Nieuw DAG ALS NEDERLAND MAAR DURFT zal het in Indië wel meevallen Het advies van de Radioraad UIT DE KERMIS DER WERELD Alle passagiers van de vliegboot in veiligheid gebracht Komt de conferentie van zestien opnieuw bijeen? Kansen op extra suiker E N SAAL DIT BLAD! RIJDEN Voor Alkmaar en omgeving Mr. van Hoogstraten verstrekt Inderdaad bevreemdend interessante gegevens Ramadier capituleert voor de stakers Hachelijk reddingswerk op woeste zee Besprekingen te Washington thans op politiek niveau Dinsdag 3 doden en 5 gewonden Advocaat weigerde langer te verdedigen Feiten van vandaag Overschat de taak van de Staat en tast het eigendomsrecht aan groene 8.5014.90; 9100# 11.50; 35.000 kg an- .90; 8400 kg bieten 6 peen II 7.40—7.80; III 00 stuks bloemkool 54 tSPEL, 14 Oct. Aan- kg groene kool 12.50 kg witte 1010.50; 300 10.50—f2.80; 4000 kg 6.80; 1000 kg II 2.60— peen II 7.40—7.90; 4000 .80; 28.500 stuks bloem- afw. 1321; stek 819 ND, 13 Oct. Blauwe dubb. slabonen m. dr. z. dr. 72—148; stok- -94; komkommers 5 3854; bloemkool 4 614; witte 9.50; sa- spruitkool 1836; spina- sla 415; andijvie 8Q19; n\ wortelen 1217; uien driel. 9; prei 917; Frankenthalers 65100; "O. Appels: Zoete -46; Bismarck-appel 6 Seedling 626; Cod- 515; Cox Oranje Pep- Gravesteiner 1041; Kroon 634; Notaris- Transparante de Cron- Peren: Beurré Clair- Beurré Superfin 417; 3—18; Conférence 5 de Paris 316; Duran- Duchess Williams 519 peer 316; Gieser Wil- Hertogin Elsa 622; 617; Legipont 1044 6—48; Maagdenpeer veau Poiteau 315; Sol- reur 325; Winterlouw- Winterjan 3—-17; Zwijn- rijnpeer 321. 1ARSPEL, 14 Oct. 380 ippelen: Yselster 10.10; 1010.20; Bevelanders grove late 9.209.50; 3—10.50; Koopm. bl. 10.30 iO9.50; 4500 kg groene 250 kg andijvie 13.40; bloemkool: le 2963; afw. 52Q; 6 zak dubb. sla- .000 kg bieten: I 5.80 —3.00; IH 2.50; modjo rode kool 7.9012.80; Ie kool 6—7.90; 14.000 1 8.90—11.30; 140 baal 8.10—8.50; III 7.10; IV uien: grof 16.2016.60, 17.00; driel. 8.30—8.70; 1HUIZEN. 600 kg. genheimers 8.90; 17400 ooi 8.80—14.20; 35100 kg. 5011.60 5600 kg. groe- 50—14.20; 10600 kg. gele 40; 100 kg. slabonen 73 andijvie 10.6011.30; eten 6.10; 1300 kg. uien 3CHARWOUDE, 14 Oct. ritte kool 9—12.30; 13000 al 7—14.60; 13000 kg gele 70; 22000 kg. groene 40; 3500^ kg. andijvie 1800 kg. slabonen 1.09 g. uien 15.9016.40; gro- drielingen 7.407.50; 1800 kg. kroten I 6.20 2.50; 18000 kg. peen II II 6.40—7.20; id. IV 4.50 kg. aardappelen beve- 310; eigenh. 8.208.80. IJK. 4800 kg. aardap- landers 9.80; bl. eigen- 20—10.30; 12000 kg. ro- 10—16.70; 32000 kg. gele 80; 55000 kg. groene .20; 119000 kg. witte .50; 7100 kg. bieten 6.10 kg. andijvie 512.60; iloemkool 4360. SVOORRUNDEREN- MARKT ND. Op de gehou- -voorrunderenmarkt op werden aangevoerd 75 prijzen waren als volgt koeien 500650; kalf» -450; geldepinken 240 veren 130210. lm. rOBER, 8 UUR, erman Bouber met door H. Bouber bous, Ans Koppen, Kemper, Herman rim Kouwenhoven t, Willem Kremer, 1,50 ere f 1,— ag dag. van 11-1 u, voetgangers mid- jken en zodoende msopstopping. De e schimmel bleef de agent begon te :vige haal gaf met Hooit'redacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur E.J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum .ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhoflands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 16 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11355 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER; Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank t IN ZIJN NUMMIgR van gisteren sci\reef „Trouw" onder de titel „Bevreemdend" een inderdaad be vreemdend artikel. Het A.R. blad stoot zich er aan, dat Kardinaal de Jong bij de plechtigheid der eeds aflegging, na de Ministers en de leden van de Raad van State, ge heel alleen en afzonderlijk een plaats innam: de Kardinaal werd dus beschouwd als de voornaamste_ gast. Waar waren, vraagt het blad'' de vertegenwoordigers van de an dere Kerkgenootschappen? Zij had den gelijk met de Kardinaal op dezelfde rij moeten zitten. Het gaat, verzekert het blad, niet om de aan wezigheid van. Mgr. de Jong, maar om de afwezigheid daar ter plaatse van de andere Kerken. En; de schijn had vermeden moeten wor den, voegt het blad daar minder smakelijk aan toe, „als zou aan een bepaalde Kerk bij plechtige gebeur tenissen in het Nederlandse staats leven een uitzonderlijke positie wor den verleend". Het is jammer, dat „Trouw" deze zinsnede niet in de pen heeft ge houden. Nu krijgt het artikel toch nog meer een bevreemdende onder toon, waarvan men alleen maar kan zeggen, dat bet bloed kruipt waar het niet gaan kan. De zaak is immers deze en dat had „Trouw" behoren te weten dat Kardinaal de Jong daar ter plaatse niet was uitgenodigd als kerkelijke autoriteit, maar als Groot kruis in de orde van de Nederlandse Leeuw, evenals trouwensde in „Trpuw"-kringen welbekende prof. Gerbrandy, en verder als Generaal Winkelman en Admiraal Helfrich. De plaats van de Kardinaal was derhalve (liet bij de uitgenodigde kerkelijke vertegenwoordigers. Maar waarom zat de Kardinaal dan toch alléén? Kijk, dit had „Trouw", dat onlangs met zekere politieke bedoelingen aan de rege ringslordigheid verweet, zeker behoren te weten. Dit was, omdat een Kardinaal volgens het interna tionaal protocol wordt beschouwd als Prins van 'den bloede. Daarom was de plaats van Kardinaal de Jong niet „ter zelfde noogte" als die van-de -andere Grootkruisen in. de orde van de Nederlandse Leeuw. En zo werd ook bij deze plechtig heid geheel gehandeld overeenkom stig het daarvoor geldende protocol. Jammer, dat „Trouw" dat niet ge weten heeft. Een artikel met een onaangename bijsmaak, een inder daad „bevreemdend" artikel, zou in de pen gebleven zijn. En ook „nieuwe" journalisten, waarvan er aan „Trouw", dat na de bevrijding pas écht verscheen, enige verbon den zijn, moeten weten, wat mr. Jan Derks, de nieuwe hoofdredac teur van „De Tijd" in zijn artikel „Ter inleiding" in zijn blad van gis teren schreef: „De voornaamste functie van een dagblad is, zo vol ledig mogelijk en naar waarheid ge ïnformeerd te zijn. Dat is de speci fieke verantwoordelijkheid van de journalist; hij moet volledig en naar waarheid informeren." Natuurlijk geldt ook hier theorie en practijk. Overal waar gewerkt wordt, kunnen fouten voorkomen. Maar de zaak, die „Trouw" aan roert, is om meer dan één reden een tere zaak en daarin had „Trouw" nauwgezetter de voorzichtigheid in acht moeten nemen! KONING MICHAEL over de samenwerking met Rusland Koning Michaël van Roemenië heeft bij de opening van het par lement, welke door de ambassa deurs van Engeland, dë V.S., de S.U. en Frankrijk werd bijge woond, verklaard, dat samenwer king met de S.U. de basis zal blij ven van de Roemeense buitenland se politiek. - Met bevriende landen zou Roemenië verdragen van vriendschap en wederzijdse hulp verlening sluiten. Wat de binnen landse politiek betreft kondigde de koning hervormingen op rechts kundig gebied, waaronder het aan stellen van gekozen rechters, be lastinghervormingen, stappen om de productie te verhogen en verbe teringen in de uitrusting van het leger aan. INDIEN NEDERLAND de moed en durf kan opbrengen, om zich met alle kracht op het economisch herstel van Indonesië te werpen, als Nederland het verfoeilijk afwachten van zich kan afschudden, dan zal er van dit schone land iets worden. Niet binnen korte tijd, neem dat van mij aan, maar toch minstens binnen drie jaren aldus verklaarde Woensdag Mr. J. E. van Hoogstraten, directeur van het Departement van Economische Zaken te Batavia, die thans in Nederland vertoeft. In een logisch opgebouwd betoog" heeft deze alleszins deskundige bewindsman de Ned.-Indische Regering aangetoond, hoe hij tot dit standpunt is gekomen. Hij ging daarbij uit van de huidige situatie in Indië, die hem in haast alle details en met de vele complicaties van het ogenblik, scherp voor ogen staat. Mr. van Hoogstraten heeft die situatie geschilderd door een ant woord te geven op drie vragen, waarvan de eerste luidde: Gaat het thans wel of niet goed in Indië? Het is inderdaad zo, dat wij, die dagelijks stapels berichten uit Indië door onze handen laten gaan, nu eens naar de optimistische, dan weer naar de pessimistische kant worden gedreven. Zo is ook in Indië de situatie: het volk heeft de komst der Nederlanders met in stemming begroet, de intellectuelen hebben haar afgewezen. Van hen zijn enkelen bereid tot samenwer king, anderen wijzen die af. Dieper ingaande op de tegenstel lingen stelde de directeur de vraag welke het effect der vernielingen is. Hij ov^j-handigdij daarbij een com pleet dossier, waaruit blijkt dat'deze vernielingen inderdaad globaal ge nomen meevallen. Hii ging verder en toonde zich optimist over de na-' bije toekomst. Met betrekkelijk ge ringe geldmiddelen en kapitaalgoe deren is de export van Indië weer op gang te brengen, als Nederland maar durft. De export goederen doen goede prijzen op de wereld markt en zullen dat in de naaste toekomst blijven doen. Maar de economische opbloei zo verklaar de Mr. van Hoogstraten zal niet komen als ook niet snel een oplos sing van de politieke moeilijkheden een feit wordt. Er is een directe samenhang, die zich ook nog, indien men de zaak positief stelt, laat be; grijpen. Want met evenveel - recht kan ik de stelling verdedigen, dat de terugkeer van de welvaart in bevrijde gebieden, de politieke op lossing gemakkelijker zal maken. Voor mjj ligt derhalve de oor zaak van twijfel over de toekomst van .Indië niet in de houding der Indonesiërs, maar in de onzeker heid omtrent de houding der Ne derlanders. Zal Nederland zoveel moed, opofferingsgezindheid en vertrouwen kunnen opbrengen? Hiermede was de bewindsman tot het hart van de kwestie gekomen en stelde hij de vraag die zich uit deze beschouwingen opdrong: Is overeenstemming mogelijk? Zijn antwoord luidde zonder draling of reserve: „Ja." In de Republiek "moet men onder de nationalisten duide lijk twee groepen onderscheiden; hen die wél en hen die niet met Ne derland willen samenwerken. Dat zijn de mensen, die practisch een blijvende rol zullen spelen tegen over de opportunisten die uit oog punt van hun goede baantje samen werking weigeren. Maar de ons welgezinden missen de wapenen en de afkerigen beschikken erover. Als de tijd er in kan slagen de goeden uit te kristalliseren, zal het geluk zich aan onze zijde scharen. En dat zal gebeuren als Nederland met al zijn energie „erop blijft zitten". Het zal niet liggen aan contracten, overeenkomsten en afspraken, maar aan vertrouwen. En dat vertrouwen PARIJS 16 October (Reuter). Heden in de vroege ochtend heeft de Franse regering besloten de eisen om 11 procent loonsverhoging voor de arbeiders in de gas- en electrici- teitsfabrieken in overweging te ne men, waardoor de dreigende staking van honderdduizend arbeiders in deze bedrijven wordt voorkomen. Officieel werd bekend gemaakt, dat de voorstellen van de vakver- eningings-gedelegeerden in beginsel door de regering zijn aanvaard. Zateardag vindt bij de Ned. Dok een unieke gebeurtenis plaats, schepen Karossa en de Karaton ling op de helling. en Scheepsbouw te Amsterdam Kort na elkagr zullen de twee van de helling lopen. De twee- (Anefo P.) zal moeten kpmen van de Neder landers, die wij in Indië in onze.ge- dunde rangen van Overzee ver wachten. Het is een kwestie van persoonlijk vertrouwen, dat Oost- Indonesië en wij elkaar hebben ge schonken, dat ook samen gaan met "Sumatra's Oostkust tot stand is ge komen. Mr. van Hoogstraten heeft, klaar blijkelijk om het sceptisisme in Ne derland te helpen verbreken, enige resultaten opgesomd die de politio nele actie heeft afgeworpen. Zij waren vier in getal. Vooreerst heeft de rijstvoorziening op Java en ook elders een belangrijke verbetering ondergaan. Deze zaak is kardinaal, want alleen met rijst is het econo mische leven weer op toeren te brengen. Vervolgens zijn de prijzen enorm gedaald, vooral van de rijst zelf. Op Oost-Java van f3.tot f0.45, in Medan van f6.op f2. De indexcijfers voor voedingsmid delen gingen met meer dan 50% omlaag. De eigenaars kunnen om een derde voorbeeld te noemen, naar hun eigendommen terugkeren en de opgestapelde goederen wor den verkocht. De plantages en cul tures zullen opnieuw op gang ko men en^ Indonesië de nodige devie zen verschaffen. Voor mij zo 'zeide de heer van Hoogstraten is de herbouw van Indië sinds .twee maanden gestart. In' Nederland heeft men reeds twee jaren achter de rug. Wij kunnen het betreuren, dat de goedwillende Indonesiërs niet de kans hebben gekregen dit werk reeds veeh eerder met ons samen te beginnen. Wij hopen en wensen, dat spoedig het ogenblik zal aanbreken, waarop dit alsnog zal geschieden. Mgr. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch, vertrok per K.L.M.-vliëgtuïg naar Rome, waar hij het eens in de 5 jaar plaats hebbende bezoek aan Z.H. de Paus gaat afleggen. Derde van links de Bisschop. Alle passagiers en leden van de bemanning, 69 personen in totaal, van de „Bermuda Sky Queen", de vliegboot die in de noordelijke Atlantische Oceaan een noodlan ding moest uitvoeren in de nabij heid van het drijvend weersta tion „Bibb", zijn thans gered. Al len werden door de „Bibb" aan boord genomen. De vliegboot is prijs gegeven. Woensdagmorgen vroeg waren vliegtuigen opgestegen van New Foundland, om de passagiers van de „Bermuda Sky Queen" te hulp te komen. Volgens de laatste be- riêhten bevonden zich nog achttien personen aan boord van het rond dobberende vliegtuig. Hoewel zij niet in onmiddellijk gevaar ver keerde, helde de vliegboot wel ver over, zodat het uiteinde van een der draagvlakken het water raakte. Kapitein Paul Sronk van de „Bibb". het drijvende weerstation, waarop de' 51 overige vliegbootpas- sagiers in veiligheid war.en ge bracht, deelde per radio mede, dat Lovett, de waarnemend «Ameri kaanse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat het misschien nodig zal zijn de confe rentie van zestien voor het plan- Marshall opnieuw te Parijs bijeen te roepen. Lovett zeide, dat geen definitieve plannen waren gemaakt en de be slissing grotendeels afhing van de besprekingen, die deze week met Oliver Franks en andere leden van de Parijse bestuurscommissie te Washington worden gevoerd. De vorderingen, die bij deze besprekin gen waren gemaakt, waren volgens Lovett „verheugend". In verband met de kwestie van de Europese behoefte aan tussentijds hulpverlening, noemde Lovett de periode tot 31 Dec. een kritieke periode. De V.S. schraapten op de bodem van het vat om gelden voor Frankrijk en Italië bijeen te krijgen voordat het Congres tot actie zou komen in zake het program voor tussentijdse hulp. Het was mogelijk, dat Commodity Credit Corporation voor millioenen dollars zou besteden aan de aankoop van tarwe voor ge noemde landen, indien de wettelijke belemmeringen zouden kunnen worden opgeheven. Volgens een woordvoerder van 't Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken zijn de discussies te Washing ton ovèr het 16-landen-rapport in zake het plan-Marshall van het technische op het politieke niveau bvergebracht. Hij voegde eraan toe, dat deze ontwikkeling was voort gekomen uit het eerste onderhoud tussen Sir Oliver Franks, leider van de. Britse delegatie op de con ferentie te Parijs, en Robert Lovett, onder-Minister van Buitenlandse Zaken der V.S. Dit onderhoud zou in de afgelo pen 24 uur plaats gehad hebben. De voorafgaande besprekingen tussen Franks en andere deskundigen van de conferentie, die met hem naar Vrijdag begint het proces tegen Maniu De Manchester Guardian zegt naar aanleiding van het proces te gen dr. Juliu Maniu, leider van de Roemeense Nationale Boerenpar tij, dat Vrijdag a.s. begint, dat het de partij is waartegen het proces wordt gevoerd, als symbool van de politieke oppositie tegen het regiem in Roemenië. Deze opposi tie op haar beurt is het symbool van het verzet in het algemeen tegenover datgene, wat het regiem betekent: volledige opneming van Roemenië in de Sowjet-Russische ipvloedssfeer en zijn isolering van het Westen, aldus de Manchester Guardian. Washington waren gegaan, werden 1 op technisch niveau gevoerd. De Franse Minister van Buiten landse Zaken, Bidault, heeft,' naar vernomen wordt, het Franse Kabipet de verzekering gegeven, dat de voor lopige tussentijdse hulpverlening door dë V.S. voldoende zal zijn om de Franse industrie op gang .te hou den totdat het plan-Marshall in werking treedt. Bidault, die Vrij dag uit Washington te Parijs is teruggekeerd, heeft tijdens zijn be zoek aan de V.S. met Truman en Marshall gesproken en hen gewe zen op de dringende behoefte van Frankrijk aan dollars. Het Nederlands legercommuniqué van Woensdag maakt melding van beschietingen op verschillende plaatsen van Nederlandse posten en .patrouilles. Niettemin blijft het aantal inbreuken zich van week tot week in dalende lijn bewegen, dank zij 't optreden van onze troepen te gen het bendewezen. De Nederland se verliezen op 14 October waren 3 gesneuvelden en 5 gewonden. Amerikaanse bommen werper vermist Verkenningsvliegtuigen zijn Woensdagmorgen vroeg opgestegen om een Amerikaans bombarde mentstoestel, een 0-47, d'ie vermist wordt, op te sporen. Aan boord van het vliegtuig bevindt zich een bemanning van 7 koppen. het reddingswerk in het donker ge staakt moest worden, omdat gevaar bestond, dat het schip met de vlieg boot in botsing zou komen en deze lek zou doen stoten. Men hoopte de achtergeblevenen bij daglicht als nog van de vliegboot te kunnen halen. Het reddingswerk was door de woeste zee zo gevaarlijk, dat de kapitein vrijwilligers moest vragen om de reddingsboot te bemannen. Ook vaartuigen van de kustwacht gingen ojr weg naar de „Bibb". Onder de reeds geredde passa giers van de vliegboot bevindt zich Henriëtte Janssen-Cremer, zuster van de heer J. T. Cremer van de „Netherlands Indies produce Cor poration" te New-York. Het reddingswerk. De kapitein van de „Bibb" deelde nog per radio mede, dat de gered den aan boord van zijn schip onge deerd waren, ofschoon erg zeeziek. De vliegboot had een prachtige landing uitgevoerd ondanks de woe lige zee en de ruwe wind. Er ging veel tijd heen met het beramen van reddingsmaatregelen en het bezien van de mogelijkheid om het woe lige wateroppervlak tot rust te brengen door er olie op uit te gie ten. Tegen het vallen van de avond ging men op aandringen van de piloot tot reddingspogingen over. Een eerste proefvlot uit het vlieg tuig te water gelaten, brak in stuk ken. Op een tweede vlot echter be reikten drie der passagiers veilig en wel het schip. Op de laatste tocht van het schip naar de vlieg boot werd de motorboot van de „Bibb" door een hoge zee overspoeld evenals het vlot van het vliegtuig, terwijl beide waren volgeladen met passagiers. Hgt personeel van de „Bibb" slaagde er echter in zowel boot als vlot op te halen. ER BESTAAT inderdaad een goede kans, dat binnen afzienbare tyd het Ministerie van Land bouw, Vissery en Voedselvoorzie ning in staat zal zyn om inciden teel een extra rantsoen suiker beschikbaar te stellen. Dit verna men wü nader van welingelichte zijde. De bietenoogst is dit jaar zeer gunstig. Daardoor zal er waarschijnlijk meer suiker be schikbaar komen, echter niet zo veel, dat het veertiendaags rant soen zal kunnen worden ver hoogd. Het Departement is daar om voornemens om van tijd tot tjjd een extra bon aan te wijzen. Of dit zal geschieden is thans nog niet met volstrekte zekerheid te zeggen. Het hangt geheel af van het welslagen van de suikercam- pagne. NOG GEEN ROZIJNEN Hier en daar bevinden zich bij de detaillisten en grossiers nog kleine partijtjes rozijnen. Deze zijn te ge ring om thans in distributie te brengen. Het ligt in de bedoeling, zo vernemen wij, om zodra er nieuwe aanvoer uit het buitenland is, een I bon voor het kopen van dil artikel aan te wijzen. ERELID VAN DE PETTENMAKERS Maarschalk Montgo mery zal zijn petten- collectie binnenkort weer met één zien uit gebreid. Hij is erelid geworden van de bond van Engelse pettenma- llers. Ieder lid van deze bond ontvangt een clubpet als teken van zijn lidmaatschap. Mon ty's collectie is al zeer groot. Hij is dus niet onder een petje te van gen. Doch daar zou wij len Rommel over mee kunnen praten. POLITIEHONDEN EN ZWART In Cumberland wor den politiehonden ge bruikt om bij een mijn ramp de bedolven mijn werkers te zoeken en te bevrijden. Politie honden schijnen dus speciale aanleg te heb ben voor mensen, die het zwarte bewerken en mensen, die in het zwart doen. ONDERDAK Een herbergier in Wakefield kreeg 600 gulden boete, omdat hij enkele malen gewei gerd had mensen, die s nachts autopech had den, onderdak te verle nen. Nu is de herber gier onderdak. DUIF ALS POSTBESTELLER Om het half urn- wordt een briefpost- dienst door middel van postduiven onderhou den tussen de 4 Kanaal eilanden Guernsey en Herns. De duif gebruikt voor vredesdoeleinden! VADERTJE JUMBO De prijzen van olifan ten is sterk gestegen. Men betaalt thans voor 'n babyrolifantje 10.000 gulden tegen 1000 gul-i den verleden jaar. Met' recht dus olifantprijzen. ZILVER EN GOUD De Maharadja van Jaipur en zijn vrouw werden in zilver gewo gen ter gelegenheid van zijn zilveren regerings jubileum. Men boft dat het geen gouden jubi leum is. SPULBAAS Brutaal optreden van verrader voor het Hof Het optreden van de 29-jarige koopman P.N. M. Hooge, tegen wie Woensdag .voor het Bijz. Ge rechtshof te Arnhem de doodstraf wegens verraad werd geëist, was zo brutaal, dat het zelfs zijn ge kozen verdediger, mr. DePont uit Amsterdam, te bar werd. Deze deelde aan het Hof mede, dat hij de verdediging neerlegde. Op ver zoek van de President nam hij daarna de verdediging als toege voegd pleiter op zich. De Proc.-B'iscaal kenschetste de daden van H. als „het meest per fide verraad, dat ik ooit in mijn Arrondissement heb meegemaakt". Verdachte H. verleende destijds handlangersdiensten aan de inder tijd neergeschoten S.D.-commissaris van politie v. Dijk te Nijmegen. Met behulp van zekere S., iemand van joodse afkomst, spoorde H. een ijlrgaal werker en drie joodse meis jes op. Hij gaf .voor hen te willen helpen, doch verried hen. Dez^vier slachtoffers vonden de dood, even als de helper S., die tenslotte ook door H. werd aangebracht. Tijdens de behandeling trad H. uiterst brutaal' op en vertelde vele leugens, hetgeen zijn verdediger tot neerleggen van diens rechtskundige bijstand noopte. De uitspraak van het Hof is be paald op 29 October. Knoeierij met consumentenbonnen De dienst der Prijsbeheersing te Maastricht is op het'^spoor geko men van een uitgebreide knoeierij met consumentenbonnen, gepleegd door het echtpaar G.-V., dat in Maastricht een zaak in textielgoe- deren drijft. Man en vrouw zijn hangende het onderzoek waaijjij nog verschillende zeer ernstige overtredingen van econ. aard aan het licht zijn gekomen, in ar rest gesteld De zaak is voorlopig gesloten. REGENTES ontvangt Dr. Beel De Regentes heeft Woensdag op het Paleis Soestdijk ontvangen de minister-president dr. L. J. M. Beel. De Amerikaanse „Herald Tribune" concludeert, dat het consulaire rap port over Indonesië vooral de Ne derlanders verantwoordelijk stelt voor het voortduren van de vijan delijkheden op Java! Het goud van Italië is gisteren tot een \^tarde van zes millioen pond door de ge allieerden terugbetaald. Ameri kaanse berichten schatten de om- vang van een Vrij-Duits leger in de Russische zóne op ruim 100.000 man. De economische recherche te Amsterdam heeft 24 arrestaties verricht in verband met een zwart handel-affaire in flanel. Een door socialisten en communisten afge kondigde 24-uursslaking van over- heidspejsoneel is slechts in enkele steden gelukt, in Brussel is zy ge heel mislukt door de afwijzende houding van de katholieke arbei ders. De Japanse industrie-arbei ders dreigen met staking in ver band met een loonactie. Herman Bouber is gisteren in Amsterdam gehuldigd in verband met zijn 40- jarig toneeljubileum. Trekking loterij Prins Bernhard-stichting Ten overstaan van notaris N. Posch werd Woensdagmiddag te Amsterdam de trekking gehouden eerste serie A van de grote loterij ten bate van dë Prins Bern- hard-Stichting. De 4 hoofdprijzen zijn: le prijs ter waarde van f 5000 gevallen op 8858; 2e prijs ter waar de van f 2500 gevallen op 59371; 3e prijs ter waarde van f 1250 ge vallen op 18694; 4e prijs ter waar de van f 500 gevallen op 10281. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Donderdag- tot Vrijdagavond. MINDER BEWOLKING Wisselende bewolking met aan vankelijk nog plaatselijk enkele buien. Geleidelijk verder afne mende wind tussen west en noord. Kouder des nachts. geen enkele reden voor de staat, om de taak,"die de omroeporganisaties zoveel jaren voor de oorlog verricht ten, over te nemen. Hier mag de staat niet optreden, waar de om roeporganisaties zo een prachtige staat van dienst achter de rug heb ben. Hier heeft de staat'z.ich afzij dig te houden, waar de organisaties hebben getoond volkomen voor hun taak berekend te zijn. Hier past de staat bescheidenheid. Maar de aanhangers van het staatssocialisme en de éénheidsstre- vers zagen na de oorlog ook op dit terrein een prachtige kans. Zij*kre- gen de meerderheiden de RaÖioraad en aan de minister kon een advies worden uitgebracht, dat, werd het opgevolgd, de langzame maar ze kere ondergang van de omroepor ganisaties ten gevolge zóu hebben. De staat heeft reeds dadelijk na de oorlog grotere invloed op de Ra dio uitgeoefend dan voorheen. En het gevolg is, dat de kwaliteit der uitzendingen het niet haalt bij vroe ger, terwijl de door de luisteraars bijeen gebrachte gelden komen in een pot, waaruit betaald wordt aan allerlei instellingen, waarvoor de luisteraars niet voelen. Het advies van de Radioraad wil nu definitief aan de Staat een gro tere invloed op Radiogebied geven. Niet minder dan de helft van de zendtijd moet ter beschikking ko men van de zgn. Nationale Omroep. Nederland knjgt'er weer meer amb tenaren bij. (Hier opent zich mis schien perspectief voor de veront ruste P.R.A.-ambtenaren). Sijmen mag echter betalen terwijl hij ge noegen, moet nemen, met hetgeen de staat hem voor wil zetten. Ook het eigendomsrecht wordt door dit advies aangetast. Immers 't houdt in, dat de Omroeporganisa ties hun studio's, apparaten en ge bouwen ter beschikking moeten stellen van de Nationale Omroep, dus van de Staat. De Staat komt dus op een_ gemakkelijke manier in het bezit van hetgeen hij voor het bren gen van zijn kleurloze programma's nodig heeft. Want de stok staat ach ter de deur. Mochten de organisa ties weigeren en zij zullen wei geren dan worden de bezittingen door de Staat onteigend. Ja, let wel lezer, de bezittingen van Uw om roep, de bezittingen,die hun ont staan danken aan Uw vrijwillige bijdragen vóór een principiële ra dio. Die bezittingen, welke het re sultaat zijn van het particuliere ini tiatief, kunnen zonder slag of stoot in handen komen van de staat. Al zullen anderen dit „progressief' noe men, spreken wij van roof langs legalen weg. De progressieve vpor- standers van dit radiobestel zijn be neveld door het,Duitse optreden. De mensheid heeft reeds eerder in progressieve tijdperken geleefd. Eén daarvan (ras de tijd in en na de Franse Revolutie. Maar toen werd nog het eigendomsrecht genoemd: „un droit inviolable et sacre", een onschendbaar en heilig recht. Ont eigening alleen, wanneer het „alge meen nut" het nodig maakte. Maar dan is onze vraag, na het geen wij hierboven o.m. schreven over de taak van de Staat; vordert het „algemeen nut" een Nationale Radio? Die vraag te stellen is haar, naar onze mening, tegelijkertijd be antwoorden. II (slot) BIJ de organisatie van het radio- bestel zoals die, naar het oordeel van de Radioraad. in ons land moet plaats hebben, wordt de taak van de Staat overschat en het eigen domsrecht aangetast. Dat de Staat in een tijd als deze, met zijn schaarste aan goederen, een taak te .vervullen heeft in het so ciaal-economische leven, wordt al gemeen aanvaard. Minder eenstem migheid bestaat echter over de vraag, waar de grenzen liggen, die de Staat bij zijn optreden niet mag overschrijden. En nog grotere tegen stelling komt er aan het licht, wan neer de vraag wordt gesteld of die diepingrijpende staatsbemoeiing met het sociaal-economische leven alleen voor. de schaarste-econ'omie moet gelden of dat deze een duurzaam karakter moet krijgen, d.w.z. ook bij een meer normale gang van za ken gehandhaafd moet worden. Deze' laatste tegenstelling herinnert ons aan de "strijd, welke gedurende de vorige eeuw in Duitsland ontbrand de tussen de aanhangers van het Katheder-socialisme en die van het Staatssocialisme. De eerste groep was voorstander van staatsbe moeiing voorzover dat -noodzakelijk was, terwijl de laatste groep de grootst mogelijke macht aan de Staat wilde geven. De katholieke opvatting over de taak van de Staat t.a.v. het sociaal- economisch leven is, dat de Staat alleen die zaken zal behartigen, welke door niemand anders ver zorgd kunnen worden. In Quadra- gesimo Anno wordt hierover ge zegd, dat hetgeen „de individuen op eigen initiatief en door eigen ener gie kunnen tot stand brengen, hun niet ontnomen en niet in handen ener gemeenschap mag gesteld wor den". De Encycliek noemt het een ernstig nadeel, ja een verstoring van de juiste orde, datgene, wat door kleine lichamen van onderge schikte rang kan verricht en ver schaft worden, over te dragen op grotere lichamen van hogere orde. Met deze enkele grepen uit de En cycliek wordt aangegeven, dat de Staat een „subsidiaire" taak heeft. Quadragesimo Anno verwerpt dus het Staatssocialisme, dat de macht en de invloed van de Staat zo groot mogelijk wil maken. Houden we die .„subsidiaire" taak van de Staat goed in het oog en zien we, wat door de vrije om roeporganisaties in ons land óp ra diogebied voor de oorlog werd ge presteerd, dan kan het niet anders of men moet hiervoor het grootste respect hebben. De vrije organisa ties hebben voor ons vaderland iets groots verricht, dat de vergelijking met het buitenland glansrijk kan doorstaan. De omroeporganisaties waren, toen de oorlog uitbrak, machtig geworden door de energie, de toewijding en het doorzettings vermogen van hun bestuurders, die vat bleken te hebben op ons volk in al zijn schakeringen. En het Neder landse volk op zijn beurt wist de omroepverenigingen te waarderen en het betaalde vrijwillig zijn bij drage aan die organisatie, waaraan men zich verwant gevoelde. Zeker er werden toen ook fouten gemaakt prof. Kors heeft er j.l. Zaterdag nog aan herinnerd maar die zinken in het niet verge leken bij alles wat door de vrije Radio werd geboden. Er is dan ook M. P. JANSSEN.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1