Communisten van negen Europese landen besluiten samen te werken HERSTEL DER KOMINTERN IN UITGEBREIDERE VORM r Sombere rede van de Gaulle voor een half millioen Fransen Hef Saargebied fer stembus ich r met een iiliShave" v. -CONCERTEN en zilversmid Egmond-Binnen 3 attracties o.a. ;er szellig winter ANSSEIZOEN J nk in Optiek vries n.v. Voor Alkmaar en omgeving Publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie Moskou organiseert het rode front Geheime conferentie te Warschau tegen imperialisme en kapitalisme Internationaal inlichtingenbureau te Belgrado opgericht Oorlogsverklaring aan de Ver. Staten Engelse communisten zijn verrast De reactie op het besluit van Warschau Communisten in Frankrijk en Italië verliezen hun laatste restje onafhankelijkheid THANS DE „VIJFDE COLONNE VAN MOSKOU J Rode opmars in Mandsjoerije Frankrijk aan de rand van de afgrond ontacf,dan uw asseerd met de xtrische droog- Daard vliegt era£ J LAND - EINDHOVEN ;n voor St. Nicol. vroeg- aand October. In deze opnamen geopend: Dins- !s en Vrijdags van 115 jr. Gezinsfcto's bij voor- 1 ARPAD MOLDOVAN, Telefoon K 2261—274. - ALKMAAR rie i, te geven op: g 7 November, Maandag 16 Januari, Vrijdag 13 irt 1948. W en KEES HARTVELT [erman Krebbers, viool, i Theo v. d. Pas, piano, icerten: f 10,80 bel. inb. belasting inbegrepen 0 00 uur aanvangen, eken bij de Muziekhan- t 22 te Alkmaar, tel. 2853 18, Telefoon 3505 R.K. kerk, Telef. 4320 waar U al jaren rouwen koopt Alkmaar .uchtschommel, Zweef- slen, Cakewalk. Schiet- >ort, Hoofd van Jut en attracties. Vrjj entrée. "N ober macs 1.— De beste bril is die welke precies goed is; beter kan niet! Eigen volledig atelier en reparatieinrichting ALKMAAR LUTTIK OUDORP 58 HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 ppr kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 e. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel MAANDAG 6 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11346 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HOE STAAT het met de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie? Dat is een vraag, die de laatste tijd ook in land- en tuïnbouwkringen wordt opgeworpen, in verband met de in de agrarische sector hangende moeilijkheden. Het is ook de korte samenvatting van de opmerking, welke Zaterdag op het kringappèl van de K.V.P. in Alkmaar, na de rede van prof. Romme, gemaakt werd door een der afgevaardigden uit de Langedijk, de heer Weel van Noord-Scharwoude. Prof. Romme heeft die vraag om standig beantwoord. Men weet en hij herinnerde er aan dat er een ontwerp tot regeling van be drijfschappen geweest is van minis ter Vos. Dit ontwerp stond ons niet aan. De K.V.P. kon er zich niet mee verenigen. Het vertoonde neigingen van staatssocialistische aard. Na de verkiezingen is minister dr. Huys- mans aan Economische Zaken ge komen en hij heeft een andere kijk op dit probleem. Hij heeft, zo deelde prof. Romme mede, richtlijnen voor een nieuw ontwerp van deze be langrijke aangelegenheid vastgesteld en met die richtlijnen heeft de mi nisterraad van het kabinet-Beel zich verenigd. Toen is er een commissie benoemd, bestaande uit vertegen woordigers van de overheid en van het bedrijfsleven, onder voorzitter schap van prof. dr. v. d. Ven. Die commissie is doende een ontwerp langs de gegeven richtlijnen uit te werken. Nu had de heer Weel Ook ge vraagd. of er dit jaar nog iets van deze in onze kring sterk-levende zaak zou komen. En hij bedoelde natuurlijk dit, pas begonnen, parle mentaire jaar. Prof. Romme zeide van mening te zijn, dat de ver wachting gewettigd was, dat er inderdaad dit parlementaire jaar nog iets van zou komen. En de Katholieke Fractie zou niet nalaten, er bij de betrokken minister op aan te dringen, met zoveel mogelijk kracht, dat de grootst-mogelijke spoed zal worden betracht. Dat ziet er dus bevredigend uit. Het is inderdaad, wat nu speciaal het verlangen naar gezonde bedrijfs- ordening in de land- en tuinbouw betreft, zo gesteld, dat de eigen maatschappelijke organisatie der bedrijfsgenoten ver gevorderd is in de Stichting voor de Landbouw. Het is misschien, voor het te volgen tempo, een- nadeel, dat het verlenen van publiekrechtelijke bevoegdheid In deze sector nu mede afhankelijk is van de inzichten van de minister, die over deze dingen wel een beetje anders denkt dan zijn collega Huys- mans, hoewel het feit, dat er alge mene ricfitlijnen zijn gegeven, die in het kabinet zijn aanvaard, tot enige gerustheid kan stemmen. De behandeling van de interpel latie-Vondeling, met haar veelheid van technische en financiële details, heeft wel duidelijk geleerd, dat het hier gaat om een materie, die nau welijks meer in de Volksvertegen woordiging geacht kan worden thuis te behoren. Is dit, gelet op de drin gende problemen, die in de land en tuinbouw aan de orde zijn, een reden om, in het bijzonder op dit terrein, spoed te betrachten met de regeling van de bedrijfsorganisatie, de vraag kan ook worden gesteld, of aan de Stichting van de Land bouw niet nu reeds de publiekrech telijke bevoegdheid kan worden ge geven, in afwachting van de „raam wet", welke blijkbaar uit de arbeid van de commissie-v. d. Ven te voor schijn zal komen. Waarbij dan nog komt, dat de land- en tuinbouw ook morgei ten onrechte- bij handel en industrie ook op dit punt ten achter staat, omdat de nog steeds in die sectoren werkende bedrijfs organisaties van het systeem-Wol- tersom, in de bezettingstijd tot stand gekomen zijn, terwijl de land- en tuinbouw in grote meerderheid met de overheidsorganisatie, de Land stand, weigerde mee te werken! Volgende UNO- vergadering in Geneve? Fjankrijk en de Sovjet-Unie heb ben in de commissie voor de begro ting der V. N. hun steun verleend aan een voorstel van de Zweedse af gevaardigde Gunnar Hagglof om de mogelijkheid te overwegen, de vol gende algemene vergadering der V. N. te Genève te houden. Volgens Hagglof wijst de ervaring uit, dat de kosten van een vergadering in Genève aanzienlijk minder zijn dan te New York. ^ONDAGMORGEN is een gemeenschappelijke ver klaring gepubliceerd van de communistische par tijen van joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Polen, de Sovjet-Unie,' Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Italië als besluit van een geheime conferentie, die in September te Warschau ingehouden. In deze verkla ring wordt gezegd, dat na de oorlog een nieuwe rang schikking van de fundamentele politieke krachten is waar te nemen. Aan de ene zijde staat de politiek der Sovjet-Unie en de andere democratische landen en aan de andere zijde de pojitiek der Ver. Staten en Engeland. Tegen de imperialistische ^jannen Van de Ver. Staten om de wereld te beheersen zo gaat de verklaring verder moet het anti-imperialistische kamp zich verenigen. Uitwisseling van ervaringen en coördinatie van alle activiteit der communistische partijen is daar om nodig. Hiertoe zal een'bureau worden ingesteld, dat te Belgrado zijn zetel zal hebben. Aangezien de Sowjet-Unie en de nieuwe democratieën een obstakel voor de verwerkelij king van de imperialistische plannen, om de wereld te be heersen, zijn geworden, is er een kruistocht tegen hen georgani seerd, welke vergezeld gaat van bedreigingen met een nieuwe oorlog. Het Plan-Marshall is slechts het Europese facet van de politiek van expansie, die de V.S. in. alle delen der wereld nastreven. Het te Belgrado door de com munistische partijen van 9 Euro pese landen (Joego-Slavië, Bul garije, Roemenië, Polen, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Tsje cho-Slowakije, Italië en Hqnga- rije) opgerichte inlichtingenbu reau1 is de eerste internationale organisatie sedert de ontbinding van de Communistische Interna» tionale in Juni 1943.' Van elk land hebben twee afgevaardig den zitting. Wjiar nodig zal de activiteit der verschillende com munistische partijen worden ge coördineerd op basis van weder zijds goedvinden. Voorlopig zal elke veertien dagen een commu niqué in het Frans en Russisch worden uitgegeven. In de resolutie, die op de Sep- tember-conferentie in Polen is aangenomen, wordt verklaard, dat de vestiging van een inlich tingenbureau noodzakelijk is om tegemoet te komen aan de be- hoeftfen der communistische par tijen onder de gecompliceerde na-oorlogse omstandigheden. De ervaring had geleerd, dat ge brek aan direct contact schade lijk en verkeerd is. Er is geen aanwijzing, dat het lidmaatschap van het bureau ook zal worden aangeboden aan de niet op de Poolse conferentie vertegenwoordigde landen. Het communistische partij blad Prawda meldt, dat men op de in Polen gehouden conferen tie heeft aangedrongen op mo bilisatie van alle democratische krachten in Europa tegen het imperialisme en kapitalisme. Naast de onlusten is de Pensjaab geteisterd door een geweldige overstroming. Een luchtfoto van de catastrophale gevolgen in Delhi. (Ass. Press P.) Volgens een aangenomen reso lutie neemt de crisis, waarin zich het kapitalisme bevindt, voortdurend in omvang toe, ter wijl de kracht van socialisme en democratie steeds groter wordt. Het Plan-Marshall wordt slechts het Europese dejsl van een alge meen expansie-plan genoemd, dat door de Ver. Staten wordt uitgevoerd. Aanval op de socialisten Een bijzondere plaats in het imperialistische „arsenaal" ne men de socialisten van de rech tervleugel in, aldus de resolutie. Ramadier en Blum in Frankrijk, Attlee en Bevin in Engeland, Schumacher in Duitsland, Ren-, ner in Oostenrijk en Saragat in' Italië worden beschuldigd van „verraderlijk leiderschap", en onderworpenheid aan het Ame rikaanse imperialisme. Volgens de resolutie moeten de commu nistische partijen zi^h eensge zind verzetten tegen de plannen voor imperialistische agressig^op elk gebied: politiek, economisch en ideologisch. 9 De namen der deelnemers Te Belgrado is een lijst gepu bliceerd van de communistische leiders, die aan de conferentie te Warschau hebben deelgenomen. De conferentie werd onder de strengste geheimhouding gehou den én geen van de aanwezige communistische leiders werden in het openbaar te Warschau ge zien. Tot de aanwezigen behoor den: kolonel-generaal Zhdanof, lid van de Opperste Sowjet ,en Malenkof, plaatsvervangend voorzitter van de Sowjetrussi- sche ministerraad. Kardelj, vice minister-presi dent van Joego-Slavië, Tsjer- venkof, voorzitter van het Va-- derlands Front in Bulgarije, Anna Pauker (Roemenië), Far- kas en Revaj (Hongarije), Go- molka, vice minister-president van Polen, Duclos, vice voorzit ter van de Franse Nationale Vergadering, Luigi Longo (Ita lië), Slanksi, algempen secreta ris van de communistische partij in Tsjecho-Slowakije. Amerikaanse regeringsfunctio narissen te Washington noemen het besluit van de conferentie van Moskou een bewijs van Moskou's vastbeslotenheid om een algehele actie tegen de V. S, haar buiten landse politiek en haar leiders op touw te zetten om controle in W.- Europa en vermoedelijk in andere strategische gebieden van de we reld uit te oefenen. Dit is prac- tisch een politieke oorlogsverkla ring aan de V.S. en bijna het tr.effendste 'bewijs van de voort gezette arbeid van de internatio nale communistische beweging, die de Russen sinds de jaren voor de oorlog hebben opgezet, aldus deze functionarissen. Het nieuws omtrent het op dé conferentie in Polen genomen be sluit tot oprichting van een in ternationale organisatie van com munistische partijen te Belgrado kwam voor de communistische partij in Engeland als een volko men verrassing, aldus een woord voerder van die partij. De woord voerder wilde geen verder com mentaar op de beslissing geven, alvorens nauwkeuriger inlichtin gen beschikbaar waren. Zijn per soonlijke mening was echter, dat het voor de partij waarschijnlijk het grootste nieuws sedert de ont binding van de internationale in 1943 was. Sjahrir lid van de Republikeinse delegatie Volgens Antara heeft het republi keinse kabinet Sjahrir benoemd tot lid van de republikeinse delegatie, welke wordt gevormd voor de toe komstige besprekingen met de Ne derlanders onder toezicht van de Commissie van Drie. De „Willem Barendsz" weer uitgevaren Ten tweede male is de Willem Barendsz ter walvisvangst uit gevaren. De Willem Barendsz verlaat de Amsterdamse hat^n voor de reis naar het Zuid- Poolgebied. (Anefo P.) -// Over het te Warschau door de communisten genomen besluit verklaarde Crossman, het „links" Labourlid, leider van de histori sche opstand der „Labour-rebel- len" tegen de buitenlandse poli tiek van Engeland: „Mijns inziens bevestigj deze nieuwe gebeurtenis hetgeen enigen van ons reeds lang vermoed hebben, namelijk, dat de door Moskou in het bijzonder aan de communistische partij in Frankrijk en Italië verleende on afhankelijkheid onbevredigend is gebleken. Van de kant van de partij in Frankrijk en Italië uit bekeken zal dit zeer veel moei lijkbeden meebrengen. Lord van Sittart, voorheen de voornaamste diplomatieke adviseur der Engelse regering: „Het ziet er uit als een officieel herstel van de Komiijtern in uitgebreidere vorm. Er is geen reden voor verbazing, omdat geen verstandig mens ooit- geloofd kan hebben, dat de Komin tern werkelijk ontbonden was". Majoor Denis Healy, internatio naal secretaris van de Engelse La- bourpartij: „De waarschijnlijkste gevolgtrekking lijkt, dat het het eind van de vrijheid van optreden der communistische partij in Frank rijk en I^lië betekent. Deze zal in die landen door de internationale communistische beweging "waar schijnlijk eerder worden behandeld als een vijfde colonne in het wes telijke blok dan als potentiële rege ringspartij van het eigen land". I Frankrijk In Franse politieke kringen ziet men de vestiging van een nieuwe Europese communistische interna tionale in de vorm van een inlich tingenbureau als een voorloper van een nieuwe Sowjet-Russische poli tiek inzake de betrekkingen met het Westen en in het bijzonder met Frankrijk en Italië. Vertegenwoor digers van andere dan de commu nistische partij zien in deze. nieuw ste ontwikkeling bovenal eën weer spiegeling van de vrees van het Kremlin, dat de Sowjet-Unie zich na de Novembervergadering van de Grote Vier meer geïsoleerd zal vinden en ten tweede een bewijs, dat het Kremlin van oordeel is, dat de communistische partij in Frank rijk en Italië de Sowjet-Russische politiek beter kan dienen door in haar land voorbereidingen te tref fen voor een heviger oppositie dan door te trachten deel te nemen aan coalitieregeringen en dientengevolge de communistische zijde van haar propaganda iets minder te moeten accentueren. Sowjet-Unie Welingelichte waarnemers te Moskou zijn van mening, dat de bekendmaking van de nieuwe inter nationale communistsiche coördina tie te Belgrado de belangrijkste communistische politieke ontwik keling sinds het ontbinden van de Komintern in 1943 is. Volgens deze waarnemers komt het neer op een oorlogsverklaring aan de imperia listische en expansionele krachten, die In de V.S. geconcentreerd zijn. Het betekent een uitslaan van de communistische grijparmen over de gehele wereld. Polen Volgens „Glos Ludu", het blad van de Poolse communistische par tij. betekent de conferentie te War schau het begin van een nieuwe periode voor de marxistische be weging. Engeland Reuter's correspondent te Londen herinnert er aan. dat de commu nisten in Frankrijk, België en Italië de laatste tijd binnen enkele weken uit de coalitieregeringen zijn ge treden en stuk voor stuk orders hebben uitgevaardigd voor onafhan kelijke actie in vakverenigingen en fabrieken en voor open aanvallen op rechtse socialisten en vakver enigingsleiders. In Engeland waren de communisten van een voorwaar delijke ondersteuning der Labour- regering reeds overgegaan tot een onvoorwaardelijke aanval. In Frank rijk had de communistische partij reeds verklaard, dat haar leden tot waar Stalinisme zullen worden op gevoed. In Polen, Hongarije en Tsjecho-Slowakije faalden de com munisten de instemming der socia listen voor fusie der partijen te verkrijgen. Reuter's correspondent te Lon den wijst op de opmerkelijk lange lijst van landen, waar de com munistische partij tot nog toe niet bjj de nieuwe organisatie is aan gesloten. Tot deze landen beho ren Scandinavië, Nederland, Duits land, Oostenrijk, Zwitserland, Griekenland en Engeland. Volgens de correspondent zijn dit landen, waar deze partij geen redelijke kans heeft om met revolutionaire middelen aan de macht te komen. Hitler nog in leven? De voormalige Duitse piloot Peter Baumgart, die als Duits krijgsgevan gene verdacht van oor logsmisdaden door de ge allieerden aan Polen is uitgeleverd, heeft weer een nieuw verhaal toege voegd aan de vele be staande over mogelijk in l' ven zijn van Hitier. Baumgart heeft te Warschau beweerd, dat hij Hitier en Eva Braun 26 April 1945, enkele da gen voor de datum, waar op men acht dat zij zelf moord hebben gepleegd, van Berlijn naar Dene marken heeft gevlogen. Spanje, Patagonië, Eire en Liechtenstein behoren tot de plaatsen, waar men beweert Hitler in levende lijve te hebben aan schouwd. Volgens een hardnekkig gerucht is hij met Eva Braun per on derzeeboot naar Argenti nië gebracht. De communistische troepen zijn er in geslaagd de verbindingen te verbreken tussen Tsjang Tsjoeng, Szepangkai en Moekden, ajjlus wordt (zo zegt Agence France Presse) uit communistische bron gemeld en in grote lijnen beves tigd door het persbureau der Cen trale Chinese regering Cent al News. De communistische radio maakt melding van de verovering van het spoorwegknoopunt Tasjikiac op de lijn MoekdenDairen, 20 km. van Jingkoe. Dit offensief dreigt 250 duizenl man Mandsjoerijse rege ringstroepen van hun ravitaiile- ringsbasis af te snijden. Richard Strauss naar Engeland De beroemde 83-jarige Oostenrijk se componist Richard Strauss is uit Genève per vliegtuig in Londen ge arriveerd. Tijdens zijn verblijf in Engeland zal hij twee concerten di rigeren. Strauss zou de laatste tijd in geldnood verkeerd hebben en naar hij zeide, hoopte hij een be drag van 3.000 pond sterling, dat men hem nog schuldig zou zijn, te ontvangen. Generaal de Gaulle heefi Zondag in de renbaan van Vincennes, aan de Oostelijke rand van Parijs, voor naar schatting een half millioen mensen, een rede gehouden, waarin hij een somber beeld van Frankrijk heeft gegeven, dat siddert aan de rand van een financiële en sociale af grond. I-i zijn beschuldigin gen aan de communisten was de generaal nog duidelijker dan bij voorgaande gelegen heden. Alle wegen naar de renbaan waren de nacht van Zondag met spijkertjes be strooid en straatvegers moes ten aan het werk worden ge zet Frankrijk wordt van buitenaf be dreigd door de compacte massa van tweederde deel van Europa, onder rechtstreekse leiding van de Sow- jet-dictatuur, die voortdurend naar het Westen opdringt. De Gaulle noemde de communis ten altijd en in alles ondergeschikt aan de dictators van het Oosten. Er is geen vrije burger in de we reld, aldus de Gaulle, die het be sluit van de Ver. Staten niet toe juicht om hun macht te gebruiken als tegenwicht voor de ambities van de Sowjets. I Nadat hij had gewezen op de noodzakelijkheid van grondwets herziening en eensgezindheid, ver klaarde de generaal, dat Frankrijk boven zijn stand leeft en de uit gaven met ruim een derde moeten worden verminderd. Alle Fransen moeten zich verenigen om het land te bevrijden van de onvruchtbare greep der partijen. Zij moeten har der werken en de militaire lands verdediging weer opbouwen. Frankrijk produceert niet vol doende, omdat zijn activiteit wordt geremd door de te grote overheids- Anri-Katholieke maat regelen in Joego-Slayië Van 1 October af hebben de Joego Slavische autoriteiten de verblijfs vergunning van Mgr. Slbert J. Murphy, hoofd van de missie voor katholieke hulpverlening ingetrok ken. Gedurende acht maanden be steedde deze missie 385.000 dollars aan goederen en culturele lectuur. Men had het plan het bedrag dezer hulpverlening tot 'twee millioen op te voeren. In katholieke kringen hoopt men dat het besluit alsnog zal worden ingetrokken'en de missie in de gelegenheid zal worden gesteld haar liefdadig werk voort te zetten. Joodse immigranten naar Cyprus De Engelse transportschepen „Em pire Rest" en „Empire Comfort" zijn met meer dan 700 illegale immi granten van de „Paducah" en de „Medina Ivrit" van Haifa naar Cy prus vertrokken. Het derde schip de „Snowden Smith" zal de overige op varenden van de „Medina Ivrit" vervoeren. Benoemingen in het Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar- lepi heeft benoemd tot: Pastoor te Rotterdam (O. L. Vr. O. O.) de Hoogeerw. Heer Deken J.'H. Niekel; tot Deservitor te Rotterdam (H. Laur.) de Weleerw. Heer Pater J. H. van Gassel C.ss.R); tot Kapelaan te 's Gravenhage (H. Jac.) de Wel eerw. Heer Dr. G. Neefjes; te Am sterdam (H. Agnes) de IWeleerw. Heer H. J. van Nobelen; te Volen- dam de Weleerw. Heer L. L. Pas; te Bovenkarspel de Weleerw. Heer F. L. Kok; te pioemendaal de Wel eerw. Heer P. de Groot; te Dord recht (H. Bon.) de Weleerw. Heer H. H. Groeneveld; te Delft (H. Sacr.) de Weleerw. Heer C. M. Schuttelaar; te Heemstede (O. L. Vr. Hem.) de Weleerw. Heer P. Remijn; te Oudorp de Weleerw. Heer J. L. van Kesteren en te Nootdorp de Wel eerw. Heer N. Bijnsdorp, die Kape laan was te OosterblokX«. bemoeiing. De weg moet worden opengesteld voor vrijheid en initia tief in plaats van voor distributie van steenkool, bro^od, melk,' suiker .en vetten. De arbeid moet een na tionale plicht worden. De arbeids kracht moet van hogerhand worden versterkt door inschakeling van onze gehele jeugd, in het bijzonder bij landbouw en wederopbouw. De wanorde in Frankrijk heeft geleid tot een Geweldige verspil ling, zedenvervar en een atmosfeer van onverschilligheid, die ons aan onszelf doet twijfelen en ons in de ogen van buitenlanders verlaagt, zo ging de Gaulle voort. Het enige middel daartegen is de vestiging van een nieuw gezag, dat onpartij dig is en de wet zonder zwakheid toepast. De gemeenteraadsverkie zingen, zo besloot de generaal, ge ven het volk een kans te laten zien, dat het weet waarom het gaat. Ik ben er van overtuigd, dat Frank rijk tenslotte de juiste weg zal kie zen, maar laat het niet te lang wachten, want alles gaat snel in deze eeuw. Het gejuich na het einde van zijn rede onderbrak de Gaulle met de volgende woorden: „Fransen, wij zijn hier met een half millioen men sen en voor de eerste maal zullen wij met enkele honderdduizenden de Marseillaise zingen". Daarop zet ten allen dit volkslied in. Winst voor de Christelijke Volkspartij De bevolking van. het Saarge bied is Zondag ter stembus ge weest. De partijen, die de econo mische Unie met Frankrijk steu nen, te weten de Christelijke Volkspartij, de sociaal-democra ten en de democratische partij, hebben het overgrote deel der stemmen ontvangen. 90 a 95 pet. der kiezers bracht hun stem uit, doch er is een aan zienlijk aantal niet-geldige stem men uitgebracht. De communisten gingen, vergeleken met de gemeen teraadsverkiezingen van 1946 ach teruit. De officieuze eindresultaten der verkiezingen zijn volgens het Duit se Persburau- in de Amerikaapse zone. deze: Christelijke Volkspartij 230062 stemmen; Sociaal-Democra ten 147225 stemmen; Communisten 37934 stemmen; Democraten 34253 stemmen. .De cijfers voor de ge meenteraadsverkiezingen in 1948 waren resp. 221005, 107952, 38717 en 9025 stemmen. Op grond van de voorlopige eind uitslagen zou de zetelverdeling van de wetgevende vergadering als volgt zijn: Christelijke Volkspartij 28 zetels; Sociaal-Democraten 17 ze tels; Democraten 3 zetels; Commu nisten 2 zetels. Van het totaal aantal geldige stemmen hebben de partijen de vol gende percentages ontvangen' (tus sen haakjes gevoegd het percentage bij de verkiezingen in 1946): Chr. Volkspartij 51.2 (50 Sociaal- Democraten 32.8% (26.1%); Com munisten 8% (9.1%). TURKSE OFFICIEREN NAAR AMERIKA Generaal Omurtak, chef van de Turkse generale staf, is Zondag aan het hoofd van een delegatie van 15 officieren van zijn staf per vliegtuig naar de V.S. vertrokken. Hij zal met Amerikaanse militaire autoriteiten besprekingen voeren over de Ameri kaanse hulp en het plan van Tru man tot beschikbaarstelling van oorlogsmateriaal. Op de terugweg zal generaal Omurtak op uitnodiging van de Britse generale staf een be- boek aan Engeland brengen. Treinongeluk bij Namen Te Virton bij Namen in België is Zaterdagmorgen een treinongeluk voorgevallen, waarbij zes personen om het leven kwamen en zes andere gewond werden, f 9

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1