Nieuw Engeland kondigt opheffing aan van het mandaat over Palestina Grandioze verwelkoming van Hr. Ms. „Piet Hein r i - SULTAN VAN PONTIANAK gaat de Arabieren inlichten Kregen de bakkers te dure bonloze banden? Voor Alkmaar en omgeving Indien de V.N. geen oplossing vinden voor Palestijns probleem Speciale UNO-commissie: KWESTIE ONOPLOSBAAR De ambtenaren der Republiek Zuid-Borneo wordt autonoom gebied Moties-Groen en Vondeling aanvaard Marshall uit zijn waardering *Y'.: - Chinezen doen een beroep op het Nederlandse leger Consulaire commis sie bij Soekarno SCHOENENBON voor nummer één Donderdag: 4 doden en 6 gewonden Prijscontrole grijpt in Nieuwediep weet een thuisvaarder wel te ontvangen Een record werd gebroken HooicredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1947 43e JAARGANG NUMMER 11339 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE BRITSE minister van Koloniën, Arthur Creech Jones, heeft in de Commissie voor Palestina der V.N. verklaard, dat Groot-Brittannië het Palestijnse mandaat wil opgeven. Jones zeide, dat de Britse regering bereid is ieder plan door te voeren, „dat zowel voor Joden als Arabieren aanvaardbaar is. Doch indien de V.N. geen dergelijk beleid zouden kunnen aanbevelen, zou Engeland zich niet in staat achten de aanbeveling "uit te voeren en zou het noodzakelijk zijn, dat een andere macht zich hiermee belastte. „De Britse regering maakt plechtig bekend", aldus zeide Jones, „dat zij bij het uitblijven van een regeling een spoedige ontruiming van Palestina door alle Britse strijdkrachteh en het Britse bestuur zal moeten voorbereiden. De "tse regering is niet bereid om met geweld van wapenen een bepaalde politiek aan Palestina op te leggen". De Britse regering steunt de aanbeveling van de speciale commissie der V.N. voor Palestina om het land zo spoedig mogelijk onafhankelijk te verklaren. Tevens zeide Jones, dat de Britse regering het geheel eens is met de aanbeveling van de speciale com missie voor Palestina, dat de alge mene vergadering onmiddellijk moet trachten tot een internationale overeenkomst te komen ten aanzien van het probleem, der Europese joden, die in benarde omstandig heden verkeren. Engeland zal ten dien aanzien bij een betere gele genheid voorstellen indienen. Met nadruk verklaarde Jones, dat er geen wezenlijk verschil bestaat tussen de algemene gevolgtrekkin gen van de commissie en de grote lijn der Britse politiek. Namens de Britse regering ver klaarde Jones, dat deze zonder enig voorbehoud het gezichtspunt van de commissie, dat het martdaat over Palestina nu moet worden beëin digd steunt. Hij sprak de ernstige hoop uit, dat de V.N. meer succes zullen hebben dan Engeland heeft gehad bij het tot „elkander brengen van joden en arabieren, opdat zij door samenwerking tot onafhanke lijkheid zouden' geraken. Jones beloofde, dat Engeland alle kennis en ervaring, waarover het beschikt, ten dienste van de com missie zal stellen. Na de rede van Jones diende Emil Sandstrom, de Zweedse voorzitter van de speciale com missie der V. N. voor Palestina, het rapport dezer commissie .in. Sandstrom verklaarde, dat de Palestijnse kwestie onoplosbaar genoemd kon worden, daar er geen oplossing was te vinden, die beide partijen, kan bevredigen. „Het conflict is er een van jong en heftig nationalisme" aldus Sandstrom, „dat wordt aangewak kerd door buitenlandse invloeden. Voor de joden is dit de pressie der Gaan liever niet naar verplaatste personen, die zich in Palestina willen vestigen en de Arabieren ontvangen steun van de Arabische staten". „De tragedie is des te heviggr door het feit, dat al deze aansp'ra- i ken als geldig moeten worden be schouwd. Het voornaamste doel van de oplossing, die de V.N. willen vinden moet zijn: een verzoening te weeg te brengen en zo veel moge lijk de gegeveri beloften nakomen. De commissie voor Palestina heeft getracht een dergelijke oplossing te vinden". De zitting der commissie werd hierop tot Maandag verdaagd. De grootste proef Naar de mening van de gedele- Djokja Wat de kwestie der nog steeds te Batavia vertoevende republikeinse ambtenaren betreft merkt het repu blikeinse blad „Soember" op, dat van Nederlandse zijde aan de Ame rikaanse consul-generaal zou zijn medegedeeld, dat iedereen, die naar Djokja zou wensen te gaan daartoe zelf toestemming aan Nederlandse instanties moet vragen, en dat Gani niet gerechtigd zou zijn een keuze te doen uit hen, die daarheen wen sen te gaan. Hiertegenover wordt door de betrokken Ned. Indische autoriteiten nogmaals nadrukkelijk verklaard, dat de commissie van consuls besliste zich niet te kunnen bemoeien met deze kwestie en dat dan ook evenmin door haar als door de republikeinen enig desbe treffend verzoek aan deze autori teiten werd gedaan, terwijl overi gens de landvoogd nog kort geleden had verklaard, dat de Ned. Injl. re gering principiëel haar medewer king verleent aan die republikeinse autoriteiten, die naar - republikeins gebied zouden willen vertrekken. De „Nieuwsgier" merkt hierbij op, dat door dit alles de indruk wordt versterkt, dat de republikeinse autoriteiten danig in hun maag zit ten met het feit, dat de animo der republikeinse ambtenaren om naar Djokja te gaan het nulpunt begint te naderen. In de afgelopen week hebben te Bandjermasin 24 partijen verga derd, waarbij besloten werd goed keuring te hechten aan de stichting van een autonoom gebied dat Bandjermasin en Hoeloe Soengai omvatten zal, meldt de „Soeara Ka- limanten". Bij de respectievelijke hoofdbesturen werd er op aange drongen dit besluit zo spoedig mo gelijk uit te voeren. De afdeling Kandangan van de Sarikat Rajat Indonesia hield een vergadering, waarvoor het hoofd bestuur dezer vereniging was over gekomen. Het hoofdbestuur, bij monde van Asnawi, verzocht het ..Indonesia Raja" in te zetten, waar na een ogenblik stilte in acht werd genomen. Asnawi vestigde vervol gens er de aandacht op, dat men geen leed, tranen of lijden wenst, doch vrede. De voorzitter van het hoofdbestuur, Abdoerachman Sid- dik, zette uiteen waarom de politiek der vereniging gericht was op de vorming der Verenigde Staten van Indonesië. Zij is Islamitisch demo cratisch. terwijl de koran in ere wordt gehouden. Bij de aanvang van de middag vergadering vap gisteren heeft de Tweede Kamer gestemd over de moties-Vondeling en -Groen. Vooraf hebben de leden Vonde ling (P.v.d.A.), Van den Heuvel(AR> Den Hartog (P.v.d.Vr.), Groen (K.V.P.) en Borst (C.P.N.) korte verklaringen afgelegd. De motie-Vondeling werd aange nomen met 49 tegen 35 stemmen en de motie-Groen met algemene stem men. MINISTER NEHER WEER NAAR BATAVIA? Aneta verneemt te Batavia dat er sprake is dat minister Neher naar Batavia terugkeert in ver band met de te verwachten be spreking met de drielanden-com- missie. Naar verluidt zou minister Neher tezamen vertrekken met jhr. mr. H. van Vreedenburch, chef directie politieke zaken van het ministerie van buitenlandse zaken, om de landvoogd gedurende de be sprekingen bij te staan. geerden van de voornaamste mo gendheden te Lake Success heeft Groot-Brittannië met de verkla ring over zijn ten aanzien van Pa lestina voorgenomen politiek de V.N. voor de zwaarste proef tot op heden gesteld.- Zowel de Arabische als de Joodse vertegenwoordigers waren zeer voorzichtig in het geven van commentaar op de rede van Creech Jones, in afwachting van overleg met hogere instanties. Over het rapport der 16 landen Marshall, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft de ontvangst van het rap port. van de Conferentie van Zes tien bevestigd. Hij heeft ver klaard, dat het een „belangrijk stuk werk" is en door middel van zijn Britse collega Bevin aan de afgevaardigden van de Parjjse conferentie zijn waardering te kennen gegeven voor het in zulk een korte tijd bereikte resultaat. Marshall heeft bevestigd, dat Amerika voornemens is waar nodig met de afgevaardigden van de con ferentie te overleggen en dat even tuele aanvullende rapporten even eens in overweging zullen worden genomen. Marshall heeft Bevin verzocht de volgende boodschap aan de gedele geerden van de 16-landenconferen- tie te doen toekomen: „Ik wens de deelnemers aan de Parijse conferentie mijn erkente lijkheid te betuigen voor hgt vele werk, dat in zo korte tijd, gezien ,de veelomvattendheid van het te behandelen onderwerp, is verricht. Dat de zestien landen zo nauw heb ben samengewerkt om het rapport op te stellen is een belangrijk feit. Nadere inlichtingen gevraagd Intussen heeft een woordvoerder van de commissie-Harriman, welke in verband met het Plan-Marshall, een overzicht maakt van de Ame rikaanse hulpbronnen Verklaard, dat het rapport der 16 landen on voldoende is wat betreft zijn ana lyse van de behoefte aan staal. Hij zeide, dat men de deskundigen der conferentie zou verzoeken de ont brekende inlichtingen zonder uit stel aan Washington te doen toeko men. De woordvoerder gaf te kennen, dat sommige categorieën van de door Europa opgegeven behoeften geheel of gedeeltelijk zouden kun nen worden geschrapt, terwijl an dere, niet gespecificeerde catego rieën zouden kunnen worden toege voegd. De zo belangrijke verkeersbrug tussen Hedel en Den Bosch vordert nu snel en binnen afzienbare tijd zal ook deze schakel in ons verkeersnet weer gereed zijn. Dr. van Mook heeft Donderdag op de persconferentie nog ver klaard, dat de Sultan van Pontia- nak een tournée zal makgn door de Arabische landen om het In donesische vraagstuk toe te lich ten. In tegenstelling tot de mening van Nadjamoeddin, dat een onpar lementaire procedure is gevolgd, omdat hij pp verzoek van de Minis terraad van Oost-Indonesië door de President is ontslagen i. p. v. dat de ministers zelf afgetreden zijn, omdat zij niet met hem samen kon den werken, zeide dr. van Mook, dat het ontslag pp democratische wijze heeft plaats gehad. Men had te Makassar de keuze tussen aftre den van het gehele kabinet en het heengaaij van een man met wie men niet langer meer kon samen werken. Men koos het laatste en dit was de normale procedure, aldus dr. van Mook. Tijdens deze pers conferentie is dr. van Mooks aan dacht en belangstelling getrokken door het feit, dat er verscheidene republikeinse journalisten aanwe zig waren, hetgeen de eerste kger was sedert het inzetten van de po litionele actie. Onder hen bevonden zich Mohammed Diah, hoofdredac teur van het blad „Masa Indone sia" en van de „Merdeka", die dr ,van Mook verscheidene vragen stelde, en Soedarpo van het voor malig republikeins ministerie van voorlichting te Batavia, Mochtar Loebis van Antara en de fotograaf van „Ipphos", het republikeinse fotobureau. De Chinezen ter Oostkust van Sumatra thebben een request aan dr. v. Mook gericht waarin zij verzoe ken dat: 1. het Nederlandse leger, zich niet uit enig gebied terug zal trekken tenzij daar voldoende maatregelen zijn getroffen voor de veiligheid van de levens en de eigendommen der Chinezen; 2. dat het Nederlandse leger zich niet in enig gebied zal begeven tenzij met de bedoeling daar ook te blijven; 3. dat het Nederlandse leger ten spoe digste maatregelen treft voor het bevrijden van Chinezen die in het door de Indonesiërs bezette gebied in levensgevaar verkeren; 4. dat het Nederlandse leger ten spoedig ste maatregelen treft voor het be vrijden van de Chinezen die uit Pangkalan Brandan zijn verdreven en thans, in groot levensgevaar, ergens in het onbezette gebied zijn geconcentreerd; 5. dat de regering de vluchtelingen bijstaat in hun re habilitatie. naast de hulp welke reeds werd verleend in de vorm van voeding en kleding; 6. de te- ciuestranten verklaren zich tegen de terugkeer van de huidige extre mistische republikeinse regering en haar gewapende benden in het ge bied van Sumatra's Oostkust. Moordaanslag op Griekse koning? Volgens het Atheense Nieuws bureau zijn in het buitenland ver spreide 'geruchten over een aanslag ophet leven van Koning Paul van Griekenland volkomen onjuist en van alle grond ontbloot. Het rapport verschijnt Dinsdag De leden van de consulaire com missie zijn Vrijdag in Djogja teza men gekomen om besprekingen te voeren met de! republikeinse rege ring. Radio Djogja heeft bekend gemaakt, dat de consuls onmiddel lijk na hun aankomst te Djogja ge durende enige uren met Soekarno, Sjarifoeddin en andere leden van het kabinet hebben gesproken. De consuls zullen Maandag te Batavia ook met Nederlandse autoriteien dergelijke besprekingen voeren. Voorts verwacht mgn, dat het con sulair rapport Dinsdag klaar zal zijn. De mogendheden, die in deze commissie van 6 zijn vertegenwoor digd zijn Australië, Engeland, Bel gië, China, Frankrijk en de Ver. Staten. De Chinese consul-generaal was wegens ziekte verhinderd de be sprekingen van de consulaire com missie in Djogja met de republi keinse regering bij te wonen. Voor Amerika is Livengood meegegaan, terwijl Fqpte met een ander vlieg tuig voor onderzoek naar Zuid-Ja- va vertrok. Exodus-joden geven geen gehoor Hoewel men sindp Donderdag ochtend door pamfletten en luid sprekers de joden van de „Exodus" van het Franse aanbod om nen in Frankrijk op te nemen, in kennis heeft gesteld, heeft, naar verluidt, tot dusver nog geen der 4000 joden dit aanbod aangenomen. Het C.D.K. deelt mede, dat tege lijk met de uitreiking van bonkaar ten voor voedingsmiddelen in het tijdvak van 29 September t.m. 22 November een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer een, voor zover de bon 612 zich nog aan het inlegvel be vindt. Tevens zal in bovengenoemd tijd vak aan kinderen geboren in de maand October of November van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinderen geboren in de maand December van het jaar 1946 of Januari van het jaar 1947 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat als overeen komt met leeftijd en geslacht van 't kind. Het Nederlands communiqué van Vrijdag meldt, dat de verliezen van Donderdag bedragen: 4 gesneuvel den en 6 gewonden. Verscheidene .benden werden uit door Neder landers gepatrouilleerd gebied ver dreven. Ten zuiden van Malang werd een republikeinse commando post verdreven. Het republikeinse communiqué meldt hevige Nederlandse aanval len tegen republikeinse stellingen in het gebied van Loembang in Oost-Java. Volgens hetzelfde communiqué hebben de Nederlanders een groot scheepse aanval* met 500 man ont ketend ten Zuiden van Malang, waarbij 93 Indonesiërs werden ge dood. De prijscontrole heeft ingegrepen, toen haar bleek, dat de ondervak groep broodbakkerij haar leden bij de verkoop van rijwielbanden zonder bon voor vele duizenden guldens heeft benadeeld door het berekenen van te hoge prijzen. Een diepgaand onderzoek naar de transacties van deze vakgroep wordt ingesteld. De ondervakgroep broodbakkerij verleent haar medewerking bij dé levering aan haar leden van trans port- en tourbanden, welke de over heid heeft beschikbaar gesteld voor kleinbedrijf broodbakkerij. Het zijn zgn. foutbanden (banden met een kleine afwijking), die de kleinbak- kerij zonder bon kan betrekken. De ondervakgroep, die als tussenpersoon optreedt, krijgt deze banden met DE POLITIONELE ACTIE betekende voor de Koninklijke Marine overzee een periode van nóg grotere activiteit, nóg grotere waakzaamheid bij de handhaving en verdediging van het recht tegenover hel terrorisme, waaronder bruin en blank gebukt gin gen. In de toch al zoveel tact en zelfdiscipline eisende naoorlogse tijd in Indonesië, eiste het tijdperk van de politionele actie ook van de marinemannen het uiterste aan plichtsbetrachting. Daar over kunnen de mannen van de Piet Hein meepraten, die giste ren na een voorspoedige reis in Den Helder werden ontvangen. En hoe! Met surprises van de NIWIN, met muziek van de Mari nierskapel en met de toejuichingen van duizenden, die op ondub belzinnige wijze blijk gaven van hun medeleven met het wel en wee van onze Koninklijke Marine. Onder geweldige belangstelling, vooral van familieleden van de bemanning, komt de Piet Hein in de haven van Den Helder aan. In November 1945 vertrok Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" naar Indië. De reis daarheen werd in recordtijd volbracht, want in pre cies 15</2 dag sneed de „Piet Hein" door de golven der oceanen. Daar om ook mag zij de „blauwe wim pel" dragen, die door de comman dant van het zusterschip „Korte- naer" werd beschikbaar gesteld. Het zou ons niet verwonderen wan neer hieruit een sportieve rivaliteit ontstond tussen de opvarenden van onze vloot. Maar voorlopig is er weinig kans, dat een onzer oorlogs bodems het trotse record van de „Piet Hein" zal breken! Een grote taak naar behoren vervuld Nimmer heeft een oorlogsbo dem zulk een belangrijke taak te vervullen gekregen als de „Piet Hein" in Indië. In Australië ge kochte levensmiddelen en medi camenten werden uitgereikt aan de behoeftige bevolking. Inspec tiereizen, gezagshandhaving en vlagvertoon behoorden eveneens tot de omvangrijke opdracht waar voor de „Piet Hein" werd ge plaatst. Vooral het vlagvertoon is van betekenis geweest. De torpe dojager bezocht wateren van Oost- Indonesische gebiedsdelen, -^aar sinds het beëindigen van de vij andelijkheden met Japan, de Ne derlandse vlag nog niet was ge zien! Zeer teleurstellend was de hou ding van de Australische arbeiders, die wiegerden hoognodige repara ties te verrichten, toen de marine werf in Soerabaja nog niet vol doende was hersteld van de oorlogs schade. Eindelijk, in April 1946, kon het schip in Soerabaja worden ge dokt. De periode van de politionele actie, begonnen op 21 Juli van dit jjar, was oorzaak dat het vaarplan van de „Piet Hein" radicale wijzi- -g'ingen onderging. Nu niet meer uitsluitend varen voor vlagvertoon of voor inspectie op volle zee, maar daadwerkelijk ingrijpen, waar de operaties te land dit noodzakelijk maakten. En de „Piet Hein" greep in. Krachtig, zonder aarzelen en met succe^. In heel het uitgestrekte gebied, waar onze troepen streden voor het herstel van de rechtsorde, verleende de „Piet Hein" assisten tie. Patrouilletochten langs de kust, beschietingen van vijandelijke bat terijen, dikwijls in samenwerking met onze vliegtuigen, vergden het uiterste van de bemanning. Bij Tji- latjap werden tezamen met Hr. Ms. „Tjerk Hicjdes" vijandelijke stellin gen beschoten en landingsdivisies aan de wal gezet. Het is goed dat op bovenstaande acties wordt ge wezen, ómdat men nog te dikwijls in de mening verkeert, dat alleen het leger in Indonesië de kastanjes uit het vuur moet halen. Ook de Marine werkt mee, waar en wan neer dat nodig is. Hoeden af! Op 26 Augustus jl. verliet de „Piet Hein" de haven van Priok, om de thuisreis te aanvaarden on der commando van l^pt. lt. ter zeei A. Molenaar. De bemanning bestond voor een groot deel uit O.V.W.-ers. Kerels uit het Zuiden, uit Limburg, Brabant en Zeeland, die al twee jaar de tropenzon hadden voelen prikken en terug verlangden naar het winderige waterland. Met welk een onbeschrijfelijk verlangen moe ten degenen onder de bemanning, die acht of tien jaar van huis zijn geweest, hebben uitgezien naar de Hollandse dujnkust. Een hoofd machinist, 10 jaar gezworven op de Indische Oceaan; een ondenofficier, 5 jaar Japanse krijgsgevangenschap; een korporaal, 6 jaar gediend in een benauwde onderzeeboot Wat zullen deze mannen nieuws gierig zijn geweest naar de toe standen in Holland. Naar de ma nier waarop zij, die streden voor het vaderland, door datzelfde va derland zouden worden ontvangen. Welnu, ze werden ontvangen op een wijze als ze niet hadden verwacht. Zo uitbundig en harte lijk werden zij verwelkomd,' dat er geen twijfel meer kan bestaan- aan de dankbaarheid en waar dering van het Nederlandse volk voor het optreden van onze Kon. Marine. Welkom in het vaderland De commandant Zeemacht Neder land, schout bij nacht J. J. L. Wil- linge, was gisterenmorgen voor IJmuiden aan boord gegaan, om schip en bemanning te inspecteren en om het laatste gedeelte van de reis naar Nieuwediep mee te ma ken. Het eerste welkom namens de bevolking ontving de bemanning van de Niwin, waarvan het Hel- derse Comité nu eens in eigen per soon aan de jongens „van" overzee een geschenk wilde uitreiken. Met de sleepboot RS 4 waren de dames en heren de haven uitgevaren. Op het dek stonden de kisten met fruit hoog opgestapeld naast een enorme doos met gevulde koeken. De „Piet Hein" liet enige tijd op zich wachten en men vreesde reeds dat de golven het Niwin-comité voor minder prettige feiten zouden stel len, toen een kleine stip zich los maakte van de kim en heel spoedig de omtrekken van de „Piet Hein" te herkennen waren. Met een 20- mijls vaartje joeg de jager door de golven, voorbij de RS 4, aan boord waarvan men zich begon af te vra gen of de uitreiking van het fruit tot na de aankomst in de haven moest worden uitgesteld. Maar tot geruststelling' van het comité min derde de „Piet Hein" weldra vaart en kon de sleepboot langszij gaan liggen. De dames en heren stapten zonder ongelukken over. De beman ning van de „Piet Hein" stond op het achterschip aangetreden, om te luisteren naar de C.Z.M., die een telegram voorlas van de Inspecteur- Generaal der Kon. Marine, Z.K.H. Prins Bernhard. Aldus luidde de tekst: „Bij aankomst in het vader land heet ik .commandant, officie ren, onderofficieren, korporaals en manschappen hartelijk welkom." Schout bij Nacht Willinge voegde hieraan nog een persoonlijk woord toe. Hij verklaarde met belangstel ling kennis te hebben genomen van de uitgevoerde acties in Indië en legde er de nadruk op, dat het va derland hiervan nog al te veel on kundig blijft! Ten slotte wenste de C.Z.M. de bemanning een prettige tijd in de familiekring. Toen was het moment aangebro ken waarop de opvarenden van hoog tot laag de NIWIN-surprise in ontvangst konden nemen. Na een sympathiek speechje van de heer Velthuys als voorzitter van het plaatselijk comité en een dankwoord van de Commandant, ontving ieder zijn portie fruit en koek. De man nen van de „Piet Hein" ontvingen geen overrompelende hoeveelheden, doch zij waren kennelijk verrastom het gebaar en zullen het geschon- kene zeker niet hebben versmaad. Indrukwekkende binnenkomst Intussen was de torpedobootjager de haveningang genaderd. De C.Z.M. was tevoren al per motorsloep ge- debarkeerd en sloeg nu in gezel schap van zijn chef-staf kapt.-lt. ter zee D. J. A. Westerveld, de marine commandant Kapt. ter zee I. W. Reynierse en dienst chef-staf kapt.- lt. ter zee D. J. Kommer, het ge meentebestuur, de directeur der Marinewerf Hoofd-off. M.S.D. S. G. Barendregt en andere burger- en militaire autoi^pciten, de binnen komst gade. Wij stonden aan boord van de „Piet Hein". Langs de stijf- gesteven kragen der aangetreden matrozen zagen we hoe de duizenden op de Buitenhaven zich verdrongen achter de touwversperring. Ze wuif den en schreeuwden schip en be manning een welkom toe. De Mari nierskapel zette het Wilhelmus in, dat aan boord schijnbaar onbewogen werd aangehoord. Voor ons, die de laatste paar honderd meter hadden mogen meevaren, werd het volkslied niet gespeeld en was het gejubel der menigte niet bestemd. Maar we ervoeren de grootheid van het ogenblik waarop een marineman zich „thuis" weet en hij wordt ontvangen door talloze hartelijke en dankbare burgers. Nieuwe- diepers weten wat een thuisvaar der toekomt. Toen de „Piet Hein" eenmaal lag gemeerd, klauterde een matroos in blauwe overall uit het mysterieuze inwendige der machinekamer naar boven. Hij zag dat de familieleden aan boord kwamen en overgeluk kig hun vaders, mannen en zoons begroetten. De eerste klas zei nors: „Dat we nou weer in dat gat moes ten terugkomen!" Hij draaide zich om en giijg naar beneden. Want hij geneerde zich omdat de tranen in z'n ogen sprongen. J. T. 30»/o korting op de prijs van goede banden, doch heeft haar leden de volle prijs laten betalen. Oorspronkelijk werd het in het gehele land teveel geïnde bedrag op f 20.000.geraamd, doch van be voegde zijde vernemen wij, dat d1 bedrag aan de lage kant geschat is. Naar aanleiding van deze mede deling in zake de te dure verkoop van zg. „foutbanden", deelt de on dervakgroep broodbakkerij te 's Gravenhage ons het volgende mede: „Van benadeling der bakkers, die transportbanden ontvingen, is geen sprake. Zonder de tussenkomst van de ondervakgroep zouden zij deze banden niet hebben ontvangen. Bovendien wordt de bakker de fac- tuurprijs zonder korting in reke ning gebracht, terwijl de korting afzonderlijk geboekt wordt. De kor ting zal moeten dienen ter bestrij ding der distributiekosten. Blijft 'n saldo over, wat éérst kan blijken na afloop van de distributie, dan zal over de aanwending hiervan door het bestuur worden beslist. In elk geval zal een batig saldo mede brengen, indien hieraan geen an dere bestemming wordt gegeven, dat de contributie in het komende jaar minder verhoogd zou behoe ven te worden, mogelijk verlaagd zou kunnen worden. Eveneens is het bedrag, dat te veel gerekend zou zijn, zeer overdreven. Met de kosten der distributie is bij de opgave van dit bedrag geen rekening gehouden. Verder is tot op.heden geen afdoend antwoord ontvangen van het Direc toraat-Generaal voor de Prijzen op de vraag door de ondervakgroep gesteld, nadat proces-verbaal was opgemaakt, op grond van welke re geling proces-verbaal was gemaakt en welke prijs voor „foutbanden" is gesteld. Tot zover de mededeling der on dervakgroep. Mr. L. A. Kesper acht zich beledigd De regeringscommissaris voor het radiowezen mr. L. A. Kesper, acht zich beledigd door het lid van de raad van state dr. J. W. Meyer Ran- neft, die hem in een artikel in El- sevier's weekblad, betrekking heb bend op de door hem tegenover prof. Gerbrandy genomen maatre gel, beschuldigd heeft van een par tijdige beslissing. Aangezien de heer Meyer Ranneft geweigerd heeft de ze beschuldiging openlijk te her roepen, heeft de regeringscommis saris terzake een klaqht ingediend bij de officier van justitie. DE ELLENDE OP MADOERA Uit een nagekomen rapport van Madoera blijkt, dat nabij Omben, ten Oosten van Sampang, tijdens een patrouilletocht verschillende Madoerezen in volkomen uitge hongerde toestand werdén aange troffen. In pakhuizen werden grote hoeveelheden rijst aange troffen die voor het republikeinse leger bestemd waren. Met de ■grootste moeite kon worden voor komen, dat de uitgehongerde be volking deze opslagplaatsen be stormde. Nieuw handelsverdrag met Spanje? Naar alle waarschijnlijkheid zal een Spaanse handelsdelegatie me dio Gctpber naar ons land komen om besprekingen te voeren over het afsluiten van een nieuw han delsverdrag. Het cude handelsver drag tussen Spanje en ons land loopt 1 October a.s. af. 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1