l DE VERRE STEM r r r RADIO HT Gezag Doodstraf geëist bij verstek in de Vloeiweide-zaak Ie bezwaren ïgwet wordt ewijzigd TSPRAAK T GEDING ribunaal- itspraken NIEUW NQORPBOLLANDS DAGBLAD - Vrijdog TO October 1947 PAG. 3 ONDERWIJS VRAAGSTUKKEN n. Katholieke Actualia „Kostbaar Beheer" Moskou komt naar Londen Winstmarges voor groentehande! Praktijkexamens '48 J GLOBE ALKMAAR Moeder 20 jaar gevangenisstraf gevorderd voor C. van de Jagt uit Den Helder Engeland verkoopt goud aan Amerika door PETE FALCON gezondheid des Ko- heeft de regering er bezwaar tegen, de actie op enige punten waardoor aan de geop- iren in hoofdzaak kan roet gekomen, in de bedoeling, in te vaardigen besluit, tijdstip bepaald wordt, lito.efening van het Ko- zag wordt neergelegd, dstip te bepalen, waarop van dat gezag zal harte sluit de Rege- bij de in het V.V. ge- het onze Vorstin ge- jn, in goede welstand ige regering te mogen gering uit daarbij de Hem, die het welzijn i handen heeft, beha- ze geëerbiedigde Ko- weer volledig herstel te schenken. :de Kamer is ingediend van wet tot wijziging ingwet. De talloze moei- in de uitvoering van een ogramma en een juist de beschikbare mate- den, zullen nl. onover- indien aan de Kroon, deze taak belaste mi- enkele bevoegdheden gekend met betrekking it gebied door de lagere te oefenen werkzaam- ent voorts aanbeveling yke basis te scheppen verlenen van financiële overheidswege met be- het bouwen door par- n het voornemen de en met betrekking tot ring van werken en de 'an bouwmaterialen ge- veel mogelijk in handen meentelijke organen te tvoering van rijksbouw- zal een beroep worden daadwerkelijke mede- particulieren. Die me- mag in redelijkheid al- vorden verwacht, indien anciële steun van over- vordt verleend. Noordhollandse tenietgedaan orgen werd door de an de Alkmaarse Arron-. chtbank, Mr. J. Krabbe, daan in het kort geding, „Sprekend Papier" was egen de N.V. Verenigde ïdse Dagbladen, welke zonder daarbij de be- glementen in acht te omen, de drukorder op van slechts enkele da- ergenomen. Dank nam het de N.V. rdhollandse Dagbladen dat de opzeggingster- maanden niet in acht en. Bovendien was de van oordeel, dat in dit te voren overleg had den gepleegd. p.raak wordt aan de ge tij (N.V. Ver. Noordh. ooden om na twee dagen ning in Alkmaar, Scha- verwijk kranten uit te samenwerking met de hollandse Pers i.o. Bij ag zal aan eiseres per rag van f1000.moeten aid. Voorts moet de ge- j de proceskosten beta- trage van f123.10. t dus hier op neer, dat uitspraak de toestand, vas vóór de fusie, weer teld. Het „Dagblad voor tc. zal dus verdwijnen, de plaats weer de Alk- irant, de Vrije Alkmaar- uwe Schager enz. zullen JRATIEHOUDER DE N.A.C.O. R.A, gearresteerd iratiehouder en tit.-adj.- 'an de Ned. Auto-Car tig is door de afdeling i van de Haarlemse rresteerd wegens hulp- lan de vijand. Een reeds zense P.R.A. aanwezig er over V. is naar Haar- nden ter aanvulling van nwezige gegevens. ners uit Den Helder is i tot een detentie, die 22 November 1948. Hij is de beide kiesrechten en openbare ambten bekle- Prinselaar wordt 6 De- onder voorwaardelijke itst met een proeftijd yan Hij krijgt tevens een f 1500 met ontzetting uit iten. Bakker is veroordeeld tentie. die - gelijk is aan eds als zodanig doorge- krijgt een boete van ordt ontzet uit de beide Tevens mag hij geen imbten bekleden, ïuldigingen tegen Gretz- eder, Henriette Besier, obinski en C. G. Otiella schall werden vervallen wijl het hier vrouwen van Duitse origine zijn t strafbaar zijn voor lid van N. S. Frauenschaft REORGANISATIE VAN HET NIJVERHEIDSONDERWIJS LI'ET KLACHTENBOEK over het onderwijs in Nederland neemt een bedenkelijke omvang aan en het deel daarin dat handelt over de klachten van het Nijverheids onderwijs, is bij lange na niet te schrijven op een kalfsvel. laten we hier dit onderwijs ook eens onder de loupe nemen. Br is, op het gebied van het Nij verheidsonderwijs nooit iets dom mer gedaan, dan het terugbrengen van een driejarige opleiding tot een verminkte tweejarige. En waarom? Om de eenvoudige reden, dat ook het opleiden van vaklieden een zekere tijd vraagt. Maar men heeft gemeend, dat al leen studie tijd eist en vakman, nu ja, dat kon men altijd nog wor den. Dit is nu een verkeerd' uitgangs punt en daaronder zucht het Nij verheidsonderwijs vooral het on derwijs op de zogenaamde am bachtsscholen, nu al jaren. Hét gevolg is. erg overladen pro gramma's, leerlingen, die bijkans 40 uren per week les "hebben, nog niet geteld, de vele uren van fiet sen en reizen, want deze scholen zijn streekscholen, die de leerlingen halen uit een verre streek rond die scholen. Ook de leerkachten zijn over bezet. Men geeft soms veertig uren per week les, nog afgezien van de. correcties en de avonduren. De salariëring laat te wensen over, ook al is verbetering ingetreden en aanstaande. Het grote manco is echter, dat de leerlingen in twee jaren ietwat kunstmatig klaargestoomd moeten worden en niet in die korte tijd de stof behoorlijk kunnen verwer ken. Een goede vakopleiding" eist ook zes jaar. Zes jaren; daarvan moet nu vier jaar geschoven worden op de rug van de fabriek, van de werk plaats, van de praktijk. Verder moet de stof van het Algemeen Vormend Onderwijs tot een mini mum worden samengeperst en dat doet aan alle zijden zijn gevolgen voelen. De leerlingen worden gedrild en de rustige sfeer der opleiding ont breekt. Het spreekt dan ook vanzelf, dat het woord van de minister, als zou er een verbetering en al gehele reorganisatie in uitzicht zijn met buitengewone vreugde is be groet. Alom in de kringen van dit on derwijs is men druk doende te kij ken hoe en waar er verbetering mogelijk is. Zal men iets kunnen verwach ten van het achtste leerjaar of zal men terug moeten gaan naar een driejarige vakopleiding, iets, wat toch wel verantwoord is, nu Ne derland gedwongen door de tijd heenstuwt naar een Industrieland. Het achtste leerjaar zal alleen iets -kunnen beduiden in steden, waar men bijvoorbeeld onder de ambachtsschool een klas kon kop pelen, die voorbereidend onderwijs geeft in die richting en dus het A. V. O.-programma verlichten kan. Maar dit is alleen uitvoerbaar in de grote steden en geeft geen oplossing voor de steeds grotere getallen van leerlingen, die van het platteland komen. Zeker is het, dat er iets gebeu ren moet. Want als na de tweejarige op leiding een scholing in de praktijk van nog vier jaren nodig is, komen andere zaken in gedrang. De leerlingen benaderen dan de dienstplichtige leeftijd en na de De doopplechtig heid van Prinses MarjRce. Onder enorme be langstelling begeeft de stoet zich naar de kerk. Missie-school voor jonge vrouwen Op 7 November a.s zal op de „Tiltenberg" te Vogelenzang de Missie-school voor jonge vrouwen officieel worden geopend. Om 16 uur zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers. Bisschop van Haarlem, deze plechtigheid inleiden door een lof in de kapel van de „Tiltenberg). GEEN SPORT OP ZONDAC Proces-verbaal tegen voetballers Sinds kort bestaat in Sprang- Capelle (N.B.) een gemeente-ver- ordening, bij welke het verboden is op Zondag aan sport te doen. Tij dens een competitieiwedstrijd, die de plaatselijke voetbalvereniging Wit-Zwart Zondag speelde, ver scheen de politie op het terrein en maakte proces-verhaal op tegen de overtreders. dienstplicht kan men alleen vak mensen gebruikèn, die zelfstandig kunnen werken en geen leerlin gen meer van twintig jaar die opgeleid moeten worden. De dienstplicht verlaten en de zevende en achtste Mas eisen voor de leerlingen? Ook een oplossing, maar dat eist tijd' en geld. En beide zijn er niet, of kostbaar. De dienstplicht kan geen vak mensen vormen, wel gebruiken. En de zogenaamde omscholings- bedrijven zijn een groot fiasco ge bleken. Wat het worden zal, we weten het niet. Zeker is het, dat men op het a.s. Landelijk Congres te Utrecht de beste krachten op het gebied van het Nijverheidsonderwijs bijeen zal zien, die dit onderwerp zo volle dig zullen uitwerken en vaststel len en regelen, dat het 0 Nijver heidsonderwijs en bijgevolg ons volk ermede gebaat is. Een zorgenkindje minder zal het onderwijs dan tellen, een stief kindje minder zal er zijn in Ne derland Een stiefkindje, ja, want pas in het licht van de industrialisatie van ons land zien we goed', hoe stiefmoederlijk deze tak van on derwijs ten onzent is bedeeld. JOS VAN GEMERT Jr. De nieuiv benoemde Apostolische Dele- gaat voor Indonesië, Mgr. Georges de Jon- ghe d' Ardoye, die momenteel een visita- tiereis door de Indo nesische Archipel on derneemt, heeft een week te Soerabaja vertoefd. Op 29 Sept vertrok Mgr. de Jon- ghe d' Ardoye weer, met als eerste bestem ming Makassar. De Z.E. Heer P. van der Borght, C.M., pastoor van de Perakwijk te Soerabaja, werd be noemd tot secretaris van de Apostolische Delegaat. 9 Het be kende Katholieke Ma rine Tehuis „Sterre der Zee" te Soerabaja is weer herrezen. De Koninklijke Marine heeft moeite noch kos ten gespaard om mede te helpen aan het her stel der gebouwen en bij de aanschaffing van geriefelijk meubi lair, terwijl' het aan de goede smaak der Mar- va's en anderen te danken is, dat de in richting een verzorgde en smaakvolle indruk maakt. 4) Naar Mgr. Majewski, aartsbis schop van Warschau tijdens een onlangs gehouden persconfe rentie mededeelde, werden in de beide af gelopen jaren 3 mil liard zloty besteed aan de wederopbouw van verwoeste kerken. In het aartsbisdom is 15% der kerken weer voor de eredienst ter beschikking gekomen. In de stad Warschau zelf wordt nog ge werkt aan de restau ratie van 48 kerken, terwijl er in de rest van het aartsbisdom nog 34 hersteld zullen wprden. „De Vere nigde Staten hebben de electronen ten volle gebruikt om de oorlog te winnen; zij zullen de electronen ook ge bruiken om het dage lijkse leven gelukki ger te maken door in ternationaal weder zijds begrip en „good- plaats in te nemen in het Heilige Spel, dat aver heel de wereld beroemd was. 9 De broeder van Tojo, de Japanse ministerpresi dent tijdens de oorlog, die thans terechtstaat voor de Internationale Militaire Rechtbank, is als Katholiek ge storven. Tojo's broe der was half verlamd opgenomen in het Ka- will" te kweken en de vrede te bevorderen." Aldus Pater J. Dito O.P., vice-president van de UNDA (Inter nationale Katholieke Vereniging voor Radio en Televisie) na te rugkeer van een 30.000 mijl lange reis door de Verenigde Staten, Canada en West-Indië. Dit was de tweede maal dat Pater Dito sedert de oorlog de Nieuwe We reld bezocht om er de vorderingen op het gebied van electro- nen-emissie bij de radio zowel als de or ganisatie van de ra dio-omroepen, meer in het bijzonder de samenstelling van re ligieuze radio-pro gramma's te bestude ren. 9 De Passiespe len te Oberammergau kunnen niet worden hervat vóór 1950, daar vele spelers tijdens de oorlog het leven ver loren en degenen, die hen moeten vervangen nog niet bekwaam rijn, een waardige tholieke Ziekenhuis der Dochters van Liefde te Osaka. Tij dens zijn ziekte bestu deerde hij de Katho lieke leer en vroeg voor zijn dood gedoopt te mogen worden. Hij ontving bij zijn doop sel de naam Joannes. Deze naam had hij ge kozen omdat de Ame rikaanse pater John Ryan C.M. hem tij dens zijn ziekte en het onderricht in het zie kenhuis tot grote steun en troost wa|. 9 Na Egypte en de* Li banon, zal Syrië de derde Arabische staat zijn, die diplomatieke betrekkingen met de H. Stoel onderhoudt. Naar de „Egyptian Mail" mededeelt, heeft Syrië de wens daartoe bij het Vaticaan ken baar gemaakt. De Apostolische Nuntius in de Libanon is in Damascus aangeko men om deze aangele genheid met de Syri sche mihister-presi- dent en diens regering te bespreken. De kostbaarheid van het Beheers instituut is ter sprake gekomen in de afdelingen van de Tweede Ka mer. Er heerst rondom dit Instituut, speciaal het Bureau Vijandelijk Vermogen, een sfeer van geheim zinnigheid. Een jaarverslag, een- be groting en een rekening en verant woording worden niet gepubliceerd. Is de Regering bereid deze stuk ken aan de Kamer over te leggen? aldus schrijft de "Commissie van privaat en strafrecht der Tweede Kamer over de Wet tot wijziging van het besluit vijandelijk vermo gen. Kan de regering mededelen, hoeveel vermogens tot dusver onder beheer zijn gesteld, hoeveel het totale bedrag van deze vermogens bVopt, hoeveel van deze beheren inmiddels zijn opgeheven en hoe groot het gezamenlijke bedrag daar van is? Hoe ver is de liquidatie van Duits en ander vijandelijk vermogen in ons land gevorderd? Welke be dragen zijn dientengevolge aan de staat ten goede gekomen? In hoe veel gevallen is een z.g. non-ene- my-verklaring afgegeven en op welk totaalbedrag Hebben deze ver klaringen betrekking? Hoe is het toezicht geregeld' Bestaat er een geregelde accountantscontrole? In de Memorie van Toelichting spreekt de Regering van een kostbaar be heer. Waarom is dit beheer kost baar? Worden de voornaamste kos ten veroorzaakt door het salaris van de beheerders of door de tarieven van het Beheersinstituut zelf? Na de Moskouse aankondiging j.l Zondag van de vorming van een in ternationaal bureau te Belgradi (wat Moskou's vertrouwen in Titt weerspiegelt) bestond in de rege ringskringen van de andere drie mogendheden enige twijfel over de deelname van Rusland aan de con ferentie der vier ministers te Mos kou. De mededeling van Moskou, dat de datum 25 November door de Russische regering werd geaccep teerd, kwam hierdoor min of meer als een verrassing. Ook gaat Rusland accoord met de voorgestelde datum 6 November waarop de besprekingen tussen de plaatsvervangende ministers zouden beginnen. De vestiging van de nieuwe kom intern kan echter nu eenmaal niet anders worden beschouwd als een vergroting der breuk tussen West en Oost en de actie is daarenboven niets anders als een ideologisch vij andelijk gebaar in de richting van de Westerse mogendheden. Het heeft echter een groot voor deel n.l. dat thans geen enkele twij fel meer behoeft te bestaan omtrent de ware bedoelingen der communis ten op internationaal gebied. Zoals in de HET WERELD GEBEUREN verklaring van Moskou gezegd wordt is het doel van de communisten y „het uitwerken van hun eigen tactiek tegen de krachten van het imperialistische kamp, tegen het Amerikaanse imperialisme, tegen het Brits-Franse bondgenootschap en te gen de rechtervleugel der socialis ten in het bijzonder van Frankrijk en Engeland". Duidelijk vinden we in deze doel stellingen de leer van Stalin terug. Immers Stalin schreef fn 1927: „Het is onmogelijk het kapitalisme te vernietigen voordat we de sociaal democraten in de partijen der wer kende klassen hebben overwonnen". Het is door dit alles gerechtvaar digd te verwachten, dat de minis ters van buitenlandse zaken Mar shall en Bevin een zeer vijandige Molotov tegenover zich zullen vin den. Bidault daarentegen heeft kans dat hij Molotov in een beter humeur zal treffen, daar de gang van zaken in Frankrijk" Rusland's grote be langstelling afdwingt en Bidault als tegenligger van de fél anti-commu nistische de Gaulle nog altijd zijn waarde heeft. Of Bidault dii welge vallig zal zijn is de grote vraag. De problemen die aan de orde zullen komen betreffen Duitsland en Oostenrijk. Wie Duitsland zegt, zegt Roergebied en de grote strijd zal weer ontbranden, of het rijke kolenbekken onder internationaal toezicht zal komen te staan, of dat de Duitsers een zekere medezeg gingschap, in het uiterste geval een soort onafhankelijkheid zullen ver krijgen. Zal Bidault thans de stem van Molotov krijgen voor het voor stel van een internationale controle? Over het verdrag met Oostenrijk kan een beslissing niet mogelijk ge acht worden. Rusland wil en zal zijn greep over dit land niet losla ten, terwijl daarenboven Amerika en Engeland hun standpunt van een vrij Oostenrijk niet zullen laten varen. Het oude gevecht zal zich ongetwijfeld weer herhalen. Moeten we misschien in de toe zegging van Tuisland tot het bijwo nen der conferentie een aanwijzing zien, dat Rusland zich thans door de vorming der Komintern sterker voelt om zijn zin door te drijven? Na 25 November zal dat spoedig genoeg blijken. Sic transit. Hardop gedocht Jobus heeft gelezen, dat de Rotterdamse burge meester Oud in Engeland een levertraan-fgbxiek heeft bezichtigd. Jobus snapt dit niet goed. De Willem Barendsz gaat om levertraan en levert de viezen en Oud gaat voor levertraan en kost devie zen. Buurman Barend heeft Jobus spoedig weg wijs geholpen. „Nieuwe politiek", zegt deze, „van de nieuwe Oud-partij". Ondanks dat blijft Jo bus levertraan toch vies vinden. V De dikwijls optredende oneven wichtige verhouding tussen de groentenprüzen voor de consu ment en de inkoopprijzen van deze producten op de veilingen heeft de regering aanleiding ge geven tot het doen vaststellen van handelsmarges, die ten hoogste een bepaald percentage van de kostprijs voor de handel mogen uitmaken. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit heeft een door de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening goedgekeurde verorde ning uitgevaardigd, krachtens wel ke de groothandelaar in groenten zijn kostprijs (bestaande uit de door hem betaalde veilingprijs, de fust- huur en vrachtkosten) mag verho gen met ten hoogste 12 pet. Mocht de volgens deze norm berekende verhoging minder bedragen dan f 1.50 per eenheid (100 kg, 100 bos sen of 100 stuks naar gelang de aard van het product), dan mag dit bedrag van f 1.50 in rekening wor den gebracht. De kleinhandelaar mag bij leve ring van groenten aan consumenten zijn kostprijs (bestaande uit in koopsprijs, fusthuur en vracht) ver hogen met ten hoogste 30 pet. In dien deze verhoging minder zou bedragen dan f 3.— per eenheid (100 kg, 100 bossen of 100 stuks), dan mag de kleinhandelaar f 3. in rekening brengen. Deze verordening treedt heden in werking. De fraude bij de Arnhemse Rijksverkeers inspectie Van officiële zijde deelt men me de, dat de onregelmatigheden bij de Rijksverkeersinspectie te Arnhem aan het licht zijn gekomen door de activiteit van de opsporingsambte naren van de prijsbeheersing uit de afdeling Nijmegen. Deze ambtena ren deden hun ontdekking bij on derzoeken naar de verkoop van ge bruikte automobielen tegen te hoge prijzen. Enige arrestaties zijn, zoals gemeld, reeds verricht. Het onder zoek wordt met kracht voortgezet. Mondelinge, Schriftelijke en Schriftelijk-Mondelinge Opleidingen Ned., Eng., Duits, Boekhouden Verdronkenoord 5961 (Advertentie) VEREENVOUDIGING BljZ. RECHTSPLEGING Nieuw wetsartikel wordt toegepast In Juni van dit jaar is in de wet op de bijzondere rechtspleging een nieuw artikel opgenomen, waar door het mogelijk gemaakt is poli tieke delinquenten volgens een ver eenvoudigde procedure te berech ten. Ais gevolg hiervan zal Mr. E. A. M. Lamers, president vap een der Kamers van het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam, op Zaterdag 18 October in het kamp Laren vonnis wijzen in een aantal eenvoudige zaken. Het ligt in de bedoeling dat het Bijz. .Gerechtshof op deze wijze regelmatig zitting zal houden in kamp Laren. De procureur-fiscaal bestudeert' de dossiers der verdach te op zijn bureau te Amsterdam en doet aan de rechter mededeling van de door hem te stellen eis op de dag der zitting. Op de zitting zelf wordt de verdachte gehooi'C, terwijl ook de verdediging haar ar gumenten naar voren kan brengen. Er wordt onmiddellijk vonnis ge: wezen en de verdachte heeft gele genheid hiertegen verzet aan te te kenen. Deze procedure zal slechts toepassing vinden in gevallen waar bij geen straf boven zes jaar wordt verwacht. AAT nu morgen alle moe ders en zijdie hqt hopen te worden, en ook alle werke lijke en toekomstige vaders, hun kinderen en hun heiligste, mooi ste verwachting aanbevelen aan Maria. Haar moederschap over Christus, GocLs Zoon en ook de Hare, straalt als een voorbeeld voor alle ouders en is voor hen ook een ware bron van kracht en genade. Het ouderschap, het vader- en moeder-zijn is het fijnste, het heerlijkste dat voor een mens als mens denkbaar is. Hef is een deelhebben aan Gods eigen vruchtbaarheid en schep pingsmacht, een meewerken met Hem, een dienstbaarheid aan Hem. Het moederschap moet ons heilig zijn, het huwe lijk een ideaal dat -nooit zijn glans en bezieling verliest, maar stralen moet bok door de dage lijkse werkelijkheid heen. Het beeld van de Moeder-Maagd weze niet alleen in onze kamers! Het weerspiegele zich ons in ons eigen leven! In de rij van onderschei dingen welke Eisenho wers borst sieren is er weer eentje bijgekomen. Op 14 October zal mr. van Klef- fens het door de Koningin aangeboden erezwaard aan hem overdragen. Dat de slachtoffers van de bran den in Noord-Brabant om geld verlegen zitten, zal wel niemand vreemd voor komen. De Noord-Braban ders hebben dan ook meer dan flOO.OOO voor hen ver zameld. De bekende roya liteit van de lieden „onder de Moerdijk". :J: In de zeepfabriek Diamond is een arbeider pardoes in een vat kokende zeep ge vallen. Met ernstige brand wonden is hij naar het An- tonius ziekenhuis vervoerd ;j: Tijdens de bezetting was W. F. van Leeuwen provinciaal-directeqr van Winterhulp voor Utrecht en Zuidholland en ook nog wnd. wethouder van soc. zaken te Den Haag. Het Tribunaal deed 9 October uitspraak. Valt mee, 2 jaar met aftrek, want hij blijft op vrije voeten. Maar stembriefjes hoeft hij bij z'n leven lang niet meer te gebruiken en zijn radio boekte een dezer dagen haar 200:0fl0ste bezoeker. Ik zou Freddy Grin op het „concours internatio nal d'exicution musicale" wel even willen hebben zien zitten blazen. Deze werd geconfisceerd. Ja man:J: De portretfigu- guren van de Weense kunstschatten hadden be sloten het stond in de krant van Dinsdag om met ingang van 12 Oct. 17 uur geen bezoeken meer toe te laten. De mensen willen zeker revanche ne men, want nu kan je over de hoofden lopen. 226.880 mensen bezochten de ten toonstelling. jj: De op 13 Juli '46 geopende tentoon stelling „Uit eigen bezit", jeugdige blaasmaniak uit Hilversum, lid van het Concertgebouworkest, heeft daar de derde prijs behaald, ij: Donderdag middag zijn de spoorbrug gen over de Roer en de Roerdoorlaat in de spoor lijn SittardRoermond weer definitief in werking gesteld. De kolentreinen kunnen weer gaan rijden. Nu de kolen nog! De eerste lading Chilisalpeter sinds 1939 is met het s.s. „Helder" te Delfzijl aan gekomen. B. T. zegt het maar even, dan weet U het. Rotterdam «lacht met zijn ventilatoren van de Maastunnel de grootste ventilator van Neder tand te hebben. Lekker niet! In de Staatsmijn Emma van Hoensbroek zal er een worden geplaatst die 4 maal zo hard kan blazen. Nog een blaasfcarapioen die zelfs Freddy van de Dokken zou blazen. Ben min of meer plechtige ge beurtenis. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari 1948 aan dr. C. Braak op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur in vaste dienst bij het Ko ninklijk Nederlands Me-, teorologisch Instituut te De Bilt, onder dankzeg ging voor de in die functie bewezen diensten. De trawler IJm 60, tijdens de bevrijdingsdagen gezon ken, is weer boven water, naar IJmuiden. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch zette Donderdag de behandeling voort van het drama op de Vloeiweide bij Ros bergen. De advocaat-fiscaal, mr. Houben deelde bij het begin van de zitting mede, dat een der hoofdschuldigen in deze zaak, Al- bertus Johan Znuring uit Arn hem, na het betekenen van de dagvaarding, uit het kamp te Maastricht is verdwenen en nog niet is opgespoord. Zijn daad werd bij verstek behandeld. Zuuring vervulde op de Vloei weide een zeer actieve en leiding gevende rol. Hij had meer aandacht voor de Duitse bevejgn, dan voor het angstgeschrei der vrouwen en kinderen, die in de kelder met handgranaten werden bestookt. Daags na het drama arresteerde hij de twee enig overgebleven verzets lieden Buron en Bernards die hij aan de Duitsers uitleverde. Voor deze landverrader eiste de advo caat-fiscaal de doodstraf. Voor deze verdachte werd geen verdediging gevoerd. Terwijl voor kort niet bekend was, wie de verzetspost in brand had gestoken, bleek het nu aan het onderzoek van de adjudant der rijkspolitie A. Verhagen die reeds eerder wegens uitnemend speurwerk is onderscheiden te danken, dat ook hiervan de dader is achterhaald. De 53-jarige C. van de Jagt pit Den Helder heeft uit een bran dende schuur een schop vlam mend hout in de woning op een daartoe gereed gemaakte brand stapel geworpen, waarop het hnis weldra in lichter laaie stond. Van deze misdadiger was aanvankelijk niets anders bekend dan zijn lid maatschap van het NSKK en des wegen was hij reeds eerder tot drie jaren veroordeeld. Met bij zondere medezegging van het ministerie van justitie werd zijn daad thans afzonderlijk berecht. In een fel requisitoir eiste de ad vocaat-fiscaal 20 jaren gevange nisstraf. Tegén de 33-jarige C. J. van de Kerkhof uit Breda werd veertien jaar gevangenisstraf gevorderd. Hij had met pistool en machinegeweer stelling genomen in een sloot achter de verzetspost. Hij was echter niet in actie gekomen. Verdachte trad tijdens de rechtszitting zeer brutaal op en zei, dat hij de gehele gebeur tenis als een oefening hgd gezien. Tegen de 47-jarige Johannes Pie- ter van Hooydonk uit Teteringen, die de schuur in brand stak, eiste mr. Houberi 12 jaar gevangenisstraf. Chinezen vluchten van Sumatra naar Singapore 200 Chinese vluchtelingen van Selatpandjang op Zuidoost Suma tra zijn in Singapore aangekomen. Zij zijn gevucht omdat de stad verschillende malen door Neder landse oorlogsschepen was bescho ten. Zij zullen worden gerepatri eerd, wanneer de toestand weer normaal is. De Chinese impor teurs te Singapore hebben Voor deze vluohtelingen een organisatie opgericht. Zij vertelden, dat Se latpandjang op 1 en 2 October door de Nederlandse marine was beschoten en dat hierbij zware schade aan de Chinese eigendom men is aangericht. De stad is thans verlaten. Er wordt een rapport opgesteld met het oog op eventueel te ondernemen stappen bij de Ne derlandse autoriteiten. Voor Jan Arie Wouterlood van Doesburg uit Teteringen, een 27-, jarige jongeman, die drie jaren een H.B.S. en drie jaren een M.T.S. be zocht heeft, was op verzoek van de verdediging een psychiatrisch rap port uitgebracht, dat tot verminder de toerekeningsvatbaarheid conclu deerde. Verdachte had munitie aan gevoerd en gewonde verzetslieden naar de Feldgendarmerie gebracht. Tegen hem werd tien jaar gevan genisstraf geëist. Tegen Dirk Johan Munnik uit Breda eiste de advocaat-fiscaal 12 jaar gevangenisstraf. Verdachte sloeg er met een ploertedoder op los, hij eiste honden op, trachtte een actie te ontketenen tegen de katho lieken en had als waarnemende burgemeester van het dorpje Ka- merik in Utrecht de kans waarge nomen om veertig kazen te stelen. Tenslotte werd tegen de 49-jarige Henricus Willem Lion uit Breda zeven jaren gevangenisstraf geëist. De uitspraak in alle 'zaken is be paald op 22 October a.s. De grondslagen der ware democratie in Japan In het eerste gezamenlijke Her derlijk Schrijven, uitgevaardigd door de Japanse hiërarchie, be spreken de veertien bisschoppen voornamelijk politieke, economi sche en sociale problemen in het huidige Japan en duiden de voor waarden aan, waaraan een ware democratie moet voldoen. „Het woord democratie is op veler lip pen." aldus de bisschoppen, maar weinigen denken eraan, dat demo cratie niet louter een kwestie van uiterlijke procedure en organisa tie is." „Democratie is de bloem der christelijke beschaving. Zij zal in Japan slechts tot bloei komen naar mate wij leven overeenkomstig de christelijke beginselen, die eraan ten grondslag liggen: de redelijke ordening der wereld, die wij ken nen met ons verstand en waaraan wij gehoorzamen met onze daden, alsook de vrijheid van 's mensen onsterfelijke ziel." Na de dank van Japan voor de hulp derWreemde mogendheden te hebben uitgedrukt,een schitte rend voorbeeld, gegeven door onze vijanden van gisteren", verklaren de bisschoppen: „Onze eerste plicht is, samen te werken' met onze re gering, om de zwarte markt uit te roeien, die zowel het lichamelijk welzijn als het moreel evenwicht der natie ondermijnt." Het Herderlijk Schrijven legt de nadruk op de noodzakelijkheid van een grondige bestudering van ,.de eigen rechten van de arbeid om col lectieve contracten op te stellen en zelfs over te gaan tot, stakingen, wanneer niet door andere middelen voldoening kan worden gekregen voor rechtmatige eisen". De bisschoppen waarschuwen ech ter, de pas verworven vrijheid niet in gevaar te brengen door acties van „handige opruiers, die niet den ken aan het welzijn van de arbei ders, maar de klassenstrijd aanwak keren." De bisschoppen veroordelen „si die systemen en ideeën, die de vrij heid opofferen aan een onbereik bare gelijkheid en de onafhankelijk heid aan een onmogelijke materiële zekerheid, of die alle geestelijke waarden ondergeschikt maken aan de economische wetten." Tenslotte verklaren de bisschop pen, dat het probleem der overbe volking, hetwelk in Japan zo ern stig is, niet moet worden opgelost door „volkomen immorele praktij ken der geboortebeperking", maar door een „meer rationeel en weten schappelijk gebruik van de vrucht baarheid van de bodem". Om zijn schulden te kunnen betalen Groot-Brittannië treft voorberei dingen om nogmaals een hoeveel heid goud ter waarde van 120 mil- lioen dollar aan de V.S. te verho pen, teneinde zijn onmiddellijke verplichtingen in „harde valuta" na te komen. Men meent te we ten, dat een gedeelte ervan reeds te Washington is en de rest on derweg. Enige weken geleden werd voor een bedrag van 80 mil- lioen dollar aan goud naar de V!S. gezonden. t De jongste verkoop wordt ten uit- voep gebracht door verscheping van ongemunt goud uit Engeland, in te genstelling met de verkoop vgn 20 millioen pond sterling aan goudre serves medio September, toen Brits goud, dat zich in de V. S. bevond, naar de Amerikaanse kluizen werd overgebracht. De financiële redacteur van Reu ter schrijft, dat men wellicht tot goudverscheping uit Engeland is overgegaan om groter nadruk te doen vallen op de ernst van Enge- lands dollar-positie. Curacao uit het Sterlingblok? De Staten van Curagao hebben er op aangedrongen, dat de Nederlandse Antillen het Sterlingblok verlaten. In een aan de Minister voor Over zeese gebiedsdelen van Nederland gezonden telegram hebben zij het besluit ondersteund van de Bank van Curagao om verdere Sterling- rekeningen te weigeren, alsmede de door het Deviezenbureau getroffen maatregelen, volgens welke dollar betalingen voor de invoer verboden zijn. In het telegram wordt er op gewezèn, dat de bestaande dollar- sehaarste ernstige politieke en eco nomische gevolgen zal hebben waarvoor de Staten de verantwoor delijkheid niet wensen te aartvaar den. De enige bevredigende oplos sing zou volgens het telegram zijn, dat Curagao het Sterlingblok ver laat. PROGRAMMA ZATERDAG II OCTOBER HILVERSUM II (415 M.): KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; ItSO Morgengebed; 8.00 Nieuws en gram. 9.35 Opera-duetten; 10.00 Voor de kleuters; 11.00 Ziekenbezoek; 12:00 Angelus; 12.03 Hawaian muziek; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 „Welk boek en goed boek':"; 13.20 Lunchconcert; 14.00 „De to neelkijker"; 14.20 Engelse les; 14.40 Gram.; 15.00 Voor de kinderen; 15115 Jonge kunstenaars stellen zich voor 15.45 KRO-kiosk; 16.20 „De vliegen de Hollander"; 16.30 „De Schoon heid van het Gregoriaans"; 1-7.00 „De Wigwam"; 18.00 Pianoduo: An- dré de Raaf en Jacques Schulte; 18.30 „Het 2e avontuur van Lord Jumpatit", vertelling; 19.00 Nieuws en Kath. nieuws; 19.45 „Banden die Bir/Ien"; 20.12 De Gewone Man; 20.30 Lichtbaken Henri de Greeve; 21.00 Radio potpourri; 21.20 Een koets vol verhalen (Reisbeschrij ving van Parijs naar Marseille) 22.45 Avondgebed; 23:00 Nieuws en gram. HILVERSUM I (301 M.): VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; f£00 Nieuws en gram.; 10.20 Radio-feuil leton; 11.00 Voor arbeiders in con tinubedrijven; 12.33 Miller-Sextet; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 14.15 Stafmuziekcorps Amsterd. politie; 15.00 Toneel en "School (Lezing); 17.15 Radio Philh. Orkest; 18.80 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Nederl. Strijdkrachten; 20.00 Nieuws, 22.00 Don Quichotte (hoorspel); 22.30 The Ramblerc; 23.15 Hobby-boek voor puzzlelaars; 23.50 Gram. FEUILLETON f"~N 30. „Ik luister of liever, wij luiste ren, nietwaar miss Regan?" zei Fred die zich naast Mary wonderlijk te moede voelde en bovendien de schrandere inval had gekregen, dat het wellicht verstandig zou zijn om door allerlei opmerkingen het on derhoud met de heren zoveel moge lijk te rekken. Indien er hulp van buiten mogelijk was, dan kon hij dit alleen verwachten door ze de gele genheid te geven te komen. Wiet weet of Burns toch nog niet zou op dagen. Dus rekkenrekken1 Finnemore haalde na deze laatste opmerking de schouders op. „Ik bewonder uw kalmte mr. Vandijke. Deze is ons onder de om standigheden uiterst welkom, want wij willen proberen u enige zaken aan het verstand te brengen. U bent natuurlijk door inspecteur Burns volkomen op de hoogte ge steld van de achtergrond van deze zaak. Vandaar dat wij u beschou wen als een overbodig ingewijde, die er beter aan zou doen om te verdwijnen maar dan te ver dwijnen op een manier, die ons goed dunkt." Hij keek Fred bij deze woorden scherp aan. „Begrijpt u wat ik daarmee be doel"? Hoewel zich onder deze bedrei ging iets minder op zijn gemak voelde, kwam hij toch in opstand tegen de brutale wijze, waarop Finnemore hem toesprak. „Met die mogelijkheid hield ik reeds rekening, toen ik mij bereid verklaarde inspecteuf Burns te as sisteren," antwoordde hij koeltjes. Finnemore knikte goedkeurend. ..Dan zal het u gemakkelijker vallen om mij te begrijpen. Ieder een, die geheel op de hoogte is en niet tot de onzen behoort, betekent een gevaar. Wij willen u echter een kans geven. Weigert u, dan zal er voor ons niets anders opzitten dan Fred Weef rustig. Hij merkte alleen, dat Mary Regan bij deze on heilspellende uitlating een angstige beweging had gemaakt. Dit deed hem goed en versterkte hem in zijn plan om tot het uiterste tegenstand te bieden. „Ik ben zeer benieuwd," zeide hij. „Indien u bereid bent", vervolgde Finnemore", om u verder buiten deze zaak te houden en strikt onze bevelen op te volgen, dan heeft u niets! meer tg vrezen. Dit zal prac- tisch betekenen, dat u zich geduren de veertien dagen onvoorwaardelijk te onzer beschikking stelt. Daarna kunt u doen wat u wilt desnoods alles wat u hebt meegemaakt van de daken afroepen." Hoewel Finnemore zich de moei te getroostte om op volmaakt rusti ge toon te spreken, groeide toch van minuut tot minuut de spanning. Het was verder doodstil in de kleine zaal ook van buiten drong geen enkel geluid door. De twee vrienden van Finnemore hadden tot dusver re nog geen woord gesproken. Zij lieten de leiding geheel over aan de oud-programma-chef van de All- Round Radio-Corporation, die een der meest vertrouwde medewerkers was geweest van mr. Regan, doch zich nu had ontpopt als een zeer ge vaarlijk individu. Het moest voor Mary Regan wel een vreselijke ont goocheling zijn geweest, temeer om dat zij zich bovendien nog in de macht van deze man bevond. Deze gedachten speelde Fred door het hoofd en hij verwenste de om standigheden, die hem beletten han delend op te treden. Finnemore deed een paar stappen vooruit. Fred merkte, dat het meis je naast hem even beefde en hij voelde ineens de volle'omvang van zijn plicht als beschermer, toen ze in een angstige reflexbeweging een ondeelbaar ogenblik zijn arm aan raakte. Een bijna roekeloze over moed bezielde hem alles in hem kwam in opstand tegen de toestand van weerloosheid, waarin ze ver keerden. Impulsief ging hij staan. Het gevolg was, dat hij 'n tel later in de loop van een revolver keek, die Finnemore bliksemsnel te voor schijn had gehaald. Mary Regan slaakte een kreet en riep: „Mijn heer Vantjjjke!" Woedt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3