voetbalvrien den kunnen zich nog maar steeds niet met deze spelmethode vereni gen. Enthousiast spreekt men dan over de goede oude tijd en brengt naar voren het aanvalspel met zijn rushes van de gehele aanval op het doei der tegenpartij. Ook herinnert men graag aan de beste tijd van ons Oranje-team, met Bakhuys e.a. Men vergeet echter rekening te houden met de verandering van de buitenspelregel en danstond in d^tijd van Bakhuys de Ajax-speler Anderiessen niet als midhalf opge steld en waar was deze speler het meest te vinden? In de verdediging. Wij voor ons gevoelen ons rusti ger, wanneer we het doel veilig verdedigd zien. En dan behoeft het spel werkelijk niet dood te zijn. Goed gespeeld boeit het stopper- spilsysteem en houdt menige ver rassing in. Hoe dikwijls zien we niet een alsmaar aanvallend elftal, dat uiteindelijk tochverliest. De mogelijkheid om te winnen is voor onze oranjehemden kleiner dan voor de gasten. De gasten im mers hebben de storm van de oor log niet over zich heen gehad. De resultaten van de wedstrijden na de oorlog bewijzen dit. In Nederland zijn we nog aan het opbouwen. Maar, waren we ook tegen de Belgen niet zeer pessimis tisch gestemd. We wonnen zelfs, ondanks of beter gezged dank zij het zeer bestreden systeem. En daarom zien we de strijd met vertrouwen tegemoet en wachten het eindsignaal van de scheidsrech ter af. De samenstelling van ons ver tegenwoordigend elftal'elders in dit blad afgedrukt, lijkt ons beter dan in voorgaande ontmoetingen. Behalve in Frankrijk, - waar we met 40 ten onder gingen, zijn goede resultaten behaald. Het zwak ke punt was steeds de voorhoede. De achterhoede nu is vrijwel in tact gebleven, doch juist in de voor hoede zijn wijzigingen van belang aangebracht en deze wijzigingen be loven verbeteringen van belang te worden. De ontmoeting tegen de tweede divisieclub „Millwall", wel ke door de onzen met 9—3 werd gewonnen doet dit verwachten. Tenslotte de wil om in eigen huis te winnen is er altijd in onze Oranje-elf dus.... hup Holland. We besluiten dit overzichtje met enige nadere gegevens. De ontmoeting begint om half 3. De K.R.O. zendt deze wedstrijd uit. Reserves voor de beide elftallen zijn: Nederland: Van Bun (MVV), De Munck (Sitt. Boys), Hazeveld (GV AV). Zwitserland: Tschuy, Eick en Lu- senti. NEDERLAND d. LINDEN (Ajax) v. STOFFELEN (Ajax) LENSTRA RIJVERS (Heerfinveen) (N.A.C.) KRAAK (Stormvogels) SCHIJVENAAR (E.D.O.) MORING DE VROET (Enschede) (Feijenoord) WILKES VAN DIJK DRAGER (Xerxes) (Ajax) (Ajax) FATTON MAILLARD JfrMADO FINK BICKEL COURTAT EGGEMANN BELLI STEFFEN GYGER CORRODI ZWITSERLAND Wegverkeersdag der K.N.A.C. Voor het eerst na de oorlog zal de K.N.A.C. weer haar gebruikelijke wegverkeersdag houden en wel op Donderdag 30 October a.s. in de Concertzaal Diligentia te 's-Graven- hage. De minister van Verkeer en Waterstaat, ir. A. Vos, zal deze vijf de wegverkeersdag openen, waarna de voorzitter de K.N.A.C., jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, bedoe ling en betekenis van deze dag zal uiteenzetten. In de ochtendvergade ring zullen door enkele autoriteiten op gebied van verkeer lezingen worden gehouden. In de aula van het Stedelijk Gym nasium aan de Laan van Meerder- voort wordt des avonds een open bare verkeersles gegeven door de verkeersdeskundige der K.N.A.C., de heer C. M. H. Langeveld. Voor automobilisten in de grensstreek De K.N.A.C. maakt de automobi listen er op opmerkzaaam, dat zij, wanneer zij in een strook van 22 km. breedte langs de rijksgrens rij den, moeten rekenen op controle, en moeten kunnen aantonen, dat hun wagen op regelmatige wijze in ons land is ingevoerd. Zij dienen het nationaliteitsbewijs bij zich te hebben, zowel als andere geldige bescheiden: rijvergunningen, afge geven door de Rijksverkeersinspec ties, motorrijtuigenbelastingkaarten en relazen van weging voor de mo torrijtuigenbelasting. Aan deze be paling zal streng de hand worden gehouden. DE TUINDERS van de L.T.B. be gonnen het derde en laatste deel van de Districtsdag te Alkmaar met het aansnijden van een oude kwestie: de minimumprijzen in de tuinbouw. Tuitjenhorn pleitte daar voor en voor een bodem in de markt. De kring West-Friesland (Jong) constateerde dat er fouten waren gemaakt ook in eigen kring. Hij zou een actie willen voeren om de katholieke land- en tuinbouwers in Nederland tijdig hun standpunt in deze zaak te doen vaststellen. De heer de Wijs, Obdam, wil een krachtig protest laten horen tegen de heffingen van het Bedrijfschap en daar op audiëntie gaan. Hij on derschrijft het betoog van de heer Jong (West-Friesland) om een actie te voeren voor heffingen (fondsvor ming) ten bate van het eigen be drijf. De voorzitter constateert, dat uit de heffingen van de regering blijkt, dat niet waar is, wat de minister meermalen zegt, dat de tuinbouw vrij is! Wanneer men om een export belang of een binnenlands consu mentenbelang de prijs meent te Voute voor de Raad van Cassatie De Bijz. raad van Cassatie zal op 17 November de zaak behandelen tegen E. J. Voute, oud-burgemees ter van Amsterdam, die wegens hulpverlening aan de vijand door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot 6 jaren rijks werkinrichting met aftrek van voorarrest en ontzetting uit het recht ambten te bekleden. De requirant zal verdedigd wor den door mr. A. W. Kijmmell te Amsterdam. Positie Nederlandse passagiersschepen Althena, Rotterdam-Buenos Aires 18-9 te Montevideo. Cottica, Amsterdam-Paramaribo, 19-9 van Madeira. Delftdijk, Vancouver-Rotterdam, 18-9 te Seatle. Indrapoera, 18-9 om 20 uur van Rotterdam naar Batavia, 21.30 uur in zee. Kota Agoeng, Jlava-Rotterdam, 18-9 van Kamaran naar Djeddah, alwaar 20-9 verwacht. Oranje, BataviaAmsterdam, 18- 9 van Colombo. Tarakan, Java-Amsterdam, (via Djeddah), 19-9 te Kamaran ver wacht. Veendam. 19-9 n.m. van Rotter dam naar New York. moeten drukken, dan is de conse quentie, dat er minimumprijzen ko men. Voor de regeling van de mi nimumprijzen komt er een commis sie/ waarin nu ook de heer Prins, de nieuwe voorzitter van het C.B., is opgenomen. Van hem gaat "in deze kwestie een grote stimulans uit. Spr. ziet deze zaak nu, wat de kans op overeenstemming betreft, even optimistischer iri. Op het ogen blik regelt men op het C.B. de druivenprijs en men is voornemens in het Westland geen druiven af te zetten beneden de 70 cent. De vraag, of producten op een hogere prijs moeten worden opgehouden, om vernietiging te voorkomen, valt niet zo maan bevestigend te be antwoorden. Als er te veel is, wordt het toch vernietigd. Besloten wordt, dat de L.T.B. een protest tegen de heffingen zal in dienen. Teeltvergunning Een andere oude kwestie is de wenselijkheid om de regeling van de teeltvergunningen te herzien. De voorzitter heeft zich in kleine kring wel eens afgevraagd, of de teelt zich zo sterk zou uitbreiden, indien de tuinbouwteelt vrijgela ten zou worden. Het is een radi cale gedachte, maar zou het niet meevallen? Het zou een middel zijn om van de basis van 1933 af te komen. De heer Jong deelt mede, dat de heer Bijvoet een nieuw plan voor de teeltregeliQg heeft ontwor pen, dat dezer dagen zal worden ingediend. De heer Blokdijk (Tuit jenhorn) ziet in algehele teeltvrij heid nogal bezwaar. De heer P. P. Schipper (H.B.) betoogt, dat de vrijheid alleen dient te bestaan voor A-telers. Een onderzoek naar de kwestie zou zich over het gehele land moeten uitstrekken. Maar van het oude euvel moeten we af. er zit zeer veel scheef in deze zaak. De heer Pronk vreest van teelt vrijheid een overvloed van kool, waar we niet overheen kunnen komen. De heren Blokdijk en de Wijs menen, dat teeltvrijheid niet past in het systeem van maximum- en minimumprijzen, beter is een stelsel van districtscommissies, die binnen het raam van de toe te stane teelt een productieplan op maken. Andere zaken De kring West-Friesland bepleit vrijheid van stikstof en wil de prij zen onderzoeken. De heer Peeraer deelt mede, dat de stikstofpositie nog niet rooskleurig is. Wat de prijs betreft: de oorlog is op dit front in alle hevigheid uitgebro ken. Ook de,Limburgse K.V.P. gaat een landdag orga niseren. Deze zal Zondag a.s. gehouden worden en Prof. Romme komt er spre ken. In Assen zal bin nenkort een fabriek wor den gevestigd waarin plas- tic:artikelen zullen wor den vervaardigd. Het leeu wendeel der productie is echter voor de export ter wijl ook artikelen, met toestemming van -de rege ring, voor huishoudelijk gebruik gemaakt mogen worden. Dit is met Steen- wijk de tweede fabriek van plastic's in het Noor den. Het Friese Groene Kruis heeft te Leeuwar den vergaderd. Ook hier kwamen de lage salarissen van verpleegsters en wijk verpleegsters aan de orde. De T.B.C. neemt in het Noorden af maar er is nog een groot gebrek aan ver pleegsters. j|; Czaar Peter wordt ook nog in de hoofd stad herdacht. Op 25 Sept. wordt een gedenksteen kaanse congresleden heb ben Rotterdam* bezocht en zich op dehoogte gesteld van de wederopbouw, van de plannen dan wel te ver staan. jjs In Vlaardingen is onthuld aan het pand Oos- tenburgergracht-hoek Con- radstraat en in de Waag is een tentoonstelling inge richt. ;J; De Kon. Ned. po litiehonden vereniging waarvan slechts politie ambtenaren lid zijn, hoe wel de naam anders doet vermoeden, bestaat veer tig jaar. jj; Door de regen heeft de brand op de Leus der heide een ontijdig ein de gevonden. Ameri- gisteren aan besommingen voor vangsten van vissers schepen over. 1947< het to taal bedrag van een mil lioen gehaald. Dat Werd natuurlijk gevierd. Hil- versums raadhuis heeft tienduizend bezoekers ont vangen die het natuurlijk allemaal mooi vonden. Met recht een kwestie van smaak! jjr Prins Bernhard zal Maandag als inspecteur generaal der Kon. Marine een bezoek brengen aan het kamp te Volkel N. Br. Midden in de hei leren daar de jongens schieten en wat dies meer zij. Een Amsterdammer die een kameraad het mes in de borst stak tijdens een ruzie werd tot drie jaar gevangenis veroordeeld, tfc Een inwoner van Bussum die zijn vrouw vermoordde kreeg zeven jaar. jJ: De Airborne herdenking te Arnhem is besloten met de uitvoering van een orato rium van de Engelse com ponist Michael Tippett waarvoor veel belangstel ling" was. Vrijdag vertrok ken de Pilgrims naar Gou da voor een bezoek aan de St. Jan en dan gaat het weer huiswaarts. Gaven we enkele weken geleden een beschrijving van een uniek bedrijf onder de rook van Pur- merend, namelijk van de cham pignon-kwekerij te Oosthuizen, thans gaan we naar Castricum, waar een spoorwegbeambte, de heef J. Dingeris, zijn reeds voor de oorlog gedane proeven en uit vindingen op het gebied van groenten telen wil voortzetten. Naar aanleiding van een klein berichtje in een Duits tijdschrift voor de gasindustrie van 1938, heb- den de toenmalige directeur van de gasfabriek te Castricum en de spoorwegambtenaar J. Dingeris uit Castricum, reeds bekend als tuin bouwkundige en bloembollenspe cialist, proeven genomen met het trekken van groenten als wortel tjes, witlof en bloembollen op gas. Door het aanbrengen van een buizensysteem in de grond met z.g. vleermuisbranders, bereikte men zeer goede resultaten. Boven de gasbuizen brengt men een afschei ding aan van panlatten en daarover heen wordt gespletep turf aange bracht; hierover wordt een laagje teelaarde gespreid en in deze teel aarde pot men de witlofwortels of de bloembollen, die men trekken wil. De verwarming geschiedt met de branders en wel één brander per ruit. De warmte, verspreid door deze gasbranders, is erg groot, zó groot, dat reeds in de winter van 1939 witlof gekweekt werd in tien dagen tijds. Geleidelijk aan is men doorge gaan met het nemen van proeven en met het doen van waarnemin gen, totdat deze door de oorlogs omstandigheden moesten worden gestaakt. Resultaten. De resultaten waren telkens ver bluffend groot. Zo ontdekte men bijvoorbeeld, dat het besproeien overbodig waa. Door de verbran ding van koolzuur ontstaat kool zuur en waterdamp en een heel klein beetje zwavelig zuur. De koolzuur is nodig voor het groei proces der planten, de waterdamp verschaft de bodem de benodigde hoeveelheid water, zodat besproeien overbodig blijkt en het zwavelig- zuur, dat schadelijk zou kunnen zijn, wordt volledig geabsorbeerd door het laagje turf, dat een ab sorberende bodemlaag vormt. Is het wonder, dat b.v. bollen- kwekers, die in den beginne tel kens sceptisch en afwijzend tegen over deze uitvinding stonden, bij het zien van de resultaten enthou siast werden voor dit systeem? Verdere voordelen. De grote voordelen van deze ma nier van groententrekken springen dadelijk in het oog. Allereerst de goedkope brandstoffen, n.l. gas, verder de geringe hoeveelheid gas per ruit of per raam. Sproeien blijkt overbodig te zijn, de aanleg is goedkoop en gemakkelijk en het gewas is gezond. Vermelden we nog, dat het een zeer grote tijdsbesparing geeft. Wie over een beperkte outillage beschikt, kan meerdere keren per seizoen gebruik maken van een zelfde bak en deze bak kan door lopend in - gebruik blijven, in het voorjaar voor de worteltjes en de vroege groenten, daarna voor de bloembollen en later weer voor witlof en dë andere gewassen. Voorts is het een rechtstreekse bodemverwarming en deze geeft een dusdanige warmte, dat men met één pitje of brander per ruit volstaan kan. Steeds vooruit. De proefnemers, vooral de heer J. Dingeris, heeft tot in de eerste ja ren van de oorlog met taaie door zetting, niet door tegenslagen té stuiten, de proeven voortgezet. Een eigen proefkas werd er gebouwd en telkens werden de proeven ver beterd en de resultaten ervan me degedeeld aan de vakmensen, die vaak van verbazing en van hun bewondering blijk gaven. Tijdens de bezetting en de eva cuatie van Castricum ging de in stallatie verloren en thans heeft de proefnemer het plan opgevat, weer met de proeven te beginnen, echter wil hij zijn bevindingen nu in toepassing brengen in een kas, een warenhuis dus. Op aanwijzing van de heer Din geris hebben o.a. de Benedictijnen te Oosterhout op het terrein van^ de St. Paulusabdij eveneens zijn' bevindingen in toepassing gebracht. Tijdens de strenge winter van dit jaar waren ook hier de resultaten boven iedere lof verheven. Zij teelden witlof en behaalden 43 pet. van het wortelgewicht met een ge zond gewas en een kostprijs aan gas van totaal vier kubieke meter of een halve cent per kg lof. Zij hebben natuurlijk het systeem aan gepast aan hun terreinen en kleine verbeteringen aangebracht, yoor het witlof gebruiken ze een laagje wit zand, vijftien centimeter dik en gestort over de buizen. Na het planten van de wortels stortten zij daar weer vijftien centimeter zand over en het trekken kon beginnen. Met rabarber heeft men toen even eens proeven genomen, die, is het wonder, ook voldeden. En nu, nu gaan we door en we zullen slagen, zegt ons de heer J. Dingeris, want de resultaten zijn te groot en te best, om deze niet in praktijk te brengen. Volgens een uitvinding van de heer J. Dingerdis te Castricum wordt in een met gas verwarmde broeikas witlof getrokken; men ziet hier het product, dat na korte tijd geschikt is voor de oogst. De lonen van de arbeiders in de textiel-industrie zullen naar alle waarschijnlijkheid binnenkort ver hoogd worden. Dit is het resultaat van de onderhandelingen, die ge voerd zijn door textielfabrikanten en de vakraad over de wijziging van het collectief arbeidscontract. De minimum- en garantie-uurlo nen van de geschoolde arbeiders zullen met 5 cent worden verhoogd, die van de geoefende met 4 ct. en het uurloon van de ongeschoolde arbeiders met 2 cent. Daar deze laatste groep doorgaans niet op tarief maar op premie werkt, zal bovendien een premie- dervingstoeslag van minstens 5 pro cent worden gegeven. Belangrijk is verder, dat met deze wijziging van de C.A.O. een bedrijfs-pensioen- fonds wordt ingesteld. Voor dit fonds zullen werkgever zowel als werknemer per week fl.(een gulden) betalen. De loonsverhoging zal nog moeten worden goedge keurd door het college van rijksbe middelaars. eLnör JjgnrooJi foito pesg zy(0T]l^mptoens(jiQppen PROGRAMMA ZONDAG 21 SEPTEMBER HILVERSUM (301 M.): KRO: 8.00 Nieuws en gram.; 8.25 Inleiding Hoogmis; 8.30 Hoogmis; NCRV: 9.30 Nieuws; KRO: 12.15 In 't Boeckhuys 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Boekbespreking; 13.20 Lunch concert; 14.00 Marsmuziek; 14.15 Reportage N ederlandZwitserland 16.30 Ziekenlof; NCRV: Progr. Ned. Strijdkrachten; 19.30 Nieuws; KRO: 19.45 Nabeschouwing Nederland Zwitserland; 20.12 De Gewone Man; 20.20 Zilvervloot; 21.15 De Muiterij op de Walvisvaarder, luisterspel; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws en Kath. Nieuws; 23.40 Gram.pl. HILVERSUM II (415 M.): VARA: 8.00 Nieuws; 8.30 Voor de tuin; 9.12 Postduivenberichten; 10.15 Volks liedjes en -dansen; 10.40 Poësie; 11.00 Radio Philh. Orkest; AVRO: 12.00 Franse Chansons13.00 Nieuws; 13.50 Spoorwegen spreken; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 F. M. Barthol- di's werken; 16.30 The Skymasters; VARA: 17.30 Ome Keesje; 18.00 Nieuws en-sportuitslagen; AVRO: 20.00 Nieuws en actualiteiten; 20.45 Bandjir-hoorspel; 21.15 Herfstliede ren; 21.45 Hersengym; 22.15 Omroep orkest; 23.00 Nieuws en gram. 1 MAANDAG 22 SEPTEMBER HILVERSUM I (301 M.): NCRV: 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 9.15 Zie kenbezoek; 11.00 Muziek van Han del; 11.15 Van oude en nieuwe schrij vers; 12.31 Lieder kreis; 13.00 Het Nieuws; 14.00 Voor jonge moeders; 15.00 Pandora-trio; 16.45 Cello-reci tal; 17.15 Hölanda-sectet; 17.45 Rijk Overzee; 18.00 Sportrubriek; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Onder de NCR V leeslamp; 19.45 Depart, uitzending 20.15 Kamerorkest; 21.10 NCRV- kwartet; 22.00 Orgel; 22.30 Nieuws; 23.00 Concert (gr. pla); 23.40 BBC- Orchestra; 23.57 Sluiting en Wilh. HILVERSUM II (415 M) VA RA: 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws en gr. pl.; 10.20 Voor de zieken; 11.00 Voordracht; 12.00 Orkest van Carlo Carcassola; 13.00 Nieuws; 13.45 Sam son en Dalila-opera (lè acte); 14.30 Voor de vrouw; 14.45 Samson en Dalila (2e acte)15.45 Vervolg 3de acte; 17.35 Jan Vogel en zijn accor deonorkest: 18.00 Nieuws; 18.30 En semble „VTncentino"; 19.30 Werken van Brahms en Lisit; 20.00 Nieuws; 20.05 Reportage Franse landbouw tentoonstelling; 20.15 O. S. A. Disco- Parade; 21.00 G. G.-Cabaret; 21.30 Meester-rio; 22.25 Malando en zijn tango-rumba orkest; 23.00 Nieuws en gr. platen. ^yaattterinq, voor t&digf „wef. .wfcI...waoH Zon^WQtrliirifci^worj; jgldooi [lEd-kfliTipLoerischflp Coloradekevers op Walcheren Op Walcheren zijn opnieuw co loradokevers aangetroffen. De schooljeugd van Zoutelande heeft alweer duizenden exemplaren geraapt en ingeleverd. West-Friesland bepleit nog vol doende brandstoffen beschikbaar te stellen voor potersbewaarplaatsen en stelt in het licht de belangen der telers, die thans zitten met aard appelen met „pok". De N.A.K., al dus deelt de voorzitter mede, heeft van oudsher voorschrift', de aard appelen- met „zware pok" worden afgekeurd, dat kon men dus weten. Voor „lichte" gevallen wordt de grens vastgesteld in overleg tussen N.A.K. en P.D. Men hangt hier ook af van de voorschriften van het buitenland! De algemeen-secretaris deelt me de, dat meer papier beschikbaar komt voor het bondsblad en ves tigt de aandacht op de nieuwe mantel-contracten in deze provin cie. De heer Visser, de Rijp, neemt het op voor de coöperatieve afzet van de producten, die hij sterk aanbeveelt, en de heer Peeraer voegt er een woordje aan toe. De heer de Wijs spreekt nog een woord van gelukwens tot de heer Groen in verband met zijn koninklijke onderscheiding.- De heer Komen heeft bezwaar tegen dte plannen voor het vormen van een reserve fonds in de bloembollen. De heer Visser van Hoogkarspel vraagt in lichtingen over de coöperatieve af zet, die in Noord-Holland is opge zet, welke de heer Elders verstrekt. Deze zaak is in het H.B. nog niet principieel aan de orde geweest. De heer Elders onderschrijft de bezwaren van de heer Komen, de zaak heeft de aandacht. Tot nu toe is bij de nieuwe bloembollenrege- ling rekening gehouden met ver schillende wensen van de L.T.B.- vakgroep. Na een paar kleine op- merkingen kwam ruim half zes het j einde van deze lange dag. FEUILLETON f door PETE FALCON 15. Uit gewoonte nam Burns hem in het voorbijgaan op een gezette figuur, het grijzende haar in een scheiding; blozend gezicht, opval lend borstelige wenkbrauwen, een onbeduidende trek op het gezicht, doch ogen, die een voortdurende, scherpe aandacht verrieden. Mr. Regan voerde hem in een groot vertrek, waarvan de wanden werden ingenomen door gevulde boekenkasten. Zelfs de traditionele bibliotheek ontbrak dus niet in dit naar Engels model gebouwde en in gerichte huis. dacht de inspecteur. „Gaat u zitten." Zijn gastheer wees hem een fauteuil en nam zelf tegenover hem plaats. De inspecteur accepteerde de hem aangeboden si garet enzweeg. Hij wachtte tot dat mr. Regan van wal zou steken. Ui de kleine, lichtelijk gedwongen stilte leidde hij af, dat er van hem een vraag, althans een opmerking werd verwacht, maar de ervaren politieman had er zijn psychologi sche reden voor om zijn gastheer het eerste te laten spreken. „Is het u bekend mr. Burns," be gon mr. Regan tenslotte, „waarvoor mr. Rankey u hierheen heeft ge stuurd?" „Ik ben op de hoogste gesteld", knikte de inspecteur. „Ik weet ook. dat u voorlopig de voorkeur geeft aan de minst mogelijke ruchtbaar heid." „Ja eh... Zijn gastheer aarzelde „U kunt rustig praten, Mr. Regan" glimlachte Burns. „Ik heb TfSt volle vertrouwen van mijn chef. Om u zekerheid te gevenhier is mijn algemene volmacht." Hij toonde het document, dat de hoofdcommissar/s hem had meegegeven en waarin hem volmacht werd verleend om in zake de diefstal ten huize van George Regan, alle maatregelen te nemen, die hij nodig achtte. Regan was hierdoor kennelijk ge rustgesteld. „Neemt u mijn aarzeling niet kwalijk", verontschuldigde hij zich, maar er hangt zoveel van de zaak af, dat ik absolute zekerheid moest hebben, met wie ik te doen had." Burns maakte een afwerend ge baar. „Ik begrijp het, mr. Regan en ik kan het slechts waarderen. Het lijkt mij nu i het beste, dat u» mij volledig op de hoogte stelt." Even heerste er stilte, voordat de directeur van de AH-round zend station zijn verhaal begon. De in specteur tastte intussen de sfeer van het vertrek af. Dikwijls had een zes de zintuig hem hierbij geholpen om bij voorbaat bepaalde vermoedens te formuleren. Doch de bibliotheek schonk hem hier toe geen gelegen heid. Ze, was voornaam gemeubi leerd en de boekenschat verried de man van smaak. Van zijn zitplaats af onderscheidde hij op de ruggen de namen van vooraanstaande we tenschappelijke en literaire schrij vers. Slechts weinige mensen wis ten, dat deze politieman kon terug zien op een universitaire opvoeding en een veelzijdige belangstelling. Niet de beoefening van zijn beroep, doch een in de loop der jaren ge groeide eenzijdige visie op het le ven hadden hem uiterlijk gevormd tot een man, die koel en nuchter reageerde en oordeelde. Wezenlijk kon hem echter van tijd tot tijd het verlangen bezielen om een warme belangstelling te tonen en meer te zijn dan de koel-Zjerekende toe schouwer. In dit milieu van in boe ken gekristalliseerde geestelijke waarden tegen een achtergrond van voorname distinctie welde er iets van die heimwee in hem op.... ..Feitelijk kan mijn verhaal kort zijn, mr. Burns", drong de stem van Regan tot hem door. „Ik heb gis teren in mijn werkkamer gedurende meer dan een uur bepaalde papie ren, eigenlijkehdocumenten zitten te bestuderen. Daarna borg ik alles zoals gewoonlijk in de muursafe opzij van mijn bureau. Omstreeks vier uur ben ik met de wagen naar Laketown vertrokken, zoals u weet ruim honderd kilo meter hier vandaan. Ik had daar een bespreking van vooraanstaande technici over een principiële veran dering in de zendinstallatie. De ge sprekken duurden tot bij midder nacht en vandaar dat ik in Laketown de nacht heb doorgebracht. Voor he denochtend 8 uur had ik een con ferentie belegd met de leiders van mijn omroepbedrijf. Het was wel vroeg, maar in verband met mijn drukke volledig bezette dagen had !k het zo moeten regelen." Mr. Regan zweeg even en keek de inspecteur aan. Deze had door geen enkel teken getoond, dat hij het verhaal volgde. Hij zat achterover in zijn stoel met gesloten ogen. Zon der ze te openen, zei hij: „Gaat u verder.... ik luister." Wordt verv I.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3