Nieuw Order „staakt het vuren" werd niet geheel opgevolgd Gesneuveld in Indonesië LEIDEN VIERDE 3 OCTOBER met vooroorlogse luister Voor Alkmaar en omgeving De Koningin Voorlopig Consulair rapport in de Veiligheidsraad Republikeinen lieten manschappen achter terwijl hun hoofdmacht zich terugtrok COMMISSIE VAN DRIE MET SPOED AAN HAAR TAAK Duel tussen van Kleffens en Gromyko Ronde-tafel conferentie voor West-Java Ongeldig-verklaring Hongaarse verkiezingen Geen grot-e nood in Europa LENING AAN NEDERLAND van 25 millioen Hoofdrapport over 14 dagen Zware fabrieksbrand te Helmond 50 millioen dollars voor Frankrijk Het Regentschap HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stuijnpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11345 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ÏNIEP GETROFFEN is het Neder- landse volk door het bericht, dat wij gisteren reeds konden bren gen, dat H.M. de Koningin binnen kort de uitoefening van het Konink lijk gezag tijdelijk zal neerleggen en H.K.H. Prinses Jjuliana dan als Regentes zal optreden. In het kort komt de desbetref fende officiële mededeling uit Den Haag hierop neer, dat de gezond- heidstoestand van de Koningin tot dit besluit aanleiding' is. Na een regeringsperiode van 49 jaar, in het gezicht van het gouden regerings jubileum, neemt de Koningin het besluit, zich enige tijd geheel uit de staatszaken terug te trekken. Dat is daarom niet verwonder lijk, omdat, zoals in een officieuze toelichting is gezegd, de zorgen van het regeerbeleid in die periode van bijna vijftig jaar op de schouders van H.M. zwaar hebben gedrukt. Bewogen tijden hebben wij door gemaakt, in de loop dier laatste decennia, en dan behoeven wij nog niet eens aan de laatste oorlog en de bezetting met al haar gevolgen te denken. Wij kunnen ons, wat de laatste jaren aangaat, bepalen tot de grote zorgen over de Indische kwestie, waarbij enorme moeilijk heden voor het Koninkrijk en zijn toekomst en ernstige zorg om het welzijn van de volkeren daarginds, veel van de krachten van H.M. hebben gevergd. In het algemeen verkeren land en volk geestelijk en materieel in moeilijke omstandigheden en dat te midden van een wereld, die na de grootste aller oorlogen moreel en stoffelijk ten diepste is geschokt en die door gebrek aan eenheid en vertrouwen haar evenwicht maar niet vermag terug te vinden. Ne derland is" maar een klein land, maar vanouds een met een hoge roeping voor recht en gerechtig heid en de grote strijd om dat recht en die gerechtigheid en de vele schendingen daarvan en de talloze moeilijkheden daar rondom, laten vanzelfsprekend de Koningin van dat land niet onberoerd. Ook een Koningin behoeft op haar tijd algehele rust en het was nu eenmaal niet de gewoonte van H.M., die algehele rust in de ge wone vacantie te zoeken; de behan deling van de meest-dringende staatszaken ging door. Het volk van Nederland wenst zijn Koningin nu de doeltreffende rust, welke Zij zich blijkens het officiële bericht als gevolg van de nieuwe maatregel voorstelt en het hoopt en bidt, dat het Haar gege ven zal mogen zijn. Haar krachten weer terug te vinden, opdat Haar gouden feest het volgend jaar met dankbaarheid en blijdschap gevierd mag worden, zij het ook in het so bere kader, waarop H.M. reeds be reids had aangedrongen. Met blijdschap hebben wij uit het desbetreffende bericht alreeds ver nomen, dat er geen aanleiding be staat voor enige ongerustheid over. de gezondheidstoestand van de Ko ningin. Wij hopen, dat die aanlei ding zich ook niet zal voordoen. Eendrachtig samengaan van ons volk moge er mede toe bijdragen, de zorgen van de Koningin te Tjgr- lichten, opdat het aan onze Vorstin gegeven moge zijn, algeheel herstel te vinden en spoedig weer in oude kracht Haar taak te hervatten. Wensen wij in die zin 9an de komende Prinses-Regentes Gods zegen toe op het verheven en be langrijk werk, dat Haar te wachten staat, wij voegen daaraan toe de bede, dat dit werk maar van korte duur zal behoeven te zijn, opdat Koningin Wilhelmina, spoedig al geheel hersteld, nog een gezegende tijd de scepter in het ongeschonden Koninkrijk zal mogen zwaaien, al vorens zij Haar schone regerings periode zal voltooien. LAKE SUCCESS, 3 Oct. (Reuter) De order „staakt het vuren" in Indonesië is niet geheel geëerbiedigd, aldus het voorlopige rapport der zes consuls, die een onderzoek naar deze kwestie hebben ingesteld. In het rapport, waarover de Veiligheidsraad Vrijdag het debat opende, wordt gezegd: „De vorderingen van de Nederlandse troepen tussen 20 Juli en 4 Augustus waren wig vormig. Terwijl de hoofdmacht der republikeinse troepen zich terugtrok, bleef een aantal manschappen tussen de wiggen achter. De Indonesische tactiek der verschroeide aarde, met inbegrip van plundering, in het bijzonder van Chinezen, werd tussen de wiggen geïntensiveerd. De Nederlanders besloten het gebied tussen hun wiggen te zuiveren en dit leidde tot voortduring der gevechten, met veronachtzaming van het „staakt 'het vuren". Zo lang de huidige toestand in Indonesië voortduurt, zal het onmogelijk zijn te verzekeren, dat de order „staakt het vuren" volledig in acht zal worden genomen. „Wij hebben tot nog toe geen practische tussentijdse maatregelen kunnen vinden, waar door de order met meer effect zou worden nageleefd of het aan tal doden en gewonden verminderd". De commissie verzoekt tenslotte de naar voren gebrachte conclusies als vertrouwelijk te beschouwen, daar haar werk nog niet geëindigd is. Dr. Evatt, de Australische minis ter van buitenlandse zaken, zeide tijdens de behandeling van het rap port, dat, indien de toestand zo was als in het consulaire rapport werd beschreven, het duidelijk was, dat de order van de raad niet was na gekomen. Hij stelde een resolutie voor, waarin er op aan wordt ge drongen, dat de.commissie van drie onmiddellijk met haar werkzaam heden* zal beginnen. Gromyko contra Deze resolutie werd door de Sowjet afgevaardigde, Gromyko, gecritiseerd. Hij, zeide, dat dit slechts de mensen zand in de ogen zou strooien en niets tot stand zou brengen. De enige actie, die de Veiligheidsraad kan ondernemen, zo zeide hij, is de troepen van bei de partijen de order te geven terug te trekken op de posities, die zij bezetten voor de vijandelijkheden begonnen. Gromyko zeide, dat de Neder landse regering de order van de raad had gehoond en dat zij dit al leen kon doen omdat zij de steun van „zekere regeringen" had. Hij verklaarde,1' dat het consulaire rap port niet onpartijdig was en de ernst van de gebeurtenissen in In donesië verkleinde. „De Nederlandse regering is in dit geval de aanvaller en heeft niet gehandeld volgens de beslissingen van de V.N.". Gromyko stelde daarop een nieu we resolutie voor, waarin wordt gezegd: „De Veiligheidsraad acht 't nood zakelijk, dat de troepen van beide partijen onmiddellijk worden terug getrokken op de stellingen,die ze voor de militaire operaties bezet ten". Nadjamoeddin verhoord De officier van justitie te Bata via heeft voor zijn ambtegenoot te Makasar een aanvang gemaakt met hgj voorlopig verhoor van Nadjamoeddin. Mr. van Kleffens antwoordt De Nederlandse afgevaardigde, mi. E. N. van Kleffens, stelde de vraag: „Hoe lang zal het nog du ren voor het de gehele wereld duidelijk wordt, dat de Repu blikeinse regering geen verant woordelijke, vredelievende rege ring, die voor de vrijheid strijdt, is, maar een kleine groep van des potische mannen, die zich met de hulp der Japannezen aan het In donesische volk heeft opgedron gen en die zich onderscheidt door bruutheid jegens het weerloze volk, door kwade trouw en gemak kelijke beloften, die zij nooit kan nakomen?" De Nederlandse afgevaardigde waarschuwde de raad opnieuw, dat, indien het Sow jet-voorstel zou, wor den aangenomen, dit zou betekenen, dat duizenden mensen aan de wraak der Republikeinen zouden worden blootgesteld en dat Nederland niet verantwoordelijk kon zijn voor wat dan zou gêbeuren. j Hij zeide vervolgens, dat de ge vechten in Indonesië alleen voort duren, omda.t de Republikeinse troe pen hun gewelddaden niet hebben gestaakt. Indien de Republikeinen de order „staakt het vuren" respec teren, is er geen noodzaak voor zui veringsoperaties. De verbindingen tussen de zo genoemde Nederlandse wiggen worden elke dag sterker en de gebieden worden snel gepacifi ceerd. Aan de andere kant zijn de nog door de Republikeinse troepen be zette gebieden weinig in aantal en verspreid. Van Kleffens legde de raad documenten voor over onbe heerste gewelddaden van Republi keinse aanhangers, opzettelijke in breuken op de order „staakt het vuren" vn Indonesische propaganda, waarin het volk tot gewelddaden tegen de Nederlanders wordt aan gespoord. Australische motie De raad nam tenslotte de Austra lische motie aan. met negen stem men voor, terwijl de Sowjet-Unie en Polen zich van stemming ont hielden. De Australische resolutie luidt: „De Veiligheidsraad besluit, dat het secretariaat-generaal der V. N. zal worden verzocht op te treden als de instantie, die de commissie van drie bijeenroept en de organi satie van haar werk op zich neemt, en besluit verv.olgens, dat de com missie van drie zal worden ver zocht met de uiterste spoed met het waarnemen van haar functie te be ginnen". De raad ging vervolgens tot Dins dagmorgen uiteen. 3 October Leidens Ontzet. Zoals elk jaar vierde Leiden d<=ze dag weer op oude traditionele wijze. De burgemeester van Leiden jhr. mr. van Kinschot was de eerste die het brood en de haring uitreikte. H.M. de Koningin neemt rust. H.K.H. Prinses Juliana tijdelijk Regentes van het Koninkrijk. Een wetsontwerp zal eerstdaags aanhangig gemaakt worden, waarmede de mogelijkheid wordt geopend, dat H.M. tijdelijk de uitoefening van het Koninklijk Gezag neer kan leggen. Er is welhaast geen stad in ons land te vinden waar zij 't slechts gedurende een dag, zo door de ge hele hevolking feest wordt ge vierd als Leiden dat doet op 3 October. Van hijnde en ^pr komen oud-Leidenaars, mensen die er al jaren niet meer wonen naar de oude sleutelstad om er het feest van de bevrijding uit d^ macht der Spanjaarden te vieren. Het feestprogramma is ieder jaar vrijwel hetzelfde, althans in grote trekken en het verbaast vele niet Leider# ars wel eens hoe het be stuur van de 3 October-vereniging het klaarspeelt ieder jaar de feesten weer attractief te maken. Gezien de grote toeloop en belangstelling slaagt men daarin steeds weer. Niet in het minst door de medewerking van de ras-echte Leidenaar die er een heel jaar voor spaart en de daadwerkelijke belangstelling vgn de studenten die het zich tot een eer rekenen 't feest der burgers, waar mede zij jaren moeten samenwonen vroeger waren dat wel tientallen jar eh, te doen slagen. Begunstigd door prachtig herfst weer heeft gisteren het herden kingsfeest weer heel Leiden op de been gebracht. De hoogtepunten zijn dan de reveille, de uitreiking van haring en wittebrood waarvoor de ze keer zeven honderd gegadigden waren, dan allerlei volks- en kin derspelen. Daarna haast de Leide naar zich naar huis om in haast zijn hutspot met klapstuk te verorberen want te een uur rijdt de grote op tocht uit. Voor de 52ste viering had men de keus laten vallen op het onderwerp tien eeuwen kleder dracht. In bonte verscheidenheid trokken enige uren lang Margretha van Par ma en haar gevolg, vele edelen, Mr. P. j. OUD treedt' uit de Partij van de Arbeid De burgemeester van Rotter dam, mr. P. J. Oud, heeft bedankt als lid van de Partij van de Ar beid. studentengeneraties en lakenkoop- lieden dogr de stad. Het avondfeest op het Schuttersveld waar de ker- misspullen ieder jaar voor een dag staan opgesteld, werd besloten met een groots vuurwerk.- Ook het garnizoen nam qgn de feesten deel met een mars door de stad waaraan leger, marine en de luchtstrijdkrachten deelnamen. De Koninklijke Militaire Kapel en de Marinierskapel waren, ook van de partij. En zo behoort dan ook dit festijn weer tot het verleden. Laat in de nacht rolden de treinen en 'trams door de inmiddels weergekeerde stilte om de duizenden feestgangers af te voeren en de Leidenaar gaat weer sparen, voor de volgende drie October. Volgens het te Batavia verschij nende „Dagblad" van Vrijdag zal op 12 October de Rondetafelconfe rentie van vertegenwoordigers van West-Java in Bandoeng beginnen. Op deze conferentie zal o.m. aan dacht besteed worden aan de vraag of West-Java een afzonder lijk gebiedsdeel zal vormen, hetzij geheel zelfstandig in federaal ver band of deel uitmakend van een groter staatkundig geheel, aldus het „Dagblad". Op de Rondetafelconferentie zul len zijn vertegenwoordigd: Kra- wang, Buitenzorg, Soekaboemi, Tjiandjoer, Bandoeng, Soemedang, Garoet, T'asikmalaja, Tjiamis, Che- ribon, Koeningan, Indramajoe, Tji- tjalengka, terwijl ook wellicht van Bantam enige vertegenwoordigers aanwezig zullen zijn. Drie Hongaarse partijen hebben in peities aan het kiesgerechtshof verzocht om de jongste Hongaar se verkiezingen ongeldig te ver klaren. Het zijn de sociaal-demo cratische partij, de rechtse onaf hankelijke partij van Pfeiffer en de rechtse partij v.an Barankovic. Volgens deze partijen hebben zich tijdens de verkiezingen en stem mingen onrechtmatigheden voor gedaan. „Mijn informatiereis in Europa heeft mij niet van gedachten doen veranderen. Ik heb nergens teke nen van grote nool gezien en heb nog geen ondervoede mensen ont moet," aldus John Taber, voorzit ter van de financiële commissie van het Huis van Afgevaardigden der V. S. tijdens een persconfe rentie te Berlijn. „Ik geloof niet. dat de volken van Europa in het algemeen de zakaen even ernstig beschouwen als zij zouden moeten doep. Wij Amerikanen werken een beetje harder dan de anderen. Eu ropa moet begrijpen, dat Amerika alle krachthen inspant en zich grote offers moet getroosten om de noodlijdende volken te helpen." DE CHOLERA-EPIDEMIE Cairo ernstig bedreigd In de laatste 24 uur werden 53 cholera gevallen met dodelijken afloop gerapporteerd, aldus het Egyptische ministerie van Volks gezondheid. Verder werden 92 nieuwe positieve gevallen en 92 verdachte gevallen in dezelfde pe riode gemeld. Volgens de berich ten verbreidt zich de epidemie en wordt Cairo ernstig bedreigd. Egypte heeft aan Amerika om le vering van een millioen eenheden vaccine gevraagd. 23 NOVEMBER Nieuw model bonkaarten De thans in gelwuik zijnde bon- c kaarten voor voedingsmiddelen hebben aanleiding gegeven tot de klacht, dat deze niet voldoende overzichtelijk zijn. Op deze bon kaarten zijn de bonnen „Diversen", „Reserve", „Brood", „Vlees", „Bo ter" en „Melk" ten dele voorzien van dezelfde nnmmers. Het is ge bleken, dat dit tot vergissingen aanleiding heeft gegeven. Teneinde aan de bezwaren tege moet te komen is thans een nieuw model bonkaart ontworpen, welke op 23 November, a.s. in gebruik zal worden genomen! Op deze kaart ko men bonnen „Algemeen", „Reserve", „Boter", „Vlees" eii „Melk" voor, welke voorzien zijn van een doorlo pende nummering. Voor verschillen de artikelen kan dus nimmer een bon met hetzelfde nummer worden aangewezen. In de provincies Noord- HoUand, Zuid-Holland en Utrecht is bovendien op deze kaart op de vlees- en melkbonnen de opdruk „West" aangebracht. Hierdoor is het, wanneer dit wen selijk zou blijken, mogelijk voor de bovengenoemde provincies bonnen voor deze artikelen aan te wijzen, welke in de rest van het land niet geldig zijn en omgekeerd. Of een zodanige maatregel zal wor den genomen staat nog niet vast. Regeringscrisis in Denemarken KOPENHAGEN, 4-10. Het Deen se parlement heeft Vrijdagavond een motie van wantrouwen tegen de minister-president, Knud Christensen, aanvaard. De motie was ingediend door de radicale partij, en werd aangenomen met 80 tegen 56 stemmen. De minister president zal nu de Koning toe stemming verzoeken fot ontbin ding van het parlement en het uitschrijven van nieuwe algemene verkiezingen. Te Washington is bekend ge maakt, dat de U.S. War Assets Administration aan de Nederland se regering een crediet heeft ver leend ten bedrage van 25.000.000 dollar, voor de aankoop van sur plus goederen, waarbij Nederland geen prioriteit zal genieten. De voorwaarden stemmen over een met de voorwaarden van de wederopbouw-leningen van de ex port-import bank. De interest van de lening welke binnen een jaar moet zün opgebruikt, bedraagt 3%. In beginsel zal iedere aankoop in 13 termijnen kunnen worden terug betaald, terwijl het totale bedrag in 15 jaar moet worden gerestitueerd. Naar A.F.P. verneemt is deze le ning de derde welke door de War Assets Administration is verleend. Twee andere credieten, ieder ten bedrage van 10.000.000 dollars wer den reeds eerder verleend aan Fin land en de Philippijnen. Be commissie der consuls seinde 1 October aan de Veiligheidsraad, dat zij haar onderzoek had voltooid, ofschoon de berichten van sommige militaire waarnemers nog niet wa ren binnengekomen. Het opstellen van het hoofdrap port, aldus het telegram, Is begon nen ey verwacht wordt, dat het over veertien dagen voltooid zal zijn. Ongeveer 400 ton wol en katoen verloren Vrijdagmiddag omstreeks half drie brak, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting brand uit in een der fabriekscomplexen van de N.V. Diddens en van Asten, voorheen „Spinnerij Nijverdal" te Helmond. Het vuur greep snel om zich heen en al spoedig stonden de fabrieks- brandweren van Diddens en van Asten en Raymakers, de Helmondse vaste kern en de vrijwillige brand weer geheel machtelocs. Vrij spoe dig kwamen ook de Eindhovense collega's ter assistentie. Een fantas tisch hoge rookkolom hing over de complexen. Toen men omstreeks vier uur het vuur in de totaal uit gebrande loods meester was, bleek een tweede complex' vlam gevat te hebben en ook dit brandde in en kele uren volledig uit. Er bevond ïich ongeveer 400 ton wol en ka toen grondstoffen voor de spinnerij, bestaande uit balen katoen en wol', in de nu uitgebrande complexen. Ofschoon de schade nog moeilijk is vast te stellen beloopt zij naar schatting enige honderdduizenden guldens. Zij wordt door verzekering gedekt. Als onmiddelijke Amerikaanse hulp Te Washington is hekend ge worden, dat het departement van buitenlandse zaken der V.S. de komende veertien dageji een plan zal ontwerpen om Frankrijk on middellijk te helpen met 50.000.000 dollars. Voorts heeft President Truman een kabinetszitting van1 een uur bij gewoond, waarbij plannen voor de hulp aan Europa op het gebied van voeding enz. zijn besproken. Het is nog niet bekend, waar de fondsen voor de onmiddejjijke bij stand aan Frankrijk vandaan moe ten komen, maar in departementale kringen meent men, dat de bestaan de toewijzingen aangesproken kun nen worden om te voorkomen, dat de verscheping van graan en kolen geheel ophoudt, iets, waarvoor^ de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, op 2 October ge waarschuwd heeft. De vijftig millioen dollar worden niet afgetrokken van de 93 mil lioen dollars, die Frankrijk ontvangt van het door de Duitsers geroofde goud. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week de navolgende verlie zen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: gene. Koninklijke Nederlandse Land macht: Sold. G. Lette uit Hengelo, ge sneuveld 29 Juli 1947 te Lamongan (na vermissing). Tijd Luitenant A. B. B. ter Braak uit Hengelo, ge sneuveld 22 September 1947 te Pa rakan. Luitenant-kolonel J. M. Koe man uit Amsterdam, gesneuveld op 22 September 1947 nabij Goeboeng. Sold. W. Martens uit Cuyk (N. Br.) gesneuveld 22 September 1947 om-, geving Soekaboemi. Sold. H. Kolk uit Kampen gesneuveld 23 Septem ber 1947 te Batoe. Sold. A. C. M. H. Teurlings uit Tilburg, gesneuveld 23 September 1947 te Loeboekpa- roeh. Sold. F. J. Verheyden uit Boxtel, gesneuveld September 1947 te Kalang-Goengan. 2de Luitenant G. Bakker uit Zeist, gesneuveld 25 September 1947 nabij Tandjoeng Poera. Sold. H. Botterman uit Am sterdam, gesneuveld 25 September 1947 te Tjilongol. Sold. J. C. Oosten rijk afkomstig uit Doorn, gesneu veld 25 September 1947 te Hentger- krachtencentrale. Kapitein J. W. F. ter Peljcwijk uit Utrecht, gesneu veld 25 Septemtjpr 1947 bij Tjisalak. Soldaat Brakers uit Errtmen, ge sneuveld 26 September 1947 te Ma- lang. Sold. 1ste kl. H. J. Numan uit Beverwijk, gesneuveld 26 Septem ber 1947 bij Brastagi. Sold. I. Cats- man uit Schiedam, gesneuveld 28 September 1947 ten Zuiden van Sa- latiga. Sold. 1ste kl. C. G. van der Gaag. uit Berkel en Rodenrijs, ge sneuveld 28 September 1947 ten Zuiden van Salatiga. Sold. G. Zentveld uit Egmond aan Zee, gesneuveld 28 September ten Zuiden van Salatiga. Sold. H. Vige uit Haarlem, ge sneuveld 29 September 1947 te Gé- roet. Koninklijk Nedorlandchs-lndisch Leger: Soendanees sold. 2de kl. Rol. Ti- morees sold. 1ste kl. inf. L. Meloek. Timorees sold. 1ste kl. Inf. Wake Wowa. Jav. mil. sold. Samin Bin Kain. Res. Kap. Staf A Divisie C. J. J. M. Emons, afkomstig uit Utrecht, gesneuveld 29 September 1947 op weg van Poerwodadi naar Nongkod- jadjar. Mevrouw Churchill zal haar man vertegenwoordigen bij de doopplechtigheid van H.K.H. Prinses Marijke op Donderdag a.s. in de Domkerk te Utrecht. De AANKONDIGING, dat H. M. de Koningin, met het oog op haar gezondheid, tijdelijk de uit oefening van het Koriinklijk Gezag neerlegt en H.K.H. Prinses Juliana als Regentes van het Koninkrijk zal optreden, vraagt onze aandacht voor de wijze, waarop de Grondwet het Regentschap heeft geregeld. De Grondwet kent sinds 1922 drie gevallen, waarin het Koninklijk Ge zag wordt waargenomen door een Regent. le. Gedurende de minderjarigheid van de Koning,- waarbij moet worden opgemerkt, dat de Ko ning, volgens de Grondwet, reeds op achttienjarige leeftijd meerderjarig is. 2e. Wanneer de Koning buiten staat geraakt de Regering waar te nemen. 3e. Ingeval de Koning, krachtens een wet, waarvan het ontwerp door hem is voorgedragen, tij delijk de uitoefening van het Koninklijk Gezag heeft neergelegd. De regeling van de waarneming in de twee eerste gevallen bestaat re.eds sinds de Grondwet van 1814. Hét derde geval van Regentschap is bij de Grondwetsherziening van 1922 ingevoegd. Hierbij werd ge dacht aan de mogelijkheid, dat de Koning, om een reis naar wat toen nog genoemd werden de koloniën, te kunnen maken, of om gezond heidsredenen, tijdelijk de uitoefe ning van het Koninklijk Gezag moet neerleggen. Wanneer men het tweede en der de geval, waarbij een Regent wordt benoemd, zoals wij die hierboven in het kort aangeven, met elkaar vergelijkt, dan schijnt het, dat er tussen die twee gevallen geen of slechts weinig verschil bestaat. Toch kent de Grondwet twee be langrijke verschillen. In het tweede geval, dus wanneer de Koning buiten staat geraakt, is de Regering waar te nemen, geven de Ministers, wanneer zij in rade verenigd, oordelen, dat dit geval aanwezig is, hiervan kennis aan de Raad van State, met uitnodiging binnen een bepaalde termijn advies uit te brengen. Blijven de ministers, na afloop van die termijn, bij hun oordeel, dan roepen zij de Staten- Generaal in verenigde vergadering bijeen, om hun verslag te doen. Zijn ook de Staten-Generaalvan oordeel, dat de Koning buiten staat is de Regering waar te nemen, dan verklaren zij dit bij besluit, dat. op last van de voorzitter wordt afge kondigd. Het eerste verschil nu is, dat in het tweede geval de Koning bij be sluit van de Staten-Ge neraal buiten staat wordt ver klaard, de Regering waar te nemen, terwijl in het derde geval de Ko ning de uitoefening van het Ko ninklijk Gezag neerlegt krach tens een wet (dus in samen werking van Koning en Staten- Generaal) waarvan het ontwerp döor de Koning is voorge dragen. Initiatief van de Tweede Kamer is dus in het derde geval volkomen uitgesloten. Het tweede verschil is, dat wan neer de Staten-Generaal verklaard hebben van oordeel te zijn, dat de Koning buiten staat is de Regering waar te nemen, de Prins van Oranje of de dochter des Konings, die de vermoedelijke erfgename is van de Kroon, wanneer zij achttien jaar zijn, va n rechtswege Re gent zijn. In het derde geval is dat niet zo, maar moet de Regent, bij de door de Koning voorgestelde wet, worden benoemd. In het onderhavige geval wordt, zoaols uit de aankondiging blijkt, het derde geval toegepast. Bij de verenigde vergadering van de Sta ten-Generaal zal n.l. een wetsont werp worden ingediend, waarbij de gelegenheid wordt geopend, dat H. M. de Koningin de uitoefening van het Koninklijk Gezag tijdelijk neerlegt en waarbij Prinses Juliana als Regentes wordt voorgedragen. Dit is de eerste maal, dat het derde geval is voorgekomen. Het tweede geval, dus waarbij de Sta ten-Generaal besluiten, dat de Ko ning niet in staat is het Regerings- gezag uit te oefenen, heeft zich tweemaal voorgedaan. Onder de t regering van Koning Willem III, n.l. op 2 April 1889 en op 28 Octo ber 1890, werd door de Verenigde Vergadering der Staten-Generaal een desbetreffend besluit genomen. Nog zij vermeld, dat de Regentes het Koninklijk Gezag volledig uit oefent. De Regentes oefent het ge^" zag uit als een eigen, zelfstandige functie en is niet verantwoordelijk aan de Koningin. Tussen Koningin en Regentes bestaat geen man daatsverhouding. Moge het neerleggen van de uit oefening van het Koninklijk Gezag door Hare Majesteit de Koningin, naar de woorden der Grondwet,' inderdaad van tijdelijke aard zijn. M. P. JANSSEN. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1