Nieuw ARABIEREN RUKKEN OP NAAR HET HEILIG LAND Sensationele noodlanding op verkeersweg DE WONDERBARE ROZEN VAN STQCKPORTluiten van vandaag UIT DE KERMIS DER WERELD Voor Alkmaar en omgeving Joego-Slavië breekt met Chili Wetsontwerp overdracht Koninklijk Gezag aanvaard Amsterdamse Bank en Incasso Bank samengevoegd m Bewijzen van deelname aan communistische activiteit Boerderijbrand in Wieringermeer Politieke activiteit van Groot-Moefti Katholiek Publiciteits-congres Engels vliegtuig wegens benzinegebrek aan de grond Polen Prinses Juliana 14 October beëedigd als Regentesse Kostenbesparing is hoofdmotief GEEN ONTSLAG VAN PERSONEEL 4 HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; \n alle edities 30 ct. 1 Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 11 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11351 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Nooöderbank De katholieke kerk van het Britse plaatsje Stock- port staat thans in het centrum van de belang stelling. Op 4 Mei plaat ste een zevenjarig meisje een krans van 22 gele rozen op het beeld van Maria en na vijf maan den hebben deze bloemen nog niets van hun frisheid verloren. Wij publiceren r enkele foto's van het miracu leuze beeld met de won derbare rozen, welke foto gemaakt werd op 8 Oct., en van de kleine Pauline Byrne met haar moeder en father James Turner. Het Franse Persbureau AFP meldt uit Belgrado dat Joego-Sla vië de diplomatieke betrekkingen met Chili verbroken heeit. Volgens welingelichte kringen te Santiago, aldus meldt AFP. heeft de politie dank zij een brief van Jasaka, secretaris van de Joegosla vische legatie te Buenos Aires, aan Cunja, Joegoslavisch zaakgelastigde te Santiago, alle bewijzen in han den kunnen krijgen van het deel nemen van Joego-Slavië aan de communistische organisatie in Chili. Langs deze weg heeft de politie de hand kunnen leggen op documen ten, welke de schuld van generaal Ilic bewijzen. Uit Santiago wordt door onder zoekers van de Argentijnse mili taire politie gemeld, dat de politie zowel te Buenos Aires als te Rosa- rio talrijke arrestaties heeft ver richt. Naar men verneemt heeft president Peron van Argentinië gis- sterenavond opnieuw een telefoon gesprek gevoerd met de Chileense president Videla. De communistische partij van Chili heeft in een manifest ver klaard, dat de beschuldiging van de regering, dat er in Zuid-Ame- rika een grote communistische spionnage- en sabotage organisatie bestaat, ter beoordeling aan de V.N. moet worden voorgelegd we gens het internationale karakter van deze aangelegenheid. De Chileense regering heeft be sloten de steenkoolreserve van haar vloot aan te spreken, die naar Vrijdagmiddag circa vier uur ont stond, door tot nu toe nog onbe kende oorzaak, brand in de kapitale boerderij van de pachter W. Kra nenburg aan de Koggenrandweg in de Wieringermeer. De met hooi en stro gevulde schuur brandde tot Üe grond toe af. Ook de gehele be- drijfsinventaris ging hierbij verlo ren. De woning ging voor meer dan de helft in vlammen op. Dank zij de hulp van omwonenden kon een groot gedeelte van de inboedel ge red worden. Hoewel de Meer- brandweer spoedig ter plaatse was, stond zij vrijwel machteloos tegen over het vuur, dat in het hooi en stro een gretig voedsel vond. Toen de brand uitbrak was de pachter niet thuis. De schade van de boerderij wordt geraamd op f 60.000.en die van de inventaris niet veel* minder. De pachter was slechts gedeeltelijk tegen brand schade verzekerd. Prinses Juliana hedenavond voor de radio Hedenavond om acht uur zal H. K. H. Prinses J.uliana in haar kwa liteit van voorzitster van het Neder landse Rode Kruis een korte rede uitspreken voor de radio. Prof. Schermerhorn terug uit (.onden Prof. ir. W. Schermerhorn is Vrij dagmiddag met een vliegtuig van de British European Airways op Schiphol geland na een kort bezoek aan Engeland. In Londen heeft prof. Schermerhorn o.a. besprekingen ge voerd met Eir Marshall Pandred over de luehtkartering in Indonesië. Dinsdag vertrekt hij naar de Ver enigde Staten en van het resultaat van de besprekingen, die hij daar zal voeren, hangt het af of de heer Schermerhorn naar Tokio zal vlie gen. Kwart van druivenoogst naar Engeland De Engelse regering heeft aan Engelse importeurs wederom li centies afgegeven voor de invoer van druiven. In verband met deze maatregel is de export van drui ven uit ons land naar Engeland, die enige tijd heeft stilgestaan, hervat. Ons land zal dit jaar nog maxi maal 3500 ton druiven naar Enge land mogen uitvoeren, welke hoe veelheid ongeveer 25% van onze gehele druivenoogst uitmaakt. De prijs waartegen de druiven door Engeland worden opgenomen, is niet ongunstig. Over de export van peren naar Engeland worden onderhandelingen gevoerd. Hieromtrent valt nog niets «net zekerheid te zeggen. schatting gedurende 15 dagen het land kan helpen, nu de voorraden door de mijnwerkersstaking in Zuid-Chili snel slinken. President Videla heeft in een verklaring be vestigd, dat de staking een politiek en revolutionnair karakter droeg. Een aantal Argentijnse parle mentsleden heeft een voorstel inge diend om de communistische partij in Argentinië te verbieden. Het ver bod zou ook moeten gelden voor alle door de communistische leer geïnspireerde activiteit op het ge bied van vakverenigingen en cul tuur. Ds. NIEMOELLER GEREHABILITEERD Ds, Martin Niemüller is door de Duitse vereniging voor slachtoffers van het nazi-regiem in ere her steld, nadat hij in Juli door de ver eniging op grond van de beschuldi ging, dat hij sinds 1924 „anti-semiet" geweest zou zijn, van zijn extra rantsoenen en het predicaat „poli tiek vervolgde" beroofd was. Het besluit moet nog de Hessische com missaris voor nazi-slachtoffers be krachtigd worden. Er is geen reden opgegeven voor het eerherstel van dr. Niemüller, die onlangs gekozen werd tot president van de synode der Hessische Evangelische Kerk. GROTE OPIUM- VOORRAAD ONTDEKT Aan boord van Nederlands schip Vancouver, 10 Oct. (Reuter) De Canadese politie heeft aan boord van het Nederlandse schip „Manoeran" in de haven van Van couver 186 kg opium ter waarde van 4.648.000 dollar gevonden. Dit is een van de grootste clandes tiene ladingen opium, die ooit in Noord-Amerika is gevonden. Waarnemers zijn van mening, dat Vancouver door een internationale bende als distributiecentrum van verdovende middelen voor het con tinent wordt gebruikt. 18 Juli jl. vonden Amerikaanse douane-beambten in de haven van Seattle een lading opium ter waarde van 125.000 dollars aan boord van het Nederlandse schip „Maria". Zo wel de „Maria" als de „Manoeran" voeren tussen de westkust van Ame rika en de Oost-Aziatische havens. Gouverneur Kasteel naar Nederland Naar wij vernemen wordt de gou verneur van Curagao, dr. P. Kasteel a.s. Maandag in Nederland verwacht voor het voeren van enige bespre kingen met de regering. Het bezoek van de gouverneur zal van korte duur zijn. DE CRISIS IN PALESTINA heeft een climax bereikt, doordat in de loop van de nacht Syrische en Libanese troepeneenheden naar de noordelijke grenzen van Palestina zijn opgerukt, om kracht bij te zetten aan de uitgesproken verklaring van de Arabi sche Liga om in geval van terugtrekken der Engelsen uit het H. Land de Arabieren aldaar hulp te verlenén. De Syrische mi nister van Defensie wees er op, dat het de taak der troepen was h°t land te beschermen tegen Joodse spionnage 'en terrorisme. Naar schatting zijn ongeveer 10.000 man Syrische troepen aan de Palestijnse grens samengetrokken. Verklaring Joods Bureau Koning Abdoellah van Trans- jordanië is het geheel eens met het besluit der Arabische Liga om „militaire, morele en economische hulp" aan de Palestijnse Arabie ren te sturen, "ingeval van ont ruiming van Palestina door de Engelsen, aldus deelde Azzam Pasja, secretaris-generaal der Ara bische Liga, heden mede. Maandag a.s. zullen de hoofden der zeven delegaties, vertegen woordigend Egypte, Irak, Trans- jordanië, Syrië, Lihanon, Saoedi- Arabië en Yemen, te Amman een ontmoeting met koning Abdoellah hebben, om nadere maatregelen voor hulp aan de Palestijnse Ara bieren uit te werken. Azzam Pasja sprak het bericht, dat de Arabische Liga reeds een' voorlopige Arabische regering voor Palestina heeft ingesteld, tegen. Deze kwestie zal nog worden be sproken, maar het bericht, dat er reeds een voorlopige regering is ingesteld, is vroegtijdig. De bespre king van economische maatregelen, die ten aanzien van Palestina moe ten worden genomen, is uitgesteld. Palestijnse Arabische regering in ballingschap Volgens een correspondent van de Daily Mail te Beiroet zou de moefti van Jeruzalem in de Libanon be gonnen zijn met de vorming van „een Palestijnse Arabische regering in ballingschap". Het bericht van de correspondent luidt verder: „De moefti zelf zal president zijn. Zijn regering zal bestaan uit een pre mier en 8 ministers. Indien Groot- Brittannië het heilige land verlaat, zullen zij elk deel van Palestina, dat bezet wordt, besturen." De mi nisters zouden allen lid zijn van het Arabische Hoge Comité voor Palestina. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft heden verklaard, dat 't Britse besluit om Palestina te ontrujmen, indien er geen oplossing voor het probleem wordt gevonden, niet is gewijzigd door de berichten, dat de raad van de Arabische Liga heeft besloten legers van de naburige Arabische staten naar de grenzen van Palestina te sturen. Totnogtoe zijn te Londen geen berichten over troepenbewegingen binnengekomen, aldus de woordvoerder. Het Joods Bureau heeft verklaard, dat de Arabische staten door het leiderschap te aanvaarden van de moefti, berucht medewerker van Hitier, brutaal de tactiek van Hitier naar de kroon steken. „Het verschil is, dat zij niet als de nazi's in de gelegenheid zijn uitvoering te geven aan hun bedreigingen, die gezien moeten worden als een propaganda- manoeuvre, waarmee zij de alge mene Vergadering willen dwingen om het rapport van de speciale commissie voor Palestina terzijde te schuiven". Levert vooral uw flessen in Dezer dagen is er van overheids- zijde op aangedrongen, dat de huis vrouwen met het oog op de distri butie van spijsolie omstreeks Kerst mis, hun ledige flessen bij de win keliers inleveren, die deze op hun beurt aan de leveranciers doorstu ren. Het tekort aan flessen schijnt zo nijpend te zijn, dat thans het se cretariaat van de bedrijven, betrok ken bij deze spijsolieóvereenkomst met de overheid, er op aandringt toch vooral gehoor te geven aan bovengenoemde oproep. De politieke commissie van de V.N. heeft besloten tot vorming van een speciale Balkan-commissie, waarin ook Nederland vertegen woordigd zal zijn. Amerika zal van Engeland concessies verlangen in ruil voor gedeeltelijke betaling van de Britse bezettingskosten in Duitsland. Rusland wil het ge vraagde graan aan Frankrijk leve ren, indien de republiek daar goe deren voor in ruil geeft, wat als een politieke manoeuvre wordt be schouwd. Men vreest in Washing ton, dat de campagne van president Truman tot vrijwillige voedselbe- sparing een fiasco zal worden. De mijnwerkers in Engeland heb ben besloten, overwerk te gaan ver richten. Het goud, dat de Duit sers uit Italië hebben geroofd, wordt terugbetaald. Engeland deed bij de V.N. een voorstel, dat alle landen joodse en niet-joodse emigranten zullen opnemen. De Veiligheids raad zal Italië en Joego-Slavië ver zoeken, het eens te worden over de keuze van de gouverneur van Triëst. Nu de republikeinse volkspartij een motie van vertrou- wèn heeft aangenomen, is de Turkse regering verzekerd van een grote meerderheid in het parlement. Voor de eerste maal in Neder land zal op 31 October, en 1 Novem ber in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een Congres der Katholieke Publiciteit worden gehouden. Het initiatief hiertoe uitgaande van de Kath. Nederlandse Dagblad pers, de Kath. Ned. Nieuwsbladpers, de Katholieke Journalistenkring, de K.R.O., de Katholieke Boekhande laren en Uitgeversvereniging St. Jan en de Bond van R.K. Open bare Leeszalen en Bibliotheken, werd genomen naar aanleiding van de 100ste verjaardag van het af sterven van Joachim Le Sage ten Broek, de Katholieke emancipator en publicist. Het Congres wordt geopend op 31 October om 2 uur 's middags met een rede van Pastoor W. Nolet over: „De les van Le Sage ten Broek voor de hedendaagse Katholieke pu bliciteit". Om 4 uur houdt prof. Buytendijk, Hoogleraar aan de Uni versiteit van Utrecht en Nijmegen een inleiding over het eigenlijke onderwerp van het Congres: „De Psychologie der Katholieke Publi citeit". Dit onderwerp zal nader worden uitgewerkt: ten aanzien van de Katholieke Pers door Hans Her mans, ex-parlementair redacteur van de Maasbode (Vrijdagavond half 9): ten aanzien van het Katho lieke gesproken woord door Mr. Jan Derks (Zaterdag 1 November 10.30 uur); ten aanzien van het Ka tholieke boek door W. van Gent, voorzitter van St. Jan (Zaterdag 1 November 2 u.) Tedder en Cunningham, de twee paarden uit de Koninklijke Engelse Stallen, die voor de glazen statiekoets zullen wor den gespannen. In deze koets zullen Prinses Elizabeth en Lt. Philip Moutbatten na hun hu welijk van Westminster Abbey naar het Buckingham Palace gereden worden. (Walco P.) MINDER MEUBELEN In Engeland zal men minder meubelen fabri ceren. Dat zal natuur lijk de reden zijn waar om het Britse kabinet met een zetel is inge krompen. VOOR JE NUMMER IN DIENST Het bekende Engelse regiment „Duke of Wel lington's regiment is, na 25 jaar in Egypte, Birma en Brits Indië te hebben dienst gedaan, weer terug in Sou thampton aangekomen. Je zal voor je nummer in dit regiment inge deeld worden!! JAPANSE POSTZEGELS Japanse postzegels zijn weer verschenen. De plakzegels zitten nog steeds in Djokjakarta. VLIEGENDE SIGAREN In Hudiksvall, in N.- Zweden gelegen, zijn sigaarvormige projec tielen in de lucht ge zien. Ze vlogen op hoge hoogte, maakten het geluid van een motor fiets en rook kwam uit het smalle gedeelte. Vliegende schotels, vlie gende sigaren, het is wel leuk te weten of ze rood geschilderd zijn. EEN GOED VOORBEELD Doordat een man he vig protesteerde tegen het afnemen van zijn vrouw's trouwring door de dóuanen bij het ver trek van Engeland naar het buitenland, zullen de douanebepalingen verzacht worden. Een vqorbeeld, dat aan de Belgische grens wel eens nagevolgd zou kunnen worden. SPULBAAS. VRIJDAGAVOND om ongeveer kwart over tien heeft een Engels twee-motorig „De Havilland Rapid"-ioestel, dat, voor zover thans bekend, op weg was van Londen naar Brussel, op de drukke verkeersweg Den HaagRotterdam, op het gedeelte tus sen Delft en Schiedam, een noodlanding gemaakt. De piloot slaagde er in zijn toestel, waarin zich vijf passagiers bevonden, vrijwel onbeschadigd aan de grond te zetten. Er werd niemand gewond, wat een wonder genoemd mag worden. Een jeep, met leden van de Koninklijke Marechaussee schoot nog juist onder het dalende toestel door. De gezagvoerder vertelt „Ik had bijna geen drop benzine meer, de radio was al uren lang defect en ik kon Ypenburg niet vinden", aldus vertelde de gezag voerder P. Micholson. Micholson, een piloot met 22 jaar ervaring, heeft nimmer een dergelijke sen satie, het landen op een zeer drukke verkeersweg, meegemaakt. Hij vliegt voor „Air Charter Ltd." en was met vijf Belgische zakenlieden uit Brus sel van Croydon op weg naar de Belgische hoofdstad. Deze zaken lieden, de heren Janssens, Delporte, Herremans, Demeyer en Domken, die Vrijdagmorgen met dezelfde ge zagvoerder uit Brussel vertrokken voor een bezoek aan een technische tentoonstelling te Stockton on Tees (Engeland), zijn nog gisterenavond per taxi naar huis gereisd. Vrijdagmorgen om half acht ver trokken Micholson, die te Londen woont en zijn marconist W. Long, een Ier uit Croydon, met hun pas sagiers uit Brussel. Zij deden twee vliegvelden in Engeland aan en vertrokken om kwart over zes gis teravond uit Croydon naar Brussel. Om half acht merkte Long, dat zijn radio-ontvanger weigerde. Michol son geraakte door gebrek aan pei ling uit de koers en kon zich boven Nederlands gebied moeilijk oriën teren. Eerst zocht hij een vliegveld bij Rotterdam, kon er daar geen vinden, koerste naar Den Haag, doch de duisternis belette hem Ypenburg te ontdekken. Na ruim twee uur ronddolen raakte de ben zine op. Long kreeg order S.O.S.- seinen te geven. De brede verkeersweg bleek het enige redmiddel. Micholson zette de grote schijnwerper van zijn toestel, de G-AFHY, aan. Hier door werd het verkeer gewaar schuwd. Met vjjftig mijl snelheid bracht hij de machine aan de grond en remde zo snel mogelijk. Staking bij de Parijse Metro Parijs, 11 October. Hedenmor gen is het personeel van de Parijse ondergrondse treinverbinding in staking gegaan. Slechts op enkele lijnen wordt de dienst gedeeltelijk onderhouden. Talrijke mensen, die zich naar hun werk wilden bege ven, moesten naar huis terugkeren. Een der vleugeltippen kreeg een schram van een laag boompje langs de weg. Dat was de gehele schade. In zijn tanks zat bij de landing nog slechts 30 liter benzine. Hedenmorgen zal Micholson van de weg af starten en zijn machine naar Ypenburg vliegen, waar de radio en de vleugel gerepareerd zullen worden. Daarna vertrekt hij naar zijn standplaats Brussel. Zijn machine is negen jaar oud. Micholson, een voormalig RAF- kapitein, maakte reeds meer dan 5000 vlieguren met deze soort De Haviland. Met zijn Belgische pas sagiers was hij gisteren ruim negen uur in de lucht. OP PAGINA DRIE van dit num mer publiceren wij de uit Rome ontvangen tekst van een forse her derlijke brief van de Poolse Bis schoppen, waarvan wij de lezing en herlezing aanbevelen. De Bisschoppen zeggen weer eens precies waar Tiet op staat, en schil deren onverbloemd de noodlottige geestelijke toestand van het be proefde Polen, dat zwaar gedrukt gaat onder de brutale hand, die de Russische methoden en praktijken op het land hebben gelegd. De Bisschoppen noemen het Com munisme niet met name, maar een ieder weet waar het om gaat. En 't is weer de oude kwestie: alles wat hier gebeurt lijkt als twee druppels water op het systeem van de Nazi's. Alleen is de toepassing ervan nog erger. De lezing en herlezing van de feiten en argumenten van de Pool se Bisschoppen moet een duidelijke les voor ons zijn, zoals wij mogen hopen en bidden dat het dit ook zal wezen voor het Poolse volk. Voor dat volk geldt reeds, dat er een proces van genezing moet plaats vinden, voor ons geldt nog, dat wij kunnen voorkomen. Maar dan moe ten wij begrijpen waar het om gaat en de lessen van hier en elders ter harte nemen. Ook de vermaning, dat wij de Bisschoppen en priesters niet alleen moeten laten staan, maar zelf, als leken, moeten handelen en werken, moeten meedoen en mee strijden. |"\E beide Kamers der Statcn- Generaal, bijeengekomen on der voorzitterschap van Prof. Mr. R. Kranenburg, hebben gisteren middag het wetsontwerp tot toe passing van art. 43 der Grondwet inzake het tijdelijk neerleggen van hei Koninklijk Gezag zonder beraadslaging en zonder hoofde lijke stemming aanvaard. Tevoren had de heer van Schaik, als voorzitter van de Commissie van Rapporteurs de gevoelens van de Verenigde Vergadering vertol kend, verklaard, dat de Staten-Ge- neraal diep getroffen zijn door het feit, dat de omstandigheden de re gering hebben genoodzaakt, het on- derwerpelijke wetsontwerp in te dienen. De Staten-Generaal zijn zich be wust, aldus de heer van Schaik, dat de energieke en plichtsgetrouwe vervulling van de veelomvattende en zware taak, die in het bijzonder sinds het uitbreken van de laatste wereldoorlog op de schouders van Hare Majesteit de Koningin heeft gerust, en de geestesinspanning en zorgen, die dit heeft medegebracht, voor haar de behoefte aan een tij- zich op het gestegen peil blijven bewegen, is de verwachting, dat de baten dienovereenkomstig zullen toenemen, niet gewettigd, 't Samen gaan der beide instellingen is der halve zeer belangrijk uit het oog punt van het behoud ener rede lijke rendabiliteit in de toekomst. Verwacht mag worden, dat circa 30 a 35 kantoorgebouwen der beide banken in de toekomst zullen vrij komen, hetgeen een aanzienlijke besparing zal opleveren en tevens in het belang zal zijn van het woon- vraagstuk. Beide bankinstellingen beschikken over een aanzienlijk aantal kantoren, dat voor de Am sterdamse Bank 91 en voor de In casso Bank 89 bedraagt, niet mee gerekend de zitdagen in verschil lende provincieplaatsen. Voorts deelde de heer Koole mede, dat A.B. en I.B. als onafhankelijke instellingen zullen blijven bestaan met eigen cliënten, eigen personeel en eigen relaties in binnen- en buitenland. Directie en Commissarissen van de Amsterdamse Bank N.V. en Di rectie en Commissarissen van de Incasso Bank N.V. delen mede, dat zij onder voorbehoud van de goed keuring van de vergaderingen van aandeelhouders, een overeenkomst hebben gesloten, welke de samen voeging der beide bedrijven ten doel heeft. Ter toelichting van deze overeen komst hebben de directies van bei de instellingen op een persconfe rentie bij monde van mr. R. Koole de argumenten uiteengezet, die tot het besluit hebben geleid. De nadruk werd gelegd op de geweldige stijging der onkosten, welke een der voornaamste argu menten voor de samenvoeging is geworden. Bij deze kostenstijging speelt het aantal werkkrachten een zeer grote rol. Beide banken hebben tezamen ongeveer 4500 mensen in dienst en sedert 1939 z(jn de kosten meer dan verdub beld. De directies zouden het echter ten zeerste betreuren, in dien de beoogde samenwerking het personeel zou duperen en onderstreepte derhalve nadruk kelijk dat geen enkele vrees be hoeft te bestaan, dat deze fusie tot ontslag van personeel zou behoeven te leiden. Er heerst namelijk nog steeds een onderbezetting en het verloop is dermate, dat steeds nieuw perso neel moet worden aangenomen. In 1946 vertrokken bij het A.B. door pensionering, verandering van werkkring enz. 419 en bij de I.B. 448 beambten. In 1947 waren deze cijfers tot 1 October voor de A.B. 360 en voor de I.B. 253. a Deze cijfers illustreren duidelijk de steeds nieuwe personeelsbehoefte. 'Het jaar 1946 is, aldus de heer Koole, voor het bankbedrijf zeer goed geweest en 1947 belooft zeer bevredigend te worden. Niettemin dient er rekening mee gehouden te worden, dat de creditsaldi in de toekomst een vermindering zullen ondergaan. Terwijl dus de onkosten delijke onderbreking van het staatsbestuur hebben doen ontstaan. Zij aanvaarden mitsdien gaarne en zonder enig voorbehoud een wettelijke regeling als bedoeld in artikel 43 van de grondwet, omdat zii hop ui en vertrouwen, dat zoda nige regeling onze Koningin in staat zal stellen die rust te nemen, welke het uitzicht opent,, dat Hare gezondheid spoedig geheel zal zijn hersteld en dat Hare Majesteit als dan het Koninklijk Gezag ten dien ste van land en volk weder zal kun nen uitoefenen met dezelfde toewij ding, waarmede dit bereids gedu rende meer dan 49 jaren is geschied. Zij houden zich overtuigd dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana het verheven voorbeeld van Hare Moeder als draagster van de Kroon van het Koninkrijk bij de vervulling van het Haar op te dra gen regentschap zal navolgen. Naar wij vernemen ligt het fn het voornemen, dat H. K. H. Prin ses Juliana als regentesse van het KoninkTijk der Nederlanden op Dinsdag 14 October a.s. zal beë digd worden in een verenigde vergadering der Staten-Generaal, welke in de Ridderzaal zal wor den gehouden. De beëdiging zal een plechtig karakter dragen, op de wijze, zoals gebruikelijk is bij de opening der Staten-Generaal. Witte kool werd te duur! In verband met de grote vraag naar witte kool liep de prijs van dit product sterk op. De zuurkool fabrikanten konden aanvankelijk dan ook slechts tegen hoge prijzen witte kool betrekken, hetgeen de zuurkoolproductie in gevaar bracht. Teneinde de zuurkoolvoorziening deze winter te verzekeren is een regeling getroffen tussen het Cen traal Bureau voor Tuinbouwveilin gen en de zuurkoolfabrikanten, zo deelt het Ministerie van Landbouw mede. Volgens deze regeling zal 70% van de op de veilingen aangevoerde witte kool gereserveerd worden voor de zuurkoolfabrikanten, die de kool tegen een redelijke prijs zullen kunnen betrekken. Met deze hoe veelheid hoopt men ongeveer 80.000 vaten zuurkool te fabriceren, welke hoeveelheid ongeveer gelijk is aan die van het vorig 'jaar. De export-heffing op witte kool, ingesteld om het uit te voeren kwantum te drukken, heeft men nu laten vervallen, aangezien boven bedoelde regeling met de fabrikan ten een voldoende hoeveelheid voor de binnenlandse industrie garan deert. 1 1 ^SHSHni De Staten-Generaal zijn in verenigde zitting in de Tweede Kamer bijeen gekomen om te beraadslageTf over het wetsontwerp inzake het Regentschap van H.K.H. Prinses Juliana. Een zeer unieke foto tijdens de rede van de voorzitter der Tweede Kamer, r (N.F.B! P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1