Nieuw 682 fabrieken in Amerikaanse en Britse zones voor herstelbetaling THEATER THEATER DR. BEEL HOUDT OVERZEESE GEBIEDSDELEN N.S.B.'er en moffenknecht was anti-N.S.B. UIT DE KERMIS WERELD Bussum Bovenaan! Laat 149 tiseer Industrie eg 11, Limmen N.V., ALKMAAR 1910 IE COLOGNE ilicatie van nen textiel DE NACHT \AR BOFFEN Voor Alkmaar en omgeving West-Europese Unie Voldoende industriële capaciteit voor de Duitsers beschikbaar blijft Ontmanteling zal snel geschieden Minister Jonkman krijgt de reconstructie van het Koninkrijk Mag Palestina worden verdeeld? Zwarthandelaar neergeschoten Waslijst van beschuldigingen tegen ex-hoofdcommissaris Ramadier vordert stakende arbeiders Feiten van vandaag Amerikanen moeten Groenland ontruimen uw snoepbon voor van het fijnste: de Chocolade. Licht in - vers van de fabriek nsdorp-winkels. oor U slijpen, po- tikkelen, vermessin- koperen, verbronzen n, 2e Jan Steenstr.88 e vernietiging hoofdonrein fne doodt onmiddellijk de qnzichtbaarste kie- slechts een zuiverend ?denö middel. - Het C. D. K. deelt me- tsoenbonnen voor textiel ot en met 18 October a.s. tot en met 1 November dedienst moeten inwisse- Gr 17 OCTOBER JACQUES PILLS in: (City-Film) 5ÖPHIE DESMARETS film. Toeg. 18 jr, 8 uur; Zaterdag 7 uur 4,307, en 9,.30 uur. tr matinée. ssen 11 en 1 uur. Gr 17 OCTOBER (Nederland Film) othy Lamour'e.v.a. LIJKHEID EN JOOL 8 uur; Zaterdag 7 uur 4,30 7, en 9,-30 uur. rr matinée. en 14 jaar ngekomen, wipte „Bet" over een groentenkar. deze sprong zijn mand ;ren gedeeltelijk op de iarktbezoekers terecht- HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle'edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten Gfid is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 17 OCTOBER 1947 4Se JAARGANG - NUMMER 113s6 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290).2 lijnen. DEN HELDËR: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank NIET VOOR de eerste maal is de kwestie van de West-Europese Unie aan de orde gesteld. Het ge schiedde al enjgermate door Win ston Churchill m zijn békende rede te Zurich, later»in tijdschïiftartike- len nader omschreven. In ons land gaat de beweging „Nationaal Re veil" zich warm maken voor de stichting van een West-Europese Democratische Unie. De "journalist Alfred Schuurman heeft er een en ander van verteld op een perscon ferentie in Amsterdam. Een enkel woord eerst over Na tionaal Reveil. Deze beweging, waarin verschillende mensen zit ting hebben, die vroeger in soort gelijke partijen of groeperingen hun denkbeelden bij ons volk in gang poogden te doen vinden, is van oordeel, dat wij ons zelf uit de moeilijkheden moeten helpen en niet teveel tegen anderen moeten aanleunen. Zij wil de vereniging van alle goede Nederlanders, con centratie van alle belangen en in zichten en doelbewust handelen door allen, die gezond zijn# en de handen uit de mouwen willen ste ken. N. R. wil geen politieke partij. Tenminste vooralsnog niet. Zij wil werken als een zuurdesem en hoopt daarvan de resultaten te zien ook in de partijen. Als dat niet lukt, zullen -we verder zien, werd er ge zegd. Maar al is de beweging van N. R. dan nog geen eigenlijke politieke partij, dat neemt niet weg, dat zij o.a. uitgesproken partij kiest in de binnenlandse politieke verhoudin gen. Zij keert zich met name tegen de Indische politiek van de Rege ring en de „economische ordening der socialisten". Thans acht N. R. het ogenblik gekomen, om een actie in te zetten voor de stichting van een West- Europese Democratische Unie,- en zij acht het ogenblik rijp voor zulk een brede actie als tegenzet tegen de nieuwe internationale commu nistische activiteit. Dit laatste is op zich natuurlijk niet onjuist, zoals het» denkbeeld van de West-Europese samenwer king in principe veel goeds in zich heeft, maar toch brengt deze uitgesproken anti-communistische overweging de gedachte van het West-Europese Blok weer naar voren, met zijn neiging tot het op- repen van diverse weerstanden in de internationale verhoudingen. Dat West-Europa, bij voorkeur aan stonds met .medewerking van de Duitse staten in de Amerikaans- Engelse zones, cultureel, politiek en economisch even machtig geacht kan worden als de twëe grote con glomeraten Amerika enerzijds en Rusland anderzijds, kan aangeno men worden. Zelfs acht de heer Schuurman 'n West-EiTropees Blok strategisch voldoende sterk om de gedachte aan een oorlog te weer leggen, maar hij meent, dat Europa, als het verdeeld blijft zoals thans, van'daag of morgen ten prooi zal vallen aan de greep van een der twee genoemde machtigen. De eerste moeilijkheid is echter de practische uitvoerbaarheid van het plan in de huidige politieke verhoudingen. N. R. wil bij monde van zijn inleider te kennen geven, dat men naast idealist ook realist wil zijn. De realiteit nu is, dat in tal van West-Europese landen wel voor verschillende vormen van sa menwerking wordt gevoeld, maar niet in de gedaante van een West- Europese Democratische Unie of Blok, wat in de grond van de zaak wel op hetzelfde zal neerkomen. Idealen zijn mooi, maar als men niet naar de praktijk kijkt, worden zij utopiën. Nederland kan niet in zijn eentje zulk een Europese Unie bouwen! Wij weten, dat op de dag van vandaag landen als Engeland en Frankrijk, om ons daartoe te be palen, en wier medewerking bij het welslagen van zulk een opzet niet kan worden gemist, aan zulk een blokvorming niet willen meedoen. Ook andere, kleinere landen, heb ben er bezwaar tegen. Men kan dat betreuren, maar het is een feit. En nu k-an men allerlei overwegingen van de machthebbers in die landen wier mening de doorslag geeft die vooralsnog tegen een derge lijke vorm van politieke samenwer king zijn, met gemak wegschuiven, daarmede blijft de practische waar de van di,e overwegingen in de hui dige concrete verhoudingen be staan. En Nederland kan daar niets aan veranderen. Dat is geen fata lisme, maar werkelijkheidszin. En waar N. R. waarde zegt te hechten aan de inzichten van het volk, mag opgemerkt worden, dat de Regerin-' gen in de Europese landen steu nen op democratische uitspraken van^het volk. Vooralsnog is dan ook nog niet gebleken, dat de beweging van N. R. wortelt in de overtuiging va het volk. Of dat misschien komt, doordat N. R. zich op bepaalde po litieke uitspraken vastlegt, die met de mening van de meerderheid van het volk, totnog toe, niet stroken, en of Nationaal Reveil daarom 'wel de aangewezen beweging is, om de gedachte van de West-Europese De mocratische Unie te propageren, dat zullen wij morgen nader zien. Nieuwe schepen met immigranten Britse marine-autoriteiten heb ben meegedeeld, dat zij de scheep vaart op het noordelijk deel van de Aegische Zee, vooral bij de uit gang van de Dardanellen, nauw lettend gadeslaan, daar de schepen „Pan York" en „Pan Crescent" waarschijnlijk binnenkort uit Constanza aan de Zwarte Zee zul len vertrekken met verscheidene duizenden illegale joodse immi granten voor Palestina aan boord. Volgens te Athene binnengekomen berichten zullgn de immigranten prikkeldraadversperringen oprich ten om de Britse Marine het aan boortj gaan te beletten. BRITSE bestuurscommissie en het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn hebben gisteren de definitieve lijst bekend gemaakt van de 682 Duitse fabrieken, die ingevolge het nieuwe bizonale plan voor het peil van de Duitse industrie, voor herstelbe talingen zullen worden ontmanteld302 van deze fabrieken zijn uitsluitend voor de productie van oorlogsmateriaal bestemd. Bij de viermogendhulenovereen- komst over het peil der Duitse in dustrie, die in 1946 was gesloten, werden 1636 fabrieken voor ont manteling bestemd. Van de op de nieuwe lijst voorkomende fabrieken bevinden zich er 496 in de Britse en 186 in de Amerikaanse zóne. De lijst van de Britse zóne bevat o.m. de Kruppfabrieken te Essen, Rhein- metal-Borsig te Düsseldorf, August Thyesen Huette te Duisburg, Bo- chumer Verein te Bochum, de I. G. Farben-industrie te Leverkusen en Ruhrstahl te Witten. In de gemeenschappelijke verkla ring hebben de Britse en Ameri kaanse bevelhebber bekend ge maakt, dat de Duitse regionale eco nomische bureaux binnen twee we ken „op goede gronden berustende voorstellen" mogen indienen voor in de plaats stelling van andere fabrieken, mits deze dezelfde pro ductiecapaciteit hebben als, die, welke op de lijst voorkomen. In deze verklaring wordt tevens uiteengezet, dat de beperking van de herstelbetalingen aan de slaght- cffers van de Duitse agressie „het noodzakelijk maakt dat de overtol lige industriële capaciteit onmid dellijk ter beschikking zal worden gesteld. Van de 302 voor ontmanteling be stemde oorlogsfabrieken, zijn er slechts 43 in het Ruhrgebied, daar entegen 92 in Beneden-Saksen, 40 in Sleeswijk-Holstein, 22 in Ham burg en 1 in de Britse sector van Berlijn. Wat de Amerikaanse zóne betreft zijn de cijfers: 64 in Beieren, 27 in Hessen, 9 in Württemberg-Baden en 4 in Bremen. De wnd. Gouverneur van de Britse bezettingszone van Duitsland, Sir Brian Robertson, heeft op een pers conferentie over de ontmanteling der Duitse industrie in de Britse- Amerikaanse zóne verklaard, dat het voor de herleving van de Duitse industrie binnen de toegestane gren zen noodzakelijk is, dat het pro gramma voor de herstelbetalingen zo spoedig mogelijk uitgevoerd wordt. Gedurende de laatste maan den is er veel onenigheid over dit vraagstuk geweest, aldus Robert son. Hopenlijk zal de publicatie van de lijst der te ontmantelen fabrie ken de geschillen, die nutteloos en schadelijk zijn, slechten. De landen, die herstelbetalingen zullen ontvangen, zijn wellicht teleurgesteld, omdat zij niet meer krijgen. Aan de andere kant zullen zij de maatregelen, tengevolge waar-, van een wezenlijke* stroom van be talingen in de plaats zal komen van een druppelsgewijs ontvangen zoals tot nu toe en de krachtige maatre gelen om het oorlogspotentieel van Duitsland te verlagen, toejuichen." Generaal Robertson verklaarde voorts, dat het nieuwe ontmante- lingsprogTam zoveel industriële capaciteit voor de Duitsers zal overlaten, dat zij moeite zullen hebben haar volledig te gebrui ken. De Duitsers zullen voldoende armslag Jiehben voor de weder opbouw van hun economie, daar hot plan is gebaseerd op een her stel van de Duitse productie tot het peil van 1936. Toen men hem vroeg, welke stap pen zouden worden genomen als de Duitse arbeiders zouden weigeren het ontmantelingsprogram uit te voeren, antwoordde Robertson, dat hij dit liever niet zou zeggen, doch dat men er zeker van kan zijn, dat de ontmanteling voortgang zal vin den. Ook de Amerikaanse waarnemen de Gouverneur, Generaal-Majoor Hays, verklaarde, 'dat het voor de' Duitsers na de uitvoering van het ontmantelingsplan mogelijk zou zjjn een levensstandaard te bereiken, die overeenkomt met 80 pet. van het peil van 1936. Naar wordt verwacht, aldus Ge neraal Hays, zal de Duitse industrie in de Engels-Amerikaanse zóne in 1951 een export-niveaji van 2.000.000.000 dollar per jaar berei ken. Hij voegde aan zijn verklaring 'toe, dat de eigenaren van de fabrie ken, die zullen worden ontmanteld, recht hebben op compensatie door de Duitse regering. Benelux sluit handels overeenkomst met de Ver. Staten Washington, 17 Oct. ANP- Aneta). Het Amerikaanse Minis terie van Buitenlandse Zaken heeft bevestiging gegevtn van het bericht uit Geneve, dat de landen van de Benelux een han delsovereenkomst met de V.S. hebben gesloten. Bijzonderheden zjjn nog niet bekend gemaakt. U MINISTER JONKMAN zijn zeese Gebiedsdelen heeft-, her werkzaamheden op Over- Op het platteland is de zg. huis slachting weer begonnen. Zij, die vergunning hadden, zijn thans bezig huil opgefokte die ren te slachten. vat, is het nodig geworden de vraag, wat er met het departe ment moet gebeuren, met spoed onder het oog te zien. Het is immers bekend, dat minister president dr. Beel overweegt, in verband met de vele proble men, verbonden aan de staat kundige hervorming van het Koninkrijk, deze aangelegen heid bij een afzonderlijk depar tement onder te brengen. Tij dens de ziekte van de heer Jonkman heeft de eerste minis ter het beheer ad interim van Overzeese Gebiedsdelen op zich genomen. In feite is deze taak nog niet door he'm neergelegd. Wel heeft hij intussen met Bin nenlandse Zaken mr. dr. Witte- man belast en zelf de leiding op zich genomen van 'n nieuw departement, t.w. dat van Alge mene Zaken. De vraag is nu actueel geworden, of minister Jonkman zijn oude werkzaam heden zal hervatten, dan wel zal worden belast met een an dere taak. Hiermede heeft het Egypte wil het Intern. Hof laten beslissen A.F.P. meldt uit Lake Success, dat Egypte aan de commissie voor Pa lestina heeft voorgesteld, dat de al gemene vergadering het internatio nale Hof van Justitie zal raadplegen om te weten te komen: 1. of de algemene vergadering der V.N. bevoegd is om verdeling van Palestina of de vestiging van een federale staat aan te bevelen. 2. of een of meer^ leden van de V.N. een van beide oplossingen ten uitvoer kan brengen zonder goed keuring van de bevolking van Pa lestina. Dit voorstel van ^Egypte maakt deel uit van een ontwerpre solutie die Donderdag aan de com missie voor Palestina is voorgelegd. Hierin wordt tevens medegedeeld, dat de algemene vergadering het onderzoek van deze juridische zijde van het Palestijnse vraagstuk her vat, zodra het Hof van Justitie zijn mening heeft kenbaar gemaakt. Kabinet zich Maandag j.L, zo als werd verwacht, bezig ge houden en wij vernemen hier omtrent, dat het inderdaad de bedoeling is, zoals reeds gerui me tijd geleden door ons als waarschijnlijk werd veronder steld, minister Jonkman te be lasten met de reconstructie van het Koninkrijk, terwijl dan een regeling zal worden gevonden, die hierop neerkomt, dat dr. Beel Overzeese Gebiedsdelen practisch blijft beheren. De tech nische* oplossing van deze aan gelegenheid is nog niet gevon den, althans de beslissing hier over moet nog worden geno men. Zeker is evenwel, dat het niet de bedoeling is het Kabinet' met nieuwe personen uit te brei den. De verhouding der partijen in het Kabinet blijft 6 op 6. Wij publiceren een foto van Prinses Elisabeth en haar verloofde. Luitenant Philip Mounfbatten R.N. Deze foto werd genomen in het Buckingham Palace in verband met de a.s. Koninklijke Bruiloft op 20 November 1947. e Ging ambfenaar te lijf s Donderdagmiddag hebben 2 hoofd assistenten van de directe belastin gen in de Nieuwerijds Armsteeg te Amsterdam een 24-jarige man aan gehouden, die ongebanderolleerde importcigaretten clandestien ver handelde^ De man sloeg op de vlucht, waarop een der assistenten zijn revolver trok en een waarschu wingsschot loste. De man reageerde hier niet op, zodat de ambtenaar 'n tweede schot afvuurde, dat' echter ketste. De vluchteling viel daarop de ambtenaar aan en wierp hem op de grond. De assistent greep zijn .ar restant met de vrije hand weer vast, doch tijdens de worsteling ging zijn pistool opnieuw af, waardoor- de aanvaller onder de linkeroksel werd getroffen. Hij moest in zeer ernstige toestand naar het Binnengasthuis worden vervoerd. S. is gisteravond aan zijn verwon dingen overleden. KERMiS GOEDE VERDELING Er zal in 1948 een te kort aan kinderwagens zijn. Voor een goede en vlugge verdeling is het dan wel aan te bevelen de Rijksverkeersinspec tie in te schakelen. KNOPEN Een zeeman Clifford Ashley heeft 11 jaar schappen. Menig proces verbaal wordt daar door een lief stemmetje en een paar grote blau we ogen aanmerkelijk lichter. KIDNAPPING. Krankzinnigengesticht nabij Stockholm. Vlieg tuig landt in tuin. Pi loot steekt verpleegster neer en gaat er met een 1 1_ "tui t" U.I Illtlr CC" gewerkt aan een boek ,patiënte in het vlieg- over knopen. Het bcVat 7000 tekeningen van allerlei soorten knopen. Als de lezer nu maar niet in de knoop komt. POLITIE In Salford bestaat de politie uit vrouwen. Een inspectrice, twee sergeanten en 20 man- tuig vandoor. Krank zinnige wereld! EXPORT Een Fransman trach- te 6000 Engelse ponden Engeland binnen te smokkelen. Het bleek een handelaar te zijn, die aan export deed. ONZICHTBARE MAN... Een Oostenrijkse uit vinder Franz heeft een toestel uitgevonden dat door middel van stra len een mens onzicht baar kan majjen. Hij heeft reeds z'.jn uit vinding met succes ge demonstreerd. Binnen niet al te lange tijd zal de uitvinding dermate geperfectioneerd zijn, dat men het toestelle tje in de binnenzak kan stoppen en men slechts op een knopje behoeft te drukken om voor de voorbijgangers in de straat onzichtbaar te zijn. Makkelijk als je je deurwaarder tegen komt! SPULBAAS Het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een gehele dag nodig gehad voor de behandeling van de zaak-mr. P. M. C. J. H. Hamer, die van 1940 tot 1943 hoofd commissaris van de residentie is geweest. De beschuldigingen van de NSB- er besloegen een gehele waslijst en niet minder dan 14 getuigen a charge en 3 getuigen a décharge waren opgeroepen. Mr. Hamer tracht zich bij de behandeling van de diverse beschuldigingen zoveel mogelijk achter anderen te ver schuilen, terwijl hij zich tevens niet j zozeer als ex-hoofdcommissaris dan als ex-politicus -aandient. Op aan dringen van Rauter werd hij NSB- er, laat zijn rede van ambtsaan vaarding op dr. Colijn's brochure „Op de grens van twee werelden" aansluiten en verklaart bovendien een gevoelsmens te zijn.'Sympathie voor Winterhulp was geen bewijs voor politieke gezindheid, Schalk haar, waar hij ondergeschikten naartoe zond, stond aanvankelijk onder Nederlandse kleuren en ver dachte zelf was de doodsvijand van Mussert, van Geelkerken en van Genechten. Vanzelfsprekend treden diverse tijdgenoten van%verdachte's glorietijd in het getuigenbankje en alle verklaringen wordefi met kort commentaar ontzenuwd. Nazifieatie van het politiecorps bleek het doel van verdachte's streven, bevel tot verplicht groeten van Duitse offi cieren, voordragen voor ontslag van anti-Duitse agenten en zelfs Rauter bewegen dit ontslag door te voeren. Met recht noemt de president verdachte de populaire kwalificatie van een moffenknecht. Bij de behandeling van de door Hamer ingestelde documentatiedienst blijkt de insteller zelf er niet veel van te weten en zelfs het bijltje had hij erbij willen neerleggen, want weinig Nederlanders hadden zo tegen de Duitsers gestreden als hij. Maar.een terdoodveroordeelde, de rechercheur Krom. verschijnt op het toneel en verklaart door ver dachte in contact te zijn gekomen met de Duitse contra-spionnage, terwijl verdachte hem ook opdracht had gegeven een inbraak te plegen in het geheime archief van het ministerie van defensie. Een getuige verklaart zelfs verdachte nooit in politiek opzicht vertrouwd te heb ben. -Ook de verklaring van een in Duitsland geïnterneerde Duitser, Protze, zat hem dwars, terwijl de secretaresse van dezelfde Protze hem zeer Duitsgezind noemde. Als een Don Quichptte had verdachte achter de „flitspuit" gejaagd, doch niet gevangen. Een aantal illegale werkers werden gearresteerd, waar van er drie niet terugkeerden. Als verdachte aan het woord komt, weet hij niet beter de zwaar wegende beschuldigingen te pare ren dan met een zenuwschok en de bewering dat .hij tegenstander is geweest van de NSB en het Duitse nationaal-socialisme. Dat de procu reur-fiscaal, mr. P. S. de Ruyter, er anders over denkt, zal uit zijn requisitoir blijken, dat hij vandaag om 10 uur hield. De kranten-oorlog Gistermorgen werd voor de Ar rondissementsrechtbank te Alkmaar het pleidooi gevoerd over de faillise- ment-aanvrage van de N.V. Dagblad vodr Noord-Holland. De uitspraak zal over enige dagen worden gedaan Naar wij vernemen heeft de Stich ting „De Vrije Alkmaarder" de N.V. Sprekend Papier te Schagen in kort geding gedagvaard wegens het doen verschijnen van „De Vrije Alkmaarder", die per 1 October met de Alkmaarse Courant is gefuseerd. Het kort geding wordt gehouden Zaterdagmorgen om kwart over tien Andriessen vraagt serviespunten Er op wijzend, dat sindsAug. 1945 geen serviespunten zijn ver strekt aan anderen dan huwenden, waardoor onhoudbare toestariBen zijn ontstaan, vooral in gezinnen met kinderen, vraagt de heer Andries sen, lid van de tweede Kamer voor de R.V.P., aan de Minister van Eco nomische Zaken of deze bereid is, in- het verstrekken van serviespun ten zodanige wijzigingen te brengen, dat ook anderen dan huwenden zich deze kunnen verschaffen. Troepen naar Parijs Tijdens een nachtelijke vergade ring hebben de Franse minister president Ramadier, de prefect van het departement Seine en de functionarissen van het ministerie van vervoer, de gemeente,politie en het bestuur van de „Metropo- litain" besloten stakende arbeiders ie requireren, die men nodig beeft voor het gedeeltelijk herstel van de dienst der ondergrondse. Men besloot tevens wachtposten van de burgerlijke en de militaire politie bij alle installaties van de Metro en bij de belangrijkste tech nische punten te plaatsen, daar er op enkele plaatsen volgens de be richten sabotage was gepleegd. De Franse regering heeft detache menten soldaten te Parijs onderge bracht. Woordvoerders van de ministeries van binnenlandse zaken en oorlog wilden geen commentaar op deze troepenbeweging geven. De strijd krachten zijn met vrachtauto's naar de stad vervoerd en hebben veld keukens bij zich. Zij zijn in volle- digeyvelduitrusting. De onafhankelijke vakvereniging van Metro-personeel en de christe lijke vakvereniging hebben besloten het werk te hervatten. Het algemeen vakverbond (CGT), waarin de com munisten de leiding hebben, heeft evenwel besloten op zijn standpunt te blijven staan. Beide eerstgenoem de vakverenigingen, die overigens de eisen der stakers gerechtvaardigd achten, vertegenwoordigen slechts een 4000 van de *30.000 stakers. Het hoofd van het departement van vervoer heeft na een bespreking met technici van de Metro verklaard dat het met het oog op het weinige beschikbare personeel technisch niet mogelijk zou zijn de Metro voor he denochtend voor het publiek open te stellen. Wel zouden reeds giste-» renmiddag twee buslijnen de dienst hervatten. Amerikaans schip aan de grond VÏissingen 17 Oct. Het Ame rikaanse s.s. „Cecil N. Bean", groot 7176 ton, komende van Charleston, rederij „Fall P&ver Navigation Company", is aan de gronl gelopen op de strijkdam bij Walsoorden. Het schip is met tij niet vlot ge komen en sleepboothulp is thans onderweg. »v „Het Vrije Volk" spreekt berich ten van de „Volkskrant" tegen, als zouden plannen bestaan voor de aanleg van vliegvelden in Alkmaar, Schoorl, Zaandam e.a. Tussen de regering en de Sjtichting van de Arbeid is overleg gaande over prijs verlagingen. Er komen binnen kort standaardrijwielen in de prijs van 105 voor heren- en 108 gld. voor damesrijwielen. Blijkens een mededeling op de vergadering van Katholieke Melkbandelaren is er voorlopig geen sprake van, dat de melk van de bon gaat. In Slo wakije zijn twee volkjvcrtegen- (Woordigers vervallen verklaard van hun parlementaire onschendbaar heid, dit betekent: arrestatie, we gens de gebruikelijke beschuldiging van samenzwering tegen de Staat! Er is een ruiling van grondge bied tussen Vaticaanstad en de Italiaanse Staat op handen. Er worden weer eens plannen gesmeed voor herstel van het democratisch regime in Spanje; de katholieke monarchist Gil Robles zou er bij betrokken zijn. Amerika zal 31 schepen van de Duitse Marine aan Frankrijk afstaan. De Ameri kaanse mijnen zullen het voor No vember bepaalde export-kwantum van 3'/« millioen ton niet hereiken. De Belgische minister van arbeid Troclet is bij een auto-ongeluk ern stig gewond. In Amerika maakt men zich opnieuw bezorgd over de vooruitzichten van de tarwc-oogst. Het Engelse oorlogsschip „Nel son" zal waarschijnlijk gesloopt worden. Twee kinderen van de onlangs in Engeland geboren vier ling zijn gestorven. DEENS VERZOEK AAN DE VER. STATEN NEW-YORK, 17 October (Reu ter). Gustav Rasmussen, de Deense Minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een interview te New-York verklaard, dat hij voor-, nemens is om aan het eind van deze week tot George Marshall, de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, het verzoek te richten, dat de V.S. Groenland volledig ontruimen. De V. S. hebben volgens het Deens-Amerikaanse defensieve ver drag van 1941 militaire bases en weerstations op dit eiland. z Rasmussen, die dit verklaarde bij zijn aankomst te New-York op de „Queen Elisabeth", voegde er aan toe, dat Denemarken een sterk ver langen heeft om dit verdrag op te zeggen en hierover met de Ameri kaanse regering wil overleggen overeenkomstig artikel 10 van het verdrag, hetwelk bepaalt, dat het verdrag van rft-acht blijft, totdat 't gevaar voor de vrede en de veilig heid van het Amerikaanse conti nent voorbij is. Rasmussen sprak elke veronderstelling tegen, dat zijn regering deze stap neemt onder communistische druk. Hij voegde er. aan toe, dat Denemarken onder geen enkele omstandigheid bereid is verkoop van Groenland te over wegen. „Bismark" vocht zeer heldhaftig In een bekendmaking heeft het Engelse ministerie van oorlog ver klaard, dat de strijd van het vroe gere Duitse slagschip zeer heldhaf tig is geweest. Het stelde eerst" de „Hood" buiten gevecht, terwijl ook de „Prince of Wales" ernstige scha de opliep. Slechts bij de tweede aanval kon door de „Arch Royal" 'n topedo-treffer op de geheel ingp&lo- ten „Bismarck" geplaatst worden. WEERSVERWACHTfNC medegedeeld door het K.N.M.I. te.de Bilt, geldig van Vrijdag- tot Zater dagavond. KOUDER Matige, langs de Waddenzee tij delijk nog krachtige, naar noord of noordoost draaiende wind. Wisselende bewolking met en kele buien. Kouder. De algemfene staking in Parijs ontwricht het gehele verkeer en nog nimmer zag men in Parijs zoveel mensen op de straat. Vrachtauto's en alle andere soorten van voertuigen worden voor personenvervoer gebruikt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1