i Beleve St N PELS' WIJNEN Stemmen staken over benoeming van een derde wethouder De na-oorlogse tuinbouwpolitiek van onze regering r PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 15 October 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN BEEMSTER EN OMSTREKEN Een uiteenzetting van de heer van 't Riet Breiwer Binn Hulp „goede' Maria-avond Kath. Vrouwenbeweging ALKMAAR. Dinsdagavond werd het winterprogramma van de Nederlandse Katholieke Vrou wenbeweging, de nieuwe naam voor de vroegere R.K. Vrouwen bond, geopend met een Maria- avond, welke in het Gulden Vlies werd gehouden en waarvoor grote belangstelling was. Devoorzitster van de afd. Alk maar, mevr. Paleari-van Nieuwkuyk heette alle aanwezigen welkom en hoopte dat ook deze winter het pro gramma, dat o.a. een toneelavond, een filmavond, zang en declamatie kookcursussen e.d. bevat, even vlot en met aller medewerking even prettig zou verlopen als het vorig jaar. Medegedeeld werd dat Pierre Bal- ledux met het Zuid-Nederlands to neel het Lied van Bernadette zal komen brengen. Op het feest van Christus Koning zal er ten bate van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging 'n speldjesdag worden gehouden. De baten zullen voor een deel ook de plaatselijke afdeling ten goede ko men. De voorzitster wekte de dames op hun dochters te bewegen op deze dag assistentie te verlenen. Er zijn vele jongedames nodig. Dat zij hun beste beentje voor zetten! Met een opwekking een veelvuldig bezoek te brengen aan de Missie avond a.s. Donderdag besloot de voorzitster haar openingswoord. Daarna verscheep het meisjeskoor van de St. Jozephschool en zong op zeer verdienstelijke wijze enige toe passelijke Maria-liederen. De bood schap des Engels werd door de meisjes in woord en beeld vertolkt De jeugdige Marion de Wolf droeg het „Viaticum" voor en oogstte daarmede veel succes. Dit meisje belooft iets voor de toekomst! Haar zuivere dictie en gevoelvolle voor dracht alsmede de vertolking van de in het gedicht voorkomende figu ren door een aantal meisjes, gaven aan dit mooie werk een speciale be koring. De heer Joop Koevoets uit Leiden droeg een aantal Maria- gedichten voor o.a. van Jan Engel man en Gabriël Smit. Koevoets ont popte zich als een verdienstelijk declamator, hoewel hij nog niet los genoeg van zijn teksten was. Dit was wel eens wat storend voor het vereiste contact tussen voordracht kunstenaar en publiek. Overigens wfst Joop Koevoets zijn publiek goed te boeien en een daverend ap plaus beloonde hem voor zijn pre staties. Na de pauze werd door Joop Koe voets een Maria-declamatorium ge geven, verduidelijkt met een groot aantal lichtbeelden naar oude en moderne meesters. Het geheel vormde een prachtige avond waarop de Alkmaarse Vrou wenbeweging met trots mag terug zien. Winkelweek en etalage wedstrijden ALKMAAR. Voor de tweede maal na de oorlog heeft onze ge meente een periode meegemaakt, waarin de winkelzaken, door meer dan normale aandacht aan de eta lages te besteden, de waardering van het kopend publiek hebben verkregen. Liet het zich aanzien, dat de moeilijke omstandigheden, waar onder de winkeliers in 1946 moesten werken, dit jaar zo goed als ver dwenen zouden zijn, geconstateerd moest worden, dat de normale gang van zaken bij koop en verkoop nog niet is bereikt. Datgene, wat de winkeliers tijdens1 de winkelweek tot stand hebben gebracht, getuigt echter van een grote ondernemings geest, waarbij vooral het aanbod van schaarse artikelen wel een' voorname rol speelde. De Contactcommissie betuigt dan ook alle deelnemers hare bijzon dere erkentelijkheid voor de moeite die zij zich hebben getroost om ook dit jaar de winkelweek weer tot een feestweek te maken. De verloting der prijzen van de wedstrijden heeft op 10 October 1.1. plaats gehad. Laten wij allereerst de oplossingen geven, nl.: Wedstrijd A: Ontbrekende delen D/9, E/4, F/6, F/13 en G/ll. Wedstrijd B: Overheersende kleur geel; aantal 81. De commissie stond voor een moeilijke taak. Duizenden inzendin gen waren binnen gekomen, niet alleen uit Alkmaar, doch ook uit de verre omgeving en zelfs uit Amster dam en Utrecht. Vooral bij wed strijd B is waargenomen, dat velen meerdere oplossingen hadden inge zonden, om daardoor hun kans te vergroten. Weer anderen meenden prijzen te bemachtigen door onder andere namen hetzelfde adres te vermelden. Inderdaad heeft dit alles het werk bemoeilijkt, doch zij die gemeend hebben door bovenver melde handelwijze hun kans te ver groten, zullen toch geen succes boe ken. Bij de oplossingen van wedstrijd A werd 70 pet., bij B daarentegen maar 30 pet. „goed" bevonden. De 250 prijswinnaars, die uit de aard der zaak hier niet kunnen worden vermeld, ontvingen reeds bericht. Hun wie het lot niet gunstig is geweest, betuigt de commissie haar dank voor de inspanning, welke zij zich hebben getroost om ook een kans te wagen. HOCKEY Zondag 12 October: Heren. Prom.kl. B: Amsterdam II Alkmaar 51; tweede kl. E: Alk maar IIPinoké II 01. Dames. Prom.kl. B: Kieviten Alkmaar 63; vierde kl. E: Allian ce III—Alkmaar II 03. Het was geen succesvolle dag voor AMHC, die vorige week zijn eerste elftal zag winnen van Zandvoort, dat tegen Amsterdam II gelijk speel de en nu door datzelfde Amsterdam met 5—1 werd geslagen. Alkmaar was wat minder snel en doortastend dan vorige wepk, hoewel het spel voor de rust nog vrijwel gelijk op ging. Ruststand 21 voor Amster dam. Mede door zwak optreden van zijn keeper raakte Alkmaar na de rust de kluts kwijt, zodat Amster dam de stand op 5—1 kon brengen. Het tweede elftal ontving Pinoké II. De wedstrijd ging gelijk op. hoe wel de voorhoede der gasten iets gevaarlijker was. In de laatste mi nuten wist Pinoké uit een straf- corner het enige doelpunt te scoren. «Het eerste elftal der dames aan vaardde met enige invalsters de verre reis naar Kieviten en verloor met 63. Het tweede was te sterk voor Alliance III en won met 30. 40-Jarig toneeljubileum Herman Bouber Hedenavond in de Stadsschouw burg te Amsterdam en Zondag a.s. in het Gulden Vlies te Alkmaar wordt het veertig jarig toneeljubi leum van Herman Bouber herdacht met de opvoering van „De Com mensaal" een toneelstuk in 4 be drijven geschreven en geregisseerd door den jubilaris zelf. Voor deze huldiging is een groot landelijk co mité samengesteld onder voorzitter schap van de wethouder van kunst zaken der gemeente Amsterdam. Tal van vooraanstaande persoon lijkheden hebben in dit comité zit ting genomen, daarmede blijk wil lende geven van de belangrijkheid van een figuur als Herman Bouber. Dit is dan ook inderdaad een ju bileum aan het Nederlandse toneel, waarop wij al jaren wachten, omdat het een man betreft die zich altijd aan hulde heeft onttrokken en die ook in zijn vertoningen een figuur was, die altijd iets aan zich en om zich bleef houden van het donker achter het toneel en voor wie dit toneel bestanddeel was in zijn le ven, dat hij in weerwil van zijn grote betekenis voor de Nederland se Toneelkunst nimmer zo'n kun stenaar werd die het uiterlijk suc ces van alle glimplichten der ster ke toneellampen tot zich trok. Velen zullen zeker belangstelling tonen voor de spontane huldiging op Zondag 18 October in het Qul- den Vlies, bij de opvoering van zijn „Commensaal". Mochten er zijn die een passende hulde willen betuigen door bijv. een toespraak of bloemen laten zij zich dan zo spoedig mogelijk met de directie van het Gulden Vlies ver staan. MISSIEFILM OVER CHINA De vorige weel? meldde zich bij Deken Jacobs in Alkmaar een mis sionaris, die 39 jaar geleden door dezelfde Deken werd gedoopt, toen deze als kapelaan te Naaldwijk stond. Deze missionaris is Pater J. Th. van Schie van de congregatie van het Goddelijk Woord, die elf jaar in China was, waarvan 2% jaar in een interneringskamp bij de Japan- nezen. Bij dit treffen na 39 jaar viel er veel te vertellen aan de beide zijden. Pater van Schie heeft een interessante film over de cul tuur en het missiewerk in China en zal die nu "a.s. Donderdag 16 October in het Gulden Vlies ver tonen om 8 uur. Leerzaam en inte ressant. Toegangsbewijzen f 0.25; kaarten 's avonds aan de zaal ver krijgbaar. CONCERT THEO v. d. PAS GAAT NIET DOOR! Wegens ziekte kan het piano concert, dat Theo v. d. Pas in het kader van de Abonnementscon certen hedenavond in het „Gul den Vlies" zou geven, niet door gaan. Voorlopig is de avond uitgesteld tot 29 October a.s. atuurlijk absoluut is het niet noodzakelijk te schenken om Uw avond te doen slagen. Maar waarom zoudt U onnodig risico lopen nu PELS' WIJNEN weer in bescheiden mate lever baar zijn? ALKMAAR TEL. 2585 JONGEMANNEN, OPGELET! ALKMAAR. Woensdagavond om half acht is er weer Jongeman nen-Congregatie. KJMV-ers, KAJ-ers en Verken ners zijn allen van harte" welkom. Laat Woensdag 15 October de Zusterkapel gevuld zijn met jonger mannen! JONGEMANNEN, OPGELET!! Veilig Verkeer Gezien het resultaat van mijn op roep van verleden keer, aan alle katholieke jongemannen voor de jongemannen-congregatie, zie ik mij genoodzaakt er op te wijzen, dat we voortaan de rijweg vrij houden, zodat het verkeer vrije doorgang vindt. Vanavond vormen we dus een keurige queue (drie aan drie) van de hoofdingang bij de Eerw. Zusters tot aan de Ridderstraat en/of ver der. Tot 7.30 uur vanavond. G. H. Motie militaire pensioenbond ALKMAAR. De afd. Alkmaar van de Algem. Militaire Pensioen- bond op 11 October 1947 in verga dering bijeen; vernomen hebbende, dat de re gering voornemens is, wijzigingen van de bestaande pensioenwetten bij de Staten-Generaal in te die nen; voorts vernomen hebbende, dat de regeering eveneens voornemens is, verbetering aan te brengen in het lot van de oud-gepensionneer- den en weduwen van voor 1909; spreekt haar teleurstelling uit, over de late indiening van de bo venstaande voorstellen bij de Sta ten-Generaal, waarvan de resulta ten, zoals, verwacht mag worden, niet voor -medio 1948 kracht van uitwerking zullen hebben; doet een krachtig beroep op het hoofdbestuur om met alle kraoht, waarover de organisatie beschikt, te ijveren, dat nog vóór de komen de winter, in afwachting tot de wettelijke regeling tot verbetering van de bestaande pensioenen, een uitkering in eens of wel een voor schot aan de in nood ^verkerende gezinnen, speciaal voor wat de oud-gepensionneerden betreft en de weduwen, wordt gedaan. HINDERWET NIEUWE BONNEN. ALKMAAR. Voor het afhalen van bonkaarten 713, schoenenbon nen en extra-kaarten voor a.s. en jonge moeders zijn morgen aan de beurt, zij, wier familienaam begint met de letter K. vanaf Koomen, tot einde letter K en L. twee lezingen die de aandacht verdienen. ALKMAAR. Naar wij verne men zal de bekende geschiedkun dige, de Eerw. Heer Prof. Willibroyi Lampe O.F.M.. op Woensdag 22 Oct. a.s., voor „Oud-Alkmaar", in het „Wapen van Heemskerk" komen spreken over de Minderbroeders in Alkmaar van 14471947. Voorts zal de heer Wortel een causerie houden op 18 Nov. a.s. over wijlen mr. K. A. Cohen Stuart. DRANKWET. ALKMAAR. Ingekomen is een verzoek van de heer A. Doets Jz.', alhier om een verlof A voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein zowel voor het gebruik ter plaatse voor welke het verlof geldt, als voor gebruik el ders in het perceel Magdalenen- straat nr. 2. Binnen twee weken na dagteke ning dezer bekendmaking kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van dit verlof indie nen. d.a.w. q££>er nieuw bestuur ALKMAAR. In de Maandag gehouden vergadering van D.A.W. werd een nieuw bestuur gekozen. De heren J. J. Pesser en J. H. van Straaten werden herkozen; in de vacature van J. v. Bennekom en H. Weck werden gekozen de heren A. Strubbe en J. Albers. Besloten werd tot opheffing van de bestaan de zwem- en polo-commissie, waar voor in de plaats gekozen werd een Technische Commissie, die de orga nisatie van de zwem- en polo-trai ning, alsmede van wedstrijden en tournooien zal leiden. De heer J. v. d. Grient aanvaardde het voorzit terschap van deze commissie, die een opwekkend woord sprak, om vooral de adspiranten-afdeling tot bloei te brengen. geslaagd Te Wageningen slaagde voor het propaedeutisch examen in de Land bouwwetenschap de heer C. Kaai, alhier. geslaagd Voor het Basis-diploma van de Nederlandse Vereniging van Lera ren in de Engelse taal „Britannia" te* Den Haag, slaagde onze plaats genoot de heer A. J. Wagemaker. dammen Dezer dagen werd de Hoofdklas se-competitie wedstrijd Sint Bavo (Heemstede)D.D.D. (Alkmaar) gespeeld, welke na een enerverende strijd onbeslist eindigde. Na een 4—0 achterstand, die spoedig inge lopen werd, kwam Sint Bavo, na dat het nog 7—7 gestaan had, aan een 108 voorsprong, waarna de laatste partij met het respectabele aantal zetten van 75; de doorslag gaf, met als resultaat 1010. Vooral aan de kopborden werd fraai gespeeld. Zondag a.s. komt Joseph Blankenaar II uit Amster dam als tegenstander fungeren. Aanvang 1.30 uur in café Haring aan de Oudegracht. De ged. uitslagen waren; J.' Drayer—L. Ravenstijn 02; G. ZonneveldH. Kruider 11H. WillemseN. Oud 0—2; W. v. Leuf- fen—M. Hemels 0—2; B. Stevens— H. Toepoel 2—0; J. Warmerdam— Jn. Schuit 2—0; J. Stevens—L. Ver ver 2—0; L. v. d. Voort—G. Woonijk 02; G. DoesH. Timmerman 2—0; J. v. d. Zwan—J. Jorna 1—1. 30-jarig bestaan van de l.t.b. Onder zeer grote belangstelling werd heden te De Rijp en Graft het 30-jarig bestaan herdacht van de L T B Des morgens om 9 uur was er een plechtige H. Mis in de parochiekerk waarbij alle leden met hun echt genote aanwezig waren. Op de feestdag zelf komen we in een uit voerig verslag nog nader terug. brutale inbraak CASTRICUM. De lijst van in braken in deze gemeente welke in de laatste tijd plaats vonden werd in de nacht van Maandag op Dins- dag aangevuld nu met een brutale inbraak bij de veehouder en expe diteur Bos aan de Ruiterweg. Een hoeveelheid geld, distributiebeschei den alsmede twee rijwielen worden vermist. De politie heeft inmiddels een uitgebreid onderzoek ingesteld. Van de daders echter geen spoor. k.j.b. HEILOO Woensdagavond 19.45 uur worden alle KJB-ers in het Brunogebouw verwacht. Dan de monstreert de R.K. E.H.B.O. Vrijdagavond competitie-avond. Allen present! h.s.v. traint bij kunstlicht HEILOO Donderdagavond van 2022 uur zullen het eerste en tweede elftal voor de eerste maal bij kunstlicht trainen. Wij hebben een kijkje genomen" toen er „proef gedraaid" werd en kunnen niet anders zeggen dan dat het prima in orde is. Het bestuur rekent op een volledige opkomst! Welpen trainen van 1617.30 uur. Junioren, adspiranten. en 3de elftal van 18.45 tot 20 uur. burgerlijke stand OUDE NIEDORP. Geboren: Maria A. C„ dochter van J. J. N. de Vries en H. L. Venselaar; Wilhel- mina C„ dochter van W. C. Wester en M. Kruyer; Cornelis, zoon van W. C. de Boer en M. J. Wijnker; Paulus J„ zoon van C. Bakker en J. Kwakman; Johannes Theodorus Jacobus, zoon van H. Moras en A. M. van der Fluit; Theodora M„ d. v. Th. Droog en J. Pancras. Overleden; Arie Koppes, weduw naar van E. Brink, oud 88 jaar (en oudste inwoner van Oude Niedorp. geslaagd PURMEREND. Te Wageningen slaagde voor het propaedeutisch examen in de Landbouwwetenschap de heer D. Mus, alhier. lsvv LANGEDIJK. Het eerste had rust en heeft haar reserve's aan 't werk gezien. LSVV begint met 9 man, want twee spelers waren van wege het prachtige weer er tussen uit getrokken. Deze werden na 20 min. spelen aangevuld. In het begin was de strijd mooi gelijk, maar ook Oudesluis begint er steeds beter in te komen. Er zat gang in deze ploeg en hun plaatsen en schieten was zeer goed. L. stelde daartegenover een peuterig spelletje. O. komt ge vaarlijk voor het doel, paal en lat brengen uitkomst. Zij komen terug, een schot en O. heeft de leiding. LSW zet nu enige tegenaanval len op, maar ze houden het teveel in dc breedte. De L.-backs dringen geweldig op, een doorbraak en de stand is 02. Na de rust is het O dat de toon aangeeft en na vijf minuten spelen breekt O. door en het is 03. De O.- ers voeren nu met verre en goede schoten de stand op tot 06. Toen kreeg L. in het strafschopgebied een vrije schop te nemen. Vonk knalt door een haag van spelers in het net en de eer is gered. Het einde komt met 81 voor de gasten. LSW 3—SVW 3 1—2 ZAP jun. aLSVV jun. a 22 Geel Zwart aLSW a 011 Kolp. Boys bLSVV b 01 LSW c—RKAFC g 4—0 Denkt s.v.p. Vrijdag 17 October aan de zaaltraining. Adsp. 78 uur en de jun. en senioren 810 uur. ernstige aanrijding BERGEN. Toen gistermiddag om kwart over 12 de 30-jarige mej. C. Ruiter uit Heiloo vanuit de Hoopweg de Dorpstraat te Bergen in wilde rijden, kwam uit de rich ting Bergen een bestelauto, die even naar links moest uitwijken. Mej. R. reed tegen de cabine van de auto aan en viel op de grond; zij had enkele hoofdwonden opge lopen; per Rode Kruis-auto werd zij naar het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar zij gis teravond nog bewusteloos was. Naar wij vernemen is haar toe stand thans bevredigend. auto-ongeval SINT PANCRAS. Door de zware mist misleid is Maandag avond omstreeks 8 uur de auto van het transportbedrijf B. Sminia uit Haarlem in de sloot langs de Twuy- verweg gereden. Doordat de auto kwam te kantelen geraakte de ge hele lading, bestaande uit tien ton zuurkool, in het water. De chauf feur kwam er zonder letsel af, ter wijl ook de materiële schade ge ring was. Door een kraanwagen is de auto de volgende morgen op het droge gebracht. gekozen WAARLAND, Tot Hoofdinge land van het Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Ken- nemerland en West-Friesland, is ter voorziening in ^de vacautre welke is ontstaan door het aftre den van de heer T. Rens te Valk oog. wegens het bereiken van de leefijtdsgrens, bij eerste stemming gekozen de heer G. Jonker te Waarland. aanbesteding. HEERHUGOWAARD. Bij on derhandse aanbesteding is de uit breiding van de R.K. school te Koog aan de Zaan opgedragen aan de fa. P. Bot en Zoon, Heerhugo- waard. st. paulus HEERHUGOWAARD De afd. Heerhugowaard van de Ned. R.K. Bond- van Overheidspersoneel „St. Paulus" houdt op Zaterdag 18 -Oct. a.s. een ledenvergadering in de zaal van de heer H. Veenboer. Er staan enkele belangrijke maar mooie pun ten op de agenda, zodat op een goede opkomst wordt gerekend. De vergadering begint om 3 uur. De Alkmaarse Gemeente raad op de verkeerde weg (Ingezonden Blijkens het betreffend couran tenverslag is in de laatstgehouden vergadering van de Alkmaarse ge meenteraad een debat gehouden, dat om het maar zacht uit te druk ken parlementair weinig verheffend was en waarbij" enkele afgevaardig den blijk gaven van een opvallend gemis adn inzicht in de gemeente lijke bestuurstaak. Het ging over een weigering van de burgemeester tot het houden van een vergadering in de open lucht in de Muziektuin door de Vrijdenkers vereniging „De Dageraad". Ofschoon een debat over het beleid van de burgemeester in deze in de verga dering van de gemeenteraad niet op zijn plaats is, ging de raadsvoor zitter ter wille van enkele raadsle den in zoverre zijn bevoegdheid te buiten, dat hij daarin een aanvaller^ van het door hem uitgeoefende ge zag als burgemeester toestond. Hoe lofwaardig misschien ook en hóe- zeer getuigend van eep welbewust en goed doordacht handelen van Alkmaar's eerste gezagsdrager, juri disch was dit debat ontoelaatbaar. Hij, die enig inzicht heeft aan gaande de inhoud en de organisatie der gemeentelijke bestuurstaak, be hoort te weten, dat aan hem die be kleedt is met het burgemeesterlijk gezag o.m. de plicht is opgelegd er tegen te waken dat geen openbare samenkomsten worden gehouden "welke het gevaar opleveren van stoornis der openbare orde. Dit toe zicht is preventief. De burgemeester en hij alleen draagt hier de volle verantwoordelijkheid. Hij schiet ern stig in zijn taak tekort, wanneer hij het eerst zover zou laten komen dat orde-verstoring plaats vindt om dan terstond maatregelen te nemen. Of hij schending der openbare orde vreest zal door hem geheel zelfstan dig dienen te worden uitgemaakt. Zijn eigen persoonlijke overtuiging zal hem hier tot richtsnoer moeten dienen alleen al hierom, omdat hij in deze zijn verantwoordelijkheid noch geheel noch gedeeltelijk op de anderen zal kunnen afwentelen. Ten aanzien van openbare samenkom sten van personen, die de stellige verwachting wekken dat daarbij uitlatingen worden gedaan die een gerechtvaardigde aanstoot geven aan anderer overtuiging zal de bur gemeester er niet alleen goed aan doen met deze te verbieden, maar hij is daartoe veeleer zedelijk verplicht. Toelating van een zodanige bijeen komst sluit immers altijd in zich de mogelijkheid van verstoring der openbare orde. Waar Alkmaar's bur gemeester in de overtuiging ver keerde, dat hetgeen in deze verga dering zou worden gezegd, kwet send zou zijn voor de overtuiging van een groot gedeelte der bevol king, is zijn besluit ten volle, te verdedigen en diende het zeker door alle leden van de Alkmaarse ge meenteraad, die in hun functie niet alleen hun eigen partij-belangen hebben te dienen, maar voor alles trouw aan de wet hebben beloqfd, te zijn gerespecteerd. Betreurenswaardig is het, dat in de uitvoering van deze aan de bur gemeester wettelijk opgedragen taak werd gezien een aantasting der de mocratische vrijheden. Men vraagt zich bij het horen van zoiets toch wel met bezorgdheid af: wat ver staat men dan onder „democratie?' Het had toch met deze zaak niets uitstaande! Wil men daarmede mis schien zover gaan, door elk begrip voor zedelijkheid en moraal op zij te zetten? Wel wat belachelijk maak te zich een der afgevaardigden met de bewering, als zou de burgemees ter met zijn op een uitdrukkelijke wetsbepaling gebaseerd besluit de GEMEENTERAAD BEEMSTER BEEMSTER. De gemeenteraad heeft vergadering gehouden onder voorzitterschap van (thans waarne mend) burgemeester W. C. Nina- ber. Weth. P. S. Visser was afwezig. Na de behandeling van enkele in gekomen stukken en mededelingen van formele aard, kwam aan de orde het vraagstuk van de woning bouw. Op de ingediende bouwplan nen is van hogerhand aanwijzing gekomen van noodzakelijke verso bering. Daartegen wilde de heer Brand (CPN) protesteren. Aanvan kelijk zat er aan dat protest een nog al politieke kant, doch nadat dit deel van de motie was ingetrokken, werd met algemene stemmen beslo ten in een motie bij de regering te gen de voorgenomen bezuinigingen in dewoningbouw te protesteren. Na 'een korte zitting in comité- generaal werd besloten om aan D. v. Berge gedeeltelijke vergoeding toe te staan van kosten van ver voer van zijn kinderen naar de school te Zuid-Oost Beemster. Besloten wordt om 25.subsi die te geven aan de vereniging van Brandweercommandanten, teneinde de algemene actie tot verhoging van het peil van het Brandweerwezen te steunen. Aan de orde is het benoemen van een plaatsvervangend wethoudjr, welke dient op te treden zodra een der wethouders zal zijn belast met het waarnemen van het burgemees terschap, voor de tijd dat nog niet in de benoeming van een burge meester is voorzien. De uitslag van de eerste stemming is 4 stenfmen op S. Schagen, 4 op J. v. Baarsen Hz„ 1 op J. Woelders en 1 blanco. De uitslag van de tweede stemming is 5 op J. v. Baarsen, 5 op S. Schagen. In de e. k. vergade ring zal nu opnieuw moeten wor den gestemd. Bjj besluit van de vergadering wordt aan de gemeente-opzichter de titel van gemeente-architect ver leend. In de bouwverordening worden enkele wijzigingen aangebracht in die zin dat het bouwen van „bun galows" e.d. volgens gepatenteer de systeem gemakkelijk kan ge schieden en dat daarnaast voor het maken van afscheidingen van ter reinen als schuttingen geen toestem ming meer nodig is. Besloten werd adhaesie te betui gen aan een adres aan de Minister raad, door de gemeente Diever, waarin gevraagd werd om de ver schillen in loonklassen tussen plat teland en stad te laten vervallen. Eveneens wordt besloten om een bedrag van 3650.uit te trekken voor het doen ontwerpen van plan nen voor de aanleg van een riole ring in enkele bebouwingskernen in de Beemster. Daarbij maakte de heer Muntjes- werf de opmerking dat ook moet Heden is op de gemeente-secre tarie ter inzage gelegd een ver zoek met bijlagen van de heer J. Pannekeet, alhier, om vergunning tot het oprichten van een timmer manswerkplaats (machinale hout bewerkingsinrichting) waarin zul len worden gebezigd 3 electromo- toren resp. van 4, 3 en 2 P.K., in het perceel Lindenlaan nr. 68. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten stadhuize, mondeling op Dinsdag 28 October e.k. te elf uur en schrif telijk voor of op die tijd. Gedu rende drie dagen vóór gemelde dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht op de secrtarie dezer gemeente van de terzake ingekomen stukken kennis nemen. Voor de afdeling Tuinbouw van de Holl.'Maatschappij van Land bouw hield de heer G. van 't Riet, directeur van het Bedrijfschap voor groenten en fruit, op een vergade ring in Alkmaar een causerie over de na-oorlogse tuinbouwpolitiek van de regering. Om de zaken zo scherp mogelijk te stellen, greep spr. terug naar de bezettingsjaren, toen ons agrarisch volksdeel over de inkomsten niet had te klagen. Tijdens de oorlog was er een groot overschot. Doch dit vormde geen probleem, omdat onze producten zoals ook vóór de oorlog het geval was voor een groot gedeelte naar Duitsland konden worden geëxporteerd. Om dat de Duitsers zulks verlangden werd de tuinbouwteelt allengs uit gebreid, zodat tenslotte een veel gtotere teelt viel te bespeuren, dan in 1939 het geval was geweest. Hoe wel de teelt dus in belangrijke mate was uitgebreid, was de oogst s.tukken minder, dan in 1939. Ge brek aan kunstmest, als ook aan arbeiders vormde hier wel de voor naamste oorzaak. Het binnenlands verbruik steeg tot een ongekend hoog niveau, zo dat het laatste oorlogsj.ar in het geheel geen export naar Duitsland meer plaats had. Slecht.3 aan vor deringen voor de Duitse Weermacht werd nog voldaan. Niemand kon in die tijd de behoefte peilen, terwijl de tuinders voor hun producten konden vangerf, wat zij wilden. Het was een bron van bedrog en cor ruptie. Vlak na de bevrijding werd aan ir. Louwes voorgesteld, om de z.g. vrije markt weer in te stellen. Dit geschiedde, doch de resultatenwa ren zo bedroevend, dat de tuinders al weer spoedig hadden te kampen met vastgestelde en maximum prijzen. Toen het bevrij dings jaar ten ein de liep wérden de koppen nogmaals bij elkaar gestoken en het bleek, dat in 1945 de algemene voedsel positie was verbeterd. Er was meer kunstmest beschikbaar, zodat de' oogst voor 1946 veel groter be loofde te zijn. Hoewel de export naar Duitsland uitgesloten was, was er toch een mogelijkheid, om met andere Europese landen onderhan delingen op te nemen. De regering trok, om een actieve export-politiek te leveren, alle extra-vergunningen in. De vele arbeid, die de regerings instanties voor de export hebben verricht, wilde spr. niet aan de grote klok hangen. Hij gaf de ver gadering echter de verzekering, dat alles in het werk gesteld werd, om goede afzetgebieden te vinden. Het bleek echter zeer moeilijk. Engeland kon de plaats van Duits land niet innemen, zodat de weg naar 't Oosten wederom moest wor den gezocht. Het kwam echter vast te staan, dat het een mensenleeftijd zal duren, alvorens de oude toe stand met Duitsland weer zal zijn hersteld. Toen vroeg de regering aan de tegenslag gehard en door voorspoed tuinbouw de garantie, dat geen te krachtige tuinbouw, heeft in de hoge prijzen zouden worden ge- toekomst een kans, zo besloot de vraagd. De tuinbouw kon die ga- J heer van 't Riet. rantie niet geven. Toch wilde de regering de tuinbouw tegemoet- komen. Zij gaf zelf de garantie en hief de distributie op, zodat dus wederom een vrije markt was ont staan. Het liep echter anders, dan men zich had voorgesteld. Eind 194(3 greep de regering weer in en werden wederom maximumprijzen vastgesteld. De situatie zag er toen bij lange na niet rooskleurig uiten het bleek wel, dat men niet tot een oplossing der problemen was ge komen. Het feit, dat er toen nog overschotten waren, maakte een teeltuitbreiding niet gewenst, hoe wel iedere uitbreiding niet was na te laten. De winterproducten bijv. konden worden uitgebreid. Dit was het gevolg van de onderhandelin gen met Engeland en België, aan gaande onze export. Ook dit werd weer een fiasco. De export met België liep in het ge heel niet, terwijl de andere landen slechts met mondjesmaat afnamen. Met Duitsland had men de onder handelingen niet eens tot een goed einde weten te brengen. Ook in het binnenland was het een beetje an ders uitgekomen, dan men zich op papier had voorgesteld. Zo bracht o.a. de strenge vorst de hele voor jaarsteelt om zeep. Spr. wees er voorts op, dat hij hiermede wilde aantonen, dat de regering heus al haar mogelijke best doet, om. een zo goed mogelijk resultaat voor de agrarische bevol king te verkrijgen. Er wordt wel veel geklaagd, doch spr. gelqpfde, dat de winstmarge dit jaar zelfs nog groter was, dan strikt noodzakelijk valt te noemen. „Alle maatregelen moet u zien, als hulpmiddelen voor 't grote doel." Natuurlijk zal niet alles slagen. De toekomst zal moe ten leren, of de ingeslagen weg de juiste is, maar slechts een door de worden gestreefd naar het voldoen de uitbaggeren der sloten en het aartsluiten van, percelen op de wa terleiding, daar Waar de percelen nog niet aangesloten zijn. Door'aanneming van punt 12 van de agenda werd besloten tot aan koop van een perceel grond, huis schuur, tuin enz. van de Wed. v. d. Hoek-Kelderman, samen gr. 2.10.56 H.A. en gelegen aan het Zuiderpad voor tesamen 34.087.of wel 1.50 per vierk. meterplus 2500 voor de opstallen. Besloten wordt een commissie sa men te stellen ingevolge de woon- ruimtewet 1947. Daaarin hebben zitting de heren H. J. Brand, J. A. Woelders, J. v. Baarsen Hz„ S. Schagen en J. Rozee speciaal voor de Zuid- en Oost Beemster, terwijl de raadsleden Muntjewerf, v. Baar, Walda, Koeman en Poel de com missie zullen vormen voor 't overige deel der gemeente. De voorzitter zegt dat deze com missie wel veel crltiek zal krijgen, doch als de leden naar hun, overtui ging handelen, dan is dit het beste. Nadat nog een wijziging van de gemeentebegroting van onderge schikten aard was behandeld, kreeg de heer J. A. Woelders de gelegen heid om enkele vragen te stellen, over het uitblijven van de stichting van een kleuterschool in Z.O. Beem- ter. Naar aanleiding daarvan deelde de voorzitter mede dat het bouwen van een nieuwe school, thans niet kan plaats hebben in verband met de hoge kosten. Wel bestaat alsnog de kans dat een ander gebouw tij delijk voor dat doel ial kunnen worden ingericht. Nadat nog enkele vragen zijn ge steld en beantwoord, wordt daarna de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. 100 Jarig jubileum der Eerw. Zusters BEEMSTER. Vandaag 15 Oct. 1947 bestaat de congregatie van de Eerw. Zusters Franciscanessen van Bennebroek bij Haarlem honderd jaar. Ter gelegenheid hiervan werd op 4 October een herdenkingsfeest ge vierd in het Moederhuis te Benne broek, waar o.m. een plechtige H. Mis werd opgedragen, gecelebreerd door Mgr. Huibers. Vandaag om 8 u. werd een plech tige H. Mis opgedragen in de pa rochiekerk St. Joannes de Doper, door de Z. E. Heer pastoor Leipsig. Voor de H. Mis werd de reliqule van St. Franciscus, omgeven door de Eerw. Zusters en bruidjes, onder het zingen van de hymne „Iste Con fessor", de kerk binnengedragen, waar het op het priesterkoor werd opgesteld. 's Middags te half drie kwamen de parochianen in het patronaats gebouw bijeen, waar de schoolkin deren, de speciaal voor deze gele genheid in studie genomen Fran- ciscusspelen uitvoerden. Op Donderdag 16 October zal het feest door de schoolkinderen ge vierd worden. E. H. B. O. BEEMSTER. Naar wij verne men begint op 16 Oct. de cursus E. H. B. O. te West-Beemster. Deze cursus gaat uit van de R.K. NJB en zal worden gehouden in het patronaatsgebouw aan de Jisperweg. k. a. nieuws. BEEMSTER. 23 October zal Rector van Spanje 's avonds acht uur spreken voor alle leden van de K.A. Deze bijeenkomst zal ge houden worden in de pastorie. GRAFT Tot grote ontsteltenis ontdekte onze plaatsgenoot N. St., ddt zijn fiets verdwenen was van het erf van de heer D. Door actief ingrijpen van het plaatselijk politie corps, geholpen door aanwijzingen van de burgerij, kon zijn karretje spoedig worden opgespoord. Het bleek inmiddels reeds verkocht te zijn aan een zekere v. T. Proces verbaal werd opgemaakt en naar de dader, welke gezien is, zal wor den gezocht. DE RIJP Zondag werd een laatste strijd geleverd in dit sei zoen door 27 deelnemers van onze hengelsportvereniging, aan de Zuid- dijk. Onder grote hilariteit werden maar liefst 348 stuks baars boven water gehaald. Slechts 11 slacht offers hadden echter de maat, zo dat er voor de pan weinig over bleef. De prijswinnaars waren: 1. J. Houwelingen, 2. j. Taam, 3. Th. de Jong, 4. N. Zomerdijk, 5. B. Middel koop, 6. P. Roemer, 7. Jb. Plukker, 8. Jo Beumer, 9. C. Zomerdijk, 10. C. Alles. grondwettelijke vrijheden hebben aangetast. Nog erger werd het toen zelfs het feit, dat de fungerende burgemees ter slechts tijdelijk deze functie waarneemt, in het g»ding werd ge bracht. Of de wijze van uitoefening van dat ambt ook nog afhankelijk is van de duur en de omstandighe den, waaronder men tot vervulling daarvan geroepen is. Dit debat toont het beeld van een wel zeer geringe staatsrechtelijke kennis en beschamend bestuursbe leid, vermoedelijk gedreven als men werd door een enge partij-Rolitiek van het slechte soort. Het is slechts in staat de achting voor de demo cratische bestuursorganisaties onzer gemeenten te helpen verzwakken. Laten we daarom hgpèn in de toe komst voor een herhaling gespaard te blijven. Festen. ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). de zaak fred. groot Het is Maandag na Dolle Dins dag, ca. 12 uur. Er wordt aan de bel getrokken;" verschrikt vliegt de bewoner uit bed en vraagt wie er is. In het Duits wordt hem toegesnauwd: „Sie sollen auf- machen for die Deutsche wehr- macht, und schnell!" Er wordt vlug aan voldaan en met zware stappen komen acht militairen, allen gewapend, binnen. Voorop de hoofdman met een revolver in de hand en éfcn bewapend met een handgranaat en een geweer vat post aan de buitendeur. „Is U de heer van Nimwegen?" „Ja". „U heeft vier ondergedoken chauffeurs in huis!" „Mij niets van bekend". Desondanks gaan de heren zoeken, terwijl de bewoners onder prettige bewaking (geweer in de aanslag) in de huiskamer moeten blijven. Na ongeveer 15 minuten keert het Germaanse gezelschap terug in de huiskamer. Geen on derduikers gevonden, maar wel wat anders: 14 flessen vruchten wijn (13% alcohol, dus geen sterke drank). Er werd hun getoond, dat dit op toewijzing was afgeleverd, doch de huiszoeking ging verder. Resultaat: 8 paar veters, 3 porte- monnaies, 21 kaartjes stopwol, ca. 12 klosjes garen, dameshaarkam metjes, 10 pakjes shag, 28 pakjes vloei, 40 pakken lucifers, plm. f 120,aan zilvergeld1 en last but not least de trouwfoto van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Dit was dé gehele oogst bij de beruchte zwarthande laar. Het persoonsbewijs werd voorts afgenomen met de mede deling, dat ik me de volgende mor gen om 11 uur in d'e Emmastraat- school moest melden, om vergoe ding te ontvangen voor de inbe- slag genomen goederen. Ondergetekende was met deze roof niet tevreden. Hij ging infor meren en kreeg de raad zich met de Feldgendarmerie in verbinding te stellen. Daar belandde hij bij een zekere Vogel, die,, nadat deze had gehoord, wat er allemaal was gepasseerd, onmiddellijk met mij meeging naar genoemde school, waar hij een scharführer, die zich op alle mogelijke manieren tracht te te verontschuldigen, stijfvloekte en hem uitschold- voor plunderaar etc. Voorts gelastte hij hem, de in beslag genomen goederen onmid dellijk terug te geven, behalve het geld en bovengenoemde trouwfoto, die met punaises aan de wand1 werd geprikt. Dit alles bewijst dus wel, dat hier geen sprake is van zwarte handel. Het doet mij dan ook on aangenaam aan, om na drie jaar zoiets in de krant te lezen. Vooral wanneer zo iets is gezegd door iemand, als Fred. Groot, die een 'ware terreur door Noordholland hield en alles roofde wat los en wordt gezegd, behoeft men er wel vast, zat. Wanneer zo iets door hem niet veel waarde aan te hechten, maar het is wel goed, wanneer de feiten in het zuivere licht worden bezien. Het stemt tot nadenken, dat voor iemand, die geen mens ontzag en onder het motto ,.De wehrmacht heeft er behoefte aan" alles ten eige bate weg haalde. Clementie wordt verzocht om ge zondheidsredenen en voor z'n ge zin. Over onze gezondheid en on ze gezinnen hebben de „heren' geen seconde zorg gehad U, mijnheer de Redacteur, dan kend voor de plaatsruimte, teken ik hoogachtend, P. J. VAN NIMWEGEN Sr. Krelagestraat 8a, Alkmaar r.k. gemengd toneel aan het kruis HEERHUGoVaARD Reeds geruime tijd is men bezig met het instuderen van het toneelspel „Het verleden spreekt", in 4 bedrijven, van Jos. Smits. Het is een spel. dat reeds jaren oud is en waarvan de tiende druk al is verschenen. Het zal Zondag 26 en Dinsdag 28 Oct. a.s. worden opgevoerd in het Patro naatsgebouw aan de Jan Glijnisweg. De bezetting der rollen is weer in goede handen. De regie wordt ver zorgd door a. v. Tooren en het kapwerk is weer van Y. Veenis uit Schagen. Er staan de Kruismensen en andere belangstellenden dus weer een paar mooie avonden te wachten. Men deelt ons mede, dat kinde ren niet tot de zaal worden toege laten. Al degenen, die voorheen hebben meegespeeld, worden Dins dag 21 Oct. a.s., des avonds om 7.30 uur, in het Patronaat verwacht. kook-cursus CASTRICUM. De R.K. Vrou wenbond organiseert voor haar le den een kook-cursus. Aanmelding bij de secretaresse mevr. Verhoef, Prins Bernhardstraat 12. De leiding van de cursus is in handen van -d.e bekende kookspecialist Jack. van Diepen, missienteuws Op 15 October jl. vertrokken 4 Broeders van de Congregatie van O.L.Vr. v. Lourdes naar de Missie in Belgisch-Congo, om te Alberts- ville een nieuwe post op te richten. De 18e October Vertrekken 3 Broeders van dezelfde Congregatie, die tijdens de oorlog in de Japanse kampen moesten verblijven, na een rustkuur in het moederland weer naar Indië terug. VLAGGEN H tend, toen gaf van een cl kïge pogingen slaagde om pleinen en pari kleur van pari been in het ce: toon. Zo was h gewichtige dag ten-af, zoals in huis, overstroo bouwde paleis herinnering he dagen, waarop in het Oranje-h berte voorvoel" is gebleven: ee kelijkheid als Zoals het ver schiedenis het ge thans nog: het pa einde blijft het feestelijkheden, hele land, voor rijk, een ministe mnijwerker, deze ben. Het paleis t dat men hier hei van het vorstenl Ook deze dag traditie afgewek de ochtend ware bezig met het s waarlangs touwe nen: de gebru Hierachter schaa dig toeschouwer toch de „getrou die er graag vie ten voor over h trek van het Pril paleis goed te ki gebeurt niet elki Het paleis zelf nog in diepe i beweging viel achter de oude ters, welke op tigheid wees. T toen om een urn wen met grote de armen een het schoongeve een bars kijke ingang afschuif na keerde de r De weg, die di leis af naar de leggen, moest zijn. Vandaar d dienst al vroeg touw was om hi pen papier en b ruimen. Stratenr de oneffenheden wijderen. Op hei houten afzetting" tegen het midda te werden gepla Duitsland verl gersnood. Met c erger en steeds soenen nog mee onder onze leze hun schouders vragen, wat hei inderdaad, de 1945 is nog niet reur is nog te leen maar in b kunnen worden derlanders niel is er toch de wr gebracht, nog la En tochJa ogenblik Nederl der standpunt rende van de lander innemen Gedurende de in Berlijn eer kring ontstaan. Nederlanders, d werkgesteld, in ka een priester bestaan in Duit ■offerende arbe gemaakt. Deze kring is geble\ in Amsterdam c Degenen, die werkt hebben de Duitsers ind die met evenve daden van de i uit eigen land ten wilden steil tijd hadden doo buitenlanders. I ben de Nederla gen van de wei sers". Dit nu vriendenkring is een algemeni met het doel p „vrienden" in I Dat de zienswi door een groot gedeeld wordt groei van de thans reeds me telt. Uit alle d< heef t men sy ontvangen o.a. de Jong. Men kingen met het terie gevoerd er zienbare tijd 10 tief verzenden, strekt zich over Het is moeilij derlandse bevol te geven ter be ding tegenover denkring. Onze zienswij met alle groepi maar ook met e heid. zoals dit per in alle oms legd. Toch zijn we die daadwerke Duitsers hebber steun van hebl grootste aanhar Vriendenkring Maar dit alle bestuur van ge schijnlijk een n op zichzelf zijn Het secretari matrastraat 27

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2