DE VERRE STEM (j r RADIO Boerenwacht niet met 't zaaien van tarwe en rogge! NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 9 October 1947 PAG. 3 Kapt. Hasselman niet ontslagen Dertien Nederlandse zeelieden gered Werken Ondanks dat de prijzen nog niet vaststaan Oorlogsschade aan Bijzondere Scholen Gespreide industrialisatie Bruggenbouwers V_ Nieuw Frans offen sief in Vietnam? Neem losse textiel- bonnen mee Politieke delinquenten Marktberichten Koffie, thee en een ei J De Kroon heeft vernietigd het besluit van de Minister van Oor log van 1 Nov. 1946, waarbij aan Kapt. B. Hasselman. hoofd van het Afwikkelingsbureau in bezet tingstijd, ongevraagd eervol ont slag is verleend uit de militaire dienst, op grond van het Zuive ringsbesluit. Dit geschiedde In af wijking van het oordeel van de Commissie van Advies. In de overwegingen van het be sluit wordt geconstateerd, dat Kapt. Hasselman nimmer het Nederlandse belang uit het oog heeft verloren, doch zich integendeel steeds door dat belang heeft laten leiden. Hij heeft steeds scherp front gemaakt tegen de NSB en onjuiste maatrege len van de bezetter trachtte hij steeds te keren of te verzachten, zij het ook, dat hij daarin niet steeds is geslaagd. Voorts kan als vaststaand worden aangenomen, dat de appellant vele en belangrijke resultaten heeft be reikt ten voordele van de Neder landse zaak. Ook acht de Kroon van betekenis, dat alle Secretaris sen-Generaal, die met hem hebben samengewerkt, hebben verklaard, dat de appellant steeds als goed Nederlander heeft gehandeld en zich nimmer in pro-Duitse geest heeft uitgelaten. Op deze gronden heeft de Kroon het besluit van de Minister van Oorlog van 1 Nov. 1946 vernietigd. Trawler liep op de rotsen De „Wega", een trawler met een Nederlandse bemanning, va rende voor de Poolse rederij „Dal- mor", is Vrijdag jl. bij Gothen burg op de rotsen gelopen, naar eerst thans bekend wordt. Het schip was, naar de vertegen woordiger der rederij in Nederland, de heer N. Parlievliet Jr. te Kat wijk aan Zee, mededeelde, vermoe delijk uit Gothenburg vertrokken naar de visserij op 57-58 graden noorderbreedte, toen het op de rotsen liep. De bemanning, bestaande uit 13 Nederlanders, afkomstig uit IJmui- den, Scheveningen, Katwijk a. Zee en Egmond a. Zee en vier Polen, is behouden te Gothenburg binnen gebracht. SPIONNEERDE NEDERLANDS KAPITEIN IN RUSLAND? Kamerlid Stokvis achterdochtig Het communistische Tweede Ka merlid Stokvis heeft aan de minis ter van Marine vragen gesteld naar aanleiding van een in het Nieuwsblad van het Noorden opge nomen artikel, waarin „een ang stig" week in Leningrad" van een Gronings schip, dat met een Ne- derandse zending bloemkool naar Rusland voer, is opgenomen. Met aarhai.r.g van zowel de Russische als Nederl. „Waarheid", waar in de Nederlandse kapitein van het schip van 't verrichten van spion- nage voor de Nederlandse geheime dienst wordt beschuldigd1, stelt dhr. Stokvis de vraag of door de kapi tein over zijn reis een rapport is uitgebracht en zo ja of.# dit rapport aan de Kamer overlegd kan worden. Verder vraagt hij of de minister niet van oordeel is dat, om de goede betrekkingen tussen Rusland en Nederland te bewaren, er een onderzoek naar de gedragingen van de kapitein in de Russische wateren ingesteld dient te worden. Bankconcentratie In financiële kringen vooral is nogal sensatie verwekt, door be richten over een fusie tussen dé Amsterdamse Bank en de In- cassobank. Deskundigen aohten dit' concentratiestreven in de gegeven omstandigheden begrijpelijk, een beslissing schijnt evenwel nog niet genomen te zijn. De commissaris sen zullen Vrijdag - vergaderen. Volgens het Financiële Dagblad worden de aandelen van beide banken voorlopig niet genoteerd, omdat het bestuur van de vereni ging voor de Effectenhandel wenst, dat het publiek eerst op ce hoogte zal zijn met de voorwaarden van de fusie. hadden het van de week over dag-dieverij: als je moet werken, dan maar lanter fanten, niet op tijd beginnen, eerder uitscheiden dan eigenlijk volgens de klok mag en onder wijl maar half je best doen. Kortom, er op alle mogelijke manieren de kantjes van probe ren af te lopen. Dat is gewoon weg stelen. Het Epistel van vo rige Zondag noemde de dingen ronduit bij hun naam. Het zei ook: „Men moet werken om met eigen handen de kost te verdie nen en bovendien iets over te houden, niet om het op te potten (ofschoon spaarzaamheid ook nodig is), maar om het weg te schenken aan wie er behoefte aan heeft". Als elke lezer en le zeres van onze krant nog eens dacht aan onze hulpactie voor noodlijdend Hongarije, eens een uurtje overwerkte en dan voor dit mooie doel. iets (of alles!) wilde opzenden aan een van onze bureaux, we zouden de ge reedstaande voedselpakketten kunnen verzenden. We brachten het Epistel, ons Christendom in praktijk! MARCUS OPROEP VAN DE HEER LOUWES Naar aanleiding van berichten, dat aan de boeren de raad zou zijn gegeven geen tarwe en rogge te zaaien voor de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening de prijs bekend ge maakt zal hebben, richt de heer H. D. Lonwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, de volgende oproep tot de boeren: „De wens van iedere boer om, voordat hij zaait, te weten, welke prijs hij voor zijn producten zal ontvangen, is onder de 'tegenwoor dige verhoudingen zeer begrijpelijk, maar bij de schaarse en eerst laat te raadplegen gegevens, welke tot nu' toe het L.E.I. ter beschikking staan, en gezien de onstabiliteit onzer onkosten, zeer moeilijk te vervullen en indien dit wel zou kunnen niet zonder risico. Regering en Stichting voor de Landbouw zijn het er over eens bij de interpellatie-Vondeling in de Tweede Kamer is het door de mi nister nog eens uitgesproken dat de grondslag onzer agrarische prijs politiek, zowel in tijden met hoge als met lage wereldmarktprijzen, wordt gevormd door de berekenin gen van het L.E.I. Ondanks de moeilijkheden, welke zich bij de interpretatie dezer 'gegevens voor doen en de soms gebleken menings verschillen daaromtrent, moeten wij voortgaan de weg te zoeken om tot een voor regering en producen ten aanvaardbaar prijsbeleid te kun nen komen. Wanneer nu in de dezer dagen gepubliceerde verklaring de minis ter van landbouw, visserij en voed selvoorziening mededeelt, voor oogst 1948 tot een andere verhouding tus sen de prijzen van tarwe en rogge De Meelstaking Het stakingscomité voor de Am sterdamse Meelfabrieken verklaart, dat er inderdaad 6000 balen meel bedorven zijn, maardit zou reeds vóór de staking het geval ge weest zijn. Voorts beweert het co mité, dat de leden der stakingslei ding wel degelijk bij de bonafide organisaties zijn aangesloten. i De Gemeenteraad van Baarn heeft j een besluit genomen, dat van bete kenis kan worden voor vele andere gemeenten. Twee Bijzondere Scholen hadden i op grond van art. 72 der Lageronder- wijswet gelden gevraagd voor her stel van oorlogsschade. De Raad is echter van mening, dat dit wets artikel in het onderhavige geval verkeerd wordt geïnterpreteerd en ook het Kon. Besluit van April 1947 daarin niet voldoende voorziet. Gelden voor herstel van oorlogs schaden dienen volgens de Raad verhaald te worden op het Finan cieringsbureau voor de Weder opbouw van publiekrechtelijke lichamen, een mening, welke de schoolbesturen niet delen. Deze zul len dan ook in beroep gaan bij Ged. Staten. Geduld bij de aflevering van eieren De eieren, die op de op heden bekend' gemaakte bon zullen wor den afgeleverd, zijn verse eieren, dat wil dus zeggen, dat de winke liers niet geruimen tijd tevoren met deze eieren bevoorraad kun nen worden en dat deze bevoorra ding hier en daar nog aan de gang is. Het kan dus voorkomen, dat op de eerste dagen van de geldig heid van de nieuwe bon niet alle detaillisten in staat zijn te leveren. Geduld van de zijde van de klan ten wordt dagrom bij voorbaat in geroepen. UITZICHT VOOR LANDBOUW RELATIEF GUNSTIG Op het 94e Nederlands Landhuis- houdkundig Congres, dat te Apel doorn wordt gehouden, wordt het vraagstuk van de agrarische bevol kingsdruk in Nederland besproken. Drs. Th. J. Platenburg, hoofdredac teur van „Boer en Tuinder", offi cieel orgaan van de Katholieke Ned. Boeren- en Tuindersbond, besprak gisteren de vraag op welke wijze de agrarische bevolkingsdruk kan wor den weggenomen. Hoewel blijkens zijn prae-advies de bevolkingscon centratie in het Westelijk industrie gebied is veroorzaakt door een op vallende ontvolking van het platte land, welke met eei^, vlucht uit het agrarisch beroep gepaard gegaan is, valt er op het platteland een opmer kelijke landhonger waar te nemen. Behalve in agrarische is Nederland ook t.a.v. de andere sectoren van 't economische leven overbevolkt. De oplossing van dit vraagstuk is volgens drs. Platenburg te vin den in gespreide industrialisatie. Ir. C. Staf. Directeur-Generaal van de Landbouw, besprak de mogelijk heden voor de Nederlandse boer in ons eigen land. Daar de oorlog de betekenis van zelfvoorziening naar voren heeft gebracht, zal de belang stelling voor de landbouw in West- Europa in de komende jaren ver moedelijk levendig blijven. Het is te verwachten, dat de consumptie van melk, groenten en fruit zal toe nemen. T.a.v. de internationale con currentie dient de Nederlandse landbouw zijn belangstelling te ves tigen op verlaging der productie kosten, verhoging der productie per HA en marktanalyse en propaganda om exportmogelijkheden te benutten In een verarmde wereld acht deze inleider het uitzicht voor onze landbouw relatief gunstig. De eerste Katholieke Middelb. Landbouwschool Maandag 13 October a.s. wordt te Roermond, in tegenwoordigheid van Z.D.H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens en Z.Exc. Minister S. L. Mansholt, de eerste Katholieke Middelbare Landbouwschool geopend. Directeur van deze school is ir. C. A. J. van Schendel, die tot nu toe Rijksland- bouwconsulent was. enerzijds en die der voer granen anderzijds te willen komen, dan moeten wij als boeren ons beleid daarop instellen. Ons volk is nog steeds in nood en de internationale verhoudingen zijn zodanig, dat die nood wel eens ontstellend groot kan worden. Al hebben regering en volk na de be vrijding niet altijd getoond de be tekenis der landbouwproductie en de redelijke verlangens en verwach tingen der agrarische bevolkings groep voldoende te erkennen, dat mag ons niet weerhouden- ons nu opnieuw af te vragen, wat onze verantwoordelijkheid tegenover ons volk in zijn geheel medebrengt en dan leidt dit m.i. tot de conclusie, dat wij thans wel rogge en tarwe moeten zaaien, en, in zoverre de bedrijfsomstandigheden dat toela ten, in minstens normale omvang. Ik vertrouw, dat velen dat met mij zullen onderkennen en met mij er naar zullen handelen." Majoor Breunese blijft ontslagen! De Kroon heeft ongegrond ver klaard het beroep van majoor J. N. Breunese, tegen het besluit van de minister van oorlog, waarbij hem ongevraagd eervol ontslag is ver leend uit de militaire dienst. Weliswaar wordt overwogen, dat majoor Breunese de leiding van de Arbeidsdienst met goede bedoelin gen en in overleg met vooraan staande betrouwbare Nederlanders op zich heeft genomen, en dat hij veel goeds heeft verricht in het belang van de Nederlandse militai ren, maar hij heeft in woord en gescjirift uitlatingen gedaan, waar van hij wist, althans kon vermoe den, dat zij aan de geleidelijke Duit se penetratie voet gaven en het warm houden en ontwikkelen van de vaderlandse geest van verzet belemmerden. Overigens wordt re kening gehouden met het feit, dat majoor Breunese in Juli 1941 ont slag had gevraagd, omdat bepaalde eisen van de bezetter door hem on aanvaardbaar werden geacht, ter wijl hij zich in veel opzichten goed heeft gedragen. Het zuiveringsbe sluit is dan ook niet op hem van toepassing, maarniettemin wordt zijn houding zodanig geacht, dat er termen aanwezig zijn, hem, zij het dan ook eervol, ontslag te verlenen! COMMISSIE VAN DRIE Na een informele vergadering heeft de Commissie van Drie een communique uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de leden zich be reid hebben verklaard onverwijld naar het betrokken gebied te ver trekken met het eerste vliegtuig dat beschikbaar is. Evatt vertegenwoor digde Australië op deze vergade ring, daar Kirby te Sydney vertoeft. Verdere beslissingen zullen aldaar worden genomen. Men neemt aan, dat de commissie, na te Sydney te hebben vergaderd, naar Indonesië zal vertrekken. Gisteren werd tussen 11 en 3 uur de 10e en tevens laatste overspan ning van de verkeersbrug Moerdijk geplaatst en hiermede ,werd ook de trots van waterbouwkundig Ne derland weer hersteld. De afwer king zal nog enige tijd in beslag nemen, doch de verwachting is ge rechtvaardigd dat half December de brug opengesteld kan worden voor tweerichtingsverkeer. Simpel en zonder enige opfleuring wordt deze gebeurtenis van morgen in de kran ten vermeld. Maar juist door de eenvoud wordt het ware ook hier gekenmerkt. We voelen als het wa re door de woorden heen de kracht die ontwikkeld is moeten worden om dit machtige werk te voltooien. We proeven door het staal dat we met eerlijke trots ons op de borst mogen kloppen oindat we Neder lander zijn. We weten maar al te goed hoe de Duitse bezetters slechts heel, heel weinig bruggen intact lie ten en hoe ons geheel binnenlands verkeer lamgeslagen werd. Lang zaam maar zeker is men aan de slag gegaan, onopgemerkt, stil, maar vastbesloten alles te herstellen wat er van Nederlands bruggen kapot was. Telkens weer wer- N den heropeningen van bruggen ge meld, Hedel, Ka- tendreeht, Tholen en tientallen anderen. Hoe stil op de UIT EIGEN LAND J achtergrond van Ne derlands herbouw, de werkers aan onze bruggenbouw ook werkten, toch werden de uiteindelijke resul taten bekend gemaakt aan onze be volking. Onze bevolking, waarvan echter een groot gedeelte nu reeds schijnt vergeten te zijn dat we nog steeds in de tijd van herstel leven. We kunnen jammer genoeg niet an ders dan een zekere moeheid onder onze Nederlanders constateren. Een moeheid omdat rantsoenering onze voedselvoorziening nog steeds moet regelen, omdat de belastingdruk nog steeds moet worden verzwaard, een moeheid, die zich uitdrukt in een onverschilligheid ten opzichte van cultuur, godsdienst en ware vader landszin. Men kan in dit verband nu eenmaal het feit niet wegcijfe ren dat het arbeidsvermogen, zowel in de fabrieken, werkplaatsen als kleine ambachtsbedrijven vaak ge daald is tot 60% van het vooroor logse vermogen. Het spiegelt daar voor te zeer de arbeidsloomheid af van deze na-oorlogse jarep. Het schijnt alsof door een algemene de primering, die van bepaalde zijde wordt aangewakkerd, de gehele we reld is getroffen. Men wil minder werken en meer verdienen, doch verliest daarbij juist geheel 'uit het oog, dat speciaal hierdoor een her stel van ons econontisch bestaan wordt belemmerd. Vreemdelingen, die ons land bezoeken, uiten vaak hun bewondering voor onze natio nale geest en de algehele wil tot op bouw en men haalt hiermee in ver band vaak concrete resultaten aan. Doch wij in eigen boezem besef fen maar al te goed wat we beter kunnen. Heus we verliezen datgene wat reeds bereikt werd niet uit het oog en zijn overtuigd van het ver schil van nu en drie jaar geleden, maar we weten dat de geest in vele opzichten nog veel te wensen over laat. We kunnen daarom niet beter dben dan een voorbeeld nemen aan onze bruggenbouwers, aan deze zwoegers van het zware staal en wanneer we hun doorzettingsvermo gen'en wilskracht tot de onze ma ken dan zullen we in staat zijn vele bruggen te bouwen over de kloven van maatschappelijke mistoestanden heen. Aan de bouwers der Moerdijkbrug ons eresaluut! van E. Hardop gedacht Jobus vindt het heel lief van de Engelse kroonprin ses dat ze bij het sluiten van haar huwelijk haar echtgenoot gehoorzaam heid zal beloven. Jobusina vindt het als vrouw belachelijk. Als zij tenminste kroonprinses van een groot imperium was zou ze vast en zeker de baas spelen, waarop Jobus van achter zijn krant antwoordt, dat ze daarvoor geen kroonprin ses behoeft te zijn. ROOFOVERVAL Op sigarenwinkel te Amsterdam Twee gewapende mannen heb ben Woensdagavond om half acht een roofoverval gepleegd in een sigarenwinkel op de Linnaeuspark- weg in Amsterdam-Oost. Uit een niet-afgesloten brandkast, die in de winkel stond en een portefeuille uit een bureau in de achterkamer namen zij een bedrag van f 5000 mee, alsmede uit een huishoud- doosje ringen en colliers ter waar de van f 500. De eigenaar van de zaak was naar zijn vrouw in het ziekenhuis en een kennis paste zolang in de winkel op. De man nen belden aan, bedreigden de kennis met hun vuurwapens en sloten hem op in een hangkast. In een bruin-rode vrachtwagen met open laadbak zijn de daders verdwenen. Dr. Ho Tsji Minh, de president van Vietnam beeft in een radio rede de berichten uit Hanoi ben vestigd volgens hetwelk de Fransen een herfstoffensief op grote schaal zijn begonnen: in Tonkin met het doel het Vietna mese hoofdkwartier Bae Kan te omsingelen. Dr. Mink verklaar de, dat de Vietnamezen koste wat kost aan de „franse agres sie" weerstand zullen bieden. De premier zeide zeker te zijn van de overwinning en hoopte, dat Frankrijk „ten gevolge van zijn binnenlandse moeilijkheden niet in staat zou zijn de oorlog in Vietnam voort te zetten." Een functionaris van het Franse departement van koloniën te Parijs heeft dë berichten over een op handen zijnd offensief in Indo china „overdreven" genoemd, doch •hij voegde er aan toe, dat enige dorpen mogelijk om bescherming hebben verzocht en dat Franse troepen zijn opgetrokken om aan dit verzoek te voldoen. Van welingelichte zijde te La ke Success wordt vernomen, dat de Vietnamese regering de Indi sche delegatie heeft verzocht het geschil met Frankrijk bij de Veiligheidsraad: aanhangig te ma ken. Losse textielpunten \fyaren ver boden. Toen werden ze toegestaan, nu wordt het gebruik ervan aanbe volen. Het kan verkeren!Het de partement is nu zelfs zo soepel, dat het terzake de slordigheid van het publiek ontziet. Want, „het is geble ken, dat de meeste gevall«*n van vermissing van textielkaarten wor den veroorzaakt doordat men die kaarten inderhaast medeneemt". Het departement vestigt er nu niet alleen (je aandacht op. dat losse textielpunten geldig zijn, maar het raadt dii zelfs aan. Degenen, die losse textielpunten kopen, lachen in hun vuistje! Hieronder volgt nog een overzicht van de thans geldige textielbonnen. Van de textielkaarten VA t.e.m. VF 605 zijn geldig de bonnen 101 t.e.m. 140, alsmede de letterbonnen B, C, D, E, en F elk ter waarde van vijf punten. Van de textielkaart VF 605 zijn geldig de bonnen 101 t.e.m. 200. Van de kaart 705 zijn geldig de stroken A, B, C, D, E en F elk be staande uit vijf bonnen ter waarde van 1 punt en een bon ter waarde van 5 punten. De bonnen „reserve" A, B, C, D, E en F zijn niet geldig voor de aankoop van textielgoede- ren. Positie Nederlandse passagiersschepen „Kota Baroe", 7 Oct. van Soera- baya te Singapore. „Kota Gede", JavaRotterdam, 7 Oct. om 6 uur van Moekallah. „Sloterdijk", 7 Oct. van Sabang te Batavia. Landbouwvraagstukken (Vervolg van pag. 1) In elk geval en daarmede be sluiten wij voorlopig gaat het niet langer aan, als er offers ge bracht moeten worden om de eco nomie van het land te redden, steeds maar te betogen, dat die offers gebracht moeten worden door iedereen, maar als puntje bij paaltje komt, tenslotte als regel een grote groep van nijvere burgers, die mee wel het hoogste niveau be halen ten aanzien' van de arbeids productiviteit, eenzijdig de dupe te laten worden van prijsregelin gen. Als straks, hopelijk, met mede werking van dë weer tot overleg gebrachte minister, een oplossing gevonden wordt voor de moeilijk heden in de land- en tuinbouw, zal ook het grote publiek moeten be grijpen dat correcties op verschil lende prijzen van diverse produc ten behoren tot een rechtvaardige en doelmatige politiek, welke van de Overheid mag worden verlangd, zolang de omstandigheden haar dwingen tot ingrijpen op een ge bied, waar zij men vergete dit niet van nature eigenlijk geen taak heeft in een normale, gezonde maatschappij! De brandstoffenhandelaar M. S. uit Zwolle na derde met zijn paard en wagen een onbewaakte overweg. Hij merkte de trein niet op. Zijn paard werd verschrikt en sloeg op hol. De wagen werd door de trein gegrepen en versplinterd, S. 50 meter door de trein meegesleurd. Hij werd naar het R.K. Ziekenhuis gebracht, waar na hij spoedig overleed. Maar erger is het als een arts de dood van een me demens veroorzaakt, en slachtoffers maakt onder de joden, als hij belast is met de keuring van hen die voor tewerkstelling werden opgeroepen. Hij werd dan ook veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, mag geen medicus meer zijn en ook niet kiesge rechtigd. En het is dokter G. Ozinga te Joure. Hoeveel radio-luisteraars telt Nederland. Uurtje te lex zal het U verklappen: 892177. Gisteren is E. P. M. Verhoeckse overleden tengevolge van een sche- delbasisfractuur opgelopen bij een valpartij tijdens de „Beverwijk 14" moeten uit de modder van de Schelde gelicht worden, en dat zal .Ajax" eens eventjes gaan proberen. Moet U eens luisteren: „het personeel van de gemeente Amster- Ned: Clubkampioenschap pen te Hogerheide,. ifc Het is toch niet pluis met die zwijnen of ze ruiken zeker dat Nederland vlees nodig heeft! Gisteren was het weer in Wijnbergen dat zo'n knaap van 160 pond zich aanbood voor een ko gel van de heer Borkus. „Ajax" is steeds de naam van een geweldenaar. De resten van Nederlands grootste baggermolen, de dam, georganiseerd in de Eenheidsvakcentrale, be drijfsorganisatie van Ne derlands overheidsperso neel, afd. Amsterdam, in vergadering bijeën op Dinsdag 7 October 1947 in de diamantbeurs te Am sterdam, wijst met veront waardiging de voorstellen tot een herziening van de lonen der werklieden, zo als deze zijn ingediend bij de gemeenteraad, van da hand." Nou, nou, nou. Weet U wat het is, ze komen niet toe met hun geld! j}c U weet dat de K.L.M. een nieuwe luchtsprong heeft gemaakt naar Marseille? De Marseillanen zijn er zo van in de wolken dat ze een delegatie van het ge meentebestuur en handels- en industriële kringen en nog een aantal journalisten naar Amsterdam gestuurd hebben, om daar eens poolshoogte te nemen. Op 1 October zijn te Cura cao nieuwe lucbtpostzegels uitgegeven. Bovenaan het randschrift „luchtpost", onderaan „Curacao". In het midden een vliegtuig boven een posthoorn tegen een donkere achtergrond. Mooi! In Roosendaal wil de P.T.T. een nieuw net voor de Radiodistributie aanleggen. Onder de grond. Een van de eerste onder grondse dus in Nederland. terug naar de mijnen? De betrokken autoriteiten over wegen in hoeverre het mogelijk is een deel van de politieke delin quenten, die Zaterdag 6 Septem ber j.l. uit het interneringskamp te Valkenburg naar kampen elders in den lande werden overgebracht, naar de mijnstreek terug te zen den. Men wil daarbij een dusdanige selectie toepassen, dat de belha mels en aanstokers van dë relle tjes in ieder geval niet voor terug keer in aanmerking zullen komen. Zoals men zich zal herinneren hadden enkele incidenten in het kamp Valkenburg een zodanige stemming onder de delinquenten geschapen, dat verspreiding van do elfhonderd gevangenen over verschillende kampen in Neder land wenselijk werd geacht. Inmiddels is reeds een 80-tal de linquenten in t kamp te Valken burg teruggekeerd. Leraren vrij van militaire dienst? Bij beschikking van de mini- ters van oorlog en van onderwijs kunsten en wetenschappen, is in gesteld een commissie van advies en overleg inzake dë vrijstelling van militaire dienst van leraren, werkzaam bij het voorbereidend .hoger en middelbaar onderwijs én zijn in deze commissie benoemd, met recht van plaatsvervanging: tot lid en voorzitttr J. van Andel, te s-Gravenhage, inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar on derwijs; tot leden: F. H. Etobiok, te 's-Gravenhage, reserve-luite- nant-kolonel der infanterie en H. J. Hartwijk te Voorburg (Z.-H.) leraar bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs; tot lid en secretaris: dr. A. F. Monna te 's-Gravenhage, hoofdcommies aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Zweeds schip aan de grond Het Zweedse s.s. „Delphinus" rederij Ahlmark is bij Bath aan de grond gevaren. Het schip is. groot 673 ton. Gisterenavond om half negen is het schip met behulp van vier sleepboten vlot gekomen. HOOGKARSPEL, 8 October. 1750 kg. rode kool 10.50—12.40; 18000 kg. gele kool 4.50—6.50; 3500 kg. groe ne kool 12.20—13.20; 16000 kg. wit te kool 10.1013.10; 200 kg. slabonen 861.06; 4000 kg. .uien grof 14.70 14.90; id. middel 14.3014.70; drie lingen 7.80^-8.40; nep 12.5012.90; 24000 kg. kroten I 5.80—6.50; 2000 kg. id. II 2.70—2.90; 5000 kg. peen II 8.50—9.40; 4000 kg. peen III 9.30— 10.30; 34500 stuks bloemkool I 52 72; afwijkend 2843; stek 818; 6000 kg. aardappelen bevelanders 8.909.50; Koopmans bi. 10.2010.80; Beentje 7.50—7.90; eerstelingen 7.1b —7.50; kriel 5—5.20. WOGNUM, 8 October. Beve landers 9.209.80; uien 14.4016; drielingen 7.708.50; nep 611.10; groene kool 310; tomaten 1738; sla 6.40—8; druiven a 8398; id. b 6576; gele kooi 13; bospeen 15 17; bloemkool 1235; rode kool 6 13; andijvie 1115; slabonen 591.11 spinazie 2339; spruitkool 3642; bieten 4.705.20; cox oranje 1256; allican pipin 1436; prinsesse noble 1728; sterappels 3032; conferen ce 920; gratiool 1118; beurré lu- cas 1417; nouveau poiteau 814; maagdepeer 1519; brederode 21 27; bonne louise 24—47;"legypont 14 27; william 2026; gieser wildem. 15—34. WARMENHUIZEN, 9 Oct. - Aard appelen, 10.000 kg: Bevel. 69—79; Voorhand 7.70; 20,000 kg rode kool 8.4012.80; 66.000 kg witte kool 9.80- 12.00; 4300 kg groene kool 13.20 14.10; 4800 kg andijvie 10.5012.00; 3200 kg bieten 5.10—5.70; 150 kg slabonen 7188; 1500 kg uien 15.30 15.40; grof 15.50; nep 12.40; drielin gen 7.30. ZUIDERKOGGE. Aardappelen 9.209.70; bloemkool 564; slabonen 531.14; andijvie 815; rode kool 712.60; gele kool 34.50; groene kool 9.50—12.50; uien 14.90—15.40; tomaten 1730- gracipol 813; boe- rengroen 714; wijnperen 1218; Novo Poto 817; Hertogin Elsa 8 15; William 727; Doyenné 2560; Soldat Laboureur 1324; Conferen ce 1219; Roem van Wijdenes 10 27; Cox Oranje 3064; Glorie van Holland 1039; Alicantor druiven 731; Frankenthalers 781.06. LANGENDIJK, 8 Oct. 9000 kg aardappelen, Bevelanders 9,30— 9,70; 14.000 kg rode kool 9.3016,50 30.000 kg gele kool 4,5012,50; 67000 kg groene kool 1014,50; 87.000 kg andijvie 11,40—14,10; 170.000 kg wit te kol 9—12,20; 8800 kg bieten 6.50 —7,10; 1200 kg uien 13,30—14,60; 12.200 kg peen I 3,00, II 9,30—10,30, III 8,60—9,10; 400 kg slabonen 86— 106; 3400 stuks bloemkool 4460. ZWAAG, 9 Oct. Meloenen 19 40; Goudreinetten 3560; Pres. v. Engeland 1627; Cox Oranje 17 72; Groninger Kroon 2042; Trans parant 11—38; Jac. Lebelle 1024; Zoete appelen 3143; Schellinkhou- ters 1841; Glorie v. Holland 16 41; Beurré Clairgeau 622; Beurré Hardy 650; Beurré Durandeau 8 20; Beurré Lebrun 16—34; Bonne Bouile 1953;/ Conference 7—26; Doyenné de Comice 1872; Legi- pont835: Soldat Laboureur 1436 Giezer Wildeman 1735: Winterjan 4—22;aardappelen 99.50; spinazie 11—47; postelein 26; uien 6.1014.80 bieten 1.80—5.70; sov. kool 611.10, gele bewaarkool 24.80; rode kool 6.4011.30; spruitkool 54: slabonen 74119; snijbonen 46142; tomaten 2151: augurken 623; breekpeen 3.308; waspeen 3—10; bospeen 24; andijvie 4—14; sla 212.10. bloem kool 2058; komkommers 34; perziken 1241; witte druif 1.15; Alicante 5296; Frankenthaler 64 118; Westfrisia 58; Winterlouw 12 18; Maagdepeer 1318; Hertogin Elza 622: William Duchesse 12 38; Triumph de Vienne 811; Nou veau Poiteau 616; Gratiool 919; Sint Germain 9. PURMEREND, 8 Oct. Aardapp. Bonte 910; Blauwe 12; slabonen: dubb m. dr. 8226: idem z. dr. 42 113; snijbonen brede stam 1192; tomaten A 3646; C 2138; bloem kool 263; rode kool 615; sav. kool 714; spinazie 946; sla 312 andijvie 1219; bieten 3.50—8: wor telen 816; uien 16; driel. 8, prei 616; druiven: Frankenthalers 70 115; Alicant 85100. Appels; Zoete Bellefleur 1449; Bramley Seedling 6—18; Codlin Keswick 4 16; Cox Oranje Peppin 2056; Gra ham Jubilé 631; Groninger Kroon 838; Reinette, goud 1050: Ster appel 1649. Peren: Beurré Clairgeau 421; Beurré Lebrun 4 23; Boerengfoen 316; Comtesse de Paris 519; Conseiller de la Cour 3—14; Durandeau 421; Duchess Williams 5—24: St. Germain peer 4 17; Gieser Wildeman 1032; Her togin Elsa 418; Kamperveen 6 16: Legipont 9—36; Louise Bonne 10 46; Maagdenpeer 422; Nouveau Poiteau 315: Soldat Laboureur 7 26; Vertilon 8—26: Winterjan 524; Zwijndrechtse Wijnpeer 823. BLOKKER, 8 Oct. Uien 10^—13; bospeen 1215; rode kool 11?50 11.70; gele kool 3.507: bloemkool 2037; snijbonen 6185: slabonen 871.02; andijvie 1317: groene kool 8.508.70; tomaten 2840; Ali- canten 911.02; perziken 728; Groninger Kroon 2240; Notaris appel 2440; Transparant 25—44; Pramely 1025; Jack Lebel 1224; Caville 21—41; Vlaamse zoet 24 40; Linjetilus 2278; Beurré Hardy 3152; Bon Louise 2550; Confé rence 1225: Doyenné du Comise 2854; Lueiled' Leyst 1430; Legi pont 918; Juttepeer 918; Willi am 17—32; Soldat 1425; Wijnpeer 1120; Giser Wildeman 1733; Winterjan 1827; Gratiool 14t-21; Hertogin Elza 1120; Maagdepeer 918; Kleermaker 718: Noveau 10 18; Dekkers Glorie 2849; Cox Oranje 3070: Allington 3252; Glorie van Holland 2647; Schel - linkhouters 2843; Callebas 1731. DE NIEUWE BONNEN Voor het tijdvak van 12 t.m. 25 October a.s. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie P) P-01 brood 800 gram brood P-01 boter 125 gram boter P-02 boter 125 gram margarine of 100 gram vet P-03 boter 250 gram margarine of 200 gram vet P-01 vlees 100 gram vlees P-02 vlees 400 gram vlees P-01 melk 3%i liter melk P-03 melk 6 liter melk P-05 melk 6%| liter melk P-01 div. 100 gram kaas of 125 gram kortsloze kaas P-02 div. 1 ei P-03 div. 125 gram koffie P-04 div. 50 gram thee P-03 res. 1600 gram brood P-06 res. 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 711 (serie P) P-ll brood 800 gram brood P-ll boter 250 gram boter P-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet P-ll P-12 vlees 100 gram vlees P-13 P-15 melk 10 liter melk P-ll div. 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas P-12 div. 1 ei P-13 res. 800 gram brood Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 711 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) P-21 brood 800 gram brood P-21 boter 250 gram boter P-22 Inter 250 gram margarine of 200 gram vet P-21 melk 5 liter melk P-21 vlees 300 gram vlees P-22 vlees 100 gram vlees P-21 kaas 200 gram kaas of 250 gram korsfl. kaas P-21 eieren 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag-10 October worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk. waarop eerst op Maandag 13 October mag worden gekocht. Verhoging der pensioenen in de pen Op vragen van het Tweede Ka merlid Vermeer betreffende de toe kenning van een extra-toeslag aan gepensionneerden in 1947, heeft de Minister van Binnenlandse Zaken geantwoord, dat bij zijn Ministerie twee ontwerpen van wet in voor bereiding zijn. Het ene betreft de herziening van de Pensioenwet 1922 en het andere de verhoging der pensioenen, te rekenen met ingang van 1 Januari 1947. PROGRAMMA VRIJDAG 10 OCTOBER HILVERSUM H (415 m). NCRV 7.00 nieuws. 7.15 ochtendgym. 8.00 nieuws en gr.platen. 9.15 ziekenbe zoek. 11.00 quatre-mains-recitaL 1.30 Belgische componisten. 11.45 Trio „Ancora". 12.33 negro-spirituals. 13.00 nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 14.20 van oude en nieuwe schrij vers. 14.40 Continental-Quintet. 15.30 Concertgebouw Koperkwartet 16.00 declamatie. 16.20 viola di gamba, sopraan- en altblokfluit 17.15 Sans Souri. 19.00 nieuws. 19.45 „C.V.W.- kwartier. 20.15 NCRV-kwartet. 20.45 „Landverhuizers", hoorspel. 22.00 „Vragen aan voorbijgangers". 23.00 nieuws. 23.45 Don Kozakkenkoor. 23.57 sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I (301 m). VARA 7.00 nieuws. 7.15 ochtendgym. 8.00 nieuws. 8.50 voor de huisvrouw. 10.30 voor de vrouw. 11.05 Voordr.- verjhalen Aart van der Leeuw. 11.20 bekende marsen en walsen. AVRO 12.00 The Skymasters. 12.33 Sport agenda. 13.00 nieuws. 13.15 De Pa pavers. 14.00 voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. VARA 16.00 Accor deonorkest. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 orgel. 18.00 nieuws. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 20.00 nieuws. 20.05 Duitse liederen. 22.00 buitenlands weekoverzicht. 22.15 Swing and Sweet. 23.00 nieuws. 23.15 Sympho- nisch Vrijdagavondconcert. FEUILLETON f door PETE FALCON 29. Tegelijkertijd hoorde hij de kreet van een vrouw. Hij wendde het hoofd om. Op een. tegen een pilaar aange brachte bank zat Mary Regan! En vlak bij haar stond de lange, donker-harige programma-chef Ro nald Finnemore. Voor het overige waren er nog een vijftal mannen, waarvan er drie, althans te oorde len naar hun kleding, poogden te genover de buitenwereld de schijn op te houden van gentleman te zijn. Een van hen herkende hij onmid dellijk als degene, die zich tegen hem Randall noemde en hem had ontvoerd. Ffed onderging een wonderlijke verandering, toen hij besefte, dat de dochter van mr. Regan eveneens het slachtoffer was geworden. Hoewel hij bij de kennismaking die avond ten huize van de radio-magnaat slechts enkele woorden met haar had gewisseld, had het meisje een zeer sympathieke indruk op hem ge maakt. Ook nu, onder de ongetwij feld voor haar eveneens hachelijke omstandigheden, wekte ze zijn be wondering op. Hoewel ze blijkbaar bii zijn binnenkomen even was ge schrokken, doordat ze in hem de assistent van inspecteur Burns her kende, toonde ze zich onmiddellijk daarop weer rustig en kalm ze demonstreerde zelfs een dosis be minnelijke waardigheid. Het spreekt vanzelf, dat in Fred Vandijke, vol komen in overeenstemming met zijn romantische natuur, .de gevoe lens van ridderlijkheid waren losge slagen. Een vrouw bevond zich in gevaar! Daar moestJa, wat moest er? Hij was zelf gevangene William Burns spoorloos verdwe nen en een aantal gewapende mannen omringde hen -Dit alles vloog hem in luttele ogenblikken door het hoofd, terwijl de belagers een diep stilzwijgen in acht namen. Deze werd zelfs be klemmend en Fred keek onwille keurig van de een naar de ander. Totdat.. Finnemore een handbewe ging maakte en zei: „Jongens, jullie kunnen wel gaan dit zaakje knap pen wij wel op. In de buurt blijven alsjeblieft." Het resultaat was, dat Finnemore met de twee „heren" achterbleef. De rest verdween door een achter deur. De volgende wenk was voor Randall bedoeld, want deze haalde een revolver te voorschijn en ging recht tegenover Mary Regan en Fred zitten. Fred had het er name lijk op gewaagd naar het meisje toe te gaan, haar zwijgend de hand te drukken en naast haar plaats te ne men. Op dit ogenblik had hij elke impuls van onzekerheid van zich af geworpen. Zij werden bedreigd door een stel bandieten en hij voel de het als een plicht om zich hier tegen te verzettén tegelijkertijd om wille van het meisje. Alleen hierbij liet hij zich leiden door zijn gezond verstand moest hij in het stadium van weerloosheid, waarin ze verkeerden, de voorzichtigheid in acht nemen en geen domme streken uithalen, waardoor eventuele kan sen gevaar zouden kunnen lopen. Het bleek, dat Finnemore de leider was en hij nam dan ook het woord. Hij richtte zich speciaal tot Fred. „Het spijt me mr. Vandijke," stak hij van wal, „dat wij het u lastig moeten maken. Maar u zult toege ven, dat u dat aan u zelf hebt te danken. U bemoeit zich met zaken, waar u niets mee heeft te maken. Natuurlijku is volkompn vrij om te doen wat u wenst, maar dan moet u daarvan ook de consequenties dra gen. Vindt u niet?" Finnemore lachte minzaam en verwachtte blijkbaar een antwoord. Fred voelde iets voor deze logica en kon zich aan de gedachtengang van zijn tegenstander aanpassen. Op zijn beurt glimlachte hij en het gaf hem een wonderlijk gevoel van zelf vertrouwen. „Ik kan het geheel met u eens zijn. geachte heer." „Daar ben ik blij om," vervolgde Finnemore, „want dan is er alle re den om aan te nemen, dat u de re delijkheid van hetgeen ik nu ga zeggen zult inzien." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3