Nieuw Utrechtse gothiek omlijstte Marijke's doop UIT DE KERMIS DER WERELD Voor Alkmaar en omgeving Mariazo heette de Moeder van Christus" HEROPRICHTING KOMINTERN boosaardig en gewetenloos Drie doodstraffen geëist tegen leden van het N.S.K.K. Korte, ontroerende plechtigheid t DE OVERDRACHT VAN HET KONINKLIJK GEZAG WITTE PATERS NAAR NAIROBI AMERIKA's ANTWOORD: Generaal von Freytag Drabbe in Soerabaja De berechting van de overval aan de Vloeiweide Vorming van een nieuw Oost-I ndonesisch Kabinet NIEUWE ARRESTATIES TE MAKASSAR BIDAULT NAAR PARIJS Frans broodrantsoen wordt nog lager TENZIJ HET BUITENLAND HELPT Partijraad en Kies reglement K.V.P. Eén dode en drie zwaar gewonden LANDBOUW VRAAGSTUKKEN De tuinbouw Chinezen te Singapore ontvangen schade vergoeding Hooic'redacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum f 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel DONDERDAG 9 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11349 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. .HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243-(K%2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ONS PRINSELIJK GEZIN staat vandaag weer in het midden der publieke belangstellyig. Prinses Marijke, de jongste telg van onze Prinselijke familie, is te Utrecht gedoopt. De geestdrift, waarmee dit jaar op 18 Februari het bericht van de geboorte van Prinses Marijke werd ontvangen, waarborgt vandaag een algeheel medeleven met deze belangrijke gebeurtenis. Vreugde in het witte paleis te Soestdijk straalt en weerkaatst zich vandaag op de gezichten van geheel onze Nederlandse bevolking. De doop van een kind is een gebeurtenis van betekenis in ieder gezin, waar het koninklijk devies „Le Christ avant tout" tot gelding w.ordt gebracht. De plechtigheid van deze morgen in de Dom kerk te Utrecht trof ons temeer omdat wederom bleek hoe vorstelijke ouders hun tere zorgen geven aan het kleine Prinsesje, dat als jongste telg van het Huis van Oranje toch een bijzondere plaats in alle harten inneemt. Prinses Juliana droeg de dopeling zelf de kerk binnen als de trotse moeder, die ook de ootmoed kent en zij hield haar kindje tijdens de plechtigheid bij zich, om het voor de bediening van de heilige doop te leggen in de sterke armen van haar gemaal. Utrecht als hoofdstad van de pro vincie, waar het Prinselijk gezin woonachtig is, mocht de plechtig heid van de doop van Prinses Ma rijke binnen haar veste zien vol trekken. De Utrechtse Dom mocht het verheven ceremonieel omsluiten met de hoog rijzende bogen van het zinrijke Gothysche bouwwerk. De beroemde luiklokken versierden met hun feestelijke klanken de pjgchtigheid van deze dag. Vanzelf sprekend heerste er in de oude met vlaggen versierde Domstad een fees telijke stemming. De jeugd heeft vrijaf, de burgerij en vreemdelingen zoeken met oranje getooid hun plaatsje langs de straten, die naar het Domplein lopen. Soldaten van <Je infanterie en de luchtstrijdkrach ten zorgen voor keurige afzetting en revts een half uur voor de plech tigheid rijden de auto's met genodig den aan. Een erewacht van de stu dentenweerbaarheid staat aan de rechterkant van de hoofdingang op gesteld. Hun groene uniformen met witte slobkousen en pluimen op hun hoed maken een feestelijke indruk. De Koninklijke stoet Eindelijk is het te ruim elf uur dat er aan het lange wachten een einde is gekomen. Twaalf militaire motoren rijden onder daverend ge ronk de stad binnenen zij zijn de herauten van de komst der zeven hofauto's waarin de koninklijke per sonen gezeten zijn. Dezelfde royte werd genomen als vorig jaar toen Z.K.H. Prins Bernhard zich naar 't gebouw begaf voor zijn erepromotie. In de eerste auto zijn H.M. de Ko ningin en de groothertogin van Luxemburg gezeten. In de tweede Prins Felix van Luxemburg en Prin ses Armgard. In de derde de Zweed se gezant bij het Nederlandse hof en Mevr. Churchill, bi de vierde auto Mevr. Roel—Feith en Prins Aschwin. In de vijfde mevr. Post Salomons en de heer A. Wiltens. In de zevende de Prinsesjes Beatrix en Irene met mevr. Pennink en in de laatste H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard met Prinses Marijke. In de kerk Op uitdrukkelijke wens van het Prinselijk paar is geen bloemenver siering in de kerk aangebracht. Slechts het doophek is versierd met venushaar en fijn groen. Opzij van de preekstoel staan* grote palmen. Op de doopvont, die met paars ve lours bekleed is, staat geschreven: „Sta op en laat U dopen en uwe zpnden afwassen, aanroepende de naam des Heren". Alle genodigden hadden hun plaatsen ingenomen toen de stoet aan de kerkingang aan de Domstraat arriveerde. Aan de ingang werd de koninklijke familie ontvangen door twee leden van de kerkvoogdij en twee Jeden van de kerkeraad. Deze commissie geleidde de vorstelijke personen naar de sacristie, waar de stoet werd opgesteld en kort daarna verscheen deze langzaam schrijdend in dé*kerk terug. Voor het doopvont namen de koninklijke familie en haar gasten plaats. Op de tweede rij waren gezeten: admiraal Helfrich, de Sultan van Pontianak, de minis ter-president dr. L. J. M. Beel, de voorzitter der eerste kamer prof. M. Kranenburg, de deken van het corps diplomatique Sir Neville Bland, Z. Em. Joannes Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, de vice- president van hét Internationale Gerechtshof M. J. Basdevant, de vooritter van de Tweede Kamer M. J. H. van Schaik, de vice-presi dent van- de Raad van State Jhr. M. F. Beelaerts van Blokland en Luitenant-Generaal M. H. J. Kruls. De organist van de Domkerk de heer Stoffel van Vliegen had van half elf af orgelmuziek ten gehpre gebracht. Toen de hofprediker Ds. J. F. Berkel de kansel bestegen had viel een stilte voor een persoonlijk gebed. Na het zingen van het eerste vers van gezang 112 „Een haam is onze hope", las de voorganger psalm 23 voor. Na in gebed te zijn voorge gaan hield hij zijn prediking. Als tekst had de hofprediker ge nomen „Ik heb u bij uw naam ge roepen, gij zijt de mijne". Als psalm 23 zegt: „de Heer is mijn herder" zo zeide hij o.m. is het een antwoord op het gezocht^ijn door God. De schapen zoeken de herder niet, de herder zoekt het schaap. Heel de Bijbel is vol van dat zoe ken van God. In Jesaja's profetie wordt Israël getekend als een be roofd en geplunderd volk, maar God roept het: Gij zijt van Mij. In Jezus Christus komt God tot de mensen, .wordt God mens, om mensen, die niet tot God kunnen komen, Zijn eigendom te maken. Daarom heeft Christus het bevel gegeven te do pen. Na op de ceremonie van het H. Doopsel te zijn ingegaan, gaat ds. Berkel - over tot de uitleg van de namen: Het prinsesje, zo zegt hij, draagt twee namen: Maria, zo heette de Moeder yan Jezus, die luisterde, anderen tot gehoorzaamheid aan Christus drong en voor wie Jezus nog zorgde, toen Hij aan het kruis hing. Maria, zo heette de vrouw, die zittend aan Jezus' voeten Zijn woord hoorde. Maria heette de Magdaleense, die anderen de bood schap bracht, dat Jezus leefde. En het prinsesje heet Christijia. In deze naam horen we Christin, bij Christus zijnde. De twee namen zijn symbolisch. Moge zij zijn een Christin, die luistert. Gij zijt van Mij, spreekt God. Maar zoals God deze dopelinge roept, roept Hij ons allen. Pas dan, als we gehoorzamen, kunnen we antwoorden: de Heer is mijn herder, kunnen we er bijvoe gen: al ging ik ook in een dal der schaduwen des doods, dan nog is God mijn beschermer. De doop Na het zingen van Gezang 201 nacjerde het grote ogenblik van deze kerkdienst. Het formulier van de Heilige Doop werd voorgèlezen, waarna aan de ouders van de dope linge de gebruikelijke vragen ge steld werden. Deze werden door Prins Bernhard en Prinses Juliana met „ja" beantwoord. Hierna droeg nu Prins Bernhard Marijke naar het doopvont. Prinses Juliana stond aan zijn zijde. Het water op het voorhoofd van het Prinsesje sprenkelend, sprak de Hofprediker daarop: „Maria 'Christina, ik doop U in de Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes", de Oranjetelg zo voerend binnen de gemeen schap der Kerk. Staande zongen degenen, die zo gelukkig waren deze diep ontroe rende plechtigheid bij te wonen het s'lot van het Gezang 94. Intussen had Prinses Juliana met Haar kostbare last in de armen Haar zetel weer ingenomen. Na het zingen van het vierde vers van Gezang 93 sprak tot slot ds. Berkel de zegen uit, waarmee deze korte doch indrukwekkende plechtigheid ten einde was. Het plaatsen van het doopvont in de Dom te Utrecht. Links de juwelierster mevr. Mandersloot, rechts de koster. Gelukwensen en geschenken. Na afloop van de kerkdienst begaf de Koninklijke Familie zich naar de sacristie, waar Haar gasten ge legenheid hadden te feliciteren. Ds. Berkel overhandigde aan het Prinselijk Paar een oorkonde, ter wijl de president-kerkvoogd een klein zilveren model van het doop bekken met inscriptie aanhpod. Namens de kerkraad werd een klein bijbeltje met' opdracht aan geboden. Kort daarop verlieten de Koninklijke Familie en Haar "gasten het kerkgebouw om de terugtocht naar het Paleis te Soestdijk te aan vaarden, hartelijk toegejuicht door de velen, die- zich langs de straten verzameld hadden. Beiaardklanken van de Utrechtse Dom juichten over de wolken voort om het grote geluk van ons Oranje gezin. De beide kamers der Staten-Ge- neraal zijn Woensdag in het gebouw der Tweede Kamer in verenigde vergadering bijeengekomen ter be handeling van het wetsontwerp tot toepassing van artikel 43 der Grond wet. Bij de opening verklaarde de president, prof.'mr. R. Kranenburg terwijl de leden zich van hun zetels verheffen dat de Kamers van ganser harte zich aansluiten bij de wens der regering, dat de om standigheden, welke tot indiening van het ontwerp leidden, spoedig tot het verleden zullen mogen be horen. Daarna werden de afdelingen ge trokken. De vergadering is dan ge schorst om de afdelingen gelegen heid te geven tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters en van leden der commissie voor de verzoekschriften. Tegen half vijf heropende de voor zitter de vergadering. Hij deelde o.a. mede, dat de stand der werk zaamheden niet toelaat, het wets ontwerp nog Woensdag in openbare vergadering te behandelen. Hij zou de vergadering tegen Donderdag avond acht uur weder bijeenroe pen. Daar hij het afdelingsonderzoek gebleken is, dat tegen het aanvan kelijke ontwerp verschillende technische bezwaren bestaan, is de voortzetting der Verenigde Vergadering nader bepaald op Vrijdagmiddag 1 uur. In verband daarmede is de ver gadering van de Tweede Kamer, die dan gehouden zou worden, tot nader datum uitgesteld. Vijftien missionarissen van de Congregatie der Witte Paters zijn gisterenmqrgen met het K.L.M.- vliegtuig PH-TCL naar Nairobi in Centraal Afrika vertrokken. Deze Witte Paters hebben hun missiegebied in de naaste om geving van Nairobi. Een gedeelte Van hen keert thans naar dit mis siegebied terug, anderen zijn door de oorlog opgehouden en hebben thans eerst de gelegenheid zich naar him missiegebied te begeven. In Alkmaar begint de victorieDe jaarlijkse feesten ter her denking van dit feit werden op luisterrijke wijze gevierd. De optocht in de stad. De Amerikaanse regering heeft gisteren door middel van een persconferentie, gehouden door de waarnemende minister van buitenlandse zaken, Lovett, de vorming van de nieuwe commu nistische internationale hoosaar dig en gewetenloos genoemd. Het nieuwe communistische informa tiebureau zal weloverwogen trachten, aldus Lovett, het econo misch herstel in Europa te doen mislukken. In deze tegenaanval van Amerika verklaarde Lovett nogmaals, dat de Ver. Staten vastbesloten zijn de plannen voor het herstel van Europa zo spoedig mogelijk uit te voeren. De door de conferentie te Waiv chau gepubliceerde documenten spreken voor zichzelf, aldus de mi nister. De betrokken partijen en re geringen hebben duidelijk te ken nen gegeven, dat zij zo mogelijk het economisch herstel van Europa zullen verhinderen. De volken van Europa, zo ging Lovett voort, die zich laten mis leiden door deze boosaardige en ge wetenloze manipulaties, "laden een zware verantwoordelijkheid op zich, want een economische ramp in Europa kan onmogelijk worden voorkomen, als de opvattingen van de conferentie te Warschau de over hand zbuden krijgen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft alle bijzonderheden van de nieuweor ganisatie zorgvuldig bestudeerd en in het bijzonder nota genomen van het feit, dat verantwoordelijke ka binetsleden van bepaalde landen, waaronder de Sowjetunie, zich on der de" afgevaardigden op de confe rentie bevonden. Voor de Amerika nen komt het aan op kalmte en een zuiver oordeel. Wij moeten ons niet uit de vastgestelde koers laten slaan en rustig voortgaan met de bestudering van het probleem hoe Europa kan wordèn geholpen om zijn plaats in een evenwichtige en vredige wereld te herwinnen. Toen men Lovett vroeg of de op richting van de organisatie een verrassing voor de V. S. was, ant woordde hij ontkennend. Gelijktijdig met ^.ovett's verkla ring heeft een andere hoge Ameri kaanse regeringsfunctionaris ge zegd, dat Amerika wist dat er in het geheim voorbereidingen werden getroffen. Hij vergeleek de communisti sche structuur in Europa met een ijsberg, waarvan de zichtbare top het nieuwe informatiebureau vormt, doch waarvan het over grote deel met het blote oog niet waar te nemen is. In diplomatieke kringen te Washington heeft de krachtige toon van Lovett injruk gemaakt. Naar verluidt, heeft nij zijn verklaring afgelegd na overleg met Marshall. Lovett deelde voorts mede, dat de Amerikaanser ambassade te Moskou, Bedell Smith, die Dinsdag te Washington-is aangekomen, aan het ministerie van buitenlandse zaken verslag heeft uitgebracht en dezer dagen naar New York zal gaan om met Marshall over de betrekkingen met de Sowjetunie van gedachten te wisselen. Gen. majoor von Rreytag Drabbe, commandant van het corps mari niers, arriveerde Woènsdag voor een inspectiereis in Soerabaja. Hij werd o.m. verwelkomd door de comman dant van de A-divisie, gen. majoor Baay. NAPELS EN WHISKEY In Karachi heeft men dringend behoefte aan technisch personeel. Karachi is echter z.g. „droog" en geen bor rels mogen er geschon ken worden. Een dele gatie van de fabrikan- tenbond heeft er nu op lan gedrongen bij de regering dit verbod op te heffen want zo zegt men: „een aantal Schot se vaklieden willen naar Karachi komen, naar men kan deze niet zonder whiskey impor teren". Geen whiskey, geen Schot. Een varia tie dus op „Napels niet zien, dan ook niet ster ven". SNELVERKEER Een vaderlandslie vende Engelsman wilde een geïllustreerd tijd schrift -bestellen, waar in foto's van de Ko ninklijke bruiloft op 20 Nov.. a.s. worden opge nomen. Hij kreeg tot antwoord, dat exempla ren alleen naar het bui tenland verzonden kon den worden. Men gaf hem de raad naar een buitenlandse vriend twee exemplaren te la ten zenden! en er een van terug naar hem zelf te laten sturen. Vlugge manier van expeditie in deze twin tigste eeuw! ALS MEN ZO DOORGAAT In Tsjecho Slowakije gaat men nu reeds we kenlang door met het arresteren van Tsje chen en Slowaken. Toe komstig persbericht: „Daar op het ogenblik de gehele Tsjecho-Slo- waakse bevolking zich achter 't prikkeldraad bevindt is Maarschalk Tito tot kampcomman dant benoemd." POETS WEDERPOETS Amerikaanse leden der ambassade te Mos kou werd verboden een parade bij te wo nen. Russische confra ters kregen in Wash ington een zelfde ver bod op hun dak ge stuurd toen het leger Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Hertogenbosch begon Woens dag de tweedaagse behandeling van elf' verdachten, allen destijds lid van het NSKK, die deel heb ben genomen aan de bekende overval op 4 October 1944 op een groep illegale werkers, welke zich met een aantal radiozenders bevond in de boswachterswoning gelegen aan de Vloeiweide onder de gemeente Rijsbergen, nabij Bred^. Tegen drie ervan werd de doodstraf geëischt. Alle deelnemers aan deze overval vormden in September en October 1944, tezamen met nog enige *hndere personen een speciaal commando bij de Ortskommandantur te Breda. Verschillendenvan hen hebben bij de overval op de Vloeiweide een zeer actieve rol gespeeld. Zij bedienden mitrailleurs, wierpen met handgranaten en staken de wo ning en de daarbij) l^ghorende schuur in brand. De woning werd in brand gestoken door een dezer verraders, ondanks het feit, dat zich in de kelder enkele vrouwen en kinderen bevonden, opgesloten,' waarvan verscheidenen reeds ten gevolge van het gevecht gewond waren geraakt en luid om hulp rie pen. Gewond op de grond liggende illegale werkers werden door een dezer NSKK-mannen met een zoge naamd genadeschot vermoord. Behalve het deelnemen aan deze overval zijn aan een aantal van hen ook nog andere ernstige feiten, als plunderingen en arrestaties ten laste gelegd. De advocaat-fiscaal mr. J. Heu- ben noemde de verdachten in zijn requisitoir ex-Nederlanders. Hij eiste de doodstraf tegen Jaco bus Suykerbuyk afkomstig uit Etten-Leur. die twee zwaar gewon de verzetsstrijders, onder wie de postcommandant, vermoordde; te gen de „fahrführer" van het NSKK Johannes Hendrik Lqegjrerg uit Breda, geboren te Utrecht en ten slotte tegen Adrianus Gageldonk, die op 4 October 1944 een zware mitrailleur bediende en circa 400 a 500 schoten op de verzetspost af vuurde. Later heeft hij twee van de uit de brandende post geredde over levenden per vrachtauto aan de „Feldgendarmerie" uitgeleverd. Tegen de ex-politie-agent Joseph Eling uit Breda, die eerst bij de „Sicherheitsdienst" en later bij het NSKK ging, eiste de advocaat-fis caal vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediging der verdachten drong aan op aanzienlijke verlich ting der strafmaat. Na besprekingen met fractielei ders, vorsten en andere vooraan staande figuren, heeft de President van de Republiek Oost-Indonesië, dr. Soekawati, de fungerende eerste minister dr. Werouw, opdracht ge geven een nieuw Kabinet samen te stellen. De Groot-Hertogin van Luxemburg en haar Gemaal werden bij hun aankomst aan het station te Utrecht, ter bijwoning van de doopplechtigheid, verwelkomd door het Prinselijk Paar. van Uncle Sam ging paraderen. (Zij waren één in de krijg!). 'IET KOSTTE OOK GELD Doris von Knolbloch de Duitse juffrouw die voor blijvend post-res- tante studeerde (zie or^ blad van gisteren) hftft 25 gulden boete gekregen. De juffrouw, die haar in de kist pakte en eenzelfde plan had om Amerika te be reiken werd met een zelfde bedrag beboet. De met van heler en steler of beter gezegd van pakket en inpak- ker ging dus ook hier op. 6 UUR IN DE DONKERTE In de Londense on dergrondse treindienst viel in de morgendruk te een trein stil. Het duurde 6 uur eer de dienst kon worden her vat. Het zag er dus maar donker uit voor de passagiers. SPULBAAS In het kader van de zuivering zijn te Makasser 2 nieuwe arres taties verricht. De gearresteerden zijn A. M. Sjadley, laatstelijk handelsconsulent en N. Djaja, ambtenaar aan het Oostind'onesi- sche ministerie van economische zaken. Binnenkort kunnen meer arrestaties worden verwacht. Sjad ley was voor zijn arrestatie naar Batavia vertrokken doch hij werd achterhaald en naar Makassar te ruggebracht. Djaja had voor de oorlog een bescheiden betrekking d'ooh zijn vermogen wordt thans op meer dan honderdduizend gul den geschat. De Franse minister van buiten landse zaken, Bidault, die de lei ding had over de Franse delegatie bij de Algemene Vergadering der V.N., zal vandaag per vliegtuig naar Parijs vertrekken. Indien de om standigheden het toelatèn zal Bi dault voor het einde van de huidige zitting der Assemblee nogmaals een bezoek aan New York brengen. Te genover een correspondent van Reu ter verklaarde hij. dat een misluk king van het plan-Marshall een eind zou maken aan de onafhankelijk heid van Europa. Hij voegde er echter aan toe: „Het is onmogelijk, dat het plan-Marshall niet zal sla gen. Geen weldenkend mens in Europa of de V.S: kan'deze moge lijkheid onder de ogen zien. Indien echter het onmogelijke zou geschie den, zoudit .tevens het einde van een vrij en onafhankelijk Europa betekenen." Bidault verklaarde verder nog, dat zelfs hethuidige lage brood rantsoen in Frankrijk het laagste sedert het beleg van Parijs in 1870 niet gehandhaafd', zaï kunnen worden, tanzij men hit het buiten land tarwe zal kunnen krijgen. Ten aanzien van de nieuwecom munistische organisatie te Belgra do verklaarde Bidault, dat dit een hindernis te meer vormde op de weg naar samenwerking tussen de volkeren en het vestigen van de vrede. „Frankrijk is er niet bijzon der trots op, bij dit „genootschap van volksdemocratieën" betrokken te zijn. De Katholieke Volkspartij houdt op Zaterdag 13 December a.s. een vergadering van de Partijraad, voor namelijk ter behandeling van enige nieuwe reglementen, waarvan het nieuwe Kiesreglement het belang rijkste is. Uit het ontwerp blijkt, dat uitgegaan is van de noodzakelijkheid dat de Tweede Kamer-fractie be schikt over voldoende deskundigen op de belangrijkste gebieden van 't staatkundig en openbaar leven en dat daarmede in verband met de structuur van 'de Partij een directe deelnameder, leden aan de candi- daatstelling, o.m. door een groslijst stemming, blijft gehandhaafd en bij het geven van advies de Kringorga nisatie blijft ingeschakeld. De betekenis ligt bij de Verkie- zingsraad, die belangrijk gewijzigd is in zijn samenstelling. De Verkle- zingsraad kan aan een bepaald aan tal candidaten, voor ongeveer één derde van het te verwachten aantal zetels, een definitieve plaats geven op de in te dienen officiële lijst. Hiermede keert het stelsel der z.g. kwaliteitszetels dus weer terug. Er wordt nog gedokterd aan een ont werp voor het stemsysteem bij de z.g. grosiijststemming. De Kiescomi-. té's worden gehandhaafd, maar hun' rechten en verplichtingen zullen beter en duidelijker worden om schreven. Woensdagmorgen circa half tien is bij het opruimen van oude Duit se munitie in de Soerense bossen bij Apeldoorn, door manschappen van de le compagnie van de op- ruimings- en bargingsdtenstder Kon. Landmacht uit Hoog'-Soeren, een ernstig ongeluk gebeurd, dat de chauffeur-korporaal W. Mulder uit Hattum het leven heeft ge kost. Drie andere militairen, ser geant-majoor C. A. van der Bolt uit Soest, soldaat le klas A. Duis- térmaat uit Zutphen en soldaat A. Cremer uit Coevorden werden zwaar gewond. Zij zijn naar. het Juliana-ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht en men vreest vóór hun leven daar. hun toestand ern stig is en zij op het ogenblik niet verhoord kunnen worden. Daar door tasten de militaire autoritei ten over de oorzaak van de ont ploffing nog volkomen in het duis ter. V. (slot) HOEWEL het onjuist is te menen, dat de tuinders, zoals die o.g. in de L.T.B. zijn georganiseerd, zich uitsluitend met prijzenkwesties be zig houden, speelt ook hier uiter aard dit probleem een hoofdrol. Dat komt, omdat de tuinbouw in zo grote moeilijkheden is gekomen door de vermindering van de ex- "port. Men weet het nu onder de hand wel: de grote afnemer,'Duits land, is weggevallen, Engeland neemt mondjesmaat enz. En hier speelt juist het sociale element ook zulk een grote rol, omdat we bij de tuinbouw te maken hebben met kleine bedrijfstypen, waarop grote gezinnen een karige boterham ver dienen. Tegen - grote tegenvallers van een ongunstige wereldsituatie is de tuinderij in het algemeen ge nomen niet opgewassen. Naast de roep om een dosis redelijke vrijheid, staat het onafwendbare feit, dat men er zonder overheidsbemoeienis niet komen kan. Die overheidsinmenging moet dan echter de kous afmaken en niet halverwege een hele serie steken laten vallen. In het jongste Kamer debat over de prijzenkwestie leek het meningsverschil tussen de mi nister en het Kamerlid Groen niet te overbruggen. Waarom hebt u geen minimumprijzenregeling ge maakt, vroeg de heer Groen; dat heb ik toch gedaan, zei de minister, die een reeks indrukwekkende ge tallen opnoemde. Hoe zit dat? Wel, het verschil zit hier, dat de regering inderdaad een regeling voor mini mumprijzen voor tuindersproducten heeft gemaakt maar.... voor maar enkele producten, en dan veel te laat. Dat kan niet anders, meende de heer Mansholt, want we kunnen niet direct ingrijpen, de markt moet zich eerst ontwikkelen. Doch op de duur is dit standpunt toch niet vol te houden en het is ook een feit, dat de regering er altijd vlug bij is, om maximumprijzen vast te stellen. De producten, die het goed doen, kapt de regering tep aanzien* van de prijzen af en met minimumprij zen wacht ze of die komen helemaal niefOp die manier is de strop altijd voor de tuinbouw. Van dat systeem is het wel een systeem? moeten we af, anders houdt de tuinbouw het niet. De L.T.B. blijft dan ook, met steun over het algemeen van de Stichting voor de Landbouw, op het standpunt staan, dat redelijke minimumprijzen nodig zijn, niet als steun, maar als een {echt en voor verschillende producten dient de bodemprijs dan ook op die grond alsnog te worden uitbetaald, want het gaat, in het stelsel van zekere geleide economie, niet aan, de tuin ders alleen voor de risico en het verlies te laten opdraaien. Maar de consument dan? Wel, de tuinders zijn zich volkomen bewust, dat het hier niet alleen orn een fi nanciële kwestie gaat. Als het dan toch over ordening gaat, dan valt er nog wei wat meer te regelen. De consument, dient altijd te bedenken, dat de hoge prijzen in de winkels van sommige producten in sommige tijden van het jaar niet steeds „ge weten" kunnen worden aan de tuinders. Het is hier de bekende kwestie van de kleinhandelsprijs. Veel besproken, maar te weinig aangepakt. Doch in elk geval kan men de tuinder zijn redelijk loon, d.i. zijn rechtvaardige prijs niet ont houden, omdat tengevolge van een onvolkomen regeling van het ver delingsvraagstuk de prijzen in de kleinhandel vaak een onredelijk verschil met.de veilingsprijzen te zien geven. En overigens moet men dit probleem niet laten rusten, maar in gezamenlijk overleg aanpakken. De L.T.B. is daarmede ernstig doende. Er zijn in dit verband nog andere problemen, die de aandacht moeten hebben. De, opmerking, op de jongste persconferentie gemaakt, dat we in het bijzonder in de tuin bouw te maken hebben met een over-organisatie, is niet onjuist. Er is veel ambtenarij en er zijn veel voorschriften en er zijn tal ,van in stanties, die zich graag allemaal on misbaar voelen.', Daar is het pro bleem van de veiling. Zij heeft de tuinbouw grootgemaakt, maar wat zestig jaargeleden goed en nuttig was, kan, met veel-veran- derde economische omstandigheden, nu wel gewijzigd moeten worden. Dit alles houdt ook nauw verband met het pas op .een andere plaats in onze krant besproken vraagstuk van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Het probleem van de spreiding der producten, van rege ling der bewaarmogelijkheid op groter schaal, van de afzet, wordt serieus bekeken.Un ons gewest heeft men op het terrein van de afzet der tuinproducten door de telers zelf, positieve stappen gezet. Deze kwes tie op zich zal e'erlang nader behan deld worden in dit blad. Het is in dit verband van belang op te mer ken, dat het niet de bedoeling is, de kleinhandel weg telwerken. Er wordt ook in tuinderskringen voor gepleit, 'met de middenstandsorga nisatie overleg te plegen. Daarom is het van grote betekenis, dat ook deze organisatie zorgt, paraat te zijn! (Vervolg op pag. 3) De Nederlandse autoriteiten te Singapore hebben Maandag aan 5 Chinese handelsfirma's een bedrag van 77000 Straits dollars uitbe taald als compensatie voor de in beslagneming van de Chinese la dingen door de Nederlandse auto riteiten in Januari j.l. In'een ver klaring van het Nederlands con sulaat generaal wordt o.m. gezegd, dat het betaalde bedrag een vrij willige compensatie vertegenwoor digt en door de betreffende han delsfirma's aanvaard moet worden als een volledige regeling van hun eisen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1