Nieuw ROMME WIL GEEN VERNIETIGING VAN DE REPUBLIEK Nadjamoeddin te Batavia geïnterneerd „De Regering heeft zich overgegeven aan een idee-fixe", aldus Schouten Marine-uitgaven voor 1948 38 pet. lager geraamd Voor Alkmaar en omgeving Het debat over de Regeringsverklaring Nieuw Frans aanbod aan de Exodus-joden Zuiveringsacties nag steeds nodig Mariniers-brigade op Java wordt I Januari opgeheven Vooruitzichten gunstiger dan voorheen" 1500 vluchtelingen vermoord in Pendsjaab Politieke motieven achtergrond van zijn ontslag? Marine-basis Den Helder Wordt hersteld Truman ontvangt het Europese rapport De interpellatie over de broodprijs HooicredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ben 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God, is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11337 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank IIET DEBAT over de Regeringsverklaring werd gisteren ge- I I opend met een rede van de anti-revolutionaire heer Schou ten. Zijn rede hield uiteraard scherpe critiek in op het beleid van de regering. Zijn bezwaren waren van staats- en volkenrechte lijke aard en gingen tegen het regeringsbeleid. De heer Schouten betoogde, dat het verkeerd is geweest bij de politionele actie het centrum der Republiek te ontzien. Dit heeft zich op velerlei wijzen gewroken. De heer Romme daarentegen was van oordeel, dat door het staken van de politionele actie het doel van de actie niet werd gemist Wel echter was de heer Romme van mening, dat, wanneer ^en nieuwe politionele actie nodig zou blijken te zijn, wij die niet mogen ontgaan. Maar mocht hervatting van een politionele actie nodig blijken, dan wenste spr. dit niet gelijk te stellen met een vernietiging van de Republiek. Verdere sprekers van gisteren Vfaren de heren Tilanus, Vonk, de Bruins Slot en de Groot. Hedenmiddag zou het debat worden voortgezet met een rede van de heer Logemann. De heer Schouten begon zijn ver wondering uit te spreken over het feit, dat niet alle leden in het bezit gesteld zijn van het overzicht over het politiek gebeuren rondom de Republiek, uitgegeven door de rege ringsvoorlichtingsdienst te Batavia. Verwijzende naar artikelen van de hand van prof. Aalberse in De Maas bode, leverde spr. critiek op het op treden van de ministers, leden van de Partij van de Arbeid. Deze on dermijnen de grondslagen van het staatsbestel door blijkbaar voortdu rend overleg te plegen met het partijbestuur en ook op fractiever gaderingen te verschijnen. De heer Schouten betreurde het, dat de po litionele actie niet in de eerste plaats tegen het centrum van de Republiek was gericht. Dit heeft zich op velerlei wijzen gewroken. Wat de Veiligheidsraad betreft, zag de heer Schouten geen enkele reden meer daar* aannemelijk te maken hoe goed Nederland het bedoelde. Spr. constateerde vervolgens, dat uit verschillende redevoeringen, van de Luit.-Gouverneur-Generaal, van Mr. van Kleffens, het over zicht van de Regeringsvoorlich tingsdienst te Batavia, de opinie vjn Soelcawati, van de Sultan van Pontianak en van Abdoel Kadir, is gebleken, dat de inzichten van wat men dan de oppositie noemt, juist zijn en, wat nog belangrijker is, juist waren. Het requisitoir van de officiële personen is echter te laat gekomen. Het schijnt, dat men welbewust en opzettelijk de werkelijkheid zolang mogelijk verborgen heeft gehouden. Lakenswaardig vindt spr., dat de regering op grond van haar visie zich heeft overgegeven aan een idee-fixe. Welbewust heeft zij aan genomen, dat met de Republiek be reikt zou kunnen worden, waf zij zich heeft voorgenomen. Nu staan we voor een debacle. Men streefde naar samenwerking met een rege ring, waarmee geen land was te be zeilen. i Spr. zegt ervan overtuigd te zijn, dat van de verklaring velen hier en in Indië weinig of niets kunnen be grijpen. in deze zin dat zij haar ver staan, billijken en goedkeuren. De troepen zuilen het in deze zin zeker niet verstaan. Er is en er wordt veel van de troepen, ook geestelijk, ge vergd. Zij blijven steeds bedreigd en de haarden daarvan worden niet aangetast. Spr. betoogt, dat velen ook ouders der dienstplichtigen, er geen raad meer mee weten en ge steld worden: mogen we dit nog wel doen? De regering moet aandacht wijden aan die spanning. De Minister-President Dr. Beek De regering wijdt haar aandacht aan die spanning. Niemand van wie naar Indië gaat, aldus vervolgt de heer Schputen, staat meer op het standpunt van de P.v.d.A. of van de C.P.N. De volks wil spreekt thans in een andere richting. Wie op het standpunt staat dat de regering de volkswil moet vqjgen, zal nu ook moeten zeggen, dat de regering haar beleid moet wijzigen. Spr. betoogt voorts, dat er een onbehagen bestaat in brede kringen van het Nederlandse volk. De heer Schouten dringt er in- 'stantelijk op aan, dat de regering haar beleid zal herzien, zowel naar binnen als naar buiten. Spr. verwacht, dat de regering niet zal overgaan tot instelling van de centrale organisatie en het in het leven roepen van het collegiaal or gaan, dan nadat wettelijke maat-' regelen ter zake aan de Staten-Gene- j raai zijn voorgelegd en door gemeen overleg zullen zijn tot stand geko- j men. In de middagvergadering sprak allereerst de heer ROMME, die zijn bewondering uitdrukte voor onze troepen in Indonesië, die de dank van het vaderland hebben verdiend. De beheerste houding der troepen is volkomen in >overeenstemming j met het doel ervan, n.l. een broe dervolk te bevrijden van de terreur en medehelpen om de voorwaarden te scheppen voor de vrijheid welke in de Koninklijke Rede van 1942 en het programma van Linggadjati steeds is beoogd. Vervolgens brengt hij hulde aan de nagedachtenis van ben die voor de zaak van het rijk 4jn gestorven. Tót de kern der moeilijkheden, zo betoogd spr. vervolgens, behoort 'n verschuiving van het steeds sterker overwicht van extreme en destruc tieve elementen. De heer Schouten heeft verzuimd te verklaren wat hij dan wel wil. Spr. zou van de heer Schouten gaar ne vernemen of hij staat op het standpunt, dat een beleidslijn moet worden gevolgd, volgens welke on der alle omstandigheden de politio nele actie dient te worden hervat. Oordeelt hij het juist, dat onmiddel lijk, vandaag, die actie hervat wordt. De heer Romme stelt vast, dat door het staken van de actie het doel van de actie niet werd gemist. Was de actie doelmatig voor het bereiken van het gestelde doel: be tere voorwaarden te scheppen voor de uitvoering van het staatkundig beginsel, neergelegd in de overeen komst van Linggadjati? Hebben de militaire adviseurs als hun mening te kennen gegeven, dat een beperkte actie niet doeltreffend zou wezen, hebben zij bij hun advies gezegd, dat naar Djocja moest wor den opgerukt? Voor een beoordeling van de houding der regering ten aanzien der concrete beperking van de actie zou spr. antwoord op deze vraag op prijs stellen. Als eenmaal zou blijken, dat de vraag of de beperkte actie doeltref fend gevoerd Icon worden, bevesti gend beantwoord kan worden, dan betoogd spr. tot degenen te behoren die zich daarover van harte verheu gen. Als een nieuwe politionele ac tie nodig zou blijken te zijn, dan mogen we die niet ontgaan. Het rapport der conculs en der commis sie van drie kan verlichting bren gen. Als lichtpunt ziet spr. de con solidatie van de bevrijde gebieden door de kracht der Indonesiërs zelf, die constructief in plaats van des tructief willen optreden. Vervolgens vraagt spr. hoe het staat met de erkenning van Suma tra's oostkust als zelfstandig gebied, dat het terreurregime verdwijnen moet, daarover zullen allen het wel eens zijn. Maar, zo betoogt spr., dat bete kent niet. dat deze republiek moet verdwijnen, dat is een ongeluk kige uitdrukkingswijze, meent hii. Als een politionele actie nodig blijkt, dan wenst spr. dat niet ge lijk te stellen met een vernietiging der Republiek. De heer Romme wenst voorts ver duidelijking op enige punten der verklaring en vraagt waar er nu eenmaal gesproken is over onenig heid in de regering, hoe haar me ning is. De regering zal z.i. ernstig moe ten overwegen welke houding het meest dienstig is om te bestrijden, dat in de toekomst internationaal aan de Linggadiati-grondslag zo grof getornd wordt als thans ge schied is. Is. vraagt hij, de rechts orde gebaat met een uitspraak waarin de rechtsorde is geschonden? Met de mededelingen inzake colle giaal orgaan en commissie-generaal gaat spr. accoord. Om. vraagt spr. nog nadere ver duidelijking wat de regering met de vorming van een centrale orga nisatie bedoelt. Spr. meent, dat een voor-confe rentie in Indonesië en een zodanige voor Suriname en de Nederlandse antillen wenselijk zouden zijn als voorbereiding voor de Rijksconfe rentie. De heer TILANES (Ch. H.) ver klaart, dat de regeringsverklaring hem met zorg vervuld heeft voor de ontwikkeling van het koninkrijk. Hii merkte o.m. op, dat de laatste redevoering van de heer Vorrink wees in de richting van de construc tie van een souverein Indonesië, door een Unie met de kroon ver bonden. Spr. erkent, dat de regering het moeilijk heeft. Vervolgens betoogt hij, dat de we reldmening twee jaar vergiftigd is zonder dat de regering er iets tegen ondernam. De heren van Mook en van Kleffens spreken thans dezelf de woorden, die aldus de heer Tilanus wij al twee jaar gespro ken hebben. Met welke opdracht is dr. van Mook naar Indië teruggegaan, met welke opdracht is hij naar de V.S. geweest? De heer Tilanus verklaart voorts o.m. dat l^pt onjuist is dat ministers van de kroon partijvergaderingen bezoeken en daar mededelingen doen die een zekere bevrediging hebben gewekt. De Veiligheidsraad had z.i. géén recht zich met de zaak in te laten en naar sprekers mening had mr. van Kleffens opdracht moeten ont vangen in de vergadering niet meer te spreken. De heer VONK (Vrijh.) betoogt, dat het thans gaat orq de reling van het koninkrijk. Ook hij brengt hulde aan de troepen in Indië. Spr. vraagt of de heer van Kleffens wel de aangewezen man was om ons heen te loodsen door de moeilijkhe den ontstaan door artikel 1 van dit dwaze tracta^t. Met instemming vernam spr. dat de regering vo'or de commissie-ge neraal de tijd van heengaan geko men acht, doch het bevreemdt hem, dat de leden nu als adviseurs zullen optreden. Is de regering voornemens de raad van Nederlands-Indië te herstellen, dat zou de heer Vonk zeer toejui chen. Overigens zou hij gaarne ver nemen hoe de regering 't collegiaal orgaan gedacht heeft. De heer Vonk betoogt verder, dat nagelaten is de financieel-economi- sche p.roblemen tijdig te breqgen in een staat van practische oplosbaar heid, door ze voor te leggen aan het Amerikaanse ..Stiate Departement", daar de V. S. de enigen zijn, die tot hulp in staat zijn. Hoezeer er op is aangedrongen, er is niets geschied. Dit kabinet draagt daarvoor de verantwoordelijkheid. Al het uitstellen kost geld, be schikt de regering over de midde len? Spr. zou gaarne vernemen, hoe dat uitstel gefinancierd wordt. De heer BRUINS SLOT (A.R.) betoogde o.m., dat het storten van bloed door de besluiten van de Vei- I ligheidsraad en doordat* Nederland J er zich aan hield, is vergroot. Van Kleffens had daarvoor gewaar schuwd. Het optreden van Neder- I land in de Veiligheidsraad betreurt de heer Bruins Slot diep, we had den er verder het zwijgen toe moe ten doen, meent hij. De heer DE GROOT (C.P.N.) zegt dat degenen, die het initiatief tot de politionele actie hebben geno men, zich hebben misrekend. Op 20 Juli was het militaire weerstands vermogen der Republiek gering, maar-de politieke successen, die de Republiek heeft behaald, hebben reeds nu geleid tot - verhoging van de weerstand. Men moet er mede op rekenen dat de Republiek \:ele vrienden heeft gewonnen. Men moet rekening houden met de mogelijk heid, dat de generaals der Republiek een offensief kunnen voorbereiden. De uitwerking dermilitaire actie, aldus de heer de Groot, is catastro- phaal in de wereld. In Zweden kan men niet onder de mensen komen,- zonder voor imperialist te worden aangezien en in Azië is de stemming wit-heet tegen Nederland. Hij vraagt nieuwe grondslagen voor een politiek accoord met Indo nesië te ontwerpen, op grond van samenwerking in een federatieve Unie, op grondslag van erkenning der souvereiniteit. Verder wenst hij een volksstemming, terugtrekking der Nederlandse strijdkrachten en handhaving der C.G. met aanvulling door progressieve figuren. De ver schillende punten worden in een motie vastgelegd. De beraadslaging over de re geringsverklaring werd hierna ge schorst. Britse functionnarissen zullen he den via luidsprekers aan de joden van de. „Exodus", die thans in kam pen nabij Luebeck zijn onderge bracht, het Franse aanbod om ieder, die dit wil, in Frankrijk op te ne men, voorlezen. Het is duidelijk, al dus de verklaring, dat degenen, die niet op het aanbod ingaan, uit eigen vrije wil in de Britse zone blijven. Zij zullen de normale Duitse rant soenen ontvangen, in plaats van de hogere, die zij ook thans genieten, indien zij naar Frankrijk gaan. Zij zullen in de door de Britse autori teiten verschafte kampen worden ondergebracht. Dinsdag: 2 doden en 5 gewonden Het Nederlandse communique van Woensdag meldt, dat het aan tal inbreuken door de republikei nen op de order tot staken van de vijandelijkheden thans gestegen is tot circa 1650. Zuiveringsacties zijn nog steeds noodzakelijk. De Neder landse verliezen bedroegen Dins dag 2 gesneuvelden, 5 gewonden'en 2 vermisten. Tijdens zuiverings acties ten zuidèn van Tjiandjoer kwamen Nederlandse troepen in botsing met een afdeling van de T.N.I., die met een witte vlag zwaaide, doch onmiddellijk daarna het vuur opende. Een republikeinse aanval op het telefoonkantoor Kla- kah werd afgeslagen. Nog geen gouverneur voor Triest De Veiligheidsraad, die Woensdag- in besloten zitting is bijeengekomen heeft geen overeenstemming kunnen bereiken over de keuze van een gouveriKjir voor Triëst. Naar verluidt, werd door geen der delegaties'een onherroepelijk stand punt ingenomen tegen de drie laat ste candidaten, de Belg Buisseret, de Chileen Fernandez en de Noor Brooch, doch werd de zaak hangen de gelaten voor officieuze bespre kingen tusschen de Grote Vijf, die i «innen enkele dagen aan de Vei ligheidsraad rapport zullen uitbren gen. De strijd in China Een woordvoerderTvan het Chine se departement van defensie heeft gekend gemaakt, dat de regerings troepen Laijang, Tsjrojoean en Tsjih- sia hebben bezet.-De drie plaatsen zijn belangrijke communistische ba ses op het schiereiland Sjantoeng. Prof. Mr. Dr. L. J. C. de Beaufort O.F.M., lid van de Nederlandse delegatie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te New York, en de enige priester tussen de leden van de delega ties, heeft in de Kathedraal te New York een Mis opgedragen, welke door verschillende leden van het Internationaal gezelschap werd bijgewoond. Sjahrir te Lohden: Sjahrir, die op het ogenblik als gast van de Engelse hoge commis saris voor India te Londen vertoeft, heeft aldaar verklaard, dat zijn be zoek ten doel heeft de nieuwe poli tieke verhouding tussen Engeland en India te bestuderen en enkele oude vrienden te bezoeken. Sjahrir, wiens eerste bezoek aan Londen aanleiding had gegeven tot enkele veronderstellingen, ontken de, dat er besprekingen achter de schermen gevoerd zouden worden en sprak de juistheid van het ge rucht tegen, dat Nederland een vertegenwoordiger naar Engeland zou zenden om hem te ontmoeten. Naar aanleiding van het bericht uit Den Haag, dat Nederland voor nemens is een centrale organisatie in Indonesië te'vormen in verband met een voorstel tot-beperkte her ziening van de Nederlandse grond wet, zeide Sjahrir: „Zolang ik de volledige tekst van deze voorstellen niet heb gezien, wil ik er geen commentaar op*Ieveren. Het feit, dat de strijd in Indo nesië werd stopgezet en dat de vooruitzichten op een overeen komst veel gunstiger zijn dan voorheen, wijst er eenvoudig op, dat mijn opdracht ten einde loopt". Een convooi vluchtelingen uit de Pendsjaab, bestaande uit 3500 Sikhs en Hindoes, is op weg naar India tweemaal aangevallen. Slechts tweeduizend vluchtelingen zijn in India aangekomen. 1500 vluchtelingen zijn vermoord, ook werden 150 meisjes uit dit con vooi ontvoerd. Woensdag zijn 600 overlevenden onder wie 480 gewonden van de trein met vluchtelingen, die Maandagavond nabij Amritsar in Oost-Pendsjaab (India) werd aan gevallen, te Lahore in West-Pend- sjaab (Pakistan) aangekomen. De overlevenden verklaarden, dat Sikhs aan - beide zijden ^an de spoorlijn het vuur op de trein open den en dat het gevecht drie uur duurde. Volgens verklaring der overlevenden zouden 7000 personen Zondgg in deze trein uit New Delhi vertrokken zijn. Dit cijfer is volgens Reuter's correspondent, die de over levenden interviewde, echter on waarschijnlijk. Volgens onbevestigde berichten'-uit Amritsar beloopt het aantal doden 1200 en zijn 400 per sonen gewond. Alle verkeer van refugjes tussen Oost- en West- Pendsjaab is tijdelijk stopgezet, al dus melden berichten uit New Delhi. Nadjamoeddin, die dezer dagen werd ontslagen als premier van Oost-Indonesië kwam Woensdag avond per Skymaster te Batavia aan. Hij verklaarde spoedig naar Oost-Indonesië te zullen vertrekken, doch een hoofdambtenaar van het binnenlands bestuur had hem op 't vliegveld opgewacht en overhan digde de ex-premier een document, waarin werd gezegd, dat hjj, han gende het onderzoek, in opdraent van de Resident'zich niet buiten de stadsgemeente Batavia mocht bege ven. Nadjamoeddin begaf zich naar een hotel en verklaarde tegenover de pers, dat het zijn bedoeling was zeer spoedig naar Makassar dqpr te rei zen om zich daar voor het kabinet te verdedigen. Hij zeide -in Neder- larul bericht gekregen te hebben, dat" door de ministers ernstige be schuldigingen tegen hem waren ge uit in verband met de verdeling van de tex-tieltoewijzing voor Lebaran (Islamitische nationale feestdag), waarbij hij opdracht had gegeven 50.000 yards textiel aan de Islamie ten toe te wijzen. Nadjamoeddin zei de, dat hij als minister van econo mische zaken de bevoegdheid had textielen toe te wijzen. Indien .de ministers met de daad "van de pre mier niet accoord konden gaan, dan ware de juiste procedurp geweest aftreden van de ministers en niet de AUSTRALISCHE RECHTER KIRBY in de commissie van drie De minister-president van Austra lië, Joseph Chifley, heeft bekend gemaakt, dat Kirby, rechter bij het hof van arbitrage van het Australi sche gemenebest, zal optreden als vertegenwoordiger van Australië in de commissie van drie, welke van wege de Veiligheidsraad is ingesteld ter oplossing van het geschil tussen Nederland en de Indonesische repu bliek. Consuls vragen inlichtingen In de Woensdagmorgen door de consultaire commissie gehouden ver gadering werd besloten, dat de com missie nog deze week Djogja zal be zoeken. Inmiddels werd een ver zoek, 4 dat Nederlandsplndische en republikeinse autoriteiten enkelé in lichtingen zouden geven omtrent aangelegenheden, welke betrekking hebben op de consultaire waarneming doorgegeven aan de betreffende I onparlementaire procedure, dat de ministers hun premier ontslaan of doen ontslaan. Op de vraag van de pers,' of Nadjamoeddin dacht dat er politieke motieven achter het ont slag staken, antwoordde hij: „dit is zeker het geval". Hij zeide plotseling naar Amerika vertrokken te zijn en dus wist hij niet, wat gedurende zijn afwezig heid precies met de textiel was ge beurd. Hij was zich niet bewust van eni ge schuld en zou trachten nog gis teravond van Mook te bereiken. In de toelichting op de Marine begroting wordt gezegd, dat om financiële redenen*van inrichting van een nieuwe marinebasks in Nederland zal moeten worden af gezien. De wederopbouw van de tijdens de oorlog zo zwaar be schadigde marinebasis Den Hejder is eenter ter hand genomen en het ligt in de bedoeling dat de Konink lijke Marine v geleidelijk weder haar intrek in deze basis neemt. De maatregelen zijn getroffen om de technische opleidingen te con centreren te Amsterdam. Deze plaats zal in het najaar 1947 voorts de standplaats worden van de com mandant der zeemacht in Nederland. Rotterdam zal wedecom het hoofd centrum worden van het korps ma riniers. terwijl een opleidingskamp voor dit korps gevestigd blijft te Doorn. Vliegongeluk in Engeland Te Mautby, bij Great Yarmouth in Norfolk, is een viermotorigvliegtuig tijdens het landen in brand gevlogen. Het verongelukte toestel is een Lincolnbommenwerpers van de RAF Het nam deel aan nachtelijke ma noeuvres boven Engeland en het Kanaal. De bemanning bestond uit negen personen. Zes lijken zijn geborgen. Naar de drie vermisten wordt nog gezocht. De prins-regent naar Amerika? Volgens het Belgische blad „Het Volk" zou de Belgische prins-regent zich, nadat hij een bezoek heeft ge bracht aan de Franse president, naar de Verenigde Staten begeven. De begroting van het departement van Marine is aangeboden met een eindcijfer van f 230.440.889, waar van op de gewone dienst f 157.965.889 en op de buitengewone dienst f 72.475.000 voor het jaar 1948, vergeleken met 1947, is een vermindering der begroting met f 144.566.331 (ruim 38%) verkregen. Is enerzijds deze aanzienlijke ver mindering van uitgaven imperatief geboden om, met,het oog op.de zo noodzakelijke verhoging van de cre- dietwaardigheid des lands, zo. spoe dig mogelijk 4een sluitende begroting des rijks te bereiken, anderzijds kan, in verband met de redelijkerwijs te verwachten ontwikkeling van de politieke toestand in Indonesië, in 18*8 gerekend worden op een ster ke ontlasting van de politionele- en andere neventakken, welke thans in dat gebiedsdeel noodgedwongen aan de Koninklijke Marine zijn op gedragen. Bij het opstellen van deze begroting werd dan ook aangeno men, dat deze door Nederland be kostigde taken voor een groot deel door de daarvoor in de eerste plaats verantwoordelijke Nederlands-Indi sche regering kunnen worden over genomen, althans wederom kunnen worden bekostigd. Teneinde deze in staat te stellen de politionele taak over te nemen, is de Koninklijke Marine bereid de nodige, thans in gebruik zijnde, vaartuigen voor pa- troüillediensten en enig leidingge vend personeel ter beschikking te stellen. Dit materieel'en personeel moet dan uiteraard door de Neder lands-Indische regering worden be- i kostigd, terwijl zij ook de uitgaven j voor de instandhouding en het on derhoud der vaartuigen zal moeten dragen. In verband met de te verwachten wijzigingen in de algemene toe stand op Java, is er bij de opstel ling dezer begroting van uitgegaan dat de situatie in Indonesië aan 't einde van dit jaar belangrijk ver beterd zal zjjn en het dientenge volge mogelijk is om de mari niersbrigade omstreeks I Januari 1948 uit Java terug te trekken en op te heffen, waarna het korps mariniers tot kleinere afmetingen gedacht wordt aan een sterkte van 3600 man zal worden te ruggebracht. Behalve een niet onaanzienlijke bezuiniging op personele uitgaven, wordt hierdoor een directe bespa ring van f 21.000.000 aan materiële speciale kabinef'szitting President Truman heeft Woensdag het officiële afschrift van het rap port der Parijse conferentie over het plan-Marshall ontvangen. Voor het eerst na.zijp terugkomst uit Brazilië heeft de President het Amerikaanse kabinet voltallig bij eengeroepen. Het is .niet bekend", waarom de president niet tót, de ge wone zitting, welke Vrijdag zou plaats hebben, heeft gewacht. Waar schijnlijk zullen de tussentijdse hulp en het plan-Marshall behandeld worden. Reeds eerder heeft Truman besprekingen met de Amerikaanse minister Van landbouw gevoerd. Zij hebben waarschijnlijk het Ameri kaanse plan om de voedselcrisis van de wereld te helpen oplossen, besproken. Verwacht wordt, dat president Truman dit plan Donder dag zal bekend^ maken. De Prawda vermaant In een hoofdartikel .van de Praw da wordt scherpe critiek uitgeoefend op de „ideologische misvorming van sommige, intellectuele kringen in de Sowjet-Unië. Het blad verwijt met name de geleerden van de Universi teit van Kazan en verschillende in stituten van de Oekrainse Academie van Wetenschappen „hun waardig heid van Sowjet-burgers Uit het oog te verliezen en naar het voorbeeld deviezenuitgaven verkregen. Voor het interinsulaire verkeer en hulp bij de politionele controle ter zee in de Indische Archipel zal echter de marine-luchtvaartdienst voorlopig nog zijn diensten moeten blijven verlenen, zodat een sterke inkrim ping daarvan in de overzeese ge biedsdelen voorshands niet mogelij/, is. Overwogen wordt echter om de aan die diensten verbonden uitgaven voor rekening van het Nederlands- Indische gouvernement te brengen. Als gevolg van deze maatregelen kan de huidige sterkte der Konink lijke Marine van circa-30.000 man in ongeveer een jaar tijds worden te ruggebracht tot rond 15.000 man. In dien* onverhoopt de omstandigheden in Indonesië de regering *zouden noodzaken. Ook .na 1 Januari 1948 de uitoefening van de politionele taak ter zee onverkort aan de Ko ninklijke Marine op te dragen, zul len uiteraard de hierboven uiteen gezette maatregelen geen doorgang kunnen vinden. (Van onze parlementaire redacteur) De Minister van Landbouw is gisteravond danig aan de tand ge voeld over het door hem gevoerde beleid. Twee categoriën waren tegen hem in opstand gekomen, enerzijds de bakkers, die het in het geheel niet eens zijn met de door de minister vastgestelde broodprijs, anderzijds de boeren, die sinds jaar en dag grieven koesteren tegen het prijzenbeleid van deze bewindsman. En als men weet dat het hier hard tegen hard gaat en het woord staking niet van de lucht is, dan heeft men enig idee van de belangrijkheid dezer discussies. De heren Hacke (Vuijheid) en Vondeling (P.v.d.A.) hebben de za ken op het tapijt gebracht. De kwes tie met de bakkers vond zijn oorzaak in het feit, dat de Directeur-Gene raal voor de Prijzen op zekere dag eenvoudig een nieuwe prijs voor het brood vaststelde, een prijs die lager lag dan de voorheen geldende. Bij nadere besprekingen die volgden, kwam aan het licht, dat de overheid ijiet toestond hoe bepaalde prijsver hogingen van grondstoffen en zekere sociale lasten niet mochten worden doorberekend. Wanneer de kosten van het eerste levensonderhoud voor allen laag moeten worden gehouden dan is er maar één methode om er uit te komen en wel door het prin cipe van de heer Nedérhorst te aan vaarden: Verhoging van productie kosten «moet gaan ten nadele van het onde'rnemersloon. Intussen bleek de minister toch wél bereid iets te doen. Hij zal, 'n commissie instellen die hem op korte termijn rapport zal uitbrengen over de normen, die bij de prijsvaststelling moeten gelden. In latere^termijn zal dan een ander rapport kunnen worden uitgebracht over de sanering in de bakkerij. Een groot landbouwdebat, waar voor op dat ogenblik nog 8 sprekers staan ingeschreven en onder hen dan nog drie katholieken, is uitgelokt door de P.v.d.A. Twee uur lang is reeds de landbouw het onderwerp van besprekingen geweest, maar de minister heeft wijselijk zijn kruit niet verschoten en zich bepaald tot een- algemene uiteenzetting van zijn landbouwbeleid, zoals hij dat tegen over de boeren zelf'altijd heeft ver dedigd. Maar hij heeft zich nog niet verweerd tegen de nieuwe cijfers aie hem voor de voeten zijn geworpen en waarin duidelijk wordt aange toond. dat, reeds vorig jaar in de veehouderij hier en daar jaarinko mens van f 1300.aan de orde van dé dag waren. In de Meierij,'zo zeg gen de cijfers, daalde het inkomen reeds tot f 1000. Vandaag zullen de ingeschreven sprekers de minister zeker het vuur nauwer aan de schenen leggen. van hun voorgangers van voor de revolutié in aanbidding neer te knie len voor de wetenschap in het bui tenland". De St. Joseph-pa- rochie te Alkmaar bestaat 25 jaar. Hier een foto van het - interieur der kerk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1