EEN GESLAAGD 8-OCTOB ERF EEST HET AVONDFEEST UIT OUDE TIJDEN Windhondenrennen over de Laat VERSCHILLENDE ZAKEN voor de Politie-rechter Tito wroet in Chili PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 9 October 1947 Fleurige stoet trok door de straten Prins Maurits en Frederik Hendrik in de stad Indrukwekkend Kerkconcert Spannende strijd op het asphalt Ingezonden Bestandschendingen nemen af Kapt. Hc niet onl Dertien Ne zeelieder Werken W£ hadden het over dag-di moet werken, dan janten, niet op eerder uitscheiden volgens de klok v wijl maar half Kortom, er op a manieren de kant ren af te lopen. L weg stelen. Het E rige Zondag noem ronduit bij hun nc ook: „Men moet u eigen handen de I nen en bovendien houden, niet om h (ofschoon spaarza nodig is), maar or schenken aan wie aan heeft". Als ell zeres van onze ki dacht aan onze h noodlijdend Honga uurtje overwerkte dit mooie doel. iet wilde opzenden c onze bureaux, we reedstaande voe kunnen verzenden, het Epistel, ons C praktijk! O I1ET IS onder de tingelende klanken van het Waag-carillon, dat wij dit „8 October-overzicht" beginnen. Het was een dag, vol van vreugde en plezier, een dag waarnaar de Alkmaarse burgerij telkenjare met spanning uitziet Reeds in alle vroegte werd met de feestviering begonnen en heel de dag door was er een optocht of een demonstratie, die onze aandacht gespan nen hield. Op de Laat werden door de jon gens van de lagere scholen behen digheidswedstrijden gehouden. Met een kruiwagen, waarop tevens een jongen als ballast zat, moesten ze over een kleine versperring, om dan vervolgens te trachten het eerst de eindstreep te passeren. Er ontstond grote hilariteit, toen een viertal commissie-leden om de eer .gingen strijden en ook „een rondje maak ten." Natuurlijk trokken de gymna- stiekdemonstraties op het Waagplein enorm veel belangstelling. Onze Alkmaarse turners en turnsters heb ben weer eens laten zien, wat zij waard zijn. Vooral het rek- en rin- genwerk was buitengewoon interes sant. trouwens, dat was de hele de monstratie. Pe zonen van „Tante Pos" verleenden bij deze openlucht- voorstelliljg huij medewerking, het geen ook 'zeker tot het bereikte suc ces heeft bijgedragen. Terwijl op de Laat en het Waag plein dan wedstrijden werden ge houden, trok door de binnenstad 'n fleurige stoet kinderen, die de „mutsenoptocht" vormden. Voor het grootste deel waren de mutsen dooi de kinderen zelf gemaakt, zodat het dus valt te begrijpen, dat de meest onbegrijpelijke hoofddeksels in de stoet werden meegevoerd. Sommige kinderen hadden zelfs een symboli sche voorstelling ontworpen en het moet eerlijk worden gezegd, dat de kleintjes er veel werk van hebben gemaakt. Op het Hofplein, waar de mutsen- optocht werd ontbonden, hadden 'n 25 kinderen, die de mooiste zelfge maakte muts hadden gedragen, een aardig prijsje in ontvangst te ne men; de heer A. Koster reikte deze met een toepasselijk woord uit; het waren boeken, spelletjes of ballen; deze laatste bleken een begerens waardige prijs te zijn, want ze wa ren het eerst verdwenen in de kin derhanden. Met Excelsior voorop maakte de prijswinnaars een ere rondje rond het Hofplein, waar vele honderden dit vrolijk gedoe gade sloegen. Wij waren in de diaconie ook ge tuige van de tractatie der oudjes. Hier gaf Mevr. Koelma, vergezeld van enkele leden der Commissie van haai- belangstelling blijk; zij werd door de heer W. Kloos namens Re genten verwelkomd, die de wens uitsprak, dat volgende jaar de bur gemeester ook aanwezig mocht zijn. Hij hoopte voorts, dat het bestuur der 8 Octoberver. nooit dit punt van het programma de tractatie der ouden van dagen zou schrappen. De heer Fr. Ringers dankte voor de ontvangst op deze historische plek in de Ontzetgeschiedenis en uitte de wens, dat volgend jaar de fraaie toren van het Hóf van Sonoy van binnenuit verlicht zou zijn. De tractatie, die de oudjes in ont vangst mochten nemen, bestond uit 'n gebakje, 'n appel en 'n stukje verpakte kaas; de Hofplein-buurt vereniging had er voor de mannen een pakje tabak en voor de dames een zakje versnaperingen bijge daan. Ook was er een glaasje te drinken, om het geheel een meer feestelijk cachet te geven. De band van het Hofplein speelde 'n lustig deuntje enzowaar enkele oud jes gingen nog met de benen van de vloer. Ook in de Pius-Stichting had een zelfde onthaal plaats, waar Mr. A. Leesberg de 8 Oct.-Commissie ver tegenwoordigde. De plechtige herdenking in het Victoriepark, waar de driekleur, de stadsvlag en het Oranje-dundoek rond het Victorie-beeld wapperden, verliep in volmaakte orde. Namens de Groninger Ontzetver eniging waren hier nog aanwezig de heren P. v. Wicheren en R. Mul ler. Orpheus oogstte veel succes met het Geuzenvendel van Roeske. Voor het verslag van de rede van Mr. de Lange kunnen wij verwijzen naar ons nummer van gister. Een der hoogtepunten, zo niet hèt hoogtepunt, in de Alkmaarse feestviering was de historische optocht die in de middag door de straten van de feestvierende stad trok, bewonderd door 'n duizend koppige menigte die in vele op zichten verrast was over dit fraaie kijkspel. Twee uur lang hebben Prins Mau- rits en zijn broeder, Frederik Hen drik de stedendwinger, met gevolg en omstuwd door talloze gildeleden, door de stad getrokken en het moet gezegd worden dat de organisatoren' van deze grootse optocht in alle op zichten eer van hun werk hebben gehad. Het was een fleurig, zinvol schouwspel dat aan de algemene feestviering veel luister bijzette. Om half drie, prompt op tijd, ver trok de lange stoet vanaf het Doe lenplein, waar zij onder leiding van de heer Jos. Groenland, daarbij ge assisteerd door een staf van mede werkers, was opgesteld. Achter de politie, die voor deze gelegenheid te paard was gezeten, en die in de drukke nauwe straten ruim baan moest makeij. hetgeen haar slechts met moeite gelukte, volgden het be stuur der 8 October-vereniging en de Leidse gasten in een' viertal rij tuigen. De Postharmonie in haar Uit de ban! 9 OCTOBER: Tot Zondag 12 Octo ber 1786 waren de Roomsen ver plicht om jaarlijks een zeker bedrag te storten voor het houden van kerkdiensten. De Staten van Holland en W.-Friesland achtten dit in strijd met de gronden ener vrije en verlichte regering. Ook de stad had reeds water in de wijn gedaan, toen men in 1784 soldaten nodig had. Men zei het alleen anders, nl. dat hot al gemeen welzijn en nut zou kun nen worden bevorderd. Was hen tot dan toe alles ont zegd, nu konden zij worden offi cier, onderofficier en rotmeester der Schutterij, deken en raad van een gilde. Ook konden zij in een lagere stadsbetrekking worden aangewe zen. Burgemeesteren mochten een lijst van R.K. Officieren opmaken. Het was in een tijd waarin men ook de Roomsen nodig had voor de c keurige uniformen opende de eigen- lijke stoet en bracht er tevens bij het vol spanning wachtende publiek de stemming in. Op een smaakvol, met rode en witte' dahlia's gesierde praalwagen reed Alk'maars Stede maagd met haar gezellinnen, gezeten tegen een achtergrond van bloemen in de stadskleuren, voorstellende 't wapen van Alkmaar. De meisjes van de huishoudschool komt voor dit zo mooie onderdeel van de optocht, dat zij geheel zelf verzorgden 'tot het vervaardigen van de costuums en de grime toe, wel een woordje van waardering toe. Plechtstatig reed daarna Prins Maurits met zijn ge volg van edellieden en dames, ge huld in hun kostbare gewaden, langs de steeds weer opdringende men senmassa. De burgemeesteren der stad met de leden der vroedschap volgden hem op eerbiedige afstand. Ook de schout en zijn schepenen gaven acte de presence en vormden met elkaar een indrukwekkende groep. De kwekelingen, straks weer teruggekeerd tussen de schoolban ken zullen met genoegen aan deze zegetocht terug denken. Een buitengewoon aardige groep vormde het Chirurgijnsgilde, geze ten pp een praalwagen voorstellen de tiet interieur van een helper der mensheid in de zestiende en zeven tiende eeuw. Het doodshoofd en de zware kiezen (nijp) tang zullen de patiënten wel geen riem onder het hart hebben gestoken. Het was even wel een schilderachtig gezicht. Geestig was de verpleegster, die in een kruiwagen haar patiënte ver voerde. Menige „pleeg" zal haar hoofd geschud hebben, doch er de Lyceumleerlingen niet kwaad om aankijken, die deze middag haar taak hadden overgenomen. Origineel was ook de wagen met het wijnkopersgilde, waar de HBS- ers van tijd tot tijd de tinnen kroe zen vulden. „St. Caecillia" gaf intus sen, in oude klederdracht gestoken, een nummertje muziek weg gevolgd door de brandweermannen die met een oude spuit de aandacht trokken. Zij waren gekleed in de historische dracht, tot op heden in Alkmaar bewaard gebleven. De kruiken oude klare dienden waarschijnlijk nf5t om de brand te blussen. Het kui- persgilde op een wagen, vervaardigd door de heer Groothuizen, liet zien hoe men destijds dat vak uitoefende. Het schippersgilde met het jagertje gaf een beeld van de reismogelijkhe den in vroeger dagen. Te paard volgde Frederik Hendrik met gevolg, in houding en blik her kende men direct de veldheer. Hoornblazers en pijpers en een afd. schutterij vormden een waardig es corte. Het Gruttersgilde, waarvan de leden er gelukkig niet als kren- tentellers uitzagen, had het druk met het uitwegen van de boodschap pen. Qned uitgebeeld was Vermeers' beroemde schilderij „de Faam" naar het affiche voor de tentoonstelling „de Weense kunstschatten", ver vaardigd door de heer Groothuizen. Men zag hier de schilder druk aan het werk terwijl zijn vrouw poseer-' de. In de rijen van het publiek hoorden wij de naam van Meegeren noemen maar dat is werkelijk een vergissing. Achter het zakkendra- gersgildc, die het natuurlijk te voet moest doen, zagen wij de smeden in hun smidse, eveneens 'n wagen van Groothuizen, en het weversgilde, die een vlasbedrijf demonstreerden. Hier haalde men in letterlijke zin alles over de hekel. Ook het muziekcorps „Excelsior" was in historische klederdracht ge stoken, hetgeen hun niet belette er ferm op los te spelen. Zij maakten de baan vrij voor de bakkers met hun gezellig broodjeswinkeltje en de vleeshouwers, wier bloederige stiel werd voorgesteld door de Doopsgezinde jongeren. Deze zaten te midden van echte varkenskoppen en de baas was bezig met een voor snijmes een koekop te bewerken. Hoe ver hij is gevorderd hebben we niet kunnen constateren. De Kaasdragers werden voorge steld doorkaasdragers. Een goed idee, dan heb je mannen van het vak! Het merendeel zat echter rus tig aan de borrel rond een koperen maquette van de Waag. Wij hebben ons laten vertellen dat deze lieden zodanig uit de kluiten waren ge wassen dat zij niet in de voor hen bestemde costuums konden. Schaar en naald zijn er aan te pas moeten komen om de pakken die van een normale maat waren te vergroten tot maat 56 en 58. En tot slot roken wij het oud bruin het kan ook Trappistenbier geweest zijn, dat op de praalwagen van de Kajotters, die het brouwersgilde voorstelden, overvloedig werd ge schonken. Ook met deze wagen leg de Theo Groothuizen eer in. Het was een waardig slot. en dat bleef het ook ondanks de glazen bier, van deze luisterrijke optocht. Rest ons nog te vermelden dat ook de meisjes-padvinders hun mede werking verleenden. Gidsen en le den van het N.P.G. droegen bij wij ze van standaard nummers welke de groep, waaraan zij voorafgingen, aangaven. De avond begon met een im provisatieconcert van de beiaar dier B. v. d. Veen op het Waag- torencarillon; velen zal dit con cert ongemerkt voorbij gegaan zijn, doch voor wie er aandacht aan schonken, waren het feeste lijke klanken op deze stemmings volle dag. Tegen het vallen van de avond werd het weer druk in de straten van de binnenstad, waar het ook in de middaguren zeer vol was ge weest. De straatmuzikanten, ver kopers van feestartikelen en ver snaperingen verlevendigden het toch al zo vrolijke gedoe op straat; het schijnt, dat de commissaris van politie voor veler aandrang - ge zwicht is en toch in ruime mate aan dergelijke lieden vergunning heeft gegeven een daggeldje te ver dienen. De Postharmonie, met hun aardig verlichte petten, maakte een rond gang door de stad en had al gauw oen vrolijke hossende stoet achter zich aan. De Grote Kerk baadde in 't licht, terwijl vele honderden er het hoog staande concert beluisterden. Wij verwijzen voor het verslag van onze muziekrecensent naar elders in dit blad. Tegen 9 uur stroomden de dui zenden naar de Kanaalkade. Het kermisterrein, waar het heel de avond ook heel druk was, stroomde leeg voor een uurtje en de vele, goed-verzorgde toegangen tot de Kanaalkade konden de vele kijk- lustigen naar het vuurwerk uitste kend verwerken. Het 8 October- verenigingsbestuur had een regen verzekering gesloten, doch zal niet temin verheugd zijn, dat er geen uitkering op komt, want het weer was zo gunstig, als wij maar kon den wensen. Zelfs de wind was in tegenstelling met vorig jaar in de goede richting. Honderden hadden zich al lang van tevoren een goed staanplaatsje aan de wa terkant uitgezocht en wachtten rus tig op de dingen, die komen zou den, terwijl de Postharmonie onver moeid populaire muziek ten gehore bracht. Ook op het water in veler lei vaartuigen bewogen zich de kijk- lustigen, evenals op het Afgesneden Kanaalvak; zelfs aan de overkant op de Noorderkade stonden dé men sen in dichte rijen. Eindelijk gingen de eerste licht pijlen de lucht in en al spoedig was het een geknal en geknetter, een gesis en een geplof, hoog in de lucht, waar gouden en blauwe re gen, zilveren sneeuw en rode von ken met veel geraas in veelkleurige sluiers neerdaalde. Een en ander werd afgewisseld door veelkleurig bengaals vuur, magnesium-wente laars, musicerende firefly's, cascades raketten, of hoe al dat schitterend vuurwerk ook moge heten. Er waren vele, bijzonder fraaie grote nummers; vooral het Victorie nummer en het slotnummer, een groots-opgezette show van een zil veren Victoriebeeld, omgeven door diamantvuur, triomphpalmen en bloemvazen genoten bewondering en waardering, welke zich uitte in een dankbaar handgeklap van de vele duizenden, die zo nu en dan door fantastische verlichting in een kunstzonnetje werden gezet. Het vuurwerk was een waardig en uitstekend-geslaagd slotnummer van het uitgebreide feestprogram ma, dat niet minder uitstekend was afgewerkt. Terwijl de duizenden zich weer naar de binnenstad of naar huis begaven, beierden weer de carillonklanken over de nog feestende stad. Nabeschouwing Die klanken deden ons denken aan de beiaardier, die daar zo in zijn eentje enkele uren van de feestdag zijn plicht deed; hem komt daarvoor zeker een woord van dank toe. Maar er zijn ook anderen, aan wier medewerking mede het wel slagen van het feest te danken is. Door een goede samenwerking van gemeentebestuur en diverse gemeente-instellingen, politie en burgerij, kan op een uitstekend ge slaagd feest worden teruggezien. Vele weken van tevoren waren de verschillende sub-commissies van de 8 Octobervereniging reeds werk zaam, om de verschillende onder delen van het program voor te be reiden; de optocht b.v. vorderde zeven weken en vooral de laatste dagen is er hard aan gewerkt. Aan allen, niet te vergeten de regisseur, de heer Groenland, komt een woord van lof toe. Nog tot laat in de nacht werd het feest voortgezet; in de verschil lende amusementsgelegenheden, als Wapen van Heemskerk en Gulden Vlies e.a., vermaakten zich nog honderden, om een vrolijk einde te maken aan de 374ste verjaardag van Alkmaar's Ontzet. Plechtige eerste H. Mis ALKMAAR. Zondagmorgen kwart over 9 zal onze oud-plaats- genoot de W E. Pater Paulo, A. H. Punt, van de Congregatie van de Priesters van het H. Hart in de St. Laurentiuskerk zijn plechtige eerste H. Mis opdragen. Pater Punt die in 1936 als scholastiek naar de Missie van Brazilië vertrok, werd op 30 November 1941 te Se de Ominda aldaar tot priester gewijd. Van 2 tot 4 uur is er receptie in het Zusterhuis aan de Oudegracht waar het priesterfeest in familie kring geviera wordt. Het was wel bijzonder, dat de grote Sint Laurenskerk geheel gerestaureerd nu in volledige ruimte door honderden en nog eens honderden luisteraars was gevuld. Niemand zal wel aan deze grandiose indruk zijn ont komen. De Ned. Herv. Oratorium Ver eniging o.l.v. Corn. Jonker had voor deze gelegenheid de keuze laten vallen op het overbekende en ge liefde meesterwerk van Joseph Haydn „Die Jahreszeiten". Het was een uitnemende keuze, want de muziek van Haydn spreekt gemak kelijk aan voor een ieder, die zich tot de muziek voelt aangetrokken. De dirigent gaf met zijn koor van dit werk een voortreffelijke uit voering en had zich uitnemend op de grote ruimte ingesteld, hetgeen niet kon verhinderen, dat de fijnere schakeringen soms in de ruimte verloren gingen. De sopraan-soliste Maartje Kliffen bevestigde weer haar uitstekende reputatie en zong deze partij, welke haar prachtig ligt, met vitaliteit en bewonderens waardige tekstuitbeelding. De tenor Jan Schipper liet het aan artistieke genieting voor zijn toehoorders niet ontbreken, vooral de recitatieven klonken subliem. De muzikale ver rassing van dit kerkconcert was wel het debuut van de baszanger, onze stadgenoot P. Dalenberg. Het was de kennismaking ten eerste met een zéér mooi stemgeluid en voorts met een zanger, die de no dige muzikaliteit bezit, om zijn weg op het pad der kunst wel te vinden. Dalenberg had zich blijkbaar se rieus voorbereid. Al waren dan op sommige punten alle wensen nog niet vervuld, wist de zanger toch voor het eerste optreden reeds een grote hoogte te bereiken Zo'n de buut beleeft men zelden. Daarom is een felicitatie met zijn verdiende succes wel op z'n plaats. Onze verwachtingen voor de toekomst zijn dus gespannen. Musici van het Residentie-orkest omlijsten de zang met een bege leiding van grote schoonheid, zeer homogeen ensemble en grote aan passing. De Ned. Herv. Oratorium Vereniging heeft met dit kerkcon cert weer een groot succes behaald. W. ScHreurs. NIEUWE BONNEN ALKMAAR. Voor het afhalen van bonkaarten 713, schoenenbonnen en extra-kaarten voor a.s:. en jonge moeders zijn morgen aan de beurt, zij, wier familienaam begint met de letter D en F. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren; Willem, zoon van R. Nauta en G. Mazer.eel; Anieta, dochter van M. van Zwa nenburg en A. Franssen; Sjoert, zoon van S. Kracht en L. Nauta; Johannes B„ zoon van C. G. Elswijk en E. Timmer. Gehuwd: J. C. A. de Bruyn en M. A. Blankendaal; J. Wijkstra en M. H. Hijman; P. Th. Pronk en K. Bruyns; A. L. Bellekom en J. E. Zagers. Overleden; f? C. Oudejans, 71 jr., geh. met D. Teel. Als de wind zo snel vlogen gis terenmiddag de honden over de Laat. Dat feit op zich is niets bij zonders, want windhonden hebben nu eenmaal de faam hun naam waardig te zijn. Belangrijker was het feit, dat de Alkmaarse Wind hondenvereniging voor de eerste maal tijdens eeri openbare feeste lijkheid met een wedstrijd voor de dag kon komen in het hartje van de stad. Naar wij later bemerkten, heeft het bestuur, evenals trouwens ook het bestuur van de 8 October-vere niging er geen spijt van gehad deze rennen te hebben georganiseerd. Er was een meer dan buitengewone belangstelling voor dit gebeuren, dat zeker een unicum voor de stad mag worden genoemd. De gemeen tewerken hadden het parcours, dat 200 M. lang was, keurig verzorgd. Alleen was het jammer, dat er geen behoorlijke afzetting was. Het pu bliek drong zó op. dat er amper een pad bleef voor de honden, om te lopen, zodat zij, die iets naar achter stonden, weinig konden zien. Des ondanks is alles vlot verlopen en in een uur tijds wist de jury, bestaan de uit Mevr. de Geus en de Heren C. Hoed en P. Gleijsteen, wat voor vlees zij in de kuip had. Het was een mooi gezicht "de slanke honden over de rechte asphaltweg voort te zien schieten. Snelheden van rond de zestig kilometer behoorden geenszins tot de zeldzaamheden. Er werd begonnen met een afvalrace voor 9 paren. De winnaars daarvan kwamen weer tegen elkaar uit, tot dat uiteindelijk een finale uitmaak te, wie de winnaar was. Er werden heel wat baantjes ge maakt aleer het zover was en het publiek, dat steeds maar aangroeide, heeft volop van dit niet alledaagse "Schouwspel genoten. Na éfloop was er eén bijeenkomst in het Gulden Vlies, waar de heer Hoed, de leider, het gemeentebestuur en de 8 Octo bervereniging dankte voor de mede werking en met vreugde consta teerde, dat deze rennen zeer ge slaagd waren. Ook de politie, die het hier veel te druk had gehad, kreeg nog een pluim op de hoed gestoken. De heer Hoed wees erop dat de wedstrijden vooral georgani seerd waren om het publiek iets te bieden. Hij wi verrast door de be langstelling en* hoopte dat deze een volgende keer niet minder groot zal zijn. Daarna was het woord aan de heer A. M. Middelhoff, die zijn vol doening over de rennen uitsprak en zeide er zorg voor te zullen dragen, dat de organisatie een volgende maal beter zou zijn. Een en ander is echter het bestuur wat overval len, daar slechts enkele weken ge leden toen het programma reeds lang in elkaar zat, besloten werd de windhondenrennen alsnog te doen houden. Daarna reikte hij aan de prijswinnaars met een toepasse lijk woord de welverdiende prijzen uit. De uitslagen waren: Finale A klasse: 1. Simona eige naar v. d. Molen, Verlaat 12.8 sec.; 2. Rosta eigen. J. Groot, Alkmaar; 3. Erno eig. J. Kragtwijk, Alkmaar; 4. Grace eig. G. M. Peelen; 5. Sillie eig. L. Slot, Oterleek. Finale B klasse; 1. Ciska eig. Gebr. de Geus H.H. Waard 12.9 sec.; 2. Sallie, eig. idem; 3. Dominant, eig. Jos. v. d. Kamer, Bergen; 4. Sonja eig. Gebr. Ackerman, Alk maar; 5. Katja eig. J. Siewertsen, Warmenhuizen. Finale: 1. Simona eig. v. d. Molen Verlaat 12.3 sec.; 2. Ciska eig. gebr. de Geus H.H. Waard. Voor de prijsuitreiking kwamen in aanmerking: Simona eig. v. d. Molen, Verlaat. Zilveren Beker en medaille (v. 8 Octoberver.); 2. Ciska eig. gebr. de Geus H.H. Waard gong en medaille; Rosta eig. J. Groot medaille; Erno eig. J. Kragtwijk Alkmaar medaille; Grace eig. G. M. Peelen, medaille; Sillie eig. L. Slot, Oterleek medaille; Sallie eig. Gebr. de Geus, H.H. 1 Waard, medaille; Dominant eig. Jos v.' d. Kamer, Bergen, medaille; Sonja, eig. Gebr. Ackerman, Alk maar. medaille; Katja, eig. J. Sie wertsen, Warmenhuizen, medaille. De medailles waren afkomstig van de firma Schoonhoven aan het Fnidsen. Tijdens de wedstrijd zorgde de firma Ypma, Langestraat, alhier, door middel van een geluidsinstal latie voor doorgave van het ge sproken woord en een aardig num mertje muziek. „De Dageraad" aan de Gemeenteraad o ALKMAAR. De Vrijdenkers vereniging „De Dageraad" heeft een adres aan de gemeenteraad gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen het verbod van de loco-burgemeester van de open bare bijeenkomst, ,die De Dage raad destijds in dé Muziektuin wilde houden; adressant verzoekt tevens de Raad maatregelen te ne men opdat een dergelijk verbod voortaan niet meer wordt uitge vaardigd. Het komt ons voor, dat daar de burgemeester over deze maat regel niet door de Raad interpella- bel is de Raad wel over het verzoek, doch niet over de ge vraagde maatregelen in discussie kan treden. De burgemeester is over dit verbod aan de Raad en zeker niet aan dé Dageraad ver antwoording schuldig. NEDERLANDSE POPPENFILM IN KLEUREN. In opdracht van de Honig's Fa brieken te Koog aan de Zaan en Nijmegen, is door Joop Geesink een aardige poppenflim vervaar digd, die binnenkort in de Neder landse bioscopen te zien zal zijn. De film wordt geheel gespeeld door poppen, terwijl de machines leven de wezens geworden zijn. In een bonte rij van leuke opnamen en originele vondsten krijgt de toe schouwer een indruk van wat Ho nig's fabrieken doen om zoveel mogelijk heerlijke, voedzame Ho nig's Artikelen te maken voor zo veel mogelijk Nederlandse gezin nen. U zult deze kleurenfilm stellig de moeite waard vinden en bij een bezoek aan de bioscoop dan ook zeker van de film „Honig werkt" genieten. (Ingez. meel.) BALLONNEN-KOOPMAN RAAKTE „LOS" ALKMAAR. Tijdens de over weldigende drukte in het centrum van de stad, juist nadat de optocht door de Langestraat was getrok ken, raakte een koopman in bal lonnen zodanig in het nauw, dat hij d^macht o\jer zijn ballonnetjes verloer. Voordat hij er op bedacht was stegejj er een achttal omhoog en de goede man had slechts het nakijken. In een oogwenk waren de kleurige, gasgevulde feestarti kelen achter de daken verdwenen. H.O.V. Gedurende het winterseizoen '47- '48 geeft de Haarlemse Orkest Ver eniging wederom een serie abonne mentsconcerten in 't Gulden Vlies te Alkmaar. Op deze 6 concerten zullen de volgende vooraanstaande solisten optreden: Gijs Beths en Herman Krebbers, viool; Iskar Ari- bo, Pierre Palla en Theo van der Pas, piano, alsmede onze meester- hoboïst Jaap Stotijn. De ocncerten zullen onder leiding staan van Ma- rinus Adam en Kees Hartvelt. Het eerste concert van deze serie zal 'plaats vinden op Maandag 13 Oct. a.s., waaraan de pianist Iskar Aribo zijn solistische medewerking zal verlenen met Tschaikowsky's pianoconcert. Marinus Adam laat het concert openen met Acht Rus sische Volksmelodieën van Liadow, terwijl tenslotte nog op het pro gramma staan de Derde Symphonie van Hendrik Andriessen en de Ouverture Carnaval Romain van Berlioz. ALKMAAR ZWENDELAARS GEARRESTEERD Op de 8 Octoberrfeesten was er te Alkmaar een man met een stand. Die had een glas water met een stift erin en met veel goocheltoertjes stond hij het geval te bestrijken en te betasten. Zei tegen het publiek dat ze het glas niet konden uitdrin ken, dat het water zou gaan schui men enz. Enigen uit het publiek boden zich echter aan, maar toen puntje bij paaltje kwam durfden ze het toch niet leeg te drinken. MaarU moet weten dat het handlangers waren en ,de stif ten gewone koolraap, die ze ver kochten voor een kwartje per stuk! Ha, ha! Stiftbazen en handlangers zijn op het bureau opgesloten. DE OPLICHTSTER EN DE STOFZUIGER Het is de politie gelukt de op- lichtster van de welbekende stof zuiger aan te houden in Amsterdam. Zij heeft bovendien nog enige maanden te goed voor andere dief stallen. De R.K. Oratorium-Veren, en Katholiek Alkmaar Meermalen kan men constateren dat het belang en de noodzaak van een R.K. Gemengde Zangvereniging in Alkmaar ten zeerste wordt be twijfeld. Er zijn hier drie R.K. Kerkkoren, nu nóg een vereniging en dan nog wel een gemengd, zou alleen maar weer verdere versnippering met zich mee kunnen brengen, terwijl hier de oude afkeer van alles wat de naam „gemengd" draagt, hier parten speelt. Over het hoofd wordt dan echter gezien, dat vele Koorwerken, zeker de voornaamste, een gemengde be zetting ver'eisen en dientengevolge onbereikbaar zijn voor R.K. Zangers en Zangeressen, wanneer niet een mogelijkheid als die, welke de R.K. Oratorium-Vereniging biedt is ge schapen; tenzij men zijn toevlucht neemt tot één der neutrale koren. Men zou dan, bezien van uit het standpunt van de muziekliefhebber die een grote Oratorium of jubelen de Cantate niet willen missen, steeds aangewezen zijn op koren als boven bedoeld, of hebben wij onder de Alkmaarse Katholieken geen vol doende krachten, die in katholiek verband mooie grote werken kun nen uitvoeren? Doch dergelijke vragen behoeven de katholieke Alkmaarse zangvrien den 'niet meer te stellen; zij kun nen thans hulde brengen aan dege nen die enige jaren geleden het ini tiatief durfden te nemen, een R.K. Gemengde Zangvereniging te stich ten, waarvan onze Hoogeerw. Deken Jacobs de eerste steenlegger is ge weest met de eminente dirigent de heer Leo Pielage en enkele andere heren. Beweer ik te veel, dat de werken die werden uitgevoerd, met ont roerende momenten in het Reqiem van Verdi, Stabat Mater van Dvorak en de grandiose Te Deum v. Bruck ner onder de muziekliefhebbers grote vreugde hebben bezorgd. Al dus bouwt onze vereniging aan de culturele pijler van ons katholiek leven in Alkmaar. Moge deze overpeinzing uitdruk king ggjien aan de hoop, dat geheel katholiek Alkmaar spoedig achter zijn R.K. Oratorium Vereniging zal staan. Dat bij de nog te geven uit voeringen overal een grote belang stelling zal bestaan. Dat de steun niet moge worden onthouden door hen, die, door hun autoriteit achter het katholieke cultuurwerk te plaat sen, dit zulk een enorme stoot in de goede richting kunnen geven. Bezieling bij ons, belangstelling van het Rooms Katholiek Alkmaar op de eerste plaats, zijn de twee belan vijke voorwaarden, waar een groot Rooms Katholiek Oratorium Vereniging recht op heeft. In studie woikït genomen, werken van Brahms voor het Concert in April 1948. Dames en Heren en ook jongeren met een goede stem, geeft U op als lid a.s. Vrijdag 10 October 's avonds 8 uur. Repetitielokaal café Centraal op het Hofplein. Alkmaar, 7 October. H. A. SWART Voorzitter RKOV De zitting van de Alkmaarse politierechter verliep Maandag wel' in eèn buitengewoon snel tempo, zo vlug zelfs, dat verscheidene ke ren moest worden gestopt, wegens „tekort aan beklaagden" omdat de volgende zaak steeds minuten la ter was uitgeschreven. Overigens was het tevens een vrij onbelang rijke zitting. Het lijkt er op, dat men in Nederland geen grove over tredingen meer maakt, want alle zittingen in het gebouw, dat aan Vrouwe Justitia is toegewijd, ken merken zich door onbelangrijk heid. De eerste zaak, die dan diende was die tegen een 5-tal personen uit Amsterdam, Egmond en Hei- loo. Zij hadden diverse onwettige transacties op hun geweten met een Duitse stroomgenerator^ die in de Egmondse cuinen was achter gebleven. Van de Amsterdammers werd Pieter N. vrijgesproken, ter wijl zijn stadgenoot Joh. A. f 15 of 9 dagen werd opgelegd. Corn. M. uit Egmond Binnen was niet ver-, sthenen. Hij werd, evenals Joh. M. uit Heiloo, veroordeeld tot een boete van f 10 of 6 dagen. Marti- nus BI. uit Egmond Binnen kreeg f 15 of 9 dagen. Enige weken geleden schreven wij al over dë gezusters H. uit Alkmaar, die samen met hun broer Willem H. bij een wasserij in deze gemeente, waar zij werkten, goe deren hadden ontvreemd. De di recteur van dit bedrijf was nu als getuige opgeroepen, doch niet verschenen. De officier eiste tegen elk f 15 of 10 dagen. Uitspraak conform. Een broodbezorger uit Heerhugo- waard', Jacobus B. kwam tijdens het bezorgen in de woning van de fam. V. aldaar, waar hij een por- temonnaie en 3 repen chocolade zag liggen. Uit de portemonnaie nam hij f 25 weg en van de repen stak hij er één in zijn zak. Op de kermis had hij van dit geld f 5 ópgemaakt en de rest had hij in zijn kerkboek opgeschoten. De eis luidde 6 weken gevangenisstraf, doch de Politierechter wilde de zaak nog even aanhouden om een voorlichtingsrapport over B. in te winnen. Willem v. R. uit Hoorn had op clandestiene wijze .stroom betrok ken ten behoeve van zijn bedrijf. De uitspraak was conform de eis en luidde f 20 of 10 dagen. Adrianus Kr. uit Hoogwoud had ruzie gehad met een zekere Z. en had zich daarbij in „beledigende vorm" uitgelaten. Dit burenru- zietje kost hem f 15 of 9 dagen. De Amsterdamse A. C. v. H. had' bij mevr. P. in Alkmaar waar zij werkte, een wit-zijden dames japon weggenomen. De eis luidde f 25 of 15 dagen uitspraak con form. De Alkmaarder Jan W. St. werk te bij wasserij Krom en kwam daar BENDE ACHTERHAALD Door de politie is een man aan gehouden die een gestolen fiets bij zich had. Hij werd verdacht van rijwieldiefstal. De politie heeft een inval gedaan in een logement en daar 3 ongure lieden van hun bed gelicht. Het edele viertal had een complot gesmeed om samen'in het Noorderkwartier fietsen te stelen. Twee van hen zijn zware jongens, die al meer dan één straf hebben uitgezeten. KATH. ARBE\DERSBEWEGING BERGEN Morgenavond om 8 uur openen we met het winter- program, dat Pater Engelbertus zal inleiden met een actueel onder werp. Zij, die Pater Engelbertus meer gehoord hebben, weten dat hij op een zeer prettige en duidelijke wijze zijn toehoorders weet te boeien. Ook is er nog een verras sing in petto, waarvan u zeker zult genieten. Nog even wordt opgemerkt, dat het bestuur geen „Bergens kwar tiertje" kent, er wordt dus op tijd begonnen; tevens is het streven: kort maar goed vergaderen. Laat blijken dat ge uw taak' begrijpt en komt. Joego-Slavische diplomaten uitgewezen De Chileense regering heeft gisteravond laat een communique gepubliceerd, waarin wordt ver klaard, dat de Joegoslavische re gering in Zuid-Amerika „een reusachtige communistische spion- nage- en sabotage-organisatie" heeft gevormd. De organisatie zou door diplomatieke vertegenwoor digers van Joego-Slavië in Argen tinië opgebouwd zijn. De regering van Chili heeft in verband hiermede twee leden van de Joegoslavische legatie te San tiago uitgewezen. Van gezaghebben de zijde was verklaard, dat Joego slavische diplomatieke kringen be trokken waren bij het op touw zetten van de mijnwerkersstaking in Zuid-Chili. De beide diplomaten zijn vergezeld door een politie-func- tionaris per auto naar Argentinië vertrokken. Officieel wordt te Batavia ge meld, dat de Nederlandse verlie zen op 7 October bedroegen 3 ge wonden, terwijl als gevolg van de Nederlandse zuiveringsacties een belangrijk afnemen van het aan tal inbreuken op de order tot sta ken van het vuren valt te consta teren. In enkele gebieden, ook in de grensstreken, is het rustiger. Een Nederlandse post te Djadjag in Oost-Java ten Zuidoosten van Genteng, werd door een bende van 100 man aangevallen. In Noord- Sumatra'. verdreef een Nederlandse patrouille nabij Pematang Siantar een terreurbende, waarbij een Brits- Indisch deserteur gevangen genomen werd. In West-Java verdreven Neder landse patrouilles twee rampokben- den in de gebieden tussen Tjikarang en Tjibaroesa. In de omgeving van Koeningan en Tjiledoeg vonden zui veringsacties plaats. op een ochtend natgeregend aan. Hij mocht toen zijn colbertje in de droogkamer hangen, doch toen hij het s' avonds weer wilde aandoen, was het verdwenen. De volgende dag pakte hij toen maar een ander, van dezelfde kleur. St. was reeds tweemaal veroordeeld, waarvan eenmaal door het Bijz. Gerechtshof Nu werkte hij bij de kolenhande- daar W„ hetgeen de Politierechter deed vragen, of „hij daar nu kolen gapte". De eis was niet mals en luidde 6 weken. Uitspraak conform. Leendert B. uit Egmond aan Zee stond terecht, omdat hij schuldig was aan het ontstaan van brand in de smederij van de heer Sch. aan de Oudegracht. Tegen 't verbod in "had hij gerookt en de brandende lucifer achteloos weggeworpen. Het kordate optreden van de brandweerman De Visser had' er ger voorkomen. De Officier eiste f 60 of 30 dagen. Uitspraak con form. Adriana van der M. uit Barsin- ■gerhorn was bij de kruidenier aan het boodschappen doen. Zij maak te een praatje en stak onderhand 4 stukken zeep en 'n doosje snoep in haar tas. Gelukkig zag de juffr. achter de toonbank op tijd de dief- tal, zodat de kruidenier er geen schade van ondervond. De Offi cier eiste f 15 of 10 dagen. De Po litierechter deed er nog een schep je boven op. De uitspraak luidde conform de eis, doch bovendien nog een maand voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van 1 jaar. UITSPRAKEN MEERV. KAMER De Meerv. Kamer deed gisteren de navolgende uitspraken: Jan R„ Arnhem, diefstal, 2 maan den met aftrek; Jan D., zonder vaste woonplaats, 8 maanden met aftrek, bovendien 4 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Willem. Kr., ontucht, 9 maan den niet aftrek, waarvan 4 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jr., onder toezicht reclassering. IJsbrand P., Twisk, bedreiging met geweld, nader onderzoek gelast. Klaas O., Hoorn, vrijgesproken. Robert T„ Hoorn, vrijgesproken. Hermanus M. Amsterdam, voorh. te Alkmaar, f300 of 30 dg. plus verbeurdverkla ring van de inbeslaggenomen prac- tijkstoel. Corn. H. uit Heiloo was verbali- seerd. omdat hij zonder geldig rij bewijs een motorrijwiel had be stuurd. Deze zaak was reeds door de kantonrechter behandeld, terwijl de Meerv. Kamer de zaak ook al eens in behandeling had genomen. De Officier eiste, dat het vonnis van de Kantonrechter werd be krachtigd. Uitspraak over 14 dagen. Geslaagde fancy-fair SCHERMERHORN In de zaal van Bontje te Schermerhorn is een fancy-fair gehouden ten bate van het katholiek jeugdwerk. De pessi misten, die het organiseren van een fancy-fair in onze kleine parochie in deze tijd van goederenschaarste en verminderde koopkracht een riskante onderneming hadden ge vonden, hadden groot ongelijk. Het meest verwonderlijke was misschien wel de werkelijk grote hoeveelheid van allerlei artikelen, gebruiksvoor werpen, levensmiddelen, speelgoed enz., dei bij de rondgang langs de huizen werd bijeengebracht. En dit alles bijna zonder kosten of recla me. Ook niet-katholieken boden veel medewerking. Alle stands voor prijsschieten, ringgooien, touwtrek ken, stukgooierstent, kegelbaan en misschien nog wel een tiental an dere waren dan ook zo ruimschoots van allerlei prijzen vóórzien, dat zij tot 't laatst toe de begeerte van het talrijke, meest jeugdige publiek konden blijven opwekken. De ver koop bij opbod tegen sluitingstijd van overgebleven artikelen leverde eveneens nog flinke bedragen op. Een tweede opmerkelijk feit was de medewerking van de 'rijpere jeugd. En deze medewerking was niet zo eenvoudig, daar het organi serend comité zich min of meer noodgedwongen op 't standpunt had gesteld, dat ieder de hem toege wezen stand niet alleen zou bedie nen, doch deze ook zoveel mogelijk zelfstandig met eigen middelen zou aankleden en inrichten. Ook b.v. een zestal dilettant-clowns stonden voor een zonderlijke en niet zo ge makkelijke taak. Een derde punt, waaromtrent zorgen waren gerezen, was de op komst van het publiek en de bereid heid om in de talrijke vormen van min of meer kinderlijk vermaak zijn geld te steken. Ook op dit punt echter kregen de optimisten het ge lijk aan hun kant. Hoewel vele ouderen een zekere gereserveerd heid toonden, beantwoordde het be zoek vooral van de meer jongere generatie aan de stoutste verwach tingen. Er heerste meestentijds een drukke, gezellige en feestelijke sfeer. Ook werd er een opmerke lijke mate van koopkracht gede monstreerd, waartoe vooral de aan trekkelijkheid van de prijzen veel bijdroeg. Vermeldenswaard is nog het g-ote bezoek van niet-katholieken. Het kan voor ons een aansporing zijn om bij daartoe geëigende gelegen heden ook tegenover initiatieven van andere dorpsgenoten niet af zijdig te staan. In onze kleine ge meenschap kan voor ondernemin gen, waarvoor een meer talrijk pu bliek wordt geëist, wederzijdse be langstelling bijna niet worden ge mist. Voor wat het financieel resultaat van de fancy-fair betreft kan nog worden gemeld, dat van de onge veer f 1500 bruto ontvangsten, zeker meer dan f 1000 aan de katholieke jeugdbeweging ten goede komt. Deze fancy-fair is wel een voor beeld hoe met weinig middelen een belangrijk resultaat kan worden bereikt. „De Witte Non" voor Katholiek Thuisfront De bekende Nederlandse toneel speler Willem Goossens, die de lei ding voert over zijn Volkstoneel en die in het afgelopen seizoen voor de NIWIN reeds een grote tournee maakte, waarvan de baten voor „on ze jongens over zee" waren, zal van 10 October af eën grote tournee door Nederland maken voor het „Kathq'ieke Thuisfront" met het nieuw bewerkte en groots opgezet te toneelspel „De Witte Non", met meer dan 20 medespelenden, waar onder prominente artisten van ons land. Ook in. verschillende plaatsen in ons gewest zal dit gezelschap bin nenkort pptr/den. De Kroon heeft besluit van de log van 1 Nov. Kapt. B. Hasselm het Afwikkelingst tingstijd, ongevra: slag is verleend i dienst, op grond ringsbesluit. Dit wijking van het Commissie van In de overwegin sluit wordt geconst Hasselman nimmer belang uit het ooj doch zich integeni dat belang heeft heeft steeds scher; tegen de NSB en len van de be2 steeds te keren ol het ook, dat hij is geslaagd. Voorts kan als aangenomen, dat en belangrijke resi reikt ten voordele landse zaak. Ook van betekenis, dat sen-Generaal, die samengewerkt, h dat de appellant Nederlander heeft nimmer in pro-Du uitgelaten. Op deze gronden het besluit van Oorlog van 1 Nov Trawler de rc De „Wega", e< een Nederlandse rende voor de Pool mor", is Vrijdag burg op de rotser eerst thans bekem Het schip was, woordiger der redei de heer N. Parliev wijk aan Zee, medi delijk uit Gothenb naar de visserij noorderbreedte, ti rotsen liep. De bemanning, Nederlanders, afkor den, Schevqningen en Egmond a. Ze is behouden te Go gebracht. SPIONNI NEDERLANDS IN RUSL Kamerlid acht-erdc Het communistisc merlid Stokvis heef ter van Marine naar aanleiding va Nieuwsblad van he nomen artikel, wa stig" week in Lenii Gronings schip, dal derandse zending Rusland voer, is op aanhaurg van zowi als Nederl. „Wa in de Nederlandse schip van 't verrich nage voor de Neder dienst wordt beschi Stokvis de vraag oi tein over zijn rei* is uitgebracht en rapport aan de K kan worden. Verde <3e minister niet v; dat, om de goede tussen Rusland en bewaren, er een de gedragingen va de Russische wal dient te worden. Bankconce In financiële kr; nogal sensatie verv richten over een de Amsterdamse B cassobank. Deskunc concentratiestreven omstandigheden b< beslissing schijnt ei genomen te zijn. E sen zullen Vrijda Volgens het Finar worden de aandel banken voorlopig i omdat het bestuur ging voor de Eiffecti dat het publiek eer zal zijn met de vc de fusie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2