Nieuw dezoak Bidauit acht bestaan der Ver. Naties in gevaar in het algemeen belang Subsidiëring van Bijz. Hoger Onderwijs is redelijk en .KMAAR in 155.- SR. KAAL TPALEIS STLAND" Corruptie in Oost-lndonesië Frankrijk wil voorrang Duitse voedselrantsoenen worden verlaagd fere prijzen [ewezen adres [joed en me! fruit gevulde en schalen! oning inrichten nten enten ibileerinrichting Iweek 1947 IESTRAAT mm** Voor Alkmaar en omgeving Minister-president Nadjamoeddin krijgt zijn ontslag LAGUARDIA OVERLEDEN Van Kleffens bij Lovett Brits mandaat in Palestina Dr. van Mook op de terugreis Nederland achter Marshall's voorstellen Ook Soekarno wil een referendum Minder electriciteit in Frankrijk Volledige financiële gelijkstelling met Rijksuniversiteiten onmogelijk Vrijheidsbeperking echter onvermijdelijk BON 1.95 1.65 0.75 0.95 2.25 ïg de voorr. strekt >N 3987 BON ïbben >nden IUIGERS, RADIO- LSTEN enz. is er JINE heren' IARD rijs, waarvan een het nummer dat apen: 55.— 4374 speciale etalage WinkelweekI de Winkelweek niet af van deze KWALITEITEN bij ONS is eide relaties lat alle meest en te leveren n uw woning. e en betere genre 0,—f (175—, f 875,— 15,—, f 625,—, f 790,— Spiegels, Bedstellen, uitgebreide collectie: Dekens, Tafelkleden, etc. etc. :en, U slaagt zeker! 3452 ALKMAAR V Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; /(1.20 per maand; incl. incassp.'Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God. is nergens veilig Vondel MAANDAG 22 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11334 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. PEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Te Soestdijk vond de jaarlijkse rijdag plaats, waaraan 1000 rui ters van de landelijke rijverenigingen deelnamen. Hier ziet men Prins Bèrnhard en de beide prinsesjes te paard de demonstraties bijwonen. ARRESTATIES TE MAKASSAR In de jonge staat Oost»Indone- sië, waarvan de president, de heer Soekawati juist zijn bezoek aan ons land heeft beëindigd, zijn malversaties aan het licht geko- men voornamelijk op het gebied vaij de voedselvoorziening. In verband hiermede waren, volgens een thans officieel communiqué van de Oost-Indonesische rege ring, reeds vroeger in Makassar arrestaties verricht. Uit een nader onderzoek is thans gebleken zo" gaat het communiqué verder, dat ook de minister-president Na djamoeddin bij de malversaties is betrokken. De wnd. president heeft hierop Nadjamoeddin ont slagen alsminister. Het Officiële communiqué zegt, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat het een netwerk van malversa ties betreft. De regering heeft reeds vroeger te kénnen geven, dat zij met alle kracht en middelen en zonder aanziens des pêrsoons wil ingrijpen en het thans verzamelde bewijsmateriaal heeft de regeripg de overtuiging gegeven, dat er dras tische zuiveringsmaatregelen nodig zij^i. Uit het onderzoek bleek, dat de minister-president, tevens mi nister van economische zaken, bij de onregelmatigheden betrokken was op, een wijze, die onverenigbaar is met de eisen van een gezond staatkundig en economisch herstel. Bij* de corruptieve handelingen waren „niet slechts personen uit ne- ripg en bedrijf verwikkeld, doch tevens zekere ambtelijke figuren en andere verantwoordelijke autoritei ten". De ministerraad heeü eenstem mig vastgesteld, dat verdere samen werking met Nadjamoeddin onrao- gelijk is geworden, en dat de lei ding der regering ten spoedigste in andese handen gelegd moest wor den, zodat met ingang van 20 Sep tember aan Nadjamoeddin ontslag is verleend als premier en minister Fiarello Laguardia, oud-burge meester van New York en voor malig directeur-generaal van de Unrra, is Zaterdag overleden. Fiorello Laguardia werd in 1882 te New York geboren als zoon van etyi Italiaanse bandleider. Hij begon zijn' carrière als oorlogscorrespon dent. In 1917 maakte hij deel uit van het. Congres. 'Hij vocht in .Italië als commandant van een afdeling der Amerikaanse luchtmacht. Na zijn terugkeer in Amerika in 1919 t^gd hij op als aanvoerder in de strijd tegen i de drooglegging. (Hij zou bij wijze van uitdaging bier ge brouwen hebben in zijn bureau in het Congresgebouw). Als vertegen woordiger van New York in het Huis van Afgevaardigden zagl hij met lede ogen aan, hoe zijn geboor testad steeds verder ten prooi viel aan corruptie en#misdaad. In 1933 werd hij met overweldigende meerderheid tot burgemeester van New York gekozen.. Hij werd be kend om zijn onkreukbaarheid., In 1937 werj) hij herkozen, als de eer ste „reorganisatie«burgemeester" wie deze eer te heurt viel. In het zelfde jaar deed hij internationale deining ontstaan door Hitier te» be titelen als „wereldschrik nummer één" en „de fanaticus met het brui ne hemd. die de wereldvrede be dreigt".' Berlijn protesteerde heftig, doch Laguardia kwam niet op zijn woorden» terug. Het daaropvolgend jaar, torn een gezelschap vooraan staande nazi's een hp zoek bracht aan New York, zorgde hij er voor, dat zii een erejvaeht kregen, welke vitsluiteij^ uit joden bestond.Tij dens de oorlog sprak hij des Zon dags voor de radio. In 1945 stelde h'i zich niet opnieuw voor het bur gemeesterschap beschikbaar. Zijn gezondheid ging achteruit. In 1946 »"er^3 hijvoorzitter van de Unrra. Na maandenlang geijverd te heb ben voor voedselinzameling voor de hongerende^, volkeren legde hij d°ze functie weer neer. Laguardia werd door zijn mede burgers vergeleken met een vol man, behalve dan, .aldus voegden 7>i er aan toe, dat pen vulcaan niet altijd aan het -. uitbarsten is. Het imnjpr dragen van een grote zwarte hoed bezorgde hem de bijnaam „de hoed". Hij hield veel van muziek en speelde zelf trombone. Het echt paar Laguardia had geen kinderen doek adopteerde een meisje. van economische zaken. Waarne mend premier is„ thans doctor Wa- rouw (minister van volksgezond heid) terwijl ingenieur Sawani, de minister van verkeer, economische zaken waarneemt. De regering van Oost-lndonesië betreurt *de gang van zaken ten zeerste zij is er zich van bewust, dat de feiten een zware last leggen op het morele weerstandsvermogen van de nog jonge staat. Maar tevens is zij er diep van doordrongen, dat zij zich niet mag laten terughouden van grondige saneringsmaatregelen. De regering van Oost-lndonesië is er van overtuigd, dat zij door dit te doen in staat is aan het eigen volk en aan de buitenwereld te to nen, dat in Oost'-Indonesië een krachtige leiding zetelt, die zich van haar pjjcht bewust is en die over de vaste wil en over voldoen- de'middelen beschikt om'te belet ten, dat de iri opkomst zijndp ge meenschap afglijdt tot het peil van de „corruptie-staat" waarvan zij el ders het droeve en afschrikwekken de voorbeeld heeft gezien. De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. van Kleffens. heeft een onderhond van een half uur gehad met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Lovett. Van Kleffens heeft zijn voldoening te kennen gege ven over het.feit, dat de V. S. zich bereid hebben verklaard deel uit te maken van de Commissie vanDrie van de V. N. Na het onderhoud verklaarde mr. .van Kleffens tegenover de pers, dat hij met Lovett problemen van al gemene aard had besproken betref fende de zitting van de algenjgne vergadering der V, N. Hij wilde geen commentaar geven over het door de Belgische afgevaardigde bij de V.N. uitgesproken standpunt, dat het niet nodig zou zijn dat de com missie ter plaatse een onderzoek naar de Indonesische kwestie in stelt. Mr: van- Kleffens spr.ak er te vens zijn voldoening over uit, dat van Zeeland is'f benoemd tot Bel gisch vertegenwoordiger in de com missie van drie. Bij de regeling van de Duitse kwestie De president van de Franse re publiek, Vineent Auriol, en de Franse eerstg minister, Ramadier, hebben beide redevoeringen gehou den, waarin zij aandrongen op een regeling voor Duitsland, welke Frankrijk voorrang zou grienen bij de economische wederopbouw. Zij legden er beiden de nadruk op, dat de Franse politiek gericht was op het totstandbrengen van een vergelijk tussen Oost en i West. Auriol was van mening, dat de grote mogendheden niet zouden kunnen voldoen 'aan hun verplich tingen. als zij onderling de vrede niet konden bewaren. Het instand- blijven van „de gewapende vrees" zou „onvermijdelijk tot oorlog lei den." In principe ter beschikking Naar een politieke correspondent van Reuter meldt, heeft het „Brit se kabinet, dat Zaterdag in spe ciale vergadering btfeen was ge komen, besloten het mandaat in Palestina ter beschikking te stel len en de 100.000 man tellende strijdkracht terug te trekken als de V.N. niet spoedig met een uit voerbaar plan komen. Naar van betrouwbare zijde wordt •vernomen, is deze beslissing in principe genomen, daarbij rekening houdend met de mogelijkheid, van nieuwe voorstellen door de V.N., wanneer een dezer dagen de kwes tie Palestina ter sprake komt. De Britse vertegenwoordigers in de Assemblée der V.N., zo wordt ver-' nomen,4 zullen elke nieuwe oplossing van hetprobleem o{$ haar merites beoordelen. Het wordt echter on waarschijnlijk geacht, dat* de V.N.' een oplossing zullen brengen, die Engeland alleen of met hulp van andere landen kan uitvoeren. Hier volledige „overeenstemming" Zondagmiddag om even voor vijf uur besteeg Lt. Gouverneur-Gene raal van Mook een K.L.M.-Constel- lation vliegtuig van de gewone lijn dienst naar Indonesië om zijn terug reis naar de Oost te aanvaarden. I Even voor het vertrek wisselde Ée vertrekkende landvoogd nog en- ele woorden'met de journalisten. Hij zeide dat de besprekingen in de V. S. daar zeer veel ter verduidelij king van de Indonesische kwestie hebbe.n bijgedragen. Uit het overleg in Nederland gepleegd blijkt, dat er hier voljedige overeenstemming bestaat. Ik-hoop, dat de periode van internationale waarneming"*in Indië zal leiden tot verheldering .van de wereld omtrent de gegrondheid van ons standpunt. Wij hopen tot een oplossing van het geschil te komen zonder de in ternationale bemiddeling te nege ren". Onder de talrijke personen die de lt. gouvern. generaal uitgeleide de den, merkte men op de minister president dr. L. J. M. Beel, prof. dr. W. Schermerhorn, Max van Poll, de minister van wederopbouw L, Ne- her, de minister van buitenlandse zaken mr.' C. G. W. H. Baron van Bostzelaer van Oosterhout en de feultan van Pontianak Hamid II. Het plv. hoofd van de Ned. de legatie, dr. J. H. van Royen heeft Zaterdag in de algemene vergade ring van de Ver.* Naties zijn waar dering uitgesproken over het plan- Marshall tot hulp aan Europa, even als óver de vom-stellen van Marshall tot beperking van het gebruik van het Veto. Over Indonesië zeide hij: „Wij zien met ongeduld, doch met .vertrouwen het rapport van de con sulaire vertegenwoordigers' te" Bata via tegemoet en hopen, dat er zich bij het opstellen daarvan geen ver traging zal voordoep". Sqekarno heeft op een openbare, vergadering van het Strijdpomité van West-Java gesproken, bij welke gelegenheid hij o.m. zeide, dat de Nederlanders een verdeel ep heers politiek toepassen. Soekarno snelde voor een plebisciet te houden, dat op ware democratie zou zijn geba seerd. Soekarno zeide: ,jk ben er van overtuigd, dat 99% van de bevol king van Borneo, Celebes en van het westelijk deel van Java •ypor de Rejjjjblikeinen zijn". Soekarno hield deze* rede in tegenwoordigheid van generaal Soedirmap en van de Sul tan van" Djogjakarta. „De Neder landse tactiek", zo vervolgde hij, „wérkt de nationale beweging st/eds tegen, maar wij kennen" deze ma noeuvres" en hierbij haalde hij als voorbeeld de Soendanese ^vrijheids beweging aan. Na Soekarno nam de Sultan van Djogjakarta het woord. Hij 'zeide, dat het .volk-geen ver trouwen in de Nederlandse belof ten moest hebben, aaqgezien de Nederlanders spraken van hun „hei lige missie" in Indonesië. Zoals men weet, had ook Hatta op Sumatra 'n referendum geëist. Met ingang van Woen^ag zal aan de industrie in geheel Frankrijk slechts vier dagen per week electri- sche stroom worden geleverd. Particulieren zullen .«twee' dagen per week zonder stroom komen te zitten en ook de bioscopen en ande re amusementsbedrijven zullen la gere rantsoenen electriciteit krijgen. De fabrieken zullen elke week drie dagen achtereen stroomloos liggen en de particulieren zullen op de stroomloze dagen 's middags en 's avonds korte tijd aangesloten worden voor het bereiden der maal tijden. Bevin te Parijs De Britse minister van Buiten landse Zafcen, Ernest Bevin, is op hg) Parijse vliegveld Le Bourget ge arriveerd om in Parijs de laatste hand te leggen aan de rede welke hij op de jjotzitting van de zestien- lanriencon/erentie aangaande het plan Marshall zal houden. De L.T.M.-dagen en Westfriese Week te Hoorn zijn Zaterdag feestelijk besloten met een grote muzikale gebeurtenis: niet min der dan 24 muziekkorpsen uit de omtrek traden aan, speelden voor het Stadhuis en maakten rondgangen dqpr de stad, des avonds met fakkels. Het was een indrukwekkende gebeurtenis, die des middags en des avonds een enorme mensenmenigte op de been bracht. De Waarheid en niets dan de Waarheid! VOLGENS „De Waarheid" zouden er op het Zomerfeest van de com munisten in Birkhoven 90.000 men sen gedweest zijn. Volgens een mede deling van een lid van de Amers- foortse gemeenteraad, waaronder Birkhoven ressorteert, is er slechts voor32.000 bezoekers plaatse lijke belastigg betaald. Terecht vraagt dit raadslid nu aan het ge- meentebestuuj, hoe dit in elkaar zit! Hij voegt daar doodleuk aan toe, dat wanneer zowel de „schatting" van „IJe Waarheid" als de gegevens van de Gemeente-ontvanger juist zijn, er nog voor58.000 personen belas ting betaald moet worden! Dat vinden wij ook, hoewel het tenslotte nog meer om de Waarheid, dan om de centen gaat!! Het Republikeinse legerbericht Volgens het republikeinse leger bericht van Zondag werden acht Nederlandse soldaten gedood en zeven ep dertig gewond bij een aan val op Midden-Java, \^g}arbij de Ne derlanders op een. mijnenveld reden Verder wordt medegedeeld, datde republikeinen een strategisch be langrijk punt in de nabijheid van Poerbalingga hebben heroverd. Ten slotte wordt melding gemaakt van Nederlandse activiteit aan de fron ten van Soerabaja en Modjokero. De Franse minister van buiten landse zaken Bidauit, heeft Zater dag in de algemene vergadering van de V.N. verklaard, dat het bestaan van de organisatie op het spel staat en dat het gevaarlijk is de ernst van de crisis te verber gen. Het lijkt onmogelijk de stand punten van de Sowjet-Uhie en de V.S. met elkaar te verzoenen. A^nkrijk gaat er mee acgoord, dat de voorstellen tot wijziging van het gebruik van het veto 'worden besproken, doch tekent daarbij aan, dat amendementen op het handvest niet voldoende zijn om de moeilijke, heden op te lossen. Het noorstel van Marshall inzake de oprichting van een commissie voor vrede, en vei-, ligheid eist diepgaande bestudering. De moeilijkheid daarbij is! hoe een dergelijk lichaam te verenigen is met de constitutionele rechten van de veiligheidsraad. De Griekse kwestie achtte B.idault juist een zaak ten aanzien waarvan de V.N. verplicht zijn handelend op te treden. Hij staat handhaving van de commissie van onderzoek voor. Wat Palestina betreft deed de sjjreker een.beroep op joden -en arabieren zich te verzoenen. Hij be treurde het dat de commissie inzake Palestina geen aanbevelingen heeft kunnen formuleren, die voor beide partijen aanvaardbaar zijn. Frankrijk zal het nieuwe Italië gaarne' als lid van de V.N. zien op genomen. Wat Duitsland aangaat Ten gevolge van de ernstigste droogte sinds honderd jaar zullen de rantsoenen voor Duitse bur gers in de Britse en Amerikaanse zone in de volgende distributie periode met meer dan 100 calo rieën per dag worden verlaagd, aldus heeft generaal Clay, de militaire gouv.erneur van de Ame rikaanse zone, in zjjn jongste tweewekelijkse rapport medege deeld. Door de droogte zal de Duitse oogst naar scljartting 20 a 40 procent minder opbrengen ?dan werd ver wacht en er zal slechts 2/3 van het aardappel- en vleesrantsoen kun nen' worden verstrekt, - terwijl het vetrantsoen met r.al worden ver laagd. Clay verklaarde, dat de eleetrici- teitswinning door de droogte met ,22 procent is gedaald, waardoor 'verschillende belangrijke fabrieken moesten worden gesloten. Do.or de lagp waterstand van de rivieren heeft men ook het vervoer wm steenkool en voedsel over de waterwegen drastisch moeten be perken. Tevens maakte generaal Clay be kend, dat de Sowjetrussische auto riteiten vorige maand hadden ge- Sjahrir deze week naar Londen Verwacht wordt, dat Sjahrir deze week een bezoek aan Londen zal brengen. Het kantoor te Londen van Antara meldde Zaterdgg dat Sjahrir de gast aal zijn van'Krisjna-Menon, ,de hoge commissaris van India te Londen. Volgens "een verklaring, ge publiceerd namens dr. Soebandrio, de vertegenwoordiger van de, répu bliek in Engeland, heeft Sjahrir steeds gaarne een bezoek aan Enge land willen brengen om «it de eer ste hand te vernemen,Koe de Brit se regering?haar koloniale proble men heeft aangepakt." Sjahrir ver toeft tljans t,e New'York, waar hij de Indonesische zaak aan de Vei ligheidsraad heeft voorgelegd. II. (Slot.) „Volledige" gelijkstelling wordt dqpr het ontwerp niet voorgesteld. Ten eer^e, omdat, zoals de M. v. T. zegt, dit een zo grote controle zou meebrengen, dat de vrijheid van het onderwijs te veel zou worden aangetast. Ten tweede, naar wij "ge loven, omdat deze vooralsnog niet wettelijk belichaamd kan worden. Als maatstaf voor de subsidie geldejn de gemiddelden van de jaarlijkse exploitatie-.uitgaven van de zusterfaculteiten der Rijks-Uni versiteiten, telkens voor een tijdvak van vijf jaren. Voor de Universi teiten, die alleen de faculteiten van de Theologie, der Letteren en Wijs begeerte en van de Rechtsgeleerd heid hebben, bdraagt het percentage der subsidie dan 30 pet. van boven genoemd gemiddelde; heeft de Uni versiteit daarbij één der z.g. „dure" faculteiten (Geneeskunde, Wis- en Natuurkunde of Veeartsenijkunde), dan wordt dit percentage 50 pet.; heeft zij twee dure faculteiten erbij of alle drie, dan»wórdt het 60 pet. Daar het denkbaar is, dat deze percentages ten opzichte van de •werkelijke exploitatiekosten der' gemeenlijk op bescheiden-leest'ge-, schoeide bijzondere Universiteiten geheej zouden cjekken, wat het ont werp beslist niet wil, gelden zij slechts in zoverre zij respectievelijk voor de drie genoemde gevallen, 65 pct„ 80 pet. en 85 pet. dezer werke lijke onkosten niet overtreffen. Het is wel een uiterst ingenieus en merkwaardig systeem, waarop op zeer uiteenlopende wijze gerea geerd zal worden. WAAR vergelijking met zuster faculteiten aan Rijfeuniversi- teiten niet mogelijk is, gelden na tuurlijk alleen de laatstgenoemde percentage's. Dit is b.v. het geval met de'bijzondere Economische Ho gescholen. Wij achten het niet on denkbaar, dat een of ander vinding rijk kamerlid met het voorstel zou komen, deze meer eenvoudige rege ling overal toe te passen. Beperking van de vrijheid is bij dit alles onvermijdelijk. De besturen zullen goedkeuring moeten vragen op hun begrotingen, en op de be-, schikkipg over terreinen en gebou wen, waarvoor subsidie wordt ver leend, alsmede voor geldleningen. Staten van inkomsten en uitgaven zullen moeten worden overgelegd. Enfin, de gehele bekende en dik wijls oneerbiedig betitelde „pqppe- rasserij". Maar wat wilt U. men kan van de Overheid nu eenmaal geen subsidie krijgen, zonder dat deze enige controle op de besteding daarvan uitoefent. Maar controle,' zoals bij het La ger Onderwijs is'ten andere toch uit den»boze. Vandaar dat art. 197 in de, vaststelling der, gemaakte kos ten, die de Overheid aan een (lich telijk elastische) band legt, daar de doelmatigheid van de gedane uitga ven niet.in het geding mag komen, behoudens dat'deze redelijke eisen kan stellen aan inrichtingen van bijzonder lager onderwijs niet te boven gaan. Over deze redelijkheid heeft de Minister in hoogste instantie een beslissende stem, na geluisterd te hebben naar die van de Onderwijs raad. WIJ hebben hiermede, in uiterst sobere trekken, de kern van het wetsontwerp weergegeven. Onze voorlopige Indruk is deze, dat hier een weloverwogen regeling wordt voorgesteld, waardoor op .voorzichtige i^jze voor de toewij zing van uiteraard beperkte, maar toch zeer belangrijke subsidies aan het Bijzonder,Hoger Onderwijs de rechtsgrond wordt gelegd, de nood zakelijke waarborgen voor de be steding worden gegarandeerd, en de even noodzakelijke vrijheid zo veel mogelijk wordt ontzien. Als de Kamers ,de pogingen van deze Minister jnet'vertrouwen tege moet treden, is er kans,, dat binnen afzienbare tijd een nieuwe, belang rijke etappe in de emancipatie van het bijzonder onderwijs zal zijn be reikt. Resten nog twee opmerkingen. Artikel 197 septies,eerste lid, is naar onze mening precies anders geformuleerd dan de bedoeling is; en in*de memorie van toelichting lazen we tot onze spijt het engelse woord '„manpower" i.p.v. een Ne derlandse uitdrukking. Woensdag nieuw Hongaars kabinet? LONDEN, 22 Sept. (Reuter) Volgens het Hongaarse sociaal de mocratische blad „Newspava" is het zeer wel mogelijk, dat het nieuwe Hongaarse kabinet Woensdag a.s. gevormd zal worden, aldus Radio Boedapest. weigerd, om duizenden personen die illegaal de zonegrens waren overgestoken weer in de Sowjet- zone op te nemjn. Andere moeilijkheden hadden zich voorgedaan doordat de Sowjet- zone*een schuld van ongeveer 12.000 spoorwagons aan de Amerikaanse zone heeft. Ook de zo nodige "mijn- stutten zijn door de Sowjetzone niet volgens de belofte geleverd, aldus het rapport. De enige "optimistische opmerking in het rapport betreft een record productie van steenkpol voor de tijd van de bezetting en wel in de Franse zone. In de Britse zone is eveneens een record geboekt, maar dit wordt te niet gedaan door het achteruitgaan van de productie in de Amerikaanse zone, dat o.m. te wijten is aan het dunner worden van kolenlagen. Duizend Chinese slachtoffers in Indonesië De Chinese consul generaal te Ba tavia, Tsjang Kia" Tong, heeft te Singapore medegedeeld, dat het aantal Chinezen, dat ten gevolge der militaire oqpraties in Indonesië ge dood is, ongeveer duizend bedraagt, terwijl het aantal daklozen tot hon derdduizend is gestegen. Benoemingen in het Bisdom Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd: tot kapelaan te 's Gravenhagp (H. Hart vjm Jezus) de 'Weleerw. Hepr H. J. /ff van Dijk, die Kapelaan was te Oëgstgeest. Voorburg (O. L. Vr. Hemelvaart) de Weleerw. Heer P. J. M. Matthy- sen. Beverwijk (H. Agatha) de Wel eerw. Heer J. J. Tulp. Den Burg (Texel) de Weleerw. Heer P. M. de Groot, die kapelaan was te Jlhoon. H.H. Wijdingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft Zaterdag 20 en Zondag 21 Sept. in de Kapel van het Theologi- cum te Warmond de volgende H.H. 'Wijdingen toegediend. Het H. Diaconaat aan de Eerw. Heren: A. Bakkum; B. ,J. M. van Balgooy; P. H. I. Genemans; A. Th* Groenendijk; C. J. (van, Haaster't; A. F. J. Hansen; Ph. A. Harding; A. L. M. Hermus; J. Th. Hoogervorst; W. J-, de Jonge; H. J. Kaandorp; J. A. Kerstholt; A. de Korte; L. A. E. I. M. Lejeune; F. A. Th. M. Meyer; J. C. P. Plantinga; P. L. J. van Reisen C. A. Rijk; L. Verbeek; W. A. de Wildt; W. J. Wortel; Chr. J. Wust; Th,.P. Wijnker. Vervolgens de vier lagere H.H. Wijdingen aan de .Eerw. Heren: P. A. M. Al; J. W. Bergen; J. Blom; W. Th. Friebel; A. M. Goeyenbier; M. A. Hekker; A. J- Hubers; C. Chr. de Jong; G. P. Keu kens; Th. P. G. Kloosterman; N. P. Landsman; P. C. M. Mussert; C. Nieuwenhuizen; P. N. Obdarq; T. Overboom; C. A. M. Steins Bisschop W. H. Suyker; A. J. M. Wiemers; P. Wijte; M. J. van der Zwaan. Allen studenten van het Theolo- gicum te Warmond. moeten maatregelen genomen wor den, die waarborgen, dat bij de we deropbouw van het land niet tevens de militaire machtweer wordt op gebouwd. Deze maatregelen zijn langdurige bezetting, nauwgezette controle op de ontwapening en de- militarisatie cn tenslotte internatio naal toezicht iq de„ruimste zin, van het woord .op het hart van de Duit se* economie, het Ruhrgebipd. In antwoord op de .beschuldiging van Wisjinsky dat Fra'qkyjk en En geland oogluikend toelaten dat Ame rika inbreuk maakt op .de onafhan kelijkheid van Europese landen zei de Bidauit, dat hij voor de zoveelr ste maal moest verklareq, dat die critiek niet in overeenstemmthg met de waarheid is. VoorsteLvan Marshall op de agenda Het voorstel van de minister van Buitenlandse Zaken der V. S. Mars hall, strekkende tot het instellen van een interim commissie uit de algemene vergadering der V.N., is bp de agenda van de algemene ver gadering geplaatst. Veertien landen stemden vóór, Polen en de Sovjet- Unie stemden tegen. Ook de Sovjet resolutie betreffen- 4de het strafbaar stellen van oorlogs propaganda is op de agenda van de algemene vergadering der V. N. ge plaatst, voorts de resolutie van de Verenigde Staten aangaande Korea. Toen Gromyko (S.U.) opmerkte, dat Amerika deze kwestie dopr Engeland, China, de Sovjet-Unie en Amerika had moeten laten oplossen, verklaarden de vertegenwoordigers dgr V. S. en van Groot Brittannië, dat de U.S.A.. tevergeefs hadden ge tracht de Sovjet-Unie te bewegen Engeland en China in de - discussie over. Korea te betrekken. Sommige afgevaardigden spraken het vermoe den uit; dat de S.U. thans de voor keur zou geven aan een discussie door de vier mogendheden boven behandeling in de algemene verga dering der V. N. DE TERREUR IN DE PENDSjAAB Trein aangevallen Vijf k.m. van Loedgiana in de Oostelijke Pendsjaab is een trein met Mohammedanen aangevallen door een groep, .die voorzien was van automatische wapenen en spe ren; 12 passagiers zijn gedood, 37 gewond en 40 vermist. De aanvallers zijn bestreden door vijf officieren en 64 man van het militaire escorte. Secretaris van de Paus overleden Mgr. Pio Rissignani, particulier secretaris van de H. Vader, is na een langdurige ziekte, overleden. De overledene, wiens broeder is gehuwd met 's Pausen zuster, was een medewerker van Z. H. de Paus toen deze nog kardinaal-staatssecre taris was. 186 Arrestanten in Tsjecho-Slowakije Het onderzoek inzake het Slo waakse complot tegen de regering Benes is thans geëindigd, men heeft thans het vooronderzoek ter hand genomen tegen 600 personen; 186 personen zijn gearresteerd en 118 vrijgelaten Oostenrijk wil Zuid-Tyrol terughebben FRANKFORT, 22 Sept. (Reuter). Volgens Dena, het Duitse Nieuws bureau in de Amerikaanse zone, heeft de president van Oostenrijk, dr. Karl Renner verklaard, dat Oostenrijk nog steeds hoopt Zuid Tyrol, dat krachtens .het Italiaanse vredesvedrag aan Italië is gekomen terug'te ontvangen. Oostenrijk ves tigt zijn hoop in deze op de V. N. Geldigheidsduur rantsoen bonnen Serie E De rantsoenbonnen van de Serie E zijn na27 September a.s. niet meer geldig. Na die datum zijn voor voedingsmiddelen, tabak en zeep- artikelen uitsluitend de rantsoen bonnen van de serie G geldig. Internati'onale brigade opgetreden? BATAVIA 20 Sept. (AFP) Volgens Antara zou de Internatio nale brigade, bestaande uit In diërs, Maleiérs en Philippinos, welke ten doel heeft voor de re publikeinse segering te vechten, voor de eerste maal op Midden- Java zijn opgetreden. In de loop van de strijd zouden 5 Nederlan ders zijn gedood en ongeveer 30 gewond. zaterdag had de plechtige installatie plaats van het nationale Demobilisatie-Comité onder voorjitterschap van Z:K.H. Prins Bernhard. Tijdens de rede van Z.K.H. Vele autoriteiten waren hierbij aanwezig. V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3