Handlangers van de Grüne voor het Hof VEELB voor de De Alkmaarse Niwin-cantine- wagen is besteld Draverijen en rennen te Alkmaar WONINGBOUWPROBLEEM INWIERINGERWAARD Over twe NA SI wint I f PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 22 September 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Nu: aandacht voor nieuwe plannen UIT OUDE TIJDEN Arrestaties in de Beernster Plan voor waarde loze brug Marktberichten De Niwin-actie ter verkrijging van een cantine-wagen is thans, dank zij de spontane medewer king van het Alkmaarse publiek, zover geslaagd, dat een cantine- wagen voor onze jongens in Indië is besteld. Hoewel het de bedoeling was het gehele benodigde bedrag ter plaatse bücen te brengen is zulks niet gelukt. Thans is samenwer king gezocht met de gemeente Zandvoort die in dezelfde om standigheden verkeerde, met als resultaat, dat een cantine-wagen naar onze jongens zal worden ge zonden met het opschrift „Can tine-wagen geschonken door de burgerij van Alkmaar en Zand voort". Hoewel hiermede een door het Niwin-comité gestelde taak is vol bracht, dient er toch nog meer te gebeuren en wel in de eerste plaats te zorgen, dat zij die verplicht van huis en haard verwijderd zijn, ter gelegenheid van het Kerstfeest 1947 een kerstgroet uit Nederland ont vangen. Deze kerstgroet zal bestaan uit een pakket o.m. inhoudende kaas, koek, cigaretten, tandpasta, kerst tekst, enz. Deze pakketten, welke f5.per stuk kosten, zullen worden gezon den aan alle in Indonesië verblij vende militairen. Het is de bedoe ling dat elk pakket van naam en adres van de afzender (s^er) wordt voorzien. Ten einde dit te bereiken Worden door de Niwin etiketten verkocht tegen betaling van f5. Op dit etiket wordt naam en adres van de afzender (ster) vermeld, zo dat de jongens zullen worden ver blijd met een pakket van een af zender (ster) die hen tot aan dat moment geheel onbekend was. Hierdoor verkrijgt de kerstgroet een geheel persoonlijk karakter en laten wij hen gevoelen, dat zij door ons niet vergeten worden. Het zal een ieder duidelijk zijn dat ook verenigingen zaken en an dere instanties deze etiketten kun-, nen aankopen, terwijl het voor hen, die zich de uitgaaf van f5.alleen niet kunnen veroorloven, mogelijk is in samenwerking met familie leden, buurtgenoten, collega's enz. één of meer pakketten te verzen den. Het comité verwacht dat hier van dan ook een ruim gebruik zal worden gemaakt. Ten einde deze kerstpakketten- actie te propageren heeft de Fiifcna Vroom en Dreesman zich bereid verklaard gedurende de week van 22 t/m 27 September in haar win kel een stand te plaatsen. Ook door de. Alkmaarse Kegel bond werd toegezegd van 2026 October 1947 wedstrijden te organi seren, waarvan de opbrengst deze actie ten goede zal komen. Naast de propaganda bij V. en D. zal ook een stand worden geplaatst in de Korenbeurs, tijdens de land en tuinbouwtentoonstelling te hou den Woensdag. 24 September a.s. „BUSTER" Een nieuw stuk van toneelgroep Bouber ALKMAAR. De toneelgroep Herman Bouber opende gister avond in 't Gulden Vlies haar to neelseizoen met een nieuw stuk „Buster" uit het Engels vertaald door C. van Polen. Het stuk speelt in Londen en verplaatst ons in een arbeidersgezin, waar enkele jaren voor de oorlog een harde strijd om het bestaan gevochten wordt; de oorlog die zovelen werk verschaf te. brengt ook hier vele verande ringen; Buster, de zoon, die voor heen als een schoffie door het le ven ging en een jongen van de straat was. komt door het werken tot andere gedachten en wordt een bruikbaar mens in de maat schappij. Het zijn hoofdzakelijk de diep menselijke belevenissen van dit gezin, die de schrijver stof voor zijn stuk gaven; verder houdt hij nu en dan enkele politieke be schouwingen over oorlog, vrijheid en het bestaansrecht van elk men senkind, doch deze gedachte loopt niet als een draad door de handeling van het geheel. Het is de tragiek van het alledaagse le ven in dit milieu, die hier de aan dacht vraagt en de Toneelgroep van Herman Bouber is wel bij uitstek geschikt, om dit stuk naar het leven, zonder mooie franje, op rake wijze te vertolken. Her man Bouber blijft hier als Vader King wat op de achtergrond doch speelt zijn bescheiden rol met rou tine. Moeder King (Aaf Bouber) neemt het leven wel wat al te tragisch op, doch speelt een echte moeder in de droefheid om de dood van haar jongste en in de vreugde om de flinkheid van haar „Schoffie" die zowaar nog de Ge- orgemedaille voor heldhaftig ge- dtag ontvangt. Wim Kouwenho- ven speelde de rol van Buster met veel talent. Het geheel was niet daverend, ofschoon het Zondag- avondpubliek zich dankbaar toon de met veel applaus. Esperanto-nieuws ALKMAAR. Vrijdagavond j.l. was er in het Oranjehotel te Bergen een waarlijk internationaal gezelschap bijeen. Twaalf verschil lende landen waren hier vertegen woordigd. Het merkwaardigste van deze bijeenkomst was wel en dit in tegenstelling met zovele andere internationale bijeenkom sten, dat hier maar één taal werd gesproken, het Esperanto. Na het diner dat de buitenlan ders door hun Hollandse geest verwanten was aangeboden, sprak mr, Zeiler namens dé V.V.V. de gasten in het Esperanto toe. hier bij naar voren brengend, dat het Esperanto en de VW een gemeen schappelijk doel hebben, n.l. het verkeer tussen de volkeren te vergemakkelijken en -te bevorde ren. Hierna was er een gevarieerd programma van zang, declamatie en film. Een van de buitenlanders nam het woord hierna, om na mens allen, de Nederlanders en speciaal dé Zaandammers te be danken Voor de buitengewone gastvrijheid, die zij hier hadden genoten. De Bergense Esperantis ten kunnen op een geslaagde en interessante avond terugzien, die hun weer moed geeft om op de ingeslagen weg voort te gaan. Iedere belangstellende bezoe ker kon die avond constateren, met welk een gemak en natuur lijkheid deze Esperantisten van 13 verschillende naties zich met elkander onderhielden als ware zij van één volk. N. M. H. SCHUURMAN f Alhier is op 66-jarige leeftijd over leden de heer H. Schuurman, ge- pensionneerd districtshoofd van het P.W.N. alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren: Leendert J. z. v. J. C. Wessing en M. G. van Riel; Sonja Wk d. v. G. J. Smit en A. Scheep stra; Johanna E. d. v. B.oJ. Brem- mers en C. Boogert; Adriana S. G. M. d. v. H. G. van Maarseveen en P. A. Kaptein; Maria G. A. d. van J. Tromp en M. C. Dolle'. Gehuwd: J. Lagas en W. Mensink, E. Koops en A. Krul. Overleden: Lucas B. Goettel oud 72 jaar, gehuwd met S. Ralk; Hen drik Jansen 62 j. gehuwd met C. D. de Bruyn; Jan de Porto 86 jaar, gehuwd met M. M. H. Fabricius. 1 „SAG' BEIM ABSCHIED LEISE SERVUS" De Hoofdstad Operette met leden van de voormalige Fritz Hirsch Operette zal op Dinsdag 23 Septem ber a.s. in 't Gulden Vlies te Alk maar slechts een voorstelling geven van „De Dans in 't Geluk" (Sag' beim Abschied leise Servus) mu ziek van Robert Stolz, in een nieu we Nederlandse bewerking van Meijer Hamel en onder regie van Otto Aurich. Aan deze voorstelling werken mede: Paul Harden, Ruth Rhoden, Claire Clairy, Chris Reumer, Otto Aurich, Hetty Ruys, Ad Heerings, Dolf Andrea, e.v.a., terwijl Pim de la Fuente wederom als dirigent zal optreden. In „Sag' beim Abschied leise Ser vus" zal Paül Harden zijn 40-jarig jubileum vieren en tevens het feit herdenken, dat hij 20 jaar in Neder land optreedt. Wij zullen t.z.t. om trent de feestavond van Paul Har den nadere bijzonderheden berich ten. Bij de première van „Sag' beim Abschied leise Servus" in Den Haag was pers en publiek enthou siast. WIENER SaNGERKNABEN Vrijdag 26 September des avonds acht uur wordt in ,.'t Gulden Vlies" een enkele voorstelling gegeven door de wereldberoemde Wiener Sangérknaben. Zij brengen een uit gebreid programma o.l.v. Hayo Tauber o.m. Geestelijke liederen. Volksliederen, opera, Weense Wal sen en op verzoek „Schlafe, Mein Prinzchen Zonder twijfel zal er veel belang stelling voor dit concert zijn. GEEN KANS Gisterenmiddag zijn bij de drave rijen op het Sportpark door de po litie twee bookmakers verwijderd. VAN EEN KOUDE KERMIS THUIS Tegen een ijsbereider werd pro ces-verbaal opgemaakt wegens het zwart kopen van ijspoeder. Ook de leverancier kreeg een proces-ver baal WAARSCHUWING Van de zijde der politie verzocht men ons de jeugd te willen waar schuwen om zich niet op de open bare weg te vermaken met de zgn. ..blaaspijpen". De politie zal deze dingen afnemen en verzoekt ook de medewerking van ouders en onder wijzers. De „blaaspijpen" leveren groot gevaar op voor het verkeer. DE OPRICHTING VAN DE R.K. ALKM. ATHL. VER. „OLYMPUS" ALKMAAR. Met de gister avond gehouden oprichtingsverga dering van de R.K. Athletiekver. is een nieuwe organisatie in Alk maar tot leven geroepen van een eerste Alkmaarse R.K. Athletiek- vereniging. De Z.Ew. Heer J. H. v. d. Hoek, .Districts-sportadviseur. opende de vergadering, waarbij hij met groot genoegen constateerde de belang stelling voor deze Athl. vereniging waaraan in Alkmaar gebrek was Spr. zette het doel en streven der vereniging uiteen, waarna de trai ner, de heer W. Bruggeling, een causerie hield over de athletiel:, de moeder van alfq sporten en de nood zakelijkheid vdn het trainen, daar de successen in de athletiek hoofd zakelijk moeten komen van indi viduele prestaties. Na de verkiezing van het voor lopig bestuur, werden de verschil lende punten, zoals: de training, welke zeer spoedig zal beginnen, de contributie, en leden- en donateurs actie besproken. Vooral dit laatste is van groot belang voor een pas opgerichte vereniging, daar behalve de leden, ook de donateurs een schakel moeten vormen om de ver eniging in stand te houden, vooral om deze groter te maken. Zij die zich voor de vereniging en het doel interesseren en inlich tingen willen hebben, kunnen zich wenden tot de heren A. Gerfen, p.a. Boekhandel ,.POA", Payglop 15, J. de Winter, Kennemer Park 13, en P. C. M. Venneker, Houtweg 17, om zich tot lid, eventueel donateur (donatrice) op te geven. POSTDIRECTEUR ANTIQUAIR 22 Sept. Waar nu de firma Endel een goed beklante zaak heeft, woonde in 1855 de directeur van het post kantoor Scheltus van Kampfer- beke. Deze was een groot bewon deraar van alles wat oud was en had een zo grote verzameling aangelegd dat behalve zijn huis ook het voormalige postkantoor aan de Bréedstraat vol was met oude spullen. Op 22 September werd door middel van grote ad vertenties in binnen- en buiten land kennis gegeven van de ver koop van deze nalatenschap. De verkoop duurde 10 dagen. Niet alles werd echter verkocht, want vele voorwerpen werden opge houden. Na afloop bleek dat zeer veel van de voorwerpen waren verdwenen. K.A.B.-hoekje Volgens afspraak zouden we deze keer iets meer vertellen omtrent de berekening van het dagloon, in ver band met de uitkeringen van ziek te en Ongevallenwetten. Zo als u dus weet krijgt men bij de ongevallenwet ten hoogste 6 we ken 80 pCt. van zijn dagloon. Men spreekt dan van een tijdelijke uit kering. Om dat dagloon te bereke nen. geeft men op het loon van de volle week voor het ongeval,, dit deelt men door 6 en het dagloon is er. Duurt de ongeschiktheid tot wer ken na 6 weken nog voort, dan wordt die tijdelijke uitkering omge zet in een blijvende rente van 70 pCt. of minder. Dan wordt echter een andere dagloon berekening toe gepast. Er wordt dan gevraagd, welk gemiddeld dagloon men heeft over een heel jaar gerekend. En dit kan soms heel wat lager zijn als het loon over die weck voor het ongeval. Dit hebben de arbeiders ondervonden, die in de vorige win ter in de Overbruggingssteun waren opgenomen. Is men door ziekte niet in staat om te werken, dan wordt het dag loon uitgerekend door het gemid delde te nemen, van het verdiende over de 13 weken voor het optreden van de ongeschiktheid tot werken. Bij maatregel van bestuur zijn af wijkingen wel eens mogelijk, in twijfel gevallen kan men daarom het beste direct contact zoeken bij ons Centraal Advies Bureau. Vrij dags van 78 uur, Waagplein 40, Alkmaar. UIT HET POLITIERAPPORT Tegen een textielhandelaar te Alk maar werd proces-verbaal opge maakt wegens het onbevoegd voor handen hebben van textielgoederen als ondergoed, japonstoffen en een coupon stof voor een herencostuum. De goederen zijn in beslag geno men. Tegen twee viswinkeliers werd door de politie proces-verbaal op gemaakt wegens prijsopdrijving. Zij berekenden voor gebakken bokking 15 cent. terwijl de vastgestelde prijs een dubbeltje is. Door de politie werd voorts pro ces-verbaal opgemaakt wegens ver duistering van een coupon stof. Hij had deze van een ander in bewaring en deze 'zonder toestemming ver kocht. „WIJ ZOEKEN ZOEKEN" DE RIJP. Dit toneelstuk wordt door de Toneelvereniging „Bene dictus XV" tijdens de kermis te De Rijp opgevoerd. Wij hebben Dinsdag, de avond voor de ouderen, genoten of liever gezegd met spanning de prestaties van deze toneelvereniging aan schouwd. In zijn openingswoord deelde de heer Luyckx tot zijn leedwezen mede, dat de heer Jac. Groothuizen, op weg naar De Rijp door een on geluk getroffen, opgenomen is ge worden in het St. Elisabeth Zie kenhuis te Alkmaar en hoopte vgn harte dat deze trouwe medewerker van „Benedictus XV" spoedig her steld zal mogen terugkeren. Als wij in het kort moesten zeg gen wat wij er van dachten, dan zou het antwoord luiden: Een bui tengewoon gewaagde onderneming, die buitengewoon goed is geslaagd. „Wij zoeken zoeken" is een heel mooi toneelstuk, wat, mits goed ge speeld, een stukje leven naar voren brengt, wat helaas tegenwoordig veel voorkomt, en op duidelijke wijze demonstreert hoeveel leed wordt veroorzaakt door de moderne gedachte over huwelijk en geluk. .Wij zoeken zoeken" is geen ker- misstuk, daar een te luidruchtig publiek de inhoud totaal verloren zou doen gaan, daarom was het ook nu, een gewaagde onderneming, i „Benedictus" is er in geslaagd om datgene wat de schrijver bedoelde weer te geven op een buitenge woon te waarderen wijze te vertol ken. Zij wist door haar spel de juiste sfeer te scheppen, de rollen waren heel goed ingestudeerd en ieder had de rol die hem paste. Daarom is deze opvoering ook bui tengewoon goed geslgagd. Wij zouden zeggen: dit stuk moet u zien, maarlaat uw kermis- stemming die avond thuis. DE RIJP—GRAFT. Naar wij I vernemen hebben in De Rijp 63 ouden van dagen een formulier in- gevuld ter verkrijging van een uit kering ingevolge de noodvoorzie ning ouden van dagen. Op Graft waren 51 „oudjes" die in aanmerking hopen te komen voor deze noodvoorziening. TONEELUITVOERING „RIJPER KLEINTONEEL" DE RIJP Dinsdag- en Woens dagavond werd in Hotel De Een dracht het toneelstuk opgevoerd „Tot wederdienst bereid". Ongetwij feld is dit een mooi stuk om tij dens de kermis op te voeren; het geeft de toeschouwers volop gele genheid om eens naar hartelust te lachen. Het Rijper Kringtoneel is er in geslaagd, de lachspieren los te krij gen en op beide avonden de toe schouwers een bezellige avond te bezorgen. Alhoewel in een toneel stuk en vooral in een blijspel nog al wat overdreven wordt,wisten de spelers op geestige wijze naar vo ren te brengén, in wat voor gekke situatie men kan komen te ver keren, wanneer men belooft tot we derdienst bereid te zijn en deze belofte, het koste wat het kost, ge stand wil doen. De spelers waren rolvast, alhoe wel enkelen een weinig last van plankenkoorts schenen te hebben, waardoor waarschijnlijk ook de souffleuse even teveel hoorbaar meespeelde. Beide avonden was de zaal vol, zodat al met al deze avonden als goed geslaagd beschouwd kunnen worden. OPBRENGST SPELDJESDAG SPOORWEG T.B.C.-BESTRIJDING CASTRICUM De opbrengst bij dc gehouden collecte op het station alhier ten' bate van de Spoorweg T.b.c.-vereniging heeft f 74.10 op gebracht. K.V.P. CASTRICUM Het dagelijks bestuur heeft heden haar program ma, in overleg met de Partijraad, voor de a.s. propagandadagen als volgt vastgesteld, en wel op 9, 10 en 11 November. Zondagmorgen te 9 uur plechtige Hoogmis voor alle K.V.P.-leden; 's avonds 8 uur op voering van het prachtige toneel werk „De Klokkengieter" van A. Coolen, door de R.K. Gemengde Toneelvereniging „St. Pancratius". Maandag grote propaganda-avond. Namens de Partijraad is als spreker uitgenodigd de Weleerwaarde Heer Kapelaan Bakker alhier. Medewer kenden Castricum's Dubbelmannen- kwartet met als solisten H. Marcker, tenor, C. Huiberts, accordeonnist, terwijl de K.J.B.-band voor de muziek zal zorgdragen. Dinsdag heropvoering van „De Klokkengieter". Al met al een programma dat sluit als een bus. Op 24 Augustus 1943 maakte de Grüne een strooptocht naar de Beernster, daarbij geassisteerd door. een drietal landwachters. Twee ervan hadden zich voor het Bijz Hof te verantwoorden voor de deel name aan deze razzia. De eerste was de Beemsterling Simon Bier. v/ien tevens nog ten laste was gelegd, dat hij van .Tuni 1943 tot Juni 1944 dienst gedaan had bij de Fahrbereitschaft, verder dienst had gedaan bij de Transport colonne als controleur over auto's, die materialen vervoerden voor het vliegveld; voorts was hem ten laste gelegd, dat hij aan de hulpland- wachter Visser adressen had gege ven van onderduikers in de Beern ster en aan de Grüne verblijfplaat sen van gezochte personen had op gegeven. De landwachter Visser kwam terug op zijn verklaringen voor de PRA-rechercheur afgelegd, dat hij van Bier adressen in de Beernster had gekregen; hij zei thans, dat dit Kalis was geweest. De tuinder N. Visser uit Beernster verklaarde, dat B,ier er bij was, toen de Grüne bij hem huiszoeking kwanjj doen; hij herkende ook get. Visser, de hulplandwachter, die er destijds zo zei hij, heel wat beter uitzag. De Grüne Fisher kon zich niets meer herinneren. De Officier-Fiscaal vond niet be wezen, dat Bier de adressen aan Visser had doorgegeven, doch wel de deelname aan de diverse huis zoekingen; hij eiste 3 jaar met af trek. In aansluiting hierop stond ook Jan Kostelijk uit de Langedijk te recht, die eveneens aan deze tocht had deelgenomen. Evenals Bier wilde hij het Hof wijs maken, dat hij met de Grüne was meegereden, om wat melk en appelen in de Beernster te halen. Doch de dochter van Huiberts aan de Volgerweg, wiens broer bij deze huiszoeking was gevonden in de kelder, ver klaarde positief, dat Kostelijk de man was, die haar broer had aan gewezen. De getuigen Aardema en K. Bak, die ook waren gearresteerd en in het politiebureau te Alkmaar bij Jan Huiberts kwamen te zitten in dezelfde cel, hadden van deze vernomen, dat Kostelijk hem onder bedreiging met een revolver uit de kelder had gehaald. Deze Jan Huiberts is later ge vlucht en in Meppel doodgeschoten. Aan Kostelijk was voorts ten laste gelegd, dat hij had deelgeno men aan Jodenarresatties te Am sterdam. Blijkens het proces-verbaal van de PRA hadden de getuigen W. Mol en E. MewisseHart bij een visite ten huize Kostelijk van hem ver nomen, dat hij meegedaan had aan Voor deze draverijen bestond veel belangstelling, ondanks de minder gunstige weersomstandigheden. Het pogramma bestond uit niet minder den 5 draverijen en 2 ren nen; bovendien werden 2 drave rijen gesplitst. De deelname aan de rennen was gering. Dit kan niet gezegd worden van de Oranjeprijs en de Klipfon tein-prijs, daar deze door te grote deelname gesplitst moest worden. Pikeur A. R. Nottelman was de favoriet, ten eerste wist hij met H. Fozeth de Klipfonteinprijs te win nen en tevens de prijzendraverij internationaal met Gratie Hanover. De heerrijdersprijs viel ten deel aan de heer T. Leeuwenkamp met Fleetness T„ terwijl Kitty Zora in handen van J. Wagenaar beslag legde in twee heats op de Willem Barendszprijs. Oranjeprijs. Prijzendraverij voor paarden, welke nog geen f 500 heb- gen gewonnen. Afstand 2040 m, aan tal deelnemers 11 paarden (le afd.) 1. Kate Bonner, eig. A. C. Hibma, rijder B. H. de Jong.afstand 2040 M„ tijd 3,074, kmtijd 1.319; 2. Jackie Boy, eig. en rijder E. G. in 't Veen, afst. 2040 m.; 3. Little Axkit, eig. Mw. A. Venneman, rijder W. Leeu wenkamp,af st. 2000 m. 2e afd, deèlname 11 paarden. Ka- rel Diamant, eig. geb. Vis, rijder J. N. Vis. afst. 2020 m, tijd 3.098; kmtijd 1,34; 2. Lord Quetteville, eig. en rijder J. Roodenburg. afst. 2040 M.;3 Keesje Axkit, 20'40 M„ werd gedisq. wegens springen door het stake .zodat geplaatst werd Lancier, eig. Stal Idgerda. rijder J. Wage naar, afst. 2040 M. Indrapoera-prijs. Handicapdraverij voor Nederlandse paarden; basis 1.30. Voor amateurrijders; afstand 2040 M.; deelname 14 paarden. 1. Fleetness T. eig. en rijder T. Leeu wenkamp. afst. 2100M. tijd 3,028, kmtijd 1.269; 2. De Gleanert, eig. Stal Valkeveen. rijder D. de Graaf, afstand 2080 M.; 3. Holland Hano ver, eig. R. Buis, rijder W. L. A. Kohier, afst. 2100 M. Randfonteinprljs, handicap (ren). Deelname 2 paarden. Voor Nederl. paarden van 3 jaar en ouder; afst. circa 2000 M. 1. Zeester, eig. Stal Onnesheerd, ber. T. Delbaarsinne, gewicht 54 kg, tijd 2.138; 2. Noord wester. eig. Stal Goudster, berijder J. C. Pex, gewicht 52 kg. Klipfonteinprijs. Prijzendaaverij voor paarden, welke f 500, doch nog geen f 3000 hebben gewonnen; af stand 2040 M. le afd. 8 paarden. 1. H. Tozetti, eig. J. Hoogvorst, rij der A. R. Nottelman, afst. 2100 M„ tijd 3,034, kmtijd 1,273; 2. Kitty Ax- ville.eig. A. Gehner, rijder W. Leeu wenkamp, afst. 20.40 M.; 3. Irene Gregor, eig. C. Stein, rijder W. Geerse, 2040 M. 2e afdeling. 7 paarden. De eerst aankomende Juliana Hanover en de vierde Jane the Saint werden uit geschakeld wegens onregelmatig draven,zodat de uitslag is: 1. Jo hannes, eig. Stal Friesland, rijder Joop van Leeuwen, afst. 2100 M„ tijd 3.058, kmtijd 1,285; 2. Lee Ax kit, eig. Stal Minerva, rijder W. H. Geersen, afst. 2020 M.; 3. Kingsly Sister, eig. P. Heyman, rijder E. Kruithof, afst. 2040 M. - Willem Barendszprijs. Heat-prij- zendraverij voor Nederl. paarden, welke f3000, doch nog geen f 10.000 hebben gewonnen, afst. 1640 M„ zonder puntentelling; deelname 11 paarden, le heat: Kitty Zora, afst. 1680 M„ tijd 2.24; kmtijd 1,257; K. Friezin, afst. 1640 M„ Kitty K„ af stand 1660 M. Uitgeschakeld wegens te veel galopperen Eton Brewer; gedistancieerd Edward Norton 1640 M„ ïbene D 1640 M„ Gerardin 1660 M„ Fiat V 1700 M.- 2e heat (beslissing), deelname 6 paarden: Kitty Zora, eig. en rijder J. Wagenaar, afst. 1680 M„ tijd 2.238; kmtijd 1,256. K. Friezin, eig. en rijder H. de Vries, afst. 1640 M.; Irene Hanover, eig. J. Terlingen. rijder J. M. v. d. Berg, afst. 1660 M. De Rode Leemvprüs, handicap B. ren. Deelname 4 paarden, afstand circa 1900 M. Pipelette, eig. Stal Groenendaal. berijder D. Leegwa ter, gew. 75 kg, tijd 2,087; Rose Queen, eig. stal Groenendaal. ber. A. E. Seeling, gew. 74 kg; Beaux Arts, eig. Stal T, ber. G. C. Dek kers. gewicht 70 kg. Johan van Oldenbarneveld-prijfl Prijzendraverij internat. voor paar den, welke f ltj.000 of meer hebben gewonnen, afst. 2360 M. Deelname 8 paarden. Gratie Hanover, eig. D. Leeuwenkamp, rijder A. R. Nottel man. afst. 2360 M„ tiid 3.2P. kmtijd 1.247; Don Brewer, eig. J. A. Bak ker, rijder A. J. Bakker; afst. 2340 M.: Juggler, eig. geb. Doornekamp, rijder H. Doornekamp. De 2e aan komende Juliana Lee werd gedisq. wegens springen door het stake. het ophalen van Joden. De eerste dezer getuigen was niet verschenen en de tweede deed haar bij de PRA afgelegde verklaring niet gestand. Nadat het Hof in raadkamer was geweest, werd, ofschoon de verde diger prijs stelde op het alsnog ho ren van get. Bol, afgezien van deze getuige, hetgeen, aldus de Pres., niet in het nadeel was van de ver dediging. De verdediger conclu deerde hieruit, dat dit punt niet be wezen werd geacht. De PRA-recher cheur T. Sluyter, die op de vragen van de Pres. geen afdoend antwoord kon geven, kreeg van de Pres. de tip zich voortaan beter op de zaak voor te bereiden. Tegen Kostelijk, die ook nog was opgetreden als plv. Stormleider van de, Germ. S.S. en in 1944 dienst hadS genomen bij de Vrijw. Hulppolitie, werd door de Off.-Fisc., mr. Keune, 12 jaar gev. met afjrek geëist, met ontzetting uit de rechten voor het leven. Mr. Berkhouwer bepleitte 'n lichtere straf, erop wijzende, dat verd. wèl aan de huiszoeking had deelgenomen, doch bij de arrestatie geen leidende rol had gespeeldjhij wees er voorts op, dat K. zich na Dolle Dinsdag van de nazi-beweging had teruggetrokken. Uitspraak over 14 dagen. VEE-TENTOONSTELLING HEERHUGOWAARD Op Vrij dag 26 Sejjfember 1947 organiseert de Rundveefokvereniging „Samen werking" te Heerhugowaard een plaatselijke fokveedag op het ge meente Sportterrein Heerhugo waard centrum. nOgeveer 140 die ren zullen worden gepresenteerd, waaronder enkelen, die op de j.l. gehouden tentoonstelling te 's-Gra- venhage een le A prijs en een 2e B prijs behaalden. Tevens zal er een belangrijk aantal afstammelin gen van zeer bekende stieren zijn en een productieklasse van 22 die ren. Aanvang der keuringen 9.30 uur. K.S.V.-NIEUWS HEERHUGOWAARD-KRUIS. Een dezer dagen hield de R.K.S.V. haar eerste drukbezochte jaarver gadering, waarbij 'n overzicht werd gegeven van de gebeurtenissen in het eerste jaar. Bij de gehoudèn bestuursverkiezing werden geko zen: S. C. J. Buijs, voorzitter en penningmeester; C. J. Punt, secr.; G. v. d. Stoop, commissaris v. mate riaal; N. de Groot, lid der elftal commissie. De heren P. Sneekes, J. Spronk en A. de Boer zullen de junioren leiden. Aanvoerders zijn: van KSVI P. Sneekes en van KSV II P. Does. De Z.Ew. Heer Pastoor richtte zich met een kernachtige toespraak tot de leden, wees hen op hun ver houding tot bestuur, hun gedrag tegenover medeleden, scheidsrech ter. Indien het gedrag der leden juist is, kan men er van overtuigd zijn, dat de vereniging een goede toekomst tegemoet gaat. Na geanimeerde rondvraag slui ting op de gebruikelijke wijze. WIJZIGING BUSLICHTING EGMOND AAZEE Wij ma ken er onze lezers op attent, dat de buslichting van 19 uur in de gemeente Egmond aan Zee is ver vallen. De brievenbussen worden nu tweemaal per dag gelicht, en wel te 6 uur en pim. 14.30. NOODWET OUDERDOMS VOORZIENING EGMOND AAN ZEE Zij, die menen voor een uitkering volgens de Noodwet Ouderdomsvoorziening in aanmerking te komen en nog geen oproeping hebben ontvangen, kunnen alsnog op het raadhuis een formulier invullen. Dit kan geschie den op Woensdag 24 September a.s. van 2 tot 5 uur n.m. AKERSLOOT MEERVOGELSNIEUWS In verband met de interlandwed strijd was alleen de wedstrijd Meerv. 3Zeevogels 3 vastgesteld. Zeevogels wint de toss en ver kiest tegenwind te spelen. Meerv. neemt al spoedig de leiding door een goed schot van de midvoor. Zeev. gooit er een schepje op en het is 11. Nu komt M. weer op zetten en weet door de linksbinnen weer de leiding te nemen. Vlak voor de rust maakt Zeevogels gelijk 2—2. Na de thee is het steeds Zee vogels die het M-doel belaagt maar Dekker houdt stand tot dat hij moet zwichten voor een onhoud baar schot van de Z.-midvoor. Vlak voor het einde bewerkt een Z-spe- ler de bal met de handen in het beruchte gebied. De toegestane pe nalty wordt door de aanvoerder van M. benut 33. A.F.C.-nieuws AFC 5Berdos 3 53; adspiran- ten: AFC a--AFC b 2—6; AFC d— AFC e 0—1; AFC f—AFG g 0—3. Niet vejel, maar iets goeds. Het vijfde begon de competitie met een stevige overwinning. De adspiranten a speelden als het Nederlands elf-' tal en wonnen met dezelfde cijfers. Hou vol. In d en e, f en g wisten de jongsten te winnen. AFC'ers, jullie weet je plicht. Alkmaarders, u weet het ook, n.l. wordt lid of donateur van de ver eniging in Alkmaar en dat is R.K. A.F.C.! De P.P.C.'er Het gaat in de Wieringermeer niet goed. In tal van gemeenten worden nieuwe woningen gebouwd, doch de Wieringermeer slaagt er niet eens in het herbouwprogramma volgens de plannen uit te voeren, laat staan nieuwe woningen te bouwen. In een der vorige raadszittingen werd een pleidooi gehouden, om het bouwen publiek aan te beste den. Het Bouwbureau „De Wierin germeer" verklaarde, dat als zij het werk in eigen beheer, in z.g. regie- werk, liet uitvoeren, het tenminste een half jaar eerder klaar zou zijn. Eerst kreeg het materialengebrek de schuld, nu zijn het weer de ar beiders die zouden ontbreken. In een uitvoerig memorandum bracht de heer Stoel, lid van de raad, dan ook zijn ongerustheid over deze gang van zaken ter ken nis. De mededeling dat het B. en W. niet bekend is dat voor nieuwbouw ook bepaalde normen bestaan, be vreemdt. Zo goed als voor herbouw zullen deze ook voor nieuwbouw bestaan. De heer Bruijn deed er nog een schepje op. met de mededeling, dat 2 jaar geleden de plannen al klaar waren. Tot dit voorjaar had Wie ringermeer voldoende arbeiders. Maar toen het bouwbureau bleef staan, op uitvoering in eigen be heer, verdwenen zij. De heer Addens: „Er is ons toen gesuggereerd, dat het Bouwbureau stond ondet leiding van een buiten gewoon iemand, een soort bouw kundig krachtpatser." „Hij zou een half jaar eerder af bouwen", aldus de heer v. Dam, „maar daar is geen spaan van te recht gekomen." De heer De Bruijn wees er nog op, dat het Bouwbureau zulke uit zonderlijke voorwaarden aan de uitvoerders stelt, dat ze het een voudig vertikten te werken. De heer De Bruijn: „Laten we uit deze gang van zaken lering trek ken." Met dit vage slot ging het (bouw)beestje ter ziele. De heer Breebaart had B. en W. gewezen op de toekomstmogelijk heden van het helicoptere-vljpgtuig en verzocht nu reeds vliegvelden in het uitbreidingsplan op te ne men. Hier waren B. en W. het niet mee eens. -Eerst dienen de resulta ten van het practisch gebruik be kend te zijn. Als deze machines in de Wieringermeer eenmaal worden gebruikt, kan de raad altijd nog paar een landingsterrein uitzien. Zoiets kan in de Wieringermeer op korte termijn worden gevonden. Het wodrd „uitbreidingsplan" deed de heer Addens de vraag stellen, wanneer de raad dit nu eens ter inzage zal krijgen. Voorzitter: „Vermoedelijk in Oc tober." Wegens de a.s. invoering van de Wet „Vordering Woonruimte" werd een 10 personen tellend adviescol lege samengesteld. Het deed de voorzitter genoegen de gemeenterekening 1946 reeds aan te kunnen bieden. .Het batig slot van de gewone dienst bedraagt f 98068.88 en het nadelig slot van de kapitaaldienst f 241.962.25. De rekening wordt na gezien door de heren v. d. Molen, v. d. Horst en de Bruijn. Het voorstel tot het verlenen van de 2 pet. gratificatie aan de ge meente-ambtenaren werd aangeno men. De heer Breebaart protes teerde evenwel, omdat het bereke nen der salarissen, dat reeds zoveel nutteloze arbeidsuren vergt, nu nog ingewikkelder wordt. UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN Lagere Landbouwschool te Purmerend De Lagere Landbouwschool te Purmerend bestond op Vrijdag 19 September 20 jaar. Het bestuur meende deze heugelijke gebeurtenis niet onopgemerkt te moetefi laten voorbijgaan. Daar was in de Doele een receptie, waarvan zeer velen gebruik hebben gemaakt om het schoolbestuur en leraren geluk te wensen. De rij van sprekers in deze werd geopend door ir. Smeding, die de oprichting der school had be vorderd en meegemaakt en zeide dat hoewel Purmerend een der eer ste Lagere Landbouwscholen in dit gewest een experiment genoemd kon worden toch wel een zeer ge slaagd experiment is geworden. De heer Schroevers, directeur van de Landbouwwinterschool te Alk maar, zeide dat de L.W.S. en de Lagere Landbouwschool van Pur merend niet waren te beschouwen als concurrenten, doch als aanvul lende factoren. De heer A. J. Barendregt sprak namens diverse - organisaties en hij bracht hulde aan het schoolbestuur en directie voor alles wat op het gebied van de. landbouw door de school en inzonderheid door den heer Geijtenbeek was gewrocht. Hij wees ook op het feit dat het gemeentebestuur van Purmerend voor een goed gebouw had gezorgd in 1941. - De Burgemeester van Purmerend getuigde van de grote betekenis van de school voor de omgeving en daarmee ook voor de stad Purmer end. Tal van sprekers volgden nog. - De heer J. R. Pais voorzitter van het schoolbestuur heeft allen dank gezegd met een toepasselijk woord en inzonderheid ook de schenkers van verschillende cadeaux. Nadat een 180-tal personen had deelgenomen aan een door 't school bestuur aangeboden koffiemaaltijd, waaraan eveneens een zeer prettige stemming heerste, ging men naar de schouwburgzaal „Het Herenloge ment", waar de R.K. Toneelver. Leo XIII ter ere van het feest een op voering van „In het Witte Paard" ten beste gaf. Het was een zeer wel geslaagde feestviering. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER.' Geboren: Martha Geertruida Maria dochter van J. P. J. Tuijp en G. J. Buren; Simone dochter van S.'-Klink en F. Middel beek. Ondertrouwd: Klaas Marrees, 20 jaar en Geertrui Vink, 18 jaar; Ger- rit Samuel Grondman 23 jaar en Betsy Greta Dik, 25 jaar; Cornelis Tolman, 24 jaar en Hillechien Schut 25 jaar. Voor een aanschaffing van leer middelen en meubilair ten behoeve van de scholen te Slootdorp, Mid- denmeer en Wieringerwerf werd door de raad een bedrag van f 65271.25 gevoteerd. De vergoeding aan beide Wieringermeerscholon werd vastgesteld op f 1369.50 an f 1760.en voor de Chr. School op f 1193,50, terwij het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven voor de eerste 2 tezamen op f *4290.14 en voor de laatste qp f 1820.werd bepaald. Voor het aanbrengen van gor dijnen in de scholen werd een cre- diet van f 3000.toegestaan. Aan de Stichting Kweekschool te Den Helder zal een subsidie van 1 cent per inwoner worden verleend en aan de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid 3 cent per inw. Ook al vond de heer Breebaart het motief van B. en W„ om aan „Die Flevosangers" geen subsidie te verlenen, wel zeer zwak, de raad aanvaardde het betreffende voor stel toch. Pro en contra de steigerbrug" Polder- Het staat als een paal boven wa ter, dat Wieringermeer een goede verbinding met Wieringen moet hebben. B. en W. willen nu de „Polder- steigerbrug" opnieuw laten bouwen. Dat aan de Wieringerkant achter die brug echter geen weg ligt, is volgens het college een kwestie, die alleen Wieringen aangaat. Want Wieringen heeft een grote verkeers weg naar Wieringen, langs de oude Klieverweg.Klieverweg Klieverweg geprojecteerd, zonder daarin B. en W. van Wieringermeer te kennen. Slechts de heer Bruijn onderschreef de mening van B. én W„ doch de andere raadsleden wa ren fel gekant tegen het bouwen van een brug, waar niemand wat aan zou hebben. „Het is niet in hot belang van onze middenstanders*1, om de Meer zo hermetisch moge lijk af te sluiten. Als men de b<v woners op deze wijze gaat ver plichten bij de eigen middenstand te kopen, doen zij het juist niet. Wanneer daarentegen onze midden standers concureren, kunnen juist door goede wegen mensen uit dg omgeving, dus ook van Wieringen, naar de Meer komen. Vervolgens hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel om het gymnastieklokaal te Middel- meer te verhuren aan P.B.H., P.T.T., N.A.K. en Distributiedienst, resp. voor f 835, f 510, f 445 en f 570 per jaar. Op voorstel van de heer Brea- baart werd evenwel de restrictie in het ontwerp opgenomen, dat de ge meente ook binnen de 5 jaar waai— voor de overeenkomst zou geldeqj kan opzeggen. De vereniging tot exploitatie van de NoodslachtpJaats. te Slootdorp, had wegens de oorlogsomstandig heden in 1945 een nadelig saldo van f 1502. Om de vereniging nu in de gelegenheid te stellen met een schone lei te beginnen, besloot de raad om dit gehele tekort voor haar rekening te nemen. De' standhou ders voor de Beurs te Middenmeer hebben gebrek aan ruimte. Dus dient er een gedeelte terrein naast de Brugstraat bestraat te worden. Dit zal circa f 15000 moeten kosten, doch dat is geen bezwaar, aange zien thans reeds f 1400 per jaar aan staangelden wordt ontvangen. Het werk zal worden uitgevoerd dooi de fa. Daalder» te Alkmaar. Kippeneieren worden duurder Toen in Maart 1947 de nieuwe maximum kippeneierenprijzen werden vastgesteld, is er reeds re kening mee gehouden, dat deze prijzen in het najaar verhoogd zouden moeten worden. De pluim veehouders worden daardoor in staat gesteld cx'r.ftkostcn aan de verzorging der kippen te besteden, waardoor de productie in de win- termaand'en wordt gestimuleerd. Op 21 Sept. is deze prijsverhoging ingegaan. De ijiaximum producen tenprijs wordt dan van f 1,96 op f 2.28 per kg. af bedrijf pluim veehouder gebracht. Voor de con sument stijgen de maximumprij zen met 2 ct per stuk. Deze prijzen worden dus: klasse 1 18 ct„ klas se 2 17 ct., klasse 3 16 ct. klasse 4 15 ct., klasse 5 14 ct.. klasse 6 12% ct. De prijsverhoging geldt tot Jan. 1948. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: TOENEMENDE WIND! Tamelijk heldere en koele nacht. Morgen overdag: toene mende bewolking en later plaatselijk enige regen. Gelei delijk aanwakkerende wind tussen West en Zuidwest. On geveer dezelfde temperatuur als vandaag. NOORD-SCHARWOUDE, 22 Sept. 35000 kg witte kool 6—10.80; 1800 kg gele kool 5.90—9.60; 1700 kg peen, sortering 2 5.90, 3 5.50; 900 kg uien 11.60, grove 12.10; 3200 kg sla- bonen 75—100; 150 stuks bloemkool sortering I f42; 16000 kg aardappe len, Bevelanders 8.508.60' BI Eigenheimers 8.60—8.90; Eigenhei mers 7.50; Noordelingen 8. NOORD SCHARWOUDE. 19 Sept Aangevoerd: 19000 kg witte kool 5.409,20; 17.000 kg rode kool 4.60 8.80; 9000 kg gele kool 6.4010.70; 9000 kg groene kool 9.30—15.70; 17.000 kg uien 11—11.70; grove 11.60l*-12.50; dnel. 6.20—6.80; nep 8.40; 6(1)0 kg peen II 5.50—7.10; III 5.10—6.30; 2500 kg kroten sort. I 4.70—5.90; 4500 kg andijvie 10.40—15.90; 6000 kg slabo* nen 661.54; 88.000 kg aardappelen: Bevel. 8.108.80; bl. Eigenh 8 10 8.90; Eigenh. 7.90—8.30; Koopman}, blauwen 8208.60. BOVENKARSPEL. 20 Sept. 1606 baal Aardappelen,"Duke 6.20, Schot, se grof 6.606.90; Bevelanders fijne 8.50—8.50; Yselster 8.20—8.30; grove late 6.90—8; blauwe 8.70—9; Koopm Bl. 9.10—9.20; Eigenh. 8.30—8.50 pel baal; 2500 stuks bloemkool, le 0.28 —0.60, afw. 0.07—0.17. stek 0.02 pel 100 St.; 4 zak dubb. slabonen 0.78 p 15 kg.; 8500 kg bieten gr. I 3—5.80 II 2.40—2.60; modjo 1.60—1.90; 10004 kg roode kool 3.60—9; 6500 kg gele kool 4.807.10; 1800 kg groene kool 810.10; 8000 kg witte kool 68.84 per 100 kg.; 1800 baal breekpeen, B 6.80. C 5.30; 600 baal uien, grof 11.10—11.70, grote 10.60—11.20. drie. lingen 7.50—6, nep 9.70—11.10 pel baaL DE TEGENSTANl ten toegeven gespeeld, nift dooi Doelpunten 'behoef sterker verdedigim monstreerden met ven dat niet in n( behalve dat dit vo< de verdere verricl tegemoet gezien w Zo hebben we dus nis gemaakt met twei systemén. We wisten dat de den komen met h systeem, waarover w ander in onze uitga' dag hebben geschrei backs voor doel, het de vleugels door de als het ware twee ml voorspelers. Met dit ten de gasten van gis Engelsen een uitstel Dat het Nederlands vaak heftig bestrede systeem zou komen, i voren vast. Dat de gasten van spel mogelijk niet den demonstreren, ne ne aan. Maar het i niet de gewoonte va team, dat het zich ee dringen. Het wil zeli waarmede de wil om de voorgrond komt. Het Nederlands elf tweede helft dit pleii Inderdaad, de Z\ voor rust de techniscl bailers en mogelijk kleine voorsprong v tegenover staat de waarin de gasten 1 zeker werden overs; sneden de Hollanc meermalen door de dediging en op zuil fende wijze, dat men ging afvragen of hiei dedigers in actie wa zesmaal met succes 1 Steffen komen is 1 geen peuleschilletje, den niet opgesteld ir strijd van het conti Inderdaad, een stoi i teren hebben we si nog niet gehad en sterk, dat, wanneer d is ingespeeld, we ku dat we een dergelij nimmer hebben geh we echter nog niet, binnenspelers als Rij' zo ijverig en doelb binding blijven vorm denlinie en aanval vaak mogelijk met c trekken, zodat ook zi kansen krijgen (R tweemaal), dan kan of deze linie met cr: en Lenstra is altijd v goed. Tot zover hebben ders van het stoppers gezegevierd en het betoog, dat de Techr Een spelmoment tweede Nederlanc Niet minder dm schouwers woonden selstadion de weds Nèderland bij well punt vormde van c den ter herdenking jarig bestaan van gische Voetbalboni kunnen genieten v goede uitermate sp strijd waarvan het vast stond toen La kopbal, uit een c genomen vrije schi Engelsche doelpunt de Belgen hebbe ogenblik door het van hun tegenstanc moedigen. Ook nie 30 achterstonden, de stand 13, dan schot van de rech mans uit een eer Cleyn. En toen de minuten na de ru scrimmage voor Swift ophaalden tc om door Mermans, zelfs een tijd lang ze een gelijk spel forceren. Het we Matthews, die in di riode dé wedstrijd land won met een over nog lang gesp den. Hij bemachtigi de bal. dribbelde c de andere voorbij t slotte zo zuiver v van Finney, dat d hoefde te knikkj buiten bereik van ren. Lawton maak alle onzekerheid e< op zijn beurt met

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4