Ere-< r Gemeenteraad Egmond-Binnen Rijwieldieven voor de Rechtbank PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 16 October 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Clandestiene slachters en bonnenknoeiers voor de Politierechter Tribunaal had de gehele dag werk met Schetter en Rijk de Vries Handweverij „De Egel" Marktberichten SYi\ Koste ven DUIT en Eurof. V 1 Het was wederom een bonte ver scheidenheid voor de Economische Politierechter gisteren. De zitting werd geopend met de behandeling tegen de clandestiene slagers Tho mas G. en Sijverinus C., beiden uit Warmenhuizen, die onlangs (eind September) waren betrapt op het clandestien slachten van een schaap. Hoewel zij ter zitting beiden poog den, hun onschuld te bewijzen, kro pen zij na hun ontdekking in een hooiberg, waaruit zij door de plaatselijke politie met een hooivork moesten worden verwijderd. G. werd zelfs 10 dagen in voorlopige hechte nis gehouden. De eerste verdachte G„ was ten laste gelegd, dat hij C. had opgedragen het bedoelde schaap te slachten. Ter zitting ontkende hij dit echter. Volgens zijn lezing was het schaap zwaar ziek, zodat zij vreesden dat het dood zou gaan. Toen G. enige tijd was weggeweest en weer terugkwam, zag hij, dat C. aan schaapjes leven een eind had gemaakt. Hiermede wilde G. zijn „Unschuldig" staven. De Officier v. Justitie schonk echter weinig waar de aan het verhaal, temeer, daar de verd. al meer met de justitie in aan raking is geweest cn in Warmenhui zen als een zwarthandelaar bekend staat. Hij eiste een geldboete van f 150.alsmede een voorwaardelij ke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van drie jaar. Uit spraak conform. Verdachte C. bekende, dat hij het schaap had geslacht, doch gaf als motief bovenvermelde reden op. Doch ook deze maakte op de Offi cier weinig indruk. C. was al 6 keer voor de groene tafel verschenen en volgens de politie is hij een grote liefhebber van alcohol, terwijl hij grotendeels van de zwarte handel leeft. De Officier eiste 2 maanden met verbeurdverklaring van het in be slag genomen vlees. Mr. Smal, die de verdediging in deze zaak voerde, zag deze slachting als een noodmaatregel en wilde het dan ook niet te ernstig opvatten. Hij vroeg een voorwaardelijke veroorde- De Politierechter, Mr. Stoffels, voelde hier echter niets voor, maar wilde wel rekening houden met de omstandigheden. De uitspraak luidde dan ook een maand met verbeurdverklaring. De 26-jarige slagersknecht Wil helmus M., uit Limmen, had niet minder dan 3 kalveren op illegale wijze gedood en het vlees verkocht. Verd. verweerde zich door te zeg gen, dat de beesten al dood waren. ..Door Uw mes zeker?" informeerde Mr. Stoffels laconiek. Verd. hield het er bij, dat de kalveren al dood waren, maar jammer voor hem ver gat hij het een poosje later zelf, toen hij wanhopig opmerkte: ,.Ik heb ze alleeit maar dood gemaakt." De Officier van Justitie eiste een boete van f150.plus een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar. De Politierechter wilde nog enige clementie gebruiken en maak te er f100.of 60 dagen van. De Egmondse broodbezorger, Dirk B., had 2Vi kg. boter zonder bon gekocht. De Officier eiste f100.of 60 dagen, verbeurd verklaring van de in beslag genomen boter en een voorwaardelijke veroordeling van 2 maanden met een proeftijd van 2 dure tapijtjes Een drietal kooplieden die aan verschillende personen in de stad tapijten te koop aanboden voor de prijs van slechts f 500.zijn door de politie aangehouden: de vastge stelde prijs van de tapijten bleek f 95.te bedragen. Een aantal ta pijten werd in beslag genomen. burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Anna M., dochter van J. Mosch en S. Klever laan; Lex J., zoon van J. A. Corne- lissen en A. Romeijn; Johanna M., dochter van Jan L. Engel en A. La- keman. Gehuwd: Pieter Waal en Grietje Cnossen; Georges A. M. Schade en Alida J. Kruijssen. schaken nederlaagwedstrijden d. o. s. Maandagavond heeft DGS voor de laatste maal in deze wedstrij den de strijd aangebonden tegen Oppositie. DOS heeft weer de vlag moeten strijken en heeft niet kun nen verhinderen dat de uitslag 12 punten voor Oppositie en 3 punten voor DOS werd. Uitslag: 1. R- van WezopJ, Alleman 0—1; 2. C. MazereewT. G. Laas 0—1; 3. J. Bakker—A. Holten onbeslist; 4. J. Molenaar W. Breewer 01; 5. J. Slikker J. Zander 0—1; 6. R. Pranger—J. Ootjers 0—1; 7. A. v. Vliet—J. Cberet 0—1; 8. A. NijmanN. Ot ter 01; 9. W. SpeetsC. Wou- tersen 0—1; 10. F. Appel—A. Leu- sing O—1; 11. J. Nijman—D. Krom i,212. P. ObdamJ. Basti- aanse 10; 13. L. GodijnG. Fran sen i0; 14. J. P. Willems—H. Cloete 0—1; 15. W. Wouters—K. Zander 0—1; 16. W. van Hoven- Holten onbeslist J. Kusets Vz bijeenkomst ongehuwde dames ALKMAAR. Vele dames heb ben een schriftelijke uitnodiging ontvangen voor de conferentie van hedenavond in Huize Sint Augusti- nus om 8 uur. Een aantal dezer uitnodigingen is echter als onbèstelbaar teruggeko men, blijkbaar wegens verhuizing. Daarom zij er nogmaals aan herin nerd, dat alle ongehuwden van 25 jaar en ouder vanavond welkom zijn, ook al heeft de persoonlijke uitnodiging u niet bereikt. nieuwe bonnen Voor het afhalen van bonkaarten 713, schoenenbonnen en extra kaar ten voor a.s. en jonge moeders zijn morgen aan de beurt zij, wier fami lienaam begint met de letters M en N. werk gegund B. en W. van Zutphen hebben na gehouden onderhandse aanbesteding cn met toestemming van de betrei- fende instantie te Den Haag aan de heer J. Habbé Jr., aannemer alhier, opgedragen het bouwrijp maken met bijbehorende werken van een terrein ten oosten van de Page- materstraat te Zutphen voor een bedrag van f 194.036. 101-jarige overleden ALKMAAR In Nijmegen over leed in de gezegende leeftijd van 101 jaar onze oud-stadgenote Mevr. Philiberta M. M. Oomen. jaar. De Politierechter halveerde de geldboete, doch veroordeelde B. voor de rest conform de eis. Een collega van de vorige ver dachte, Joh. B., eveneens uit Eg- mond, had 3' i kg. boter gekocht. In dit geval luidde de eis f75.of 40 dagen. Mr. Stoffels veroordeelde verd. tot een geldboete van f40.of 24 dagen plus 3 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Catharina W. uit Alkmaar had 2 textielkaarten tegen een japon ge ruild, om er kleren voor haar kin deren uit te maken. De Officier eiste f10.of 6 dagen, waarop Ca tharina zei: „Ik zal er voor zorgen, dat het er komt". De Politierechter veroordeelde haar toen conform de eis. Teunis H. uit Alkmaar zal' f20.— moeten betalen, omdat hij een tex- tielkaart van zijn broer in zijn be zit had. De kaart, die in beslag was genomen, werd tevens verbeurd verklaard. Benoemingen bij Arr.-Rechtbank Bij K.B. is aangewezen tot plaats vervangend lid in de enkelvoudige kamer voor de behandeling van de kinderstrafzaken en tot lid in de enkelvoudige" kamer voor de behan deling van burgerlijke zaken van de Arrondissements-rechtsbank te Alkmaar, mr. A. D. van Regteren Altena, president van gemelde rechtbank. burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Nicolaas A. P., z. v. R. A. Knip en W. Hak- hoff. Gehuwd: Jacobus Koppes en Afra M. (^-oothuizen; Eit Knijpstra en Johanna C. G. Roos; Hendricus J. G. van Berkel en Jeanne M. Schnei der; Pieter Noorlander en Maria A. Vermeulen. oproep De commissaris van politie maakt bekend, dat er op het bureau een herenrijwiel staat, waarvan de eigenaar onbekend is. Dienaan gaande gelieve men zich te melden op het politiebureau alhier, kamer 12. Vermoedelijk is het rijwiel af komstig van een diefstal, waarvan geen aangifte is gedaan. alkmaar bovenaan Het elftal van de Alkmaarse po litie speelt in een voetbalcompetitie van de Vereen. Politie Sportbond, afd. West. Dinsdag jl. speelde men te Bloemendaal, alwaar een 4—1 overwinning werd behaald. Alk maar heeft thans 5 wedstrijden ge speeld en staat met 4 overwinnin gen en één gelijk spel bovenaan. Uitspraken Tribunaal Klaas Albert Piët, Heiloo, inter nering voor de tijd van vier jaar, waarvan 13 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Besch. komt dus op 7 April 1948 voorw. vrij. Ontzetting uit de rechten. Albertus Bakker. Den Haag, in ternering voor de tijd van 6 maan den, m.i.v. 15 October 1947. Vrij op 14 April 1948. Bovendien ontzet uit het recht om zelfstandig het beroep van bouwkundige uit te oefenen. H. Kroonenburg, Hoorn, interne ring voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden. Vrij op 9 Nov. 1947. Ver beurdverklaring van f 200.— plus ontzetting uit de rechten. Johan van Essen, Uitgeest, inter nering gelijk aan de in detentie doorgebrachte tijd. Is reeds in vrij heid. Verbeurd verklaring van f 3500.—. Dick de Haan. Oudorp, aangehou den voor nader onderzoek. Bern. v. Giessen, West Graftdijk, aangehouden voor nader onderzoek. Ariën Volkers (ex wnd. burgem. te Heer Hugowaard) internering voor de tijd van 3 jaar en 6 maan den. Vrij op 8 November 1948. Ver beurdverklaring van f 3000.Ont zetting uit de rechten. Joh. van Riel, Badhoevedorp, na der onderzoek gelast. Willem Verkroost, St. Pancras, in ternering gelijk aan de in detentie doorgebrachte tijd met last tot on middellijke invrijheidsstelling. Ver beurdverklaring van f 25.000.plus ontzetting uit de rechten. Maria Keizer, St. Pancras, be schuldigingen vervallen verklaard. Jan Boekensteyn, H. Hugowaard, beschuldiging vervallen verklaard. NIEUW RAADSLID HEILOO Daar de heer ir, Th. Arts, wegens zijn vertrek naar Enkhuizen als raadslid heeft be dankt, zal als zijn opvolger in de K.V.P. fractie worden aangewezen de heer K. Haremaker. R.K.V.V. HUGO BOYS HEERHUGOWAARD Voor Zondag staan er weer een paar mooie thuiswedstrijden op het pro gram. Hugo Boys 1 ontvangt Con Zelo 1. D^J wordt uitkijken, heren, 't Zal zeker aan spanning niet ont breken en verwachten dan ook een flinke belangstelling. Aanvang 2.30. Om 12 uur speelt het 2de thuis tegen Randers 3. We hopen, dat nu 't eerste winstpuntje binnen komt. De junioren zijn vrij, terwijl de adspiranten naar SVW a op bezoek gaan. Geleider is de heer G. Groot. Aanvang 1 uur, vertrek 12.15 uur. K.S.V.-NIEUWS HEERHUGOWAARD Het ver loop van de wedstrijden van Zon dag jl. was minder gunstig. KSV 1, met 2 invallers, verloor van Alc- maria 7. Was dat wel "nodig ge weest? KSV 2 verloor van St. Bavo 3. maar gelukkig kan geconstateerd worden, dat het veel beter gaat. Ernstig volhouden. De adspiranten a en b zijn beide verkeerd ingedeeld. Noch a noch b konden winnen, 't Is niet prettig steeds te verliezen, maar jullie gaan goed vooruit. Over een paar maanden zullen jullie tegenstan ders kunnen winnen, maar dan met veel moeite. Voor a.s. Zondag 19 Oct. zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: KSV 1—Alkmaar 3, KSV 2—Span broek 3, KSV aHollandia a, KSV b—AFC e. ENKHUIZEN, 15 Oct. Aange voerd door 26 vaartuigen: 487 pond fuikaal 1.99—3.57; 2103 pond bot 44 47; 798 pond snoekbaars 5661; 416 pond blei 1418; 78 pond baars 12-»22 ct. per pond. Maandagmiddag kwam de raad der Gemeente Egmond-Binnen in vergadering bijeen. Ingevolge de nieuwe wet op de vordering van woonruimte, welke 1 Oct. j.l. in werking is getreden moeten B. en W. voor elke vorde ring, die zij voornemens zijn te doen het advies inwinnen van een plaatselijk daartoe in het leven ge roepen commissie, waarin verte genwoordigd moeten zijn deskundi gen op technisch agrarisch en maat schappelijk sociaal gebied alsmede vertegenwoordigers van huiseigena ren en huurders. De heer Liefting maakte de opmerking dat de Hoef niet evenredig voldoende in die commissie zitting had, evenmin als de huiseigenaren. De vorderings materie belangt déze groep van personen ten zeerste aan, waarom hij het wenselijk oordeelde dat hun vertegenwoordiging in de commis sie groter werd. Tenslotte werden met algemene stemmen gekozen de heren J. Mooij, P. C. M. Simons, W. Wittebrood, A. Klaver en C. J. Apeldoorn. De heer Wittebrood in formeert terzake of b. en W. gebon den zijn aan het advies der com missie, hetgeen ontkennend wordt beantwoord. Indien de commissie unaniem cnders van oordeel is dan B. en W. staat beroep bij Ged. Sta ten open. Besloten wordt aan de opmerkin gen van Ged. Staten, ten aanzien der begroting 1947 te voldoen, met uitzondering om deonderhoudskos ten van gemeentehuis en ambtswo ning ontvanger, elk f300-bedragende via kapitaaldienst over 5 jaar te verdelen. Ook het rioleringsplan wil men als zeer urgent, in uitvoe ring brengen. Inplaats vaA de heer C. van Duin wordt met algemene stemmen tot lid van het B. A. bestuur gekozen de heer J. Mooij. Genoemde heer van Duin heeft wegens hoge leeftijd (84 jaar) daarvoor willen bedanken. Voor het vele goede dat hij onge twijfeld heeft verricht zal hem na-, mens de raad een bijzonder waar-' derend dankschrijven worden toe gezonden. De heer J. Pepping wordt als lid van het B. A. bestuur herkozen. Bij de rondvraag informeert J. Liefting naar een ev. in te stellen wegencommissie uit leden van de raad, waarop hem ten antwoerd wordt gegeven dat B. en W. deze werkzaamheden zelf ter hand zul- De eerste kamer van het Alk maarse Tribunaal heeft zich Woens dag bezig gehouden met twee za ken en zij was daarmee druk bezet. Nummer drie van de rol werd tot nader order aangehouden. Allereerst verscheen voor het hekje de voormalige ambtenaar van het Evacualiebureau E. J. Scheffer uit Heiloo, die zich te verantwoor den had voor verschillende feiten, waarvan de belangrijkste wel wa ren, dat hem ten laste was gelegd, dat hij, als hulp-landwachter dienst doende op een auto te hebben ge schoten toen deze op zijn sommatie niet stopte en dat hij aan de Duit sers de namen zou hebben opgege ven van anti-Duitse personen, met gevolg, dat als represaille de wo ningen van Dr. v. Noppen te Lim men en van de tandarts v. Walbeek te Heiloo werden vernietigd. Het merkwaardige van dit geval was wel, dat het proces-verbaal was opgemaakt door een der inzitten den uit de auto, Blokker, terwijl de beschuldigde het als pertinent on juist aangaf, dat behalve Blokker Pannekeet in de auto zou hebben gezeten. Dit was volgens hem Ven- nik, thans politieman te Castricum, die -dit tijdens het „verhoor" na zijn arrestatie ook heeft toegegeven. Wanneer de beschuldigde de waar heid spreekt, moet men van dat verhoor wel een eigenaardige in druk krijgen. Hij hield nl. vol, dat hij in de lucht geschoten had. Blok ker had gezegd, een 9 mm kogel in de auto te hebben gevonden, toen dit niet juist kon zijn'was het een kogel uit een Italiaanse karabijn geweest, hetgeen ook niet juist was omdat hier geschoten was met een 4 mm kaliber sportgeweer. De auto, waarin de kogel gevonden was, was toen besch." er naar vroeg om te kunnen controleren, nergens meer te vinden. Ook hield besch. vol, dat hij ab soluut niet de namen heeft genoemd van de doktoren, wier huis vernie tigd is. Volgens besch. waren zij bij hem gekomen reeds nadat het huis van dr. Van Noppen was ver- terand. Hij had pertinent geweigerd namen te noemen, waarna de plaat selijke Duitse commandant Avena- rius had opgemerkt, dat zijn over buurman, de tandarts Van Walbeek wel eens een NSB-er in z'n kelder had opgesloten, omdat die zijn huis volplakte. Nadat het Tribunaal in raadka mer was geweest, besloot men de zaak aan te houden, om een aantal getuigen te kunnen horen. Verder heeft het Tibunaal zich bezig gehouden met de zaak tegen de voormalige N.S.B.-burgemeester van Texel, Rijk de Vries, veroor deeld tot drie jaar internering, waarop Het fiat executie echter was ■geweigerd. Op deze zaak komen wij morgen terug. (Meerv. Kamer) Voor de meervoudige kamer van de Arr. Rechtbank te Alk maar stonden gister twee rjj- wieldieven terecht, die beide door drankmisbruik tot hun daad gekomen waren. M. J. A. uit Alkmaar, die ter zake al twee maanden gedetineerd was, had in de avond van 16 Aug. in café London ,,'n glaasje bier" gedronken. Bij nader onderzoek bleken het er 17 geweest te zijn. Na zijn cafébezoek* ging hij er met de fiets vandoor die voor de zaak stond. Thuisgekomen zat hij er mee in en uit vrees voor de gevolgen begon hij de fiets te demonteren, om de onderdelen te begraven.. Hij verontschuldigde zich door te zeg gen, dat hij niet wist, dat er zoveel in'het bier zat en dat de fiets niet op slot stond. Verd., die al ver schillende malen in de St. Willi- brordusstichting te Heiloo was ver pleegd hoorde 9 maanden met af trek van preventief tegen zich eisen. Zijn verdediger, Mr. Wynne wees erop, dat het de eerste keer is, dat zijn cliënt met de straf rechter in aanraking kwam; dat de eigenaar zijn fiets heeft terugge kregen en vroeg'een voorw. ver oordeling. Ook C. A. J. uit Assendelft had te diep in het glaasje gekeken; hij had maar liefst 10 of meer hij wist het zelf niet meer borrels verschalkt, toen hij op 10 Aug. in Uitgeest een café verliet en daar de eerste de beste fiets meenam, die hij zag staan. Hij was wel op zijn eigen fiets gekomen, maar hij herinnerde zich dat niet meer. Eerst in de cel kwam deze jonge man die blijkens verklaringen van gemeente- en kerkbestuur in As sendelft gunstig bekend staat, weer tot zijn positieven. De ver balisant G. Bornebroek had bij de arrestatie niets gemerkt van drankmisbruik, doch de bewuste caféhouder verklaarde, dat verd. teveel op had. De officier vond aanleiding nadere inlichtingen omtrent verd. in te winnen, zodat de rechtbank besloot de zaak weer in handen van de rechter-commis- saris te stellen voor nader onder zoek. Tegen J. KI. uit St. Pancras, die wegens schuldheling van twee fiet sen terecht stond, werd 6 mnd. gev. geëist. De getuige Sch., die een der daders was, was in Haar lem tot 2 jaar gev: veroordeeld. 'n Koeiengeschiedenis. J. B. Sch. uit Alkmaar stond te recht, omdat hij een koe, die in beslag zou worden genomen, aan het beslag onttrokken had; er was n.l. een beste koe en een heel slecht koetje; en nu wilde hij dit laatste beestje laten doorgaan voor het beste koebeest, waar beslag op was gelegd. Na de verklaringen van de tuinder J. Madderom uit Heiloo, van wie het magere koe tje was, bleek het feit vast te staan. De officier eiste 3 mndt gev. tegen Sch. 'n Klant uit Veenhuizen. In het uniform van Veenhuizen en met een kaalgeschoren hoofd als de pas-ontgroende studenten stond voorts de textielarbeider Fieter H. uit Krommenie op het matje; in Veenhuizen maakt' hij een straftijd van 6 maanden door, terwijl hij voor nog vier andere feiten terecht moet staan. Thans stond hij terecht wegens diefstal na verbreking van een ruit van zes fietsbanden uit een rijwielzaak te Uitgeest, gepleegd op 16 Febr. 1946 en van een collectie van 125 zil veren ringen uit een zilverwinkel te Castricum in dezelfde maand. De rijwielbanden had hij op het Waterlooplein te Amsterdam en de ringen ergens op de Lange Nie- zel aldaar verpatst. De Offitier hield rekening met de feiten, waarvoor hij nog terecht moest staan en de straffen, die hij daarvoor nog zou krijgen en eiste 6 mnd. gev. 'n Wachtmeester op 't matje. Een ongewone verschijning op •het beklaagdenbankje is een wachtmeester van de Rijkspolitie. Dit feit gebeurde op deze zitting, toen de wachtmeester J. B. uit Eg- mond aan de Hoef terecht stond' wegens mishandeling. Bij een po litioneel onderzoek, waarbij de boomkweker H. van Zoomeren be trokken was stond deze laatste zo irriterend te leuteren, dat BI. ten einde raad nadat hij dé man al herhaaldelijk gesommeerd had, zijn mond te houden de man een klap'in zijn gezicht gaf. Volgen? get* Van Zoomeren was het een geweldige optater met de vlakke hand' tegen zijn slaap, waarna hij zich slechts met enorme wilskracht kon staande houden; het feit was 23 Mei gebeurd en tot 1 October zou hij onder specialistische be handeling hebben gestaan als ge volg van deze klap, die volgens get. Zuurbier Sr. slechts een veeg en volgens Zurbier Jr. een tik ge weest was, en niet eens een harde. De off., die get. v. Zomeren er op wees, dat hij onder ede stond achtte niettemin het ten laste ge legde bewezen, doch eiste, rekening houdende met de omstandigheden slechts een boete van f 5 of 5 da gen. Eveneens wegens mishandeling stond terecht Arie G„ die er verre van goedhartig uitzag; toen zijn broer Jan met buurman Slikker in de avond van 1 Juli te Ha renkarspel onenigheid hacf over een huurkwestie van een stukje land, kwam Arie er bij, met een graafje, waarmee hij, naar hij zei, aardappelen wilde gaan rooien, in zijn linkerhand. Buurman C. Deij- kers zag hem draven en riep hem toe, hem die graaf maar te geven, doch Arie voelde er niets voor. Toen get. D. hem wilde grijpen, viel Arie achterover en terwijl hij weer overeind' krabbelde, kwam het graafje per ongeluk tegen Deijkers hoofd terecht, die gewond werd. Dit was de lezing van verd.; doch Deijkers en buurman H. Borst verklaarden, dat Arie, nadat hij was opgestaan, met de graaf in zijn rechterhanad op D. had' inge slagen. De eis luidde hier 6 weken gev., waarna mr. C. Smal zware mishandeling niet bewezen achtte en betoogde dat er ook geen opzet tot mishandeling aanwezig was; hij pleitte clementie. In alle zaken uitspraak op 28 October. Corn. M., Alkmaar (diefstal, meer® malen gepleegd) 2 jaar gev. met aftrek door te brengen in een bijz. strafgevangenis, (eis 3 jaar). Corn. W„ Alkmaar (oplichting en verduistering) f 1.boete of 1 dag en ter beschikking stelling van de Regering. Herm. Greuter, De Rijp (mishan deling) niet bewezen, vrijgesproken. Th. H. Br., en C. A. H. beide uit Amsterdam en gedetineerd; 10 mnd. gev. met aftrek; waarvan 6 mnd. voorw. met 3 jaar proeftijd. A, B., Amsterdam gedetineerd; 1 jaar gev.. door te brengen in een jeugdgevangenis. len nemen, aangezien zij een spe ciale commissie daarvoor niet nodig achten. De heer J. Klok zag gaarne een schrijven naar het N.A.C.O. be stuur uitgaan, teneinde het te wil len verzoeken nauwlettend toe te zien dat de bussen van en naar Egmond precies op de aangegeven tijden zullen rijden. Het komt meerdere malen voor,- dat mensen de trein in Alkmaar missen, wegens het te laat afrijden der bussen. De heer Simons informeert hoe het staat met de aanvragen om een latere busverbinding met Alkmaar. De voorzitter zegt dat de Naco dit bij de nieuwe dienstregeling had toegezegd doch nu blijkt dat daar bij geheel geen rekening is gehou den. De heer Simons verwijst naar Schoorl dat wel een latere busver binding heeft gekregen. Het be vreemd hem dat zoiets voor de Eg- monden niet mogelijk is. Dezelfde spr. vraagt naar de stand van zaken betreffende het bouwen van wo ningen. De voorzitter is verheugd dat dit punt wordt aangesneden. In derdaad staat het bouwen van wo ningen te Egmond a.d. Hoef op een dood punt. Het plan achter de wo ning van de wed. Melker eist 1 H.A. tuingrond van de N.V. Valkering te Limmen. Het afstaan van deze H.A. grond betekent ontslag van twee of meerdere arbeiders uit deze ge meente hetgeen de plaatselijke overheid niet op zich mag nemen. Nu heeft de heer Kloppenburg opdracht gekregen om bouwplanne tjes te ontwerpen voor de open ruimten aan de Egmonderstraatwèg, hetgeen op bezwaren zal stuiten en geen goedkeuring zal verkrijgen van de planologische dienst welke niet gemakkelijk is, evenmin als de ontwerper van het uitbreidingsplan de heer Wieger Bruin. Hierop valt de heer Simons in scherpe bewoordingen uit. Hij vreest dat de gemeente te ge makkelijk is. Er moet meer durf en doorzettingsvermogen aan de dag gelegd worden. Moet de ge meente zich door een stelletje ambtenaren maar steeds in de lu ren blijven laten leggen. In Eg mond Binnen kan er maar nooit iets tot stand gebracht worden, terwijl overal elders wel. Dit was vroeger al zo en is nu nog het geval. Als het niet anders mogelijk is, moet het desnoods maar bij hogere instanties uitge zocht worden, zoals het nu is kan het voor Egm. Binnen cn de Hoef niet langer blijven doorgaan. Met deze scherp gestelde opmer kingen zijn de overige leden het volkomen eens. Hierna zal van het bouwplan achter de woning van de Wed. Melker worden afgezien, ter wijl met alle kracht zal gestreefd worden het bouwen' van woningen langs de Egmonderstraatwèg door gang te doen vinden. De heer Wittebrood vraagt naar de afloop van de bespreking ter zake de oude Schulpweg van Egm. Binnen naar zee. De voorzitter zegt dat deze bespreking onlangs heeft plaats gvonden, waarbij tegenwoor dig waren de kantonrechter, de ambtenaar van het O. M. en de heer Vogelenzang, namens de Pro vincie en spreker als burgemees ter van Egmond. De heer Vogelen zang deelde daarbij mede dat de duinen nog voor zij in handen wa ren van de heer van Vliet steeds met puntdraad waren afgesloten. De thans verharde weg ligt niet op dezelfde plaats waar de Oude Schulpweg heeft gelopen. Van de Oude Schulpweg zelf is momenteeL. practisch niets meer te zien. Het resultaat van de bespreking is, dat B. en W. zich ter gelegenertijd met de Provincie zullen verstaan, ten einde deze aangelegenheid in der minne te schikken. "Wethouder v. d. Reep vraagt of de voorzitter de raad wil inlichten waarom de werkzaamheden aan de Krijt niet achter elkander zijn uit gevoerd waaraan de voorzitter gaarne voldoet. Hierna ging de raad in éomité. Veelbelovende industrie in Heiloo Aan het-eind van de Kerkelaan' en aan de rand van het Heilooèr Bos te Heiloo bevindt zich het handweef-atelier „De Egel", dat voor de industrie van Heiloo* veel belooft. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid er eens een kijkje te nemen en mochten constateren, dat deze jonge industrie, mits zij de gelegenheid krijgt haar vleugels wijder uit te slaan, van betekenis kan worden voor Heiloo. In het atelier zijn zes weefstoelen ge plaatst, die van 6 tot 10 uur in be drijf zijn; het personeel werkt in twee ploegen, om aan de vele or ders te kunnen voldoen. Naast de 15 vaste arbeiders (sters) werken nog een 50-tal huiswerksters aan de afwerking van de producten; dit zi^n wollen sjaals, divan- en tafel kleden, lopers, stoelbekleding, gor dijnstoffen enz. Al deze artikelen worden hier naar eigen ontwerp en dessin vervaardigd; de artistieke leiding van het atelier berust bij mej. de Rover, die het einddiploma heeft van het Instituut voor Kunst nijverheid te Amsterdam. Wij wa ren in de gelegenheid een aantal afgewerkte producten te zien, die opvielen door hun frisse kleuren en originele dessins. £r is momenteel zeer veel vraag naar artikelen als deze en het aantal orders, dat „De Egel" heeft uit te voeren, garan deert een volledige inbedrijfstelling" van het atelier. Er zijn zelfs nog drie weefstoelen in bestelling en zo gauw de daarvoor benodigde ver gunning afkomt, kan tot uitbrei ding van de atelier-ruimte worden overgegaan; ook zal dan meer per soneel kunnen worden aangenomen. De afgewerkte producten gaan hoofdzakelijk naar de binnenlandse handel; een gedeelte echter is voor export bestemd. Over gebrek aan grondstoffen, de wol naturel, die rechtstreeks van de spinnerijen komt, heeft het atelier niet te kla gen, zodat ook in dit opzicht de continuïteit van deze jonge, veel belovende industrie gewaarborgd is. UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN N.K.J.B.-vergadering BEEMSTER Dezer dagen ver gaderde de N.K.J.B. iri het vereni gingsgebouw. De voorzitter opende op de gebruikelijke wijze, deed aan het bestuur mededeling van de a.s. districtsvergadering en achtte het wenselijk, dat er ook leden waren, die bij verhindering van bestuurs leden aanwezig zouden kunnen zijn. Een lid stelde zich hiervoor beschik baar. Vervolgens gaf de voorzitter een overzicht van wat er in het komende seizoen te doen zal zijn. Allereerst moet de zelfwerkzaam heid der leden worden bevorderd: dti blijft altijd no. 1. Spr. stipte aan: weet offers te brengen om je zelf meer te leren en weet je dan moei te te getroosten om je medeleden ook iets goeds bij te brengen. Maak gebruik van de rondvraag en wees een voorbeeld. Het is zoals kapelaan Vlaar op de districts-recollectiedag zei, naar aanleiding van het Evan- gelie: En zij letten zéér scherp op Hem. Ook op ons, ons katholieken, ons katholieke jongeren, wordt scherp gelet! De afgelopen oorlog bracht het nationaal-socialisme ten val, doch de strijd, die nu woedt, is zoveel zwaarder. Reddend chris tendom zal de leuze en de actie zijn van ons jongeren ook, want zonder beleefd christendom gaat de wereld ten onder. Concrete plannen voor de a.s. winter zijn: een E.H.B.O.-cursus, een totieelavond, zo mogelijk vóór de vasten, een maandelijkse ver gadering met een goed befaamd spreker. De maandelijkse vergade ring zal plaats hebben op de tweede Vrijdag der maand. Cor de Lange, de K.A.J.-voorzit- ter, hoopte, dat de tekortkomingen in het afgelopen jaar het bestuur tot lering zullen strekken; hij ver zocht de medewerking van de le den. We moeten ons bewust zijn van onze verantwoordelijkheid, niet alleen voor onszelf en voor onze kameraden, maar ook voor het na geslacht. Actiepunten der K.A.J. zijn: het bevorderen van ontspanning in katholiek milieu en het vermeerde ren van onze kennis van de katho lieke geloofs- en maatschappijleer, om deze tegen vijandelijke aanval len te kunnen verdedigen. Jan Ruijter, L.T.J.-voorzitter, voegde hieraan als L.T.J.-plannen nog toe: een melkcursus en lezingen over emigratie en coöperatie. Na de pauze zong Cor de Lange „We leven in een rare tijd". Piet Smit droeg de Ris-ras-rhapsodie voor en Bertus Kozijn declameerde zijn gedicht „Leven". De rondvraag bracht een achttal gegadigden voor de toneelavond. Het verzorgen van de kerstpakket ten voor de gemobiliseerden in In- dië werd toevertrouwd aan Cor Schilder en Piet Smit. De H. Fami lie-bijeenkomst zal voortaan aan de maandelijkse vergadering vooraf gaan. De geestelijk adviseur deelde mede, dat de E.H.B.O.-cursus Don derdag 16 Oct. a.s. zal aanvangen om 8 uur Jn de Patronaatszaal aan de Jisperweg. Voor deelname kan ieder zich bij het N.K.J.B.-bestuur opgeven. Dit bestuur is: J. Ruijter, Volgerweg, voorzitter; W. Stroet, Oosth.weg, secretaris; H. A. Konijn Jr„ Jisperweg, penningmeester. Het feest van Christus' Koningschap en hét St. Nicolaasfeest zullen in sa-' menwerking met de culturele com missie worden georganiseerd. In Januari de jaarvergadering. Volgde sluiting op de gebruike lijke wijze. Aanwezig waren 26 leden. BIJ HET EEUWFEEST VAN DE E.E.Z.Z. FRANCISCANESSEN Ter gelegenheid van het eeuw feest der E.E.Z.Z. Franciscanessen werd in café van Etten te West- Beemster Woensdagmiddag 'n feest middag gegeven, nu voor de ouders van de schoolleerlingen. Tijdens deze feestmiddag dankte de Z.E. Heer Pastoor Van Leipsig de zusters van de congregatie St. Lucia voor het vele en goede werk gedu rende zeven en dertig jaren hier in De Beemster bewezen. „Als de tractoren snorren over de velden, bidden de zusters, «ai daar na begint hun onderwijs en hun op voedingswerk". De heer J. Poel sprak namens het R.K. Schoolbestuur en bood een bon aan voor een nieuw missaal voor de kapel der E.E. Zusters. De feestmiddag werd verder ge vuld met toneelstukjes en voordrach ten, die de kleuters op werkelijk aardige wijze ten beste gaven. Me moreren we hier even het toneel uit het leven van Sint Franciscus, het spel der elfen en kaboutertjes, dan hebben we wel het mooiste van die middag genoemd. Donderdagmorgen werd er een uitvoering gegeven voor de séhool- jeugd. Een bespreking van de andere plechtigheden gaven we reeds in ons verslag van Woensdag j.l. We mogen wel zeggen, dat de E.E.Z.Z. nog lang aan deze dag zul len terugdenken en dan zal het zijn met veel vreugde. WATERLEIDING GESPRONGEN GRAFT. Op weg van de raads vergadering naar huis reed de heer G. Hop op zijn motorfiets pardoes in een gat in de weg van de Grafter- meer. Doordat de heer Hop met een fietser meereed, zodat hij weinig vaart had, liep dit ongeval goed af. Bij een nader onderzoek door Burgemeester Dalenberg en gemeen- tepersoneel bleek er een groot gat in het wegdek ontstaan, wat voor eventuele weggebruikers gevaar op leverde. Om ongelukken te voorko men werd een wacht geplaatst en de zaak afgebakend met lantaarns. Het inmiddels gealarmeerde Wa terleidingbedrijf was spoedig ter plaatse, zodat deze de watertoevoer afsloot, 's Morgens bleek het gat een diepte te hebben van 2.20 meter. VEILING OVERZICHT BEVERWIJK. Ondanks het feit dat de kalen der bijna half October aanwijst, blijft dé aanvoer ongekend hoog. Andijvie neemt wel de eerste plaats in. Dit product wordt in flinke kwantums aangeboden. De prijs liep vandaag iets terug. De aanvoer van bloemkool is niet zo groot meer en ging voor goede prijzen van de hand. Bospeen wordt nog in flinke par tijen aangeboden. Dit product steeg iets in prijs evenals de waspeen. Het aanbod van dubb. stambo- nen wordt zowel in kwantiteit als in kwaliteit geringer, maar de prij zen bleven even hoog. Pronkbonen van goede kwaliteit worden schaars en brachten dan ook uitstekende prijzen op. Het zelfde geldt voor komkommers. Goede sortering ging vlot van de hand. De aanvoer van spinazie is vogr deze tijd zeer hoog, naar dit pro duct is veel vraag. Er werden dan ook uitstekende prijzen besteed. Sla en postelein worden in min dere mate aangevoerd. De prijzen van deze artikelen waren goed. Het aanbod van tomaten wordt iets minder, ook de prijs liep iets terug. De aanvoer van groen keol is groot met redelijke prijzen. Van prei is al een flinke aan voer met behoorlijke prijzen. De handel in gele- en rode kool is stug. Het aanbod van spruiten is nog gering, geschoonde spruiten gingen voor uitstekende prijzen aan de man. De prijzen van druiven gingen omhoog en brachten deze week 20 ct. per kg meer op. DE HEER JAARSVELD SPRAK BIJ DE N. K. J. B. BREEZAND. Tijdens de laat ste bijeenkomst voor leden en do nateurs van onze plaatselijke N. K. J. B. sprak de heer Jaarsveld, hoofdbestuurder der K. A. B., met als onderwerp: De wederzijdse plichten van werkgever en werk nemer. De werknemers en de werkge vers moeten niet als twee partijen, naast elkaar staan, maar innig met elkaar samenwerken, hetgeen naast het persoonlijk belang ook het algemeen welzijn zeer ten goe de komt,, verklaarde de spreker. Bij deze samenwerking moeten liefde en rechtvaardigheid toege past worden, terwijl het niet be gonnen is om de rechten en de plichten tegen elkaar af te wegen. Overleg met elkaar in vriendschap is een zeer goede oplossing. NRD.-SCHARWOUDE 125000 kg witte kool 7i5011.50, 33000 kg rode kool 8.60—12.90, 17000 kg gele kool 3.80—7.—, 16000 kg groene kool 5.80—11.—, 25000 kg andijvie 5.30— 8.50, 10000 kg uien: 15.90—16.30, grove 1B—16.40, drielingen 7.80— 8.10, nep 13.80—15.50, 15000 kg kro ten: sortering I 3.60—6.30, II 2—2.50, 3400 tg slabonen 1.061.39, 8000 kg aardappelen: bevelanders 9.60— 10.20, bl. eigenheimers 9.8010.10, noordelingen 9.10. PURMEREND, 15 Oct. Najaars- rundermarkt. Aanvoer 865 stuks. Vette koeien levering; geldekoeien 275485, matig; melk- en kalfkoeien 350—650, matig; kalfpinken 250—425, matig; graskalveren 120185, matig. BLOKKER, 13 Oct. Uien 11—15; bospeen 1415; gele kool 3.906.70; bloemkool 17—41; slabonen 87—109; andijvie 4.50—7.50; tomaten 32—41; blauwe druiven 85100; Groninger kroon 2143; Transparant 25—37; Bramley Seedling 1322; Jacques Lebel 1423; Calville 2040; Vlaam se Zoet 27—42; Sinjetilus 2439; Beurré Clairgeau 2025; Beurre Hardy 25—48; Bonne Louis 2346; Conference 13—24; Legypont 15—25; Soldat laboureur 1221; Zwijn- drechts Wijnpeer 1120; Sint Ger main 7—14; Gieser Wildeman 21-36; Winterjan 14—22; Gratiool 14—20; Beurré Le Brun 13—25; Hertogin Elza 13—18; Maagdenpeer 14—19; Kleermaker 9—15; Nouveau Poiteau 8—15; Cox Orange Pippin 34—62. WOGNUM, 15 October. Aard appelen: Bevelanders 810.10; Noor delingen 9.80; slabonen 91—1.42; druiven A 82—1.00; B 56—74; kom kommers 28; rode kool 1012; bloemkool 6—34; groene kool 610; andijvie 716; bieten 3.804.80; to maten 1042; spruitkool 941; bos- selderie 4.Alicant pippin 23—28; Zoete Kroon 25—50; Cox Orange 16—52; Reinette 1645; %Prms Al- bert 15—22; Legipont 2421; Saint Germani 1015; Conference 819; Maagdenpeer 1417; William 818; Conperoin 1621; Emile d'Heyst 8-11 Soldat Laboureur 4—20; Calabassa 13—18; Vertillon 14—20; Zwijn- drechtse Wijnpeer 1321; Nouveau Poiteau 813; Winterjan 25—29; Conseiller de le Cour 713; Gratiool 1922; Durandeau 713; Gieser Wildeman 1536. ZUIDERKOGGE, 15 Oct. Beve landers 9.409.60; bloemkool 354; andijvie 5—14; rode kool 912; groene kool 5—8.50; uien 1617.30; tomaten 739; slabonen 751.25; Legipont 8-19; Nouveau Poiteau 6-12 Soldat Laboureur 720; Gratiool 11—18; Gieser Wildeman 1330; Winterjan 725; Wijnperen 1014; Schellinkhouter 1530; Cocx Orange 3558; Alicantor 8695; Franken- thaler 84—94. HOOGKARSPEL, 15 Oc.t 2500 kg rode kool 10.60—13.90; 15.000 kg gele kool 5.807.50; 5500 kg groene kool 12.2013.80; 7500 kg witte kool 9.80—10.90; 60 kg slabonen 1.10—1.18 700 kg andijvie J0.9011.90; 4000 kg uien grof 17.6017.90; middelb. 15.80- 16.70; driel. 7.80—8.50; nep 12-12.60. 26000 kg kroten I 6.20—6.90; 3000 kg kroten II 2.502.90; 39.500 st. bloem kool I 40—59; afw. 17—29; stek 6-19. OBDAM, 15 Oct. 7750 kg Bevel. 9.30—9.70; 2000 kg gele kool 6.80; 10.800 kg rode kool 611.90; 16.000 kg.Savoye kool 79.60; 1660 kg sla bonen 87129; 2100 kg uien 15.90; grof 16.10—16.70; 27.600 kg bieten A 6.40—7.00; B 3.40—3.60; 1170 kg an dijvie 8.70—10.90; 1000 kr. sla 6—9; 1475 wit krop 5.20—6.90. ALKMAAR, 15 Oct. Andijvie 410.50; spinazie 2248; postelein 9 29; w.ortelen 4.2013; tomaten 24 58; groene kool 410.50; spruitkool 2460; rode kool 716.50; gele kool 47.50; prei 917; uien 919; Bie ten 39; druiven 761.09; spercie- bor.en 821 31; stoksnijbonen 7296 pronAsniibcnen 3254; bloemkool I A 50—76; I 35—45; £1 18.30; kom kommers 722; kno'sek'erie 715; wortelen 513; selderie 12.50; pe terselie 36; sla 1.60 -13.50; aard appelen 911; appelen 1052; peren 10—26. HOOGKARSPEL, 15 Oct. Aan gevoerd: 1300 kg andijvie 9.9010.80 9000 kg groene kool 7.9013.70; 150 kg rammenas 3.80; 101.000 st. bloem kool: le 0.32—0.59; afwf. 0.14—0.30; stek 0.040.22; 9 zak dubb. slafao- nor; 15250 kg bieter gr. I -.70—6.80; II 2.60; modjo 3.40; 3500 kg rode kool 5.1013.60; 1400 kg gele kool 5.40—7.60; 20.000 kg witte kool 9.70— 11.80; 120 baal uien: grof 17.20; grote 17—17.60; driel. 8.10. ZWAAG, 15 Oct. Aardappelen 8.5010.80; spinazie 844; postelein 25—35; uien 6.90—16.70; bieten 2.70 6.90; prei 19—22; savoye kool 10.50 13.10; witte kool 8.208.30; gele bewaarkool 5.609.40; rode kool 7 —15.20; spruitkool 40—52; spinazie 1.031.54; snijbonen 0.411.55; wit lof 0.401.08; tomaten 1756; augur ken 40; b'ospeen 2223; andijvie 6 15; sla 911.70; bloemkool 2351; komkommers 1116; perziken 21 29; Alicanten 5198; Frankentha|ers 661.17; Westfrisia 52; meloenen 21 39; Goudreinetten 2054; Present van Engeland 932; Cox Oranje 16 65; Groninger Kroon 1745; Jac. Lubel 1125; Zoete Imgard 18; Zoete appel 9: Schellinkhouders 30 Glorie v. Holland 37; Notarisappel 26; Beurré Clairgean 526; Beurré Hardy 3042; Bonné Louise 1032; Conference 621; Doyenne du Co rnice 2070; Legipont 421: So|dat Laboureur 623; Gieser Wildeman 1033: Winterjan 1521; Maagde peer 11; Hertogin Elsa'll13; Wil liam Duchess 728: Nouveau Poi teau 310; Gratiool 14—16. BEVERWIJK, 15 Oct. Andijvie 1 1015; bloemkool '1 en IA 2047; bospeen 1018; waspeen 822; dubb. stamb. 1.001.40: pronkbonen 3048; kassnijbonen 1.201.50; kom kommers 1 en 2 1630: postelein 2729; sla 818; spinazie 2542; -tomaten 3457; groene kool 8—12; gele kool 811; rode kool 812; spruiten geschoond 6086; uien 10-16 prei I 1522; boerenkool 35; drui ven80100; meloenen 2045; knol len I 817; kroten 49. VOO Dinsdag he( het gouden z ningin Wilhe aan Generaal digd. Bij de i Nederl. Ambg werd gehoude Kleffqps, dat bool is van d eerde oorlog onderdrukking van de dankt ring, die wij strijdkrachten voor uw leidei de Mr. van K Generaal E de, dat het ge tekenis voor 1 kere dagen vo de dapperheid volk nooit nag ken op onze zwaard zal vo kanen een her moed der Nee generaal. Dat dankbaa koninklijke de ieder zonnekla ding te zien Erezwaard, doe der Nederlan Dwight D. Eis Dit kostelijk door mr. Van I heer is overha rijk symbool vi van onze Vorsl krijgsman, die adem en ons vc gaf. „Symbolen de meest af; vorm. Zij dra; hun duidelijkhi der noodzaak v Zo schrfjft pr in „Een Gou voortreffelijke 1 hand van deze een boekje, dal licht zag bij Br terdam-1947. „Maar ongeti betekenis en w< verkondigend si hij er aan toe dien kunst en gestalte adelen." De adel van manschap der heeft zijn stemj Op het momi Truman Maandr experts en verti ving om rapport de verslechterin in Europa zijn Washington ovei financiering van zones in Duitslan gekomen. Engelands ver fifty-bekostiging wijzigen is door woord met het de gang van z: ten tot het cong geling zou hebbe Amerika neem heftig door Gen digd, dat Engela ponden (men sp lioen) in dollars voor het eerste j voeging der Ame se zones in Duit Djt bedrag aai was geïnvesteerd schappelijke handel voor in- e land. De Amerikanei geld vinden om eieren tot het mc gres over een ni gestemd. Zij wille se regering zoals val was, de rek! tot een bedrag pond sterling te drag dat door Ar terugbetaald als geld toewijst. HET WERELD GEBEUREN met zijn kritieke mogelijk is aan d doen. Het is jammer besprekingen op moeten komen. J economie van d zóne een sprankje tonen en werden de producten van mie geëxporteerd, met haar grote kracht reeds een steem afgedwonge land, dat met een kampen heeft. Ee: de zone-kosten, d: geland gedragen a reet neer op de I betaler en dan nat zwaarder dan het op de gemiddelde van belang dat d< die zich louter en door de in onze controle van het ci zegging van dollarl Duitse zóne, zeer s sing worden gebrai dienen we in dit het oog te verliez< woorden van de I Ramadier, die ver] Duitsers in een ooi de meestbiedende ten tweede het fei economische toesta op het economisi Europa. Engeland en A vooral nu de sche oosten en het wes scherper aftekent, Ramadier de nodig moeten kennen, te aal voor Engeland dat alles wat het mische herstel in d geruimd wordt. Truman heeft de hun studiereis in gen. Een spoedig i zönekosten in Duits! geland onmachtig t streven bevorderen zijn Marshall-plan En hiervor dient e weg te wijken. N

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2