Zonderlinge textielgeschiedenis Beemster's Polderbestuur R.K. Broodbakkerspatroonsbond viert zijn derde lustrum HET R< PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 1 October 1947 Verbeurdverklaring van 28000 gulden en boete van 1000 gulden geëist UIT OUDE TIJDEN Brug bij Purmerend vernieuwd 20 nieuwe textiel punten FELLE BRAND TE DELFZIJL Tribunaal uitspraken October-mai Voor de bijzondere politierechter hadden zich gistermiddag de ge broeders J. J. en H. C. van O., al hier te verantwoorden. Zij beschik ten na de oorlog over grote hoe veelheden textiel en J. v. O. had op voorstel van Distex, die deze goederen uit de handen van de Duitsers wilde houden, een partij 'textielgoederen, ter waarde van anderhalve ton afgeleverd aan de Evacuatiebureaux te Hoorn en Enk huizen. Hoewel zij deze partij nog niet betaald hebben gekregen, werd hen ten laste gelegd, dat zij deze partij zonder daarvoor textiel punten in ontvangst te hebben ge nomen, hadden afgeleverd. Get. A. v. d. H., destijds hoofd van Distex, verklaarde echter, dat deze transactie zonder punten met zijn verlof tot stand gekomen was. Hij zeidg hiertoe gerechtigd te zijn geweest, omdat er geen contact te krijgen was met de chefs van de di verse afdelingen. Later heeft de leiding van Distex, bij gelegenheid van het Generaal Pardon, deze transactie goedgekeurd, temeer, daar de evacuatiebureaux er later wel degelijk bonnen voor moesten innemen, die dan door Van O. ver der werden afgedragen aan het des betreffende bureau. De politierechter kon accoord gaan met deze getuigenverklarin gen, waarin hij aanleiding vond, om in deze kwestie Van O. vrij te spreken van het hem tenlaste ge legde, ofschoon de Officier f 250. boete had geëist. Een soortgelijk geval Een der gebroeders, n.l. H. van O., stond daarna afzonderlijk te recht wegens leverantie van tex tielgoederen aan diverse instanties, als gemeente-instellingen, zieken huizen, kloosters e.d., alles bij el kaar een hoeveelheid, waarvoor 441.000 textielpunten hadden moe ten worden ingeleverd: van O. had echter alles zonder punten gele verd, omdat bij hem helpen hoofd zaak was. De Officier kan er in komen, dat verd. zoveel mogelijk helpen wilde en erkent ook. dat verd.. die over grote voorraden beschikte, geen zwarte winsten heefj gemaakt. Hij beschikte over al deze goederen, omdat hij tevens fabrikant was. Het goed ging o.m. naar de H.A R.K, naar N.V.H.. naar de Shaeff e.d. Wel heeft N.V.H.-H.A.R.K. wat al te gemakkelijk vergunningen tot levering afgegeven, maar Distex UW JONGEN IN INDIE! Ouders, verloofden en echtgenote.n van Katholieke soldaten, die in ons Indië zijn of er straks naar toe gaan zijn allen welkom in ..Het Gulden Vlies" op Donderdag 2 October des avonds om 8 uur. Kapitein-Aalmoe zenier Cools zal spreken over het onderwerp „De Katholieke soldaat in Indië". Deze spreker is eerst kort uit Indië terug en maakte meerdere reizen als Aalmoezenier mee op een troepenschip. Voorts zal de sergeant-majoor J. H. Sanders, van het Indische leger, die gedurende 18 jaar in Oost en West gediend heeft, iets vertellen over ziin eige.n ervaringen en de Kath. Militaire vereniging in onze Oost. Er is gelegenheid tot het stel len van vragen. Ook kan men ken nis maken met de leden van ieders eigen afd. van het Kath. Thuisfront. Het laatste is zeer belangrijk, want Thuisfront wil méér voor uw jon gens doen en dan is samenwerking met de familieleden noodzakeliik. Een gezelschap van de K.J.M.V. zal de avond opluisteren. De toe gang is geheel vrij. Dus de familieleden van alle ka tholieke militairen vooral van hen. die straks naar Indië gaan wacht een leerzame avond en ver wacht wordt dat van geen enkele soldaat de familie verstek laat gaan. Verrader voor het Hof De 57-jarige A. Jongerling uit Schoorl stond gistermorgen in het beklaagdenbankje van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Mei 1943 aan de gem. veldwachter Vegter had meegedeeld, dat H. Kruize de echtgenote Van verd. had gepest en toen had gezegd: „Dat nooit, dan zo, heil Moskou", waarbij Kr. zijn vuist balde. Verdachte had hierdoor Kr. opzettelijk blootgesteld aan vrij heidsberoving. Kr. had dan ook 2 maanden vastgezeten. Verder was verdachte bij de NSKK geweest en had in Amsterdam als hospitaal soldaat gewerkt. In 1942 zou hij bo vendien hebben bevorderd, dat Arie Hoogvorst en H. Druyven als arbei der in Duitsland zijn tewerkgesteld. De bemanning had een dusdani ge invloed op het requisitoir van de Procureur-Fiscaal (Mr. Keune), dat er van de feitelijke tenlastelegging heel weinig overbleef. Het verraad, inzake Kr. was volgens de Proc. Fisc. wettig en overtuigend bewezen doch het resterend gedeelte was of niet te bewijzen, of te simpel, om er veel woorden over vuil te maken. De Proc.-Fisc. was er echter wel degelijk van overtuigd, dat verd. 'n echter verrader was, doch eiste, ge zien 's mans hoge leeftijd, slechts een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek. Uitspraak over 8 dagen. De Alkmaarder Hendrik Abbo, thans 49 jaar oud, zou als gevan genbewaarder in een Duits concen tratiekamp. gevangenen hebben mishandeld. Hoewel de mishandeling niet voor de volle 100 pCt. bewezen kon worden, eiste de Proc.-Fisc. toch nog 8 jaar met aftrek. Ook in deze zaak zal over 8 dagen de uit spraak volgen. Nachtwacht 1 October 1 October 1840 ging een nieuwe regeling voor de nachtwacht in. Er waren toen - kommandant, 8 korporaals en 64 wachten (20 1ste klasse en 44 2de klasse). Deze klasseindeling betekende alleen maar verschil in loon. Alleen in geval van nood moch ten zij gebruik maken van de mek en de klap, welke hen wer den gegeven. Het uurroepen werd afgeschaft. Niet elke nacht was 't hele korps op wacht, slechts 2 'orporaals en 16 man waren er, waarvan de helft onder het stad huis en do andere helft in de vis markt de wacht betrok en wel van Sept.Maart van 10 tot 6 en de overige tijd van 10 tot 4 uur. Men had dus om de 4 nachten dienst en wel tegen 30 of 40 cent per nacht. Ingeval van nood moesten zij bij klokgelui of wanneer de trom werd geroerd, in dienst komen. ging hiermee tenslotte niet accoord, omdat Van O. het niet zo nauw nam met de voorschriften van Dis tex en doorging met aan tal van particuliere en overheidsinstellin gen te leveren, zonder inlevering van textielpunten. Volgens de eigen verklaring van verd. heeft hij op deze zonder pun ten geleverde goederen f 28.000. winst gemaakt; normale winst wel te verstaan. De Officier eist voor de overtre ding van de Distexbepaling f 1000. boete en bovendien verbeurdver klaring van de winst van f 28.000. Verd., die zichzelf verdedigt, be toogt, dat het niet aangaat, dat hem, nadat hij tal van officiële instan ties aan textiel geholpen heeft, de winst wordt ontnomen, alleen, om dat hij de goederen zonder punten geleverd heeft. Hij doet dan ook niet direct afstand van hoger be roep en als wij ons niet vergissen, zal deze zaak zich nog wel eens voor een hoger rechtscollege afspe len. Wim Sonneveld's Cabaret ALKMAAR. Hoewel de zomer nu toch heus afscheid schijnt te wil len nemen, bracht Wim Sonneveld met zijn cabaret nog een zomerpro- gramma, dat voor hem een afscheid was voor zijn vertrek naar Indië. Het was nog niet dikwijls gebeurd dat dit cabaret in Alkmaar optrad en het komt ons voor, dat het de onbekendheid is met Wim Sonne veld's ensemble, dat het Alkmaarse publiek zo weinig belangstelling aan de dag legde. Maar al moge de op komst van het publiek. Wim Son neveld, die in het Leidsepleinthea- ter steeds volle zalen trekt, deze cabaretier zijn tegengevallen, zijn optreden en dat van zijn ensemble is de weinige toehoorders niet te gengevallen. Het best vinden wij Sonneveld in zijn politieke praatjes en in zijn liedjes, waarin hij de Hollandse kan kergeest hekelt. In menig liedje schijnt bij hem ook de poging voor te zitten de wereld wat beter te ma ken, al wekt hij nu pn dan de in druk. dat hij bewondering heeft van het systeem van het collectivistisch despotisme. Met Wim de Vries als een uitste kend pianist aan de vleugel wisten de verschillende leden van het en semble in menig liedje het publiek te verrassen: vooral Erie Rouché en Sophie Stein zijn goede krach ten in dit gezelschap. Ook Jules Versjraete viel op als acteur. De conference van Wim Sonneveld vonden wij wat mat; hij mist de nodige vlotheid en spirit, die wij zo graag bij een conferen cier. die tevens leidgr van een gezel schap is, zouden willen ontmoeten. Het weinige publiek had veel ap plaus! ALKMAAR PROT.-CHR. RECLASSERINGS- VERENIGING OPGERICHT Maandagavond werd in het Wa pen van Heemskerk een propagan- da-avond gehouden om te komen tot het oprichten van een eigen Prot.-Christ. Reclasseringsvercni- giqg in Alkmaar. De avond werd geopend door de heer Hornstra, hoofdambtenaar der vereniging. Ds. Sikkel uit Amsterdam en Ds. N. den Oudsten uit Alkmaar hielden enkele kernachtige toespraken en zetten uiteen, clat het hoogtijd werd om in Alkmaar te komen tot het oprichten van een eigen Reclasse- ringsvereniging, temeer nu onze ge vangenissen vol zitten en we deze mensen moeten helpen straks bij hun terugkeer in de wereld. Op de duur zal en wil men komen tot eigen rapporteurs, die van hulpe zijn voor de gebroken medebroeders, die opnieuw hun leven zullen kun nen beginnen in de wereld. Tijdens de avond werd vertoond de prachtige natuurfilm „Een lied van de Aarde". Het bestuur van de vereniging zal worden medege deeld zo gauw dit definitief is ge vormd. Het Bestuur is samengesteld als volgt: Ds. N. den Oudsten, Voor zitter; Ds. Von Meijenfeldt, vice- voorzitter; Mr. Sluijs, Secretaris en de heer Veenhuizen, Penningmees ter. „KLIMOP" A.s. Donderdag is er voor de leden van „Klimop" weer een avond in „Kinheim". Er wordt die avond weer iets moois geboden, n.l. een Muziekavond. De heer Engelen brengt werken ten gehore van Strauss, Chopin, Schubert, Brahms enz. Ook zal hij enkele verzoeknum mers spelen. Ook zullen er nog enkele belang rijke plannen besproken worden betreffende „Klimop". Komt dus allen! HINDERWET. ALKMAAR. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van de Caltex Petroleum Maat schappij te 's-Gravenhage om vergunning tot het oprichten van twee ondergrondse benzine be waarplaatsen elk inhoudende 6000 liter met twee aftappompen in en op het perceel Helderseweg nr. 38. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten stadhuize, mondeling op Dinsdag 14 October e.k. voorm. te 11 uur en schriftelijk vóór of op die tijd Gedurende drie dagen vóór gem. dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dézer gemeente van de terzake ingekomen stukken kennis nemen. Alkmaar, 30 September '47 Burgem. en Weth. van Alk maar, G. van Slingerland, Loco-Burgemeester. R. Veendorp, Secretaris. ALKMAAR UITSPRAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF A. Moeyes, Alkmaar, 12 jaar met aftrek plus ontzetting uit alle rech ten voor het leven; P. Spaans, Hoorn, 5 jaar met aftrek plus ont zetting uit alle rechten voor het leven; F. Kloet, Alkmaar, 7 jaar met aftrek plus ontzetting uit de rechten voor de tijd van 12 jaar; C. v. d. Ham, H. Hugowaard, 15 jaar met aftrek plus ontzetting uit alle rechten voor het leven; J. Vethman Barsingerhorn, 15 jaar met\ aftrek plus ontzetting uit alle rechten voor het leven. DIERENBESCHERMING ALKMAAR. De vorige week te Koedijk achtergelaten een middelmatig grote hond. Kenteke nen: wit met bruine plekken, br. oren. Thans wordt hij verzorgd bij dr. den Hartogh te Koedijk. DAT MAG U NIET MISSEN! FILM-VOORSTELLING IN DE OPEN LUCHT Vandaag is het de sluitingsdag van de zo goed geslaagde Winkel-' week. De contact-commissie voor de middenstand heeft gemeend goed te doen aan allen die daarin belang stellen een gratis film-voorstelling in de open lucht aan te bieden. Deze zal plaats vinden hedenavond van half acht tot half negen op het Waagplein. Vertoond zullen wor den „De 4 jaargetijden" (kleuren film) „Glasindustrie" en, indien daarvoor nog gelegenheid is, een tekenfilm. Is het nog nodig U op te roepen voor een wandeling naar het Waag plein? Na afloop hebt U dan tevens nog'eens de gelegenheid om de mooie etalages in de stad te bezich tigen. UITSPRAKEN VAN DE MEER VOUDIGE KAMER TE ALKMAAR J. S. uit Den Helder kreeg drie maanden gevangenisstraf wegens diefstal. H. J. P. uit Grootebroek werd wegens meineed veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk. In verband met een nader uit te brengen rapport van de Reclasse ring werd de zaak van J. P. R. en K. B. en G. N. M. uit Bergen nader aangehouden. J. L. werd wegens een zedenmis drijf veroordeeld tot een straf van zes maanden hechtenis. H. M. R. uit Heiloo wegens dief stal tot vier maanden onvoorwaar delijk en tot vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaren. T. van T. werd wegens een zeden misdrijf ter beschikking gesteld van de Regering. DAMMEN Hoofdklasse-competitie Alkmaar De wedstrijd tegen W.D.C. in Weesp is voor de Alkmaarders op een zware nederlaag uitgelopen. Over de gehele linie speelde de gastheren beter, en de zege is voor hen dan ook geen moment in ge vaar geweest. Toch zijn wij van mening dat een zo gjote nederlaag zeker niet nodig is. A.s. Zondag tegen G.S.Z. uit Bovenkarspel reke nen wij'vop betere resultaten. Deze wedstrijd begint om c.a. 2 uur bij A. Haring. Oudegracht 130. Tot slot nog de gedetailleerde uitslag: W.D.C. 1 D.D.D. 1 W. C. BeekeL. Ravenstijn 11 J. H. Beeke—H. Kruider 1—1 Sj. MeijerM. Hemels 2—0 H. v. RavenstijnJ. Schuit 02 G. J. de BruijnL. Verver 20 J. DolmanG. Woonijk 20 A. de Jongh-,-P. J. Smolenaars 20 C. DorlandC. A. de Bree 20 L. BeekeH. J. Toepoel 11 B. v. EssenJ. Jorna 20 Totaal 155 BELASTING OP DE HONDEN Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen onder de aan dacht van belanghebbenden, dat houders van honden, die tot heden niet voldaan hebben aan de ver plichting tot aangifte voor de hon denbelasting nog éénmaal in de ge legenheid worden gesteld daarvan aangifte te doen. Deze aangifte behoort mondeling of schriftelijk te geschieden ten kantore van de chef van de 2e af deling der gemeentesecretarie, afd. belastingen, Breedstraat 11 boven (geopend van 9—12.30 uur en van 24.30 uur). Mocht hieraan vóór 15 October a.s. geen gevolg zijn gegeven dan wordt procesverbaal opgemaakt en worden de overtreders gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoog ste driehonderd gulden, terwijl de aanslag in de hondenbelasting tot het drievoud wordt verhoogd. NU IS HET ONZE TIJD! Jongelui, is het nu nog niet tot allemaal doorgedrongen, dat deze hopeloze tijd zo'n dringende be hoefte heeft aan degelijke, goede. Katholieke mannen? Beseft gij nu nog niet, dat wij het zijn, ieder van ons, stuk voor stuk, die onze maat schappij moeten redden voor een totale ondergang? Hier ligt voor ons een mooie taak: te strijden voor ons geloof, voor God en de Kerk; d.w.z. ons vaderland te doen herrijzen uit de modder van geestelijke en zede lijke verwildering. Doch willen wij zelf sterk staan en strijden, dan hebben we een goede leiding nodig. Deze leiding is er. ziet er dus van te profiteren! We rekenen op jullie, komt van avond bij de Zusters om 7.45 in de jongemannencongregatie. NIWIN-kersfpakketfen- actie De pogingen, om de Niwin Kerst- pakkettenactie te doen slagen, belo ven te Alkmaar een groot succes te verkrijgen. Zoals wij vorige week mededeelden zou de inzameling worden ingezet met stands bij de firma Vroom en Dreesman en tij dens de land- en tuinbouwtentoon stelling op Woensdag 24 September j.l. in de Korenbeurs.. De resultaten hiervan zijn, dank zij de medewerking van het dames comité, geweldig. Bij V. en D. werden 101 pakketten van een adres voorzien, terwijl in de Korenbeurs 86 pakketten konden worden verkocht. Tevens hebben verschillende particulieren en per soneel van zaken en bedrijven de kosten van een groot aantal pakket ten voor-hun rekening genomen. Reeds meer dan de helft van de 800 te verzenden pakketten werd geplaatst, terwijl nog een gift van f 500.bij het comité binnenkwam van een gever (ster), die onbekend wenst te blijven. Honderd van onze jongens zullen dus met de Kerstdagen een pakket ontvangen van een onbekende Alk maarder (ster). Het blijkt wel, dat de Alkmaar ders de slagzin van de Niwin: „Ons hart is bij U" tot werkelijkheid ma ken en dat zij willen tonen, dat al zijn onze jongens uit het oog, zij zeker niet uit het hart zijn. Vooral het laatste zal hen goed doen. Teneinde de laatste etiketten te verkonen zal gedurende de week van 29 September t.m. 4 Cptober 1947 bij de firma Spruyt (Kofa) een stand worden geplaatst. Het comité vertrouwt, dat aan het eind dezer week de 800 pakketten zullen zijn geplaatst, welk resultaat vooral te danken is aan de grote opofferingen welke de dames van het comité zich hebben getroost en aan de van alle zijden on! vangen medewerking. Het resultaat van de actie is voor hen wel een grote voldoening. K.K. GYMNASTIEKCLUB De gymnastiekclub-is gestart. De trainingsuren zijn als volgt. Vrij dagavond 78 uur meisjes beneden de 14 jaar; 89 uur meisjes van 14 tot 17 jaar; 910 uur dames boven de 17 jaar. Allen in de St. Adelber- tusschool. Te beginnen 3 October Donderdagsavonds 78 uur jongens tot 17 jaar; 910 uur heren boven de 17 jaar. Allen in de St. Bavo- sc.hool, Nieuwstraat. Te beginnen 9 Oct. Nog steeds kunnen zich leden opgeven. Doe het zo spoedig moge lijk. De vrouwelijke leden bij Mej. E. Smit, Toussaintstraat 10. De mannelijke leden bij Woldendorp, Oudegracht 198. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. Geboren: Mar- cellinus H„ zoon van L. Wijdeman en J. M. J. Joosten. Christina E. M. dochter van S. Hoedjes en M. Vlaar. Gehuwd: Jan Kaal en Johanna Bleeker. Cornelis Ploeger en Jacoba P. Moerland. Overleden: Grietje v. d Molen oud 77 jaar, weduwe van J. T. Kröger. Maartje Stam, 47 jaar S. V. W.-NIEUWS. HEERHUGOWAARD. S. V. W. 1Petten 1 32. Direct ont wikkelt zich een spannende strijd met Petten in c'e aanval, maar verder dan de backs komen zij niet. Als er 10 minuten gespeeld is, krijgt de linksbuiten van Pet ten geheel vrijstaand' de bal en doelpunt onhoudbaar. 01. Nu begint SVW los te komen. De rechtsbuiten geeft een voorzet, die middenvoor Mul mooi inkopt 11. SVW blijft het beste van het spel behouden., maar tot doel punten komt het voor de rust niet meer. Direct na de aftrap mist een der backs van Petten en de mid denvoor van SVW maakt er 21 van. De achterhoede van Petten raakt de kluts kwijt, want kort hierna weet de linksbuiten van SVW er 31 van te maken. Er volgen nu nog enkele gevaarlijke aanvallen van de SVW voorhoe de maar met kunst en vliegwerk weet Petten erger te voorkomen. Na een half uur spélen weet Pet ten bij een uitval er 32 van te maken. Met deze stand- komt het einde en heeft SVW twee kostbare puntjes binnen. m Het tweede van SVW wist met 20 van Hugo Boys 2 te winnen. Het derde moest ofschoon ze geregeld in dé meerderheid was met 21 van Randers 4 verliezen. De adspiranten a wonnen in Alkmaar van AFC b met 52. Al met al een goede dag voor SVW. De heer C. P. Hartog neemt afscheid In de gisteren gehouden verga dering van het bestuur van het Waterschap De Beemster is o.m. uitvoerig ter sprake gekomen de toestand van de Beemsterbrug bij Purmerend'. Deze* is steeds het zorgenkind van het Polderbestuur. De brug ligt aan de grote ver keersweg voor het noorden en naar Friesland en wat daar pas seert is enorm. Vooral de Beem sterbrug bij Purmerend is op dat grote verkeer niet ingesteld. Nu zou het Polderbestuur van Beem- ter de brug wel graag radicaal wilen vernieuwen, doch van de hoofdingenieur van waterstaat is bericht ontvangen dat daarvoor voorlopig geen materiaal beschik baar is. Toch moeten er noodza kelijk belangrijke vernieuwingen plaats hebben. Een aanbesteding heeft daartoe reeds plaats gehad, doch daarbij was geen rekening gehouden met het aanleggen van een tijdelijke hulpbrug. Daarom heeft het Polderbestuur besloten een nieuwe aanbesteding fe hou den waarbij met deze tijdelijke brug wel rekening wordt gehou den, want het is noodzakelijk, dat deze wordt aangelegd. Er moeten zo zette de hoofdopzichter uit een een deel nieuwe palen on der de brug komen, een aantal nieuwe leggers en een geheel nieuw dek Overbelasting van de brug maakt direct ingrijpen noodzake lijk. Men kan wel de automobi listen voor de gevolgen van de slechte toestand aansprakelijk stellen, doch daarmede is het ge vaar niet gekeerd. Ten slotte was het gehele bestuur het eens, dat er thans ingegrepen moest wor den. Uit het verdere verloop der ver gadering bleek, dat een commis sie in het leven is geroepen, wel ke tot taak zal hebben te onder zoeken in hoeverre er verbetering is te brengen in de afwateringen van verschillende delen van de polder. In deze commissie hebben zitting de heren C. J. van Baar, D. Dekker, N. Groot, C. P. Har tog, S Kleen, Jb. Koelemay, L. Kreuger, C. Met, S. Schagen en K. Zijp Hz. Tot technisch opzichter bij het Waterschap is benoemd de heer I. M. van Dalen te Vlissingen, thans opzichter van de polder Walcheren. Van de vier nieuw benoemde hoofdingelanden de heren J. de Wit, P. S. Visser, K. Hogetoorn en N. Groot werden de geloofsbrieven onderzocht en goedgekeurd. De jaarwedde van de Dijkgraaf werd bepaald op f 1500, die van de Heemraden op f 300,terwijl het presentiegeld van de hoofdinge landen werd vastgesteld op f7,50 per bijgewoonde vergadering. Vervolgens werd besloten om op de gebouwde eigendommen te heffen 3 pet. van de belastbare opbrengkt volgens de kadastrale waarde. Deze gelden zullen worden HEERHUGOWAARD KRUIS K.S.V. nieuws Op 28 Sept. speel den 3 elftallen van K.S.V. voor het eerst op eigen veld. De adspiranten b moesten tegen de adspiranten van R.K.A.F.C. d het onderspit delven. K.S.V. a verloor met 10 van Hugo Boys A. De uitslag had evengoed andersom kunnen zijn. De voor hoede mistte 3 mooie kansen en Hugo Boys kreeg de winnende goal van de rechtsback van K.S.V. Vol gende keer beter, jongens. Tot slot 'n spel van kat en muis tussen K.S.V. II en Valken IV. Voor de eerste maal op eigen ter rein geen onverdeeld succes, maar alle begin is moeilijk, en moeilijk heden kunnen overwonnen worden. Belangstelling van het publiek was goed. K.S.V. I speelde gelijk met LSVV III 1—1. Volgende week 5 October: Op eigen terrein KSV I tegen Randers IV als er een accoord verklaring van Randers binnenkomt om 3 uur. KSV a om 12.45 tegen RKAFC b; KSV II gaat naar St. Victor III te Obdam: KSV b hebben deze Zondag rust. Welk elftal wint de eerste I wedstrijd op eigen terrein? Het Gewest Noordholland van de R.K. Bakkerspatroonsbond vierde gisteren zijn derde lustrum, ter gelegenheid waarvan de vo rige week een vakwedstrijd en tentoonstelling yan ingezonden werk werd gehouden. Nadat de Geestelijk Adviseur van het ge west, Rector van Ginkel in de St. Josephkerk des morgens een H. Mis had opgedragen tot inten tie van de leden en voor de ziele- rust van de overleden leden, ver zamelden de leden zich met hun dames in 't Gulden Vlies aan een gemeenschappelijk ontbijt. Des middags werd in 't Wapen van Heemskerk de feestvergadering gehouden, welke o.m. werd bijge woond door de Bondsadviseur, Pastoor Bonenkamp ên de leden van het hoofdbestuur Schulte, v. d. Berg en van Leeuwen. Na een hartelijk welkomstwoord van de heer C. Schilder, voorzitter van het Alkmaarse Bakkersgilde ,.St. Honor" sprak de gewestelijke voorzitter, de heer P. Mensink uit Zaandam, die herinnerde aan de oprichting 15 jaar geleden en tot zijn spijt moest constateren, dat na de bevrijding in verschillende af delingen nog te weinig werd gedaan om de bond tot nieuwe bloei te brengen. Wijzende op de vele rege- ringsbemoeiïng betoogde spr„ dat vooral nu een principiële organisa tie nodig is. Dr. F. Holthuizen zette in een uitvoerige rede uiteen, waarom een principiële katholieke «organisatie noodzakelijk is. Na vooraf het bestaansrecht hier van te hebben aangetoond, wees spr. op de grote sociale problemen in de wereld, temidden waarvan wij leven; met name noemde spr. de bezitsspreiding, de corporatieve gedachte en het leidend beginsel voor onze volkshuishouding. In Q.A. leert ons de Paus, dat; waar enkelen hun bezit oplappen naast zovele bezitloosheid, de kiel gelegd is voor êen omwenteling op sociaal gebied, bij welke omwenteling ze ker de middenstand niet is gebaat. Daarom kan hij niet neutraal staan tegenover dit vraagstuk van sociale orde; neutraal-zijn is de houding van een onbenullige. Het standpunt van de Kerk is. dat waar de individu op eigen krachten iets kan bereiken, de Staat geen taak heeft; tegenover de ver-gaande Staatsbemoeiing stel len wij daarom onze corporatieve staat; ook dit is een principiële kwestie, waar wij mee te maken hebben. Het zijn onze vrije ver enigingen, die de nieuwe maat schappelijke ordening moeten voor bereiden. De ordening van het economisch leven kan niet aan dé vrije con currentie worden overgelaten; vrije concurrentie is' nuttig, voor zover die binnen de perken blijft. Zij moet overeenkomen met een lei dend beginsel. Niet de vrijheid, maar het algemeen welzijn moet voorop staan. Wie neutraal staat tegenover dit leidend beginsel in onze volkshuishouding, loopt kans weggeconcurreerd te worden. De katholieke sociale leer is niet onaanvaardbaar voor niet-katholie- ken; en om deze leer te aanvaar den is het ook niet nodig katho liek te worden. De katholieke so ciale leer kan voor 80 pet. door ieder mens met gezond verstand aanvaard worden. De andere 20 pet. zijn speciale katholieke waarheden, voortvloeiend uit de Openbaring. De Kerk heeft de taak de grond waarheden van die sociale leer te prediken en aan ons, leden van de katholieke sociale organisaties, die leer te aanvaarden en te versprei den. De organisaties zijn de bouwste nen van de maatschappij en in onze katholieke organisaties zien wij de redding van onze maatschappij. De bondssecretaris, de heer T. v. Leeuwen, hield vervolgens een rede, waarin hij allereerst hulde bracht aan de heer Mensink, om daarna er op te wijzen, dat de vak groep nog stëeds een wettig en erkend instituut is, 'ofschoon spr. haar liever zag verdwijnen; niet om de personen, maar omdat dit instituut niet ligt in de lijn van de Hollandse mentaliteit. De principiële organisatie is nog bitter nodig en spr. gaf de leden in overweging naast het maatschappe lijk en geestelijk doel, vooral ook het culturele doel niet uit het oog te verliezen. Hij betoogde, dat in de strijd tegen grootbedrijf en coö peratie de persoonlijke vakbe kwaamheid en de juiste bedrijfs voering van groot belang zijn; re den waarom hij de leden in over weging gaf, de richtlijnen van de bond in deze te volgen. Wat het huishoudelijke gedeelte betreft, vermelden wij, dat de voor zitter, de heer Mensink, nadat hij 'bij monde van de vice-voorzitter voor zijn 15-jarige werkzaamheid was' gehuldigd, als voorzitter her kozen werd. Des aéonds werd aan de leden en hun dames een cabaret-avond aangeboden, verzorgd door de K.J. M.V. van Alkmaar. besteed als volgt: 46 pet. voor on derhoud van de wegen en 54 pet. voor de bestrijding der algemene kosten van het Waterschap. Bij de rondvraag bepleitte, de heer C. v. d. Hoek de wenselijk heid van het aanschaffen van een zandzuiger voor verbetering van de toestand van de sloten, vooral bij Purmerend, terwijl de heer P. Velzeboer in overweging gaf om zelf 'n wals aan te schaffen voor verbetering van de wegen. Beide punten zullen worden overwogen. Aan het einde der vergadering richtte de Dijkgraaf zich tot het scheidende lid' van het Polderbe stuur de heer C. P. Hartog, die gedurende 23 jaar deel daarvan had uitgemaakt. De heer Hartog was een zeer verdienstelijk lid, die de belangen van bestuur en Ingelanden voorstond. Thans gaat hij het bestuur verlaten wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Door de voorzitter wer den de verdiensten van de heer Hartog hoog geprezen. De heer Hartog heeft met een kort woord dank gebracht aan de voorzitter voor diens hartelijke woorden en aan de medeleden en ambtenaren voor de prettige samenwerking ondervonden. AFSCHEID PATER WOKKJS CASTRICUM. Na een ver blijf van bijna een half jaar in zijn geboorteplaats zal Pater Wok- ke binnenkort naar zijn missie gebied in Brazilië terugkeren. De collecte, die Zondag bij zijn af- scheidspredikatie gehouden werd bracht f2325,op. WIT GELE KRUIS CASTRICUM. Naar wij ver nemen, heeft zr. Dekker per 1 November haar ontslag aange vraagd als wijkverpleegster bij het Wit Gele Kruis alhier. In verband met de veel-omvattende werkzaamheden der zusters streeft het bestuur er naar om ook tpt plaatsing van een derde zuster over te gaan. HERKOZEN. WAARLAND. Bij enkele candidaatstelling is de heer Jac. Hoebe, die periodiek moest aftre den, als voorzitter van de Waar- landspold'er herkozen, terwijl de heer P. Nieuwboer als molen- meester van de Slootgaardpolder herkozen werd. Bij vrije stemming zonder can- didaatstelling werd de heer Jan Bruin Pz. als bestuurslid van de Speketerpolder herbenoemd. BANNE. HARENKARSPEL. De heer P. Nieuwboer, die als bestuurslid van de banne Harenkarspel pe riodiek aftrad werd bij enkele candidaatstelling herkozen. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Marga- retha C., dochter van J. Spekken en G. Schipper; Maria T„ dochter van N. C. Blankendaal en M. M. de Koning. Ondertrouwd: Jacob Regter en Anna A. Vredenburg; Paulus Verra en Maria Visser. Gehuwd: J. H. Jonker en G. Brouwer; A. IJff en L. J. van Nieu- wenhuize; F. Wittebrood en M. A. Oud. Overleden: M. de Boer en A. Plas. OVERZICHT BEVERWIJK. De afgelopen week was er voor de tijd van het jaar nog een grote aanvoer. In het begin der week daalden de prijzen enigzins, maar vandaag ging het op enkele producten na. weer heel wat beter. Andijvie is op het ogenblik een van de hoofdproducten, dit arti kel ging vandaag weer voor goe de prijzen vlot van de hand'. De aanvoer van bloemkool hoe wel niet groot is toch van bete kenis. Voor goede kwaliteit wer den behoorlijke prijzen besteed. Bos en waspeen wordt in massa's aangeboden, maar de handel in déze producten is zeer stug met lage noteringen. Het aanbod' van dubbele stambonen wordt steeds geringer, voor dit artikel werden enorme prijzen besteed. Prcnkbonen worden nog steeds aangevoerd, maar vergeleken bij de aanvoer van voor 1940 is het hoogstens 25 procent. Door groot verschil van- kwaliteit lopen de opbrengsten zeer uiteen, voor goede kwaliteit werden uitsteken de prijzen besteed. De aanvoer van komkommers loopt per dag terug, de prijzen zijn goed. hetzelfde geldt voor postelein en sla. Spinazie is een gewild artikel en brengt dan ook flinke prijzen op. Van tomaten worden de partij tjes ook steed's kleiner, met de prijzen blijft het ook steeds goed gaan. Van gr. kool is er een flink aanbod. Dit artikel zakt enigszins in prijs. De aanvoer van Prei wordt al van betekenis, met over het algemeen behoorlijke opbrengsten. De handel in rode en gele kool is weer iets grager. l?e prijzen van kroten en uien blijven stationair, het aanbod van spruiten is nog gering met uit eenlopende prijzen. Messerschmidt fabrieken vernietigd Volgens radio-Hamburg behoren de ondergrondse Messerschmidt-fa- brieken te Augsburg in de Ameri kaanse zóne van Duitsland tot de verscheidene ondergrondse fabrie ken, wier vernietiging Dinsdag door het Amerikaanse militaire bestuur werd gemeld. Volgens de Amerikaanse medede ling zijn gedurende de afgelopen twee weken meer dan 4000 ton aan herstelbetalingsleveringen uit de Amerikaanse zór-> naar België, Ne derland, Frankrijk, Tsjecho-Slowa- kije, Joego-Slavië, Griekenland, de Sowjet-Unie en Polen gestuurd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat wederom 20 punten op de textielkaarten VA 705 wor den aangewezen. Met onmiddellijke Ingang worden geldig verklaard de bonnen, gemerkt: textiel E één punt, textiel E vijf punten, textiel F één punt en textiel F vijf punten. De bonnen textiel E reserve en textiel F reserve zijn derhalve niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. Concert R. K. Oratorium vereniging Gaarne vestigen we nog de aan dacht op dit concert, dat Zondag a.s. -in 't Gulden Vlies wordt gege ven, te meer, omdat hier twee prachtwerken worden uitgevoerd, waarvan de artistieke waarden op zeer hoog peil staan. Anton Brück- ner, de grootste onder de katholieke componisten heeft er toch wel recht op, dat zijn werk, het „Te Deum" door de katholieken in het bijzon der wordt gekend. De R.K. Orato rium vereniging wensen we voor dit concert een bijzonder grote be langstelling toe. Een dergelijk koor programma te kunnen horen is al hier iets zeldzaams. Solistische me dewerking verlenen, Ded Hüsken, sopraan, Guus Mave, alt, Lucien Louman, bas en onzê stadgenoot Wim Ligthart (tenor). De begelei ding wordt 'verzorgd door de Haar lemse Orkest-Vereniging. Allen, die het met de kunst goed menen, reserveren Zondag a.s. voor de R.K. Oratorium Vereniging. In verband met het October-lof begint het concert om kwart over acht. Niet „heimelijk", maar „kennelijk" In het artikel over „De Kranten fusie" is een betreurenswaardige drukfout voorgekomen. In de copie stond, dat het „oude" blad, ofschoon zich aandienend als neutraal, ken nelijk een voortzetting was van het vroegere liberaal gekleurde or gaan. In de krant stond inplaats van .kennelijk".heimelijk". Dat was niet bedoeld noch geschre- Q ven. Het was dus „kennelijk" een voortzetting van het vroegere libe raal gekleurde orgaan en niet „heimelijk". De nieuwe dienstregeling In ons bericht betreffende de nieuwe dienstregeling der Ned. Spoorwegen is gisteren een trein weggevallen. Er rijdt n.l. op de lijn HoornAlkmaar tussen 17.20 en 20.21 nog een trein om 18.51. Maandagavond brak brand uit in een barak aan de Paviljoensweg te Delfzijl, waarin zes gezinnen waren ondergebracht. Het vuur nam snel een zodanige omvang aan, dat zo wel de brandweer als de spuit van het provinciaal havenbedrijf er niet tegenop konden. De barak brandde in korte tijd tot de grond toe af, waarbij de inboedels van de toch al door de oorlog gedupeerde bewo ners gedeeltelijk verloren gingen. De oorzaak van de brand is onbe kend. Explosies te Jeruzalem In het oude gedeelte van Jeruza lem hebben zich Dinsdagmiddag twee explosies voorgedaan. Tengevolge van één explosie zijn twee spoorwagons gederailleerd. De mijn moet door verzetslieden onder de locomotief aangebracht zijn. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. Een andere explosie is toe te schrijven aan een gewelddaad van Arabieren. Een Arabische winkel is opgeblazen, „blijkbaar om de Ara bieren terug te houden van het ko pen van joodse goederen". Het Tribunaal legde vanmorgen aan A. Eriks uit Bergen de volgen de maatregelen op. Internering voor de tijd van detentie, ontzetting uit de kiesrechten en het recht enig ambt te bekleden, alsmede verbeurd verklaring van f 20.000.einde be heer 1 Januari 1948. Ter verduidelijking van ons ver slag over de zaak Eriks verzocht men ons nog te \jprmelden dat walr sprake is van f 7000.winst van leveranties aan de Duitsers vermeld had moeten worden dat de winst van rechtstreekse leveranties aan de Duitsers slechts f 1000.bedroeg, terwijl de overige f 6000.be schouwd moet worden als winst op leveranties aan firma's die voor de Duitsers werkten. Voor de Meervoudige Kamer Voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar, welke onder Mr. Krabbe Dinsdagmorgen zitting hield, stond wegens verduistering terecht C. M. uit Alkmaar, een recidivist, die het mijn niet of niet goed kan onder scheiden van het dijn en hoewel Mr. Buers zijn best deed om voor hem de meeste clementie te vragen, bleef de president bij de eis van 3 jaar gevangenisstraf. C. W. uit Alkmaar werd wegens verduistering en oplichting veroor deeld tot een boete van 500. Uitspraak beide over 14 dagen. „Martien, maak dat je weg komt, Whnt ze slaan je dood" H. G. uit De Rijp heeft blijkbaar ruzie gehad met M. S., uit Midden Beemster. Deze vroeg op zekeren avond H. G. te spreken en toen na diverse malen geroepen te zijn, deze einde lijk kwam, ging het er zóó warm toe, dat er met een klomp geslagen werd, die get. S. uit Graft later van de weg heeft opgeraapt. Get. G. G. S. uit De Rijp heeft eveneens iets ervan gezien, want hij was bij H. G. in de schuur bezig met motorrepa raties en deze heeft M. S. wegge holpen, hem de fiets gegeven en ge zegd: „Martien, maak dat je weg komt, want ze slaan je dood." Op de vraag van Mr. Krabbe deelt de mishandelde mede, dat de klap zo aankwam, dat hij niet werken kon en nog later last had van de ge troffen pols. H. G. is niet verschenen en wordt veroordeeld tot een boete van 75 of 14 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. BIJ HET BEGIN bermaand lijkt een kort woord te kracht van het Roa We leven nog altijd lijke tijd, de wereld een oorlogstoneel pool en het commi zich meer en meer hebben we een kn n.1. het „Rozénkran Het Onze Vader, o tus zelf geleerd, was 1 tijd hèt gebed, dat v Het „Wees gegroe kens weer herhaald, i Maria zelf aan Dom in een tijd, die ons di onze tijdsomstandighi kan ook nu een heel tegen het dreigende want het herhaalde was altijd een lever voortdurende prediki dwaling, die in het 1 het geloof in de mc levendig hield. De gelovigen leerd volharding, zij leerd trouwen stellen op I bed tot de Moeder v; is ook een machtig straf des Heren af Zijn barmhartigheid dalen over het men in, onze tiid voorzie! kransgebed in een diepgevoelde behoeft krans immers is een de boom in de tuin boom, in wiens scha deren zich altijd ku ken, wiens vrucht 1 onderhouden en v< Rozenkransgebed hee gehele wereld .versp In de geschiedenis krans en in die van heeft de volksoverlev gëvlochten. kinderli dig. levende getuige: loof en liefde, legen of minder waarheid, waarheid nimmer i en geen nevel hebbei pen op het licht, wa; minicus staat als ins gebed. Aan Maria had hij de verwording van en ziet, Maria liet verhoord. In de ke Vrouwe „de, Dreche kwam Dominicus di en daar verscheen h koningin. „Mijn zoo uw gebed heeft ver den, treedt nader ei geschenk des Heme! de volgende geslacl wijl Maria hem een toereikte, door de eengeregen, leerde Rozenkrans en bev aan de wereld te tot heil en redding in dat gebed Haar vereren zouden. Vanaf dat uur verl zenkrans zich over reld. De devotie doo: nicus van Maria ont d&votie van het kathi worden. Sedert dien de Rozenkrans blijve wanneer de Pausen i komst zochten bij Zee", dan bevalen kransgebed aan tot Christenheid. En wanneer wij b len aan troost in ve de strijd om 't bes! valt, dan nemen wi. krans ter hand en Maria, dan berusten en met moed vervo weg naar boven, w Commissie t Grondwetshe De Staatscommissie gesteld, aan welke z gedragen op korte t derzoeken of en zo het wenselijk is wijz gen in de bepalingen teneinde de mogelijk pen om ter voorberei hervorming van di structuur van het daartoe noodzakelijl bepalingen vast te st toe de nodige voorst In deze commissie tot voorzitter: dr. minister-president; tc ters: mr. J. H. van minister van Justitie, Jonkman, minister Gebiedsdelen; tot lec B. Bierema. lid van c mer der Staten-Gem I. F. M. Duynstee. I de Katholieke Unive megen, jhr. mr. M. van Naters, lid der 1 der Staten-Generaal Helsdingen, raadsadv ministerie van Over: delen. prof. mr. E. hoogleraar aan de R te Utrecht, prof. dr. mann, hoogleraar aai versiteit te Leiden, r M. Romme. lid van d mer der Staten-Gene: ten. lid van de Twee Staten-Generaal, mr. lid van de Tweede K ten-Generaal. H. W van de Tweede Kami Generaal, tot lid tev dr. M. J. Prinsen, s raai van het minister! landse Zaken; tot adj mr. W. Riphagen, re: het ministerie van Zaken. Mü IS HET gezin versterkt. De a vroeg invallen, br bijeen in de huiska deer dat! Zovelen, eigen omgeving, Denk alleen maar e jongens in Indië, E verloofde, Uw broe ontbreekt, mogen i mate genieten: e prettig tehuis, een de, hartelijke famil ten wij daarbij aan en hun iets mee-gt gezins-leven, het mooiste, dat wat v maal is, van ons h> dat is ons gezamer gebed, het samen het rozenhoedje do van ons gezin. Als October-maand ejfci deden vóór onze Indië, voor hun beh dige thuiskomst! D de beste acties van front!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2