ene Nieuw De Regering buigt voor de internationale rechtsorde Beperkte doel der politionele actie komt in zicht Bevrijde gebieden blijven onder het gezag van de Landvoogd .school Invrijheidsstelling gevraagd voor niet-criminele pol. delinquenten Petkof opgehangen Beperkingen op 't voedselpakket Voor Alkmaar en omgeving Verder oprukken der troepen zou ernstige bezwaren opleveren Commissie-Generaal ter beschikking Skymaster vliegt zonder piloot de Oceaan over Geestelijke en sociale verzorgers zenden adres aan de Koningin Zondag: 7 doden en 32 gewonden Export van zuivelproducten wordt verminderd De Sovjets nemen voorzorgs maatregelen Consuls brengen tussentijds rapport uit Nog een complot ip Slowakije ■an een gedenkteken allenen van 1940, ont- >r de beeldhouwster 'oltjerVan der Hoe- pd. Een gipsen model Iwerp zal geplaatst iet Nederlands Leger- majoor van de ge- B. Koning hield ten- ,'oor dracht over de e bevrijding van Ne- het Prinselijk Gezin racrraan 1000 ruiters AR at gelegenheid tot het MOTORKENNIS EN ehele cursus f 30. JS- ritermaanden f 75. KW AAMHEID gehele cursus f 75. \.G. CURSUS, e monteur). maand. a, b en c moet bij de den op 25 en 26 Sep- 9 uur in het gebouw ïg 1. ictieve en tdoen en F. 50.- ntvangt een naar keuze, emie uit in voor de :en, kernach- e op de zaak! rzonden laarvoor luit defi- 1 pers en Oct. a.s. ale stand ijven het uit drie nmissie. vermakelijke* verrassingen. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 23 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11335 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red). K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank MINISTER-PRESIDENT Dr. L. J. M. Beel, heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer de reeds lang aangekondigde regeringsverklaring inzake het Indone sische beleid afgelegd. Hierin zegt de Regering, dat alhoewel zij bij haar stand punt blijft, dat de Veiligheidsraad door zich te bemoeien met de Indonesische kwestie zijn bevoegdheid te buiten ging, zij toch gemeend heeft zich te moeten richten naar de uitspraken vap de Raad. Hoewel de Republiek voortgaat met de schendingen van het bevel: Staakt het vuren, verliest de Republiek haar vat op de vredelievende bevolking der bevrijde gebieden. Verder oprukken der Neder landse troepen zou, gegeven de stemming in de Veiligheidsraad, steeds ernstige be zwaren meebrengen. De Regering is van oordeel, dat het beperkte doel, dat zij zich bij de aanvang der politionele actie voorstelde, in zicht komt. Zolang nu de mo gelijkheid groter schijnt, dat het gestelde doel zonder optreden van onze troepen kan worden bereikt, moeten de zeer ernstige repercussies met name van bui tenlandse zijde bij voortzetting van de politionele actie te verwachten, te sterker in aanmerking worden genomen Vanzelfsprekend, aldus dr. Beel, beeft de regering zich voortdurend ernstig beziggehouden met de vraag wat naar onaer de gegeven omstan- aigneden te doen slona. Hoewel deopzet der politionele acne beperkt was gedacht Kon uiter aard, daar dit ook van de houding der tegenpartij afhing, niet uitgeslo ten worden, dat,voortzetting der ac tie noodzakelijk zou blijken. Bij de opstelling der troepen na de voltooi ing der politionele actieheeft bij hel opperbevel deze mogelijkheid zwaar gewogen. En toen gedurende de behandeling der Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad de ondermijningstactiek van de Repu bliek het opbouwwerk in de bevrijde gebieden meer en meer ondoenlijk scheen te maken, groeide allengs de mogelijkheid van een noodzakelijk verder oprukken tot steeds dreigen der waarschijnlijkheid. Tegelijkertijd echter groeide het besef dat een der gelijk verder oprukken, gegeven de stemming in de Veiligheidsraad, steeds ernstiger bezwaren mee zou brengen. De spanning tussen het In donesische en internationale aspect van het beleid werd groter, de door vaart tussen Scylla en Charybdis steeds nauwer. Slechts wie in die dagen mede de verantwoordelijkheid voor de toe komst van ons rijk heeft gedra gen, kan peilen hoe diep deze ten slotte haast onhoudbare spanning hetgeen thans reeds in opbouw is. Deze consolidatie zak voortgang vin den door de opbouw van een eigen voorlopig bestuur in deze gebieden. Het tweede punt van de doelstel ling, der politionele actie, mijnheer de voorzitter, was: het scheppen van hetere voorwaarden tot het uitvoeren van het staatkundig her vormingsplan, neergelegd in de overeenkomst van Linggadjati. Ondanks alle moeilijkheden met de Republiek gaat het staatkundig hervormingswerk gestadig voort, de staat oost-Indonesië heeft zich in kor te tijd onder de goedkeuring van het eigen parlement op het regeringspro gram met een dynamiek, die tot vol doening stemt, verder ontwikkeld. Constant ook vordert de voorbe reiding van de vestiging van de toe komstige staat Borneo. In Zuid-Borneo werden de dae- rah's Groot-Dajak en Borneo Teng- gara op Zuicj-Oost-Borneo gevormd, terwijl in Oost Borneo op 26 Augus tus jl. de eerste zitting plaats vond van de federale raad van Oost-Bor- neo. Het enige gebied, dat tot dus ver ten achter gebleven is bij deze staatkundige opbouw en dientenge volge de oprichting van de staat Borneo nog' niet mogelijk maakt omvat de afdeling Bandjermasin en Hoeloe Soengei van Zuid Borneo, waar mede ten gevolge van terreur en intimidatie o.m. uitgeoefend door van uit Java geïnfiltreerde TRI- eenheden, nog geen vrije verkiezin gen hebben kunnen plaats vinden, doch waar het ogenblik nadert, waarop dit wel het geval zal kun nen zijn. Ten slotte zijn in Juli op Banka. Billiton en de Riouw-archi- ,y in i Pel raden ingesteld, die zullen op leefde ui ieder hd der r g g, treden als overheidsorganen en het ,eder d,e. »n welke DOSt ook UI I bestuur zu],pn voeren over de be trokken gebieden. De besprekingen ieder, die, op welke post ook in Indonesië, in het buitenland of in Nederland mede aan de oplos sing van het Indonesische vraag stuk werkte. Deze spanning is thans aanmerke lijk verminderd, omdat de regering de indruk heeft, dat de greep van de Republikeinse propaganda op de bevolking der bevrijde gebieden be gint te verzwakken. Intussen" dienen alle andere mid delen. die tot het gestelde doel lei den, te worden aanvaard. De regering heeft, ten einde zich mede hieromtrent met hem te bera den, de luitenant-gouverneur-gene raal uitgenodigd naar Nederland te komen en in overleg met hem en met de commissie-generaal een overleg, voortgezet na zijn bezoek aan de V. S. van Amerika de richtlijnen van het verder te voeren beleid uitgestippeld en stelt het op prijs de kamer hiervan mededeling te doen. Drieledig doel Het gestelde doel was drieledig. Voorop stond de onhoudbare toe stand te beëindigen, die zich door de onverzoenlijke houding van de Republiek binnen de oude demar catielijnen had ontwikkeld. Welnu: het gebied waarover de poiltionele actie zich heeft uitge strekt, is op zich zelf voldoende om dit doel te bereiken. Het totale thans binnen onze controle gestelde ge bied, bevat voldoende economische levensmogelijkheden voor de hele binnen dit gebied wonende bevol king. Deze bevolking verlangt echter één ding in ruil voor haar medewer king aan de vreedzame opbouw: de verzekering, dat het terreurregime der onverantwoordelijke elementen in de regering en in de gewapende macht der Republiek niet terugkeert. De lt.-gouverneur-generaal heeft, daartoe uitdrukkelijk door de rege ring gemachtigd, tot tweemaal toe deze verzekering gegeven. Hij heeft duidelijk de grenzen aangegeven van de gebieden, waarbinnen hij voor taan niet meer dè jure, maar ook de facto het gezag zal uitoefenen en waar dus het de facto gezag van de Republiek niet meer geldt. De con solidatie in deze gebieden is inmid dels' reeds begonnen. De zorg voor de orde en veiligheid zal worden op gedragen aan een gemengd, voorna melijk Indonesische politie-apparaat, die in de laatste weken zijn ge voerd met de thans hier te lande, vertoevende delegaties van Oost- Indonesië en de drie voornaamste gebiedsdelen van Borneo, alsmede met de vertegenwoordigers van be langrijke bevolkingsgroepen op Java en Sumatra, hebben de rege ring nog eens duidelijk gemaakt hoe constructief de beginselen van Linggadjati werken, wanneer zij aan beide zij'den eerlijk en loyaal worden toegepast. Van de zijde der Oost-Indone sische regering is de wens te ken nen gegeven, om de overeenstem ming tussen haar en de Neder lands-Indische regering verkre gen en tot uitdrukking gebracht in een ordonnantie op grond der overgangswetgeving. te bevesti gen in een overeenkomst. De regering is bereid hieraan tegemoet te komen. Ten einde deze voortgang te be spoedigen, stelt de regering zich ten eerste voor in de naaste toekomst over te gaan tot de vorming van een centrale organisatie, die zich zal kunnen ontwikkelen tot de voor lopige federale regering als waar over sprake is geweest in de laatste phase van de onderhandelingen met de republiek, in de nota der Com missie-Generaal van 27 Mei en de daaropvolgende documenten en laatstelijk in onze verklaring van 11 Augustus, welke in de Chinees- Australische resolutie van de Vei ligheidsraad een plaats heeft gevon den. Ten tweede stelt de regering zich voor om, gelijk in de Troonrede reeds werd aangekondigd, te be vorderen door een beperkte herzie ning der Grondwet de mogelijkheid te openen, dat wettelijke voorzie ningen ter voorbereiding van de nieuwe staatkundige structuur van het Koninkrijk op de kortst moge lijke termijn kunnen worden getrof fen. Eendefinitieve herziening der Grondwet kan uiteraard'eerst plaats vinden, wanneer deze nieuwe struc tuur, door de Rijksconferentie voor bereid, als een afgerond geheel kan worden overzien. De regering heeft besloten een onderzoek naar deze mogelijkheid op te dragen. Aan een beperkte commissie, waarvan de samenstelling dezer dagen bekend zal worden gemaakt. De Commissie-Generaal. Ten slotte meent de regering, dat de Wet op de Commissie-Generaal niet meer aansluit aan de inmid dels zozeer veranderde omstandig heden. Zij overweegt, o.m. ten ein de om in de naaste toekomst de bijzonder zware taak van de Luit.- Gouverneur-Generaal te verlichten, de instelling van een collegiaal or gaan, waarin de Luit.-Gouv.-Gen. zijn verantwoordelijkheid mede door anderen gedragen zal zien. In verband hiermede hebben de beide leden der Commissie-Gene raal zich bereid verklaard hun mandaat ter beschikking te stellen. De regering zal beide heren uitno digen haar voorshands van advies te blijven dienen. Ik kom thans op het derde punt in het doel, dat de regering zich bij de aanvang d,er politionele actie had gesteld, de republiek als zodanig niet te vernietigen, .doch voor haar de mogelijkheid open te houden om, zodra aan bepaalde voorwaarden zal zijn voldaan, als nog in het federatieve verband naast de andere delen van Indo nesië haar plaats in te nemen. Ook aan deze doelstelling houdt de regering vast. Zij ziet de situatie binnen de re publiek adlus: Na een zekere tijd van opgang hebben zich in het in wendige van deze organisatie, -die aanstonds als een volwaardige staat wenste te worden beschouwd, ver wordingsverschijnselen voorgedaan. Men had een gebouw geschapen, dat in alle onderdelen zwakke punten vertoonde. Uiterlijk trachtte men de volledige apparatuur van een staat te vertonen, doch innerlijk ontbrak zowel aan het staatsgezag als aan de administratie zeer veel. De regering realiseert zich zeer wel, dat door het optreden van de Veiligheidsraad het internationale aspect van het Indonesische vraag stuk een bijzondere belichting heeft gekregen. Deze bemoeienis heeft zich aanvankelijk tegen ons ge- keerd. Thans echter heeft de we reld de gelegenheid de feiten beter te leren kennen; de consuls zullen rapport uitbrengen en de Commis sie van Drie zal de toestand in ogenschouw nemen. De regering ziet het resultaat van dit alles met vertrouwen tegemoet. Onzerzijds zullen wij alle medewerking verle nen tot het welslagen van de arbeid zowel der consuls als der commis sie, gedreven als wij worden door een eerlijk streven om middels deze goede diensten tot een reële oplossing te geraken. De ^g.ering wijst er echter met nadruk op, dat de thans bestaande toestand niet bestendigd kan blij ven en voorts, dat het staakt het vuren bevel door de republiek in woord en daad dient te worden toegepast. Zij spreekt de drin gende wens uit, dat binnen zeer korte tijd de arbeid der commis sie tot resultaten zal leiden. Onze uiteindelijke verantwoorde lijkheid voor de handhaving van veiligheid en recht ook binnen het gebied der republiek, een verant woordelijkheid,* zelfs door de presi dent der republiek in zijn antwoord op de Amerikaanse aide-memoire, waarin deze uitdrukkelijk werd ge steld, erkend, blijft uiteraard be staan. Mochten binnen het gebied der republiek toestanden blijven voortduren, die een gevaar vormen voor de veiligheid in het Verre Oosten, mocht daar een haard van onrust en terreur blijven bestaan, dan is Nederland er van overtuigd, dat het beter begrip zal vinden voor de taak, die ook tegenover de Vere nigde Volken op haar rust: de taak om te zamen met Indonesische ge zagsdragers de veiligheid te waar borgen, het recht gelding te ver schaffen en de voorwaarden te scheppen voor het economisch en geestelijk welzijn der Indonesische volken en voor de duurzame samen werking met Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Met 14 personen aan boord De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat een viermo torige C 54 „Skymaster" Maandag de eerste trans-Atlantische vlucht zonder piloot heeft volbracht. De machine startte te Stephensville op New-Foundland, Zondagavond j.l. en landde tien uur en vijftien minuten later te Brisenorton in Engeland. De machine werd bestuurd door een „mechanisch brein", dat alle nodige berekeningen omtrent wind spelheid en windrichting en derge lijke maakt en door middel van ra diogolven het vliegtuig impuljen doet toekomen voor zijn besturing. De machine had veertien personen aan boord, waaronder een noodbe- manning van negen koppen, doch gedurende de ganse vlucht heeft geen mensenhand de apparaten van het vliegtuig aangeraakt. Volgens waarnemers werd Enge land volledig op de hoogte gehou den van deze proefneming. Onder de 14 inzittenden bevonden zich ook enige RAF-officieren. Naar verluidt zal het toestel ongeveer 14 dagen in Engeland blijven. Het „mechanische brein" zal door deskundigen van de RAF en door niet-militaire deskun digen inzake geleide projectielen worden bestudeerd. Parijse huisvrouwen blijven de monstreren tegen de hoge kos ten van het levensonderhoud en de steeds minder wordende rantsoenen. Ds. J. G. Panhuize, pater Jbs. Gadiot S.J., zr. H. P. Nejemans, J. van Asperen, ds. Veltman, H. Jager, pater J. van Leengoed S.J., ds. C. van de Hagen. ds. Winter, pater W. Staalenhoef S.J., P. A. M. Oomens, D. Thesingh, ds. Th. J. Muddc, allen leden van de commissie voor de geestelijke en sociale verzorging in het bewa- rings- en interneringskamp Vught, hebben zich met een adres ge wend tot H.M. de Koningin. Daarin wijzen zij er op, dat de uitwerking der bijzondere rechts pleging hen met grote bekommer nis vervult voor de toekomst van het vaderland, wijl, naar hun oor deel. de gevolgen der huidige be rechting zulk een uiteindelijke be lasting en intense ontwrichting van onze nationale samenleving teweeg brengen als op dit ogenblik minder dan ooit kan worden verdragen. Aanvaardend de, aan de bijzon dere rechtspleging ten grondslag liggende, gedachte van een'bestraf fing der criminele gevallen onder de politieke delinquenten en een heropvoeding van de overblijvende categorie der politiek-verdoolden, zijn zij van mening, dat deze schei ding, hoewel in 1946 in principe reeds door officiële instanties ge maakt, in de practijk nog steeds niet getrokken wordt. Daarnaast valt op te merken: een zeer uiteenlopende behandeling van in wezen ongeveer gelijke gevallen door verschillende, en zelfs door één rechtsprekende instantie. Ten-' gevolge hiervan groeit bij de poli tieke delinquenten een gevoel van rechtsonzekerheid, hetwelk een ernstig tekort aan ontzag voor het recht met zich brengt. De ondertekenaars zjjn tot de conclusie gekomen, dat de kam pen zjjn verworden tot verzamel plaatsen van politiek verwarde, langzaam maar zeker verbitterde mensen, gedeeltelijk frontsolda ten, gedeeltelijk sociaal-achter- Hjke en disharmonische naturen, die zich nu nog meer dan vroe ger bondgenoten voelen in een hard lot en voortdurend meer verwijderd raken van de gezonde opvattingen, behorende bij een goed geordende samenleving. De ondertekenaars hebben moe ten constateren, dat deze nihilisti sche levensinstelling weinig of niet wordt tegengewerkt door een deel van het personeel, dat zijn taak bij bewaking en bewaring vindt. Dit alles heeft de ondertekenaars de overtuiging gegeven, dat voor de overgrote meerderheid der poli tieke delinquenten de mogelijkheid tot heropvoeding vrijwel uitsluitend nog bestaat in de vrije maatschappij mits hun daar de materiële levens mogelijkheid niet onthouden worde. Voorts worde gewezen op een naar hun overtuiging voor het volk als geheel nog funester verschijnsel en wel op het te gronde gaan van vele duizenden gezinnen, waarvan de gezinshoofden als politiek delin quent vaak gedurende al lange tijd zijn opgesloten. De eerloosheid, het verscheurd-zijn van alle oude bin dingen en de eenzaamheid, gepaard met materiële nood, voert talloze vrouwen van gedetineerde politieke delinquenten tot., zedelijk verval en echtelijke ontrouw, waardoor ook de kinderen verwilderen, ondanks hulp en advies van instanties als de Stichting Toezicht politieke delin quenten en de Stichting Bijzondere Jeugdzorg. Op deze gronden dringen de on dertekenaars met klem aan op een voorwaardelijke, dan wel onvoor waardelijke invrijheidsstelling van 836 DODEN IN JAPAN Als gevolg van de overstroming Volgens officiële doch nog onvol ledige gegevens zijn vorige week bij de overstroming in de buurt van Tokio 836 personen om het leven gekomen, 1581 gewond en 1171 ver mist. Naar schatting zijn 250.000 hui zen overstroomd. Politieke vluchtelingen naar Turkije De laatste tijd zoeken voortdurend kleine groepen politieke vluchtelin gen uit de Balkan en Griekenland hun toevlucht in Turkije. Onder de 150 Roemenen, die de laatste weken Turkije bereikt hebben op hun vlucht voor de communistische ver volging, zoals zij allen verklaren, be vinden zich een Roemeense prins met zijn gezin. Volgens •'de Turkse minister-president Hassan Saka zal Turkije deze personen niet dwingen naar hun land terug te keren. Tot de Bulgaarse vluchtelingen behoren zeven parlementsleden en gewone leden van Petkof's oppositiepartij. A.F.P. meldt uit Sofia, dat Nicola Petkof, de ter dood veroordeelde leider der Bulgaarse boerenpartij (oppositie) om 15 minuten na mid dernacht is opgehangen. Het Bulgaarse Hooggerechtshof heeft 18 September Petkof's beroep tegen het doodvonnis verworpen. Het beroep van de V.S. en Engeland op de regeringen van Bulgarije en de Sowjet-Unie is eveneens onlangs van de hand gewezen. BATAVIA, 22 Sept. Het Ne derlands communiqué van Maan dag meldt, dat de republiek on verminderd voortgaat met agres sieve handelingen in de grensstre ken en met het plegen vhn sabo tage en daden van terreur in de bevïijde gebieden. „Onzerzijds wordt hier krachtig tegen opgetre den". De verliezen van Zondag bedroegen 7 gesneuvelden en 32 gewonden. In de grensstreken van Midden-Java nam de agressie weer toe. Verder meldt hetcom muniqué beschietingen van pa trouilles en activiteit van sluip schutters en saboteurs. In de om geving van Malang werden repu blikeinse troepen verdreven, ter wijl bezuiden Malang het tot een treffen met de T.N.I. kwam. Franse bisschoppen naar Duitsland Voor de eerste maal sedert 1933 zullen twee leden van het Franse episcopaat een officieel bezoek aan Duitsland brengen, n.l. de kardinaal aartsbisschop van Toulouse. e mgr. Saliege en de bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr. Theas. Beide pre laten zullen verschillende plechtig heden meemaken, o.a. te Aken waar zij ter gelegenheid van de week van de vrede het woord zullen voeren. allen voor wie dé tribunalen inter nering hebben geadviseerd,- of die, gedetineerd zijnde, naar Tribunalen verwezen zijn, alsook van die geval len van door de Bijzondere Ge rechtshoven veroordeelden of naar de Bijzondere Gerechtshoven ver- wezenen, die bij nadere beoordeling der dossiers tot de in de aanhef dezes genoemde categorie der poli- tiek-verdoolden zullen blijken te behoren. De herfst heeft nu dan toch eindelijk haar intrede definitief ge daan. De zeilsportliefhebbers kijken met weemoed naar hun bootje, waarmede zij zo'n onvergetelijke zomer hebben gehad. |N ZIJN CISTERENAVOND gehouden radiorede over onze voedselvoorziening in de naaste toe komst, kondigde de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt be langrijke verlagingen aan van de rantsoenen van eerste levensbehoeften. Deze verlagingen worden nodig geacht door het uitblijven van een herstel der wereldproductie, waardoor met een vermindering van graanleveranties uit het buitenland moet rekening gehouden worden, anderzijds doordat de voedsel voorziening van ons volk, met name vóór de granen en vetten, niet uit eigen middelen kan verzekerd worden Geen grond voor ernstige ongerustheid De Minister begon zijn rede met er op te wijzen, dat hij niet van mening was dat er deze winter ge brek zal zijn. Drastische verlagin gen van de toegemeten rantsoenen zijn niet te verwachten. Er zijn echter wel beperkingen nodig. De regering, aldus de minister, tracht het peil van de rantsoene ring zo goed mogelijk te handha ven, maar zij mag het er niet op aan laten komen. Het gaat erom onze voedselpositie te beveiligen door het voeren van een voorzich tig beleid. Dat brengt mede, dat wij reeds thans de rantsoenen zullen moeten verminderen, om kritieke perioden in de toekomst op te van gen en al te ingrijpende besnoeiin gen te voorkomen. Op 28 September, bij het ingaan van de nieuwe bonnenlijst, zal het broodrantsoen voor personen van vijf jaar en ouder met twee hon derd gram per week worden ver laagd. Daarnaast moet vijf procent aardappelmeel in de brood-bloem- melange verwerkt worden. De be sparing, zo bereikt, geeft een be langrijke verlichting van het tekort. Het melkrantsoen wordt per 28 September verlaagd. Kinderen van 04 jaar krijgen in plaats van twaalf liter per 2 weken, tien liter. De verlaging is verder: voor kinde ken van 514 jaar van zeven liter per 2 weken tot^zes en een halve liter per 2 weken; voor personen van 1520 jaar van zeven liter per 2 weken tot zes liter per 2 weken. Voor personen van 21 jaar en ouder van vier liter per 2 weken tot drie en drie-kwart liter per 2 weken. De grote aanvoer van slachtvee maakt de laatste tijd een extra rantsoen vlees noodzakelijk. Reke ning houdend met deze situatie is een tijdelijke halvering van het kaasrantsoen verantwoord. De ex tra toeslag van de 15—20 jarigen van vijftig gram blijft gehandhaafd. Zodra een verminderde aanvoer Volgens een correspondent van het liberale Londense blad „News Chro nicle" zijn de Russische strijdkrach ten in de Sovjetzone van Duitsland bezig strategische punten te bezet ten om aan elke situatie h'et hoofd te bieden, die zou kunnen ontstaan wanneer de Londense conferentie van ministers van buitenlandse za ken in November zou mislukken. Volgens de correspondent gelooft de-Sovjetregering, dat de conferen tie de strategische positie van de Sovjet Unie in Centraal Eqropa on zeker kan maken, met het oog waarop „voorzorgsmaatregelen" ge wenst zijn. De troepenbewegingen worden officieel herfstmanoeuvres genoemd. In verschillende plaatsen moeten de Duitse burgers plaats maken voor de Sovjet strijdkrach ten. geen extra vleesbonnen meer moge lijk maakt, zal het kaasrantsoen weer worden verhoogd, zo mogelijk tot het oude peil, terwijl het in de bedoeling ligt, dan het basisraqf- soen van 150 gram vlees per week tot het oude peil, 200 gram, te ver hogen. Het vleestekort zal dan uit import moeten worden aangevuld. De export aangepast Tenslotte zal het programma voor de export van zuivelproducten wor den herzien en in overeenstemming worden gebracht met de gewijzigde omstandigheden. Het is natuurlijk waar, dat deze export ons de zo broodnodige deviezen verschaft en ',op de afzetmarkten het contact met onze oude afnemers herstelt, doch een redelijk voedselrantsoen voor de eigen bevolking blijft primair, aldus besloot de Minister. De Britse, Franse en Australi sche consuls-generaal, die ver schalende plaatsen op Sumatra een bezoek hebben gebracht ten einde een rapport voor de Veilig heidsraad op te stellen, zijn Maan dag te Batavia teruggekeerd. Volgens de woordvoerder van de consulaire commissie heeft de ze commisse Maandagmorgen be sloten een tussentijdse mededeling over de resultaten van de tot op heden door haar uitgevoerde waar nemingen aan de Veiligheidsraad te „zenden. Het communiqué zegt verder, dat de consuls hopen eind September met hun taak gereed te komen. 2 Belgische en 2 Franse militaire waarnemers zijn thans op Java aanwezig. Het ligt in dé bedoeling dat zowel een Belgische als een Franse officier zich naar de gebieden rondom Semarang en Djogja zullen begeven. Woensdag worden de Chinese waarnemers verwacht, aldus het communiqué Karol Smidke, voorzitter van de Slowaakse Partisanenbond en vice- voorzitter van de Slowaakse Natio nale Raad, heeft op een bijeenkomst van het „Nationale Front" terzake zuivering <ian het Slowaakse be stuur medegedeeld, dat enige uren tevoren nog een complot was ont dekt, waarbij personen uit de hoog ste politieke kringen, o.a. enige par lementsleden, betrokken zijn. Vol gens een officieel communiqué over deze ontdekking zouden de samen zweerders in nauwe betrekking ge staan hebben met Slowaakse emi granten onder leiding van Dur- cansky en Sidor. Een aantal agen ten van deze emigranten is gearres teerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1