Nieuw PRINS BERNHARD reikt onderscheidingen uit Wisjinsky tegen instelling van nieuwe Balkan-commissie r Atoomenergie Bezorgdheid te Lake Success over de communistische verklaring Kostprijzenkwestie op het tapijt Het Collegiaal Orgaan en het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen L' Voor Alkmaar en omgeving Vijf nieuwe Ridders Militaire Willemsorde „Griekenland en de reactionaire regeringen zijn de schuld van alles' Mislukte aanslag op Ramadier Verslechtering in de Amerikaans- Russische betrekkingen „De snip voor de regering en de strop voor de tuinder De Kath. Ambachts school in Uitgeest J Overdracht Koninklijk Gezag K.L.M. vliegt weer via Voor-lndië Belangrijke beslissin gen op komst LANDBOUW VRAAGSTUKKEN re- HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) DINSDAG 7 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11347 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Wisjinsky, de Sowjet-afgevaardigde, doet zijn stembiljet in de stembus tijdens de vergadering van de Verenigde Naties te New York, waar gestemd werd over India en de Sowjet Oekraine. De stemmen staakten, geen van beide landen kon genoeg stemmen bemachtigen om de vacante zetel te veroveren. Wisjinsky verklaarde Maandag in de politieke commissie der Ver. Naties, dat Griekenland de schuld is van alle moeilijkheden op de Balkan. Hij eiste het on middellijk terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Grieken land. Wisjinsky zeide, dat de Sowjet-afgevaardigden alle be langrijke documenten, welke be trekking hebben op het onder zoek door de Balkan-commissie, bestudeerd hebben en tot de con clusie gekomen zijn, dat de feiten de beschuldigingen aan het adres van Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië weerleggen. De schuld, aldus Wisjinsky, be rust naast Griekenland) bij de rege ringen, die de reactionaire en anti democratische krachten in Grieken land steunen en voordeel voor hun eigen expansionistisch streven trach- te te behalen. Wisjinsky sprak zich tegen de Amerikaanse resolutie uit, volgens welke een nieuwe commissie voor, de Balkan ingesteld moet worden. Hij zeide, dat een dergelijke com missie een nieuwe hinderpaal zpu betekenen bij de vestiging van de internationale vrede. Volgens Wisjinsky was de me thode, welke de commissie van onderzoek gevolgd heeft, niet ob jectief. De omstandigheden, waar onder de commissie haar onderzoek verricht heeft, maken het onmoge lijk een conclsuie te trekken op gezonde juridische grondslag. De zogenaamde Griekse kwestie gaat verder en is belangrijker dan de kwestie van de grensincidenten of zelfs de betrekkingen tussen Grie kenland en zijn noordelijke buur landen, aldus Wisjinsky. De Griekse kwestie is van groot politiek belang en geeft aanleiding tot problemen van wereldbelang. Aan het einde van zijn rede week Wisjinsky. van zijn geprepareerde tekst af toen hij, met betrekking tot het Amerikaanse compromis voorstel om de beschuldigingen te gen Joego-Slavië, Albanië en Bul garije te laten varen mits deze lan den zich bereid verklaarden samen te werken met de commissie van onderzoek, de Amerikaanse afge vaardigde Herschel Johnson toeriep: „U moet begrijpen, dat er heiliger dingen zijn dan dit soort koehan del". De Canadese afgevaardigde steun de de Amerikaanse resolutie met het daarop ingediende Franse amen dement, dat de schuldvraag elimi neert. Als de betrokken landen echter samenwerking met de com missie van onderzoek zouden wei geren, zou Canada de originele Amerikaanse resolutie steunen. De Australische afgevaardigde, Evatt, beschuldigde de Sowjet-Unie en de drie noordelijke buurlanden van Griekenland er van, dat zij gemene zaak maken tegen Grieken land. Hardop gedacht Jan Jobus is een eer zame burger en als zoda nig kan het eens voorko men dat hij zoals het de burger betaamt zijn oud tante in de grote stad gaat opzoeken. Jobus gebruikt dan het vehikel- bus en betaalt met een royaal ge baar zijn reis ad 32'1' cent plus 2l/' cent fooi. De hand, die dit keer het dubbeltje en kwartje ac cepteerde leken Jobus echter zeer tenger toe en verbaasd opkijkend ont moette hij twee grote meisjesogen met even meisjesachtige lokken omzoomd. Vast overtuigd dat hij een mannenbroek even tevoren gezien had peinsde Jobus dommelend en schommelend over de halfslachtigheid der wè- reld. Hij zeide, dat deze landen door middel van Griekenland trachten de politiek van Groot-Brittannië en Amerika te treffen en was van oor deel, dat de algemene vergadering de bevindingen van de speciale commissie moest ondersteunen of openlijk verwerpen. Zuid-Afrika, Uruguay en Neder land steunden de Amerikaanse re solutie. Dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse afgevaardigde, zeide, dat hij het Franse amendement zou hebben gesteund als Wisjinsky niet met zijn laatste verklaring over „koehandel" was gekomen. Hij be treurde dat gezegde, omdat daaruit blijkt, dat de Sowjet-delegatie geen oplossing wenst, die op enigerlei wijzp tot een compromis zou kun nen leiden. De vergadering werd daarop tot Dinsdag verdaagd. Maandagmorgen vroeg is in de tuin bij het huis van de Franse premier, Ramadier, te Decazeville een mijn geworpen. Er waren geen slachtoffers te betreuren en er werd geen schade aangericht. De premier, die tevens burge meester van Decazeville is, had de Zondag in zijn geboortestad door gebracht, in het kader van een ver kiezingcampagne, maar was ver scheidene uren, voor de mijn kort na middernacht ontplofte, naar Pa rijs vertrokken. De dader is nog niet bekend. De Franse bladen publiceren deze ge beurtenis met grote koppen, maar het bureau van de premier te Pa rijs deelt mede, dat het incident in de pers zeer werd overdreven en geen politieke betekenis heeft. Gedurende ruim een uur heeft Z.K.H. Prins Bernhard Maandag morgen in de imposante Burger zaal van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam onder scheidingen uitgereikt aan leden en voormalige leden van land macht, marine, koopvaardij en Koninklijk Ned.-Indisch leger, voor daden van dapperheid ver richt in de jaren 1940 t.m. 1945. Toen de Prins om kwart over elf het Paleis betrad waren in de Bur gerzaal reeds vele militaire en bur gerlijke autoriteiten verzameld, o.w. de Minister van Oorlog A. H. J. L. Fievez, Lt.-Adm. C. E. L. Hel- frich, Lt.-Gen. M. H. J. Kruis, Ge neraal H. G. Winkelman, Schout bij Nacht N. A. Rost van Tonnin gen, Vice-Admiraal L. J. Quant, Lt. ter Zee le kl. H. A. W. Goossms, Lt.-Gen. H. Koot en de Comman dant van de territoriale troepen Nederland, Generaal M. Tans. Vijf militairen werden tot Ridder geslagen, t.w. Luit. ter Zee le kl. J. F. van Duim, Kapitein der Ma riniers A. F. van Velsen, korporaal der mariniers oorlogsvrijwilliger A. Hoeben, Res.-Luit. Kolonel der Infanterie H. Mulder en Res.-Luit. Kolonel der Infanterie C. F. Over- hoff. Na de openingsban, geblazen door een hoornblazer van de Kon Mil. Kapel, en de voorlezing van de daden, die tot de hoge onderschei ding hebben geleid, gaven na Prins Bernhard een aantal ridderdragers hun nieuwe kapittelgenoten de rid derslag. „Mannen, die het vaderland meer dan voorbeeldig hebben gediend", zeide Prins Bernhard en hij ver volgde: „Ik zeg trots op u te zijn. Ons volk kan uw daden als voor beeld nemen. Ik doe een beroep op u, dat u in de nog steeds moeilijke tijden voor óns een voorbeeld zult willen blijven. Hierna decoreerde de Prins de ongeveer honderdvijftig overigen, hen persoonlijk de eretekenen uit reikend. De plechtigheid in de Burgerzaal werd besloten met het sluiten van de ban, waarna de Prins zich nog enige tijd met verschillende aan wezigen onderhield. Onderdelen van Leger en Marine namen daarop deel aan een défilé, dat de Prins, gekleed in Admiraalsuniform, voor het Paleis afnam. kan het1 brandstofgebrek niet opheffen David Lilienthal, voorzitter van de burgerlijke commissie voor de atoomenergie in de V.S., heeft voor een economische club te Detroit verklaard, dat men er niet op kan rekenen, dat atoomener gie binnen afzienbare tijd het vraagstuk van het brandstofge brek in Europa zal oplossen. Lilienthal achtte het van interna- tionaal belang om deze openhartige verklaring af te 'leggen, omdat m het buitenland verhalen de ronde doen, dat de V.S. Europa voor een koude winter kunnen behoeden en de verwarmings- en electriciteits- vraagstukken kunnen oplossen dooi de atoomgeheimen vrij te geven, waarover zij beschikken. „De tech nische moeilijkheden zijn zo groot en zo talrijk, dat de commerciële mogelijkheid van een fabriek voor atoomkracht niet bepaald' om de hoek en zelfs niet om twee hoeken ligt", aldus Lilienthal. Spaak bij Truman Spaak, de Belgische minister president heeft Maandag op ,het Witte Huis een bezoek aan Tru man gebracht, waarna hij aan ver slaggevers verklaarde, dat de plan nen voor de Europese tolunie zeer goede voortgang maken. Spaak legde er de nadruk op, dat zijn onderhoud met de presi dent slechts een beleefdheidsbezoek was. Hij verklaarde, dat de Bene- luxlanden met ingang van 1 Janu ari geünificeerde tarieven zullen instellen. Gaan ook de socialisten zich organiseren? Te Lake Success werd in som mige kringen der V.N. bezorgd heid te kennen gegeven, dat de nieuwe organisatie een Sowjet- Russische stap tegen de Verenigde Staten betekent. Het departement van buitenland se zaken te Washington gaf te ken nen, dat men reeds te voren inlich tingen over de stichting van het nieuwe communistische informatie bureau had ontvangen. De woord voerder verklaarde, dat de ontwik keling zorgvuldig wordt bestudeerd, doch weigerde te spreken over de mogelijkheid van diplomatieke actie. In officieuze kringen te Washing ton is men van mening, dat de pro clamatie Van de nieuwe communis tische organisatie de aanvaarding van het plan-Marshall door het congres zal vergemakkelijken. Te In het Paleis op de Dam te Amsterdam werden aan de leden van de Kon. Land- en Zeemacht onderscheidingen uitgereikt door Z.K.H. Prins Bernhard. Z.K.H. inspecteert de eerewacht voor het Paleis. KRING-APPèL K.V.P. Duidelijke taal is er, ook na de reeds vermelde rede van prof. Romme, op het Kring appèl van de Kring Den Helder van de K.V.P. gesproken ten aan zien van de kwestie van de kost prijsberekening in de land- en tuinbouw. Eerst door prof. Rom me, in antwoord op een gestelde vraag, en daarna nog eens door het Tweede Kamerlid Groen, dat onder applaus dank te oogsten had. door de heer Weel uitge sproken, voor zijn krachtige hou ding in de Tweede Kamer, bü de interpellatie-Vondeling. De heer Meilink uit Spierdijk had ongemerkt, dat het met de nieuwe regeling voor de prijzen, die in uitzicht is gesteld, nu niet zo moet worden, dat „de snip voor de regering en de strop voor de tuin ders is". Verder zei hij, dat het niet geheel opgaat, als van de meest- rationele bedrijven wordt uitge, gaan, want men wil wel rationa liseren, maar men kan het dikwijls niet, bij gebrek aan werktuigen en materialen. Prof. Romme meende, dat de nieuwe regeling van de prijzen in derdaad niet eenzijdig zal moeten zijn. Ook prof. Romme verdeelt bij de kostprijsberekening de industrie in drie groepen en gaat er van uit, dat b.v. de machine-productie ho ger calculeren mag, gezien de hóge kapitaalsinvestering. Maar als hij die productie nu „de snip" laat, dan laat hij haar ook de risico van de strop, die later in geval van prijs daling e.d. mocht komen. Dat moet dus ook voor de land- en tuin bouw gelden. Draagt zij de risico van de strop, dan moet hij ook de kans op het voordeel hebben, an ders wordt het een meten met twee maten. De heer Groen wees er nog op, dat er voor de landbouw richtprij zen waren vastgesteld, hetgeen voor de tuinbouw niet mogelijk is. Wel heeft men in 1946 kostprijzen voor de tuinbouw gefixeerd, wat gunstig gewerkt heeft, maar juist het feit, dat men die regeling nu in 1547 niet in volle omvang heeft toege past, heeft zoveel leed over de tuinders gebracht. Intussen kon de heer Groen mededelen, dat het overleg over de uitvoering van de motie be gonnen is in die zin, dat er voor bereidingen getroffen worden voor een onderhoud tussen de Stich ting voor de Landbouw en de Economische Commissie uit het kabinet. Het gevraagde overleg wordt dus goed aangepakt. De Kringvoorzitter, burgemeester Nolet, mocht aan het slot van deze besprekingen terecht constateren, dat het een bijzonder-gelukkige middag was gedweest. De Kring, zo zei hij, prijst zich gelukkig, aan de kop van de lijst een man als. prof. Romme te hebben, zo bekend en geëerd in den lande. De husihoudelijke besprekingen, welke vervolgens nog enige tijd konden worden gevoerd, brachten allereerst een kwestie op 't tapijt, die in Kennemerland speelt: de Katholieke Ambachtsschool welke in Uitgeest zou worden op gericht als streekschool voor Ken nemerland. Een stichting is daartoe gevormd, grond is reeds aange kocht, alle benodigde stukken zijn in orde, er is door de betrokken commissie in Uitgeest hard gekerkt en nuschijnen er plannen te bestaan om een Katholieke _Am- bachtsschool op te richten in Bever wijk, dat voor een streekschool, zo als de heer Neele opmerkte, veel minder gunstig gelegen is. Uitgeest is het aangewezen punt als knoop punt van de spoorwegen, gelet ook op de belangen van katholieke leer lingen uit de Zaanstreek. Het be stuur van de stichting zal een en ander onder de aandacht brengen van 'de Minister en rekent ook op de belangstelling van de Kamer fractie. In enkele besprekingen over dit punt kwamen nog enkele bijzonder heden naar voren, waarmede de Kamerfractie haar voordeel zal kunnen doen, hetgeen de hr. Groen bij het komende begrotingsonder- zoek toezegde. Er werd, door de heer Berlee van Castricum, o.a. op gemerkt, dat Beverwijk aanvanke lijk ijverde voor een neutrale am bachtsschool, thans wenst men een katholieke. Ook werd er nog op gewezen, dat uitbreiding van am- bachtsonderwijs wenselijk is met het oog op de belangen van de industrialisatie. Tenslotte hield de voorzitter de bestuursleden een kort gewetens onderzoek voor: neemt men notities van alle circulaires, die' het Alge meen Secretariaat'en het Kring- secretariaat toezenden? Hoe staat het met de propaganda, met de ver gaderingen, met de jongeren, met het Goseling-Verschuur-herstelfonds, met de contributie enz.? De tijd voor actie breekt Vvèeer aan! Ook de penningmeester, de heer Jong, deed te dezen aanzien een duit in het zakje en de secretaris vroeg p.o. veranderingen in de samenstelling der dagelijkse besturen aan te ge ven, omdat de adreslijst dezer da gen in druk gaat. Oude Niedorp deed de mededeling, dat een pro- pagandaclub is opgericht en vroeg daarvoor deskundige voorlichting. De voorzitter sloot met een woord van dank aan het Kamerlid Groen voor zijn mededelingen. Washington acht men de procla matie een oorlogsverklaring aan de Amerikaanse politiek ten opzichte van Europa en men acht het bijna zeker, dat zij de Amerikaans-Sow- jet-Russische betrekkingen en de samenwerking der Grote Vier zal verslechteren, waardoor de politieke scheidingslijn over Midden-Europa zal worden verbreed. Tevens is men te Washington van mening, dat de nieuwe communis tische actie de communistische par tijen in Italië en Frankrijk zal ver zwakken. Een Oostenrijkse socialistische woordvoerder verklaarde over de nieuwe communistische organisa tie, dat deze de eerste stap is op weg naar een afzonderlijke com munistische Ver. Naties. Het zou zeer nuttig zijn, aldus deze woord voerder, als de socialisten zich eveneens zouden organiseren. De Hongaarse socialistische plaats vervangende min,.-president, Arpad Szkasits, noemde de communistische actie het natuurlijke gevolg van de Amerikaanse politiek. Het Britse parlementslid Zilliacus (links Labour), dat momenteel in Joego-Slavië vertoeft, heeft gezegd, dat de verklaring van de commu nisten, waar zij de Britse Laljojir- partij en de F.ranse socialisten aan valt, „een niet ongetrouw beeld geeft van de huidige toestand". De politiek van de Britse Labour- leiders, zo zeide hij, heeft de so cialistische partijen in, Europa, die naar de raad van Labour geluisterd hebben, nagenoeg vernietigd. Hij noopte, dat de oprichting van de nieuwe communistische organisatie de massa der Britse arbeiders zou doordringen van de noodzakelijk heid van internationale eenheid op politieke grondslag. Het Vaticaanse blad „Osserva- tore Romano" noemde de organisa tie een nieuw element in de wereld tweedracht, terwijl alle krachten dienen te worden gebruikt om tot vredg te komen. De communisten aarzelen niet er voor uit te komen, dat er een economische oorlog woedt, die dreigt een politieke oor log tussen de V.S. en de USSR te worden. Apostolisch Delegaat voor Indonesië naar Makassar De apostolisch delegaat voor In donesië, mgr. De Jonghe d'a Doye, wordt Woensdag a.s. te Makassar verwacht. Hij zal door de katho lieke gemeenschap in een plech tige bijeenkomst verwelkomd worden. Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is thans ingediend 't wetsontwerp met be trekking tot het tijdelijk overdra gen van de Koninklijke macht door H.M. de Koningin. Artikel 1 van het ontwerp luidt: 1. Wanneer Onze gezondheid naar Ons oordeel daartoe aanleiding geeft, leggen Wij de uitoefening van het Koninklijk gezag tijdelijk neer. 2. Wij bepalen het tijdstip, waar op Wij krachtens het eerste lid van dit artikel de uitoefening van het Koninklijk gezag neerleggen, als mede het tijdstip, waarop Wij deze zullen hervatten. 3. De in het 2e lid bedoelde tijd stippen worden bekend gemaakt door plaatsing van onze desbetref fende besluiten in het Staatsblad. Artikel 2 luidt: Voor de gevallen, waarin Wij krachtens art. 1 de uitoefening van het Koninklijk gezag tijdelijk neer leggen, wordt, mits deze, Onze be minde dochter, Prinses Juliana der Nederlanden, tot Regentes van het Koninkrijk benoemd. Het wetsontwerp is vergezeld van de volgende toelichting: H.M. de Koningin ziet zich ge noopt te bevorderen, dat Haar de mogelijkheid wordt geboden om, wanneer Haar gezondheid daartoe naar Haar oordeel aanleiding geeft, door het nemen van rust herstel van gezondheid te zoeken en Zich alsdan tijdelijk ontheven te weten van de zorgen voor de zaken van de Staat. Het onderhavige wetsontwerp heeft de strekking te dien einde toepassing te geven aan artikel 43 der Grondwet. Daardpor zal H.M. de Koningin in de gelegenheid wor den gesteld, naar gelang de om standigheden naar Haar oordeel daartoe aanleiding mochten géven, de uitoefening van het Koninklijk gezag tijdelijk neer te leggen. Het ontwerp, dat volgens even genoemd artikel mede in de be noeming van een regent dient te voorzien, beoogt H.K.H. Prinses Juliana in die gevallen met deze hoge waardigheid te bekleden. De artikelen van het ontwerp spreken voor zichzelf en behoeven dus geen afzonderlijke toelichting. Het is de vurige wens, dat de omstandigheden, welke tot indie ning van het ontwerp leiden, spoe dig tot het verleden zullen mogen behoren. Naar wij vernemen, hebben de regeringen van India en Pakistan wederom toegestaan, dat K.L.M. - vliegtuigen gebruik maken van de vliegvelden Karachi en Calcutta, nadat de vergunning hiertoe sedert begint Augustus was ingetrokken. Het ligt in de bedoeling de route Amsterdam-Batavia weder over Ka rachi en Calcutta te leiden, nadat, zoals bekend is, deze route gedu rende ruim twee maanden langs Colombo liep. De K.L.M. Constellation, die heden van Amsterdam naar Batavia ver trekt, zal niet over Colombo vliegen, doch, naar aanleiding van een ver zoek van de regering*van India, een landing te New Delhi maken. Dit staat in verband met de reis van de nieuwbenoemde consul van India te Batavia, die aan de K.L.M. ver zocht heeft hem en zijn uit negen personen bestaande staf naar Bata via te vervoeren. Pleegden nog andere Oost-I ndonesische ministers fraude? Volgens het te Batavia verschij nende blad „Keng Po" heeft de Oost-Indonesische minister van justitie, Soumokil, verklaard, dat nog verscheidene andere Oost- Indonesische ministers bij de Nadjamoeddin-affaire zijn betrok ken. Nadjamoeddin is inmiddels door de officier van justitie te Batavia gedetailleerd ondervraagd, hetgeen geschiedde op verzoek van de officier van justitie te Makassar. (Van onze parlementaire redacteur) DE REGERING bereidt zo ver nemen wij met grote voortva rendheid enige zeer belangrijke be slissingen, die betrekking hebben op het Indië-beleid, voor. In de ko mende week verwacht men de sa menstelling van het Collegiaal Or gaan en de reorganisatie van het mi nisterie voor Overzese Gebiedsde len. Ten aanzien van het Collegiaal Orgaan huldigt de Regering de op vatting, dat dit een uitsluitend Ne derlandse instelling is, zodat ook slechts Nederlanders daarin zitting zullen nemen., Buitenstaanders heb- tjpn zich laten verleiden tot het doen van speculaties over de personen in dit college. Deze zijn beslist voor barig, omdat de Regering zelf nog niet heeft beslist welke specialitei ten het best in dit college zijn ver tegenwoordigd. De luit. G.G. heeft hulp nodig zowel voor finantieel economische aangelegenheden als voor buitenlands-politieke en staats rechtelijke. Slechts wanneer over de voorrang van elk dezer aangelegen- hedèn is beslist zal de Regering haar keuze van personen bepalen. Geheel natuurlijk is het, dat hier wordt gedacht aan de persoon jhr. Vre- denburg, indien buitenlandse aange legenheden naar het oordeel der Regering in het „Qrgaan" moet vertegenwoordigd zijn'. Ten aanzien» van de juridische structuur van het Orgaan staat vast, dat dit binnen de grenzen van de geldende wet zal worden samenge steld. De grondwet nu bepaald, dat de G.G., (in dit geval echter de luit. G.G.) het gezag uitoefent in naam des Konings. Daarom zal dr. van Mook "bij alle beslissingen, die door het Orgaan worden gesfimen, het recht van veto moeten bezitten. De oprichting van nieuwe minis teries, die treden in de plaats van het tegenwoordige ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, is evenzeer te wachten. Op dit ogenblik kan noch over de namen der opnieuw te vormen ministeries, noch over de begrenzing van hun taak iets wor den gezegd. Evenmin kan met ze kerheid iets worden gezegd over de namen der ministers, die de onder scheidene portefeuilles zullen be heren, al weet men dat de ministers Jonkman en Beel er bij betrokken zullen zijn. Zelfs zou men in twijfel kunnen trekken of de bijna klas siek geworden veronderstelling, dat het Ministerie van Overzeese Ge biedsdelen, in tweeën uiteen zal vallen, bewaarheid zal worden. Dit blijft een van de moeilijke punten, omdat de beide Regeringspartijen in deze hun desiderata hebben. IV De melkprjjs HET zal nu, na alles wat er reeds gezegd is over de kwestie van de prijzen in de land en tuinbouw, ook op de jongste buitengewone Kring vergadering in Alkmaar, wel duide lijk zijn, dat er op dit gebied iets gebeuren moet. Ook nu minister Mansholt „in het hol van de leeuw" n.l. op een vergadering vande N.C.B. te Tilburg zijn toezeggin gen uit de Kamer inzake komende prijsverbeteringen nog eens heeft herhaald, is het duidelijk, dat er ook wat gebeuren zal. In hoeverre de consument dit bemerken zal, is een tweede kwestie. Tenslotte echter gaat het hier in de gehele kwestie om de rechtvaardige prijs, die even wel verschillende kanten heeft, o.a. ook een aan de zijde van.de lonen. Rechtvaardige prijs, het is gemak kelijker gezegd dan gedaan! Enkele overwegingen, welke bij dit probleem speciaal voor de melk prijs een rol spelen, kunnen wij hier tot goed begrip wel eens nagaan. Daar is de kwestie van»de voor de boeren veel te mooie zomer, die op de barre winter is gevolgd. Ter oor- zake van de abnormale droogte is 't vee uitgemergeld. Het Kamerlid v. d. Weyden vertelde dezer dagen op de reeds eerder besproken perscpn- ferentie, dat de koeien zo hard van kale weiden hebben gegeten, dat er waren met een emmer grond in hun maag. Nu hebben wij al eens eerder gehoord, dat koeien-magen veel kunnen *hebben, maar dat in derge lijke omstandigheden de melkpro ductie sterk is gedaald, is geen wonder. Nu was er aanvankelijk bij de prijsberekening uitgegaan van bepaalde vooropstellingen, o.a. dat er een hogere productie zou komen. Dat tengevolge van dit, nu onjuist gebleken uitgangspunt de prijs on juist is, zal wel duidelijk zijn. Men kan nu in dit verband wel spreken van bedrijfsrisico, die de Overheid niet kan overnemen, maar hier ïs toch zeker sprake van abnormale risico's, die zeer velen gezien het algemene bedrijfstype in ons land niet kunnen dragen, gelet bovendien op de scherpe calculatie der kost prijzen, die veel te weinig speling laten voor het opvangen van be drijfsrisico's. Merkwaardig is het ook in dit verband, dat bij die kost prijsberekening de arbeid van de boer becijferd wordt op 75°/o van 't arbeidersloon, wat eerder 125% zou moeten zijn, gelet op de omstandig heden, waaronder de boer-onderne- mer werkt. Op dit terrein speelt bovendien een andere kwestie een bijzondere rol, die de aandacht verdiept. Er is nu eenmaal een tegenstelling tussen de melkvee-houdersgebieden. welke speciaal op de industriemelk zijn in gesteld en die welke in het bijzon der voor de consumptiemelk zorgen. Wij spreken nu in liet b.ijzonder van het zgn. westelijke consumptiemelk- gebied. Daar ging het er om, vooral ook in de wintermaanden, voldoen de hoeveelheid melk beschikbaar te hebben. Sinds enige tijd is nu het vetgehalte van de melk het enig- waardebepalend element in de melk prijs. Maar zelfs een leek kan het duidelijk zijn, dat men dat vetge halte zo maar niet in een handom draaien kan verhogen. Voor die wij- zigihg in de bedrijfsvoering zijn ja ren nodig. Indien men nu toch de prijscalculatie baseert op de nieuwe bedrijfseis, loopt het met de prijs- uitkomsten spaak, dat kan niet uit blijven. De Minister bleek dan ook bereid, aan dit bezwaar thans tege moet te komen, door de grondprijs te verhogen, hetgeen ook daarom redelijk is, omdat de bedrijfsvoering in het westelijk consumptiemelkge- bied niet geheel aan het vrije in zicht van de veehouders was over gelaten, maar de aflevering van een bepaald aantal liters verplichtend was gesteld. Eh dan was er nog dit: om de melkvoorziening voor de grote ste den in de wintermaanden te waar borgen,' wordt de melk uit Friesland aangevoerd, op kosten van het Rijk, hetgeen op een toeslag van 3 cent p. liter neerkomt. Nadat de natuurlij ke voorsprong van de aanwezigheid der consumptiebedrijven in de on middellijke nabijheid van de grote, steden op deze wijze weggenomen is, zegt de regering: Kom nu maar tot de lagere productiekosten, zoals in Friesland! Het is duidelijk, dat dat zo maar niet gaat. Het is echter nog steeds niet dui delijk, waarom het niet mogelijk zou zijn, ook voor de melk de variabele prijs in te voeren, die op ander ter rein wel mogelijk is en die ook in andere sectoren van het agrarische bedrijf meermalen met klem van re denen is bepleit. De Minister gaat nu echter weer praten met de Stich ting voor de Landbouw. Mede dank zij de aandrang van de motie-Groen gaan de'partijen, die in een perma nent conflict leefden, weer aan de ronde tafel zitten. Zij moeten het eens worden. In het belang van de Volksgemeenschap, waarvan de land en tuinbouw zulk een belangrijke tak is. De voorbereidingen voor het huwe lijk van Prinses Elisabeth van Enge land zijn vele. Hier ziet men een Engelse handwever, die belast is met het weven van de stof voor de bruid haar huwelijkskleed.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1