Jhr. DE GEER voor Raad van Cassatie Vertraging in de samenstelling van het consulaire rapport Er wordt in Indonesië nog hevig gevochten, aldus Gani VROEGERE AS-SATELLIETEN geen lid der Verenigde Naties Voor Alkmaar en omgeving LANDBOUW VRAAGSTUKKEN De kerk in Polen Amerikaanse militaire waarnemers gaan heden hun onderzoek beginnen Indonesische kwestie TREINONGELUK BIJ MALANG eist 25 doden Komende onderhandelingen te Singapore? Sjahrir naar Djokja teruggeroepen Auto te water gereden De commissie voor de „goede diensten" Veroordeling van de toestand in Bulgarije Veto van Rusland tegen Italië Procureur-fiscaal eist slechts een boete China wil Veto-recht opheffen Prof. Romme «r— HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abojjpgmentsprijs 3-40 per kwartaal; ƒ1.20 per maand; in cl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 e. p. mm-; minimüm 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-- Tjim.ber. 20 c. p. mm.; in afte edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 2 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11343 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank PERSCONFERENTIES zijn tegen woordig aan de orde van de dag. Een zeer nuttige was die, welke wij gistereifl&bijwoonden van wege het dagelijks bestuur van de L.T.B. in het bisdom Haarlem, ter bespreking van actuele land- en tuinbQp wvraagstukken. De L.T.B. gaat bij zijn uitgebreide bondswerk uiteraard ook gebukt onder de zorgen voor materiële zaken,» maar de grote taak van de standsorganisatie wordt daarbij niet vergeten. Zo juist verscheen het nieuwe winterprogram van <je«bond, waarin een keur van algemeen- geestelijke, sociale, .economische en daarnaast ook technische onder werpen aan de orde wordt gesteld. De verwachtingen omtrent de uit voering van dit program zijn hoog gespannen, want de L.T.B. beschikt over een groot aantal actieve afde lingen. De vërtegenwoordigërs van een aantal katholieke bladen heb ben verschillende punten uit het landbouwbeleid openhartig doorge praat met de vier vakgroepvoorzit ters (de algemeen voorzitter, de heer Kampschoër, was door een auto-ongeval, dat hem zijn auto kostte, maar hem persoonlijk geen letsel van betekenis bracht, verhin derd) en daarbij zijn, sprekende en interessante bijzonderheden naar voren gekomen. Daar wij niet alles in éénkeer kunnen behandelen, zullen wij ons vandaag tot een paar losse opmerkingen bepalen, en in de komende dagen op een en ander dieper ingaan. Uitvoerig is gesproken over de brandende kwestie van de prijzen, waarover pas in de Tweede Kapier harde noten zijn gekraakt mj de in terpellatie-Vondeling, die eindigde met een vage motie van de inter- pellant en een duidelijker, met al gemene stemmen aanvaarde motie van de heer Groen, waarin con creet' gevraagd werd de prijsbepa ling in nadere overweging te ne- mep, „in overleg met de georgani seerde boeren en tuinders en daar bij bijzondere aandacht te schenken aan hot verlenen van een compen satietoeslag voor de lichtere gron den, eep overbruggingstoelage voor het kleine landbouwbedrijf en het alsnog vergoeden van die groenten, welke op de veilingen het prijspeil van resp. 50^ en 70 pet. der produc tiekosten niet hebben behaald. Een ander punt was de befaamde rede van prof. Brouwers voor de Algemene Zuivelbond. Het ligt niet in de bedoeling van de boerenlei ders, de argumenten van de direc teur-generaal voor de prijzen met goedkope argumenten weg te wui ven en daarmee succes te boeken voor het „schellinkje". De gehele zaak is daarvoor trouwens te se rieus. Maar dat neemt toch niet weg, dat men niet alles, wat prof. Brouwers verklaart, behoeft te on derschrijven, hetgeen met name niet het géval is met zijn uitlating, dat de boerenstand niet achterge steld wordt bij de 'industrie. De indruk, dat dit wel zo is, kon tot nog toe noch door de prijsbeheer- sing, noch door de regering, worden weggenomen. De land- en tuin bouw- onderschrijft de noodzaak van het brengen van offers, en be strijdt het groepsegoïsme, maar hij verlangt dan, dat anderen „bij wie het ook welig tiert" dat ook doen en dat de offers werkelijk rechtvaardig worden verdeeld. Dat gebeurt ook op ander terrein nifi. Waarom krijgt de industrie toeslag voor olie, en de land- en tuinbouw niet? De landbouw is toch een zeer belangrijke deviezen- bron? Van deviezen gesproken: nu wij duur graan moeten kopen in het buitenland, is er toch zeker alles aan gelegen, de graanteelt in ons land zoveel mogelijk te bevorderen. Het verdriet de akkerbouwers ook dit jaar weer ten Zeerste, dat zij i^ederom zo lang moeten wachten op de vaststelling van de prijzen. Men verzekert ons, dat indien die vaststelling niet zeer spoedig ge: schiedt de tijd voor de inzaai gaat al beginnen! de graanpro- ductie in zeer bglangrijke mate zal achter blijven, ten koste van ons broodgraan en van onze deviezen- positie! De cijfers, die in de Kamer de vorige week zijn gegeven, spreken boekdelen over de barre financiële en economische achteruitgang van de land- en tuinbouw. Niemand ver langt, dat de regering alle risico s overneemt,, maar waar de omstan digheden nu eenmaal meebrengen, dat de ©verheid zich met de prij zen, en de productieregeling en de afzet enz. moet bemoeien, en de telers derhalve voor een groot deel afhangen van de inzichten van de Overheid die op haar beurt na tuurlijk weer rekening moet hou den met de internationale verhou dingen bijv. daar mag toch ver wacht worden, dat die Overheid de mogelijkheden voor een redelijk hestaan in de hand werkt, waar zu dat voor andere groepen, en uit economische én uit sociale overwe gingen, ook doet! j Het is van belang, dat het grote oubliek ook in die zin de verschil lende acties van de boeren- en de tuindersstand bekijkt! Dat moge onze eerste conclusie zijn. Kardinaal Hlond eist vrijheid In. een herderlijke brief, die in alle Poolse kerken is voorge lezen, heeft de Primaat van Po len, Kardinaal Hlond, geëist, dat alle beperkingen van de vrij heid der Katholieke Kerk zullen worden opgeheven. „Wij willen bevrijd worden van de druk, die op de katho lieken wordt uitgeoefend om lid te worden van politieke par tijen, gebaseerd op beginselen, welke in strijd zijn met onze ?odsdiens/', aldus de kardinaal, evens keerde kardinaal Hlond zich tegen de perscensuur. Hier ziet men de consuls, die mé» de moeilijke taak belast zijn een onderzoek in Indonesië in te stellen en een rapport hierover aan de Veiligheidsraad uit te brengen. V.l.n.r. links beneden: Charles Eaton, Australië, E. T. Lambert, Engeland (nauwelijks zjchtbaar), P. v. d. Stichelqn, België, Charles Livengood, U.S.A., F. H. Shepherd, Engeland, Tsiang Chi Tung, China, Dr. Walter A. Foote, U.S.A., voorzitter van de Consulaire commissie. Helt het rapport over naar het standpunt der Republiek? De Dinsdag in Batavia aange komen Amerikaanse militaire waarnemers zullen vandaag met hun waarnemingen beginnen. Ver moedelijk zullen zij naar» Djogja en Soerabaia gaan. Uiteraard zal het uiteindelijke rapport voor de Veiligheidsraad worden vertraagd, doch deze vertraging zal niet meer dan 14 dagen kosten. Inmiddels vindt de samenstelling van het rapport voortgang, doch aangezien het in de bedoeling ligt, dat de gegevens van alle waarne mers in het rapport worden ver werkt, kan uiteindelijk het .mili tair gedeelte van het rapport eerst in eindvorm worden gegoten, wan neer de Chinese waarnemers (die nog niet allen in Batavia zijn te ruggekeerd) zowel als de Ameri kaanse waarnemer terug zijn De „Nieuwsgier" tekent hierbij nog aan, dat het vast staat, dat de con sulaire commissie zeer onder de indruk is gekomen van het funda mentele verschil in inzicht omtrerit de betekenis van de demarcatie lijnen tussen Batavia en Djokja. „Zijn wij goed ingelicht", aldus de Nieuwsgier, „dan is de consu laire commissie geneigd over te hellen naar het republikeinse standpunt, dat een unilaterale vaststelling van de grenzen tus sen het Nederlands en republi keins gebied door de Nederlands- Indische autoriteiten in hoofdzaak tot de huidige situatie heeft ge leid. Intussen is een zo groot moge lijke reserve ten aanzien van der gelijke berichten geboden, omdat de strikte zwijgzaamheid van de commissieleden het onmogelijk maakt omtrent deze vragen enige zekerheid te verkrijgen", zo besluit de Nieuwsgier. Volgens neutrale .kringen te Ba tavia geeft de weigering van Foote, die ggen rapport wil accepteren, dat alleen door de andere geallieer de waarnemers is opgesteld, de in druk alsof het onderzoek, tot nóg toe van. internationale aard, omge-' zet wordt in een nationale kwestie. Andere gonsuls, aldus deze kringen, zouden ook wel eens de rapporten van buitenlandse waarnemers over gebieden, welke niet door hun De K.L.M. zendt cholera- vaecin naar Egypte De K.L.M. heeft in verband met de in Egypte heersende cholera-epidemie een gedeelte van haar voorraad cholera-vac- cin, n.l. 4000 c.c., aan Egypte afgestaan. Deze hoeveelheid is voldoen de om 8000 personen een eer ste injectie toe te dienen. Bo vendien is een qedeelte hiervan zgn. tetra-vaccin, dat behalve tegen cholera, ook tegen para- typhjis wordt gebruikt. De KLM- vliegtuigen naar Indië vervoe ren grote hoeveelheden cholera- vaccin ter bestrijchng van de epidemie. Zo nam het vliegtuig dat Dinsdag naar Batavia ver trok een hoeveelheid cholera- vaccin uit Rome mee, voldoen de om 40.000 personen te in jecteren. Politiecommissaris te Batavia in arrest Volgens het te Batavia verschij nende blad de Nieuwsgier is op verzoek van de Officier van Jus titie te Serriarang dezer dagen de gewezen commissaris van politie le klasse W. Haccou. te Batavia gearresteerd en gevankelijk naar Semarang overgebracht nadat hij reedg in zijn functie was geschorst Hij wordt verdacht van handel tn vuurwapeng, het aannemen van steekpenningen, verduistering en plundering. eigen staf waren onderzocht, kun nen weigeren. Neutrale waarnemers voegden hieraan toe, dat de verlate komst der Amerikanen en hun vasthou den aan een eigen onderzoek de snelheid, waarmede de overige na ties de kwestie, welke de Neder landers per dag 4 doden en 7'ge wonden en de Indonesiërs nog veel meer slachtoffers kost, hebben on derzocht, geheel te niet doet. Woensdagmorgen droeg Walter A. Foote officieel zijn ambt van con sul-generaal van de V.S. van Ame rika aan zijn opvolger, Charles Li vengood, over. Omdat hem destijds 'door zijn regering was opgedragen zitting in de consulaire commissie te nemen, zal Foote waarschijnlijk het consulair rapport voor de V.S. tekenen. Nog deze week in de Veiligheidsraad? De Indonesische kwestie zal tij dens de volgende bijeenkomst van de Veiligheidsraad worden behan deld. De datum hiervoor is nog niet vastgesteld. Gromyko drong tijdens de verga dering van Woensdag er op aan, dat de Indonesische kwestie zo spoedig mogelijk zoii worden besprokeij, daar volgens de door'hem ontvan gen inlichtingen de militaire opera ties in Indonesië voortduren. Slir Alexander Cadogjm (Eng.), die de vergadering presideerde, zei- de. dat hij zou trachten de debat ten over deze kwestie op Vrijdag of Zaterdag te laten plaats hebben. Volgens radio Djogja werden 25 personen gedood en 70 ernstig ge wond bij een treinongeluk nabij Malang.' In verband met de zware belasting en de stijgende spoorbaan moesten van de trein van Malang naar het noorden wagons worden afgehaakt. De remmen van de af gehaakte wagens bleken echter niet te functionneren en reden dienten gevolge met steeds toenemende snelheid de heuvel af. 2 wagons sloegen hierbij om. De afdelingen van het Indonesi sche en Chinese Rode Kruis ver leenden de eerste hulp. Spoedige stichting van de Pasoendan-staat Volgens de Sin Po te Batavia nemen de voorbereidingen voor de stichting van een Pasoendan- staat vastere vormen aan. Gehoopt wordt dat in October te Ban doeng een informele conferentie onder voorzitterschap van de Re- comba van West-Java, Abdoel Kadir, zal kunnen'plaats vinden waarop ieder regentschap door twee of drie afgevaardigden ver tegenwoordigd zal zijn; dit zouden vogens het blad ook republikein- sen kunnen zijn indien deze be reid zijn zich te laten verkiezen. Batavia en Bantam zijn daarbij echter moeilijke problemen. Bij de doop van het dochtertje van een van haar hofdames, was prinses Elizabeth meter. Met haar zuster, prinses Margaret, begaf zij zich naar het kerkje in Woplesdon, waar de doop plaats vond. Gani, de vice-premier van de Indonesische republiek, heeft in. een telegram aan de voorzitter van de Veiligheidsraad Woensdag verklaard, dat er in Indonesië nog hevig wordt gevochten. Hij zeide, dat de Nederlanders, zodra zij er in slaagden enkele ste den en hoofdwegen te bezetten, er aanspraak op begonnen te maken, dat het gehele gebied, door denk beeldige demarcatielijnen afgeba kend, Nederlands werd. Daarna volgen onvermijdelijk zui- veringsopegaties, afrondingsacties en wat niet al. „Het is helemaal niet verwonderlijk, dat er op die manier een hevige strijd onverminderd voortduurt". Indien de Nederlanders een der gelijk gebied trachten te patrouil leren, aldus gaat Gani voort, zijn de Indonesiërs gerechtigd hen te be schouwen als plunderende benden. Gani beweerde voorts, dat er nog steeds „economjsche druk. intimi datie en physieke dwang" wordt uitgeoefend jegens republikeinse functionarissen in door de Neder landers bezette gebieden. „De Ne derlanders zetten ook hun activi teit op politiek terrein voort door propaganda te maken en voorbe reidingen te treffen voor de stich ting van een marionettenstaat met nieuwe Quislings", aldus het tele gram. De republikeinse regering heeft zich aangesloten bij het Australische voorstel om de aanstaande Neder lands-Indonesische onderhandelin gen onder auspiciën -van de drie- landencommissie te Singapore te doen houden, afdus een officiële republikeinse mededeling. Deze stad, zo wordt er aan toegevoegd, lijkt meer geschikt dan Batavia, waar de besprekingen „door de ko loniale sfeer zouden kunnen wor den beïnvloed". Sjahrir, die thans te Londen vertoeft, is door de republiek teruggeroepen om zijn regering van advies te dienen. De mening van Moh Roem De voormalige republikeinse mi nister van binnenlandse zaken, Moh Roem, die thans voorzitter van de „Masjoemi" is, heeft via Radio Djokja gesproken over de totaliteit van de republikeinse vrijheidsstrijd en daarbij gezegd, dat het volkomen uit de lucht is gegrepen, dat de republiek niet bij machte is om ordo en rust in eigen gebied te handhaven, terwijl de consuls daar over zouden kunnen oordelen wan neer zij zich de moeite geven diep in de dessa's door te dringen en daar de loerah's (dorpshoofden) in lichtingen over de toestand der be volking te vragen en hun mening over het republikeinse bewind. Vol gens Roem zou de wereld verbaasd staan Over de vooruitgang der re- pflbliek op velerlei gebied. Republikeinse kabinets zitting BATAVIA, 2 Oct. (Aneta) Radio. Djogja meldt, dat gisteravond de republikeinse regering een kabinets zitting van 4 uur heeft gehouden voor een bespreking van, binnen landse aangelegenheden. Twee der inzittenden verdronken Hedenmorgen omstreeks 6 uur heeft langs de West-Kanaalweg. onder de gemeente Ter Aar een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, waarbij twee mensen om het leven zijn gekomen. Omstreeks 6 uur r^ed een zgji. bellenwagen van de teerfabriek Uithoorn, waarmede personeel van dit bedrijf uit Alphen aan de Rijn en Zwammerdam naar het werk wordt vervoerd', langs het Aar kanaal. Uit tegenovergestelde rich ting naderde een melkauto van de zuivelfabriek Aardam. Vermoedelijk heeft de bestuurder vaij de bellenwagen, J. Blijleven, bij het ontwaren van de melkauto te schielijk geremd, waardoor de wagen op het gladde wegdek is"gaan slingeren. Bij het passeren is de bel lenwagen met de melkauto in bot sing gekomen. De bestuurder van de bellenwagen geraakte daarbij waarschijnlijk de macht over het stuur geheel kwijt, met het gevolg dat de wagen regelrecht het diepe kanaal inreed. Van de vijf inzitten den konden drie door bestuurder van de melkauto tijdig op het droge wor den gebracht, twee hunner echter, de arbeiders J. Kauwenhoven uit Alphen aan de Rijn en G. L. Mor sing uit Zwammerdam, zijn naar men aanneemt, door de val bewus teloos geraakt en verdronken. Hun lijken zijn later door de politie op gehaald. De commissie uit de Veiligheids raad, welke goede diensten zal be wijzen bij de regeling van het con flict in Indonesië, is gevormd en kan haar werkzaamheden aanvan gen. De V.S. hebben als vertegen woordiger benoemd Frank Graham, deken van de Universiteit van Nrd.- Carolina. De twee andere leden zijn Paul van Zeeland voor België en de rechter Kirby voor Australië. L/ Woensdag verder beraad slaagd over de verzoeken om toelating als lid van de Ver. Naties. De afgevaardigden van Amerika, Frankrijk, En geland en China verklaarden zich tegen toelating van Bul garije, omdat de regering van dat land zich dictatoriale macht had aangemeten. Om dat de anderen tegen toela ting vcm Bulgarije stemden, wees'" Rusland het verzoek van Finland af. Ook bij de stemming over het t^erzoek van Italië sprak de Sovjet- Unie haar veto uit. De Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin noemde het optre den van Bulgarije een bedreiging voor de vrede. „Bulgarije heeft ge toond, dat het nog t steeds geen vriendschappelijke betrekkingen met Griekenland, dat tijdens de oorlog een Bulgaarse invasie moest ver duren, wenst te onderhouden. Austin verklaarde verder, dat de Bulgaarse regering alle oppositie geëlimineerd had, terwijl de te rechtstelling van Nikola P,etkof „de beschaafde wereld geschokt had". De Poolse afgevaardigde onder steunde het verzoek tot toelating van Bulgarije, verklarende, dat Bulgarije, na vele jaren van reac tionair regiem, thans voor ,'t eerst op weg was naar de democratie. De Franse gedelegeerd^werzette zich tegen Bulgarije's toelating. Gromyko, de So wjet-afge vaar digde. zeide, dat de Verenigde Sta ten" Bulgarije niets voor te schrij ven hebben omtrent zijn binnen landse politiek. Een heel wat mildere eis Alle plaatsen in de grote zaal van het gebouw van de Hoge Raad aan het Plein waren bezet, toen de Bijzondere Raad van Cassatie een aanvang maakte met het be roep van Jhr. Mr. D. J. de Geer, gewezen ministerpresident der Nederlandse regering te, Londen. Jhr. de Gcgr was door het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf va*'een jaar met een proeftijd van 'drie jaren, vijf boetes van ieder f4000.het ver bod zijn woongemeente zonder toe stemming te verlatep, het verbod tot het bekleden van'ere-ambten en de ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van het 'leven. Jhr. D. J. de Geer is een oude man met een enigszins afwezige blik'. Maar toen na de voorlezing van de dagvaarding de president van de Bijzondere Raad, Mr. H. Haga, met het verhoor begon, was bij de oude man geen spoor van ouderdomszwakte te bespeuren. Fel reageerde hij op de vragen, met be slistheid wees hij sommige getui genverklaringen als onjuist af, met oratorische talenten betuigde hij zijn onschuld. De eerste vragen handelen over de terugkeer van Jhr. de Geer paar Nederland. President: U hebt op 3 November 1940 van H. M. de Koningin ontslag gekregen als minister-president. In November van dat jaar is U een opdracht verstrekt naar Indië te vertrekken, wist u dat de regering u deze opdracht gaf om u tegemoet te koménrin uw wens om Engeland te verlaten?" Verdachte: „Neen, mijnheer de president". President: V(ist u iets van de nevenbedoelingen, die de regering had bij het geven van deze op dracht? Men wantrouwde u omdat u reds eerder had getracht naar Ne derland terug' te keren. Waarom wilde u naar Zwitserland?" Verdachte: Ik had vacantie in Zwitserland willen nemen. President: Vindt u het niet een beetje vreemd, dat een oud-minis ter-president in volle oorlogstijd een uitstapje naar Zwitserland wil gaan maken?" Na,gevraagd te hebben of hij nevenbedoelingen had bij het aan vaarden der regeringsopdracht, welke vraag Jhr. de Geer ontken nend beantwoordde, bepaalde de président zich tot de wijze, waarop -verdachte contact heeft gezocht met de Duitsers. Verschillende ge tuigenverklaringen o.a., die van de gezant te Lissabon, werden door verdachte oifjuist genoemd. Het tweede punt was de bekende brochure. Hierin drong de schrijver aan op samenwerking met de vij and, hoewel hij wist dat de Neder landse regering deze van de hand wees. President: „Toen u in Nederland terugkeerde, beschouwde u u zelf als een ambteloos burger, die toe vallig in Engeland was gestrand. Toen u echter de brochure schreef, deed u dit toch als oud-minister president. „Verdachte gaf tenslotte toe deze brochure geschreven te hebben als een min of meer op de voorgrond tredende staatsman. President: „Door Uw terugkeer naar Nederland en door het schrij ven van de brochure hebt U af breuk gedaan aan de Nederlandse zaak. Na de verhoren was het woord aan de verdediger mr.'H. A. J. Nij- singh. Deze bestreed de gronden waarop het Bijzonder Gerechtshof zijn cliënt veroordeelde. Volgens hem heeft jhr. de Geer zich niet aan landverraad schuldig gemaakt. Het is mogelijk, dat de terugkeer naar Nederland van de oud-minister president en het uitgeven van de brochure de verzetsgeest hebben verzwakt. De'verdediger wees er voorts op, dat er prima Nederlan ders waren, die toch aanleiding kunnen zijn geweest tot verzwak king van de verzetsgeest, ,zpals de professoreij, die hebben geadviseerd aan studenten de loyaliteitsverkla ring te tekenen. Het niet nakomen van de opdracht om naar Indië te gaan, liet mr. Nijsingh buiten be schouwing. Vast staat, dat op djt feit geen veroordeling kan volgen, op grond van het gestelde art. 102 van het wetboek van strafrecht, hetgeen over landverraad handelt. Na hervatting van de zitting, zet te Jhr. de Geer persoonliik zijn ver dediging voort. Oo juridische gron den wees hij het hem verweten oo- zet of voorwaardelijk opzet om de Staat der Nederlanden te benade» len van de hand. De voordracht was voortreffelijk en deed denken aan zijn carrière in de Volksverte genwoordiging, de inhoud van de rede was scherp en krachtig gefor muleerd. Wat het schrijven en uitgeven van de brochure betreft, meende -Jhr. de Geer rgeen nadeel te hebben berokkend aan de verzetsgeest. In Engeland. Amerika en Canada zijn ook werken van een dergelijke strekking geschreven zonder dat 't in iemands hoofd op kwam om de auteur voor de rechter te brengen. Hierna was het woord aan de advocaat-fiscaal, prof. mr. G. E. Langemeijer. Het opvallende aan dit requisitoir was, dat het een element Sir Alexander Cadogan, de Britse afgevaardigde, mie thans als voor zitter van de raad fungeert, ver klaarde, dat de beginselen van het Handvest geschonden waren door de gebeurtenissen in Bulgarije. Ook*' de Chinese afgevaardigde verklaarde zich tegen toelating van Bulgarije. Austin ondersteunde het verzoek om toelating van Finland, omdat dit land zijn wapenstilstands- en inter nationale verplichtingen was nage komen. De Poolse afgevaardigde zeide, dat hij verplicht was zich tegen toelating van Finland te ver zetten, omdat de,, raad niet bereid bleek ook de Balkanlanden toe te laten. Ook Gromyko verklaarde: „dat geen der staten apart genomen kan worden van de anderen in een spe ciale categorie. Alle vijf behoren zij te worden toegelaten". Bij de stemming, welke over het verzoek van elk der candi- daten apart gehouden werd, sprak de Sowjet-Unie haar veto nit over het verzoek om toelating van Italië en Finland. De nitslag De uitslag van de stemming was aldus: Italië: negen stemmen voor; Sow- jet-Unie en Polen tegen. Hongarije: »vijf stemmen voor%bij zes onthoudingen. Roemenië: vier stemmen voor bH zwen onthoudingen. Bulgarije: de Sowjet-Unie voor; drie stemmen tegen; zeven onthou dingen. Finland: negen stemmen voor; Sowjet-Unie en Polen tegen. NEW YORK, 2 Oct. (Reuter). China heeft bij de politieke com missie van de V.N. een resolu tie ingediend, waarin wordt aanbevolen dat de vijf grote mogendheden vrijwillig afstand doen van het recht van vgto wanneer het gevallen van vre delievende regeling van ge schillen betreft. Nieuwe aanyal op Mohammedanen NEW DELHI, 2 Oct. (Reuter). Gewapende cjorpelingen hel> ben Woensdag ongeveer 15 km ten Westen van Amritsar een aanval gedaan op ongeveer 100.000 Mohammedaanse vluch telingen, die 'op weg waren van Amritsar naar Lahore, aldus deelt een militair woordvoerder te New Delhi mede. 45 Moham medanen werden gedood, 25 gewond. Ook zes aanvaller? werden gedood. UITGENODIGD VOOR DEBAT Nationaal Reveil heeft zich in een schrijven gewend tot prof. mr. Romme met het voorstel .een debat avond te houden over het finan ciële, economische en politieke be leid van het kabinet-Beel en over de Indjsche kwestie. Aanleiding hiertoe acht Nationaal Reveil de redevoering van de heer Schouten, gehouden tijdens de laatste Kamer debatten, over de breuk tussen volksvertegenwoordiging en Volk. Voor Nationaal Reveil zou spreken dr. W. Feuilleteau de Bruyn. van verdediging van requirant te gen het vonnis van het»Amsterdam- se Bijz. Gerechtshof, inhield. In het kort kwam de conclusie van prof. Langemeijer hierop neer, dat jhr. de Geer wel schade heeft berok- v kend aan de Nederlandse zaak, doph dat hij niet ten volle heeft beseft, welke omvang deze schade zou kun nen hebben. Hij concludeerde ten slotte tot een geldboete van dertien duizend driehonderd gulden en ver werping van de sententie van het Biiz. Gerechtshof te Amsterdam. De Raad van Cassatie zal op 99 October uitspraak doen. De Raad van. Cassatie-te Den Haag behandelde de zaak tegen Jhr. de Geer. Jonkheer de Geer en zijn zoon betreden het gebouw van de Hoge Raad.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1