Contactmiddag R.K. Reclasseringsvereniging Verbinding met Warmenhuizen PAG. 2 IEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 23 September 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Kan de bus de tram vervangen Boekbespreking Marktberichten In het Gulden Vlies belegde de afd. Alkmaar van de R.K. Re classeringsvereniging gisteren een contactmiddag, met het doel om enige kennis op te d'oen, inzake het reclasseringswerk en ook om de toezichthouders een riem onder het hart te steken bi.i de uitoefe ning van hun vrijwillig toezicht op hen, die van de maatschappe lijke ladder zijn afgegleden. De voorzitter van de afdeling Alkmaar, de Weleerwaarde Heer Pater G. Keijser CT.P. heette d'e aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heren Hopstaken. Hoofdambtenaar van het Centraal Bureau der R.K. Reclassering te Den Bosch., en van Helden, Chef van het Parket van de Arrondis sementsrechtbank te Alkmaar, die deze middag de vergadering zou den toespreken. De voorzitter ver zocht aller belangstelling voor de ze middag. „Temeer", aldus spre ker, „daar ik zelf al 10 jaar aal moezenier in de gevangenis ben en nog lang niet 'met alle toestan den op de hoogte ben." De voor zitter gaf vervolgens het woord aan de heer Hopstaken, die er al lereerst op wees, dat we tegen woordig in een vreemde tijd le ven. Na de vijf oorlogsjaren voe len we ons nu weer vrij en maar al te vaak is dit „vrijheidsgevoel" noodlottig voor de zwakke broe ders. De criminaliteiten zijn aan de orde van de dag en de gevan genissen en Huizen van Bewaring zitten tot aan de nok toe vol. De toegenomen criminaliteit noemde spr. een kwaal, die zijn oorsprong heeft gevonden in een ernstige verslapping van het rechtsgevoel. Spr. was van oordeel, dat de cri minaliteit eerst zou afnemen, wan neer het rechtsgevoel weer tot zijn recht zal zijn gekomen. N. a. v. de pubfieke opinie over de wetsovertreders zei spr., dat men gauw geneigd is om te zeg gen, dat deze of gene „boef" maar een jaar of tien in de gevangenis moet. Maar men vergeet hierbij, dat een misdadiger ook een mens is en ook een ziel heef^ Achter de misdaad en de misdadiger kan een hele wereld van tragisch gebeu ren leven. Tenslotte zal een goed Christen niet nalaten te helpen, waar dit nodig is. De eerste en grootste reclasseerder was Chris tus zelf en naar Diens voorbeeld moeten wij handelen. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een veroordeelde, die in de maat schappij terugkeert, wordt geme den en uitgestoten. Spreker had zelf. reeds meerdere gevallen mee gemaakt, waarin de man mismoe dig vertelde, dat hij overal zijn neus had gestoten en dus practisch werd gedwongen om opnieuw misdaden te plegen. Wanneer zo'n man weer.-1 in de cel beland heeft de maatschappij hieraan een grote morele schuld. Het celbezoek en het onderhou den van contact tussen de celbe woner en diens gezin of familie werd door de spreker zeer belang rijk genoemd en daarom ook Jten zeerste aanbevolen. Het celbezoek moet uiterst tactvol worden afge- gelegd, zodat de celbewoner ver trouwen krijgt in de persoon, die hem komt bezoeken. Wanneer het vertrouwen er is, zal de reclas sering van een ontspoorde pas kunnen beginnen. Vervolgens richtte de heer Van R.K. TENNISCLUB ALKMAAR. Wij mogen tevre den zijn over het afgelopen seizoen, en we kunnen gerust zeggen, dat de moeilijkheden, welke een nieuw- opgerichte club nu eenmaal met zich meebrengt, voor een groot deel zijn overwonnen. Met vertrouwen kunnen wij dus de toekomst tegemoet zien, te meer, daar en door het Bestuur belang rijke beslissingen zijn genomen voor het komende seizoen: meer speel avonden, het regelmatig houden van wedstrijden tegen andere clubs enz. Van groot belang is ook, dat er be slag is gelegd op een bekwame trai ner, hetgeen natuurlijk het spelpeil aanmerkelijk zal verhogen. Tevens zal de club worden uitgebreid met een jeugdafdeling <1314 jaar), in dien daar voldoende belangstelling voor bestaat. Natuurlijk zijn nieuwe leden steeds welkom, zowel begin nelingen als gevorderden. Katholiek Alkmaar telt vele da mes en heren, die de edele en ge zonde tennissport beoefenen, maar spelen niet velen in neutraal ver- band? Geeft u tijdig op (in leder geval vóór 25 Dec..) en het Bestuur zorgt er voor, dat u in gezellig en kame raadschappelijk clubverband een prettig en vruchtbaar seizoen tege moet kunt zien. Nieuwe leden kunnen zich mel den bij de heer J. Schotten, voorz., Oudegracht 198, of bij mej. G. v. Engelen, secretaresse, Nassaulaan 16 beiden te Alkmaar. Het Bestuur BANK VAN LENING 23 Sept. De eeuwen door zijn er lieden geweest die bereid wa ren om tegen vergoeding voor werpen in pand te nemen. Reeds in 1544 werd er een lombard in Alkmaar gevestigd met keizer lijk octrooi. De strijd tegen de zeer hoge rente welke sommige lieden soms eisten werd toen nog niet gevoerd, waift toen mocht men slechts een stuiver per pond Vlaams rekenen, wat gelijk stond met 43 1/3 ten hon derd per jaar. Maar ook de stad' werd beter van de bank van lening, want b.v. in 1688 werd deze verpacht tegen f 1800, per jaar. De bank was geves tigd in een perceel aan de Lombardsteeg welk huis op 23 September 1716 in bezit van de stad kwam nadat het volgens ■rechterlijk vonnis in het open baar was verkocht. De stad verhuurde nu het huis aan de pachters tegen f 150 per jaar. Helden zich tot de vergadering. Deze spreker belichtte meer de „ambtelijke" kant van het reclas seringswerk wat de aanwezigen, gezien sprekers beroep, geenszins deed verbazen. Een punt, dat de vorige spreker niet had- aange roerd, had bijzonder de belangstel- liing van de toezichthouders; de krijgsraden. De heer Van Helden wees er op,'dat in geval een pu pil onder militaire dienst moet, de commandant van het betreffende onderdeel op de hoogte moet wor den gebracht van het feit, dat de a.s. recruut onder de reclassering staat. Tijdens de rondvraag deed de heer v. d. Drift het voorstel om ook de aalmoezeniers op de hoog te te brengen, hetgeen voor de betreffende persoon zeker vruch ten zal afwerpen. De voorzitter beloofde hieraan de nodige .aan*- dacht te stellen. Verder werden nog enkele vra gen gesteld over interne aange legenheden, waarna de voorzitter de vergadering met de christelij ke groet sloot. Winkelweek- en landbouwtentoonstelling De winkelweek, die van 24 Sept. tot en met 1 Oct alhier gehouden wordt, zal vanavond om 7 uur offi cieel ten stadhuize worden ge opend. De opening van de Landbouw tentoonstelling geschiedt morgen ochtend om 8.45 uur in café Beem- ster op 't Waagplein. Blijkens de catalogus zullen on 't Waagplein circa 250 geregistreerde schanen van het Texelse Schapen stamboek tentoongesteld worden. Op de Doorbraak zullen de vette koeien, circa 65 in getal, een plaats je krijgen. Op de Korte Nieuwesloot zat men circa 50 geregistreerde geiten en eenzelfde aantal geregistreerde var kens kunnen bewonderen. De rubriek paarden, welke 32 inzendingen omvat, krijgt plaats op de Nieuwesloot. Het Hofplein zal als vanouds in genomen worden door een groot aantal inzendingen op het gebied van landbouwwerktuigen. Een bijzondere attractie zal de Korenbeurs vormen, waarin be halve een 50-tal inzendingen van pluimvee, 200 inzendingen van ko nijnen te zien zijn, terwijl ook op gebied van tuinbouwproducten en bloemen aardige stands zijn inge richt. Ook een aantal Alkmaarse win keliers en zakenlieden hebben op de Korenbeurs een stand ingericht. Om elf uur wordt de Korenbeurs voor het publiek opengesteld tegen 10 cent entree. Kinderen onder ge leide onder 12 jaar hebben vrije toegang, terwijl iedere 250ste be zoeker een waardebon van f 2.50 ontvangt, welke hij bij de expo santen kan besteden. Voorts vragen wij de aandacht voor de ringrijderij te paard op de Laat, welke om 2 uur begint. Voor de politierechter ALKMAAR De Alkmaarder Banc. J. M. had, zulks in strijd met de verordening, in de Berger bus een sigaret op gestoken. Een wachtmeester der Rijkspplitie had M. er op attent ge maakt, dat dit niet geoorloofd was, doch M. had zo'n „behoefte", dat hij bleef roken. De Officier eiste f 40.- of 24 dagen. Uitspraak conform. Willem D., zonder bekende woon- of verblijfplaats, had ten behoeve van zijn patroon rekeningen opge haald en 't geïncasseerde geld f 106.57 verduisterd. Verdachte was niet verschenen, zo dat hij bij verstek werd veroordeeld" De uitspraak was conform de eis: hij moet 3 maanden brommen. Voor de 8ste maal stond Adriaan J. H. uit Heiloo wegens diefstal te recht. Deze keer had hij tijdens werkzaamheden ten huize van mevr. Z. een doos met 12 lepels ontvreemd, omdat hij dacht, dat het „oude rom mel" was. De zaak werd aangehou den om een rapport over verd. in te winnen. Karei L. B. uit de Beemster zal f 10 aan Vadertje Staat moeten be talen, omdat hij zijn patroon een vuistslag had gegeven, toen ze het niet eens konden worden over het loon. In plaats van 's lands kas te spekken, kan hij ook 6 dagen gaan „zitten". L. D. uit Warmenhuizen woonde enkele jaren geleden met een ze kere Pietertje V. onder één dak. Twee jaar geleden was Petertje met de Noorderzon vertrokken en toen zij in het begin van dit jaar onver wachts voor D.s neus stond, kregen ze ruzie. Petertje riep zo maar „le lijke bessendief". waarop D. haar een klap gaf. Meestal is de eerste klao een daalder waard, doch de Officier taxeerde deze klap iets ho ger. Hij eiste f 6 of 10 dg. Uitspraak conform. Hendricus J. B. uit de Rijp had uit een langs de weg staande bus een fles melk genomen, omdat hij zo'n dorst had. Nadat de Officier f 15 of 10 dg. had geëist, merkte verd. op: ..Da's een dure fles melk". Dat vond de politierechter ook. rVeh niettegenstaande dat veroordeelde hij B conform de eis. ALKMAAR DE TRAM NAAR SCHOORL VERDWIJNT De tram naar Schoorl zal spoedig door een autobus-dienst worden vervangen. Op 5 October zal de eerste bus van Alkmaar naar Schoorl rijden. De eerste bus naar Schoorl vertrekt uit Alkmaar om 6.55, de laatste om 21.1.0. Er rijden dagelijks 11 diensten heen en terug, 's Zondags tien. Zaterdag en Zon dag zal de laatste bus om 23.10 uit Alkmaar vertrekken. De eerste bus uit Schoorl ver trekt om 7.20, de laatste om 21.35, op Zaterdag en Zondag om 23.35. DIENSTPLICHT. ALKMAAR. De Minister van Oorlog heeft afwijzend beschikt op de aanvraag van G. J. Ibink te Alkmaar om vrijstelling van de dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaarheid. ANTON BRUCKNER'S TE DEUM DOOR DE R.K. ORATORIUM VKB. De R.K. Oratorium Vereniging heeft haar groots opgezette muzikale plannen, door omstandigheden bui ten haar schuld moeten uitstellen, maar gelukkig niet afstellen. 5 Oct. a.s. zal dan het concert plaats vin den met twee belangrijke en hier nimmer uitgevoerde koorwerken: 't „Te Deum" van Bruckner en de „Stabat Mater" van Dvorak voor koor, solisten en orkest. De goede herinneringen aan de Requiem van Verdi, doen ons ook nu weer het beste verwachten. Anton Bruckner is een der groot ste figuren uit de negentiende eeuw en als componist behoort hij wel tot de belangrijksten uit de gehele mu ziekgeschiedenis. Evenals zijn symphonieën bezit 't „Te Deum" een geweldige muzikale structuur en ademt een mystieke geest. Wie zich voor deze muziek ontvankelijk weet te maken, onder gaat eenzelfde ontzagwekkende emo tie, als bij de werken van J. S. Bach. Het Stabat Mater van Dvorak spreekt makkelijker aan, maar is melodieus een boeiend werk. Er is dus alle reden de muzieklief hebbers aan te sporen dit zeer be langrijke concert bij te wonen. De R.K. Oratorium Ver. verdient vor zo'n artistiek programma te recht een grote belangstelling. UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Martha G. M„ dochter van J. P. J. Tuyp en G. J. Buren; Simone, dochter van S. Klink en F. Middelbeek. Ondertrouwd: K. Marrees en G. Vink; G. S. Grondman en B. Dik; K. Tolman en H. Schut. BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Hele na J., dochter van C. A. van de Nes en H. T. Leenhouts; Cornelia C. J., dochter van A. Vlaar en M. A. Over toom; Petronella A„ dochter van P. Koomen en P. A. van Giessen; Jan. zoon van H. van de Schootbrugge en H. Nat; .Tan, zoon van J. van der Meer en W. Fontijn; Hendrina, d. v. A. M. van Migrlo en C. J. Hulst; Willem N-, zoon van W. N. Glans- dorf en P. C. Segers: Matinus H. G„ zooq van J. Hellingman en M. W. M. Brinkman. Ondertrouwd: R. de Groot en N. Molenaar. Overleden: G. J. Poolman, oud 59 jaar, echtg. van W. Slot; M. de Boer, oud 67 jaar, wed.'van H. Boonen; E. Knoak. oud 73 jaar echtg. van J. Kramer; L. de Wolf, oud 84 jaar, echtg. van G. Mobron; J. Bleeker, oud 47 jaar. DE RIJP. Ten overstaan van Notaris Luyckx en onder grote be langstelling vond in café Grasboer de trekking plaats van de verloting, ten bate van de stichting van een trahiingsfonds, georganiseerd door De eerste prijs, een radiotoestel, viel ten deel aan de heer D. Klerk te Graft. De tweede prijs, een stof zuiger, kwam in het bezit van de heer van Braam. De voorzitter van A.V.V. dankte in zijn openingswoord in het bijzonder de heren P. Zee en Klinkhamer, die door hun leiding het klaar wisten te spelen 1200 loten a f 1.in de tijd van veertien dagen te plaatsen, verder een word van dank aan de pl.m. 65 schenkers van de andere prijzen w.o. taarten, permanent wa ve, enz. DE RIJP. Donderdag van de Rijper kermis is de van ouds beken de kinderkermis. Op die dag werden de kinderfees ten gehouden, georganiseerd door 't oranjecomité. De kinderfeesten mogen dan ook goed geslaagd heten. Des avonds werd er aardig kermis gevierd en was het vooral in sommige café's 'n gezellige drukte. DAMMEN De vergadering van de Kennemer Damkring waa goed bezocht. ,Aan- wezig waren. WJJ.O., (Alkmaar), „Vita Nova" (Limmen), St. Tho mas (Castricum), Damclub Heems kerk (Heemskerk) en D.C.H., Heiloo). De voorzitter der Kennemer Kring de heer J. Spaans, opende de ver gadering en heette allen hartelijk welkom. Enige veranderingen in het voorlopig reglement werden goedgekeurd. De wedstrijdleider, de heer C. de Geus gaf een uitgebreid verslag over de gespeelde wedstrij den. Het le 10-tal van WDO werd kampioen van Kennemerland. Zij kregen de beschikbaar gestelde be- I ker. Het 2e lOtal kreeg een lauwer- I tak. Vervolgens werd met de „blik- semwedstrijd" begonnen, waaraan alle verenigingen deelnamen. Deze wedstrijd bestaat hieruit, dat men 10 seconden over een zet mag den- ken! De gong, die in zulk soort wed- strijden 'n onmisbaar atribuut is, werd beschikbaar gesteld door mej. T. Beemsterboer. De uitslag was als volgt: 1. O. Bleyendaal, Heemskerk 20 pt. (ongeslagen); 2. H. Kruider, Alkmaar 18; 3. C. de Graaf, Heiloo 18; 4. H. Verver, Heiloo 17; 5. W. de Ruiter, Heemskerk 16; 6. J. Kabel, Castricum 16; 7. H. Juffermans, Cas tricum 15; 8. J. Geuzebroek, Heiloo 14; 9. J. de Geus, Heiloo 14; 10. A. de Zeeuw, Castricum 12; 11. J. Sprenkeling, Heiloo 12 pt. AKERSLOOT VERGADERING L.T.B. De afd. Akersloot der L.T.B. ver gaderde dezer dagen. De wnd. Voor zitter W. Swart Rz. memoreerde in zijn openingswoord de spanning tussen regeringsbeleid en land- en tuinbouw. Na notulen en ingeko men stukken werd op voorstel van het bestuur voor de a.s. districts vergadering de volgende motie in gediend: De afd. betuigt hare in stemming met actie Stichting v. d. Landbouw en onderstreept ten volle de inhoud ervan, doch spreekt de vrees uit dat een en ander langs een te lange weg zal gaan. Indien deze vrees bewaarheid dreigt te worden vragen wij op korte termijn krachtige stappen om ons recht te laten wedervaren en om te voor komen dat nog langer de loon- en prijspolitiek steeds ten koste van boer en tuinder ten uitvoer wordt gebracht. Ook spreekt de vergade ring haar bevreemding uit dat een interpellatie door onze Katholieke agrarische kamerleden tot op heden uitbleef. Is men in de K.V.P. zich er wel van bewust dat er grote gé- varen voor de eenheid dreigen in dien niet meer aandacht aan de gerechtvaardigde bodembewerk^rs- belangen geschonken wordt. Hier mede in verband wil de vergade ring wijzen op het urgente punt Kinderbijslag voor de zelfstandigen hetwelk meer en meer op de ach tergrond dreigt te geraken. Ver trouwende dat ons Hoofdbestuur bewust is van de moeilijkheden enz. De Geest. Adviseur maande aan toch vooral de leiding van het Hoofdbestuur te volgen. Staking tot aflevering der voedselproducten b.v. heeft grote gevolgen soms en de motieven daartoe zijn moeilijk te beoordelen of ze wel of niet met ons geweten overeenkomen. Uit de vérdere besprekingen over de melkprijs bleek de geladen toe stand welke in veehouderskringen thaps heerst zeer duidelijk. Na enige huishoudelijke bespre kingen en de rondvraag over hon denplaag, klompenvraagstuk en be strijding van onnutte en overbodige ambtenaren sloot de Voorzitter met een woord van dank voor de geani meerde besprekingen deze verga dering. Sc ha pen markten De markten van geregistreerde ramlammeren zullen dit jaar ge houden worden te: Alkmaar op Maandag 6 October, Waagplein, 9 uur v.rfi. Hoorn op Zaterdag 27 Sept., 4 en 11 October, aan de voormalige Ka- ■zernezijde, 8 uur v.m. Purmerend op Dinsdag 30 Sept. en 7 Oct., Schapenmarkt, 8 uur v.m. Schagen op Donderdag 9 October, tegenover Den Posthoorn, 8 uur v.m. TeSel elke Maandagmorgen. Te Purmerend is vroegtijdige aan voer noodzakelijk. Aangifte behoeft niet te geschie den, doch het aantal plaatsen is be perkt. Het is verplichtend het toe gezonden uittreksel uit het Jong- veeregister en de uitslagen der wol keuring mede te brengen. De Inspecteurs hebben opdracht gekregen vooral bij de ramlamme ren en ooilammeren nauwkeurig toe te zien dat dieren met zwarte vlek ken niet worden opgenomen. Rammen welke nog niet defini tief zijn ingeschreven en waarvan de wolvacht in 1947 niet aan de minimum-eis heeft voldaan, mogen geen stamboekooien meer dekken. R.K. NOORDER HANDBAL Hier volgen competitie-uitslagen van de Zondag gespeelde senioren wedstrijden: DOS I—DVO I 3-7 DOS II—DVO II 1--3 TOP I—DWO I 4—T Eri van de junioren: TOP II—DWO II 1—1 WIERINGERMEER N.K.JB. De tweede avond in het nieuwe seizoen trok alweer veel jongeman nen naar Slootdorp. Toch moest de Aalmoezenier constateren, dat ver schillende jongelui thuis bleven. Simon Scholten hield een interes sante lezing over de historische ontwikkeling van de Landbouw. Een serie vragen ter' beoordeling sloot deze vlot naar voren gebrach te lezing. Naar aanl. hiervan wekte de techn. adviseur de leden nog eens op hun administratieve kennis uit te breiden. De heer Beemster ging met de leden de volkszang beoefenen. Een tweetal vlotte liederen waren gauw geleerd, 't „Politieke praatje" van de techn. adv. ging ditmaal over het vetorecht.,, Bertus Meyerink en Jan Wouts verzorgden nog een aardig nummer en Gerrit Haywcrt zong een liedje. Sjahrir heeft Amerika verlaten Sjahrir en Hadji Goesa Salim hebben Zondag New York verla ten. Zij zijn per vliegtuig vertrok ken en zullen hun reis naar Djogja via Londen, Parijs, Cairo en Delhi maken. Men verwacht, dat ze over 3 weken in Djogja zul len zijn. In een interview voor zijn vertrek zeide Sjahrir: „Mijn werk is voor het ogenblik afgelo pen. Ik zal nu direct -verslag aan mijn regering uitbrengen". Hij hoopte, dat de commissie van Drie in staat zou zijn het Indone sisch probleem, „dat te lang duur de", op te lossen. „Ik geloof", aldus Sjahrir, „dat het vechten mindef is geworden. De uiteindelijke re sultaten zijn bevredigend, alhoe wel wij veel meer wensen". Hij zeide voorts, dat de Nederlandse zet om delegaties van Oost Indo nesië en van Borneo naar Ameri ka te laten komen „een slechte uitvinding" was. Het beroven van Chinezen in Indonesië achtte Sjah rir weliswaar een betreurenswaar dig feit, maar onvermijdelijk ge volg van vijandelijkheden in welk land dan ook en de Chinezen zo zei hij, waren niet de enigen, die hieronder te lijden hadden. Wegverbetering Amsterdam Laren Naar de K.N.A.C. mededeelt zal binnenkort worden aanbesteed een verbetering van de weg Amster dam-Laren voor wat betreft het gedeelte in de gemeente Diemen. De verbeterde weg zal bestaan uit twee gescheiden liggende rijbanen van klinkerkeien, elk ter breedte van 6 m. en een parallelweg tevens rijwielpad van 6,5 m. breed. DEMONSTRATIES TE ALEXANDRIë Bij hef bezoek van Nokrasji Bij zijn eerste bezoek aan Alex andria sinds zijn terugkeer uit New York, waar hij de Egyptische zaak tegen Engeland in de Veiligheidsraad heeft verdedigd, werd minister-pre sident Nokrasji pasja door een opge wonden menigte demonstranten be groet en een sterke politiemacht moest door de stad patrouilleren om te voorkomen, dat demonstranten van verschillende partijen slaags raakten. Een demonstratie van 12.000 le den van de oppositie marcheerden door de straten en riepen: „waar blijft de ontruiming door de Britse troepen, Nokrasji? Lang leve de Sowjet-Unie, onze vriend". Anderen schreeuwden: „Weg met Engeland, Amerika, Frankrijk en de Verenigde Naties". Nog verdere inkrimping van hef Britse leger Naar van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, zal minis ter-president Attlee na de herope ning van het Britse parlement in October de verdere beperking van het Britse leger aankondigen, welke maatregel in verband staat met de pogingen om de Britse economie te stimuleren. Gezaghebbende kringen achten het niet waarschijnlijk, dat de beperking nog dit jaar tot ver dere demobilisatie op grote schaal zou leiden. ONJUISTE STATISTIEK Met veel gejuich van de bevol king werd dit voorjaar de eerste tram na de bevrijding in Warmen huizen ingehaald. De tram was met groen en bloemen versierd, de schoolkinderen zongen in de zon neschijn een speciaal voor deze ge legenheid gemaakt lied en de offi ciële personen wisselden onder het genot van koffie met gebak en 'n na-oorlogse sigaar welgemeende toespraken. De burgemeester bracht dank aan de directie van de Spoor wegen, die Warmenhuizen en het achterland uit hun isolement had verlost en de vertegenwoordiger van de Spoorwegdirectie sprak de hoop uit, dat men een veelvuldig gebruik van de tram zou maken. D'r waren er velen, die dat graag deden, maar behalve de tram liep er ook nog 'n bus van de Naco, 'n dochter-instelling van de spoorwe gen en er waren vele gemakzuchti- gen, die de bus verkozen boven de tram, niet wetende, dat zij daar door indirect medewerkten aan het doodvonnis van agze laatste. Immers, er werd 'n statistiek bij gehouden van het gebruik, dat van de tra'm gemaakt werd en aan de hand van die statistiek werd ge concludeerd, dat het lijntje niet rendabel was en opgeheven moest worden. Dit zal 5 October a.s. 'n feit zijn. Maar die statistiek over het personenvervoer van de tram van Warmenhuizen kan derhalve niet als betrouwbaar beschouwd worden. Als de bus er niet ware geweest, zou deze statistiek een heel ander beeld gegeven hebben. Vrij willen daarmee niet beweren, dat dan niet het besluit gevallen zou zijn de tram te doen verdwij nen, want de politiek van de Spoor wegen is nu eenmaal het personen vervoer op het platteland naar de grotere stations van spoor en tram over te hevelen op de bus. Dat alle verandering geen verbe tering is, begint men nu in War menhuizen weer te beseffen, nu men het in de komende winter zon der tram.zal moeten stellen; men herinnert zich de door sneeuw en ijs haast onbegaanbare wegen en het gedrang bij de bussen, die vaak het vervoer niet aan konden. En men blijft hopen zolang de rails er nog liggen, is er tenslotte nog hoop dat de Spoorwegdirectie op haar onzalig besluit zal terugkomen en ook de bewoners van Warmen huizen zal blijven bedienen volgens haar devies: Vlug, Veilig en Voor delig. Zowel van de zijde van het gemeentebestuur als van particu liere zijde is men in Utrecht de be langen van Warmenhuizen gaan be pleiten; helaas zonder resultaat. Men zei daar: de Minister heeft het besloten en daarmee was de zaak afgedaan. Alsof de Minister zich niet schikt naar de adviezen van de Spoorwegdirectie. Wij vragen ons af, of hier met de belangen van het platteland niet wat al te luchtig wordt omgespron gen. Zullen de bussen voldoende in het personenvervoer kunnen voor zien en schuilen er in het busver- keer langs smalle en gevaarlijke wegen, vooral in strenge winters als de laatste niet grote gevaren, zodat van „veilig" verkeer niet meer gesproken kan worden? De bus, die langs de Oostkant van het Kanaal gaat rijden," moet in Alkmaar een overweg passeren, die nu en dan gesloten is en de Friese brug die zo'n verkeersobsta kel is, dat de passagiers veelal hun trein-aansluiting in Alkmaar zullen missen. Deze weg is bijna overal slechts 4 M. breed, zodat het uitwij ken vooral bij slechte weersom standigheden niet zonder gevaar is. De Koedijkers zullen nog meer dan anders de bus zien voorbij gaan, omdat zij vol is en zijn er ook al niet mee gebaat. Zij lopen liever 'n eind naar de tram dan van de bus gebruik te maken. De vele smalle bruggetjes en de gevaarlijke boch- ien in het dorp Warmenhuizen zijn voor een intensief busverkeer vooral op veilingsdagen als grote vrachtauto's door het dorp rijden, een blijvend gevaar. De bevolking van Warmenhuizen zou liever van de tram gebruik blij ven» maken. En het passagiersver voer zou nog in belangrijke mate toenemen indien er een behoorlijke busverbinding zou komen van het station Warmenhuizen met het ach terland. b.v. een bus van Schagen, over Valkoog, Sint Maarten over de dichtbevolkte Stroèt Dirks- horn, Kalverdijk, Korendijk. Tuitje- horn naar het station te Warmen huizen. Thans riidt er 6 keer per dag 'n bus van Schagen, De Stroet, Dirkshorn, over de Langendijk naar Alkmaar. Wanneer deze bus na Dirkshorn in plaats van linksaf naar de Langendijk rechtsaf naar Warmenhuizen ging, zou er niet alleen een betere verbinding zijn tussen Dirkshorn en het Katholieke gedeelte van de gemeente Haren karspel, doch zou er voor de tuin ders van De Stroet en omgeving, die voor de veiling en andere zaken op Warmenhuizen zijn georiën teerd een goede verbinding zijn. De katholieke gezinnen in Dirks horn zouden dan ook voor kerkbe zoek e.d. van de bus gebruik kun nen maken. Een zevental tramver bindingen Warmen'- «'zen-Alkmaar, aansluitend op een dergelfike bus dienst zou in een grote behoefte "oorzien. Ook een busdienst over "ichoorl en Bergen zou eventueel te verkiezen zijn boven een dienst 'anns de gevaarlijke Kanaaldijk. Het is echter vooral de suggestie van de busdienst Schagen-Dirks- hom-Warmenhuizen. die wij de Di rectie van de Spoorwegen aan de hand willen doen om daardoor het oassagiersverkeer bij eventuêlè handhaving van de tram te stimule ren. Ook het platteland brengt ziin belastïngoennïngen op en mag als tegenprestatie toch wel verlangen, dat het niet al te zêer bij de stad wordt ten achter gesteld. Fr. O. Engelse padvinderleiders naar ons land 9 In October zal Lord Rowallan, chief scout van Engeland, een be zoek van ongeveer vier dagen aan Nederland brengen. Lord Rowallan wordt vergezeld door Lord Peter Baden Powell, zoon van de "stichter der padvindersbeweging en mr. Bincham, commissaris van het hoofdkwartier der Engelse padvin ders. Het gezelschap zal eerst een bezoek aan Den Haag brengen, waar het o.m. een demonstratie in het Circusgebouw te Scheveningen zal bijwonen. Voorts zullen de Engelse gasten geallieerde kerkhoven bezoeken, o.m. Airbornkerkhof te Oosterbeek. Ook een bezoek aan het monument vanJan van Hoof, de redder van de Waalbrug, te Nijmegen staat op het program. Tenslotte zal het ge zelschap naar Ommen vertrekken, waar een bijeenkomst van commis sarissen der N.P.V. en de katho lieke verkenners wo»dt gehouden. Infernafionale zwem wedstrijden fe Haarlem In het Sportfondsenbad te Haar lem zijn de revanche-wedstrijden tussen de damesploegen van Ne derland en Denemarken, die aan de Europese kampioenschappen te Monte Carlo hebben deelgenomen Zaterdagavond1 begonnen. Hannie Termuelen was in goe de vorm, speciaal in de 4 x 10Ö m. borstcrawl estafette. Dit officiële nummer tussen Nederland en De nemarken bracht aan Nederlandse zijde invalsters aan de start. Jan- nie van Waard (DWR)" viel voor Margot Marsman en Bep van Schaik (Meeuwen) voor Marie Louise Faessen in. De eerste zwemster van Denemarken, Gre- thê Andersen, nam dadelijk een voorsprong, welke haar teamgeno ten niet konden vergroten. Ten slotte volgde een felle strijd tus sen Fritze Nathansen en Hannie Termuelen. Weliswaar haalde c'e Nederlandse enigermate op, maar de voorsprong was te groot. Ka rin Harup liet op de 100 m. rug slag zien, dat zij d'e Europese titel niet bij toeval heeft behaald. Zij sloeg Greetje Galliard met ruim 2 meter. Ook Fritze Nathansen toonde zich haar titel waardig en wor van Hannie Termuelen. De 100 m. schoolslag 1ev«?rde overwin ningen op voor Nederlandse ac mes. De Deense Grethe Sorensen werd hier vierde. „De mannen van Overste Waste- necker" Nog .steeds houdt de stroom van lectuur uit de tijd van 1940-1945 aan en het ziet er niet naar uit, dat nu de laat ste publicatie's verschenen zijn. Het kan niet anders, of er zit ontzaggelijk veel kaf onder 't koren en de boek handelaren, die met onver koopbare overschotten zitten, weten er van rAee te praten. De oorzaak hiervan is te begrij pen. Enerzijds wil men alles wat er in die jaren passeerde vastleggen op papier, opdat de herinnering aan de voorbije verschrikking niet verloren gaat en er zodoende een morele plicht wakker blijft om te zorgen, dat de wereld voor zulke verschrikkingen behoed blijft. Ai ziet het er nog niet nadr uit. An derzijds wil de mens de gedachten aan de doorgestane ellende en de dodelijke angst vergeten en keert zich dus af van deze lectuur. Toch zou ik 'n uitzondering willen maken voor het bij de Uitgeverij N.V. de Boer te Amsterdam ver schenen herinneringsboek: „De mannen van Overste Wastenecker". Want dit geschrift is gewijd aan de mannen van de ondergrondse strijd uit ons Noorderkwartier. Niet dat zij hierom gevraagd hebben, om deze hulde in boekvorm, maar op dat ook ons Gewest iets meer zal weten, wat er onder hen heeft ge leefd en wie als rijp koren op de grond van Noordholland-Noord is gevallen. Met ere wil ik hier dan ook twee figuren van de vele anderen ge denken: Dr. Haverkamp, die bij Limmen werd gefusilleerd en A. C. de Graaf, die bij Benningbroek viel. Het zijn er twee van de velen, die we kenden als vriend en mede strijder, maar het meest als voor beeld. Het boek herinnert ons aan de droppings bij Spanbroek, de slag bij Rustenburg, de dijkdoorbraak in de Wieringermeer en aan de vele over vallen op gemeentehuizen en distri butiekantoren. Eenvoudig en sober zijn deze feiten geschreven, door mensen die beter met sten-gun en revolver konden omgaan dan met pen en papier. En als grote figuur komt er de onvergetelijke commandant naar voren, commandant Wastenecker, luitenant-kolonel van het Neder- landsch-Indische leger. Ik wil het als een plicht beschou wen dit boek voor te houden aan de bewoners van Noordholland- Noord. Als een plicht en eerbetoon tegenover de vele gesneuvelde vrienden en leiders, waar iedere oud-B.S.-er met weemoed aan blijft denken en waar iedere Noordhol lander trots op mag zijn. T. v. d. H. Lectuur over Indië Indië met zijn schoonheden, zijn economische aspecten en toekomst perspectieven is de laatste jaren niet alleen gestegen in onze belang stelling. maar zelfs getreden in 't brandpunt daarvan. Toch misten we tot nu toe nog steeds een boekje, dat voorlichtend kon werken voor onze jeugd, dus èn op school èn in jeugdige handen een aanwinst mocht heten. De uitgeverij W. van Hoeve te Den Haag heeft dit aan gevoeld en bij haar is verschenen „Insulinde" door J. Roorda. De jeugd, en ook menig volwassene nog. zal genieten kunnen van deze reisbeschrijving met 't m.s. „Chris- tiaan Huygens" naar ons Indië. Na deze reis raken we verzeild in de Indische wonderwereld, die de auteur in geuren en kleuren ons weet te verhalen en waarvan schier ieder onderdeel afdoende wordt be licht. Veel tekeningen en prachtige natuuropnamen sieren de tekst, die vlot en onderhoudend is geschre ven. Een woordenlijst als slot. Het boek kunnen we ten volle aanraden, ook de scholen zullen er plezier van hebben. Jos. v. Gemert Jr. J. Roorda „Insulinde". Uitgeverij W. v. Hoeve, 's-Gravenhage 1947. Prijs f3.10. De „bekentenis" van mr. Windhausen Naar aanleiding van het bericht in onze courant van Vrijdag 19 September j.l. dat mr. Windhausen, als, voorzitter van de Tweede Ka rnat van' het Tribunaal, in die zin een „bekentenis" zou hebben afge legd, dat hij een brief van het Be heersinstituut in de desbetreffende zaak „later ongeopend op zijn bu reau had gevonden", deelt mr. Wind hausen ons mede, dat dit volkomen fantasie is. Ik heb, schrijft hij ons, slechts medegedeeld, dat mij achter af gebleken is, dat een der ambte naren van het secretariaat van het Tribunaal verzuimd had mij door te geven een mondelinge boodschap van het Beheersinstituut, welke op de onderhavige kwestie betrekking had. Wij namen nota van deze nadere mededeling van mr. Windhausen, daaraan toevoegend, dat wij de de vorm, waarin het bericht ge plaatst werd, betreuren. (Hoofd redactie N.N.H.D.) WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: VRIJ KOEL WEER'. Wisselend bewolkt met af en toe regenbuien, vooral langs de kust. Meest matige Noord westelijke wind. Koele nacht. Overdag weinig verandering van temperatuur. LANGENDIJKER GROENTEN- CENTRALE. 8500 kg aardappelen Bevelanders 8.708.80; Eigenh. 8.90- 9.20; 30.000 kg rode kool 6.3013.60; 17.000 kg gele kool 8.70—14.30; 47.000 kg groene kool 6.7014.20; 150.000 kg witte kool 8.7010.60; 10.500 kg andijvie 7.50—16.70; 2000 kg uien 12.80—13.00; 700 kg slabonen 80-108; 4500 kg bieten 2.50—6.80; 7200 stuks bloemkool 3754. HOOGKARSPEL, 22 Sept. Aangevoerd: 6000 kg rode kool 2.50 6.80; 3500 kg gele kool 4.507.80; 4000 kg witte kool 6.707.80; 23.000 kg uien: grof 10.5011.10; middelb. 10.80—11.80; driel. 7.50—7.90; nep 10.80—11.50; afw. 2.20—3.50; 600 kg slabonen 72—97; afw. 47—56; 100 kg andijvie 10 ct; 3600 kg bieten I 6.40 7.20; 4000 kg kroten II 2.602.90; 18.000 stuks bloemkool: A I 4042; I 2939; afwijkend 520; stek 27; 35.000 kg aardappelen: Bevelanders 88.60; blanke Eigenh. 7.908.40; wilde Due 5.505.80; kriel 5.30-5.50. ALKMAAR. Veemarkten van 20 en 22 Sept. 95 vette koeien Centr. 39 pinken* Centrale; 1 graskalf Cen trale; 37 nuchtere slachtkalveren Centrale; 248 vette schapen Centrale 30 oude hoenders 23.50; 120 jonge hennen 812; 24 konijnen 29; jonge haantjes 0.501.50. OBDAM, 22 Sept. 12.300 kg Be velanders 8.408.70; 2350 kg rode kool 5.105.40; 3700 kg gele kool 5.107.90; 9200 kg Savoye kool 9 14.20; 8000 kg uien "11.30—11.60; 2200 kg bieten A 6.80—7.40; B 3.80; 4500 kg slabonen 59100; 60.000 kg peen B 6.—; C 6—6.10; D 4.50; 350 kg an dijvie 9.9015.70. ZUIDERKOGGE. Aardappelen 6.509.00; bloemkool 653; rode kool 3.609.00; gele kool 5.508.00; slabonen 5297; andijvie 1522; tomaten 228; uien 10.5011.50; groene kool 1112; kroten 36; Maagdeperen 513; Cordelier 615; Conférence 925; Arnelies 617; Bon Louise 1543; Artie 1242; Graciose 9—16; Transparant 2136; Seigneur 16—48; druiven 6298; perziken 519. WOGNUM. Bevelanders 7.70— 8.10; Andijvie 1626; waspeen 48.50; komkommers 618; slabo nen 761.09; perziken 618; uien 9.6011.90; augurken 263; druiven A 7588; B 68—70; pruimen 1676; bosselderie 4.20; breekpeen 24.90; groene kool 13; gele kool 8.60; me loenen 2163! bospeen 1618; toma ten 1541; bieten 2.705.60; James Grison 4255; zoete kr.oon 2347; sterappel 1530; Mank's Codlin 30 40; William 818; Maagdenpeer 7-14 Beurré Hardy 2440; Triomph de Viènne 1038; Bon Louis 1242; Conférence 820; Hertoging Elza 14—17; Soldaat 22—35. BEEMSTER, 22 September. Schot se muizen 810; bonte 710; blauwe 12; slabonen dubb. m. dr. 4688; z. dr. 5698; slabonen stok 321.10; stam 2090; pruimen 1262; kom kommers 1028; tomaten a 3648; id. c 2741; zoete bellefleur 1243; charles ross 1046; codlin keswick 616; cox oranje peppin 1046; Fis her's eerstling 515; gravesteiner 9 34; graham jubilé 532; Gronin ger kroon 829; èterappej 1038; transparante de cronsels 741; zoete pippeling 1442; beurré d'amanlis 6 27; beurré clairgeau 832; beurré de.Mérode 6—23; beurré Lebrun 3 17; bloemkool 672; rode kool 14 21; witte kool 8; savoye kool 815; spruitkool 24; spinazie 1246; sla 4 23; andijvie 1028; rabarber 1; bieten 3.508; 'wortelen 1218; uien 1012; id. drielingen 25; prei 16; druiven Frankenthalers 801.05; id. Alicant 901.10; meloen 1592; beurré Har dy 754; boerengroen 315; calebas de Terlemont 419; conférence 5 22; conseiller de la cour 317; du- randeau 418; duchess Williams 4 23; gieser wildeman 620; herzogin Elsa 318; kamperveen 416; Louise Bonne 836; maagdenpeer 313; Seigneur d'Esperen 1029; Triomphe de Vienne 954; Vertilon 1021. WARMENHUIZEN, 22 Sept. 13900 kg aardappelen: witte eigen heimers 7.508.60, blauwe eigen heimers 99.10, Bevelanders 7.70 8.70, noordelingen 8.30; 17800 kg witte kool 7.309.90; 200 kg Sla bonen 7992; 100 kg uien 10,60 10.70, drielingen A 4.90. ZWAAG, 22 Sept. Aardappelen 3.908.30; spinazie 45; uien 5.80 11.40; bieten'2.407.50; savoye kool 8.30—10.70; witte kooï 4.30—4.40; gele bewaarkool 8.8011.10; rode bewaarkool 4.8011.20: spruitkool 33.slabonen 701.07; snijbonen 4974; tomaten 1934: augurken 269; waspeen 416; bospeen 16 19; andijvie 724; sla 5.9018.50; bloemkool 4760; komkommers 5— 22.perzilfen 131.Reine Vic torie 4078; Aliacnten 831.32; Frankenthaler 5690; West-Frisia 5287; meloenen 2581: Cox Oran ge 2563; Transp. de Croncels 13 49; Dikkers glorie 2443; Manks Colin 1638; Beurré clan gean 10 18; Beurré hardi 1151; Beurré du randeau 917; Beurré de merode 715; Beurré Ie brune 12; Bonne Louise 1048: Conference 727; Legipont 1418; Soldat la boureur 19; maagdeperen 619; William Duchess 424: Triumph de Vienne 14—48. BOVENKARSPEL. 22 September. 300 baal aardappelen: Duke 6.40; Bevelanders 8.708.90; grove late 7.90—8.—: Blauwe 9—9.20; 60000 st. bloemkool: le 0.180.48, afw. 0.02 0.19, stek 0.02; 25 zak dubb. sla bonen 0,810.98: ,10500 kg bieten: I 5.90—6.80, II 2.80—2.90; 10500 kg rode kool 4.307.90; 16000 kg gele kool 4.20—7.90; 1000 kg groene kool 9.70—11.90: 12000 kg witte kool 7.50 8.90; 350 baal uien: grof 11.10 11.60, grote 10.70—11.60, drielingen 7.60—7.80, nep 11.10—11.40.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2