Ver. Staten tegen het Russische voorstel de troepen terug te trekken CLOECK nde gast THEATER Franse uitgaven gefinancierd alleen met belastingen Gruyter MAKERS N DIT BLAD! coop Theater van Slicorner DRIJDEN Voor Alkmaar en omgeving VAN KLEFFENS WIJST Rapport der 3-landencommissie dient te worden afgewacht Het Australische amendement Europeanen zijn zelfvoldaan UIT DE KERMIS DER WERELD Rusland wil niet in Balkancommissie Dreigende burger oorlog in het H. Land Landbouwhandel en vrije beroepen moeten meer aan de schatkist afstaan Sumatra's Oostkust autonoom verklaard 15 millioen verplaatste personen Een protest maalt Bijdehandje, DE GRUYTER'S klantje, -leerlijk vers gebrand! ur komt uit het laadje. voor Papaatje, koffie van het land. winkel zélf gehaald, procent terug betaald! tie winterdracht voor in grote sortering :ig, voor de leeftijd tot 15 jaar 98-100 - ALKMAAR 2429 ET 16 OCTOBER: LYLE TALBOT in: ;-film) sationele griezelfilm. mma o.a. JOHN ïende cowboy-film: N DE DAAD Zondag 2, 5 en 8 uur. Toegang 14 jaar 1 10 OCTOBER (Nederland-film) T .TC A, MANNING JEN HARRISON in een verhaal vjjn Toeg. 18 jaar. 8 uur; Zaterdag 7 uur 4,30 7, en 9,.30 uur. ir matinée. ;sen 11 en 1 uur. euwe catastrophe op- :d van een auto, die die dacht, dat,er een i die' vroeger in het net te doen alsof hij irdoes languit op de iel viel bovenop de sen vlogen door de Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p..mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.her. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 10 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11350 BUREAUX: ALI^MAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K ^200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE DOOPPLECHTIGHEID VAN PRINSES MARIJKE IN DE DOMKERK TE UTRECHT Een overzicht tijdens de doop. MR. VAN KLEFFENS heeft gisteren bij de hervatting van het debat in de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie, de Dinsdag door Palar afgelegde verklaring" pure fantasie genoemd, volgens welke de legerleiding de Nederlandse regering naar haar hand zet. De heer Palar, die tot 21 Juli lid van het Neder landse Parlement is geweest, aldus van Kleffens, kon heel goed weten, dat in Nederland de suprematie der regering over de ge wapende macht „een artikel des geloofs" is. Ik wens, zo ging van Kleffens" verder, de goede naam van onze soldaten naijverig te verdedigen. De heer Palar heeft feiten aangehaald, welke ver leden jaar in Oost-Indonesië zouden zijn voorgevallen, met de bedoeling om een verkeerde indruk te vestigen van hun gedrag. De weet niet, wat deze buit^gpewone feiten zijn en beperk mij er toe erop te wijzen, dat de beweringen van de héér Palar buiten de agenda'gaan. „De Chinese gedelegeerde Zeide de indruk te hebben, dat ik de re publiek Indonesia in haar geheel wilde beschuldigen. Wij hebben geen onenigheid met de .republiek als zodanig. Wij hebben, gehoopt met haar te kunnen samenwerken op Java, Sumatra en de rest van Indonesië een gelukkige, voorspoe-. dige toekomst te verzekeren op basis van vrijheid en volledig zelf bestuur. Wij hopen nog, dat dit mogelijk zal gijn. in de republiek zijn vele voor treffelijke lieden, zowel in als bui ten de regering, en op hen vestigen wij onze hoop. Sedert het begin van deze eeuw is het politieke leven in Indonesië beheerst door twee gees tesstromingen: de ene richt zich napr een democratische regering in de westerse betekenis en gaat uit van Nederlanders, niet van Indo nesiërs, de andere kant zich tegen de koloniale verhouding en is ge- richt'op vrijheid. Deze tweede stro ming wordt deels door Indonesiërs, deels door Nederlanders aangehan gen." „Wij gaven", aldus van Kleffens, „volledig zelfbestuur aan Oost-In donesië en Borneo, geheel overeen komstig de wensen van deze ge bieden. Is het denkbaar, dat wij Java en Sumatra zouden weigeren, wat wij Oost-Indonesië en Borneo gebracht hebben? Wij hopen, dat de commis sie van drie haar zegenrijke werk spoedig zal aanvangen en ik kan beloven, dat deze .commissie mag rekenen op onze grootste medewer king." Amerika De Amerikaanse afgevaardigde Austin verklaarde de Sovjet-reso lutie tot wederzijdse terugtrekking van de troepen niet te kunnen steu nen. Aan de Veiligheidsraad was uit het tussentijdse consulaire rap port niet voldoende gebleken, dat de troepen moesteri worden terug getrokken. Austin wees er op, dat deze maatregel ernstige consequen ties zou hebben: de ene partij be weert bovendien, dat er vernieling en chaos uit zullen voortkomen, terwijl de andere er een terugkeer tot de vrede van verwacht. De afgevaardigde achtte'het dan ook onverstandig, indien Tic Veilig heidsraad een besluit zou nemen zonder het resultaat van de drie- mogendhedencommissie af te wach ten. De Verenigde Staten verkozen de zaak aan deze commissie over te laten. België Ook de Belgische afgevaardigde, Ferdinand van Langenhove, zag geen reden om de Sovjet-resolutie, welke al eerder verworpen was, te steunen. Oole volgens hem zou het onverstandig'zijn om beslissingen te nemen, voordat het*u'iteindelijke consulaire rapport bekend was. Hij critiseerde het standpunt,- dat Ne derland alle schuld zou hebben en wijdde aandacht aan de berichten over republikeinse wreedheden. Rusland In een rede van 25 minuten be schuldigde de Sovjet-gedelegeerde' Gromyko de Raad er van de aan dacht van de kernkwestie af te leiden. Hij brandmerkte de Neder landse regering ais weloverwogen aanvaller en schuldige aan de oor log in Indonesië met opzettelijk negéren van het bestandsbevel. Gromyko beschuldigde de Ver enigde Staten en België ervan de Nederlanders' aan te moedigen bij hun verovering van Java en Su matra. De Sovjet-resolutie betekent slechts een bevel, dat ten doel heeft een einde te maken aan de 'situatie, geschapen door het niet opvolgen van het bestandsbevel en stelt vast, dat bij de onderhandelingen via de drie-landencommissie de huidige stand van zaken de Nederlanders in een bevoordeelde positie zou bren gen. De Australische gedelegeerde, kondigde tenslotte een amende ment op de Russische resolutie aan en sprak zijn bezorgdheid uit over het onnodige uitstel van het „mithysche consulaire rapjjprt". Het debat over Indonesië zal Za terdagmiddag worden hervat. i Naar Aneta van gezaghebbende zijde verneemt, houdt het Zater dag in te dienen Australische amendpment in, dat de troepen van heide partijen moeten worden teruggetrokken ep 5 km van de stellingen, welke zij op 1 Aug., de datum van het bevel „staakt het vuren", innamen. De Austra liërs zijn van mening, dat de geringe afstand tussen de beide legers in de meeste gevallen oor zaak is van wrijving sedert het bestandsbevel en hopen, dat door toevoeging van dit amendement verder bloedvergieten, als gevolg van patrouille-activiteit en infil tratie, kan worden voorkomen. Amerikaanse Congres leden brengen rapport uit De commissie van 15 Amerikaan se congresleden onder leiding van de Republikein" Christian Herter is in de V.S. teruggekeerd van een tournee door Europa .ter bestudering van dé toestanden aldaar. De com-, missie drong er op aan „onverbid delijk" te zijn bij het verlenen van steun aan „zelfvoldane Europeanen". Herter zeide o.m.: „het schijnt, dat de volken van Europa bijna niet beseffen dat de V.S. niet in onbe perkte hoeveelheden voedsel en brandstoffen voor de export kun nen bestemmen". Reeds meermalen is door woord voerders van het congres er op ge wezen, dat het eind-rapport van de commissie-Herter, dat vermoedelijk op 5 November gereed zal zijn, van zeer grote invloed zal zijn op de houding van de overige congresle den' t.a.v. het hulpverleningspro gram. Hongarije ondergeschikt aan Rusland Rusten Vambery, de nieuwe Hon gaarse gezant in de V.S. heeft op zijn eerste persconferentie verktaard dat „Hongarije ondergeschikter is aan de Sowjet-Unie dan nodig Is, hoewel het onjuist is te beweren, dat het volledig door de Rjissen wordt overheerst". Dat de commu nisten in de regering de leiding hadden was volgens hem te dan ken aan hun bekwaamheid. H.K.H. Prinses Juliana met Prinses Marijke en Prins Bcrnhard bij hot verlaten der kerk. LANG STUIT OP TEGENSTAND De vrouwen zijn in oppositie gegaan tegen de lange rokken, die de Parijse mode als mo dern heeft aangegeven. Men is van mening dat hiervoor teveel tex tiel benodigd is. Men blijft echter wel man nenbroeken dragen. Heeft men hiervoor nog niet meer textiel nodig? ZORG VOOR DE TOEKOMST Een Amerikaans vliegtuig is zonder pi loot de Atlantische oce aan overgevlogen en op radio-seinen in Londen geland. De Amerikaan se vliegeniers hebben een werkloosheidsfonds opgericht. ARME VIS In Birmingham na men 6000 hengelaars aan een wedstrijd deel. Zij werden op 10 meter afstand van elkaar ge zet en vormden een rij van 105 km. Arme vis DE MENS WIKT Een misdadiger in Chicago werd 10 jaar geleden tot de electri- sche stoel veroordeeld. Hij kreeg gratie en kwam een half jaar ge leden vrij. Hij werd bij de Spoorwegen tewerk gesteld. Dezer dagen werd hij bij de repara tie van een electrische lijn door gedood. eén schok BEMIDDELEN De Engelse soldaten hebben Brits-Indië ver laten. Thans roept men ze terug om te bemid delen. Zo zullen ze ook wel in Palestina moe ten bemiddelen als ze Palestina hebben ver laten. In Indonesië her stellen wij de rust en anderen willen bemid delen. Als bemiddelaar wordt men niet onbe middeld, als partijen waartussen men bemid deld, wordt men echter spoedig onbemiddeld. Weet iemand hier een middel op? SPULBAAS Bijval van andere" leden der Kom intern Wisjinsky heeft Donderdag in de politieke commissie van de Verenigde Naties medegedeeld, dat hjj de voorgestelde Balkan commissie zal boycotten, omdat hjj haar in strijd acht met de grondbeginselen van de Ver. Na ties. Hij verklaarde, dat de Sov jet-Unie er *niet aan zal deel nemen of meestemmen hij de ver kiezing van haar leden. De Sqyjet-afgevaardigde kreeg reeds onmiddellijk bijval van an dere leden van de Komintern. Zo rees de Joego-Slavische afgevaar digde, "Bebler, onmiddellijk, van zijn stoel om Wisjinsky te danken voor „deze vriendelijke geste, die geheel in overeenstemming is met de prin cipes, die de grote Russische demo cratie inspireren". Ook Polen, W it- Rusland, de Oekraine en Tsjechp- S.lovjakije deelden mede geen lid te willen zijn van de commissie. Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, trok fel van leer tegen de houding van de Sov jet-Unie. Hij verweet de Sovjet- groep „gebrek aan wil tot samen werking". „Gisteren", aldus Spaak, „kregen wij van geen van deze delegaties een amendement of zelfs maar een opbouwend voorstel te horen. Van daag zeggen zij, dat de commissie een slechte resolutie heeft goedge keurd en willen zij er geen $art of deel aan hebben". Met evenveel sarcasme antwoord de Wisjinsky, dat het onmogelijk is om iets, dat men fundamenteel uit den boze acht, te amenderen. Spaak vroeg daarop Wisjinsky, wat hij wilde, dat de commissie in verband met de boycot zou doen. „Moeten wij nu maar zeggen, dat wij onge lijk hebben?". Spaak drong er bij de commissie op aan om zich aan het genomen besluit te houden, hoe onaangenaam de Sovjet-Russische boycot ook jg. De Amerikaanse afgevaardigde verklaarde, dat de Sovjet-Russische houding „ernstige bezorgdheid" wekt, doch dat zij voor de commis sie geen beletsel mag betekenen om haar taak voort te zetten. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 14 October a.s. geen audiëntie verlenen. Arabische troepen rukken op naar de grenzen Azzam Pasja, de secretaris generaal van de Arabische Liga, heeft gisteren aan de correspon dent van Reuter medegedeeld, dat Egyptische en Syrische troepen reeds optrekken naar de Pales tijnse grenzen om gereed te zijn militaire,' morele en economische steun aan de Palestijnse Arabie ren te verlenen, wanneer de Brit- i ten zich nit het land terugtrek ken. Deze mededeling werd gedaan aan het slot van de vergadering van de Arabische Liga, waarin de reso lutie werd aangenomen, voorgesteld door de minister-presidenten van Syrië, de Libanon, Irak, Transjor- danië en Egypte, om tot militaire actie over te gaan in geval de En gelsen #uit Palestina zouden ver trekken. Azzapi Pasja deelde verder mede, dat hij reeds aanbiedingen heeft ontvangen van vroegere Britse offi cieren van leger en luchtmacht om aan Arabische zijde te vechten. Brutalen hebben de halve wereld Een zekere L. S., die in de oorlog bij de Waffen SS had gediend, zag men sinds geruime tijd vrij in zijn geboortedorp Qulpen (L.) *-ond lo pen. Iedereen was in de veronder stelling, dat de man, die in voor arrest had gezeten, daaruit ontsla-, gen was, wat door S. bevestigd werd. Alles ging goed, doch op zekere dag werd bekend, dat S. uit het interneringskamp was gevlucht en brutaalweg in Gulpen was gaan wonen. Hij werd echter in het op sporingsregister bij de politie ge signaleerd. Toen de politie vernam, dat S. zich te Gulpen bevond, werd hij onmiddellijk weer gearresteerd. Stfefbroer van Nadjamoeddin in arrest Donderdag is Aboe Baeda Daeng Pasaoe, een halfbroer van de ont slagen min.-pres. Nadjamoeddin, preventief in arrest gesteld. Hij wordt beschuldigd van ambtsmis drijf. Aboe Baeda was laatstelijk chef van de criminele recherche te Makassar. Te Batavia is officieel bekend gemaakt, dat de vorming van de staatkundige eenheid Oost-.Suma- tra Dearah Istimowa Soematra Timoer bjj decreet van de landvoogd, gedateerd 8 October, is goedgekeurd. Het besluit behelst de erkenning van een voorbereidend comité voor Oost-Sumatra als voorlopige verte genwoordiging van de Daerah met dien verstande, dat het comité zal worden aangevuld met vertegen woordigers van de nog niet vol doende vertegenwoordigde bevol kingsgroepen en dat het alsdan wordt omgezet in een voorlopige raad van de Daerah, die in samen werking met deReeomba het sta tuut en de organisatie van het nieuwe gebiedsdeel ten uitvoer zal brengeh. Omtrent de positie van de zelfbesturen zal een beslissing wor den genomen nadat regelmatige verkiezingen zullen zijn gehouden, in afwachting waarvan de raad de zelfbestuursbevoegdheden zal uit oefenen in overleg met de Reeomba. Ook de interne veiligheid valt on der de bevoegdheden. De vereiste middelen voor de werkzaamheden Kieuw autonoom oebied op Sumatra DE DAERAH ISTIMEWA SUMATRA TIMOER Het gebied van Sumatra's Oost kust, dat gisteren hij besluit van de luit. gouverneur-generaal autonoom is verklaard. van de raad zullen, hangende nade re verrekening, voorlopig van re geringswege worden verstrekt. JOURNALISTEN BEZOCHTEN DE LANDEN VAN BENELUX Teneinde de Nederlandse en Bel gisch-Luxemburgse dagbladpers be ter in de gelegenheid te stellen het publiek in dé drie landen omtrent doel en betekenis van de door de drie landen gseloten douane-oyer- eenkomst en van de uiteindelijk be- qpgde economische unie voor te lichten hebben de regeringen van drie landen gesloten douane-over- tot en met 8 October een excursie georganiseerd door België, Luxem burg en Nederland. Hierdoor werd de gelegenheid geboden indrukken op te doen uit de eerste hand van de toestand op economisch gebied in de drie landen en kon door het bezoeken van een aantal bedrijven een inzicht worden gegeven in do industriële ontwikkeling in de voor noemde landen. Amerikaanse Senatoren naar Europa Acht Amerikaanse senatoren zijn Woensdag per schip naar Europa vertrokken, waar zij inlichtingen zullen inwinnen over Europa's be hoeften en het lot van verplaatste personen. Zes leden van de toewijzingscom missie van de senaat met senator Styles Bridges (Republikein) aan het hoofd zullen de uitwerking van de Amerikaanse herstel-leningen aan Europa nagaan, zich vergewis sen van de noodzaak voor tussen tijdse hulp gedurende de winter en zich op de hoogte stellen van de behoefte aan hulpverlening in de toekomst. Er zal een bezoek ge bracht worden aan Frankrijk, Duits land, Oostenrijk, Hongarije, Tsjecho Slowakije, Griekenland, Turkije, Nederland en Engeland. De bezoe ken zullen vier weken in beslag nemen. Nog veel te weinig wordt in bre de kringen van de bevolking der 3 landen de grote betekenis beseft van de" gesloten douane-overeenkomst. Drie phases dienen onderscheiden te worden voor dat het gestelde doel Zal worden bereikt. De eerste phase een gemeenschappelijk douaneta rief is bereikt. Dit tarief treedt^p 1 Januari in werking. De tweede phase, die betrekking heeft op het wegvallen van de onderlinge dou ane-grenzen, hoopt men uiterlijk op 1 Januari 1949 te bereiken.» De der de phase, de belangrijkste en moei lijkste, heeft betrekking op de ver wezenlijking van de economische unie. Dan zal slechts van een grens sprake zijn, n.l. de politieke. Alle economische, sociale en finan ciële grenzen zullen dan zijn opge heven. Het zal afhangen van de goede wil en van de bereidheid tot het brengen van offers of het tot standkomen van de economische unie binnen afzienbare tijd kan worden verwacht of eerst na zeer. 'geruime tijd kan worden bereikt. Op deze goede wil en de bereidheid werd bij herhaling gewezen door alle .vooraanstaande persoonlijkhe den zowel uit de ambtelijke als uit het bedrijfsleven i'n de drie landen, met wie de journalisten tijdens hun tocht in aanraking zijn gekomen. De Franse premier Ramadier heeft in een radiofede meegedeeld, dat de staatsuitgaven met 23 pet. zielen worden verlaagd. De tijd is thans gekomen, aldus Rama dier, om inkomsten en uitgaven van de staat geheel in evenwicht te brengen. De uitgaven zullen dit jaar van 900 milliard tot minder dan 700 milliard francs worden teruggebracht. Voorts zal ,er voortaan slechts één begroting zijn. Het verschil tussen de gewone en de buitengewone (wederopbouw-) begroting zal dus verdwijnen. De begroting zal geheel uit belastingen worden gefinancierd. De voorschotten van de Bank van Frankrijk aan de staat, waardoor de bankbiljettencirculat'.e elke maand werd verhoogd, zullen dus eveneens verdwijnen. Om deze herzieningen, die de basis zullen vormen van Frank- rijk's strijd tegen de inflatie, uit te voeren, kunnen tweeërlei maat regelen worden genomen: verhoging der belastingen en bezuiniging op de staatsuitgaven. De wijzigingen in het belasting stelsel, die aan het parlement zul len worden voorgelegd, voorzien in een progressieve verhoging van de staatsinkomsten. Verwacht wordt, dat de belastingen het volgende jaar 690 milliard francs zullen op leveren tegen een geschatte op brengst van 665 milliard dit jaar. .De in de landbouw, handel en vrije beroepen verdiende inkomens, die thans minder zwaar zijn belast dan de salarissen, zullen zwaar belast worden. Voor het overige zal het tarief der inkomstenbelasting in geen geval worden verhoogd, zo zeide de premier. Het zal mogelijk zelfs in bepaalde gevallen worden verlaagd. De bezuiniging van 200 milliard op de overheidsuitgaven zal in hoofdzaak betrekking hebben op de uitgaven voor leger, vloot, lucht macht, ambtenarencorps en de bur gerlijke wederopbouwprogramma's. Zo zal van de lichting,die in No vember onder de wapenen moest komen, slechts de helft worden op geroepen. Voor de andere helft wordt dit uitgesteld tot Januari. Beleggingen en abnormale voorra den mogen niet meer uit bankcre- dieten worden gefinancierd. De basis-industrieën zal worden ver boden op lange termijn gelden te beleggen anders dan voor strikt noodzakelijke doeleinden. Alle re- Volgens de o(|iciële statistieken is het aantal verplaatste personen in Duitsland thansvijftien millioen of een vierde deel der bevolking. De meesten hunner zijn uitgeweze nen, uit de" verloren gebieden. Hun aantal wordt op tien millioen ge schat, terwijl dat der geëvacueerden bijna vier millioen bedraagt. Meer dan het derde deel van al deze verplaatsten leeft in de britse zóne en slechts 3 procent in de Franse zóne. NIEUWE VREDESTEIN- FABRIEK wordt 29 October geopend De nieuwe Vredesteinfabriek te Enschede zal 29 October worden geopend en nog dezelfde dag in be drijf worden gesteld. Voor de ope ning zijn enkele ministers uitgeno digd, alsmede de Amerikaanse Am bassadeur. Voorts zal de president van de Amerikaanse B. F. Good rich Cy. aanwezig zijn. Als de fa briek enkele maanden op volle toe ren draait, zullen per dag 800 auto banden worden vervaardigd. 80.000 t.b.c.-patiënten te Berlijn Een ambtenaar van het Berlijnse gezondheidsbureau heeft verklaard, dat het steeds stijgende aantal t.b.c.- patiënten grotere zorgen baart dan de kinderverlemmings-epidemie. De stad telt thans 80.000 t.b.c.-lij ders en het aantal sterfgevallen on der hen is sedert 1938 met200% gestegen. Er is nog geen reden om aan te nemen, dat de stijging'haar hoogtepunt heeft bereikt. Integen deel, terwijl het vorig jaar maan delijks 1400 nieuwe gevallen wer den gemeld, bedraagt het aantal nieuwe patiënten thans iedere maand 2300. geringsuitgaven met betrekking tot het wederopbouwplan, zoals ge raamd in de huidige buitengewone begroting,, zijn voorlopig verbeken. Ook op genationaliseerde en par ticuliere industrieën zal worden bezuinigd. „Luxe bouw" zal worden verboden. Wat het plan-Marshall voor Frankrijk zal opleveren, zo zeide Ramadier, kan nog niet wor den gezegd. Wel kan ik verzekeren, dat wij bij de Amerikanen het grootste begrip voor onze moeilijk heden hebben gevonden. Ten aan zien van Frankrijk's productie ver klaarde Ramadier, dat, hoewel zij niet voldoendeis, zij sterk is onder schat. De landbouwproductie heeft bijna het peil van voor de oorlog bereikt, met uitzondering van tarwe en melk, waarop weersomstandig heden grote invloed hebben gehad. De industriële productie heeft van Maart tot Juli het vooroorlogse peil overtroffen. Het begrotingstekort, dat momenteel 28 procent bedraagt, was 32 procent in 1946 en 48 procent in 1945. MINISTER JONKMAN herval' Maandag zijn werkzaamheden Minister Jonkman zal Maandag a.s. zijn werkzaamheden in volle omvang hervatten. In de Maandag te houden ministerraad zal, naar men verwacht, een beslissing wdt- den genomen inzake de portefeuille van ovérzeese gebiedsdelen. De aankomst van Z.Em. Kardinaal de Jong, die ook tot de genodigden behoorde. HJVL Koningin Wilhelmina verlaat de auto tijdens de aankomst voor de Domkerk. IN EINDHOVEN heeft Ir. P. Otten, de president-directeur van de N.V. Philips, bij gelegenheid van een ontvangst van Belgische, Neder landse en Luxemburgse journalis ten, die een reis maakten in ver band met propaganda voor de eco nomische samenwerking tussen deze drie landen, een tafelrode gehou den, waarover een en ander te doen is. De heer Otten sprak over de mis lukking van de samenwerking in de Verenigde Naties en wees in bijzonder duidelijke wqprden op het Russische gevaar, dat hij nog veel erger noemde dan dat van Duits land, Japan en Italië indertijd! 'Hij constateerde, dat de Sov-jot-Unie heer medewerkers heeft in alle kringen, in fabrieken, politieke partijen, verenigingen, kranten en zelfs in sommige kerkgenootschap pen, en niet te vergeten de film industrie. Wat ir. Otten zei, was zonder twijfel volkomen waar. Maar enige journalisten protesteerden toch te gen zijn woorden en vonden ze misplaatst, vooral omdat ze gespro ken werden ter gelegenheid van een plechtigheid, welke uitsluitend met economische samenwer- ring in verband stond. De Belgisch- Nederlands-Luxemburgse samen werking wil juist niet de indruk wekken, iets te maken te hebben met politieke blokvorming. Dit is formeel stellig juist en toèh ir. Otten aan het slot van zijn rede, waarin hij opriep iets te doen te gen de Russische agressie, de z.g. „Benelux" de eerste vormgeving aan de gewenste tegen Rusland ge richte wereldpolitiek noemde, ging hij in het loslaten van de tactische voorzichtigheid misschien even te ver. Maar overigens: ook in 1939, voor de catastrophale Duitse agressie, zijn wij en het grootste deel van de wereld het slachtoffer geworden van tactische voorzichtigheden e.d. En als men zegt en schrijft, dat ir. Otten politiek en economisch stre ven verwart, dan kan daar tegen over gesteld worden, dat hij dat deed op het illustere voorbeeld van zoveel anderen, die dat ook deden en nog doen, op nog invloedrijker^ plaatsen dan een maaltijd in Eind-" hoven! De economie ondervindt steeds erger de funeste invloed van de politieke cTTaos en bovendien han gen ook anderzijds politiek en eco nomie zozeer van elkander af, dat het bijna huichelarij is te beweren, dat men over het een kan spreken, zonder het andere te raken, althans te.bedoelen! En tenslotte.. de protesten, hoe formeel juist ze dan ook mogen zijn, ö'enen de aandacht niet af te leiden van de zakelijke juistheid van de woorden van ir. Otten. die nog eens ten overvloede de ernst van het Russische gevaar in het licht stelt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1