Fred. Groot voor het Hof DE OVERDRACHT van het Koninklijk Gezag PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 10 October 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Schooi der Dapperen UIT OUDE TIJDEN Veearts Kleinjan Een actieve N.S.K.K.-plunderaar Regering komt aan geopperde bezwaren tegemoet Marktberichten Woningwet wordt gewijzigd UITSPRAAK KORT GEDING Tribunaal uitspraken K*ap spel van A'dams 9 Toneelgezelschap Toen wij in de Meidagen van '40 ons eerste bombardement van nabij meemaakten en de bommen rondom ons insloegen, terwijl wij in een schuilkelder zaten, wisselden zich de momenten van angst en van blijdschap in ons af. Angst om het gevaar, dat met elke gierende bom op ons afkwam, blijdschap over het nog-in-leven zijn na elke in onze nabijheid ingeslagen bom. Dit zijn ook de gevoelens, die zich meester maakten van de soldaat in de vuurlinie en het zijn zuiver men selijke gevoelens. De jonge Amerikaanse schrijver Arthur Laurens bouwde rond dit thema een dramatisch toneelspel op, waarin niet de feiten, maar de innerlijke factoren de bouwstof vormden. De zes figuren in dit stuk zijn evenzovele sprekende karak ters, die onderling sterke contrasten vormen. De levenswijze kapitein 'n psy chiater die weet, dat in de oor log de mens op de tweede plaats komt, zien wij tegenover de nog jonge en onervaren majoor, voor wie zijn technisch knappe werk al les is, tegenover de grote business man uit de States, die in de oorlog maar 'n vreesachtig, bijna laffe korporaal is, staat hier tegenover de eerlijke karakters van een een voudige jodenjongen, een resolute arbeider en een simpele jongen van het platteland. Bij een expeditie naar een door de Jappen bezet eiland maken zij hun school der dapperen door en worden zij gedompeld in hun bad vol angst. Een hunner, de boezem vriend van de jood Conny wordt gedood, hetgeen een psychische schok bij deze laatste teweeg brengt. Een benauwend schuldge voel overmeestert hem en het is de taak van de sympathieke kapitein hem daarvan te genezen. Als twee invalieden één naar de geest, de ander naar het lichaam moeten twee vrienden het hospitaal verlaten, om plaats te maken voor anderen. Onder regie .van Albert van Dal- sum, die ook het stuk vertaalde in rake taal en het sober décor ver zorgde. gaf het Amsterdams Toneel gezelschap een boeiende vertolking van dit veeleisende stuk. Mocht de inhoud bij vele toeschouwers niet in de smaak vallen er waren er zelfs, die er de schouwburg om ver lieten voor het spel van Van Dal- sum. en het quintet jongeren, dat hij hier rond zich gegroepeerd had, kan men slechts bewondering en waardering hebben. Robert de Vries speelde met vol ledige overgave de zware rol van Conny en toonde zich hierin een acteur van formaat. Van Dalsum was weer de meester van het le vende spel. Ben Groenier tekende de eerlijke soms cynische Mmgo ten voeten uit. Jacques Snoek was een spontane majoor Robinson, Cas Baas een sympathieke Finch, terwijl Lo van Hensbergen een ka rakteristieke uitbeelding ^af van de in dit groepje militairen uit de toon valle.nde korporaal Everikt De Stichting had wat spel betreft een goede start, maar eén Kasstuk zal „School der dapperen" wel niet worden. Fr- °- KEGELWEDSTRIJDEN Ten bate van de Ni WIN ALKMAAR De oproep van de NI WIN, om ook de sport in te scha kelen in haar werk, dat algemeen bekend mag worden geacht, heeft bij de Alkmaarse Kegelbond weer klank gevonden. Om 't mooie werk van NI WIN juist nu in het kader der Kerstpakketten-actie te steu- neii. zijn door de AKB van Maan dag 20 tot en met Zondag 26 Octo ber onderlinge wedstrijden geor ganiseerd in het Kegelhuis de Unie Deze wedstrijden staan geheel in het teken'van de NIWN, want "het batig saldo zal geheel hieraan ten goede komen. Het aantrekkelijke programma vermeldt behalve de korps- en vrijebaanwedstrijden, ook speciale NIWlN-wedstrijden, zowel voor leden van de bond als voor niet- leden. Aan deze laatste wedstrijd kan door een ieder worden deelge nomen. Een groot aantal prachtige prijzen is voor de verschillende wedstrijden beschikbaar gesteld, hetgeen de animo niet weinig zal verhogen. UITSPRAKEN BIJZ. GERECHTS HOF Het Bijz. Hof te Amsterdam ver oordeelde H. J. Visser te wegens dienstneming bij de jnSK-Is. en D. Dienstpost, deelname aan huiszoeking en verschaffing van adressen aan de Grune van illegals werkers in de Beemster, tot 7 jaa gev. met aftrek. Maartje Molenaar, die aan de Alkmaarse politie verraderlijke me dedelingen verstrekte, werd tot 2 jaar gev. met aftrek veroordeeld. In beide gevallen ontzetting uit de rechten voor het leven. POLITIEKE JONGERENAFDELING DER K. V. P. Wegens omstandigheden moet de op Vrijdagavond 10 October vast gestelde vergadering, te houden in café Beemster, Waagplein, tot na der vast te stellen datum worden uitgesteld. Houdt moed! Bier- en Wijnwerkers. 10 OCTOBER: Dc invoer van bier en wijn kon alleen geschieden middels de bier- en wijnwqrkers. Bierbrouwers mochten zelf afle veren voor hun pakhuizen even als de wijnkopers, maar het loon moest evengoed aan de werkers worden betaald. Het korps bestond uit 13 man vast en 7 noodhulpen, die allen beëdigd waren om alle ontdui kingen van belasting tegen te gaan. Elk jaar in Januari kregen zij gelegenheid hun aanstelling te tonen bij de indirecte belastingen. Elke week werden 4 wijn- en 9 bierwerkers aangewezen voor dagelijks voorkomend werk. Deze dertien kwamen niet elke dag, want van hen moesten 2 wijn- en 3 bierwerkers aan de kamer ko men voor 6 of 7 uur in de zomer tijd of des winters. Te laat komen betekende geen werk en 30 cent boete, welke vervolgens 12 stui ver bedroeg. Voor de derde maal volgde ontslag. De bierdragerskamer was in de Accijnstoren, waar allen op Vrij dag en Zaterdag vóór 9 uur moes- komen. tot 6 jaar veroordeeld Reeds in '33 werd de Alkmaarse dierenarts P. H. Kleinjan, thans ge detineerd te Laren, lid van de NSB; in '34 bedankte hij wegens het Ambtenarenverbod, doch in Juni '40 werd hij weer lid, na in de Meida gen als res. officier dienst te hebben gedaan. De behandeling, die zijn vrouw en dochter in de Meidagen ondervonden hadden, was aan zijn weer toetreden tot de NSB niet vreemd. Toen in de Zomer '41 dierenart sen voor het Oostfront gevraagd werden solliciteerde Kleinjan, mede omdat hij zeer anti-communistisch was ingesteld. In Warschau en el ders was hij in de rang van SS-. Hauptsturmführer (Kapitein) offi- cier-paardarts. Hij had dit baantje aanvaard in de hoop eens hoofd van de Veterinaire Dienst van het toe komstige Ned. Leger te worden, hetgeen hem blijkens overgelegde correspondentie door de NSB was toegezegd. Op de desbetreffende vraag van de Pres. zei verd. dat hij zich van de eed aan de Koningin als reserve officier ontslagen achtte, omdat naar zijn mening met de capitulatie de oorlog beëindigd was. Behalve lid van de Waffen SS. was verd. ook begunstigend lid der Germaanse SS geweest; hij had het IJzeren Kruis ontvangen voor zijn prestaties aan het Oostfront. De Proc.-fiscaal eiste 9 jaar met aftrek; uitspraak 6 jaar gev. met aftrek en ontzetting uit rechten voor het leven. Bijzonder kwalijk werd ge nomen het breken van de eed van trouw. Grot-géschiedenis Een geval, dat alreeds eerder voor het Tribunaal ter sprake kwam, werd gisteren voor het Hof behandeld. In café De Grot te Alk maar werd in Februari '45 'n ille gale werker gearresteerd, die zekere J. Harms had trachten over te ha len zijn Duits uniform en wapens aan hem af te geven en dan onder te duiken. Harms vertelde dat aan zijn stiefvader Th. Berger, die Reijipt verdacht van een overval in zijn woning, waarbij levensmidde len wedden vermist. Toen Rempt late.r weer eens in „De Grot" zat, kwam Berger met de Feldgendar- merie het café binnen en wees R. aan, die gearresteerd werd. Verd. zei, dat het hem alleen te doen was, om zijn gestolen goed terug te krij gen, waarvoor hij de hulp van de Feldgendarmerie had ingeroepen. Daar de getuigen J. Visser en Fr. de Munk niet verschenen waren, werd de zaak aangehouden tot 30 Oct. 2 uur. G.A.B.-VOETBAL De elftallen van G.A.B. te Alk maar en Haarlem hebben op het AFC-terrein eikaars krachten eens gemeten. De Alkmaarse GAB'ers wonnen met grote cijfers in een doelpuntenrijke wedstrijd. Er wer den maar'liefst 13 doelpunten ge scoord, waarvan Alkmagr er 9 voor zijn rekening nam ,en Haarlem 4. De ruststand was 52. H.V.Z. OPGELET! De wandeltocht die georganiseerd wordt door de „Jeep 1945" wordt gehouden ,a.s. Zondag 12'October. H.V.Z. zal ook hier haar kleuren weer gaan verdedigen. Wij ver wachten dus alle leden om kwart voor 12 bij café Centraal op het Hofplein. A. O. G. Heden, Vrijdag, zal een voor A.O.G. belangrijke bijeenkomst ge houden worden in het Velo ge bouw van de Kajotters aan de Zaadmarkt. Mede in verband met de elftallenopstellin# voor Zondag is het van het grootste belang, dat alle dames van de handbalclub aan wezig zullen zijn. DIERENBESCHERMING Ontvangen van mevr. N. voor het te stichten dierenasyl f2.50. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. HINDERWET B. en W. van Alkmaar brengen ter algemene kennis, dat B. en W. van Heiloo aan de hger K. van Til te Alkmaar vergunning hebben verleend tot het oprichten van een fabriek vor houtbewerking op het perceel, gelegen achter A nr. 57, ka dastraal bekend gemeente Heiloo, sectie B nr. 1154. MISSIENAAICLUB Vandaag, 10 October, herdenkt de Alkmaarse Missienaaiclub haar derde lustrum van haar bestaan. Om dit feit kerkelijk te herdenken, zal er Zondag 19 Oct. a.s. om kwart over 9 de Hoogmis in fie St. Lau- rentiuskerk worden opgedragen uit dankbaarheid voor leden en wel doeners. UITKOMST VOOR DE ZIEKE HUISVROUW Reeds eerder is door middel van de pers en door een op ruime schaal verspreide folder bekend gemaakt, dat in Alkmaar de ge legenheid is opengesteld voor jonge meisjes van 19 jaar en ouder om een opleiding te volgen, welke hen geschikt maakt om bij ziekte van de vrouw des huizes de zorg voor de hulshouding op zich te nemen. In deze door een studiecommissie ontworpen opleiding zullen de meisjes gedurende 6 maanden op 2 dagën der week theoretische les sen ontvangen, terwijl 3 dagen per week practisch zal worden gewerkt in gezinnen, tegen vergoeding. Deze vergoeding voorkomt, dat de meis jes tijdens de opleiding geheel af hankelijk zijn van de ouders. Aan melding is nog mogelijk bij de Sociale Raad, Langestraat 87. Voor de r.k. meisjes is een^ oplei ding begonnen onder auspiciën van het Wit-Gele Kruis, welke een zelfde doel beoogt. Reeds thans kunnen zich meisjes opgeven bij het bureau van het Wit-Gele Kruis, Laat 194, voor een tweede oplei ding, welke men zich voorstelt te geven. Binnenkort hoopt Alkmaar dus te beschikken over een corps jonge vrouwen, aan wie niet alleen een goede werkkring in uitzicht moet worden gesteld, doch die ook voor zichzelf de voldoening smaken me de te werken aan het op peil bren gen en handhaven van de volksge zondheid. Gelijktijdig met de voorbereidin gen voor de opleidingen, is achter de schermen gewerkt door een co mité, samengesteld uit afgevaar digden van de bestaande vereni gingen voor gezinsverzorging, de diverse vrouwenorganisaties, de kruisverenigingen en andere be langstellenden, onder voorzitter schap van de wethouder van sociale zaken. Dit werkcomité heeft het vraagstuk bestudeerd door welke instanties de opgeleide meisjes in dienst kunnen worden genomen en op welke wijze haar werkkracht ten bate van de zieke huisvrouw kan worden aangewend. Vooropge zet werd. dat alle groepen der be volking, ingeval de vrouw des hui zes wegens ziekte-omstandigheden de huishouding niet kan voeren, in de gelegenheid moeten worden ge steld van de hulp te profiteren. Deze opzet is dus een belangrijke uitbreiding en wijziging van het geen in beperkte vorm op buiten gewoon lofwaardige wijze door de bestaande instanties reeds jaren werd verricht. Het comité stelde zich op 't stand punt, dat het verstrekken van huis houdelijke'hulp bij ziekte in ver band met de huidige schaarste van personeel, wel van zodanig belang is voor de gezondheidszorg in het algemeen, dat deze tak van sociaal werk behoort te ressorteren onder het arbeidsterrein van de Kruisver enigingen, d.w.z. voor Alkmaar het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis. Nadere gedachtenwisseling en be sprekingen hebben er toe geleid, dat ip de op 2 October jl. gehouden vergadering van genoemd werk comité de verdere ontwikkeling van de door het comité ontworpen plan nen werd overgedrag^p aan het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis. Deze beide organen voor de volks gezondheid zullen in onderling overleg, doch elk varende onder eigen vlag, de plannen uitstippelen, waardoor het binnen afzienbare tijd mogelijk zal worden op bepaalde voorwaarden, welke voor de leden, van beide instanties zoveel moge lijk eensluidend zullen zijn, hulp bij ziekte te verkrijgen. Om dit doel. dat ongetwijfeld een stadsbelang is, te kunnen bereiken, zal geheel Alkmaar het streven van de Kruisverenigingen metterdaad moeten steunen. Meerdere ïfteisjes zullen zich voor de opleidingen be schikbaar moeten stellen, de hulp van vrouwenorganisaties en meisjes verenigingen voor het voeren van een intensieve propaganda zal on ontbeerlijk zijn. Wanneer de plannen zover zijn gevorderd, dat meerdere bekend heid aan de te stellen voorwaarden voor deelname door de Kruisver enigingen kan worden gegeven, wordt verwacht, dat op een ieders medewerking kan worden gerekend. SURINAME Land van tegenslagen en armoede Voor de Kon. Vereniging Oost en West hield de heer J. G. A. van Upwich, secretaris van deze afde ling te Den Haag, in Het Wapen van Heemskerk Donderdagavond een lezing voor de afdeling Alk maar. De belangstelling was niet groot, hoewel deze oud Luitenant ■een hoogst interessante lezing gaf over dit stiefmoederlijk bedeel.de kind van het Nederlands Konink rijk. Gelegen in Zuid Amerika, kende het eens grote bloei en rijkdom, dat was in de dagen, toen de rietsuiker nog alles was en toen de Heren gracht te Amsterdam gebouwd werd. De slaven waren de rijkdom en de welvaart en toen deze naar huis gingen na afloop van de sla venoorlog. liep het terug. Van alles probeerde men, koffie, cacao, suiker, cocosnoten. Alles mis lukte, had tegenslagen of kreeg te kampen met ziekten. Nu leeft Suriname weer op met de bauxiet, die mede de oorlog deed winnen. Maar Amerika brengt alles zelf mede, en Suriname profiteert er niet van. De bevolking is niet groot; dit deel van ons Koninkrijk is vier a vijf maal Nederland en telt nauwelijks 200.000 inwoners. Veel bosnegers, die niets doen, .wei nig Indianen en veel Brits Indiërs en Javanen en Joden. De welstand is gering, hoewel de grond er vruchtbaar is. De spreker stond even stil bij de ontzaggelijke rijkdom aan hout en bij de plannen van Bruijnzeel dien aangaande. Het is geschikt voor de Neder landse boeren en die willen er niet gaarne heen, want de voorlichting is te weinig effectief en de toestan den zijn er te zeer achter gesteld bij die welke we kennen in ons land. Spreker, die met grote liefde terugdacht aan zijn leven daar, gaf menig mooi en oprecht woord over deze bevolking, die zo zeer gehecht is aan het vorstenhuis en zelfs niet wil weten van aansluiting bij Ame rika. Doch dan moeten we de ont stane vrijheidsdrang in goede banen weten te leiden. Na de pauze werd een film ver toond over Suriname en zijn schat ten en rijkdommen. Het was een kleurenfilm, die ons nu niet zo zeer kon bekoren, want hij brak aan houdend en was filmtechnisch maar erg matig. Toch gingen we tevre den naar huis, want een stukje onbekend Nederland was ons ont plooid deze avond. BIJZONDERE POLITIERECHTER TE ALKMAAR De schone M. C. K. uit Aker sloot kocht en verkocht dure eie ren en eierbonnen ten behoeve van en aan de werkers van de hoog ovens. Ze wist niet, dat het ver keerd was. „Maar de andere per sonen in deze zaak wisten het wel en hebben de schikking betaald," aldus de rechter.' Hij eist terecht in deze zaak een boete van f 35 of 14 dagen hechtenis. J. C. K. uit Abbenes verkocht en kocht kunstmestbonnen; hij liep tegen de lamp, toen het bleek, dat er vele valse bonnen bij waren, voornamelijk valse stikstofbonnen. U hebt pech gehad, zei de rech ter, als verdachte uitlegt, dat hij dit wel eens meer doet. Nu heb ben de valse bonnen het uitge bracht. De Officier "van Justitie meent, dat hier een stevige boete wel op zijn plaats is, want op het platteland wordt nog maar al te vaak roekeloos en eigengereid om gegaan met kunstmestbonnen. Daar kunnen we zelden achter komen. De uitspraak is f 150 of 45 dagen. T K. en J. de G. beiden uit Br. op Langendijk dreven eveneens handel in zwarte en valse kunst mestbonnen. Ze wisten niet, dat ze vals waren, doch hiermede gaat dé Officier van Justitie niet helemaal accoord.. Wie ve,e] bonnen te koop krijgt aangeboden, mopt stellig dubbel voorzichtig zijp. T. K. krijgt f !JpO of twee maanden hechtenis en J. de G. ook f 200 of 2 manden. Daarna kwamen vele overtreders van de vee- en vleesvoorschriften op het matje. D. S. uit Amsterdam kocht vlees en bonnen in öbdam, Spierdijk en Spanbroek. Hij wordt veroordeeld tot een boete van f 25 of 15 dagen hechtenis. De verkoper J. A. K. uit Spierdijk krijgt inzake verkoop van distributiebescheiden een boete van f 50 of 16 dagen. Tegen het einde van de zitting vulden schonen vor, urk de zaal. Ze hadden kledingstukken en an dere iextielgoed'eren zonder punten gekocht en verkocht te Enkhuizen en Urk. De rechter heeft geen medelijden mqt de schonen, die in kleurrijke kledij voor hem staan. Ze krijgen f 10 boete elk of 2 da gen. DEMPING BOEZEM SINGELGRACHT Verschillende bewoners van hui zen, gelegen nabij het nog niet ge dempte gedeelte van de Boezem Singel hebben eeds geruime tijd ge leden geklaagd over'"de verspreiding van stank door het water van ge noemde Singelgracht. De klachten wegens stank houden intussen aan. Hoewel het bij bepaalde weersge steldheden niet mogelijk is, te voor komen dat stilstaand water stank verspreidt, komt het B. en W. voor dat de situatie aanzienlijk wordt verbeterd indien het riool in de lepgterichting van de gracht wordt doorgetrokken en daarnaast de gracht wordt gedempt, zodat de mo gelijkheid om huisvuil in het water te deponeren wordt beperkt. Hoewel hü zich niet zeer berucht heeft gemaakt, geen verraad pleegde of illegale werkers ar resteerde, was de activiteit van de NSKK-man Fred. Groot toch buitengewoon schadelijk, aldus de Procureur Fiscaal mr. Keune, die er op wees, hoe .deze ex-Landstand Journalist meedeed aan de uit plundering van «de resten van het Nederlands bezit, ten voordele van de Duitse oorlogvoering, waar door hij in belangrijke mate hulp en steun verleende aan de vijand. Rekening houdend met het feit, dat zijn activiteit geen ernstige gevolgen heeft gehad, eist de fis caal tegen Fred. Groot 5 jaar ge vangenisstraf met aftrek en ont zetting uit de rechten voor het le ven. Op de vraag van de President mr. Lamers wat is uw beroep, antwoord de verd.: Journalist! Pres.: Nu toch zeker niet meer?! Verd.: Ik ben nog niet uitgezui verd. Pres.: Dan wordt hqt hoog tijd! Wat de ten laste gelegde feiten betreft, ontkend verd., dat hij R. Bood uit Schagen gedreigd had m t arrestatie door de Feldgendarmerie, toen deze weigerde een verklaring omtrent een sichergestelde auto te tekenen. Evenzo ontkent hij de hand gehad te hebben in de vorde ring van de auto van deurwaarder van Huit te Schagen, wien hij bij weigering z'n auto af te geven toe voegde: dan zul je d'r wel meer van horen! Bij R. Schoenmaker te Avenhorn had hij in October 1944 een electri- sche bandpomp en éen hydraulische garage-tank gevorderd, na deze op f 1500.getaxeerd te hebben. Schoenmaker heeft dit geld, noch zijn goederen ooit terug ontvangen. Verd. zegt niet de opzet te heb ben gehad, Schoenmaker te benade len. In Schagen deed hij in die dagen huiszoeking bij Hoogland, waar hij een vat smeerolie in beslag nam. Ook in dit geval bleef vergoeding uit. Verd. ontkent met geweld ge dreigd te hebben, toen mevr. Hoog land de deur niet wilde openen. Toen de pres. hem vroeg, hoe hij het in z'n hoofd kreeg, om met ze ven geuniformde mannen 's avonds om 11 uur bij 'n alleenwonende vrouw binnen te vallen, zei verd.: het was een Duits bevel. Pres.: Moest U zich daar als Ne derlander aan houden? Verd.: Ik ben correct geweest. Een lesje Eveneens met een man of acht deed hij een huiszoeking bij P. van Nimwegen, caféhouder te Alkmaar, om onderduikers te zoeken, naar hij tegen van N. had gezegd. Dit ontkende verd. weer, hij wil de van N. die als een berucht zwart handelaar bekend stond, een lesje geven. Met zijn rotgenoten trok hij af, met medeneming van 14 flessen drank en een hoeveelheid goederen en geld. „De Duitse weermacht heeft behoefte aan drank, had hij gezegd en ik neem die drank in beslag". De andere goederen waren voor de NSKK-cantine, want, zo zei verd. „wij hadden het bij de Duitsers zeer slecht", waarop de Pres. sne dig opmerkte: Wij ook! Overigens begreep de Pres. niet wat men met dameszakkammetjes en stop wol in die cantine moest. Deze goederen moest verd. later, toen de feldgen darmerie door van N. in de arm was genomen, noar de Ortscomman- öantur brengen, waarna verd. ont slag kreeg. Uit bescheiden bleek, dat Groot sympathiserend lid "was geweekt en in zijn correspondentie tegen kame- raadskes Houzee-de; dat hij vrijwil lig <üenst genomen had bij de NBKK, geuniformd en gewapend was. Daar hij de nieuwe orde toe gedaan is, kreeg hij een baantje bij de Landstand. t Pres.: Hoe kwam U erbij propa ganda te maken voor de Landstand? Verd.: Ik heb het niet meer of minder gedaan dan mijn collega's.. Na enige aarzeling voegde hij hier aan toe: enkele uitgezonderd. Pres.: Waarom vroeg U een wa pen? Verd.: Vermoedelijk om er in ge val van relletjes gebruik van te maken. Pres.: Relletjes waren alleen van goede Nederlanders te verwachten. Verd.: Ik had één patroon in mijn revolver en die heb ik nooit ge bruikt, ik kon er niet mee omgaan. Verd., die 9 Mei 1945 gearresteerd was, is sindsdien gedetineerd, thans in Laren. De verdediger, mr. Hellema ver telde, dat verd., die het de beruch te Jan Kloosterboer lastig had ge maakt, onder bedreiging door deze met de S.D. in de Schager Crt., waaraan hij toen werkte, een arti kel schreef, om Kloosterboer van alle blaam te zuiveren. Dat was zijn val als journalist. Hij viel in de ar men van Saai. kwam bij de Land stand, waar hij wegging „omdat de NSB-mentaliteit hem hier niet aan stond". PI. betoogt voorts, dat het lidmaatschap NSKK niet als vreem de krijgsdienst beschouwd moet worden. Verd. erkent tenslotte, dat hij fout geweest is en vraagt clementie. Uitspraak over 14 dagen. Aanleg industrie-terrein ALKMAAR. Gevolggevende aan de door B. en W. gedane toezeg ging bij de aanbieding van de Ge meentebegroting voor het jaar 1947 biedt het college van B. en W. de raad vanavond het plan aan voor het maken van industrie-terreinen in het uitbreidinggplan „Noord". Reeds spoedig na de bevrijding is gebleken, dat verschillende hier ge vestigde zakenlieden over wilden gaan tot uitbreiding van hun bedrij ven, terwijl ook industriëlen van elders Alkmaar een gunstige vesti gingsplaats achtten, doch wegens gebrek aan industrieterreinen hier ter stede hun plannen daartoe niet konden verwezenlijken. Het gemeentebestuur heeft daat- op onverwijld pogingen aangewend om het landelijk bezit der gemeen te uit te breiden, en slaagde erin 'n aanzienlijke oppervlakte aan terrei nen te kunnen aankopen in de Huiswaarderpolder. Deze gronden zijn door hun ligging nabij het Noordhollands kanaal en de spoor lijn AlkmaarDen Helder en Hoorn uitermate geschikt te achten voor het stichten van industriën. Dit gedeelte heeft een oppervlak te van pl.m. 50.000 M2. De kosten voor het bouwrijpmaken van dit ge deelte worden geraamd op 446.000, daarnaast zal voor het maken van de aardebaan voor het spoorraccor- dement ten behoeve van dit gedeel te van het industrieterrein nog op 57.000 moeten worden gerekend. Na uitvoering der werkzaamheden zal de prijs per M2 bouwrijpe grond 10.bedragen. PAARD SLOEG OP HOL EN OVER DE KOP ALKMAAR. Donderdagavond ongeveer 6 uur reed over de Sta tionsweg een paard en wagen in de richting van de Helderse weg. Door dat er een leeg biscuitblik onder de wagen kwam, schrok het paard en sloeg op hol. De bestuurder verloor de macht over het paard. Van de andere kant naderde een auto, ter wijl er ook een auto geparkeerd stond. Een botsing was niet meer te vermijden. Er ontstond een aanrij ding, waarbij de auto beschadigd werd. Het paard sloeg over de kop en kwam in het plantsoen bij de bloemenklok terecht. Het werd niet gewond. Van de wagen was alleen het lamoen gebroken. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. „Candida" voor de Berger Kunstkring BERGEN. De Berger Kunst kring gaf onder grote belangstel ling haar eerste voorstelling. Co- media bracht voor het voëtlicht „Candida" v. G. B. Shaw onder re gie van Joan Remmelts. Shaw heeft in Candida het intuitieve le ven, het schouwend doorzien tot de innerlijkste diepten, -het dich terlijk voorgevoelen van hogere mogelijkheden, de kracht die de ontbering geeft willen stellen te genover de zelfverzekerdheid der succesvolle predikers van de opof ferende mensenliefde. Dit huwe lijksdrama heeft een sterke onder grond gekregen van de onbewuste en mysterieuze drang naar een wij der toekomstleven en voor 't eerst vindt hij de versmelting van realis me en symbolisme, waarom Ibsen zo lang geworsteld had. De toneel groep Comedia heeft van dit to neelwerk een stuk werkelijkheid) gemaakt. Mary Dresselhuys, als Candida speelde voortreffelijk evenals Fons Rademakers als Eu gene Marchbanks, de dichter en dromer. Cor Hermus als Burges zorgde voor de vrolijke noot. Ellen de Thouars als Proserpine, Gijs- bert Tersteeg, als dominee James Mavor Morell, echtgenoot van Can dida en Jef de Groot als dominee Alexander Mill gaven eveneens uitstekend spel. De Berger Kunstkring heeft met deze toneelvoorstelling haar leden werkelijk doen genieten. Het is te wensen dat in de toekomst de leden nog beter op de hoogte wor den gebracht van ce inhoud en de strekking van het op te voeren stuk, opdat hinderlijk gelach op momenten dat zulks niet te pas komt achterwege blijft. UITSPRAAK BIJZ. HOF BERGEN Het Bijz. Hof ver oordeelde Jan Hart te Bergen we gens dienstneming bij NSKK, Land wacht en Waffen SS tot 8 jaar gev. met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven. VRIJGESPROKEN DE RIJP. Door het Bijz. Hof werd J. Kastelein te De Rijp, die 25 Sept. terecht stond onder verdenking van het blootstellen van J. Siewerda aan arrestatie, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. UITSLAGEN DER R.K. NOORDER HANDBALKRING DWODOS 1—1 DWO 2—DOS 3 3—1 TOP 1—DVO 3 8—0 Vliegensvlug 1DVO 1 50 Vliegensvlug 2Vliegensvl. 3 30 Tegen aller verwachting in zien we hier het stérke DVO- met grote cijfers geklopt door Vliegensvlug. Voor de andere deelnemers een waarschuwing om op hun hoede te zijn voor de vliegensvlugge Z. A. P.-meisjes. TOP won volgens verwachting na een toch wel aardige wedstrijd van de DVO-reserves. Dat onze zusjes ^iit de Meer stand wisten te houden tegen DOS uit Hoorn is ook een felicitatie waard. Jammer voor DOS dat de verre reis terug met lege handen gemaakt moest worden. Grote moeilijkheden moeten er overwonnen worden en zware of fers gebracht .maar ze bouwen al len mee aan de R.K. sport voor meisjes hier in ons gewest tot ho gere bloei te brengen. We hopen dat ook Geel-Zwart de rijen van haar sportzusters zal blijven ver- stenken. REDDEND CHRISTENDOM MIDDENMEER. De afd. Slootdorp dér K.A. afd. mannen nam het initiatief tot het bijeen roepen van alle bestuursleden van elke kath. organisatie. De kleine zaal van Hotel Smit was goed ge vuld toen voorzitter J. Breed de bijeenkomst opende. In het kort betoogde hij de" noodzakelijkheid van het lekenapostolaat en in rake bewoordingen schetste hij de ont redderde maatschappij. Hierna was het woord aan onze pastoor. Deze toonde aan de hand van het arti kel Reddend. Christendom uit Sur- sum Corda aan, hoeveel wij in HET WETSONTWERP in zake de volgen aan de gezondheid des Ko- overdracht van de uitoefening van nings. Intussen heeft de regering er het Koninklijk Gezag en de instelling ook hier geen bezwaar tegen, de van een regentschap, heeft nog heehrr gekozen redactie op enige punten wat meer voeten in de aarde gehad dan men aanvankelijk had gedacht. In het heden verschenen voorlopig verslag worden' verschillende bezwa ren van meer technische en juridi sche aard naar voren gebracht, waar op de Regering inmiddels ook reeds heeft geantwoord. (Heden, Vrijdag middag 1 uur, begon de Verenigde Vergadering der beide Kamers met de definitieve behandeling van het wetsontwerp.) De Regering ziet geen reden voor wijziging van de structuur van het ontwerp. De voorgestelde regeling is geenszins te beschouwen als een machtigingswet, waarbij de Koning voor de gehele verdere duur zijner regering bevoegd wordtverklaard, zich door een regent te doen vervan gen, zonder dat de Staten-Generaal daarop invloed kunnen doen gelden. Er was bezwaar gemaakt tegen het dooreen gebruiken van de woor den „Wij" en „Ons", voor de Koning als persoon en voor de Koning als orgaan van de Staat. Dit vindt, meent de Regering, zijn grond in 't bijzondere karakter van het ont werp. Inmiddels is er door wijzigin gen naar gestreefd, het doorheen lopen van deze uitdrukkingen te voorkomen. De Regering acht het onjuist te bewereft, zoals in het V. V. wordt gedaan, dat het betrokken besluit niet de mede-ondertekening van verantwoordelijke ministers be hoeft. Het gaat hier immers om het verbinden van staatsrechtelijke ge- vroegere jaren te kort zijn ge schoten. En nnu nog schieten wij te kort. In' een boeiend betoog stelde spreker' ons de grote liefde wet voor ogen, waarbij wij moes ten uitgaan van het gezin in volle eerlijkheid tegenover ons zelf en met warm kloppend hart voor onze naaste. Daarna ging men naar het kerk je van De Sterre der Zee waar de Octobergebeden werden ver richt en dé toewijding aan het On bevlekt Hart van Maria werd ge daan. In het tweede deel werden practijkproblemen aangesneden o. a. de verhouding van de standen t. o v. elkaar. Ook hier voert de lief de de boventoon. Bij de rondvraag kwam de gezinshulp ter tafel. Pas toor kondigde in dit verband de oprichting van een Vrouwenbond aan, die mede kan helpen dit pro bleem op te lossen. Uit de verga dering kwam het voorstel nieu we of „repatriërende" bewoners van de Polder te vermelden in Sursum Corda ten einde te voor komen dat deze mensen alleen blijven staan in de uitgestrektheid van ons land. Hiertoe werd beslo ten. De voorziter dankte in het bij zonder de ZeerEerw. heer Pastoor en verder alle aanwezigen en sloot met het gebruikelijke K. A.-gebed deze ongetwijfeld zeer vruchtbare middag. UITBREIDING WIER1NGEN Bij Kon. Besluit is ongegrond verklaard een beroep van de Wed. D. G. Mulder, gemeente Wieringen, tegen het raadsbesluit der gemeente houdende uitbreiding van de dor pen Hippolytushoef en Den Oever. NAAR OPHEFFING DER TEXTI EL-DISTRIBUTIE? Voor*. Ned. Werkgevers is er voor In zijn rede, waarmede hij de algemene vergadering opende van het yerbond van Ned. Werkgevers, heeft "de voorzitter, de heer H. P. Gelderman, betoogd, dat naar zijn mening vele" overheidsdiensten in gekrompen of afgeschaft moeten worden. Wat de ophefTing van de distributieregelingen betreft, was spr. van oordeel, dat men enig risico moet durven nemen. De heer Gelderman stelde voor het eens te proberen door de distributie van textiel op te heffdn met handhaving van de maximumprijzen. KAASMARKT AIKMAAR. Aanvoer 23000 kg- 14 stapels fabriekskaas notering f 64. 4 stapels boerenkaas notering- f 63. NOORD SCHARWOUDE, 9 Oct. Aangevoerd: 141.000 kg witte kool 7.10—12.10; 34.000 kg rode 8.60—12; 8.000 kg gele 2.30—7.10; 16.000 kg groene 9—15.70; 15.000 kg andijvie 5.9010.40; 12.000 kg uien 14.40 14.90; grove 14.70—15.60; 1.800 kg slabonen 87—115; 16.000 kg kroten: sortering I 5.106.50; II 2.603.10; 40.000 kg peen: sortering II 8.109; III 7.60—8.70; IV 5.20—5.90; 18.000 kg aardappelen: Bevelanders 8.20 10; blauwe eigenh. 9.80. LANGEDIJK, 9 Oct, Aangev.: 6600 kg aardapp.: Bevel. 9.80; 25.000 kg rode kool 813; 38.000 kg gele kool 4.80—9.30; 57.000 kg groene kool 8.90—12.90; 145.000 kg witte kool 9—12.30; 16.500 kg bieten 6.60— 7.10; 1000 kg uien 15.20—16.10: 19.000 kg peen II 8—9.50; III 7.80—8.80: 20.000 kg andijvie 6.9013.90; 2600 stuks bloemkool 4764. WARMENHUIZEN, 10 October. 6400 kg aardappelen, schotten 78; koopmans blauwe 10; noordelingen 9,50; 16.700 kg witte kool 9,1012; 20.000 kg rode kool 612; 6000 kg gele kool 6—9.70; 1800 kg groene kool 15,10; 8300 kg andijvie 7.80 12.20; 700 kg slabonen 79106; 3400 kg uien 15.3015.40; grove 15.60; drielingen 7.40; 4200 kg bieten 5 5.50. BOVENKARSPEL, 9 October. 1100 baal aardappelen, Komeet 9,60, Bevelanders 9,6010,20, Noordelin gen 9,8010,30, grove late 7,90 10.10, 600 baal kriel 4,75, blauwe 9.90—10.10, Koopm. bl. 10,30, Eigenh. 9.30—9.60; 3000 kg Voerbiefen 2,70; 7800 kg Groene kool 11.8015,80; Uien Rood 21.20; 87.500 st. bloem kool, le srt 0.44—0.73, afw. 0,21—0,39, stek 0.080.20; 2 zak dubb. slabonen 0.87—1; 33.500 kg bieten, gr. I 3,10— 7; midd. II 2,603; 6000 kg rode kool 9,90—15.50; 16.000 kg gele kool 4,10- 7,60; 10.000 kg witte kool 7,30—12,60 80 baal breekpeen B III 10,30; C IV 8.40; 190 baal uien, grof 16,20, grote 1515.60, drielingen 8,40—9, nep 14—14,50. te wijzigen, waardoor aan de geop perde bezwaren in hoofdzaak kan worden tegemoet gekomen. Het ligt nl. in de bedoeling, in het thans uit te vaardigen besluit, waarin het tijdstip bepaald wordt, waarop de uito.efening van het Ko ninklijk Gezag wordt neergelegd, mede het tijdstip te bepalen, waarop de uitoefening van dat gezag zal worden hervat. Van ganser harte sluit de Rege ring zich aan bij de in het V.V. ge uite wens, dat het onze Vorstin ge geven moge zijn, in goede welstand haar vijftigjarige regering te mogen vieren. De Regering uit daarbij de hoop, dat het Hem, die het welzijn van vorsten in handen heeft, beha gen moge, onze geëerbiedigde Ko ningin spoedig weer volledig herstel van krachten te s.chenken. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp* van wet tot wijziging van de'Woningwet. De talloze moei lijkheden aan de uitvoering van een rijksbouwprogramma en een juist gebruik van de beschikbare mate rialen verbonden, zullen nl. onover komelijk zijn, indien aan de Kroon, c.q. de met deze taak belaste mi nister, niet enkele bevoegdheden worden toegekend met betrekking tot de op dit gebied door de lagere organen uit te oefenen werkzaam heden. Het verdient voorts aanbeveling een wettelijke basis te scheppen voor het verlenen van financiële steun van overheidswege met be trekking tot het bouwen door par ticulieren. Het ligt in het voornemen de werkzaamheden met betrekking tot de goedkeuring van werken en de verdeling van bouwmaterialen ge leidelijk zoveel mogelijk' in handen van de gemeentelijke organen te leggen. Bij de uitvoering van rijksbouw programma's zal een beroep worden gedaan op de daadwerkelijke mede werking van particulieren. Die me dewerking mag in redelijkheid al leen dan worden verwacht, indien daartoe financiële steun van over heidswege wordt verleend. fusie Noordhollandse bladen tenietgedaan Gisterenmorgen werd door de President van de Alkmaarse Arron-. dissementsrechtbank, Mr. J. Krabbe, uitspraak gedaan in het kort geding, dat de N.V. „Sprekend Papier" was aangegaan tegen de N.V. Verenigde Noordhollandse Dagbladen, welke laatste N.V. zonder daarbij de be treffende reglementen in acht te hebben genomen, de drukorder op een termijn van slechts enkele da gen had overgenomen. De rechtbank nam het de N.V. Ver. Noordhollandse Dagbladen zeer kwalijk, dat de opzeggingster mijn van 6 maanden niet in acht was genomen. Bovendien was de rechtbank van oordeel, dat in dit geval- van te voren overleg had moeten worden gepleegd. In de uitspraak wordt aan de ge daagde partij (N.V. Ver. Noordh. Dagbl.) verboden om na twee dagen na dagtekening in Alkmaar, Scha gen en Beverwijk kranten uit te geven in samenwerking met de N.V. Noordhollandse Pers i.o. Bij niet nakoming zal aan eiseres per dag een bedrag van f1000.moeten worden betaald. Voorts moet de ge daagde partjj de proceskosten beta len, ten bedrage van f123.10. Het komt dus hier op neer, dat door deze uitspraak de toestand, zoals die was vóór de fusie, weer wordt hersteld. Het „Dagblad voor Alkmaar" etc. zal dus verdwijnen, waarvoor in de plaats weer de Alk maarse Courant, de Vrije Alkmaar der, de Nieuwe Schager enz. zullen verschijnen. PROCURATIEHOUDER VAN DE N.A.C.O. Door P.R.A. gearresteerd De procuratiehouder en tit.-adj.- directeur van de Ned. Auto-Car Onderneming is door de afdeling collaboratie van de Haarlemse P.R.A. gearresteerd wegens hulp verlening aan de vijand. Een reeds bij de Velzense P.R.A. aanwezig lijvig dossier over V. is naar Haar lem opgezonden ter aanvulling van de daar aanwezige gegevens. Jan Gelmers uit Den Helder is veroordeeld tot een detentie, die eindigt op 22 November 1948. Hij is ontzet uit de beide kiesrechten en mag geen openbare ambten bekle den. Caspar J. Prinselaar wordt 6 De cember a.s. onder voorwaardelijke straf geplaatst met een proeftijd yan drie jaar. Hij krijgt tevens een boete van f 1500 met ontzetting uit de kiesrechten. Jacobus Bakker is veroordeeld tot een detentie, die - gelijk is aan de tijd reeds als zodanig doorge bracht. Hij krijgt een boetevan f 750 en wordt ontzet uit de beide kiesrechten. Tevens mag hij geen openbare ambten bekleden. De beschuldigingen tegen Gretz- chen Schroeder, Henriette Besier, Klara* Podobinski en C. G. Otiella Anna Marschall werden vervallen verklaard, wijl het hier vrouwen betreft, die van Duitse origine zijn en die niet strafbaar zijn voor lid maatschap van N. S. Frauenschaft en dergelijke.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2