Nieuw STICHTING VAN JOODSE STAAT 'n volkomen rijpe en spoedeisende kwestie Het advies van de Radioraad Voor Alkmaar en omgeving Joden zijn verheugd en Amerika is dankbaar Truman laat zich voorlichten over de toestand in Europa UIT DE KERMIS DER WERELD or R.K.A.F.C. in ERG ADERING ROP del, Zaandam Fatalisme VERKLARING VAN DE SOVJET-UNIE Nieuw departement van Algemene Zaken Amerikaanse ministers en diplomaten brengen verslag uit Eén vreemdeling op 40 inwoners in Venlo Mgr. Grent door de Paus ontvangen 172 doden, 503 gewonden en 11 vermisten Feiten van vandaag Daders roofoverval in arrest Gevolg van onjuist uitgangspunt iuaven brengen met snelle via de vleugels, steeds in de AFC-verdediging. dan ook de leiding te wanneer de AFC-verde- een hunner aanvallen -2. >mt dan geweldig opzet- :rschillende hoekschoppen •doel bezorgen de Z-aan- ;e benauwde ogenblikken, egen het einde de vleu- meer te doen kregen, wa- nvallen van AFC veel ge- maar verandering kwam eer in de 'stand. .C. verliest van Dirkshorn uur brengt Dirkshorn de et rollen er ontwikkelt ct een gelijk opgaande 10 minuten neemt SRC n handen en keer op keer ij ten aanval, doch doel- ijven uit. Tot driemaal toe de bal rakelings over de ijnen en even zoveel keer Vlak voor de rust een in D., een schijnbaar on- balletje op het SRC-doel, ;r en daar verdwijnt de net (01). rust gaat het eerst weer Toen een aanval van D., et van rechts naar de vrii- ïidvoor en met een mooi stand 02. Nu ontketend geweldig offensief en zij in ook geheel het spel in 1. trekt zich nu terug in iging. Bij een wirwar voor t de midvoor het beslis- ie te geven en de stand is zien nog verschillende ïvallen van SRC, o.a. eer. aballen rakelings naast, ;ijd ging door en zo kwam met een 12 overwinning shorn. SRC was zeker niet a een gelijk spel had de g beter weergegeven. I—WIERINGERW. I 4—1 t tegentrijdig maar wat 't spel betreft gingen we le grote nederlaag vorige voldaner naar huis dan lag. Vooral in de eerste er 'n zekere matheid over r W. Friezen, 't Was dan ofdzaak daaraan te wijten agerwaard na ongeveer 10 net 'n goede kopbal- de st te nemen, 01. WF za- aar in dat het zo niet kon •1 werd hierna wat leven dat enige goede kansen verden gelaten was het liten die met 'n goed schot n weer op geQjke voet ■1. Enige tijd later gevolgd oelpunt van de rechtsbui- hee ging 't bij WF wat speciaal de achterhoede had de voorhoede van waard beter in bedwang. ;ijd waren de WF dan ook 'it een der vele aanvallen bal na goed doorzetten chtsbinnen mooi voor doel ie midvoor onhoudbaar i1. Even hierna dachten i 'n vierde goal, maar de lad buitenspel geconsta- Was echter maar uitstel rechtsbinnen kort daarop aard schot via de paal 41. Met welke stand t einde kwam. Volgende r Texel. Dan zijn de volle it zeker nodig en van be nd. 1 27 OCTOBER 1947. „Centraal", Hofplein. Ingekomen stukken ■act van samenwerking Ver. Wijkverpleging en afdeling Badhuis, Wïjk- zorging. gsbrief 90ste alg. verga- e naar deze vergadering, ie Commissie tot nazien De Secretaris, Mr. G. A. DE LANGE angewezen adres voor: ARA TIE STEMMEN [JZEN en TARIEVEN 26 ials een verstandige 1 werd een week lang n stak meneer Pimpel trijden, 'n paar klon- ook beter oppassen, t kleine baasje boos!" Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnemeptsprijs kwartaa' - incl. mc 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; icasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; - in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 14 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11353 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A. Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). - Bank: Noorderbank ZIJN „GRAND RETOUR" tot de binnenlandse politiek heeft prof. Schermerhprn, die verteld heeft weer in de Kamer te willen komen, ingeleid met een rede voor de Vara- radio, over de verhouding tussen Nederland en de republiek Indone sia. Hiermede is het t..dperk van Willem de Zwijger afgesleten. Het kwam er in het kort op neer, dat er slechts iets goeds van onze verhouding met de republiek en met geheel Indonesië, terecht kan komen, indien beide partijen ver vuld zijn van vertrouwen. Toch zou men de vraag willen stellen, of er tenslotte ooit wel enige kans is op het verdwijnen van het wantrouwen, indien men bedenkt, dat wij nu al ruim twee jaar bezig zijn, dat wantrouwen te overwinnen. Er zijn een aantal momenten in de onderhandelingen geweest, waar op men op goede grond meende te mogen verwachten, dat het wan trouwen overwonnen was. Dat was oa.. toen op 14 October 1946 van daag precies een jaar geleden de wapenstilstand gesloten werd. In middels werd, als tweede moment van groeiend vertrouwen op 18 November 1946 het accoord van Linggadjati geparafeerd. Eerst op 14 Februari 1947 vier maanden na de ondertekening van het be stand! werd de wapenstilstand bekrachtigd. Toen volgde in Maart de ondertekening van het Linggadjati-accoord, wederom be groet als een acte van pacificatie. De Regering constateerde echter sindsdien onmacht en onwil bij de republiek, om het aangegane ac coord na te komen en sindsdien ging het bergafwaarts.... Hoe komt dat nu? Prof. Scher- merhorn tracht de verklaring te vinden in een min of meer fatalis tische richting. Wij hebben, zegt hij, niet begrepen, waar het om gaat. Wij hebben te veel waarde gehecht aan de uiterlijke begelei dende verschijnselen, maar te wei nig aan „de allesbeheersende on derstroom, die in een historische periode de hoofdrichting van het gebeuren bepaalt!" Dat is in dit ge val de kracht van het baanbrekend nationalisme in Azië, dat zich niet stuiten laat.... Zo op het oog zou men zeggen: daar zit wat in. Het is trouwens niet voor de eerste maal beweert en er zijn meer mensen, die* deze onderstroom hebben onderkend. Maardat wil toch nog niet zeg gen, dat men die onderstroom en de kracht daarvan fatalistisch moet aanvaarden. Zie eons, prof. Scher- merhorn maakt zelf een vergelij king met het fascisme in Italië. Hij had er het nazisme van Duitsland en de dictatuur van Japan e.d. bij kunnen halen. En hij zegt: de men sen waren in 1930 verrukt over. Mussolini, die de trein zo mooi op tijd liet rijden enz., maar ze keken niet naar de diepere geestelijke overwegingen, welke de leiders daar beroerden. Zo is het in Indië ook, meent hij dan plotseling, om te concluderen niet dat in de republiek de trein op tijd rijdt.... maar dat wij de kracht van de geestelijke beweging het nationalisme in Indië toch niet kunnen tegenhouden. Wij wil-' len helemaal niet beweren, dat wij dat moeten doen, maarhoe zat dat dan met die geestelijke onder stroom en bovenstroom! in Italië (en Duitsland en Japan). Zan der te beweren, dat ai die totali taire systemen geheel en al zijn uitgeroeid, kunnen wij toch zeggen, dat' een gehele wereld, die anders over de ware vrijheid dacht, zich, tenslotte in een weergaloze oorlog, verzet heeft tegen de fatalistische gedachte, dat men dat alles maar moest aanvaarden en ondergaan, omdat er toch niets aan te doen zou zijn. En ziehier nu welk een belang rijk punt de professor over het hoofd ziet: in de historische ont wikkeling bepaalt niet een enkele onderstroom de hoofdrichting van het gebeuren, maar er is een strijd tussen verschillende krachten en stromingen. Dat is op de eerste plaats een geestelijke strijd, die niet steeds për sé in geweld behoeft te eindigen. Het blijkt het mens dom niet onverschillig, welke rich ting de verschillende stromingen uitgaan. Ook al zou dat een „alles beheersende onderstroom" zijn, zo als, in Italië en Duitsland. De we reld heeft zich daarbij niet fatalis tisch neergelegd met de gevolgen, die we kennen. Zonder twijfel zitten we nog mid den in een geestelijke revolutie, waarin zich nieuwe stromingen en onderstromingen ook, die gaarne alles zouden willen beheersen openbaren, maar ook nu laat de vraag waarheen dat alles zal voe ren. de mensheid niet onverschillig. Ook in Indië niet. Ook daar past ons geen fatalisme, en zeker niet een, dat eenzijdig maar naar één kant kijkt. Zo is het nationalisme in Indië de enige factor, die' mee telt in de strijd om de oplossing van een geschil, dat in wezen zeker diep-dramatisch en tragisch is en waarb: het gaat, ook in diepste wezen, om het welzijn van de Indo nesische volkeren. Wij hebben reeds geconstateerd, dat de Nederlandse regering op nieuw bezig is, te bewijzen, dat zij naar een oplossing wil streven en dus bereid is, nieuwe bouwstoffen voor een eindelijke opbloei van het benodigde vertrouwen aan te dra gen en wij hopen, dat dit eindelijk na twee jaar arbeid, zal slagen. Zonder fatalisme echter en vooral, zonder eenzijdigheid, die op zichzelf fataal zou zijn. Voor 45 ton kolenbrand- stoffenbonnen verduisterd t De Centrale Dienst voor de eco nomische controle (RDEC) heeft proces-verbaal opgemaakt, wegens het verhandelen van brandstoffen- bonnen ten belope van 45 ton ko len. Het grootste geleelte van deze bonnen bleek afkomstig te zijn van een enveloppe van een brand- stoffenhandel te Valkenburg, die deze bonnen had verduisterd. NA AMERIKA he.eft thans ook de algevaardigde van de Sovjet- Unie gisteren in de commissie voor Palestina der Ver. N/aties verklaard, dat zijn land in beginsel de aanbevelingen uit het meerderheidsrapport van de commissie voor Palestina zou steu nen,-n.!. de verdeling van Palestina tussen Arabieren en Joden. Het was Tsarapkin, die deze me dedeling namens de Sovjet-Unie deed. Hij legde er de nadruk op, dat het Palestijnse probleem niet alleen met behulp van academische en juridische redeneringen is op le los sen. Historische rechten, waarbij honderden, ja duizenden jaren moet •worden teruggerekend, beslissen volgens hem niet. De Arabieren zowel als de joden hebben het recht vrij in hun eigen staat te leven. In verband met'hetgeen de Joden in Europa hebben moeten doorstaan, is de stichting van een joodse staat „een volkomen rijpe en spoed eisende kwfstie" geworden. Wel meende Tsarapkin, dat som mige punten' van de aanbevelingen van de meerderheid in de commis sie voor Palestina niet zonder amen dering door de Sovjet-Unie aan vaard zouden worden. pp al deze kwesties (o.a. de grens tussen de beide staten, de status van Jeruzalem) wilde Tsaripkin echter thans niet ingaan. De huidige gebeurtenissen in Pa lestina waren naar zijn mening het gevolg van de ineenstorting van het mandaat-systeem. Met die aanbeve lingen, welke door alle leden van de commissie waren ondersteund, was spreker, het geheel eens: 1. zo spoedig mogelijke beëindiging van het maridaat; 2. zo spoedig moge lijke onafhankelijkheid van, Pa lestina. Het voorstel van de minderheid in de commissie (een gecombineerd- Arabische-Joodse staat) had vol gens Tsarapkin zeker verdiensten maar kon, zo zei, hij, onder de hui dige omstandigheden niet verwe zenlijkt worden. Tsarapkin was voorstander van de economische eenheid tussen de twee Palestijnse staten. Indien de algemene vergadering van de V.N. accoord gaat met een verdeling van Palestina, zo ging Tsrapkin verder, dan rijst de vraag op welke wijze het Brits mandaat moet eindigen, voorts hoe het plan uitgevoerd moet worden en hoe er in de overgangsperiode in Palestina geregeerd moet worden. - Als het mandaat eindigt, moet hierover meteen beslist worden, meent sprer ker. Na Tsarapkins zeide Fawzi Bey (Egypte): „Ik ontzeg de V.N. het recht om over verdeling van Pa lestina of van enig ander land te beslissen. De algemene vergadering kan alleen aanbevelingen doen aan regeringen en deze künnen alleen beschikken over hetgeen haar toe behoort. Behoort Palestina toe aan enig lid van de V.N.?" De afgevaardigde van Afghanistan verklaarde in zeer korte bewoor dingen, dat de bevolking van Pales tina het recht moet hebben om over haar eigen lot te beslissen, zodat hij geen enkele der ingediende aanbe velingen kon steunen. De vergadering werd hierop ver daagd. Een woordvoerder van het Joods Bureau heeft de S(jjv.iet- Russische -verklaring in de com missie voor Palestina der V.N. toegejuicht. „Zij is een logisch gevolg van de Sowjet-Russisclie verklaring in Mei na het rapport van de speciale commissie der V.N. voor* Palestina. Wij hebben een riem onder het hart gekregen, nu de dringende noodzaak is er kend van de vestiging van een Joodse staat in Palestina en over eenkomst tussen de grote mogend heden in het verschiet ligt." Johnson (V. S.) verklaarde dankbaar te zijn, dat de Sowjet- Russische verklaring over het Palestijnse vraagstuk op belang rijke punten veel op de Ameri kaanse gelijkt. Onder leiding van Dr. Beel Bij K.B. van 11 Oct. (Staats blad H 346) is ingesteld een departement van algemeen be stuur, dat de naam zal dragen van Ministerie van Algemene zaken. Tot minister van Alge mene Zaken is benoemd de mi nister-president Dr. L. J. M. Beel. Aan het hoofd! van het nieuwe departement is de zorg opgedragen voor de zaken betreffende het algemeen regeringsbeleid van het Koninkrijk, voor zover deze zorg niet bepaaldelijk wordt behartigd door een der andere departemen ten van algejneen bestuur. Het besluit is Maandag in wer king getreden. Installatie Grondwetscommissie Naar wij vernemen zal Donder dag 16 October de grondwetscom missie door minister Beel worden geïnstalleerd. President Truman heeft een on gekend aantal Amerikaanse staats lieden en diplomaten op het Witte Huis ontvangen om hem volledig in te lichten over de toestand in Europa. De Tjergadering vond plaats* in het particuliere studeer vertrek van de president en duur de een uur. De president ontving berichten uit de eerste hand over de Europese toestand van Bedell Smith, ambassadeur te Moskou, Lewis Douglas, ambassadeur te Londen, generaal Lucius Clay, de militaire gouverneur in Duitsland en van zijn politieke adviseur Robert Murphy. Lovett, Clayton, onder-minister van buitenlandse zaken, en Snyder minister van financiën van de V.S., welke beide laatsten kortgeleden uit Europa zijn teruggekeerd, gaven Truman een overzicht van de laatste ontwikkelingen op economisch en politiek gebied in Europa. Ander son. minister van landbouw, gaf nieuwe inlichtingen over de inter nationale voedselsituatie. Tenslotte brachten Gaston, waarnemend voor zitter van de Export- en Import- bank, en leden van de „Commodity Te Batavia heeft de opening plaats gevonden van een nijver heidsschool voor meisjes. De school was gedurende de Japanse bezetting op non-activiteit. Ook in Indië dus weer een stap in de goede richting. (Anefo P.) El, El Een Londense huis vrouw zal een houten ei deze week bij haar boodschappen ontvan gen. Dit ter gelegenheid van het 50 millioenste ei, dat Polen aan Enge land zond. Zal die vrouw even blij zijn! LEVE DE VRIJHEID! In Brits-Indië, dat onlangs onafhankelijk werd, is alle vrolijke muziek werboden. Treurmuziek is toe gestaan. GOED BETAALD Een Amerikaanse ra dio-humorist, Albert Sutton genaamd, ver dient 1000 gulden per week. Hij spreekt ge middeld duizend woor den gedurende deze tijd. Dat betekent dus fl.per woord. Wat zouden onze tweede kamerleden geld kun nen verdienen! SMAKELIJK ETEN Een operatie werd vanuit een Amerikaans ziekenhuis per televisie uitgezonden. Je zult thuis televisie hebben en precies aan het eten zijn. KLARE WIJN Oostenrijk zal de beste wijn van het land naar Engeland exporte ren. Zeker om te zor gen dat er op de a.s. Londense conferentie over het Oostenrijkse vredesverdrag klare wijn geschonken zal worden. WAAR LIGT HET BUITENLAND" Twee oude mametjes zitten in het bezoekers restaurant op" Schiphol, gezeHig keuvelend over „de goede oude tijd" toen er nog trekschui ten en paardetram- metjes waren. De wind richting heeft voor deze ochtend bepaald, dat „baan 32" in gebruik is, zodat de vliegtuigen laag over het barakken- complex binnenkomen. Dit ontlokt een der da metjes de vraag: „Hoe zou het toch komen, dat die vliegmachines alsmaar van één kant binnen komen?" Het andere oudje weet het wel: „Dat is nogal lo gisch," zegt ze, „daar ligt immers het buiten land." SPULBAAS Credit Corporation" (CCC) rapport uit. In sommige kringen is men van mening, dat dit grpndige onderzoek van Truman de voorbode is van een nieuwe en meer positieve actie om zich met de economische en de voedselsituatie van Europa bezig te houden. Volgens welingelichte kringen is het volgende besproken: 1. Het feit, dat tot nog toe alle maatregelen gefaald hebben om voldoende fondsen te scheppen ten einde de meest noodzakelijke dol lar-import voor Italië en Frankrijk te handhaven, totdat het congres handelend optreedt. In verband hiermede werd opnieuw de moge lijkheid onderzocht om het geld van de Export- en Importbank en van de CCC te gebruiken. 2. Men verwacht,dat een grondig overzicht van de huidige Sowjet- Russische strategie in Europa in aanwezigheid van 'de Amerikaanse ambassadeur t^Moskou en dé me dedelingen van Clayton en Snyder de president waardevolle inlichtin gen zullen verschaffen, waarop hij in antwoord op de vorming van de „Kominform" een tegenpolitiek kan baseren. 3. Herbeschouwing van het nood- voedselprogrammar dat nieuwe be zuinigingen in het exportprogram ma dreigt noodzakelijk te maken, indien geen maatregelen worden genomen. Volgens de gegevens van de Vreemdelingendienst dqr Venlose politie is er op ongeveer iedere 40 inwoners van Venlo één vreemde ling. Er zijn thans 500 Duitsers, 150 statenlozen, 60 Belgen, 37 Ita lianen en voorts Hongaren, Tsje chen, Russen, Polen, Canadezen, Fransen, en Chinezen te Venlo geregistreerd. Vooral het aantal statenlozen is opvallend. De ver meerdering hiervan moet worden toegeschreven aan hen„ die in vreemde krijgsdienst zijn getre den, huri Nederlanderschap heb ben verloren en nu langzamerhand naar hun vroegere.woonplaats te rugkeren. Ook buitenlandse vrou wen, die in vijandelijk land met Ned. onderdanen zijn getrouwd en rechtens niet het Nederlanderschap verwierven, zijn hierbij. Geen post voor de „Oranje" naar Port Said Het M.S. „Oranje", dat op weg is naar Indië, zal Port Said niet aan doen in verbandmnet de cholera- epidimie." De post voor de opvaren den zal dus daar niet kunnen wor den uitgereikt. P.T.T. zal echter alles in het werk stellen, om deze post in een van de volgende aanloophavens, zo mogelijk Singa pore, besteld te krijgen. MARINE-VLIEGDIENST krijgt weer eigen vliegveld Woensdag a.s. om 10 uur zal het militaire vliegveld Valkenburg offi- 'cieel door de marineluchtvaartdienst van de luchtstrijdkrachten worden overgenomen. Daarmede zal de Koninklijke Marine voor het eerst na de bevrijding beschikken over eefl eigen vliegveld. De nieuwe commandant wordt de officier vlieger le klasse L. J. Fritz, die tot dusverre commandant was van het detachement Marineluchtvaartdienst op Valkenburg. Het landgoed „Aardenburg" te Doorn is .sedert enige tijd inge richt als herstellingsoord voor gewonde militairen. Niet alleen vinden zij hier een uitstekende medische verzorging, doch daar naast wordt er op Aardenburg zeer veel belangstelling getoond voor arbeidstherapie. Een aantal gewonden met handgebreken wordt geleerd hun handen weer te gebruiken. (A.N.P. P.) Mgr. Jac. Grent, Apostolisch- Vicaris van Nieuw-Guinea, de West- friese Missie-bisschop, die deze zomer in Wervershoof met grote luister tot bisschop werd gewijd als opvolger van de door de Japanners vermoorde Mgr. Aerts, werd giste ren door Z.H. de Paus in audiëntie ontvangen. In de periode van 4 Aug. tof1 26 Sepf. Het Nederlandse communiqué van Maandag meldt, dat de Nederlandse verliezen in de pe riode. van 4 Aug. tot 26 Sept. op Java, Sumatra en Madoera bedroegen 172 doden, 503 gewon den en 11 vermisten. De laatste drie weken zijn de dagelijkse verliezen minder geworden. In de nieuw bezette gebieden is de toestand rustiger. Het commu niqué meldt verder nog, dat in Midden- en Westjava en in cfe hoek van Oostjava enkele botsin gen plaatshadden. De Nederlandse verliezen bedroegen Zondag drie doden,, vijf gewonden en een vermiste. Mgr. Mutsaerts naar Rome Woensdag 15 October zal Z. H. Exc. Mgr. W. Mi^tsaerts bisschop 'van 's-Hertogenbosch in gezel schap van zijn secretaris per KLM vliegtuig de reis naar Rome aan vaarden voor een bezoek aan Z. H. de Paus. DE NOOD IN DE RUSSISCHE ZONÉ Dr. Otto Dibelius, een vooraan staand protestants geestelijke te Berlijn, heeft in een interview mee gedeeld. dat maandelijks meer dan tweeduizend personen in de Ooste lijke bezettingszone van Duitsland sterven aan de gevolgen van onder voeding. Reeds te Berlijn is het ge brek aan brandstof en voedsel groot, verklaarde hij*Hij was verder van oordeel, dat het zedelijk peil van de bevolking der Oostelijke zone maandelijks daalde, NEDERLAND GAAT VOLKSWAGENS IMPORTEREN Nederland zal tot in I§48 1700 volkswagens importeren. Het eerste contract voor de levering ..van 200 volkswagens aan Nederland werd gesloten .tijdens de Beurs «te Han nover. Thans heeft de Nederlandse importeur van volkswagens Pon's Automobielfabriek te Amersfoort, 'n contract gesloten voor de levering van nog 1500 wagens. De automo bielen zullen in regelmatige maan delijkse quota tot het einde van het volgend jaar worden geleverd. AMERIKAANSE DISTILLEERDERIJEN worden 60 dagen gesloten Behalve drie kleine onderne mingen hebben alle Amerikaanse distilleerderijen besloten, om met in gang van 26 October 60 dagen te sluiten. Hierdoor zal naar, schatting 1020 millioen schepel graan per maand vrijkomen voor export naar Europa. De distilleerderijen besloten tevens hun voorraden graan aan de Amerikaanse regering te verkopen. Door deze sluiting zullen echter 2500 7500 arbeiders zonder werk komen Benoemingen in het Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Kapelaan te Rotterdam (O. L. Vr. Onbevl. Ontv. en H. Ignatius) de weleerw. heer W. G. Minnebo; te Leiden (H. Petrus) de weleerw. h$er D. B. F. Plaat, die Kapelaan was te Heemstede (H. Bavo). Vervolgens tot Kapelaan te Rotterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv. en H. Ignatius) de weleerw. heer H. F. A. Konijn; te 's Gravenhage (Ziekenhuis St. Joan, de Deo) de weleerw. heer J. J. Tuyp, die Assi stent was te Bergen (St. Antonius- Pensionaat) Het uitwijzen van ongewenste Duitsers uit ons land zal vermoe delijk gedurende de wintermaanden worden stopgezet. Amerika heeft een nieuw crediet van 93 millioen dollar aan Frankrijk beschikbaar gesteld voor diverse aankopen. De Unesco-commissie van de V.N. heeft een rapport uitgebracht over pers, film en radio. Zij acht voor een goede nieuwsvoorziening kran ten van acht pagina's liodig. Voorts is er een tekort aan machines en aan goede journalisten! Bij de voortdurende gevechten in Frans Indo-China werden 100 Vietnamezen gedood. In Chili openbaren zich ernstige gevolgen van de mijnsta king. Mr. van Kleffens heeft hedenmorgen het ere-zwaard van Koningin Wilhcimina aan generaal Eisenhower overhandigd. De staat Hessen in de Amerikaanse zóne van Duitsland heeft een som ter beschikking gesteld voor de Joodse emigranten! De Turkse nationale vergadering heeft haar vertrouwen in de nieuwe regering uitgesproken met 362 tegen 49 stem men. Een „zware" jongen had de leiding De twee daders van de jj. Woensdagavond gepleegde over val op de sigarenwinkel in Am sterdam-Oost zijn Vrijdag en Zaterdag door de politie ge arresteerd en hebben een volle dige bekentenis afgelegd. liet zijn de 41jarige D.," die in de Ver. Staten gratie had gekre gen en was uitgewezen hij was daar tot levenslang ver oordeeld voor moord en de 37-jarige B„ beiden Amster dammers. D., de 'hoofddader, die ree<js eer der een overval pleegde, had' naar zijn vrouw, die in Den Haag woont, een aangetekende envelop met 1300 'gld opgestuurd. Via dit feit kwarft de zaak aan het rollen en kon de politie zijn mededader en nog een aantal leden van deze gang aanhouden. In de stamkroeg van D, op de Zeedijk te Amster dam, werden de gestolen sieraden, de bij de overval gebruikte kle ding en de twee revolvers met de munitie bij een inval gevonden. De caféhouder en zijn echtgenote zijn wegens heling in arrest ge steld. Voorts zijn de eigenaar van de vrachtauto, de chauffeur en een bekende zwarthandelaar, die de inlichtingen over de situa tie ter plaatse had verstrekt, in hechtenis genomen. Totaal zijn 8 personen ingesloten. Naco-procuratfehouder verdiende een ton De 41-jarige procuratiehouder van d'e buronderneming NACO, P. Visman, die vorige week door, de Haarlemse P. R. A. werd ge arresteerd zou in de bezettingstijd de autobussen van de busonderne ming De Stomvogels (de tegen woordige NACO) hebben laten rij den voor het vervoer van arbei ders aan de Duitse kustverdedi ging. Hij zou met deze zaak een ton hebben verdiend. Voorts is een safe geopend, waarin V. een aan tal,"* van zijn uit over-winst ge kochte effecten had opgeborgen. Bovendien zou uit het onderzoek komen vast te staan ,dat V. voor de Duitsers diamanten heeft ge smokkeld. a HET ADVIES, dat door de Radio- raad aan de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is uitgebracht en waarover in ons blad van gisteren het standpunt van de K.R.O. uitvoerig werd weerge geven, achten wij om meer dan een reden noodzakelijk, nader te be schouwen. Naar onze mening is dit advies 'n gevolg van een verkeerd, een on juist uitgangspunt en er is voor de katholieken alle redén tegen dit advies protest en verzet aan te te kenen, Dit advies w^rd gedaan door de meerderheid van een ondemo cratisch samengestelde Radioraad. De minister van O. K. en W. in het' vorige kabinet, prof. dr. G. van der Leeuw, heeft tijdens zijn minister periode, aanvullende benoemingen in de Radioraad gedaan, waarbij geen rekening werd gehouden met de geestelijke en politieke stromin gen in ons volk. Van evenredigheid was dan ook geen sprake. Bij voor keur werden tot leden van de Radio raad benoemd personen, die voor standers zijn van een zgn. Nationale Omroep. De voorstanders hiervan vormen nu de meerderheid in die Raad en zo was het mogelijk, dat dit advies kon worden uitgebracht. De voorstanders van een zgn. Na tionale Radio-omroep behoren tot die, na dè oorlog opgekomen, groep, die het gqjvenst en mogelijk achtte, alle Nederlanders, ongeacht hun le vensbeschouwing, in één zak te brengen. 'Tot die groep behoorde uiteraard in de eerste plaats'zij, die afkerig zijn van iedere dogmatiek. Dat zijn de vrijzinnig protestanten, de humanisten en de onkerkelijken. Maar ook in katholieke en orthodox protestantse kringen waren er velen die van mening waren, dat het nu maar eens i^jt moest zijn met de „hokjeszetterij" en dat men nu in het openbaar, gelijk tijdens de be zetting in het geheim, volledig sa men moest gaan werken. Het „sec- tarisme" moest nu eindelijk maar eens van de baan. Doorbraak moest er komen, politiek, sociaal en cul tureel. Éénheid in de politiek, dus één partij, anders was men conser vatief. Éénheid in de vakbeweging, dus één vakbeweging. Éénheid in de cultuur, dus ook één radio, één Na tionale Ra'dio. Wij willen niet ontkennen, dat velen van die éénheidsstrevers het goed hebben bedoeld. Maar alle goede bedoelingen wassen het feit niet weg, dat het uitgangspunt van deze „strebers" onreëel en zelfs utopistisch genoemd moet worden. Dat éénheidsstreven is onreëel om dat dit uit het oog verliest het his torisch gegroeide feit, dift ons volk verdeeld is in groepen met ver schillende levensbeschouwingen. We onderscheiden katholieken, orthodox protestanten, vrijzinnig-protestanten en onkerkelijken, groepen, die hoe wel ieder op zich in de minderheid, groot genoeg zijn om belangrijke invloed uit te oefenen. En waar men een levensbeschouwing nu eenmaal niet kan onderdrukken, moeten de onderscheiden levensbeschouwingen in een democratische staat met el kaar in contact komen, welk con tact in principiële vraagstukken dikwijls afstotend zal zijn. Eën ver gelijking te willen trekken met de andere landen om daaruit tot een andere conclusie te willen komen gaat niet op. In Engeland, overheerst het Anglicanisme, zij het dan ook, dat de meeste Anglicanen niet prac- tiserend zijn. De katholieken vor men daar geen groep van betekenis. In Frankrijk en België is het pro testantisme onbeduidend maar zijn de tegenstellingen tussen gelovigen, en ongelovigen weer scherper. De katholieken in die landen voelen wel degelijk het gemis aan verschil lende principiële organisaties. In Amerika is het weer anders. Daar heeft men niet, zoals in Europa, on- der geloofsvervolgingen en gods dienstoorlogen gezucht. Amerika heeft nooit scherpe religieuse ge schillen, die^ de gemoederen in vlam zetten, gekénd. Integendeel. Men heeft daar algemeen het beginsel van de tolerantie, van de verdraag zaamheid, aanvaard. Waar in ons land de verhoudin gen zo zijn als wij hierboven heb ben geschetst, daar is iqder één heidsstreven, dat speculeert op ver draagzaamheid en dat lévensbe schouwingen wil nivelleren want daar komt het in de practijk op neer i— utopistisch en moet dus op een mislukking uitlopen. Keren wij terug tot de radio, dan kan onze conclusie slechts zijn, dat een Na- Üpnale Omroep de werkelijke ver houdingen in ons volk i miskent en dan ook nooit bij iedere groep be vrediging zal vinden. Want wjj vragen met prof. Kors -wat is Nationaal? Is dat het kleurloze, dat ons door humanisten wordt opge diend? Moeten wij als nationaal aan vaarden datgene, wat de meerder heid van de Radioraad als nationaal beschouwd? Onze mening is, dat wij alleen van een Nationale Omroep kunnen spreken, wanneer iedere groep van betekenis in ons volk, door de aether tot zijn recht kan komen. Dat is niet alleen nationaal maar ook democratisch. Onder de éénheidsstrevers vinden we ook velen, die een eigenaardige opvatting hebben van het begrip: democratie. De éénheidsstrevers zien dikwijls niet graag het bestaan van verschillende politieke partijen. Maar gezonde partijvorming, naar levensbeschouwing en sociaal-eco nomische beginselen is juist demo cratisch. Zij, die het anders zien en redeneren, zijn de weg opgegaan, die leidt naar de totalitaire staats vorm, dus naar fascisme of commu nisme. Een radiobestel met principiële organisaties behoeft anderzijds sa menwerking niet uit te sluiten. Dat hebben de omroeporganisaties ook begrepen en zij waren bij de bevrij ding klaar met hun federatieplan. Wij zullen nog andere bezwaren te gen het advies van de Radioraad behandelen. Onze conclusie van (Jit eerste artikel over deze materie is, dat onderdrukking van «de princi piële organisatie van de Omroep in ons land on-reëel, utopistisch, a-na tionaal en ondemocratisch is. M. P. JANSSEN.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1